banner
بهمن ۵, ۱۳۹۵

روش های درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با لیزر و درمان با جراحی

انواع درمان کیست مویی

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با لیزر

علاوه بر روشهای متنوع و متفاوت جراحی سنگین کیست مویی با سینوس پیلونیدال، لیزردرمانی مثل همیشه می‌تواند با قابلیت و مزایای منحصر به فرد خود در درمان این بیماری نیز ایفای نقش کند. در جراحی کیست مویی با لیزر پس از بی‌حسی موضعی به جای استفاده از تیغ و چاقوی جراحی با کمک لیزر ناحیه‌ی را برش داده و بسته به نوع لیزر سینوس را تخلیه و ترمیم می‌کنند. اکثر مویرگ‌های آسیب‌دیده حین عمل با لیزر مسدود و احتمال خونریزی بافتی کم می‌شود. از طرفی لیزر با بستن عروق لنفاوی که با ایجاد برش و گشودن ناحیه سر باز کردن، از تورم بعد از عمل جلوگیری می‌کند. اعصاب آسیب دیده تحت تششع لیزر ترمیم شده و از میزان درد بعد از عمل می‌کاهند. لیزر بافت ملتهب را به صورت عمقی ریشه‌کن می‌کند و بدین صورت از احتمال عود آن می‌کاهد. پس از اتمام لیزر ناحیه‌ی بر جا مانده از کیست مویی به صورت یک بیضی کوچک باقی می‌ماند که طی چند روز ترشح خفیف، ترمیم شده و خود‌به‌خود بسته می‌شود.
در روش درمان کیست مویی با لیزر روند درمان برای بیمار بسیار آسان و سریع‌تر کرده است. زیرا علاوه بر آسیب بافتی و ایجاد درد کمتر، بدون خونریزی و بخیه می‌تواند مراقبت‌های بعد از عمل را برای فرد محدود و ساده کند. فرد می‌تواند بلافاصله به فعالیت روزمره خود باز گردد و از روز بعد لیزر در محل کار خود حاضر شود.
نیازی به پانسمان و تعویض‌های روزانه ندارد و می‌تواند به راحتی حمام کرده و محل جراحی را شست‌وشو کند، البته تنها اقدام پس از لیزردرمانی تداوم داشتن در دوش روزانه تا بهبودی زخم است. رعایت بهداشت فردی و زدودن موها تا سال‌ها برای پیشگیری از عود مجدد آن در تمامی روش‌ها توصیه می‌شود.
برای رهایی از موها می‌توان با لیزر آن‌ها را نابود کرد، البته در صورتی‌که جنس موها ضخیم و مجعد باشد، زیرا موهای کرکی به خوبی به لیزر پاسخ نمی‌دهند. لیزر موها پس از عمل، به دلیل جلوگیری از عود می‌تواند میزان مؤفقیت عمل را تا ۹۷ درصد افزایش دهد. حتی لیزر موهای ناحیه‌ی گودی و انتهایی کمر یک روش پیشگیرانه در بیماری سینوس پیلونیدال محسوب می‌شود که به افراد پرمو و دارای شغل نشسته به منظور در امان ماندن از این مشکل، بسیار پیشنهاد می‌گردد.
لیزر را حتی می‌توان به صورت ترکیبی با روش‌های جراحی باز کیست مویی با هدف کوتاه کردن روند دو سه ماه‌ی درمان آن استفاده کرد. در این روش ترکیبی که باید با دقت بالا انجام شود، با تاباندن اشعه به ناحیه‌ی باز زخم و بافت‌های اطراف آن به صورت هفته‌ای چند بار سرعت ترمیم بافتی را افزایش و طول مدت درمان را کاهش می‌دهند. البته هزینه‌ی درمان کیست مویی با لیزر ممکن است به مراتب بیشتر از سایر روش‌ها باشد.

