علایم و نشانه‌های فیستول مقعد

علایم و نشانه‌های فیستول مقعدطبیعی است، تغییرات بسیاری که طی به وجود آمدن یک فیستول مقعد در بدن ایجاد می‌شود همراه با نشانه‌هایی بروز کند. نشانه‌ها بر حسب مدت زمان گذشته از ایجاد فیستول و محل آن می‌توانند در هر فردی به شکلی متفاوت ظاهر شوند. علایم یک فیستول مقعد می‌تواند شامل:

 • التهاب پوست اطراف مقعد: عفونت و تخریب بافتی ایجاد شده در عضلات کف لگن می‌تواند به صورت ملتهب و تحریک پذیر شدن پوست اطراف مقعد و خارش آن به دلیل قرار گرفتن در معرض ترشحات ظاهر شود که بسیار شایع است.
 • درد: احساس درد ثابت یا ضربان‌دار در مقعد و اطراف آن که ممکن است با تغییر حالت، نشستن و حرکت، اجابت مزاج یا سرفه بدتر شود. دردهای شدید به صورت سوزش و بریدگی احساس می‌شود.
 • خروج ترشحات بد بو از نزدیک مقعد: در صورتی که فیستول مقعدی به پوست باز شود، ترشحات بد بوی مقعدی که می‌تواند همراه با مدفوع نیز باشد بیرون می‌آید و بوی بدی متساعد می‌کند.
 • خروج ترشحات خون‌آلود و چرکی از اطراف مقعد: چرک و خون‌آبه‌ی تولید شده در فیستول مقعد می‌تواند از قسمتی که فیستول بر روی پوست سر باز کرده همراه با بوی بدی خارج شود که اغلب پس از خروج ترشحات درد فرد کاهش می‌یابد.
 • آبسه‌ مقعد راجعه (مکرر): آبسه‌های تکرار شونده در ناحیه‌ی مقعد نه‌تنها دلیل ایجاد فیستول مقعد است بلکه نشانه‌ای از وجود آن نیز هست.
 • تورم و قرمزی اطراف مقعد و درجه حرارت بالا (تب): با شدت گرفتن التهاب فیستول، عفونت ناحیه آن‌قدر پیشرفته می‌شود که منجر به درگیر شدن کل بدن، تب و لرز و احساس خستگی در بدن و تورم پوست اطراف مقعد به دلیل التهاب ناحیه خواهد شد.
 • بی‌اختیاری مدفوع: در برخی موارد ممکن است ناتوانی در کنترل مدفوع و گاز روده رخ دهد.
 • قابل رویت شدن سوراخ فیستول: در نهایت فیستول مقعد می‌تواند آن‌قدر پیشرفت کند که با چشم در پوست نواحی اطراف مقعد مشاهده شود.

در صورتی‌ که هریک از نشانه‌های گفته شده را در خود احساس کردید، بهتر است برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و بررسی و پیگیری بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

علایم و نشانه‌های فیستول مقعد

معاینه و تشخیص فیستول مقعد

برخی نشانه‌های واضح فیستول مقعد می‌تواند کمک بزرگی به تشخیص سریع‌تر پزشک کند. پزشک با بررسی نشانه‌هایی که بیمار از بیماری خود توصیف می‌کند و همچنین معاینه‌ی بالینی ناحیه‌ی مقعد در جست و جوی علایم دیگری برای مطمئن شدن از حدس‌ و گمان‌های احتمالی خود است. دقت بیمار در توضیح علایم می‌تواند پزشک را به حدس و گمان‌های نزدیک‌تری به بیماری برساند. گاهی باز بودن سر فیستول از روی پوست قابل مشاهده خواهد بود.
گاهی اوقات مشاهده‌ی مقعد کافی نبوده و پزشک لازم می‌بیند که با معاینه‌ی انگشتی درون مقعد را بیشتر بررسی کند و نشانه‌ای از فیستول در معاینه خود پیدا کند. کشیدن یا فشار دادن سر خارجی فیستول به بیرون زدن و دیده شدن منفذ داخلی آن کمک می‌کند. ممکن است ترشحات فیستول یا قرمزی و یا سفتی آن در معاینه دیده و لمس شود. در صورت شک به وجود فیستول نیاز به بررسی دقیق‌تر با وسایل دیگری وجود دارد مانند:

 • آنوسکوپ: یک وسیله‌‌ی کمکی برای بررسی درون مقعد است که با کمک آن می‌توان کانال مقعد را دقیق‌تر مشاهده کرد؛
 • پروکتوسکوپ: وسیله‌ای که به کمک آن می‌توان داخل مقعد را با دقت بیشتری مشاهده و بررسی کرد؛
 • فیستولوگرافی: با استفاده از اشعه ایکس و رادیوگرافی موقعیت فیستول را مشخص می‌کند؛
 • سیگموئیدوسکوپی: یک لوله‌‌ی کوچک و باریک دارای نور است که به کمک آن می‌توان درون مقعد و انتهای راست‌روده را مشاهده کنند؛
 • ماده حاجب: این ماده حاجب متیلن رقیق به داخل فیستول تزریق می‌شود و به پزشک کمک می‌کند تا موقعیت و مسیر فیستول را مشاهده کند. رنگ این ماده‌ی حاجب به ندرت ممکن است باعث هر گونه عوارض جانبی در بدن فرد شود..
 • سونوگرافی: با استفاده از پروپ سونوگرافی داخل مقعدی، درون مقعد را با دستگاه سونوگرافی می‌بینند؛
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) : با استفاده از این روش می‌توان تصویر تمامی بافت‌های بدن و ناحیه‌ی آسیب دیده را با کمک اشعه‌های مغناطیسی و رادیویی دید؛

گاهی اوقات بررسی دو سر فیستول نیاز به بررسی آن تحت بی‌هوشی وجود دارد. حتی پزشک ممکن است برای تشخیص علت آن اقدام به بررسی آزمایشگاهی و کولونوسکوپی برخی بیماری‌های مزمن کند، مانند:

 • عفونت‌های مقاربتی؛
 • سرطان رکتوم؛
 • بیماری التهابی روده: (التهاب روده زمینه را برای عفونت آن و ایجاد فیستول در مقعد ایجاد می‌کند.)؛
 • بیماری دیورتیکولی: ‌(بیرون زدگی بافت روده از نقاطی که ضعف عضلانی دارد و سپس عفونی شدن آن می‌تواند به ایجاد فیستول کمک کند).

وقتی پزشک با کمک تمام دستگاه‌ها و تست‌های تشخیصی نوین توانست به تشخیص قطعی وجود فیستول مقعدی دست پیدا کند، اقدامات درمانی لازم را با توجه به علت ایجاد کننده فیستول آغاز می‌کند. در اغلب موارد چاره‌ای جز جراحی فیستول وجود ندارد.

34 دیدگاه ها

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ناصر

  ترشح متناوب.
  وجود یک برجستگی سفت و کمی دردناک به هنگام لمس.
  حدودا ده ماه میشود که مبتلا شدم و از مطالبی که تو گوگل خوندم متوجه شدم که فیستول مقعدی دارم.

  پاسخ به ناصر
  • clinic

   با سلام
   برای تشخیص دقیق مشکل شما نیاز به معاینه و مشاهده هست، ده ماه زمان طولانی است که با بی توجهی به مشکل خود سپری نموده اید. ممکن است در طول این مدت مشکل شما وخیم تر و درمان آن دشوارتر شده باشد. برای تشخیص صحیح و درمان باید هر چه سریع تر حضوری مراجعه کنید. در صورت ابتلا به آبسه مقعدی، درمان جراحی ضروری است.

