banner
آذر ۲۰, ۱۳۹۵

انواع بواسیر یا هموروئید

بیماری بواسیر یک اختلال دردناک و شرم آور است که هیچ‌کس دوست ندارد به آن مبتلا شود. متأسفانه، برخی از افراد بارها و بارها در طول زندگی خود این بیماری آزاردهنده را تجربه می‌کنند، درحالیکه برخی افراد خوش‌شانس هرگز به آن مبتلا نمی‌شوند. اولین مرحله برای درمان بواسیر، تشخیص نوع آن بر اساس نشانه‌های ظاهری ایجاد شده است.

بسته به محل درگیری و آسیب عروق ناحیه‌ی مقعد و التهاب و وخامت بیماری، هموروئید را به انواع مختلفی تقسیم می‌کنند. گاهی فرد به یک نوع و گاهی به چند نوع آن باهم مبتلا می‌شود. به طور کلی هموروئید دو نوع درونی و بیرونی دارد که خود آن‌ها به انواع دیگری نیز با توجه به شدت اختلال تقسیم می‌شوند. علت نام‌گذاری آن‌ها بدین شکل بر اساس مشاهده‌ی چشمی علایم و نشانه‌هاست.

در انواع درونی به دلیل داخلی بودن نشانه‌ها و درگیری محیط درونی مقعد و راست روده و از طرفی در انواع بیرونی به سبب تظاهر نشانه‌ها بر روی خروجی کانال مقعد به این اسامی نامیده شدند. حالا اگر فرد به یک نوع از بواسیر درونی مبتلا شود که شدت بیماری در آن باعث خارج شدن زواید گوشتی از کانال مقعد گردد یا به یک نوع بواسیر خارجی شدیدتر و شکننده تر دچار گردد، انواع دیگری از هموروئید مطرح می‌شود. در ادامه برای آشنای بیشتر با انواع بواسیر به صورت مختصر به هر کدام پرداخته می‌شود.

بواسیر درونی (هموروئید داخلی)

بواسیر درونی (هموروئید داخلی)

بواسیر درونی محدود به بخش انتهایی دستگاه گوارش و داخلی راست روده است که عموماً با نشانه‌ی خونریزی بروز می‌کند. بی‌دردی این نوع هموروئید نیز یک علامت اختصاصی دیگر آن است که از کم بودن گیرنده‌های عصبی درد درون کانال مقعد ناشی می‌شود.

در هموروئید داخلی شاهد درگیری عروق بواسیری داخل راست روده هستیم. این نوع از بواسیر معمولاً کمتر باعث رنجش، درد و ناراحتی فرد می‌شود. اما با هر بار فشار حاصل از اجابت مزاج ممکن است سطح آسیب دیده بیشتر تحریک شود و حتی خونریزی کند.

۳/۲ بالایی راست روده، محلی است که التهاب عروق آن را بواسیر داخلی می‌نامند. معمولاً درد، اولین نشانه‌ی هر بیماری است اما در این اختلال از درد خبری نیست و فرد وقتی متوجه وجود یک مشکل ناشناس در بدن خود می‌شود که با مدفوع خونی یا کاسه توالت آغشته به قطرات خون در هنگام اجابت مزاج روبه‌رو می‌شود. دیدن خون بسیاری از افراد را نگران می‌کند و ذهن آنان را مشغول بسیاری از بیماری‌های مهلک و سرطانی خواهد کرد. زیرا از زمان‌های گذشته در تصور عموم مردم خونریزی از هر ناحیه‌ی بدن، ترسناک و رعب‌آور بوده است. البته ناگفته نماند که درد در این اختلال زمانی بروز می‌کند که آسیب عروقی به قسمت‌های انتهایی دارای گیرنده‌های دردی بیشتر ‌رسد.

اگرچه گفته شده بواسیر داخلی فقط ناحیه‌ی داخلی مقعد را درگیر می‌کند اما در برخی موارد پیشرفت بیماری می‌تواند آن‌قدر شدید باشد که قسمت‌های وسیع‌تری از جمله بخش‌های انتهایی کانال مقعد و حتی بیرون کانال را ملتهب ‌کند.

انواع درجات بواسیر یا هموروئید

بواسیر داخلی را بر اساس شدت و وسعت اختلالی که در عروق سیاهرگی درون مقعد ایجاد کرده و همچنین میزان بیرون‌زدگی می‌توان به چهار درجه تقسیم کرد.

 • بواسیر داخلی درجه یک: در مرحله ابتدایی بواسیر فقط شاهد تورم عروق سیاهرگی درون راست روده هستیم. بسته به شدت ورم و تجمع خون در آن‌ها ممکن است در مواقعی که تحت فشار قرار می‌گیرند به صورت قطره‌ای خونریزی کنند.
 • بواسیر داخلی درجه دو: در مرحله دوم پیشرفت هموروئید داخلی در صورتی که فرد بسیار هوشیار و بادقت باشد ممکن است متوجه برآمدگی ناحیه‌ی مقعد به اندازه‌ی یک نخود در هنگام اجابت مزاج شود که پس از دفع مدفوع خود به خود از بین رفته و به درون مقعد بازمی‌گردد.
 • بواسیر داخلی درجه سه: در سومین مرحله‌ی بیماری دیگر توده گوشتی ایجاد شده بر روی مقعد قادر به بازگشت خودبه‌خودی به درون کانال نخواهد بود ولی فرد قادر است پس از اجابت مزاج هنگام شست‌وشوی خود آن را با کمک انگشت به درون مقعد بازگرداند.
 • بواسیر داخلی درجه چهار: در آخرین مرحله‌ی سیر بیماری بواسیر داخلی آن‌قدر شدت می‌گیرد که توده گوشتی با منشأ درونی کاملاً از مقعد بیرون می‌زند و به هیچ طریقی حتی کمک انگشت به درون کانال روده برنمی‌گردد و برآمده بر روی مقعد فرد باقی ‌می‌ماند. برجستگی ناحیه‌ی مقعد باعث ایجاد ظاهر زشت و زننده‌ای خواهد شد که ممکن است زمینه‌ی شرمساری فرد را در کنار شریک زندگی‌اش فرآهم کند.

هموروئید داخلی اغلب در افرادی با عادات و شیوه‌های زندگی نادرست بروز می‌کند. این نوع هموروئید ناشی از تکرار فشار وارد بر کف لگن است که در زنان باردار به دلیل تحمل فشار جنین و رحم بزرگ شده طی بارداری بیشتر از سایر مردم رویت می‌شود. در صورتی که در این نوع بواسیر در مراحل ابتدایی سیر خود باشد با درمان‌های دارویی و خانگی قابل درمان خواهد بود .عدم توجه به درمان به موقع و پیشرفت بیش از حد بواسیر داخلی می‌تواند با انواع دیگری از بیماری هموروئید همراه شود و مشکل فرد را دوچندان کند.

