banner
آذر ۲۲, ۱۳۹۵

علائم و نشانه‌های فیستول مقعد، معاینه و تشخیص فیستول

علائم و نشانه‌های فیستول مقعدطبیعی است، تغییرات بسیاری که طی به وجود آمدن یک فیستول مقعد در بدن ایجاد می‌شود همراه با نشانه‌هایی بروز کند. نشانه‌ها بر حسب مدت زمان گذشته از ایجاد فیستول و محل آن می‌توانند در هر فردی به شکلی متفاوت ظاهر شوند. علایم یک فیستول مقعد می‌تواند شامل:

 • التهاب پوست اطراف مقعد: عفونت و تخریب بافتی ایجاد شده در عضلات کف لگن می‌تواند به صورت ملتهب و تحریک پذیر شدن پوست اطراف مقعد و خارش آن به دلیل قرار گرفتن در معرض ترشحات ظاهر شود که بسیار شایع است.
 • درد: احساس درد ثابت یا ضربان‌دار در مقعد و اطراف آن که ممکن است با تغییر حالت، نشستن و حرکت، اجابت مزاج یا سرفه بدتر شود. دردهای شدید به صورت سوزش و بریدگی احساس می‌شود.
 • خروج ترشحات بد بو از نزدیک مقعد: در صورتی که فیستول مقعدی به پوست باز شود، ترشحات بد بوی مقعدی که می‌تواند همراه با مدفوع نیز باشد بیرون می‌آید و بوی بدی متساعد می‌کند.
 • خروج ترشحات خون‌آلود و چرکی از اطراف مقعد: چرک و خون‌آبه‌ی تولید شده در فیستول مقعد، می‌تواند از قسمتی که فیستول بر روی پوست سر باز کرده همراه با بوی بدی خارج شود که اغلب پس از خروج ترشحات درد فرد کاهش می‌یابد.
 • آبسه‌ مقعدی راجعه (مکرر): آبسه‌های تکرار شونده در ناحیه‌ی مقعد نه‌تنها دلیل ایجاد فیستول مقعد است بلکه نشانه‌ای از وجود آن نیز هست.
 • تورم و قرمزی اطراف مقعد و درجه حرارت بالا (تب): با شدت گرفتن التهاب فیستول، عفونت ناحیه آن‌قدر پیشرفته می‌شود که منجر به درگیر شدن کل بدن، تب و لرز و احساس خستگی در بدن و تورم پوست اطراف مقعد به دلیل التهاب ناحیه خواهد شد.
 • بی‌اختیاری مدفوع: در برخی موارد ممکن است ناتوانی در کنترل مدفوع و گاز روده رخ دهد.
 • قابل رویت شدن سوراخ فیستول: در نهایت فیستول مقعد می‌تواند آن‌قدر پیشرفت کند که با چشم در پوست نواحی اطراف مقعد مشاهده شود.

در صورتی‌ که هریک از نشانه‌های گفته شده را در خود احساس کردید، بهتر است برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و بررسی و پیگیری بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

علایم و نشانه‌های فیستول مقعد

معاینه و تشخیص فیستول مقعد

برخی نشانه‌های واضح فیستول مقعد می‌تواند کمک بزرگی به تشخیص سریع‌تر پزشک کند. پزشک با بررسی نشانه‌هایی که بیمار از بیماری خود توصیف می‌کند و همچنین معاینه‌ی بالینی ناحیه‌ی مقعد در جست و جوی علایم دیگری برای مطمئن شدن از حدس‌ و گمان‌های احتمالی خود است. دقت بیمار در توضیح علائم می‌تواند پزشک را به حدس و گمان‌های نزدیک‌تری به بیماری برساند. گاهی باز بودن سر فیستول از روی پوست قابل مشاهده خواهد بود.
گاهی اوقات مشاهده‌ی مقعد کافی نبوده و پزشک لازم می‌بیند که با معاینه‌ی انگشتی درون مقعد را بیشتر بررسی کند و نشانه‌ای از فیستول در معاینه خود پیدا کند. کشیدن یا فشار دادن سر خارجی فیستول به بیرون زدن و دیده شدن منفذ داخلی آن کمک می‌کند. ممکن است ترشحات فیستول یا قرمزی و یا سفتی آن در معاینه دیده و لمس شود. در صورت شک به وجود فیستول نیاز به بررسی دقیق‌تر با وسایل دیگری وجود دارد مانند:

 • آنوسکوپ: یک وسیله‌‌ی کمکی برای بررسی درون مقعد است که با کمک آن می‌توان کانال مقعد را دقیق‌تر مشاهده کرد؛
 • پروکتوسکوپ: وسیله‌ای که به کمک آن می‌توان داخل مقعد را با دقت بیشتری مشاهده و بررسی کرد؛
 • فیستولوگرافی: با استفاده از اشعه ایکس و رادیوگرافی موقعیت فیستول را مشخص می‌کند؛
 • سیگموئیدوسکوپی: یک لوله‌‌ی کوچک و باریک دارای نور است که به کمک آن می‌توان درون مقعد و انتهای راست‌روده را مشاهده کنند؛
 • ماده حاجب: این ماده حاجب متیلن رقیق به داخل فیستول تزریق می‌شود و به پزشک کمک می‌کند تا موقعیت و مسیر فیستول را مشاهده کند. رنگ این ماده‌ی حاجب به ندرت ممکن است باعث هر گونه عوارض جانبی در بدن فرد شود..
 • سونوگرافی: با استفاده از پروپ سونوگرافی داخل مقعدی، درون مقعد را با دستگاه سونوگرافی می‌بینند؛
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) : با استفاده از این روش می‌توان تصویر تمامی بافت‌های بدن و ناحیه‌ی آسیب دیده را با کمک اشعه‌های مغناطیسی و رادیویی دید؛

گاهی اوقات بررسی دو سر فیستول نیاز به بررسی آن تحت بی‌هوشی وجود دارد. حتی پزشک ممکن است برای تشخیص علت آن اقدام به بررسی آزمایشگاهی و کولونوسکوپی برخی بیماری‌های مزمن کند، مانند:

 • عفونت‌های مقاربتی؛
 • سرطان رکتوم؛
 • بیماری التهابی روده: (التهاب روده زمینه را برای عفونت آن و ایجاد فیستول در مقعد ایجاد می‌کند.)؛
 • بیماری دیورتیکولی: ‌(بیرون زدگی بافت روده از نقاطی که ضعف عضلانی دارد و سپس عفونی شدن آن می‌تواند به ایجاد فیستول کمک کند).

وقتی پزشک با کمک تمام دستگاه‌ها و تست‌های تشخیصی نوین توانست به تشخیص قطعی وجود فیستول مقعدی دست پیدا کند، اقدامات لازم برای درمان را با توجه به علت ایجاد کننده فیستول آغاز می‌کند. در اغلب موارد چاره‌ای جز جراحی فیستول وجود ندارد.

پرسش و پاسخ
 • علی رحی گفت:

  سلام من این مشکل فیستول را دارم و خارش پشت و اطراف نوک بینی زیادی نیز دارم لطفا راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری خود حضوری مراجعه کنید احتمالا خروج ترشحات از ناحیه فیستول باعث بروز حساسیت پوستی و خارش در ناحیه شده البته خارش مقعدی میتواند علت دیگری نیز داشته باشد که تشخیص آن نیاز به بررسی حضوری دارد در صورت تایید وجود فیستول مقعدی در شما تنها راه قطعی درمان آن انجام جراحی بوده که توصیه می‌شود با انتخاب روش لیزری آن را بدون درد و خونریزی تحت بی حسی موضعی انجام داده و نیازی به استراحت طولانی مدت و مراقبت‌های خاصی نداشته باشید و به سبب آسیب بافتی کمتر حین جراحی با روش لیزری احتمال عارضه بی اختیاری ناشی از جراحی کمتر خواهد شد.

 • گرفتار گفت:

  سلام
  ببخشید که مزاحم میشم من پارسال همین موقع بیماریم شروع شد. بیماری من با مایع زرد رنگ همراه با بوی بد بود به چند دکتر مراجعه نمودم. انان تشخیص به فیسچول دادند. وقتی من گفتم فیستول انان گفتن فیسچول بالاخره مراحل تشکیل پرونده و بستری را انجام دادم وسه روز در بیمارستان بستری بودم و داروهای قلبی را قطع کردم و برای عمل اماده شدم متاسفانه در اطاق عمل گفتن کانال را پیدا نمی کنند
  وباید بروم. متاسفانه من براثر حوادث های بعدی پیش امده نتوانستم دنبال درمان بروم. اکنون اضافه بر خروج ان مایع زرد رنگ. گاه کمی خون ریزی وگاه کمی درد وخارش معقدی هم دارم. درحالی که سال قبل تنها خارش وخروج عفونت از داخل معقد را داشتم اما عفونت هنوز هم از داخل معقد هست اما اضافه بر خارش گاه درد هم دارم و احساس میکنم در چهار یا پنج سانتی داخل معقد یک حفره ایجاد شده است سئوال.. ایا باید جراحی کنم. ایا جراحی ان سخت هست. ایا جراحی ان خون ریزی زیادی دارد.. ایا با مشکل قلبی که دارم کدام جراحی متاسبت تر وبهتر هست .درحالی که بمن گفتن. مرا بیهوش میکنند اما در اطاق عمل گفتن صلاح می دانند بی حسی موضعی کنند. اخرین سئوال ..مخارج عمل چقدر هست سپاسگزار می شوم راهنمایی بفرمائید

  • clinic گفت:

   با سلام
   بیماری فیستول مقعدی فقط با درمان جراحی قابل کنترل نخواهد بود که گاهی نیاز به بارها جراحی دارد عدم توجه به درمان آن باعث پیشرفت بیماری و سخت شدن مراحل درمان خواهد شد برای بررسی وضعیت بیماری خود حضوری مراجعه کنید امروزه با کمک روش های لیزری دیگر نیاز به انجام بیهوشی عمومی نبوده با کمک این روش تحت بیحسی موضعی درمان می شوید و از این لحاظ مشکلی برای بیماری قلبی شما نخواهد داشت بنابراین توصیه می شود هرچه زودتر برای درمان مشکل خود اقدام کنید.

 • امیر گفت:

  سلام آقای دکتر.من ده روزه قسمت مقعدم تا پیش استخوان دنبالچه خیلی خیلی داغ میشه جوری که میسوزه.همورویید خفیفم دارم.ممکنه بخاطر همورویید باشه یا دلیلی دیگه داره؟ممنونم

  • clinic گفت:

   با سلام
   بله این احتمال وجود دارد لازم است برای بررسی وضعیت دریافت درمان مناسب بیماری خود قبل از بروز عوارض دیگر هر چه زودتر اقدام کنید تا با به تاخیر انداختن روند درمان باعث پیشرفته آسیب بافتی ناحیه و وخامت بیماری و نیاز به درمان های سخت نشوید.

 • مارال گفت:

  سلام من مدت ۳ماه بود که پایین کمرم زخم شده بود و هر روز یک ۱قطره خون میومد به پزشک مراجعه کردم که گفت این بیماری فیستوله قرص چرک خوش کن دادن و پماد و امپول و اینا را استفاده کردم و خوب شدم و الان جای اون خیلی درد میکنه در حالی که قبل از دکتر درد نداشتم لطفا راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام
   اگر وجود بیماری فیستول مقعدی در شما تایید شود این بیماری با درمان دارویی به طور کامل بهبود پیدا نکرده و نیاز به جراحی خواهد داشت و تنها راه درمان قطعی آن انجام جراحی است که البته با وجود روشهای نوین لیزری دیگر نیاز به انجام جراحی گسترده نخواهید داشت با این روش سرپایی درمان می‌شوید به صورتی که تحت بی حسی موضعی بدون درد و خونریزی درمان شده می توانید به خانه در همان روز مراجعه بازگشته نیازی به استراحت طولانی مدت پانسمان ندارید می توانید به محل کار خود بازگردید.

 • ناشناس گفت:

  سلام
  باوجود رعایت بهداشت فردی،متاسفانه از ناحیه مقعد بوی بدی متساعد میشود،دلیلش چیست؟برای درمانش چه کاری باید انجام دهم؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   ممکن است دچار بیماری فیستول مقعدی و یا نشت مدفوع باشید برای تشخیص قطعی آن لازم است مراجعه کرده معاینه بالینی شوید تا پس از تشخیص قطعی درمان مناسب قبل از تشدید بیماری و وخامت آن تجویز شود.

 • مارال گفت:

  ن مدت ۲ماه بود که پایین کمرم زخم شده بود و هر روز ۲یا ۱قطره خون میومد به پزشک مراجعه کردم که گفت این بیماری فیستوله قرص چرک خوش کن دادن و۴تا امپول و پماد ومن اونا را استفاده کردم و خوب شدم و الان جای اون خیلی درد میکنه در حالی که قبل از دکتر درد نمی کرد وفقط خون میومد در این مورد لطفا کمکم کنید

  • clinic گفت:

   با سلام
   اگر بیماری فیستول مقعدی در شما تایید شده باشد تنها راه درمان قطعی آن انجام جراحی بوده و درمان های دارویی و یا خانگی به بهبود قطعی شما کمک نخواهد کرد بنابراین توصیه می شود هر چه زودتر برای بررسی وضعیت و دریافت درمان مناسب آن اقدام کند زیرا بیماری زمینه‌ساز بیماری مقعدی دیگری چون سرطان بوده و لازم است آن را جدی بگیرید و نگران جراحی خود نباشید امروزه با کمک روش های نوین لیزری دیگر نیاز به جراحی سخته سنتی نبوده با کمک اشعه سرپایی تحت بی حسی و بدون درد خون درمان شده در همان روز مراجعه ترخیص شده می‌توانید به خانه بازگردید نیازی به استراحت طولانی مدت و یا پانسمانها مراقبت دیگران نیز ندارید.

