banner

مقعد یا آنال چیست؟

مقعد یا آنال چیست؟
دستگاه گوارش یکی از سیستم‌های مهم بدن است که از دهان، محل ورود مواد غذایی تا مقعد، محل خروج ضایعات غذایی و مدفوع ادامه دارد. در مسیر لوله‌ی گوارشی هر ارگان و عضو مسئول هضم و جذب مواد غذایی به صورت‌های متفاوت است. کانال مقعد انتهایی‌ترین عضو دستگاه گوارش است که بخشی از روده‌ی بزرگ محسوب می‌شود و با سوراخی به بیرون بدن باز می‌گردد. در واقع درون و بیرون بدن را به هم مرتبط می‌کند.

عملکرد مقعد

مقعد و رکتوم دو بخش کاملاً متفاوت هستند. رکتوم محفظه‌ای است که در پایان روده بزرگ، بلافاصله پس از کولون سیگموئید آغاز می‌شود و در مقعد به پایان می‌رسد. معمولا رکتوم خالی است زیرا مدفوع در قسمت بالایی و کولون نزولی ذخیره می‌شود و در نهایت پس از پر شدن کولون نزولی، مدفوع به راست روده عبور کرده و باعث ایجاد میل به اجابت مزاج در فرد می‌شود. بزرگسالان و کودکان بزرگتر می‌توانند تا زمان رساندن خود به دستشویی در مقابل این احساس نیاز مقاومت کنند، ولی نوزادان و کودکان خردسال کنترل عضلانی لازم برای به تأخیر انداختن اجابت مزاج را ندارند. طی آموزش توالت به کودک در سن ۱۸ ماهگی الی سه سالگی این توانایی تقویت و به وجود می‌آید.
پس از پر شدن رکتوم با حجمی از مدفوع، فشار باعث هل دادن مدفوع به سمت مقعد و باز شدن دریچه‌ی غیر ارادی درونی مقعد خواهد شد، در نتیجه مدفوع وارد کانال مقعد می‌شود. کانال کوتاه مقعد به سرعت پر شده و فرد را در معرض احساس فشار مقعدی شدید و نیاز به دستشویی قرار می‌دهد. با اراده و اجازه‌ی فرد دریچه‌ی خارجی باز و مدفوع از کانال خارج می‌شود و از عضلات لواتورآنی کف لگن عبور می‌کند.

بافت مقعد

کانال مقعد از نظر بافت سلولی به سه بخش تقسیم می‌شود. کلومناریس زونا نیمه بالایی کانال است و توسط بافت اپیتلیوم ستونی ساده تشکیل شده است. نیمه پایینی کانال مقعد، زیر خط دندانه‌دار یا شانه‌ای به دو منطقه جدا شده توسط خط سفید هیلتون تقسیم می‌شود. این دو بخش شامل طبقه‌ی سنگفرشی غیر‌کراتینیزه و طبقه‌ی سنگفرشی کراتینیزه است.

