banner
بهمن ۵, ۱۳۹۵

انواع روش های درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

انواع درمان کیست مویی

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با لیزر

علاوه بر روشهای متنوع و متفاوت جراحی سنگین کیست مویی با سینوس پیلونیدال، لیزردرمانی مثل همیشه می‌تواند با قابلیت و مزایای منحصر به فرد خود در درمان این بیماری نیز ایفای نقش کند. در جراحی کیست مویی با لیزر پس از بی‌حسی موضعی به جای استفاده از تیغ و چاقوی جراحی با کمک لیزر ناحیه‌ی را برش داده و بسته به نوع لیزر سینوس را تخلیه و ترمیم می‌کنند. اکثر مویرگ‌های آسیب‌دیده حین عمل با لیزر مسدود و احتمال خونریزی بافتی کم می‌شود. از طرفی لیزر با بستن عروق لنفاوی که با ایجاد برش و گشودن ناحیه سر باز کردن، از تورم بعد از عمل جلوگیری می‌کند. اعصاب آسیب دیده تحت تششع لیزر ترمیم شده و از میزان درد بعد از عمل می‌کاهند. لیزر بافت ملتهب را به صورت عمقی ریشه‌کن می‌کند و بدین صورت از احتمال عود آن می‌کاهد. پس از اتمام لیزر ناحیه‌ی بر جا مانده از کیست مویی به صورت یک بیضی کوچک باقی می‌ماند که طی چند روز ترشح خفیف، ترمیم شده و خود‌به‌خود بسته می‌شود.
لیزر روند درمانی کیست مویی را برای بیمار بسیار آسان و سریع‌تر کرده است. زیرا علاوه بر آسیب بافتی و ایجاد درد کمتر، بدون خونریزی و بخیه می‌تواند مراقبت‌های بعد از عمل را برای فرد محدود و ساده کند. فرد می‌تواند بلافاصله به فعالیت روزمره خود باز گردد و از روز بعد لیزر در محل کار خود حاضر شود.
نیازی به پانسمان و تعویض‌های روزانه ندارد و می‌تواند به راحتی حمام کرده و محل جراحی را شست‌وشو کند، البته تنها اقدام پس از لیزردرمانی تداوم داشتن در دوش روزانه تا بهبودی زخم است. رعایت بهداشت فردی و زدودن موها تا سال‌ها برای پیشگیری از عود مجدد آن در تمامی روش‌ها توصیه می‌شود.
برای رهایی از موها می‌توان با لیزر آن‌ها را نابود کرد، البته در صورتی‌که جنس موها ضخیم و مجعد باشد، زیرا موهای کرکی به خوبی به لیزر پاسخ نمی‌دهند. لیزر موها پس از عمل، به دلیل جلوگیری از عود می‌تواند میزان مؤفقیت عمل را تا ۹۷ درصد افزایش دهد. حتی لیزر موهای ناحیه‌ی گودی و انتهایی کمر یک روش پیشگیرانه در بیماری سینوس پیلونیدال محسوب می‌شود که به افراد پرمو و دارای شغل نشسته به منظور در امان ماندن از این مشکل، بسیار پیشنهاد می‌گردد.
لیزر را حتی می‌توان به صورت ترکیبی با روش‌های جراحی باز کیست مویی با هدف کوتاه کردن روند دو سه ماه‌ی درمان آن استفاده کرد. در این روش ترکیبی که باید با دقت بالا انجام شود، با تاباندن اشعه به ناحیه‌ی باز زخم و بافت‌های اطراف آن به صورت هفته‌ای چند بار سرعت ترمیم بافتی را افزایش و طول مدت درمان را کاهش می‌دهند. البته هزینه‌ی درمان با لیزر ممکن است به مراتب بیشتر از سایر روش‌ها باشد.

انواع درمان کیست مویی

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با جراحی

در حال حاضر قطعی‌ترین روش درمانی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال روش‌های تهاجمی جراحی است که ممکن است بسته به شدت بیماری با تکنیک‌ها و روش‌های متفاوتی انجام شود. روش‌های جراحی می‌تواند درد و مخاطرات بیشتری نسبت به هر روش درمانی دیگری داشته باشد اما گاهی اوقات پزشک برای جلوگیری از عود و ایجاد برخی سرطان‌های پوستی که به دلیل عدم درمان صحیح این کیست به وجود می‌آید، چاره‌ای جز جراحی و تخلیه‌ی کامل کیست نداشته باشد. جراحی باید در بیمارستان و تحت بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی پس از زدودن موهای کامل ناحیه کیست و اطراف آن انجام شود. انواع روش‌های جراحی کیست مویی شامل:

 • برش و تخلیه: این یک روش ساده با ایجاد یک برش در خط وسط آبسه است که اغلب برای آبسه‌‌های حاد و اورژانسی استفاده می‌شود. برش باید آن‌قدر عریض باشد که دسترسی به کل کیست ممکن باشد. سپس محتویات کیست موجود را کامل تخلیه می‌کنند. عمل تخلیه‌ی کامل تا ۹۰ در صد به بهبودی مناسب طی یک ماه کمک می‌کند. در حالی‌که احتمال بهبود بدون تخلیه طی ۱۰ ماه فقط ۵۸ درصد است. ممکن است در ۴۰ تا ۶۰ درصد موارد تورم توده‌ها باعث ندیده شدن سینوس‌های متعدد شود و در نتیجه به جراحی‌های بعدی نیاز پیدا شود. این روش نیاز به بستری ندارد و فرد می‌تواند همان روز مرخص شود. استفاده از گاز روزانه روی زخم برای جلوگیری از عفونت، برخورد زخم با لباس و جریان هوا بر روی آن توصیه می‌شود.
 • برداشتن و باز گذاشتن زخم: در این روش ابتدا سینوس و قسمتی از بافت پوست اطراف آن را برش داده و کامل بر می‌دارند. سپس زخم را باز می‌گذارند تا با گذشت زمان خود ترمیم و بسته شود. باز گذاشتن زخم باعث نیاز به پانسمان روزانه برای چند هفته تا بهبودی کامل آن خواهد شد. مزیت این روش این است که همه‌‌ی بافت‌های ملتهب خارج شده و این وضعیت احتمال عود را در آینده کم می‌کند، از طرفی باز بودن زخم این اجازه را می‌دهد که در صورت عفونت، چرک و ترشحات آلوده از زخم خارج شود.
 • برداشتن و بستن زخم: در این روش نیز ابتدا با یک برش بیضی شکل سینوس و قسمتی از اطراف آن را بریده و خارج می‌کنند، سپس دو طرف برش را به هم نزدیک و با نخ بخیه می‌دوزند. از مزایای این روش این است که در صورت مؤفقیت‌آمیز بودن می‌تواند با سرعت بیشتری بهبود یابد، اما مشکل اینجاست که معمولاً زخم و بخیه‌ها باز می‌شوند. در نتیجه خطر عود یا بروز عفونت زخم بعد از عمل روش بسته بیشتر از سایر روش‌هاست. مصرف پیشگیرانه آنتی‌بیوتیک قبل از عمل می‌تواند احتمال عود و عفونت آن را کم کند. در صورت عفونت مجبور به باز کردن زخم برای خروج ترشحات آلوده و در نتیجه طولانی شدن روند درمان خواهند شد. با این حال روش بسته‌ی بدون مشکل از نظر زیبایی می‌تواند بیماران را بیشتر راضی نگه دارد.
 • روش جراحی پلاستیک: در برخی از موارد پیچیده سینوس پیلونیدال، برای کاهش احتمال عود سینوس و باز شدن زخم، با کمک جراحی پلاستیک و انواع روش‌های ترمیمی با فلپ، ناحیه‌ی عمل را پوشانده و می‌بندند. این روش با وجود نیاز به بستری یک هفتگی در بیمارستان ولی با سرعت بیشتری بهبود می‌یابد. در این روش با کاهش میزان گودی بین دو عضله‌ی سرینی، میزان کشش بر روی زخم کم می‌شود و در مواردی که محل دوخت آن از خط وسط فاصله گرفته، احتمال عود و باز شدن بسیار ناچیز می‌گردد.‌

مراقبت بعد از عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

مراقبت بعد از عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

پزشک بسته به نوع اقدام و جراحی که بر روی کسیت مویی یا سینوس پیلونیدال فرد انجام داده است، بیمار را با توصیه‌های از بیمارستان ترخیص می‌کند. اقدامات درمانی بعد از عمل جنبه‌ی حمایتی داشته و در صورت رعایت کامل نکات روند بهبودی با سرعت بیشتر و احتمال عود و عفونت ناحیه‌ی عمل و مشکلات و عوارض بعدی آن کم می‌شود. این اقدامات خانگی پس از جراحی کیست مویی شامل:

 • مسکن: برخی ناراحتی و درد ناشی از عمل را می‌توان با مصرف ضد دردهای تجویزی توسط پزشک کاهش داد؛
 • استراحت: نیاز به استراحت در خانه و پرهیز از کار سنگین در محل کار تا دو هفته پس از جراحی وجود دارد؛
 • تعویض پانسمان: بهتر است پانسمان روزانه توسط یک پرستار و در مرکز درمانی با شرایط استریل تعویض شود؛
 • وضعیت صحیح نشستن: از نشستن بر روی زخم خودداری شود برای این کار می‌توان از بالش‌های تیوپی در زیر خود استفاده کرد تا ناحیه‌ی جراحی درون فضای خای بالش قرار گیرد و به آن فشار وارد نشود؛
 • استفاده از توالت فرنگی: توالت ایرانی فشار و کشش بین دو عضله‌‌ی سرینی باسن را افزایش می‌دهد به همین علت بهتر است از توالت فرنگی که فشار کمتری به پشت می‌آورد، استفاده شود؛
 • حمام: در صورت باز بودن روش جراحی حداقل یک بار روزانه مجاز به دوش همراه با پانسمان و سپس برداشت آن پس از خیس شدن هستید، ولی در روش جراحی بسته کیست مویی تا چند روز ابتدایی پس از عمل باید محل جراحی کامل خشک بماند و از حمام اجتناب شود؛
 • شست‌وشوی زخم: پس از بهبودی نسبی بدون استفاده از صابون با آب ساده و یک پارچه نرم شسته شود. در صورت خیس یا مرطوب شدن پانسمان حتماً بلافاصله تعویض و خشک شود؛
 • خشک کردن زخم: پس از هر بار شست‌وشو باید زخم را بدون مالش با یک پارچه نرم به آرامی خشک کرد. برای جلوگیری از اصطکاک پارچه استفاده از گرمای سشوار برای خشک کردن نیز روش مناسبی است به شرطی که فاصله ایمن تا پوست رعایت شود؛
 • لباس گشاد: لباس زیر پنبه‌ای و بدون الیاف مصنوعی و نایلون و گشاد پوشیده شود؛
 • رژیم غذایی پر فیبر: مواد غذایی ملین و پر فیبر از ابتلا به یبوست و جلوگیری از زور زدن در دستشویی که می‌تواند به زخم جراحی فشار بیاورد، کمک می‌کند؛
 • اجتناب از ورزش و فعالیت بدنی: برای بهبودی زخم و جلوگیری از فشار بر آن باید فعالیت بدنی و ورزش را تا دو الی چهار هفته بعد و بهبودی نسبی زخم به تأخیر اندازید؛
 • مراجعه به پزشک: در صورت نیاز به کشیدن بخیه یا معاینه‌ی پیگیری در موعد مقرر به پزشک خود مراجعه شود.

