banner
آذر ۲۲, ۱۳۹۵

علایم و نشانه‌های فیستول مقعد

علایم و نشانه‌های فیستول مقعدطبیعی است، تغییرات بسیاری که طی به وجود آمدن یک فیستول مقعد در بدن ایجاد می‌شود همراه با نشانه‌هایی بروز کند. نشانه‌ها بر حسب مدت زمان گذشته از ایجاد فیستول و محل آن می‌توانند در هر فردی به شکلی متفاوت ظاهر شوند. علایم یک فیستول مقعد می‌تواند شامل:

 • التهاب پوست اطراف مقعد: عفونت و تخریب بافتی ایجاد شده در عضلات کف لگن می‌تواند به صورت ملتهب و تحریک پذیر شدن پوست اطراف مقعد و خارش آن به دلیل قرار گرفتن در معرض ترشحات ظاهر شود که بسیار شایع است.
 • درد: احساس درد ثابت یا ضربان‌دار در مقعد و اطراف آن که ممکن است با تغییر حالت، نشستن و حرکت، اجابت مزاج یا سرفه بدتر شود. دردهای شدید به صورت سوزش و بریدگی احساس می‌شود.
 • خروج ترشحات بد بو از نزدیک مقعد: در صورتی که فیستول مقعدی به پوست باز شود، ترشحات بد بوی مقعدی که می‌تواند همراه با مدفوع نیز باشد بیرون می‌آید و بوی بدی متساعد می‌کند.
 • خروج ترشحات خون‌آلود و چرکی از اطراف مقعد: چرک و خون‌آبه‌ی تولید شده در فیستول مقعد می‌تواند از قسمتی که فیستول بر روی پوست سر باز کرده همراه با بوی بدی خارج شود که اغلب پس از خروج ترشحات درد فرد کاهش می‌یابد.
 • آبسه‌ مقعد راجعه (مکرر): آبسه‌های تکرار شونده در ناحیه‌ی مقعد نه‌تنها دلیل ایجاد فیستول مقعد است بلکه نشانه‌ای از وجود آن نیز هست.
 • تورم و قرمزی اطراف مقعد و درجه حرارت بالا (تب): با شدت گرفتن التهاب فیستول، عفونت ناحیه آن‌قدر پیشرفته می‌شود که منجر به درگیر شدن کل بدن، تب و لرز و احساس خستگی در بدن و تورم پوست اطراف مقعد به دلیل التهاب ناحیه خواهد شد.
 • بی‌اختیاری مدفوع: در برخی موارد ممکن است ناتوانی در کنترل مدفوع و گاز روده رخ دهد.
 • قابل رویت شدن سوراخ فیستول: در نهایت فیستول مقعد می‌تواند آن‌قدر پیشرفت کند که با چشم در پوست نواحی اطراف مقعد مشاهده شود.

در صورتی‌ که هریک از نشانه‌های گفته شده را در خود احساس کردید، بهتر است برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و بررسی و پیگیری بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

علایم و نشانه‌های فیستول مقعد

معاینه و تشخیص فیستول مقعد

برخی نشانه‌های واضح فیستول مقعد می‌تواند کمک بزرگی به تشخیص سریع‌تر پزشک کند. پزشک با بررسی نشانه‌هایی که بیمار از بیماری خود توصیف می‌کند و همچنین معاینه‌ی بالینی ناحیه‌ی مقعد در جست و جوی علایم دیگری برای مطمئن شدن از حدس‌ و گمان‌های احتمالی خود است. دقت بیمار در توضیح علایم می‌تواند پزشک را به حدس و گمان‌های نزدیک‌تری به بیماری برساند. گاهی باز بودن سر فیستول از روی پوست قابل مشاهده خواهد بود.
گاهی اوقات مشاهده‌ی مقعد کافی نبوده و پزشک لازم می‌بیند که با معاینه‌ی انگشتی درون مقعد را بیشتر بررسی کند و نشانه‌ای از فیستول در معاینه خود پیدا کند. کشیدن یا فشار دادن سر خارجی فیستول به بیرون زدن و دیده شدن منفذ داخلی آن کمک می‌کند. ممکن است ترشحات فیستول یا قرمزی و یا سفتی آن در معاینه دیده و لمس شود. در صورت شک به وجود فیستول نیاز به بررسی دقیق‌تر با وسایل دیگری وجود دارد مانند:

 • آنوسکوپ: یک وسیله‌‌ی کمکی برای بررسی درون مقعد است که با کمک آن می‌توان کانال مقعد را دقیق‌تر مشاهده کرد؛
 • پروکتوسکوپ: وسیله‌ای که به کمک آن می‌توان داخل مقعد را با دقت بیشتری مشاهده و بررسی کرد؛
 • فیستولوگرافی: با استفاده از اشعه ایکس و رادیوگرافی موقعیت فیستول را مشخص می‌کند؛
 • سیگموئیدوسکوپی: یک لوله‌‌ی کوچک و باریک دارای نور است که به کمک آن می‌توان درون مقعد و انتهای راست‌روده را مشاهده کنند؛
 • ماده حاجب: این ماده حاجب متیلن رقیق به داخل فیستول تزریق می‌شود و به پزشک کمک می‌کند تا موقعیت و مسیر فیستول را مشاهده کند. رنگ این ماده‌ی حاجب به ندرت ممکن است باعث هر گونه عوارض جانبی در بدن فرد شود..
 • سونوگرافی: با استفاده از پروپ سونوگرافی داخل مقعدی، درون مقعد را با دستگاه سونوگرافی می‌بینند؛
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) : با استفاده از این روش می‌توان تصویر تمامی بافت‌های بدن و ناحیه‌ی آسیب دیده را با کمک اشعه‌های مغناطیسی و رادیویی دید؛

گاهی اوقات بررسی دو سر فیستول نیاز به بررسی آن تحت بی‌هوشی وجود دارد. حتی پزشک ممکن است برای تشخیص علت آن اقدام به بررسی آزمایشگاهی و کولونوسکوپی برخی بیماری‌های مزمن کند، مانند:

 • عفونت‌های مقاربتی؛
 • سرطان رکتوم؛
 • بیماری التهابی روده: (التهاب روده زمینه را برای عفونت آن و ایجاد فیستول در مقعد ایجاد می‌کند.)؛
 • بیماری دیورتیکولی: ‌(بیرون زدگی بافت روده از نقاطی که ضعف عضلانی دارد و سپس عفونی شدن آن می‌تواند به ایجاد فیستول کمک کند).

وقتی پزشک با کمک تمام دستگاه‌ها و تست‌های تشخیصی نوین توانست به تشخیص قطعی وجود فیستول مقعدی دست پیدا کند، اقدامات درمانی لازم را با توجه به علت ایجاد کننده فیستول آغاز می‌کند. در اغلب موارد چاره‌ای جز جراحی فیستول وجود ندارد.

کاربر گرامی پرسش خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید، بین 24 تا 48 ساعت آینده پاسخ داده خواهد شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • باسلام.بنده ۲هفته میشه که فیستول را لیزری عمل کردم جای زخم هنوز خوب نشده ومثل روزهای بعدعمل خونابه وچرک ترشح میشود.ولی متاسفانه چندبار دچاریبوست شدم ومدفوع خیلی سفتی داشتم ودردبعدازاجابت مزاج پیش میومد که بعد مدتی حس میکنم ترشحات بیش تر میشه ایا این طبیعیه یا متاسفانه فیستول عودخواهدکرد.بااینکه سبزیجات ومیوه جات واب فراوان میخورم چرا پس دچاریبوست میشم.درضمن بعدازعمل هم ازدارو برای یبوست استفاده میکنم که دانه هایی با اب مخلوط میکنم.ایا مشکل دیگه ای دارم واینکه این سفت بودن مدفوع مشکل به وجود میاره

  • با سلام اگر دچار ترشحات بدبو و چرکی هستید باید حتماً از نظر احتمال عفونت پس از جراحی توسط متخصص جراح خود بررسی و معاینه شوید. در صورت استفاده بیش از حد از برخی داروهای ضد یبوست ممکن است روده تنبل شده و حرکت طبیعی خود را درست انجام نداده و منجر به یبوست شود، بنابراین از وابستگی به این داروها بپرهیزید و با تحرک بدنی به حرکت منظم روده علاوه بر مصرف فیبر و مایعات کمک نموده و از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به احساس دفع مدفوع خود سریع پاسخ دهید.

 • سلام ۲ ماه .پیش عمل هموریید داشتم جای عمل خوب شده۱ماه بهد از عمل دچار فیستول مقعدی شدم ب پزشکم مراجعه کردم پماد انتی همودیید و آمپول بتامتازون تجویز کردند و گفتند چیزه مهمی نیست .لطفا راه درمان فیستول رو بگید

  • با سلام اگر تشخیص بیماری فیستول مقعدی در شما درست باشد باید هر چه سریع‌تر تحت معاینه بالینی و تست تشخیصی بررسی شدت و محل دقیق آسیب بافتی قرار بگیرید و سپس بلافاصله جراحی شوید. تنها راه درمان قطعی این بیماری جراحی است که البته گاهی اوقات روند درمانی مشکل بوده و نیاز به چند جراحی پشت هم وجود دارد. نگران جراحی و عوارض درد و خونریزی ناشی از آن نباشید با کمک روش جراحی لیزری نوین کم عارضه تر نسبت به سایر روش های جراحی سنتی درمان خواهید شد.

