banner
بهمن ۶, ۱۳۹۵

بهترین روشهای درمان شقاق یا فیشر مقعد با لیزر و عمل جراحی

انواع درمان شقاق یا فیشر

درمان شقاق یا فیشر مقعد با لیزر

با پیشرفت علم روش‌های نوین و پیشرفته‌تری برای انواع بیماری‌ها کشف می‌شود که می‌تواند با عوارض کمتر، با پروسه درمانی سریع‌تری به بیمار کمک کند. لیزر درمانی یکی از این روش‌های کم‌تهاجمی جدید است که امروزه در درمان بسیاری از بیماری‌ها ایفای نقش می‌کند و در برخی بیماری‌ها حتی توانسته جایگزین اعمال جراحی سنگین و پرعارضه شود. اخیراً لیزر توانسته در درمان شقاق یا فیشر مقعد نیز ایفای نقش کند. هر چند به دلیل جدید بودن استفاده از آن در این زمینه هنوز نتوانسته به اندازه‌ی اعمال جراحی فیشر مقعدی خودنمایی کند، اما کمترین مزیت آشکار آن نداشتن عارضه‌ی بی‌اختیاری مدفوع و گاز روده است.
از دیگر مزایای درمان شقاق با لیزر انجام آن تحت بی‌حسی موضعی نه بی‌هوشی عمومی و به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان است. در این روش برای دیدن محل شکاف یک وسیله به نام اسپکولوم را درون مقعد قرار می‌دهند و سپس آن را باز و تنظیم می‌کنند. بدون دست‌کاری و تحریک محل ترک مقعد با استفاده از اشعه‌ی لیزر ناحیه‌ی آسیب‌دیده را ترمیم می‌کنند. لیزر درمانی تازه‌ترین تکنیک مدرن برای درمان شقاق مقعد است. در آینده‌ی نزدیک لیزر می‌تواند تبدیل به جایگزین مناسبی برای روش‌های دیگر شود.
در یک بررسی مطالعاتی بر روی ۲۵ بیمار مرد و زن ۲۰ تا ۷۵ ساله‌ی مبتلا به شقاق مزمن مقعد که لیزر درمانی شده بودند، به مدت شش ماه تا یک سال پیگیری شدند. میزان درد، خونریزی و ابتلا به یبوست در آنان به طور قابل توجهی بهبود یافته بود. از طرفی در هیچ کدام از بیماران، بیماری شقاق مقعد تا یک سال پیگیری عود نکرده بود. همچنین هیچ یک از آن‌ها دچار بی‌اختیاری مدفوع و یا ناتوانی در کنترل گاز روده نشده بودند. این بررسی نشان داد که درمان شقاق با لیزر روشی ساده، امن و مؤثر است که می‌تواند با بی‌حسی موضعی در یک مرکز درمانی با حداقل عوارض ممکن بعد از عمل انجام شود.
هرچند برای اثبات این مسئله نیاز به مطالعات و بررسی‌های بیشتر وجود دارد تا بتواند به صورت کامل جایگزین روش‌های سنگین عمل جراحی فیشر مقعد شود.

انواع درمان شقاق یا فیشر

مزایای درمان شقاق با لیزر نسبت به سایر روش های عمل جراحی

در گذشته در صورتی که روش هایی مثل تغییر سبک زندگی از جمله تغییر رژیم غذایی و ورزش بر روی درمان بیماری فیشر موثر نبود از دیگر روش های عمل شقاق استفاده می شد، روش های سنتی مشکلات بسیاری دارد اما امروز استفاده از لیزر به عنوان روشی موثر و پیشرفته بدون هیچ عارضه ای می تواند در درمان بیماری شما مفید باشد، لیزر درمانی شقاق بستگی به میزان عود بیماری دارد در صورتی که شقاق در مرحله ی حاد قرار داشته باشد می توان آن را با لیزر کم توان نیز درمان نمود و اگر بیماری در حالت مزمن قرار داشته باشد نیاز به اشعه پرتوان است. برخی از مزایای درمان شقاق با لیزر به این شرح است:

 • بدون درد و خونریزی : مسلماً انجام روش های سنتی جراحی شقاق مثل فیشرکتومی که با استفاده از تیغ جراحی انجام می پذیرد، درد و خونریزی بسیاری را به بیماری تحمیل می کند، ولی انجام روش های درمان با استفاده از لیزر بدون هیچ گونه درد و خونریزی است زیرا که لیزر عروق آسیب دیده را ترمیم نموده و خونریزی آنها جلوگیری به عمل می آورد همچنین میزان درد با استفاده از این روش به حداقل کاهش پیدا می کند.
 • بدون نیاز به بیهوشی : برای انجام روش های جراحی سنتی شقاق نیاز به تزریق دارای بیهوشی می باشد، این دارو همراه با عوارض بسیاری برای بدن است و استفاده از آن جز در موارد ضروری توصیه نمی شود اما انجام روش لیزر نیاز به بیهوشی نیست بلکه می توان با استفاده از بی حسی موضعی این عمل را انجام داد.
 • بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان : برای انجام عمل جراحی نیاز به بستری شدن در بیمارستان و انجام آزمایشاتی قبل از انجام عمل می باشد اما انجام لیزر به صورت سرپایی صورت می گیرد و نیازی به بستری شدن نخواهد بود.
 • عدم ابتلا به بیماری های ویروسی : انجام عمل جراحی باز هر چند که در محیط استریل صورت می گیرد ولی با این حال ریسک ابتلا به بیماری های ویروسی نظیر هپاتیت و یا ایدز را افزایش خواهد داد در صورتی که انجام لیزر بدون ایجاد برش مانع از ابتلا به بیماری می گردد.
 • جلوگیری از عوارض این بیماری : تجربه نشان داده اغلب بیماران پس از انجام روش های جراحی شقاق دچار عدم کنترل در دفع مدفوع و گاز های روده می شوند از همین روی انجام روش جراحی به ندرت صورت می گیرد. ولی درمان فیشر با لیزر بدون هیچ گونه عارضه ای خواهد بود.
 • عدم نیاز به طی کردن دوره نقاهت : طی تحقیقات به عمل آمده بسیاری از بیماران به سبب داشتن مشغله روزانه و نداشتن وقت کافی برای طی کردن دوره نقاهت از درمان بیماری خود سرباز می زنند که باید بدانند در این حالت بیماری آنها پیشرفت نموده و ممکن است درمان را با مشکل مواجه نماید، اما در حال حاضر استفاده از لیزر درمانی مشکل این بیماران را حل می نماید زیرا این روش نه تنها نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد بلکه نیازی به زمان برای طی کردن دوره نقاهت نیز نخواهد بود و فرد می تواند بلافاصله به محل کار و روال عادی زندگی بازگردد.
 • عدم نیاز به پانسمان : یکی دیگر از مشکلاتی که انجام روش های جراحی با خود به همراه می آورد نیاز به پانسمان کردن است که در درمان شقاق با لیزر این مشکل وجود ندارد.
 • هزینه کمتر : یکی از مواردی که باید در درمان با لیزر در نظر بگیرید این است که بیمه هزینه آن را تقبل نمیکند اما با این حال لیزر هزینه ای کمتر نسبت به انجام عمل جراحی شقاق دارد.

