banner
آذر ۲۸, ۱۳۹۵

علائم یا نشانه‌های تشخیص بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

علایم یا نشانه‌های کیست مویی یا سینوس پیلونیدالکیست مویی یا سینوس پیلونیدال در ابتدا هیچ علامت یا نشانه‌ی قابل توجهی جز یک گودی کوچک در سطح پوست ندارد. علائم کیست مویی تازه از زمانی شروع به ظاهر شدن می‌کند که پوست تحریک شده عفونی و آلوده شود. سینوس مویی پس از آلودگی به سرعت به یک کیست (یک کیسه بسته پر از مایع) و یا یک آبسه (بافت متورم و ملتهب که در آن چرک جمع شده است) تبدیل می‌شود. نشانه‌های عفونت کیست مویی یا سینوس پیلونیدال عبارتند از:

 • درد شدید در هنگام نشستن یا ایستادن
 • تورم و گرمی کیست
 • قرمزی و ایجاد زخم در پوست اطراف آن
 • خروج ترشحات خونی و چرکی با بوی بد از محل آبسه
 • موی بیرون زده از ضایعه
 • ایجاد سوراخ‌هایی در پوست
 • تب خفیف و نادر
 • رطوبت غیرمنتظره در پایین کمر

از طرفی احتمال پی بردن به سینوس پیلونیدال در ابتدای ماجرا یعنی زمانی‌که هنوز هیچ علائمی بروز نکرده نیز وجود دارد. در این مواقع فرد فقط با احساس یک توده‌ی بدون درد در ناحیه‌ی نشمین‌گاه خود متوجه وجود آن می‌شود. علائم می‌توانند با یک شروع حاد و درد و تورم بیش از حد یا به صورت مزمن با شدت درد کم‌تر ولی مداوم بروز کند.
درد و التهاب ناشی از کیست و آبسه ایجاد شده می‌تواند آن‌قدر شدید شود که فرد را از فعالیت روزمره باز بدارد و حتی خواب و نشستن و برخاستن فرد را دچار مشکل و اختلال کند. در صورت احساس علائم بیماری باید سریع برای پیگیری و درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال به پزشک مراجعه شود، زیرا عفونت ناشی از کیست مویی یا سینوس پیلونیدال می‌تواند با بی‌توجهی به سرعت شدیدتر و دردناک‌تر شود.
پزشک با مشاهده‌ی علائم و نشانه‌ها و معاینه‌‌ی ظاهری کیست ایجاد شده و محل قرارگیری آن به راحتی به وجود کیست مویی یا سینوس پیلونیدال پی می‌برد و آن را تشخیص می‌دهد.

علایم یا نشانه‌های کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

تشخیص و معاینه‌ی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

معمولاً افراد تا زمانی که درد ناشی از بیماری مشکلاتی را برای‌شان ایجاد نکند به سراغ پزشک و درمان آن نمی‌روند. پس طبیعی است وقتی فرد یک توده‌ی مویی بدون درد را در پشت و پایین کمر خود احساس کند، بی‌تفاوت از کنار آن بگذرد. مگر این‌که فرد خیلی حساس بوده و به سلامتی خود بسیار اهمیت دهد و در مراحل ابتدایی تشکیل سینوس پیلونیدال به پزشک مراجعه کند.
اغلب مردم به دلیل ناآگاهی و عدم شناخت انواع بیماری‌ها از کنار نشانه‌های آن به سادگی می‌گذرند و آن‌ها را نادیده می‌گیرند، غافل از اینکه اگر همان روز اول که متوجه این ضایعه شدن به پزشک مراجعه می‌کردند، می‌توانستند با روش‌های ساده‌تر و درد و رنج کمتری این بیماری را پشت سر بگذارند.
در نهایت فرد با بروز اولین نشانه‌های درد و التهاب و اختلال در روند فعالیت روزانه به یک پزشک عمومی مراجعه می‌کند. پزشک عمومی با شک به کیست مویی، فرد را برای بررسی بیشتر به پزشک جراح عمومی ارجاع می‌دهد. فرد باید قبل از مراجعه خود را آماده‌ی پاسخ دادن به برخی سوألات متداول در این زمینه کند. سوألاتی چون:
علائم و نشانه‌ها از کی و چگونه آغاز شد؟
آیا سابقه‌ی تجربه این مشکل را داشته‌اید؟
آیا نشانه‌ها با فعالیت خاصی تسکین می‌یابد؟
معمولاً چه چیزی درد و علائم دیگر را بدتر می‌کند؟
مکمل یا داروی خاصی مصرف می‌کنید؟
آیا دچار تب هم شده‌اید؟
آیا درد ناشی از توده شما را از خواب بیدار می‌کند؟
شغل شما چیست؟ آیا شما در تمام طول روز مجبور به نشستن هستید؟

پاسخ دقیق و صحیح در کنار مشاهده‌ی ظاهری ضایعه به پزشک در تشخیص صحیح کمک خواهد کرد. کیست مویی ممکن است با کیست درموئید اشتباه گرفته شود که درایت و مهارت پزشک معالج می‌تواند احتمال این خطا را محدود کند. پس از تشخیص پزشک با توجه به مرحله و میزان پیشرفت بیماری درمان مورد نظر را که اغلب با جراحی همراه است پیشنهاد می‌کند.

