banner
بهمن ۶, ۱۳۹۵

درمان فیستول با لیزر و جراحی بدون بازگشت و مراقبت های بعد از عمل جراحی

پیشرفت علم کمک روز افزونی در پزشکی و بهبود راه‌های درمانی بسیاری از بیماری‌ها داشته است. امروزه لیزر توانسته جایگزین بسیاری از اعمال جراحی‌ سنگین و پر عارضه شود. کاربرد لیزر در جراحی فیستول مقعد به دلیل حساسیت و آسیب‌پذیری طبیعی ناحیه‌ی مقعد نسبت به سایر اندام‌ها از بسیاری از مشکلات این روند درمانی کاسته است. لیزر در تمامی اعمال جراحی از مزایای بسیاری برخوردار است. اما به دلیل تک بعدی بودن درمان فیستول مقعد و نبود راهی جز جراحی آن، نقش لیزر پررنگ‌تر و قابل درک‌تر خواهد بود.

در لیزر درمانی فیستول مقعد به جای استفاده از تیغ یا چاقوی جراحی و آسیب زدن به بافت‌های اطراف با کمک اشعه و انرژی ساطع شده از دستگاه لیزر مسیر فیستول را می‌بندند. لیزردرمانی می‌تواند با دقت و تهاجم کم‌تر به عضله‌ی دریچه مقعدی و حتی بدون کمترین خونریزی و درد انجام شود. زیرا لیزر این قابلیت را دارد تا هم اعصاب آسیب‌دیده حین جراحی و هم مویرگ‌های پاره شده را ترمیم کند. این جراحی سرپایی بوده و نیازی به بی‌هوشی عمومی و تحمل عوارض ناشی از آن ندارد.

درمان فیستول با لیزر در مدت محدودتر و با سرعت بیشتری انجام می گردد و فرد می‌تواند زودتر از سایر روش‌ها به فعالیت روزمره و کار خود بازگردد. احتمال عود یا عفونت ناشی از آن کم‌تر از سایر روش‌هاست. نگرانی‌ای از عارضه‌‌ی بی‌اختیاری مقعدی وجود ندارد، زیرا احتمال آن در این روش بسیار کاهش می‌یابد. البته ناگفته نماند لیزر احتمال انتقال بیماری‌های منتقل شونده از خون مانند هپاتیت و HIV را به حداقل و حتی صفر می‌رساند.
با ورود لیزر به حیطه‌ی درمانی ترس ناشی از جراحی بیماران و خانواده‌هایشان کم شده و افراد با خیالی آسوده‌تر برای درمان مشکلات خود پا به اطاق عمل می‌گذارند. پزشکان نیز از این روش درمانی به دلیل آسانی و کم‌تهاجمی بودن، بیشتر از روش‌های قدیمی و تیغ جراحی استقبال می‌کنند.

درمان فیستول مقعد با عمل جراحی

فیستول مقعد به ندرت ممکن است بدون درمان زخم ایجاد شده التیام یابد. در اغلب موارد، جراحی برای حذف فیستول مورد نیاز است. بسته به نوع فیستول مقعد (ساده یا پیچیده) و موقعیت آن چندین تکنیک استفاده می‌شود که عبارتند از فیستولوتومی، استن، فلپ آدوانسمنت و پلاگین بیولوژیکی.
اکثر روش‌های جراحی فیستول مقعد را می توان به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری انجام داد. در فیستول‌های بزرگ و عمیق ممکن است نیاز به مدتی مراقبت پس از جراحی در بیمارستان باشد. معمولاً بیماران می‌توانند در همان روز بعد از عمل جراحی به خانه برگردند، با این حال، نیاز به استراحت برای حداقل چند روز بعد از عمل جراحی برای کمک به روند بهبود وجود دارد. هر یک از تکنیک‌های جراحی مزایا و معایبی به همراه دارند که با توجه به موقعیت و محل قرارگیری فیستول توسط پزشک انتخاب می‌‌شوند، این روش‌‌ها شامل:

 • فیستولوتومی: روشی است که در ۸۵ الی ۹۵ درصد موارد استفاده شده و به صورت یک برش باز در تمام طول فیستول به منظور بررسی و رفع آسیب‌های وارده به تمامی قسمت‌ها انجام می‌شود. در این روش پوست و عضله‌ی تونل موجود کامل باز شده و اجازه‌ی ترمیم فیستول از داخل به خارج را می‌دهد و پس از مدتی تبدیل به یک شیار می‌شود. یک الی دو ماه زمان نیاز است تا زخم ناشی از جراحی بهبود یابد.
 • تکنیک استن: این روش سابقه‌ی دیرینه در درمان فیستول مقعد دارد که در روش سنتی با موی دم اسب یا کتان انجام می‌شده است. در فیستول‌های پیچیده‌تر که در قسمت‌های بالایی قرار گرفته و قسمتی از عضله اسفنکتر را نیز درگیر کرده است، یک نخ بخیه یا لوله‌ی باریک ویژه‌ی تخلیه را برای حداقل شش الی دوازده هفته در فیستول قرار می‌دهند تا به تخلیه‌ی کامل چرک و بهبود فیستول کمک کند. سپس در صورت لزوم جراحی قطعی مورد نیاز انجام می‌شود. این روش برای افراد در معرض خطر ابتلا به بی‌اختیاری مقعدی از جمله بی‌اختیاری گاز روده مناسب است. گاهی اوقات چندین جراحی مورد نیاز دارد.
 • روش فلپ آدوانسمنت: این گزینه معمولاً در فیستول پیچیده مورد استفاده قرار می‌‌گیرد که برای افراد در معرض خطر بی‌اختیاری مقعدی کاربرد دارد. با استفاده از قسمتی از بافتی که از رکتوم یا پوست اطراف مقعد برداشته شده است، فیستول را ترمیم می‌کنند. میزان عود گزارش شده از این روش ۵۰ درصد است. شرایط خاصی، مانند بیماری کرون، بدخیمی و سیگار کشیدن احتمال شکست را افزایش می‌دهد. در حد خفیف تا متوسط نیز بی‌اختیاری مقعدی از آن گزارش شده است.
 • پلاگین بیولوژیکی: یک پلاگین مخروطی شکل ساخته شده از بافت انسانی (مخاط روده انسانی) که برای جلوگیری از باز شدن داخلی فیستول مقعد استفاده می‌شود. این پلاگین را با بخیه به سر داخلی فیستول مقعد متصل می‌کنند. بافت جدید معمولاً در اطراف پلاگین رشد می‌کند و به درمان فیستول کمک خواهد کرد. این روش هیچ خطری برای بی‌اختیاری مقعدی ندارد و میزان مؤفقیت این روش بیش از ۸۰ درصد است اما میزان مؤفقیت بلند مدت آن نامشخص و احتمالاً کمتر از ۵۰ درصد است. این روش نیاز به بستری ۲۴ ساعت در بیمارستان دارد. این تکنیک با خطر بیشتری عوارضی مانند درد، تشکیل آبسه و یا احتمال جابجایی پلاگین همراه است.