در صورت مشاهده‌ی هر یک از علایم زیر که نشانه‌ای از عفونت است و از عوارض جراحی محسوب می‌شود، باید فوراً پزشک خود را مطلع سازید:

 • درد شدید؛
 • قرمزی و تورم پوست؛
 • درجه حرارت ۳۸ یا بالاتر؛
 • احساس گرما در محل زخم؛
 • نشت ترشحات خون‌آبه‌ای از زخم؛
 • بوی نامطبوع محل زخم.

پزشک پس از بررسی اقدام به درمان فوری با آنتی بیوتیک وسیع الطیف مانند مترونیدازول، اریترومایسین و یا کلاریترومایسین برای حداقل دو هفته می‌کند.
با خودداری از نشستن‌های طولانی مدت و رعایت بهداشت فردی، تمیز نگه داشتن ناحیه و زدودن هفتگی موهای زاید موجود در پایین کمر ترجیحا با تیغ یا اسپری موبر می‌توان از عود بیماری سینوس پیلونیدال جلوگیری کرد.

پرسش و پاسخ
 • سلام آقای دکتر خسته نباشید
  بنده دو سال پیش جراحی سینوس پلونیدال به روش باز داشتم ، امروز که نگاه کردم از سمت راست اون عمل قبلی یه حالت جوش مانند زده بیرون و نوکش سفیده، ولی ازش خون نمیاد ، آیا ممکنه جوش باشه، یا دوباره عملم عود کرده؟
  در ضمن اگه امکانش هست هزینه عمل با لیزر رو بگید ممنون میشم
  سپاس

  • با سلام
   برای بررسی از نظر عود مراجعه شود به احتمال فراوان دچار عود شدید ولی نگران نباشید با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

 • باسلام وخسته نباشید.من رو زانوم یه کیست مویی در اومده بود عمل جراحی کردم.ولی الان۴۰ روزه که گذشته نمیتونم زانوموکامل خم کنموراحت راه برم.ماهیچه های ران هم شکل خودشونوا ز دست دادن.خواستم بدونم چقد طول میکشه تا پام کاملا خوب بشه.ممنون از راهنماییتون

 • سلام من کیست موی دارم میخوام عمل نکنم الان تقربیلا دوسال است خودشم کیستم سوراخ وا کرده ایا میشه با دارو خوب شه

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان به موقع دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد و روند بهبودی طولانی میشود. پس خود به خود خوب نخواهد شد، بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا در اسرع وقت مجدد جراحی کنند و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوید. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد دارای بیماری زمینه ای هم میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین و یا نشستن طولانی مدت داشته باشید تا دچار عود نشوید. در صورت رعایت نکات مراقبتی با روش لیزری تضمینی درمان خواهید شد.

 • با سلام وخسته نباشید من پنج سال دنبالچه ام در رفته د و ماه که کیست مو دارم عذاب سختی را متحمل می کنم ازتون خواهش می کنم واسه ام چاره ای بیندیشید از هر راهی رفتم اما دنبالچه ام خوب نشده اگه عمل کنم در آینده برایم مشکل ساز خواهد بود

 • سلام خسته نباشيد
  ببخشيد من ٧ سال پيش عمل كيست مويى داشتم دكتر من گفت كه بايد زخم باز بمونه و با پانسمان كردن هرروز و دوش گرفتن زخم بهبود پيداكنه سوالم اينه كه چطور ميشه جاى زخم رو ترميم كرد؟

  • با سلام اگر جای زخم باز مونده جوش نخورده برای بررسی حضوری مراجعه کنید با روش لیزری ترمیم خواهد شد.

 • سلام
  من از شهرستان می خوام بیام تهران برای عمل کیست مویی
  آیا بعد از عمل می تونم با قطار برگردم خونه؟

 • باسلام سوالی داشتم

  من حدود ۴ ماه پیش یعنی در تیر ماه عمل کیست مویی رو انجام دادم وپزشک هم بعداز عمل ناحیه رو بخیه زد و بعد از حدود دو هفته بخیه هارو رفتم کشیدم
  اما ناگهان یک هفته بعد محل بخیه ها از هم باز شد و تا به امروز هنوز محل بخیه ها جوش نخورده و خونریزی و ترشح داره میخواستم بدونم این طبیعی هست یا نه؟

  • با سلام اگر خونریزی و ترشح دارید لازم است تا به پزشک خود مراجعه نموده و از نظر عود بررسی شوید.