پرسش و پاسخ
 • سلام اقاي دکتر ببخشيد يک جوان۱۹ساله ک ب دکترم مراجعه کرده و گفته بايد عمل بشه. اينحوريه ک بالاتر از باسن يه جوشي زده ک درد داره و نميتونه بشينه يا دراز بکشه ب نظر شما اين چه بيماريه ايا قابل درمان هس؟

  • با سلام
   بدون معاینه حضوری شما نمی‌توان درباره بیماری نظر داد ولی با توجه به محلی که اشاره می‌کنید احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شدید و جای نگرانی ندارد این بیماری با روش های درمانی دارویی بهبود پیدا نخواهد کرد و نیاز به جراحی دارد و می‌توانید این جراحی را با کمک روش لیزری سرپایی و تحت بی حسی موضعی انجام دهید به صورتی که نیاز به پانسمان روش های سنتی و تحمل درد و خونریزی نداشته باشید و از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را آغاز کنید.

 • سلام تقریبا ۶ سال قبل در کنار مقعد دست راست عمل کردم درست شد و یکسال قبل دوبار ایجاد شد و خونریزی داشت تا یکماه درست شد الان نزدیک به یکماه بالای مقعدم مقل غده مانند زیر پوستی ایجاد شده فشار میدم درد میکنه دکتر جان

  • با سلام
   تنها راه درمان قطعی بیماری کیست مویی انجام جراحی بوده لازم است برای بررسی وضعیت و دریافت درمان مناسب حضوری مراجعه کنید به احتمال زیاد دچار بازگشته بیماری شدید ولی نگران نباشید امروزه دیگر نیاز به انجام جراحی های سخت سنتی نبوده با روش لیزری سرپایی تحت بی حسی موضعی بدون درد و خونریزی درمان شده نیازی به استراحت مراقبت ندارید و از روز بعد می توان زندگی روزمره خود را داشته باشید.

 • سلام نزدیک به یک ماه در کنار مقعد یک چیزی مثل مهره مانند ایجاد شده البته زیر پوستی دردش موقع با دست فشار دادن ایجاد میشود

  • با سلام
   این احتمال وجود دارد که دچار بیماری مقعدی آبسه شده باشید اما برای تشخیص قطعی آن لازم است حضوری مراجعه کرده تحت معاینه بالینی قرار بگیرید توصیه می‌شود هرچه زودتر قبل از بروز عوارض دیگر درمان خود را آغاز کرد حضوری مراجعه کنید.

  • با سلام
   بله این احتمال وجود دارد که مشکل شما مربوط به بیماری کیست مویی و یا مربوط به ستون فقرات و استخوان دنبالچه باشد به هر حال تشخیص قطعی آن نیاز به معاینه بالینی و مراجعه حضوری شما دارد بهتر است هرچه زودتر و درمان آن خود را پیش گرفته برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه کنید.

  • با سلام
   بله خوشبختانه امروز با کمک روش های نوین لیزری که در سراسر جهان گسترش یافته و مورد استقبال بسیاری از بیماران و پزشکان قرار گرفته امکان جراحی سخت ترین مراحل بیماری های ناحیه نشیمنگاه بدون درد و خونریزی بدون نیاز به بیهوشی عمومی و تحت بی حسی موضعی در محیط کلینیک وجود دارد به صورتی که فرد در همان روز مراجعه
   طی یک الی دو ساعت درمان شده می‌تواند به خانه باز کردند و زندگی عادی روزمره خود را بدون نیاز به پانسمان یا استراحت در طولانی مدت و مراقبت دیگر آغاز کرده به محیط کاری بازگردد.

 • سلام من در كنار معقد ( روي كمكرم نيست) يك سوراخ ايجاد شده دارم اول يكي بود بعد الان نگاه كردم و يكي كوچوكتر پايين تر درست شده ولي درد ندارند و فقط كمي خون ميان اين علايم اين بيماري هست يا بيماري ديگريه؟؟

  • با سلام
   اگر در کنار ناحیه مقعد ایجاد شده باشد مربوط به بیماری کیست مویی نبوده بلکه مربوط به بیماری دیگری به نام فیستول مقعدی خواهد بود لازم است برای بررسی دقیق تر تحت معاینه بالینی و تصویربرداری لگنی قرار بگیرد حتما این موضوع جدی بگیرید زیرا این بیماری پردردسر بوده و باید هرچه زودتر تحت درمان مناسب آن که انجام جراحی قرار بگیرد ولی نگران جراحی نیز نباشید امروز با کمک روش های نوین لیزری امکان جراحی پیشرفته ترین مراحل بیماری های مقعدی با کمک اشعه لیزر وجود دارد به صورتی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان نداری سرپایی درمان می شود در همان روز مراجعه مرخص شده می‌توانند از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را آغاز کرده نیازی به مراقبت و حمایت دیگران نداشته باشید و به محیط کار خود باز گردید.