 

اما به جز روش‌های تهاجمی و جراحی گفته شده امروزه روش دیگری نیز کشف شده که در حال حاضر تنها راه درمان غیر جراحی فیستول مقعد محسوب می‌شود. چسب فیبرین روشی است که در آن ماده‌ی فیبرینی از طریق منفذ فیستول تزریق شده و درون آن را می‌پوشاند، سپس منفذ فیستول با بخیه مسدود می‌گردد. این روش اجازه‌ی رسیدن بافت‌ها به هم و درمان فیستول از قسمت‌های داخلی به خارجی را می‌دهد. این یک روش ساده، امن و بدون درد است که حداقل میزان استرس را در بیمار ایجاد کرده و خطر بی‌اختیاری مدفوعی سایر روش‌ها را نیز ندارد، اما در دراز مدت نتایج این روش ضعیف است. میزان مؤفقیت اولیه آن بالا و در حد ۷۷ درصد است که طی ۱۶ ماه به ۱۴ درصد کاهش می‌یابد.

درمان فیستول مقعد با عمل جراحي

مراقبت بعد از عمل جراحی فیستول مقعد

پس از اتمام جراحی فیستول مقعد و به هوش آمدن بیمار، در اکثر موارد فرد قادر به حرکت، خوردن و نوشیدن بلافاصله پس از هوشیاری خواهد بود و حتی می‌تواند در همان روز ترخیص شود و به منزل باز گردد. اما ممکن است در اعمال جراحی پیچیده نیاز به بستری طولانی‌تر در بیمارستان باشد. در هر صورت ترخیص بیمار به معنی نادیده گرفتن عمل جراحی نیست و فرد باید در منزل تا بهبود نسبی زخم ناشی از جراحی استراحت کند و به توصیه‌های پزشک خود عمل کند. اقدامات مراقبتی و حمایتی پس از جراحی فیستول مقعد شامل:

 • مصرف داروی ضد درد: بسیاری از افراد پس از عمل جراحی تمایل و نیاز به استفاده از مسکن برای تسکین درد خود دارند که باید با دوز و فاصله‌ی زمانی تجویز شده توسط پزشک خود مصرف نمایند؛
 • مصرف آنتی‌بیوتیک در صورت لزوم: در افراد سالمی که نشانه‌‌ای از تب و عفونت ندارند، نیازی به تجویز آنتی‌بیوتیک پس از جراحی نیست. اما آنتی‌بیوتیک ممکن است برای برخی از افراد، از جمله افراد مبتلا به دیابت یا اختلال ایمنی بدن به عنوان پیشگیری تجویز شود؛
 • تعویض پانسمان: پانسمان ناحیه نیاز به تعویض هر چند روز یک بار دارد که بهتر است فرد برای انجام آن در بیمارستان آموزش ببیند و یا توسط یک پرستار انجام شود. زخم ناحیه طی شش هفته بهبود می‌یابد؛
 • رژیم غذایی ملین: در دوره‌ی کمون پس از جراحی فرد موظف به رعایت رژیم غذایی پرفیبر و ملین است تا از ابتلا به یبوست جلوگیری کند؛
 • حمام نشسته‌ی آب گرم: حمام نشسته‌آب گرم به مدت ۱۵ دقیقه سه بار در روز نیز طی یک هفته پس از عمل جراحی فیستول به سرعت بهبودی زخم کمک می‌کند؛
 • پرهیز از نشستن روی زخم: گاهی گذاشتن یک بالش در زیر باسن هنگام نشستن به کاهش فشار روی زخم کمک می‌کند؛
 • ویزیت پیگیری: برای پیگیری روند درمانی در موعد تعیین شده باید به پزشک معالج مراجعه شود. البته در صورت وجود عارضه یا مشکلی نباید تا ویزیت پیگیری صبر کرد و هر چه زودتر پزشک را از مشکل خود مطلع نمود.

عارضه‌های احتمالی بعد از عمل جراحی فیستول مقعد که در صورت بروز نیاز به پیگیری دارد شامل:

 • خونریزی شدید
 • تورم، ترشح یا درد افزایش یافته
 • حرارت ۳۸ درجه‌ی بدن یا بالاتر
 • تهوع
 • یبوست
 • مشکل در دفع ادرار
 • بی‌اختیاری مقعدی
 • عفونت
پرسش و پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید بعد بیش از چهار ماه عمل فیستول آنال نه نخ ستون افتاده و نه جای زخم خوب شده وترشحم قطع نشده. آیا به نظر شما اینها نشانه عود بیماری هستش؟ به نظر شما برای در اومدن نخ ستون عمل کنم بهتر هستش یا باز صبر کنم؟ آیا اگر نخها بیفتند ترشحاتم قطع میشه یا نه؟ تو این چهار ماه فقط چند روز پیش به مدت چند ساعت درد شدیدی داشتم و علتشو هم نمیدونم که چرا اینطور شده بود. با تشکر از راهنماییهاتون

  • با سلام
   پاسخ سوالات شما نیاز به بررسی بالینی و بررسی روند پاسخ به درمان جراحی دارد بنابراین باید حضوری به جراح خود مراجعه کرده و بررسی شده و پاسخ سوالات را از ایشان بگیرید.

 • با سلام
  ببخشید آقای دکتر ۳ سوال داشتم:
  ۱_ اول بهمن عمل فیستول انجام دادم و جراح گفتند خیلی عمیق و تک کاناله بوده و هنوز مختصری چرک دارد .آیا این طبیعی است؟
  ۲_ تا کی کاملا قسمت جراحی شده ترمیم میشود و سوراخ بسته خواهد شد؟
  ۳_ امروز یک نخ ۳ سانتی از داخل مقعد بیرون آمد که من این نخ رو کندم.دکتر در مورد اون چیزی نگفته بودند ، سوالم اینه ممکنه نخ از گاز استریل هایی باشه که استفاده میکنم و یا اگر دکتر اونو قرار داده کندن اون مشکلی ایجاد می کنه؟
  با تشکر

  • با سلام
   اگر نخ را پزشکتان گذاشته نباید آن را جدا میکردید و باید منتظر میشدید تا خود به خود بیافتد. در رابطه با زمان لازم برای بهبودی کامل و یا طبیعی بودن ترشحات باید ویزیت شوید و لازم است تا از پزشک جراح خود مشورت بگیرید.