   پاسخ به clinic
 2. رحمت

  من یک باز جراهی فستول را انجام داده ام به مدت سه سال میشود ولی حالا در اطراف مقعد درد احساس میکنم کدام چرک از آن بیرون نمی یاید همچنان خارش هم دارد اگر در باره اش کدام معلومات دهید بهتر خواهد شد بااحترام

  پاسخ به رحمت
  • clinic

   با سلام احتمال عود بیماری شما وجود دارد زیرا فیستول بیماری است که پس از عمل نیز ممکن است بازگردد و عود کند. با این حال امکان ابتلا به بیماری مقعدی دیگر نیز وجود دارد که بدون معاینه نمی‌توان نظر داد، بنابراین برای معاینه و بررسی علت حتماً مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 3. هوشمند

  من حدود یکسال از قسمت بالای مقعد دچار فیستول شدم که بعضی مواقع دچار خون ریزی کمی میشوم وبعد قطع میشود البته هیچگونه درد هم ندارد حدود ۶ماه پیش برای فیستو گرافی رفتم

  پاسخ به هوشمند
  • clinic

   با سلام فیستول بیماری است که تنها درمان مؤثر آن جراحی بوده، البته با کمک پیشرفت علم و استفاده از لیزر در این جراحی بسیاری از عوارض درد و خونریزی آن کاهش یافته و قابل تحمل‌تر شده است. اگرچه در ظاهر با این بیماری خود مشکلی ندارید اما عدم درمان آن باعث پیشرفت بیماری و تخریب بافتی و آسیب بیشتر خواهد شد که روند بهبودی را مشکل‌تر می‌کند. پس هر چه سریع‌تر برای درمان قطعی آن مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 4. حمید

  با سلام بنده ٢ سالي است كه هم فيستول وهم شقاق دارم واز ترشحات زياد خسته شده ام چی کار باید بکنم ممنون از لطف شما

  پاسخ به حمید
  • clinic

   با سلام امروزه تنها درمان قطعی در دسترس برای برطرف نمودن فیستول جراحی است و راه درمانی دیگری ندارد. در مورد شقاق هم باید با توجه به علت آن درمان شود و اگر این بیماری در شما شکلی مزمن گرفته و به درمان دارویی پاسخ نداده نیز باید خود را برای جراحی آن آماده کنید. البته هر دو بیماری امروزه بالیزر به راحتی درمان میشود

   پاسخ به clinic
 5. غلامرضا

  فستول مزمن دارم حدود ۶ سال امسال آبسه کرد و خود بخود سر باز کرد اکنون ترشح داردبرای درمان چه باید کرد

  پاسخ به غلامرضا
  • clinic

   با سلام اگر پزشک فیستول بودن بیماری شما را تأیید نموده است که این بیماری چاره‌ای جزء جراحی نخواهد داشت ولی اگر فقط به آبسه مبتلا هستید که با تخلیه و درمان آنتی‌بیوتیکی و رعایت بهداشت فردی می‌توانید درمان شوید. در هر صورت بدون معاینه و مراجعه درمان مؤثر دیگری وجود ندارد.

   پاسخ به clinic
 6. مهدی

  ۶ سال قبل شقاق جراحی کردم از سال دوم به بعد آبسه ای بوجود آمد و سپس زائده ای دردناک کنار مقعد ظاهر شد پس از ۲ سال سر باز کرد و اکنون مدت ۱ سال است ترشح و خون ریزی وجود دارد سوال این است به غیر از جراحی روش دیگری وجود دارد؟ آیا بی اختیاری پس از عمل بوجود می آید ؟ عوارض پس از عمل چیست ؟

  پاسخ به مهدی
  • clinic

   با سلام ابتدا باید ضایعات و ترشحات و مرحله‌ی پیشرفت بیماری شما بررسی شود و سپس درمورد درمان دارویی یا جراحی با لیزر آن تصمیم‌گیری گردد. اگر آبسه‌ها منجر به تشکیل فیستول شده باشند، جراحی محتمل خواهد بود. در غیر این صورت یک جراحی ساده برای تخلیه‌ی آبسه‌ها کافی است. خونریزی، درد ، عفونت و حتی بی‌اختیاری مدفوع یا گاز روده از عوارض جراحی فیستول خواهد بود اما با روی کار آمدن لیزر در درمان جراحی فیستول بسیاری از این عوارض محدود شده و به ندرت رخ می‌دهد. نگران عوارض احتمالی جراحی نباشید، زیرا عدم درمان بیماری عوارض بیشتری خواهد داشت.