ساختار مقعد

خط آنورکتال مقعد و رکتوم را از هم جدا می‌کند، در انسان محل اتصال آنورکتال به انتهای مقعد حدود ۲٫۵ تا ۴ سانتی‌متر طول دارد. این کانال به سمت پایین و عقب رفته و در حد فاصل دو عضله‌ی دریچه‌ای قرار گرفته است. این دو دریچه شامل عضله‌ی حلقوی غیر ارادی داخلی و ماهیچه ارادی بیرونی است که ورودی و خروجی مقعد را تا زمانی که مدفوعی عبور نکند، بسته نگه می‌دارند.
دریچه‌ی داخلی مقعد حدود ۵ میلی‌متر ضخامت دارد و از تجمع الیاف حلقوی غیر ارادی رکتوم تشکیل شده است و در حالت انقباض مداوم است. دریچه خارجی مقعد معمولاً سه بخش است. بخش زیرپوستی که پایین‌ترین بخش از کانال را احاطه می‌کند. بخش سطحی که در بالای بخش زیر جلدی است و به جسم پرینه و استخوان دنبالچه متصل شده است. بخش عمقی که کمتر به بخش سطحی پیوسته است و بخش بالایی کانال را احاطه می‌کند. این دریچه توسط اعصاب رکتوم تحتانی و یک شاخه پرینه‌ای عصب خاجی چهارم عصب‌دهی می‌شود. ضخامت اسفنکتر خارجی از داخلی کمتر است.
بافت سختی به نام فاسیا مقعد را احاطه کرده و آن را به ساختارهای مجاور متصل می‌کند. یک گروه از عضلات دیگر نیز به صورت صفحه‌ای در کف لگن قرار گرفته‌اند که عضلات لواتور آنی نامیده می‌شوند. این عضلات خروجی مقعد را احاطه می‌کنند. غدد دیواره‌ای مقعد با آزاد کردن مایع به درون آن حفظ رطوبت درون مقعد کمک می‌کنند.
بخشی از مقعد از لایه‌های سطحی بدن از جمله پوست و بیشتر از بافت قرمز و مخاطی روده تشکیل شده است. دو بخش بالا و پایین مقعد از لحاظ وسعت نابرابر هستند. معمولاً کانال مقعد اغلب به آن بخش از روده که زیر خط شانه‌ای قرار دارد محدود است. بخش بالایی خط دندانه‌دار از جهات مختلف، از جمله اعصاب، ورید، لنف و احتمالاً پوشش اپی‌تلیوم بافتی متفاوت است. ۳/۲ فوقانی دارای چین‌های طولی است و توسط عروق رکتوم که شاخه‌ای از شریان مزانتریک تحتانی است، خونرسانی می‌شود. ۳/۱ پایینی کانال مقعد که در انتها با بافت پوست ترکیب می‌شود نیز با عروق پایین‌تر رکتوم که شاخه‌ای از شریان پودندال داخلی است، خون دریافت می‌کند. بافت پوششی رکتوم به درد نسبتاً حساس است، اما اعصاب در انتهای مقعد تراکم بیشتری دارند، بنابراین مقعد و پوست اطراف خروحی آن به درد بسیار حساس هستند. عروق لنفاوی مقعد به غدد لنفاوی موجود در کشاله ران و قسمت تحتانی شکم تخلیه می‌شوند
در آستانه‌ی خروجی مقعد نیز یک منطقه انتقالی بین بافت کانال مقعد و پوست اطراف آن به وجود آمده که نباید با «خط شانه‌ای» اشتباه گرفته شود. هم‌زمان با بلوغ انسان و رشد موهای زاید ناحیه‌ی تناسلی، مقداری مو با توجه به ژنتیک فرد پوست اطراف ناحیه‌ی مقعد را نیز می‌پوشاند. باز نبودن خروجی مقعد یک ناهنجاری مادرزادی است که در آن کانال مقعد نمی‌تواند با خارج مقعد ارتباط برقرار کند.
علی‌رغم وظایفی که مقعد در سیستم گوارشی دارد، می‌تواند نقش مهمی در روابط جنسی نیز بازی کند. نگرش نسبت به رابطه جنسی مقعدی در جوامع مختلف متفاوت است و حتی در برخی کشورها غیر قانونی است. روابط جنسی مقعدی می‌تواند عوارضی برای فرد به دنبال داشته باشد.

بررسی مقعد

درون مقعد را می‌توان با معاینه انگشتی بررسی کرد. طی معاینه انگشتی در مردان و زنان اندام‌های دیگر اطراف مقعد قابل لمس خواهد بود. ساختارهای قابل لمس عبارتند از:
قسمت جلویی در مردان: مثانه‌ی پر، کیسه‌های منی یا مجاری دفران، بخشی از مجرای ادرار، پروستات
قسمت جلویی در زنان: مهبل، گردن رحم، خروجی رحم، لیگامان پهن، لوله‌های رحم و تخمدان
طرفین: ستون فقرات و رباط خاجی-نشیمنگاهی
قسمت پشتی: استخوان خاجی و دنبالچه
امروزه تجهیزات پزشکی نوینی به کار گرفته شده که به کمک آن‌ها می‌توان درون لوله‌ گوارش از جمله مقعد را معاینه کرد. در یکی از این روش‌های امروزی می‌توان با استفاده از یک لوله‌ی منعطف دارای دوربین و نور تمام نقاط مقعد و روده را بررسی کرد. برای انجام این کار بیمار باید به شکم یا پهلو چپ بخوابد. گاهی نیاز به بی‌هوشی یا بی‌حسی موضعی است.