انواع درمان کیست مویی

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با جراحی

در حال حاضر قطعی‌ترین روش درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال روش‌های تهاجمی جراحی است که ممکن است بسته به شدت بیماری با تکنیک‌ها و روش‌های متفاوتی انجام شود. روش‌های جراحی می‌تواند درد و مخاطرات بیشتری نسبت به هر روش درمانی دیگری داشته باشد اما گاهی اوقات پزشک برای جلوگیری از عود و ایجاد برخی سرطان‌های پوستی که به دلیل عدم درمان صحیح این کیست به وجود می‌آید، چاره‌ای جز جراحی و تخلیه‌ی کامل کیست نداشته باشد. جراحی باید در بیمارستان و تحت بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی پس از زدودن موهای کامل ناحیه کیست و اطراف آن انجام شود. انواع روش‌های جراحی کیست مویی شامل:

 • برش و تخلیه: این یک روش ساده با ایجاد یک برش در خط وسط آبسه است که اغلب برای آبسه‌‌های حاد و اورژانسی استفاده می‌شود. برش باید آن‌قدر عریض باشد که دسترسی به کل کیست ممکن باشد. سپس محتویات کیست موجود را کامل تخلیه می‌کنند. عمل تخلیه‌ی کامل تا ۹۰ در صد به بهبودی مناسب طی یک ماه کمک می‌کند. در حالی‌که احتمال بهبود بدون تخلیه طی ۱۰ ماه فقط ۵۸ درصد است. ممکن است در ۴۰ تا ۶۰ درصد موارد تورم توده‌ها باعث ندیده شدن سینوس‌های متعدد شود و در نتیجه به جراحی‌های بعدی نیاز پیدا شود. این روش نیاز به بستری ندارد و فرد می‌تواند همان روز مرخص شود. استفاده از گاز روزانه روی زخم برای جلوگیری از عفونت، برخورد زخم با لباس و جریان هوا بر روی آن توصیه می‌شود.
 • برداشتن و باز گذاشتن زخم: در این روش ابتدا سینوس و قسمتی از بافت پوست اطراف آن را برش داده و کامل بر می‌دارند. سپس زخم را باز می‌گذارند تا با گذشت زمان خود ترمیم و بسته شود. باز گذاشتن زخم باعث نیاز به پانسمان روزانه برای چند هفته تا بهبودی کامل آن خواهد شد. مزیت این روش این است که همه‌‌ی بافت‌های ملتهب خارج شده و این وضعیت احتمال عود را در آینده کم می‌کند، از طرفی باز بودن زخم این اجازه را می‌دهد که در صورت عفونت، چرک و ترشحات آلوده از زخم خارج شود.
 • برداشتن و بستن زخم: در این روش نیز ابتدا با یک برش بیضی شکل سینوس و قسمتی از اطراف آن را بریده و خارج می‌کنند، سپس دو طرف برش را به هم نزدیک و با نخ بخیه می‌دوزند. از مزایای این روش این است که در صورت مؤفقیت‌آمیز بودن می‌تواند با سرعت بیشتری بهبود یابد، اما مشکل اینجاست که معمولاً زخم و بخیه‌ها باز می‌شوند. در نتیجه خطر عود یا بروز عفونت زخم بعد از عمل روش بسته بیشتر از سایر روش‌هاست. مصرف پیشگیرانه آنتی‌بیوتیک قبل از عمل می‌تواند احتمال عود و عفونت آن را کم کند. در صورت عفونت مجبور به باز کردن زخم برای خروج ترشحات آلوده و در نتیجه طولانی شدن روند درمان خواهند شد. با این حال روش بسته‌ی بدون مشکل از نظر زیبایی می‌تواند بیماران را بیشتر راضی نگه دارد.
 • روش جراحی پلاستیک: در برخی از موارد پیچیده سینوس پیلونیدال، برای کاهش احتمال عود سینوس و باز شدن زخم، با کمک جراحی پلاستیک و انواع روش‌های ترمیمی با فلپ، ناحیه‌ی عمل را پوشانده و می‌بندند. این روش با وجود نیاز به بستری یک هفتگی در بیمارستان ولی با سرعت بیشتری بهبود می‌یابد. در این روش با کاهش میزان گودی بین دو عضله‌ی سرینی، میزان کشش بر روی زخم کم می‌شود و در مواردی که محل دوخت آن از خط وسط فاصله گرفته، احتمال عود و باز شدن بسیار ناچیز می‌گردد.‌

مراقبت بعد از عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

مراقبت بعد از عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

پزشک بسته به نوع اقدام و جراحی که بر روی کسیت مویی یا سینوس پیلونیدال فرد انجام داده است، بیمار را با توصیه‌های از بیمارستان ترخیص می‌کند. اقدامات درمانی بعد از عمل جنبه‌ی حمایتی داشته و در صورت رعایت کامل نکات روند بهبودی با سرعت بیشتر و احتمال عود و عفونت ناحیه‌ی عمل و مشکلات و عوارض بعدی آن کم می‌شود. این اقدامات خانگی پس از جراحی کیست مویی شامل:

 • مسکن: برخی ناراحتی و درد ناشی از عمل را می‌توان با مصرف ضد دردهای تجویزی توسط پزشک کاهش داد؛
 • استراحت: نیاز به استراحت در خانه و پرهیز از کار سنگین در محل کار تا دو هفته پس از جراحی وجود دارد؛
 • تعویض پانسمان: بهتر است پانسمان روزانه توسط یک پرستار و در مرکز درمانی با شرایط استریل تعویض شود؛
 • وضعیت صحیح نشستن: از نشستن بر روی زخم خودداری شود برای این کار می‌توان از بالش‌های تیوپی در زیر خود استفاده کرد تا ناحیه‌ی جراحی درون فضای خای بالش قرار گیرد و به آن فشار وارد نشود؛
 • استفاده از توالت فرنگی: توالت ایرانی فشار و کشش بین دو عضله‌‌ی سرینی باسن را افزایش می‌دهد به همین علت بهتر است از توالت فرنگی که فشار کمتری به پشت می‌آورد، استفاده شود؛
 • حمام: در صورت باز بودن روش جراحی حداقل یک بار روزانه مجاز به دوش همراه با پانسمان و سپس برداشت آن پس از خیس شدن هستید، ولی در روش جراحی بسته کیست مویی تا چند روز ابتدایی پس از عمل باید محل جراحی کامل خشک بماند و از حمام اجتناب شود؛
 • شست‌وشوی زخم: پس از بهبودی نسبی بدون استفاده از صابون با آب ساده و یک پارچه نرم شسته شود. در صورت خیس یا مرطوب شدن پانسمان حتماً بلافاصله تعویض و خشک شود؛
 • خشک کردن زخم: پس از هر بار شست‌وشو باید زخم را بدون مالش با یک پارچه نرم به آرامی خشک کرد. برای جلوگیری از اصطکاک پارچه استفاده از گرمای سشوار برای خشک کردن نیز روش مناسبی است به شرطی که فاصله ایمن تا پوست رعایت شود؛
 • لباس گشاد: لباس زیر پنبه‌ای و بدون الیاف مصنوعی و نایلون و گشاد پوشیده شود؛
 • رژیم غذایی پر فیبر: مواد غذایی ملین و پر فیبر از ابتلا به یبوست و جلوگیری از زور زدن در دستشویی که می‌تواند به زخم جراحی فشار بیاورد، کمک می‌کند؛
 • اجتناب از ورزش و فعالیت بدنی: برای بهبودی زخم و جلوگیری از فشار بر آن باید فعالیت بدنی و ورزش را تا دو الی چهار هفته بعد و بهبودی نسبی زخم به تأخیر اندازید؛
 • مراجعه به پزشک: در صورت نیاز به کشیدن بخیه یا معاینه‌ی پیگیری در موعد مقرر به پزشک خود مراجعه شود.

در صورت مشاهده‌ی هر یک از علائم زیر که نشانه‌ای از عفونت است و از عوارض جراحی محسوب می‌شود، باید فوراً پزشک خود را مطلع سازید:

 • درد شدید؛
 • قرمزی و تورم پوست؛
 • درجه حرارت ۳۸ یا بالاتر؛
 • احساس گرما در محل زخم؛
 • نشت ترشحات خون‌آبه‌ای از زخم؛
 • بوی نامطبوع محل زخم.

پزشک پس از بررسی اقدام به درمان فوری با آنتی بیوتیک وسیع الطیف مانند مترونیدازول، اریترومایسین و یا کلاریترومایسین برای حداقل دو هفته می‌کند.
با خودداری از نشستن‌های طولانی مدت و رعایت بهداشت فردی، تمیز نگه داشتن ناحیه و زدودن هفتگی موهای زاید موجود در پایین کمر ترجیحا با تیغ یا اسپری موبر می‌توان از عود بیماری سینوس پیلونیدال جلوگیری کرد.