 • فرین گفت:

  علت اینکه مایع بد بو از مخرجم بیرون میاد چیست ناگفته نماند که یبوست هم مدتی پیش داشتم

  • clinic گفت:

   با سلام
   احتمالاً ابتلا به یبوست عامل همین بوی بد ناشی از ناحیه مقعد باشد لازم است تا تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید توصیه می‌شود مصرف مایعات را به ۸ لیوان در روز افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر میوه آلو گلابی انجیر خشک سبزی روغن زیتون همراه غذا مصرف کنید از به تاخیر انداختن عمل اجابت مزاج خود خودداری کرده به محض احساس نیاز به دفع خود را به دستشویی برسانید پیاده روی کرده و ورزش منظم داشته تحرک بدنی به تحریک حرکات روده کمک خواهد کرد در صورتی که بهبودی حاصل نشد برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه کنید.

 • Alireza گفت:

  سلام
  آقای دکتر من یه هفته پیش آبسه رو با جراحی دکتر عمل کردم
  دکتر گفت ۵۰ درصد احتمالش هست فیستول بشه
  الآن هنوز سرش بازه آیا فیستول می شه؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   از روی ظاهر جراحی نمی توان احتمال ابتلا به فیستول را تشخیص داد باید تحت تصویربرداری ام آر آی لگن قرار بگیرید.

 • محمدرضا گفت:

  سلام اقای دکتر من نمیدونم چرا بعداز مدفوع کردن خودم رو میشورم میام بیرون احساس خارش میکنم در ناحیه ی مقعد
  و یه مشکل دیگه ی هم ک دارم اینه ک انگار یه مایه ی مدفوع ازم ترشح میشه
  و مشکل اخرمم اینه ک مدفوعم خیلی بوی بدی میده یعنی همه بهم میگن تو بوی مدفوعت عادی نیست
  یه راه حلی بهم نشون بدید ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام
   دفع مدفوع مدفوع بلغمی و خارش مقعدی میتواند از نشانه های ابتلا شما به یبوست و یا بیماری هموروئید ناشی از آن باشد بهتر است برای تشخیص قطعی نوع بیماری و دریافت درمان مناسب آن حضوری مراجعه کنید تا قبل از بروز علائم آزاردهنده دیگر تحت درمان مناسب قرار بگیرد و شانس نتیجه گرفتن از درمان های ساده و حداقلی را داشته و از دست ندهید از آنجایی که خارش مقعدی میتواند علت دیگری چون انواع بیماری پوستی گوارشی و انگلی نیز داشته باشد لازم است تا تحت بررسی های دقیق کلینیکال قرار بگیرید.

 • معصومه گفت:

  با سلام و خسته نباشید اقای دکتر من گاهی اوقات به دلیل نیامدن مدفوع زجر میکشم یا یبوست دارم گاهی اوقات مایع سفید رنگی از من خارج میشه به دکتر هم مراجعه کردم گفتن فقط رژیم غذایی و مایعات بیشتر کمکم میکنه آیا من خوب میشم چطوری میتونم ی برنامه غذایی خوب داشته باشم چیکار بکنم که بهتر بشم

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای کنترل مشکل یبوست باید تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید یعنی لازم است تا همیشه ورزش کرده تحرک داشته باشید از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع بپرهیزید به محض اینکه احساس کردید نیاز به دستشویی دارید خود را به محل سرویس بهداشتی برسانید مواد غذایی پر فیبر میوه سبزیجات آلو گلابی انجیر خشک روغن زیتون همراه غذا مصرف کنید میزان مایعات مصرفی خود را به بیش از ۸ لیوان در روز افزایش دهید.

 • محمدرضا گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  راستش بالای مقعدم بخاطر فشار موقع
  دستشویی متورم شد و چرک کرد و دلیلش یبوست بود بخاطر سفت بودن و خشک بودن بیش از حد مدفوع من فشار بهم اومد چون دچار یبوست بودم و همین فشار باعث شد قسمت بالای مقعدم متورم بشه و چرک کنه دکتر رفتم آمپول نوشت و کپسول ۴ تا آمپول طی ۲ روز زدم و کپسول هارو طی روزها مصرف کردم که یه ۱۰ روزی طول کشید و با دستور پزشک توی لگن آب گرم نمک و بتادین هم زدم و نشستم یه مدتی خوب شدم در ظاهر اما بعد چند روز دوباره موقع دستشویی یکم بهم فشار اومد که دیدم اندازه یه لوبیا دوباره پشتم بالای مقعد باد کرده و قشنگ چرک و خون معلومه که با فشار دادن ترکید و چرک بیرون زد و بعدش خون بود که میومد من رفتم درمانگاه نسخه دکتر رو نشون دادم گفتن این آمپول ها مخصوص بیمارستان هستش و تا دکتر نسخه جدید نده ما نمیتونیم این آمپول هارو بدیم و دکتر من هم خارج از کشور رفتن حالا سوالم اینه واقعا من باید جراحی بشم اصلا چی هست بیماری من بخاطر یبوست و فشار اومدن بهم این مشکل برام پیش اومده و اصلا پیچش مو نیست چون بعضیا میگن مو پیچیده که اینطور نیست من بخاطر یبوست و فشار زیاد موقع خارج شدن مدفوع دچار این بیماری شدم و بالای مقعدم اندازه بند انگشت بادکرد و چرک کرد و بر اثر خارج شدن چرک سوراخ خیلی ریزی به اندازه سر سوزن ایجاد شد حالا نمیدونم باید چیکار کنم عمل واقعا باید بشم تا دور اون قسمت رو خالی کنن یا با دارو درست میشه ممنون میشم آب پاکی رو بریزین رو دستام تا تکلیفم روشن بشه چون دکترم میگفت با این آمپول ها و قرص ها و نشستن تو آب گرم و بتادین و نمک حل شده خوب میشی اما با یه کم فشار دوباره بالای مقعد چرک کرد و بعد ترکیدن خون اومد و الان گاز استریل و کمی الکل آغشته کردم گذاشتم لای باثنم

  • clinic گفت:

   با سلام
   بدون معاینه بالینی ناحیه مقعد نمیتوان نوع بیماری شما را تشخیص داد ممکن است دچار بیماری کیست مویی و آبسه مقعدی شده باشید که تشخیص قطعی آن نیازمند معاینه بالینی و مراجعه حضوری شما می باشد درصورت تایید وجود هر یک از این بیماری‌ها هیچ یک از درمانهای خانگی سنتی و تخلیه خود به خود به بهبود شما کمک نخواهد کرد تنها راه درمان قطعی انجام جراحی خواهد بود که امروزه با وجود روشهای نوین لیزر جای نگرانی برای انجام جراحی وجود ندارد زیرا می‌توان آن را سرپایی بدون درد و خونریزی و در محیط کلینیک انجام داد و نیازی به بستری شدن و یا قرار گرفتن در معرض داروهای بیهوشی نداشته می‌توانید از روز بعد زندگی عادی خود را بدون نیاز به مراقبت استراحت و یا پانسمان روزمره آغاز کنید.

 • منوچهر گفت:

  سلام مدتیه در ناحیه مقعد احساس تیر کشیدگی داشتم با مصرف قرص مترونیدازول درد کم شده حالا صبح ها بعد از بیدار شدن موقع اجابت احساس چربی در ناحیه مقعد میکنم لطفا کمکم کنید مشکلم را تشخیص بدم.

  • clinic گفت:

   با سلام
   بدون معاینه بالینی شما و یا انجام تست های کمک تشخیصی امکان تشخیص بیماری وجود ندارد لازم است حضوری مراجعه کرده تحت بررسی دقیق قرار بگیرید تا درمان مناسب بسته به مرحله و شدت بیماری هرچه زودتر قبل از بروز علایم ناگوار دیگر تجویز شود.

 • ناشناس گفت:

  باسلام.درد شکم دارم عمل جراحی هیمورئید انجام دادم ودر هنگام مزاج احساس میکنم چسبندگی روده دارم

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی از نظر بازگشت بیماری هموروئید و یا ابتلا به بیماری گوارشی حضوری مراجعه کنید تا تحت معاینات بالینی و بررسی آزمایشگاهی دقیق قرار گرفته و به درستی راهنمایی شوید. به تاخیر انداختن روند درمان باعث تشدید آسیب بافتی و وخامت بیماری و سخت شدن مراحل درمانی خواهید شد.

 • علی گفت:

  آقای دکتر خسته نباشیدسلام من فیستول دارم هفته یبارازش چرک خون میادوچن وقتیم هست که شکم درد میگیرم وشکمم هم رفته رفته بزرگترمیشه وزودزوددچاراسهال میشم به نظرتون بایدچیکارکنم؟چن بارهم کنارباسنم جوشای چرکی بزرگ درآوردم نگرانم راهنمای کنیدلطفا

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای درمان خود هرچه زودتر اقدام کنید بیماری فیستول فقط با درمان جراحی قابل کنترل بوده و هیچ یک از درمانهای خانگی و دارویی به بهبود کمک نخواهد کرد. بهتر است برای جلوگیری از بروز عوارض دیگر چون ابتلا به سرطان هرچه زودتر اقدام کرده و مراجعه کنید. نگران نباشید با کمک روش لیزری میتوان بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی جراحی شده در همان روز مراجعه ترخیص شود و به زندگی عادی روزمره خود را آغاز کنید برای بررسی مشکلات گوارشی ایجاد شده نیز حتما مراجعه کنید.

 • الناز گفت:

  سلام.آقای دکتر من چند سال یبوست دارم و یه مدته حاد شده طوری که احساس میکنم رگای مغزم درحال پارگیه حدود یه هفته پیش در همین بودم که درد هم داشتم دیدم ویزی کنار مقعدمه و متورمه….الان کمی خوابیده و درد نداره چند روزه درضمن چرک یا …نداشت یعنی فیستول یا آبسه هست؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   بدون ویزیت حضوری و معاینه بالینی و مشاهده عینی ناحیه نمیتوان نوع بیماری مقعدی ایجاد شده را تشخیص داد. بهتر است هر چه زودتر قبل از بروز علایم آزاد دهنده دیگر و یا تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص قطعی آن مراجعه کنید تا روند درمانی بسته به نوع و شدت بیماری آغاز شود. این زائده و تورم ممیتواند مربوط به زائده مقعدی ناشی از بیماری هموروئید و یا سایر بیماریهای مقعدی باشد که احتمالاً به سبب ابتلا به یبوست و عدم توجه به کنترل آن ایجاد شده است. اگر می‌خواهید سلامت خود را بازیابید باید تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی ایجاد کرده و این مشکل یبوست خود را کنترل کنید تا دچار بازگشت بیماری نشوید.

 • حسين گفت:

  مدت زمان استراحت بعد از عمل با ليزر چقدر است؟
  هزينه أين عمل چه ميزان هست؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   لیزر نیاز به استراحت طولانی مدت چند هفته‌ای روش‌های جراحی سنتی ندارد چون تحت بیحسی موضعی و با اشعه لیزر انجام میشود بدون درد و خونریزی بوده در همان روز مراجعه میتوانید مرخص شوید و از روز بعد بدون اینکه نیاز به استراحت داشته باشید و یا مراقبت خاصی که در روشهای سنتی وجود دارد، می‌توانید به محیط کاری بازگشته و زندگی عادی روزمره خود را بدون نیاز به کمک و مراقبت دیگران آغاز کنید. فقط نباید کار سنگین انجام دهید.

 • ناشناس گفت:

  چرااز مغعد من گاهی با دفع گاز روده ترشح خارج میشود

  • clinic گفت:

   با سلام
   خروج ترشحات از ناحیه مقعد می‌توانند مربوط به ابتلا به درجاتی از بی اختیاری مقعد و یا ابتلا به بیماری‌های فیستول مقعدی و یا ناشی از یبوست باشد که باعث نشت محتویات روده و مدفوع میشود به هر حال برای تشخیص قطعی علت آن و دریافت درمان مناسب لازم است تا حضوری مراجعه کرده تحت معاینات بالینی و بررسی‌های کلینیکال حال قرار بگیرید، بهتر است قبل از ظاهر شدن علایم آزار دهنده دیگر برای دریافت درمان مناسب آن اقدام کنید تا با حداقل درمانهای ساده بهبود یابید.

 • كريم گفت:

  سلام مدت ٤ ماهه كه به گفته پزشك شقاق مقعد يا هموروييد دارم بعد از يك ماه از دردى كه داشتم به پزشك مراجعه كردم وبوتاكس انجام داد الان دقيقا سه ماهه كه بوتاكس انجام دادم ولى درددارم
  اسپاسم عضلات ندارم به علت بوتاكسى كه انجام دادم يكم بى اختيارى گرفتم پزشك عملم نميكنه
  الان دور مقعدم التهاب دارم يكم ورم كرده دست ميزنم درد ميگيره وخيلى سوزش دارم هيچ علايم ديگه اى ندارم
  لطفا بفرماييد كه امكانش هست علايم فيستول باشه؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   از روی علایم نمی‌توان بیماری فیستول را تشخیص داد، برای بررسی وضعیت خود بهتر است حضوری مراجعه کنید. احتمالاً درمان بوتاکس برای شما کافی نبوده و نیاز به درمان دیگر چون جراحی داشته باشید که البته با وجود روشهای لیزری میتوانید این جراحی را بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی و در محیط کلینیک سرپایی انجام داده و نیاز به استراحت طولانی مدت و پانسمان و مراقبت خاصی نداشته باشید و از روز بعد به زندگی روزمره خود باز گردید.

 • هادی گفت:

  سلام من حدود ۳ماه عمل کردم ولی دوباره فیستولم اوت کرده باید چکار کنم

  • clinic گفت:

   با سلام
   متاسفانه فیستول مقعدی از جمله بیماری‌های پردردسری است که ممکن است برای درمان و بهبودی کامل نیاز به چندین بار جراحی پیدا کند و نمیتوان تضمین داد که با یک بار جراحی به طور کامل از این بیماری رها خواهید شد بنابراین برای بررسی وضعیت بیماری و شدت آن حضوری مراجعه کنید تا پس از بررسی دقیق‌تر تصویربرداری ناحیه تحت درمان مجدد قرار بگیرید که البته در صورتی که تمایل داشته باشید با روش لیزری می‌توانید سرپایی بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی و بدون عوارض روشهای سنتی و با احتمال کمتر ایجاد بی اختیاری پس از جراحی درمان شوید و از روز بعد زندگی عادی خود را آغاز کرده و نیاز به مراقبت و حمایت اطرافیان و حتی استراحت و پانسمان نداشته باشید.

