عوامل خطر ابتلا به بیماری ایسکمی روده چیست؟

عوامل ابتلا به بیماری ایسکمی روده

به طور کلی کسانی که بیشترین حساسیت را برای ابتلا به بیماری ایسکمی روده دارند، افراد بالای ۵۰ سال هستند. اما برخی عوامل و ابتلا به برخی بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های قلبی زمینه را برای ابتلا به این بیماری فرآهم می‌کند. عوامل خطر ابتلا به بیماری ایسکمی روده و بیماری‌های زمینه‌ساز آن عبارتند از:

  • تجمع ذخایر چربی در شریان‌ها (آترواسکلروز): ابتلا به بیماری‌های دیگر ناشی از آترواسکلروز مانند کاهش جریان خون به قلب (بیماری عروق کرونر)، پاها (بیماری عروق محیطی) یا شریان‌های مغزی (بیماری شریان کاروتید) احتمال ابتلا به ایسکمی بعد از ۵۰ سالگی را افزایش می‌دهد. از طرفی فشار خون بالا، استعمال سیگار، دیابت یا کلسترول بالا باعث افزایش خطر ابتلا به آترواسکلروز می‌شود.
  • مشکلات فشار خون: داشتن فشار خون بیش از حد بالا و یا بیش از حد کم خطر ابتلا به ایسکمی روده را افزایش می‌دهد.
  • مشکلات قلبی: خطر ابتلا به ایسکمی روده در صورت وجود نارسایی احتقانی قلب یا ضربان قلب نامنظم مانند فیبریلاسیون دهلیزی افزایش می‌یابد.
  • مصرف برخی داروها: مصرف بعضی از داروها از جمله قرص‌های ضد بارداری و داروهای تنگی عروق خونی مانند داروی آلرژی و داروهای میگرنی ممکن است خطر ابتلا به ایسکمی روده را افزایش دهند.
  • مشکلات انعقاد خون: بیماری‌ها و شرایطی که باعث افزایش خطر ابتلا به لخته شدن خون می‌شوند، خطر ابتلا به ایسکمی روده را افزایش می‌دهند. آنمی، کم خونی داسی شکل و سندرم ضد فسفولیپید از این موارد است. علاوه بر این ابتلا به بیماری ترومبوز وریدی، احتمال ایجاد ایسکمی روده را افزایش می‌دهد. این مشکل می‌تواند بر جوانان و افراد مسن تأثیر بگذارد و اغلب در افرادی که برای مدت طولانی بی‌حرکت بوده‌اند، دیده می‌شود. دیگر افراد در معرض خطر ابتلا به لخته شدن خون، افراد مبتلا به اختلالات ژنتیکی، بیماری التهابی روده و یا سرطان هستند.
  • مصرف مواد مخدر و اعتیاد: مصرف کوکائین و مت‌آمفتامین با ایسکمی روده ارتباط دارد.
تلفن : ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ - ۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴
تماس واتساپ اینستاگرام