banner
آذر ۲۲, ۱۳۹۵

علائم و نشانه‌های فیستول مقعد، معاینه و تشخیص فیستول

علایم و نشانه‌های فیستول مقعدطبیعی است، تغییرات بسیاری که طی به وجود آمدن یک فیستول مقعد در بدن ایجاد می‌شود همراه با نشانه‌هایی بروز کند. نشانه‌ها بر حسب مدت زمان گذشته از ایجاد فیستول و محل آن می‌توانند در هر فردی به شکلی متفاوت ظاهر شوند. علایم یک فیستول مقعد می‌تواند شامل:

 • التهاب پوست اطراف مقعد: عفونت و تخریب بافتی ایجاد شده در عضلات کف لگن می‌تواند به صورت ملتهب و تحریک پذیر شدن پوست اطراف مقعد و خارش آن به دلیل قرار گرفتن در معرض ترشحات ظاهر شود که بسیار شایع است.
 • درد: احساس درد ثابت یا ضربان‌دار در مقعد و اطراف آن که ممکن است با تغییر حالت، نشستن و حرکت، اجابت مزاج یا سرفه بدتر شود. دردهای شدید به صورت سوزش و بریدگی احساس می‌شود.
 • خروج ترشحات بد بو از نزدیک مقعد: در صورتی که فیستول مقعدی به پوست باز شود، ترشحات بد بوی مقعدی که می‌تواند همراه با مدفوع نیز باشد بیرون می‌آید و بوی بدی متساعد می‌کند.
 • خروج ترشحات خون‌آلود و چرکی از اطراف مقعد: چرک و خون‌آبه‌ی تولید شده در فیستول مقعد می‌تواند از قسمتی که فیستول بر روی پوست سر باز کرده همراه با بوی بدی خارج شود که اغلب پس از خروج ترشحات درد فرد کاهش می‌یابد.
 • آبسه‌ مقعد راجعه (مکرر): آبسه‌های تکرار شونده در ناحیه‌ی مقعد نه‌تنها دلیل ایجاد فیستول مقعد است بلکه نشانه‌ای از وجود آن نیز هست.
 • تورم و قرمزی اطراف مقعد و درجه حرارت بالا (تب): با شدت گرفتن التهاب فیستول، عفونت ناحیه آن‌قدر پیشرفته می‌شود که منجر به درگیر شدن کل بدن، تب و لرز و احساس خستگی در بدن و تورم پوست اطراف مقعد به دلیل التهاب ناحیه خواهد شد.
 • بی‌اختیاری مدفوع: در برخی موارد ممکن است ناتوانی در کنترل مدفوع و گاز روده رخ دهد.
 • قابل رویت شدن سوراخ فیستول: در نهایت فیستول مقعد می‌تواند آن‌قدر پیشرفت کند که با چشم در پوست نواحی اطراف مقعد مشاهده شود.

در صورتی‌ که هریک از نشانه‌های گفته شده را در خود احساس کردید، بهتر است برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و بررسی و پیگیری بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

علایم و نشانه‌های فیستول مقعد

معاینه و تشخیص فیستول مقعد

برخی نشانه‌های واضح فیستول مقعد می‌تواند کمک بزرگی به تشخیص سریع‌تر پزشک کند. پزشک با بررسی نشانه‌هایی که بیمار از بیماری خود توصیف می‌کند و همچنین معاینه‌ی بالینی ناحیه‌ی مقعد در جست و جوی علایم دیگری برای مطمئن شدن از حدس‌ و گمان‌های احتمالی خود است. دقت بیمار در توضیح علائم می‌تواند پزشک را به حدس و گمان‌های نزدیک‌تری به بیماری برساند. گاهی باز بودن سر فیستول از روی پوست قابل مشاهده خواهد بود.
گاهی اوقات مشاهده‌ی مقعد کافی نبوده و پزشک لازم می‌بیند که با معاینه‌ی انگشتی درون مقعد را بیشتر بررسی کند و نشانه‌ای از فیستول در معاینه خود پیدا کند. کشیدن یا فشار دادن سر خارجی فیستول به بیرون زدن و دیده شدن منفذ داخلی آن کمک می‌کند. ممکن است ترشحات فیستول یا قرمزی و یا سفتی آن در معاینه دیده و لمس شود. در صورت شک به وجود فیستول نیاز به بررسی دقیق‌تر با وسایل دیگری وجود دارد مانند:

 • آنوسکوپ: یک وسیله‌‌ی کمکی برای بررسی درون مقعد است که با کمک آن می‌توان کانال مقعد را دقیق‌تر مشاهده کرد؛
 • پروکتوسکوپ: وسیله‌ای که به کمک آن می‌توان داخل مقعد را با دقت بیشتری مشاهده و بررسی کرد؛
 • فیستولوگرافی: با استفاده از اشعه ایکس و رادیوگرافی موقعیت فیستول را مشخص می‌کند؛
 • سیگموئیدوسکوپی: یک لوله‌‌ی کوچک و باریک دارای نور است که به کمک آن می‌توان درون مقعد و انتهای راست‌روده را مشاهده کنند؛
 • ماده حاجب: این ماده حاجب متیلن رقیق به داخل فیستول تزریق می‌شود و به پزشک کمک می‌کند تا موقعیت و مسیر فیستول را مشاهده کند. رنگ این ماده‌ی حاجب به ندرت ممکن است باعث هر گونه عوارض جانبی در بدن فرد شود..
 • سونوگرافی: با استفاده از پروپ سونوگرافی داخل مقعدی، درون مقعد را با دستگاه سونوگرافی می‌بینند؛
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) : با استفاده از این روش می‌توان تصویر تمامی بافت‌های بدن و ناحیه‌ی آسیب دیده را با کمک اشعه‌های مغناطیسی و رادیویی دید؛

گاهی اوقات بررسی دو سر فیستول نیاز به بررسی آن تحت بی‌هوشی وجود دارد. حتی پزشک ممکن است برای تشخیص علت آن اقدام به بررسی آزمایشگاهی و کولونوسکوپی برخی بیماری‌های مزمن کند، مانند:

 • عفونت‌های مقاربتی؛
 • سرطان رکتوم؛
 • بیماری التهابی روده: (التهاب روده زمینه را برای عفونت آن و ایجاد فیستول در مقعد ایجاد می‌کند.)؛
 • بیماری دیورتیکولی: ‌(بیرون زدگی بافت روده از نقاطی که ضعف عضلانی دارد و سپس عفونی شدن آن می‌تواند به ایجاد فیستول کمک کند).

وقتی پزشک با کمک تمام دستگاه‌ها و تست‌های تشخیصی نوین توانست به تشخیص قطعی وجود فیستول مقعدی دست پیدا کند، اقدامات لازم برای درمان را با توجه به علت ایجاد کننده فیستول آغاز می‌کند. در اغلب موارد چاره‌ای جز جراحی فیستول وجود ندارد.

پرسش و پاسخ
 • سلام آقای دکتر.من ده روزه قسمت مقعدم تا پیش استخوان دنبالچه خیلی خیلی داغ میشه جوری که میسوزه.همورویید خفیفم دارم.ممکنه بخاطر همورویید باشه یا دلیلی دیگه داره؟ممنونم

  • با سلام
   بله این احتمال وجود دارد لازم است برای بررسی وضعیت دریافت درمان مناسب بیماری خود قبل از بروز عوارض دیگر هر چه زودتر اقدام کنید تا با به تاخیر انداختن روند درمان باعث پیشرفته آسیب بافتی ناحیه و وخامت بیماری و نیاز به درمان های سخت نشوید.