  • با سلام تنها راه درمان کیست مویی جراحی است. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین و یا نشستن طولانی مدت داشته باشید تا دچار عود نشوید. در صورت رعایت نکات مراقبتی با روش لیزری تضمینی درمان خواهید شد.

 • با سلام جناب دکتر عزیز لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید حدود ۱ سال از عمل سینوس مویی به روش بسته میگذرد از ابتدا عمل کاملا خوب و بدون چرک و خونریزی یا باز شدن بخیه انجام شد برای پیش گیری از عفونت دکتر به بنده قرص چرک خشک کن دادن و اصلا عفونت نکرد و ۲ ماه طول کشید تا زخم خوب بشه اما از همون ابتدا من موقع نشستن جای سفت یا روی صندلی مترو مثلا که سفت است یا حتی صندلی دچار مشکل بودم و درد داشتم یعنی موقع بلند شدن به مدت چند ثانیه درد میگیره و مجبورم آروم بلند شم مانند افراد پیر . اما هیچ گونه ترشحی ندارم یا سوراخی یا جوشی . با انگشت که فشار میدهم جای سینوس قبلی را باز دردی آنچنانی ندارم فقط دیگر خیلی فشار میدهم نزدیک دنبالچه درد میگیرد واقعا نمیدانم آیا ممکن است عود کرده باشد؟؟؟؟ اگر عود کرده باشد با عکس برداری یا ام آر آی یا سونوگرافی مشخص میشود .؟؟ چکار کنم دقیقا؟؟؟ ممنون

  • با سلام برای بررسی ناحیه از نظر عود حضوری مراجعه شود، اگر در معاینه بالینی مشخص نشود با کمک ام آر آی قابل تشخیص است.

 • سلام.من چندسالیه کیسه مو دارم هیچ دردی هم نداره فقط گاهی اوقات چرک خونی داره با لیزر میشه عملش کرد

  • با سلام جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین و یا نشستن طولانی مدت داشته باشید.

 • سلام یک هفته می باشد که عمل باز کرده ام و هنگام تعویض پانسمان درد شدیدی دارم علتش چیست

  • با سلام در روند درمان صبور باشید تعویض پانسمان به دلیل آسیب بافتی ناحیه کمی دردناک است.

 • سلام یک هفتیس عمل باز کردم الان خواستم پانسمانشوعوض کنم دیدم ترشحات سبزماننداومده ازچیه و این ترشح چیه عفونت یان؟

 • پسرم ۲۱سالش هست خیلی می ترسه اون هفته رفتیم چرک و عفونت را دکتر براش کشید گفتند دو هفته دیگه عمل حالا پسرم از ترس می گه من عمر نمی کنم چون درد ندارم می خواستم ببینم اکر عمل نکنه خطری هست یا نه ممنون

  • با سلام در صورت عدم انجام جراحی به موقع دیر یا زود دچار عود بیماری شده و علایم باز خواهد گشت. بهتر است مطابق نظر پزشک خود عمل کنند.

 • با سلام من جراحی کیست مویی باز انجام دادم دکتر درون شکاف باز گاز استریل میگذارد سوالم این است که وقتی درونش همیشه گاز باشد پس چگونه زخم بسته میشود و پوست بهم جوش میخورد؟

 • سلام خسته نباشید من هفته پیش بعد از دو هفته درد به دکتر مراجعه کردم و متوجه شدم که کیست مویی دارم البته این کیست به صورت سوراخ هایی ریز هست دکتر دارو دادن و برای عمل چون الان از لحاظ درسی شرایطشو ندارم گفتن بهمن ماه برم . میخواستم بدونم اگه قرص های کلوگزاسیلین رو ادامه بدم و فروردین به کیلینیک شما مراجعه کنم مشکلی خاصی پیش میاد؟

  • با سلام بهتر است در اسرع وقت مراجعه کنید نگران نباشید با روش لیزری به صورت سرپایی و بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان جراحی خواهید شد. از روز پس از عمل نیز میتوانید به کار و فعالیت روزمره و درس خود بازگردید.

 • سلام اقا دکتر ببخشید الان سه روزه روی دنبالیچه ام به شکل بیضی ورم وبا درد شدید همراه هست قرمزی بوی بد نداره ولی درد داره دکتر نرفتم تو نت serchکردم احساس کردم مال منم پیلونیدال باشه نظرتون در این مورد چی هست ممنون از شما ببخشید میتونم عکسو بفرستم نگاه بکنید بی ادبی بنده رو ببخشید

  • با سلام اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون و محلی که اشاره میکنید، احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد بروز کرده و این بیماری به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

  • با سلام نیاز به زمان زیادی نیست در کمتر از یک ساعت انجام شده و میتوانید در همان روز ترخیص شده و از روز بعد به کار و فعالیت روزمره بازگردید.