بواسیر بیرونی (هموروئید خارجی)

بواسیر بیرونی (هموروئید خارجی)

هموروئید خارجی کاملاً بیرون از مقعد قرار گرفته و به راحتی دیده و احساس می‌شود. این نوع بواسیر معمولاً دردناک و ناراحت‌کننده است. درد حاصل از آن به دلیل تراکم گیرنده‌های پیام‌رسان درد موجود در دریچه انتهایی کانال مقعد است. با نزدیک شدن به سطح پوست درد بیشتر قابل احساس خواهد بود. بواسیر زمانی رخ می‌دهد که مویرگ‌های مقعد و یا دریچه مقعد متورم و بزرگ شوند. در هموروئید خارجی رگ‌های زیرین پوست و ۳/۱ انتهایی کانال مقعد دچار آسیب خواهند شد. درد بارزترین نشانه‌ی این نوع بواسیر است زیرا ناحیه‌ی ملتهب دارای گیرنده‌های فراوان درد است که می‌تواند پیام درد را به سرعت به مغز منتقل کند و فرد را آزار دهد. خارش و ایجاد توده در اطراف خروجی مقعد نیز در مراحل پیشرفته‌تر بیماری بروز می‌کند. البته با وجود اینکه خونریزی مختص بواسیر درونی نیست، اما بسته به شدت بیماری و برجستگی ایجاد شده در عروق ممکن است تحت فشار وارده ایجاد شود.

شایع‌ترین علت هموروئید خارجی زور زدن‌های طولانی مدت در هنگام دفع مدفوع خشک و سفت است. زوری که فرد هنگام اجابت مزاج به مقعد خود وارد می‌کند دیواره‌های عروق آن ناحیه را بیش از حد کشیده و نازک خواهد کرد. کشش بیش از حد باعث تضعیف خاصیت ارتجاعی دیواره سیاهرگ‌ها می‌شود. ضعف دیواره‌ها باعث کم شدن توان انقباضی در جهت گردش خون و در نتیجه جمع شدن خون درون رگ‌ها می‌گردد. تجمع خون به صورت ورم و التهاب ناحیه‌ی مقعد بروز می‌کند.

با تمام این تفاسیر مزیت هموروئید خارجی بر سایر انواع آن این است که فرد می‌تواند به دلیل خاصیت درد و تغییر شکلی که در مقعد ایجاد می‌شود، خیلی زودتر متوجه آن شده و با پیگیری به موقع مانع ایجاد عوارض بیشتر شود. هرچند اگر تمام انسان‌ها به سلامت خود در حدی اهمیت می‌دادند که با مشاهده‌ی کوچک‌ترین نشانه‌ای از اختلال در بدن در صدد بررسی و درمان آن برآیند، شاهد وجود امراض در مراحل پیشرفته و خارج از درمان نبودیم.

با پیشرفت هموروئید خارجی قسمت‌های بیشتری از اطراف مقعد دچار التهاب و ورم می‌شود به صورتی که در صورت سازش بیمار با درد و سایر علایم آزاردهنده‌ی آن و عدم اقدام به درمان، دور تا دور دریچه‌ی مقعد برجسته و بیرون زده خواهد شد. با وسیع شدن آسیب، درمان سخت‌تر خواهد شد در حدی که ظاهر زننده‌ی آن جز با اعمال جراحی سنگین برطرف نخواهد شد.

در صورتی‌که مقدار زیادی خون در زواید خارجی هموروئید جمع شود تا مرز پاره شدن نیز پیش خواهد رفت. هموروئید‌های خارجی پیشرفته می‌توانند زمینه را برای ایجاد نوع دیگری از هموروئید خارجی به وجود آورند که به دلیل شدت وخامت و عوارض خطرناکی که می‌تواند برای فرد ایجاد کند به صورت جداگانه تقسیم خواهد شد.باید در نظر داشت که عدم رسیدگی به موقع به هموروئید خارجی مشکلات فرد را چندین برابر می‌کند. زیرا علاوه بر علایم ایجاد شده باید عارضه‌های بر جا مانده در بدن را نیز درمان کرد. در این حالت نه تنها نیاز به صرف هزینه‌های بیشتری هست بلکه زمان‌بر نیز خواهد بود.کنترل علامتی درد یکی از درمان‌های پیشنهادی این نوع بواسیر است.

بواسیر بیرون‌زده (هموروئید پرولاپس)

بواسیر بیرون‌زده (هموروئید پرولاپس)

گاهی اوقات هموروئید داخلی آن‌قدر پیشرفت می‌کند و بزرگ می‌شود که از دریچه انتهایی مقعد نیز خارج شده و به صورت توده گوشتی نرم بیرون می‌زند. این نوع بواسیر داخلی بیرون زده به سبب درگیری دریچه انتهایی کانال مقعد دردناک خواهد بود. زایده‌ی بیرون زده متحرک و قابل فرو بردن به درون مقعد است. بواسیر بیرون‌زده ناشی از یک بواسیر داخلی است که پیشرفت کرده و به بیرون از کانال مقعد کشیده شده است. چون دیگر امکان درونی نامیدن این بواسیر به دلیل بیرون زدن آن از کانال وجود نداشت، آن را در دسته دیگری به نام پرولاپس یا بیرون‌زده طبقه‌بندی کردند. نشانه‌های هموروئید بیرون‌زده شامل خارش خفیف با یا بدون سوزش است که احتمال خونریزی نیز دارد. خونریزی ممکن است همراه مدفوع یا به صورت جداگانه بر روی دستمال توالت مصرفی دیده شود. در بیرون‌زدگی‌های شدید و پیشرفته شاهد بروز درد توده‌ی ملتهب قرار گرفته بر روی مقعد خواهیم بود.

در این نوع بواسیر فرد قادر نیست تا مدفوع خود را به طور کامل تخلیه کند زیرا توده‌ها صرفاً محدود به بیرون مقعد نیستند و توده‌های برجسته‌ی ایجاد شده درون مقعد مانع انجام کامل عمل اجابت مزاج می‌شوند. این نشانه یک علامت افتراقی برای کمک به پزشک در تشخیص هموروئید خارجی از نوع پرولاپس است. پس همیشه تظاهر توده‌های برجسته بر سطح بیرونی مقعد دلیل بر خارجی بودن نوع آن نیست. پزشک باید با کمک نشانه‌ها و بررسی داخل کانال با انگشت یا کمک دستگاه‌های دارای دوربین مخصوص این کار به تشخیص قطعی بیماری دست یابد. این بواسیر داخلی پیشرفته به دلایل مختلفی از جمله چاقی، بارداری، فشارخون بالا و استعمال سیگار به وجود می‌آید. هر کدام از این علت‌ها به طریقی متفاوت باعث ایجاد اختلال در عملکرد سیاهرگ‌های درون مقعد می‌شوند.

