banner
بهمن ۶, ۱۳۹۵

بهترین روشهای درمان شقاق یا فیشر مقعد با لیزر و عمل جراحی

انواع درمان شقاق یا فیشر

درمان شقاق یا فیشر مقعد با لیزر

با پیشرفت علم روش‌های نوین و پیشرفته‌تری برای انواع بیماری‌ها کشف می‌شود که می‌تواند با عوارض کمتر، با پروسه درمانی سریع‌تری به بیمار کمک کند. لیزر درمانی یکی از این روش‌های کم‌تهاجمی جدید است که امروزه در درمان بسیاری از بیماری‌ها ایفای نقش می‌کند و در برخی بیماری‌ها حتی توانسته جایگزین اعمال جراحی سنگین و پرعارضه شود. اخیراً لیزر توانسته در درمان شقاق یا فیشر مقعد نیز ایفای نقش کند. هر چند به دلیل جدید بودن استفاده از آن در این زمینه هنوز نتوانسته به اندازه‌ی اعمال جراحی فیشر مقعدی خودنمایی کند، اما کمترین مزیت آشکار آن نداشتن عارضه‌ی بی‌اختیاری مدفوع و گاز روده است.
از دیگر مزایای درمان شقاق با لیزر انجام آن تحت بی‌حسی موضعی نه بی‌هوشی عمومی و به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان است. در این روش برای دیدن محل شکاف یک وسیله به نام اسپکولوم را درون مقعد قرار می‌دهند و سپس آن را باز و تنظیم می‌کنند. بدون دست‌کاری و تحریک محل ترک مقعد با استفاده از اشعه‌ی لیزر ناحیه‌ی آسیب‌دیده را ترمیم می‌کنند. لیزر درمانی تازه‌ترین تکنیک مدرن برای درمان شقاق مقعد است. در آینده‌ی نزدیک لیزر می‌تواند تبدیل به جایگزین مناسبی برای روش‌های دیگر شود.
در یک بررسی مطالعاتی بر روی ۲۵ بیمار مرد و زن ۲۰ تا ۷۵ ساله‌ی مبتلا به شقاق مزمن مقعد که لیزر درمانی شده بودند، به مدت شش ماه تا یک سال پیگیری شدند. میزان درد، خونریزی و ابتلا به یبوست در آنان به طور قابل توجهی بهبود یافته بود. از طرفی در هیچ کدام از بیماران، بیماری شقاق مقعد تا یک سال پیگیری عود نکرده بود. همچنین هیچ یک از آن‌ها دچار بی‌اختیاری مدفوع و یا ناتوانی در کنترل گاز روده نشده بودند. این بررسی نشان داد که درمان شقاق با لیزر روشی ساده، امن و مؤثر است که می‌تواند با بی‌حسی موضعی در یک مرکز درمانی با حداقل عوارض ممکن بعد از عمل انجام شود.
هرچند برای اثبات این مسئله نیاز به مطالعات و بررسی‌های بیشتر وجود دارد تا بتواند به صورت کامل جایگزین روش‌های سنگین عمل جراحی فیشر مقعد شود.

انواع درمان شقاق یا فیشر

مزایای درمان شقاق با لیزر نسبت به سایر روش های عمل جراحی

در گذشته در صورتی که روش هایی مثل تغییر سبک زندگی از جمله تغییر رژیم غذایی و ورزش بر روی درمان بیماری فیشر موثر نبود از دیگر روش های عمل شقاق استفاده می شد، روش های سنتی مشکلات بسیاری دارد اما امروز استفاده از لیزر به عنوان روشی موثر و پیشرفته بدون هیچ عارضه ای می تواند در درمان بیماری شما مفید باشد، لیزر درمانی شقاق بستگی به میزان عود بیماری دارد در صورتی که شقاق در مرحله ی حاد قرار داشته باشد می توان آن را با لیزر کم توان نیز درمان نمود و اگر بیماری در حالت مزمن قرار داشته باشد نیاز به اشعه پرتوان است. برخی از مزایای درمان شقاق با لیزر به این شرح است:

 • بدون درد و خونریزی : مسلماً انجام روش های سنتی جراحی شقاق مثل فیشرکتومی که با استفاده از تیغ جراحی انجام می پذیرد، درد و خونریزی بسیاری را به بیماری تحمیل می کند، ولی انجام روش های درمان با استفاده از لیزر بدون هیچ گونه درد و خونریزی است زیرا که لیزر عروق آسیب دیده را ترمیم نموده و خونریزی آنها جلوگیری به عمل می آورد همچنین میزان درد با استفاده از این روش به حداقل کاهش پیدا می کند.
 • بدون نیاز به بیهوشی : برای انجام روش های جراحی سنتی شقاق نیاز به تزریق دارای بیهوشی می باشد، این دارو همراه با عوارض بسیاری برای بدن است و استفاده از آن جز در موارد ضروری توصیه نمی شود اما انجام روش لیزر نیاز به بیهوشی نیست بلکه می توان با استفاده از بی حسی موضعی این عمل را انجام داد.
 • بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان : برای انجام عمل جراحی نیاز به بستری شدن در بیمارستان و انجام آزمایشاتی قبل از انجام عمل می باشد اما انجام لیزر به صورت سرپایی صورت می گیرد و نیازی به بستری شدن نخواهد بود.
 • عدم ابتلا به بیماری های ویروسی : انجام عمل جراحی باز هر چند که در محیط استریل صورت می گیرد ولی با این حال ریسک ابتلا به بیماری های ویروسی نظیر هپاتیت و یا ایدز را افزایش خواهد داد در صورتی که انجام لیزر بدون ایجاد برش مانع از ابتلا به بیماری می گردد.
 • جلوگیری از عوارض این بیماری : تجربه نشان داده اغلب بیماران پس از انجام روش های جراحی شقاق دچار عدم کنترل در دفع مدفوع و گاز های روده می شوند از همین روی انجام روش جراحی به ندرت صورت می گیرد. ولی درمان فیشر با لیزر بدون هیچ گونه عارضه ای خواهد بود.
 • عدم نیاز به طی کردن دوره نقاهت : طی تحقیقات به عمل آمده بسیاری از بیماران به سبب داشتن مشغله روزانه و نداشتن وقت کافی برای طی کردن دوره نقاهت از درمان بیماری خود سرباز می زنند که باید بدانند در این حالت بیماری آنها پیشرفت نموده و ممکن است درمان را با مشکل مواجه نماید، اما در حال حاضر استفاده از لیزر درمانی مشکل این بیماران را حل می نماید زیرا این روش نه تنها نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد بلکه نیازی به زمان برای طی کردن دوره نقاهت نیز نخواهد بود و فرد می تواند بلافاصله به محل کار و روال عادی زندگی بازگردد.
 • عدم نیاز به پانسمان : یکی دیگر از مشکلاتی که انجام روش های جراحی با خود به همراه می آورد نیاز به پانسمان کردن است که در درمان شقاق با لیزر این مشکل وجود ندارد.
 • هزینه کمتر : یکی از مواردی که باید در درمان با لیزر در نظر بگیرید این است که بیمه هزینه آن را تقبل نمیکند اما با این حال لیزر هزینه ای کمتر نسبت به انجام عمل جراحی شقاق دارد.

مزایای درمان شقاق با لیزر

جراحی شقاق یا فیشر مقعد به روش اسفنکتروتومی داخلی جانبی مقعد

یکی از روش‌های جراحی ـ درمانی به روز و پر طرف‌دار درمان شقاق یا فیشر مقعد اسفنکتروتومی است که با ایجاد کاهش در فشار عضلانی مقعد به بهبود گردش خون و در نتیجه درمان شقاق مقد کمک می‌کند. در اغلب موارد، وجود فشار مداوم عضلانی مقعد به علت گرفتگی عضلات دریچه‌ای آن منجر به شقاق در مقعد فرد می‌شود. در این روش پزشک بدون انجام عملی بر روی خود شقاق مقعد با برداشتن بخش کوچکی از عضله دریچه‌ی مقعدی بیماری فرد را با رفع علت به وجود آورنده آن درمان می‌کند. احتمال تکرار فیشر مقعدی در این روش نادر و کم‌تر از ده درصد موارد است.
در ابتدا اسفنکتروتومی در خط وسط پشتی مقعد در محل شکاف ایجاد شده با یا بدون فیشرکتومی انجام می‌شد. اما به دلیل مؤفقیت‌آمیز نبودن آن محل برش را به سمت راست یا چپ دیواره‌ی کانال مقعد بسته به راحتی دست جراح تغییر دادند که اسفنکتروتومی داخلی جانبی مقعد نام گرفت. اسفنکتروتومی تحت بی‌هوشی عمومی یا بی‌حسی نخاعی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود.
در روش اسفنکتروتومی بسته، با یک تیغه شیار جانبی ایجاد، پس از آن عضله‌ی دریچه‌ای بیرون کشیده شده و قسمتی از دریچه‌ی داخلی بریده می‌شود. دقت و مراقبت برای کاهش آسیب به مخاط مقعد برای جلوگیری از فیستول لازم است. برش ایجاد شده در روش بسته به وسعت فیشر مقعدی خواهد بود.
در اسفنکتروتومی باز، یک برش نیم الی یک سانتی‌متری درون کانال ایجاد سپس به همان روش بسته عمل می‌شود. در پایان قسمت انتهایی برش را بسته به شرایط باز گذاشته یا می‌بندد.
اسفنکتروتومی به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری فرد در بیمارستان انجام می‌شود و فرد می‌تواند در همان روز جراحی به خانه بازگردد. به طور معمول، درد بعد از عمل در هر دو روش باز و بسته اسفنکتروتومی خفیف است. تقریباً بلافاصله بعد از جراحی درد ناشی از فیشر مقعد کاهش می‌یابد. به غیر از محدودیت‌هایی که گیجی ناشی از بی‌هوشی برای فرد ایجاد می‌کنند، امکان بازگشت به فعالیت‌های روزمره وجود دارد. فرد با توصیه‌ها و مراقبت‌های لازم بعد از عمل که توسط پزشک توضیح داده می‌شود، ترخیص خواهد شد.