 • سلام من یک هفته پیش جراحی باز سینوس داشتم وزای اول و دوم و سوم میتونستم ب راحتی راه بروم اذیت نمیشدم ولی بعد زخمم درد ناک و ترشح داشت و راه رفتن و فعالیت هامو محدود کرد میخواستم بدونم احتمال وجود عفونت هست یا ن و در صورت وجود عفونت راه حل چیه ولی علاعم عفونت و ندارم مثل تب و گرمی اون ناحیه فقط تزچرشح قسمتای کمی از داخل زخمه و خیلی دردناکه موقع تمیز کردنش

  • با سلام بله احتمال عفونت هست به جراح خود مراجعه کنید در صورت تشخیص عفونت داروی درمانی قویتر خواهند داد.

 • سلام وقت بخیر من حدود ۲۰سال پیش عمل کردم ومجدداظاهراسینوس گرفتم البته بعضی اوقات ناحیه پاین کمرم درد میگیره و جوشهای چرکی به فاصله های یک ماه میزنه ولی اثلا بوی بد نمیده حتی وقتی که جوش رو تخلیه میکنم سوالم اینه آیا بازه عود کرده والان چ نو عملی انجام میدن آیا با دارو رفع میشه

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان به موقع دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد و روند بهبودی طولانی میشود. پس خود به خود خوب نخواهد شد، بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنند و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوند. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد دارای بیماری زمینه ای هم میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین و یا نشستن طولانی مدت داشته باشید.

 • سلام.من چند روزه عمل کردم.ودکتر گفت که روزی دو بار باید پانسمان و عوض کنم.حالا خودم تو خونه عوضش میکنم..ولی زخمم بوی بدی میده.ایا این بو بخاطر عمل جراحیه؟

 • سلام من عمل باز انجام دادم الانم ۱۷روز میگذره میخوام بدونم تا کی باید درگیرش باشم

 • سلام یک ماه پیش عمل کردم .دو هفته بعدش بخیهاش رو کشیدم .درد زیادی داشتم و ترشحات هم زیاد بودن .الان متوجه شدم که جای بخیه ها باز شده و یه حفره عجیب تو پشتم پیدا شده .دوباره میخوام برم پیش دکتر .به نظر شما دوباره باید عمل کنم.

  • با سلام با پانسمان زیر دوش قرار گیرید، پانسمان خیس شده راحت جدا شده و میتوانید درون و اطراف زخم را بشویید و پس از استحمام درون زخم را از ترشحات عفونی کامل با یک گاز استریل پاک نموده و سپس یک گاز تمیز درون زخم گذاشته و روی آن را پانسمان نمایید.

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان به موقع دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد و روند بهبودی طولانی میشود. پس خود به خود خوب نخواهد شد، بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنند و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوند. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد دارای بیماری زمینه ای هم میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین و یا نشستن طولانی مدت داشته باشید.

 • با سلام وخسته نباشیدخدمت شما .بنده به تازگی دچار سینوس مویی شدم وبا ام آرآی وسونوگرافی تشخیص سینوس بوده واز جراحی هم خیلی ترس دارم .میخواستم مشاوره بگیرم وبا عمل لیزر بیشتر آشنا بشم خوشبختانه مراحل اولیه اس وعود نکرده

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان مجدد دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد و روند بهبودی طولانی میشود. پس خود به خود خوب نخواهد شد، بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنند و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوند. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد دارای بیماری زمینه ای هم میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین انجام دهند.

 • سلام
  در صورت امکان توضیحات کاملی درباره عمل سینوس مویی با لیزر را ارئه بفرمایید

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که قسمت کیست برش زده شده و کیست کامل تخلیه میشود. بسته به نوع جراحی محل عمل بخیه یا باز گذاشته خواهد شد. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد دارای بیماری زمینه ای هم میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین انجام دهند.

 • حدود سه ماهه عمل کیست مو انجام دادم حدود یک ماه بود کاملا خوب شده بود ولی الان چند روزه باز پایین محل جراحی سوراخ شده وخون میاد

  • با سلام برای بررسی از نظر عود حتما به جراح خود مراجعه نمایید ممکن است نیاز به جراحی مجدد باشد.

 • باسلام و احترام اقای دکتر من ۶ماه پیش سینوس پیلونیدال بسته عمل کردم ۴ماه بعد عودکرد ورم شدیدکرد خود ب خود تخلیه شد بهترشدم باز ۱ماه بعدعودکرد رفتم عمل زخمم و باز گذاشتن عمق زیاد داره تاحدی که مهره کمرم دیده میشه الان ۲۰روزه عمل کردم دو سومش پرشده وای عمقش اندازه فندوق پرنمیشه ترشح بد بو هم دارم تاحدی که روزی دوبار پانسمان عوض میکنیم,چیکارکنم رود خوب شم؟ببخشید این دوبارم عمل کردم بچه شیرمیدم خیلی سختمه

  • با سلام مراجعه کنید جراحتان از نظر عفونت بررسی کنند دارو بدند. حداقل دو ماه زمان میبرد تا به صورت نسبی زخم بهتر شده و بسته شود.