بهداشت مقعد

پاکسازی مقعد یک عمل بهداشتی است که هر فردی پس از اتمام دوران کودکی و آموزش گرفتن رفتن به توالت به تنهایی پس از هر بار دفع مدفوع انجام می‌دهد. مقعد به دلیل عبور مدفوع ناحیه‌ی آلوده‌ای محسوب می‌شود که در صورت عدم رعایت بهداشت صحیح آن می‌تواند منجر به بیماری و یا انتقال آن به قسمت‌های اطراف برای مثال سیستم ادراری شود. به همین جهت توجه به بهداشت اطراف و خروجی مقعد پس از هر بار اجابت مزاج از اهمیت به سزایی برخوردار است. باقی ماندن مدفوع بر روی پوست اطراف مقعد می‌تواند محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها فرآهم آورد که برای فرد مشکل‌ساز خواهد شد.
نوع تمیز کردن مقعد در فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف متفاوت است. مقعد و باسن با آب یا دستمال تمیز می‌شود. برخی به تمیز و پاک کردن مقعد با دستمال توالت یا دستمال مرطوب اکتفا می‌کنند و برخی فقط به شستن ناحیه‌ی مقعد بعد از هر بار اجابت مزاج راضی خواهند شد. آن‌چه در هر دو روش مهم است، تمیزی و پاکیزگی مقعد است. اقشار کم‌درآمد کشورهای در حال توسعه ممکن است از سنگ، چوب یا برگ و مواد گیاهی برای پاک کردن مقعد خود استفاده کنند.
داشتن یک وسیله بهداشتی و مواد پاک کننده برای پاکسازی توالت به منظور حفظ بهداشت عمومی امری مهم است. بی‌توجهی به پاکیزگی توالت می‌تواند منجر به همه‌گیری اسهال یا بیماری انگلی یکی از اغضای خانواده شود.
بسیاری از مردم پاک کردن مقعد خود را به درستی انجام نمی‌دهند و همین امر باعث سوزش و ناراحتی پوست اطراف مقعد و بدبویی فرد خواهد شد. اولین نکته این است که همیشه قبل از آغاز فرآیند شست‌وشو یا پاک کردن باید از تخلیه‌ی کامل مدفوع و اتمام اجابت مزاج مطمئن شد، زیرا در غیر این صورت فرد مجبور به تکرار فعالیت خود خواهد شد.
افرادی که از دستمال توالت برای پاک کردن خود استفاده می‌کنند ابتدا باید در انتخاب نوع دستمال توالت خود دقت کنند و از دستمال‌های با کیفیت و بهداشتی استفاده کنند تا دچار سایش، زخم و ناراحتی ناشی از زبری و بی‌کیفیتی دستمال کاغذی نشوند.
در حالت نشسته با استفاده از سه تکه دستمال می‌توان عمل پاک کردن را به آرامی آغاز کرد. باید از پخش مدفوع در اطراف مقعد پرهیزکرد و برای اطراف از قسمت تمیز دستمال استفاده نمود. همیشه باید دقت داشت که مقعد از جلو به سمت عقب تمیز شود، زیرا آلودگی به راحتی به سمت مجاری ادرار و واژن در زنان پخش می‌شود و ایجاد عفونت می‌کند.
عمل پاک کردن باید تا زمان از بین رفتن تمام مدفوع اطراف مقعد ادامه یابد. برای جلوگیری از سوزش آنال می‌توان برای مراحل پایانی تمیز کردن از دستمال مرطوب استفاده کرد. افرادی که پوست حساس دارند می‌توانند از دستمال مرطوب‌های فاقد عطر و بو یا دستمال مخصوص کودک استفاده کنند تا دچار التهاب و مشکلات پوستی نشوند. شیو و اصلاح موهای اطراف مقعد به بهداشت و تمیز کردن راحت‌تر مقعد کمک خواهد کرد.
افرادی که عادت دارند حتماً مقعد خود را بشویند باید به درجه حرارت آب دقت کنند، بهتر است آب ولرم باشد. آب بسیار داغ می‌تواند پوست حساس اطراف مقعد را بسوزاند. هنگام شست‌وشو با آب حتماً از جلو به سمت عقب دست کشیده شود تا زمانی که ناحیه کامل تمیز و مدفوع‌زدایی شود. پس از اتمام شست‌وشو می‌توان با قرار دادن آرام دستمال توالت بر روی ناحیه‌ی آن را لمس و خشک کرد.
پرسش و پاسخ
 • سلام اقای دکتر بنده ۵۲ سال دارم مدت بیش از چهار سال است که مدت نشتن در دستشویی بیشتر شده بعضی مواقع براثر نشستن زیاد خونریزی از مقعد دارم سرما استرس باعث تشدید تکرر مدفوع به چند بار نیز میکردد دکتر رفته ام کلونوسگوبی شدم نتیجه ای حاصل نشده بطوری که سوزش مقعد نیز باعث سوزش ادرار نیز میگردد لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  • با سلام
   لازم است برای تشخیص علت خونریزی و سوزش ناحیه مقعد حضوری مراجعه کرد معاینه بالینی شوید ممکن است مبتلا به درجه ای از بیماری شقاق یا هموروئید بوده و یا خونریزی ناشی از یک بیماری گوارشی باشد بدون بررسی و اقدامات کلینیکال نمیتوان درباره بیماری شما و درمان مناسب آن نظر قطعی داد.

