banner
بهمن ۶, ۱۳۹۵

درمان فیستول با لیزر و جراحی بدون بازگشت و مراقبت های بعد از عمل جراحی

پیشرفت علم کمک روز افزونی در پزشکی و بهبود راه‌های درمانی بسیاری از بیماری‌ها داشته است. امروزه لیزر توانسته جایگزین بسیاری از اعمال جراحی‌ سنگین و پر عارضه شود. کاربرد لیزر در جراحی فیستول مقعد به دلیل حساسیت و آسیب‌پذیری طبیعی ناحیه‌ی مقعد نسبت به سایر اندام‌ها از بسیاری از مشکلات این روند درمانی کاسته است. لیزر در تمامی اعمال جراحی از مزایای بسیاری برخوردار است. اما به دلیل تک بعدی بودن درمان فیستول مقعد و نبود راهی جز جراحی آن، نقش لیزر پررنگ‌تر و قابل درک‌تر خواهد بود.

در لیزر درمانی فیستول مقعد به جای استفاده از تیغ یا چاقوی جراحی و آسیب زدن به بافت‌های اطراف با کمک اشعه و انرژی ساطع شده از دستگاه لیزر مسیر فیستول را می‌بندند. لیزردرمانی می‌تواند با دقت و تهاجم کم‌تر به عضله‌ی دریچه مقعدی و حتی بدون کمترین خونریزی و درد انجام شود. زیرا لیزر این قابلیت را دارد تا هم اعصاب آسیب‌دیده حین جراحی و هم مویرگ‌های پاره شده را ترمیم کند. این جراحی سرپایی بوده و نیازی به بی‌هوشی عمومی و تحمل عوارض ناشی از آن ندارد.

درمان فیستول با لیزر در مدت محدودتر و با سرعت بیشتری انجام می گردد و فرد می‌تواند زودتر از سایر روش‌ها به فعالیت روزمره و کار خود بازگردد. احتمال عود یا عفونت ناشی از آن کم‌تر از سایر روش‌هاست. نگرانی‌ای از عارضه‌‌ی بی‌اختیاری مقعدی وجود ندارد، زیرا احتمال آن در این روش بسیار کاهش می‌یابد. البته ناگفته نماند لیزر احتمال انتقال بیماری‌های منتقل شونده از خون مانند هپاتیت و HIV را به حداقل و حتی صفر می‌رساند.
با ورود لیزر به حیطه‌ی درمانی ترس ناشی از جراحی بیماران و خانواده‌هایشان کم شده و افراد با خیالی آسوده‌تر برای درمان مشکلات خود پا به اطاق عمل می‌گذارند. پزشکان نیز از این روش درمانی به دلیل آسانی و کم‌تهاجمی بودن، بیشتر از روش‌های قدیمی و تیغ جراحی استقبال می‌کنند.

درمان فیستول مقعد با عمل جراحی

فیستول مقعد به ندرت ممکن است بدون درمان زخم ایجاد شده التیام یابد. در اغلب موارد، جراحی برای حذف فیستول مورد نیاز است. بسته به نوع فیستول مقعد (ساده یا پیچیده) و موقعیت آن چندین تکنیک استفاده می‌شود که عبارتند از فیستولوتومی، استن، فلپ آدوانسمنت و پلاگین بیولوژیکی.
اکثر روش‌های جراحی فیستول مقعد را می توان به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری انجام داد. در فیستول‌های بزرگ و عمیق ممکن است نیاز به مدتی مراقبت پس از جراحی در بیمارستان باشد. معمولاً بیماران می‌توانند در همان روز بعد از عمل جراحی به خانه برگردند، با این حال، نیاز به استراحت برای حداقل چند روز بعد از عمل جراحی برای کمک به روند بهبود وجود دارد. هر یک از تکنیک‌های جراحی مزایا و معایبی به همراه دارند که با توجه به موقعیت و محل قرارگیری فیستول توسط پزشک انتخاب می‌‌شوند، این روش‌‌ها شامل:

 • فیستولوتومی: روشی است که در ۸۵ الی ۹۵ درصد موارد استفاده شده و به صورت یک برش باز در تمام طول فیستول به منظور بررسی و رفع آسیب‌های وارده به تمامی قسمت‌ها انجام می‌شود. در این روش پوست و عضله‌ی تونل موجود کامل باز شده و اجازه‌ی ترمیم فیستول از داخل به خارج را می‌دهد و پس از مدتی تبدیل به یک شیار می‌شود. یک الی دو ماه زمان نیاز است تا زخم ناشی از جراحی بهبود یابد.
 • تکنیک استن: این روش سابقه‌ی دیرینه در درمان فیستول مقعد دارد که در روش سنتی با موی دم اسب یا کتان انجام می‌شده است. در فیستول‌های پیچیده‌تر که در قسمت‌های بالایی قرار گرفته و قسمتی از عضله اسفنکتر را نیز درگیر کرده است، یک نخ بخیه یا لوله‌ی باریک ویژه‌ی تخلیه را برای حداقل شش الی دوازده هفته در فیستول قرار می‌دهند تا به تخلیه‌ی کامل چرک و بهبود فیستول کمک کند. سپس در صورت لزوم جراحی قطعی مورد نیاز انجام می‌شود. این روش برای افراد در معرض خطر ابتلا به بی‌اختیاری مقعدی از جمله بی‌اختیاری گاز روده مناسب است. گاهی اوقات چندین جراحی مورد نیاز دارد.
 • روش فلپ آدوانسمنت: این گزینه معمولاً در فیستول پیچیده مورد استفاده قرار می‌‌گیرد که برای افراد در معرض خطر بی‌اختیاری مقعدی کاربرد دارد. با استفاده از قسمتی از بافتی که از رکتوم یا پوست اطراف مقعد برداشته شده است، فیستول را ترمیم می‌کنند. میزان عود گزارش شده از این روش ۵۰ درصد است. شرایط خاصی، مانند بیماری کرون، بدخیمی و سیگار کشیدن احتمال شکست را افزایش می‌دهد. در حد خفیف تا متوسط نیز بی‌اختیاری مقعدی از آن گزارش شده است.
 • پلاگین بیولوژیکی: یک پلاگین مخروطی شکل ساخته شده از بافت انسانی (مخاط روده انسانی) که برای جلوگیری از باز شدن داخلی فیستول مقعد استفاده می‌شود. این پلاگین را با بخیه به سر داخلی فیستول مقعد متصل می‌کنند. بافت جدید معمولاً در اطراف پلاگین رشد می‌کند و به درمان فیستول کمک خواهد کرد. این روش هیچ خطری برای بی‌اختیاری مقعدی ندارد و میزان مؤفقیت این روش بیش از ۸۰ درصد است اما میزان مؤفقیت بلند مدت آن نامشخص و احتمالاً کمتر از ۵۰ درصد است. این روش نیاز به بستری ۲۴ ساعت در بیمارستان دارد. این تکنیک با خطر بیشتری عوارضی مانند درد، تشکیل آبسه و یا احتمال جابجایی پلاگین همراه است.

 

اما به جز روش‌های تهاجمی و جراحی گفته شده امروزه روش دیگری نیز کشف شده که در حال حاضر تنها راه درمان غیر جراحی فیستول مقعد محسوب می‌شود. چسب فیبرین روشی است که در آن ماده‌ی فیبرینی از طریق منفذ فیستول تزریق شده و درون آن را می‌پوشاند، سپس منفذ فیستول با بخیه مسدود می‌گردد. این روش اجازه‌ی رسیدن بافت‌ها به هم و درمان فیستول از قسمت‌های داخلی به خارجی را می‌دهد. این یک روش ساده، امن و بدون درد است که حداقل میزان استرس را در بیمار ایجاد کرده و خطر بی‌اختیاری مدفوعی سایر روش‌ها را نیز ندارد، اما در دراز مدت نتایج این روش ضعیف است. میزان مؤفقیت اولیه آن بالا و در حد ۷۷ درصد است که طی ۱۶ ماه به ۱۴ درصد کاهش می‌یابد.