 • آرمان گفت:

  با سلام و تشکر از شما، مشکل من ترشح از ناحیه مقعدی و خروج غیر ارادی گاز می باشد. که معمولا وقتی موهای زائد اطراف ناحیه مقعد پاک سازی می شود این مشکل بیشتر خود را نشان میدهد. راه های تشخیص و پیگیری را بفرمایید ممنون می شوم.

  • clinic گفت:

   با سلام
   دوست عزیز برای تشخیص علت بی اختیاری گاز و ترشحات روده بایستی حضوری مراجعه کرده تحت معاینه بالینی و بررسی قرار بگیرید و بدون ارزیابی حضوری شما نمیتوان علت بیماری و نوع درمان مناسب آن را تعیین کرد.

 • شهروز گفت:

  سلام دکتر
  حدود ۱ هفته ست ک عمل فیستول انجام دادم اما از ناحیه عمل شده ترشحاتم حتی از قبل عمل هم بیشتره..ایا این موضوع طبیعیه و باید فرصت بدم؟ اینم بگم تورم و برامدگی ها بعد عمل از بین رفته و فقط مشکلم در حال حاظر همون ترشحاته که باعث خیس شدن لباسه محل نشیمنگاهم میشه….

  • clinic گفت:

   با سلام
   بله خروج ترشحات در صورتی که در محل درد و تورم و التهاب و قرمزی نداشته باشید طبیعی است و برای بهبودی باید ترشحات کامل تخلیه شود.

 • حامد گفت:

  سلام،من پيش متخصص مقعد رفتم گفتن دو مريضيو همزمان دارم،هم فيستول و هم سينوس دو عمل را يكجا ميتوان انجام داد و داروي خاصي براي برطرف كردن و عمل نكردن هست؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   هر دو بیماری شما نیاز به جراحی داشته و با درمان دارویی یا خانگی برطرف نخواهد شد بهتر است هر چه زودتر پیش از بروز علایم آزار دهنده برای درمان نهایی آن آماده شوید برای تصمیمگیری درباره انجام جراحی همزمان آنها با هم باید حضوری مراجعه کرد معاینه بالینی شوید

 • Mm گفت:

  سلام
  حدود پانزده روزه جراحی فیستول انجام دادم دکتر میگه باید دست ببری داخل و حسابی دست بکشی تا جای زخم تازه باشه میخواستم نظرتونا در این مورد بدونم
  با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   هر پزشکی نظری دارد باید مطابق نظر پزشک خود عمل کنید.

 • م.م گفت:

  سلام خسته نباشید. چه نوع آنتی بیوتیکی برای جراحی بعد از فیستول مناسب است. ممنون میشم پاسخ بدید.

  • clinic گفت:

   با سلام
   امکان تجویز یا معرفی دارو به صورت مجازی وجود ندارد بسته به شرایط هر فرد داروی مناسب توسط جراح تجویز میشود.

 • رضا گفت:

  سلام
  احساس قلقلک داخل مقعد وسوزش خیلی کم
  گاهی قلقلک انگار چیزی داره جابجا میشه در داخل مقعد سمت چپ بیشتر
  چند سال قبل هنگام مدفوع خونریزی داشتم که متوجه شدم پاره گی صورت گرفته.

  ممنونم از پاسخ گویی شما

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای تشخیص علت این حس باید حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید. این احتمال وجود دارد که دچار عود بیماری شده ویا دچار بیماری مقعدی دیگر و یا حتی انگل یا کرم روده شده باشید. در هر حال مشکل خود را جدی گرفته و پیش از بروز علایم ناگوار دیگر برای درمان بیماری اقدام کنید تا شانس نتیجه مطلوب گرفتن از درمان دارویی را از دست ندهید.

 • علیرضا گفت:

  با سلام
  من چهار سال پیش عمل فیستول رو انجام دادم و در حین عمل دیده بودن که کیست مویی دارم و اونو هم برداشتن .چن روز پیش متوجه شدم جای عمل به اندازه ۱ بند انگشت باز شده به دکترم مراجعه کردم و ایشون به من گفتم یه فیستول جدید زدم و دوباره باید عمل کنم واقعا چرا باید دوباره یه فیستول دیگه به وجود بیاد؟ برای دفعه قبل خیلی زجر و درد کشیدم من دیگه نمیخوام عمل کنن کسی راهکاری برام داره

  • clinic گفت:

   با سلام
   خیر راه دیگری جز جراحی وجود ندارد اما با کمک روش لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و سرپایی داشته و دیگر نیاز به مراقبت سخت روشهای سنتی نداشته باشید و از روز بعد زندگی عادی خود را آغاز کنید اما بدانید که فیستول یک بیماری پر دردسر و سخت درمان بوده و گاهی ممکن است نیاز به چندین جراحی پیدا کند

 • حنانه گفت:

  سلام من مدتی هست از پشتم ترشحات بدبو خارج میشه خارش هم دارم اما درد ندارم یه گوشت اضافی هم پشتم احساس میکنم.میشه بگید ممکنه چی باشه.ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام
   با توجه به علایمی که اشاره میکنید به درجاتی از بیماری بواسیر مبتلا هستید که به سبب زایده ایجاد شده با درمان دارویی نیز قابل کنترل نخواهد بود و نیاز به درمان جراحی خواهد داشت. بنابراین توصیه می‌شود پیش از گسترش سایر علائم ناراحت کننده برای درمان قطعی خود اقدام کنید. توصیه می‌شود تا با انتخاب روش جدید لیزری یک جراحی بدون عارضه و سرپایی تحت بی حسی موضعی داشته باشید تا از صبح روز بعد از عمل بتوانید به تنهایی به محیط کار و فعالیت روزانه خود باز گردید.

 • علی گفت:

  سلام حدود ۵ماهی است عمل کردولی هنوز خوب نشدم عمل فیستول معقعدی

  • clinic گفت:

   با سلام
   عمل فیستول مقعدی کمی زمانبر بوده و گاهی درمان قطعی آن ممکن است به چندین بار جراحی نیاز داشته باشد تا بهبود یابد بنابراین لازم است تا حضوری مجدد به جراح خود مراجعه کنید تا وضعیت زخم را بررسی کند تا در صورت عود یا عفونت اقدام مناسب انجام شود.

 • ناشناس گفت:

  با عرض سلام جند روز تو معقد میخار احساس میکنم انگل دارم ولی واژن خارش پیدا میکنه لطف مرا راهنمایی کند

  • clinic گفت:

   با سلام
   خارش واژن را باید نزد متخصص زنان یا ماما بررسی کنید ولی خارش ناحیه مقعدی میتواند علل مختلفی چون انواع بیماری مقعدی، پوستی انگلی و یا کرمک داشته باشد که باید تحت بررسی دقیقتر قرار گرفته و معاینه بالینی شوید. لازم است بررسی آزمایشگاهی نیز انجام دهید تا دقیق علت آن مشخص شود و درمان مناسب بسته به نوع بیماری تجویز گردد. بهتر است بیماری خود را پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر جدی گرفته و تحت درمان مناسب قرار بگیرید تا نیاز به درمان طولانیتر پیدا نکنید.

 • علی گفت:

  سلام وقت بخیر.من جوش نسبتا کوچکی نزدیک به مقعد داشتم و چند بار با فشار آنرا تخلیه کردم و این عمل را ۷یا۸ بار انجام دادم.آخرین بار که محکمتر انجام دادم باعث شد که خیلی بزرگتر شود و به مقعد نزدیکتر شده و دردناک شود.این کیست چرکی است یا فیستول؟ بایدجراحی شود؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   بدون معاینه بالین و بررسی ناحیه مقعد شما نمیتوان نوع بیماری را تشخیص داد لازم است تا به سلامت خود اهمیت داده و هر چه زودتر برای بررسی و درمان لازم مراجعه کنید احتمال آبسه مقعدی نیز مطذح است. کار دستکاری بسیار غلط بوده و توصیه میشود از تکرار ان بپرهیزید زیرا نه تنها کمکی نکرده بلکه همان طور که دیدی باعث وخیم و گسترده تر شدن بیماری شده است. در ورت تأیید نیاز به درمان جراحی دارید که پیشنهاد میشود با روش لیزری سرپایی و بدون دردسر و بدون نیاز به استراحت طولانی درمان شوید.

 • امير گفت:

  سلام چند وقتي درً سوراخً معقدم مايه خيس و بي رنگ و بد بورتر شح مي كنه مي خواستم ببينم علتش چيست

  • clinic گفت:

   با سلام
   دوست عزیز ترشخات بلغی که بدبو بوده و در ناحیه مقعد رؤیت میشود باید از نظر ابتلا به بیماری هموروئید و یبوست و همچنین ابتلا به فیستول مقعدی بررسی شود. بنابراین بدون معاینه شما نمیتوان نوع بیماری را تشخیص داد گاهی برای تشخیص قطعیتر تصویربرداری و تست کمک تشخیصی لازم است. به سبب نیاز به درمان به موقع برخی بیماریها به سبب عوارض احتمالی لازم است تا زودتر برای بررسی و پیگیری بیماری خود حضوری مراجعه نموده و تحت معاینات بالینی قرار بگیرید.

 • تورج گفت:

  سلام دکتر جان
  من الان چها ساله یه رگ باریک بغل معقد سمت راست ظاهر شده وهر یکماه یا دوماهی یه بار متورم میشه واز اون خون مزنه بیرون البته من تا بحال چرکی ندیدم که خارج بشه رفتم متخصص جراحی وگفت فیستول دم معقدی ه وباید جراحی بشه راستش من نه اینکه از جراحی بترسم ولی از تیغ ودوران بعد جراحی نفرت دارم ودکتر گفت من لیزر رو پیشنهاد نمی کنم چون برگشت پذیر آن زیاده راستش در خوزستان هنوز لیزر نیست که دکتری با اون عمل کنه خواستم بدونم نظر شما چیه ؟
  آیا با لیزر میشه عمل کرد؟
  امکان برگشت مجدد داره با لیزر؟
  هزینه اش دقیق چقدره؟
  وبا کدام بیمه های درمانی طرف قرارداد هستی؟
  ممنون ازشما.

  • clinic گفت:

   با سلام
   به طور کلی بیماری مقعدی فیستول علیرغم رعایت اصول مراقبتی با احتمال زیاد میتواند عود کرده و گاهی نیاز به چندین بار جراحی داشته باشد و این موضوع ارتباطی به لیزری یا سنتی عمل شدن بیماری ندارد. اما با کمک روش امروزی لیزری که مورد استقبال بسیاری از پزشکان و بیماران قرار گرفته میتوانید بسیاری از عوارض ناشی از جراحی سنتی را که به سبب آسیب تیغ جراحی به بافت سالم بدن میرسد کاهش داده و نیاز به استراحت طولانی مدت و یا مراقبت خاص بعد از عمل نداشته باشید و طی یک روز آنقدر بهبود پیدا کنید تا زندگی عادی سابق خود را بدون نیاز به حمایت دیگران داشته باشید و از طرفی با کمک روش لیزری احتمال ابتلا به بی اختیاری روده ناشی از جراحی کاهش می یابد.

 • رقیه گفت:

  سلام‌‌‌مدتیه‌‌‌ازمقعدم‌وقتی‌‌دستشویی‌میرم‌‌.بعداز‌اینکه‌‌دستشویی‌کردم‌‌خودم‌‌وپاک‌‌می‌‌کنم‌‌دستمال‌‌نجس‌‌میشه‌‌درضمن‌‌من‌عفونت‌قارچی‌هم‌‌دارم‌‌خواهش‌می‌کنم‌‌راهنماییم‌کنید

  • clinic گفت:

   با سلام
   اگر منظورتان نشت خود به خود مدفوع است باید حضوری مراجعه نموده و از نظر بالینی عضلات کف لگنی شما بررسی شود تا علت این بی اختیاری مشخص گردد و سپس برای درمان آن راهکار توصیه شود.

 • علی گفت:

  سلام ۲ روزه درد شدیدی اطراف مقعد احساس میکنم بخصوص مواقعی که تحرک دارم یا سرفه میکنم حالت دمل هست لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   دوست گرامی بدون ویزیت محل عارضه مقعدی شما نمیتوان نظر قطعی در مورد بیماری مقعدی احتمالی شما داد لازم است تا هر چه زودتر و پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر حضوری مراجعه نموده و پس از تشخیص تحت درمان مناسب قرار بگیرید. به سلامت خود اهمیت دهید این اختمال وجود دارد که دچار ابسه مقعدی شده باشید که در صورت تأیید ان نیاز به جراحی خواهید داشت ولی نگران نشوید با وجود پیشرفت علم در اعمال جراحی و به کارگیری روشهای درمانی لیزری هیچ عارضه و مشکلی برای درمان شما وجود نخواهد داشت و به شکل سرپایی بدون درد و خونریزی و بون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان درمان خواهید شد و از روز بعد همانند سایر افراد زندگی عادی خود را خواهید داشت.

 • مهدی گفت:

  حدود۱۵روزه یه چیزی مانند زبون کوچک که تو حلق وجودداره از معقد من زده بیرون درد وسوزش نداره موقع شستن کاملا لمس میکنم یه مقدار خارش داره ترشحات نداره

  • clinic گفت:

   با سلام
   زائده مقعدی می تواند ناشی از بواسیر، شقاق مقعدی، بیرون زدگی روده یا حتی زگیل مقعدی باشد، بدون معاینه و مشاهده زائده نمی‌توان درمورد آن اظهار نظر کرد. بنابراین برای بررسی و پیگیری و ارائه درمان لازم هر چه سریع تر مراجعه حضوری داشته باشید.

 • ناشناس گفت:

  سلام
  من سی دو سال دارم و تقریبا یک هفته هست که بالاتر از مقعد بین دو نشیمنگاه احساس درد و بعضی اوقات سوزش دارم میخواستم بدونم این علایم همون فیستول یا ابسه مقعد ؟؟
  ممنون از شما

  • clinic گفت:

   با سلام
   اگر زائده و برآمدگی نیز در ناحیه حس میکنید احتمال آبسه وجود دارد ولی در کل برای تشخیص دقیق و دریافت درمان مناسب باید حضوری مراجعه نمایید بدون معاینه نمیتوان درباره نوع بیماری و درمان شما نظری قطعی داد. مشکل خود را جدی گرفته و پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر برای درمان آن اقدام نمایید.