جراحی شقاق یا فیشر مقعد به روش اسفنکتروتومی داخلی جانبی مقعد

درمان شقاق یا فیشر مقعد به روش دیلاتاسیون

با پیشرفت علم روش‌های درمانی مختلفی برای بهبود شقاق مقعد به کار گرفته شده است که یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها روش اتساع دریچه‌ی مقعد یا همان روش دیلاتاسیون است. در روش دیلاتاسیون فیشر مقعد جراح با ایجاد کشش دستی در کانال و دریچه‌ی مقعد سعی می‌کند تا فشار موجود بر روی دیواره‌ و دریچه‌ی مقعد را کم و عضلات آن را کمی شل و رها کند. روش اتساع مقعد به دلیل خطرات و عوارض غیر قابل قبولی که داشت خیلی زود جای خود را به روش‌های نوین جراحی شقاق مقعد داد.
آمار بالای شکایت از بی‌اختیاری گاز روده و بی‌اختیاری مدفوع باعث شده تا بسیاری از جراحان ریسک انجام این جراحی را برای درمان شقاق مقعد بیماران‌شان نپذیرند. بدین ترتیب تمایل به انجام یا تشویق بیماران به انتخاب این روش درمانی شقاق در سطح جهان کم‌رنگ شده است.
جراحان در تمام دوران تحصیل خود آموزش می‌بینند تا آگاهانه و با توجه به خطرات و معایب و مزایای روش‌های درمانی و با هدف حفظ و بهبود سلامت بیمار خود برای درمان تصمیم بگیرند. به همین دلیل شاهد کنار رفتن خود به خودی این روش در درمان شقاق در سطح جهان بودیم. روش دیلاتاسیون مقعد به دلیل نداشتن استانداردهای لازم حفظ ایمنی و سلامت بیمار طرف‌داران خود را از دست داده است.
درمان شقاق یا فیشر مقعد به روش دیلاتاسیون

نحوه‌ی انجام اتساع یا دیلاتاسیون دریچه‌ی مقعد

این روش درمانی پر عارضه‌ی شقاق مقعد تحت بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی قابل انجام است. در روش دیلاتاسیون مقعد جراح با کمک فشار دست خود به آرامی شروع به باز کردن دریچه‌ی مقعد و ایجاد کشش در دیواره‌های آن می‌کند. هدف جراح از کشیدن دو طرفه‌ی دریچه‌ی مقعد و باز کردن آن بیش از حد طبیعی، برداشتن و کاهش فشار موجود در ناحیه‌ی مقعد است. در صورت انجام شدن این روش به صورت دقیق و صحیح می‌تواند در کاهش درد فوری شقاق مقعد بسیار مؤثر باشد.
در واقع جراح برای سهولت کار پس از پوشیدن دستکش از مواد ژل لغزنده و روان‌کننده در ناحیه استفاده می‌کند. سپس با استفاده از انگشتان دست دیواره‌ی مقعد را با اعمال فشار متوسط و صحیح ماساژ می‌دهد. حرکت دورانی ماساژ همراه با اعمال فشار رو به بیرون باعث اتساع عضلات مقعد و باز شدن دریچه خواهد شد. در صورتی که فشار دست معقول بوده و ناگهانی وارد نشود، آسیبی به فیبرهای عضلانی وارد نخواهد شد و از پارگی آن جلوگیری می‌شود. اما نتایج آماری نشان داده هر جراحی توان کنترل فشار دست و انجام آن بدون آسیب بافت عضلانی را ندارد. در پایان ممکن است یک اسفنج کوچک به منظور کاهش تشکیل لخته خون در ناحیه قرار داده شود. به بیماران توصیه می‌شود تا به مدت شش ماه پس از عمل اتساع دریچه‌ی مقعد از یک گشادکننده مقعد به صورت متناوب استفاده کنند. از آن‌جایی که عضله اسفنکتر مقعد بیش از حد طبیعی کشیده شده است، از این پس اجابت مزاج و عبور مدفوع از مقعد با سهولت بیشتر و با کاهش فشار بر شقاق مقعد و در نتیجه کاهش علایم درد و ناراحتی ناحیه انجام خواهد شد.

خطرات و عوارض ناشی از روش اتساع یا دیلاتاسیون دریچه‌ی مقعد

همانند بسیاری از جراحی‌های گوارشی روش اتساع مقعد نیز دارای خطرات و عوارضی است که قبل از رضایت دادن به انجام باید از آن‌ها آگاه شد. خطرات و عوارض ناشی از این روش عبارتند از:

 • بی اختیاری مدفوع و گاز روده یا نشت مقعد به دلیل نیروی وارد شده‌ی بیش از حد بر دریچه‌ی مقعد؛
 • آسیب به اسفنکتر مقعد
 • پاره شدن بافت رکتال؛
 • لخته شدن خون؛
 • میزان شکست بالا.

بنابراین به سبب خطرات و عارضه‌های جبران‌ناپذیر و نامعقول بیش‌ از حد جراحان اغلب ترجیح می‌دهند تا دیگر روش‌های کم‌تهاجمی‌تر را به بیماران خود به جای این روش پیشنهاد دهند. زیرا سایر روش‌ها علی‌رغم خطر کم‌تر، میزان مؤفقیت بیشتری خواهند داشت. معمولاً پزشکان بهترین روش درمانی را با توجه به شرایط شقاق یا فیشر مقعد فرد پیشنهاد خواهند کرد.

جراحی شقاق یا فیشر مقعد

شکست درمان طبی شقاق مقعد حاد یا حضور یک شقاق مزمن نشانه‌ی مداخله جراحی است. در واقع فرد وقتی به عمل جراحی برای شقاق مقعد خود نیاز پیدا می‌کند که سایر درمان‌های دارویی و رفتاری برای او مؤثر و کارساز واقع نشده باشد یا شدت بیماری آن‌قدر پیشرفته و وسیع باشد که به درمان طبی پاسخ ندهد. البته باید در نظر داشت که برای تجویز جراحی باید به سابقه‌ی سایر مشکلات در فرد نیز توجه کرد و نسخه‌ی هر فردی را منحصر به خود او پیچید. به طور مثال ناتوانی در کنترل دفع مدفوع یا ابتلا به سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر برای عمل جراحی ممنوعیت ایجاد می‌کند، زیرا جراحی می‌تواند بر کنترل ارادی فرد اثرات منفی داشته باشد.
پزشک برای اطمینان از نبود منعی در انجام جراحی اقدام به انجام آزمایشاتی در فرد از جمله آندوسکوپی و بررسی عضلات کف لگن فرد می‌کند. آندوسکوپی برای رد کردن شرایط پزشکی مؤثر بر بخش‌های مختلف دستگاه گوارش از جمله روده، معده، روده‌ی کوچک و بزرگ است. بررسی عضلات کف لگن نیز برای تشخیص مشکلات احتمالی در کنترل اجابت مزاج فرد است که در صورت نیاز توسط فیزیوتراپی اصلاح شود.
دو نوع جراحی برای درمان شقاق مقعد وجود دارد که هر یک با مکانیزمی جداگانه به بهبود بیماری کمک خواهند کرد. انتخاب هر کدام از آن‌ها به تشخیص علت ایجاد کننده شقاق مقعد در فرد بستگی دارد. این دو روش عبارت اند از:
روش اتساع دریچه‌ی مقعد
روش اتساع دریچه‌ی مقعد همان‌طور که از نامش مشخص است، با ایجاد کشش دریچه‌ی عضلانی مقعد و اتساع آن تحت بی‌هوشی عمومی برای رفع تنگی دریچه‌ی مقعد در افرادی که به آن مبتلا هستند، استفاده خواهد شد. کشش دریچه و اصلاح ناهنجاری موجود در آن به درمان شقاق مقعدی که به علت آن ایجاد شده است کمک می‌کند. میزان کشش و مدت زمان آن در جراحان مختلف، متفاوت است. با وجود این‌که کشش می‌تواند به تسکین علامتی شقاق مقعد نیز کمک کند ولی این روش به دلیل عوارضی بالایی که دارد امروزه به ندرت انجام می‌شود. در ۱۲ الی ۲۷ درصد موارد احتمال پارگی دریچه‌ی ناشی از کشش بیش از حد وجود دارد.
برداشت اسفنگتر داخلی (اسفنکتروتومی)
عمل جراحی برداشت اسفنگتر داخلی (LIS)، روشی است که در آن با ایجاد یک برش کوچک در عضله دریچه‌ی داخلی مقعد درد و فشار موجود در داخل کانال مقعد را کاهش می‌دهند تا اجازه دهد شقاق یا زخم شقاق مقعد بهبود یابد. در حال حاضر اسفنکتروتومی، یک عمل جراحی انتخابی (بدون خطر بی اختیاری مقعد) و روز برای شقاق مقعد است. این روش را می توان تحت بی‌هوشی عمومی یا نخاعی بیمار انجام داد. درد ناشی از این عمل جراحی معمولاً خفیف است و عارضه‌ی آن از عوارض بیماری فیشر مقعدی کمتر است. عمل جراحی ممکن است منجر به یک ناتوانی موقت در کنترل گاز روده، نشت مدفوع خفیف یا عفونت شود. اما در اکثر موارد بهبودی کامل شکاف طی ۸ هفته بعد از عمل جراحی صورت می‌گیرد.
فیشرکتومی
در این روش شکافی که در نتیجه‌ی فیشر مقعد ایجاد شده است را با کمک ایجاد برش برداشته و ترمیم می‌کنند، برای بالا بردن اثر بخشی این روش معمولاً همراه با عمل برش و برداشت قسمتی از عضله‌ی دریچه‌ی داخلی مقعد انجام می‌شود.
علاوه بر روش‌های تهاجمی جراحی امروزه شاهد استفاده از روش‌های لیزری نیز برای درمان فیشر مقعد هستیم که البته به دلیل جدید بودن هنوز میزان اثردهی و یا عوارض طولانی مدت آن مشخص نیست.