مزایای درمان شقاق با لیزر

جراحی شقاق یا فیشر مقعد به روش اسفنکتروتومی داخلی جانبی مقعد

یکی از روش‌های جراحی ـ درمانی به روز و پر طرف‌دار درمان شقاق یا فیشر مقعد اسفنکتروتومی است که با ایجاد کاهش در فشار عضلانی مقعد به بهبود گردش خون و در نتیجه درمان شقاق مقد کمک می‌کند. در اغلب موارد، وجود فشار مداوم عضلانی مقعد به علت گرفتگی عضلات دریچه‌ای آن منجر به شقاق در مقعد فرد می‌شود. در این روش پزشک بدون انجام عملی بر روی خود شقاق مقعد با برداشتن بخش کوچکی از عضله دریچه‌ی مقعدی بیماری فرد را با رفع علت به وجود آورنده آن درمان می‌کند. احتمال تکرار فیشر مقعدی در این روش نادر و کم‌تر از ده درصد موارد است.
در ابتدا اسفنکتروتومی در خط وسط پشتی مقعد در محل شکاف ایجاد شده با یا بدون فیشرکتومی انجام می‌شد. اما به دلیل مؤفقیت‌آمیز نبودن آن محل برش را به سمت راست یا چپ دیواره‌ی کانال مقعد بسته به راحتی دست جراح تغییر دادند که اسفنکتروتومی داخلی جانبی مقعد نام گرفت. اسفنکتروتومی تحت بی‌هوشی عمومی یا بی‌حسی نخاعی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود.
در روش اسفنکتروتومی بسته، با یک تیغه شیار جانبی ایجاد، پس از آن عضله‌ی دریچه‌ای بیرون کشیده شده و قسمتی از دریچه‌ی داخلی بریده می‌شود. دقت و مراقبت برای کاهش آسیب به مخاط مقعد برای جلوگیری از فیستول لازم است. برش ایجاد شده در روش بسته به وسعت فیشر مقعدی خواهد بود.
در اسفنکتروتومی باز، یک برش نیم الی یک سانتی‌متری درون کانال ایجاد سپس به همان روش بسته عمل می‌شود. در پایان قسمت انتهایی برش را بسته به شرایط باز گذاشته یا می‌بندد.
اسفنکتروتومی به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری فرد در بیمارستان انجام می‌شود و فرد می‌تواند در همان روز جراحی به خانه بازگردد. به طور معمول، درد بعد از عمل در هر دو روش باز و بسته اسفنکتروتومی خفیف است. تقریباً بلافاصله بعد از جراحی درد ناشی از فیشر مقعد کاهش می‌یابد. به غیر از محدودیت‌هایی که گیجی ناشی از بی‌هوشی برای فرد ایجاد می‌کنند، امکان بازگشت به فعالیت‌های روزمره وجود دارد. فرد با توصیه‌ها و مراقبت‌های لازم بعد از عمل که توسط پزشک توضیح داده می‌شود، ترخیص خواهد شد.

جراحی شقاق یا فیشر مقعد به روش اسفنکتروتومی داخلی جانبی مقعد

درمان شقاق یا فیشر مقعد به روش دیلاتاسیون

با پیشرفت علم روش‌های درمانی مختلفی برای بهبود شقاق مقعد به کار گرفته شده است که یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها روش اتساع دریچه‌ی مقعد یا همان روش دیلاتاسیون است. در روش دیلاتاسیون فیشر مقعد جراح با ایجاد کشش دستی در کانال و دریچه‌ی مقعد سعی می‌کند تا فشار موجود بر روی دیواره‌ و دریچه‌ی مقعد را کم و عضلات آن را کمی شل و رها کند. روش اتساع مقعد به دلیل خطرات و عوارض غیر قابل قبولی که داشت خیلی زود جای خود را به روش‌های نوین جراحی شقاق مقعد داد.
آمار بالای شکایت از بی‌اختیاری گاز روده و بی‌اختیاری مدفوع باعث شده تا بسیاری از جراحان ریسک انجام این جراحی را برای درمان شقاق مقعد بیماران‌شان نپذیرند. بدین ترتیب تمایل به انجام یا تشویق بیماران به انتخاب این روش درمانی شقاق در سطح جهان کم‌رنگ شده است.
جراحان در تمام دوران تحصیل خود آموزش می‌بینند تا آگاهانه و با توجه به خطرات و معایب و مزایای روش‌های درمانی و با هدف حفظ و بهبود سلامت بیمار خود برای درمان تصمیم بگیرند. به همین دلیل شاهد کنار رفتن خود به خودی این روش در درمان شقاق در سطح جهان بودیم. روش دیلاتاسیون مقعد به دلیل نداشتن استانداردهای لازم حفظ ایمنی و سلامت بیمار طرف‌داران خود را از دست داده است.
درمان شقاق یا فیشر مقعد به روش دیلاتاسیون

نحوه‌ی انجام اتساع یا دیلاتاسیون دریچه‌ی مقعد

این روش درمانی پر عارضه‌ی شقاق مقعد تحت بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی قابل انجام است. در روش دیلاتاسیون مقعد جراح با کمک فشار دست خود به آرامی شروع به باز کردن دریچه‌ی مقعد و ایجاد کشش در دیواره‌های آن می‌کند. هدف جراح از کشیدن دو طرفه‌ی دریچه‌ی مقعد و باز کردن آن بیش از حد طبیعی، برداشتن و کاهش فشار موجود در ناحیه‌ی مقعد است. در صورت انجام شدن این روش به صورت دقیق و صحیح می‌تواند در کاهش درد فوری شقاق مقعد بسیار مؤثر باشد.
در واقع جراح برای سهولت کار پس از پوشیدن دستکش از مواد ژل لغزنده و روان‌کننده در ناحیه استفاده می‌کند. سپس با استفاده از انگشتان دست دیواره‌ی مقعد را با اعمال فشار متوسط و صحیح ماساژ می‌دهد. حرکت دورانی ماساژ همراه با اعمال فشار رو به بیرون باعث اتساع عضلات مقعد و باز شدن دریچه خواهد شد. در صورتی که فشار دست معقول بوده و ناگهانی وارد نشود، آسیبی به فیبرهای عضلانی وارد نخواهد شد و از پارگی آن جلوگیری می‌شود. اما نتایج آماری نشان داده هر جراحی توان کنترل فشار دست و انجام آن بدون آسیب بافت عضلانی را ندارد. در پایان ممکن است یک اسفنج کوچک به منظور کاهش تشکیل لخته خون در ناحیه قرار داده شود. به بیماران توصیه می‌شود تا به مدت شش ماه پس از عمل اتساع دریچه‌ی مقعد از یک گشادکننده مقعد به صورت متناوب استفاده کنند. از آن‌جایی که عضله اسفنکتر مقعد بیش از حد طبیعی کشیده شده است، از این پس اجابت مزاج و عبور مدفوع از مقعد با سهولت بیشتر و با کاهش فشار بر شقاق مقعد و در نتیجه کاهش علایم درد و ناراحتی ناحیه انجام خواهد شد.

خطرات و عوارض ناشی از روش اتساع یا دیلاتاسیون دریچه‌ی مقعد

همانند بسیاری از جراحی‌های گوارشی روش اتساع مقعد نیز دارای خطرات و عوارضی است که قبل از رضایت دادن به انجام باید از آن‌ها آگاه شد. خطرات و عوارض ناشی از این روش عبارتند از:

 • بی اختیاری مدفوع و گاز روده یا نشت مقعد به دلیل نیروی وارد شده‌ی بیش از حد بر دریچه‌ی مقعد؛
 • آسیب به اسفنکتر مقعد
 • پاره شدن بافت رکتال؛
 • لخته شدن خون؛
 • میزان شکست بالا.

بنابراین به سبب خطرات و عارضه‌های جبران‌ناپذیر و نامعقول بیش‌ از حد جراحان اغلب ترجیح می‌دهند تا دیگر روش‌های کم‌تهاجمی‌تر را به بیماران خود به جای این روش پیشنهاد دهند. زیرا سایر روش‌ها علی‌رغم خطر کم‌تر، میزان مؤفقیت بیشتری خواهند داشت. معمولاً پزشکان بهترین روش درمانی را با توجه به شرایط شقاق یا فیشر مقعد فرد پیشنهاد خواهند کرد.