   پاسخ به clinic
 7. محمد

  از دوران نوزادي اين فيستول را دارم ايا بأيد عمل شود بهتر است يا نه لطفا راهنمایی فرماييد متشكرم

  پاسخ به محمد
  • clinic

   با سلام فیستول‌های دوران نوزادی که تا سن یک‌ سالگی معمولاً شایع بوده به صورت خود به خود برطرف می‌شوند. ولی عدم بهبودی خود‌به خودی آن طی سال‌های اول زندگی فرد نیاز به پیگیری دارد. تنها راه درمانی کشف شده برای درمان قطعی فیستول نیز جراحی است که در صورت عدم توجه به آن ممکن است آسیب و عوارض بافتی بیشتری ایجاد کند.

   پاسخ به clinic
 8. محمد

  با سلام جناب دكتر چند سال پيش فيستول عمل كردم جاي عمل وكمر و قسمت كپل منتهي به كشاله ران درد شديد دارم نه عفونت و چركي هست ونه تب آيا دوباره نياز به عمل دارم يا با دارو مشكل بطرف ميگردد

  پاسخ به محمد
  • clinic

   با سلام از آن‌جایی که فیستول از بیماری‌‌هایی است که با وجود جراحی احتمال عود بالایی دارد، باید دوباره تحت معاینه سونوگرافی و MRI قرار گیرید تا احتمال بازگشت بیماری رد یا مشخص شود. سپس برای درمان لازم اقدام گردد.

   پاسخ به clinic
 9. احمد

  بعدازیک مرتبه تخلیه آبسه دچار فیستول شده وآنرا نیز در سال گذشته عمل کردم ولی مجددا عود کرده است

  پاسخ به احمد
  • clinic

   با سلام متأسفانه فیستول مقعدی بیماری است که علی‌رغم جراحی و درمان با درصد عود بسیاری مواجه است. ممکن است دچار فیستول دیگری شده باشید یا همان مجدداً عود کرده باشد. بنابراین برای بررسی دقیق باید مراجعه کنید تا دوباره تحت عمل جراحی با لیزر قرار گیرید. ممکن است جراحی ابتدایی به خوبی و کامل انجام نشده باشد.

   پاسخ به clinic
 10. راحله

  سلام . پسر من در سن يك سالگي به فيستول كنار معقد دچار شد و با عمل جراحي مشكل برطرف شد. در حال حاضر ٨ ساله است ايا نياز به چك كردن دارد در حالي كه مشكل خاصي ندارد . فقط براي اطمينان نياز به چك كردن روده يا قسمت ديگري ندارد

  پاسخ به راحله
  • clinic

   با سلام در صورتی که هیچ علایمی از جمله ترشح، درد، تورم یا ناراحتی در این ناحیه و مشکلاتی در دفع مدفوع وجود نداشته باشد، نیاز به ویزیت و معاینه پس از گذشت این مدت نخواهد بود. نگران نباشید. عود این بیماری معمولاً در سال‌های ابتدایی پس از اول عمل جراحی رخ می‌دهد ولی اگر احساس می‌کنید که فرزندتان با بازیگوشی از مطرح کردن مشکلات خود سر باز می‌زند، می‌توانید برای کنترل مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 11. حمید