 • سلام من مدت ۳ماه بود که پایین کمرم زخم شده بود و هر روز یک ۱قطره خون میومد به پزشک مراجعه کردم که گفت این بیماری فیستوله قرص چرک خوش کن دادن و پماد و امپول و اینا را استفاده کردم و خوب شدم و الان جای اون خیلی درد میکنه در حالی که قبل از دکتر درد نداشتم لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   اگر وجود بیماری فیستول مقعدی در شما تایید شود این بیماری با درمان دارویی به طور کامل بهبود پیدا نکرده و نیاز به جراحی خواهد داشت و تنها راه درمان قطعی آن انجام جراحی است که البته با وجود روشهای نوین لیزری دیگر نیاز به انجام جراحی گسترده نخواهید داشت با این روش سرپایی درمان می‌شوید به صورتی که تحت بی حسی موضعی بدون درد و خونریزی درمان شده می توانید به خانه در همان روز مراجعه بازگشته نیازی به استراحت طولانی مدت پانسمان ندارید می توانید به محل کار خود بازگردید.

 • سلام
  باوجود رعایت بهداشت فردی،متاسفانه از ناحیه مقعد بوی بدی متساعد میشود،دلیلش چیست؟برای درمانش چه کاری باید انجام دهم؟

  • با سلام
   ممکن است دچار بیماری فیستول مقعدی و یا نشت مدفوع باشید برای تشخیص قطعی آن لازم است مراجعه کرده معاینه بالینی شوید تا پس از تشخیص قطعی درمان مناسب قبل از تشدید بیماری و وخامت آن تجویز شود.

 • ن مدت ۲ماه بود که پایین کمرم زخم شده بود و هر روز ۲یا ۱قطره خون میومد به پزشک مراجعه کردم که گفت این بیماری فیستوله قرص چرک خوش کن دادن و۴تا امپول و پماد ومن اونا را استفاده کردم و خوب شدم و الان جای اون خیلی درد میکنه در حالی که قبل از دکتر درد نمی کرد وفقط خون میومد در این مورد لطفا کمکم کنید

  • با سلام
   اگر بیماری فیستول مقعدی در شما تایید شده باشد تنها راه درمان قطعی آن انجام جراحی بوده و درمان های دارویی و یا خانگی به بهبود قطعی شما کمک نخواهد کرد بنابراین توصیه می شود هر چه زودتر برای بررسی وضعیت و دریافت درمان مناسب آن اقدام کند زیرا بیماری زمینه‌ساز بیماری مقعدی دیگری چون سرطان بوده و لازم است آن را جدی بگیرید و نگران جراحی خود نباشید امروزه با کمک روش های نوین لیزری دیگر نیاز به جراحی سخته سنتی نبوده با کمک اشعه سرپایی تحت بی حسی و بدون درد خون درمان شده در همان روز مراجعه ترخیص شده می‌توانید به خانه بازگردید نیازی به استراحت طولانی مدت و یا پانسمانها مراقبت دیگران نیز ندارید.

  • با سلام
   احتمالاً ابتلا به یبوست عامل همین بوی بد ناشی از ناحیه مقعد باشد لازم است تا تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید توصیه می‌شود مصرف مایعات را به ۸ لیوان در روز افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر میوه آلو گلابی انجیر خشک سبزی روغن زیتون همراه غذا مصرف کنید از به تاخیر انداختن عمل اجابت مزاج خود خودداری کرده به محض احساس نیاز به دفع خود را به دستشویی برسانید پیاده روی کرده و ورزش منظم داشته تحرک بدنی به تحریک حرکات روده کمک خواهد کرد در صورتی که بهبودی حاصل نشد برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه کنید.

 • سلام
  آقای دکتر من یه هفته پیش آبسه رو با جراحی دکتر عمل کردم
  دکتر گفت ۵۰ درصد احتمالش هست فیستول بشه
  الآن هنوز سرش بازه آیا فیستول می شه؟

  • با سلام
   از روی ظاهر جراحی نمی توان احتمال ابتلا به فیستول را تشخیص داد باید تحت تصویربرداری ام آر آی لگن قرار بگیرید.

 • سلام اقای دکتر من نمیدونم چرا بعداز مدفوع کردن خودم رو میشورم میام بیرون احساس خارش میکنم در ناحیه ی مقعد
  و یه مشکل دیگه ی هم ک دارم اینه ک انگار یه مایه ی مدفوع ازم ترشح میشه
  و مشکل اخرمم اینه ک مدفوعم خیلی بوی بدی میده یعنی همه بهم میگن تو بوی مدفوعت عادی نیست
  یه راه حلی بهم نشون بدید ممنون

  • با سلام
   دفع مدفوع مدفوع بلغمی و خارش مقعدی میتواند از نشانه های ابتلا شما به یبوست و یا بیماری هموروئید ناشی از آن باشد بهتر است برای تشخیص قطعی نوع بیماری و دریافت درمان مناسب آن حضوری مراجعه کنید تا قبل از بروز علائم آزاردهنده دیگر تحت درمان مناسب قرار بگیرد و شانس نتیجه گرفتن از درمان های ساده و حداقلی را داشته و از دست ندهید از آنجایی که خارش مقعدی میتواند علت دیگری چون انواع بیماری پوستی گوارشی و انگلی نیز داشته باشد لازم است تا تحت بررسی های دقیق کلینیکال قرار بگیرید.

 • با سلام و خسته نباشید اقای دکتر من گاهی اوقات به دلیل نیامدن مدفوع زجر میکشم یا یبوست دارم گاهی اوقات مایع سفید رنگی از من خارج میشه به دکتر هم مراجعه کردم گفتن فقط رژیم غذایی و مایعات بیشتر کمکم میکنه آیا من خوب میشم چطوری میتونم ی برنامه غذایی خوب داشته باشم چیکار بکنم که بهتر بشم

  • با سلام
   برای کنترل مشکل یبوست باید تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید یعنی لازم است تا همیشه ورزش کرده تحرک داشته باشید از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع بپرهیزید به محض اینکه احساس کردید نیاز به دستشویی دارید خود را به محل سرویس بهداشتی برسانید مواد غذایی پر فیبر میوه سبزیجات آلو گلابی انجیر خشک روغن زیتون همراه غذا مصرف کنید میزان مایعات مصرفی خود را به بیش از ۸ لیوان در روز افزایش دهید.