  • با سلام
   بیشترین علت خارش در ناحیه مقعد در کودکان ابتلا به بیماری انگلی و یا کرم روده بوده است لازم است تا کودک خود را برای بررسی درست و انجام تست های آزمایشگاهی حضوری بیاورید تا هرچه زودتر قبل از تشدید بیماری و بروز علائم آزاردهنده دیگر تحت درمان مناسب قرار بگیرند و در مدت کوتاهی سلامت خود را بازیابد.

 • باسلام من بعضی مواقع یک دردبسیارشدیدی زیرشکمم ک دردش بادردمقعدم همراهی ی دردی ک غیرقابل تحمله بامسکن آروم میشه دردم میخواستم بدونم علتش چی میتونه باشه؟

  • با سلام
   برای تشخیص دقیق علت درد مقعدی ایجاد شده و درد ناحیه زیر شکم لازم است حضوری مراجعه کرده معاینه باید بالینی شوید ممکن است این درد مربوط به بیماریهای مقعدی و یا یک بیماری گوارشی باشد به هر حال بدون بررسی نمی توان نظر قطعی داد و یا درباره درمان آن توصیه نمود نکته مهم مراجعه فوری و به موقع شما قبل از بروز علایم و عوارض دیگر است تا شانس بهره بردن از درمان‌های ساده و حداقلی را داشته باشید.

 • سلام خدمت تون من مدتی میشود که از ناحیه مقعد درد شدیدی دارم و چند بار دکتر رفتم فقط پماد داد ولی بهتر نشد خون ریزی ندارم یک ماده ژله ی خوارج میشه وقت اون پماد رو استفاده میکنم گاهی دردی شدید وغیر قابل تحمل اگر معلومات دهید ممنون میشوم

  • با سلام
   درد مقعدی همراه ترشحات بلغمی از روده از نشانه های ابتلا شما به بیماری مقعدی هموروئید است لازم است درمان دارویی را ادامه داده اگر بهبودی حاصل نشد برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه کنید، نشستن در لگن آب گرم روزی سه بار هر بار به مدت یک ربع ساعت می‌توانند به کنترل درد ناحیه کمک کنند همچنین باید مراقب باشید دچار یبوست نشوید و از نشستن مداوم و بی وقفه خودداری کرده از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید.

 • سوال خود را بپرسید…باسلام خدمتتون آقاي دكتر معذرت ميخام ادرار و مدفوع غليظي دارم كه بوي شديدا ماندگاري داره و مايه عذابم شده.فقط زمانيكه آب زياد بخورم كمي شدتش كم ميشه اما در كل باز هم ماندگار هست.ميخاستم شما راهنماييم كنيد كه براي درمان اين حالت آزاردهنده از چي و كدوم دكتري كمك بگيرم؟اصلا درماني براي اين حال هست و ميتونم اميدوار باشم يا خير؟

 • سلام پدر من حدود ۶۸ سال سن دارد یکبار عمل بواسیر انجام داده یکبار کولونوسکوپی رفته ولی الان میگه گاهی از مقعدم اب زرد رنگ میاد ضعف بدن داره خواستم راهنمایی کنید.

  • با سلام
   ممکن است دچار بیماری عفونت روده بوده و لازم است برای تشخیص قطعی آن تحت بررسی بالینی و بررسی های دقیق آزمایشگاهی قرار بگیرند بهتر است به سلامت خود اهمیت داده هر چه زودتر برای بررسی بیشتر اقدام کنند.

 • سلام حدود یک ماه است کنار مقعدم یک توده به اندازه نخود مشاهده می شود چه چیز می تواند باشد لطفا راهنمائ بفرماید متشکرم

  • با سلام
   این زائده می‌تواند نشانه وجود بیماری هموروئید زگیل مقعدی و یا ناشی از بیماری شقاق مقعدی در گذشته باشد تشخیص قطعی آن نیازمند معاینه بالینی و بررسی دقیق ناحیه است بهتر است مشکل خود را جدی گرفته و برای درمان آن اقدام نمایید و درمان خود را به تأخیر نیندازید زیرا دیر یا زود علائم آزاردهنده دیگر بیماری بروز خواهد کرد و می تواند نیاز به درمان‌های طولانی مدت پیدا کند.