 • سلام خدمت آقای دکتر
  من متولد ۱۳۴۸هستم حدود چهار سال پیش کنار معقدم سمت راست رگ باریکی زد بیرون ودرد می کرد وبعد ازمدتی متورم می شد وبعد می ترکید واز آن خون خارج می شد به جراح عمومی مراجعه کردم وتشخیص فیستول داد وگفت تا زمانی که چرک از آن خارج نشود نمی شود آن راعمل کرد وبه این دلیل بنده تا الان موفق به عمل آن نشدم راستش تا حالا هردوماه یک بار از آن فقط خون خارج می شود ودردی هم به اون صورت ندارد خواستم بدونم می شود با لیزر عمل کرد وآیا جراحی بهتر است یا لیزر واینکه دوران نقاهت کدامیک کمتر است وزجر کمتری می کشم لطفا مرا یاری کنید .
  ممنونم دکتر جان
  از خوزستان هستم.

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری و نوع درمان مناسب آن باید حضوری مراجعه کرده و معاینه بالینی شوید. در صورت نیاز به جراحی با روش لیزری میتوانید سرپایی بدون درد و خونریزی و تحت بیحسی موضعی درمان شده و در همان روز مراجعه ترخیص شوید و نیاز به استراحت طولانی مدت همانند روشهای درمانی سنتی نداشته باشید و از روز پس از عمل به محیط کاری بازگشته و زندگی عادی خود را شروع کنید. احتمال عود یا ابتلا به عوارض بی اختیاری با روش جراحی لیزری به سبب آسیب بافتی کمتر نیز محدود خواهد بود.

  • با سلام
   در صورت رعایت نکات مراقبتی پس از عمل جراحی لیزری و دوری از عوامل محرک بازگشت بیماری با این روش بی دردسر و راحت سرپایی تضمینی درمان صد در صد شده و به طور کامل سلامت خود را بازخواهید یافت به صورتی که از روز بعدی قادر به انجام تمام فعالیتهای عادی خود سرپایی هستید.

 • سلام دکتر یکهفته است که عمل باز فیستول انجام داده ام طول فیستول۱۲ سانتیمیتر ۸ س رادکتر جراهی کرده ب دنا شیراز بقیه را چون دسترسی نداشته بایدازناحیه شکم عمل کند ادامه این عمل را میشودبالیزر انجام داد؟

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت باید حضوری مراجعه کنید بله امکان جراحی لیزری در سختترین انواع بیماریهای مقعدی و فیستول وجود دارد.

 • سلام بنده برج ۵ بعلت خونریزی و درد عمل شقاق انجام دادم و لی بعد ازعمل فقط خونریزیم قطع شد از روز اول درد داشتم تا برج ده که دکتر دیگری تشخیص داد ابسه مقعدی دارم و اورژانسی عمل شدم الان در حالت عادی درد ندارم ولی بعد از اجبت مزاج تا چهار پنج ساعت دردو سوزش دارم واقعا درمانده شده ام بعد از دوعمل جراحی هنوز درد میکشم چه اقدامی باید انجام دهم .

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت خود حضوری مراجعه کنید تا شدت آسیب ناحیه مورد بررسی دقیق قرار بگیرد به نظر میرسد که بیماری فیشر در شما مجدد عود کرده باشد و احتمالاً نیاز به جراحی مجدد داشته باشد که با کمک روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون دردسر و عوارض روشهای درمانی سنتی را داشته باشید و از صبح روز بعد به زندگی عادی خود باز گردید.

 • دکتر سلام خسته نباشید من مدتی است که فیستول عمل کردم ودوباره درآمد مرتب با آب گرم میشویم دوباره درمیاد بنظرشما چکارش کنم که ریشه کن بشود دیگه درنیاد

  • با سلام
   فیستول مقعدی از جمله بیماریهای سخت درمانی بوده که ممکن است نیاز به چندین بار جراحی داشته باشد و نشستن شما در آب گرم فقط علایم را کم کرده و به نفع درمان آن نیست. لازم است تا برای بررسی وضعیت خود حضوری مراجعه کنید تا کم کم برای جراحی مجدد آماده شوید البته این بار با روش لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی و بدون دغدغه داشته باشید تا طی یک روز سلامت خود را باز یافته و بهبود یابید.

 • با سلام حدود ۲۵ روز پیش عمل فیستول کردم هنوز یه سوراخ نزدیک معقدم هست که ازش عفونت میاد اوایل بیشتر بود اما حدود دو هفته هست که عفونتی که میاد ثابت مونده درد زیادی ندارم دکترم ۴ روز پیش گفت یک ماه دیگه بیا اگه خوب نشدی باید دوباره عمل کنی هیچ داروی هم بهم نداد
  با تشکر از مشاوره های خوبتون

  • با سلام
   بله مطابق با نظر پزشکتان احتمال زیاد دچار عود بیماری شدید و نیاز به درمان جراحی مجدد خواهید داشت که البته بیماری فیستول مقعدی سخت درمان بوده و گاهی نیاز به چند جراحی دارد.

 • سلام من حدود چهار ماه پیش عمل فیستول آنال انجام دادم و دکترم نخ گذاشت که درطی این مدت سه تا از این چهارتا نخ افتاده سوالم اینه که مگه همزمان نخها نباید می افتادند؟ و همچنین نخهایی که افتادند ازهر کدام یک رشته اش باقی مونده این چطور شده؟ تواین مدت هم ترشح داشتم ودارم کم شده ولی کی این ترشحات به پایان میرسه؟ بعضی موقعها هم موقعه راه رفتن درد خفیفی دارم و از هیچ دارویی استفاده نمیکنم فقط بعضی موقعها در لگن آب ولرم میشینم چکار کنم تا هم نخها زود بیفتند وهم ترشحات به پایان برسه؟ باتشکر

  • با سلام
   خیر لزوماً نباید با هم بی افتند. باید در مراحل درمان و بهبودی خود پس از عمل صبور باشید. لازم است تا ویزتهای کنترلی را برای بررسی وضعیت بهبودی به پزشک جراح خود انجام دهید تا از وضعیت بهبودی و روند درمانی خود و مؤفقیت آمیز بودن آن مطمئن شوید.