 • سلام خسته نباشید آقای دکتر
  راستش بالای مقعدم بخاطر فشار موقع
  دستشویی متورم شد و چرک کرد و دلیلش یبوست بود بخاطر سفت بودن و خشک بودن بیش از حد مدفوع من فشار بهم اومد چون دچار یبوست بودم و همین فشار باعث شد قسمت بالای مقعدم متورم بشه و چرک کنه دکتر رفتم آمپول نوشت و کپسول ۴ تا آمپول طی ۲ روز زدم و کپسول هارو طی روزها مصرف کردم که یه ۱۰ روزی طول کشید و با دستور پزشک توی لگن آب گرم نمک و بتادین هم زدم و نشستم یه مدتی خوب شدم در ظاهر اما بعد چند روز دوباره موقع دستشویی یکم بهم فشار اومد که دیدم اندازه یه لوبیا دوباره پشتم بالای مقعد باد کرده و قشنگ چرک و خون معلومه که با فشار دادن ترکید و چرک بیرون زد و بعدش خون بود که میومد من رفتم درمانگاه نسخه دکتر رو نشون دادم گفتن این آمپول ها مخصوص بیمارستان هستش و تا دکتر نسخه جدید نده ما نمیتونیم این آمپول هارو بدیم و دکتر من هم خارج از کشور رفتن حالا سوالم اینه واقعا من باید جراحی بشم اصلا چی هست بیماری من بخاطر یبوست و فشار اومدن بهم این مشکل برام پیش اومده و اصلا پیچش مو نیست چون بعضیا میگن مو پیچیده که اینطور نیست من بخاطر یبوست و فشار زیاد موقع خارج شدن مدفوع دچار این بیماری شدم و بالای مقعدم اندازه بند انگشت بادکرد و چرک کرد و بر اثر خارج شدن چرک سوراخ خیلی ریزی به اندازه سر سوزن ایجاد شد حالا نمیدونم باید چیکار کنم عمل واقعا باید بشم تا دور اون قسمت رو خالی کنن یا با دارو درست میشه ممنون میشم آب پاکی رو بریزین رو دستام تا تکلیفم روشن بشه چون دکترم میگفت با این آمپول ها و قرص ها و نشستن تو آب گرم و بتادین و نمک حل شده خوب میشی اما با یه کم فشار دوباره بالای مقعد چرک کرد و بعد ترکیدن خون اومد و الان گاز استریل و کمی الکل آغشته کردم گذاشتم لای باثنم

  • با سلام
   بدون معاینه بالینی ناحیه مقعد نمیتوان نوع بیماری شما را تشخیص داد ممکن است دچار بیماری کیست مویی و آبسه مقعدی شده باشید که تشخیص قطعی آن نیازمند معاینه بالینی و مراجعه حضوری شما می باشد درصورت تایید وجود هر یک از این بیماری‌ها هیچ یک از درمانهای خانگی سنتی و تخلیه خود به خود به بهبود شما کمک نخواهد کرد تنها راه درمان قطعی انجام جراحی خواهد بود که امروزه با وجود روشهای نوین لیزر جای نگرانی برای انجام جراحی وجود ندارد زیرا می‌توان آن را سرپایی بدون درد و خونریزی و در محیط کلینیک انجام داد و نیازی به بستری شدن و یا قرار گرفتن در معرض داروهای بیهوشی نداشته می‌توانید از روز بعد زندگی عادی خود را بدون نیاز به مراقبت استراحت و یا پانسمان روزمره آغاز کنید.

 • سلام مدتیه در ناحیه مقعد احساس تیر کشیدگی داشتم با مصرف قرص مترونیدازول درد کم شده حالا صبح ها بعد از بیدار شدن موقع اجابت احساس چربی در ناحیه مقعد میکنم لطفا کمکم کنید مشکلم را تشخیص بدم.

  • با سلام
   بدون معاینه بالینی شما و یا انجام تست های کمک تشخیصی امکان تشخیص بیماری وجود ندارد لازم است حضوری مراجعه کرده تحت بررسی دقیق قرار بگیرید تا درمان مناسب بسته به مرحله و شدت بیماری هرچه زودتر قبل از بروز علایم ناگوار دیگر تجویز شود.

 • باسلام.درد شکم دارم عمل جراحی هیمورئید انجام دادم ودر هنگام مزاج احساس میکنم چسبندگی روده دارم

  • با سلام
   برای بررسی از نظر بازگشت بیماری هموروئید و یا ابتلا به بیماری گوارشی حضوری مراجعه کنید تا تحت معاینات بالینی و بررسی آزمایشگاهی دقیق قرار گرفته و به درستی راهنمایی شوید. به تاخیر انداختن روند درمان باعث تشدید آسیب بافتی و وخامت بیماری و سخت شدن مراحل درمانی خواهید شد.

 • آقای دکتر خسته نباشیدسلام من فیستول دارم هفته یبارازش چرک خون میادوچن وقتیم هست که شکم درد میگیرم وشکمم هم رفته رفته بزرگترمیشه وزودزوددچاراسهال میشم به نظرتون بایدچیکارکنم؟چن بارهم کنارباسنم جوشای چرکی بزرگ درآوردم نگرانم راهنمای کنیدلطفا

  • با سلام
   برای درمان خود هرچه زودتر اقدام کنید بیماری فیستول فقط با درمان جراحی قابل کنترل بوده و هیچ یک از درمانهای خانگی و دارویی به بهبود کمک نخواهد کرد. بهتر است برای جلوگیری از بروز عوارض دیگر چون ابتلا به سرطان هرچه زودتر اقدام کرده و مراجعه کنید. نگران نباشید با کمک روش لیزری میتوان بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی جراحی شده در همان روز مراجعه ترخیص شود و به زندگی عادی روزمره خود را آغاز کنید برای بررسی مشکلات گوارشی ایجاد شده نیز حتما مراجعه کنید.

 • سلام.آقای دکتر من چند سال یبوست دارم و یه مدته حاد شده طوری که احساس میکنم رگای مغزم درحال پارگیه حدود یه هفته پیش در همین بودم که درد هم داشتم دیدم ویزی کنار مقعدمه و متورمه….الان کمی خوابیده و درد نداره چند روزه درضمن چرک یا …نداشت یعنی فیستول یا آبسه هست؟

  • با سلام
   بدون ویزیت حضوری و معاینه بالینی و مشاهده عینی ناحیه نمیتوان نوع بیماری مقعدی ایجاد شده را تشخیص داد. بهتر است هر چه زودتر قبل از بروز علایم آزاد دهنده دیگر و یا تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص قطعی آن مراجعه کنید تا روند درمانی بسته به نوع و شدت بیماری آغاز شود. این زائده و تورم ممیتواند مربوط به زائده مقعدی ناشی از بیماری هموروئید و یا سایر بیماریهای مقعدی باشد که احتمالاً به سبب ابتلا به یبوست و عدم توجه به کنترل آن ایجاد شده است. اگر می‌خواهید سلامت خود را بازیابید باید تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی ایجاد کرده و این مشکل یبوست خود را کنترل کنید تا دچار بازگشت بیماری نشوید.

  • با سلام
   لیزر نیاز به استراحت طولانی مدت چند هفته‌ای روش‌های جراحی سنتی ندارد چون تحت بیحسی موضعی و با اشعه لیزر انجام میشود بدون درد و خونریزی بوده در همان روز مراجعه میتوانید مرخص شوید و از روز بعد بدون اینکه نیاز به استراحت داشته باشید و یا مراقبت خاصی که در روشهای سنتی وجود دارد، می‌توانید به محیط کاری بازگشته و زندگی عادی روزمره خود را بدون نیاز به کمک و مراقبت دیگران آغاز کنید. فقط نباید کار سنگین انجام دهید.

