علائم و نشانه‌های فیستول مقعد، معاینه و تشخیص فیستول

علایم و نشانه‌های فیستول مقعد

طبیعی است، تغییرات بسیاری که طی به وجود آمدن یک فیستول مقعد در بدن ایجاد می‌شود همراه با نشانه‌هایی بروز کند. نشانه‌ها بر حسب مدت زمان گذشته از ایجاد فیستول و محل آن می‌توانند در هر فردی به شکلی متفاوت ظاهر شوند. علائم یک فیستول مقعد می‌تواند شامل:

 • التهاب پوست اطراف مقعد: عفونت و تخریب بافتی ایجاد شده در عضلات کف لگن می‌تواند به صورت ملتهب و تحریک پذیر شدن پوست اطراف مقعد و خارش آن به دلیل قرار گرفتن در معرض ترشحات ظاهر شود که بسیار شایع است.
 • درد: احساس درد ثابت یا ضربان‌دار در مقعد و اطراف آن که ممکن است با تغییر حالت، نشستن و حرکت، اجابت مزاج یا سرفه بدتر شود. دردهای شدید به صورت سوزش و بریدگی احساس می‌شود.
 • خروج ترشحات بد بو از نزدیک مقعد: در صورتی که فیستول مقعدی به پوست باز شود، ترشحات بد بوی مقعدی که می‌تواند همراه با مدفوع نیز باشد بیرون می‌آید و بوی بدی متساعد می‌کند.
 • خروج ترشحات خون‌آلود و چرکی از اطراف مقعد: چرک و خون‌آبه‌ی تولید شده در فیستول مقعد، می‌تواند از قسمتی که فیستول بر روی پوست سر باز کرده همراه با بوی بدی خارج شود که اغلب پس از خروج ترشحات درد فرد کاهش می‌یابد.
 • آبسه‌ مقعدی راجعه (مکرر): آبسه مقعدی تکرار شونده در ناحیه‌ی مقعد نه‌تنها دلیل ایجاد فیستول مقعد است بلکه نشانه‌ای از وجود آن نیز هست.
 • تورم و قرمزی اطراف مقعد و درجه حرارت بالا (تب): با شدت گرفتن التهاب فیستول، عفونت ناحیه آن‌قدر پیشرفته می‌شود که منجر به درگیر شدن کل بدن، تب و لرز و احساس خستگی در بدن و تورم پوست اطراف مقعد به دلیل التهاب ناحیه خواهد شد.
 • بی‌اختیاری مدفوع: در برخی موارد ممکن است ناتوانی در کنترل مدفوع و گاز روده رخ دهد.
 • قابل رویت شدن سوراخ فیستول: در نهایت فیستول مقعد می‌تواند آن‌قدر پیشرفت کند که با چشم در پوست نواحی اطراف مقعد مشاهده شود.

در صورتی‌ که هریک از نشانه‌های گفته شده را در خود احساس کردید، بهتر است برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و بررسی و پیگیری بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

فیستول

معاینه و تشخیص فیستول مقعد

برخی نشانه‌های واضح فیستول مقعد می‌تواند کمک بزرگی به تشخیص سریع‌تر پزشک کند. پزشک با بررسی نشانه‌هایی که بیمار از بیماری خود توصیف می‌کند و همچنین معاینه‌ی بالینی ناحیه‌ی مقعد در جست و جوی علایم دیگری برای مطمئن شدن از حدس‌ و گمان‌های احتمالی خود است. دقت بیمار در توضیح علائم می‌تواند پزشک را به حدس و گمان‌های نزدیک‌تری به بیماری برساند. گاهی باز بودن سر فیستول از روی پوست قابل مشاهده خواهد بود.
گاهی اوقات مشاهده‌ی مقعد کافی نبوده و پزشک لازم می‌بیند که با معاینه‌ی انگشتی درون مقعد را بیشتر بررسی کند و نشانه‌ای از فیستول در معاینه خود پیدا کند. کشیدن یا فشار دادن سر خارجی فیستول به بیرون زدن و دیده شدن منفذ داخلی آن کمک می‌کند. ممکن است ترشحات فیستول یا قرمزی و یا سفتی آن در معاینه دیده و لمس شود. در صورت شک به وجود فیستول نیاز به بررسی دقیق‌تر با وسایل دیگری وجود دارد مانند:

 • آنوسکوپ: یک وسیله‌‌ی کمکی برای بررسی درون مقعد است که با کمک آن می‌توان کانال مقعد را دقیق‌تر مشاهده کرد؛
 • پروکتوسکوپ: وسیله‌ای که به کمک آن می‌توان داخل مقعد را با دقت بیشتری مشاهده و بررسی کرد؛
 • فیستولوگرافی: با استفاده از اشعه ایکس و رادیوگرافی موقعیت فیستول را مشخص می‌کند؛
 • سیگموئیدوسکوپی: یک لوله‌‌ی کوچک و باریک دارای نور است که به کمک آن می‌توان درون مقعد و انتهای راست‌روده را مشاهده کنند؛
 • ماده حاجب: این ماده حاجب متیلن رقیق به داخل فیستول تزریق می‌شود و به پزشک کمک می‌کند تا موقعیت و مسیر فیستول را مشاهده کند. رنگ این ماده‌ی حاجب به ندرت ممکن است باعث هر گونه عوارض جانبی در بدن فرد شود؛
 • سونوگرافی: با استفاده از پروپ سونوگرافی داخل مقعدی، درون مقعد را با دستگاه سونوگرافی می‌بینند؛
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) : با استفاده از این روش می‌توان تصویر تمامی بافت‌های بدن و ناحیه‌ی آسیب دیده را با کمک اشعه‌های مغناطیسی و رادیویی دید؛

گاهی اوقات بررسی دو سر فیستول نیاز به بررسی آن تحت بی‌هوشی وجود دارد. حتی پزشک ممکن است برای تشخیص علت آن اقدام به بررسی آزمایشگاهی و کولونوسکوپی برخی بیماری‌های مزمن کند، مانند:

 • عفونت‌های مقاربتی؛
 • سرطان رکتوم؛
 • بیماری التهابی روده: (التهاب روده زمینه را برای عفونت آن و ایجاد فیستول در مقعد ایجاد می‌کند.)؛
 • بیماری دیورتیکولی: ‌(بیرون زدگی بافت روده از نقاطی که ضعف عضلانی دارد و سپس عفونی شدن آن می‌تواند به ایجاد فیستول کمک کند).

وقتی پزشک با کمک تمام دستگاه‌ها و تست‌های تشخیصی نوین توانست به تشخیص قطعی وجود فیستول مقعدی دست پیدا کند، اقدامات لازم برای درمان فیستول را با توجه به علت ایجاد کننده فیستول آغاز می‌کند. در اغلب موارد چاره‌ای جز جراحی فیستول وجود ندارد.

242 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
علی رحی

سلام من این مشکل فیستول را دارم و خارش پشت و اطراف نوک بینی زیادی نیز دارم لطفا راهنمایی کنید

clinic
Reply to  علی رحی

با سلام برای بررسی وضعیت بیماری خود حضوری مراجعه کنید احتمالا خروج ترشحات از ناحیه فیستول باعث بروز حساسیت پوستی و خارش در ناحیه شده البته خارش مقعدی میتواند علت دیگری نیز داشته باشد که تشخیص آن نیاز به بررسی حضوری دارد در صورت تایید وجود فیستول مقعدی در شما تنها راه قطعی درمان آن انجام جراحی بوده که توصیه می‌شود با انتخاب روش لیزری آن را بدون درد و خونریزی تحت بی حسی موضعی انجام داده و نیازی به استراحت طولانی مدت و مراقبت‌های خاصی نداشته باشید و به سبب آسیب بافتی کمتر حین جراحی با روش لیزری احتمال… Read more »

گرفتار

سلام ببخشید که مزاحم میشم من پارسال همین موقع بیماریم شروع شد. بیماری من با مایع زرد رنگ همراه با بوی بد بود به چند دکتر مراجعه نمودم. انان تشخیص به فیسچول دادند. وقتی من گفتم فیستول انان گفتن فیسچول بالاخره مراحل تشکیل پرونده و بستری را انجام دادم وسه روز در بیمارستان بستری بودم و داروهای قلبی را قطع کردم و برای عمل اماده شدم متاسفانه در اطاق عمل گفتن کانال را پیدا نمی کنند وباید بروم. متاسفانه من براثر حوادث های بعدی پیش امده نتوانستم دنبال درمان بروم. اکنون اضافه بر خروج ان مایع زرد رنگ. گاه کمی… Read more »

clinic
Reply to  گرفتار

با سلام
بیماری فیستول مقعدی فقط با درمان جراحی قابل کنترل نخواهد بود که گاهی نیاز به بارها جراحی دارد عدم توجه به درمان آن باعث پیشرفت بیماری و سخت شدن مراحل درمان خواهد شد برای بررسی وضعیت بیماری خود حضوری مراجعه کنید امروزه با کمک روش های لیزری دیگر نیاز به انجام بیهوشی عمومی نبوده با کمک این روش تحت بیحسی موضعی درمان می شوید و از این لحاظ مشکلی برای بیماری قلبی شما نخواهد داشت بنابراین توصیه می شود هرچه زودتر برای درمان مشکل خود اقدام کنید.

امیر

سلام آقای دکتر.من ده روزه قسمت مقعدم تا پیش استخوان دنبالچه خیلی خیلی داغ میشه جوری که میسوزه.همورویید خفیفم دارم.ممکنه بخاطر همورویید باشه یا دلیلی دیگه داره؟ممنونم

clinic
Reply to  امیر

با سلام
بله این احتمال وجود دارد لازم است برای بررسی وضعیت دریافت درمان مناسب بیماری خود قبل از بروز عوارض دیگر هر چه زودتر اقدام کنید تا با به تاخیر انداختن روند درمان باعث پیشرفته آسیب بافتی ناحیه و وخامت بیماری و نیاز به درمان های سخت نشوید.

مارال

سلام من مدت 3ماه بود که پایین کمرم زخم شده بود و هر روز یک 1قطره خون میومد به پزشک مراجعه کردم که گفت این بیماری فیستوله قرص چرک خوش کن دادن و پماد و امپول و اینا را استفاده کردم و خوب شدم و الان جای اون خیلی درد میکنه در حالی که قبل از دکتر درد نداشتم لطفا راهنمایی کنید

clinic
Reply to  مارال

با سلام
اگر وجود بیماری فیستول مقعدی در شما تایید شود این بیماری با درمان دارویی به طور کامل بهبود پیدا نکرده و نیاز به جراحی خواهد داشت و تنها راه درمان قطعی آن انجام جراحی است که البته با وجود روشهای نوین لیزری دیگر نیاز به انجام جراحی گسترده نخواهید داشت با این روش سرپایی درمان می‌شوید به صورتی که تحت بی حسی موضعی بدون درد و خونریزی درمان شده می توانید به خانه در همان روز مراجعه بازگشته نیازی به استراحت طولانی مدت پانسمان ندارید می توانید به محل کار خود بازگردید.

Anonymous

سلام
باوجود رعایت بهداشت فردی،متاسفانه از ناحیه مقعد بوی بدی متساعد میشود،دلیلش چیست؟برای درمانش چه کاری باید انجام دهم؟

clinic
Reply to  Anonymous

با سلام
ممکن است دچار بیماری فیستول مقعدی و یا نشت مدفوع باشید برای تشخیص قطعی آن لازم است مراجعه کرده معاینه بالینی شوید تا پس از تشخیص قطعی درمان مناسب قبل از تشدید بیماری و وخامت آن تجویز شود.

مارال

ن مدت 2ماه بود که پایین کمرم زخم شده بود و هر روز 2یا 1قطره خون میومد به پزشک مراجعه کردم که گفت این بیماری فیستوله قرص چرک خوش کن دادن و4تا امپول و پماد ومن اونا را استفاده کردم و خوب شدم و الان جای اون خیلی درد میکنه در حالی که قبل از دکتر درد نمی کرد وفقط خون میومد در این مورد لطفا کمکم کنید

clinic
Reply to  مارال

با سلام اگر بیماری فیستول مقعدی در شما تایید شده باشد تنها راه درمان قطعی آن انجام جراحی بوده و درمان های دارویی و یا خانگی به بهبود قطعی شما کمک نخواهد کرد بنابراین توصیه می شود هر چه زودتر برای بررسی وضعیت و دریافت درمان مناسب آن اقدام کند زیرا بیماری زمینه‌ساز بیماری مقعدی دیگری چون سرطان بوده و لازم است آن را جدی بگیرید و نگران جراحی خود نباشید امروزه با کمک روش های نوین لیزری دیگر نیاز به جراحی سخته سنتی نبوده با کمک اشعه سرپایی تحت بی حسی و بدون درد خون درمان شده در همان… Read more »

فرین

علت اینکه مایع بد بو از مخرجم بیرون میاد چیست ناگفته نماند که یبوست هم مدتی پیش داشتم

clinic
Reply to  فرین

با سلام احتمالاً ابتلا به یبوست عامل همین بوی بد ناشی از ناحیه مقعد باشد لازم است تا تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید توصیه می‌شود مصرف مایعات را به ۸ لیوان در روز افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر میوه آلو گلابی انجیر خشک سبزی روغن زیتون همراه غذا مصرف کنید از به تاخیر انداختن عمل اجابت مزاج خود خودداری کرده به محض احساس نیاز به دفع خود را به دستشویی برسانید پیاده روی کرده و ورزش منظم داشته تحرک بدنی به تحریک حرکات روده کمک خواهد کرد در صورتی که بهبودی حاصل نشد… Read more »

Alireza

سلام
آقای دکتر من یه هفته پیش آبسه رو با جراحی دکتر عمل کردم
دکتر گفت 50 درصد احتمالش هست فیستول بشه
الآن هنوز سرش بازه آیا فیستول می شه؟

clinic
Reply to  Alireza

با سلام
از روی ظاهر جراحی نمی توان احتمال ابتلا به فیستول را تشخیص داد باید تحت تصویربرداری ام آر آی لگن قرار بگیرید.

محمدرضا

سلام اقای دکتر من نمیدونم چرا بعداز مدفوع کردن خودم رو میشورم میام بیرون احساس خارش میکنم در ناحیه ی مقعد
و یه مشکل دیگه ی هم ک دارم اینه ک انگار یه مایه ی مدفوع ازم ترشح میشه
و مشکل اخرمم اینه ک مدفوعم خیلی بوی بدی میده یعنی همه بهم میگن تو بوی مدفوعت عادی نیست
یه راه حلی بهم نشون بدید ممنون

clinic
Reply to  محمدرضا

با سلام
دفع مدفوع مدفوع بلغمی و خارش مقعدی میتواند از نشانه های ابتلا شما به یبوست و یا بیماری هموروئید ناشی از آن باشد بهتر است برای تشخیص قطعی نوع بیماری و دریافت درمان مناسب آن حضوری مراجعه کنید تا قبل از بروز علائم آزاردهنده دیگر تحت درمان مناسب قرار بگیرد و شانس نتیجه گرفتن از درمان های ساده و حداقلی را داشته و از دست ندهید از آنجایی که خارش مقعدی میتواند علت دیگری چون انواع بیماری پوستی گوارشی و انگلی نیز داشته باشد لازم است تا تحت بررسی های دقیق کلینیکال قرار بگیرید.

معصومه

با سلام و خسته نباشید اقای دکتر من گاهی اوقات به دلیل نیامدن مدفوع زجر میکشم یا یبوست دارم گاهی اوقات مایع سفید رنگی از من خارج میشه به دکتر هم مراجعه کردم گفتن فقط رژیم غذایی و مایعات بیشتر کمکم میکنه آیا من خوب میشم چطوری میتونم ی برنامه غذایی خوب داشته باشم چیکار بکنم که بهتر بشم

clinic
Reply to  معصومه

با سلام
برای کنترل مشکل یبوست باید تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید یعنی لازم است تا همیشه ورزش کرده تحرک داشته باشید از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع بپرهیزید به محض اینکه احساس کردید نیاز به دستشویی دارید خود را به محل سرویس بهداشتی برسانید مواد غذایی پر فیبر میوه سبزیجات آلو گلابی انجیر خشک روغن زیتون همراه غذا مصرف کنید میزان مایعات مصرفی خود را به بیش از ۸ لیوان در روز افزایش دهید.

تلفن : ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ - ۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴
تماس واتساپ اینستاگرام