بواسیر بیرون زده نتیجه‌ی بی‌توجهی فرد به علایم هموروئید داخلی و بی‌دقتی او نسبت به نشانه‌های اختلال به وجود آمده در بدنش است. همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده ولی مردم به دلیل عدم آگاهی از نشانه‌های بیماری‌ها و شدت آسیب‌های وارده در مراحل بعدی، به راحتی از علایم عبور می‌کنند و تا زمانی که مشکلات ناشی از بیماری زندگی‌شان را دچار اختلال نکند با آن کنار می‌آیند و سازش می‌کنند.

بواسیر یا هموروئید ترومبوزه

بواسیر همراه با لخته و شکننده (هموروئید ترومبوزه)

بواسیر شکننده یک نوع خارجی هموروئید است که به دلیل شدت یافت بیماری به صورت توده‌‌ی پرخون و حساس بیرون زده است. این نوع بواسیر علاوه بر ظاهر زننده‌، بسیار دردناک و گاهی خونریزی دهنده خواهد بود. توده‌ی پرخون و متورم به رنگ آبی متمایل به بنفش ظاهر می‌شود. تورم رگ‌های هموروئیدی خارجی به صورت حاد ممکن است منجر به تجمع خون درون عروق و ایجاد لخته‌ها‌ی خون در توده‌های برآمده شود. این توده‌های حساس و متورم به رنگ آبی مایل به بنفش دیده می‌شوند که بسیار دردناک خواهند بود. درد ناحیه‌ی مقعد در این نوع بواسیر محدود به حالت نشسته و هنگام اجابت مزاج نمی‌‌شود و فرد در حین راه رفتن، ایستاده و خوابیده احساس ناراحتی می‌کند. گاهی راه رفتن نیز دچار مشکل خواهد شد و فرد به منظور کاهش درد مجبور به راه ‌رفتن اردکی‌ شکل می‌شود.

این نوع بواسیر ممکن است به دلیل نشستن‌های طولانی مدت در شبانه‌روز یا یبوست‌ های مزمن و گاهی بدون علت خاصی ایجاد شود. احتمال بهبود خود به خودی لخته‌ی ایجاد شده طی دو الی سه هفته مراقبت وجود دارد ولی پزشک بسته به شدت التهاب و اندازه‌ی توده‌ی ایجاد شده درمان مورد نظر را در پیش می‌گیرد.

التهاب ناشی از بواسیر خارجی ترمبوزه می‌‌تواند خارش ایجاد کند. تورم بیش از حد توده در مسیر خروجی دستگاه گوارش می‌تواند منجر به کاهش کنترل ارادی فرد بر دریچه‌ی مقعد شود. این ضعف کنترلی باعث نشت خود‌به‌خودی مدفوع خواهد شد.

سطح شکننده دیواره‌ی عروق متورم حساس به لمس هستند، به همین دلیل بیشتر پزشکان در اولین مراحل درمانی توصیه‌ می‌کنند که محل برجسته با یک پد استریل یا گاز به صورت T شکل پانسمان و بسته شود. این کار تا حدودی از اصطحکاک و پارگی توده جلوگیری می‌کند تا توده با رعایت نکات مراقبتی و رژیم غذایی ملین جذب و رفع شود. در صورت کارآمد نبودن این روش پزشک مجبور به استفاده از شیوه‌های تهاجمی‌تر با برش توده و تخلیه‌‌ی دستی لخته‌ها است. البته روش‌های تهاجمی نیز به مراقبت‌های بعد از عمل به منظور جلوگیری از عفونت و عوارض ناشی از جراحی نیاز دارند.

در تمام مراحل پیگیری و درمان بواسیر ترمبوزه فرد می‌تواند از داروهای ضد درد برای تسکین خود تحت نظر پزشک استفاده کند، زیرا درد ناشی از این هموروئید طاقت‌فرسا خواهد بود. نکته مهم و قابل توجه هموروئید ترمبوزه حرکت لخته‌ی ایجاد شده درون توده توسط سیستم گردش خون و ایجاد انسداد در عروق حیاتی دیگر بدن است که می‌تواند خطرناک باشد. پس پیگیری فوری این نوع هموروئید و توجه به علایم خطر ناشی از آن مانند قطع ناگهانی درد بدون هیچ مداخله‌ی پزشکی‌ای حائز اهمیت است.

سخت‌ترین نوع هموروئید که ممکن است یک انسان در طول زندگی خود به آن مبتلا شود، هموروئید ترمبوزه است زیرا علاوه بر نشانه‌های رنج‌آور به درمان مشکل‌تری نیاز دارد. این نوع هموروئید به دلیل لخته‌خون‌های ایجاد شده کمی خطرناک بوده و نیاز به اقدامات درمانی فوری دارد.در نتیجه بی‌توجهی به نشانه‌های این بیماری منجر به پیشرفت آن و تبدیل شدنش به انواع پرخطر و دردسرسازتر خواهد شد که نیاز به درمان‌های مشکل‌تری دارند. پیشگیری یا آغاز درمان در اولین مراحل ایجاد این بیماری، بهترین کمکی است که هر فردی می‌تواند به جای دست و پنچه نرم کردن با مشکل به خود کند.

Save

پرسش و پاسخ
 • زهرا گفت:

  با عرض سلام و احترام
  من ۲۶سالمه .چند بار خون روشن هنگام دفع دیدم و اهمیت ندادم. الان چند ماهیه خونریزی ندارم اما درد خیلی شدیدی هنگام دفع و ختی بعد از دفع دارم . و یک بیرون زدگی خیلی کوچک اندازه عدس در ناحیه مقعد دیده میشود. میخواستم لطف کنید وبگید کدوم نوع بواسیره ؟و بهترین درمان واسه مشکلم چیه ؟ میترسم که پیشرفت کنه. ممنون از سایت مفیدتون.

  • clinic گفت:

   با سلام
   بدون معاینه بالینی نمی‌تواند بیماری مقعدی ایجاد شده را به درستی تشخیص داد ولی احتمالاً دچار بیماری هموروئید بیرونی بوده و اگر به موقع برای درمان آن اقدام نکنید بیماری پیشرفت کرده دچار علایم و عوارض آزاردهنده دیگر نیز خواهید شد اگر زائده مقعدی ایجاد شده دائمی باشد تنها راه رهایی از آن انجام جراحی خواهد بود که البته با کمک روش های نوین نیاز نیست که جراحی گسترده و سنتی با جراحی انجام داد فقط سرپایی تحت بی حسی موضعی درمان شده در همان روز مراجعه مرخص می‌شود و زندگی عادی خود را آغاز کرد نیاز به مراقبت استراحت ندارید.