 • سمیه
  سلام من ۳هفته,است سینوس,پایلونیدال عمل کردم زخمم بازه, عمق زیادم داره تهش سواراخه پرنمیشه ترشح خیلی بدبوهم داره,دکترم آنتی بیوتیک:سفالکسین داده فقط هروز حموم میرم شستسوی میدیم کامل خشک میکنیم جون ترشح زیاد دارم روزی دوبار پانسمان عوض میکنیم چیکار کنم

  • با سلام به رعایت بهداشت و شست و شو استحمام ادامه بدید اگر درمان دارویی تمام شد و هنوز عفونت داشت دوباره به جراح خود مراجعه کنید.

 • حدود سه ماهه عمل کیست مو انجام دادم حدود یک ماه بود کاملا خوب شده بود ولی الان چند روزه باز پایین محل جراحی سوراخ شده وخون میاد

  • با سلام اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون و محلی که اشاره میکنید، احتمالاً دچار عود کیست مویی شده‌اید، در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. نگران نباشید این بار با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

  • با سلام درد مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی بوده یا مربوط به مشکلات استخوان دنبالچه و حتی اسپاسم و گرفتگی عضلات دریچه‌ای مقعد باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و درمان لازم بسته به نوع بیماری مراجعه حضوری نمایید. نشستن در لگن آب گرم و کمپرس گرم به کاهش درد کمک خواهد کرد.

 • سالام من به تازگی عمل سینوس انجام دادم دکترم بخیه زده الان بعد از یک هفته متوجه ترشحات خیلی کمی شدم، هنوز بخیه هام رو نکشیدم آیا این ترشحات طبیعی هستند خیلی کم هست و بو هم نداره

 • سلام من دوهفته پیش سینوس مویی عمل کردم ب روش جراحی بسته. الان پریود شدم خونریزی روی بخیه هام میاد اشکالی نداره؟؟ برای پانسمان دقیقا باید چکار کرد؟؟

  • با سلام مراقب باشید خونریزی روی بخیه نیاد و پد بهداشتی را تند تند عوض کنید، روش بسته نیاز به پانسمان ندارد.

 • سلام.من سینوس پینولیدال داشتم جراحی کردم الان یه هفتس گذشته ودکترم رفته مرخصی نمیاد تایک هفته دیگه.زخمم یه کمی بو میده جوری که وقتی گاز رو از رو زخمم برمیدارم میزارم جلودماغم یکم بو حس میکنم خاستم ببینم غیرطبیعیه یا نه.
  بعدم اگ میشه بگید چطور زخممو ضدعفونی کنم ک عفونت نکنه.
  درضمن زخمم بازه .
  ممنونم.

  • با سلام به احتمال زیاد دچار عفونت پس از جراحی شدید اگر شدید شد به یک پزشک دیگر برای معاینه و دریافت دارو مراجعه کنید. زخم را به خوبی با گاز تمیز پاک کرده و با گذاشتن یک گاز درون زخم پانسمان نموده و از تعریق زیاد خودداری کنید.

 • سلام دکتر من دو روز پیش عمل انجام دادم بصورت بسته هست و یه لوله قرار دادن که خون خارج بشه و گفتن تا یک هفته دست به پانسمان نزنیم و بعد به هفته لوله رو بر میدارن،برای دستشویی واقعا مشکل دارم حتی فرهنگی هم فکر نکنم بتونم بشینم چیکار کنم از نظر شما؟

  • با سلام در این یک هفته بیشتر مصرف مواد غذایی مایع مثل سوپ و مواد غذایی پر فیبر و آب داشته باشید تا دفع روان داشته باشید.

 • کیست مویی همراه شده با تاول از بیرون بالای مقعدخود بهخود سر باز کردو با گذاشتن مرحم اکتیول بمدت ده روز واستفاده از سفکسیم عفونتش کم شد با گذاشتن یک پماد عطاری که گویا روغن گیاهی هم دارد بمدت پنج روز یک دسته مو همراه عفونت خارج شد با مخلوط اب کسیژنه وبتادین البته باگرفتن دستور شستشو دادم درد ندارد ولی منفذ بسته شده تاول بیرون کنار باسن کمی هنوز التاب وقرمزی دارد ولی رو به بهبودیست نمدانم با بسته شدن از تو عفونت مانده یا نه ایا بهبودی کامل است یا موقت

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و موقتی است به صورتی که فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان مجدد دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد. بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنید و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوید. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشد، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین انجام دهید.

 • سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من ۸ روزه عمل سینوس انجام دادم
  گاهی وقتا روزا در حد چند دقیقه راه میرم تو خونه
  و دو روزم هست غذاهامو ایستاده میخورم
  میخواستم بدونم واسه محل جراحیم بد نیست? فشار نمیاره? عمل من باز هست و بخیه نخورده

 • سلام اقاي دكتر بنده سينوس مويي دارم سه ماه قبلم سينوس پيلونيدال پشتم داشتم ك جراحي سنتي كردم و هنوز بعد سه ماه خوب نشده و زخمم بسته نشده و ترشح داره دكترم معاينه كرد و گفته عفونت نيست و فيبرمه… ايا طبيعيه؟ برا سينوس نافم با ليزر چقدر تضمين خوب شدن هست؟ كيست كامل از بين ميره؟

  • با سلام بله طبیعی است و در روش باز بسته شدن زخم چندین ماه زمان میبرد. تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد. بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنید و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوید. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی و تضمینی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. در صورت عدم درمان به موقع، علایم آن قدر آزار دهنده خواهد شد که اورژانسی مراجعه کنید.