پرسش و پاسخ
 • سلام خسته نباشید ممنون میشم جواب سوال منو بدید.
  من کیست مویی داشتم عمل باز انجام دادم حدود ۱۱ماه میشه که عمل کردم ولی هنوز کامل پر نشده پیش دکتر رفتم ایشان گفتن که زخمت یه مقدار خیلی کم ترشحات سفید رنگ داره، کپسول سفالکسین تجویز کردن تا عفونت از بین بره.
  سوال من اینه که ترشحات سفید رنگ برای چیه؟
  سوال بعدیم اینه که دکتر میتونه لبه های زخمی که هنوز مانده تا کامل پر بشه رو خودش بهم بخیه بزنه؟
  برای پانسمان زخم باید با چه محلولی زخم را شست؟ دکتر به من گفته با شامپو بچه!
  تورو خدا جواب منو بدید. خیلی نگرانم

  • با سلام
   ترشحات سفید رنگ مربوط و نشانه وجود عفونت در ناحیه است که با مصرف داروهای تجویزی برطرف خواهد شد هنگام تعویض پانسمان باید این ترشحات سفید را از ناحیه برداشته و آن را تمیز کنید و البته با کمک مقداری شامپو بچه می توانید ناحیه عمل را شستشو دهید در صورت وجود عفونت امکان بخیه نمودن محل زخم وجود ندارد.

 • با سلام و خسته نباشید… ببخشید یه سوال داشتم، من اردیبهشت سال ۹۶ عمل کیست مویی رو به روش باز انجام دادم داخل زخم رو خیلی باز کرده بودن. ولی هنوز پر نشده حدود یک یا دو سانت مانده که زخم پر بشه… رفتم پیش دکتری که عمل منو انجام داده ایشان میگن زخم رو به بهبودی هست زحمت خیلی خوبه، داروی تقویتی داد،دوباره رفتم پیش یک جراح دیگه نظر ایشان این بود که زخم کاملا پر شده ولی لبه های زخم بهم نرسیده گفتن که ما خودمان لبه های زخم رو بخیه میکنیم تا دهانه زخم بسته بشه، سوال من اینه که با بخیه کردن زخم خوب میشه؟ مشکل پیش نمیاد؟ بخدا خیلی نگرانم. واقعا فرصت یه عمل دیگه رو ندارم.
  تورخدا جواب منو بدین.. خیلی ممنونم

 • سلام
  ۲۲ سالمه و هیچ کدوم ازین نشانه ها مثل درد و تورم رو ندارم . ورزشکار هم هستم و تحرک بالایی دارم . اما این مو در ناحیه رشد کرده . چه باید کرد ؟

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت ناحیه و تشخیص بیماری ایجاد شده و تایید وجود کیست مویی لازم است حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شوید چنانچه مبتلا به بیماری باشید همانطور که از قبل گفته شده تنها راه درمان قطعی انجام جراحی خواهد بود و این بیماری با کمک روش های دارویی و خانگی بهبود پیدا نخواهد کرد و فقط کاهش علایم موقتی بوده دیر یا زود بیماری پیشرفت کرده باعث بروز عوارض دیگر خواهد شد توصیه می شود هرچه زودتر قبل از عمیق شدن آن برای دریافت درمان مناسب خود اقدام کنید و نگران انجام جراحی آن نباشید زیرا امروزه با کمک روش های نوین لیزری نیازی به انجام جراحی‌های سخت و گسترده سنتی نبوده با روش لیزری می توانید بدون درد و خونریزی درمان شوید این جراحی تحت بی حسی موضعی انجام شده نیازی به بستری شدن در محیط آلوده بیمارستانی ندارد می‌توانید در همان روز مراجعه ترخیص شده به خانه رفته و نیازی به مراقبت نداشته باشید از روز بعد زندگی عادی خود را داشته و همانند دیگران زندگی کنید.