درمان جراحی شقاق یا فیشر مقعد

مراقبت بعد از جراحی شقاق یا فیشر مقعد

پس از جراحی برداشت دریچه‌ی داخلی مقعد ـ که برای کمک به درمان شقاق مقعدی که با سایر درمان‌ها بهبود نیافتاده است، استفاده می‌شود ـ فرد برای بهبود سریع تر نیاز به مراقبت‌های خاص بعد از عمل دارد. اکثر افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند، متوجه کاهش یا از بین رفتن درد ناشی از شقاق مقعد بلافاصله یا طی چند روز پس از جراحی شده‌اند. نگرانی از اجابت مزاج بعد از عمل جراحی کاملاً طبیعی است زیرا مدفوع باید از روی ناحیه‌ی زحم جراحی عبور کند، پس احتمالاً دردناک خواهد بود.
فرد با توصیه‌هایی برای مراقبت بعد از عمل ترخیص می‌شود که شامل:

 • رژیم غذایی پرفیبر و مصرف مایعات فراوان برای کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از یبوست که برای رد شدن راحت‌تر مدفوع از روی ناحیه‌ی زخم جراحی باید رعایت شود؛
 • غذاهای کم‌چرب مانند برنج ساده، مرغ کبابی، نان تست و ماست مناسب‌تر است؛
 • حمام نشسته‌‌ی در ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر آب گرم مدت ده تا بیست دقیقه دو الی سه بار در روز به خصوص پس از اجابت مزاج سپس خشک کردن آن به تمیزی ناحیه و آرامش عضلات کف لگن کمک می‌کند،
 • راه‌رفتن و پیاده‌روی با افزایش خونرسانی به کف لگن و جلوگیری از یبوست روند بهبودی و درمان را سریع‌تر می‌کند.؛
 • امکان دوش و حمام ایستاده از روز بعد عمل وجود دارد که پس از آن باید ناحیه‌ی مقعد را به صورت کامل با یک حوله تمیز و مخصوص خشک کنید؛
 • از مصرف صابون‌های معطر و محرک در ناحیه مقعد خودداری شود؛
 • مصرف مکمل ملین با نظز پزشک در صورت به تأخی افتادن اجابت مزاج طی سه روز بعد از جراحی منعی ندارد؛
 • توجه به میزان خواب و استراحت خود، در صورت احساس خستگی بیشتر استراحت کنید، خواب کافی به بهبودی کمک خواهد کرد.

همچنین پزشک بیمار را از علایم طبیعی و غیر طبیعی بعد از عمل آگاه می‌کند تا در صورت بروز نگران نشود و اقدامات لازم را انجام دهد. این علایم شامل:

 • احساس درد خفیفی هنگام اجابت مزاج به دلیل وجود زخم کوچک ناشی از جراحی در دریچه‌ی مقعد که با بهبود آن برطرف می‌شود. در صورت تمایل به مصرف داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای حتماً دوز مصرفی آن را از پزشک خود بپرسید و از مصرف انواع حاوی کدئین بپرهیزید؛
 • خروج ترشحات خون‌آلود از محل جراحی تا چند روز بعد از عمل و زمان بهبودی زخم طبیعی است ولی طول کشیدن آن بیش از دو هفته نیاز به بررسی دارد؛
 • احتمال عفونت زخم به دلیل آلوده بودن محیط روده وجود دارد که در صورت بروز آن فرد نیاز به درمان آنتی‌بیوتیکی پیدا می‌کند. درمان آنتی‌بیوتیکی باید به طور کامل مصرف شود، حتی در صورتی که فرد احساس بهبودی کند ولی هنوز چندتا از قرص یا کپسول‌های تجویزی باقی مانده باشد؛
 • احتمال باز شدن زخم و خونریزی مویرگی فعال نادر است، اما در صورت بروز نیاز به دوخت و بخیه مجدد دارد؛
 • احتمال از دست دادن موقتی کنترل اجابت مزاج و گاز روده نیز وجود دارد که با گذشت زمان بهتر می‌شود.
 • سرعت بهبودی کامل پس از عمل در افراد مختلف متفاوت است اما اکثر مردم می توانند فعالیت روزمره (مانند رانندگی) خود را طی ۱ تا ۲ هفته بعد از عمل جراحی شروع کنند و حدود ۶ هفته پس از آن به طور کامل درمان شوند.
  پیگیری در درمان یک بخش کلیدی محسوب می‌شود. در موعد مقرر پس از جراحی باید توسط پزشک خود ویزیت شوید. البته در صورت نیاز به معاینه‌ی اضطراری باید فوری به پزشک مراجعه شود. نیاز به ویزیت فوری در صورت وجود این علایم لازم است شامل:
 • درد ناگهانی قفسه سینه و تنگی نفس یا سرفه خونی؛
 • تورم پاها؛
 • درد شدید شکم؛
 • خونریزی مقعدی شدید؛
 • تورم، گرمی یا قرمزی اطراف مقعد؛
 • تب؛
 • درد مقعدی که با دارو آرام نمی‌شود.

مراقبت بعد از جراحی شقاق یا فیشر مقعد

پیشگیری از عود شقاق یا فیشر مقعد

عود و تکرار بیماری شقاق یا فیشر مقعد بستگی زیادی به برطرف کردن و درمان علت آن در کنار درمان خود بیماری دارد. در صورتی که فرد از یک بیماری زمینه‌ای شناخته شده نیز رنج می‌برد که در به وجود آمدن شقاق یا فیشر مقعد او ایفای نقش کرده، توجه به درمان و کنترل آن بیماری زمینه‌ای نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. گاهی اوقات فرد در ادامه‌ی روند شیمی‌درمانی خود دچار فیشر مقعد شده است که دیگر بعید است با اتمام شیمی‌درمان و درمان شقاق مقعد، این بیماری در او تکرار شود.
هنگامی‌که یک الگوی اجابت مزاج غیر‌طبیعی، علت فیشر مقعد فرد تشخیص داده می‌شود، اصلاح آن الگوی رفتاری غلط برای پیشگیری از به وجود آمدن سایر مشکلات مربوط به این بیماری و عود آن مهم است. برای ایجاد تغییر در رفتارهای نادرستی که فرد سال‌ها به انجام آن عادت کرده است، کمک گرفتن از روش‌های ترکیبی دارویی، مشاوره‌ی تغذیه و فیزیوتراپی کف لگن (در صورت نیاز) الزامی است.
بهبود شقاق مقعد مزمن با روش تزریق بوتاکس در ۵۰ الی۸۰ درصد بیماران در ارتباط است. ولی در جراحی آن، پس از اسفنکتروتومی شقاق مقعد حدود ۱ الی۶ درصد موارد عود خواهد کرد. عود بیماری فیشر پس از این جراحی می‌تواند به دلیل عدم رعایت صحیح توصیه و مراقبت‌های پس از عمل توسط فرد یا انجام نادرست یا ناقص عمل اسفنکتروتومی باشد. در صورت عود، پزشک جراح باید محل اسفنکتروتومی را بررسی کند. این ارزیابی را می تواند با لمس در معاینه یا با استفاده از سونوگرافی داخل مقعدی تحت بی‌حسی انجام دهد. درصورت ناقص بودن اسفنکتروتومی پزشک می‌تواند آن را در سمت اولیه تکمیل و یا دوباره در طرف مقابل انجام دهد. ولی اگر اسفنکتروتومی اول کامل بود شاید نیاز باشد اسفنکتروتومی دوم را در طرف مقابل انجام دهد. اسفنکتروتومی در بیش از ۹۰ درصد موارد مؤفقیت‌آمیز است. عارضه‌ی بی اختیاری مدفوع و گاز پس از این جراحی نادر است.
پس از عمل جراحی بیشتر بیماران می توانند طی چند روز به فعالیت‌های روزانه خود بازگردند. درمان و بهبودی کامل در هر دو روش دارویی و جراحی می‌تواند ۶ تا ۱۰ هفته طول بکشد. حتی با وجود کاهش درد و خونریزی فرد موظف به حفظ عادات رفتاری صحیح و ادامه‌ی یک رژیم غذایی پر فیبر است. فعالیت‌های سنگین و یبوست و اسهال می‌تواند بهبود زخم یا گرفتگی عضله دریچه مقعد را به تاخیر اندازد.
در یک بررسی تحقیقاتی میزان عود شقاق مقعد در ۳۰ تا ۷۰ درصد مواردی که فرد رژیم غذایی پرفیبر خود را پس از بهبودی رها کرده است، دیده شده است. در صورتی که با رعایت این رژیم احتمال عود به ۱۵ تا۲۰ درصد موارد کاهش یافته است. نتیجه‌ی این بررسی، نقش به سزای رژیم غذایی در پیشگیری از تکرار بیماری شقاق مقعد را تأیید می‌کند.
شقاق مقعد با بیماری‌های جدی‌تر، مانند سرطان روده در ارتباط است. در واقع شقاق مقعد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد و علت مستقیم آن محسوب نمی‌شود. با این حال، در شرایط جدی‌تر بیماری می‌تواند علایمی مشابه شقاق مقعد ایجاد شود. حتی زمانی‌که یک شکاف به طور کامل بهبود می‌یابد نیز ممکن است جراح تست‌های دیگری برای بررسی روده بزرگ و راست‌روده درخواست کند. گاهی کولونوسکوپی برای رد کردن دیگر علل خونریزی مقعدی انجام می‌شود.
شقاق مقعد می‌تواند عارضه‌هایی در فرد به جا بگذارد که خیلی خوشایند نیستند که شامل:

 • شقاق مزمن مقعد اشکی شکل: وقتی شقاق مقعد در مراحل اولیه آن درمان نشود شکاف می‌تواند به صورت عمقی‌ و وسیع‌تر به صورت اشک باعث ایجاد زخم شقاق شود که درمان آن مشکل‌تر است.
 • فیستول مقعد: زخم شقاق مقعد آن‌قدر عمقی می‌شود که با ایجاد یک تونل یا کانال به صورت غیرعادی به اندام‌های اطراف مانند واژن یا سایر قسمت‌های روده متصل می‌شود که فیستول مقعد نام دارد.
 • تنگی مقعد: کانال مقعد به صورت غیر طبیعی به دلیل گرفتگی عضله دریچه مقعد یا انقباض بافت زخم شقاق ایجاد شده در مقعد، تنگ می‌شود.

Save

Save

Save

پرسش و پاسخ
 • سلام. من ٢٥ سالمه و حدود دو سال پيش به پزشك مراجعه كردم و مشخص شد كه شقاق دارم.
  پيگيرى نكردم و الان حدود ٦ ماهه كه در ناحيه مقعدم ترشحات چرك مانندى به وجود اومده. ميخواستم ببينم چكار بايد بكنم؟

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری و مراجعه حضوری جهت دریافت دارو قابل درمان است. اما هیچ درمان خانگی، سنتی و درمان خودسرانه هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری و عود آن به شکل بیماری شما نیاز به جراحی هست که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر و فیستول هر دو رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست یا اسهال را کنترل نمایید. در اسرع وقت برای بررسی وضعیت مراجعه کنید.

 • سلام
  من ٦٠ سال سن دارم هـيچ بيمارى مهم زمينه اى ندارم بدنبال يبوست هاى هر چند وقت يكبار ،دچار شقاق شدم در نواحى ساعت ٢ و٧ راستش را بخواهيد بسيار معذب هستم كه به پزشك مراجعه كنم ، از حدود يك هفته قبل بدنبال يبوست محل شقاق دچار تورم و درد شديد تورى كه قادر به جابجا شدن نبودم از شياف انتى هموروييد وگرفتن لگن اب گرم بسيار كم بهم كمك كرده در حال حاضر يك بيرون زندگى دردناك به اندازه يك فندق در ناحيه مقعد احساس ميكنم نگران جراحى و عوارض احتمالى بي اختيارى …. ايا توصيه ميفرماييد كه از اين درد و رنج خلاص شوم.
  با سپاس

  • با سلام اگرچه بدون معاینه بالینی نمیتوان اظهار نظر قطعی نمود ولی با توجه به توضیحات احتمالا دچار بیماری شقاق مقعدی شدید، فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری و مراجعه حضوری جهت دریافت دارو قابل درمان است. هیچ درمان خانگی و درمان خودسرانه هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری و عود آن نیاز به جراحی هست که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست یا اسهال را کنترل نمایید.

 • با سلام زائده مقعدی شما می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، آبسه یا زگیل مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب و مراجعه حضوری شما است، درمان مناسب نیز با توجه به نوع بیماری و میزان پیشرفت آن شامل درمان دارویی و جراحی بدون درد و خونریزی لیزری خواهد بود. نکته مهم مراجعه فوری پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر است.

 • باعرض سلام وادب واحترام خدمت شما
  بنده چندسال پیش به شقاق مقعد مبتلا شدم واز طریق سنتی مجبور به سوزاندن شقاق نمودم و پس تحمل درد سوزندن سپس از ناحیه مقعد دچار تنگی شدم به دکتر مراجعه نمودم وعمل انجام دادم که کمی ناحیه مقعد وسیعتر شود الان دردی احساس نمیکنم ولی بعضی اوقات یا اسهال میگیرم یا یبوست و روز به روز لاغرتر میشم و همیشه بیحال و ناحیه کتف ها درد و گرفتگی دارم آیا ممکن است در داخل شقاق ایجاد شده.
  سپاسگزارم

 • با سلام؛حدودا شش ماهه در دیواره های مقعد احساس التهاب و سوزش داشتم و ماهی پنج شش بار هم ترشح چرکی…رفتم دکتر گفتن که باید عمل بشم،پرسیدم که آیا عمل با لیزره ولی گفتن خیر و با یه دستگاه مخصوص انجام میشه و یک شب بستری میشم و ده روز نیاز به استراحت مطلق دارم…خونریزی ندارم ولی کلا هفته ای سه چهار بار اذیتم می کنه…نظر شما رو خواستم بدونم آیا عمل کنم یا شما لیزر رو پیشنهاد می کنید…

  • با سلام بهتر است برای راهنمایی درباره نوع درمان موثر حضوری مراجعه کنید تا بعد از معاینه بالینی تصمیم گیری شود.

 • سلام میخواستم بپرس بهتر نیست اول برای شقاق بوتاکس کرد و اگر خوب نشد جراحی لیزر نمود چون اگر اول جراحی بشه اون عضله اسفنکترومی اگر بریده بشه و بعدا عود کنه راه درمان به نظر مشکل نیست؟

  • با سلام خیر باید وضعیت بررسی شود بوتاکس برای همه افراد مناسب نبوده و ممکن است با ایجاد تاخیر در روند درمان باعث سخت شدن روند درمانی شود. برای راهنمایی بیشتر حضوری مراجعه شود.

 • سلام وقت بخیر و خسته نباشید
  دکتر مادرم یکماهه درد و خون ریزی شدید داشت بردم دکتر گفت هم فیشر داره هم همورویید هر پمادی استفاده میکنیم درمان نمیشه درد امانش نمیده برا تسکین درد چکار باید بکنیم راهی به حز جراحی نیست
  اقای دکتر هزنیه لیزر چقدره ??

  • با سلام در صورتی که بیماری مزمن شده و درمان دارویی موثر نباشد نیاز به درمان جراحی هست که البته با روش لیزری بدون عارضه درد و خونریزی و با طول دوران بهبودی کوتاهتر و آغاز فعالیت روزانه از روز پس از عمل قابل درمان است.

 • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری و مراجعه حضوری جهت دریافت دارو قابل درمان است. هیچ درمان خانگی و درمان خودسرانه هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری و عود آن به شکل بیماری شما نیاز به جراحی هست که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست یا اسهال را کنترل نمایید.

 • سلام
  من عمل شقاق انجام داده ام
  چهار روز از عمل من می گذرد
  اطراف مقعد التهاب دارد
  و چرکهای زرد رنگ از مقعد خارج می شود
  آیا برای التهاب مقعد داروی خاصی پیشنهاد می کنید
  الان فقط مترونیدازول و شربت لاکتولوز و پماد دیلتیژل بعداز در لگن نشستن استفاده میکنم
  راهنمایی کنید.ممنون

 • سلام اقای دکتر من یه مدت پیش دکتررفتم برای دردشدید مقعدودکترمعاینه ام کردگفت شقاق دارم وگفتن ک شقاق روعمل نمیکن واگرهم عمل شه باعث تنگی مقعدمیشه ایا بالیزرشقاق برداشته میشه وهزینه اش چقدره

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری و مراجعه حضوری جهت دریافت دارو قابل درمان است. هیچ درمان خانگی و درمان خودسرانه هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری و عود آن نیاز به جراحی هست که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست یا اسهال را کنترل نمایید. بعید است مشکلتان به سرطان تبدیل شود ولی درمان جراحی دوم لازم است و باید آن را پیش از وخیم شدن بیماری انجام دهید.

 • سلام.
  ضمن خسته نباشید خدمت اقای دکتر. سه سال پیش عمل جراحی هموریید و شقاق رو داشتم. عمل خوب بود ولی بعد یکسال مجدد دچار شقاق شدید شدم و چندین بار به دکتر خودم مراجعه نمودم ولی دکتر فقط ژل و داروهای ملین تجویز میکنه که اونا هم تاثیری ندارند. با عمل مجدد هم خود دکتر مخالفه. آیا عمل مجدد موجب بی اختیاری در دفع میتونه بشه؟ عمل با لیزر رو پیشنهاد میکنید؟ ممنون میشم راهنمایی کلی بکنید.

  • با سلام خیر نگران نباشید، روش لیزری عوارض روشهای سنتی را نداشته و برای تصمیم گیری درباره نیاز به جراحی حضوری مراجعه نمایید.