 • محمد گفت:

  باسلام ۴۷ سال دارم در یبوستهای شدید خونریزی و زائده گوشتی اندازه نخود در سمت راست مقعد هنگام دفع بوجود میاید که معمولا بدون درد بود که پس از چند روز با رژیم درمان (بیشتر نوشیدن آب و غذاهای فیبردار وعدم استفاده از دارو و شیاف)و شیاف آنتی همورویید رفع میگردید از حدود یکماه پیش زایده گوشتی بسیار دردناک شده است البته یبوست و خونریزی ندارم ضمنا این زائده بعضی اوقات ماهها حس نمیشود ممنون میشم اگر درمانی پیشنهاد فرمایید

  • clinic گفت:

   با سلام
   اگر زائده مقعدی ایجاد شده دائمی باشد که به درمان های دارویی پاسخ مناسب نداده و نیاز به درمان جراحی خواهد داشت که البته نگرانی برای جراحی وجود ندارد زیرا امروز با ابداع روشهای نوین لیزری امکان جراحی بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی در محل کلینیک وجود دارد تا سرپایی در همان روز مراجعه درمان شده مرخص شوید و بتوانید به خانه بازگشته زندگی عادی خود را داشته به محیط کار باز گشته و نیازی به مراقبت استراحت و حمایت دیگران نداشته باشید.

 • یاسین گفت:

  سلام من بیش از ۶ ساله بواسیر دارم ، قبلا نمیدونستم دردم چیه و از روی خجالت نمیتونستم به کسی بگم و هروز بدتر میشد ،همیشه احساس دستشویی رفتن داشتم اما هیچی نبود و شدیدا بزرگ شده بود،حتی موقعی که زیاد روی صندلی مینشستم ناخوداگاه باد شکمم خارج میشد، تا اینکه سه سال پیش از اینترنت فهمیدم بیماریم بواسیره و خوب با مراقبت و تغییر بعضی کارا مخصوصا زور زدن و زیاد نشستن تو دستشویی خیلی بهتر شد، دکترم رفتم که کولونوسکپی نوشت اما از خجالت نرفتم، اما هنوزم توده باد کرده ای تو مقعدم هست و دانه های ریزی توی اوناست که بعضی وقتا اذیت میکنه و بی اخیاری تو باد شکمم خیلی کمتره اما هست ، ایا هیچ راهه خانگی واسه درمان هست؟ با توجه به مراقبتام ایا بهتر میشه و یا ممکنه بدتر بشه؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   خیر بیماری شما با درمان دارویی برطرف نشده و لازم است تا تحت درمان مناسب داروی بعد از کولونوسکوپی و بررسی‌های لازم قرار بگیرید حتی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید بنابراین بهتر است و به نفع سلامت خود شماست که بیش از این روند درمان را به تاخیر نیانداخته حضوری مراجعه کنید.

 • مهدی گفت:

  من بواسیرداستم یک بارعمل کردم وچندبارخودم تخلیه کردم ولی الان چندوقتی است احساس خشکی یافکرمیکنم دوربرمقعدم موزیادداره که بهم میچسبه ویه طوری میشه نمیدونم بایدچکارکنم لطف کنیدراهنمایی کنید که بایدچکارکنم باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت ناحیه مقعدی خود و دریافت درمان مناسب آن لازم است حضوری مراجعه کنید.

 • مهاجر گفت:

  سلام یک ماه پیش دچار خونریزی از ناحیه مقعد شدم خود سر پماد انتی هموریید وبعد از مراجعه به پزشک پماد انتی فیشر استفاده کردم هنگام سرفه شدید دردی شدید ما بین مقعد والت ایجاد میشه در ناحیه مقعد هم کمی سوزش دارم به نظر شما پروستات یا بواسیر

  • clinic گفت:

   با سلام
   به احتمال زیاد دچار بیماری شقاق مقعدی بودید که اگر به موقع تحت درمان دارویی مناسب قرار نگیرید و روند درمان خود را ادامه ندهید بیماری مزمن شده و با پیشرفته آن دیگر به درمانهای دارویی پاسخ موثر نداده نیاز به درمان جراحی پیدا خواهید کرد بعد از اتمام درمان داروی خود در صورتی که بهبودی حاصل نشد برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه کنید.

 • ناصر گفت:

  سلام دکتر بنده یکبارسال ۹۱ همورویید عمل کرده ام پس ازمدتی دوباره دچاریبوست شدم وباقرص های سی لاکس حداکثرهفته ای دوباراجابت مزاج داشتم داخل مقعد توده ای حالت تپه تپه دورتادور مقعدراگرفته وسی لاکس راکنارگذاشتم ضمنا چون چندسال متوالی یبوست داشتم ازتنقیه آب ولرم بداخل مقعدهم استفاده میکنم دردندارم مگر موقع اجابت مزاج که باتنقیه آب انجام میشود ولی قبلازعمل دچار اتساع روده شده بودم فکرمیکنم چون روده هامتسع شده اجابت مزاج انجام نمیشود یعنی نمیتوانم بگویم یبوست بلکه تنبلی روده دارم همراه بااتساع روده چه بایدبکنم ضمنا خیلی طولانی بایددردستشویی بمانم تااجابت انجام شودممنونم پاسخ دهید

  • clinic گفت:

   با سلام
   لازم برای بررسی وضعیت بیماری خود و دریافت درمان مناسب آن حضوری مراجعه کرده تحت معاینات بالینی و بررسی دقیق قرار بگیرید.

 • طاهره ب گفت:

  سلام من یک ماهه زایمان کردم یه کوچولو بواسیر داشتم که زده بود بیرون چند سالی بود اما الان بزرگ تر شد به علت یبوست که بعد از زایمان گرفتم نمیدونم چیکار کنم خیلی ناراحتم

  • clinic گفت:

   با سلام
   در صورت داشتن زائده مقعدی دائمی تنها راه رهایی از این بیماری انجام جراحی بوده که البته می‌توانید آن را سرپایی با کمک روشهای نوین لیزری انجام دهید و نیازی به بستری شدن در محیط بیمارستان و یا قرار گرفتن در معرض داروهای بیهوشی نداشته باشید در همان روز مراجعه طی یک الی دو ساعت جراحی شده به خانه باز خواهیم گشت و نیازی به استراحت و مراقبت خاصی ندارید و از روز بعد میتوانید مراقبت از فرزند خود و کارهای روزمره را آغاز کنید البته باید تغییراتی در زندگی خود ایجاد کرده و دچار یبوست و برگشت بیماری نشوید.

 • زها گفت:

  سلام خسته نباشيد
  من از يبوست شديد بواسير گرفتم و بعد از زايمان كلا اومده بيرون ولي فقط از سمت چپ و بسيار نازك مث توده خوني نيست ايا با ليزر مشكل من حل ميشه يا بايد عمل كنم؟!
  احتمال داره كه با دارو خوووب بشه😕😕!!!

  • clinic گفت:

   با سلام عارضه مقعدی ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر به سبب ابتلا به یبوست باشد، در صورتی که برای درمان این مشکل هیچ اقدامی نکنید دیر یا زود بیماری پیشرفت نموده و علایم آزار دهنده دیگری مانند خارش و سوزش شدید و یا مشکل در دفع مدفوع بروز خواهد کرد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود و بررسی علت مراجعه کنید. بیماری مقعدی بین مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشک طبیعی است، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست میشود.

