banner
بهمن ۵, ۱۳۹۵

انواع روش های درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

انواع درمان کیست مویی

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با لیزر

علاوه بر روشهای متنوع و متفاوت جراحی سنگین کیست مویی با سینوس پیلونیدال، لیزردرمانی مثل همیشه می‌تواند با قابلیت و مزایای منحصر به فرد خود در درمان این بیماری نیز ایفای نقش کند. در جراحی کیست مویی با لیزر پس از بی‌حسی موضعی به جای استفاده از تیغ و چاقوی جراحی با کمک لیزر ناحیه‌ی را برش داده و بسته به نوع لیزر سینوس را تخلیه و ترمیم می‌کنند. اکثر مویرگ‌های آسیب‌دیده حین عمل با لیزر مسدود و احتمال خونریزی بافتی کم می‌شود. از طرفی لیزر با بستن عروق لنفاوی که با ایجاد برش و گشودن ناحیه سر باز کردن، از تورم بعد از عمل جلوگیری می‌کند. اعصاب آسیب دیده تحت تششع لیزر ترمیم شده و از میزان درد بعد از عمل می‌کاهند. لیزر بافت ملتهب را به صورت عمقی ریشه‌کن می‌کند و بدین صورت از احتمال عود آن می‌کاهد. پس از اتمام لیزر ناحیه‌ی بر جا مانده از کیست مویی به صورت یک بیضی کوچک باقی می‌ماند که طی چند روز ترشح خفیف، ترمیم شده و خود‌به‌خود بسته می‌شود.
لیزر روند درمانی کیست مویی را برای بیمار بسیار آسان و سریع‌تر کرده است. زیرا علاوه بر آسیب بافتی و ایجاد درد کمتر، بدون خونریزی و بخیه می‌تواند مراقبت‌های بعد از عمل را برای فرد محدود و ساده کند. فرد می‌تواند بلافاصله به فعالیت روزمره خود باز گردد و از روز بعد لیزر در محل کار خود حاضر شود.
نیازی به پانسمان و تعویض‌های روزانه ندارد و می‌تواند به راحتی حمام کرده و محل جراحی را شست‌وشو کند، البته تنها اقدام پس از لیزردرمانی تداوم داشتن در دوش روزانه تا بهبودی زخم است. رعایت بهداشت فردی و زدودن موها تا سال‌ها برای پیشگیری از عود مجدد آن در تمامی روش‌ها توصیه می‌شود.
برای رهایی از موها می‌توان با لیزر آن‌ها را نابود کرد، البته در صورتی‌که جنس موها ضخیم و مجعد باشد، زیرا موهای کرکی به خوبی به لیزر پاسخ نمی‌دهند. لیزر موها پس از عمل، به دلیل جلوگیری از عود می‌تواند میزان مؤفقیت عمل را تا ۹۷ درصد افزایش دهد. حتی لیزر موهای ناحیه‌ی گودی و انتهایی کمر یک روش پیشگیرانه در بیماری سینوس پیلونیدال محسوب می‌شود که به افراد پرمو و دارای شغل نشسته به منظور در امان ماندن از این مشکل، بسیار پیشنهاد می‌گردد.
لیزر را حتی می‌توان به صورت ترکیبی با روش‌های جراحی باز کیست مویی با هدف کوتاه کردن روند دو سه ماه‌ی درمان آن استفاده کرد. در این روش ترکیبی که باید با دقت بالا انجام شود، با تاباندن اشعه به ناحیه‌ی باز زخم و بافت‌های اطراف آن به صورت هفته‌ای چند بار سرعت ترمیم بافتی را افزایش و طول مدت درمان را کاهش می‌دهند. البته هزینه‌ی درمان با لیزر ممکن است به مراتب بیشتر از سایر روش‌ها باشد.

انواع درمان کیست مویی

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با جراحی

در حال حاضر قطعی‌ترین روش درمانی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال روش‌های تهاجمی جراحی است که ممکن است بسته به شدت بیماری با تکنیک‌ها و روش‌های متفاوتی انجام شود. روش‌های جراحی می‌تواند درد و مخاطرات بیشتری نسبت به هر روش درمانی دیگری داشته باشد اما گاهی اوقات پزشک برای جلوگیری از عود و ایجاد برخی سرطان‌های پوستی که به دلیل عدم درمان صحیح این کیست به وجود می‌آید، چاره‌ای جز جراحی و تخلیه‌ی کامل کیست نداشته باشد. جراحی باید در بیمارستان و تحت بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی پس از زدودن موهای کامل ناحیه کیست و اطراف آن انجام شود. انواع روش‌های جراحی کیست مویی شامل:

 • برش و تخلیه: این یک روش ساده با ایجاد یک برش در خط وسط آبسه است که اغلب برای آبسه‌‌های حاد و اورژانسی استفاده می‌شود. برش باید آن‌قدر عریض باشد که دسترسی به کل کیست ممکن باشد. سپس محتویات کیست موجود را کامل تخلیه می‌کنند. عمل تخلیه‌ی کامل تا ۹۰ در صد به بهبودی مناسب طی یک ماه کمک می‌کند. در حالی‌که احتمال بهبود بدون تخلیه طی ۱۰ ماه فقط ۵۸ درصد است. ممکن است در ۴۰ تا ۶۰ درصد موارد تورم توده‌ها باعث ندیده شدن سینوس‌های متعدد شود و در نتیجه به جراحی‌های بعدی نیاز پیدا شود. این روش نیاز به بستری ندارد و فرد می‌تواند همان روز مرخص شود. استفاده از گاز روزانه روی زخم برای جلوگیری از عفونت، برخورد زخم با لباس و جریان هوا بر روی آن توصیه می‌شود.
 • برداشتن و باز گذاشتن زخم: در این روش ابتدا سینوس و قسمتی از بافت پوست اطراف آن را برش داده و کامل بر می‌دارند. سپس زخم را باز می‌گذارند تا با گذشت زمان خود ترمیم و بسته شود. باز گذاشتن زخم باعث نیاز به پانسمان روزانه برای چند هفته تا بهبودی کامل آن خواهد شد. مزیت این روش این است که همه‌‌ی بافت‌های ملتهب خارج شده و این وضعیت احتمال عود را در آینده کم می‌کند، از طرفی باز بودن زخم این اجازه را می‌دهد که در صورت عفونت، چرک و ترشحات آلوده از زخم خارج شود.
 • برداشتن و بستن زخم: در این روش نیز ابتدا با یک برش بیضی شکل سینوس و قسمتی از اطراف آن را بریده و خارج می‌کنند، سپس دو طرف برش را به هم نزدیک و با نخ بخیه می‌دوزند. از مزایای این روش این است که در صورت مؤفقیت‌آمیز بودن می‌تواند با سرعت بیشتری بهبود یابد، اما مشکل اینجاست که معمولاً زخم و بخیه‌ها باز می‌شوند. در نتیجه خطر عود یا بروز عفونت زخم بعد از عمل روش بسته بیشتر از سایر روش‌هاست. مصرف پیشگیرانه آنتی‌بیوتیک قبل از عمل می‌تواند احتمال عود و عفونت آن را کم کند. در صورت عفونت مجبور به باز کردن زخم برای خروج ترشحات آلوده و در نتیجه طولانی شدن روند درمان خواهند شد. با این حال روش بسته‌ی بدون مشکل از نظر زیبایی می‌تواند بیماران را بیشتر راضی نگه دارد.
 • روش جراحی پلاستیک: در برخی از موارد پیچیده سینوس پیلونیدال، برای کاهش احتمال عود سینوس و باز شدن زخم، با کمک جراحی پلاستیک و انواع روش‌های ترمیمی با فلپ، ناحیه‌ی عمل را پوشانده و می‌بندند. این روش با وجود نیاز به بستری یک هفتگی در بیمارستان ولی با سرعت بیشتری بهبود می‌یابد. در این روش با کاهش میزان گودی بین دو عضله‌ی سرینی، میزان کشش بر روی زخم کم می‌شود و در مواردی که محل دوخت آن از خط وسط فاصله گرفته، احتمال عود و باز شدن بسیار ناچیز می‌گردد.‌

مراقبت بعد از عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

مراقبت بعد از عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

پزشک بسته به نوع اقدام و جراحی که بر روی کسیت مویی یا سینوس پیلونیدال فرد انجام داده است، بیمار را با توصیه‌های از بیمارستان ترخیص می‌کند. اقدامات درمانی بعد از عمل جنبه‌ی حمایتی داشته و در صورت رعایت کامل نکات روند بهبودی با سرعت بیشتر و احتمال عود و عفونت ناحیه‌ی عمل و مشکلات و عوارض بعدی آن کم می‌شود. این اقدامات خانگی پس از جراحی کیست مویی شامل:

 • مسکن: برخی ناراحتی و درد ناشی از عمل را می‌توان با مصرف ضد دردهای تجویزی توسط پزشک کاهش داد؛
 • استراحت: نیاز به استراحت در خانه و پرهیز از کار سنگین در محل کار تا دو هفته پس از جراحی وجود دارد؛
 • تعویض پانسمان: بهتر است پانسمان روزانه توسط یک پرستار و در مرکز درمانی با شرایط استریل تعویض شود؛
 • وضعیت صحیح نشستن: از نشستن بر روی زخم خودداری شود برای این کار می‌توان از بالش‌های تیوپی در زیر خود استفاده کرد تا ناحیه‌ی جراحی درون فضای خای بالش قرار گیرد و به آن فشار وارد نشود؛
 • استفاده از توالت فرنگی: توالت ایرانی فشار و کشش بین دو عضله‌‌ی سرینی باسن را افزایش می‌دهد به همین علت بهتر است از توالت فرنگی که فشار کمتری به پشت می‌آورد، استفاده شود؛
 • حمام: در صورت باز بودن روش جراحی حداقل یک بار روزانه مجاز به دوش همراه با پانسمان و سپس برداشت آن پس از خیس شدن هستید، ولی در روش جراحی بسته کیست مویی تا چند روز ابتدایی پس از عمل باید محل جراحی کامل خشک بماند و از حمام اجتناب شود؛
 • شست‌وشوی زخم: پس از بهبودی نسبی بدون استفاده از صابون با آب ساده و یک پارچه نرم شسته شود. در صورت خیس یا مرطوب شدن پانسمان حتماً بلافاصله تعویض و خشک شود؛
 • خشک کردن زخم: پس از هر بار شست‌وشو باید زخم را بدون مالش با یک پارچه نرم به آرامی خشک کرد. برای جلوگیری از اصطکاک پارچه استفاده از گرمای سشوار برای خشک کردن نیز روش مناسبی است به شرطی که فاصله ایمن تا پوست رعایت شود؛
 • لباس گشاد: لباس زیر پنبه‌ای و بدون الیاف مصنوعی و نایلون و گشاد پوشیده شود؛
 • رژیم غذایی پر فیبر: مواد غذایی ملین و پر فیبر از ابتلا به یبوست و جلوگیری از زور زدن در دستشویی که می‌تواند به زخم جراحی فشار بیاورد، کمک می‌کند؛
 • اجتناب از ورزش و فعالیت بدنی: برای بهبودی زخم و جلوگیری از فشار بر آن باید فعالیت بدنی و ورزش را تا دو الی چهار هفته بعد و بهبودی نسبی زخم به تأخیر اندازید؛
 • مراجعه به پزشک: در صورت نیاز به کشیدن بخیه یا معاینه‌ی پیگیری در موعد مقرر به پزشک خود مراجعه شود.