  • با سلام
   خروج ترشحات از ناحیه مقعد می‌توانند مربوط به ابتلا به درجاتی از بی اختیاری مقعد و یا ابتلا به بیماری‌های فیستول مقعدی و یا ناشی از یبوست باشد که باعث نشت محتویات روده و مدفوع میشود به هر حال برای تشخیص قطعی علت آن و دریافت درمان مناسب لازم است تا حضوری مراجعه کرده تحت معاینات بالینی و بررسی‌های کلینیکال حال قرار بگیرید، بهتر است قبل از ظاهر شدن علایم آزار دهنده دیگر برای دریافت درمان مناسب آن اقدام کنید تا با حداقل درمانهای ساده بهبود یابید.

 • سلام مدت ٤ ماهه كه به گفته پزشك شقاق مقعد يا هموروييد دارم بعد از يك ماه از دردى كه داشتم به پزشك مراجعه كردم وبوتاكس انجام داد الان دقيقا سه ماهه كه بوتاكس انجام دادم ولى درددارم
  اسپاسم عضلات ندارم به علت بوتاكسى كه انجام دادم يكم بى اختيارى گرفتم پزشك عملم نميكنه
  الان دور مقعدم التهاب دارم يكم ورم كرده دست ميزنم درد ميگيره وخيلى سوزش دارم هيچ علايم ديگه اى ندارم
  لطفا بفرماييد كه امكانش هست علايم فيستول باشه؟

  • با سلام
   از روی علایم نمی‌توان بیماری فیستول را تشخیص داد، برای بررسی وضعیت خود بهتر است حضوری مراجعه کنید. احتمالاً درمان بوتاکس برای شما کافی نبوده و نیاز به درمان دیگر چون جراحی داشته باشید که البته با وجود روشهای لیزری میتوانید این جراحی را بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی و در محیط کلینیک سرپایی انجام داده و نیاز به استراحت طولانی مدت و پانسمان و مراقبت خاصی نداشته باشید و از روز بعد به زندگی روزمره خود باز گردید.

  • با سلام
   متاسفانه فیستول مقعدی از جمله بیماری‌های پردردسری است که ممکن است برای درمان و بهبودی کامل نیاز به چندین بار جراحی پیدا کند و نمیتوان تضمین داد که با یک بار جراحی به طور کامل از این بیماری رها خواهید شد بنابراین برای بررسی وضعیت بیماری و شدت آن حضوری مراجعه کنید تا پس از بررسی دقیق‌تر تصویربرداری ناحیه تحت درمان مجدد قرار بگیرید که البته در صورتی که تمایل داشته باشید با روش لیزری می‌توانید سرپایی بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی و بدون عوارض روشهای سنتی و با احتمال کمتر ایجاد بی اختیاری پس از جراحی درمان شوید و از روز بعد زندگی عادی خود را آغاز کرده و نیاز به مراقبت و حمایت اطرافیان و حتی استراحت و پانسمان نداشته باشید.

 • با سلام و تشکر از شما، مشکل من ترشح از ناحیه مقعدی و خروج غیر ارادی گاز می باشد. که معمولا وقتی موهای زائد اطراف ناحیه مقعد پاک سازی می شود این مشکل بیشتر خود را نشان میدهد. راه های تشخیص و پیگیری را بفرمایید ممنون می شوم.

  • با سلام
   دوست عزیز برای تشخیص علت بی اختیاری گاز و ترشحات روده بایستی حضوری مراجعه کرده تحت معاینه بالینی و بررسی قرار بگیرید و بدون ارزیابی حضوری شما نمیتوان علت بیماری و نوع درمان مناسب آن را تعیین کرد.

 • سلام دکتر
  حدود ۱ هفته ست ک عمل فیستول انجام دادم اما از ناحیه عمل شده ترشحاتم حتی از قبل عمل هم بیشتره..ایا این موضوع طبیعیه و باید فرصت بدم؟ اینم بگم تورم و برامدگی ها بعد عمل از بین رفته و فقط مشکلم در حال حاظر همون ترشحاته که باعث خیس شدن لباسه محل نشیمنگاهم میشه….

  • با سلام
   بله خروج ترشحات در صورتی که در محل درد و تورم و التهاب و قرمزی نداشته باشید طبیعی است و برای بهبودی باید ترشحات کامل تخلیه شود.

 • سلام،من پيش متخصص مقعد رفتم گفتن دو مريضيو همزمان دارم،هم فيستول و هم سينوس دو عمل را يكجا ميتوان انجام داد و داروي خاصي براي برطرف كردن و عمل نكردن هست؟

  • با سلام
   هر دو بیماری شما نیاز به جراحی داشته و با درمان دارویی یا خانگی برطرف نخواهد شد بهتر است هر چه زودتر پیش از بروز علایم آزار دهنده برای درمان نهایی آن آماده شوید برای تصمیمگیری درباره انجام جراحی همزمان آنها با هم باید حضوری مراجعه کرد معاینه بالینی شوید

 • سلام
  حدود پانزده روزه جراحی فیستول انجام دادم دکتر میگه باید دست ببری داخل و حسابی دست بکشی تا جای زخم تازه باشه میخواستم نظرتونا در این مورد بدونم
  با تشکر

 • سلام خسته نباشید. چه نوع آنتی بیوتیکی برای جراحی بعد از فیستول مناسب است. ممنون میشم پاسخ بدید.

  • با سلام
   امکان تجویز یا معرفی دارو به صورت مجازی وجود ندارد بسته به شرایط هر فرد داروی مناسب توسط جراح تجویز میشود.

 • سلام
  احساس قلقلک داخل مقعد وسوزش خیلی کم
  گاهی قلقلک انگار چیزی داره جابجا میشه در داخل مقعد سمت چپ بیشتر
  چند سال قبل هنگام مدفوع خونریزی داشتم که متوجه شدم پاره گی صورت گرفته.

  ممنونم از پاسخ گویی شما

  • با سلام
   برای تشخیص علت این حس باید حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید. این احتمال وجود دارد که دچار عود بیماری شده ویا دچار بیماری مقعدی دیگر و یا حتی انگل یا کرم روده شده باشید. در هر حال مشکل خود را جدی گرفته و پیش از بروز علایم ناگوار دیگر برای درمان بیماری اقدام کنید تا شانس نتیجه مطلوب گرفتن از درمان دارویی را از دست ندهید.

 • با سلام
  من چهار سال پیش عمل فیستول رو انجام دادم و در حین عمل دیده بودن که کیست مویی دارم و اونو هم برداشتن .چن روز پیش متوجه شدم جای عمل به اندازه ۱ بند انگشت باز شده به دکترم مراجعه کردم و ایشون به من گفتم یه فیستول جدید زدم و دوباره باید عمل کنم واقعا چرا باید دوباره یه فیستول دیگه به وجود بیاد؟ برای دفعه قبل خیلی زجر و درد کشیدم من دیگه نمیخوام عمل کنن کسی راهکاری برام داره

  • با سلام
   خیر راه دیگری جز جراحی وجود ندارد اما با کمک روش لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و سرپایی داشته و دیگر نیاز به مراقبت سخت روشهای سنتی نداشته باشید و از روز بعد زندگی عادی خود را آغاز کنید اما بدانید که فیستول یک بیماری پر دردسر و سخت درمان بوده و گاهی ممکن است نیاز به چندین جراحی پیدا کند

 • سلام من مدتی هست از پشتم ترشحات بدبو خارج میشه خارش هم دارم اما درد ندارم یه گوشت اضافی هم پشتم احساس میکنم.میشه بگید ممکنه چی باشه.ممنون

  • با سلام
   با توجه به علایمی که اشاره میکنید به درجاتی از بیماری بواسیر مبتلا هستید که به سبب زایده ایجاد شده با درمان دارویی نیز قابل کنترل نخواهد بود و نیاز به درمان جراحی خواهد داشت. بنابراین توصیه می‌شود پیش از گسترش سایر علائم ناراحت کننده برای درمان قطعی خود اقدام کنید. توصیه می‌شود تا با انتخاب روش جدید لیزری یک جراحی بدون عارضه و سرپایی تحت بی حسی موضعی داشته باشید تا از صبح روز بعد از عمل بتوانید به تنهایی به محیط کار و فعالیت روزانه خود باز گردید.