جراحی شقاق یا فیشر مقعد

شکست درمان طبی شقاق مقعد حاد یا حضور یک شقاق مزمن نشانه‌ی مداخله جراحی است. در واقع فرد وقتی به عمل جراحی برای شقاق مقعد خود نیاز پیدا می‌کند که سایر درمان‌های دارویی و رفتاری برای او مؤثر و کارساز واقع نشده باشد یا شدت بیماری آن‌قدر پیشرفته و وسیع باشد که به درمان طبی پاسخ ندهد. البته باید در نظر داشت که برای تجویز جراحی باید به سابقه‌ی سایر مشکلات در فرد نیز توجه کرد و نسخه‌ی هر فردی را منحصر به خود او پیچید. به طور مثال ناتوانی در کنترل دفع مدفوع یا ابتلا به سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر برای عمل جراحی ممنوعیت ایجاد می‌کند، زیرا جراحی می‌تواند بر کنترل ارادی فرد اثرات منفی داشته باشد.
پزشک برای اطمینان از نبود منعی در انجام جراحی اقدام به انجام آزمایشاتی در فرد از جمله آندوسکوپی و بررسی عضلات کف لگن فرد می‌کند. آندوسکوپی برای رد کردن شرایط پزشکی مؤثر بر بخش‌های مختلف دستگاه گوارش از جمله روده، معده، روده‌ی کوچک و بزرگ است. بررسی عضلات کف لگن نیز برای تشخیص مشکلات احتمالی در کنترل اجابت مزاج فرد است که در صورت نیاز توسط فیزیوتراپی اصلاح شود.
دو نوع جراحی برای درمان شقاق مقعد وجود دارد که هر یک با مکانیزمی جداگانه به بهبود بیماری کمک خواهند کرد. انتخاب هر کدام از آن‌ها به تشخیص علت ایجاد کننده شقاق مقعد در فرد بستگی دارد. این دو روش عبارت اند از:
روش اتساع دریچه‌ی مقعد
روش اتساع دریچه‌ی مقعد همان‌طور که از نامش مشخص است، با ایجاد کشش دریچه‌ی عضلانی مقعد و اتساع آن تحت بی‌هوشی عمومی برای رفع تنگی دریچه‌ی مقعد در افرادی که به آن مبتلا هستند، استفاده خواهد شد. کشش دریچه و اصلاح ناهنجاری موجود در آن به درمان شقاق مقعدی که به علت آن ایجاد شده است کمک می‌کند. میزان کشش و مدت زمان آن در جراحان مختلف، متفاوت است. با وجود این‌که کشش می‌تواند به تسکین علامتی شقاق مقعد نیز کمک کند ولی این روش به دلیل عوارضی بالایی که دارد امروزه به ندرت انجام می‌شود. در ۱۲ الی ۲۷ درصد موارد احتمال پارگی دریچه‌ی ناشی از کشش بیش از حد وجود دارد.
برداشت اسفنگتر داخلی (اسفنکتروتومی)
عمل جراحی برداشت اسفنگتر داخلی (LIS)، روشی است که در آن با ایجاد یک برش کوچک در عضله دریچه‌ی داخلی مقعد درد و فشار موجود در داخل کانال مقعد را کاهش می‌دهند تا اجازه دهد شقاق یا زخم شقاق مقعد بهبود یابد. در حال حاضر اسفنکتروتومی، یک عمل جراحی انتخابی (بدون خطر بی اختیاری مقعد) و روز برای شقاق مقعد است. این روش را می توان تحت بی‌هوشی عمومی یا نخاعی بیمار انجام داد. درد ناشی از این عمل جراحی معمولاً خفیف است و عارضه‌ی آن از عوارض بیماری فیشر مقعدی کمتر است. عمل جراحی ممکن است منجر به یک ناتوانی موقت در کنترل گاز روده، نشت مدفوع خفیف یا عفونت شود. اما در اکثر موارد بهبودی کامل شکاف طی ۸ هفته بعد از عمل جراحی صورت می‌گیرد.
فیشرکتومی
در این روش شکافی که در نتیجه‌ی فیشر مقعد ایجاد شده است را با کمک ایجاد برش برداشته و ترمیم می‌کنند، برای بالا بردن اثر بخشی این روش معمولاً همراه با عمل برش و برداشت قسمتی از عضله‌ی دریچه‌ی داخلی مقعد انجام می‌شود.
علاوه بر روش‌های تهاجمی جراحی امروزه شاهد استفاده از روش‌های لیزری نیز برای درمان فیشر مقعد هستیم که البته به دلیل جدید بودن هنوز میزان اثردهی و یا عوارض طولانی مدت آن مشخص نیست.

درمان جراحی شقاق یا فیشر مقعد

مراقبت بعد از جراحی شقاق یا فیشر مقعد

پس از جراحی برداشت دریچه‌ی داخلی مقعد ـ که برای کمک به درمان شقاق مقعدی که با سایر درمان‌ها بهبود نیافتاده است، استفاده می‌شود ـ فرد برای بهبود سریع تر نیاز به مراقبت‌های خاص بعد از عمل دارد. اکثر افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند، متوجه کاهش یا از بین رفتن درد ناشی از شقاق مقعد بلافاصله یا طی چند روز پس از جراحی شده‌اند. نگرانی از اجابت مزاج بعد از عمل جراحی کاملاً طبیعی است زیرا مدفوع باید از روی ناحیه‌ی زحم جراحی عبور کند، پس احتمالاً دردناک خواهد بود.
فرد با توصیه‌هایی برای مراقبت بعد از عمل ترخیص می‌شود که شامل:

 • رژیم غذایی پرفیبر و مصرف مایعات فراوان برای کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از یبوست که برای رد شدن راحت‌تر مدفوع از روی ناحیه‌ی زخم جراحی باید رعایت شود؛
 • غذاهای کم‌چرب مانند برنج ساده، مرغ کبابی، نان تست و ماست مناسب‌تر است؛
 • حمام نشسته‌‌ی در ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر آب گرم مدت ده تا بیست دقیقه دو الی سه بار در روز به خصوص پس از اجابت مزاج سپس خشک کردن آن به تمیزی ناحیه و آرامش عضلات کف لگن کمک می‌کند،
 • راه‌رفتن و پیاده‌روی با افزایش خونرسانی به کف لگن و جلوگیری از یبوست روند بهبودی و درمان را سریع‌تر می‌کند.؛
 • امکان دوش و حمام ایستاده از روز بعد عمل وجود دارد که پس از آن باید ناحیه‌ی مقعد را به صورت کامل با یک حوله تمیز و مخصوص خشک کنید؛
 • از مصرف صابون‌های معطر و محرک در ناحیه مقعد خودداری شود؛
 • مصرف مکمل ملین با نظز پزشک در صورت به تأخی افتادن اجابت مزاج طی سه روز بعد از جراحی منعی ندارد؛
 • توجه به میزان خواب و استراحت خود، در صورت احساس خستگی بیشتر استراحت کنید، خواب کافی به بهبودی کمک خواهد کرد.

همچنین پزشک بیمار را از علایم طبیعی و غیر طبیعی بعد از عمل آگاه می‌کند تا در صورت بروز نگران نشود و اقدامات لازم را انجام دهد. این علایم شامل:

 • احساس درد خفیفی هنگام اجابت مزاج به دلیل وجود زخم کوچک ناشی از جراحی در دریچه‌ی مقعد که با بهبود آن برطرف می‌شود. در صورت تمایل به مصرف داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای حتماً دوز مصرفی آن را از پزشک خود بپرسید و از مصرف انواع حاوی کدئین بپرهیزید؛
 • خروج ترشحات خون‌آلود از محل جراحی تا چند روز بعد از عمل و زمان بهبودی زخم طبیعی است ولی طول کشیدن آن بیش از دو هفته نیاز به بررسی دارد؛
 • احتمال عفونت زخم به دلیل آلوده بودن محیط روده وجود دارد که در صورت بروز آن فرد نیاز به درمان آنتی‌بیوتیکی پیدا می‌کند. درمان آنتی‌بیوتیکی باید به طور کامل مصرف شود، حتی در صورتی که فرد احساس بهبودی کند ولی هنوز چندتا از قرص یا کپسول‌های تجویزی باقی مانده باشد؛
 • احتمال باز شدن زخم و خونریزی مویرگی فعال نادر است، اما در صورت بروز نیاز به دوخت و بخیه مجدد دارد؛
 • احتمال از دست دادن موقتی کنترل اجابت مزاج و گاز روده نیز وجود دارد که با گذشت زمان بهتر می‌شود.
 • سرعت بهبودی کامل پس از عمل در افراد مختلف متفاوت است اما اکثر مردم می توانند فعالیت روزمره (مانند رانندگی) خود را طی ۱ تا ۲ هفته بعد از عمل جراحی شروع کنند و حدود ۶ هفته پس از آن به طور کامل درمان شوند.
  پیگیری در درمان یک بخش کلیدی محسوب می‌شود. در موعد مقرر پس از جراحی باید توسط پزشک خود ویزیت شوید. البته در صورت نیاز به معاینه‌ی اضطراری باید فوری به پزشک مراجعه شود. نیاز به ویزیت فوری در صورت وجود این علایم لازم است شامل:
 • درد ناگهانی قفسه سینه و تنگی نفس یا سرفه خونی؛
 • تورم پاها؛
 • درد شدید شکم؛
 • خونریزی مقعدی شدید؛
 • تورم، گرمی یا قرمزی اطراف مقعد؛
 • تب؛
 • درد مقعدی که با دارو آرام نمی‌شود.