 • فرهاد گفت:

  سلام خسته نباشیدبنده ۸ ماه دردکشیدم وهر دکترازمایشی دادم گفتن مشکلی نداری ولی بعداز اجابت مزاج دچاردردوگرفتگی میشم مثل یه دردتیز برنده ورومدفوع خودم هم ترشح زرد رنگ میبینم دیگه ازبس دردکشیدم یواش یواش خوب شدتاچندروز پیش بازیبوست گرفتم والان بازم درددارم احساس میکنم اسپاسم میکنم چون هم عضلات شکم وهم مقعدم چندساعتی دردداره نمیدونم بازم چرایدعفع دچار یبوست شدم ممنون میشم اگه کمکم کنید

  • clinic گفت:

   با سلام
   درد مقعدی می‌تواند دلایل مختلفی از جمله ابتلا به شقاق مقعدی، هموروئید، درد عضلانی و اسپاسم و گرفتگی دریچه مقعدی داشته باشد. تشخیص قطعی و صحیح نوع بیماری ملزم به مشاهده ناحیه و معاینات بالینی و حتی استفاده از روش‌های کمک تشخیصی مانند کولونوسکوپی دارد، بنابراین قبل از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر برای معاینه و تشخیص مراجعه حضوری کنید. برای رهایی کامل از این مشکل مقعدی ابتدا باید مشکل یبوست خود را با ورزش منظم، مصرف مایعات فراوان، رژیم غذایی پر فیبر و دفع مدفوع به موقع به محض احساس دفع کنترل نمایید.

 • جابر گفت:

  سلام خسته نباشید یک و دو سال پیش مقعد من زخم شده و در تابستان مقعد عفونت میداده فکر کردم عرق هستش ولی الان که دستما گذاشتم میبینم عفونت هست نه دردی داره نه خون فقط موقعی که مدفوع سفت هست یه مقدار خون دیده میشه و دردش مال هنون موقع است بعد دردی نداره حالا مشکل من چیه ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام
   اگر ترشحات عفونی و به همراه خونریزی از ناحیه مقعد دارید حتماً باید حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید این احتمال وجود دارد که دچار بیماری فیستول مقعدی شده باشید ولی تا زمانی که بررسی نشده و یا تحت ام آر آی قرار نگرفتید نمیتوان نظر قطعی درباره نوع و مرحله بیماری شما داد. بنابراین نکته مهم توجه فوری به این مسئله و پیگیری آن است تا پیش از وخیم شدن بیماری و یا بروز علایم آزار دهنده دیگری چون درد و مشکل در اجابت مزاج تحت درمان متناسب قرار بگیرید. نگران نباشید در صورت تایید فیستول با روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی تحت بیحسی موضعی و سرپایی درمان خواهید شد. در مدت کوتاهی نیز بهبودی کامل خواهید یافت و با این روش احتمال عوارض بی اختیاری روده کمتر خواهد بود.

 • ولی . ب گفت:

  سلام خسته نباشید .من یه حفره ای جفت مقعدم دیدم. موقع نشستن و راه رفتن اذیت میشم. حالتی مثل خارش و التهاب پوستی شدید اما عفونتی تاحالا ندیدم. چندبار هم چند قطره خون دیدم ک رو سنگ دستشویی چکه کرد خواستم اگه مشکلی دارم پیش گیری کنم

  • clinic گفت:

   با سلام
   دوست عزیز برای تشخیص قطعی نوع بیماری احتمالی شما لازم است تا حضوری مراجعه نموده و تحت بررسی بالینی قرار بگیرید و حتی در صورت لزوم تحت بررسی تشخیصی ام آر آی قرار گرفته تا نوع بیماری به شکل دقیقی مشخص شود و سپس در صورت تأیید ابتلا به فیستول مقعدی نیاز به عمل جراحی خواهید داشت، زیرا تنها راه درمان قطعی فیستول جراحی است. البته خوشبختانه با وجود روش نوینی به نام لیزری جراحی کم دردسری بدون درد و خونریزی و عارضه را تجربه خواهید کرد به صورتی که احتمال بروز عوارضی چون بی اختیاری روده به سبب آسیب کمتر به بافتهای اطراف در این روش کمتر خواهد بود.

 • بهروز گفت:

  با سلام.بنده علایم زیر رو دارم: ۱- پوست اطراف مقعد تحریک پذیر شده و حالتی شبیه عرق سوز شدن دارد۲- موقع نشستن در صندلی و در محل کار در ناحیه نشیمن گاه حرارت بالایی احساس می کنم.۳- ترشحات بد بوی مقعدی دارم.
  در ضمن چند سال پیش به علت نفخ بالا به دکتر گوارش مراجعه کردم و پس از انجام کولونوسکپی مشکل خاصی بجز هموروئید خفیف رویت نگردید و تشخیص ایشون سندروم روده تحریک پذیر بود
  با توجه به تشدید علایم فوق٫ نشستن تو صندلی و کار در محیط اداری برایم سخت شده است.لطفا راهنماییم کنید.لازم به توضیح است که من در شهر اردبیل هستم .

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای تشخیص نوع بیماری لازم است تا حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید ممکن است دچار درجاتی از نشت ترشحات روده باشید که ناحیه اطراف مقعد و پوست آن را حساس و دچار التهاب کرده باشد به هر حال لازم است برای تجویز دارو و تشخیص علت حضوری مراجعه گردد. بهتر است به سلامت خود اهمیت داده فرصت طلایی بهره بردن از درمان دارویی را از دست نداده و پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده حضوری مراجعه نمایید.

 • بهرام گفت:

  سلام خسته نباشیدمن یک سال قبل فیستول انال عمل جراحی کردم در بیمارستان حضرت رسول گاهی یزه سوزش اینداره ولی ترشح وابسه نداره ایا ممکنه باز به دکتر مراجه کنم راهنمایم کنید تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   بله برای بررسی از نظر عود احتمالی حضوری مراجعه شود.

 • محمد گفت:

  سلام خسته نباشيد اين عمل چقد طول ميكشه و نياز به بستري هست؟؟طول درمان بعد از عمل چند روز است تا حس بهبودي كامل؟؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیماری بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشد، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهند. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود اما گاهی این بیماری نیاز به چند جراحی دارد.

 • ناشناس گفت:

  با سلام من در سال گذشته دچار ابسه پری انال شدم که سه بار تخلیه وجراحی شدم بعداز چند ماه تبدیل به فیستول شد که حدودا یکماه پیش جراحی شدم ولی هنوز ترشح وعفونت دارم ایا طبیعی است ولطفا راهنمایی بفرمایید که چه کنم در ضمه ۳۰ ساله هستم با سپاس فراوان

  • clinic گفت:

   با سلام
   در صورت ادامه داشتن ترشحات طی یک ماه آینده برای بررسی به جراح خود مراجعه کنید. فعلاً خروج ترشحات و بهبود زخم زمانبر خواهد بود. از طرفی بیماری شما ممکن است نیاز به چند جراحی داشته باشد و درمان آن زمانبر است.

 • مریم گفت:

  با عرض سلام . من حدود یک سال پیش در اثر یبوست. دچار شقاق شدم و ۵ ماه پیش با لیزر عمل کردم ولی همچنان بعد از دستشویی ترشحات زرد رنگ از مقعدم بیرون میاد البته همیشه هست ولی بعداز دستشویی بیشتر است همچنین بعد از دستشویی سوزش دارم میخواستم بپرسم شقاقم هنوز خوب نشده یا فیستول گرفتم ؟چند ماه بعد از عمل با لیزر شقاق خوب میشه؟من باید چیکار کنم راهنماییم کنید لطفا . تشکر

 • امید گفت:

  سلام ۵ سالی هست که یک جوش در کنار مقعد احساس می کردم گاهی هم جرک و خون ریزی می کرد چند با به پزشک مراجعه کردم دارو دادن ولی فایده نکرد البته تشخیص ندادن چی هست چند روز پیش به دکتر جراح مراجعه کردم گفته فیستول می باشد باید عمل بشه ولی می ترسم جراح خوب هم تو شهر ما نیست بیشتر دکترا برای گزراندن طرحشان به اینجا می یاند و چه برسد به لیزر درمانی تازه عوارض بی اختیاری گاز شکم هم دارد این منو نگران می کند راهنمایی ام کنید

  • clinic گفت:

   با سلام
   تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تأخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیماری بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشد، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهند. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با روش لیزری احتمال عارضه بی اختیاری کمتر میشود.

 • نیما گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه وقتی میرم مدرسه موقع نشتن روی صندلی احساس بدی دارم مثل همونی که شما گفتید:(درد: احساس درد ثابت یا ضربان‌دار در مقعد و اطراف آن که ممکن است با تغییر حالت، نشستن و حرکت، اجابت مزاج یا سرفه بدتر شود. دردهای شدید به صورت سوزش و بریدگی احساس می‌شود.) که من فقط همین یک مشکل رو دارم و چیز های دیگه که گفتید احساس نمیکنم میشه درمانش رو بگید؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای تشخیص مشکل باید حضوری مراجعه نموده و بررسی شوید.

 • ناشناس گفت:

  سلام خانم ۵۲ ساله هستم یک سوراخ بالای مقعد موقع پاک کردن کمی خونی میشه ام آرآی رفتم سنواگرافی مقعدی رفتم چیزی نشون نداده لطفا راهنمای کنید

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای تشخیص قطعی حضوری مراجعه شود.

 • بهذاد گفت:

  ۸سال پیش درپی ابسه مقعدی عمل فیستول انجام دادم ودرحال حاضردرمواقع بعدازاجابت مزاج اندکی ترشح مطفوع دارم راه درمان چیست باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی از نظر عود حضوری مراجعه شود. در صورت تأیید عود بیماری لازم است تا تحت جراحی مجدد قرار بگیرید ولی خوشبختانه با وجود امکان درمان نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی به صورت سرپایی جراحی شده ودر مدت کوتاهی سلامت خود را باز خواهید یافت و جای نگرانی وجود ندارد. از روز بعد از عمل نیز به کار روزمره خود بازخواهید گشت.

 • عادل گفت:

  سلام مردی هستم ۳۲ ساله چند ماه پیش یه گردی اندازه گردو ما بین بیضه و مقعد وجود داشت که چند روز قبل یکم پایین تر نزدیک به بیضه ترکید و چرک و خون اومد لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   بدون معاینه بالینی نمیتوان نظر قطعی داد ولی احتمالاً دچار آبسه مقعدی شدید. آبسه مقعدی بیماری است که در صورت عدم درمان به موقع زمینه ساز یک بیماری پر دردسر دیگر به نام فیستول مقعدی خواهد بود بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری یا عود آن بیش از این روند درمانی را به تأخیر نینداخته و زودتر مراجعه شود. تنها راه درمان قطعی آبسه مقعدی نیز انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی و تخلیه خود به خود درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. رعایت بهداشت ناحیه به جلوگیری از عود آن کمک میکند ولی در کل احتمال عود آن زیاد است.

 • Ali گفت:

  یکبار عمل کردم فیستول دوباره برگشته میخواستم بدونم با لیزر میشه عمل کرد و هزینه اش چقدر است و درمانش قطعی هست یا نه با بیمه تامین اجتمایی و بیمه پارسیان تکمیلی دارم کارمم رانندگی هست

  • clinic گفت:

   با سلام
   تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیماری بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشد، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهند. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودترو پس از زایمان عود بیماری و درمان لازم را پیگیری کند. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود اما گاهی این بیماری نیاز به چند جراحی دارد.

 • بهار گفت:

  سلام حدود یکسال هست ک مقعدم میسوزه تابستان بیشتر میشود وتو گرما مقعد ترشح داره ترشحش فک میکردم عرق کردم بد بوبود الان زمستان هم بعضی اوقات ترشح دارم وبعضی اوقات هم سوزش ک با ناخن میخارونم اروم تر میشه یبوست هم بعضی اوقات میگیرم جوری ک احساس فشار مدفوع ب مقعد ندارم بلکه ب طرف مثانه فشار ورم هست و خجالت هم میکشم برم دکتر این علایم چی هست ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام سوزش و ترشح مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب است، بهتر است بیش از این وقت را تلف نکرده برای تشخیص و دریافت درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مراجعه کنید. بدون معاینه امکان تجویز دارو وجود ندارد. در صورت وجود زائده نیاز به جراحی خواهید داشت که البته با کمک روش نوین لیزری بدون تحمل درد و خونریزی روش سنتی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی و با بیحسی موضعی جراحی شده و در همان روز به خانه باز میگردید و از روز بعد به تنهایی کار و فعالیت روزمره خود را انجام خواهید داد.

 • ناشناس گفت:

  سلام ، ببخشيد من سال گذشته عمل فيستول رو انجام دادم الان مشكلي ندارم ولي ميخواستم بدونم مكمنه دوباره عود كنه ؟

  • clinic گفت:

   با سلام بله احتمال عود در این بیماری وجود دارد.

 • کامبیز گفت:

  سلام ۴۰ سال سن دارم دور مقعد خارش شدیدی میگرد و کم و زیاد میشود و لی به طور کامل قطع نمیشود گاهی اوقات حالت ضربانی زدن دور مقعد میزندوچیزی مانند روغن چرب در یک دو نوبت دور مقعد هم حس کردم وقتی به پزشک جراح عمومی مراجعه کردم تشخیص فیستول مقعد اعلام شد ولی همان روز پیش یک متخصص جراح عمومی دیگری رفتم و با معاینه انگشتی گفت هیچ مشکلی نداری التهاب پوست ات خواهشا راهنمایی بفرمایید کدام به حقیقت نزدیکتر است ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام چون ترشحات داشتید احتمال فیستول هست لازم است آزمایشات بالینی و تصویربرداری تشخیصی انجام دهید.

