banner
آگوست 28, 2018
درمان قطعی زگیل تناسلی در مردان و زنان با لیزر و کرایوتراپی

درمان قطعی زگیل تناسلی در مردان و زنان با لیزر و کرایوتراپی

زگیل تناسلی از شایع ترین بیماری های عفونی مقاربتی است که در اثر تماس مستقیم پوست با پوست فرد آلوده و از طریق روابط جنسی بین افراد منتقل می شود. عامل اصلی این بیماری نوعی ویروس DNA دار با نام  HPV است که با نام پاپیلوما انسانی هم شناخته می شود .

ویروس  HPV تیپ ها و ژن های مختلفی دارد. برخی از تیپ های این ویروس از نوع کم خطر هستند و فقط باعث به وجود آمدن زگیل های کوچک و بی خطری در نواحی اندام های تناسلی و مقعد می گردند. این ویروس ها مشکل خاصی به وجود نمی آورند و بسیاری از آنها پس از گذشت مدت زمانی در حدود ۱۸ الی ۲۴ ماه از روی پوست ناپدید می شوند.

زگیل تناسلی

ولی این ویروس تیپ های پرخطری هم دارد که علاوه بر ایجاد عفونت های گسترده و زگیل تناسلی می توانند بیماری های مهلکی مانند سرطان دهانه ی رحم و واژن را ایجاد کنند .

از طرفی تا زمانی که آثار و علائم زگیل ها بر روی بدن فرد وجود دارد فرد نمی تواند با دیگران ارتباط جنسی برقرار کند چون می تواند ویروس را به شریک جنسی خود منتقل کند .

زگیل های تناسلی قابل درمان هستند و با پیشرفت هایی که امروز در دنیای پزشکی به وجود آمده است می توان آنها را به سادگی از بین برد . روش ها و تکنیک های پزشکی متعددی برای درمان زگیل های تناسلی وجود دارد که برخی از آنها قطعی و موثر است و میتواند زگیل های تناسلی را به طور کامل از بین ببرد بدون اینکه امکان بازگشت مجدد زگیل ها وجود داشته باشد ولی برخی دیگر از روش های درمانی ، اثربخشی کمتری دارند و ممکن است که پس از گذشت مدت زمان کوتاهی ، زگیل های تناسلی دوباره به وجود بیایند .

روش های درمان زگیل تناسلی

 • لیزردرمانی
 • کرایوتراپی
 • سوزاندن
 • انجام عمل جراحی
 • داروهای موضعی

درمان زگیل تناسلی با لیزر

 

لیزر زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی با لیزر

لیزردرمانی از پیشرفته ترین و موثرترین روش های درمانی است که امروزه کاربردهای بسیار وسیعی در دنیای پزشکی پیدا کرده است . از این روش درمانی برای درمان قطعی بسیاری از بیماری ها از جمله درمان قطعی زگیل های تناسلی می توان استفاده کرد . این روش درمانی کاملا بی خطر ، بدون درد وخونریزی و بدون نیاز به بستری است و در عرض مدت زمان بسیار کوتاهی و به شکل سرپایی انجام می پذیرد .

در روش لیزر درمانی زگیل های تناسلی بیماران  فقط تحت بی حسی موضعی قرار می گیرند و نیازی به انجام بیهوشی عمومی نیست . از این رو بیمار با عوارض بیهوشی های عمومی مواجه نمی شود .

از نظر طول مدت زمان درمان باید گفت که بسیاری از زگیل های تناسلی تنها در یک جلسه ی لیزر درمانی به طور کامل از بین می روند و امکان بازگشت مجدد این زگیل ها بسیار کم است .

در روش لیزردرمانی با تاباندن اشعه ی مادون قرمز بر روی ضایعات و زگیل ها بافت ها تحت اشعه ی لیزر قرار می گیرند و از بین می روند . در این روش ممکن است اثر کمرنگی از جای زگیل ها بر روی پوست باقی بماند ولی خود زگیل ها به طور کامل از بین می روند .

درمان زگیل تناسلی به روش کرایوتراپی

کرایوتراپی زگیل تناسلی

این روش درمانی که با نام منجمد کردن یا فریز کردن هم شناخته می شود برای درمان بسیاری از زگیل های تناسلی و ضایعات پوستی به کار می رود . در این روش زگیل ها به وسیله ی مواد خنک کننده مانند نیتروژن مایع در معرض دمای بسیار پایین قرار می گیرند و از بین می روند .

میزان موفقیت این روش نسبتا زیاد است ولی امکان بازگشت مجدد زگیل ها وجود دارد . در این روش ممکن است بیمار در محل زگیل ها اندکی درد و سوزش احساس نماید که طبیعی است ولی عوارض این روش درمانی بسیار کمتر از سایر روش هاست و در زمره ی روش های درمانی بدون عارضه قرار دارد .