مراقبت بعد از جراحی شقاق یا فیشر مقعد

پیشگیری از عود شقاق یا فیشر مقعد

عود و تکرار بیماری شقاق یا فیشر مقعد بستگی زیادی به برطرف کردن و درمان علت آن در کنار درمان خود بیماری دارد. در صورتی که فرد از یک بیماری زمینه‌ای شناخته شده نیز رنج می‌برد که در به وجود آمدن شقاق یا فیشر مقعد او ایفای نقش کرده، توجه به درمان و کنترل آن بیماری زمینه‌ای نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. گاهی اوقات فرد در ادامه‌ی روند شیمی‌درمانی خود دچار فیشر مقعد شده است که دیگر بعید است با اتمام شیمی‌درمان و درمان شقاق مقعد، این بیماری در او تکرار شود.
هنگامی‌که یک الگوی اجابت مزاج غیر‌طبیعی، علت فیشر مقعد فرد تشخیص داده می‌شود، اصلاح آن الگوی رفتاری غلط برای پیشگیری از به وجود آمدن سایر مشکلات مربوط به این بیماری و عود آن مهم است. برای ایجاد تغییر در رفتارهای نادرستی که فرد سال‌ها به انجام آن عادت کرده است، کمک گرفتن از روش‌های ترکیبی دارویی، مشاوره‌ی تغذیه و فیزیوتراپی کف لگن (در صورت نیاز) الزامی است.
بهبود شقاق مقعد مزمن با روش تزریق بوتاکس در ۵۰ الی۸۰ درصد بیماران در ارتباط است. ولی در جراحی آن، پس از اسفنکتروتومی شقاق مقعد حدود ۱ الی۶ درصد موارد عود خواهد کرد. عود بیماری فیشر پس از این جراحی می‌تواند به دلیل عدم رعایت صحیح توصیه و مراقبت‌های پس از عمل توسط فرد یا انجام نادرست یا ناقص عمل اسفنکتروتومی باشد. در صورت عود، پزشک جراح باید محل اسفنکتروتومی را بررسی کند. این ارزیابی را می تواند با لمس در معاینه یا با استفاده از سونوگرافی داخل مقعدی تحت بی‌حسی انجام دهد. درصورت ناقص بودن اسفنکتروتومی پزشک می‌تواند آن را در سمت اولیه تکمیل و یا دوباره در طرف مقابل انجام دهد. ولی اگر اسفنکتروتومی اول کامل بود شاید نیاز باشد اسفنکتروتومی دوم را در طرف مقابل انجام دهد. اسفنکتروتومی در بیش از ۹۰ درصد موارد مؤفقیت‌آمیز است. عارضه‌ی بی اختیاری مدفوع و گاز پس از این جراحی نادر است.
پس از عمل جراحی بیشتر بیماران می توانند طی چند روز به فعالیت‌های روزانه خود بازگردند. درمان و بهبودی کامل در هر دو روش دارویی و جراحی می‌تواند ۶ تا ۱۰ هفته طول بکشد. حتی با وجود کاهش درد و خونریزی فرد موظف به حفظ عادات رفتاری صحیح و ادامه‌ی یک رژیم غذایی پر فیبر است. فعالیت‌های سنگین و یبوست و اسهال می‌تواند بهبود زخم یا گرفتگی عضله دریچه مقعد را به تاخیر اندازد.
در یک بررسی تحقیقاتی میزان عود شقاق مقعد در ۳۰ تا ۷۰ درصد مواردی که فرد رژیم غذایی پرفیبر خود را پس از بهبودی رها کرده است، دیده شده است. در صورتی که با رعایت این رژیم احتمال عود به ۱۵ تا۲۰ درصد موارد کاهش یافته است. نتیجه‌ی این بررسی، نقش به سزای رژیم غذایی در پیشگیری از تکرار بیماری شقاق مقعد را تأیید می‌کند.
شقاق مقعد با بیماری‌های جدی‌تر، مانند سرطان روده در ارتباط است. در واقع شقاق مقعد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد و علت مستقیم آن محسوب نمی‌شود. با این حال، در شرایط جدی‌تر بیماری می‌تواند علایمی مشابه شقاق مقعد ایجاد شود. حتی زمانی‌که یک شکاف به طور کامل بهبود می‌یابد نیز ممکن است جراح تست‌های دیگری برای بررسی روده بزرگ و راست‌روده درخواست کند. گاهی کولونوسکوپی برای رد کردن دیگر علل خونریزی مقعدی انجام می‌شود.
شقاق مقعد می‌تواند عارضه‌هایی در فرد به جا بگذارد که خیلی خوشایند نیستند که شامل:

 • شقاق مزمن مقعد اشکی شکل: وقتی شقاق مقعد در مراحل اولیه آن درمان نشود شکاف می‌تواند به صورت عمقی‌ و وسیع‌تر به صورت اشک باعث ایجاد زخم شقاق شود که درمان آن مشکل‌تر است.
 • فیستول مقعد: زخم شقاق مقعد آن‌قدر عمقی می‌شود که با ایجاد یک تونل یا کانال به صورت غیرعادی به اندام‌های اطراف مانند واژن یا سایر قسمت‌های روده متصل می‌شود که فیستول مقعد نام دارد.
 • تنگی مقعد: کانال مقعد به صورت غیر طبیعی به دلیل گرفتگی عضله دریچه مقعد یا انقباض بافت زخم شقاق ایجاد شده در مقعد، تنگ می‌شود.

Save

Save

Save

پرسش و پاسخ
  • با سلام
   خارش در ناحیه مقعد می تواند دلایل مختلفی چون انواع بیماریهای مقعدی هموروئید کرم یا انگل روده حساسیت پوستی بیماری های قارچی داشته و یا ناشی از شستشوی وسواسی و حتی عدم رعایت بهداشت ناحیه مقعد باشد برای تشخیص علت دریافت درمان مناسب آن لازم است تا حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شده تحت بررسی های دقیق آزمایشگاهی قرار بگیرید تا به درستی تحت درمان مناسب قرار گرفته سلامت خود را بازیافته و از طرفی عدم مراجعه به موقع باعث بروز عوارض دیگر خونریزی و سوزش و درد در ناحیه شده میتواند زندگی روزمره شما را مختل کند.

 • سلام ۴۱ ساله هستم حدود ۱۸ ماه پيش به دليل مشاهده خون در مدفوع(اما بدون درد) به دكتر مراجعه نمودم و به دليل تشخيص هموروئيد جراحي شدم. دو هفته پس از جراحي و به دليل ادامه درد در اجابت مزاج مجددا به همان دكتر مراجعه و پس از معاينه مجددا دستور جراحي داد.
  در طول اين ۱۸ ماه هميشه و هر ساعت از شبانه روز درد و خونريزي داشته ام به تازگي دچار فيشر شده ام.
  با توجه به مطالب سايت حضرتعالي در خصوص امكان ايجاد عارضه «بي اختياري در دفع مدفوع»«عود مجدد» و اينكه دو عمل جراحي قبلي كه هيچكدام در درمان و رفع مشكل كمكي ننموده است و ذهنيت منفي نيز ايجاد شده است لطفا بفرمائيد. چــــــــه كنم؟

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت ناحیه مقعدی خود و دریافت درمان مناسب تصمیم گیری درباره آن حضوری مراجعه کنید تا به درستی راهنمایی شوید لازم است علاوه بر درمان تغییراتی در سبک زندگی و تغذیه خود نیز ایجاد کرده از عوامل محرک بازگشت بیماری دوری کنید تا دچار آن نشوید.

 • سلام دختری ۱۹ ساله هستم خیلی وقت ازمقعدم خونن میومد اول به صورت ترک بود ولی الان به اندازه یه بند انگشت گوشت اضافه اومذه بیرون تاحالا دکتر نرفتم راستش شرایط مالی خوبی ندارم وهم میترسم تورو خدا راهنماییم کنید

  • با سلام
   اگر ترک بافتی در ناحیه مقعد خود مشاهده می‌کنید دچار بیماری شقاق مقعدی شدید که زمان در درمان آن بسیار مهم بوده زیرا در مراحل ابتدایی آن شانس بهره بردن از درمان‌های دارویی را خواهید داشت با پیشرفت بیماری و باز نشدن آن ممکن است نیاز به درمان غیر دارویی و جراحی پیدا کنید که البته دیگر امروزه نگرانی برای جراحی ناحیه نشیمنگاه وجود ندارد زیرا با کمک روش های لیزری می توان این جراحی را بدون درد و خونریزی و سرپایی انجام داد به صورتی که در همان روز مراجعه مرخص شده و به زندگی عادی روزمره خود را آغاز کرد نیاز به مراقبت های طولانی مدت و حمایت دیگران نداشته باشد بهتر است هرچه زودتر این موضوع را پیگیری کنید و به سلامت خود اهمیت دهید.