 • ببخشید اقای دکتر،برای کیست های نزدیک به مقعد می توان از روش لیزر استفاده کرد؟و برای ما شهر ستانی ها که امدن به تهران مشکلات خاص خودشو دا ره در جای دیگری غیر از تهران از روش لیزر استفاده میشه؟

 • با سلام و‌عرض ادب
  من حدود ۲ماه عمل کیست مویی انجام دادم و بخیه زده شد و بعد ۲هفته بخیه ها برداشته شد اما الان با گذشت نزدیک ۱.۵ما هنوزم وقتی به جای بخیه ها دست زده می زنم یا یه جای سفت رو صندلی می نشینم باز هم درد دارم.هیچ گونه ترشحی هم احساس نکردم داشته باشم.می خواستم این درد به چه علتی می تونه باشه؟طبیعیه بعد این ۲ماه؟ چکار باید کرد؟

 • من یک هفتس که کیست مویی رو عمل کردم و بخیه زدم.بعد از جدا شدن درن ترشحات رقیق زیادی از بدنم خارج میشه که همراه با درد هست.ایا این امر طبیعی است؟ چه کاری باید انجام بدم؟

  • با سلام بله درن برای خروج ترشحات گذاشته شده و طبیعی است. محل زخم را تمیز نگه دارید، از توالت فرنگی استفاده کنید، موهای ناحیه را کوتاه نگه دارید، از ابتلا به یبوست و انجام کار سنگین خودداری کنید تا بهبودی حاصل شود و در صورت التهاب قرمزی درد ترشح چرکی به پزشک خود مراجعه کنید.

 • من عمل جراحی کردم اخر مرداد ماه.
  زخم رو باز گذاشتن. هر دو روز یه بار زخم رو میشورم و پانسملن رو عوض میکنم ولی زخم هنوز بسته نشده
  جای نگرانی داره؟ چون دو ماه و نیم شده.
  همچنان برای جلوگیری از عفونت باید پانسمان رو داخل زخم کنم؟

 • سلام
  مدت بیشتر از ۶ماه است ک یک توده در محل بالای مقعد لمس میکنم ک معمولا تایک هفته حس میشه بعدش ازبین میره ولی چندروز بعد دوباره بوجود میاد جدیدا وقتی فشارش دادم ازش خونابه خارج شد هیچ بویی هم نداره دردشم زیاد نیست
  ممکنه این سینوس باشه؟؟
  احتمال عود مجدد پس از لیزر درمانی چقدره؟؟

  • با سلام بله این احتمال وجود دارد برای تشخیص قطعی لازم است حضوری مراجعه نمایید. با کمک روش نوین لیزری معمولا دچار عود نخواهید شد مگر نکات مراقبتی پس از عمل و سبک زندگی غلط خود را تغییر ندهید که ممکن است در هر بازه زمانی بعد از عمل رخ دهد.

  • با سلام خیر، تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و عدم درمان منجر به بروز علایم آزار دهنده و گسترش آسیب بافتی ناحیه و نیاز به اقدام درمانی اورژانسی خواهد شد و البته هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد. بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنید، جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

  • با سلام با کمک روش نوین لیزری اصلا نیازی به بستری نیست در همان روز مراجعه جراحی لیزری شده و بدون نیاز به بیهوشی و یا تحمل درد و خونریزی طی چند ساعت مرخص شده و به کار و فعالیت عادی باز خواهید گشت.

 • سلام.
  حدود۳ ماهه عمل باز کردم زخم در حدود ۹۵درصد ترمیم شده بود اما بعد اینکه چند روز اخیر سرکار رفتم و بهم فشار اومد روی زخمم باز شده.رونده ترمیم کامل زخم باز معمولا چه مدت هست؟و چیکار میشه کرد زودتر ترمیم شود؟
  مرسی

  • با سلام از نشستن طولانی بپرهیزید، جسم سنگین بلند نکنید، روی بالش مخصوص بنشینید، معمولا تا شش ماهم زمان میبره، اگر درد سوزش التهاب ترشح داشت به پزشکتون مراجعه کنید.

 • سلام من سال گذشته عمل باز کیست مو کردم خوب شدم ولی دو سه ماهی میشه تورم داره و تا چند روز قرص میخورن خوب میشه دوباره تا رانندگی میکنم یه ساعت تورم میکنه چند روز یکبار هم پایین زخم خونریزی دارم، لطفا کامل راهنماییم کنید

  • با سلام دوست عزیز به احتمال فراوان شما به دلیل عدم رعایت نکات مراقبتی پس از عمل جراحی کیست مویی و همچنین عدم ایجاد تغییر در سبک زندگی غلط پیشین خود دچار عود و بازگشت بیماری شدید. اما نگران نباشید با روش تضمینی لیزری میتوانید بدون تحمل و نیاز به مراقبتهای سخت پس از جراحی سنتی درمان شده و بدون بستری شدن در بیمارستان و قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و یا عفونتهای منتقل شونده از راه خون در جراحی سنتی بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی جراحی شده و از روز بعد از عمل به کار و فعالیت عادی و روزمره خود بازگردید بدون اینکه نیاز به مراقبت و همراهی فرد دیگری داشته باشید. البته لازم به ذکر است باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید از نشستن طولانی مدت بپرهیزید و بهداشت ناحیه را رعایت کنید تا بیماری بازنگردد.