 • سلام
  من هرچی زنگ میزنم جواب نمیدید اما چند روز پیش سمت راست بالا ی مقعد برامدگی احساس کردم که درد داشت و لان نه درد داره نه ترشح نه بو نه … فقط یه کمی برامده در حد چند میلی متر البته که سفت و کمی هم قرمزه نه زیاد چند روزیه همین جوری ثابته رفتم دکتر انتی بیوتیک داد الان من نمیدونم چی میشه و خیلی میترسم از عملش خواستم ببینم اگه کیسته زودتر لیزر در مانی کنم اخه هم قیمت لیزر رو نمیدونم و هم اینکه بیماریم کیست مویی یانه باید بگم بعد ی مدت که خیلی ناجور بود الان بهتر شده ولی کلا از بین نرفته ممنون میشم اگه جواب بدید .
  با سپاس فراوان

  • با سلام
   لازم است برای بررسی وضعیت و تشخیص قطعی نوع بیماری ایجاد شده حضوری مراجعه کنید در صورت تایید وجود کیست نیاز به جراحی خواهد داشت که البته با وجود روش نوین لیزری می‌توانید جراحی را سرپایی انجام داد یعنی در همان روز مراجعه درمان شده می توانید به خانه باز گردید و نیازی به مراقبت های سخت روش های سنتی و پانسمان نخواهید داشت و از روز بعد زندگی عادی خود را آغاز خواهید کرد.

 • باعرض سلام و خسته نباشید من چندسال بود که بیماری قاچ یا شکاف دهانه مقعد داشتم و هنگام مدفوع خونریزی شدید داشتم ولی اهمیتی نمیدادم که قبل از عید کیست مویی گرفتم و عمل کردن الان نزدیک یک ماه و خورده لی هس عمل کردم و نسبت به روزهای اول خوب خیلی بهترم والان درد شکاف مقعد به شدت اذیتم میکنه چون اون جراحی رو انجام دادم فعلا به خودم ندیدم که دوباره یه جراخی و بیهوشی دیگه بخام انجام بدم و دکتر یسری دارو و پارافین خوراکی برام تجویز کردن الان میخاستم بپرسم من اون جراحی رو بیهوشی کامل انجام دادم الان دوباره بخام بیهوش بشم مورد نداره؟ و الان چون جراحی کیست مویی من باز هس و پانسمان میکنم این جراحی رو بکنم بد نیس دچار عفونت نمیشم؟ و آخرین سوال تا چه مدت دیکه باید برا کیست مویی پانسمان تعویض کنم؟؟

  • با سلام
   جراحی مجدد و حتی بیهوشی مشکلی نخواهد داشت و پانسمان کیست مویی تا زمانی که زخم به طور کامل ترمیم نشده باید ادامه پیدا کند.

 • با سلام دو ماه است که عمل باز کیست مویی را انجام دادم بعد از گذشت دو ماه با وجود اینکه پوست کاملا روی قسمت جراحی شده را گرفته ولی هنوز احساس میکنم که گوشت کاملا پر نشده و با لمس آن احساس میکنم فرورفتگی دارد،سوالم اینه که پس از پوست گرفتن امکان داره که گوشت از داخل پر بشه یا خیر؟

 • سلام عمل جراحیرو که انجام دادم بعد یکروز حمام کردم حالا باید چکار کنم دوباره به دکتر مراجعه کنم یا ایرادی ندارد

 • باسلام جناب دکتر پسرمن ۲۴ سال داره و ۲بار تابه حال عمل سینوس پیلونیدال انجام داده باجراحی وبا بخیه . پس ازبهبودی ناحیه ی عمل را با چندجلسه لیزر موهای زائدموهارا ازبین بردیم .اما مجددا عود کرده امروز بامعاینه که انجام دادم دسته موازاین ناحیه ی سوراخ بیرون آمدوبافشاری که آوردم کمی ترشح زرد بیرون آمد . آیا عمل لیزر میتواندموثرباشد و هزینه عمل چقدرهست؟

  • با سلام
   بله در صورت رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل کوتاه نگه داشتن موهای ناحیه رعایت بهداشت محل خودداری از بلند کردن اجسام سنگین و جلوگیری از تعریق و یا مرطوب ماندن ناحیه با کمک روش نوین لیزری سرپایی تحت بیحسی موضعی درمان شده نیازی به استراحت و یا پانسمان بعد از جراحی نداشته می‌توانند از روز بعد از عمل زندگی عادی خود را آغاز کرده فقط باید از نشستن مداوم و طولانی مدت بپرهیزند، این روش کاملا بدون درد و خونریزی و با احتمال محدود عفونت ناحیه قابل انجام است.