  • با سلام
   عمل فیستول مقعدی کمی زمانبر بوده و گاهی درمان قطعی آن ممکن است به چندین بار جراحی نیاز داشته باشد تا بهبود یابد بنابراین لازم است تا حضوری مجدد به جراح خود مراجعه کنید تا وضعیت زخم را بررسی کند تا در صورت عود یا عفونت اقدام مناسب انجام شود.

 • با عرض سلام جند روز تو معقد میخار احساس میکنم انگل دارم ولی واژن خارش پیدا میکنه لطف مرا راهنمایی کند

  • با سلام
   خارش واژن را باید نزد متخصص زنان یا ماما بررسی کنید ولی خارش ناحیه مقعدی میتواند علل مختلفی چون انواع بیماری مقعدی، پوستی انگلی و یا کرمک داشته باشد که باید تحت بررسی دقیقتر قرار گرفته و معاینه بالینی شوید. لازم است بررسی آزمایشگاهی نیز انجام دهید تا دقیق علت آن مشخص شود و درمان مناسب بسته به نوع بیماری تجویز گردد. بهتر است بیماری خود را پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر جدی گرفته و تحت درمان مناسب قرار بگیرید تا نیاز به درمان طولانیتر پیدا نکنید.

 • سلام وقت بخیر.من جوش نسبتا کوچکی نزدیک به مقعد داشتم و چند بار با فشار آنرا تخلیه کردم و این عمل را ۷یا۸ بار انجام دادم.آخرین بار که محکمتر انجام دادم باعث شد که خیلی بزرگتر شود و به مقعد نزدیکتر شده و دردناک شود.این کیست چرکی است یا فیستول؟ بایدجراحی شود؟

  • با سلام
   بدون معاینه بالین و بررسی ناحیه مقعد شما نمیتوان نوع بیماری را تشخیص داد لازم است تا به سلامت خود اهمیت داده و هر چه زودتر برای بررسی و درمان لازم مراجعه کنید احتمال آبسه مقعدی نیز مطذح است. کار دستکاری بسیار غلط بوده و توصیه میشود از تکرار ان بپرهیزید زیرا نه تنها کمکی نکرده بلکه همان طور که دیدی باعث وخیم و گسترده تر شدن بیماری شده است. در ورت تأیید نیاز به درمان جراحی دارید که پیشنهاد میشود با روش لیزری سرپایی و بدون دردسر و بدون نیاز به استراحت طولانی درمان شوید.

 • سلام چند وقتي درً سوراخً معقدم مايه خيس و بي رنگ و بد بورتر شح مي كنه مي خواستم ببينم علتش چيست

  • با سلام
   دوست عزیز ترشخات بلغی که بدبو بوده و در ناحیه مقعد رؤیت میشود باید از نظر ابتلا به بیماری هموروئید و یبوست و همچنین ابتلا به فیستول مقعدی بررسی شود. بنابراین بدون معاینه شما نمیتوان نوع بیماری را تشخیص داد گاهی برای تشخیص قطعیتر تصویربرداری و تست کمک تشخیصی لازم است. به سبب نیاز به درمان به موقع برخی بیماریها به سبب عوارض احتمالی لازم است تا زودتر برای بررسی و پیگیری بیماری خود حضوری مراجعه نموده و تحت معاینات بالینی قرار بگیرید.

 • سلام دکتر جان
  من الان چها ساله یه رگ باریک بغل معقد سمت راست ظاهر شده وهر یکماه یا دوماهی یه بار متورم میشه واز اون خون مزنه بیرون البته من تا بحال چرکی ندیدم که خارج بشه رفتم متخصص جراحی وگفت فیستول دم معقدی ه وباید جراحی بشه راستش من نه اینکه از جراحی بترسم ولی از تیغ ودوران بعد جراحی نفرت دارم ودکتر گفت من لیزر رو پیشنهاد نمی کنم چون برگشت پذیر آن زیاده راستش در خوزستان هنوز لیزر نیست که دکتری با اون عمل کنه خواستم بدونم نظر شما چیه ؟
  آیا با لیزر میشه عمل کرد؟
  امکان برگشت مجدد داره با لیزر؟
  هزینه اش دقیق چقدره؟
  وبا کدام بیمه های درمانی طرف قرارداد هستی؟
  ممنون ازشما.

  • با سلام
   به طور کلی بیماری مقعدی فیستول علیرغم رعایت اصول مراقبتی با احتمال زیاد میتواند عود کرده و گاهی نیاز به چندین بار جراحی داشته باشد و این موضوع ارتباطی به لیزری یا سنتی عمل شدن بیماری ندارد. اما با کمک روش امروزی لیزری که مورد استقبال بسیاری از پزشکان و بیماران قرار گرفته میتوانید بسیاری از عوارض ناشی از جراحی سنتی را که به سبب آسیب تیغ جراحی به بافت سالم بدن میرسد کاهش داده و نیاز به استراحت طولانی مدت و یا مراقبت خاص بعد از عمل نداشته باشید و طی یک روز آنقدر بهبود پیدا کنید تا زندگی عادی سابق خود را بدون نیاز به حمایت دیگران داشته باشید و از طرفی با کمک روش لیزری احتمال ابتلا به بی اختیاری روده ناشی از جراحی کاهش می یابد.

 • سلام‌‌‌مدتیه‌‌‌ازمقعدم‌وقتی‌‌دستشویی‌میرم‌‌.بعداز‌اینکه‌‌دستشویی‌کردم‌‌خودم‌‌وپاک‌‌می‌‌کنم‌‌دستمال‌‌نجس‌‌میشه‌‌درضمن‌‌من‌عفونت‌قارچی‌هم‌‌دارم‌‌خواهش‌می‌کنم‌‌راهنماییم‌کنید

  • با سلام
   اگر منظورتان نشت خود به خود مدفوع است باید حضوری مراجعه نموده و از نظر بالینی عضلات کف لگنی شما بررسی شود تا علت این بی اختیاری مشخص گردد و سپس برای درمان آن راهکار توصیه شود.

 • سلام ۲ روزه درد شدیدی اطراف مقعد احساس میکنم بخصوص مواقعی که تحرک دارم یا سرفه میکنم حالت دمل هست لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • با سلام
   دوست گرامی بدون ویزیت محل عارضه مقعدی شما نمیتوان نظر قطعی در مورد بیماری مقعدی احتمالی شما داد لازم است تا هر چه زودتر و پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر حضوری مراجعه نموده و پس از تشخیص تحت درمان مناسب قرار بگیرید. به سلامت خود اهمیت دهید این اختمال وجود دارد که دچار ابسه مقعدی شده باشید که در صورت تأیید ان نیاز به جراحی خواهید داشت ولی نگران نشوید با وجود پیشرفت علم در اعمال جراحی و به کارگیری روشهای درمانی لیزری هیچ عارضه و مشکلی برای درمان شما وجود نخواهد داشت و به شکل سرپایی بدون درد و خونریزی و بون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان درمان خواهید شد و از روز بعد همانند سایر افراد زندگی عادی خود را خواهید داشت.