درمان فیستول مقعد با عمل جراحي

مراقبت بعد از عمل جراحی فیستول مقعد

پس از اتمام جراحی فیستول مقعد و به هوش آمدن بیمار، در اکثر موارد فرد قادر به حرکت، خوردن و نوشیدن بلافاصله پس از هوشیاری خواهد بود و حتی می‌تواند در همان روز ترخیص شود و به منزل باز گردد. اما ممکن است در اعمال جراحی پیچیده نیاز به بستری طولانی‌تر در بیمارستان باشد. در هر صورت ترخیص بیمار به معنی نادیده گرفتن عمل جراحی نیست و فرد باید در منزل تا بهبود نسبی زخم ناشی از جراحی استراحت کند و به توصیه‌های پزشک خود عمل کند. اقدامات مراقبتی و حمایتی پس از جراحی فیستول مقعد شامل:

 • مصرف داروی ضد درد: بسیاری از افراد پس از عمل جراحی تمایل و نیاز به استفاده از مسکن برای تسکین درد خود دارند که باید با دوز و فاصله‌ی زمانی تجویز شده توسط پزشک خود مصرف نمایند؛
 • مصرف آنتی‌بیوتیک در صورت لزوم: در افراد سالمی که نشانه‌‌ای از تب و عفونت ندارند، نیازی به تجویز آنتی‌بیوتیک پس از جراحی نیست. اما آنتی‌بیوتیک ممکن است برای برخی از افراد، از جمله افراد مبتلا به دیابت یا اختلال ایمنی بدن به عنوان پیشگیری تجویز شود؛
 • تعویض پانسمان: پانسمان ناحیه نیاز به تعویض هر چند روز یک بار دارد که بهتر است فرد برای انجام آن در بیمارستان آموزش ببیند و یا توسط یک پرستار انجام شود. زخم ناحیه طی شش هفته بهبود می‌یابد؛
 • رژیم غذایی ملین: در دوره‌ی کمون پس از جراحی فرد موظف به رعایت رژیم غذایی پرفیبر و ملین است تا از ابتلا به یبوست جلوگیری کند؛
 • حمام نشسته‌ی آب گرم: حمام نشسته‌آب گرم به مدت ۱۵ دقیقه سه بار در روز نیز طی یک هفته پس از عمل جراحی فیستول به سرعت بهبودی زخم کمک می‌کند؛
 • پرهیز از نشستن روی زخم: گاهی گذاشتن یک بالش در زیر باسن هنگام نشستن به کاهش فشار روی زخم کمک می‌کند؛
 • ویزیت پیگیری: برای پیگیری روند درمانی در موعد تعیین شده باید به پزشک معالج مراجعه شود. البته در صورت وجود عارضه یا مشکلی نباید تا ویزیت پیگیری صبر کرد و هر چه زودتر پزشک را از مشکل خود مطلع نمود.

عارضه‌های احتمالی بعد از عمل جراحی فیستول مقعد که در صورت بروز نیاز به پیگیری دارد شامل:

 • خونریزی شدید
 • تورم، ترشح یا درد افزایش یافته
 • حرارت ۳۸ درجه‌ی بدن یا بالاتر
 • تهوع
 • یبوست
 • مشکل در دفع ادرار
 • بی‌اختیاری مقعدی
 • عفونت
پرسش و پاسخ
 • با سلام و عرض ادب،خواستم بدانم که برای عمل فیستول حتما باید عکس ازفیستول گرفته شود،یا ضروری نیست، متشکرم