 • سجاد گفت:

  سلام،حدود هشت ماهه که اطراف دریچه داخلی مقعدم حالت التهاب و یچیز تو مایه های لبه لبه گوشت‌اضافه اورده اکثر اوقات ترشحات سفید رنگ‌‌ دارم و هنگام اجابت مزاج‌ حالت خشکی داخل مقعد دارم دقیقا بعد از ی رابطه جنسی مقعدی برام این اتفاق افتاد درد نداشتم ولی کم کم تو خم شدن احساس تیر کشیدن بالای باسنم دارم دو بارم دکتر رفتم ولی بیشتر قرصای سوزاک زد عفونت دادن ولی متوجه منظورم از وضعیتم نشدن ممنون میشم راهنماییم کنید 🙏

  • clinic گفت:

   با سلام رابطه جنسی مقعدی و وارد شدن هر جسم سختی به درون مقعد به بافت دیواره آن آسیب زده و عارضه فعلی نیز به دلیل صدمه بافتی درون مقعد رخ داده است و نیاز به مراجعه حضوری و درمان دارد. تکرار روابط جنسی مقعدی حتی درجاتی از بی اختیاری مقعدی و کاهش عملکرد عصبی عضلانی را رقم خواهد زد که گاهی جبران نمودن آن دشوار است. لازم است تا حضوری مراجعه کنید تا شدت آسیب در معاینه مقعدی مشخص و درمان مناسب دارویی یا جراحی تجویز شود. برای پیشگیری از عود و پیشرفت بیماری نیز لازم است تا از روابط جنسی مقعدی بپرهیزید. احتمال پارگی یا فیشر نیز وجود دارد.

 • ناصر گفت:

  سلام پسر ۱۴ساله ام درسال۹۱سونوگرافی مقعدی شد و فیستول گفته شد وتا کنون فقط خارش داشت چندی پیش پزشک پیشنهاد کولونوسکوپی داد . آیا واقعا نیاز است ؟ آیا عامل ایجاد فیستول از روده بزرگ است؟ پس از عمل عود کننده است یا نه؟ بسیار متشکرم

  • clinic گفت:

   با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیماری بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشد، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهند. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودترو پس از زایمان عود بیماری و درمان لازم را پیگیری کند. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود. برای بررسی وضعیت گاهی نیاز به کولونوسکوپی هم هست.

 • یوسف گفت:

  سلام به غیر از جرای درمان فیستول چیست

  • clinic گفت:

   با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیماری بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودتر عود بیماری و درمان لازم را پیگیری کند. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود.

 • آ تنا گفت:

  سلام من خانمی ۳۹ سالمه تقریبا دو هفته ای هست که من دور مقعدم به اندازه ی یه جوش مشاهده کردم البته دو شبی پماد تتراسایکلین زدم سوزشش قطع شده اما هنوز بیرونه خیلی نگرانم نمیدونم شقاقه یا بواسیر ؟

  • clinic گفت:

   با سلام زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر باشد، عدم توجه به درمان به موقع این زائده باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر مانند خونریزی و سوزش و خارش خواهد شد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی رفع نخواهد شد و نیاز به جراحی دارد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • clinic گفت:

  با سلام تا زمانی که زخم باز است لازم است تا گاز در محل گذاشته شود. تغذیه سالم و ملین داشته و صبور باشید بهبودی به مرور زمان حاصل خواهد شد.

 • رسول یز گفت:

  سلام دکتر خسته نباسید
  دوبار جراحی فیستول انجام دادم و دوباره برگشته و در دوطرف مقعدم وجود داره البته یکی رو دوبار جراحی کردم
  الان به کدام متخصص مراجعه کنم

  • clinic گفت:

   با سلام بیماری فیستول سخت درمان بوده و گاهی به چندین بار جراحی نیاز دارد به متخصص گوارش مراجعه شود.

 • اشکان گفت:

  سلام آقای دکتر. من حدود بیست ساله کمابیش یبوست دارم. ده سال پیش به خاطر خونریزی و سوزش خیلی زیاد هنگام دفع و پس از اون، عمل فیشر و همورویید انجام دادم. بعد از اون عمل، زایده ای گرد و حدودا به اندازه یه نخود کوچک در روی اسفنکتر مقعد موند که گاهی هم دردناک و بزرگ میشد و با زدن کرم آنتی همورویید و یا نشستن در آب گرم و بتادین بهتر و کوچک میشد. البته هنوز هم گاهی که یبوست دارم قدری خونریزی و درد به هنگام دفع دارم و متوجه شدم که داخل مقعد زواید همورویید وجود دارن. چند ماهه که اون زایده خیلی کوچکتر شده و دیگه درد خاصی نداره اما تقریبا از همون زمان مرتبا مقدار کمی ترشح موکوسی به رنگ سبز روشن یا زرد از مقعد دارم که در صورت تمیز نشدن و موندن در محل باسن، بوی ناخوشایندی ایجاد می کنه. اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید که چی هست و باید چیکار کنم. متشکرم.

  • clinic گفت:

   با سلام عدم توجه به درمان کامل بیماری هموروئید در شما احتمالاً منجر به بیماری مقعدی دیگری چون فیستول شده لست، برای بررسی وضعیت لازم است تا حضوری مراجعه نموده تحت معاینه بالینی و کولونوسکوپی در صورت نیاز بررسی شده و تحت درمان مناسب قرار بگیرید. در صورت نیاز به جراحی جای نگرانی وجود ندارد با روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی به صورت سرپایی جراحی شده و از روز بعد به کار روزمره خود بدون مشکل بازخواهید گشت

 • علیرضا ت گفت:

  سلام مقعد من یک دانه چرکین در آورده خیلی درد دارم طوری که روی صندلی نمیتونم مدت زیادی بنشینم مورد دوم مقعدم همیشه خیس و بد بو میشه همیشه در حال شستن هستم

  • clinic گفت:

   با سلام برای تشخیص قطعی لازم است تا حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید، احتمالا دچار آبسه مقعدی شدید، آبسه مقعدی بیماری است که در صورت عدم درمان به موقع زمینه ساز یک بیماری پر دردسر دیگر به نام فیستول مقعدی خواهد بود بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری بیش از این روند درمانی را به تأخیر نینداخته و زودتر مراجعه شود. تنها راه درمان قطعی آبسه مقعدی نیز انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی و تخلیه خود به خود درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • خانم ه گفت:

  سلام
  مادرم فیستول مقعد داشتن که با دارو درمان نشد جراحی سرپایی انجام دادن اما الان بعد گذشت بیشتر از یک ماه هنوز فیستولشون خوب نشده یعنی همچنان خونابه و چرک میاد بیرون و تونل کنارمقعد رفته رفته داره بزرگتر میشه
  راه چاره چیه
  باتوجه به اینکه سنشون بالاست و میگن دیگه بیمارستان نمیرن ک دوباره عمل بشن راهکاریادرمان خانگی وجود نداره براش؟

  • clinic گفت:

   با سلام در روند درمانی صبور باشید اگر طی ماه آینده بهبودی حاصل نشد نیاز به جراحی مجدد دارند که البته با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و یا بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی و درمان خواهند شد.

 • محسن گفت:

  سلام از دیروز ظهر چسبیده به دهانه مقعد یه حباب مانند ایجاد شد به اندازه ساچمه ای به قطر ۴میلی متر و امروز هم ۲ تا دیگه در اطراف مقعد همراه با درد موقع تغییر وضعیت و نشستن ایجاد شده اگر آبسه مقعدی هست برای من که شهرستانم پیش چه متخصصی باید برم

  • clinic گفت:

   با سلام برای تشخیص و دریافت درمان لازم به متخصص گوارش مراجعه شود.

 • صبا گفت:

  سلام آقای دکتر.۴۰ روز پیش عمل فیشر با لیزر انجام دادم و۵ روز بعد عمل کنار مقعدم یک برجستگی به اندازه لوبیا از داخل دراومده رفتم دکتر گفتش فیشره بعد پماد آنتی فیشر با یک کرم ترکیبی نیتروگلیسیرین با وازلین تجویز کرد الان گاهی درد میکنه و بعضا هم که دفع آروم دارم ببخشین موقع شستن محل خون میبینم به دکتر گفتم ،گفتش زخمت داره خوب میشه جای نگرانی نیست ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • clinic گفت:

   با سلام حداقل تا دو ماه صبر کنید تا محل زخم التیام یابد

 • ناشناس گفت:

  سوراخ مقعدم حالتی سفید وسفت مثل کورک به اندازه‌ی یک سانت بوجود آمده کمی درد میکنه

  • clinic گفت:

   با سلام اگرچه بدون مشاهده امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی ممکن است دچار آبسه مقعدی شده باشید. آبسه مقعدی بیماری است که در صورت عدم درمان به موقع زمینه ساز یک بیماری پر دردسر دیگر به نام فیستول مقعدی خواهد بود بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری بیش از این روند درمانی را به تأخیر نینداخته و زودتر مراجعه شود. تنها راه درمان قطعی آبسه مقعدی نیز انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی و تخلیه خود به خود درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • معصوم گفت:

  با سلام حدود يك سالي هست هرازگاهي در مدفوع خون مشاهده ميكنم وعمل اندوسكوپي وكورنوسكوپي هم انجام دادم دكتر تشخيص داد هيموريد خفيف داخلي دارم بعد از مدتي دچار ابسه مقعدي شدم كه توسط جراح تخليه شد الان دركنار مقعد برامدگي ايجاد شده كه قابل لمس است ولي درد ندارد سوال كه دارم اينكه برامدگي فيستول هست ٢-ايا فيستول باعث خوني شدن مدفوع ميشد ممنون ميشم راهنماي كنيد

  • clinic گفت:

   با سلام برآمدگی ایجاد شده برای تشخیص نیاز به معاینه بالینی دارد، بله فیستول هم می‌تواند با خونریزی و ترشح همراه باشد، در هر حال هنوز درگیر بیماری مقعدی بوده و لازم است حتما مراجعه نموده و بررسی بالینی شوید.

 • امیر اق گفت:

  سلام فیستول مقعدی میتونه باعث سوزش والتهاب در الت تناسلی بشه

  • clinic گفت:

   با سلام اگر به ناحیه آلت تناسلی مرتبط باشد بله میتواند

 • ناشناس گفت:

  با سلام. من ۲۶ سالمه اقای دکتر الان چند روزه بالای باسنم دقیقا اونجایی که خط وسطش شروع میشه به اندازه ی بند انگشت حالت جوش مانند بود اول الان از بین رفته ولی دردش هست نمیتونم حتی بیش تر از ۱۰ دیقه پشت فرمون بشینم یا ساف بخوابم الان فقط ی ذره باد داره که زده به سمت راست باسنم کلا درد میکنه.مشکلم چیه؟ ممنونم

  • clinic گفت:

   با سلام اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون و محلی که اشاره میکنید، احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد بروز کرده و این بیماری به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

 • آسیه گفت:

  سلام آقای دکتر.۲۰ روز پیش عمل شقاق داشتم الان حدود یک هفته میشه باز مشکل در دفع دارم دکتر رفتم گفته باز شقاق دارم به نظرتان بازم باید عمل کنم و یا اینکه هر دفعه بعدعمل این حالت رخ میده.در ضمن روزانه ۱۲ لیوان آب و سبزیجات و میوه مصرف میکنم آیا ممکنه مشکل خاصی داشته باشم.ببخشید طولانی شد ممنون میشم راهنمایی کنین

  • clinic گفت:

   با سلام در صورت عود نیاز به جراحی مجدد خواهید داشت که با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و در همان روز ترخیص و از روز بعد قادر به بازگشت به کار و فعالیت خود خواهید بود.

 • ناشناس گفت:

  سلام حدود یک ماهه عمل شقاق کردم حالا از کنار ناحیه مقعد جوش زیر پوستی دراومده که روش کمی چرکی شده ممکنه نشانه ی فیستول باشه .تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام بله برای بررسی آن لازم است تا حضوری مراجعه نمایید.

 • اصغر گفت:

  سلام مدت دو ماه هست که در کنار مقعد برجستگی کوچکی را احساس میکنم که تا به حال دو بار چرک کرده است میخواستم بدانم این برجستگی غده مانند چیست

  • clinic گفت:

   با سلام با توجه به توضیحات احتمالا دچار آبسه مقعدی شدید. آبسه مقعدی بیماری است که در صورت عدم درمان به موقع زمینه ساز یک بیماری پر دردسر دیگر به نام فیستول مقعدی خواهد بود بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری بیش از این روند درمانی را به تأخیر نینداخته و زودتر مراجعه شود. تنها راه درمان قطعی آبسه مقعدی نیز انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی و تخلیه خود به خود درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • پیمان گفت:

  سلام اقای دکتر, چندین ساله که درقسمت مقعددچار خارش وترشحات کم بی رنگ وبدبو به صورت لایه میباشد که باچرب کردن یا مصرف پماد ازخارش جلوگیری میکنه واین هم احتمالا بخاطر تماس نگرفتن اون ترشح باپوست هست,هردکتری هم رفتم یا تشخیص ندادن یا گفتن فیستول هست,ولی این عارضه مصادف بود با خارش ساق پای چپم,کشاله ران.گاهی به همراه ترشح ببی رنگ و بستن لایه خیلی ضعیف که فقط,با خاریدن مشخص میشه وقفسه سینم میشه,وچند ماهی هست که همسرم هم مانند بنده ازناحیه مقعد دچار همین عارضه شده, ممنون میشم راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام خارش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری پوستی، انگلی یا یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا فیشر باشد، بهتر است پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. این بیماریها در میان مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشک عادی است، به منظور تسکین نسبی خارش کمپرس یخ بر ناحیه گذاشته یا درون لگن آب گرم به مدت پانزده الی بیست دقیقه بنشینید، از خاراندن ناحیه خودداری کنید زیرا سبب آسیب پوستی و گسترش آن خواهد شد. ممکن است به دلیل شست و شوی وسواسی و بیش از حد مقعد دچار این مشکل شده باشید. بسته به علت خارش درمان ها متفاوت است.