 • حدود۱۵روزه یه چیزی مانند زبون کوچک که تو حلق وجودداره از معقد من زده بیرون درد وسوزش نداره موقع شستن کاملا لمس میکنم یه مقدار خارش داره ترشحات نداره

  • با سلام
   زائده مقعدی می تواند ناشی از بواسیر، شقاق مقعدی، بیرون زدگی روده یا حتی زگیل مقعدی باشد، بدون معاینه و مشاهده زائده نمی‌توان درمورد آن اظهار نظر کرد. بنابراین برای بررسی و پیگیری و ارائه درمان لازم هر چه سریع تر مراجعه حضوری داشته باشید.

 • سلام
  من سی دو سال دارم و تقریبا یک هفته هست که بالاتر از مقعد بین دو نشیمنگاه احساس درد و بعضی اوقات سوزش دارم میخواستم بدونم این علایم همون فیستول یا ابسه مقعد ؟؟
  ممنون از شما

  • با سلام
   اگر زائده و برآمدگی نیز در ناحیه حس میکنید احتمال آبسه وجود دارد ولی در کل برای تشخیص دقیق و دریافت درمان مناسب باید حضوری مراجعه نمایید بدون معاینه نمیتوان درباره نوع بیماری و درمان شما نظری قطعی داد. مشکل خود را جدی گرفته و پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر برای درمان آن اقدام نمایید.

 • سلام خسته نباشیدبنده ۸ ماه دردکشیدم وهر دکترازمایشی دادم گفتن مشکلی نداری ولی بعداز اجابت مزاج دچاردردوگرفتگی میشم مثل یه دردتیز برنده ورومدفوع خودم هم ترشح زرد رنگ میبینم دیگه ازبس دردکشیدم یواش یواش خوب شدتاچندروز پیش بازیبوست گرفتم والان بازم درددارم احساس میکنم اسپاسم میکنم چون هم عضلات شکم وهم مقعدم چندساعتی دردداره نمیدونم بازم چرایدعفع دچار یبوست شدم ممنون میشم اگه کمکم کنید

  • با سلام
   درد مقعدی می‌تواند دلایل مختلفی از جمله ابتلا به شقاق مقعدی، هموروئید، درد عضلانی و اسپاسم و گرفتگی دریچه مقعدی داشته باشد. تشخیص قطعی و صحیح نوع بیماری ملزم به مشاهده ناحیه و معاینات بالینی و حتی استفاده از روش‌های کمک تشخیصی مانند کولونوسکوپی دارد، بنابراین قبل از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر برای معاینه و تشخیص مراجعه حضوری کنید. برای رهایی کامل از این مشکل مقعدی ابتدا باید مشکل یبوست خود را با ورزش منظم، مصرف مایعات فراوان، رژیم غذایی پر فیبر و دفع مدفوع به موقع به محض احساس دفع کنترل نمایید.

 • سلام خسته نباشید یک و دو سال پیش مقعد من زخم شده و در تابستان مقعد عفونت میداده فکر کردم عرق هستش ولی الان که دستما گذاشتم میبینم عفونت هست نه دردی داره نه خون فقط موقعی که مدفوع سفت هست یه مقدار خون دیده میشه و دردش مال هنون موقع است بعد دردی نداره حالا مشکل من چیه ممنون

  • با سلام
   اگر ترشحات عفونی و به همراه خونریزی از ناحیه مقعد دارید حتماً باید حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید این احتمال وجود دارد که دچار بیماری فیستول مقعدی شده باشید ولی تا زمانی که بررسی نشده و یا تحت ام آر آی قرار نگرفتید نمیتوان نظر قطعی درباره نوع و مرحله بیماری شما داد. بنابراین نکته مهم توجه فوری به این مسئله و پیگیری آن است تا پیش از وخیم شدن بیماری و یا بروز علایم آزار دهنده دیگری چون درد و مشکل در اجابت مزاج تحت درمان متناسب قرار بگیرید. نگران نباشید در صورت تایید فیستول با روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی تحت بیحسی موضعی و سرپایی درمان خواهید شد. در مدت کوتاهی نیز بهبودی کامل خواهید یافت و با این روش احتمال عوارض بی اختیاری روده کمتر خواهد بود.

 • سلام خسته نباشید .من یه حفره ای جفت مقعدم دیدم. موقع نشستن و راه رفتن اذیت میشم. حالتی مثل خارش و التهاب پوستی شدید اما عفونتی تاحالا ندیدم. چندبار هم چند قطره خون دیدم ک رو سنگ دستشویی چکه کرد خواستم اگه مشکلی دارم پیش گیری کنم

  • با سلام
   دوست عزیز برای تشخیص قطعی نوع بیماری احتمالی شما لازم است تا حضوری مراجعه نموده و تحت بررسی بالینی قرار بگیرید و حتی در صورت لزوم تحت بررسی تشخیصی ام آر آی قرار گرفته تا نوع بیماری به شکل دقیقی مشخص شود و سپس در صورت تأیید ابتلا به فیستول مقعدی نیاز به عمل جراحی خواهید داشت، زیرا تنها راه درمان قطعی فیستول جراحی است. البته خوشبختانه با وجود روش نوینی به نام لیزری جراحی کم دردسری بدون درد و خونریزی و عارضه را تجربه خواهید کرد به صورتی که احتمال بروز عوارضی چون بی اختیاری روده به سبب آسیب کمتر به بافتهای اطراف در این روش کمتر خواهد بود.

 • با سلام.بنده علایم زیر رو دارم: ۱- پوست اطراف مقعد تحریک پذیر شده و حالتی شبیه عرق سوز شدن دارد۲- موقع نشستن در صندلی و در محل کار در ناحیه نشیمن گاه حرارت بالایی احساس می کنم.۳- ترشحات بد بوی مقعدی دارم.
  در ضمن چند سال پیش به علت نفخ بالا به دکتر گوارش مراجعه کردم و پس از انجام کولونوسکپی مشکل خاصی بجز هموروئید خفیف رویت نگردید و تشخیص ایشون سندروم روده تحریک پذیر بود
  با توجه به تشدید علایم فوق٫ نشستن تو صندلی و کار در محیط اداری برایم سخت شده است.لطفا راهنماییم کنید.لازم به توضیح است که من در شهر اردبیل هستم .

  • با سلام
   برای تشخیص نوع بیماری لازم است تا حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید ممکن است دچار درجاتی از نشت ترشحات روده باشید که ناحیه اطراف مقعد و پوست آن را حساس و دچار التهاب کرده باشد به هر حال لازم است برای تجویز دارو و تشخیص علت حضوری مراجعه گردد. بهتر است به سلامت خود اهمیت داده فرصت طلایی بهره بردن از درمان دارویی را از دست نداده و پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده حضوری مراجعه نمایید.