در صورت مشاهده‌ی هر یک از علایم زیر که نشانه‌ای از عفونت است و از عوارض جراحی محسوب می‌شود، باید فوراً پزشک خود را مطلع سازید:

 • درد شدید؛
 • قرمزی و تورم پوست؛
 • درجه حرارت ۳۸ یا بالاتر؛
 • احساس گرما در محل زخم؛
 • نشت ترشحات خون‌آبه‌ای از زخم؛
 • بوی نامطبوع محل زخم.

پزشک پس از بررسی اقدام به درمان فوری با آنتی بیوتیک وسیع الطیف مانند مترونیدازول، اریترومایسین و یا کلاریترومایسین برای حداقل دو هفته می‌کند.
با خودداری از نشستن‌های طولانی مدت و رعایت بهداشت فردی، تمیز نگه داشتن ناحیه و زدودن هفتگی موهای زاید موجود در پایین کمر ترجیحا با تیغ یا اسپری موبر می‌توان از عود بیماری سینوس پیلونیدال جلوگیری کرد.

پرسش و پاسخ
 • کیست مویی داشتم.. خواستم عمل لیزری انجام بدم لطف در مورد هزینه اون بفرماید و نحوه عمل کردن توضیحات ی بفرمایید… ممنون از شما.

  • با سلام تنها راه درمان اصلی بیماری کیست مویی جراحی است که به روش‌های مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد. در صورت عدم جراحی بیماری مرتب عود کرده و باعث تشدید آسیب بافتی و وخامت و عمق آن شده و روند درمانی به مرور مشکل خواهد شد.

 • سلام من چند ماه پیش عمل باز کردم بازم هم چرک داره هم خون میاد از سینوس دیگه نمیخام برم عمل روش درمان سنتی موثر میخام. خیلی ممنون

  • با سلام دوست عزیز تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک میکند و دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد. بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنید، جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که در روش لیزری در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و می‌توانید از روز پس از عمل جراحی مدرسه و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و وخیم شدن آن برای درمان خود اقدام کنید. با به تأخیر انداختن عمل جراحی بیماری گسترش یافته و احتمال طولانی شدن روند بهبودی وجود دارد.

 • ضمن تشکر مدت ۱۰ روز از عمل جراحی سینوس پلونیدال بسته انجام گرفته و بخیه ها کشیده شده ولی احساس ورم و سنگینی مابین باسن میشوم و وقتی به پهلو میخوابم اثری از تورم و سنگینی نمیکنم ولی وقتی میشینم یا بلند میشوم احساس سنگینی و ورم میکنم به دکترم مراجعه کردم و میگوید هیچ عفونت و ور می نیست و میگوید چربی های دور باسن است که فشار میآورد سوالم این است زمان ترمیم بافت و جای خالی آن که پر میشود ممنونم راهنمایی بفرمایید

 • سلام وقت بخیر عمل جراحی سینوس پلونیدال بسته هم را با وصل درن اکتیو انجام دادم پس از یک هفته که درن برداشته شد چند روزی است که وقتی میشینم روی صندلی ملتهب میشود راهنمایی بفرمائید در ضمن انتی بیوتیک هم مصرف میکردن سیرو فلوکسازین

 • سلام وقت بخیر
  بنده کمتر از یه ماهه عمل کیست مویی باز انجام دادم که پیچیده و مشکل بود
  اما هنوز چرک زرد و مقداری خون در گاز پانسمان میبینم ک البته مدام کمتر میشه
  دکترم گفت زخم تمیزه نظر شما چیه؟
  انتی بیوتیک مصرف نکنم؟

  • با سلام وجود ترشحات خونابه‌ای به شرطی که کم بوده و بدبو نباشد تا حدی طبیعی است و به شرطی که به خوبی زخم را پانسمان نموده و تمیز نگه دارید نیاز به درمان دارویی ندارد. اگر ترشحات بدبو یا خونریزی زیاد شد و یا دچار درد و قرمزی و تورم ناحیه شدید حتما به پزشک خود برای دریافت درمان انتی‌بیوتیکی مراجعه نمایید.

 • سلام.من کیست مویی داشتم جراحی لیزر کردم و کیست و انشعاباتش از بالای خط باسن تا کنار مقعد بود. بعد از گذشت ۳ روز درد نسبتا شدید دارم وهنگام تغییر پوزیشن احساس میکنم وزنه ای در بین خط باسنم جا به جا میشود.این وزنه چیست؟ ممکنه عفونت داخلی باشه؟ ترشح و تورم بسیار کمی دارم.با تشکر.

 • سلام من درد شدید در ناحیه بالای محل جراحی دارم و نمی توانم طاق باز دراز بکشم . وهر چند وقت خون آبه می آید چه کار باید بکنم .من ۴۲ سالمه

 • سلام.خسته نباشید.من یه مدتی بود یعنی حدود یک سال پیش که در ناحیه پایین کمرم درد داشتم و بعد فهمیدم که چند سوراخ ریز پشت سرهم در اون ناحیه ایجاد شده.اون موقع هم زمان نشستن درد داشتم و هم خون و چرک با بوی نامطبوعی از سوراخ ها خارج میشد اما نه دردش شدید بود و نه تب ولرز یا احساس گرما داشتم.اما حالا درد نمیکنه و فقط مقدار خیلی خیلی کمی چرک با همان بوی نا مطبوع خارج میشود و به اندازه یک دکمه متوسط برامدگی داره که خیلی هم سفت است.میخوام بدونم که من الان بیماریم شدیده؟؟یعنی حتما باید عمل شم؟؟با اینکه خیلی از عمل میترسم و تا حالا با هیچ کس در رابطه با این مشکل حرفی نزدم.لطفا راهنماییم کنید چون خیلی فکرم رو درگیر کرده🙏🙏🙏🙏

  • با سلام اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد شده باشید که به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. تخلیه ترشحات و کاهش علایم نشانه بهبودی و رهایی از بیماری نبوده و لازم است تا پیش از عمیق شدن آن جراحی شوید.