 • سلام وقت تون بخیر .من میخواستم هزینه عمل لیزر فیستول رو بدونم و اینکه آیا دفترچه بیمه در هزینه عمل تاثیری داره یا نه؟لطفا هزینه عمل رو با بیمه وبدون بیمه اعلام کنید .مورد دیگه اینکه چون این بیماری همراه با درد و مشکلات زیاده میخواستم بدونم آیا احتیاج به نوبت گیری های طولانی هست یا همون جلسه اول عمل رو انجام میدید؟لطفا حتما هزینه عمل رو مشخص بگید ممنون

  • با سلام
   خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جراحی در همان روز مراجعه انجام شده و فرد می تواند طی یک الی دو ساعت مرخص شده به خانه بازگردد و زندگی عادی روزمره خود را آغاز کند.

 • با سلام
  اسفند ۹۵ عمل جراحی فیستول داشتم . مجددا خرداد ۹۶ یک عمل مشابه داشتم . عید ۹۶ بدنم را عفونت گرفته بود پزشک از محل عمل فیستولی عفونت رو تخلیه و گفت هم زمان فیستول کوچکی داشتم عمل کرده .و هر بار یک پزشک و دو بارش در بیمارستان خاتم النباء بوده . اکنون محل عمل خوب شده ولی برخی مواقع احساس درد در معقد دارم .
  ۱- می خوام بدونم این احساس درد ملایم در برخی مواقع ممکنه از فیستول مجددا باشه یا فکر اشتباه به من تلقین شده؟
  ۲- چرا برا فیستولم از ام آری یا وسیله دقیق تر برا معاینه نیاز نبوده و نیست ؟

  • با سلام
   نیاز به تصویربرداری های دقیق کف لگنی در همه موارد و انواع بیماری ها ضروری نبود و بسته به شدت و نوع بیماری درباره آن تصمیم گیری خواهد شد و احساس درد اگر گهگاهی و قابل تحمل است نیاز به پیگیری نداشته و طبیعی می باشد اما اگر درد در حال افزایش و تشدید بود برای بررسی به پزشک خود مراجعه کنید

 • باعرص سلام و وقت بخیر
  اقای دکتر من دیماه۹۲فروردین ۹۵و اردیبهشت ۹۶ تحت جراحی فیستول آنال قرار گرفته ام
  متاسفانه چن ماهی میشه ک دوباره اود کرده و ۲۴ساعت چرک و ترشح سبز رنگ ب همراه درد شدید رو دارم عااااااجزانه خواهش میکنم ازتون کمکم کنید و راهنماییم کنید
  (اخرین جراحی پیش دکتر نعمت اللهی تو اصفهان بودم ک ام ار ای گرفتن و گفتن با لیزر قابل درمان نیست)

  • با سلام
   متاسفانه بیماری فیستول مقعد یک بیماری پردردسر بوده و گاهی هم بارها نیاز به جراحی داشته و باید در روند درمان آن صبور باشید و حتماً درمان را پیگیری کنید و ناامید نشوید برای بررسی وضعیت بیماری فیستول خود حضوری مراجعه کنید تا درباره نوع جراحی آن تصمیم‌گیری شود.

 • دکتر سلام حدودا۳۰ ساله درگیر بیماری ابسه وفیستول هستم بارها عمل کردم وبارها خودبه خود تخلیه شده؛دیگه توان انجام عمل ودوره بهبود جای عمل وزخم را ندارم .چه کنم ؟ممنونم

  • با سلام
   لازم است برای بررسی وضعیت بیماری خود و راهنمایی دقیق حضوری مراجعه کنید متاسفانه این بیماری زمینه ساز ابتلا به بیماری مهلک سرطان بوده و لازم است تا روند درمانی آنها چند ساخت پیگیری شود نگران جراحی خود نباشید با پیشرفته و به روز رسانی روش های درمانی نوین لیزری می توان این بیماری را بدون درد و خونریزی سرپایی تحت بی حسی موضعی درمان کرد به صورتی که در همان روز مراجعه مرخص شوید و از روز بعد زندگی عادی خود را بدون دردسر روش‌های جراحی سنتی داشته باشید متاسفانه بیماری فیستول مقعدی بسیار پر دردسر و سخت درمان بوده و گاهی نیاز به بارها جراحی دارد.