 • با سلام من يك كيست مويي داشتم كه يه ماهه پيش عمل ليزري انجام دادم و اينكه چند روزيه كه اون ناحيه گوشت اضافه درامده و يه حالتايي دو تا سوراخ ايجاد شده و خون مياد از دكترم پرسيدم اينكه كسيت مويي برنگشته ولي اينو نميدونم كه اين عفونت كرده يا چيزه ديگه اي هست

 • من تازيگي ها دچار كيست مويي شدم و هيچ دردي ندارم اندزه كوچيكي دَارد و به جراح عمومي مراجعه كردم و گفتن ك فعلا عمل تكنيد تا بزرگ شه و ترشحات بياد بعدا. أيا عمل كردن اللان من ب موقع نيست!

 • باسلام :
  ۵سال پیش متوجه شدم که سینوس دارم ولی تا الان عمل جراحی انجام ندادم درسال یک هفته عفونت شروع میشه بعد با مصرف قرص عفونت کاملا خشک میشه آیا با عمل نکردن مشکلی پیش میاد باتشکر

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد. بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنید، جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که در روش لیزری در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و می‌توانید از روز پس از عمل جراحی کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و وخیم شدن آن برای درمان خود اقدام کنید. با به تأخیر انداختن عمل جراحی بیماری گسترش یافته و احتمال طولانی شدن روند بهبودی وجود دارد.

 • سلام ببخشید من یک پسر ۱۶ ساله هستم به دلیل این که محصل هستم نمی توانم عمل جراحی بکنم برای همین خواستم بدونم اگر من با لیزر عمل کنم میتونم به درس خودم ادامه بدم یا اگر تا اخرین ماه تحصیلی صبر کنم و بعد عمل کنم مشکلی برام پیش نمیاد ممنونم از لطف شما

  • با سلام نگران نباشید با روش لیزری زود بهبود پیدا کرده و به مدرسه باز خواهید گشت، بهتر است روند درمان را به تأخیر نیندازید و مراجعه کنید.

 • با سلام ۱۰ روزه که عمل کیست مویی با لیزر انجام دادم و محل عمل چهار بخیه خورده اما بعد گذشت ۱۰ روز زخمم هنوز ترشح کمی داره و بوی خفیفی میده هیچ درد و تورمی هم ندارم و روز ب روز دارم بهتر میشم فقط این ترشحات نگرانم کرده

  • با سلام دوست عزیز هیچ تضمینی برای عدم عود و درمان بیماری کیست مویی چه به صورت جراحی سنتی و چه روش لیزری تا زمانی که خود شما همکاری نکنید، وجود ندارد. تضمین عدم عود و رهایی کامل از این بیماری در گرو تغییرات مطلوب و مناسب در سبک زندگی و رژیم غذایی و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره و خودمراقبتی پس از عمل شماست. برای معاینه و راهنمایی بیشتر لازم است تا حضوری مراجعه شود.

 • سلام من ۱۰ روز عمل باز کیست انجام دادم وتو این مدت پانسمان و شستشو خوبی نمیدادم اما الان دارم این کار به درستی انجام میدم ایا ممکن مشکلی پیش بیاد؟
  چطوری میشه روند بهبود زخم سریع تر کرد؟

  • با سلام اگر ترشحات ندارید مشکلی ندارد، تعویض مناسب پانسمان و رعایت بهداشت به بهبودی شما کمک میکند.

 • سلام من ۱۰ روزه عمل کیست بصورت باز کردم خواستم ببینم چطوری باید شستشو کنم؟ اب و شامپو توی زخم بره مشکلی نداره؟

  • با سلام زیر دوش قرار گرفته پس از خیس شدن پانسمان آن را بردارید و سپس زخم را با آب شامپو در صورتی که پزشکتان اجازه داده بشویید، سپس کامل ناحیه را با گاز تمیز خشک و از ترشح پاک نموده دوباره گاز درون زخم گذاشته و پانسمان نمایید.

 • سلام آقای دکتر خسته نباشی یه سوال داشتم من بعد یک ماه میتونم رانندگی کنم عمل باز داشتم

  • با سلام پزشکتون باید بررسی کنند و وضعیت زخم رو ببینند مجوز بازگشت به کار و فعالیتی چون رانندگی بدهند.

 • سلام آقای دکتر تا ۴ روز عمل جراحی. بازداشتم. آقای دکتر تا چه مدت. زن من خوب میشه. بعض یا میگن ۲ هفته بعضی ام میگن ۲ ماه

 • سلام آقای دکتر ۴ روزه عمل کیست موی باز داشتم باند گاز. رو داخل حفره زخم کردن پرستارها. الان در نمیاد خیلی سوز ناکه پانسمان اصلا تو خونه عوض نمیشه چیکار کنم حتما باید باند گاز داخل حفره زخم باشه یانه

  • باسلام برای خارج کردن گاز به پزشک خود یا درمانگاه مراجعه کنید. لازم است تا هر بار گاز گذاشته و پانسمان شود تا بهبودی حاصل گردد و دچار عفونت نشوید.