 • سلام زنی هستم که پایین کمرم یه سوراخکوچیکی درست شده و یه ذره گاهی اوقات خون میاد ایا این کیست مویی هست یا نه؟درد و تورم هم ندارم ایا احتیاج به جراحی دارم یا نه؟

  • با سلام
   به احتمال فراوان دچار بیماری کیست مویی شده باشید که در صورت تایید وجود آن تنها راه درمان انجام جراحی بوده و هیچ یک از روش های درمانی گیاهی داروی خانگی سنتی و یا تخلیه خود به خود آن به بهبود قطعی آن کمک نکرده و دیر یا زود علائم بیماری باز خواهد گشت بنابراین توصیه می‌شود قبل از بسته شدن بیماری و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای درمان خود مراجعه کنید نگران جراحی نیز نباشید امروزه با وجود روشهای نوین لیزری نیازی به انجام جراحی های گسترده و سخت سنتی با تیغ جراحی نبوده میتوانید سرپایی درمان شده به صورتی که در همان روز مراجعه مرخص می شوید به خانه باز می گردید و زندگی عادی خود را داشته نیازی به پانسمان سخت و یا استراحت طولانی مدت ندارید.

  • با سلام
   خود شما به شخصه نمیتوانی نوع بیماری را تشخیص داده و باید برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه کنید تحت معاینه بالینی قرار بگیرید این پزشک است که با معاینه می‌توانند نوع بیماری را تشخیص داده و درمان مناسب آن را تجویز کنند بهتر است به سلامت خود اهمیت قبل از بروز علایم آزاد دهنده دیگر آن را پیگیری کنید تا نیاز به درمان سخت‌تر پیدا نکنید.

 • با سلام ، من دخترم از یک بند بالاتر از مقعدشون سرخ شده و میگه میسوزه و انگار سرخیش مثل گرما زدگیه ، ممکنه کیست مویی باشه ؟

  • با سلام
   بدون معاینه بالینی ناحیه نمی‌توان درباره نوع بیماری ایجاد شده اظهار نظر قطعی کرد حتماً تشخیص کیست مویی نیاز به معاینه حضوری دارد در صورتی که طی چهار روز آینده علایم برطرف نشود برای بررسی آن حتماً مراجعه کنید از آنجایی که تنها راه درمان قطعی بیماری کیست مویی انجام جراحی خواهد بود در صورت تایید نگران درمان آن نباشید امروز با کمک روش های نوین لیزری می توان این جراحی را سرپایی انجام داد به صورتی که نیاز به بیهوشی عمومی و یا بستری شدن ندارد در همان روز مراجعه مرخص می شوید و از روز بعد میتواند زندگی عادی روزمره خود را داشته نیازی به استراحت و پانسمان سخت و مراقبت نداشته باشد.

 • سلام آقای دکتر من حدود یک ماهه که زیر کمرم خارش داره الان جدیدا یه نقطه ی سفید در اومده نه التهاب داره و نه خون ولی دستم روش بذارم برآمدگی داره ممکنه کیسه مویی باشه؟

  • با سلام
   بدون معاینه بالینی نمی‌توان نظر قطعی داد ولی احتمال وجود کیست مویی مطرح بوده و لازم است برای بررسی وضعیت قبل از ظاهر شدن علایم و عوارض آزاردهنده دیگر در ناحیه که میتواند زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار حضوری مراجعه کنید تا تحت درمان مناسب قبل از وخیم شدن و عمیق شدن آن قرار بگیرید نگران نباشید اگر چه تنها راه درمان این بیماری انجام جراحی خواهد بود و با کمک روش نوین لیزری می‌توان جراحی و سرپایی تحت بی حسی موضعی و در محیط کلینیک انجام داد به صورتی که فرد نیازی به بیهوشی و یا قرار گرفتن در معرض عوارض و یا آلودگی محیط بیمارستان نداشته می‌تواند در همان روز مراجعه ترخیص شود و سپس زندگی عادی خود را داشته نیاز به استراحت طولانی مدت و دردسر پانسمان مراقبت نداشته به محیط کاری باز گردد.