 • من ۱۰ماهه که عمل کردم به روش باز بوده اما الان احساس میکنم ترشح قهوه ای داره دلیلش چیه؟

  • با سلام ترشحات قهوه‌ای می‌تواند نشانه عفونت یا عود بیماری باشد لازم است تا توسط جراح خود ویزیت شوید.

 • سلام…….
  من یکسال هست عمل باز کردم ولی تا الان خوب نشدم و دو بار پوستم پاره شد ………
  بنظر شما باید چیکار کنم؟؟؟؟؟؟
  ممنون می شوم جوابم بدهید.

  • با سلام لازم است تا معاینه شده و در صورت نیاز تحت جراحی همراه با پیوند پوست قرار بگیرید تا دوباره دچار پارگی از ناحیه نشوید.

 • من ۴۰ روزه عمل کردم وداخل زخم راباگاز پر میکنم زخم کوچکتر شده ولی هر روز که گاز را عوض میکنم گاز چرکی است آیا هنوز هم باید چرک وخون بیاید

  • با سلام خیر برای بررسی ناحیه از نظر وجود عفونت پس از جراحی یا عود بیماری به جراح خود مراجعه کنید.

 • سلام، ۷۰ روز هست عمل کیست مویی بصورت باز کردم
  زخم اصلی بسته شده ولی زیر زخم سوراخی هست که از خون میاد، طبیعی هست و آیا خوب میشه؟

  • با سلام این لوله به منظور تخلیه ترشحات درون زخم جاگذاری میشود تا دوباره دچار عفونت یا عود نگردد. معمولا پس از گذشت ده الی چهارده روز نیز بسته به نظر جراح مربوطه خارج می‌گردد.البته از این روش در روشهای جراحی سنتی که توی بیمارستان انجام میشود استفاده میشود امروزه با لیزر بدون درد و خون ریزی و بدون بیهوشی این جراحی قابل انجام است

 • سلام بیست روزی میشه که عمل جراحی بسته کیست مویی انجام دادم ولی امروز شورتم چرکیـبود و سوراخ کوچیکی از زیر جای بخیه ها درومده خاستم بپرسم با مصرف قرص انتی بیوتیک ترشح قطع میشه یا باید دوباره عمل کرد؟

  • با سلام برای معاینه نزد جراح خود مراجعه کنید در صورتی که ترشحات مربوط به عفونت پس از عمل باشد با کمک دارو رفع خواهد شد ولی اگر عفونت شدید باشد ممکن است نیاز به باز کردن بخیه داشته باشید تا چرک خارج شود و روند درمان و بهبودی کمی طولانی گردد.

 • سلام…. من دچار بیماری کیست مویی شدم به دکتر مراجعه کردم ک گفتن طی ۴ جلسه با لیزر کیست رو از بین میبرند ایا شما هم طی چند جلسه کیست رو عمل میکنید…. من کلا ۴ ماه هست ک دچار این بیماریم هیچگونه خون ابه و عفونتی رو زخمم ترشح نمیکنه و هیچ دردی ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • با سلام باید معاینه شوید تا عمق و وسعت کیست بررسی شود اما معمولاً طی یک جلسه جراحی لیزری کافی است.

 • سلام .من امروز ظهر جراحی دارم و عمل باز هم هست… من ۱۵ سالمه میخواستم بدونم عمل باز دردناکه؟؟
  با تشکر…

 • با سلام و خسته نباشيد
  من ديروز عمل كيست مويي به صورت ليزري داشتم عمل سنگيني نداشتم اما تا دو هفته ديگه بخيه هام رو باز ميكنن ميخواستم بدونم تا چند روز بايد استراحت كنم تا بتونم دوباره به فعاليت روزانه بپردازم

  • با سلام اگر به روش لیزری درمان شدید میتوانید کار و فعالیت روزانه سبک را از همین حالا شروع نمایید. ولی بهتر است با جراح خود که در جریان زخم و کیست هست مشورت کنید.

 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما…
  من نزدیک بیست و پنج روزه که جراحی پیلونیدال انجام دادم،زخمم بازه، برای کنترل رفتم دکتر گفتن پیشرفت خوبی نداشته،کمکم کنید برای پر شدن سریع چکار کنم؟؟☹

  • با سلام فرآیند بهبودی زخم پس از جراحی باز کیست مویی طولانی بوده و بسته به عمق آن ممکن است چند ماه زمان برای بسته شدن کامل آن لازم باشد. بهتر است نکات مراقبتی پس از عمل و پانسمان را به دقت و مرتب انجام دهید، مواد غذایی پر فیبر و مایعات فراوان برای جلوگیری از یبوست و وارد شدن فشار حین دفع به محل جراحی استفاده کنید، از توالت فرنگی به جای ایرانی استفاده کنید. از نشستن مستقیم روی زخم بپرهیزید. اجسام سنگین بلند نکرده و ورزش سنگین نکنید. موهای ناحیه را کوتاه نگه داشته و از آلوده شدن آن جلوگیری کنید.

 • سلام حدود شش روز پيش عمل بسته انجام دادم الان در محل زخمم خارش دارم هنوز بخيهاشو نكشيدم اين عاديه يا مشكليه لطف ميكنيد پاسخ ميديد

 • سلام من کیست مویی دارم میخوام عمل کنم اما با لیزر ….. ایا در عمل با لیزر مجددا کیست مویی عود میکنه ؟؟؟؟چون دکتر های شهرما (همدان زندگی میکنم) میگن ک صد در صد عود میکنه…. و ادرس مطب یا کیلینیکی ک شما عمل میکنید میکنید رو میخواستم

  • با سلام خیر عود بیماری کیست مویی در هر روش جراحی محتمل است و بیشتر به شیوه مراقبت و رعایت اصول خودمراقبتی شما پس از جراحی بستگی دارد و لزوماً به سبب روش لیزری یا باز و بسته بیماری عود نخواهد کرد.

