banner
آذر ۲۰, ۱۳۹۵

علائم و نشانه‌های بیماری شقاق یا فیشر مقعد و نحوه ی معاینه و تشخیص این بیماری

علائم و نشانه‌های بیماری شقاق یا فیشر مقعدپارگی یا شکافی که در پوشش ناحیه‌ی انتهایی مقعد (مخاط مقعد) ایجاد می‌شود دارای نشانه‌های مشابه‌ای با سایر بیماری‌های مقعدی دستگاه گوارش از جمله هموروئید است که ممکن است تا حدودی تشخیص را برای پزشک مشکل کند. علائم ممکن است به طور ناگهانی شروع و یا به آرامی در طول زمان خود را نشان دهند. علائم و نشانه‌های شایع شقاق یا فیشر مقعدی عبارت است از:

 1. درد ناحیه‌ی مقعد: به دلیل درگیری بخش انتهایی کانال مقعد که دارای حسگر و گیرنده‌های فراوان درد است، طبیعی است که فرد به دلیل آسیب و از هم گسیختگی پوشش داخلی مقعد دچار احساس درد و ناراحتی شود.
 2. درد حین و مدتی پس از دفع مدفوع: به دلیل اصطحکاک ایجاد شده بین مدفوع و ناحیه‌ی‌ ترک خورده و آسیب دیده‌ی خروجی مقعد هنگام عبور آن به خصوص در صورتی ‌که مدفوع خشک و سفت باشد، فرد دچار یک درد مضاعفی خواهد شد که تا مدتی، از چند دقیقه تا چند ساعت پس از اجابت مزاج نیز از آن رنج خواهد برد.
 3. خونریزی مقعد: ترک ایجاد شده در پوشش مخاطی دیواره مقعد می‌توانند آن قدر عمقی شود که خود را به هر یک از مویرگ‌های این ناحیه برساند و منجر به خونریزی شود. به سبب انتهایی بودن منشأ خونریزی ایجاد شده در راست روده، رنگ آن به صورت قرمز روشن رویت خواهد شد زیرا محل خونریزی به خروجی دستگاه گوارش فاصله‌ی زیادی نداشته و قبل از این‌که خون شروع به تیرگی و انعقاد کند فرد متوجه آن خواهد شد.
 4. خون بر روی سطح مدفوع: احتمال خونریزی ناحیه‌ی شقاق یا فیشر هنگام عبور مدفوع از روی آن بیشتر است پس طبیعی است که فرد خون را به صورت جداگانه نه مخلوط بر سطح مدفوع خود در سرویس بهداشتی ببیند.
 5. خون‌آلود شدن دستمال توالت: پس از اجابت مزاج فرد هنوز می‌تواند اثرات خون‌ریزی شقاق یا فیشر مقعد خود را بر روی دستمال توالت مصرفی خود ببیند زیرا در صورت تحریک شقاق یا فیشر خونریزی ادامه دارد.
 6. ایجاد یک زایده‌ی کوچک یا نشانه بر روی پوست نزدیک شقاق یا فیشر مقعد: شقاق یا فیشر مقعدی که مزمن شده و مدت‌ها از ایجاد آن می‌گذرد می‌تواند به صورت یک نشانه‌ی زایده‌ای بر سطح پوست نزدیک شقاق یا فیشر خود را نشان دهد.
 7. سوزش و خارش در مقعد و اطراف آن: ممکن است از برخورد ترشحات طبیعی مقعد یا مدفوع با شقاق یا فیشر مقعدی فرد دچار احساس سوزش یا خارش درون مقعد خود شود.
 8. ترک قابل مشاهده در اطراف مقعد: در صورت مزمن شدن شقاق یا فیشر مقعدی ناحیه‌ی از هم‌گسیخته تا سطح پوست خروجی مقعد ادامه پیدا می‌کند به گونه‌ای که فرد می‌تواند پارگی و ترک را در اطراف مقعد خود نیز رویت کند.

در صورتی که فرد به نشانه‌های ایجاد شده بی‌توجهی نشان دهد و برای درمان شقاق یا فیشر مقعد اقدامی نکند، بیماری شقاق یا فیشر مقعد مهلک‌تر شده و با عفونت باعث بروز نشانه‌های بدتری در فرد خواهد شد که شامل:

 • افزایش درد: دردی که فرد تا قبل از عفونی شدن شقاق یا فیشر خود در مقعد احساس می‌کرد با شدتی دو چندان و مداوم فرد را آزار می‌دهد به صورتی که ممکن است خواب را از چشمان او بگیرد؛
 • سرخی مقعد: التهاب حاصل از عفونت ترک موجود درون مقعد به صورت سرخی و قرمزی بافت‌های اطراف و اطراف مقعد ظاهر می‌شود؛
 • تراوش از شکاف: به دلیل عفونت شقاق یا فیشر، ترشحات چرکی از ناحیه‌ی ترک ایجاد شده در مخاط یا پوست اطراف مقعد خارج می‌‌شود؛
 • تب: در پاسخ به عفونت ناحیه‌ی شقاق یا فیشر دمای بدن فرد بالا رفته، سیستم ایمنی فرد مختل شده و دچار تب می‌شود.

علائم و نشانه‌ها همانند قطعات یک پازل با هم می‌توانند راهنمای خوبی برای تشخیص بیماری شقاق یا فیشر مقعدی و شدت آن باشند.

معاینه و تشخیص بیماری شقاق یا فیشر مقعد

معاینه و تشخیص بیماری شقاق یا فیشر مقعد

وقتی فرد از درد و خونریزی ناحیه‌ی مقعد خود به سطوح می‌آید به پزشک متخصص برای پیدا کردن علت و درمان آن مراجعه خواهد کرد. پزشک با دقت به نشانه‌های علامتی که بیمار از آن‌ها ابراز شکایت می‌کند و سپس با مشاهده‌ی دقیق ناحیه‌ی مقعد همراه با کشیدن طرفین خروجی مقعد به آرامی در اغلب موارد ترک ایجاد شده را می‌بیند و تشخیص قطعی بیماری فیشر در فرد می‌رسد. معمولاً فرد به دلیل درد فراوان اجازه‌ی معاینه‌ی انگشتی را به پزشک نمی‌دهد. محل ایجاد فیشر بیشتر در مکان‌هایی که رایج نیست می‌تواند پزشک را به بررسی سایر بیماری‌های زمینه‌ای احتمالی در فرد مشکوک کند که در این صورت پزشک در تشخیص خود بسنده نمی‌کند و برای کشف علت اصلی روش‌های دیگر معاینه را امتحان می‌کند. همچنین گاهی اوقات برای تشخیص و افتراق بیماری فیشر از سایر بیماری‌های مقعدی از جمله بواسیر نیاز به معاینات کمکی دارد که شامل:

 1. آنوسکوپی مقعد: بررسی مقعد و راست روده با یک لوله‌ی باریک و کوتاه‌ که مشاهده‌‌ی واضح‌تر تمام نقاط کمک می‌کند.
 2. سیگموئیدوسکوپی: بررسی قسمت پایین روده‌‌ی بزرگ با استفاده از یک لوله باریک انعطاف‌پذیر همراه با دوربین در صورت شک به سایر بیماری‌های دستگاه گوارش به خصوص سرطان روده بزرگ از آن استفاده خواهد شد.
 3. بیوپسی مقعد: در صورت شک به تغییر غیر طبیعی سلول‌های مخاط داخل روده، قسمت کوچکی از بافت مقعدی به منظور بررسی میکروسکوپی برداشته می‌شود.
 4. کولونوسکوپی: معاینه کل قسمت‌های روده بزرگ با استفاده از لوله‌ی باریک منعطف دارای دوربین در افرادی که نشانه‌های دیگری مبنی بر سرطان روده دارند.

در پایان معاینه پزشک بر اساس نشانه‌های بالینی و آن‌چه طی بررسی و آزمایش‌های تشخیصی به دست آورده است درمان را برای فرد آغاز می‌کند. تشخیص صحیح همیشه درمان نتیجه‌بخش خواهد داشت. البته رعایت توصیه‌های رفتاری و تغذیه‌ای نیز در بهبود فرد بی‌تأثیر نخواهد بود.

Save

Save

پرسش و پاسخ
 • سلام آقای دکتر بنده فرقی نمی کند چه یبوست داشته باشم یا نه.گاهی خونریزی دارم چند سال پیش به دکتر مراجعه کردم گفت داخل مقعد جوش هست آن خونریزی می کند وچون جایش مرطوب است خوب نمی شود ممنون میشوم چارهای بیاندیشید

  • با سلام برای بررسی علت خونریزی حضوری مراجعه شود ممکن است لازم باشد تا کولونوسکوپی شوید.