 • سلام خدمت اقای دکتر اجرتان بامولاعلی اقای دکتر پسرم ٢۵سالشه چندروزه از درد نالانه تااینکه خودم به ناحیه کیست مویی نگاه کردم بشدت قرمز وباسنش سفت شده یه روزم خونا به امد الان یه چیز سفید ازش میاد ایاهمون کیست موییه بخاطر هزینه دکتر عمومی رفته تشخیص نداده گفته عکس بگیر جای کیست مو نیست بااین حرف ازترس دارم میمیرم چون یه مادر روسیاهم شمارابقران جوابم بدین دست امام زمانبه همراهتان

  • با سلام
   مادر عزیز بدون معاینه فرزندتان نمیتوان نوع بیماری ایشان را تشخیص داد، برای بررسی و تشخیص قطعی لازم است حضوری مراجعه شود.

 • با سلام، من نزدیک به یک سال ابتدا در ناحیه دمبل اگر درست گفته باشم دچار فرو رفتگی پوست شدم سپس به صورت جوش چرکی که بادرد هم همراه بود درآمد سپس به دکتر مراجعه کردم با استفاده از پماد سیاه رنگ که دکتر تجویز کرده بود ازش چرک با خون ازش خارج شد که از درد افتاد اما الآن یک سال گذشته به دلیل مشغله کاری یا کوتاهی بصورت زخم کوچکی که مدام ازش چرک خارج میشه دراومده لطفاً بفرمایید بهترین راه برای بهبود وزودتر بهبود یافتن چیست با تشکر از شما

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری خود باید حضوری مراجعه کنید به احتمال زیاد برای درمان قطعی آن نیاز به جراحی خواهید داشت که البته با کمک ابداع روشهای نوین لیزری در جراحی بیماریهای نشیمنگاه امکان جراحی بدون درد و خونریزی سرپایی در محیط کلینیک وجود دارد به صورتی که نیاز به قرار گرفتن در معرض عوارض داروی بیهوشی و یا آلودگی محیط بیمارستان ندارید در همان روز مراجعه ترخیص شده از روز بعد می توانید به زندگی عادی روزمره خود بازگشته نیاز به مراقبت و یا حمایت دیگران نداشته باشید.

 • من تقریبا یکی دو ماه که زیر کمر یا روی باسنم احساس یه برآمدگی که با کبودی میزنه دیده شده بعد که فشار میدم ازش خون میزنه بیرون آیا میخواستم بدونم نیست مویی؟

  • با سلام
   برای تشخیص قطعی نوع بیماری ایجاد شده لازم است حتما تحت معاینه بالینی قرار بگیرید این احتمال وجود دارد که به بیماری کیست مویی و یا فیستول مقعدی دچار شده باشید به هر حال هر دو بیماری نیاز به درمان جراحی داشته و لازم است هر چه زودتر پیگیری شود تا تحت جراحی قرار بگیرید. امروز با کمک روشهای نوین لیزری می‌توان جراحی را بدون درد و خونریزی در محیط کلینیک انجام داد در صورتی که همان روز مراجعه مرخص شده و روز بعد به کار و فعالیت روزمره خود بازگشته نیاز به استراحت پانسمان مراقبت خاص روشهای دیگر را نداشته باشید.

 • سلام اقای دکتر دخترم دو سال پشت سرهم به علت همین ضایعه جراحی شده الان هم ترشح داره به نظرشما بالیزر امکان ازبین رفتن این بیماری هست یا نه باتشکر

  • با سلام
   نگران نباشید امکان درمان سختترین مراحل بیماری های مقعدی با کمک روشهای نوین لیزری وجود دارد لازم است برای بررسی وضعیت فرزند خود حضوری مراجعه کنید.

 • باسلام.حدود یکماه یه جوش بزرگ قرمز وسط کمرم هست یه نقطه سیاه کوچولو وسطشه…درد شدیدی هم داره.نمیدونم کیست مویی هستش یانه؟

  • با سلام
   بدون معاینه بالینی و مشاهده عینی نمی‌توان نظر قطعی داد ولی با توجه به محلی که اشاره میکنیم احتمال وجود کیست مویی در شما مطرح است و از آنجایی که تنها راه درمان قطعی این بیماری انجام جراحی می باشد لازم است هر چه زودتر قبل از بروز علایم ناگوار دیگر و تشدید آسیب بافتی و وخیم شدن بیماری برای دریافت درمان قطعی آن مراجعه کنید نگران جراحی خود نباشید با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی تحت بی حسی موضعی در محیط کلینیک درمان شده نیاز به مراقبت و اقدام درمانی خاصی نداشته و می توانید از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را بدون نیاز به استراحت و مراقبت سخت و پانسمان روش های سنتی آغاز کنید و کار فعالیت خود را همان قبل داشته باشید.