 • ناشناس گفت:

  سلام اقای دکتر…من درحدود یک ونیم سال هس که فیستول دارم رفتم دکترگفتن باید عمل بشه دیر نشده درمان اینجانب

  • clinic گفت:

   با سلام خیر بیش از این درمان را به تاخیر نیندازید و برای درمان و جراحی که با روش نوین لیزری به صورت سرپایی و بدون درد و خونریزی انجام میشود اقدام کنید.

 • ناشناس گفت:

  مدت۳روز است تورم قرمز و سفتی کنار مقعدم ظاهر شده که خیلی دردناک است لطف کنید راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی آبسه باشد، عدم توجه به درمان به موقع این زائده باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگری مانند خارش و درد و یا سختی در عمل دفع مدفوع علاوه بر خونریزی خواهد شد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی رفع نخواهد شد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • ناشناس گفت:

  با سلام پسری هستم ۲۸ ساله. مدتی است که از اطراف مقعدم ماده ای زرد رنگ ترشح میکنه و بوی بدی داره که حس میکنم از خود مقعدم است.دلیلش چی میتونه باشه

  • clinic گفت:

   با سلام میتواند مربوط به نشت محتویات روده باشد لازم است برای بررسی ناحیه از نظر ضعف عملکرد دریچه مقعد و یا وجود فیستول مراجعه حضوری نموده و معاینه شوید.

 • معصومه گفت:

  من ۱۰سال پیش عمل کردم دکترم گفت ۳ سانت از داخل فیستول داری ولی عمل نکن چند روز یبوست گرفتم از داخل ترک خورد پماد مصرف کردم و چند روز با اینکه یبوست ندارم بعد از اجابت مزاج درد و سوزش شدید دارم حتما باید پماد بزنم تا آروم بشم ترسم از اینکه چرا چند روز حالت تهوع شدید دارم وبی اشتها هستم ممکن منو راهنمایی کنیدممنونم

  • clinic گفت:

   با سلام نگران نباشید با توجه به توضیحات احتمالا دچار بیماری فیشر هستید که به سبب ابتلا به یبوست ایجاد شده است، فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای کنترل یبوست ورزش و تحرک بدنی مصرف مایعات فراوان داشته باشید و وابستگی به دارو را کم کنید زیرا در طولانی مدت بیماری را بدتر میکند. حتماً لازم میزان پیشرفت فیستول مقعدی شما با ام آر آی بررسی شود تا هر چه زودتر برای انجام جراحی آن نیز که با لیزر امکان پذیر است آماده شوید، علت تهوع باید در بررسی آزمایشگاهی مشخص شود.

 • ناشناس گفت:

  سلام . سه ماه پیش عمل آبسه انجام دادم دو سانت بالاتر از محل آبسه که به اندازه یک جوش خیلی کوچک (سر سوزن) که حتی با دست زدن محل آن قابل لمس نیست یکی دو بار برای نظافت با دستمال کاغذی مقدار ی کمی که فقط مشخص بشه خونه … هیچ کدام از نشانه های فیستول را که در سایت نوشتید نداره فقط گاهی احساس سوزش مقعد که بعد از عمل ابسه هم بود وجود داره . پیش آقای دکتر که عمل ابسه را انجام دادم گفت فیستول است وباید عمل شه پیش دکتر جراح دیگه رفتم گفت نیاز به عمل نداره منم باشم عمل نمیکنم . لطفا راهنمایی کنید. اگه فیستول نیست پس چیه؟

  • clinic گفت:

   با سلام برای اطمینان باید ام آر آی از لگن انجام دهید تا وجود فیستول قطعی شود.

 • وحدانی گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید همسرمدحدود چهار ساله به مشکلی دچار شده که بیشتراز بیست تادکتر مراجعه کرده ولی تابه حال کامل خوب نشده٫حدود چهارسال پیش اطراف مقعدش شروع به خاریدن کردو هرروز بدتر وبدتر شد طوری که گاها کاملا پوست اون قسمت ترک می خورد وخون میومد چندین تا دکتر رفت اکثراگفتن حساسیت به یک ماده غذایی هست باید اونو پیدا کنه وترک کنه داروهای ضد حساسیت می دادن وانواع پمادها ترکیبی و…بالاخره یک سال پیش یکی از دکترهای داخلی در کرج باتجویز قرص فکسوفنادین ویک داروی ترکیبی تاحد زیادی مشکل روحل کردایشون اگزما تشخیص داده بودن هردوماه یکبارهمسرم از تبریز میره وویزیت میشه ولی مشکل کامل حل نشده تا روی موضع پماد هست خوبه ولی وقتی میشوره دوباره شروع به خارش وترک می کنه انواع شامپو وصابونهم توسط دکترها استفاده کرده٫جدیدا سه روز هست که یک زایده ی دمل مانندی از کنار مقعدش دراومده وخیلی اذیتش می کنه روزبه روز هم بزرگتر میشه ولی چیزی که معلومه مثل خالهای گوشتی هست چی کارش کنیم به نظرتون؟

  • clinic گفت:

   با سلام لازم است برای تشخیص بیماری و زواید ایجاد شده حضوری مراجعه شود ممکن است بیماری پوستی بوده و یا زائده به سمت ابتلا به بیماری فیشر ایجاد شده باشد. در هر حال بهتر است پیش از گسترش زائده برای درمان مناسب اقدام کنید.

 • پيام گفت:

  با سلام خدمت شما. ببخشيد مدت خيلي زيادي هست كه دچار همچين مشكلي شده ام كه در اطراف مقعد وكشالهاي ران ودر بالاي الت تناسليم خارش زيادي دارد و ترشح زيادي موقع خواب وعفونت بتامتازون كه استفاده ميكنم كمي خوب ميشود ولي باز هم همين مشكل را دارم كمكم كنيد ممنون ميشوم.با تشكر

  • clinic گفت:

   با سلام لازم است برای تشخیص نوع بیماری مقعدی که دارید حضوری مراجعه نمایید تا پیش از پیشرفت بیماری درمان لازم صورت گیرد.

 • هادی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشد ، پدر من پارسال عمل روده بزرگ(کلون) انجام داد و در حین همان عمل فیستول را نیز دکتر جراح انجام داد الان بعد از یکسال دوباره می نشیند درد شدید داره بردیم دکتر از لگن و روده هم ام آر آی و کلونوسکوپی نیز انجام دادند گفتند از اینها نیست از درون و انتهای روده که به مقعد وصل میشه گفتند تورم داره و باید دوباره جراحی بشه لطفا راهنمایی بفرمایید

  • clinic گفت:

   با سلام با پرونده پزشکی حضوری مراجعه شود تا بررسی شوند و دقیق راهنمایی شوند.

 • راضیه داوطلب محمودی گفت:

  سلام ببخشید من ۱۷ شهریور دوبار عمل آبسه معقد کردم والان سمت راست باسنم احساس درد دارم ووقتی داخل آب گرم وشامپو ویاغیره حتی دسشویی ساده میروم آب و خون از سوراخ عمل که بسته شده واندازه نوک سوزن بازو بسته میشود آیا به نظر شما من عمل فیستول روده دارم یانه البته پزشکم گفتن باید ام آرآی بشوم حالا لطفا بگویید تشخیص شما چیست چون سمت راستم خیلی درد داره ونمیتوانم خوب بشینم ممنون از شما

  • clinic گفت:

   با سلام چون ترشحات دارد به احتمال فراوان دچار فیستول شدید برای اطمینان هر چه زودتر ام آر آی را انجام دهید.

 • حامد نظافت گفت:

  سلام . بنده یکبار عمل فیستول آنال انجام دادم به روش باز ولی بیماریم خوب نشده و عفونت تقیبا به صورت دائم و بعضا متناوب از مقعدم خارج میشه و گهگاه به صورت غده ای اطراف مقعدم ایجاد میشه که با سوراخ شدنش عفونت و خونابه خارج میشه و دردم آروم میشه . میخواستم ببینم الان راه درمانی با لیزر دارم یا نه ؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام متأسفانه فیستول مقعدی از جمله بیماری‌هایی پر دردسری است که به سبب آسیب بافتی شدید گاهی نیاز به چند بار جراحی دارد و علی رغم رعایت اصول مراقبتی با احتمال زیادی عود خواهد کرد، در صورت گسترده نبودن فیستول امکان جراحی لیزری وجود دارد برای راهنمایی بیشتر باید معاینه بالینی شوید.

 • فرزانه محمدی گفت:

  سلام نزدیک سه ساله ازمقعد ترشح دارم که میگن موسمی وهمه ی آزمایشات وعکسبرداریها انجام شده حتی بررسی دراتاق عمل وبیهوشی وکلونوسکوپی گفتن فیستول نیست ومال اسید معده هست همینجوردردمانندزایمان دارم واقعامشکلم از معده هست .باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی بیشتر لازم است تا حضوری مراجعه نمایید تا تحت درمان قرار بگیرید.

 • ستاره گفت:

  دکتر عزیز چه کنیم دچار این فیستول های مقعدی نشیم؟ اصلا دست ما هست؟

  • clinic گفت:

   با سلام برخی فیستولها به سبب ابتلا به بیماریهای دیگر چون آبسه مقعدی و به دلیل عدم پیگیری درمان یا درمان ناکامل رخ میدهد و برخی نیز به دنبال یک بیماری گوارشی که در کل توجه به سایر بیماریها میتواند مانع از ابتلا به آن شود. گاهی نیز دلیل نداشته خود به خود ایجاد خواهد شد.

 • مجتبی قربانی گفت:

  با سلام من در حدود ۲ سال هست در انتهای کمر دچار یک برآمدگی شدم که هروقت بار سنگین بلند میکنم برآمدگی سفت تر می شود و درد بسیار شدیدی دارم و در بالای مقعدم نیز سوراخی ایجاد شده که از آن ترشحات چرک و خون آب بیرون میزند و برآمدگی کمرم نیز خالی می شود لطفا راهنمایی کنید این مورد من جی میتونه باشه ؟
  در ضمن این برآمدگی دقیقا از ۴ سال پیش که قایق موتوری سوار شدم و ضربه های شدیدی به نشیمنگاهم وارد گردید شروع شد

  • clinic گفت:

   با سلام اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اند که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد شده باشند که به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنند. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند.

 • علیرضا گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده چند ماهی میشه که مشکل عجیبی پیدا کردم و واقعا روم نمیشه برم دکتر مشکل اینه که بعد از عمل دفع قضای حاجت لباسام بوی بد میگیره و هر چقدم که بعد عمل دفع خودمو میشورم پنج دقیقه بعدش لباسم بو بد میگیره و کلا اعصابمو خرد میکنه و بهم میریزم مجبور میشم از دیگران فاصله بگیرم این مشکل فقط و فقط بعد عمل دفع بوجود میاد و در حالت عادی بویی وجود نداره لطفا کمکم کنید مشکل چیه
  بنده شهرستان هستم و دیگه طاقتم سراومده نمیدونمم پیش چه دکتری برم

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی بیشتر لازم است معاینه شده و به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 • مجید گفت:

  سلام،به دکتر مراجعه کردم گفتند فیستول دارم میخواستم ببینم بدون عمل یا لیزر راه دیگه ای برای بهبودی داره،منون

  • clinic گفت:

   با سلام بله تنها راه درمان قطعی بیماری فیستول مقعدی جراحی است که اگر به موقع درمان نشود باعث آسیب بافتی شدید و تغییر سلولی و بافتی و در نتیجه بیماری سرطان خواهد شد. با جراحی به موقع احتمال عود بیماری نیز کاهش می‌یابد، عوارض عمل نکردن این بیماری بیشتر از عوارض جانبی جراحی خواهد بود.

 • ولی گفت:

  سلام ممکن هست همزمان دو تا فیستول داشته باشیم

  • clinic گفت:

   با سلام بله این احتمال وجود دارد.

 • ناشناس گفت:

  سلام. بعد از سه روز, درد اندک در ناحیه مقعد و لمس چیزی شبیه آبسه, صبح روز چهارم, متوجه شدم لباس زیرم پر از خون شده و با دست زدن به آن ناحیه, چیزی شبیه یک تکه گوشت, براحتی کنده شده بود. بعد از آن فقط ترشح خونابه مانند, دارم بی هیچ درد و خارش و سوزشی. یبوست هم ندارم. آیا مراجعه به پزشک لازم است؟

  • clinic گفت:

   با سلام تخلیه خود به خود آبسه مقعدی منجر به بهبودی آن نخواهد شد و تنها راه درمان قطعی آبسه مقعدی انجام جراحی و تخلیه آن است و اگر به موقع و به طور صحیح درمان نشود منجر به بیماری پر دردسر دیگری چون فیستول مقعدی خواهد شد که روند درمان آن طولانی و سخت درمان است. بهتر است پیش از بروز عوارض بعدی درمان بیماری خود را پیگیری کنید. آبسه مقعدی به دلیل بسته شدن مسیر غدد موجود در دیواره مقعد و روده رخ می‌دهد.

 • عیسی گفت:

  سلام .‌ من چند سال میش عمل فیستول انجام دادم و و دوباره یه علایم و رطوبتی از ناحیه مقعد دارم و باد شکمم زیاده و این مدتی هم تا بشینم رو صندلی این رطوبت زیاد میشه

  • clinic گفت:

   با سلام احتمال عود بیماری فیستول هست، لازم است تا تحت ام آر ای و تصویربرداری لگنی بررسی شده و هر چه سریع‌تر درمان شوید.

 • بهار گفت:

  سلام من یکم پایین تراز کمرم دمبلیچه مثل اینکه میگن سوراخ شده یکم و ازش چرک اومد این نشونه ی فیستوله دوروزه گاهی میسوزه و الکل میزنم بهش چکار باید کنم؟

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز ابتدا از خوددرمانی بپرهیزید زیرا ممکن است باعث حساسیت و مقاومت دارویی در بدن شده و روند درمانی را به تأخیر بیندازد، بدون معاینه و مشاهده ناحیه امکان تشخیص قطعی وجود ندارد ولی احتمال بیماری کیست مویی نیز مطرح است. در هر حال در صورت تأیید هر یک از این بیماری‌ها تنها راه درمان جراحی بوده و درمان دارویی و خانگی مؤثر نیست.