 • باسلام
  نزدیک ب یک هفته هست ک مدفوعم همراه بادردوسوزش هست.خون ریزی ندارم ولی دردم زیاده حس میکنم ازطرف داخل زخم شده لطفابگید بایدچیکارکنم

  • با سلام درد و سوزش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب است، بهتر است بیش از این وقت را تلف نکرده برای تشخیص و دریافت درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مراجعه کنید. در صورت وجود زائده نیاز به جراحی خواهید داشت که البته با کمک روش نوین لیزری بدون تحمل درد و خونریزی روش سنتی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی و با بیحسی موضعی جراحی شده و در همان روز به خانه باز میگردید و از روز بعد به تنهایی کار و فعالیت روزمره خود را انجام خواهید داد.

 • یک هفته است بعد از اجابت مزاج درد و سوزش در مقعد دارم چکارکنم دو سال پیش هم همین مشکل را داشتم که با دارو خوب شدم الان شما برای بهبودی من جه پیشنهادی دارید با تشکر.

  • با سلام درد و سوزش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب است، بهتر است بیش از این وقت را تلف نکرده برای تشخیص و دریافت درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مراجعه کنید. در صورت وجود زائده نیاز به جراحی خواهید داشت که البته با کمک روش نوین لیزری بدون تحمل درد و خونریزی روش سنتی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی و با بیحسی موضعی جراحی شده و در همان روز به خانه باز میگردید و از روز بعد به تنهایی کار و فعالیت روزمره خود را انجام خواهید داد.

 • سلام . من چند ساله که اطراف مقعدم خارش دارم. فقط خارش. هیچ درد و خونریزی یا مشکل دیگری ندارم. چندبار پزشک مراجعه کردم گفتن بواسیره و پماد یا شیاف تجویز کردن ولی خوب نشدم. چندروز پیش دوباره رفتم دکتر گفت شقاقه ولی من وقتی علایم شقاقو مطالعه کردم دیدم نه نمیتونه این باشه. من زخمی ندارم فقط وقتی محیط اطراف مقعد رطوبت داره خارشم شدیدتر میشه. اسم این مشکل چیه و چیکار کنم. خیلی ممنونم.

  • با سلام خارش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری پوستی، انگلی یا یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا فیشر باشد، بهتر است پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. این بیماریها در میان مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشک عادی است، به منظور تسکین نسبی خارش کمپرس یخ بر ناحیه گذاشته یا درون لگن آب گرم به مدت پانزده الی بیست دقیقه بنشینید، از خاراندن ناحیه خودداری کنید زیرا سبب آسیب پوستی و گسترش آن خواهد شد. ممکن است به دلیل شست و شوی وسواسی و بیش از حد مقعد دچار این مشکل شده باشید. بسته به علت خارش درمان ها متفاوت است. سعی کنید مصرف مواد غذایی گرم را کاهش دهید.

 • سلام من یک ماهی هست دچار این بیماری شدم
  اوایل بعد از دفع مدفوع خون روی مدفوع بود الان هنگام دفع مدفون خون قرمز روشن ازم بصورت قطره قطره میچکه،لطفا بگید چکار کنم از چه دارویی استفاده کنم

  • با سلام خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید جدی گرفته شده و به موقع و فوری پیگیری شده و تشخیص داده شود. خونریزی مقعدی جدا از مدفوع و روشن شک به وجود بیماری مقعدی را بیشتر می‌کند اما تا زمانی که مشاهدات بالینی تحت بررسی بیشتر معاینه الزامی و کولونوسکوپی و نه فقط بررسی رکتوم تأیید نشود باید بیماری را جدی پنداشته و پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده و پیشرفت بیماری و بروز عوارضی چون کم خونی پیگیری شود. کولونوسکوپی عوارض نداشته و قابل تحمل است. بنابراین هر چه سریع تر برای تشخیص قطعی و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید. معاینه این نوع بیماری برای پزشک به دلیل شیوع بالا امری عادی بوده و جای نگرانی وجود ندارد. بدون مشخص نبودن علت امکان پیشنهاد راه درمانی وجود ندارد. اما خوشبختانه در صورت تشخیص بیماری مزمن مقعدی و نیاز به جراحی اصلا نگرانی وجود ندارد خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی، بدون اینکه نیاز باشد در محیط آلوده بیمارستان جراحی شوید و یا اینکه در معرص خطر انتقال بیماری خونی و عفونت بیمارستانی قرار بگیرید درمان شده و در مدت بسیار کوتاه یک روز کامل بهبود پیدا کرده و در همان روز عمل به خانه بازگشته و از روز بعد به محل کار و فعالیت روزانه باز خواهید گشت. این روش حتی نیاز به بیهوشی عمومی نداشته و تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود.

 • باسلام خسته نباشید بنده داری بیماری کولیت هستم وچند سالی قرص مزالازین استفاده میکنم چند وقت پیش خونریزی ورم مقعد وخارش شدید داشتم بعد از مراجعه به متخصص ومعاینه اندوسکوپی ولیزر کردن خوب شدم تقریبا سه ما بعد از خوب شدن آن حالت عودت کرد… راهنمایی باتشکر فراوان

  • با سلام باید مشاوره شده و تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید تا دچار عود نشده و در حال حاضر لازم است دوباره معاینه شده و حتی جراحی شوید

 • سلام‌دکترخسته نباشید۲۷سالمه۷ساله این بیماری دارم،قبلا لای پام‌.زیربغلم.لبم ازوسط.لای پااز پشتم.پاشنه پام ترک میخوره وخارش دارن،الان صورتم جوش میزنه،صبحابیدارمیشم داخل بینیم پرمیشه.قبلایک عددگردووپسته میخورم‌ دهانم پف میکردواب دهانم زیادمیشدهردقیقه میریختم بیرون،الان امپول بتامتازون میزنم‌ چندروز خوب میشم،چندباررفتم دکترنتیجه نگرفتم،دیگه خسته شدم تورو خداکمکم کنیدچکار کنم،

 • سلام آقای دکتر من۱۲ساله که مبتلابه فیشرمزمن شده ام مدتی خوبه دوباره عودمیکنه ازجراحی هم میترسم.لطفا بنده راراهنمایی بفرماییدضمنا۴۴سالمه

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید.

 • سلام آقای دکتر میخواستم سوال کنم یک سالی است گاهی وقتها اول معقدم شروع ب خونریزی کرده چندماه خوب شد دوباره معقدم ب اندازه گردو کوچک زده بیرون پماد انتی همورایید استفاده می کنم لطفا راهنمایی فرمایید

  • با سلام عدم توجه به درمان بیماری هموروئید باعث پیشرفت بیماری و بروز عارضه در شما شده است بهتر است حضوری مراجعه نموده و تحت درمان قرار بگیرید.

 • سلام.من مدت۷سال است که بیماری شقاق به همراه ضایعه روی مقعد هستم که گاها همراه با درد وخو نریزی است آیا تحمل وضع مو جود باعث تبدیل شقاق به بیماریهای لاعلاج وبدخیم میشود در ضمن سال گذشته کلونسکوپی شدم .که تایید بر شقاق یا فیشر کرده اند ۲ درمان با لیزر آیا درمان قطعی است .احتمال بدتر شدن یا برگشت بیماری هست .
  با نهایت تشکر از زحمات

  • با سلام عدم درمان به موقع بیماری فیشر باعث عمیق و گسترده شدن آن و تبدیل به زخم مقعدی است که روند درمانی را سخت و طولانی خواهد کرد. دوست عزیز هیچ تضمینی برای عدم عود و درمان بیماری فیشر چه به صورت دارویی و چه جراحی و روش لیزری تا زمانی که خود شما همکاری نکنید، وجود ندارد. تضمین عدم عود و رهایی کامل از این بیماری در گرو تغییرات مطلوب و مناسب در سبک زندگی و رژیم غذایی و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره شماست.

 • سلام ببخشید من خارش مقعد داشتم از سال پیش شروع شد تا الانم پابرجاس با توجه به اطلاعاتی که در اینترنت هست از همون موقع فهمیدم فیشر دارم ولی سایزش ناحیه تغییری نکرده و مشکلی با درد و اینا ندارم میخواستم بپرسم راهی برای رفع خارش هست بدون لیزر وجراحی؟ سایز ناحیه هم اندازه یک عدد عدس میباشد ولی ترشح باعث خارش میشه ، با تشکر

  • با سلام ممکن خودتان اشتباه تشخیص داده باشید لازم است تا حضوری مراجعه کرده معاینه شوید، بعید است بیماری فیشر باشد. زمان را از دست نداده برای معاینه مراجعه نمایید.