 • سلام اقای دکتر امروز یکدفعه تو اینه نگاه پشتم کردم سوراخ ریزی هستش ولی درد نداره کمی قرمزی داره ایا کیس موئی هستش

  • با سلام
   بله این احتمال وجود دارد که دچار بیماری کیست مویی شده باشید برای تشخیص قطعی قبل از بروز علایم آزار دهنده و عفونت و آبسه ناحیه حضوری مراجعه کنید تا تحت درمان مناسب قرار بگیرید. نگران نباشید امروزه با کمک روشهای نوین لیزری دیگر نگرانی برای جراحی سخت وجود ندارد زیرا میتوانید تحت بی حسی موضعی و در محیط کلینیک خارج از محیط بیمارستانی و یا قرار گرفتن در معرض داروی بیهوشی تحت بیحسی موضعی سرپایی درمان شده و از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را آغاز کنید و نیازی به مراقبت خاص و یا پانسمانها روزمره نداشته باشید

 • با سلام
  من تقریبا یکسال پیش عمل کردم و از ان ناحیه مشکلی ندارم اما یکی دو روزی هست از قسمت بالاتران احساس درد دارم و هیچ گونه علایم اولیه بجز یکم درد ندارم ایا ممکنه دوباره به این بیماری زبان نفهم دچار شده باشم ؟! لازم به ذکره آقای دکتر هیچ گونه سوراخی در محل درد به وجود نیومده

  • با سلام
   احتمال بازگشت بیماری وجود دارد برای بررسی علت درد در ناحیه حضوری مراجعه کنید نگران نباشید امروز با کمک روشهای نوین لیزری میتوانید بیماری را سرپایی تحت بیحسی موضعی و در محیط کلینیک درمان نموده و در همان روز مراجعه مرخص شوید و روز بعد به کار و فعالیت روزمره خود بازگشته نیاز به استراحت و مراقبت خاص و حتی پانسمان نداشته باشید.

 • سلام خسته نباشید .
  آیا کیست مویی فقط در ناحیه انتهای کمر و بالای باسن رخ می دهد؟
  ممکن است در ناحیه بین باسن و بیضه ها سینوس مویی رخ دهد؟
  آیا ممکن است سینوس مویی فقط در اثر تماس با آب و شستشو سوزش داشته باشد و در حالت عادی مشکل نداشته باشد؟

  • با سلام
   بله احتمال ایجاد آن در نواحی دیگر نیز وجود دارد برای تشخیص قطعی باید حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شوید و احتمال سوزش فقط در تماس با آب نیز در برخی موارد وجود خواهد داشت.

 • سلام خسته نباشید من حدود سه ماه پیش عمل کیست مویی به روش بسته داشتم.
  و الان وقتی که بیشتر از یه ربع میشینم درد کمی رو احساس میکنم. در وسط زخمم هم. یک گودی کمی هست که برای بخیه بود و الان که بهش دست میزنم درد میگیره. این میتونه نشونه عود کیست مویی باشه

 • سلام اقای دکتر راستش من چند روزی هست که وقتی میخوام خم شم دردی کوچکی در قسمت بالای خط باسنم بوجود میاد وقتی اما وقتی دست میزنم دردی نمیگیره ایا این علائم اولیه این بیماریه؟ ایا بدون جراحی هم درست میشه یا نه؟

  • با سلام
   از روی یک علامت درد در ناحیه نمی‌توان درباره ابتلای شما به این بیماری قضاوت کرد لازم است برای بررسی دقیق حضوری مراجعه کنید معاینه بالینی شوید در صورتی که به این بیماری مبتلا باشید تنها راه درمان آن چه در صورت بروز علایم چه در مراحل ابتدایی ابتلا به آن انجام جراحی خواهد بود که البته با وجود روشهای نوین لیزری میتوانید بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی در محیط کلینیک درمان شده در همان روز مراجعه ترخیص شوید و از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را بدون نیاز به پانسمان و مراقبت خاص بعد از روش‌های سنتی آغاز کنید.

 • باسلام
  ببخشید میخواستم بپرسم که من دو سه هفته است که کیست مویی داشتم وعمل کردم من ۱۳ سالمه ودیابت هم دارم وقراره که ۱۹ اسفند یه عمل دیگه داشته چون دکتر گفت اگر باهم عمل میکردیم ممکن بود عفنت کل بدنت رو بگیره ودکتر گفته که دو هفته بای استراحت کنی ومن از درس میوفتم میخواستم بپرسم که از نظر شما واز نظر هزینه لیزر بهتره یا جراحی البته دکتر گفته که بخیه میکنیم نشانه های کیست مویی همین هایی که شما گفتین هست ایجاد یه توده وقرمزی طوری که اصلا نمیتونستم بشینم ممنون میشم از پاسختون ☹☹☹☹

  • با سلام
   بله با کمک روش لیزری احتمال عود و یا عفونت در شما که بیماری خاص هم دارید کمتر خواهد بود و کمتر در معرض عوارض جراحی خواهید بود. از طرفی بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و سرپایی عمل شده همان روز ترخیص میشوید و از روز بعد انقدر بهبود یافتی که سر کلاس درس و در محیط مدرسه حاضر شوید و بدون نیاز به مراقبت یا استراحت و حتی پانسمان زندگی عادی خود را داشته باشید.