 • سلام
  اقای دکتر برای شقاق کدوم پماد موثر تره
  نیتروگریسیرین یا انتی فیشر یا ام جی یا رکتول؟
  موقع دفع درد سدید دارم بخصوص اول و اخر دفع

  • با سلام
   از خود درمانی بپرهیزید و برای دریافت درمان مناسب به خود بسته به نوع بیماری حضوری مراجعه کنید تا دارویی مناسب شما تجویز شود بدون ویزیت حضوری شما امکان راهنمایی دقیق وجود ندارد.

 • با سلام
  نزدیک ۱۰ روزه به بیماری شقاق دچار هستم ( البته ۶ روز متوجه شدم ) و آنتی فیشر و وان حمام چرب کردن مقعد با روغن زیتون و روغن حیوانی به توصیه پزشک انجام میدم . کمی بهتر شدم ولی بهبودی کامل نشده است .
  روزهایی که دفع مدفوع ندارم کاملا خوبم ولی با دفع مدفوع که همراه با درد و سوزش است دوباره حالم بد میشه تا اینکه دوبار حمام کرده و استراحت کنم . آب زیاد می خورم و سبزی و کاهو و… را رعایت میکنم .
  آیا این بیماری تا عید خوب می شود یا اینکه به شما مراجعه و جراحی کنم ؟ آیا جراحی نیاز به دوران نقاهت زیادی دارد یا می توانم پس از جراحی به تعطیلات برم ؟ من کارمند هستم و این موضوع خیلی اذیتم میکنه . لطفا راهنمایی فرمائید .

  • با سلام
   اگر در مراحل ابتدایی ابتدا به بیماری باشید یعنی ۴ تا ۸ هفته ابتدایی با کمک درمان های دارویی و رعایت اصول مراقبتی و غذایی قابل درمان بوده باید کمی صبور باشید در صورت مزمت بودن بیماری و عدم پاسخ آن به درمان دارویی نیاز به جراحی خواهید داشت که در صورت انتخاب روش لیزری سرپایی درمان شده در همان روز مراجعه مرخص می شوید و از روز بعد می توانید زندگی عادی روزمره خود را داشته به محیط کاری و یا تعطیلات بروید اگر به درمان خود به درستی ادامه دهید تا عید بهبودی کامل حاصل خواهد شد.

 • یکی دو هفتس وقتی روی صندلی میشینم در ناحیه مقعد درد شدید حس میکنم ، بوطری که حتمن باید خودمو تکون بدم یا از رو ی صندلی بلند شم ، وقتی رو زمین میشینم یا دراز میکشم دردش خیلی کم و قابل تحمله
  میشه لطفا راهنمایی کنید؟

  • با سلام
   درد موجود در ناحیه مقعد میتواند به صورت ابتلا به انواع بیماریهای مقعدی چون هموروئید یا شقاق مقعدی و یا ابتلا به اسپاسم و گرفتگی عضلانی دریچه مقعد ایجاد شده باشد که اگر به موقع برای درمان آن اقدام نکنید بیماری پیشرفت کرده باعث بروز علائم آزاردهنده دیگر خواهد شد بهتر است برای کنترل درد درون لگن آب گرم نشسته یا کمپرس گرم بر ناحیه بگذارید و از هرچه زودتر برای دریافت درمان مناسب خود حضوری مراجعه کنید تا شانس بهره بردن از درمان‌های ساده حداقل دارویی را داشته نیاز به درمان‌های سخت پیدا نکنید.

  • با سلام
   در صورت رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل جراحی لیزری و ترک عوامل محرک بازگشت بیماری و اصلاح سبک زندگی با روشی نوین لیزری ۱۰۰% تضمینی درمان خواهید شد. در روش بوتاکس ممکن است نیاز به بارها تکرار داشته باشید زیرا بعد از ۶ الی ۹ ماه از تزریق اثر دارو از بین رفته و ممکن است بیماری بازگردد و روش بوتاکس برای همه مناسب نبوده و در برخی افراد به تنهایی پاسخگو نیست.

 • با سلام
  چند روزه دچار شقاق شدم به دکتر مراجعه کردم و دارو دادن که کمی بهتر شدم فقط مشکلی که پیدا کردم در آلت تناسلی دچار عفونت و التهاب شدم و پوست پشت رون پام و کف پام خیلی میسوزه و اصلا نمیتونم راحت راه برم میخواستم بدونم این مسائل به شقاق ارتباط پیدا میکنه ؟
  با تشکر

  • با سلام
   خیر به بیماری شقاق به شما ارتباطی نداشته برای بررسی وضعیت متخصص کلیه و مجاری ادرار و یا داخلی مراجعه کنید.

 • سلام برای کسانی که هنوز فرصت مراجعه به دکتر براشون پیش نیومده و در دفع مدفوع مشکل دارن و براشون سخته میتونن از شربت فیشر برای روان شدن شکمشون استفاده کنن و برای خروج مدفوع میتونید در شرایط خیلی حاد از شیاف استفاده کنید تا وقتی که شرایط رفتن به دکتر براتون پیش بیاد فقط خاستم راهنماییتون کنم

  • با سلام
   خیر در هیچ شرایطی اجازه مصرف خودسرانه دارو ندارید و هر چه زودتر برای دریافت درمان مناسب قبل از بروز علائم آزاردهنده دیگر حضوری مراجعه کنید تا شانس بهره‌بردن از درمان‌های ساده را داشته باشید برای کنترل یبوست میتوانید مواد غذایی پروفیبر میوه سبزیجات آلو گلابی انجیر خشک روغن زیتون همراه غذا میل کنید و تحرک داشته پیاده‌روی کنید از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع بپرهیزید مایعات مصرفی را به بیش از ۸ لیوان در روز افزایش دهید و برای کنترل درد ناحیه درون لگن آب گرم روزی ۱۰ دقیقه سه بار در روز بنشینید.

 • سلام چندسالی هست درپشتم نزدیک سوراخ خونریزی دارم چندروزی هست که متوجه شدم خونریزی ازداخل میباشدلطفا راهنمایی کنم .ایا بادارو برطرف میشود یا جراحی کنم ؟یا بالیزر .یبوست ندارم متشکرم

  • با سلام
   تا زمانی که علت خونریزی مقعدی ایجاد شناخته نشده نمی‌توان درباره این نوع درمان مناسب آن نظر داده خونریزی از ناحیه مقعد می تواند به سبب ابتلا به بیماریهای مقعدی چون بواسیر یا شقاق ایجاد شده و یا مربوط به بیماریهای گوارشی و حتی بیماری‌های بدخیم و مهلک چون سرطان باشد بنابراین باید این نشانه را جدی گرفته هر چه زودتر برای پیگیری آن اقدام کنید نگران نباشید با وجود روشهای نوین لیزری امکان درمان بسیاری از بیماریهای مقعدی بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی در محیط کلینیک بدون نیاز به بیهوشی عمومی و یا بستری شدن چند روزه در بیمارستان وجود دارد خوشبختانه با وجود روشهای نوین لیزری میتوانید یک روزه سلامت خود را باز یافته به محیط کاری بازگردید.