 • با سلام من حدود۲۵ سال پیش برای اولین بار مبتلا به آبسه مقعدی وبه دنبال ان به فیستول شدم که اولین عمل جراحی درهمان زمان انجام دادم تابه حال بالغ بر ۸یا۹ بار عود کرده که بعضی مواقع بهد از چند روز خود به خود تخلیه شده وحدودا۴ بار هم جداحی کرده ام .الان دوباره عود کرده وخودش سرباز کرده؛به نظر شما باید چکار بکنم.ضمن اینکه انجام عمل ودوره بهبود عمل واقعا طاقت فرساست.ممنونم

  • با سلام
   متاسفانه بیماری فیستول مقعدی یک بیماری پردردسر بوده است که به سبب آسیب بافتی شدید در ناحیه می‌تواند زمینه‌ساز ابتلای فرد به بیماری مهلک سرطان در صورت عدم توجه به درمان باشد بنابراین لازم است تحت درمان مناسب قرار بگیرید اگرچه تنها راه درمان این بیماری انجام جراحی خواهد بود ولی امروز با کمک روشهای نوین لیزری میتوانید جراحی را بدون دردسر و سرپایی انجام داد به صورتی که در همان روز مراجعه مرخص شوید و نیازی به مراقبت استراحت و یا پانسمان نداشته و از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را آغاز کنید این جراحی تحت بی حسی موضعی و بدون قرار گرفتن در معرض عوارض داروهای بیهوشی قابل انجام است.

 • سلام
  ۶ ماه پيش در بالاي مقعد سوراخي مشاهده كردم كه ترشحات عفوني داشت به پزشك مراجعه كردم گفت بايد عمل بشه بنده نيز در مورد عمل ليرزر اطلاعات خواستم دكتر گفت كه چنين چيزي ممكن نيست بنده هم بخاطر استرس و مشغله كاري فعلا عمل نكرده ام و روز به روز عفونت زيادي ترشح ميشه لطفا راهنمايي ام كنيد.

  • با سلام
   بهتر است هرچه زودتر روند درمان خود را پیگیری کنید زیرا ایجاد تاخیر در روند درمان باعث تشدید آسیب بافتی ناحیه و عمیق شدن مشکل کیست مویی در شما خواهد شد به صورتی که ممکن است روند درمان را طولانی و نیاز به انجام جراحی مجدد را ضروری کند. نگران نباشید امروزه با کمک پیشرفت علم امکان انجام جراحی با روشهای نوین لیزری بدون درد و خونریزی وجود دارد به صورتی که نیاز به بیهوشی عمومی نداشته تحت بی حسی موضعی و در محیط کلینیک بدون نیاز به بستری شدن در محیط آلوده بیمارستان و قرار گرفتن در معرض عفونت جراحی سرپایی خواهید شد و در همان روز مراجعه مرخص می شوید و می توانید از روز بعد یک زندگی عادی داشته نیازی به مراقبت استراحت طولانی مدت و یا دردسر های پانسمان که در روش‌های سنتی وجود دارد، نداشته باشید حتی به محل کار خود بازگشته بدون نیاز به حمایت دیگران فعالیت عادی خود را از سر گیرید.