  • با سلام
   خونریزی از ناحیه مقعد باید به سرعت بررسی شده و جدی گرفته شود زیرا نشانه بسیاری از بیماریهای مقعدی و گوارشی و حتی مهلک و بدخیم بوده و لازم است تا در برخی موارد به سرعت پیگیری شود تا سلامتی فرد به خطر نیافتد و زمان پیگیری در برخی از بیماریها بسیار حیاتی است. بنابراین این نشانه را جدی گرفته و هر چه زودتر پیش از بروز کم خونی و عوارض دیگر برای بررسی علت تشخیص بیماری و دریافت درمان دارویی یا غیر ان حضوری مراجعه نموده و با تصور بواسیر و یا جدی نبودن بیماری آن را پشت گوش نیاندازید.

 • سلام و عرض ادب
  ببخشید دو هفته است عمل فیستول انجام دادم ولی هنوز از محل چرک می آید .آیا طبیعی است؟ ضمنا آنتی بیوتیک هم امروز تمام شده..مجددا باید بخورم یا با همان پمادهایی که دکتر داده و شستشو رفع میشود؟
  ممنونم

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت به جراح خود مراجعه نمایید لازم بدانند دارو مجدد در صورت نیاز تجویز میکنند و اجازه مصرف خودسرانه دارو ندارید.

 • سلام و درود بر شما : در مورد فیستول میخواستم بپرسم جراحی لیزر در مطب تاچه حد به سوراخ ابتدای فیستول در روده بزرگ نزدیک میشوند وآیا اصولا با این روش مجرای فیستول در داخل روده کاملا بسته میشود ویا فقظ از بیرون سوراخ بسته میشود وآیا بافت فیسول کاملا نابود میشود ویا قسمتی از آن باقی میماند. بسیار ممنون میشوم اگر توضیح بفرمائید .

  • با سلام
   کاملاً مشابه یک جراحی سنتی تمام مراحل درمانی انجام میشود و بافت آسیب دیده مورد جراحی قرار میگیرد و اینکه سرپایی انجام میشود دلیل بر ظهری بودن آن نیست کاملا مطابق یک جراحی سنتی مراحل پیش میرود ولی به جای تیغ جراحی از لیزر استفاده میشود و به همین دلیل است که بافت کمتری مورد آسیب قرار گرفته و بدون درد و خونریزی انجام میشود و فرد از روز بعد قادر به انجام کار و فعالیت روزمره خود خواهد بود.

 • سلام چهار سال پیش عمل فیستول انجام دادم ولی متسفانه هنوزتا حال از همون ناحیه ازش ترشو ابگی کرم رنک ازش می زنه بیرون اگرامکان داردبکید چکار باید کنم ترش قط بشه درد هم ندارم

  • با سلام
   به احتمال فراوان دچار عود بیماری شده و نیاز به جراحی مجدد خواهید داشت برای بررسی وضعیت لازم است تا حضوری مراجعه کنید و لازم است تا به سلامت خود اهمیت داده و این بیماری را جدی بگیرید زیرا عدم درمان به موقع آن زمینه ساز ابتلا به سرطان خواهد بود. خوشبختانه با وجود روشهای نوین جراحی لیزری بدون درد و خونریزی و بدون عوارض روش سنتی درمان شده و در مدت بسیار کوتاه سلامت خود را بازخواهید یافت. از روز بعد عمل میتوانید به تنهایی کارهای روزمره خود را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهید.

 • با سلام وعرض ادب و احترام.خواستم بپرسم تا چه اندازه فیستول بدخیم شده و به سرطان تبدیل میشود؟ واصلا میشود جراحی نکرد.ممنون از لطفتون.

  • با سلام
   عدم توجه به درمان فیستول بسته به نوع آن و شدت گسترش آن میتواند زمینه ساز بیماری سرطان بسته به سدت تغییر و تخریب بافت سالم ناحیه شود و نمیتوان برای تمامی افراد احتمال یکسانی در نظر گرفت. نکته مهم کنترل و درمان ان و جلوگیری از تخریب بافتی است که فقط با جراحی میسر میشود که با کمک روشهای لیزری امکان جراحی کم عارضه تری نسبت به روشهای سنتی وجود دارد و نیاز به استراحت طولانی مدت برای بهبودی ندارد.

 • سلام من بیست چهار مهر عمل فیستول انجام دادم که نخ ستون وصل کردند تو این مدت که ۱۰۶روز میگذرد هنوز نخ نیفتاده. چرا اینقدر طول کشیده نخ چرا نمیفتد؟ ترشحاتم بعضی موقعها زیاد و بعضی موقعها کم میشه وبعضی موقعها هم خیلی کم درحد یک قطره خون میاد وهیچ دردی هم ندارم و هیچ نوع دارویی هم استفاده نمیکنم باید چکار کنم؟ باتشکر

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت بهبودی خود به جراح خود مراجعه کنید نگران نباشید ممکن است فرآیند افتادن نخ کمی زمانبرتر باشد.

 • سلام مدتي ميشه دچار هموروييد حارجي شدم از پماد وًشياف و وازلين استفاده ميكنم اخيرا آبسه اي با فاصله ٥سانتي مقعد درامده كه با فشار دادن ترشحات بي رنگ بيرون مياد جي كار ميشه كرد تا برطرف بشه با تشكر

  • با سلام
   آبسه مقعدی از جمله بیماری‌هایی است که با احتمال بیشتری نسبت به سایر مشکلات مقعدی عود خواهد کرد. به همین علت باید به موقع و فوری درمان شود. البته گاهی اوقات درمان و دست‌یابی به بهبودی کامل آن نیازمند صبوری و مداومت بیمار در پیگیری درمان بوده است و ممکن است بارها نیاز به جراحی پیدا کنید، نکته مهم درمان صحیح و به موقع مشکل پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و ایجاد بیماری پر دردسر فیستول مقعدی است. هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی ناحیه مراجعه کنید. با وجود روش لیزری نگرانی برای جراحی و تخلیه آن وجود نخواهد داشت. با این روش بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان به شکل سرپایی تحت بیحسی عمومی درمان شده و همان روز ترخیص میشوید و نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای درمانی سنتی را نخواهید داشت و از روز بعد از عمل میتوانید کار و فعالیت روزانه خود را آغاز کنید. برای درمان بیماری هموروئید نیز باید اقدام کنید.

 • سلام بعد از دو ماه از جراحی ابسه رفتم کولو نو سکوپی انجام داده م همه چیز طبیعی بود چیز مبهمی نداشتم ولی فکر میکنم هنوز زیاد خوب نشده ام استرس دارم بخاطر ترس از فیستول لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • با سلام
   برای رفع نگرانی خود لازم است تا ام آر آی دهید هر چند اگر علایمی ندارید احتمال فیستول بعید است.