 • سلام آقای دکتر بیماریم را با تزریق پماد ساختنی Nln دکتر اقایی افشار کرمان بوسیله سرنگ بدون سوزن به داخل مقعد بعد از اجابت مزاج یاقبل از ان ونشستن در داخل تشت اب وشستن محل مقعد با شامپو تخم مرغی داروگر درمان شد البته از پودرهای اسفرزه جهت ایجاد فیبر استفاده کردم اطلاع رسانی کنید لطفا ممنونم

 • سلام آقای دکتر همسرم بیست وهشت روز پیش جراحی کردن فیشر شون رو
  درحال بهبود بودن ک یه دفع سخت داشتن وافتادن بخون ریزی
  بعد از اون بازفرستادن اتاق عمل برا معاینه وگفتن که مشکلی نداره
  ولی درد و سوزش شدید موقع دفع داشتن بعد از اون دفع سخت ومعاینه
  آقای دکتر الان حدود هشت روزه ولی هنوز علائما رفع نشده..راهنمایی میکنید؟
  آقای دکتر یچیز دیگ هم هس اینک اون قسمتی ک دفعه اول جراحی شد ویه سوراخ بود الان مثل یه گوشت اضافه ایجادشده که موقع دفع هم اذیتش میکنه
  راهنمایی بفرمایید

  • با سلام زائده ایجاد شده بعد از جراحی معمولاً طی چند ماه از بین میرود اگر از بین نرفت لازم است تا با یک جراحی سرپایی لیزری بدون درد و خونریزی برداشته شود. در مواد غذایی مصرفی بیشتر دقت داشته باشند تا دفع ملایم داشته ناحیه مقعد حساس نشود و برای کنترل درد و سوزش درون لگن آب گرم بنشینند اگر طی چند هفته آینده ادامه داشت مجدد به جراح خود مراجعه کنند.

 • با سلام.
  حدود هفت ماه پیش جراحی فیشر انجام. بعد از جراحی خونریزی فیشرم کاملا قطع شد.و طی این هشت ماه کاملا رعایت کرده ام و اصلا یبوست نداشتم.حدودا یه ماه بعد از اجابت مزاج مقعدم سوزش داره . که چندین ساعت طول میکشه.با این وجود اصلا خونریزی هم ندارم. اگه لطف کنید و دلیل این سوزش را بگید ممنون میشم

 • سلام آقای دکتر زائده بعد از جراحی فیشر طبیعی است؟حدود ۲۰روزه جراحی فیشر داشته همسرم…یه زائده کوچک ایجادشده بود
  سه روز پیش یه یبوست شدید گرفت که باعث دفع سخت وخونریزی شد…دکتر مراجعه کرد وپس از بیهوشی ومعاینه تشخیص دادند زخم مشکلی نداره..
  .اون زائده یه مقدار متورم شده
  نظرشما چیه؟؟

  • با سلام زائده و تورم معمولاً بعد از جراحی رفع خواهد شد ولی اگر بعد از بهبودی باقی ماند میتوانید با روش لیزری به صورت سرپایی برداشته و بدون درد و خونریزی دردسر از وجود آن رها شوید.

 • باسلام وآرزوی سلامت شما
  حدود چهل روزه که عمل تعویض مفصل زانو انجام دادم ،با سرری موضعی مدتی که در بیمارستان بستری بودم عمل دفع بخوبی انجام نمیشد ، بعد از ترخیص وخوردن آنتی بیوتیک های قوی بشدت دچار اسهال شدم بطوریکه تا رسیدن به دستشویی بی اختیار میشدم و… بعد از چندین روز یبوست پیدا کردم وچون عمل دفع با فشار انجام میشد قطرات خون تازه رو مشاهده کردم خیلی نگران شدم احساس میکنم دچار شقاق شده ام .امروز هم اتفاق افتاد دخترم صفحه شما رو معرفی کردن .آیا ممکن است که یبوست بر اثر خوردن داروی مکمل باشد ؟ اگر لازم باشد تصویری از این دارو ارسال کنم ، جز این کپسول روزانه متفورمین ،رقیق کننده خون ویک عدد سر ترالین میخورم .سپاسگزار میشوم از پاسخ شما.

  • با سلام ابتلا به اسهال و یا یبوست پس از ابتلا به جراحی کاملا طبیعی بوده و باید با رعایت یک رژیم غذایی متعادل در کنترل آن مراقب باشید، برای بررسی ناحیه مقعد و شدت آسیب ناشی از دفع پر فشار مدفوع باید حضوری مراجعه نموده و بر اساس شدت آسیب تحت درمان مناسب قرار بگیرید.

 • سلام آقای دکتر
  همسرم دوهفته ای هست که جراحی فیشر مقعد انجام داده وقرص ملین هم مصرف میکنه و چرک خشک کن
  .درد رو فقط موقع زیاد نشستن داره.التهاب و چکنگی کمتر از اوایل هست.ولی موقع دفع سوزش داره و خودش میگ مدفوعم حالت براق و چرب داره
  این روهم بگم که همسرم قبل از عملش وحتی الان اصلا یبوست نداشته ولی سوزش والتهاب مقعد داشت وخونریزی هم نــداشت.ولی دکتر تشخیص فیشرداد وجراحی کرد .آقای دکتر همسرم خیلی نگران این هستن که چطور باوجود اینکه یبوست نداشته مبتلا به فیشر شده.توضیح میدید؟همچنین راجب اینک مدفوعش چربه وسوزش هم داره

  • با سلام لزوماً نیاز به یبوست نیست دفع مدفوع شل و پر فشار هم منجر به فیشر خواهد شد. برای بررسی علت چرب بودن مدفوع نیاز به آزمایش و مراجعه حضوری هست. سوزش نیز باید از نظر عود بیماری توسط جراح مربوطه بررسی شود.

 • با سلامِ.من از موقعی که یادم میاد به سختی دستشویی میرفتم اب هم ِِکم میخوردم.۴۵ ساله هستم دو سالی میشه اب میخورم. بهر حال مدتیه از مقعد خونریزی دارم ۵سال پیش هم دکتری بهم گفت شقاق داری .پیگیر نشدم.الان سمت راست مقعدم خونریزی میکنه کم کاری تیرویید دارم .میتونم با بی حسی موضعی عمل بشمِ؟,

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری قابل درمان است. هیچ درمان خانگی هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری نیاز به جراحی هست که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید.

 • سلام
  من همسرم حدود ۱۵روزه جراحی فیشر داشته
  ولی الان همچنان درناحیه مقعد تورم قرمزی و التهاب وچکنگی داره
  آیا این طبیعیه؟
  بهبودش چقدرطول میکشه که این علائم ازبین برند؟؟؟؟ممنون میشم جواب بدید

 • با سلام
  من چند ماهی هست که بیماری فیشر دارم واز این بیماری رنج میبرم ، یک بار هم عمل کردم ولی خوب نشد بعد از یک ماه دو طرف مقعدم در اومد و متورم میشه لطفا برای خوب شدن راهنماییم کنید . باتشکر از شما

  • با سلام بهتر است در سبک زندگیتان تغییراتی ایجاد کنید تا دچار عود بیماری نشوید، خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی مجدد بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید.

  • با سلام البته که روش لیزری به دلیل عوارض و درد و خونریزی کمتر و انجام سرپایی بدون بی هوشی عمومی و عدم نیاز به مراقبت سخت و امکان بازگشت به کارو فعالیت از روز بعد بهتر است.

 • سلام خسته نباشید
  من چند ماهه پیش پارگی شقاق داشتم که الان به خاطر اون یه گوشت اضافه درناحیه مقعدم دراومده که موقع دفع خیلی درد دارم البته اگه یبوست نباشم درد ندارم چه کار کنم یبوستم خوب بشه من قصد بارداری دارم همش میترسم موقع بارداری یبوست شدید بشم و خیلی اذیت بشم به نظر شما عمل کنم بعد باردار بشم یا اینکه میتونم کاری کنم که یبوستم و خوب کنم که دیگه نیاز به عمل نداشته باشم

  • با سلام عدم توجه به کنترل یبوست شما را مستعد انواع بیماریهای مقعدی خواهد کرد. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست می‌شود. حتما قبل از اقدام به بارداری بیماری را صد در صد درمان کنید، احتمالا بیماری فیشر نیاز به درمان قویتر چون درمان لیزری دارد برای راهنمایی بیشتر در مورد لزوم جراحی قبل بارداری حضوری مراجعه کنید.

 • با سلام و خسته نباشید. من الان دو روز میشه که جراحی شقاق انجام دادم. تا اکنون خونریزی در حین اجابت مزاج دارم و البته کمی خونابه در حالت معمولی وجود دارم، آیا این اخونریزی در حین اجابت مزاج طبیعی است یا ممکن است بخیه پاره شده باشد؟؟

 • با سلام،هفته ۱۴ بارداری هستم ،قبل از بارداری شقاق مقعد داشتم ولی در دوران بارداری به دلیل یبوست شدید شقاقم مزمن و خیلی بزرگ شده ،خارش ،سوزش و درد شدیدی دارم ،میخواستم بپرسم آیا در بارداری میتوان شقاق را درمان قطعی کرد؟و اگر جواب مثبت است از کدام روش استفاده میشود؟
  با تشکر

  • با سلام تغییرات هورمونی دوران بارداری باعث تغییراتی در عملکرد دستگاه گوارش و کاهش تحرک روده و بروز یبوست و زمینه ساز ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید و یا فیشر در زنان باردار است که معمولاً در صورت عدم رعایت اصول رفتاری و رژیم غذایی مطلوب در این دوران منجر به این عارضه خواهد شد و یا در صورت ابتلای قبلی تشدید خواهد شد و حتی پس از زایمان در صورت عدم توجه باقی خواهد ماند. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد. در روش دیگر تزریق بوتاکس به مدت شش الی نه ماه عضلات دریچه‌ای مقعد فلج شده و فرصت برای بهبودی و خونرسانی به زخم فرآهم می‌شود که موقت بوده و گاهی نیاز به تکرار تزریق دارد. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید و از مواد غذایی کمتر نفاخ مصرف کنید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید.