 • سلام دکتر.من دو مرحله فیستول عمل کردم در مرحله دوم نیز ابسه کردم که باعث شد برم اطاق عمل الان الان مجددا ترشح عفونت و خون دارم ایا فیستولم مجددا برگشته؟اگه با این شرایط بسازم به نظرتون منجر به بیماریهایی مثل سرطان نمیشه یا چیز دیگه ای؟لطفا راهنمایم کنید؟

  • با سلام
   بله عدم توجه به درمان این بیماری زمینه‌ساز ابتلا به بیماری مقعدی دیگری چون سرطان خواهد بود اگر به سلامت خود اهمیت میدهید هرچه زودتر برای بررسی وضعیت مراجعه کنید متاسفانه بیماری فیستول مقعدی بیماری بسیار پر دردسری بوده گاهی با یک بار درمان و جراحی برطرف نشده نیاز به بارها جراحی دارد نگران نباشید این بار می توانید عمل جراحی خود را تحت بی حسی موضعی و در محیط کلینیک سرپایی انجام داده نیاز به مراقبت و یا حمایت اطرافیان نداشته در همان روز عمل ترخیص شده به خانه بازگردید و از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را به لطف درمان لیزری آغاز کنید.

 • سلام.من بواسیر داشتم ودر دوران بواسیر لای پاهایم خارش گرفت.وبعدا بواسیرم را عمل کردم.والابه همون شکل هست گاهی احساس میکنم عفونت میزنه بیرون به رنگ سفید.وبد بو لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت ناحیه مقعد از نظر بازگشت بیماری و یا ابتدا به یک نوع دیگر از بیماریهای مقعدی حضوری مراجعه کنید تا تحت معاینه بالینی و مشاهده عینی و تشخیص صحیح قرار گرفته و درمان مناسب برای شما بسته به نوع و مرحله بیماری تجویز شود.

 • سلام من هم بواسیر دارم و هم کمی بالاتر از مقعد ترشح دارم فعلا کمه و حس میکنم پشتم یک تیکه سفت شده خواستم ببینم اگه نوبت بگیرم همون روز بعد معاینه عمل میکنید یا بعد از اون باید دوباره نوبت بگیرم و اگر هم سه نوع مشکل باشه همه در بک جلسه قابل انجامه یا نه چون کارمندم و شهرستان نمیتونم مرخصی زیاد بگیرم با تشکر

  • با سلام
   امکان جراحی در همان روز مراجعه در صورت تعیین وقت قبلی وجود دارد و چون جراحی تحت بیحسی موضعی و سرپایی انجام خواهد شد طی یک الی دو ساعت درمان شده و می توانید در همان روز جراحی مرخص شده و به شهر خود بازگردید. درباره امکان جراحی همزمان مشکلات نشیمنگاه شما بعد از معاینه بالینی و مشاهده عینی محل تصمیم گیری خواهد شد.

  • با سلام
   وقتی هیچ عارضه یاد درد خونریزی خارش سوزش در ناحیه مقعد یا زائده مقعدی وجود ندارد میتوان گفت آن ناحیه سالم بوده و مشکلی ندارد.

 • با سلام
  ایا عدم اراده در باد معده نشان از اسیب دیوار مقعد است ؟
  اگه بله ایا اسیب زده شده به دیوار مقعد قابل درمان و بازگشت به حالت اول است؟

  • با سلام
   بله بی اختیاری گاز روده میتواند به سبب ایجاد آسیب‌های در ناحیه مقعد ایجاد شود برای بررسی شدت آسیب و علت بی اختیاری حضوری مراجعه کنید تا بسته به شدت تحت درمان مناسب قرار بگیرید. معمولاً برخی ورزشها و اعمال بیوفیدبک به کنترل این مشکل کمک خواهد کرد.

 • باسلام من حدودسه سال پیش تحت عمل سیگمویدرکتوم قرارگرفتم ۲۸جلسه پرتووهمین قدرشیمی درمانی وقرص انرامصرف کردم وهرروزبخاطرتخلیه یک ونیم لیتراب بوسیله کیسه درشکمم میریزم درهنگام تخلیه مثل اینکه گوشت اضافه ای میخواهدبیرون بیایدوبعدازاتمام چندباردوقطره ادارمیایدکه زیرالت تناسلیم دردکمی میایدوکف پاهایم جزجزداردپورستات وچربی وقندندارم لطفاچکارکنم

 • سلام. پدر بنده بدلیل فیستول به ناچار عمل کرد که پس از انجام عمل، کنترل مدفوع خود را ندارد و به صورت اسهال جزئی دفع می شود و مجبور شده است خود را پوشاک نماید. لطفا راهنمایی بفرمایید آیا معالجه ای وجود دارد؟

  • با سلام
   بی اختیاری از عوارض جراحی ایشان بوده برای بررسی و شدت آسیب باید حضوری مراجعه نموده بررسی شوند تا بر حسب شدت درباره درمان تصمیم گیری شود.