 • سلام و عرض ادب
  با تشکر از اینکه سوال قبلی بنده رو پاسخ فرمودین…سوالم اینه امروز از ناحیه جراحی عمل فیستول خون اومد اون هم بدلیل عمل دفع سختی که داشتم …آیا این خون طبیعی است یا اشکالی ندارد؟ضمنا اگر برای دفع زور بزنیم ( با عذرخواهی) اشکالی ایجاد میشه؟
  ممنونم

  • با سلام
   باید دفع روان بوده وزورکی نباشد تا دچار خونریزی نشود. در صورت تکرار خونریزی به جراح خود مراجعه کنید.

 • با سلام خدمت آقای دکتر و خسته نباشید
  اول بهمن عمل فیستول انجام دادم( البته اردیبهشت آبسه رو عمل کردم که تبدیل به فیستول شد) یک زائده مانند فیشر هم داشتم که همزمان با جراحی فیستول برداشته شده.‌‌..سوال من اینه که موقع دفع درد خیلی شدیدی دارم و بااینکه یبوست ندارم ولی به سختی و با درد شدید دفع انجام میشود و بیشتر وقتها عمل دفع ناقص انجام میشود…آیا این درد ها طبیعی است؟ خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید.ممنونم از پاسخگویی شما

  • با سلام
   بله در روند بهبودی خود کمی صبور باشید. اگر درد قابل تحمل نبود برای دریافت مسکن قوی به جراح خود مراجعه کنید.

 • باسلام وخسته نباشید ۱۵روز پیش عمل جراحی فیستول انجام دادم.یک نخ آویزن بود از محل جراحی دکترم گفت این نخ رو هر روز بکش تا خارج بشه وروزی چهار بار محل جراحی رو با شامپو بچه بشور. این کارو انجام دادم بعداز ۱۵روز نخ با کشیدن خارج شد ولی بازم ترشح دارم از محل جراحی یا طبیعی هست ؟یا فیستولم عود کرده ؟وکی تموم میشه این ترشحات

  • با سلام
   در روند بهبودی خود کمی صبور باشید اگر ترشحات طی ماه آینده ادامه داشت به جراح خود مراجعه کنید.

 • سلام پسر من۲/۵سال سن دارد در۴/۵ماهگی فیستول نمایان شد و عمل جراحی انجام شد دوباره در سن دوسالگی مجدد آبسه کرد وعمل توسط همان دکتر انجام شد و ابراز داشتن آبسه طبیعی است الان پس از گذشت حدود۷ماه مجدد ترشو ملاحظه میشود آیا آبسه مجدد طبیعی است؟ و آیا درمان دائمی وجود دارد؟ ممنون از راهنمایتون

 • با سلام
  من در ارديبهشت سال ۹۲ دچار ابسه پري انال شدم كه بعد از بستري و جراحي خوب شد ولي بعد از دو ماه شروع به خارج شدن چرك در يك سوراخ ريز در كنار مقعد شروع شد.در حال حاضر خروجي آن بسته شده و مجدد متورم شده همراه درد
  سئوال اولم اين هست از محضرتون كه با ليزر امكان بهبود هست و دوم اينكه چقدر هزينش هست و اينكه من كي ميتونم مجدد به سركارم برگردم و دوره اون چقدره و اينكه بيمه تكميلي رو شما قبول ميكنيد
  با تشكر

  • با سلام
   ابتدا بابد از نظر ابتلا به فیستول نیز بررسی شوید بله امکان جراحی لیزری نیز بدون درد و خونریزی و بدون مشکلات روش سنتی و بدون نیاز به بیهوشی به صورت سرپایی وجود دارد در همان روز ترخیص شده و از روز بعد میتوانید کار روزمره را آغاز کنید.

 • باسلام وخسته نباشید. ۵روز پیش عمل جراحی فیستول انجام دادم. که دکتر جراحم بهترین هست در این مورد. تمام موارد گفته شده توسط پزشک رو انحام میدم بعدازعمل. به گفته پزشکم باید روزی ۴بار محل جراحی با شامپو بچه شسته بشه. ولی نگفته تو لگن آب گرم بشینم ولی من این کارو هم انجام میدم تو زودتر خوب بشم آیا این کار تاثیری داره دربهبودی زودتر؟یک نخ آویزن هست ازمحل جراحی اون چیست ؟وترشحات زرد رنگ دارم آیا طبیعی هست یانه وکی تموم میشه ؟آیا با مراقبت کامل بازم احتمال عود هست ؟باتشکر ازشما

  • با سلام
   برای تسکین درد میتوانید در لگن اب گرم بنشینید. نخ به باز ماندن محل برای خروج ترشحات کمک میکند. این بیماری گاهی با وجود رعایت نکات احتمال عود دارد. ترشحاتی که باید خارج شود.

 • فیستول در قسمت بالای مقعد که مربوط به نشت روده بزرگ است این مورد با لیزر انجام میشود یانه! روده چگونه ترمیم پیدامیکند لطفا راهنمایی بفرمایید از شهرستان مزاحم میشم

 • با سلام یک هفته ای هست که از مقعدم چرک میاد یعنی وقتی با دستمال میکشم حالت چرک رو میبینم و سوزش در هنگام دفع دارم این نشانه فیستول هست ؟

 • سلام عرض میکنم
  من فیستول مقعدی به سایز ۲ سانت دارم و بین عمل جراحی باز و لیزر مردد هستم و علت آن صرفا گرفتن نتیجه ای بهتر و در واقع یک بار درمان شدن است لطفا بفرمایید آیا در عمل لیزر که توضیح فرمودید مزایایی بیشتری نسبت به مقایسه درد و طول درمان دارد آیا درصد بازگشت و نهایتا جواب گیری هم بهتر هست و دیگر اینکه حدود هزینه با شرایط بنده را هم لطفا بفرمایید

  • با سلام به طور کلی فیستول مقعدی ممکن است به چند بار جراحی نیاز پیدا کند در هر دو روش ولی به هر حال روش لیزری مزایای بیشتر و عوارض کمتر دارد.

 • سلام ایابعدعمل غیستول بالیزرباید پانسمان داشته باشم.به من گفتن نمیخاد ولی همش ترشح از زخمم میاد چیکار کنم

 • س من شغلم راننده گی درطول روز پشت فرمانم دچارفیستول شدم حدودچهارسالی میشه یکبارم عمل عمل جراحی کردم البته نخی بست هرچندروز یکبار رفتم نخوکشیدولی بعداز مدتی دوباره فیستول من عودکرده الانم این مشکلودارم بنظرشماچه دارئی مصرف بکنم بادارو جواب میده یادوباره عمل بکنم بنظرت چه عملی بکنم لیزر یا جراحی ممنون باتشکر

  • با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیماری بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودترو پس از زایمان عود بیماری و درمان لازم را پیگیری کند. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود.