 • با سلام خسته نباشید خدمت آقای دکتر بنده یکبار جراحی کردم خدمت دکتر سید محمد صبوری ولی متاسفانه به علت یبوست دوباره یه شکاف ایجاد شده که اذیتم میکنه اوایل شکمم خوب روان شده بود خوب شدم نه دردی نه خونریزی ولی الان کنترل شکمم خیلی سخت شده هر کاری میکنم روان نمیشه و درد میکشم لطفا راهنمایی بفرمایید چیکار کنم و اینکه این مریضی و درد بدون عمل خوب شدنی هست یا نه ممنونم با تشکر

  • با سلام
   برای تصمیم‌گیری درباره نوع درمان مناسب آن باید حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شوید. اگر در مرحله حاد بیماری باشید با درمان‌های دارویی بهبود پیدا خواهید کرد ولی در صورت وخیم شدن بیماری ممکن است نیاز به جراحی مجدد داشته باشید که البته با وجود روش لیزری دیگر دردسر روش های سنتی را نداشته بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی سرپایی عمل شده همان روز مراجعه ترخیص میشوید و روز بعد میتوانید به زندگی عادی روزانه خود بازگشته و به محل کار خود بدون نیاز به حمایت و کمک اطرافیان رفته و نیازی به استراحت طولانی مدت نداشته باشید. فقط برای جلوگیری از بازگشت بیماری باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کرده از ابتلا به یبوست جلوگیری کنید.

  • با سلام
   اگر تحت درمان دارویی هستید بعد از این بازه زمانی باید دوباره مراجعه کرده معاینه شوید زیرا در مراحل مزمن بیماری دیگر درمان دارویی فایده نداشته و باید تحت درمان غیر دارویی و جراحی قرار بگیرد که البته با وجود روشهای نوین لیزری میتوانید این جراحی را بدون درد و خونریزی و در محیط کلینیک بدون نیاز به بستری داشته باشید انجام دهید و از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را بدون نیاز به مراقبت خاص آغاز کنید اما در صورتی که تحت جراحی درمان شدید باید در روند بهبودی خود صبور باشید و برای بررسی وضعیت به جراح خود مراجعه کنید.

 • سلام پسر من بیشتر مواقع شب درد اذیتش مکنه وهیچ درمانی تاثیر نداره می خواستم بپرسم چه درمان خانگی اثر بهتری داره چون دستگاه ادرای وهمه دستگاه مرتبط را در گیر میکنه در ضمن ۲۲ سال سندارهورزشکار هم هست با تشکر

  • با سلام
   برای درمان ابتدا باید علت درد مشخص شود و لازم است تا فرزندتان حضوری مراجعه کرده تحت بررسی بالینی و مشاهده دقیق محل آسیب قرار بگیرد تا درمان مناسب بسته به شدت و نوع بیماری قبل از وخیم شدن آن تجویز گردد.

 • با سلام من ۱ سال پیش جراحی همو رویید وشقاق رو انجام دادم بعد از جراحی دفع خوبی نداشتم ۱۵ جلسه بیو فید بک رفتم یکم بهتر شدم اما هنوزم گاهی اوقات به وسیله دستم به دستشویی میرم داروی مزالا زین هم مصرف کردم ۲ ماه جواب داد اما بعد از دوماه دیگه اثری نداشت واقعا خسته شدم قبل از جراحی هم روشهای دارو یی رو استفاده کردم اونم بی نتیجه بود لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری خود و دریافت درمان مناسب بهتر است حضوری مراجعه کرده تا دقیق‌تر ارزیابی شوید.

 • با سلام من دکتر گفته شقاق دارم ودرضمن بیماری سی ام ال خونی دارم خیلی در عذاب ورنج هستم خواهشن راهی هستش که رها شم ازاین بیماری متشکر

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری شقاق مقعدی خود حضوری مراجعه کنید تا پس از تعیین شدت بیماری نوع درمان مناسب آن دارویی و یا غیر آن تجویز گردد.

 • سلام ، خسته نباشید
  الان تقریبا سه ساله که بعضی وقتا تو دفع کردن مشکل دارم و گاهی تا دو یا سه روز خیلی کم دفع دارم و حتی احساس دفع هم به من دست نمیده ولی وقتی دستشویی میرم و زور میزنم خیلی کم به زور دفع میشه
  ولی نه درد دارم و نه خونریزی
  و این مشکلم در طول این سه سال زمان هایی زیاد و زمان هایی کم میشده
  ادم استرسی هستم
  تحرک و ورزش به میزان کافی انجام میدم
  وقتی تا دو روز دفع ندارم احساس درد و سنگینی در کلیه ها دارم
  ممنون میشم کمک کنید.

 • سلام من ۱۸ روز پیش جراحی کردم در خلاصه پرونده نوشته skin taq در ساعت ۱۲ و۹ وجود داشته که با کوتر حذف شده ودر ساعت ۱ هم هموروئید کتومی وجود داشته بعد از عمل زخم بزرگی در ساعت ۱۲ ایجاد شد که خیلی درد نداره ولی دردم در قسمت پای چپ وباسن ودنبالچه ام زیاده زخمم عفونت داشت که با انتی بیوتیک خوب شده اما هنوز ترمیم نشده
  من قبل عمل از بیرون زخم کوچک داشتم واین هموروئید با بلند شدن از دستشویی داخل میرفت
  ایا این درد در قسمت باسن ودنبالچه طبیعی یا مشکل دیگر دارد?
  دکترمم تا ۳۰ بهمن مرخصیه
  اقدامات جراحی هم
  Wbc__6/31
  Hb__14
  Ph__3#2
  خواهش میکنم جواب بدید
  خیلی ممنون

  • با سلام
   دوست عزیزم به احتمال فراوان دچار عود بیماری پیشین خود شدید لازم است تا حضوری مراجعه نموده و بررسی بالینی شوید تا بسته به شدت عود بیماری درمان مناسب دارویی و یا غیر آن و حتی جراحی مجدد تجویز گردد. توصیه میشود تا به سلامت خود اهمیت داده و هر چه زودتر برای بررسی وضعیت پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر اقدام نمایید. توصیه میشود تا در صورت نیاز به جراحی مجدد حتماً با روش جدید لیزری بدون عارضه و مشکلات روش سنتی درمان شوید.

 • سلام بر دکتر من هنگام دسشوی رفتن هنگام مدفوع کردن درد دارم وخون ریزی وبعداز مدفوع سوزش دارم وهنگام باد خارج کردن از شکم سوزش ودرد دارم

  • با سلام
   به طور حتمی دچار یک بیماری مقعدی مانند شقاق مقعد یا بواسیر هستید که پس از مراجعه حضوری و معاینه بالینی میتوان نوع دقیق آن را تشخیص داد، حتماً مشکل خود را جدی گرفته و برای بررسی بالینی حضوری مراجعه کنید تا بیشتر از حالا دچار عارضه مقعدی نشده و یا مشکلی در اجابت مزاج خود پیدا نکنید. نگران مشکل خود نباشید با وجود روشهای درمانی امروزی که با کمک اشعه لیزری انجام میشود سخترین مشکلات گوارشی و مقعدی قابل درمان خواهد بود.

 • با سلام من ناراحتی قلبی معده داشتم و در دفع مدفوع هم بعضی وقتها بسیار سخت رفع حاجت میکردم ولی جدیدا مخاط خونی مشاهده گاه قرمز گاهی متمایل به سیاه و احساس درد موقع نشستن زیاد میکنم خواستم ببینم این شقاق و فیبر و یا بواسیر دارم به دکتر هنوز مراجعه نکردم خجالت میکشم

  • با سلام
   بدون اینکه مراجعه کنید امکان حدس زدن نوع بیماری شما وجود ندارد و لازم است تا حضوری مراجعه نموده و خجالت را کنار گذاشته و سلامت خود را به سبب خجالت از پزشک به خطر نیانداخته و هر چه زودتر روند درمانی و بهبودی در پیش بگیرید و نگران نباشید با کمک روش نوین لیزری بدترین نوع بیماریهای مقعدی در صورتی که به درمان دارویی پاسخ ندهد قابل درمان خواهد بود. اما نکته مهم این است که نوع بیماری شما پیش از وخیم شدن آن صحیح تشخیص داده شود و تحت درمان قرار بگیرید.