 • سلام
  من به تشخیص پزشکی که برای لیزر درمانی رفته بودم پیششون بواسیر و فیشر رو همزمان دارم به همین دلیل با لیزر درمانم نکردن، حدود سه ماه هست که درگیر این موج جدید از بیماری هستم و قبلا دو سال پیش تا به این حد شدید درگیر بودم. رژیم غذایی رو کاملا رعایت می کنم اما روند بهبودم زیاد مطلوب نیست، جراح عمومی هم رفتم گفتن بهتره التهاب و تورم از بین بره و بعد با روش سنتی عمل بشم، درمان های دارویی هم زیاد حالم رو بهتر نمی کنه، شما راهکار سریعتری برای من دارید ؟

  • با سلام حضوری مراجعه کنید تا بهتر راهنمایی شوید امکان جراحی لیزری هم زمان در بیشتر موارد وجود دارد.

 • سلام .من به مدت دو ماه بود که اسهال و یبوست پی در پی میشدم.که این اواخر یبوست بود .واحساس زخم در ناحیه مقعد میکردم اما در یک هفته اخیر با خونریزی همراه بود که در ابتدا جزئی و ولی الان ۶روز است که خوتریزی هنگام دفع مدفوع شدید شده..دو روز پیش دکتر گفتن فیشر دارم و پماددآنتی فیشر و پودر پسیلیوم دادن.میشه راهنماییم کنید کِی این خونریزی قطع میشه تقریبا؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آیانیاز به عمل جراحی داره؟؟
  واقعا

  • با سلام تا زمان اتمام داروها صبر کنید اگر بهبودی حاصل نشد و خونریزی قطع نشد نیاز به جراحی دارد که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و رزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید.

 • سلام ببخشید این سوال رو میپرسم
  ولی خیای ناراحتم
  از ناحیه مقعدم یه زایده بیرون زده وخارخش شدیو مقعد ومابین دو باسن به طرف مقعد
  البته یبوستم دارم بعضی اوقات

  • با سلام زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر به سبب ابتلا به یبوست باشد، در صورتی که برای درمان این زائده هیچ اقدامی نکنید دیر یا زود بیماری پیشرفت نموده و علایم آزار دهنده دیگری مانند درد و خونریزی و یا سختی در عمل دفع مدفوع بروز خواهد کرد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی رفع نخواهد شد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست میشود.

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و رزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید.

  • با سلام دوست عزیز هیچ تضمینی برای عدم عود و درمان بیماری فیشر چه به صورت دارویی و چه جراحی و روش لیزری تا زمانی که خود شما همکاری نکنید، وجود ندارد. تضمین عدم عود و رهایی کامل از این بیماری در گرو تغییرات مطلوب و مناسب در سبک زندگی و رژیم غذایی و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره شماست.

 • سلام ممنون از کمکتون من حدود ۳ماهه دوچار خونریزی معقد شدم همراه خارش سوزش بداز اجابت مزاج ۱۰ساله یبوستم دارم دارو انتی فیشرو لاکسی ژل مصرف میکنم ۳ماهه هیچ تعقیری در بهبودیم نکرده میخواستم بدونم درمان قطعی چی هست باید چیکار کنم

  • با سلام ابتلا به یبوست و وارد نمودن فشار بیش از حد حین اجابت مزاج می‌تواند شما را دچار یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی کند بهتر است پیش از پیشرفت بیماری برای درمان آن مراجعه کنید. بهتر است برای جلوگیری از عود بیماری یبوست را کنترل نمایید. پس با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره در جهت کنترل یبوست بکوشید. علاوه بر میوه و سبزیجات مصرفی مواد غذایی پر فیبر مانند آلو و گلابی و انجیر خشک هر روز مصرف کنید، از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به محض احساس نیاز به اجابت مزاج خود را به دستشویی برسانید، ورزش کنید و تحرک و فعالیت بدنی منظم داشته باشید. وابستگی خود را به داروها کم کنید و بیشتر با مواد غذایی مشکل را کنترل کنید. برای درمان مشکل مقعدی نیز مراجعه کنید تا دارو تغییر داده شده یا روش درمانی دیگر تجویز شود.

 • با عرضمغذرت من سالها مشکل خونریزی مقطعی دارم و نه از نظر جسمی و نه از نظر مالی توان ندارم که پیش دکتر رفته یا عمل کنم محبت کنید منو راهنمائی به فرمائید خدا عوض بده

  • با سلام خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید جدی گرفته شده و به موقع و فوری پیگیری شده و تشخیص داده شود. خونریزی مقعدی روشن و جدا از مدفوع شک به وجود بیماری مقعدی را بیشتر می‌کند اما تا زمانی که مشاهدات بالینی تحت بررسی بیشتر و کولونوسکوپی تأیید نشود باید بیماری را جدی پنداشته و پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده و پیشرفت بیماری و بروز عوارضی چون کم خونی پیگیری شود. بنابراین هر چه سریع تر برای تشخیص و دریافت درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مراجعه نمایید. بدون بررسی نمیتوان شما را درمان نمود.

  • با سلام برای بررسی بیماری از نظر عود یا عفونت پس از جراحی به جراح خود حتماً مراجعه نمایید.

 • من دراثر عمل فیستول از ناحیه مقعد دچار کمی بی اختیاری شده ام آیا راه بهبودی هست

  • با سلام ابتلا به درجاتی از بی اختیاری مقعدی مربوط به عوارض جراحی این بیماری است و تا حدودی با ورزش و فیزیوتراپی عضلات کف لگن قابل کنترل است و گاهی نیاز به جراحی خواهد بود برای راهنمایی بیشتر حضوری مراجعه شود.

 • باسلام خدمت شما عزیزان
  من چندماهی هست که متوجه برآمدگی کوچکی در ناهیه مقعدم شده ام و با گذشت زمان در ناهیه خارج از مقعد دچار خارش زیادی شدم و از مقعد تا نزدیک ناهیه تناسلی یک خطه برجسته مثل رگ ایجاد شده که خارش دارد. .دوروزه که خارشها همراه با سوزش هست لطفا راهنمایی کنید چون از مراجعه حضوری شرم دارم …

  • با سلام عدم توجه به زائده و درمان به موقع آن باعث شده تا بیماری پیشرفت نموده و خود را با علایم دیگر نشان دهد. اگرچه سوزش و خارش مقعدی همراه زائده می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی در شما باشد ولی نمی‌توان بر اساس حدس و گمان نظر داد و لازم است تا معاینه بالینی شوید. بنابراین موضوع را جدی گرفته هر چه سریع‌تر مراجعه حضوری نمایید. در صورت وجود بیماری مقعدی نیز با مراجعه فوری از شانس بهره بردن از درمان دارویی برخوردار خواهید شد و فرصت طلایی نتیجه گرفتن از درمان دارویی را از دست نمی‌دهید. در غیر این صورت نیاز به جراحی دارید که با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز خواهید یافت.

 • با سلام خدمت شما. مردی ۵۸ ساله هستم. در زمان دانشجویی یک بار دچار خونریزی مقعد شدم. همیشه در دفع مشکل داشتم و مدت زیادی را در دستشویی می ماندم. خونریزی پس از بار اول تکرار نشد اما گاهی به مقدار بسیار کم و به فاصله زمانی چند ماهه و گاهی بصورت لکه روی لباس زیر مشاهده می شد. تا اینکه از سال گذشته خونریزی همراه با سوزش و درد خفیف شروع شد. خونریزی قبل از دفع و به مقدار زیاد هست و در طول ماه حدود ۷-۱۰ روز این وضعیت ادامه دارد. پس از اتمام خونریزی و یا در پایان آن عمل دفع انجام میشود. در طول روز شاید در هر ۳-۴ بار رفتن به دستشویی این حالت تکرار می شود. در محل مقعد وجود چند برجستگی متورم را حس می کنم. درد و سوزش آزاردهنده نیست و خفیف می باشد. دو ماه قبل هم دو آزمایش اندوسکوپی و کلونوسکوپی را انجام دادم که مورد مهمی مشاهده نشد. توصیه دکتر علاوه بر تفییر در روش تغذیه و انجام حرکات ورزشی استفاده از ترکیب دو پماد ایپروئید و ویتامین آ+د در محل مقعد بود. با سپاس از شما و وقتی که می گذارید.

  • با سلام درمان دارویی را درکنار تغییرات تغذیه انجام دهید اگر مؤثر نبود برای درمان لیزری مراجعه کنید.

 • من ۲۹سالمه دوسال پیش به دلیل یبوست وفشاری که داخل دستشویی به من وارد شد خونریزی پیدا کردم وفقط همین یک بار بود الان متوجه یه جوش کمی بزرگتر درناحیه مقعد شده ام ولی هیچ گونه درد وخونریزی ندارم کمکم کنید باتشکرازشما

  • با سلام عدم توجه به خونریزی و درمان بیماری باعث شده تا بیماری مقعدی عود کرده و با علامت دیگری خود را نشان دهد، اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید، هر چه سریعتر برای معاینه و درمان خود پیش از وخیمتر شدن بیماری مراجعه نمایید.