 • مسعود گفت:

  سلام من الان دو سال میشه که درناحیه مقعدم درد دارم ولی خونریزی ندارم یه تکه گوش به اندازه یک جوش نیز در ناحیه مقعدم وجود داره دکترم رفتم ولی اثری نداشت کمر دردم دارم لطفا راهنمای کنید

  • clinic گفت:

   با سلام زائده مقعدی شما می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، آبسه مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب و مراجعه حضوری شماست، درمان مناسب نیز با توجه به نوع بیماری و میزان پیشرفت آن شامل درمان دارویی و جراحی و روشهای تهاجمی خواهد بود. نکته مهم مراجعه فوری پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر است.

 • فاطمه گفت:

  سلام تقریبا دوساله یه گوشت کوچولو بیرون مقعدم دارم ازبودنش ناراحتم اما درد خارش یاهرچیزی اصن ندارم نمیدونم چیکارکنم راهنمایم کنید

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی و برداشت لیزری آن مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید.

 • فرشته گفت:

  سلام. آقای دکتر من هشت ساله که بواسیر ویبوست دارم و رفتم دکتر داروهایی داد که خوب نشدم باز هم رفتم گفتند روده شما دهانه ی روده بیرون زدهگی به اندازه نخود است البته دو تا تکه گوشت است خواهش می کنم مرا راهنمایی کنید که چکارکنم متشکرم.

  • clinic گفت:

   با سلام
   اگر برآمدگی و زائده مقعدی داشته باشید، تنها راه رهایی از آن جراحی است که البته معمولاً با لیزر قابل درمان است و با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد. برای جلوگیری از عود آن نیز باید مراقب باشید تا دچار یبوست نشوید و تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید.

 • شيما گفت:

  سلام
  من چند ماه پيش طي يك هفته مشكل يبوست داشتم و موقع دفع يكم خونريزي و سوزش داشتم
  ولي خوب شدم
  حالا دوباره همونجورى شدم يه چيزط به اندازه ي يه جوش حس ميكنم
  خيلي ميترسم لطفا راهنمايي كنيد باتشكر

  • clinic گفت:

   با سلام عدم توجه و کنترل بیماری یبوست در شما سبب بروز یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی شده است که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه و مشاهده ناحیه است. در صورت عدم مراجعه فوری بیماری مقعدی پیشرفت کرده و باعث بروز علایم آزار دهنده و ناخوشایند دیگر خواهد شد که شما را مجبور به مراجعه اورژانسی خواهد کرد. از طرفی با به تأخیر انداختن روند درمانی شانس بهره بردن از درمان دارویی را از دست داده و نیاز به جراحی پیدا خواهید کرد.

 • حبیبی گفت:

  سلام، من همیشه با دفع مشکل داشتم یا یبوست بودم یا بیرون روی و یا نفخ شدید، اخیرا به پزشک گوارش مراجعه کردم و یک دوره از داروهای معده استفاده کردن که باعث میشد من طی روز چندین مرتبه بیرون روی شدید داشته باشم ، بعد از اتمام داروها مدتی هست که درد و احساس کشش دارم در اون ناحیه و امروز که چک کردم متوجه شدم به اندازه ی یک نخود متورم سفت و دردناک و البته داخلی است که فقط احساس میشود، البته ناگفته نماند که من متاسفانه چندین سال است که یک زائده هم دارم که بیرون زده ولی درد و خونریزی ندارم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • clinic گفت:

   با سلام ابتلا به اسهال و یبوست مکرر و شدید در شما باعث بروز بیماری مقعدی احتمالی هموروئید شده است که البته بدون معاینه و بررسی دقیق ناحیه مقعد نمی‌توان اظهار نظر قطعی نمود ولی از آن جایی که دچار یک زائده دردناک شده‌اید ممکن است هموروئید ترمبوزه که به صورت ایجاد لخته خون در محل بروز می‌کند، مطرح باشد که در موارد می‌تواند خطرناک و تهدید کننده سلامت باشد، بنابراین هر چه سریع‌تر برای معاینه و درمان لازم مراجعه کنید.

 • محمد گفت:

  بواسیر من از نوع زاعده گوشتی از معقد میزنه بیرون اذیت میکنه به حدی میرسه که من هیچ تحرکی نمی تونم داشته باشم لطفا راهنماییم کنید

  • clinic گفت:

   با سلام با پیشرفت بیماری هموروئید و دائمی شدن حالت زائده ایجاد شده، راهی جزء درمان جراحی نخواهید داشت. البته در کنار درمان اصلی باید علت ابتلای شما به این بیماری نیز مشخص شود تا با بر طرف کردن آن از عود مجدد بیماری جلوگیری کنید. امروزه با ابداع روش جراحی نوین لیزری بدون درد و خونریزی و عوارض سایر روشهای جراحی سنتی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید، البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

 • حسین گفت:

  چند سالی است به بواسیر مبتلا بوده و گاهی اوقات هم خونریزی دارم ،این بیرون زدگی اگر به داخل هدایت نشود با دست واگر بیرون بماند درد شدیدی دارد ک ممکن است دچار خونریزی میشود

  • clinic گفت:

   با سلام شما دچار نوع پیشرفته بیماری هموروئید شده‌اید که به احتمال فراوان دیگر به درمان دارویی پاسخ مثبت نداده و نیاز به درمان غیر دارویی و به احتمال فراوان جراحی خواهید داشت، با ابداع روشهای نوین جراحی لیزری بدون درد و خونریزی و عوارض سایر روشهای جراحی سنتی و بدون نیاز به بی‌هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی نسبت به سایر روشها بدون نیاز به مراقبت خاص و دردسر تعویض پانسمان بهبود می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید.

 • زمانی گفت:

  چند سالی است که خونریزی شدید از مقعد دارم وباعث کم خونی در بدنم شده است و الان حالت اورژانسی دارم که فکر میکنم بعد از چندين و چند باري كه به متخصصهاي محترم مراجعه كردم اين بار ديگر بايد درمانم را در جراحي جستجو كنم با تشكر

  • clinic گفت:

   با سلام علت خونریزی مقعدی باید خیلی موشکافانه بررسی شود، زیرا این نشانه میتواند به بسیاری از بیماریهای مقعدی، گوارشی و حتی بیماری‌های صعب‌العلاج مربوط شود، پس از بررسی علت تحت کولونوسکوپی و مشخص شدن دقیق بیماری، درمان لازم بر حسب شدت پیشرفت بیماری اعم از دارویی یا جراحی توصیه میگردد.

