خواص عسل برای بیماری‌های گوارشی و کاهش علائم بیماری بواسیر یا هموروئید

خواص عسل

سیستم گوارشی انسان یک ساختار بیولوژیکی بسیار پیچیده است که از گروهی از اندام ها تشکیل شده و وظیفه ی آن تبدیل غذا به انرژی و سایر مواد مغذی برای بدن است این سیستم در صورت عدم رعایت برخی نکات ممکن است دچار اختلال شده و بیماری های گوارشی ایجاد شوند.

عسل حاوی مواد معدنی، اسید آمینه و آنزیم است و خواص مختلف آن در درمان گلودرد و سرفه، تغذیه پوست، کاهش التهاب و حفظ سطح کلسترول موثر است همچنین یکی دیگر از مهمترین خواص عسل، هضم راحتتر غذاها و بهبود سیستم گوارشی بدن میباشد، تحقیقات پزشکان نشان داده رفلاکس معده ناشی از رادیکال های آزاد روی میدهد که موجب آسیب به سیستم گوارش می شود و شما می توانید تنها با مصرف عسل این رادیکال های آزاد را از بین ببرید.

فواید عسل برای بیماری های گوارشی

عسل مانند دارویی گیاهی عمل نموده و موجب آرام شدن روده، معده و در نتیجه هضم راحت تر غذا می گردد. عسل حاوی آنزیم های خاصی است که به عنوان یک کاتالیزور در فرآیند هضم عمل کرده و کربوهیدرات ها و قندها را به راحتی تجزیه می نماید. از طرفی این ماده دارای مقادیر زیادی آهن و منگنز است که هضم و گوارش غذا را تسهیل می بخشد.

تحقیقات در این زمینه نشان داده عسل در بهبود بیماری های نشیمنگاه که یکی از انواع بیماری های گوارشی است تاثیر بسزایی داشته و قادر است علائم بیماری بواسیر یا هموروئید را کاهش دهد در واقع می توان گفت عسل خارش، درد و سوزش ناشی از این بیماری را کاهش داده و به درمان بواسیر کمک می کند.

عسل به عنوان بهترین دارو بعد از جراحی معده به شمار می رود زیرا که زخم های معده را در کوتاه ترین زمان ممکن بهبود میبخشد، به علاوه این ماده در تماس با غشاء مخاطی افراد مبتلا به زخم معده به سرعت این بیماری را درمان می نماید.

همچنین این ماده به دلیل دارا بودن مواد معطره فرار، حرکت روده و تحرک بافت های معده افزایش داده و به طور موثری یبوست را درمان خواهد نمود همچنین عسل دارای اسیدهای آلی بویژه اسید فرمیک است که بر باکتری های دستگاه گوارش اثر گذاشته و با تخمیر مبارزه می کند. ( اگر به هر دلیلی عسل را حرارت دهید خاصیت خود را برای درمان یبوست از دست خواهد داد.)

مصرف عسل را می توان به عنوان عاملی در کاهش اسیدیته و ترشی معده معرفی نمود، این ماده اسید معده را تنظیم نموده و با درمان بیماری های گوارشی مانع از التهاب و ترشی معده می گردد. از دیگر خواص عسل می توانیم به افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن اشاره کنیم که در نتیجه آن فرد از ابتلا به انواع بیماری ها در امان خواهد ماند.

جهت درمان بیماری های گوارشی با عسل می توانید آن را به دمنوش های خود اضافه نموده و میل کنید و یا اینکه آن را در آب جوش حل کرده و مصرف کنید.

دیدگاه ها بسته شده است

تلفن : ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ - ۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴
تماس واتساپ اینستاگرام