  • با سلام
   در روش لیزری خود عمل جراحی با کمک اشعه لیزر به جای استفاده از تیغ جراحی انجام می‌شود و از اشعه لیزر استفاده میشود و عروق و اعصاب هم زمان ترمیم شده و فرد دچار درد و خونریزی نخواهد شد و در مدت کوتاهتری بهبود پیدا کرده و در معرض عفونت نیز قرار نخواهد گرفت و این عمل تحت بی حسی موضعی انجام شده از روز بعد میتوانید به زندگی عادی خود بازگردید.

 • سوال خود را بپرسید…سلام خدمت آقای دکتر
  و با آرزوی سلامتی خدمت تمامی دوستان
  آقای دکتر من تقریبا سه ماهی میشه که عمل سینوس رو انجام دادم
  سینوس من در ابعا ۳×۲×۲ بود بعد چند مدتی که جای عمل رو به بهبودی بود الآن یه مدته که جای عمل دوباره داره باز میشه لازم به ذکر که دور و بر زخم هم قرمز شده اینها نشانه عفونته؟
  پ.ن: ۲۰ روز پیش هم یه مسافرت برام پیش اومد که یه ۱۰ ساعتی توی راه بودم به این مسافرت ربطی داره؟

  • با سلام
   بله احتمال عفونت یا بازگشت بیماری وجود دارد هرچه زودتر برای بررسی وضعیت آن مراجعه کنید تا اقدامات لازم انجام شود و می‌تواند نشستن مداوم باعث تحریک ناحیه و عفونت و بازگشت بیماری شده باشد.

 • سلام خسته نباشید. من یک سال هست که عمل کیست مویی را به صورت باز انجام دادم ولی اندازه یک سانت باقی مانده تا کاملا زخم پر بشه.
  سوال من اینه که چرا پر نشده؟ خیلی نگرانم

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت ناحیه زخم حضوری مراجعه کنید در افراد خاص ممکن است فرآیند پر شدن آن کمی زمان‌بر بوده و گاهی تا یک سال نیز طول بکشد اما برای راهنمایی بیشتر لازم است معاینه شوید.

 • سلام خسته نباشيد دختر ٢٦ ساله اي هستم و چندماه پيش در قسمت نشيمن تير ميكشيد ولي علامتي نداشت به جراح كه مراجعه كردم گفتن سينوس پاينوليدال هست و بايد عمل بشه عمل باز انجام دادم و چون كسي رو نداشتم به سختي موهاي اطراف زخمم رو تمييز ميكردم الان تازه زخم من جوش خورده سوال من اينه مشكلي پيش نمياد اگه مويي رو نتونسته باشم قبل از جوش خوردن بردارم؟و نشستن و فعاليتام از اين به بعد چطور بايد باشه كه عود نكنه و اينكه ميتونم رابطه از مقعد داشته باشم؟مشكلي پيش نمياد؟تا كي نبايد اين كارو انجام بدم؟
  و ميتونم ورزش كنم؟اسكات بزنم يا ورزش سخت و دراز نشست و دو؟

  • با سلام
   اجازه انجام ورزش سنگین را نداشته باید موهای ناحیه را همیشه کوتاه نگه دارید از نشستن طولانی مدت بپرهیزید هنگام دفع مدفوع از زور زدن و ابتلا به یبوست جلوگیری کنید نه تنها به خاطر این بیماری بلکه به صورت کلی اجازه رابطه مقعدی ندارید زیرا زمینه‌ساز انواع بیماری های مقعدی و بواسیر و شقاق بوده و ممکن است در طولانی مدت باعث شود تا دچار بی اختیاری مدفوع و گاز روده شوید. بهداشت ناحیه را نیز رعایت کرده از تعریق مداوم آن جلوگیری کنید.

  • با سلام
   کوتاه نگه داشتن موهای ناحیه و جلوگیری از تعریق بیش از حد آن که باید می کنند ولی میتوانید با لیزر کردن موهای ناحیه از احتمال بازگشت بیماری جلوگیری کنید

 • سلام وقت به خیر
  من در کیست مویی بسیار بدخیمی در بالای باسنم داشتم اما الان مدتی که هیچ اثری از اون نیست؟به نظرتون چیکار کنم؟همچین چیزی ممکنه؟

  • با سلام
   خیر مطمین باشید که به زودی دچار علائم آزاردهنده آن خواهید شد برای بررسی وضعیت و دریافت درمان مناسب آن قبل از بروز علائم آزاردهنده حضوری مراجعه کنید. با روش لیزری می توانید بیماری کیست مویی را بدون درد و خونریزی سرپایی تحت بی حسی موضعی درمان نموده و زندگی عادی خود را داشته نیاز به پانسمان و استراحت نداشته باشید.