 • دختری چهارساله ای دارم ک ازبدو تولد سوراخی بالای باسنش است که بدون خون یاترشح است وحفره بسته اس ایا لازم است کاری کرد به جراحی نیاز است ؟

 • سلام
  من حدود شش ماه است فیستول عمل کردم پیاده روی که می کنم جای زخمم خارش می کنه ایا پیاده روی برام ضرر نداره

 • با عرض سلام وخسته نباشید پدر من سه ماه پیش سکته کردن والان تو کما هستن امروز یک سوراخ در یک سانتی مقعدش باز شده که مدفوع ازش بیرون میاد سمت راستش به نظر شما باید چکار کرد ممنون میشم اگر جواب بدید

  • با سلام بله ولی لازم است تا حداقل تا یک سالگی کودک صبر شود امکان بهبودی خود به خود کودک وجود دارد.

 • ۶ماه قبل آبسه پر درد خود را عمل کردم بعد از گذشت ۳ماه دچار فیستول شدم و الان پائینتر. از سوراخ فیستول مقداری بالمس کردن سفت شده و تا اندازه ای از عمل جراحی هراس دارم لطفا از آن مقام والا عاجزانه در خواست راهنمایی دارم قربون آقای دکتر……. برم

  • با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیماری بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودتر عود بیماری و درمان لازم را پیگیری کند. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود.

 • با سلام وخسته نباشید من۳۶ساله هستم که ۶۴روز پیش عمل جراحی فیستول مقعد انجام دادم که نخ ستون گذاشته شد.چند سوال داشتم:اول:بعد گذشت۲ماه این نخ هنوز نیفتاده درچه مواردی دکتر در میاره وچرا تا حالا نیفتاده؟دوم: آیا باگذشت ۲ماه میتونم ورزش کنم فوتسال؟سوم:چه مدت در آب گرم باید شستشو بدم؟چهارم:برای بهبود زخم واز بین رفتن این ترشحات آیا دارویی هست که استفاده کنیم که زود خوب بشه؟ واقعا دیگه کلافه شدم با تشکر

  • با سلام برای درآمدن نخ عجله نکنید تا زمانی که ترشحات هست لازم نخ بماند. داروهای تجویزی پزشکتان را ادامه دهید. تا زمان داشتن ترشح هم لازم آب گرم استفاده کنید. در روند بهبودی صبور باشید.

 • باسلام بنده شش سال پیش عمل فیستول انجام دادم.ولی همچنان یک سوراخ ریز باقی مانده که مدام بعد از دفع مدفوع دچار درد شدیدمیشوم که بعد از ریختن چرک بعد از چندساعت آروم میشم.الان موندم چیکار کنم با این وضعی که روز به روز بدتر میشود ممنونم اگه راهنمایی کنید.

 • با سلام.من دوسالی میشه که فيستول عمل کردم خیلی برش داد مقعدم رو تا تونست خارجش کنه.الان بعد از دوسال خونریزی کردم خاستم بدونم آیا ممکنه نیاز به عمل باشه? یا میتونم با دارو درمانی خودم رو خوب کنم.لطفا راهنمایی کنید با تشکر..

  • با سلام چنانچه علت خونریزی عود فیستول باشد نیاز به جراحی مجدد خواهید داشت. برای بررسی علت حضوری مراجعه کنید. نگران جراحی نباشید با روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان سرپایی جراحی خواهید شد. از روز بعد نیز به کار روزانه خود باز خواهید گشت.

 • با سلام عرض ادب خسته نباشید من الان چند وقته حدودا یک هفته میشه ک دچارفیستول مقعدی شدم اندازش قد یه نخود میشه اندسکوپی انجام دادم ک هم ورم معده شدیدهم رودهام میکروبی بودن ایافیستول براثر عفونت روده ای ب وجود آمد و راههای درمان فیستول چیه ایانیاز ب جراحی هست ممنون

  • با سلام بله از عفونت ناشی خواهد شد. تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیمازی بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودتر عود بیماری و درمان لازم را پیگیری کند. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود

 • با سلام و عرض ادب، چند ماه پیش بنده هم دچار عفونت در فاصله ۵ سانتی از مقعد به سمت کمر شده بودم بطوریکه موقع دراز کشیدن احساس میکردم جسم گلوله مانند عین نخود زیرم مونده و نمی توانستم استراحت کنم و به پهلو می خوابیدم از آنجایی که مقید بودم با کمک یکی از دوستان در داروخانه مقداری دارو ((روغن سیاه)) که باعث بالا آمدن چرک می شد تهیه کردم بعد به کمک همسرم چرک تمیز و ضدعفونی شد. بعد دو روز دیگر یک سوراخ در آن محل ایجاد شد که و عمق آن هم مشخص نیست .البته اینو بگم که از اونروز تا الان هیچ دردی ندارم اما چون در جای چرک حفره و سوراخ ایجاد شده نگران هستم. از اینکه راهنمایی می فرمایید سپاسگزارم

  • با سلام اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون و محلی که اشاره میکنید، احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد بروز کرده و این بیماری به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

 • من خانوم هستم حودا دوماه پیش من عمل فیستول داشتم الان وقتی که مدفوع میکنم سوزش ودرد دارم

  • با سلام لازم است از نظر عود بیماری و یا ابتلا به بیماری مقعدی دیگر معاینه بالینی شوید

 • سلام من ۲۴ مهر ۹۶عمل جراحی فیستول کردم که نخ ستون گذاشتند میخواستم بدونم که این نخ کی می افتد یا برای افتادن باید عمل کنم یا چه کنم که این نخ زودتر بیفتد الان حدود ۴۶روز از عمل جراحیم میگذره بهم گفتند آب نمک یرای زود افتادن نخ موثر هستش . با تشکر

  • با سلام معمولا طی دو ماه و با بهبود و بسته شدن زخم خودش می افته و در مواردی هم پزشک خارج میکند.

 • باسلام خدمت آقای دکتر
  من از خوزستان تماس میگیرم
  آقای دکتر یه ضایعه در کنار مقعدم چندسالی هست و چندماه یکبار چندقطره خون می اومد الان بعد از چندسال درد و سوزش امانم رو بریده ، و برای دفع هم خیلی سوزش دارم، پیش پزشک رفتم گفت فیستول هست و آنتی بیوتیک واسم نوشت، ولی اثر نداشت، اولا از شما راهنمایی میخوام
  دوما اینکه بیام مطب خدمت شما آیا نیاز به بستری هست چون تهران کسی رو ندارم، چقدر طول میکشه

  • با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیمازی بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودتر عود بیماری و درمان لازم را پیگیری کند. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود.