 • سلام وقت بخیر مرسی از سایت خوبتون . از دی ماه پارسال یکبار بخاطر سفت شدن مدفوع با مقداری خون و درد عمل دفع انجام شد که ازون موقع با تغییر رژیم غذایی و مصرف زیاد اب و شل شدن مدفوع مشکلی ندارم اما این بین تقریبا ۵ بار در فاصله های مختلف هر بار مدفوع خیلی سفت باشد احساس درد و گاهی با چند قطره خون همراه است . راهنمایی میخواستم با توجه به اینکه از نظر غذایی وقتی رعایت میکنم هیچ مشکلی پیش نمیاد و دردی ندارم . نیازه به جراحی دارم ؟ در طول یک سال گذشته ۶ بار فقط مشکل برام پیش امده فقط هم موقع سفت بودن مدفوع

  • با سلام
   مشکل یبوستی که برای شما پیش آمده باعث آسیب بافتی در دیواره مقعد شده که خود را در هر بار دفع پر فشار مدفوع با خونریزی نشان میدهد که طی یک سال گذشته عدم توجه به درمان و کنترل آن باعث پیشرفت بیماری و بروز مشکلات دیگر خواهد شد و همچنین با کهنه شدن بیماری احتمالی بواسیر روند بهبودی نیز نیاز به روند درمانی سخت یا طولانیتری پیدا خواهد کرد. بهتر است خونریزی مقعدی را به سبب احتمال وجود بیماریهای بدخیم دیگر جدی گرفته و هر چه زودتر پیگیری کنید.

 • سلام و وقت بخير
  ٢٥ روز پيش عمل جراحي آنال انجام دادم(هموروئيد و شقاق)، رژيم غذايي و نشستن در تشت آبگرم رو هم كامل رعايت ميكنم، هنوز خونريزي خيلي كم در خد ٢ قطره هنگام اجابت مزاج دارم، خواستم بدونم طبيعي هستش؟

  • با سلام
   تا یک ماه اگر علایم فعلی قطع و برطرف نشد برای بررسی وضعیت به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

 • سلام الان سه هفته سوزش معقدودردزیادموقع دفع مدفوع دارم وخون ریزی دارم به دکترجنگجودرمشهدمراجع کردم گفت شقاق داخلی دارم بایدعمل جراحی بشم

  • با سلام
   اگر بیماری مقعدی فیشر در شما در مرحله مزمن خود بوده و به درمان دارویی پاسخ رضایت بخشی ندهد لازم است تا به سلامت خود اهمیت داده و برای جراحی آن آماده شوید. زیرا این بیماری در مرحله مزمن فقط با جراحی قابل کنترل خواهد بود. اما خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون دردسر و بدون عارضه خونریزی و درد روشهای سنتی را داشته و در مدت کوتاه یک روزه سلامت کلی خود را باز یابید و به محیط کار و فعالیت روزانه خود بازگردید. با این روش سرپایی تحت بیحسی موضعی و بدون بستری درمان خواهید شد.

 • سلام ١ سال بود فيشر مزمن داشتم الان ٦ روزي ميشه جراحي اسفنكتروتومي كردم درد مربوط به فيشر از بين رفته ولي درد جاي جراحي هنوز دارم لطفا راهنمايي كنيد كه چه اقداماتي بايد انجام بدم آيا طبيعي هست؟ مرسي

  • با سلام
   بله در روند بهبودی خود صبور باشید و میتوانید برای کنترل درد در لگن اب گرم نشسته و مراقب باشید یبوست نشوید و دفع مدفوع روان باشد و مسکن تجویزی را مصرف کنید.

 • سلام نزديك به يكي دو ماه بود در ناحيه ي معقد دچار درد وخارش بودم به پزشك مراجعه كردم و پماد انتي فيشر باريج كپسول روغن كرچك و يه پماد خارجيه ديگه بهم داد استفاده كردم خوب شدم ولي بعد از تقريبا يه هفته دوباره همون پارگي مثل اول شد در معقدم هم مثل يه دونه عدس گوشت بالا اومده از بيرون ايا الان من نياز به عمل دارم

  • با سلام
   به احتمال فراوان بله نیاز به جراحی خواهد بود ولی برای نظر قطعی درمورد نیاز به جراحی لازم است تا حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید. با توجه به مدت زمانی که از ابتلای شما به بیماری فیشر گذشته است و بیماری عود نموده است میتوان گفت که وارد فاز مزمن و پیشرفته تری از بیماری شده است که دیگر به درمان دارویی پاسخ مثبت نداده نیاز به درمانهای غیر دارویی چون روش بوتاکس و یا روش لیزری دارد. خوشبختانه با به روی کار آمدن روش جراحی لیزری هم بدون درد و خونریزی و بدون مشکلات روشهای جراحی سنتی که با تیغ جراحی انجام میشود میتوانید درمان شده و طی یک روز سلامت و بهبودی خود را در حدی به دست بیاورید که بتوانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز کنید و هم با از بین رفتن زائده ایجاد شده ظاهر متناسب ناحیه مقعدی را باز یابید.

 • باسلام چند ماهی است که دچار درد مقعد شده ام به عطاری رفتم وقرصهایی به شکل شیاف به من داد ویک قوطی کوچک روغن کوهان شتر که بعد از مصرف شیاف آن را دور مقعد بمالم بعد از یک ماه کمی خوب شدم الان یک ماهه که یک تکه گوشتی به اندازه اون شیاف از داخل مقعد بیرون زده که خیلی اذیتم میکنه نمیتونم راحت دست به آب برم لطفا راهنماییم کنید خیلی اذیت میشم باتشکر از لطفتون 💊💊💊💊

  • با سلام
   دوست گرامی، خود درمانی علاوه بر عوارضی که ممکن است ایجاد کند منجر به تأخیر درمان کامل بیماری و در نتیجه بدتر شدن آن نیز خواهد شد. امتحان نمودن داروها به روش تجربی یا درمانهای گیاهی بدون مشاوره پزشک فقط وضعیت بیماری شما را بدتر می‌کند. با توجه به توضیحات عدم درمان به موقع بیماری منجر به بروز عوارض دیگر و زائده مقعدی شده که با درمان دارویی رفع نخواهد شد و نیاز به درمان غیر دارویی و جراحی خواهد داشت که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی سرپایی درمان شده و در مدت کوتاه سلامت خود را باز خواهید یافت.

  • با سلام
   بسته به شدت تنگی مقعد شما می‌توان داروهای شل‌کننده مقعد تجویز کرد و در صورتی که مؤثر واقع نشود حتی ممکن است نیاز به جراحی باشد. تنگی مقعد مشکلی است که عدم توجه و پیگیری درمان ان منجر به آسیب و عوارض و بیماری های مقعدی دیگری چون شقاق خواهد شد. بهتر است برای درمان آن مراجعه نمایید.

 • سلام مدت یک ماهه که بصورت متناوب موقع دفع درد وسوزش دارم.دیروز به دکنر متخصص گوارش مراجعه کردم .گفتن شقاق هست و سه قلم دارو تجویز کردن.مترونیدازول.شربت لاکسی ژل وپمادلیدوکائین اچ دادند.نظر شمارو خواستم.جناب دکتر ضمناً تکمیلی جانبازی دارم

  • با سلام
   اگر در معاینه مقعدی تشخیص داده شده همین بیماری است و لازم است تا داروها را مطابق دستور مصرف کنید.

 • بنده بواسیر دارم از درد بعد عمل میترسم اگر با لیزر عمل کنم درد نداره بعد عمل ب کارای روز مره میشه پرداخت
  هزینه عمل چقدره

  • با سلام
   خیر خوشبختانه با روش لیزری درمان بدون درد و خونریزی داشته و چون تحت بیحسی موضعی است سرپایی انجام شده و مشکلی ندارید و میتوانید همان روز جراحی ترحیص شده و زندگی بدون مشکل خود را میتوانید بدون دمشکل و تنهایی از روز بعد از درمان آغاز نموده و نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی ندارید.

  • با سلام
   خیر خوشبختانه با روش لیزری درمان بدون درد و خونریزی داشته و چون تحت بیحسی موضعی است سرپایی انجام شده و مشکلی ندارید و میتوانید همان روز جراحی ترحیص شده و زندگی بدون مشکل خود را میتوانید بدون نیاز به دیگران و تنهایی از روز بعد از درمان آغاز نموده و نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی ندارید.

 • سلام درمان فیشر با جراحی بهتره یا با لیزر چون شنیدم با لیزر قابل برگشته و جراحی هم عوارض داره

  • با سلام
   خیر شدت عود در هر دو یکسان بوده و در صورتی که فرد نکات مراقبتی را رعایت نکند منجر به عود خواهد شد، توصیه میگردد تا

  • با سلام
   خیر شدت عود در هر دو یکسان بوده و در صورتی که فرد نکات مراقبتی را رعایت نکند منجر به عود خواهد شد، اما روش لیزری مزایای بسیاری نسبت به روش سنتی خواهد داشت زیرا در روش لیزری از تیغ جراحی استفاده نشده و همین مزیت باعث میشود تا بیمار درد و خونریزی شدید روش سنتی را تحمل نکند. امکان جراحی لیزری تحت بیحسی موضعی فرد را از عوارض بیهوشی مصنون میدارد و از طرفی دیگر سرپایی بودن آن فرد را از بستری شدن در بیمارستان و قرار گرفتن در معرض عفونتهای بیمارستانی حفظ خواهد کرد بنابراین روش لیزری میتواند با داشتن مزایای بیشتر نسبت به روش سنتی برتر و مورد استقبال بیشتر باشد.