  با سلام
  حدود۲سال که بک زخم بالای مقعدم دارم که توش گوده ولی نه درد داره نه ترشح چرکی دورش هم سفیده میخواستم ببینم فیستول دارم یا فیشر اینجا گفتند فیستوله ایا بدون عمل میشه کاری کرد
  با تشکر

  پاسخ به حمید
  • clinic

   با سلام بدون معاینه امکان تشخیص بیماری شما وجود ندارد ولی اگر به فیشر مقعد مبتلا شده باشید، چاره‌ای جزء جراحی و ترمیم آن وجود نخواهد داشت. البته جراحی فیشر با لیزر فاقد عارضه‌های جراحی باز بوده و سریع‌تر درمان می‌شود. بهتر است پیش از پیشرفت و وخیم شدن آن برای درمان اقدام کنید.

   پاسخ به clinic
 12. سلطانی

  باسلام حدود ٥سال است كه پري آنال عمل كردم ازهمان اول جاي عمل سفت بود الان هم بعد سالها جاي عمل سفت است بيشتر اوقات درد هم دارد ولي ترشحي ندارد وبي اختياري دردفع گاز ومدفوع هم ندارم ضمنا زماني كه محل عمل درد ميگيرد نوك آلتم هم سوزش ميگيرد ميخواستم بببينم براي كمتر شدن درد راه چارهاي هست متشكرم

  پاسخ به سلطانی
  • clinic

   با سلام باید از نظر عود مجدد مشکل تحت معاینه و بررسی قرار گیرید تا علت درد و سفتی ناحیه مشخص شود. بدون معاینه نمی‌توان درمورد درمان درد ناحیه اظهار نظر کرد، ممکن است دچار مشکل دیگری شده باشید.

   پاسخ به clinic
 13. غلامرضا

  از چهار سال پيش دچار فيستول شده ام كه بدليل احتمال عود واز طرفي ترس از بي اختياري بعد عمل اقدام به جراحي ننموده ام .لطفا راهنمايي و وقت جهت معاينه ومشاوره بدهيد .متشكرم

  پاسخ به غلامرضا
  • clinic

   با سلام در حال حاضر علی رغم پیشرفت‌های گسترده در علم پزشکی درمان قطعی‌ای جزء جراحی برای درمان فیستول مقعد وجود ندارد. عدم درمان به موقع و پرهیز از آن منجر به آسیب بافتی شدیدتر و وخیم‌تر شدن بیماری و دشوار شدن درمان خواهد شد. اطمینان داشته باشید که عدم درمان برای شما دارای عوارض و مشکلات بیشتری ایجاد میکند. نگران نباشید، با استفاده از لیزر در درمان فیستول مقعد بسیاری از عوارض احتمالی محدود شده و دوره بهبودی پس از عمل کاهش می‌یابد. برای مشاوره بیشتر و معاینه می‌توانید با مرکز هماهنگ کنید.

   پاسخ به clinic
 14. سامی

  سلام آقای دکترپدرمن حدودای ۶ماه بودیبوست داشتندودرعرض این۶ماه مدام تب و حالت خستگی اذیتشون میکرد همیشه بی حال بودن مهرماه این سال بعد دفع سخت مدفوعشان ۱توده سفتی درکنار مقعد احساس کردند که بعد مراجعه به پزشک وانجام ازمایشات خون و ادرار آبسه تشخیص داده شده وبعد۲ دوره مصرف دارو شامل ملین و انتی بیوتیک ابسه خود به خود سرباز کرد (بصورت ۱جوش کوچک)وتخلیه شد اما سرآن حدودای۱ماه است باز است وهرازگاهی ترشحات چرکی واغلب خون از اون بیرون می اید خواستم ببینم این حالت طبیعی است یا مراجعه به جراح برای تشخیص فیستول اجباری است؟؟کمردرد شدید هم دارن!