 • با عرض سلام ،چهار سال پیش آبسه پری آنال داشتم و عمل کردم و در ضمن عمق آبسه هم نزدیک به ۱۰ یا ۱۲ سانت بود…ولی بعد از عمل تا کنون چرک وترشحات خونی ادامه داشته …الان هم
  مدتی هست که منو اذیت میکنه و یک توده کوچک به رنگ روشن در کنار محل عمل و نزدیک به مقعد دیده میشه
  لطف بفرمایید راهنماییم کنید.
  متشکرم

  • با سلام برای بررسی از نظر عود یا ابتلا به فیستول مقعدی حتما مراجعه حضوری نمایید تا تحت درمان قرار بگیرید

 • با سلام دو ماه هست ک ابسه عمل کرده ام هنوز از مجرا کمی چرک میاید ایا تبدیل بهفیستول شده؟

  • با سلام بله احتمال عود و یا ایجاد فیستول وجود دارد برای بررسی بیشتر نیاز به تصویربرداری لگنی و مراجعه حضوری است.

 • با سلام
  حدود پنج ماه پیش عمل فیشر مرقعدی و فیستدل عانال داشتم و هنوز ترشحات کمی مشاهده میکنم و هنوز درد دارم . ایا باید دوباره عمل کنم .

 • سلام
  حدود شش ماه پيش دچار ابسه مقعدي و فيستول شدم. تشخسص پزشكم فيستول نعل اسبي بود. شش ماه قبل ابسه جراحي و برداشته شد و چهار ماه قبل فيستول. ده روز پيش كه پيش دكترم مراجعه كردم ايشون گفتند كه سر فيستول بسته شده و ترميم شده اما از ديروز ترشح دارم. به پزشكم مراجعه كردم و ايشون گفتند كه مجدد عود كرده. سوال من اينه كه ايا فيستولهاي پيچيده نظير نعل اسبي نيز با جراحي ليزر قابل درمان است؟

  • با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری تمام انواع فیستول بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازید زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد.

 • با سلام جناب دکتر من ۲سال پیش کیست و ابسه معقدی عمل کردم ولی بعد از مدت ۲ماه نزدیک معقد سواراخ بوجود اومد که دکترم تشیخیص فیستون رو داد پس عمل دوباره همین مشگل برایم پیدا شد و من هم به دلیل مالی نتوانستم درمان را ادامه بدم نزدیک ۲هفته هست که قسمت سمت راستم خود بخود خوب شده ولی قسمت چپ باسنم جوش وتورم شده…تشخیص شما چیست ممنونم.لازم بذکر است توان مالیم بسیار پاین میباشد قدرت عمل جراحی را ندارم و در شهرستان زندگی میکنم.سپاسگزارم راهنمایی بفرماید

  • با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازید زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد.

 • ب مدت دو سال هست که فیستول دارم و دوبار عمل جراحی انجام داده ام برای تخلیه آبسه. با خوردن قرصهای سیپروفلوکساسین ومترونیدازول که مصرف میکنم اذیتم نمکینه ولی ب محض کنار گذاشتن قرصها روزی چهار الی پنج باردفع و رنگ مدفوع هر نوبت به شکلی خاص و درد شدید در ناحیه مقعد میشوم تقاضا دارم راهنماییم کنید که باید چیکار کنم

 • باعرض سلام
  حدود ۳ ماه قبل جراحی باز فیستول انجام دادم ولی هنوز ترشح زرد رنگ و گاهی صورتی ملایم دارم. ضمنا از ده سال قبل کولیت اولسروز دارم. به نظرتون مشکل از کجاست و چرا زخم ترمیم نمیشه؟ درد هم ندارم فقط گاهی محل زخم تیر میکشه

  ممنونم

  • با سلام بیماری فعلی شما سخت درمان است و نیاز به پیگیری و صبوری دارد برای بررسی بیشتر دوباره به پزشکتان مراجعه کنید تا محل زخم بررسی شده و ام آر آی از نظر وضعیت عود بیماری داده شود.

 • با درود من حدود شانزده سال پیش عمل فیستول انجام دادم و دکتر من هم به گفته خیلیها بهترین جراح در ابن باره بوده و تمام موارد یاد شده را نیز برای جلو گیری از بروز مجدد انجام دادم درضمن فیستول من پیچیده نبود و نیز عمیق هم نبود حدود نیم سانت عمق داشت ۔ با تمام این احوال پس از چند ماه ارام ارام دوباره عوارض نشان داد ولی از جای دیگر و اطراف کل باسنم نیز پر از جوش های جرکی البته کوچک شد۔ نزد پزشک که رفتیم گفت دوباره عمل میخواهد۔ البته این مرتبه از چند جای اطراف مقعدم افونت بیرون میزند درد و خونریزی ندارم ولی خارش شدید گهگاه دارم و وقتی انرا فشار میدهم ترشه بد بویی دارد میترسم دوباره زیر تیغ جراحی بروم و عوارض بدتر شوند۔ بی زحمت راهنمایی کنید بهترین روس برای من چیست ۔ در صضمن من اکنون گرجستان اقامت دارم۔

  • با سلام متأسفانه فیستول مقعدی از جمله بیماری‌هایی پر دردسری است که به سبب آسیب بافتی شدید گاهی نیاز به چند بار جراحی دارد و علی رغم رعایت اصول مراقبتی با احتمال زیادی عود خواهد کرد، بنابراین فقط صبور بوده و به روند درمان ادامه دهید.

 • باسلام وخسته نباشی .من حدود ۵ ماه که زایمان کردم وبعد زایمان به فیستول رکتو واژینال مبتلا شدم برای درمان یه جراحی انجام دادم ولی بی نتیجه بود و باز خروج مدفوع و گاز از واژن رادارم ازتون خواهش میکنم راهنماییم کنید .من باید چیکار انجام بدم.دکترم گفته که بعد ۳ ماه دوباره جراحی انجام میشه وعضلات مقعد برش میخوره دوباره فیستولو میبنده ولی با این حال منو نا امید کرده که این هم جواب نمیده و دراخر کیسه برای خروج مدفوع میزاره تا فیستول خودش جوش بخوره .خواهش میکنم کمکم کنیم

  • با سلام لازم است معاینه شوید تا درباره نوع جراحی لازم نظر داده شود، در هر صورت روند درمانی فیستول طولانی و گاهی نیاز به چند جراحی دارد باید صبور باشید.