 • سلام. ۲سال پیش مشکل آبسه داشتم که جراحی کردم بعد عمل احساس این‌که آبسه بطور کامل جدا نشده را در روز بعد عمل به دکتر اعلام کردم ولی گفتند که تخلیه میشه بعد از یک ماه که به دستور پزشک باید هروز در ظرف بتادین بنشینم را انجام دادم و زخمی که به اندازه سکه بود کم کم جمع شد و بسته شد بعد ۲روز ورم وبادکرد مراجعه به جراح کردم گفتند که فیستول مقعدی داری وعملش سخته از آنروز از ترس عمل سخت برای عمل نرفته ام و هر چند وقت یک بار ورم میکنه و بعد اذیتهای زیادی مترکه وچرک وخون خارج میشه از شما تقاضا دارم که کمکم کنید و بگوئید باید چه کاری انجام بدم کجا مراجعه کنم .مرسی و ممنون میشم پاسخ بدهید.؟

  • با سلام
   با ایجاد تاخیر در روند درمان خود باعث می‌شوید تا آسیب بافتی ایجاد شده بیشتر شده احتمال برگشت بیماری پس از درمان نیز افزایش یافته و نیاز به بارها جراحی پیدا کنید با تهدید این بیماری زمینه‌ساز ابتلا به سرطان بوده باید از هر چه زودتر تحت درمان قرار بگیرد نگران نباشید با روش لیزری میتوانید یک جراحی آسان‌تر بدون درد و خونریزی داشته باشید به صورتی که در همان روز مراجعه درمان شده و در زندگی روزمره خود را آغاز کرده نیاز به مراقبت و یا استراحت و پانسمان نداشته باشید.

 • سلام دکتر من ۵ روز پیش عمل فیستول داشتم دو تکه از روی گوشت دور مقعد نمونه برداری شده در همان قسمت خن ریزی خفیف و ضعیف دارم در همان قسمت هم سوزش در ابگرم بتادندار هم میشینم ایا این جای زخم نمونه برداری درست میشه خون ریزی قطع میشه در ضمن عمل در داخل روده انجام گرفته یا در کجا که دیده نمیشه جای زخم ان چه مدت زمان میبره راه رفتن یا سر کار ممکنه ممنونم ازتون درست توضیح نمیدند

  • با سلام
   خروج ترشحات و خون ریزی در ناحیه ممکن است کمی زمان‌بر بوده و حداقل یک ماه را برای بهبودی نسبی خود در نظر بگیرید از طرفی زمان بازگشت به محیط کار و آغاز زندگی عادی روزمره شما را پزشکی جراحی مربوط به بعد از بررسی و ویزیت میزان بهبودی ناحیه تعیین خواهند کرد. بهبودی کامل ممکن است چند ماه زمان برده و عمل جراحی از درون انجام شده که قابل رویت نیست.

 • سلام من یکساله جراحی فیستول پری انال داشتم الان یه چیزی پلاستیکی ازمقعدم بیرون زده ودرد دارم میخواستم علتشو بپرسم؟

 • با سلام
  بنده ساکن شهرکرد هستم و دچار فیستول آنال بسته شده ام
  دکتر کرمی در شهرکرد پیشنهاد جراحی باز را داده و گفت که با لیزر این نوع فیستول قابل درمان نیست و تخلیه نمیشود
  در اصفهان هم دکتر بهداد پیشنهاد جراحی با روش ایجاد کوتر را داده
  میخواستم ببینم واقعا این نوع فیستول قابلیت لیزر دارد و کدام روش برگشت پذیری کمتری دارد

  • با سلام
   امکان انجام جراحی لیزری برای انواع بیماریهای مقعدی و سخت ترین مراحل پیشرفته بیماری فیستول وجود دارد ولی برای تصمیم گیری نهایی درباره درمان لازم است حضوری مراجعه کرد تحت معاینه بالینی و بررسی های دقیق قرار بگیرید. از طرفی به سبب آسیب بافتی کمتر و انجام جراحی بدون درد و خونریزی تحت بی حسی موضعی با روش لیزری امکان برگشت بیماری با این روش بسیار محدود بوده و حتی احتمال ابتلا به بی اختیاری نیز با این روش کاهش خواهد یافت.

