banner
آذر ۲۲, ۱۳۹۵

علائم و نشانه‌های فیستول مقعد، معاینه و تشخیص فیستول

علایم و نشانه‌های فیستول مقعدطبیعی است، تغییرات بسیاری که طی به وجود آمدن یک فیستول مقعد در بدن ایجاد می‌شود همراه با نشانه‌هایی بروز کند. نشانه‌ها بر حسب مدت زمان گذشته از ایجاد فیستول و محل آن می‌توانند در هر فردی به شکلی متفاوت ظاهر شوند. علایم یک فیستول مقعد می‌تواند شامل:

 • التهاب پوست اطراف مقعد: عفونت و تخریب بافتی ایجاد شده در عضلات کف لگن می‌تواند به صورت ملتهب و تحریک پذیر شدن پوست اطراف مقعد و خارش آن به دلیل قرار گرفتن در معرض ترشحات ظاهر شود که بسیار شایع است.
 • درد: احساس درد ثابت یا ضربان‌دار در مقعد و اطراف آن که ممکن است با تغییر حالت، نشستن و حرکت، اجابت مزاج یا سرفه بدتر شود. دردهای شدید به صورت سوزش و بریدگی احساس می‌شود.
 • خروج ترشحات بد بو از نزدیک مقعد: در صورتی که فیستول مقعدی به پوست باز شود، ترشحات بد بوی مقعدی که می‌تواند همراه با مدفوع نیز باشد بیرون می‌آید و بوی بدی متساعد می‌کند.
 • خروج ترشحات خون‌آلود و چرکی از اطراف مقعد: چرک و خون‌آبه‌ی تولید شده در فیستول مقعد می‌تواند از قسمتی که فیستول بر روی پوست سر باز کرده همراه با بوی بدی خارج شود که اغلب پس از خروج ترشحات درد فرد کاهش می‌یابد.
 • آبسه‌ مقعد راجعه (مکرر): آبسه‌های تکرار شونده در ناحیه‌ی مقعد نه‌تنها دلیل ایجاد فیستول مقعد است بلکه نشانه‌ای از وجود آن نیز هست.
 • تورم و قرمزی اطراف مقعد و درجه حرارت بالا (تب): با شدت گرفتن التهاب فیستول، عفونت ناحیه آن‌قدر پیشرفته می‌شود که منجر به درگیر شدن کل بدن، تب و لرز و احساس خستگی در بدن و تورم پوست اطراف مقعد به دلیل التهاب ناحیه خواهد شد.
 • بی‌اختیاری مدفوع: در برخی موارد ممکن است ناتوانی در کنترل مدفوع و گاز روده رخ دهد.
 • قابل رویت شدن سوراخ فیستول: در نهایت فیستول مقعد می‌تواند آن‌قدر پیشرفت کند که با چشم در پوست نواحی اطراف مقعد مشاهده شود.

در صورتی‌ که هریک از نشانه‌های گفته شده را در خود احساس کردید، بهتر است برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و بررسی و پیگیری بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

علایم و نشانه‌های فیستول مقعد

معاینه و تشخیص فیستول مقعد

برخی نشانه‌های واضح فیستول مقعد می‌تواند کمک بزرگی به تشخیص سریع‌تر پزشک کند. پزشک با بررسی نشانه‌هایی که بیمار از بیماری خود توصیف می‌کند و همچنین معاینه‌ی بالینی ناحیه‌ی مقعد در جست و جوی علایم دیگری برای مطمئن شدن از حدس‌ و گمان‌های احتمالی خود است. دقت بیمار در توضیح علائم می‌تواند پزشک را به حدس و گمان‌های نزدیک‌تری به بیماری برساند. گاهی باز بودن سر فیستول از روی پوست قابل مشاهده خواهد بود.
گاهی اوقات مشاهده‌ی مقعد کافی نبوده و پزشک لازم می‌بیند که با معاینه‌ی انگشتی درون مقعد را بیشتر بررسی کند و نشانه‌ای از فیستول در معاینه خود پیدا کند. کشیدن یا فشار دادن سر خارجی فیستول به بیرون زدن و دیده شدن منفذ داخلی آن کمک می‌کند. ممکن است ترشحات فیستول یا قرمزی و یا سفتی آن در معاینه دیده و لمس شود. در صورت شک به وجود فیستول نیاز به بررسی دقیق‌تر با وسایل دیگری وجود دارد مانند:

 • آنوسکوپ: یک وسیله‌‌ی کمکی برای بررسی درون مقعد است که با کمک آن می‌توان کانال مقعد را دقیق‌تر مشاهده کرد؛
 • پروکتوسکوپ: وسیله‌ای که به کمک آن می‌توان داخل مقعد را با دقت بیشتری مشاهده و بررسی کرد؛
 • فیستولوگرافی: با استفاده از اشعه ایکس و رادیوگرافی موقعیت فیستول را مشخص می‌کند؛
 • سیگموئیدوسکوپی: یک لوله‌‌ی کوچک و باریک دارای نور است که به کمک آن می‌توان درون مقعد و انتهای راست‌روده را مشاهده کنند؛
 • ماده حاجب: این ماده حاجب متیلن رقیق به داخل فیستول تزریق می‌شود و به پزشک کمک می‌کند تا موقعیت و مسیر فیستول را مشاهده کند. رنگ این ماده‌ی حاجب به ندرت ممکن است باعث هر گونه عوارض جانبی در بدن فرد شود..
 • سونوگرافی: با استفاده از پروپ سونوگرافی داخل مقعدی، درون مقعد را با دستگاه سونوگرافی می‌بینند؛
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) : با استفاده از این روش می‌توان تصویر تمامی بافت‌های بدن و ناحیه‌ی آسیب دیده را با کمک اشعه‌های مغناطیسی و رادیویی دید؛

گاهی اوقات بررسی دو سر فیستول نیاز به بررسی آن تحت بی‌هوشی وجود دارد. حتی پزشک ممکن است برای تشخیص علت آن اقدام به بررسی آزمایشگاهی و کولونوسکوپی برخی بیماری‌های مزمن کند، مانند:

 • عفونت‌های مقاربتی؛
 • سرطان رکتوم؛
 • بیماری التهابی روده: (التهاب روده زمینه را برای عفونت آن و ایجاد فیستول در مقعد ایجاد می‌کند.)؛
 • بیماری دیورتیکولی: ‌(بیرون زدگی بافت روده از نقاطی که ضعف عضلانی دارد و سپس عفونی شدن آن می‌تواند به ایجاد فیستول کمک کند).

وقتی پزشک با کمک تمام دستگاه‌ها و تست‌های تشخیصی نوین توانست به تشخیص قطعی وجود فیستول مقعدی دست پیدا کند، اقدامات لازم برای درمان را با توجه به علت ایجاد کننده فیستول آغاز می‌کند. در اغلب موارد چاره‌ای جز جراحی فیستول وجود ندارد.

پرسش و پاسخ
  • با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری خود حضوری مراجعه کنید احتمالا خروج ترشحات از ناحیه فیستول باعث بروز حساسیت پوستی و خارش در ناحیه شده البته خارش مقعدی میتواند علت دیگری نیز داشته باشد که تشخیص آن نیاز به بررسی حضوری دارد در صورت تایید وجود فیستول مقعدی در شما تنها راه قطعی درمان آن انجام جراحی بوده که توصیه می‌شود با انتخاب روش لیزری آن را بدون درد و خونریزی تحت بی حسی موضعی انجام داده و نیازی به استراحت طولانی مدت و مراقبت‌های خاصی نداشته باشید و به سبب آسیب بافتی کمتر حین جراحی با روش لیزری احتمال عارضه بی اختیاری ناشی از جراحی کمتر خواهد شد.

 • سلام
  ببخشید که مزاحم میشم من پارسال همین موقع بیماریم شروع شد. بیماری من با مایع زرد رنگ همراه با بوی بد بود به چند دکتر مراجعه نمودم. انان تشخیص به فیسچول دادند. وقتی من گفتم فیستول انان گفتن فیسچول بالاخره مراحل تشکیل پرونده و بستری را انجام دادم وسه روز در بیمارستان بستری بودم و داروهای قلبی را قطع کردم و برای عمل اماده شدم متاسفانه در اطاق عمل گفتن کانال را پیدا نمی کنند
  وباید بروم. متاسفانه من براثر حوادث های بعدی پیش امده نتوانستم دنبال درمان بروم. اکنون اضافه بر خروج ان مایع زرد رنگ. گاه کمی خون ریزی وگاه کمی درد وخارش معقدی هم دارم. درحالی که سال قبل تنها خارش وخروج عفونت از داخل معقد را داشتم اما عفونت هنوز هم از داخل معقد هست اما اضافه بر خارش گاه درد هم دارم و احساس میکنم در چهار یا پنج سانتی داخل معقد یک حفره ایجاد شده است سئوال.. ایا باید جراحی کنم. ایا جراحی ان سخت هست. ایا جراحی ان خون ریزی زیادی دارد.. ایا با مشکل قلبی که دارم کدام جراحی متاسبت تر وبهتر هست .درحالی که بمن گفتن. مرا بیهوش میکنند اما در اطاق عمل گفتن صلاح می دانند بی حسی موضعی کنند. اخرین سئوال ..مخارج عمل چقدر هست سپاسگزار می شوم راهنمایی بفرمائید

  • با سلام
   بیماری فیستول مقعدی فقط با درمان جراحی قابل کنترل نخواهد بود که گاهی نیاز به بارها جراحی دارد عدم توجه به درمان آن باعث پیشرفت بیماری و سخت شدن مراحل درمان خواهد شد برای بررسی وضعیت بیماری خود حضوری مراجعه کنید امروزه با کمک روش های لیزری دیگر نیاز به انجام بیهوشی عمومی نبوده با کمک این روش تحت بیحسی موضعی درمان می شوید و از این لحاظ مشکلی برای بیماری قلبی شما نخواهد داشت بنابراین توصیه می شود هرچه زودتر برای درمان مشکل خود اقدام کنید.