 • سلام من کلاازموقعی ک ازدواج کردم دچار یبوست شدم دکتررفتم چندبار خوب نشدم واسه زایمان اولم بدبخیه شدم مقعدم هم یک بخیه خورد الابعد۳سال زایمان دوم بخیه هم نخوردم ولی وقتی دسشویی میرم نمیدونم بخاطریبوسته یا فشارزایمان یکم شکل مقعدم عوض شده بعددفع مدفوع بادرده و یخت و یکم خون میاد نمیدونم بخاطرچیه.بعدش تایکی دوساعت مقعدم دردداره وسوز میزنه امرو احساس کردم ی ذره ازش کنده شد اول فک کردم خونه ولی نه .لطفاراهنماییم کنید؟!

  • با سلام تغییرات هورمونی دوران بارداری باعث تغییراتی در عملکرد دستگاه گوارش و کاهش تحرک روده و بروز یبوست و زمینه ساز ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید و یا بواسیر در زنان باردار است که معمولاً در صورت عدم رعایت اصول رفتاری و رژیم غذایی مطلوب در این دوران منجر به این عارضه خواهد شد و پس از زایمان در صورت عدم توجه تشدید خواهد شد. به منطور تشخیص قطعی نوع بیماری مقعدی و میزان پیشرفت آن لازم است تا تحت معاینات بالینی قرار بگیرید، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. در صورت پیشرفته بودن بیماری نیاز به جراحی است که با روش لیزری می‌توانید بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی انجام شده و می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود و شیردهی و مراقبت از کودک را از روز پس از عمل آغاز نمایید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید و از مواد غذایی کمتر نفاخ مصرف کنید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید.

 • دکتر جراح تشخیص شقاق خلفی اقدامی داده است
  پماد اید؟ کافئین و پودر گیاهی اسفرزه تجویز کرده
  ممکن است درمان شود

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است. تجویز داروی گیاهی برای کاهش علایم مفید است اما به تنهایی مؤثر نیست. ولی پس از آن زمان مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد. در روش دیگر تزریق بوتاکس به مدت شش الی نه ماه عضلات دریچه‌ای مقعد فلج شده و فرصت برای بهبودی و خونرسانی به زخم فرآهم می‌شود که موقت بوده و گاهی نیاز به تکرار تزریق دارد. به احتمال فراوان نیاز به جراحی مجدد خواهید داشت.

 • سلام من مدتی هست که از مادرم مراقبت میکنم ومجبورم ایشان رو از روی صندلی بلند کنم وخب طبیعتا وزن زیادی رو متحمل میشم ٬ طی این مدت دچار بیرون زدگی زائده ای از مقعد شدم ومتأسفانه یبوست نیز دارم حالا انگار زخمه وخیلی اذیت میشم لطفا اگه راهکاری هست بفرمایید واینکه آیا قطره ی ام جی موثره هست در درمان یاخیر . سپاس

  • با سلام ابتلا به یبوست و سبک زندگی غلط و بلند کردن جسم سنگین باعث شده تا احتمالاً دچار بیماری هموروئید شوید. لازم است تا معاینه بالینی شده و هر چه سریعتر پیش از وخیم شدن بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر درمان را آغاز کنید و از خوددرمانی به دلیل احتمال حساسیت یا مقاومت دارویی بپرهیزید. تا زمانی که علت بیماری مشخص نشده هیچ دارویی توصیه نمیشود. کنترل یبوست می‌تواند به بهبودی شما کمک کند. پس با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره در جهت کنترل یبوست بکوشید. مایعات مصرفی روزانه خود را به بیش از هشت لیوان روزانه افزایش دهید، میوه و سبزیجات تازه و مواد غذایی پر فیبر و آلو و گلابی و انجیر خشک مصرف کنید، از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به محض احساس نیاز به اجابت مزاج خود را به دستشویی برسانید، ورزش کنید و تحرک و فعالیت بدنی منظم داشته باشید و ترجیحاً هر روز نیم ساعت پیاده روی کنید.

 • با سلام. من گیاهخوارم و در طول روز مقدار زیادی از میوه ها و سبزیها را به صورت بیشتر خام و کمتر پخته مصرف میکنم با وجود مصرف فیبر بالا علت بیماری چی می تونه باشه؟!

 • با سلام من دختري ۲۸ ساله هستم و حدود ۲ سال پيش به مشكل يبوست شديد و زخم شقاق دچار شدم و مدام خونريزي و درد داشتم، بعد از ۲ ماه مشكلم تا حدودي بهتر شد و فقط گاهي اوقات هنگام يبوست و بعدش تا ۵ دقيقه در ناحيه مقعد درد داشتم و سپس درد رفع ميشد. الان حدود ۵ ماه است كه بعد از مدتي مشكلات گوارشي كه البته تمام آزمايشات و اقدامات لازم رو انجام دادم و دكترها هيچ مشكل خاصي رو تشخيص ندادند، اما دردي مداوم در ناحيه زير دنده ها وگاهي متمايل به وسط و پشت بدنم در همان ناحيه احساس ميكنم، دردي رنج آور كه زندگي را واقعا برام سخت كرده و هراز گاهي شدت و ضعف دارد. ميخواستم بپرسم واقعا چگونه ميتوانم از اين درد راحت شوم و مشكلم چيست؟

  • با سلام بدون معاینه بالینی و مراجعه حضوری شما امکان اظهار نظر وجود ندارد لازم است تا مورد آزمایش و تصویربرداری قرار بگیرید.

 • سلام سه ماه است که زایمان کردم بعدازمدفوع مقعددردوسوزش میگیرد به نظرشماچیه خیلی دارم اذیت میشم راه بهبودی چیه؟

  • با سلام تغییرات هورمونی دوران بارداری و تحمل وزن جنین و رحم در این دوره نه ماه زنان را در معرض انواع بیماری‌های مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی قرار خواهد داد که در صورت رعایت نکردن اصول مراقبتی حتی پس از زایمان نیز اثرات آن باقی خواهد ماند. ممکن است دچار هر یک از این بیماری‌ها شده و نیاز به درمان دارویی یا حتی جراحی داشته باشید، بنابراین بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده و ناخوشایند دیگر برای معاینه و تشخیص قطعی بیماری و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. نگران جراحی نباشید در صورت نیاز به جراحی با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و می‌توانید مراقبت و نگهداری و شیردهی فرزندتان را از روز پس از عمل جراحی آغاز نمایید.

 • ۲سال هر۶ماه یک بارخون ریزی داشتم حدود ۳ماه هست هفته یک بار خون ریزی شدید دارم سمت راست مقعدم برامدکی بیرون زده ایا بواسیر یامرض دیکری .است

  • با سلام خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید جدی گرفته شده و به موقع و فوری پیگیری شده و تشخیص داده شود. خونریزی مقعدی همراه با زائده شک به وجود بیماری مقعدی را بیشتر می‌کند اما تا زمانی که مشاهدات بالینی تحت بررسی بیشتر و کولونوسکوپی تأیید نشود باید بیماری را جدی پنداشته و پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده و پیشرفت بیماری و بروز عوارضی چون کم خونی پیگیری شود. بنابراین هر چه سریع تر برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید. ممکن است برای برداش زائده نیاز به جراحی باشد که با کمک لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی انجام شده و می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را از روز پس از عمل آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

 • سلام من حدود يك ماه است كه روي مقعدم يه زائده گوشتي است بدون هيچ درد و خارشي و سوزشي و خونريزي فقط هنگامي كه دست ميزنم لمسش ميكنم روي مقعد ميشه راهنمايي بفرماييد اين چيه؟ و ايا نيازي هست به پزشك مراجعه كنم؟

  • با سلام بله زائده مقعدی می‌تواند به سبب ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید یا فیشر، بیماری زگیل مقعدی یا بیرون زدگی و افتادگی رکتوم ایجاد شود که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی و مشاهده ناحیه آسیب دیده است. بهتر است به سلامت خود اهمیت داده و هر چه سریع‌تر برای معاینه و درمان لازم مراجعه حضوری نمایید

 • سلام دكتور من سن خيلي كمي دارم من دو سال پيش يبوست داشتم و دچار خونريزي شدم اما با استفاده إز غذاها فيبر دار خوب شدم اما ألان خونريزي مقعد دارم اما چند روز است كه ديگه خونريزي ندارم من نه درد دارم نه خارش و نه سوزش اما احساس ميكنم يك زخم خيلي كوچكي مثل يك برامدگي خيلي خيلي كوچك در مقعدم هست كه أصلا درد ندارم به نظر شما اين چيست أيا اب گرم و استفاده إز غذاي فيبر و نوشيدن آب ۸ تا ۱۰ ليوان و ۳ تا ۵ روز زور نزدن در توالت و به مدتي طولاني ننشستن در توالت تأثير دارد يا نه ؟ به نظر من بايد تأثير داشته باشد به دليل أين كه من با استفاده إز اين كار خونريزي بند أمده است نظر شما چيست

  • با سلام اگرچه با رعایت نکاتی که اشاره کردید، بیماری تا حدی کنترل و خونریزی قطع شده است، ولی برای درمان زائده که عارضه ناشی از دفع مدفوع سفت و خشک و ابتلا به یبوست است، باید حتماً تحت درمان مناسب با توجه به نوع و میزان پیشرفت بیماری قرار بگیرید، حتی ممکن است برای برداشت زائده نیاز به جراحی زیبایی سرپایی داشته باشید که با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان و بدون بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در هر حال علاوه بر رعایت نکات درمانی خانگی، پیش از تشدید آسیب بافتی پ وخیم شدن بیماری برای درمان خود مراجعه نمایید.

 • من دختری ۲۶ ساله هستم حدود ۳ ماه درانتهای مقعد گوشت زائده ایی ظاهر شده پیش متخصص جراح مراجعه کردم گفت باید عمل بشه آقای دکتر به نظر شما بادارو درمان میشه یاحتما باید عمل بکنم متشکرم

  • با سلام زائده مقعدی ایجاد شده در ناحیه مقعد معمولاً با دارو برطرف نشده و نیاز به جراحی زیبایی دارد، البته قبل از عمل باید علت زائده مشخص و بیماری مربوطه نیز درمان شود. نگران جراحی نباشید با كمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید.

 • مدت سه سال است چند باری بعلت یبوست زیاد هنگام دفع مشکل شقاق مقعد داشتم که چند تادمل دردناک اطراف ناحیه مقعد بنده زده شد ,نزد پزشکان داخلی رفتم با درمان انتی بیوتیک و شیاف همورویید درمان شدم ,اخیرا مجددا یه دمل دردناک دارم که هر چه شیاف یا آنتی بیوتیک استفاده کردم بهبودی حاصل نشده خواستم راهنمایی بفرمایید

  • با سلام باید تحت معاینه بالینی قرار بگیرید تا منظورتان از دمل مشخص شود که زائده چرکی است یا برآمدگی گوشتی است، هر یک از این موارد نشانه بیماری متفاوتی بوده و درمان متناسب خود را بر حسب مرحله بیماری دارد. بهتر است از خوددرمانی بپرهیزید و هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی دقیق و درمان لازم مراجعه نمایید.

 • سلام خسته نباشید…
  من یک دختر ۱۴ ساله هستم که تقریبا ۹ ماهه یه ضایعه رو در ناحیه مقعدم حس میکنم… درد هم اوایل خیلی داشتم ولی الان کمتر شده و در ضمن دکتر هم رفتم ک تشخیص داد شقاقه. … گفت لیزر میکنیم برات ولی من نمیدونم بکنم یا نه چون نمیدونم اصلا هزینه چقدره چون وسط امتحاناس و شنیدم اگه خوب لیزر نکنن مضرات زیادی داره و در ضمن حتی نمیدونم این ضایعه خطرناکه یا نه؟ حتما نیاز ب لیزر یا عمل داره؟؟؟

  • با سلام ضایعه باقی مانده از ابتلای سابق شما به بیماری شقاق مقعدی است که فقط از لحاظ زیبایی برای از بین بردن آن می‌توانید تحت جراحی لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت درمان شده و ظاهر متعارف ناحیه مقعد خود را باز یابید. اگر با زائده موجود مشکلی از نظر زیبایی ندارید تا زمانی که دچار عود بیماری شقاق نشوید مشکلی نیست. ولی اگر درد و علایم دارید بهتر است معاینه و درمان شوید پیش از اینکه علایم و آسیب بافتی پیشرفت کند.

 • شقاق دارم خیلی درد دارم عمل بوتاکس انجام دادم ولی خوب نشدم به نظر شما چه درمانی مناسب من است

  • با سلام عمل تزریق بوتاکس در همه کارآمد نبوده و معمولاً نیاز به تکرار دارد، از طرفی درمان پزشکی شقاق به تنهایی کافی نبوده و خود فرد نیز باید از علت به وجود آورنده آن دوری کند. اگر بیماری شقاق مقعدی شما مزمن شده باشد ممکن است برای رهایی از آن نیاز به جراحی داشته باشید که با روش لیزری بدون درد و خونریزی و عوارض کمتری نسبت به سایر روش های جراحی سنتی به صورت سرپایی و بدون بیهوشی عمومی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز یابید. از روز پس از عمل امکان آغاز کار و فعالیت روزمره وجود دارد البته به شرطی که از انجام کارهای سنگین بپرهیزید.

 • سلام خسته نباشید من یه چند روزیه هنگام مدفوع درد دارم یه حالت عین سوزن سوزن هنگام دفع بهم دست میده تا چند ساعت بعدشم دردش هست ولی خونریزی ندارم فقط دردویکم سوزشه بنظرشما چیکار کنم ایا به دکتر برم یا خودش خوب میشه

  • با سلام بله حتماً برای بررسی و درمان نزد پزشک مراجعه کنید، به احتمال فراوان در مراحل اولیه ابتلا به بیماری شقاق مقعدی حاد هستید که عدم توجه به آن باعث آسیب بافتی شدیدتر و بدتر شدن بیماری و سخت شدن روند درمانی خواهد شد. این بیماری به صورت خود به خود یا درمان خانگی اصلاً بهبود نمی‌یابد.

  • با سلام درمان دارویی بیماری‌های مقعدی مانند شقاق مقعدی کافی نبوده وخود فرد نیز باید در جلوگیری از عود و بازگشت آن با رعایت اصول مراقبتی و دوری از عوامل محیطی مستعد کننده سعی کند. ممکن است در این مرحله از بیماری درمان دارویی کافی نبوده و نیاز به جراحی پیدا کنید که البته با کمک جراحی لیزری جای نگرانی از عوارض جراحی مانند درد و خونریزی و عفونت وجود ندارد. بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید. البته این جراحی نیز تضمینی نبوده و خود شما باید تغییراتی در سبک زندگی پس از عمل خود در جهت پیشگیری از عود مجدد بیماری ایجاد کنید.

 • باسلام
  ببخشید.سوالی خدمتتان داشتم. خانمی ٥٦ ساله هستم که یکسال پیش عمل ترمیم شقاق و تنگی مقعدی انجام دادم و هر روز منتظر بهبودی هستم و هر دفعه که مزاجم تغییر می کند درد می گیرد و اذیت تورم دارد. هر روز مجبور به مصرف ویتامین AD هستم ولی بهبودی نمی یابم و سطح داخلی آن سوزن سوزن می شود. در این مدت هر روز چند لیوان آب و سبزی و میوه فراوان مصرف می کنم ولی بهبودی بدست نمی آورم. لطفا” اگر برایتان مقدور است مرا راهنمایی فرمایید. از شما نهایت تشکر را دارم.

  • با سلام باید خیلی مراقب اجابت مزاج خود باشید تا زمانی که مشکل یبوست خود را کنترل نکنید این عارضه با شما باقی خواهد ماند، سعی کنید با پیاده روی، رژیم غذایی پر فیبر و سرشار از میوه و سبزی روزانه و افزایش مصرف مایعات تا بیش از هشت لیوان در روز این مشکل را کنترل کنید. به احساس دفع مدفوع خود سریع پاسخ دهید و بلافاصله خود را به دستشویی برسانید، به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع باعث تشدید یبوست می‌شود. سپس برای بررسی مجدد شقاق و احتمالاً نیاز به جراحی مجدد مراجعه کنید.

 • من به دکتر مراجعه کردم گفت هم شقاق دارم هم بواسیر و به اسفنکتر ۲ امپول بوتاکس زد من تا یک هفته خوب بودم اما دوباره بعد از دفع درد خیلی خیلی زیادی دارم الان من چه کار کنم

  • با سلام با وجود این‌که بوتاکس درمان دارویی نوینی برای کنترل درد شقاق مقعد از طریق فلج سازی عضلات دریجه‌ای این ناحیه است اما بسته به علت ایجاد شقاق در همه‌ی افراد مؤفقیت‌آمیز نبوده و نیاز به انجام سایر روش‌های درمانی از جمله جراحی وجود خواهد داشت. اگر طبق تشخیص پزشک‌تان به هموروئید و شقاق هر دو با هم مبتلا باشید، نیاز به جراحی محتمل‌تر و برای شما مؤثرتر خواهد بود. بهتر است برای پیگیری درمان به موقع خود زودتر مراجعه کنید.

 • سلام مدتی است که پس از نشستن بر روی سطح سفت احساس درد و بیحسی در قسمت بالای مقعد و استخوان بالای مقعد می کنم در مراجعه به پزشک شقاق تشخیص داده شد و مدتی است که درمان دارویی می کنم ولی خیلی تاثیر نداشته ودرد در قسمت بالایی مقعد ادامه دارد لطفا راهنمایی کنید احتیاج به کولونوسکوپی هست یانه ؟ درمان دارویی جواب می دهد؟ چه داروهایی مناسب است؟ بسیار ممنونم

  • با سلام
   بسته به نوع شقاق، علت به وجود آورنده‌ی آن، وسعت، عمق و محل آن درون مقعد درمان‌های متفاوتی تجویز می‌شود. در مواردی که پاسخ به درمان دارویی مناسب و مطلوب نباشد. درمان‌های دیگری چون تزریق بوتاکس و حتی جراحی اسفنکتروتومی با لیزر ـ که با برداشتن قسمتی از عضله‌ی دریچه‌ای مقعد فشار انقباضی موجود در این ناحیه را کم می‌کند ـ پیشنهاد می‌شود. برای توصیه و تجویز بهترین و مؤثرترین درمان نیاز به مراجعه و معاینه و حتی در صورت لزوم کولونوسکوپی برای افتراق در صورت شک به وجود سایر بیماری‌های مقعدی وجود دارد.

 • پس از ده بار سکس مقعدی ظرف دو ماه دچار درد و سوزش مقعدی شدم.در ابتدا پزشکان فیشر تشخیص دادند.پس از درمان فیشر مرتفع شد.ولی مدت ١٦ماه است که درد به شدت از وقتی از خواب بیدار میشم تا بخوابم همراه من هست.خیلی دکتر جراح عمومی و متخصص رفتم .کولونسکوپی،سونوگرافی و ام ار ای از لگن انجام دادم.همش سالم بود .همه پزشکا می گویند فیزیک مقعد سالم هستش ولی بشدت درد می کنه طوریکه مقعدم می خواد بیاد بیرون.گاهی هم سوزش داره من اصلا یبوست نمیشم و موقع دفع درد ندارم گاهی سوزش دارم.واقعا مستاصل شدم که علت این درد چیه؟اینقدر که این درد منو افسرده کرده و روزی دو تا قرص دپاکین ٢٠٠ و ترانکوپین ٢٥می خورم.نمی دونم که خوب میشم یا نه .تقریبا زندگی برام زهرمار شده و اصلا لذتی از زندگی نمیبرم.میشه بگید علت درد چیه؟اسپاسم ؟التهاب؟آسیب اعصاب محیطی؟…

  • با سلام درد مقعد می‌تواند علل مختلفی از جمله‌ بیماری‌های مقعدی چون هموروئید، شقاق بیماری‌های التهابی و عفونت روده، سندرم گرفتگی عضلانی ناحیه‌ی مقعد حتی سرطان مقعد داشته باشد. اما با توجه به سابقه‌ی شما از نزدیکی مقعدی محتمل‌تر است که این درد به سبب آسیبی به دنبال این رفتار ایجاد شده است. حتی ممکن است شقاق مقعد شما به صورت کامل درمان نشده باشد. با کمک درمان‌های خانگی مانند حمام آب گرم نشسته، کمپرس گرم و داروهای مسکن و ضد درد می‌توانید به صورت علامتی درد خود را تا زمان مشخص شدن علت قطعی آن کنترل کنید. برای تشخیص باید مراجعه کنید تا تیمی از پزشکان جراح، اورولوژیست، گوارش، عفونی و غدد شما را معاینه و بررسی کنند. کیفیت درد و توجه به بهبودی نسبی آن در حالت خواب، نشسته و ایستاده می‌تواند برای تشخیص بسیار کمک‌کننده باشد.

 • من شقاق دارم دوساله خونريزي باسوزش پيشه دكتر رفتم دارو داد اما درمان نشد خواستم بدونم عمل شقاق بدون ليزر درد داره

  • با سلام گاهی درمان دارویی برای درمان شقاق فرد کافی نبوده و نیاز به جراحی وجود دارد. در جراحی شقاق با لیزر میزان درد وخون ریزی نسبت به روشهای سنتی بسیار کاهش پیدا کرده و مورد رضایت بیماران قرار گرفته است. از همه مهم‌تر این‌که بلافاصله پس از عمل درد ناشی از شقاق متوقف خواهد شد.

 • چند سالی است که بیماری شقاق رو دارم هر بار به مشکل میخورم
  چهار هفته ای است که مشکلم بیشتر شده
  میخواستم یک راه حل قطعی برای این مشکل پیدا کنم

  • با سلام شقاق یا فیشر مقعد بیماری است که باید با توجه به علت به وجود آورنده‌ی آن درمان شود. در غیر این صورت بیمار هیچ وقت به درمان قطعی و کامل دست نمی‌یابد. بنابراین ابتدا باید تحت معاینه از نظر نوع، وسعت، عمق، محل و تعداد شقاق‌ها قرار بگیرید تا درباره‌ی درمان قطعی شما تصمیم‌گیری شود. معمولاً شقاق‌های مزمن نیاز به جراحی پیدا خواهند کرد. امروزه روش‌های جراحی نوین فیشر مقعدی با کمک لیزر با عارضه‌ی کمتر و دوره‌ی بهبودی کوتاهتر بسیار کارآمد و مؤفقیت‌آمیز عمل کرده است.

 • باعرض سلام و خسته نباشيد
  من پسري هستم ٢٩ ساله كه حدود هشت ماهي است كه شقاق مقعد دارم تا حالا هم دو بار به پزشك مراجعه كردم و بهم يك سري پمادآنتي همورئيد و قرص دادند كه آنچنان فايده اي نداشت
  البته يه وقتايي يوبست ميشم و همين تو تجديد درد تاثير داره . حالا از شما خواهشمندم كه بهترين راه درمان رو كه عوارض كمتري دارد و اگه لطف كنين هزينه ها درمان رو بهم اطلاع بدين ممنون ميشم . با تشكر از سايت جامعتون

  • با سلام شقاق مقعد باید با توجه به نوع علت به وجود آورنده درمان شود. احتمالاً همین یبوست‌ها باعث تشدید و ایجاد آن و جلوگیری از درمان مؤثر آن شده است. باید ابتدا یبوست خود را با ورزش، تغذیه مناسب و مصرف آب و مایعات فراوان کنترل کنید و سپس برای درمان قطعی شقاق خود اقدام کنید، در صورت مؤثر نبودن درمان دارویی، درمان‌های غیر جراحی و جراحی استاندارد با لیزر با توجه به معاینه و شرایط بیماری شما تجویز می‌شود.

 • سلام حدود ۳ ماه است که زائده ای کنار مقعد زده شده که موقع اجابت با درد شدیدی همراهه و بعد اون دردش چند ساعت همراهمه ممنون میشم راهنمائیم کنید

  • با سلام بیماری‌های مقعدی اغلب با ضایعاتی در کنار مقعد همراه هستند که بدون مشاهده و معاینه‌ی آن با دست یا با کمک دستگاه‌های تشخیصی بیماری‌های مقعدی و گوارشی امکان‌پذیر نخواهد بود. به دلیل وجود و تداوم درد پس از اجابت مزاج احتمالاً به شقاق مقعدی یا هموروئید مبتلا هستید که پیگیری و مراجعه به موقع می‌تواند روند درمان و بهبودی شما را تسریع کند.

  • با سلام باید مراجعه‌ی حضوری داشته باشید تا احتمالاً با کولونوسکوپی تحت معاینه دقیق‌تر روده و دستگاه گوارش قرار گیرید و همچنین با انجام برخی آزمایش‌ها از نظر بیماری‌های عفونی روده مورد بررسی واقع شوید، تشخیص صحیح بیماری شما درمان را هموار می‌کند. بدون اطلاع از پرونده پزشکی شما و بدون معاینه و آزمایش ارائه درمان مناسب ممکن نیست.

 • سلام من یک برآمدگی سفید رنگ در مقعدم ایجاد شده ک هنگام یبوثت درد و خونریزی دارد در حالت عادی هم درد زیاد دارد این زائده چیست؟؟؟؟

  • با سلام ضایعات مقعدی می‌تواند مربوط به زگیل مقعدی، تب‌خال یا سایر بیماری‌های مقعدی مانند هموروئید و شقاق باشد که بدون مشاهده و معاینه امکان قضاوت و تشخیص وجود ندارد. باید مراجعه کنید تا ضایعات بررسی و درمان لازم آغاز شود. تأخیر در پیگیری بیماری می‌تواند آسیب بافتی را تشدید و روند بهبودی را به تأخیر اندازد. پس هر چه سریع تر مراجعه کنید.

 • با سلام گاهی اوقات یبوست دارم که با مصرف فیبر سعی میکنم یبوست را کم کنم احساس کردم زخم در قسمت مقعد دارم پماد آنتی همو روئید مصرف کردم زخم از بین رفت ولی احساس میکنم یه زائده خیلی کوچک بوجود آمده البته الان درد وخونریزی ب هیچ عنوان ندارم با تشکر

  • با سلام با توجه به این‌که در حال حاضر با ضایعه ایجاد شده مشکلی ندارید و احساس درد و ناراحتی نمی‌کنید اما بهتر برای معاینه دقیق‌تر مراجعه کنید تا نوع و علت آن بررسی و حتی درمان لازم دیگر داده شود. زیرا ممکن است در آینده نه چندان دور این ضایعه مشکلات بیشتری را برای شما ایجاد کند.

 • بنده بچه شیر خواره دارم و برای همین نمیتونم جراحی کنم . در اصفهان به حدود ۶ جراح عمومی مراجعه کردم اما همه گفتند که فیشر مزمن هست و باید جراحی کنی. من بر حسب اطلاعاتی که از طرق مختلف درباره درمان سرپایی با سم بوتولیسم و نداشتن عوارض جراحی از جمله بی اختیاری کسب کرده بودم به ۳ نفر از این پزشکان مراجعه مجدد کردم اما هر ۳ پزشک جراح گفتند سم بوتولیسم موجب ایجاد آبسه میشود و هیچ راهی جز عمل جراحی نیست که آن هم با شرایط من که بچه شیر خوار دارم و همچنین عوارض عمل و… همخوانی ندارد. حالا با بازدید از سایت شما و درمان با روش های جدید ارائه شده در این سایت و با توجه به دوری راه درخواست مشاوره با شما پزشک محترم را داشتم تا در صورت صلاح دید شما به تهران سفر کنم و برای درمان خدمت برسم.

  • با سلام با پیشرفت علم در جراحی فیشر با کمک لیزر دیگر عوارض جراحی باز با تیغ جراحی و بخیه و مشکلات پس از آن وجود ندارد و دوره‌ی بهبودی پس از عمل بسیار کاهش می‌یابد، نگران فرزند شیرخوارتان نباشید به سرعت بهبودی پس از جراحی فیشر با لیزر حاصل خواهد شد و میتوانید بلافاصله به شهر خود برگردید. به تأخیر انداختن جراحی نه تنها منجر به عارضه‌ی بیشتری خواهد شد بلکه با آسیب بافتی بیشتر درمان را مشکل می‌کند.

 • من درطول یکی دوسال اخیر چندین باربه مشکل ترکیدگی مقعدکه همراه بادرد می باشد مواجه شدم که بعضی مواقع با استفاده از پمادخوب شدم ولی مجددا عود می کند الان هم دارای زخم درمقعد هستم که با درد همراه است.

  • با سلام عدم پیگیری درمان ترک یا شقاق مقعد باعث پیشرفت بیماری و در نتیجه ایجاد زخم در ناحیه‌ی مقعد شما شده ‌است. باید هر چه سریع‌تر برای درمان آن مراجعه کنید تا پس از معاینه کامل مقعد درمان لازم که احتمالاً جراحی با لیزر خواهد بود، صورت گیرد. به تأخیر انداختن و بی‌توجهی به درمان منجر به پیشرفت بیماری و دشوار شدن مراحل درمان و بهبودی خواهد شد. شقاق را با لیزر در یک جلسه بدون درد وخون ریزی به راحتی میتوان درمان کرد

 • ازاين بيماري شقاق رنج ميبرم درمان هم ميكنم مدتي خوب هست ولي به محض يبوست شدن دوباره همان وضعيت تكرار ميشود وخونريزي هم دارم

  • با سلام تا زمانی‌که یبوست خود را کنترل و درمان نکنید به درمان قطعی و کامل شقاق خود دست نمی‌یابید. برای کنترل یبوست خود مصرف مایعات روزانه و میوه و سبزیجات خود را افزایش دهید و هیچ وقت به سبب درد شقاق خود عمل دفع مدفوع خود را به تأخیر نیندازید که با تشدید یبوست فقط بیماری شقاق خود را بدتر خواهید کرد. برای معاینه وضعیت فعلی شقاق خود مراجعه کنید تا از نظر حاد یا مزمن بودن و نیاز به درمان‌های دیگر بررسی شود.

 • سلام چند سال است که فیشر دارم هما متا سفانه درمان نشده چون بعد از مصرف داروهام دوباره شروع میشه و خیلی دردناکه بطوری که دیگه خسته شدم شما بگید چیکار کنم؟؟؟؟

  • با سلام فیشر یا شقاق مقعد، بیماری است که باید با توجه به علت به وجود آورنده آن مانند یبوست، تنگی دریچه‌ی مقعد یا عادات غلط رفتاری و همچنین مرحله‌ی حاد یا مزمن آن درمان شود. بدون برطرف کردن علت هیچ‌گاه به درمان قطعی و کامل دست نمی‌یابید. مجدداً برای بررسی بیشتر و احتمالاً نیاز به جراحی مراجعه نمایید.

 • از اول با يك درد و ورم در يكي از لبهاي بزرگ دستگاه تناسلي شروع شد بعد دو هفته قرص هاي آنتي بيتيك خوردم(مترونيدازول و آمپي سلين) طبق تجويز تلفني پزشك عمومي.
  بعد از اين مدت سه روز گذشت و من دچار شقاق شدم بعد كمي توم در ناحيه مقعد مشابه بواسير.
  به پزشك متخصصص گوارش مراجعه كردم توصيه هايي براي ملين شدن مزاج و شربت غيره و همچنين قرص سلكوكسيب و پماد آنتي هموروئيد.
  تقريبا دو الي سه ماه است كه ديگر به پزشكي مراجعه نكردم و هر وقت دردم شديد مي شود يا دچار خونريزي مي شوم قرص ميخرم و مصرف مي كنم و پماد آنتي هموروئيد هم مصرف ميكردم كه مدت يك ماه است كه مصرف نكردم البته در اين دو ماه در مجموع ٨ الي ٩ بار بيشتر خوني مشاهده نكردم شقاق در ناحيه بيروني است و براي خودم قابل رويت است در ضمن در كنار مقعد در فاصله نيم سانتي متري به سمت جلو سفت شدگي ايجاد شده و پوست روي آن ظاهرا داري كشيدگي است.مي خواستم بدونم وضعيتم خطرناك است يا خير و امكان مزمن شدنش وجود دارد.البته متذكر شوم كه در اين دو ماه من در لگن اب ولرم به ميزان لازم ننشستم.

  • با سلام با توجه به این‌که درمان‌های خانگی در کنترل و کاهش درد و رنج بیماری‌هایی چون هموروئید یا شقاق مقعد مفید هستند، اما هیچ‌گاه نمی‌توانند به صورت کامل آن را درمان نمایند و در مواقعی که درمان دارویی به بیماری پاسخ ندهد و همچنان خونریزی حین اجابت مزاج ادامه داشته باشد، یعنی بیماری فعال بوده و به صورت کامل درمان نشده و نیازمند پیگیری است. باید برای درمان قطعی آن دوباره مراجعه کنید تا با بررسی وضعیت و مرحله‌ی بیماری درمان مؤثر و حتی جراحی با لیزر پیشنهاد شود. عدم توجه به این خونریزی‌‌ها علاوه بر بدتر شدن مشکل باعث کم‌خونی نیز خواهد شد. پس هر چه سریع‌تر برای تکمیل درمان خود مراجعه کنید.

 • سلام.من حدود دو هفته است عمل شقاق و فیستول کردم.ده روز بعد عمل به دکتر مراجعه کردم محل را دید و گفت همه چیز عادی و خوب است.ولی دو روز بعد که دردهای آن کمی بهتر شددچار خارش شدم دقیق در محل شقاق قبلی که الان با پستی پوشانده شده.در ضمن احساس میکنم در کنار آن دویاره دچار شقاق شده.خیلی نگرانم.دکتر م هم به سفر رفتند و تا چند ماه برنمیگردند.به نظر شما برای خارش چه دارویی استفاده کنم.تتراسیکلین مناسبه.در ضمن من هنوز تو آب گرم مینشینم.ممنون از شما

  • با سلام از مصرف خودسرانه‌ی دارو بپرهیزید و به پزشک دیگری برای بررسی محل زخم جراحی و ناحیه‌ی خارش مراجعه کنید تا شما را معاینه نموده و تا زمان بازگشت پزشک‌تان دارویی علامتی برای رفع خارش تجویز نماید.

 • با سلام و خسته نباشید خدمت شماو همکاران محترمتان. من هشت ماه هست که دچار شقاق هستم البته قبلا دچار خشگی مدفوع و یبوست هم بودم ولی خیلی توجه نکردم.به دکتر مراجعه کردم و پس از مصرف پماد تقریبا هشتاد درصد بهبود داشتم و در حال حاضر خونریزی ندارم دچار تنگی معقد هستم و درد بعد از مدفوع و همچنین یک زاعده هستم .ممنون میشوم من رو راهنمایی کنید

  • با سلام اگر تنگی مقعد شما توسط تیم پزشکی تأیید شده باشد ممکن است در آینده‌ای نه چندان دور مجدداً دچار شقاق یا فیشر مقعد شوید. درمان این مشکل به تنهایی کافی نبوده و باید به همراه علت به وجود آورنده‌ی آن درمان شود تا به درمان قطعی و کامل دست یابید. بنابراین پیش از بروز مشکل دوباره و عود بیماری برای درمان کامل مراجعه کنید.

 • مدت زیادی است که دچار یبوست و گوشت اضافی درکنار مقعد شده ام چندین بار آزمایش داده ام و انواع قرص را مصرف کرده ام ولی یبوستم برطرف نشده

  • با سلام یبوست‌های متوالی باعث بیرون زدن قسمتی از بافت مقعد شده که باید از نظر انواع بیماری های مقعدی حتماً بررسی و معاینه شود. یبوست خود را می‌توانید با تغییراتی در سبک زندگی خود، افزایش مصرف مایعات و همچنین مصرف مواد غذایی پر فیبر میوه و سبزیجات روزانه و خودداری از به تأخیر انداختن اجابت مزاج خود کنترل کنید تا دچار عوارض بعدی آن نیز نشوید.

 • ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز مدت دو سال است که از کنار مقعد بنده یه گوشواره مانندی پیدا شده که درد هم ندارد و موقع دستشویی به دستشویی می کنم و بعضی موقع درد چند ثانیه ای زیر نافم میگیرد که خیلی اذیت می کشم لطفا بنده را راهنمایی کنید متشکرم

  • با سلام برای بررسی، معاینه و مشاهده ضایعه باید مراجعه حضوری داشته باشید تا پس از تشخیص درمان لازم تجویز شود و البته درد گاه‌گاهی زیر ناف نیز به انجام آزمایش و حتی سونوگرافی شکمی نیاز دارد تا علت آن مشخص شود.

 • سلام،من ٢٢ سالمه ،الان نزديك ب ٢ سال است ك دچار شقاق شده ام،هميشه يبوست دارم،انواع داروها و مسكن ها و شربت ها رو تست كردم موقع استفاده درد ناحيه مقعدم خوب ميشه ولي بعد از قطع دارو چند روز بعدش دوباره ب علت يبوستم دچار درد شقاق ميشم

  • با سلام درمان‌های دارویی و تسکین دهنده فقط به صورت موقت شقاق شما را بهبود می‌بخشد و همان طور که درک نموده‌اید، پس از قطع درمان دوباره احساس درد و ناراحتی مقعدی خواهید داشت. این بیماری را باید با توجه به علت آن و اساسی درمان کنید تا بهبودی کامل حاصل شود. معمولاً شقاق‌های مزمن نیاز به درمان جراحی خواهند داشت. برای تجویز درمان اساسی مشکل خود باید مراجعه حضوری داشته باشید.

 • با سلام و خسته نباشید جناب دکتر.بنده ۱ماه پیش لیزر شقاق انجام دادم و سوزش کمی داشتم و بعد از دو روز هیچ احساس دردی نداشتم دکترم گفت ۱ماه بعد عمل مجدد داری چون هنوز مقدار کمی باقیمونده ۴روز پیش مجددا لیزر کردم اما الان بعد از ۴روز احساس دفع دارم ولی نمیتونم دفع کنم و سوزش شدید هم دارم دکترمم زنگ میزنم میگه خوب میشه خوب میشه ولی من نگرانم آخه سری پیش دو روز بیشتر درد نداشتم شکم درد هم دارم.شما چ تشخیصی میدین و چ توصیه ای دارین؟شدیدا منتظر پاسختون هستم

  • با سلام احتمال دارد که جراحی شقاق مرحله دوم شما کمی پیچیده تر و سنگین تر از جراحی اول بوده و به مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز داشته باشد. بنابراین به جراح خود اعتماد داشته باشید و مواد غذایی ملین و مایعات فراوان مصرف کنید تا دفع مدفوع راحت تری داشته باشید. البته مراقب باشید تا از اجابت مزاج به سبب احساس سوزش ناحیه خودداری نکنید زیرا این کار با تشدید یبوست باعث بدتر شدن شقاق خواهد شد.

 • با عرض سلام وادب تقدیم به جناب اقای دوکتورتقدیم است من از مدت۶ماه به این طرف با مشکل سوزش ویا خارش مقعد مواجه هستم که حتی بعضی وقتها بی نهایت باعث اذیت من میشود که تحمل اش بسیار سخت است یعنی همیشه خارش میدهد ودرهنگام دستشوی روفت اذیت من میکند یعنی احساس میکنم یک قسمت بدنم درحال باره شدن است ومن مجبورم جندین دقیقه داخل دستشوی منتظربمانم امید است که بنده را دراین قسمت همکاری کنید من هیج مشکلی خاصی ندارم فقط از مدت۱سال به این طرف با سوزش معده همراه هستم بیش دوکتور متخصص هم رفتم اما از مقعدم متاسفانه جیزی نگفنم فقط بخاطر عرف جامعه بی صبرانه منتظر جواب شما هستم ودراخیر ازخداوند مهربان برای شما ارزوی خوشبختی ارزو دارم

  • با سلام بیماری های مقعدی بر خلاف تصور عموم در میان مردم شایع بوده و بیش از ۷۰ درصد مردم در هر گروه سنی و هر سطح اقتصادی و اجتماعی و تحصیلاتی از آن رنج می برند. بنابراین معاینه این قسمت برای پزشکان عادی است، به احتمال فراوان شما دچار یک بیماری مقعدی ناشی از الگوی رفتار غلط دستشویی به نام شقاق مقعدی شده اید که با ایجاد تأخیر در روند درمان آن فقط باعث آسیب بافتی شدیدتر و در نتیجه درمان مشکل تر خواهید شد، بنابراین سعی کنید تا هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی و درمان مراجعه حضوری نمایید.

 • باسلام خدمت اقای دکتر .من خانمی هستم ۲۴ساله بعد زایمانم یبوست گرفتم که منجرشدبه پارگی مقعد تحمل کردم تا ۱سال خب شدم سراغم اومد تا الان شده زخم بدی دکتر دارو داد درمان نشدم گفت باید عمل بشی منم لزعمل خیلی میترسم لطفا راهنمایی کنید یعنی میشه عمل نیاز نداشته یاشه

  • با سلام شقاق مقعدی در مرحله مزمن بیماری معمولا نیاز به جراحی پیدا می کند و دیگر به درمان دارویی پاسخ مثبت نخواهد داد. اما پیش از اقدام به جراحی باید عامل به وجود آورنده بیماری یعنی یبوست خود را درمان و کنترل نمایید تا دچار عود بیماری نگردید. نگران جراحی نباشید، با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی درمان شده و می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن کار و فعالیت روزمره خود را شروع کنید.

 • با سلام اقای دکتر من خانم ۲۹ساله هستم تقریبا یک ساله که بایوبست مواجهم ولی الان تقربیا ۵یا۶ماه هنگام مدفوع درد دارم وخونی مشاهده نمشود وبعداز اجابت مزاج هم تا چند ساعت درد دارم

  • با سلام خانم عزیز، عدم توجه به درمان و کنترل یبوست باعث شده تا به سبب وارد نمودن فشار بیش از حد حین دفع مدفوع دچار یک عارضه مقعدی و به احتمال فراوان شقاق یا بواسیر شوید، در حال حاضر نیز عدم پیگیری به موقع باعث وخیم تر شدن بیماری و ایجاد عوارض بیشتر و مشکل شدن روند درمان خواهد شد، بنابراین هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی دقیق ناحیه و تجویز درمان لازم مراجعه نمایید.

 • سلام.وقتی مدفوع میکنم انقد درد دارم وبعد مدفوع سریع خونریزی میکنه وبعدش تا چندین ساعت درد دارم چون بین دایره گوشت وپوست اضافه بیرون اومده که اونا موجب دردم میشن ..میشه بگین چه پماد ودارویی بزنم وبخورم.یبوست هم دارم.

  • با سلام دوست عزیز، جدا از خود درمانی بپرهیزید و در نظر داشته باشید بدون معاینه و تشخیص بیماری امکان تجویز دارو وجود ندارد. ناحیه مقعد در معرض انواع مختلفی از بیماری ها قرار دارد که دارای علایم مشابه هستند و بدون معاینه و استفاده از روش های تشخیصی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد. بنابراین برای درمان سریع تر خود مراجعه نمایید و برای پیشگیری از یبوست خود، مصرف مایعات روزانه خود را افزایش دهید و سبزی و میوه و مواد غذایی پر فیبر را در رژیم روزانه خود قرار دهید و تحرک و فعالیت بدنی و ورزش داشته باشید. از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خود خودداری کنید.

 • سلام اقای دکتر.من دختر۲۲ساله هستم.چندماه پیش عمل انتی فیشر کردم.یک ماهی هست بعدازهربارمدفوع سوزش خیلی شدیدی دارم که بامسکن وپمادبهترمیشه.اطراف مقعدهم گوشت هاتیکه تیکه شدند.اقای دکترخواهش میکنم کمکم کنید.راهنماییم کنید

  • با سلام دختر عزیز، نگران نباشید، بهتر بود که در اولین مراحل ایجاد ضایعه به پزشک مراجعه می کردید تا از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر آن پیشگیری نمایید. اما هنوز هم دیر نشده در اسرع وقت به یک پزشک متخصص گوارش یا جراح داخلی مراجعه نمایید تا پس از معاینه ناحیه درمان لازم را تجویز کند. ناحیه مقعد حساس بوده و در معرض ابتلا به انواع بیماری ها قرار دارد.

  • با سلام دختر عزیز، به احتمال زیاد دچار عود بیماری شدید و باید هر چه سریع تر پیش از بروز آسیب بافتی شدیدتر برای معاینه نزد پزشک جراح خود مراجعه کنید تا اقدام درمانی لازم پیش از نیاز به جراحی مجدد انجام شود. گوشت های اضافه اطراف مقعد فقط با جراحی از بین می رود با یک جراحی سرپایی لیزری می توانید ظاهر مناسب و مطلوب ناحیه مقعد خود را باز یابید. البته باید علت فیشر شما مشخص گردد تا درمان لازم آن نیز تجویز شود.

 • یکهفته پیش عمل فیشر را انجام داده ام ولی هر بار بعد از اجابت مزاج تا ۱۰ ساعت بطور کشنده و غیر قابل تحملی سوزش دارم

  • با سلام پس از جراحی فیشر باید کمی صبور باشید تا جای زخم عمل بهبود یابد و درد و عارضه موجود در ناحیه بر طرف شود. در مدت بهبودی باید با توجه به رژیم غذایی خود و مصرف مواد غذایی پر فیبر و سرشار از میوه و سبزی و نوشیدن مایعات فراوان از سفت و سخت شدن مدفوع و مشکل شدن عمل اجابت مزاج خود بپرهیزید.

 • سلام خدمت دکتر عزیز.دکتر جان من تمام وقت از ناحیه مقعد دچار سوزش هستم .انقد سوزش داره که از درد گریه میکنم

  • با سلام به احتمال زیاد دچار ترک بافت دیواره مقعدی و شقاق مقعدی شده اید که در مراحل حاد بیماری امکان درمان دارویی آن وجود دارد ولی با پیشرفت بیماری و وخیم شدن آن ممکن است به جراحی نیز نیاز پیدا کنید. پس بهتر است هر چه سریع‌تر برای درمان خود مراجعه نمایید.

 • سلام دو ماه پيش جراحي فيشر كردم دوباره برگشته اين بار اقدام براي بوتاكس مقعد ميخواهم داشته باشه

  • با سلام تزریق بوتاکس با فلج سازی عضلات ناحیه مقعد این امکان را فرآهم می کند تا با کاهش فشار وارد بر ناحیه فرصتی را فرآهم کند تا خونرسانی به محل زخم افزایش یافته و زخم موجود در ناحیه بهبود یابد. بنابراین بهتر است با نظر پزشک خود دست به این اقدام بزنید.

 • بنده ده سال پیش شقاق داشتم. تا به حالدوبار عمل جراحی انجام دادم. خونریزی قطع شده. ولی درد و سوزش دارم

  • با سلام بیماری شقاق مقعدی از جمله بیماری هایی است که باید با توجه به علت به وجود آورنده آن درمان شود، در غیر این صورت درمان کافی نبوده و با احتمال زیادی عود خواهد کرد. پس ابتدا باید علت بیماری شما مشخص گردد، سپس در کنار درمان اصلی آن عامل نیز کنترل گردد. بنابراین برای بررسی دقیق تر مراجعه نمایید.

 • من حودود ۵سال است که دچار بیماری شقاق هستم و دیگه از این بیماری خسته شده ام خواستم نوبتی گرفته وبا اقای دکتر ملاقاتی داشته باشم….

 • سلام آقای دکتر پسری ۲۴ساله هستم که ۵ ساله به بیماری شقاق مزمن مبتلا شدم و هر ۴ماه تقریبا یه بار اوت میکنه و خیلی وحشتناک خون ریزی دارم اگه میشه هزینه جراحی و درمان رو بگین ممنون میشم

  • با سلام برای تخمین هزینه های احتمالی و تعیین نوبت ویزیت و جراحی لیزری باید با کلینیک تماس حاصل فرمایید. جراحی با روش لیزری امکان بهبودی سریع با درد و خونریزی کمتر نسبت به سایر روش های جراحی سنتی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان را فرآهم می کند. البته در کنار درمان باید علت ابتلای شما به این بیماری و عود مکرر آن مشخص گردد و در جهت رفع آن راه کارهایی توصیه شود.

 • با سلام و خسته نباشیدمن ۱۵ سالم است و سه ماه است که دچار این بیماری شدم و همه فکرم مشغول این بیماریست و خیلی استرس دارم و نگرانم برای درمان زخم چ کنم و لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • با سلام
   اگر با توجه به علایم و نشانه هایی که دارید فکر میکنید دچار شقاق مقعدی شده اید باید ابتدا معاینه شوید زیرا اولین قدم برای درمان موفق بیماری ها، تشخیص صحیح است، بسته به محل ایجاد شقاق درون مقعد و علت احتمالی و تعداد و وسعت و عمق آن درمان های متفاوت دارویی و جراحی را پیشنهاد می شود، اگر مشکل شما به سبب عادت های غلطی چون زور زدن هنگام دفع مدفوع سخت و اسهال یا یبوست مزمن ایجاد شده باشد باید با ترک عادت های غلط مانند به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع که منجر به یبوست خواهد شد و رعایت یک رژیم غذایی مطلوب سرشار از فیبر و میوه و سبزیجات برای عملکرد صحیح و بدون مشکل سیستم گوارش و ورزش روزانه در جلوگیری از ایجاد یا پیشرفت شقاق مقعد خود بکوشید. برای درمان شقاق موجود نیز باید قبل از عود و تبدیل شدن آن به زخم عمقی مراجعه کنید تا درمان لازم تجویز شود.

  • با سلام بهتر است هر چه زودتر برای تشخیص بیماری و درمان آن مراجعه نمایید، احتمالا عدم مراجعه به موقع شما باعث شده تا بیماری پیشرفت نموده و بافت بیشتری را دچار آسیب کرده است و ممکن است درمان دارویی کافی نبوده و روش های غیر دارویی تجویز گردد.