 • سلام مدت یک هفته است که حالتی مثل شقاق در مقعد دارم یبوست هم دارم به طوری که اجابت مزاج بسیار سخت و دردناک است. از داروی گیاهی آنتی فیشر باریج هم استفاده کردم ولی هنوز بهبود نیافته ام. دسترسی به پزشک متخصص ندارم لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد. بهتر است هر چه زودتر مراجعه کنید تا زمان طلایی بهره بردن از درمان دارویی را از دست ندهید. در روش دیگر تزریق بوتاکس به مدت شش الی نه ماه عضلات دریچه‌ای مقعد فلج شده و فرصت برای بهبودی و خونرسانی به زخم فرآهم می‌شود که موقت بوده و گاهی نیاز به تکرار تزریق دارد. به احتمال فراوان نیاز به جراحی مجدد خواهید داشت. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست میشود.

 • با سلام خد مت دکتر عزیز ، من دو سال است که به شقاق مبتلا هستم هر از چند گاهی خو ب ولی دوباره عود می کنه دکتر م هم به من گفتن که راهی جز جراحی ندارم، هم از جر احی میترسم و عواقبش و هم اینکه سندرم روده تحریک پذیر دارم می ترسم که ممکنه بعده عمل دوباره شقاقم برگرده . ممنون میشم مرا راهنمایی کنید

  • با سلام با توجه به شرایطتان اگرچه احتمال عود وجود دارد ولی این دلیل بر عدم درمان فیشر نشده و در صورت نیاز باید جراحی شده و برای کنترل بیماری سندرم روده تحریک پذیر تحت کنترل باشید تا دچار عود بیماری نشوید.

 • حدود۱۰سال است یبوست دارم وحتی یکبارمدفوعی بسیارسفت وبه سختی دارم بیرون زدگی مقعدنیزدارم وکولونسکوپی هم کردم عکس هم انداختم مشکلی نبود

  • با سلام ابتلا به یبوست و وارد نمودن فشار بیش از حد حین اجابت مزاج باعث شده تا دچار یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی و بیرون زدگی مقعد شوید که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی ناحیه‌ی مقعد است. کنترل یبوست می‌تواند به بهبودی شما کمک کند. پس با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره در جهت کنترل یبوست بکوشید. مایعات مصرفی روزانه خود را به بیش از هشت لیوان روزانه افزایش دهید، میوه و سبزیجات تازه و مواد غذایی پر فیبر و آلو و گلابی و انجیر خشک مصرف کنید، از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به محض احساس نیاز به اجابت مزاج خود را به دستشویی برسانید، ورزش کنید و تحرک و فعالیت بدنی منظم داشته باشید و ترجیحاً هر روز نیم ساعت پیاده روی کنید. برای درمان زائده لازم است تا حضوری مراجعه منید و با کمک روش لیزری پس از رهایی از بیماری یبوست اقدام به برداشت آن نمایید. روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و یستری شدن در بیمارستان انجام میشود و مدت بهبودی کوتاه است و از روز پس از عمل می‌توانید کار و فعالیت غادی را آغاز کنید.

 • سلام من به دلیل یک شوک عاطفی بسیار شدید در خردادماه سال جاری دچار یبوست بسیار شدیدی شدم و پس از یک هفته متوجه شدم چیزی شبیه گوشت اضافه از مقعدم اویزان شده و هنگام اجابت مزاج دور تا دور مقعدم ترک برداشته و به شدت سوزش ایجاد می کند و درد زیادی هم دارد . از یک ملین گیاهی استفاده کردم که در تسکین دردم خیلی موثر بود و تقریبا جلوی خونریزی قطره قطره را که می دیدم گرفت همچنین یک پماد سفید رنگ کمی بهتر شدم اما از اول مهر دوباره همان وضعیت را دارم به طوری که دوباره شکاف ها ملتهب شده و گاهی اجابت مزاج با کمی خون دارم ولی درد و سوزش و خارش خیلی شدید است . دوباره پماد را از داروخانه گرفتم و دارم مصرف می کنم اما فایده ای ندارد . سابقه ی اسید بالای معده را در ۱۰ سال گذشته داشتم و گاهی احساس می کردم با دفع مدفوع اسید از بدنم خارج می شود اما حالا واقعا امانم بریده شده . دقیقا دورتادور مقعدم دارای شکاف است و بسیار متورم شده . گوشت اویزان شده هم دو تا شده . نمی دانم چه درمانی کمکم می کنه . لطفا راهنمایی ام کنید . با تشکر

  • با سلام با توجه به توضیحاتتون احتمالاً دچار بیماری فیشر مزمن هستید که دیگر به درمان دارویی پاسخ مثبت نداده و نیاز به درمان جراحی دارد که با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد.

  • با سلام هر روشی مزیت و معایب خود را دارد و در هر فردی با توجه به شدت بیماری و شرایط عمومی ممکن است یکی بر دیگری برتری داشته باشد. هر دو روش احتمال عود دارد و ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد اما روش بوتاکس نسبت به روش جراحی کم تهاجمی است.

 • سلام خسته نباشيد.من از بچگي يبوست داشتم الان ٢٠ سالمه و امسال با ٣بار خونريزي كم همراه بود.ي مقدار شقاق ايجاد شده ايا امكانش هست ك با درمان يبوست ،مقعد خودش ترميم بشه؟؟

  • با سلام درمان یبوست به بهبود زخم و پیشگیری از عود بیماری فیشر کمک خواهد کرد ولی منجر به درمان کامل آن نخواهد شد. بهتر است هر چه سریعتر و پیش از پیشرفت بیماری برای درمان خود مراجعه حضوری نمایید. زیرا عدم مراجعه فوری منجر به از دست رفتن فرصت بهره بردن از درمان دارویی خواهد شد.

 • سلام
  مدت سه هفته هست كه بعداز اجابت مزاج خيلى درد شديد احساس مى كنم
  به پزشك مراجعه كردم گفت كه زخمه بايد خوب شه دارو تركيبى وقرص سي لاكس داد اما بعد ازمالبدن داروى تركيبى بيشتر اذيت مى شم
  البته هر چند سال يكبار اينطور مى شم ولى جراح مى گه زخمه وبايد خوب شه
  رژيم غذايي هم مى ده
  نمى دونم چكار كنم واقعاً كلافه هستم
  لطفاً بگين چكار كنم

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد. در روش دیگر تزریق بوتاکس به مدت شش الی نه ماه عضلات دریچه‌ای مقعد فلج شده و فرصت برای بهبودی و خونرسانی به زخم فرآهم می‌شود که موقت بوده و گاهی نیاز به تکرار تزریق دارد.

 • سلام جناب دکتر وقت بخیر؛ بند ۳۲ سالمه و نزدیک به ۳ ماهه اسهال خفیف داشتم و در شستشوی مقعد وسواس داشتم الان عضلات دهانه مقعد شل شدند و دچار بی اختیاری گاز معده شده ام بصورتی که اصلا متوجه خارج شدن آن نمیشوم لطفا” منو راهنمایی بفرمائید تا چیکار باید انجام بدهم

  • با سلام ابتدا باید میزان بی اختیاری مشخص و تحت فیزیوتراپی و ورزشهای مخصوص کف لگن قرار بگیرد، در صورت مؤثر نبودن نیاز به جراحی خواهد داشت که البته نتیجه آن نیز صد در صد نیست.

 • سلام من ۴هفته است جراحی شقاق کردم گاهی هنگام اجابت مزاج خونریزی دارم وخارش دردخفیف دارم آیا بعداز ۴هفته عادی است یانه باید به پزشک مراجعه کنم باتشکرخ

 • سلام ببخشید خانمی هستم چهل ساله حدود۱۵سال پیش دچار ناراحتی فیشر شدم سوزش و خونریزی مقعدی داشتم که با مراجعه به دکتر با داروهایی که استفاده کردم درد خونریزیم کاملا خوب شد و تاکنون هیچ دردی نداشتم اما عوارض اون گوشتای اضافی دور مقعد هستش که به مرور زمان بزرگ شده است الان که به جراح مراجهه کردم واسم وقت عمل گذاشته گفته با برق توبیمارستان منظورشو نفهمیدم یعنی جراحی نمیشه ؟ای کار خوبه ؟ اصلا هم مشکلی ندارم فقط بزرگتر وتعداش بیشتر میشه به مرور زمان

  • با سلام ممکن است منظورشان روش لیزری بوده که مزایای بیشتری نسبت به جراحی دارد و کم درد و خونریزی است.