 • شهاب گفت:

  قای دکتر سلام بعداز اجابت مزاج بعضی اوقات خونریزی دارم ودردش تایک شب بسیارزیاده وبه مرور توچندروز بهتره میشه وگوشت اضافه بیروزدگی دارم چیکاربایدانجام بدم ایا پمادیا دارویی انتی هموروید بزنم چی پیشنهاد میدید؟ اگربخوام عمل با لیزر انجام بدم چقدرهزینه داره اقای دکتر الویتم با داروست چون دستوبالم کمی خالیه ممنونم از راهنماییتون

  • clinic گفت:

   با سلام همیشه الویت درمان بیماری از طریق روشهای کم تهاجمی و بدون عارضه همانند درمان دارویی بوده و سپس در صورت لزوم جراحی پیشنهاد خواهد شد، به احتمال فراوان دچار شقاق مقعدی هستید که باید تحت معاینه بالینی از نظر مرحله‌ی بیماری بررسی شوید، اگر در مرحله‌ی حاد بیماری باشید امکان درمان دارویی فرآهم بوده و نیازی به جراحی نخواهید داشت، تخمین هزینه‌ی احتمالی لیزر درمانی را از طریق کلینیک پیگیری نمایید. اما پس از بهبود دارویی بیماری برای از بین بردن ضایعه باقی مانده به جراحی سرپایی زیبایی نیاز پیدا خواهید کرد.

 • حاتمی گفت:

  سلام.من مشکلی دارم اینه که از مقعدم یه ضایعه گوشتی بیرون زده و همراه مدفوع خونریزی دارن.نزدیکی از مقعد داشتم.چکار کنم خوب شم

  • clinic گفت:

   با سلام روابط جنسی مقعدی خشن باعث وارد شدن فشار بیش از حد به ناحیه مقعد و در نتیجه آسیب بافتی و عروقی ناحیه و احتمالاً ابتلا به بیماری بواسیر را فرآهم نموده است، اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید از تکرار این روابط خودداری کنید تا دچار عوارض بدتر ناشی از آن نشوید. برای بررسی شدت آسیب و درمان لازم نیز باید مراجعه حضوری داشته باشید تا بتوانید از درمان نتیجه مطلوب بگیرید.

 • اتابک گفت:

  سلام من پسری ۲۰ ساله هستم و یکی دو سالی میشه که در ناحیه ورودی مقعد دچار یک زایده گوشتی یا همورویید خارجی شدم که هیچ دردی نداشت ولی الان ۲ روزه که اون زایده درد میکنه میخواستم بدونم ایا باید درمان بشه و راهی هست برای درمان یا بدون درمان هم مشکلی نداره؟

  • clinic گفت:

   با سلام اگرچه بیماری هموروئید به کندی پیشرفت کرده ولی به صورت خاموش و ناگهانی با بروز علایم آزار دهنده جدید خود را بروز خواهد داد، اگر در همان مراحل ابتدایی بروز نشانه بیرون زدگی برای درمان مراجعه می‌نمودید، بیماری تا این حد پیشرفت نمی‌کرد و دچار این علایم نمی‌شدید. عدم پیگیری درمان در حال حاضر نیز باعث بروز علایم بدتر و نیاز به مراجعه اورژانسی شما خواهد شد، پیش از بروز آسیب بافتی شدیدتر برای درمان لازم مراجعه کنید. این بیماری با کمک تغییراتی در سبک زندگی و ترک عادات غلط رفتاری درمان پذیر است.

 • مسگری گفت:

  با سلام هيچ اطلاعي ندارم بابت اتفاقي كه واسم افتاده.فقط ارژانس ايم .خونريزي دارم.نميتونم دستشويي كنم.قبلا مشكل داشتيم ولي خيلي وقت بود خوب بودم .ويروس گرفتم رفتم دكتر چندتا قرص داد بعد چند روز ديگه حالم وخيم شد

  • clinic گفت:

   با سلام برای تعیین وقت ویزیت اورژانسی می‌توانید با سیستم نوبت دهی کلینیک هماهنگ نمایید. برای دفع مدفوع خود بیش از حد فشار وارد نکنید، اگر دفع مدفوع با مشکل اساسی مواجه باشد ممکن است نیاز به تنقیه پیدا کنید، سپس معاینه لازم جهت بررسی علت خونریزی مقعدی انجام شده و درمان لازم تجویز می‌گردد.

 • مهدوی گفت:

  سلام و خسته نباشین اقای دکتر دور مقعد من خیلی وقت ها درد میگیره و بعد یکی دوساعت دردش غیر قابل تحمله نمیدونم چیکار کنم میشه راهنمای کنین

  • clinic گفت:

   با سلام درد مقعدی می‌تواند علل مختلفی اعم از بیماری مقعدی، اسپاسم عضلانی ناحیه یا درد مربوط به استخوان دنبالچه داشته باشد. بنابراین باید توسط یک تیم از پزشکان متخصص گوارش، جراحی و ارتوپد معاینه شوید تا علت پیدا شود و درمان لازم تجویز گردد.

 • شراره گفت:

  سلام مبتلا به هموروئیدخارجی هستم خون ریزی خوارش ندارم ولی دردناکه.

  • clinic گفت:

   با سلام هموروئید خارجی به سبب درگیر کردن بافت انتهایی و خارجی روده که دارای اعصاب فراوانی است، قابلیت دردناکی فراوان داشته و معمولاً بدون خونریزی رخ می‌دهد. اگر در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری برای درمان مراجعه کنید پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و با درمان دارویی بهبود خواهید یافت.

 • خلیلی گفت:

  کارمندم و مدت طولانی روی صندلی مینشینم اخیرا کمی درد در ناحیه مقعد دارم و یه زایده هم مشاهده میشود و کمی سوزش برای معاینه و اطمینان از سلامت مراجه نماییم و سایر توضیحات را ارایه نمایم

  • clinic گفت:

   با سلام نشستن طولانی مدت در طول روز باعث وارد شدن فشار بیش از حد به دیواره مقعد و در نتیجه آسیب بافتی ناحیه و بروز یک بیماری مقعدی به احتمال فراوان هموروئید خواهد شد که میزان پیشرفت آن در تجویز نوع درمان تأثیر خواهد داشت، برای تعیین وقت ویزیت باید با کلینیک تماس حاصل نمایید.

 • عاطفه گفت:

  سلام من چند سالی هست که گوشت اضافه بیرون مقعدم دارم می خواستم بدونم راه درمانش چیه البته من این مشکل رو بعد از حاملگی دارم

  • clinic گفت:

   با سلام ابتدا باید مورد معاینه قرار بگیرید تا علت به وجود آمدن ضایعه که به یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی مرتبط است، مشخص شده و اقدام درمانی لازم با توجه به میزان پیشرفت بیماری ارائه گردد. سپس برای برداشتن ضایعه تحت یک جراحی سرپایی لیزری قرار گرفته و ظاهر متعارف ناحیه مقعد خود را باز یابید. این عمل بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و با کمترین دستکاری و عارضه انجام می‌شود.