 • سلام من حدود يك ماه است كه در بالاي خط باسنم وقتي كه دست ميزنم درد ميكنه اما ورم و التهاب ندارم و شكلش عوض نشده اين نشانه چيه؟

  • با سلام
   ممکن است نشانه شروع ابتلا به بیماری کیست مویی باشد لازم است تا حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شده و یا حتی برای تشخیص قطعی تحت بررسی بالینی دقیقتر یعنی تصویربرداری ام آر آی قرار بگیرید تا پیش از تظاهر علایم ناگوار و ناراحت کننده دیگر که ممکن است زندگی عادی را سلب نموده و آرامش شما را بر هم بزند تحت درمان مناسب آن قرار گرفته و بهبود یابید.

 • باسلام من تقریبا از خیلی وقت پیش فقط در آن منطقه خارش شدید دارم اصلا چرک اینا هم نداره نه تورم نه پرد فقط خارش شدید بنظرتون من چیکار کنم

  • با سلام
   خارش ناحیه میتواند شروع علایم بیماری کیست مویی بوده و یا به سبب ابتلا به بیماری پوستی و یا عدم رعایت بهداشت فردی ناحیه به وجود آمده باشد برای بررسی و تشخیص نهایی لازم است تا حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید.

 • با سلام.راستش من چند ماهی هست این مریضی رو دارم اما خجالت میکشم به خانواده بگم.اگه درمان خانگی داره لطفا بگید که خودم پنهانی انجام بدم!

  • با سلام
   خیر بیماری کیست مویی اگر در شما تایید شود هیچ درمان خانگی یا دارویی نداشته و تنها راه درمان اصلی آن جراحی خواهد بود که البته با ابداع روشهای نوین لیزری میتواند عمل بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و یا بستری شدن در مخیط بیمارستانی به شکل سرپایی داشته باشد که البته نیاز به پانسمان و مراقبت ویژه و سخت نداشته و فرد قادر است تا از روز بعد زندگی عادی خود را داشته باشد. بهتر است سلامت خود را به سبب خجالت از سایرین بیش از این به خطر ننداخته و برای درمان خود هر چه زودتر مراجعه کنید.

 • با سلام. دکتر جان من حدود هفتاد روز پیش کیست سینوسی داشتم عمل کردم اما متاسفانه هنوز خوب نشده زخمم و باز هس چیزی نمیشه استفاده کرد تا زود. تر بهبود پیدا کنه ؟؟
  متاسفانه جدیدا هم شاهد یه کیست دیگه روی باسن شدم ایا درمان لیزر جواب گو هس تااحتیاج به جراحی نباشه

  • با سلام
   باید در روند بهبودی خود صبور باشید گاهی درمان مشکل بوده و ترمیم بافت نیاز به زمان بیشتر در روشهای سنتی دارد. در صورت نیاز به روشهای درمانی مجدد با کمک لیزر این بار بدون عارضه درد و خونریزی و مشکلات عفونت و یا مراقبت پس از عمل سرپایی درمان شده و زودتر به آغوش زندگی باز خواهید گشت و نیاز به پانسمان و مشکلات مراقبتی ندارید.

 • سلام اقای دکتر,من تقریبا سه سال پیش از ناحیه ی بلای مقعد احساسدرد میکردم,یه سوراخ کوچیک به وجود اومده بود وازش چرک بیرون میومد و بوی بدیم داشت,نمیتونستم بشینم,یه مدت قرص های چرکی استفاده کردم از اون موقع بهترم ,به نظر شما من باید پیش یه جراح برم تا وضعیتم مشخص بشه؟

  • با سلام
   بله قطعاً باید بیماری خود را حضوری بررسی کنید. بیماری احتمالی شما کیست مویی بوده و فعلاً به کمک مصرف داروها موقتی دچار کاهش علایم شده و لازم است تا آن را به صورت جدی پیش از بروز مشکلات دیگر درمان نمایید. در صورت وجود بیماری کیست مویی تنها راه درمان صد در صد جراحی است که با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان سرپاییی بدون درد و خونریزی درمان شده و از صبح روز بعد میتوانید زندگی عادی خود را بدون نیاز به مراقبت خاص و یا پانسمان سخت روشهای سنتی داشته باشید.