 • سلام من یه هفته ست عمل باز کرد طبق دستور پزشک روزی دو بار پانسمان میکنم و دوبار حمام میرم و هر ۸ ساعت انتی بیوتیک مصرف میکنم.موقع حمام زخمم را با اب و شامپو بچه شست و شو میدم.فقط یه مشکلی دارم وقتی پانسمانمو باز میکنم ترشح داره روزای اول زیاد بود همراه با خون ابه الان کمتر شده و خون ریزی نداره فقط کمی ترشح دار ایا این طبیعیه یا عفونت کرده؟

 • با سلام
  ۲هفته هست که از ناحیه دنبالچه احساس درد میکنم باید به پهلو بشینم
  ولی اون ناحیه هیچ تغییری تو ظاهر مشاهده نمیشه
  چیکار باید کرد؟
  سوراخی دیده نمیشه ایا ممکن است خودش خوب بشع؟

  • با سلام لازم است تا از نظر وجود کیست مویی بررسی و معاینه شوید و حتی از نظر آسیب ستون فقرات و درد دنبالچه نیز بررسی گردید.

 • با عرص سلام می خواستم در مورد کیست مویی بپرسم دخترم ۱۳ سل داره ودوچادر کیست مویی شده چند روز دوران بهبودی داره و هزینه با لیز چقدر میشه .ممنون اگر زودتر جواب بدهید.

  • با سلام بستگی به وخامت و عمق و گسترش کیست مویی و نوع روش جراحی باز و بسته و لیزری دارد، در روش باز چند ماه زمان برای بهبودی کامل نیاز است ولی در روش لیزری از روز پس از عمل جراحی امکان بازگشت به کار و فعالیت روزمره وجود داشته و به دلیل ترمیم هم زمان عروق و اعصاب حین جراحی با لیزر درد و خونریزی کمتری داشته و نیاز به پانسمان و مراقبت خاص در سایر روشها نخواهد بود.

 • من دو ماه است عمل كردم ولي نصفش بخيه زد هنوز خوب نشدم زياد درد نميكند فقط نميتونم راه برم كمرم درد ميكنه رانندگي هم نميشه كمي بازه هنوز بو ميده

 • با سلام وخسته نباشید
  من حدود ۱۰ ماه پیش عمل کیست مویی را انجام دادم و زخم من خیلی دیر بسته شده و وقتی هم که بسته شد بعد از یک هفته دوباره نصف زخم دوباره باز شد من برای زخمم از پماد فنی تویین ۱در صد و پماد الفا استفاده می کنم لطفا در مورد مراقبت های بعد از بسته شدن زخم اطلاعاتی در اختیارم بگذارید باتشکر

  • با سلام از نشستن طولانی مدت بپرهیزید، بر روی محل جراحی به صورت مستقیم ننشینید، از توالت فرنگی به جای ایرانی استفاده کنید، مراقب باشید تا به یبوست مبتلا نشوید، از دفع زورکی و پر فشار مدفوع بپرهیزید، اجسام سنگین بلند نکنید، تحرک و فعالیت بدنی و ورزش سنگین نکنید. بهداشت ناحیه را رعایت کنید.

 • سلام آقای دکتر,همسرم دوماه پیش عمل کیست مویی انجام دادعمل باز,بعدازعمل خارش شدیدگرفته بود,پیش دکترش رفتیم میگفت درحال بهبودی,اما بخیه اش رو بعداز۱۶روزکشیدکه منجربه عفونت شده بود,الان خوب شده اما متأسفانه گوشت اضافه آورده,دیروز رفتیم پیش دکترجراح دیگه گفت دوباره باید عمل بشی,آیاراه چاره ای داره؟

 • با سلام واحترام: ‌‌‌
  بنده پنج سال دچار کیست مویی شده ام وده روز است که عمل جراحی بسته انجام داده ام الان دو روز است که از محل بخیه ها ترشح خون آبه وبوی نامطبوع به همراه درد به وجود آمده ضمن اینکه از بعد از عمل هر شیش ساعت کپسول سفالکسین۵۰۰مصرف کرده و محل بخیه را با آب شستشو داده روزانه با گاز استریل محل زخم راپانسمان می کنم لطفا راهنمایی کنید

 • سلام ناحیه بین کمر اول بین باسن کمی درد و ورم دارم بدون چرک و خوک و فقط با فشار اون قسمت درد احساس میکنم وبه صورت عادی درد دارم ممکنه کیست مویی باشه ؟

  • با سلام بله ممکن است در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری کیست مویی باشید، لازم است تا پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای معاینه و درمان خود مراجعه نمایید.

 • سلام من دوسال پيش عمل كيست مويي داشتم و الان گوشت اضافه اورد دكتر گفت بايد روش بخوابي خوب بشه روش خوابيذم زياد و بعد زخم شد و بخيه يكم باز شد الان علاوه بر زخم پايين زخم هم ورم كرده و قرمزه و درد شديدي داره چيكار كنم؟

 • سلام من ۶روزه عمل سینوس مویی به روش باز انجام دادم،عمل نذدیک مقعدم هست و کمی عمیق چند روزه که وقتی پانسمان عوض میکنم و گاز داخلش میزارم درد داره و ب سختی میتونم تکون بخورم کمی هم احساس سوزش میکنم ترشهات هم داره اما داره کم میشه خواستم ببینم این علائم طبیعی یا نه ..مرسی

 • باسلام واحترام:
  ببخشیدمن دوسال هست درگیرکورک یاهکون فیستول شدم خیلی کاراروانجام دادم امانتیجه نداددوبارهم عمل کردم بازم زیرش چرک وخون جمع میشه وخودش سربازمیکنه وتخلیه میشه وبازتاچندروزدیگ موقع پریودی هم عودمیکنه.قسمت پشت گوشه کناری مقعد هست.باتشکر

  • با سلام متأسفانه بیماری فیستول مقعدی یک بیماری مقعدی پر دردسر است که تنها راه درمان اصلی آن جراحی بوده و یک بیماری با دوره درمان طولانی است که صبر و حوصله و همکاری بیمار را می‌طلبد. ممکن است برای درمان کامل نیاز به چندین بار جراحی باشد.