 • سلام و خسته نباشی ببخشید من در ناحیه انتهای مقعدم حالت تورم که همون فیستول هست دراومده ولی زیاد بزرگ نیست من حدود ده سال پیشم اینجور شدم ولی بعد از چند روز خوب شد الان خواستم بپرسم ایا دارویی قرصی هست من استفاده کنم در ضمن تا الان این فیستول که در اومده سر باز نکرده فقط متورم و سفت هستش قبلا همینجور بوده منظورم عفونت ازش خارج نمیشه خوااستم راهنمایم کنید ممنون میشم از لطفتون

  • با سلام دوست عزیز، ممکن است بیماری در مرحله آبسه بوده و در صورت عدم پیگیری به موقع در مسیر خود سر باز کرده و با آسیب بافتی شدیدتر وخیم شود. تنها راه درمان آبسه یا فیستول مقعدی جراحی است و به هیچ درمان دارویی پاسخ مثبت نخواهد داد، اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید، هر چه سریع‌تر برای آغاز درمان مراجعه کنید، در غیر این صورت شدت آسیب بافتی بیشتر شده و روند درمانی و وسعت جراحی سخت و گسترده تر خواهد شد.

 • بعد از مدتی درد و ابسه کنار مقعدم به جراح عمومی مراجعه وپس از گرفت رادیو لوژی متوجه شدم که فیستول دارم میخوام با لیزر منو عمل کنید خیلی میترسم

  • با سلام نگران جراحی خود نباشید، اگرچه عمل فیستول کمی پر مخاطره و مشکل است اما با کمک جراحی لیزری بسیاری از عوارض جانبی سایر روشهای جراحی سنتی مانند درد و خونریزی احتمال عفونت و بی اختیاری پس از عمل کاهش یافته و قابل کنترل شده است. در این روش در بازه زمانی بسیار کوتاه سلامت و امکان بازگشت به محل کار و فعالیت روزمره خود را باز می‌یابید.

 • سلام آقای دکترپدرمن حدودای ۶ماه بودیبوست داشتندودرعرض این۶ماه مدام تب و حالت خستگی اذیتشون میکرد همیشه بی حال بودن مهرماه این سال بعد دفع سخت مدفوعشان ۱توده سفتی درکنار مقعد احساس کردند که بعد مراجعه به پزشک وانجام ازمایشات خون و ادرار آبسه تشخیص داده شده وبعد۲ دوره مصرف دارو شامل ملین و انتی بیوتیک ابسه خود به خود سرباز کرد (بصورت ۱جوش کوچک)وتخلیه شد اما سرآن حدودای۱ماه است باز است وهرازگاهی ترشحات چرکی واغلب خون از اون بیرون می اید خواستم ببینم این حالت طبیعی است یا مراجعه به جراح برای تشخیص فیستول اجباری است؟؟کمردرد شدید هم دارن!

  • با سلام احتمال عود آبسه یا دچار شدن به عوارضی چون عفونت یا زخم و حتی فیستول مقعد با توجه به طولانی شدن زمان ابتلا تا درمان پدر عزیزتان وجود دارد. نه تنها درمان‌های ارائه شده بلکه استفاده از حمام آب گرم نشسته درون وان یا لگن دو الی سه بار در روز و تغذیه مناسب در جهت جلوگیری از ابتلا به یبوست و تشدید آسیب بافتی ناحیه‌ می‌تواند به بهبودی سریع‌تر پدرتان کمک کند. اما به طور کلی آبسه مقعد پس از درمان نیاز به پیگیری و کنترل دارد، حتماً باید برای ویزیت مجدد از نظر روند بهبودی و احتمال ایجاد فیستول مقعدی مراجعه کنید.

 • از چهار سال پيش دچار فيستول شده ام كه بدليل احتمال عود واز طرفي ترس از بي اختياري بعد عمل اقدام به جراحي ننموده ام .لطفا راهنمايي و وقت جهت معاينه ومشاوره بدهيد .متشكرم

  • با سلام در حال حاضر علی رغم پیشرفت‌های گسترده در علم پزشکی درمان قطعی‌ای جزء جراحی برای درمان فیستول مقعد وجود ندارد. عدم درمان به موقع و پرهیز از آن منجر به آسیب بافتی شدیدتر و وخیم‌تر شدن بیماری و دشوار شدن درمان خواهد شد. اطمینان داشته باشید که عدم درمان برای شما دارای عوارض و مشکلات بیشتری ایجاد میکند. نگران نباشید، با استفاده از لیزر در درمان فیستول مقعد بسیاری از عوارض احتمالی محدود شده و دوره بهبودی پس از عمل کاهش می‌یابد. برای مشاوره بیشتر و معاینه می‌توانید با مرکز هماهنگ کنید.