 • من چند وقت پيش همه اين علايم رو داشتم اما پس از استفاده از داروهاي سفكسيم و… خوب شدم الان هيچگونه دردي يا هيچگونه ترشحي خارج نميشه ميخاستنم بدونم بازم بايد به دكتر مراجعه كنم يا نه احتياجي نيس؟

  • با سلام
   قطعاً باید مراجعه حضوری داشته باشید زیرا این بیماری فقط با درمان دارویی خانگی یا سنتی علایمش کاهش پیدا کرده و لازم است تا تحت درمان قطعی قرار بگیرید. در غیر این صورت به زودی شاهد بروز علایم آزار دهنده با شدت بیشتر خواهید بود که حتی زندگی روزمره شما را مختل کرده و منجر به مراجعه اورژانسی شما شود. بنابراین به سلامت خود اهمیت داده و پیش از سخت شدن روند درمانی و یا احتمال بدخیمی آن در موارد نادر مراجعه نموده و تحت درمان اصلی یعنی جراحی قرار بگیرید با روش جراحی لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی سرپایی درمان شده و نیاز به مراقبت سخت پس از درمان روشهای سنتی ندارید.

 • سلام خسته نباشی .دکتر جان چند روز پیش با دوستان رفتیم موجهای ابی سوار سرسره شدم سرعتش زیاد باهمون سرعت پرتاپ شدم داخل اب یکدفعه پشتم که بالای مقعد هست دردگرفته حالا چندروز میگذره هنوز دردم کم نشده بیشترهم شده خیلی اذیت هستم .گفتم نظر شما رو بپرسم باتشکر.

 • با سلام.
  ۱۰ سال پیش در انتهای ستون فقراتم احساس درد شدید داشتم و متورم و چرکی شد که با درمان سنتی چرکش تخلیه شد و بعدش هیچ مشکلی نداشتم اون موقع فک میکردم دمبل ه و باز شده و عفونت از بین رفته. الان بعد از گذشت ۱۰ سال ، سه الی چهار روز انتهای ستون فقراتم درد میگیره و وجود یه توده رو حس میکنم ولی متورم یا قرمز و چرکی نیست. و بعد از چند روز دیگه اون درد هم ندارم. خواستم ببینم احتمال داره کیست مویی باشه؟ با توجه به اینکه هیچ ترشحی هم نداره و دردش از بین میره . ممنون از پاسخگوییتون

  • با سلام
   بله این احتمال وجود دارد برای بررسی ناحیه و تشخیص نهایی حضوری مراجعه شود تا زودتر و پیش از شدت یافتن بیماری و گسترش آن تحت درمان مناسب که فقط جراحی است قرار بگیرید با کمک جراحی لیزری نوین دیگر نیاز به استراحت طولانی مدت ندارید و در همان روز جراحی مرخص شده و از روز بعد زندگی عادی خود را خواهید داشت و از طرفی این امکان وجود دارد که بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به مراقبتهای سخت پس از جراحی سنتی بهبود یابید و جراحی بدون دردسری داشته باشید.

 • سلام من شش سال پیش انتهای ستون فقراتم سوراخی به وجود آمد و ازش آب خون میومد و من ۱۷سالم بود و به خانوادم چیزی نگفتم و حدود هشت ماه همینجور آب خون میومد که آخرش به خانوادم گفتم و اول به دکتر عمومی مراجعه کردم و دکتر گفت توی آب و بتادین بشینم و سفالکسین۵۰۰بخورم منم اینکار کردم و خوب شدم و بعدش به دکتر جراح هم مراجعه کردم جراح گفت لانه مو بوده و الان خوب شده و نیازی به جراحی نیست و کپسول هارو بخورم حالا الان چند روزی هس انتهای ستون فقراتم فقط زخم میشه و زخمه خیلی کم هس حتی زخمش عمیق هم نیست و باز خوب میشه و برمیگرده زخمه،از نظرتون کیست مویی هست؟

  • با سلام
   بله با توجه به توضیحاتی که دادید این حدس زده میشود که بیماری کیست مویی بوده و باید توجه داشته باشید که درمان این بیماری فقط روش جراحی بوده و با درمانهای خانگی، سنتی و یا حتی دارویی برطرف نشده و تنها راه درمان اصلی و قطعی آن جراحی بوده و امکان بهبودی آن با انجام سایر روش‌های غیر جراحی وجود ندارد، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و تشدید آسیب بافتی ناحیه یا وخامت بیماری و بروز علایم ناراحت کننده برای درمان متناسب خود مراجعه کنید. دوست عزیز نگران عمل جراحی خود نباشید با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و عارضه روشهای سنتی بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در محیط آلوده بیمارستان به صورت سرپایی و تحت بیحسی موضعی و حتی بدون نیاز به استراحت طولانی و سخت درمان شده و در مدت کوتاهی سلامت کامل خود را باز خواهید یافت و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزانه خود را به تنهایی و بدون احتیاج به کمک اطرافیان آغاز نمایید.

 • سلام خسته نباشید،من ۵ سال پیش همه داروهاروامتحان کردم ،داروگیاهی وروشهای سنتی و…ولی اخرش بالیزردرمان شدم که خیلی راضی بودم ولی الان دردزیاددارم دوبارام ارای گرفتم وپیش متخصص مغزواعصاب رفتم بهم دارودادن ،کمردردشدیددارم ،چون دردبه پاهام میزنه واززندگی افتادم ،گفتم ببینم دوباره عودنکرده ؟ خواهشاراهنمای فرمایدممنون.