در روش کرایوتراپی زگیل تناسلی نیازی به بیهوشی عمومی و بستری بیمار نیست و بیمار فقط تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد .

در روش درمان زگیل های تناسلی با کرایوتراپی بیمار باید چندین جلسه برای درمان مراجعه کند و امکان درمان زگیل ها در یک جلسه وجود ندارد . در هر جلسه چند زگیل جدید در کنار زگیل های قدیمی تحت درمان قرار می گیرند و از بین می روند  .

مزیت درمان زگیل تناسلی با لیزر نسبت به کرایو تراپی

 • اثربخشی بیشتر در روش لیزر درمانی نسبت به کرایوتراپی
 • اتمام دوره ی درمان در یک جلسه در روش لیزر درمانی در حالی که کرایوتراپی به چندین جلسه نیاز دارد .
 • در روش لیزر درمانی بیمار با هیچ درد و سوزشی روبرو نخواهد شد در حالی که در روش کرایوتراپی ممکن است اندکی درد و سوزش احساس شود .
 • در روش لیزر درمانی احتمال بازگشت مجدد زگیل ها و عود بیماری بسیار کم و در حد صفر است در حالی که در روش کرایوتراپی مواردی دیده شده است که زگیل های تناسلی پس از درمان دوباره به وجود آمده اند .

هزینه ی درمان زگیل تناسلی  با لیزر

درباره ی هزینه های درمان زگیل تناسلی با لیزر باید بگوییم که این روش درمانی به علت استفاده از تکنولوژی های نوین تر و اثربخشی بیشتر نسبت به سایر روش های درمانی کمی گران تر و پرهزینه تر است از این رو این موضوع همیشه قبل از آغاز درمان به بیماران گوشزد می شود . اما هزینه ی نهایی درمان با لیزر پس از انجام آزمایشات و معاینات دقیق تعداد و اندازه ی زگیل ها مشخص می شود .

درمان گیاهی زگیل تناسلی

برای درمان زگیل تناسلی علاوه بر روش ها و مداخلات پزشکی روش های سنتی و گیاهی زیادی در طب سنتی مورد اشاره قرار گرفته هاست. اثربخشی بسیاری از این روش ها سالهاست که به اثبات رسیده و در موارد زیادی بسیاری از موارد زگیل های تناسلی را توانسته است به طور کامل از بین ببرد. البته این روش مختص افرادی است که زگیل های تناسلی آنها اندازه ی کوچکی دارد و عفونت آن گسترش نیافته است.

همچنین اگر روش های درمان گیاهی به درستی به کار گرفته شوند می توانند تا حد زیادی بسیاری از علائم و نشانه های زگیل تناسلی را از بین ببرند و میزان آن را کاهش دهند.

در طب سنتی روش ها و دستورالعمل های زیادی در رابطه با انواع درمان های گیاهی و خانگی برای درمان زگیل های تناسلی وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد .

 • سرکه سیب
 • عسل
 • روغن کرچک
 • پیاز
 • سیر
 • جودوسر
 • آلوئه ورا
 • روغن درخت چای

 

درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب

 

درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب

 

یکی از موثرترین درمان ها  برای از بین بردن زگیل های تناسلی استفاده از سرکه سیب است . سرکه سیب ماده ای طبیعی است که می تواند بسیاری از عفونت ها را بین ببرد و خواص ضدعفونی کننده ی بسیار قوی دارد . محل زگیل های خود را به وسیله ی سرکه سیب شستشو دهید و یا یک پنبه ی کوچک را به سرکه سیب آغشته کنید و آن را بر روی محل زگیل ها به آرامی بمالید . برای نتیجه ی بهتر میتواند سرکه ی سیب را با ترب له شده ، سیر یا پیاز رنده شده ترکیب کنید .

درمان زگیل تناسلی با عسل

 

درمان زگیل تناسلی با عسل

 

عسل سالهاست که برای درمان بسیاری از عفونت ها از جمله درمان زگیل های تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد. برای درمان زگیل های تناسلی خود می توانید عسل را با چند تخم گیاه کرچک ترکیب کنید. تخم گیاه کرچک را بشکنید . از داخل آن ماده ی چربی خارج می شود که می توانید از ترکیب آن با عسل پماد چربی به دست بیاورید . آن را به وسیله ی پنبه ی کوچک و تمیزی بر روی زگیل های تناسلی خود استفاده کنید . همچنین می توانید از خود عسل به تنهایی برای این کار استفاده کنید .