 • فرزانه گفت:

  سلام آقای دکتر .من ۲۲ سالمه.مجرد .حدود ۸ سال هست ک یک زائده گوشتی خیلی کوچیک کنار مقعدم هست ک تا حالا نه دردی داشتم نه خونریزی .و اندازش هم همینقدر مونده.الان دکتری رفتم ک بهم قرص روهمورین دادن .میخوام بدونم ایا با این قرص زائده برطرف میشه؟ممنوون میشم جواب بدید.

  • clinic گفت:

   با سلام پس از هشت سال عدم پیگیری درمان بعید است که ضایعه بر طرف شود،این دارو فقط بیماری مقعدی را غیر فعال کرده و برای از بین بردن ضایعه به صورت کامل و بازگشتن مقعد به حالت عادی نیاز به یک جراحی سرپایی لیزری ساده است که بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان انجام شده و طی مدت کمی توان بازگشت به کارهای روزمره و کار خود را باز می‌یابید.

 • الناز گفت:

  بغل مقعدم چند روزه یه چیز به اندازه یه نوخود در ادمده وقتی دستشویی میرم خیلی درد میکنه خون ریزی و خارش هم نداره

  • clinic گفت:

   با سلام باید تحت معاینه و مشاهده بالینی محل قرار بگیرید تا نوع بیماری و میزان پیشرفت آن مشخص گردد و درمان لازم به درستی تجویز گردد. اگر در همین مرحله حاد بیماری و روزهای ابتدایی بروز آن مراجعه کنید، احتمال پاسخ گرفتن از درمان دارویی بسیار بیشتر است.

 • کاشانی گفت:

  سلام آقای دکتر من حدود ۶ سال است که این بیماری را دارم ولی بدون درد و خونریزی احتیاج به عمل دارد یا نه و اگر عمل با لیزر صورت بگیرد برای همیشه از بین میرود یا بعد چند وقت دوباره به همین شکل صورت میگیرد

  • clinic گفت:

   با سلام ممکن است فعلاً دچار هیچ عارضه پر مخاطره نباشید ولی به زودی بیماری پیشرفته کرده و خود را با علایم آزار دهنده دیگر نشان می‌دهد، اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید باید هر چه سریع‌تر آن را پیگیری نمایید، نیاز یا عدم نیاز به جراحی به مرحله بیماری بستگی دارد که طی معاینه مشخص خواهد شد. هیچ درمانی حتی جراحی تضمینی نیست و اگر تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد نکنید و اقدامات پیشگیرانه لازم از عود بیماری را به خوبی انجام ندهید، ممکن است دوباره دچار بیماری شوید.

 • ماندانا گفت:

  با سلام من مبتلا به بواسیر هستم ایا یالیزر قایل درمان ؟به صورت سرپایی است؟یا اینکه نیاز به بستری در بیمارستان دارد؟توروخدا پاسخ بدید واینکه درد بعد ازعمل چطوره؟قابل تحمله؟خیلی از دردش میترسم

  • clinic گفت:

   با سلام ابتدا باید تحت معاینه بالینی قرار بگیرید و در صورتی تأیید نیاز به جراحی برای آن آماده شوید، جراحی با روش لیزری بدون درد و خونریزی و با عارضه کمتری نسبت به سایر روشهای جراحی سنتی قابل انجام است، نیازی به بستری در بیمارستان ندارد و به صورت سرپایی در کلینیک معتبر انجام شده و حتی بدون نیاز به بی‌هوشی عمومی صورت می‌گیرد.

 • حسنی گفت:

  باعرض سلام خدمت شما من چند وقت پیش دچار یبوست شدم و خونریزی کردم از همان روز تا الان سوزش و خارش مقعد دارم پماد ام جی استفاده کردم ولی حس میکنم یک بیرون امدگی دارم و سوزش و درد .میخواستم بدان چ کار باید کرد

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز، از خود درمانی و استفاده خودسرانه از داروها بپرهیزید، بدون مشخص شدن علت خونریزی مقعدی و نوع بیماری ایجاد شده در محل نباید هر دارویی را مصرف نمود، ممکن است با استفاده غیر استاندارد از داروها باعث مقاومت یا حساسیت دارویی در خود شوید، اگر در مراحل اولیه ایجاد بیماری برای درمان خود مراجعه نمایید این احتمال وجود دارد که به درمان دارویی پاسخ مثبت داده و نیاز به جراحی پیدا نکنید. بیرون زدگی اگر به صورت دائمی باشد نیاز به جراحی سرپایی لیزری دارد تا کامل از بین برود.

 • معصومه گفت:

  سلام خسته نباشید دختری۱۹ساله هستم همیشه یبوست داشتم و چند سال اخیر خونریزی هم بهش اضافه شد ولی کم بود بعد به مرور زمان بیرون از مقعدم دو یا سه تا زایده گوشتی اندازه نخد بیرون زده و سال پیش خونریزی زیادی داشتم ولی الان خ بیشتر شده هنگام دفع اخساس سوزش و درد دارم انگاری ک زخمه بعدش خون زیادی پخش میشه هم حدا هم کناره های مدفوه ولی روز ب رور بیشتر میشه ب طوری ک حتی وقتی مدفوع هم نکنم ولی بشینم خون میریزه و اون زایده های گوشتی وقتی یبوستم زیاده بزرگتر میشن و چند روز بعد دوباره کوچیک مشن چیکار کنم ممکنه ازاین هم بدتر بشه؟

  • clinic گفت:

   با سلام دختر عزیز باید هر چه سریع‌تر برای درمان خود مراجعه نمایید. مشخص است که عدم توجه به یبوست باعث ایجاد هموروئید و سپس عدم توجه به خونریزی ناشی از آن سبب بروز علایم آزار دهنده دیگر چون درد و ضایعه در محل شده است که در صورت عدم پیگیری با علایم شدیدتری ظاهر خواهد شد، در این مرحله از بیماری ممکن است درمان دارویی کافی نبوده و حتی نیاز به جراحی فوری پیدا کنید. به سبب خونریزی مقعدی در معرض کم خونی نیز هستید، هر چه زودتر مراجعه کنید.

 • ساناز گفت:

  با سلام من از ناحیه پشت بیرون زدگی دارم .اوایل اذیت نمیکرد ولی بعد از مدتی تبدیل به خارشهای بد شده که حتی نمیزاره بخوابم و با خاروندن زخمش میکنم تازگیا هم بیرون رویم کمتر شده شکمم سفت میشه و کار نمیکنه و وزنمم بالا رفته چکار کنم؟

  • clinic گفت:

   با سلام سابقه بیماری یبوست در گذشته و حال باعث ایجاد و پیشرفت بیماری هموروئید احتمالی در شما شده است که اگر همین طور به درمان لازم آن توجه نکنید با علایم بدتری بروز خواهد کرد که شما را مجبور به مراجعه اورژانسی می‌کند، ابتدا باید یبوست و اضافه وزن خود را با ورزش، تغذیه سالم و سرشار از میوه و سبزی روزانه و افزایش مصرف مایعات و خودداری از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع کنترل نمایید و سپس برای درمان بیماری و احتمالاً جراحی سرپایی لیزری ضایعه مراجعه کنید تا دچار عود مجدد بیماری نشوید.