  • با سلام
   برای بررسی از نظر عود حضوری مراجعه شود ولی اگر درد ستون فقرات داشته باشید به بیماری کیست مویی ارتباطی ندارد.

 • سلام
  من پارسال برج دوازده عمل باز کیست مویی رو انجام دادم والان کامل زخم بسته شده ولی جای عمل هر چند وقتی ی تیری میکشه میخواستم بدونم مشکلی داره یا نه وایا امکان داره دوباره عفونت کنه یا عود کنه
  ممنون میشم جواب بدید

  • با سلام
   درد گاه گاهی اشکالی ندارد ولی اگر دچار قرمزی تورم التهاب و ترشح شد به جراح خود مراجعه کنید.

 • سلام من حدود ۱ سال پیش عمل کردم حالا در پایین جایی که عمل کردم خیلی نزدیک معقد یه تیکه از پوست قرمز متمایل به سفید شده هست پیش متخصص رفتم گفت کیست نیست و پماد باکتروماد داد حالا می خواستم بدونم این قرمزی برای چی هست البته این چند روز زیاد نشته بودم.

  • با سلام
   ممکن است از نشستن زیاد باشد ولی اگر پس از درمان هنوز علایم داشتید لازم است تا حضوری مراجعه نموده مجدد معاینه شوید و حتی برای تشخیص عود بیماری ام آر آی دهید.

 • سلام و عرض خسته نباشید خدمت اقای دکتر
  من مدتی هست ک انتهای نخاعم ،دقیقا آخرین نقطه از اون،درد داره،،بطوریکه وقتی میشینم درد میگیره انتهای نخاعم،،دست هم ک میذارم اطرافش دردی رو حسن نمیکنم،،فقط همون استخوان انتهایی نخاع درد میگیره،،و وقتی هم کمتر میشینم دردش کمتر میشیه،بطوریکه خیلی خیلی کم میشه..خواستم ببینم علت چیه وو باید چیکار کنم؟!
  ممنونم از شما 🙏🙏🙏🙏

  • با سلام
   اگر فقط در ستون فقرات احساس درد دارید ابتدا توسط متخصص ارتوپد ویزیت شوید اگر مشکلی نبود. حضوری مراجعه کنید تا با معاینه و مشاهده بالینی ناحیه از نظر ابتلا به کیست مویی نیز بررسی شوید اگر در ظاهر بیماری تشخیص داده نشود نیاز به ام آر آی داربد. در صورت ابتلا تنها راه درمانی جراحی است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن درمان شده و از روز بعد قادر به انجام کار روزمره خود هستند.

 • سلام من حدود یک سال پیش عمل کردم تا الان مشکلی نداشتم حالا ۲ روز هست پایین قسمتی که عمل کردم قرمز شده حالت این که پوست نازک شده باشد درد یا جوش یا سوراخی وجود نداره فقط به نقطه ای که دست می زنم مقداری درد می گیره امکان داره بازگشته باشه.

  • با سلام
   با توجه به توضیحاتی که دادید ممکن است در شرف عود بیماری باشید برای تایید آن لازم است تا حضوری مراجعه نموده و بررسی شوید. اگرچه در صورت عود تنها راه درمان مجدد آن نیز جراحی خواهد بود ولی امروزه با کمک روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی و بدون عارضه را بدون بستری شثن در بیمارستان به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی داشته باشید و بدون نیاز به مراقبتهای سخت بعد از عمل سنتی از روز بعد زندگی روزمره خود را آغاز کنید و در مدت کوتاهی شاهد بهبود خود باشید.

 • باسلام و خسته نباشید من الان دقیقا هشت سال هست که کیست مویی دارم و بعضی اوقات از بین میره و بعد از رانندگی طولانی باز هم در میاد از شما این سوالو دارم که الان این کیست خیلی پیشرفت کرده یا نه فقط در یه حد معین میمونه و بزرگ نمیشه ویا باید سریع عمل بشه . ممنونم

  • با سلام
   ممکن از نسبت به گذشته گسترده و عمیقتر شده و جراحی را کمی سخت تر و روند درمان را طولانیتر کند. بهتر است هر چه سریعتر برای درمان مراجعه شود. با روش لیزری بدون درد و خونریزی و سرپایی درمان خواهید شد.

 • سلام
  من چند روز بود خط باسنم خارش داشت
  موقع خواب میخاروندم بعد چند روز میبینم قرمز شده و وقتی دست بزنم کمی درد داره برای این که تمیز نگه دارم الکل میزنم و میسوزه چی مشکلیه ؟
  با سپاس

  • با سلام
   اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحات احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد بروز کرده و این بیماری به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.