 • سلام خسته نباشیدمن یک سال قبل فیستول انال عمل جراحی کردم در بیمارستان حضرت رسول گاهی یزه سوزش اینداره ولی ترشح وابسه نداره ایا ممکنه باز به دکتر مراجه کنم راهنمایم کنید تشکر

 • سلام خسته نباشيد اين عمل چقد طول ميكشه و نياز به بستري هست؟؟طول درمان بعد از عمل چند روز است تا حس بهبودي كامل؟؟

  • با سلام
   تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیماری بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشد، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهند. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود اما گاهی این بیماری نیاز به چند جراحی دارد.

 • با سلام من در سال گذشته دچار ابسه پری انال شدم که سه بار تخلیه وجراحی شدم بعداز چند ماه تبدیل به فیستول شد که حدودا یکماه پیش جراحی شدم ولی هنوز ترشح وعفونت دارم ایا طبیعی است ولطفا راهنمایی بفرمایید که چه کنم در ضمه ۳۰ ساله هستم با سپاس فراوان

  • با سلام
   در صورت ادامه داشتن ترشحات طی یک ماه آینده برای بررسی به جراح خود مراجعه کنید. فعلاً خروج ترشحات و بهبود زخم زمانبر خواهد بود. از طرفی بیماری شما ممکن است نیاز به چند جراحی داشته باشد و درمان آن زمانبر است.

 • با عرض سلام . من حدود یک سال پیش در اثر یبوست. دچار شقاق شدم و ۵ ماه پیش با لیزر عمل کردم ولی همچنان بعد از دستشویی ترشحات زرد رنگ از مقعدم بیرون میاد البته همیشه هست ولی بعداز دستشویی بیشتر است همچنین بعد از دستشویی سوزش دارم میخواستم بپرسم شقاقم هنوز خوب نشده یا فیستول گرفتم ؟چند ماه بعد از عمل با لیزر شقاق خوب میشه؟من باید چیکار کنم راهنماییم کنید لطفا . تشکر

 • سلام ۵ سالی هست که یک جوش در کنار مقعد احساس می کردم گاهی هم جرک و خون ریزی می کرد چند با به پزشک مراجعه کردم دارو دادن ولی فایده نکرد البته تشخیص ندادن چی هست چند روز پیش به دکتر جراح مراجعه کردم گفته فیستول می باشد باید عمل بشه ولی می ترسم جراح خوب هم تو شهر ما نیست بیشتر دکترا برای گزراندن طرحشان به اینجا می یاند و چه برسد به لیزر درمانی تازه عوارض بی اختیاری گاز شکم هم دارد این منو نگران می کند راهنمایی ام کنید

  • با سلام
   تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تأخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیماری بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشد، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهند. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با روش لیزری احتمال عارضه بی اختیاری کمتر میشود.

 • سلام من ۱۶ سالمه وقتی میرم مدرسه موقع نشتن روی صندلی احساس بدی دارم مثل همونی که شما گفتید:(درد: احساس درد ثابت یا ضربان‌دار در مقعد و اطراف آن که ممکن است با تغییر حالت، نشستن و حرکت، اجابت مزاج یا سرفه بدتر شود. دردهای شدید به صورت سوزش و بریدگی احساس می‌شود.) که من فقط همین یک مشکل رو دارم و چیز های دیگه که گفتید احساس نمیکنم میشه درمانش رو بگید؟

 • سلام خانم ۵۲ ساله هستم یک سوراخ بالای مقعد موقع پاک کردن کمی خونی میشه ام آرآی رفتم سنواگرافی مقعدی رفتم چیزی نشون نداده لطفا راهنمای کنید

 • ۸سال پیش درپی ابسه مقعدی عمل فیستول انجام دادم ودرحال حاضردرمواقع بعدازاجابت مزاج اندکی ترشح مطفوع دارم راه درمان چیست باتشکر

  • با سلام
   برای بررسی از نظر عود حضوری مراجعه شود. در صورت تأیید عود بیماری لازم است تا تحت جراحی مجدد قرار بگیرید ولی خوشبختانه با وجود امکان درمان نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی به صورت سرپایی جراحی شده ودر مدت کوتاهی سلامت خود را باز خواهید یافت و جای نگرانی وجود ندارد. از روز بعد از عمل نیز به کار روزمره خود بازخواهید گشت.

 • سلام مردی هستم ۳۲ ساله چند ماه پیش یه گردی اندازه گردو ما بین بیضه و مقعد وجود داشت که چند روز قبل یکم پایین تر نزدیک به بیضه ترکید و چرک و خون اومد لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • با سلام
   بدون معاینه بالینی نمیتوان نظر قطعی داد ولی احتمالاً دچار آبسه مقعدی شدید. آبسه مقعدی بیماری است که در صورت عدم درمان به موقع زمینه ساز یک بیماری پر دردسر دیگر به نام فیستول مقعدی خواهد بود بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری یا عود آن بیش از این روند درمانی را به تأخیر نینداخته و زودتر مراجعه شود. تنها راه درمان قطعی آبسه مقعدی نیز انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی و تخلیه خود به خود درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. رعایت بهداشت ناحیه به جلوگیری از عود آن کمک میکند ولی در کل احتمال عود آن زیاد است.

 • یکبار عمل کردم فیستول دوباره برگشته میخواستم بدونم با لیزر میشه عمل کرد و هزینه اش چقدر است و درمانش قطعی هست یا نه با بیمه تامین اجتمایی و بیمه پارسیان تکمیلی دارم کارمم رانندگی هست

  • با سلام
   تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیماری بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشد، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهند. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودترو پس از زایمان عود بیماری و درمان لازم را پیگیری کند. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود اما گاهی این بیماری نیاز به چند جراحی دارد.

 • سلام حدود یکسال هست ک مقعدم میسوزه تابستان بیشتر میشود وتو گرما مقعد ترشح داره ترشحش فک میکردم عرق کردم بد بوبود الان زمستان هم بعضی اوقات ترشح دارم وبعضی اوقات هم سوزش ک با ناخن میخارونم اروم تر میشه یبوست هم بعضی اوقات میگیرم جوری ک احساس فشار مدفوع ب مقعد ندارم بلکه ب طرف مثانه فشار ورم هست و خجالت هم میکشم برم دکتر این علایم چی هست ممنون

  • با سلام سوزش و ترشح مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب است، بهتر است بیش از این وقت را تلف نکرده برای تشخیص و دریافت درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مراجعه کنید. بدون معاینه امکان تجویز دارو وجود ندارد. در صورت وجود زائده نیاز به جراحی خواهید داشت که البته با کمک روش نوین لیزری بدون تحمل درد و خونریزی روش سنتی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی و با بیحسی موضعی جراحی شده و در همان روز به خانه باز میگردید و از روز بعد به تنهایی کار و فعالیت روزمره خود را انجام خواهید داد.