 • در معقدم احساس خارش می کنم وقتی با موبر خودم را تمییز می کنم این خارش بیشتر می شود به جراح مراجعه کردم گفت فیشر است وداروی ملین داد
  دوست ندارم جراحی کنم داروی دیگری نداد جند روز است که استفاده می کنم بهتر نشدم خونریزی هم ندارم وخارش آن مقطع ای است

  • با سلام ممکن است خارش مقعدی علت دیگری چون بیماری انگلی یا پوستی داشته باشد و به همین سبب باید دوباره معاینه شوید. در صورت تأیید فیشر در صورت مزمن شدن بیماری نیاز به جراحی است که با کمک روش لیزری می‌توانید بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی انجام شده و می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را از روز پس از عمل آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

 • با سلام .در دوران عقد نزدیکی با مقعد داشتم که ماهیچه جمع شونش پاره شد ویک قسمت مقعدم بر آمده شد .بهد از زایمانم یبوست شدید گرفتم که دیر خوب شدم و برآمدگی مقعدم ۳برابر شد و الان خیلی اذیتم و سوزش دارم.میشه بدون جراحی خوب بشه از جراحی میترسم.به نظرتونجراحی سنگین میخواد یا سبک؟با لیزر یا بوتاکس قابل درمان هستیا نه؟

  • با سلام اگر برآمدگی و زائده مقعدی داشته باشید، تنها راه رهایی از آن جراحی است که البته معمولاً با لیزر قابل درمان است و با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد. برای جلوگیری از عود آن نیز باید مراقب باشید تا دچار یبوست نشوید و نزدیکی مقعدی نداشته باشید.

 • یبوست دارم مقعد در درون زخم و وار شدید و گاهی دستشویی رفتنم با علائم خون میباشد لطفا یک درمان میخواهم

  • با سلام وجود خون در مدفوع به همراه درد مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم بررسی ناحیه مقعد و معاینه بالینی است. بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص قطعی و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. در صورت مراجعه فوری در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری می‌توانید از فرصت طلایی بهره بردن و نتیجه مطلوب گرفتن از درمان دارویی بهره ببرید. بدون معاینه امکان ارائه راه درمانی و یا تجویز دارو وجود نخواهد داشت.

 • سلام وخسته نباشید خدمت شمامدتی است به علت یبوست مقعدم زخمی میشود رفتم ماما تشخیص داد شقاق مقعدی دارم وگفت قدیمی شده دارو داد پماد آنتی فیشر وتریامسینولون ان ان وپماد لیدوکایین داد وشریت ملین.بعددوهفته خوب شدم ولی بعد قطع ملین دوباره یبوست شروع شد ودوباره زخمی شدم خیلی ناراحتم حا لاچکار کنم کدوم دکتر برم چه درمانی کنم ساکن اهوازم کدوم دکتر اهواز سراغ دارید که بهترینه برای درمان این بیماری .

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد. در روش دیگر تزریق بوتاکس به مدت شش الی نه ماه عضلات دریچه‌ای مقعد فلج شده و فرصت برای بهبودی و خونرسانی به زخم فرآهم می‌شود که موقت بوده و گاهی نیاز به تکرار تزریق دارد.

 • سلام خسته نباشید ببخشید من فیشر دارم میخاستم بدونم با لیزر چطوری درمان میشه و هزینه ان چقد است

  • با سلام با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید. درمان لیزری فقط به سبب ترمیم هم زمان عروق خونی و اعصاب آسیب دیده حین عمل بدون درد و خونریزی نسبت به جراحی سنتی است.

 • سلام من مردی ۳۵ساله هستم چهارسال پیش عمل همورئید انجام دادم ولی اصلادرد وخونریزیم کم نشد هنگام دستشوی رفتن خیلی اذیت می شم احساس میکنم تمام مدفوعم پشت مقعدم جمع میشه ولی مقعدم بازنمیشه لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام لازم است تا تحت معاینه بالینی بررسی شوید، ممکن است دچار تنگی مقعد یا عود هموروئید شده و نیاز به جراحی مجدد داشته باشید.

 • سلام عرض می کنم. خانم ۴۴ ساله هستم. به مدت حداقل ۲ سال است که دچار علائم هموروئید هستم به صورت ایجاد مانعی در مسیر دفع احساس می کنم به طوری که به صورت طبیعی و استفاده از سرویس فرنگی ( یعنی به صورت پوزیشن نشسته) نمی توانم تخلیه کنم و حتما باید در وضعیت توالت سنتی این کار را با سختی انجام دهم. البته یبوست نداشته ام و لی همیشه احساس می کنم مانعی بر سر دفع وجود دارد. اخیرا کلونوسکپی و اندوسکپی هم کرده ام که ظاهرا مشکلی نداشته و نتایج طبیعی بودند. فقط پزشک تشخیص فیشر به دلیل وجود هموروئید خفیف بافت اکسترنال انال دادند که گفتند فعلا نیازی به جراحی نیست فقط با وازلین موضعی درمان کنم. جراح عمومی هم مراجعه کردم که گفتند هموروئید اکسترنال دارم و فعلا به صورت محافظه کارانه با توصیه های دارویی و غیره علائم سوزش انال را رفع کنم. اما هیچکدام اثربخش نبوده و حتی دو هفته است اسپاسم شدید انال هم ( احتمالا به خاطر فیشر) پیدا کرده ام. برخی جراحان معتقدند جراحی با لیزر پرتوان در درمان فیشر جایگاهی ندارد. ایا برای درمان هموروئید و فیشر به نظر شما می توان از جراحی با لیزر به جای جراحی های سنتی بهره مند شد؟ ایا با تجربه جنابعالی، علائم من باتوجه به اشکال در دفع و منفی بودن نتیجه کولونوسکپی، می تواند ناشی از تنگی کانال انال باشد؟ متشکرم از راهنمایی شما.

  • با سلام اگر دچار تنگی کانال بودید حتماً سایر همکاران طی معاینات خود متوجه آن می‌شدند. بله جراحی لیزری نیز همانند جراحی سنتی مفید بوده و در صورتی که درمان دارویی مؤثر نباشد، پیشنهاد می‌شود. اما باید توجه داته باشید که هیچ روش درمانی و حتی لیزر تضمینی نیست و عدم عود بیماری به خود مراقبتی فرد و دوری از عوامل مستعد کننده عود بیماری بستگی دارد.

 • سلام دکتر مدتی هست که روی صندلی دفتر کار زیاد که می نشینم در مقعد احساس دارد دارم اما وقتی راه می روم احساس درد نمی کنم علت توضیح بفرمائید

  • با سلام نشستن طولانی مدت و بدون وقفه، عروق انتهایی مقعد را متورم و دچار واریس و ایجاد بیماری هموروئید خواهد کرد، هر یک الی دو ساعت یک ربع ساعت قدم بزنید تا حون در ناحیه جریان یابد. در غیر این صورت دچار عارضه مقعدی خواهید شد.

  • با سلام بسته به نوع هموروئید و میزان پیشرفت آن انواع درمان دارویی و پمادهای موضعی یا روشهای کم تهاجمی چون بستن باند لاستیکی یا اشعه مادون قرمز تجویز می‌شود و در صورت گستردگی و پیشرفت بیماری درمان جراحی به دو روش سنتی و لیزری توصیه می‌شود که البته روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیازی به استراحت طولانی مدت همانند روشهای سنتی ندارد. مهمترین نکته مراجعه فوری پس از بروز علایم است تا روند درمان کوتاه و ساده تر شود.

 • باسلام وعرض ادب دارم خدمت بزرگوارتان،دکتر جان من حدود ۸ ماهه بعد از دفع مدفوع به خارش و سوزش وخونریزی و زخم دچارم که با انجام دادن کلونوسکوپی بهم گفتن هم هموروئید و هم شقاق دارید ولی چون خیلی کمه با دارو قابل درمان هستش درصورتیکه با وجود ۸ ماه مصرف داروهای متنوع هیچ اثری از بهبودی نیست بلکه بدترم میشم واقعا دیگه خسته شدم و تحمل دردش بر ام سخت و سنگینه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • با سلام در صورتی که پس از حدود دو ماه مصرف دارو در بیماری شقاق بهبودی حاصل نشود بیماری وارد فاز مزمن خود شده و به احتمال فراوان نیاز به جراحی خواهد داشت، بهتر است درمان خود را پیگیری کرده و برای جراحی آماده شوید و نگران جراحی نباشید با كمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد و به منظور جلوگیری از عود بیماری لازم است تا تغییراتی در سبک زندگی روزمره خود ایجاد کنید.

 • با سلام و وقت بخیر خدمت دکتر گرامی
  واقعا از بودن همچین سایتی که می تونیم ازتون کمک بگیریم خیلی تشکر می کنم.
  بنده ۲۶ سال دارم و حدود یک سال پیش مدام یبوست می شدم و هنگام دفع مدفوع خون می دیدم ولی دکتر گفت چیزی نیس و شقاق مقعدی هست و درمان نشدم و بعد یه مدت یه قسمت از مقعدم متورم شده ولی بعد دو روز خوب شد و الان دو ماه این گوشت اضافی خوب نشده و نه درد دارم و نه خونریزی و دکتر رفتم گفت فیشر داری وکرم دلتیژل ۲درصد و شربت لاکسی ژل و قرص داکسی سایکلین داد ولی خوب نشد و به دکتر گفتم داروی قوی ای نیس که درمان شه گفت همیناس فقط.آقای دکتر لطفا راهنماییم کنید آیا واقعا داروی دیگه ای نیس!!!!!؟؟؟چون از یه شهرستان کوچیکم به دکترای اینجا نمی تونم اعتماد کنم و از جراحی هم می ترسم و نگرانم عوارض داشته باشه و خوب نشه.

  • با سلام با پیشرفت بیماری شقاق مقعدی و مزمن شدن آن درمان دارویی دیگر مؤثر نبوده و نیاز به درمان جراحی خواهید داشت، البته با ابداع روشهای نوین جراحی لیزری امکان جراحی بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت وجود دارد. فرد در همان روز عمل ترخیص شده و از روز پس از عمل جراحی می‌تواند کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نماید. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و سخت شدن درمان مراجعه نمایید.