 • سلام وقتتون بخیر
  مشگل من فیشر مقعدی مزمن هست و باید جراحی کنم اما شنیدم عملش خیلی سخته سوالم اینه که با لیزر میشه درمان بشه و هزینه اش چقدره ؟

  • با سلام
   در صورتی که با روش لیزری جراحی شوید نه تنها سخت نبوده بلکه میتوانید یک جراحی بدون دردسر را بدون مشکلات عدیده روش سنتی چون درد و خونریزی و عوارضی چون احتمال عفونت زخم یا عفونت بیمارستانی را تجربه کنید زیرا در این روش لیزری با مسدود شدن سر عروق و اعصاب درد و خون‌ریزی کنترل شده و احتمال عفونت محدود میشود و چون سرپایی جراحی میشوید در معرض عفونت بیمارستانی نیستید. حتی بیهوش نشده و در معرض عوارض داروی بیهوشی نیز نخواهید بود. همان روز مرخص شده و از روز بعد به زندگی عادی خود بازخواهید گشت.

 • باسلام.ببخشید اگه در ناحیه مقعد در اثر رابطه چینها از بین رفته باشن و گوشت اضافه ایجاد شده باشه آیا با دارو درمان میشه یا خیر

  • با سلام
   زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر باشد، عدم توجه به درمان به موقع این زائده باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر مانند درد و ناراحتی و خونریزی خواهد شد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی یا خود درمانی رفع نخواهد شد و نیاز به جراحی دارد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • سلام خسته نباشین. من سه چهارساله شقاق دارم مبتلا به فیستول هم بودم جراحی کردم فیستولم درمان شد ولی نمیدونم چرا دکترم همزمان شقاقم رو هم جراحی نکرد.الان چندماهه زایمان کردم شقاقم بدتر شده کلی ترک خورده و زخم هست همه جاش دیگه توانایی جراحی ندارم چون دوبارهم آبسه داشتم اونا روهم عمل کردم یبارم سزارین شدم با این اوصاف گاز بیهوشی منو نابود میکنه دیگه. بچه ام نوزاده نمیتونم هم بستری بشم میخاستم بپرسم خداییش آیا لیزر برای من جوابگوهست؟ وسع مالیم هم نمیرسه که خرج زیاد بکنم توروخدا راهنماییم کنید دیگه داغون شدم از درد

  • با سلام
   فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری و مراجعه حضوری جهت دریافت دارو قابل درمان است. هیچ درمان خانگی و درمان خودسرانه هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری نیاز به جراحی هست که در صورت رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل باز نخواهد گشت. خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود و تضمین نتیجه درمان لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست و اسهال را کنترل نمایید. در صورت عدم درمان احتمال زخم مقعدی هست.

 • با عرض سلام وخسته نباشید . بنده حدود ۲سال پیش عمل فیشر انجام دادم و حالا به مدت دوهفته است عود کرده و هنگام اجابت مزاج
  درد شدیدو کمی خونریزی دارم ایا میشه با لیزر عمل کنم چون میگن در عمل دوباره ممکن است بی اختیاری دست بده خواهش میکنم راهنماییم کنید تا از این درد خلاص شوم. با تشکر

  • با سلام
   فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری و مراجعه حضوری جهت دریافت دارو قابل درمان است. هیچ درمان خانگی و درمان خودسرانه هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری نیاز به جراحی هست که در صورت رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل باز نخواهد گشت. خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود و تضمین نتیجه درمان لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست و اسهال را کنترل نمایید. در صورت عدم درمان احتمال زخم مقعدی هست.

 • دوسال پیس فیشر عمل کردم ام همچنان درد دارد واطراف باسنم مهیشه سرد هست انگاری روی یخ نشسته ام بعد دو ماه بعد از عمل بعلت عود بواسیر جراحی شدم متاسفانه فقط درد میکشم ایا مجددا باید جراحی شوم

  • با سلام
   برای تشخیص عود و یا ابتلا به بیماری دیگر مقعدی لازم است حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید، جای نگرانی در صورت نیاز به جراحی وجود ندارد با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی به صورت سرپایی درمان شده و از روز بعد به محیط کار و فعالیت روزانه خود باز خواهید گشت.

 • ایااستفاده از بتادین بعداز عمل جراحی شقاق مقعد خوب است یا نه .چون بعداز عمل سفیدی درناحیه مقعد دیدم فکر کردم عفونت است از اب وبتادین استفاده کردم تا خوب شد

 • جراحی شقاق مقعد انجام داده ام پمادی دکتر تجویز نموده که بعداز استفاده ناحیه مقعد شروع میکند به خارش ایا طبیعی است یا من حساسیت دارم

 • من بعد از زایمان دچار ای عارضه شدم پنج شش بار رفتم دکتر دارو مصرف کردم مقعدم دوتا زخم داشت یکیش خوب شد اون یکی خوب نمیشه

  • با سلام
   پس از مزمن شدن بیماری و عود آن نیاز به جراحی هست که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و می‌توانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید.

 • من تقریبا یک ماه قبل جراحی فیشر کردم اما الان یی کم درد در وقت نشستن دارم آیا این درد که علامه دو باره فیشر نیست

 • من الان نزدیک یکماه است که در ناحیه مقعد درد دارم هنگام خارج شدن مدفوع احساس سوزش میکنم دکتر رفتم سفالکسین پنصد بهم داد با پماد ولی بهتر نشدم شهرستان زندگی میکنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام.من دوماه پیش اسهال بودم.شدید.بعد خوب شدم
  بعد اون مقعدم سوزش داشت
  که خوندم دیدم نوشته شقاق مقعد نگاه کردم دیدم اونجوری شده مقعدم.بعد ژل الورا استفاده کردم.خوب شدم.ولی الان چندروزه شروع کرده و نگاه کردم دیدم هنوزم خوب نشده و پارگی هست
  به دکترم خجالت میشکم برم.لطفا کمکم کنین.نمیدونم چیکارکنم
  یبوستم هستم.

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری و مراجعه حضوری جهت دریافت دارو قابل درمان است. هیچ درمان خانگی و درمان خودسرانه هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری نیاز به جراحی هست که در صورت رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل باز نخواهد گشت. خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود و تضمین نتیجه درمان لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست و اسهال را کنترل نمایید. در صورت عدم درمان احتمال زخم مقعدی هست.

 • باسلام واحترام،بنده ۵۰ سال سن دارم وحدود ۴ سال است تقریبا هر سه ماه دچارخونریزی موقع دفع مدفوع می شوم .همچنین بیرون زدگی ناحیه مقعد نیز دارم بامراجعه به دکتر معلوم شد که تیدیدل به شقاق شده و پماد انتی فیشر استفاده میکنم با استفاده از پماد تا حدود سه ماه مشکلی ندارم ولی دوره زمانی بصورت تکرار در آمده لطفا راهنمایی کنید باید شقاق را درمان کنم یا بواسیر را .با تشکر از لطف شما

  • با سلام در صورتی که بیماری مزمن شود به درمان دارویی پاسخ ندهد نیاز به درمان جراحی هست که خوشبختانه با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان سرپایی جراحی شده و سلامت خود را به سرعت باز مییابید. از روز بعد مار روزمره را به راحتی و تنهایی انجام میدهید.

 • با سلام
  من ۴۰ سالمه چندسالی که شقاق دارم پارسال بوتاکس انجام دادم و حالم خیلی خوب بود ولی دوماه پیش دوباره برگشته ایا دوباره باید بوتاکس کنم

  • با سلام لیزر درمان قطعی تری است ولی بوتاکس هم برای نتیجه دادن نیاز به تکرار دوز دارد. برای توصیه درمان بهتر لازم است تا مراجعه نموده و معاینه شوید.