  پاسخ به سامی
  • clinic

   با سلام احتمال عود آبسه یا دچار شدن به عوارضی چون عفونت یا زخم و حتی فیستول مقعد با توجه به طولانی شدن زمان ابتلا تا درمان پدر عزیزتان وجود دارد. نه تنها درمان‌های ارائه شده بلکه استفاده از حمام آب گرم نشسته درون وان یا لگن دو الی سه بار در روز و تغذیه مناسب در جهت جلوگیری از ابتلا به یبوست و تشدید آسیب بافتی ناحیه‌ می‌تواند به بهبودی سریع‌تر پدرتان کمک کند. اما به طور کلی آبسه مقعد پس از درمان نیاز به پیگیری و کنترل دارد، حتماً باید برای ویزیت مجدد از نظر روند بهبودی و احتمال ایجاد فیستول مقعدی مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 15. احمد

  بعد از مدتی درد و ابسه کنار مقعدم به جراح عمومی مراجعه وپس از گرفت رادیو لوژی متوجه شدم که فیستول دارم میخوام با لیزر منو عمل کنید خیلی میترسم

  پاسخ به احمد
  • clinic

   با سلام نگران جراحی خود نباشید، اگرچه عمل فیستول کمی پر مخاطره و مشکل است اما با کمک جراحی لیزری بسیاری از عوارض جانبی سایر روشهای جراحی سنتی مانند درد و خونریزی احتمال عفونت و بی اختیاری پس از عمل کاهش یافته و قابل کنترل شده است. در این روش در بازه زمانی بسیار کوتاه سلامت و امکان بازگشت به محل کار و فعالیت روزمره خود را باز می‌یابید.

   پاسخ به clinic
 16. افشین

  سلام و خسته نباشی ببخشید من در ناحیه انتهای مقعدم حالت تورم که همون فیستول هست دراومده ولی زیاد بزرگ نیست من حدود ده سال پیشم اینجور شدم ولی بعد از چند روز خوب شد الان خواستم بپرسم ایا دارویی قرصی هست من استفاده کنم در ضمن تا الان این فیستول که در اومده سر باز نکرده فقط متورم و سفت هستش قبلا همینجور بوده منظورم عفونت ازش خارج نمیشه خوااستم راهنمایم کنید ممنون میشم از لطفتون

  پاسخ به افشین
  • clinic

   با سلام دوست عزیز، ممکن است بیماری در مرحله آبسه بوده و در صورت عدم پیگیری به موقع در مسیر خود سر باز کرده و با آسیب بافتی شدیدتر وخیم شود. تنها راه درمان آبسه یا فیستول مقعدی جراحی است و به هیچ درمان دارویی پاسخ مثبت نخواهد داد، اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید، هر چه سریع‌تر برای آغاز درمان مراجعه کنید، در غیر این صورت شدت آسیب بافتی بیشتر شده و روند درمانی و وسعت جراحی سخت و گسترده تر خواهد شد.

   پاسخ به clinic
 17. سهیل

  سلام ۲ ماه .پیش عمل هموریید داشتم جای عمل خوب شده۱ماه بهد از عمل دچار فیستول مقعدی شدم ب پزشکم مراجعه کردم پماد انتی همودیید و آمپول بتامتازون تجویز کردند و گفتند چیزه مهمی نیست .لطفا راه درمان فیستول رو بگید

  پاسخ به سهیل
  • clinic

   با سلام اگر تشخیص بیماری فیستول مقعدی در شما درست باشد باید هر چه سریع‌تر تحت معاینه بالینی و تست تشخیصی بررسی شدت و محل دقیق آسیب بافتی قرار بگیرید و سپس بلافاصله جراحی شوید. تنها راه درمان قطعی این بیماری جراحی است که البته گاهی اوقات روند درمانی مشکل بوده و نیاز به چند جراحی پشت هم وجود دارد. نگران جراحی و عوارض درد و خونریزی ناشی از آن نباشید با کمک روش جراحی لیزری نوین کم عارضه تر نسبت به سایر روش های جراحی سنتی درمان خواهید شد.

   پاسخ به clinic