 • با سلام و خسته نباشید خدمت پزشک محترم و با آرزوی سلامتی برای همه ی دوستان من چند روزی هست که به این بیماری مبتلا شدم فقط الان نمیدونم مشکل من کیسته مویی هست یا فقط کیست هست محل صدمه ما بین شیار باسنم هست و یه برآمدگی سفت که سمت چپ شیار باسنم هست اتفاق افتاده دکترمم جواب درستی بهم نمیده میخواستم ببینم کیست ساده هست یا کیست مویی؟ برای جراحی درد داره؟ و این که پانسمانشو خودمونم میتونیم بصورت ساده انجام بدیم

  • با سلام
   بدون معاینه بالینی شما نمیتوان درباره نوع بیماری نظر داد و لازم است حضوری مراجعه کنید و از طرفی در صورتی که به روش سنتی جراحی کنید با درد همراه بوده و پانسمان آن نیاز به کمک شخص دیگری خواهد داشت.

 • سلام خسته نباشید من این عمل رو انجام دادم چند سال پیش اما با لیزر نبوده جاش خیلی بدشکل مونده هیچ راهی واسش وجود نداره که جاش بره ؟

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه کنید با کمک روش های لیزری و انجام جراحی های سرپایی زیبایی می توان تا حدودی بد شکلی ناحیه را برطرف کرد.

 • سلام من ده روزی هست که عمل سینوس انجام دادم به صورت بسته ودوروزه که دکترم درن را در اورده اما کمی پشتم ازجا میخوام بلند بشم درد میکنه البته هنوز بخیه هامو نکشیدم به نظر شما مشکلی داره

  • با سلام
   بله در روند درمان و بهبودی خود کمی صبور باشید طبیعی که کمی احساس درد در محل داشته باشید.

 • سلام پسرمن۲۴سالشه دیروزاین جراحی روانحام داده یک کمی نگرانم ازاین بابت ک شنیده بودم موضعی بیحس میکنن ولی پسرموازطریق نخاع بیحس کردن الان جای امپول نخاعش دردداره وکبودشده نگرانم صلاحدیددکترچی بوده نمیدونم ولی ازعوارض این نوع بیهوشی نگرانم مخصوصاازوقتی ک شنیدم عوارضش ازبیهوشی عمومی بیشتره واینکه شنیدم عود داره لطفاراهنمایی بفرماییدمرسی

  • با سلام
   خیر نگران نباشید اگر نکات مراقبتی بعد از جراحی و بیحسی کمری را به درستی انجام داده باشد دچار هیچگونه عارضه یا ناراحتی نخواهند شد.

 • باسلام.من چندسال یکبارسینوس پیرونیدالم عود میکنه که بعد از خروج ترشحات بدبووچرکی.اون کیست کوچیک میشه.بنظرشما نیازی ب درمان جراحی هست؟چراکه فقط در همون دوره عود اذیت کننده هست.و بعد از اون اذیتی نمیکنه.

  • با سلام
   اگر می خواهید برای همیشه از این بیماری رها شوید باید تحت درمان جراحی قرار بگیرید با کمک روشهای نوین لیزری امکان جراحی سرپایی شما وجود دارد به صورتی که بدون درد و خونریزی تحت بی حسی موضعی درمان شده میتوانید همان روز مراجعه مرخص شده به خانه باز گردید و روز بعد کار فعالیت روزمره خود را آغاز کرده به محیط کاری بازگشته و نیاز به استراحت مراقبت خاصی پانسمان روزمره روش های سنتی نداشته باشید در صورتی که برای درمان قطعی خود اقدام کنید بیماری با شدت بیشتری عود کرده و میتواند شما را مجبور به مراجعه اورژانسی کند.