 • امیر گفت:

  سلام من چند سال پیش عمل فیستول داشتم و کاملا درمان شدم . امروز کمی احساس درد کردم و نزدیک مقعدم کمی برامدگی بوجود امده که مقداری درد هم همراه داره . سوالم این هست ممکنه جوش باشه یا دوبار فیستول هستش ؟

  • clinic گفت:

   با سلام احتمال عود فیستول یا ابتلا به آبسه مقعدی مطرح است، هر چه سریع‌تر برای بررسی خود مراجعه نمایید.

 • علی گفت:

  با سلام، حدود ۱۲ سال پیش دچار بیماری فیستول شدم و عمل کردم اما چون سن کمی داشتم(۱۶ سال) و بچه شیطونی بودم به دلیل عدم رعایت و مراقبت های بعد از عمل دوباره کنار مقعدم فیستول درآمد اما طی این ۱۲ سال گذشته هیچ چرک و خونی ازش خارج نشده و اصلا احساس درد نداشتم و در نشستنم هم مشکلی به وجود نیومده و فقط گاهی اوقات تیر میکشه و احساس میکنم که کم کم داره بزرگتر میشه و اطراف مقعدم رو میگیره اگر برای جراحی دوباره اقدام نکنم چه عوارضی دارد؟ چون دیگه اذیت نمیکنه ودرد هم نداره.

  • clinic گفت:

   با سلام در صورت عدم درمان بیماری وسیع شده و سایر نواحی ناحیه مقعد دچار آسیب و تخریب بافتی شده و ممکن است کنترل ارادی عضلات دریچه‌ای مقعد و اجابت مزاج خود را از دست داده و دچار درجاتی از بی اختیاری روده شوید.

 • فهیمه نادری گفت:

  من دو ماهونیم سمت راست کنار مقعد حفره باز شده هر پزشگی که رفتم منوجه نشدن ولی ترشح نداشت ولی الان بعده ۳ ماه حغره ای دیگه سمت چپمه که احساس میکنم مرطوبه و تمام مقعدم بعده سمت چپ دردناک شده قبلش مقعدم درد نداشت نطرتون این چیه داره همینطور حفره بیشتر میشه خیای درد دارم پیش چه متخصصی بایدبرم جراح رکتالدو عمومی رفتم جوابی دراین مورد بخصوص نگرفتم

  • clinic گفت:

   با سلام ممکن است دچار بیماری آبسه یا فیستول مقعدی شده باشید و برای بررسی بیشتر باید تحت تصویربرداری لگنی قرار بگیرید.

 • ندا گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  من دوسال پیش آبسه مقعد داشتم و پیش جراح عمومی عمل کردم و گاهی اوقات داخل مدفوع خون خارج میشد و مدتی هم از مقعدم عفونت خارج میشه و نمیدونم پیش کدوم متخصص برم لطفا راهنمائی کنید.مچکر

  • clinic گفت:

   با سلام ممکن است دچار عود بیماری آبسه و یا ابتلا به بیماری دیگر فیستول شده باشید که لازم است معاینه بالینی شده و بررسی نزد پزشک جراح عمومی،جراح گوارش شوید.

 • ندا گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  دوسال پیش آبسه مقعد داشتم و پیش دکتر جراح عمومی عمل کردم گاهی اوقات داخل مدفوع خون میومد والان هم از مقعدم مثل عفونت خارج میشه و خیلی اذیت میشم،نمیدونم پیش چه متخصصی برم لطفا راهنمائی کنید مچکرم.

  • clinic گفت:

   با سلام ممکن است دچار عود بیماری آبسه و یا ابتلا به بیماری دیگر فیستول شده باشید که لازم است معاینه بالینی شده و بررسی شود

 • نعمت گفت:

  باسلام هرچندمدت یک بار لبه نشیمنگاهم حالت مقداری ورم همراه خارش دارد با مالیدن پماد بتامتازون نرم می شودوبهبودمیابد دوباره بعدازمدتی عودمی کند چندسال است همینطورهست قسمت داخلی لبه سمت چپ هست.بعضی. مواقع قابل لمس نیست لطفآ بفرمایید چگونه درمان می شود

  • clinic گفت:

   با سلام برای تشخیص قطعی بیماری و دریافت درمان مناسب لازم است تا تحت معاینه بالینی قرار بگیرید ولی احتمال وجود بیماری هموروئید در شما وجود دارد که اگر به موقع برای درمان آن مراجعه نکنید منجر به بروز علایم آزار دهنده و ناخوشایند دیگر و پیشرفت بیماری و از دست رفتن شانس بهره بردن از درمان دارویی خواهد شد.

 • زهرا گفت:

  سلام خواهرمن حدودسه چهارسال پیش تومدفوع خون دیدوخارش قسمت مقعدداشت دکترتشخیص فیستول دادوعمل کردبعدازیحدودیه سال بعدعمل دوباره خون میبینه تومدفوع والبته اجابت مزاجش کنده ینی سه چهارروزی یه باراونم به سختی باحالت یبوست مجدددکتردرخواست کلنوسکپی دادوانجام داده وگفته رودش التهاب داره میخوام قبل پاتولوژی بدونم ممکنه چیزبدی باشه خیلی نگرانیم سپاس گذاری میکنم جواب بدین ل

  • clinic گفت:

   با سلام نمی‌توان بدون نتیجه پاتولوژی اظهار نظر قطعی کرد، در هر حال خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه سرطان نیز باشد که پزشک به همین خاطر نمونه برداری کرده تا این احتمال را با اطمینان رد کند.

 • عای گفت:

  از مقعدم ترشح میشه در طول روز. نمیدونم چیه. سه ساله.

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز، ترشحات مقعدی در بیماری یبوست یا هموروئید و همچنین وجود آبسه یا فیستول مقعدی بروز می کند، از طرفی بدون معاینه امکان راهنمایی بیشتر و تجویز راه حل درمانی وجود ندارد، بهتر است پیش از گسترش بیماری و بروز علایم دیگر حضوری مراجعه کنید.

 • رضا حیدری گفت:

  آقای دکتر ببخشید من ی بار عمل کردم ولی وقتی میخواستن تمیزش کنن نمیزاشتم دوباره بهم برگشت چکار کنم میدونم بعد عمل دوباره نمیزارم که تمیزش کنن راه دیگه ای نیست که درد نکشم نمیتونم دردو تحمل کنم بیهوشی .بی حسی چیزی نیس بهم بگید

  • clinic گفت:

   با سلام در روش جراحی لیزری نیازی به پانسمان و تمیز نمودن زخم نیست. در روش سنتی نیز می‌توان از قطره یا اسپری لیدوکائین قبل پانسمان استفاده نمود

 • نيما گفت:

  سلام دكتر جان خيته نباشد بنده آبسه مقعدي داشتم ٢سال پيش عمل كردم دوماه بعد فيستول آنال شد باز هم عمل كردم اما هرگز خوب نشدم و نتوانسته ام كه بنشينم هميشه در حالت دراز كش هستم و ترشح دارم الان هم ده روز هست كن هم درد دارم هم ترشح زياد

  • clinic گفت:

   با سلام متأسفانه بیماری فیستول مقعدی از جمله بیماری‌های پر دردسری است که به راحتی درمان نشده و دست یابی به بهبودی کامل در آن ممکن است سالیان سال زمان ببرد و حتی نیاز به چندین بار جراحی باشد. علت دشواری درمان این بیماری آسیب بافتی شدیدی است که به سختی قابل جبران است. باید در روند درمان خود صبور باشید، فقط با جراحی به روش لیزری می‌توانید با درد و خونریزی کمتر و نیاز به استراحت کمتر روند درمان ساده تری را در پیش بگیرید.

 • علی - س_ گفت:

  با سلام ، حدود سه سال پیش روی باسنم آبسه ای بوجود آمد و مدتی چرک و خون ترشح می کرد به پزشک مراجعه کردم گفتند باید تخلیه شود ، پس از چند ماه مراقبت و وان آب و شستشو و پانسمان گفتند باید دوباره بستری شوی و استند گذاشته شود ، چند ماه هم با این روش درمانی گذشت گفتند دوباره باید عمل کنیم سه بار عمل انجام شد ضمن اینکه با مراجعه هفتگی به مطب دکتر و دستکاری زخم نه تنها بهبودی حاصل نشد بلکه دچار اختلال در نکهداری گاز روده و مدفوع نیز شده ام گفتند باید دوباره عمل کنی ولی دیدم تحمل ترشح چرک و خون که حدود یکسال بعد از آخرین عمل جریان دارد راحتتر از تکرار مراحل درمانی بی حاصل است و واقعا” خسته شده ام ، خواهشمندم کمکم کنید و روش درمانی مؤثری برای این بیماری ارائه فرمایید ، با تشکر فراوان …

  • clinic گفت:

   با سلام ابتلا به بیماری آبسه و فیستول مقعدی از جمله بیماری‌های پر دردسری است که تنها راه درمان اصلی آن جراحی است و به دلیل احتمال عود شدید آن ممکن است به چندین بار جراحی نیاز داشته باشد ولی به دلیل تشدید آسیب بافتی و گسترش بیماری در صورت عدم درمان لازم است که مراحل درمانی با صبر پیگیری شود. از طرفی بی اختیاری گاز و روده از عوارض جراحی آن محسوب شده و معمولاً با کمک ورزشهای مخصوص کف لگن و فیزیوتراپی قابل کنترل است.

 • سروش گفت:

  باسلام. تقریبا دوسال پیش کنارمقعد ابسه زدم که یکی ازدوستان پیشنهاد داد تو تشت پرمنکنات نشستم وسریعا سربازکرد وبرطرف شد. ازاون به بعد بازهم ابسه زد که کوچکترمیشه وخودبه خود سرباز میکنه بعد تخلیه میشه وبسته میشه. هردفعه کوچکترمیشه. تا الان که اصلا احساس ابسه ندارم ولی بازهم پوستی که هست سربازکرد وخون کمی میاد. میخواستم راهنمایی کنید که این چی هست وباید چکارکنم

  • clinic گفت:

   با سلام ممکن است بیماری آبسه به دلیل عدم درمان صحیح و به موقع منجر به بروز بیماری پر دردسر فیستول مقعدی شده باشد، بهتر است هر چه سریع‌تر برای بررسی وضعیت و انجام تصویر برداری لگنی مراجعه حضوری نمایید.

 • ناشناس گفت:

  سلام من چند سال پیش درناحیه درد وخونریزی داشتم بعداز مدتها تحمل درد وحشتناک یه تیکه از مقعد اویزون شد بدون درد یکسال بعد دوباره خونریزی درد سوزش دوباره شروع شد با داروهای تبلیغاتی دردشو کم کردم وتحمل کردم که بعد از چندین ماه یه زایده دیگه ازمقعدم بیرون زد بسار دردناک است همراه بادرد وخونریزی گاهی نشستن برام مشکل میشه دکتر بعد ازمعاینه گفت همورویید پیشرفته است باید عمل بشه ایا با لیزر میشه انجام داد وایا این همورویید دوباره عود میکنه با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام بله امکان جراحی لیزری بدو ن درد و خونریزی وجود دارد. تضمین سلامت فرد و رهایی از بیماری هموروئید پس از هر نوع روش درمانی دارویی یا جراحی اعم از روش سنتی یا لیزری در گرو توجه و مداومت فرد در مراقبت از خود و دوری از عوامل مستعد کننده عود و بازگشت این بیماری است

 • محمد گفت:

  باسلام.بنده ۲هفته میشه که فیستول را لیزری عمل کردم جای زخم هنوز خوب نشده ومثل روزهای بعدعمل خونابه وچرک ترشح میشود.ولی متاسفانه چندبار دچاریبوست شدم ومدفوع خیلی سفتی داشتم ودردبعدازاجابت مزاج پیش میومد که بعد مدتی حس میکنم ترشحات بیش تر میشه ایا این طبیعیه یا متاسفانه فیستول عودخواهدکرد.بااینکه سبزیجات ومیوه جات واب فراوان میخورم چرا پس دچاریبوست میشم.درضمن بعدازعمل هم ازدارو برای یبوست استفاده میکنم که دانه هایی با اب مخلوط میکنم.ایا مشکل دیگه ای دارم واینکه این سفت بودن مدفوع مشکل به وجود میاره

  • clinic گفت:

   با سلام اگر دچار ترشحات بدبو و چرکی هستید باید حتماً از نظر احتمال عفونت پس از جراحی توسط متخصص جراح خود بررسی و معاینه شوید. در صورت استفاده بیش از حد از برخی داروهای ضد یبوست ممکن است روده تنبل شده و حرکت طبیعی خود را درست انجام نداده و منجر به یبوست شود، بنابراین از وابستگی به این داروها بپرهیزید و با تحرک بدنی به حرکت منظم روده علاوه بر مصرف فیبر و مایعات کمک نموده و از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به احساس دفع مدفوع خود سریع پاسخ دهید.

 • سهیل گفت:

  سلام ۲ ماه .پیش عمل هموریید داشتم جای عمل خوب شده۱ماه بهد از عمل دچار فیستول مقعدی شدم ب پزشکم مراجعه کردم پماد انتی همودیید و آمپول بتامتازون تجویز کردند و گفتند چیزه مهمی نیست .لطفا راه درمان فیستول رو بگید

  • clinic گفت:

   با سلام اگر تشخیص بیماری فیستول مقعدی در شما درست باشد باید هر چه سریع‌تر تحت معاینه بالینی و تست تشخیصی بررسی شدت و محل دقیق آسیب بافتی قرار بگیرید و سپس بلافاصله جراحی شوید. تنها راه درمان قطعی این بیماری جراحی است که البته گاهی اوقات روند درمانی مشکل بوده و نیاز به چند جراحی پشت هم وجود دارد. نگران جراحی و عوارض درد و خونریزی ناشی از آن نباشید با کمک روش جراحی لیزری نوین کم عارضه تر نسبت به سایر روش های جراحی سنتی درمان خواهید شد.