  • با سلام
   دوست گرامی البته که بدون مشاهده و معاینه زائده ایجاد شده در ناحیه مقعد شما نمی‌توان اظهار نظر قطعی درباره نوع و درمان آن نمود، معمولاً زائده ناحیه مقعدی از بیماری هموروئید یا فیشر ناشی می‌شود، هر چند می‌تواند به سبب یک اختلال پوستی یا بیماری منتقل شونده از راه جنسی مانند زگیل مقعدی ایجاد شده باشد که البته برخی از این ویروس‌های زگیل تناسلی زمینه‌ساز ابتلا به سرطان نیز هستند. بنابراین باید مشکل خود را جدی گرفته و پیش از وخیم شدن بیماری و بروز علایم آزار دهنده برای معاینه و درمان لازم مراجعه نمایید، بسته به تشخیص بیماری، درمانهای متفاوت دارویی و حتی جراحی پیشنهاد خواهد شد، البته نگران جراحی نباشید با کمک روشهای نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و کار و فعالیت روزمره خود را آغاز خواهید کرد.

 • سلام آقای دکتر من بعد از درد بواسیر متوجه شدم که یه چیز تقریبا خال مانندی رشد کرده این چی چیز میتواند باشد‌ آیا علاعم دیگری هم دارد ممنون تورو خدا پاسخم را بدید خیلی نگرانم

  • با سلام
   زائده ایجاد شده میتواند ناشی از بیماری هموروئید شما یوده و یا به سبب ابتلا به یک بیماری مقعدی دیگر چون زگیل مقعدی ایجاد شده باشد که باید حضوری به هر حال مراجعه نموده و پس از تشخیص تحت درمان مناسب قرار بگیرید.

 • سلام آقای دکتر . دختر بچه ۱۱ ساله من گاهی اوقات دچار بی اختیاری در دفع میشود حتی اگر شکم او معمولی کار کند واسهال نداشته باشد. ضمنا از دوران نوزادی تا کنون در بیشتر مواقع دچار یبوست شده است و این باعث خروج مدفوع با قطر غیر طبیعی و بسیار بزرگ شده است. باتشکر.

  • با سلام
   ممکن است همین ابتلا به یبوست باعث نشت مدفوع در کودک شما شده باشد لازم است تا حضوری مراجعه نموده و از ناحیه مقعدی مورد معاینه قرار بگیرد و پیش از ایجاد عوارض دیگر یبوست کودک با تغییر سبک زندگی و تغذیه تحت کنترل قرار بگیرد.

 • با سلام اینجانب حدودا دو ماه هست که یبوست شدید گرفتم البته یبوست که میگم نزدیک ۲۰ روز دست شویی نرفتم با چند تا بی زاکودیل بعد ۲۰ روز امد ولی مدفو خیلی نرم بود الان شده هفته ای یک بار ولی یبوست نیست چون خیلی نرمه بشدت بهم فشار میاد دلم پیچ میزنه ولی نمیتونم مدفو را دفع کنم هر با دو ساعت وقت من را میگیرد لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   برای بررسی علت دفع مشکل مدفوع لازم است تا حضوری مراجعه نمایید تا هم از قسمت مقعدی معاینه شده و هم تحت بررسی بیشتر انسداد نسبی در سیستم گوارشی و ناحیه روده مورد بررسی قرار بگیرید. به سلامت خود اهمیت داده هر چه سریعتر مراجعه کنید.

 • سلام اقای دکتر
  از حدود یک هفته پیش یه توده کوچیک در لبه مقعدم به وجود اومد که به مرور زمان کوچیک شد. ولی الان در اون ناحیه احساس سوزش کمی دارم. به نظرتون چیکار باید بکنم؟ایا این بیماری نگران کننده ای است؟

  • با سلام
   سوزش مقعدی به همراه زائده می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب است، بهتر است بیش از این وقت را تلف نکرده برای تشخیص و دریافت درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مراجعه کنید. بدون معاینه امکان تجویز دارو وجود ندارد. در صورت وجود زائده نیاز به جراحی خواهید داشت که البته با کمک روش نوین لیزری بدون تحمل درد و خونریزی روش سنتی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی و با بیحسی موضعی جراحی شده و در همان روز به خانه باز میگردید و از روز بعد به تنهایی کار و فعالیت روزمره خود را انجام خواهید داد.

 • سلام آقاي دكتر سوال بنده اينه كه آيا آب گرفتن با شيلنگ به داخل مقعد و شستن داخل مقعد بعد هر بار اجابت مزاج ضرره؟جايي خوندم شستن مخاط داخلش به مرور باعث مشكلاتي ميشه.اصلا حد شستن مقعد باندازه اي كه هم بهداشتي باشه هم آسيب نزنه كدوم قسمت مقعد هست؟

  • با سلام
   در حدی که سطح مقعدی و قسمتهای بیرونی قابل شست و شو هست. اجازه فرو بردن انگشت داخل مقعد به سبب آسیب به دیواره آن نداشته و در صورتی که از فشار آب برای تمزی نمودن ناحیه استفاده میشود نباید سر شیلنگ با مقعد برخود نموده و آب نیز درجه حرارت ملایم داشته باشد.

 • سلام.آقایی ۳۱ ساله هستم. مدت یک هفته است که درون مقعدم سوزش احساس میکنم.بعضی وقتها چیزی مانند حرکت یک کرم در انتهای مقعدم حس میکنم.سوزشم بعد از اجابت مجاز بیشتر میشود.من بهداشتم را خیلی خوب رعایت میکنم.و تا کنون هیچ نوع کرم یا انگل نداشتم.لطفا راهنمایی کنید.
  با تشکر از شما.

 • سلام از بچگی یبوست شدید داشتم الان یه مدته وقتی میخوام دفع کنم مدفوعم سمت پرینه میره دقیقا در فضای بین مقعد و واژن حسش میکنم از دکتر رفتن خجالت میکشم ایا این طبیعیه؟با کنترل یبوست درمان میشه؟ من ورزشکار هستم و رژیم غذایی هم دارم دکتر هم زیاد رفتم باز هم مشکل یبوست دارم

  • با سلام عارضه مقعدی ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر به سبب ابتلا به یبوست و ورزش سنگین باشد، اگر برای درمان این مشکل هیچ اقدامی نکنید، بیماری پیشرفت نموده و علایم آزار دهنده دیگری مانند خونریزی و سوزش شدید و یا مشکل در دفع مدفوع بروز خواهد کرد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود و بررسی علت مراجعه کند. بیماری مقعدی بین مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشک طبیعی است، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشد، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهد، تحرک داشته باشد و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست میشود.

  • با سلام رابطه جنسی مقعدی و وارد شدن هر جسم سختی به درون مقعد به بافت دیواره آن آسیب زده و عارضه فعلی نیز به دلیل صدمه بافتی درون مقعد رخ داده است و نیاز به مراجعه حضوری و درمان دارد. تکرار روابط جنسی مقعدی حتی درجاتی از بی اختیاری مقعدی و کاهش عملکرد عصبی عضلانی را رقم خواهد زد که گاهی جبران نمودن آن دشوار است. لازم است تا حضوری مراجعه کنید تا شدت آسیب در معاینه مقعدی مشخص و درمان مناسب دارویی یا جراحی تجویز شود. برای پیشگیری از عود و پیشرفت بیماری نیز لازم است تا از روابط جنسی مقعدی بپرهیزید. احتمال پارگی یا فیشر نیز وجود دارد.

 • بنده یک هفته میشه که معقد من سخت درد دارم به پیش دوکتر نه میرم خجالت میکشم خاهیش میکنم یک راه حل به من نشان بده تشکر فراوان دوکتر عزیز

  • با سلام درد مقعدی و اطراف آن می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی بوده یا مربوط به مشکلات استخوان دنبالچه و حتی اسپاسم و گرفتگی عضلات دریچه‌ای مقعد باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و درمان لازم بسته به نوع بیماری مراجعه حضوری نمایند. نشستن در لگن آب گرم و کمپرس گرم به کاهش درد کمک خواهد کرد. بیماری مقعدی در میان مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشکان امری عادی است و جای نگرانی و خجالت وجود ندارد.

 • سلام اقای دکتر بعد از زایمانم دومم حس میکنم انگار یکی از چینهای اطراف مقعدم باز شده اصلا احساس درد ندارم انگار یه گوشت اضافه یه ساتی اومده بیرون.. باید چیکار کنم روم نمیشه برم دکتر

  • با سلام تغییرات هورمونی دوران بارداری باعث تغییراتی در عملکرد دستگاه گوارش و کاهش تحرک روده و بروز یبوست و زمینه ساز ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید و یا فیشر در زنان باردار است که معمولاً در صورت عدم رعایت اصول رفتاری و رژیم غذایی مطلوب در این دوران منجر به این عارضه خواهد شد و پس از زایمان در صورت عدم توجه تشدید خواهد شد. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. درمان زائده فقط با جراحی امکان پذیر است که خوشبختانه با روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون بیهوشی جراحی شده و زود سلامت خود را باز خواهید یافت. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید و از مواد غذایی کمتر نفاخ مصرف کنید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر افتاد انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. در صورتی بهبود خواهید یافت که مشکل یبوست رفع شود و به سبب درد عمل دفع را به تاخیر نیاندازید.

 • سلام دکتر جان شکمم هر چهار پنج روز یک بار کار می کند وموقع دفع مدفوع سفت و درد ناک است وموقع تخلیه باید کامل تخلیه شود وگرنه نمی توانم جمع کنم وبلند شوم باید نیم ساعت بشینم تا خوب خالی شود بعضی وقت ها خونریزی می کند این خطری دارد یا نه ممنونم اگر پاسخ فرمایید

  • با سلام
   ارضه مقعدی ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر به سبب ابتلا به یبوست باشد، در صورتی که برای درمان این مشکل هیچ اقدامی نکنید دیر یا زود بیماری پیشرفت نموده و علایم آزار دهنده دیگری مانند خارش و سوزش شدید و یا مشکل در دفع مدفوع بروز خواهد کرد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود و بررسی علت مراجعه کنید. بیماری مقعدی بین مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشک طبیعی است، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست میشود.

 • مدت سه ماه مباشد عمل ابسه انجام دادم حالا بعضی مواقع احساس میکنم ی رطوبتی از دور مقعدم خارج میشه لطفا راهنمایی فرمایید

  • با سلام برای بررسی از نظر عود آبسه و یا ابتلا به عوارضی چون فیستول مقعدی حضوری مراجعه نمایید.

 • آیا میتوان به پزشک مراجعه نکرد و آبسه را با طی مراحل در خانه حل کرد ؟ آیا اگر با صابون دور مقعد را بشوییم باعث از بین رفتن آبسه میشود؟

  • با سلام آبسه مقعدی بیماری است که در صورت عدم درمان به موقع زمینه ساز یک بیماری پر دردسر دیگر به نام فیستول مقعدی خواهد بود بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری بیش از این روند درمانی را به تأخیر نینداخته و زودتر مراجعه شود. تنها راه درمان قطعی آبسه مقعدی نیز انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی و تخلیه خود به خود درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • کودک پنج ساله ام از کودکی تا الان هر چند وقت یک بار خوب میشود ولی اکثر مواقع مدفوع سفت دارد بطوریکه گاهی لکه خون هم دراثر سفتی روی آن دیده میشود علت درمانش چیست

  • با سلام ممکن است ابتلا به یبوست فرزند شما را دچار یک بیماری مقعدی و درد مقعد کرده باشد برای تشخیص قطعی مشکل مقعدی باید حضوری مراجعه نمایید. برای کنترل یبوست باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهند، تحرک داشته باشند و ورزش کنند، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانند و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزند و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنند. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزند زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست میشود.

 • سلام وقت بخیر
  آقای ۲۸ ساله چند ساله میشه که سندروم روده تحریک پذیر دارم و معمولا مدفوع کامل تخلیه نمیشه بعد اجابت مزاج بار هر روشی که خودم تمیز میکنم بوی بد اطرافیان را آزار میده وین باعث شده گوشه گیر و خجالتی باشم البته آبسه مقعد داشتم که جراحی کردم ولی بی اختیاری نفخ هم دارم

 • باسلام خسته نباشید اقای دکتر وقتی مقعدمو جمع میکنم احساس میکنم یه چیزی مثل سنگی به اندازه نخودی مونده اذیتم میکنه دو روزه اینطوریم لطفا راهنماییم کنید واقعا خرج زندگی بالاست مستاجرم با دو فرزند نمیرسم به دکتر ممنون از لطفتون

  • با سلام زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر باشد، عدم توجه به درمان به موقع این زائده باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگری مانند سوزش و درد و یا سختی در عمل دفع مدفوع و خونریزی خواهد شد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی رفع نخواهد شد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.