 • باسلام حدود ٥سال است كه پري آنال عمل كردم ازهمان اول جاي عمل سفت بود الان هم بعد سالها جاي عمل سفت است بيشتر اوقات درد هم دارد ولي ترشحي ندارد وبي اختياري دردفع گاز ومدفوع هم ندارم ضمنا زماني كه محل عمل درد ميگيرد نوك آلتم هم سوزش ميگيرد ميخواستم بببينم براي كمتر شدن درد راه چارهاي هست متشكرم

  • با سلام باید از نظر عود مجدد مشکل تحت معاینه و بررسی قرار گیرید تا علت درد و سفتی ناحیه مشخص شود. بدون معاینه نمی‌توان درمورد درمان درد ناحیه اظهار نظر کرد، ممکن است دچار مشکل دیگری شده باشید.

 • با سلام
  حدود۲سال که بک زخم بالای مقعدم دارم که توش گوده ولی نه درد داره نه ترشح چرکی دورش هم سفیده میخواستم ببینم فیستول دارم یا فیشر اینجا گفتند فیستوله ایا بدون عمل میشه کاری کرد
  با تشکر

  • با سلام بدون معاینه امکان تشخیص بیماری شما وجود ندارد ولی اگر به فیشر مقعد مبتلا شده باشید، چاره‌ای جزء جراحی و ترمیم آن وجود نخواهد داشت. البته جراحی فیشر با لیزر فاقد عارضه‌های جراحی باز بوده و سریع‌تر درمان می‌شود. بهتر است پیش از پیشرفت و وخیم شدن آن برای درمان اقدام کنید.

 • سلام . پسر من در سن يك سالگي به فيستول كنار معقد دچار شد و با عمل جراحي مشكل برطرف شد. در حال حاضر ٨ ساله است ايا نياز به چك كردن دارد در حالي كه مشكل خاصي ندارد . فقط براي اطمينان نياز به چك كردن روده يا قسمت ديگري ندارد

  • با سلام در صورتی که هیچ علایمی از جمله ترشح، درد، تورم یا ناراحتی در این ناحیه و مشکلاتی در دفع مدفوع وجود نداشته باشد، نیاز به ویزیت و معاینه پس از گذشت این مدت نخواهد بود. نگران نباشید. عود این بیماری معمولاً در سال‌های ابتدایی پس از اول عمل جراحی رخ می‌دهد ولی اگر احساس می‌کنید که فرزندتان با بازیگوشی از مطرح کردن مشکلات خود سر باز می‌زند، می‌توانید برای کنترل مراجعه کنید.

  • با سلام متأسفانه فیستول مقعدی بیماری است که علی‌رغم جراحی و درمان با درصد عود بسیاری مواجه است. ممکن است دچار فیستول دیگری شده باشید یا همان مجدداً عود کرده باشد. بنابراین برای بررسی دقیق باید مراجعه کنید تا دوباره تحت عمل جراحی با لیزر قرار گیرید. ممکن است جراحی ابتدایی به خوبی و کامل انجام نشده باشد.

 • با سلام جناب دكتر چند سال پيش فيستول عمل كردم جاي عمل وكمر و قسمت كپل منتهي به كشاله ران درد شديد دارم نه عفونت و چركي هست ونه تب آيا دوباره نياز به عمل دارم يا با دارو مشكل بطرف ميگردد

  • با سلام از آن‌جایی که فیستول از بیماری‌‌هایی است که با وجود جراحی احتمال عود بالایی دارد، باید دوباره تحت معاینه سونوگرافی و MRI قرار گیرید تا احتمال بازگشت بیماری رد یا مشخص شود. سپس برای درمان لازم اقدام گردد.

  • با سلام فیستول‌های دوران نوزادی که تا سن یک‌ سالگی معمولاً شایع بوده به صورت خود به خود برطرف می‌شوند. ولی عدم بهبودی خود‌به خودی آن طی سال‌های اول زندگی فرد نیاز به پیگیری دارد. تنها راه درمانی کشف شده برای درمان قطعی فیستول نیز جراحی است که در صورت عدم توجه به آن ممکن است آسیب و عوارض بافتی بیشتری ایجاد کند.