 • سلام من عمل کرده ام اما بعد از عمل دکتر ان را بقیه کرد واز ان مدت تا حالا باز عفونت کرده وتخلیه میشود

 • با سلام، مدتي بود كه در ناحيه ي بالاي باسنم يك حفره ايجاد شده بود و الانم در همون ناحيه يك ورم پوستي به وجود اومده ميخواستم بدونم كه ايا با يك جلسه ليزر درماني هم ورم و هم حفره درمان مي شود؟ يا به بيش از يك جلسه نياز است؟

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری خود و نوع درمان لازم باید مراجعه کرد معاینه بالینی شوید ولی به احتمال زیاد در یک جلسه عمل جراحی انجام شده و می توانید سلامت خود را بازیابید.

 • من چند روزه ک عمل جراحی سینوس مویی بصورت باز انجام دادم تاچقد باید زخم را اپانسمان کرد تاچن وقت

  • با سلام
   تا زمانی که زخم باز بوده و ناحیه نیاز به مراقبت دارد معمولا ممکن است تا ۱ الی ۲ ماه زمان ببرد.

 • سلام خسته نباشید من کیست مویی عمل کردم دکتر برام درن وصل کرده …ایا بعدا دوباره عفونت میاد از جای درن

 • سلام خسته نباشید من کیست مویی عمل کردم به روش بخیه بعد دکترم درن بهم وصل کرده میخواستم ببینم خوبه..بعد این جایی که بخیه کردن بعدها با خم وراست شدن پاره نمیشه
  ….ممنون متشکر

  • با سلام
   اگر در دوران نقاهت بعد از عمل نکات مراقبتی را رعایت کرده و به خود و ناحیه فشار وارد نکنید پس از جوش خوردن دیگر دچار باز شدن آن و یا برگشت بیماری نخواهید شد.

 • با سلام،من چن ماهی میشه ک احساس درد دارم و بنظرم ی سوراخ کوچیکی هم ایجاد شده ولی هیچ گونه ترشح و بوی وجود ندارد ایا این میتونه سینوس باشه،با تشکر

  • با سلام
   بله این احتمال وجود دارد برای بررسی وضعیت و تشخیص قطعی نوع بیماری حضوری مراجعه کنید با مراجعه فوری می توانید قبل از تظاهر علایم آزاردهنده و ایجاد آبسه و عفونت در محل جهت دریافت درمان مناسب آن که جراحی است، اقدام کنید. نگران نباشید با کمک روش جراحی نوین لیزری دیگر نیاز به جراحی سخت و گسترده در ناحیه نخواهید داشت و میتوانید بدون درد و خونریزی تحت بی حسی موضعی در محیط کلینیک درمان شده در همان روز مراجعه ترخیص شوید و از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را بدون مشکل و بدون نیاز به پانسمان و مراقبت خاص آغاز کرده به محل کار خود بازگردید.

 • سلام.من نزدیکای سوراخ پشتم بنظر خودم دوتا کیست مویی دارم ک حدود ۱۲ساله با این مریضی سرگرم هستم و مدام عفونت خونی داره این دو کیست سمت چپ و راست باستنم ک همون دور سوراخ پشتم میشه..ایا این نشونه هایی ک گفتم مریضی کیست مویی میشه یا مریضی دیگریست…لطفا توضیح بدید

  • با سلام
   بدون معاینه بالینی و مشاهده عینی محل می‌توان نظر قطعی داد ولی به احتمال خیلی زیاد دچار بیماری کیست مویی شدید که لازم است برای درمان آن اقدام کنید و تنها راه درمان قطعی انجام جراحی بوده که البته با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی تحت بی حسی درمان شده و در همان روز مراجعه ترخیص می شوید و از روز بعد می‌توانید زندگی عادی روزمره خود را آغاز کرد نیاز به مراقبت یا پانسمان و استراحت طولانی مدت روشهای جراحی سنتی نداشته باشید.

 • سلام..من ٣ماه پيش جراحي كيست مويي ب روش بسته انجام دادم ك بعد از س هفته بخيه هاشو كشيدم ولي همچنان ازش خونابه و چرك خارج ميشه و دست ك ميكشم برجستس ..مرتب شست و شو ميدم ولي بوي نامطبوعي ميده..احتمال عود مجدد داره؟؟ياممكنه عفونت كرده باشه؟؟

  • با سلام
   ابتدا باید تحت درمان دارویی قرار گرفته و پس از برطرف شدن عفونت سپس تحت درمان اصلی جراحی لیزری بدون درد و خونریزی تحت بی حسی موضعی و در محیط کلینیک سرپایی قرار بگیرید و برای همیشه از این بیماری رها شوید.