 • سلام بنده نزديك به دوماه است كه مشكل كيست مويي دارم و به دكتر مراجعه كردم و قرار است كه در چند روز اينده دكتر جراحي باز انجام دهد .
  فقط از جراحي ميترسم كه درد داشته باشه ، لطفا راهنمايي كنيد
  با تشكر

  • با سلام کیست مویی با روش جراحی باز دردناک بوده ولی قابل تحمل است و از طرفی لازم است تا مدت طولانی پس از جراحی مراقبت کرده و پانسمان تعویض کنید. اما احتمال عود با این روش کم خواهد شد. در صورت ترس از درد میتوانید با روش لیزری جراحی شده و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی درمان شوید و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز ‌یابید. درد و خونریزی کمتری را به سبب بهبود عروق و اعصاب آسیب دیده حین جراحی تجربه کنید.

 • سلام من عمل کیست مویی داشتم بعد یک هفته از عمل ازش خون آبه میومد ولی الان که رفتم تو نه روز پیش بخیه اولی زخمم دهن باز کرده ولی خون آبه خیلی کمتر شده . باید چیکار کنم که بسته شه

  • با سلام برای بررسی زخم و جای باز شده بخیه به جراح خود مراجعه کنید ممکن است نیاز به بخیه مجدد داشته باشد و لازم است تا حتماً بررسی شود

 • با سلام دخترمن دیروز گفت پشتم درد می کنی به همین خاطر گفتم شاید کنده باسنشو چون خشک شده گفت خون میاد دیشب گفت بهتر شده امشب گفت مامان درد داره دخترم برای کنکور درس می خونه زیاد می شینه امشب دیدم باسنش عین جوش شده یک سوراخ فشار دادم کمی چرک و خون امد بعد پوستشو کندم دیدم یک موی بلند امد و چند تا کرک مو شستمش با بتادین و بعد یک چرک خشک کن سفالکسیم هم دادم چکار کنم

  • با سلام مادر عزیز جداً از خوددرمانی برای خود و اطرافیان بپرهیزید، زیرا علاوه بر حساسیت دارویی ممکن است باعث مقاومت دارویی شده و سلامت را به خطر اندازد. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده و ناخوشایند دیگر برای معاینه و دریافت درمان لازم مراجعه شود، به احتمال فراوان دخترتان دچار مشکل کیست مویی شده که تنها راه درمان اصلی آن جراحی است که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

  • با سلام ممکن است دچار عفونت پس از جراحی شده باشید، لازم است تا ناحیه توسط جراح مربوطه معاینه و بررسی شود.

 • باسلام وخسته نباشی.داداشم نزدیک دو هفته ای بود که دور نافش چرک اومد بیرون نه زیاد. اندازه یه جوش ما گفتیم شاید جوش باشه ولی رفت دکتر میگن سینوس نافی هست باید جراحی بشه ایا این جراحی بخیه میخورد ویا عملش زیاد طول میکشه

  • با سلام بستگی به نوع جراحی انتخابی دارد، اگر روش جراحی بسته انتخاب شود بخیه خواهد داشت ولی در روش باز بخیه ندارد اما مدت زمان بهبودی طولانی خواهد شد ولی در صورت انتخاب روش لیزری در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و درد و خونریزی کمتری نسبت به سایر روشهای سنتی خواهید داشت. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و وخیم شدن آن و تشدید آسیب بافتی برای جراحی اقدام شود.

 • سلام من حدودا یه هفته ی هست متوجه شدم کیست مویی دارم به پزشک مراجعه کرده و گفتن چند روزی دارو عفونی بخورم در مراجعه دومی دیگه اون محل تورم زخم باز کرده بود و عفونت از سوراخ زخم بیرون میومد…الان پزشک گفتن باید عمل بشین منم از عمل سنتی بخاطر اینکه نمیتونم از کارمم زیاد دور باشم میخاستم راهنمایی کنین کدوم روش برای عمل بهتر و زود میتونم بعدش در محل کارم حاضر باشم . با تشکر

  • با سلام با کمک روش نوین لیزری به سبب ترمیم هم زمان اعصاب و عروق آسیب دیده حین جراحی، درد و خونریزی کمتری نسبت به سایر روشهای جراحی سنتی دارد و بنابراین فرد در مدت زمان کوتاهی بهبود پیدا می‌کند، به صورتی که از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد. این روش حتی نیاز به بستری و بی هوشی عمومی نداشته و سرپایی انجام می‌شود و نیاز به پانسمان روزانه ندارد.

 • با سلام.
  آقای دکتر من حدود ۱۰ روزه که جراحی سینوس پیوندها به صورت باز انجام دادم و ناحیه بسیار وسیعی از پشتم و بین باسنم رو تخلیه کردن ،ولی در حال حاضر وضعیت عمومی خوبی دارم.خواستم بدونم تا چه موقع باید قرص سفالکسین ۵۰۰ استفاده بکنم و اینکه آیا با توجه به این حجم وسیع آیا احتمال عود بیماری وجود دارد؟
  با تشکر

  • با سلام معمولاً مصرف دارو بسته به نظر پزشک تا حدود دو هفته پس از عمل توصیه خواهد شد، بله احتمال عود در صورت عدم تخلیه کامل یا عدم رعایت اصول مراقبتی پس از عمل وجود دارد.