 • لیلا گفت:

  با سلام بیرون زدکی اندازه یک لوبیا دارم البته هر روز در تشت آب که مقداری بتادین در آن میریزم میشینم و بهترم ولی میخوام بدونم مشکلم چیه ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام بیرون زدگی مقعد نشانه یک بیماری مقعدی شامل هموروئید، فیشر یا پرولاپس رکتوم است که بدون معاینه نمی‌توان درباره آن نظر قطعی داد. اما اطمینان داشته باشد با عدم مراجعه و عدم پیگیری درمان به زودی با علایم شدیدتری از بیماری مواجه خواهید شد. این بیماری‌ها با درمان خانگی به صورت کامل بهبود نیافته و حتماً نیاز به درمان پزشکی دارند.

 • سروش گفت:

  با سلام من ١٠ سال ازيبوست حاد رنج مى برم دكترهاى زيادى رفتم نتيجه نگرفتم درد شديد مثل گرفتگى وحالت دفع دائمأ دارم سر دلم باد جمع مى شود و گاهى چند روز خارج نميشود از كار و زندگى افتادم چون هرروز با اين مشكل دست وپنجه نرم ميكنم خواهش ميكنم هرچه سريعتر دكتر را ملاقات كنم

  • clinic گفت:

   با سلام یبوست نیز یک بیماری گوارشی محسوب شده و باید برای درمان آن پیگیری کنید، نه اینکه سالیان سال با آن دست و پنجه نرم کنید، از طرفی یبوست به دلیل وارد کردن فشار بیش از حد به دیواره های کانال مقعد شرایط ایجاد انواع بیماری‌های مقعدی دیگر را فرآهم می‌کند که احتمالاً به آن دچار شده و نا آگاه هستید، هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی دقیق علت و درمان مراجعه کنید. در کنار درمان دارویی باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید، مصرف مایعات فراوان و میوه و سبزی روزانه را فراموش نکنید، از به تأخیر انداختن دفع مدفوع خودداری کنید و هیچ وقت برای دفع مدفوع سخت زور نزنید، ورزش کنید و استرس را از خود دور نگه دارید.

 • داوری گفت:

  توضیح اینکه بنده به خاطر یبوست مزمن از دفع مدفوع رنج میبردم وهمراه مدفوع خون میآمد که به پزشک فوق تخصص گوارش مراجعه نمودم که بعداز عمل کلونوسکپی به بنده گفت جای نگرانی نسیت وخون به خاطر بواسير وهمورویید میباشد ولی هم اکنون ازدرد یبوست خیلی رنج میبرم لذا از شمادرخواست درمان قطعی یبوست رادارم

  • clinic گفت:

   با سلام درد مقعدی شما ناشی از هموروئیدی است که به سبب عدم پیگیری یبوست ایجاد شده، برای حل مشکلات خود ابتدا باید تغییراتی در سبک زندگی خود و رژیم غذایی روزانه با مصرف مایعات فراوان و میوه و سبزی و مواد غذایی پر فیبر، ورزش، تحرک و فعالیت بدنی ایجاد کنید و به احساس اجابت مزاج خود پاسخ سریع دهید. سپس بر حسب درجه پیشرفت هموروئید تحت درمانی دارویی یا غیر دارویی قرار بگیرید.

 • مرتضی گفت:

  سلام آقاي دكتر خسته نباشي
  من مدت يكما ميشود خون ريزي از معقد دارم پيش متخصص رفتم آزمايش كلونوسكوپي انجام دادم گفت هموريد داخلي داري ميخواستم عمل كنم دكتر ميگه اگر عمل كني بعد يكسال دوسال دوباره فعال ميشه خوب اگر خونريزي ادامه پيدا كنه چاره ندارم ميخواستم رهنمايً كنيد ممنون…

  • clinic گفت:

   با سلام در صورتی که خوب جراحی شوید و همچنین تغییرات مثبتی در روش زندگی خود ایجاد کنید که به هیچ وجه دیگر ناحیه مقعد دچار تحمل فشار بیش از حد نشود، بیماری عود نخواهد کرد، تضمین مؤفقیت جراحی در گرو توجه و پیگیری شما در پیشگیری و دوری از عوامل مستعد کننده عود بیماری است.

 • مهدی گفت:

  باسلام.مدتی است ناحیه مقعدم یک ذائده کوچک پدیدار میشود و گاهی هست و گاهی نیست. می خاستم بدونم اگر دارویی هست که درمان شود تا به مرحله حاد نرسد معرفی کنیدو چون شاغل هستم امکان مراجعه حضوری ندارم. و این توره کوچک و نرم است و هیچ درد و سوزشی نداردو گاهی هست و گاهی نیست.باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز، بدون معاینه شما امکان معرفی دارو وجود ندارد. گاهی اوقات معاینه چشمی نیز کافی نبوده و برای بررسی دقیق بیماری و مرحله پیشرفت آن نیاز به استفاده از ابزارهای کمک تشخیصی است. اگرچه با تفاسیر شما می‌توان حدس زد که دچار هموروئید درجه دو شده باشید ولی نباید بر اساس حدس و گمان دارو تجویز نمود، برای سلامتی خود زمان بگذارید و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر مراجعه حضوری نمایید.

 • زیبا گفت:

  سلام من بواسیر نوع یک دارم سه ماه پیش ازمایش دادم نتیجه ازمایش همورویید داخلی بود اگه با عمل لیزر این بیماری به طور صد در صد درمان میشه ممنون میشم یه وقت ویزیت برای عمل بهم بدید با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام ابتدا باید مورد معاینه بالینی از نظر نیاز به جراحی قرار بگیرید، هموروئید درجه یک معمولاً نیازی به جراحی ندارد و با درمان دارویی بهبود خواهد یافت. پس از معاینه و تأیید نیاز به جراحی می‌توانید از طریق کلینیک تعیین نوبت نمایید. هیچ درمانی حتی جراحی صد در صد نیست و تضمین بهبودی کامل شما در گرو تغییراتی در زندگی روزمره و توجه به دوری از عوامل مستعد کننده عود مجدد بیماری است.

 • محمد گفت:

  میخواستم بدونم بواسیر اگه به مدت یک سال درمان نشود مشکلی ایجاد میکند؟و این که آیا خود ب خود درمان میشود؟

  • clinic گفت:

   با سلام بله عدم توجه به درمان به موقع هر بیماری باعث پیشرفت آن و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر خواهد شد. خیر این بیماری به درمان پزشکی نیاز دارد و نه تنها خود به خود بلکه با درمان خانگی و گیاهی نیز برطرف نخواهد شد.