 • با عرض سلام وخسته نباشید من بعد از عمل که بیش از چهار ماه بود ونخ هم داشتم بعلت نیفتادن نخ و ترشحات مجبور شدم دوباره عمل کنم که هم نخ را در آوردند وهم علت ترشحات رو بررسی کردند. حالا بعد از یک هفته عمل دومم میخواستم بدونم چقدر طول میکشه که خوب بشم وطرز دقیق وصحیح پانسمان زخم چطوری هستش؟ با چه چیزهایی زخم را پانسمان کنم؟من الان به دستور پزشکم روزی سه بار در آب گرم با بتادین میشینم و با شامپو بچه جای زخم را میشورم. با تشکر

  • با سلام
   درصورتی که پزشکتان انجام پانسمان روزانه را تجویز نمودند باید حضوری به ایشان مراجعه کنید تا نحوه صحیح انجام آن را آموزش دهند و از طرفی بیماری فیستول مقعدی کمی پردردسر بوده و گاهی نیاز به بارها جراحی خواهد داشت و نمیتوان تضمین داد که این بار بهبودی کامل حاصل خواهد شد.

 • باسلام وخسته نباشیدبنده ۳۸سالمه از حدود دوماه پیش بین پاهام پایین تر از مقعد یعنی بین مقعدو الت تناسلی مایل به ران چپ زیر پوست اندازه ناخن شست تورم ایجادشده وبادکردگیش کمو زیاد هم میشه ودرد نه زیاد شدید فشارش که میدم درد میکنه مراجعه کردم به دکتر ام ار ای برام نوشتن جواب که اوردم گفتن فیستوله باید جراحی بشه حا لاکلنوسکوپی هم نوشتن بعد گفته برم جراحی حالا میحواستم بدونم راه دیگه ای برای درمان قطعیش نیست واگر عمل بشه چقدر بهبودی زمان میبره وهزینش چقدر میشه وایا انجام ندم خطری داره یانه خیلی خیلی ممنون میشم اگه جنابعالی زحمت بکشید جوابی بدهید

  • با سلام
   تنها راه درمان قطعی بیماری فیستول مقعدی انجام جراحی بوده و هیچ یک از درمانهای دارویی به کنترل آن کمک نخواهد کرد از طرفی عدم درمان به موقع این بیماری باعث می شود تا آسیب بافتی در ناحیه تشدید شده و زمینه‌ساز ابتلا شما به بیماری دیگری چون سرطان در این ناحیه شود. بنابراین باید به سلامت خود اهمیت داد هرچه زودتر برای درمان آن اقدام کنید. پس از جراحی با روش های سنتی معمولاً چند ماه زمان می‌برد تا بهبودی فرد حاصل شود اما در صورت انجام جراحی به روش لیزری از روز بعد از عمل می توانید به زندگی عادی برگشت کار و فعالیت خود را آغاز کنید.

  • با سلام
   در روند بهبودی خود کمی صبور باشید برای کنترل درد به متخصص جراح خود مراجعه کنید تا مسکن قوی تجویز کنند

 • سلام آقای دکتر من ۳ ماه قبل آبسه آنال را جراحی نمودم بعد از آن دچار فیستول شدم و دوماه قبل فیستول را جراحی باز نموده و نخ ستون کار گذاشته‌اند. الان بعد از گذشت دوماه هنوز عفونت و درد دارم آیا می توانید با لیزر آن را برایم درمان قطعی کنید؟ با تشکر

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری خود حضوری مراجعه کنید تا درباره درمان شما تصمیم گیری شود بیماری فیستول مقعدی پر دردسر بوده و هیچ تضمینی برای درمان قطعی آن با با یک بار جراحی وجود ندارد ممکن است برای درمان نیاز به بارها جراحی پیدا کنید.