  • با سلام بله معمولاً امکان لیزر انواع کیست مویی به شرطی که بیش از حد وسیع نباشند، وجود دارد. در روش لیزری فرد بدون نیاز به بستری شدن در مراجعه سرپایی به کلینیک طی زمان کوتاه و حدود یک ساعت تحت بیحسی موضعی ناحیه و بدون نیاز به بی هوشی عمومی جراحی شده و سپس در همان روز ترخیص می‌شود، این روش به دلیل ترمیم نمودن سر عروق و اعصاب آسیب دیده حین عمل جراحی درد و خونریزی نخواهد داشت و از طرفی همانند روش سنتی نیاز به پانسمان و دردسر تعویض روزانه آن را نیز ندارد. از طرفی فرد در مدت کوتاهتری بهبود پیدا کرده و حتی از روز پس از عمل جراحی قادر به انجام فعالیت روزمره خود هست.

 • با سلام آقای دکتر من ۲ بار عمل کردم در عمل اول خیلی خون ریزی می کرد ولی در دومی در طی یک ماه خون نیامده بود ولی دو روز است که یه کم خون آمده این یعنی دوباره عود کرده یا نه

  • با سلام بدون معاینه بالینی و مشاهده وضعیت زخم جراحی نمیتوان اظهار نظر قطعی نمود، بنابراین هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی دقیق نزد جراح خود مراجعه کنید، ممکن است دقت کافی در مراقبت نداشته و به محل عمل فشار وارد کرده باشید.

 • سلام ، من سه چهار روزی هست که متوجه شدم کیست مویی دارم ، اگه الان برای عمل اقدام کنم جراحی با لیزر انجام میشه ؟ چون این طور ک متوجه شدم جراحی باز سخت هستش ،

 • سلام شوهرم پانزده روزه که عمل کیست مو انجام داده و از لبه های زخم گوشت به رنگ صورتی رشد کرده ولی از کف هنوز سفیده میخواستم بدونم این سفیدی عفونت هست یانه خطر داره

  • با سلام بله کف زخم نیز باید گوشت و بافت جدید تولید کند، در زمان تعویض پانسمان بیشتر دقت کرده و درون زخم را به خوبی با کمک یک گاز تمیز پاک کرده و عفونت را خارج کنید. این پروسه کمی دردناک است که میتوانید چند دقیقه قبل عمل از چند قطره یا اسپری لیدوکایین درون زخم استفاده کنید، در صورت ادامه داشتن عفونت برای دریافت درمان آنتی‌بیوتیکی نزد جراح خود مراجعه کنید.

 • با سلام من سه روز که عمل سینوس انجام دادم واقعا عمل سنگین بود الان هم هر روز جهت
  پانسمان به بیمارستان میرم‌ اما‌نمیدانم چه وقت میتانم حمام برم

  • با سلام بسته به نوع روش جراحی در روش باز از زمان خروج اولین پانسمان یعنی روز پس از عمل و در جراحی بسته دو الی سه روز پس از عمل می‌توانید حمام کنید.

 • باسلام من دوبارعمل کیست روداشتم دفعه اول بسته ودفعه دوم بازوالان باگذشت یک سال زخم عفونت داره وکامل بسته نمیشه من بایدچیکارکنم؟

  • با سلام هیچ نوع روش جراحی باز و بسته سنتی و لیزری کیست مویی تضمینی نبوده و عدم عود بیماری فقط در گرو خود مراقبتی فرد در پیشگیری از بازگشت مجدد آن از طریق رعایت بهداشت فردی ناحیه، تمیز و خشک نگه داشتن و کوتاه نمودن دائمی موهای ناحیه است. از نشستن طولانی مدت و بدون وقفه بر روی ناحیه نیز باید خودداری شود. در حال حاضر نیز لازم است تا مجدد تحت درمان آنتی‌بیوتیکی برای کنترل عفونت و سپس جراحی قرار بگیرید. با انتخاب روش جراحی لیزری می‌توانید بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی‌هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و از روز پس از عمل کار و فعالیت روزمره را آغاز کنید. بدون اینکه نیاز به پانسمان و تعویض آن داشته باشید. با این روش آسوده‌تر درمان خواهید شد.

  • با سلام بله فرد باید تا پایان عمر تغییراتی در سبک زندگی داده و همیشه محل را خشک و تمیز نگه دارد و از آلوده شدن ناحیه با مدفوع جلوگیری کند و همیشه موهتی ناحیه را کوتاه نگه دارد. در صورت تعریق شدید حتماً محل را شسته و خشک کند.

 • سلام من جراحی باز سینوس واشتم برای بهبود و عدم عفونت ده روز اول از پماد موپیروسین استفاده کروم میخوام بدونم ضرری ندارد البته دیگه استفاده نکردم

  • با سلام دوست عزیز جداً از خود درمانی نه تنها در این بیماری بلکه در سایر بیماری‌های خود بپرهیزید، مصرف دارو در موارد مشابه و به اشتباه به خصوص انواع آنتی‌بیوتیکی علاوه بر حساسیت باعث مقاومت دارویی بدن شده و بدن در بیماری مشابه نیاز به دوز و دارو قویتر پیدا خواهد کرد.

  • با سلام خیر تنها راه درمان قطعی کیست مویی انجام عمل جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است.

  • با سلام احتمال بدخیم شدن کیست مویی بسیار کم است ولی عدم توجه به درمان آن نیز کار درستی نیست زیرا در نهایت بیماری عفونی شده و وارد فاز فعال خود می‌شود و با بروز نشانه‌های درد و التهاب منجر به مراجعه اورژانسی شما خواهد شد، بهتر است پیش از گسترش و عمیق شدن آن برای درمان خود مراجعه نمایید.