 • افشین گفت:

  سلام و خسته نباشی ببخشید من در ناحیه انتهای مقعدم حالت تورم که همون فیستول هست دراومده ولی زیاد بزرگ نیست من حدود ده سال پیشم اینجور شدم ولی بعد از چند روز خوب شد الان خواستم بپرسم ایا دارویی قرصی هست من استفاده کنم در ضمن تا الان این فیستول که در اومده سر باز نکرده فقط متورم و سفت هستش قبلا همینجور بوده منظورم عفونت ازش خارج نمیشه خوااستم راهنمایم کنید ممنون میشم از لطفتون

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز، ممکن است بیماری در مرحله آبسه بوده و در صورت عدم پیگیری به موقع در مسیر خود سر باز کرده و با آسیب بافتی شدیدتر وخیم شود. تنها راه درمان آبسه یا فیستول مقعدی جراحی است و به هیچ درمان دارویی پاسخ مثبت نخواهد داد، اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید، هر چه سریع‌تر برای آغاز درمان مراجعه کنید، در غیر این صورت شدت آسیب بافتی بیشتر شده و روند درمانی و وسعت جراحی سخت و گسترده تر خواهد شد.

 • احمد گفت:

  بعد از مدتی درد و ابسه کنار مقعدم به جراح عمومی مراجعه وپس از گرفت رادیو لوژی متوجه شدم که فیستول دارم میخوام با لیزر منو عمل کنید خیلی میترسم

  • clinic گفت:

   با سلام نگران جراحی خود نباشید، اگرچه عمل فیستول کمی پر مخاطره و مشکل است اما با کمک جراحی لیزری بسیاری از عوارض جانبی سایر روشهای جراحی سنتی مانند درد و خونریزی احتمال عفونت و بی اختیاری پس از عمل کاهش یافته و قابل کنترل شده است. در این روش در بازه زمانی بسیار کوتاه سلامت و امکان بازگشت به محل کار و فعالیت روزمره خود را باز می‌یابید.

 • سامی گفت:

  سلام آقای دکترپدرمن حدودای ۶ماه بودیبوست داشتندودرعرض این۶ماه مدام تب و حالت خستگی اذیتشون میکرد همیشه بی حال بودن مهرماه این سال بعد دفع سخت مدفوعشان ۱توده سفتی درکنار مقعد احساس کردند که بعد مراجعه به پزشک وانجام ازمایشات خون و ادرار آبسه تشخیص داده شده وبعد۲ دوره مصرف دارو شامل ملین و انتی بیوتیک ابسه خود به خود سرباز کرد (بصورت ۱جوش کوچک)وتخلیه شد اما سرآن حدودای۱ماه است باز است وهرازگاهی ترشحات چرکی واغلب خون از اون بیرون می اید خواستم ببینم این حالت طبیعی است یا مراجعه به جراح برای تشخیص فیستول اجباری است؟؟کمردرد شدید هم دارن!

  • clinic گفت:

   با سلام احتمال عود آبسه یا دچار شدن به عوارضی چون عفونت یا زخم و حتی فیستول مقعد با توجه به طولانی شدن زمان ابتلا تا درمان پدر عزیزتان وجود دارد. نه تنها درمان‌های ارائه شده بلکه استفاده از حمام آب گرم نشسته درون وان یا لگن دو الی سه بار در روز و تغذیه مناسب در جهت جلوگیری از ابتلا به یبوست و تشدید آسیب بافتی ناحیه‌ می‌تواند به بهبودی سریع‌تر پدرتان کمک کند. اما به طور کلی آبسه مقعد پس از درمان نیاز به پیگیری و کنترل دارد، حتماً باید برای ویزیت مجدد از نظر روند بهبودی و احتمال ایجاد فیستول مقعدی مراجعه کنید.

 • غلامرضا گفت:

  از چهار سال پيش دچار فيستول شده ام كه بدليل احتمال عود واز طرفي ترس از بي اختياري بعد عمل اقدام به جراحي ننموده ام .لطفا راهنمايي و وقت جهت معاينه ومشاوره بدهيد .متشكرم

  • clinic گفت:

   با سلام در حال حاضر علی رغم پیشرفت‌های گسترده در علم پزشکی درمان قطعی‌ای جزء جراحی برای درمان فیستول مقعد وجود ندارد. عدم درمان به موقع و پرهیز از آن منجر به آسیب بافتی شدیدتر و وخیم‌تر شدن بیماری و دشوار شدن درمان خواهد شد. اطمینان داشته باشید که عدم درمان برای شما دارای عوارض و مشکلات بیشتری ایجاد میکند. نگران نباشید، با استفاده از لیزر در درمان فیستول مقعد بسیاری از عوارض احتمالی محدود شده و دوره بهبودی پس از عمل کاهش می‌یابد. برای مشاوره بیشتر و معاینه می‌توانید با مرکز هماهنگ کنید.

 • سلطانی گفت:

  باسلام حدود ٥سال است كه پري آنال عمل كردم ازهمان اول جاي عمل سفت بود الان هم بعد سالها جاي عمل سفت است بيشتر اوقات درد هم دارد ولي ترشحي ندارد وبي اختياري دردفع گاز ومدفوع هم ندارم ضمنا زماني كه محل عمل درد ميگيرد نوك آلتم هم سوزش ميگيرد ميخواستم بببينم براي كمتر شدن درد راه چارهاي هست متشكرم

  • clinic گفت:

   با سلام باید از نظر عود مجدد مشکل تحت معاینه و بررسی قرار گیرید تا علت درد و سفتی ناحیه مشخص شود. بدون معاینه نمی‌توان درمورد درمان درد ناحیه اظهار نظر کرد، ممکن است دچار مشکل دیگری شده باشید.

 • حمید گفت:

  با سلام
  حدود۲سال که بک زخم بالای مقعدم دارم که توش گوده ولی نه درد داره نه ترشح چرکی دورش هم سفیده میخواستم ببینم فیستول دارم یا فیشر اینجا گفتند فیستوله ایا بدون عمل میشه کاری کرد
  با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام بدون معاینه امکان تشخیص بیماری شما وجود ندارد ولی اگر به فیشر مقعد مبتلا شده باشید، چاره‌ای جزء جراحی و ترمیم آن وجود نخواهد داشت. البته جراحی فیشر با لیزر فاقد عارضه‌های جراحی باز بوده و سریع‌تر درمان می‌شود. بهتر است پیش از پیشرفت و وخیم شدن آن برای درمان اقدام کنید.

 • راحله گفت:

  سلام . پسر من در سن يك سالگي به فيستول كنار معقد دچار شد و با عمل جراحي مشكل برطرف شد. در حال حاضر ٨ ساله است ايا نياز به چك كردن دارد در حالي كه مشكل خاصي ندارد . فقط براي اطمينان نياز به چك كردن روده يا قسمت ديگري ندارد

  • clinic گفت:

   با سلام در صورتی که هیچ علایمی از جمله ترشح، درد، تورم یا ناراحتی در این ناحیه و مشکلاتی در دفع مدفوع وجود نداشته باشد، نیاز به ویزیت و معاینه پس از گذشت این مدت نخواهد بود. نگران نباشید. عود این بیماری معمولاً در سال‌های ابتدایی پس از اول عمل جراحی رخ می‌دهد ولی اگر احساس می‌کنید که فرزندتان با بازیگوشی از مطرح کردن مشکلات خود سر باز می‌زند، می‌توانید برای کنترل مراجعه کنید.

 • احمد گفت:

  بعدازیک مرتبه تخلیه آبسه دچار فیستول شده وآنرا نیز در سال گذشته عمل کردم ولی مجددا عود کرده است

  • clinic گفت:

   با سلام متأسفانه فیستول مقعدی بیماری است که علی‌رغم جراحی و درمان با درصد عود بسیاری مواجه است. ممکن است دچار فیستول دیگری شده باشید یا همان مجدداً عود کرده باشد. بنابراین برای بررسی دقیق باید مراجعه کنید تا دوباره تحت عمل جراحی با لیزر قرار گیرید. ممکن است جراحی ابتدایی به خوبی و کامل انجام نشده باشد.

 • محمد گفت:

  با سلام جناب دكتر چند سال پيش فيستول عمل كردم جاي عمل وكمر و قسمت كپل منتهي به كشاله ران درد شديد دارم نه عفونت و چركي هست ونه تب آيا دوباره نياز به عمل دارم يا با دارو مشكل بطرف ميگردد

  • clinic گفت:

   با سلام از آن‌جایی که فیستول از بیماری‌‌هایی است که با وجود جراحی احتمال عود بالایی دارد، باید دوباره تحت معاینه سونوگرافی و MRI قرار گیرید تا احتمال بازگشت بیماری رد یا مشخص شود. سپس برای درمان لازم اقدام گردد.

 • محمد گفت:

  از دوران نوزادي اين فيستول را دارم ايا بأيد عمل شود بهتر است يا نه لطفا راهنمایی فرماييد متشكرم

  • clinic گفت:

   با سلام فیستول‌های دوران نوزادی که تا سن یک‌ سالگی معمولاً شایع بوده به صورت خود به خود برطرف می‌شوند. ولی عدم بهبودی خود‌به خودی آن طی سال‌های اول زندگی فرد نیاز به پیگیری دارد. تنها راه درمانی کشف شده برای درمان قطعی فیستول نیز جراحی است که در صورت عدم توجه به آن ممکن است آسیب و عوارض بافتی بیشتری ایجاد کند.

 • مهدی گفت:

  ۶ سال قبل شقاق جراحی کردم از سال دوم به بعد آبسه ای بوجود آمد و سپس زائده ای دردناک کنار مقعد ظاهر شد پس از ۲ سال سر باز کرد و اکنون مدت ۱ سال است ترشح و خون ریزی وجود دارد سوال این است به غیر از جراحی روش دیگری وجود دارد؟ آیا بی اختیاری پس از عمل بوجود می آید ؟ عوارض پس از عمل چیست ؟

  • clinic گفت:

   با سلام ابتدا باید ضایعات و ترشحات و مرحله‌ی پیشرفت بیماری شما بررسی شود و سپس درمورد درمان دارویی یا جراحی با لیزر آن تصمیم‌گیری گردد. اگر آبسه‌ها منجر به تشکیل فیستول شده باشند، جراحی محتمل خواهد بود. در غیر این صورت یک جراحی ساده برای تخلیه‌ی آبسه‌ها کافی است. خونریزی، درد ، عفونت و حتی بی‌اختیاری مدفوع یا گاز روده از عوارض جراحی فیستول خواهد بود اما با روی کار آمدن لیزر در درمان جراحی فیستول بسیاری از این عوارض محدود شده و به ندرت رخ می‌دهد. نگران عوارض احتمالی جراحی نباشید، زیرا عدم درمان بیماری عوارض بیشتری خواهد داشت.

 • غلامرضا گفت:

  فستول مزمن دارم حدود ۶ سال امسال آبسه کرد و خود بخود سر باز کرد اکنون ترشح داردبرای درمان چه باید کرد

  • clinic گفت:

   با سلام اگر پزشک فیستول بودن بیماری شما را تأیید نموده است که این بیماری چاره‌ای جزء جراحی نخواهد داشت ولی اگر فقط به آبسه مبتلا هستید که با تخلیه و درمان آنتی‌بیوتیکی و رعایت بهداشت فردی می‌توانید درمان شوید. در هر صورت بدون معاینه و مراجعه درمان مؤثر دیگری وجود ندارد.

 • حمید گفت:

  با سلام بنده ٢ سالي است كه هم فيستول وهم شقاق دارم واز ترشحات زياد خسته شده ام چی کار باید بکنم ممنون از لطف شما

  • clinic گفت:

   با سلام امروزه تنها درمان قطعی در دسترس برای برطرف نمودن فیستول جراحی است و راه درمانی دیگری ندارد. در مورد شقاق هم باید با توجه به علت آن درمان شود و اگر این بیماری در شما شکلی مزمن گرفته و به درمان دارویی پاسخ نداده نیز باید خود را برای جراحی آن آماده کنید. البته هر دو بیماری امروزه بالیزر به راحتی درمان میشود

 • هوشمند گفت:

  من حدود یکسال از قسمت بالای مقعد دچار فیستول شدم که بعضی مواقع دچار خون ریزی کمی میشوم وبعد قطع میشود البته هیچگونه درد هم ندارد حدود ۶ماه پیش برای فیستو گرافی رفتم

  • clinic گفت:

   با سلام فیستول بیماری است که تنها درمان مؤثر آن جراحی بوده، البته با کمک پیشرفت علم و استفاده از لیزر در این جراحی بسیاری از عوارض درد و خونریزی آن کاهش یافته و قابل تحمل‌تر شده است. اگرچه در ظاهر با این بیماری خود مشکلی ندارید اما عدم درمان آن باعث پیشرفت بیماری و تخریب بافتی و آسیب بیشتر خواهد شد که روند بهبودی را مشکل‌تر می‌کند. پس هر چه سریع‌تر برای درمان قطعی آن مراجعه نمایید.

 • رحمت گفت:

  من یک باز جراهی فستول را انجام داده ام به مدت سه سال میشود ولی حالا در اطراف مقعد درد احساس میکنم کدام چرک از آن بیرون نمی یاید همچنان خارش هم دارد اگر در باره اش کدام معلومات دهید بهتر خواهد شد بااحترام

  • clinic گفت:

   با سلام احتمال عود بیماری شما وجود دارد زیرا فیستول بیماری است که پس از عمل نیز ممکن است بازگردد و عود کند. با این حال امکان ابتلا به بیماری مقعدی دیگر نیز وجود دارد که بدون معاینه نمی‌توان نظر داد، بنابراین برای معاینه و بررسی علت حتماً مراجعه کنید.

 • ناصر گفت:

  ترشح متناوب.
  وجود یک برجستگی سفت و کمی دردناک به هنگام لمس.
  حدودا ده ماه میشود که مبتلا شدم و از مطالبی که تو گوگل خوندم متوجه شدم که فیستول مقعدی دارم.

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای تشخیص دقیق مشکل شما نیاز به معاینه و مشاهده هست، ده ماه زمان طولانی است که با بی توجهی به مشکل خود سپری نموده اید. ممکن است در طول این مدت مشکل شما وخیم تر و درمان آن دشوارتر شده باشد. برای تشخیص صحیح و درمان باید هر چه سریع تر حضوری مراجعه کنید. در صورت ابتلا به آبسه مقعدی، درمان جراحی ضروری است.