 • سلام دکتر من ۲ماه عمل آبسه پرآنال انجام دادم و دکتر گفت احتمالا بعد از این عمل فیستول بشه ،وعمل بشی.من از کجا بفهم فیستول دارم یا نه

 • با سلام بنده دو هفته پیش جراحی همورویید داشتم از دو سه روز بعد عمل از قسمتی ک برش خورده یک تکه گوشت ظاهر شده ک باعث نگرانی شده میخواستم بدونم آیا خطری دارد یا نه به نظر شما این تکه گوشت چه میتواند باشد ؟؟با تشکر

  • با سلام
   احتمالاً مربوط به جراحی بوده و طی یک ماه آینده برطرف خواهد شد در صورتی که زائده برطرف شد برای بررسی علت آن به پزشک جراح خود مراجعه کنید.

 • باسلام وخسته نباشیدمن حدودیک ماه پیش عمل فیستول به روش سنتی انجام دادم دوروزپیش دکترم نخ ستون راخودش خارج کردوهنوزجای عمل بازاست ولی امروزبه اندازه یک نقطه مدفوع به پانسمان بودوهنوزترشحات وچرک اززخم خارج میشودمیخواستم بدونم خارج شدن مدفوع هم طبیعی هست یانه

  • با سلام
   در روند درمان و بهبودی خود کمی صبور باشید و برای بررسی میزان پاسخ به درمان به جراح خود مراجعه کنید و نگران نباشید.

 • سلام ده روز عمل فیستول پری آنال کردم موقع اجابت مزاج مدفوع از جای زخم میایدو درد شدیددارم وترشح هم ازجای زخم میایدوبعضی مواقع هم خون همراه چرک میاید چکار کنم

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت زخم و روند بهبودی خود به جراح مربوطه مراجعه کنید تا در صورت بروز عفونت اقدامات لازم را انجام دهند.

 • سلام،بعد از عمل آپاندیس که باعث عفونت و چسبندگی روده شدم.چند هفته گذشته ولی جای درن خوب نشده.لطفا راهنمایی کنید،ممنون

 • با سلام و خسته نباشید جناب آقای دکتر نشانه عود فیستول چیست؟ بعد عمل چه مدت طول میکشد که جای زخم خوب شه و ترشح نیاد؟ من الان بیش از چهار ماه عمل انجام دادم ترشح میاد و بعضی وقتها هم جای زخم باد میکنه به اندازه یه نخود میشه کمی هم درد داره و بعد که میترکه از اش خون و ترشح میاد بیرون در ضمن نخ ستون هم دارم که تا به امروز نیفتاده؟ با تشکر

  • با سلام
   علایم که دارید نشان دهنده عود احتمالی بیماری بود لازم است به جراح خود برای بررسی وضعیت مراجعه کنید بعد از گذشت این بازه زمانی نباید ترشحات در این حد زیاد باشد.

 • سلام.من در اردبیل به دکتر مراجعه کردم گفت فیشر مزمن داری و بعد گفت کا بیا به صورت لاپاراسکوپی عملت کنم .به نظرتان لاپاراسکوپی خوبه یا لیزر؟تو مرکز شما کولونسکوپی هم انجام میشه برای اطمینان از اینکه روده مشکلی نداره؟

  • با سلام
   بله در صورت نیاز تحت بررسی دقیقتر کلونوسکوپی قرار خواهید گرفت. قطعاً روش لیزری به سبب آسیب بافتی کمتر و عدم استفاده از تیغ جراحی روش درمانی کم عارضه و سرپایی بوده و نیاز به بستری شدن و یا قرار گرفتن در معرض داروی بیهوشی ندارد. این روش به دلیل انجام بدون درد و خونریزی و عدم نیاز به استراحت طولانی مدت و یا مراقبت خاص و پانسمان مورد استقبال بسیاری از بیماران و پزشکان قرار گرفته است.

 • سلام من دوماه پیش همورویید عمل کردم که متاسفانه دچار عفونت شدم، که عفونت به روده ام رسید دوباره مجبور شدم عمل کنم الانم احساس میکنم که خوب نشدم و دوباره مثل دفعه قبل دچار عفونت شدم