 • سلام اقای دکتر
  من نزدیک به یک سال این اتفاق برام افتاده ودر انتهای مقعد یک فیستول قرمز رنگی زده بیرون
  البته بیرون که نبستن ولی هنگام دستشوی رفتن میزنه بیرون
  من با اندوسکوپی که کردم دکتر تشخیص نداد
  و خودم فهمیدم
  ولی بعلت نداشتن هزینه نتوانستم در وقت مقرر که بیماری را تشخیص دادم برم عمل کنم
  و الان یک سال از ان تشخیص بیماری مقعدم میگذره
  متعصفانه بعد از سه روز یکبار مجبورم به دستشوی برم
  وپولی ندارم
  اگر روشی برا نگه داشتن آن در حدی که بزرگتر نشود بفرمایید ممنون میشم ؟
  من فکر کنم چروکش داخلتر هست این فیستول ؟
  من اگر بدانم کل هزینه ی این پرتو درمانی یا همون لیزره چقدر هم مبشه با بهبودی کامل
  اگر زحمت نمیشود مبلقش را برام ذکر کنید
  ممنون میشم اگر از طریق پیامک باشه ؟

  🍀🍀🍀🍀

  • با سلام تنها راه درمان فیستول جراحی است و هیچ روش درمانی دیگری وجود ندارد فقط با روش لیزری میتوانید با عوارض کمتری نسبت به روش سنتی جراحی کنید با به تأخیر انداختن روند درمانی بیماری گسترش یافته و روند درمان سخت و طولانی و مشکل خواهد شد.

 • با سلام من دو روزه عمل فیستول به صورت لیزری عمل کردن میخواستم بدونم مراقبت های بعد از عمل به چه شکل هست نیاز به شستشو یا پانسمان دارد؟اگه بنشینم یا ورزش کنم ضرر داره؟

  • با سلام خیر نیاز به پانسمان ندارد، ورزش و فعالیت بدنی فعلا نداشته باشید و مستقیم روی زخم ننشینید و مراقب باشید دچار یبوست نشوید.

 • با سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر محترم من مدت یک ماهه که عمل همورویید انجام دادم از نوع باز یعنی جراحی به گفته دکتر جراح خیلی ملتهب و دردناک بود به طوری که اینکار روده من رو تاب دادن کشیدم پایین ،دکترم گفتم که به دلیل گستردگی ووخامت اوضاع عمل لیزری امکان پذیر نیست حالا تمام نکات بهداشتی و مراقبتی از جمله نشستن در آب گرم،گرفتن دوش آبگرم ،فرو کردن انگشت جهت تحریک پذیری ،همه را انجام دادم ولی متاسفانه عضلاتش دچار اسپاسم وارد شدید ه به طوری که یک لحظه آرامش ندارم از فرط درد آمپول پیروکسیگاموودیکلو فناکم میزنم اما اونم مقطعی حالا از شما خواهش میکنم راهنماییم کنید تا بهبودی برسم در ضمن ترشحو عفونتم دارد م هنوزم زخم دهانه مقعد التیام نیافته با سپاس فراوان از شما

  • با سلام اگر پزشکتون معاینه کردند طبیعی بوده پس فقط باید صبور باشید تا روند درمان طی شود.

 • حدود سه روزه که در ناحیه معقد بر امدگی بوجود امده اما با توجه به علایم ابسه معقد که تب و لرز یا بی اشتهایی و سایر موارد میباشد هیچ کدام را نداشته ایا باید به پزشک مراجعه کنم.در صورت بودن ابسه هزینه عمل چقدر میباشد.لطفا راهنمایی بفرمایید

  • با سلام زائده مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، آبسه مقعدی، بیماری زگیل مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب و مراجعه حضوری شماست، و نکته مهم مراجعه فوری پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر است.

 • سلام اقای دکتر.من دو هفته ایه بعضی وقتا درد دارم‌مخصوصا موقع دستشویی.روده م پر باشه دردش بیشتره.خالی میکنم یکم دردش کمه.سطح خارجی معقد درد نداره داخل درد داره.مجرد هستم فست فوت زیاد میخورم احساس میکنم برای اینه غذاهام خشک و سرخ کردنی.یکم رژیم غذایمو ملین کنم و میوه جات رو جایگزین کنم بهتر میشم یا خطر داره؟ممنون ازتون

  • با سلام درد مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی بوده یا مربوط به مشکلات استخوان دنبالچه و حتی اسپاسم و گرفتگی عضلات دریچه‌ای مقعد باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. رژیم غذایی پر فیبر مفید است ولی علت درد باید در معاینه بالینی مشخص شود.

 • باسلام.من تقریبا۱۳روزپیش عمل جراحی فیستول انجام داده ام.وبعدازعمل پزشک گفت که من بایدبانخ بخیه ای که یکسران اززخم ویکسردیگران ازمقعدخارج شده وبه هم گره خورده بازی کنم.منظورازاین کارچیست وبه چه طریق.

  • با سلام منظور ایشان این بوده که نخ رو هر روز تکون بدید تا مسیر برای خروج ترشحات درونی باز بماند و بهبودی زودتر حاصل شود.

 • با سلام اقای دکتر باتوجه به بیماری روده تحریک پذیر که دچار یبوست میشوم عمل فیستول امکان پذیر است

  • با سلام بله ولی برای کنترل بیماری یبوست نیز باید تحت درمان و کنترل غذایی و مشاوره قرار بگیرید.

 • سلام چند روز میشود که یک دانه در نزدیک مقعد برآمده نمی دانم چی کنم روز بروز درد و تکلیف زیاد میشود خجالت می کشم که برم پیش داکتر …رهنمای کنید بدون عمل جراحی کدام راه دیگه وجود دارد؟ ممنون

  • با سلام زائده مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، آبسه مقعدی، بیماری زگیل مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب و مراجعه حضوری شماست، درمان مناسب نیز با توجه به نوع بیماری و میزان پیشرفت آن شامل درمان دارویی و جراحی و روشهای تهاجمی خواهد بود. نکته مهم مراجعه فوری پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر است. از مشکل خود خجالت نکشیده و شرمسار نباشید این بیماری‌ها در میان مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشک عادی است.

 • عمل انال کردم خون ریزی وبی اختیار مقعدی دارم ودرد شدید موقع دفع چه باید بکنم با تشکر فراوان

  • با سلام برای معاینه از نظر عود به جراح خود مراجعه فوری کنید. بی اختیاری با کمک ورزش و فیزیوترابی کف لگن تا حدی بهبود خواهد یافت.