 • سلام ، ببخشيد من سال گذشته عمل فيستول رو انجام دادم الان مشكلي ندارم ولي ميخواستم بدونم مكمنه دوباره عود كنه ؟

 • سلام ۴۰ سال سن دارم دور مقعد خارش شدیدی میگرد و کم و زیاد میشود و لی به طور کامل قطع نمیشود گاهی اوقات حالت ضربانی زدن دور مقعد میزندوچیزی مانند روغن چرب در یک دو نوبت دور مقعد هم حس کردم وقتی به پزشک جراح عمومی مراجعه کردم تشخیص فیستول مقعد اعلام شد ولی همان روز پیش یک متخصص جراح عمومی دیگری رفتم و با معاینه انگشتی گفت هیچ مشکلی نداری التهاب پوست ات خواهشا راهنمایی بفرمایید کدام به حقیقت نزدیکتر است ممنون

  • با سلام چون ترشحات داشتید احتمال فیستول هست لازم است آزمایشات بالینی و تصویربرداری تشخیصی انجام دهید.

 • سلام،حدود هشت ماهه که اطراف دریچه داخلی مقعدم حالت التهاب و یچیز تو مایه های لبه لبه گوشت‌اضافه اورده اکثر اوقات ترشحات سفید رنگ‌‌ دارم و هنگام اجابت مزاج‌ حالت خشکی داخل مقعد دارم دقیقا بعد از ی رابطه جنسی مقعدی برام این اتفاق افتاد درد نداشتم ولی کم کم تو خم شدن احساس تیر کشیدن بالای باسنم دارم دو بارم دکتر رفتم ولی بیشتر قرصای سوزاک زد عفونت دادن ولی متوجه منظورم از وضعیتم نشدن ممنون میشم راهنماییم کنید 🙏

  • با سلام رابطه جنسی مقعدی و وارد شدن هر جسم سختی به درون مقعد به بافت دیواره آن آسیب زده و عارضه فعلی نیز به دلیل صدمه بافتی درون مقعد رخ داده است و نیاز به مراجعه حضوری و درمان دارد. تکرار روابط جنسی مقعدی حتی درجاتی از بی اختیاری مقعدی و کاهش عملکرد عصبی عضلانی را رقم خواهد زد که گاهی جبران نمودن آن دشوار است. لازم است تا حضوری مراجعه کنید تا شدت آسیب در معاینه مقعدی مشخص و درمان مناسب دارویی یا جراحی تجویز شود. برای پیشگیری از عود و پیشرفت بیماری نیز لازم است تا از روابط جنسی مقعدی بپرهیزید. احتمال پارگی یا فیشر نیز وجود دارد.

 • سلام پسر ۱۴ساله ام درسال۹۱سونوگرافی مقعدی شد و فیستول گفته شد وتا کنون فقط خارش داشت چندی پیش پزشک پیشنهاد کولونوسکوپی داد . آیا واقعا نیاز است ؟ آیا عامل ایجاد فیستول از روده بزرگ است؟ پس از عمل عود کننده است یا نه؟ بسیار متشکرم

  • با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیماری بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشد، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهند. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودترو پس از زایمان عود بیماری و درمان لازم را پیگیری کند. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود. برای بررسی وضعیت گاهی نیاز به کولونوسکوپی هم هست.

  • با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیماری بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودتر عود بیماری و درمان لازم را پیگیری کند. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود.

 • سلام من خانمی ۳۹ سالمه تقریبا دو هفته ای هست که من دور مقعدم به اندازه ی یه جوش مشاهده کردم البته دو شبی پماد تتراسایکلین زدم سوزشش قطع شده اما هنوز بیرونه خیلی نگرانم نمیدونم شقاقه یا بواسیر ؟

  • با سلام زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر باشد، عدم توجه به درمان به موقع این زائده باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر مانند خونریزی و سوزش و خارش خواهد شد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی رفع نخواهد شد و نیاز به جراحی دارد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • با سلام تا زمانی که زخم باز است لازم است تا گاز در محل گذاشته شود. تغذیه سالم و ملین داشته و صبور باشید بهبودی به مرور زمان حاصل خواهد شد.

 • سلام دکتر خسته نباسید
  دوبار جراحی فیستول انجام دادم و دوباره برگشته و در دوطرف مقعدم وجود داره البته یکی رو دوبار جراحی کردم
  الان به کدام متخصص مراجعه کنم

  • با سلام بیماری فیستول سخت درمان بوده و گاهی به چندین بار جراحی نیاز دارد به متخصص گوارش مراجعه شود.

 • سلام آقای دکتر. من حدود بیست ساله کمابیش یبوست دارم. ده سال پیش به خاطر خونریزی و سوزش خیلی زیاد هنگام دفع و پس از اون، عمل فیشر و همورویید انجام دادم. بعد از اون عمل، زایده ای گرد و حدودا به اندازه یه نخود کوچک در روی اسفنکتر مقعد موند که گاهی هم دردناک و بزرگ میشد و با زدن کرم آنتی همورویید و یا نشستن در آب گرم و بتادین بهتر و کوچک میشد. البته هنوز هم گاهی که یبوست دارم قدری خونریزی و درد به هنگام دفع دارم و متوجه شدم که داخل مقعد زواید همورویید وجود دارن. چند ماهه که اون زایده خیلی کوچکتر شده و دیگه درد خاصی نداره اما تقریبا از همون زمان مرتبا مقدار کمی ترشح موکوسی به رنگ سبز روشن یا زرد از مقعد دارم که در صورت تمیز نشدن و موندن در محل باسن، بوی ناخوشایندی ایجاد می کنه. اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید که چی هست و باید چیکار کنم. متشکرم.

  • با سلام عدم توجه به درمان کامل بیماری هموروئید در شما احتمالاً منجر به بیماری مقعدی دیگری چون فیستول شده لست، برای بررسی وضعیت لازم است تا حضوری مراجعه نموده تحت معاینه بالینی و کولونوسکوپی در صورت نیاز بررسی شده و تحت درمان مناسب قرار بگیرید. در صورت نیاز به جراحی جای نگرانی وجود ندارد با روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی به صورت سرپایی جراحی شده و از روز بعد به کار روزمره خود بدون مشکل بازخواهید گشت

 • سلام مقعد من یک دانه چرکین در آورده خیلی درد دارم طوری که روی صندلی نمیتونم مدت زیادی بنشینم مورد دوم مقعدم همیشه خیس و بد بو میشه همیشه در حال شستن هستم

  • با سلام برای تشخیص قطعی لازم است تا حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید، احتمالا دچار آبسه مقعدی شدید، آبسه مقعدی بیماری است که در صورت عدم درمان به موقع زمینه ساز یک بیماری پر دردسر دیگر به نام فیستول مقعدی خواهد بود بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری بیش از این روند درمانی را به تأخیر نینداخته و زودتر مراجعه شود. تنها راه درمان قطعی آبسه مقعدی نیز انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی و تخلیه خود به خود درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • سلام
  مادرم فیستول مقعد داشتن که با دارو درمان نشد جراحی سرپایی انجام دادن اما الان بعد گذشت بیشتر از یک ماه هنوز فیستولشون خوب نشده یعنی همچنان خونابه و چرک میاد بیرون و تونل کنارمقعد رفته رفته داره بزرگتر میشه
  راه چاره چیه
  باتوجه به اینکه سنشون بالاست و میگن دیگه بیمارستان نمیرن ک دوباره عمل بشن راهکاریادرمان خانگی وجود نداره براش؟

  • با سلام در روند درمانی صبور باشید اگر طی ماه آینده بهبودی حاصل نشد نیاز به جراحی مجدد دارند که البته با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و یا بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی و درمان خواهند شد.