 • ۶ سال قبل شقاق جراحی کردم از سال دوم به بعد آبسه ای بوجود آمد و سپس زائده ای دردناک کنار مقعد ظاهر شد پس از ۲ سال سر باز کرد و اکنون مدت ۱ سال است ترشح و خون ریزی وجود دارد سوال این است به غیر از جراحی روش دیگری وجود دارد؟ آیا بی اختیاری پس از عمل بوجود می آید ؟ عوارض پس از عمل چیست ؟

  • با سلام ابتدا باید ضایعات و ترشحات و مرحله‌ی پیشرفت بیماری شما بررسی شود و سپس درمورد درمان دارویی یا جراحی با لیزر آن تصمیم‌گیری گردد. اگر آبسه‌ها منجر به تشکیل فیستول شده باشند، جراحی محتمل خواهد بود. در غیر این صورت یک جراحی ساده برای تخلیه‌ی آبسه‌ها کافی است. خونریزی، درد ، عفونت و حتی بی‌اختیاری مدفوع یا گاز روده از عوارض جراحی فیستول خواهد بود اما با روی کار آمدن لیزر در درمان جراحی فیستول بسیاری از این عوارض محدود شده و به ندرت رخ می‌دهد. نگران عوارض احتمالی جراحی نباشید، زیرا عدم درمان بیماری عوارض بیشتری خواهد داشت.

  • با سلام اگر پزشک فیستول بودن بیماری شما را تأیید نموده است که این بیماری چاره‌ای جزء جراحی نخواهد داشت ولی اگر فقط به آبسه مبتلا هستید که با تخلیه و درمان آنتی‌بیوتیکی و رعایت بهداشت فردی می‌توانید درمان شوید. در هر صورت بدون معاینه و مراجعه درمان مؤثر دیگری وجود ندارد.

  • با سلام امروزه تنها درمان قطعی در دسترس برای برطرف نمودن فیستول جراحی است و راه درمانی دیگری ندارد. در مورد شقاق هم باید با توجه به علت آن درمان شود و اگر این بیماری در شما شکلی مزمن گرفته و به درمان دارویی پاسخ نداده نیز باید خود را برای جراحی آن آماده کنید. البته هر دو بیماری امروزه بالیزر به راحتی درمان میشود

 • من حدود یکسال از قسمت بالای مقعد دچار فیستول شدم که بعضی مواقع دچار خون ریزی کمی میشوم وبعد قطع میشود البته هیچگونه درد هم ندارد حدود ۶ماه پیش برای فیستو گرافی رفتم

  • با سلام فیستول بیماری است که تنها درمان مؤثر آن جراحی بوده، البته با کمک پیشرفت علم و استفاده از لیزر در این جراحی بسیاری از عوارض درد و خونریزی آن کاهش یافته و قابل تحمل‌تر شده است. اگرچه در ظاهر با این بیماری خود مشکلی ندارید اما عدم درمان آن باعث پیشرفت بیماری و تخریب بافتی و آسیب بیشتر خواهد شد که روند بهبودی را مشکل‌تر می‌کند. پس هر چه سریع‌تر برای درمان قطعی آن مراجعه نمایید.

 • من یک باز جراهی فستول را انجام داده ام به مدت سه سال میشود ولی حالا در اطراف مقعد درد احساس میکنم کدام چرک از آن بیرون نمی یاید همچنان خارش هم دارد اگر در باره اش کدام معلومات دهید بهتر خواهد شد بااحترام

  • با سلام احتمال عود بیماری شما وجود دارد زیرا فیستول بیماری است که پس از عمل نیز ممکن است بازگردد و عود کند. با این حال امکان ابتلا به بیماری مقعدی دیگر نیز وجود دارد که بدون معاینه نمی‌توان نظر داد، بنابراین برای معاینه و بررسی علت حتماً مراجعه کنید.

 • ترشح متناوب.
  وجود یک برجستگی سفت و کمی دردناک به هنگام لمس.
  حدودا ده ماه میشود که مبتلا شدم و از مطالبی که تو گوگل خوندم متوجه شدم که فیستول مقعدی دارم.

  • با سلام
   برای تشخیص دقیق مشکل شما نیاز به معاینه و مشاهده هست، ده ماه زمان طولانی است که با بی توجهی به مشکل خود سپری نموده اید. ممکن است در طول این مدت مشکل شما وخیم تر و درمان آن دشوارتر شده باشد. برای تشخیص صحیح و درمان باید هر چه سریع تر حضوری مراجعه کنید. در صورت ابتلا به آبسه مقعدی، درمان جراحی ضروری است.