 • سلام خسته نباشید .من کیست مویی دارم تو ۲سالی ک تو بدنمه ۲بار خالی شده
  و الان چند وقته ک عفونت نمیکنه .ب نظرتون چ کار کنم .عمل کنم؟ب نظرتون کدوم بیمارستان بهتره

  • با سلام اگرچه در حال حاضر کیست مویی غیر فعال است ولی در نهایت دوباره عوث کرده و دچار علایم آزار دهنده خواهید شد، بهتر است پیش از پیشرفت و گسترش و عمیق شدن آن که روند درمان را طولانی می‌کند برای درمان و جراحی اقدام کنید.

 • با سلام من ۶ ماه پیش عمل باز کردم ۳ماه بعدشم زخمم کامل بسته شد اما الان دوباره کمی باز شده میخواستم بدونم عود کرده یا خودش دوباره بسته میشه؟

  • با سلام ممکن است به سبب وارد کردن فشار بیش از حد حین نشستن در دستشویی و دفع مدفوع زورکی باعث باز شدن آن شده باشید، بدون معاینه نمی‌توان اظهار نظر کرد محل باید از نظر عود بررسی شود، ممکن است نیاز به بخیه داشته باشد.

 • سلام
  خسته نباشید
  من چند, ساعتی هست که عمل کیست مویی انجام دادم با لیزر الان هیچ دردی ندارم دکترم گفته امشب روی محل جرای بخوابم که با گاز استریل پر شده و چسبش زدن خواستم بپرسم کی باید این پانسمان باز بشه و دوباره باید پانسمان کنم همش؟ بهترین کاری که میتونم بکنم چیه؟ لطفا جواب بدین مرسی

  • با سلام معمولاً روش لیزری نیاز به پانسمان نداشته و خشک و تمیز نگه داشتن محل زخم کفایت می‌کند ولی برای اطمینان لازم است مطابق با دستورالعمل پزشک خود عمل کنید.

 • سلام همسر من کیست مویی داشت که دکترش گفت پخش شده و جراحیش کرد و یه بر ش از بالای باسن تا نزدیک مقعد و بخیه زده الان ۹روز گذشته و چون کارش مجبوره مدام بشینه با اینه از بالشتک مخصوص استفاده کرده اما محل پانسمانش خونی میشه خونش قرمز نیس تیره است و درد زیادی داره مخصوصا موقع نشستن باید چیکار کنیم؟!
  لطفا جوابمو بدین.ممنون

 • سلام خسته نباشید من دو سوراخ ریز در استخوان بین دو باسنم مشاهده میشود پیشه متخصص رفتم ک به من سفکسیم داد آیا بیماری من کیست مویی است با تشکر

  • با سلام اگرچه بدون مشاهده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد شده باشید که به درمان دارویی پاسخ قطی و صد در صد نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید.

  • با سلام برای تسکین درد از حمام آب گرم نشسته استفاده کرده و برای بررسی از نظر عفونت زخم نزد پزشک خود مراجعه کنید.

 • سلام اقای دکتر من مبتلا به کیست موی ام ویک هفته ای است که جراحی کردم وباز است ودر طول این چند روز بعضی مواقع در جای زخم اب خون عفونت بیرون میاد نمی دونم از دور خوردن زیاده یا استرس داشتن برای زود خوب شدن لطفا مرا راهنمایی کنید

  • با سلام ممکن است دچار عفونت محل جراحی شده و نیاز به درمان آنتی‌بیوتیکی داشته باشید، برای معاینه نزد پزشک خود مراجعه کنید.

 • سلام شوهرم ۴ روزه که عمل باز انجام داده خیلیا گفتن که ضخمشو پانسمان نکنیم خیلیا هم گفتن باید روش بسته باشه تا موقه ای خوب بشه حالا من میخوام بدونم که ایا من پانسمان نکنم تا خودش خوب بشه یا پانسمان کنم تا موقعی که خوب بشه ضخم ممنون میشم جواب بدین ?

  • با سلام جراحی باز فقط در صورتی که به روش لیزری باشد، نیاز به پانسمان ندارد. در غیر این صورت باید تا زمان بهبودی نسبی هر روز و منظم پانسمان و تعویض شود.

 • با سلام
  ایا عمل با لیزر هم یک عمل قطعی و صد در صد هست؟

  من یکشنبه بیمارستان میلاد عمل دارم اگه امکانش هست زودتر راهنماییم کنید که کدم عمل رو انجام بدم بهتره؟

  با سپاس

  • با سلام هیچ روش درمانی و حتی لیزر تضمینی نیست و عدم عود بیماری به خود مراقبتی فرد و دوری از عوامل مستعد کننده عود بیماری بستگی دارد.

 • سلام من دچار بیماری کیست مویی شودم اوایل سوراخی در پشتم ایجاد شود وخون ابه میداد ومن به دکتر مراجعه کردم دکتر بهم قرص چرک خشکن تجویذ کرد ومن استفاده کردم ولی الان دو تا سوراخ به اندازه سر میخ دارم سه تا سوراخ به اندازه سر سوزن الان هیچکدام خون ابه نمیده ایا باید عمل بشم اینو بگم که از سواراخ بزرگ ها کمی هم مو در امده

  • با سلام دوست عزیز تنها راه درمان اصلی و قطعی بیماری کیست مویی در حال حاضر انجام جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. سر باز نمودن زخم و تخلیه آن و کاهش علایم آزار دهنده موقت بوده و در صورت عدم درمان به زودی عود خواهد کرد، اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید هر چه سریع‌تر پیش از عمیق شدن کیست مویی و وسیع شدن آسیب بافتی ناحیه برای جراحی آماده شوید. در صورت انتخاب روش جراحی لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید.