banner
آذر ۱۸, ۱۳۹۵

بیماری بواسیر یا هموروئید چیست؟ و علل بروز این بیماری

علل بروز بواسیر یا هموروئید

احتمالاً کلمه‌ی بواسیر یا هموروئید بسیار به گوش‌تان خورده است. این کلمه بسیاری از افراد را به یاد مشکلات جسمی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌‌هایشان در سنین پیری می‌اندازد، اما بر خلاف تصور عموم این بیماری از سنین جوانی شروع می‌شود. این اختلال خاموش ممکن است بدون بروز نشانه‌های واضحی در بدن فرد به وجود آید و حتی در صورت ظهور علایم نیز به دلیل جوانی و بی‌توجهی فرد به آن‌ها، سال‌ها از نظر فرد مخفی بماند. در ادامه با بیماری بواسیر یا هموروئید و دلایل ایجاد آن مطلع خواهید شد تا در صورت بروز این بیماری نسبت به درمان آن اقدام کنید.

 

بیماری بواسیر یا هموروئید چیست؟

بیماری بواسیر یا هموروئید چیست؟

بیماری بواسیر با نام علمی هموروئید به صورت تورم و التهاب مویرگ‌های موجود در خروجی دستگاه گوارش یعنی مقعد بروز می‌کند. دیواره‌ها‌ی درونی مقعد چهار سانتی‌متر انتهایی روده‌ی بزرگ به دلیل داشتن خاصیت ارتجاعی و عملکرد دریچه‌ای آن از رگهای بالشتکی با دیواره‌های حساس تشکیل شده است . مویرگ‌های بخش ‌انتهایی دستگاه گوارش که موظف به مراقبت از کانال مقعد هستند، در هنگام دفع مدفوع خشک دچار کشش و ملتهب خواهند شد. کشیدگی دیواره‌ی سیاهرگ‌ها با کاهش توان انقباضی مانع پمپاژ خون به سمت نواحی بالاتر و بازگشت آن به قلب می‌شوند. بنابراین هر عاملی که مانع بازگشت خون داخل این عروق مخرج به قلب شود سبب افزایش فشار داخل این سیاهرگهای دهانه مقعد شده و سبب گشاد شدن وپیچ در پیچ شذن این عروق خواهد شد که به آن بواسیر یا هموروئید گفته میشود.

بواسیر یا هموروئید دربین چه افراد و سنینی بیشتر شایع میباشد؟

 

بواسیر یا هموروئید دربین چه افراد و سنینی بیشتر شایع میباشد؟

به طور کلی بیماری بواسیر یا هموروئید در نیمی از افراد بالای ۵۰سال در جامعه شایع میباشد که فقط برخی از آنها دارای نشان و علامت میشوند، البته به این مفهوم نیست که جوان ترها در خطر ابتلا به این بیماری نباشند. دربین مردم جامعه افراد چاق، خانمهای باردار و حتی ورزشکاران و افرادی که نسبت به بلند کردن اجسام سنگین اقدام میکنند بیشتر از سایر مردم در خطر ابتلا به بواسیر یا هموروئید هستند.

علت بروز هموروئید چیست؟

با وجود مشخص نبودن دلیل قطعی بیماری هموروئید، پر واضح است که عدم پایبندی به برخی اصول تغذیه‌ای و سبک زندگی نادرست در به وجود آمدن آن بی‌تأثیر نیست که لیستی از آن‌ها عبارت است از:

 • عدم مصرف روزانه‌ی آب به میزان کافی: کم‌آبی بدن باعث سفت و سخت شدن مدفوع درون روده‌ها خواهد شد به صورتی که مدفوع سخت به سختی درون روده حرکت کرده و در سطح دیواره‌های درون کانال مقعد خراش ایجاد می‌کند.
 • مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل: الکل باعث ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه گوارش می‌شود.
 • مصرف ناکافی میوه و سبزیجات: مصرف ناکافی میوه و سبزیجات و مواد غذایی حاوی فیبر منجر به کاهش سرعت حرکت مواد غذایی درون روده‌ها و ایجاد یبوست در فرد می‌شود.
 • اضافه‌وزن: چاقی و اضافه وزن علاوه بر ایجاد کم تحرکی در فرد و کاهش سرعت حرکات روده‌ای، فشار بیشتری را بر ناحیه مقعد وارد می‌کند.
 • فعالیت‌های بدنی سنگین و نادرست: ورزش‌های سنگینی که به شیوه‌های غیر اصولی با وارد کردن فشار زیاد بر بدن انجام می‌شود به خروجی دستگاه گوارش و کف لگن آسیب وارد می‌کند.
 • پرهیز از فعالیت بدنی و زندگی ماشینی: کم‌تحرکی و عادت به زندگی‌های ماشینی فعالیت دستگاه گوارش را کم می‌کند.
 • باقی ماندن طولانی مدت در وضعیت ایستاده یا نشسته: شغل‌های نشسته امروزی مانند کارمندی یا رانندگی در مسافت‌های طولانی با تحت فشار قرار دادن مقعد زمینه‌ساز بیماری بواسیر هستند.
 • حمل وسایل سنگین و بیشتر از توانایی جسمی فرد: بلند کردن اجسامی با وزنی بیش از حد نرمال توان فیزیکی بدن فرد به عضلات کف لگن از جمله کانال مقعد آسیب می‌رساند.
 • ازدیاد فشار شکمی با سرفه‌های شدید و مکرر: با سرفه فشار ناحیه‌ی داخل شکم افزایش می‌یابد و با هر بار تکرار شدن آن عضلات کف لگن نیز تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.
 • زور زدن هنگام دفع مدفوع: اجابت مزاج با زور عضلات ناحیه‌ی مقعد را بیش از حد کشیده و تحریک می‌کند.
 • رابطه‌ی جنسی مقعدی: به دلیل دریچه‌ای بودن عضلات ناحیه مقعد و بسته بودن آن در مواقع عادی، هنگام نزدیکی مقعدی آلت تناسلی با زور و فشار آن را باز می‌کند، همین فشار عضلات و اعصاب آن را تضعیف و کنترل بر دریچه را کم می‌کند. تکرار رابطه‌ی جنسی مقعدی دیواره‌ی عروقی این ناحیه را نیز نازک و تحریک می‌کند.

بیماری هایی که ممکن است به بواسیر یا هموروئید منجر شوند

 • تجربه‌ی اسهال و یبوست‌ مزمن: ممکن است آسیب در دریچه مقعد هنگام خروج سریع مدفوع در هنگام اسهال با ایجاد اصطحکاک یا خروج کند و به سختی آن حین یبوست با ایجاد فشار به وجود آید.
 • اختلالات کبدی: مشکلات کبدی با ایجاد اختلال در روند طبیعی فعالیت دستگاه گوارش می‌تواند زمینه‌ساز هموروئید شود.
 • کانسر کولون(سرطان قسمتی از روده بزرگ): سرطانی شدن قسمت‌هایی از روده مانع حرکات روده‌ای و ایجاد مشکلاتی در هضم و دفع مدفوع می‌شود.
 • پارگی مقعد هنگام برش عضلات کف لگن در زایمان سخت: در برخی زایمان‌های سخت برای کمک به خروج سر نوزاد، نیاز به برش‌های عمقی‌تر در ناحیه‌ی کف لگن است، بی‌احتیاطی حین برش می‌تواند عضلات ناحیه‌ی مقعد را نیز درگیر و به آن آسیب بزند.
 • ضعف عصبی عضلانی دریچه مقعدی به علت کهولت سن: ممکن است با بالا رفتن سن کنترل عصبی عضلانی فرد بر ناحیه‌ی مقعد کم شود و کنترل فشار وارد بر آن از توان فرد خارج گردد.
 • بارداری: بارداری نه تنها به دلیل تغییرات هورمونی مؤثر بر دستگاه گوارش و ایجاد یبوست، بلکه به دلیل فشار ناشی از بزرگی شکم و رحم باعث تحریک ناحیه‌ی مقعد می‌شود.
 • اختلالات روحی و روانی: مشکلات و بیماری‌های روحی مانند افسردگی نه تنها روح بلکه جسم فرد را تحت تأثیر کم‌توجهی و آسیب قرار می‌دهد.
 • اعتیاد به مواد مخدر: مواد مخدر از جمله تریاک با برهم زدن عملکرد صحیح دستگاه گوارش و ایجاد یبوست فرد را مستعد هموروئید می‌کند.
 • مصرف برخی داروها: اختلالات گوارشی ناشی از عوارض برخی داروها نیز فرد را در معرض آسیب بواسیر قرار می‌دهد.

نکته: یبوست‌های مزمن به صورت دفع ناکامل مدفوع و چند روز در میان با ایجاد فشار در عضلات دریچه‌ای ناحیه‌ی مقعد باعث اختلال در حرکت یاری‌دهنده ماهیچه‌های صاف راست روده‌ی این ناحیه به عروق آن شده و بدین گونه زمینه را برای ابتلا به هموروئید فرآهم می‌کنند. بسته به میزان فشار وارد شده حین عمل دفع و تعداد دفعات تجربه‌ی یبوست‌های سنگین و آزاردهنده، آسیب وارده به عروق ناحیه‌ی مقعد شدت می‌یابد. با هر بار تکرار شدن اجابت مزاج‌های طولانی و سخت، اختلال در عملکرد دریچه انتهایی روده‌ و آسیب عروقی بیشتر و بیماری در فرد پیشرفته‌تر خواهد شد. در نهایت فرد زمانی متوجه جراحت کانال مقعد خود خواهد شد که نشانه‌هایی چون درد و خونریزی ظاهر شود.
بیماری هموروئید می‌تواند با علایم و نشانه‌های متفاوتی در هر فرد بروز کند. توجه به موقع به نشانه‌ها و پیگیری فوری آن‌ها بهترین راه‌کار درمانی این بیماری است. به دلیل آسیب دیدن ناحیه‌ی مقعدی در این بیماری دور از ذهن نیست که در ۹۹ درصد موارد کسی جز خود فرد متوجه آن نخواهد شد. اگرچه نمی‌توان این توقع را از کودکان یا افراد عقب‌مانده داشت ولی در آنان نیز والدین یا اطرافیانی هشیار می‌توانند در آگاهی به موقع از آن مفید باشند.

خطر بروز همورئید در بین افراد شاغل

بروز همورئید در بین افراد شاغل

هر حرفه‌ای دارای مزایا و معایب مربوط به خود است. کار بخش مهمی از زندگی هر کس است که می‌تواند حس خوبی از مؤفقیت را به ارمغان بیاورد. با این وجود نوع خاصی از مشاغل و عادت‌های غلط رفتاری در محیط کار نیز ممکن است به مشکلات غیر قابل پیش بینی منجر شود و بیماری همورئید یکی از آن‌ها است. به طور کلی، هر کاری که شامل موارد زیر باشد عامل خطر برای ابتلا به بیماری هموروئید محسوب می‌شود. این عوامل خطر عبارت‌تند از:

 • باقی مانده به حالت نشسته به مدت طولانی و به طور مداوم: عمدتاً مشاغل اداری و یا کسانی است که به مدت طولانی در پشت یک میز یا در مقابل کامپیوتر قرار می‌گیرند، به همراه رانندگان اتوبوس، کامیون و حتی خلبانان در این گروه قرار می‌گیرند. باقی ماندن برای مدت طولانی به حالت نشسته، گردش خون را در اندام تحتانی دشوارتر می‌کند. این افراد به منظور پیشگیری از ابتلا به بواسیر باید عادات طبیعی استفاده از پله به جای آسانسور، پیاده روی کوتاه مدت قبل و بعد از کار و تغییر وضعیت بدن هر دو ساعت یک بار را در خود تقویت کنند.
 • باقی مانده به حالت ایستاده به مدت طولانی و به طور مداوم: این حالت عمدتاً مربوط به حرفه‌هایی است که شانس زیادی برای نشستن ندارند مانند کارگران، پیشخدمت‌ها، آرایشگران و فروشندگان و غیره. ایستادن طولانی نیز دارای اثرات منفی بر عضلات و اسکلت فرد و همچنین بر روی عروق و گردش خون است. توصیه می‌شود در حین کار حالت پاها عوض شده و با ایستادن بر روی انگشتان پا یا تغییر وزن و سنگینی خود بر روی هر پا هر دو الی سه دقیقه مانع آسیب‌های احتمالی شوند.
 • فعالیت‌های شدید فیزیکی و سنگین: کارکنان انبارها و بنادر هر دو متعلق به این گروه هستند. فعالیت فیزیکی ناگهانی و شدید می‌تواند فشار روی عروق خونی رکتوم را افزایش دهد. بنابراین توصیه می‌شود به درستی تمام حرکات بدنی را انجام دهند. همچنین پیشنهاد می‌‌شود که با ورزش مناسب کف لگن و عضلات اطراف اندام‌های لگنی (مثانه، واژن و رحم …) را تقویت کنند.
 • سطوح بالای استرس و تنش محیط کار: استرس می‌تواند به راحتی بر عملکرد بدن از جمله حرکت روده تأثیر بگذارد. افرادی که دارای مشاغلی هستند که نیاز به صرف زمان طولانی دارد، ممکن است نیاز به توالت را به تعویق بیندازند و با این کار خطر ابتلا به یبوست و در نتیجه بواسیر را در خود افزایش دهند. بنابراین لازم است تا با مذاکره با مسئولین محیط کاری خود حتماً وقتی را برای استراحت و دستشویی در محیط کار در نظر بگیرند.

ارتباط بین سرطان و بواسیر(هموروئید)

بواسیر یا هموروئید هرگز سبب ایجاد سرطان نمیشود اما چون امکان همزمان آن وجود دارد در تمام موارد خاص در بالای ۴۰سالگی بخصوص اگر علامت اصلی فرد خون ریزی باشد جهت تشخیص دقیق ورد نمودن احتمال سرطان کلونوسکپی و رکتوسیگموئیدسکپی لازم است در ضمن بواسیر سبب خون ریزی سیاه رنگ نمیشود

هموروئید یا بواسیر در کودکان

هموروئید یا بواسیر در کودکان

هموروئید یک وضعیت پزشکی کاملاً رایج است. هموروئید بیماری است که بر مردان و زنان تأثیر می‌گذارند و تخمین زده می‌شود که نیمی از جمعیت جهان در سن ۵۰ سالگی به آن مبتلا می‌شوند. از آن‌جایی که هموروئید به عنوان یک بیماری پیری شناخته می‌شود و در افراد مسن شایع‌تر است، اکثر افراد از احتمال ابتلا هموروئید در کودکان آگاهی ندارند. به گفته انجمن جراحان کولون آمریکایی، میلیون‌ها آمریکایی در سنین مختلف مبتلا به هموروئید هستند.

علایم بیماری هموروئید در کودکان

بعضی از کودکان، تورم عروق خونی را در داخل و اطراف مقعد و رکتوم تجربه می‌کنند. هموروئید اغلب باعث خونریزی حین اجابت مزاج و همچنین خارش، حساسیت و درد در اطراف دریچه مقعد می‌شود. یک کودک مبتلا به هموروئید ممکن است پس از اجابت مزاج در کاغذ توالت خون ‌ببیند. بنابراین اگر فرزندتان از خارش و سوزش در ناحیه مقعد شکایت کند، نباید هموروئید را به عنوان یک علت احتمالی نادیده بگیرید.

علل بواسیر یا هموروئید در کودکان

عوامل مختلفی می‌توانند باعث ایجاد هموروئید در کودکان شوند. نشستن کودک روی سطوح سخت یکی از این عوامل است. اما هموروئید در کودکان معمولاً به سبب یبوست ایجاد می‌شود. رژیم غذایی نامناسب وعدم تحرک می‌تواند مدفوع کودک را خشک و سفت کند، بنابراین عبور و دفع آن مشکل شده و عمل اجابت مزاج دشوار می‌شود. همانند بزرگسالان، این مشکل در کودکان باعث ایجاد آسیب در عروق رکتوم و ناحیه مقعد خواهد شد.

درمان بواسیر یا هموروئید در کودکان

درمان هموروئید در کودکان می‌تواند یک چالش باشد، زیرا اکثر داروهای ضد واریسی و درمان‌های موجود امروزه برای بزرگسالان تهیه شده است. بنابراین طیف گسترده‌ای از داروهای درمانی هموروئید برای بزرگسالان در داروخانه‌ها موجود است.
به طور کلی درمان‌های طبیعی امن‌ترین راه برای درمان هموروئید در کودکان است. مؤثرترین روش درمان تغییر رژیم غذایی کودک و اصلاح عادات رفتاری و سبک زندگی است. از آن‌جا که یبوست بزرگترین علت هموروئید در کودکان است، احتمالاً کنترل یبوست مهمترین راه برای جلوگیری از هموروئید در کودک است. اضافه کردن فیبر و مایعات حدود هشت لیوان روزانه به رژیم غذایی کودک اولین گام برای جلوگیری از یبوست است. مصرف برخی از نوشیدنی‌ها مانند آبمیوه و انواع توت‌ها، آب نارنگی و آب انار گزینه‌های خوبی هستند. یکی از روش‌های اصلاح عادت‌های رفتاری کودک توجه به ورزش و فعالیت بدنی منظم کودک است تا به جلوگیری از یبوست و هموروئید کمک کند. ورزش می‌تواند سلامت کلی کودک و همچنین سلامت روده را بهبود بخشد.بهتر است به کودک خود آموزش دهید تا به محض احساس نیاز به دفع مدفوع به دستشویی رود و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج بپرهیزد. از طرفی او را تشویق کنید تا زمان کمتری در دستشویی صرف کند و از زور زدن حین اجابت مزاج بپرهیزد. روش‌های درمانی مناسب برای کنترل هموروئید کودک که والدین باید به ان‌ها توجه کنند عبارت‌اند از:

 • حمام روزانه‌ی کودک با آب گرم و سپس خشک نمودن محل، شستشو محل مقعد با صابون می‌تواند هموروئید را تحریک کند؛
 • حمام آب گرم نشسته در لگن به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دو تا سه بار و سپس خشک نمودن محل
 • آموزش روش صحیح خشک نمودن یا تمیز کردن مقعد بعد از اجابت مزاج به کودک و استفاده از دستمال مرطوب و نرم
 • کمپرس یخ برای تسکین درد مقعد کودک
 • مصرف دوز مناسب استامینوفن برای کنترل درد مقعد کودک
 • مصرف داروهای ضد هموروئید بدون نسخه مخصوص کودک با نظر پزشک

چنانچه هموروئید در عرض دو هفته بهبود نیافت یا خونریزی شدید رخ داد حتماً با پزشک تماس گرفته شود. در موارد شدید بیماری که با این روش‌ها کنترل نمی‌شود، معمولاً جراحی توصیه خواهد شد و از آن‌جایی که کودک در سن رشد است، روش باند لاستیکی برای از بین بردن هموروئید کودک پیشنهاد نخواهد شد.

شدت بیماری همورویید در کودکان

اگر چه عود هموروئید در کودکان شایع نیست، اما می‌تواند رخ دهد، بنابراین توجه به نشانه‌های بیماری و مراقبت از کودک مهم است. برای احتیاط، هر نشانه‌ای از یبوست باید جدی گرفته شود و بلافاصله به آن پاسخ داده شود تا منجر به ایجاد دوباره‌ی هموروئید در کودک نشود.
منبع:Hemorrhoid

Save

پرسش و پاسخ
 • باسلام من درمدفوع خون دیدم رفتم دکتر جراح برام وق گذاشت برم اتاق عمل بیهوش بشم بعد داخل مقعد منو. ببینن ولی اسمش کونولوسکوپی نیس الان میترسم چکار. کنم انجام بدم یان ممنون منو راهنمایی کنید. باتشکر

  • با سلام
   نگران نباشید هر نوع تست مشابه کلونوسکوپی نیز قابل تحمل بوده و جای ترس نگرانی ندارد. بهتر است برای تشخیص سریع بیماری خود مطابق نظر پزشک مربوطه عمل نمایید.

 • باسلام قبلا سوال پرسیدم ولی باین وجود سوال دیگه ای داشتم .سوالم اینکه این سه ماهی که بعد از دفع مقدار زیادی خون میبینم واینکه سابقه یبوست طولانی مدت دارم .حال اگه بیام مطب وتشخیص بدین که سرطان دارم .ایا سرطان قابل درمان هست یانه .درضمن سه ماهه بچه شیر میدم .وزایمانمم سزارین بوده.بعد میخواستم ببینم اگه تحت درمان قرار بگیرم برای شیر دهی مشکل پیش نمیاد

  • با سلام
   نگران نباشید حتی در صورت وجود و تایید بیماری سرطان در شما قابل درمان بوده و پس از تعیین نوع درمان مناسب آن در رابطه با شیردهی شما تصمیم گیری میشود، بهتر است به جای نگرانی بی مورد هر چه زودتر برای تشخیص بیماری و دریافت درمان مناسب مراجعه کنید. معمولاً علت خونریزیهای مقعدی بعد از زایمان ابتلای مادران به بیماریهای یبوست و یا هموروئید ناشی از آن در دوران بارداری است. بنابراین به جای اما اگر زمان را غنیمت شمرده هرچه زودتر برای تشخیص و دریافت درمان مراجعه کنید.

 • مدت سه ماهه که پس از دفع مدفوع مقدار زیادی خون از مقعدم خارج میشه .سابقه یبوست هم دارم میخواستم ببینم علتش چی

  • با سلام
   احتمالا ابتلا به بیماری یبوست و عدم توجه به درمان و کنترل آن در مدت طولانی باعث شده تا دیواره دچار آسیب شده و به انواع بیماریهای مقعدی مبتلا شوید ولی از آنجایی که خونریزی مقعدی میتواند نشانه‌ای ای برای بیماریهای مهلک سرطان و بیماری‌های جدی گوارشی باشد باید آن را جدی گرفته و هر چه زودتر پیگیری کنید حتی ممکن است نیاز به بررسی تشخیصی دقیق‌تر چون تست کلونوسکوپی داشته باشید تا بیماری به درستی تشخیص داده شده و درمان مناسب آن قبل از وخیم شدن بیماری تجویز گردد.

 • باسلام من چهل ساله ی هفتس دچار شدم ی بار در مدفوع فقط خون دیدم درد ندارم سوزش خارش کمردرد زیر. دلم شدید. درد میکنه در شهرستان تفرش هستم فعلا دکتر هم نیس رفتم بدنسازی اینطوری شدم میشه منو راهنمایی کنید

  • با سلام
   حتماً لازم است برای بررسی وضعیت مقعد خود حضوری مراجعه کنید تا پس از بررسی ناحیه درمان لازم بسته به شدت پیشرفت بیماری تجویز شود. در صورت عدم مراجعه به موقع بیماری پیشرفت کرده و شانس نتیجه گرفتند و بهره بردن از درمان دارویی را از دست خواهید داد. با گذشت زمان علایم آزاد دهنده دیگری از بیماری بروز خواهد کرد که زندگی عادی شما را مختل می‌کنند.

 • سلام میخواستم بدونم اگرنیاز به عمل جراحی با لیزر باشه هزینه اش چقدر میشه این روش درمان خیلی بالاست بعدا دیگه فرد دچار این عارضه نمیشه یعنی صددرصد درمان میشه

  • با سلام
   در صورت تغییر سبک زندگی غلط و اصلاح تغذیه و ترک عوامل محرک با جراحی لیزری تضمینی و صد در صد بدون بازگشت درمان خواهید شد.

 • سلام من خونریزی شدید قبل از مدفوع دارم درد ندارد درضمن خون به رنگ تیره و گاهی اوقات لخته ای است نزدیک یک سال است هر روز شدیدتر میشود شرایط رفتن به دکتر را نداریم لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   حتما باید برای بررسی وضعیت خود حضوری مراجعه کنید تا تحت درمان مناسب قرار بگیرید. درمانها توصیه شده بسته به نوع و مرحله بیماری شامل انواع درمانهای دارویی و یا جراحی خواهد بود که در صورت نیاز به جراحی میتوانید با روش جراحی لیزری بدون درد و خونریزی سرپایی درمان شده و از صبح روز بعد از عمل سلامت خود را باز یافته و زندگی روزانه خود را همانند گذشته بدون نیاز به کمک دیگران داشته باشید.

 • سلام نزدیک یک سال است خونریزی شدید مقعدی دارم خونریزی قبل از مزاج اتفاق می افتد یبوست شدید گرفتم روزی ۳یا۴بار خون ریزی شدید دارم در صورتی که هفته ای یک یا دو بار اجابت مزاج دارم اوایل خون تقریبا روشن بود اما حالا خون گاهی اوقات به صورت لخته وسیاهرنگ است بیرون مقعدی گوشتی به اندازه نخود هست ولی بدون درد خآرش و قرمز رنگ است و گاهی اوقات فقط درد خفیف در سمت چپ دارم خیلی زود میگذرد .خواهش میکنم جواب بدین چون شرایط رفتن به دکتر را اصلا ندارم راهنمایی کنید

  • با سلام
   شما در شرایطی هستید که حتما لازم است حضوری مراجعه کنید. برای بررسی علت خونریزی باید حتما تحت بررسی بالینی قرار گرفته و در صورت نیاز باید تحت بررسی دقیق روشهای کمک تشخیصی کولونوسکوپی قرار بگیرید تا پس از مشخص شدن محل دقیق خونریزی درمان متناسب تجویز شود. عدم مراجعه به موقع شما را دچار عوارض دیگر از جمله کم خونی قرار دهد که سلامت شما را به خطر می اندازد.

 • با سلام من دیشب متوجه شدم که موقع دستشوی لبه داخلی مقعد یه گوشت اضافه میزنه بیرون ببخشید واقعا اسمش نمیدونم چی ،خیلی وقت یبوست دارم همیشه موقع دستشویی از دستم کمک میگیرم ،تا بتونم دستشویی کنم ،آقای لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم ،بخداسرکارم یجوری حتی برای یک مغازه رفتن مشکل دارم ،،

  • با سلام
   دوست عزیزم دفع مدفوع زورکی و عدم توجه به یبوست طی سالیان متمادی باعث شده تا دچار یک عارضه مقعدی شده باشید که در حال حاضر خود را به شکل زائده مقعدی بروز داده شود که اگر به این موضوع توجه نکنید منجر به عوارض دیگری نیز خواهد شد که سلامت شما را به خطر انداخته و گاهی پاسخ به درمان را سختر خواهد کرد. در حال حاضر ابتدا باید برای سلامت خود زمان گذاشته حضوری مراجعه کنید تا بسته به شدت بیماری تحت درمان مناسب دارویی و یا غیر آن قرار بگیرید. در صورت نیاز به جراحی میتوانید با روش نوین لیزری بدون عارضه درمان شده و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز بعد زندگی عادی روزانه خود را داشته باشید.

 • سلام ببخشید دکتر این بیماری بواسیر پماد داده به نام ام جی که بعد از استفاده حواص پردی دارداین پماد استفاده کند یا نه

 • سلام.ببخشید آقای دکتر من در اطراف معقدم احساس درد میکنم در مواقع دستشوی وبعد از دستشوی.من قبلن هم هموروئد عمل کردم.میخواستم بدونم علت درد درمعقدم چیه

  • با سلام
   دوست گرامی درد مقعدی تنها و بدون وجود خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری ناحیه مقعد مانند بواسیر یا شقاق باشد که البته میتواند نشان دهنده عود بیماری سابق در شما نیز باشد. با این حال وجود به سبب احتمال برخی بیماریهای اسپاسمی دیگر مقعد باید حضوری مراجعه نموده و تحت درمان مناسب خود قرار بگیرید. برای تشخیص معاینه بالین و ارزیابی کلینیکال لازم است و بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای بررسی و درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. مراجعه فوری شانس بهره بردن از فرصت طلایی اثربخشی درمان دارویی را بالا برده و احتمال نیاز به جراحی را محدود خواهد کرد.

 • تا چه مدت نباید ورزش سنگین از قبیل بدن سازی انجام داد راهی وجود دارد که بتوان ورزش سنگین یا در حد نیمه سنگین انجام داد چون من در هنگام ورزش به این بیماری دچار شدم چند وقت باید استراحت کرد تا دوباره بتوانم ورزش بدن سازی انجام بدم . باتشکر

  • با سلام
   بسته به شدت بیماری و درمان آن و پاسخ به درمان شما باید نسبت به شروع ورزش نظر داد و معمولاً اجازه ورزش سنگین ندارید.

 • باسلام واحترام.آیاباداشتن سابقه ۷سال همورویید,سابقه ژنتیک درخانواده وانجام جراحی جهت درمان در۳نفرازاعضای خانواده,خونریزی شدیدخصوصا وابسته به هورمون پروژسترون (فازلوتِال,یکفته قبل ازشروع پریودکه باشروع پریودخونریزی مقعدقطع می گردد,)هموروییدباجراحی لیزرقابل درمان می باشد.احتمال بهبودی چند درصدمی باشد.آدرس مرکز جراحی همورویید بالیزردرمشهد(جراح خانم)سراغ دارید؟باسپاس

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت خود باید حضوری مراجعه کنید تا علت خونریزی دقیق مشخص شود. با روش لیزری در صورتی که نکات مراقبتی پس از درمان را رعایت کنید و در سبک زندگی و تغذیه خود تغییر ایجاد کنید تضمینی و صد در صد بهبود خواهید یافت.

 • باسلام واحترام موقع مزاج درد و سوزش مقعد دارم در کناره های مقعد جوش سر سفید هستش که درد اوره و به مرور کم یا ازبین میره خونریزی اصلا ندارم به پزشک عمومی مراجعه کردم و پماد وشیاف انتی همورویید دادن بعد از مصرف یک هفته خوب شدم ولی ۳ روز بعد از قطع دارو دوباره عود کرد در دوره درمان نیز روزی ۲۰ دقیقه در لگن گرم با بتادین نشت میکردم لطفا راهنمایی بفرمایید چه کنم ایا مصرف دارو رو ادامه بدم یا خدمت برسم دکتر جان

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه نمایید در صورتی که درمان دارویی مؤثر نباشد لازم است تا روشهای درمانی غیر دارویی توصیه و تجویز گردد برای تشخیص قطعی نوع بیماری و مرحله پیشرفت آن حضوری مراجعه شود.

 • سلام دکتر
  من۳۶سالمه و همورویید خارجی داشتم اندازه نصف لوبیا که الان نه درد داره وخونریزیش هم یه روز بود بند اومده نیاز هستش به دکتر مراجعه کنم

  • با سلام
   عدم توجه به درمان صحیح و کامل بیماری مقعدی ایجاد شده باعث میشود تا به زودی علایم ناراحت کننده با شدت بیشتری بروز کنند لازم است تا برای درمان قطعی خود مراجعه کنید. نگران نباشید امکان برداشت و جراحی زائده ایجاد شده با کمک روش لیزری که بدون درد و خونریزی نیز انجام می‌شود، وجود دارد، اما برای رهایی کامل از این بیماری و عدم عود و بازگشت زائده باید تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید، از نگه داشتن و به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری نموده و به محض احساس دفع خود را به دستشویی برسانید، مایعات فراوان مصرف نموده و استفاده از مواد غذایی پر فیبر، میوه و سبزیجات را فراموش نکنید، از انجام کارهای سنگین و بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید و تحرک و فعالیت بدنی سبک و منظم داشته باشید.

 • با سلام
  شب میخواستم بخوابم مقعد خارش داشت صبح که بیدار شدم دیدم دور مقدم به اندازه‌ی نصف لوبیا یه چیزی در اومده که سفت بود و روش رگه های خون بود الان سه روزه دردش کم شده و یه خورده خون ریزی داره آیا این خون ریزی بند میاد …در کل نگران کنندس یا نه؟

  • با سلام
   لازم است تا برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه کنید زائده برای تشخیص نیاز به معاینه بالینی دارد و بدون معاینه حضوری نمیتوان گفت خطرناک است یا خیر. حتماً برای درمان خود و بررسی وضعیت حضوری مراجعه نمایید.

 • سلام.من ۲۶ ساله هستم.شغلم طوریه که ۹ ساعت در روز ‍پشت کامپیوتر میشینم ولی مرتب ورزش میکنم.آب هم کم نمیخورم..مشکل یبوست هم ندارم.ولی گاهی پیش میاد که موقع اجابت مزاج خونریزی دارم.الان چند روز هست که این خونریزی زیاد شده..حتی موقعی که بیرون رویم مدفوع هم نبوده..بعد حس میکنم یه چیزی هست اطراف مقعد..نمیدونم التهاب هست یا چیز دیگه..ولی مثل جوش نیست..خیلی نگرانم که هموریید باشه.حتما باد دکتر برم تا تشخیص بدن؟

  • با سلام
   با توجه به توضیحاتی که دادید احتمال ابتلای شما به بیماری هموروئید بسیار زیاد است هتر است تا هر چه زودتر تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد نموده و از نشستن مداوم و طولانی مدت خودداری نمایید لازم است تا هر یک الی دو ساعت در محیط کار خود ایستاده و قدم بزنید تا خون در ناحیه مقعدی جریان پیدا کرده و از وارد شدن فشار بیش از حد به عروق انتهایی ناحیه مقعد و ابتلا به بیماری هموروئید پیشگیری نمایید. هر چه زودتر برای بررسی وضعیت بیماری مقعدی و دریافت درمان متناسب اقدام کرده و حضوری مراجعه کنید.

 • من هموروئید دارم و دکتر نرفتم زود زود یبوست میگیرم پماد آنتی هموروئید تهیە کردم و میخواهم استفادە کنم اما از کارآیی آن مطمئن نیستم لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   مطمئناً درمان خودسرانه به نتیجه نخواهد رسید و لازم است تا تحت نظر پزشک داروی متناسب با وضعیت مصرف شود. از طرفی تا زمانی که مشکل یبوست خود را رفع نکنید درمان نتیجه بخش نخواهد بود و بیماری عود خواهد کرد. به سلامت خود اهمیت داده در تغذیه و سبک زندگی خود تغییر ایجاد کنید میزان مایعات مصرفی و مواد غذایی پر فیبر را افزایش داده هر روز پیاده روی کنید و به غذای خود روغن زیتون اضافه کنید و از نگه داشتن مدفوع خود خودداری کنید تا بیماری یبوست نیز کنترل شده و دچار این عوارض مقعدی نشوید.

 • باسلام من۲۷ سالمه خونریزی مقعد دارم رفتم دکتر گفت باید مدتی دارو مصرف کنای اگه خوب نشد دوباره بیای گفت یه زخم کوچک هست من مدتی باغذا های گرم ومیوه جات درد وخونریزی رو خیلی کم کردم اما دوباره وقتی سردیجات می خورم دوباره خونریزی شدید می شود لطفا راهنمایی کنید ممنون می شم

  • با سلام
   اگر بیش از دو ماه است که به این مشکل مبتلا بوده و درمان دارویی و خانگی موثر نبوده لازم است تا حضوری مراجعه نموده و تحت درمان مناسب غیر دارویی چون جراحی قرار بگیرید که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • سلام من ۱۹ سالمه نزدیک دوساله درد مقعد دارمم هنگامم دفع و هم چنین خونریزی گاهیی بیشتر گاهی هم کمتر البته به پزشک مراجعه کردمم که قسمت مقعد بررسی شده و مشکلی نبود و گفتن یک زخم رودست الان بیشتر از یک ساله ک من داروی مزالازین مصرف میکنمم و تمام برنامه غذایی ک لازمه ولیی گاهیی خوب میشمم اما دوباره وضعم همونه لطفا کمکمم کنید چون نگرانم میکنه و از دردش کلافه شدمممم

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت خود لازم است تا حضوری مراجعه نمایید تا تحت معاینه بالینی ارزیابی شوید.

 • سلام من یه چند سالی هست که بیماریه بواسیر یا همون هموریید و دارم ولی الان هم بزرگتر شده هم خونریزیه شدید دارم میخواستم بدونم با لیزر الان میشه عمل کرد یا دیر شده باید جراحی بشه.بد اگه با لیزر بشه هزینشم میخوام بدونم

  • با سلام
   بله نگران جراحی خود نباشید با کمک روش نوین لیزری حتی امکان جراحی بیماری هموروئید با درجات پیشرفته آن نیز وجود دارد با کمک این روش میتوانید جراحی بدون درد و خونریزی بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و یا بدون نیاز به استراحت طولانی مدت روش سنتی داشته باشید و از روز بعد عمل کار روزمره خود را شروع کنید فقط نباید کار خیلی سخت و سنگین انجام دهید.

 • با سلام خانم ۳۸ساله ای هستم که سه زایمان سخت داشتم بعدازنشستن روی صندلی به سختی میتونم بلند شم از ناحیه مقعد درد شدیدی احساس میکنم در ضمن یکبار بار به دنبال یک دلپیچه شدید چرک همراه خون از مقعدم میامد درمانش چیه حتی ۵دقیقه نمیتونم بشینم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • با سلام
   درد مقعدی و اطراف آن می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی بوده یا مربوط به مشکلات استخوان دنبالچه، کیست مویی و حتی اسپاسم و گرفتگی عضلات دریچه‌ای مقعد باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و درمان لازم بسته به نوع بیماری مراجعه حضوری نمایید. نشستن در لگن آب گرم و کمپرس گرم به کاهش درد کمک خواهد کرد اما درمان قطعی نخواهد بود. بیماری مقعدی در میان مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشکان امری عادی است و جای نگرانی و خجالت وجود ندارد.

 • من در مقعدم یک توروم ایجاد شد به اندازه نصف نخود بعد آن را با سوزن ترکاندم واز آن یک لخته خون سیاه آمد و دردم دیگر تمام شد اما خون ریزیش بند نیامده هر از گاهی چند ساعت خون میاد ناگفته نماند مدفو من روان هستش و موقع مدوف کردن دردم ندارم برا بند آوردن خون باید چیکار کن

  • با سلام
   زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر باشد، عدم توجه به درمان به موقع این زائده باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر مانند درد و ناراحتی و خونریزی شده است. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی یا خود درمانی رفع نخواهد شد و نیاز به جراحی دارد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • سلام خسته نباشید ۱۹ سالمه و ی توده خارج از مقعدم چن سالی هست ک ب جود امده و اول کوچیک بود الان بزرگ تر شده گاهی درد وخارش دارم و خیلی کم خون ریزی بنظرتون درمانش چیه و دیر نیست ایا؟؟؟

  • با سلام
   زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر باشد، عدم توجه به درمان به موقع این زائده باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر مانند درد و ناراحتی و خونریزی شده است. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی یا خود درمانی رفع نخواهد شد و نیاز به جراحی دارد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • سلام آقای دکتر . من ۱۸ سالمه و الان نزدیک به چهار ماه هست با مشکل بواسیر سر کله میزنم . ی مدت خیلی دونه رشت کرده بود ولی اثری از خونریزی نبود . فقط درد و سوزش در اطراف معقدم هست . و جدیدن (بالای ناف) که ورزش یا کوهنوردی میکنم سوز و بعضی موقع حالت تهو و استفراغ بهم دست میده . آیا برای درمانش دیر شده ؟ لطفا کمکم کنید

  • با سلام
   هیچ وقت برای درمان دیر نیست، بیش از این روند درمان را به تأخیر نیندازید و حضوری مراجعه کنید تا بر حسب شدت آسیب تحت درمان مناسب قرار بگیرید.

  • با سلام
   خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید جدی گرفته شده و به موقع و فوری پیگیری شده و تشخیص داده شود. خونریزی مقعدی جدا از مدفوع شک به وجود بیماری مقعدی را بیشتر می‌کند اما تا زمانی که مشاهدات بالینی تحت بررسی بیشتر معاینه الزامی و کولونوسکوپی و نه فقط بررسی رکتوم تأیید نشود باید بیماری را جدی پنداشته و پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده و پیشرفت بیماری و بروز عوارضی چون کم خونی پیگیری شود. کولونوسکوپی عوارض نداشته و قابل تحمل است. بنابراین هر چه سریع تر برای تشخیص قطعی و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید. معاینه این نوع بیماری برای پزشک به دلیل شیوع بالا امری عادی بوده و جای نگرانی وجود ندارد. بدون مشخص نبودن علت امکان پیشنهاد راه درمانی وجود ندارد. اما خوشبختانه در صورت تشخیص بیماری مزمن مقعدی و نیاز به جراحی اصلا نگرانی وجود ندارد خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی، بدون اینکه نیاز باشد در محیط آلوده بیمارستان جراحی شوید و یا اینکه در معرص خطر انتقال بیماری خونی و عفونت بیمارستانی قرار بگیرید درمان شده و در مدت بسیار کوتاه یک روز کامل بهبود پیدا کرده و در همان روز عمل به خانه بازگشته و از روز بعد به محل کار و فعالیت روزانه باز خواهید گشت. این روش حتی نیاز به بیهوشی عمومی نداشته و تحت بی حسی موضعی انجام میشود.

 • سلام، میخواستم بدونم بعد عمل هموروئید احتمال اینکه به بی اختیاری مدفوع دچار بشیم وجود داره؟

 • سلام دکتر جان
  حدود ۳۰ سال پیش بار اول با دفع چند قطره خونریزی داشتم
  بعد از یه مدتی قطع شد و چند بار با فاصله چندین ماه باز خونریزی در حد چند قطره بود. این مسیله مدتهاست برطرف شده اما
  پر حال حاظر بیرون زدگی بعد از مدفوع دارم که با دست به داخل هدایتش میکنم
  لطفن راهنمایی بفرمایید

  • با سلام زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر باشد، عدم توجه به درمان به موقع این زائده باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر مانند درد و ناراحتی و خونریزی شده است. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی یا خود درمانی رفع نخواهد شد و نیاز به جراحی دارد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • سلام خسته نباشید من وقتی زایمان کردم بواسیر گرفتم ولی خون ریزی زیادی داشتم دکتر به من دارو داد خوب شودم ولی دو بار گرفتم بواسیر واین دفه خیلی زیاد خارش دام ممنون میشم کمکم کنید

  • با سلام تغییرات هورمونی دوران بارداری باعث تغییراتی در عملکرد دستگاه گوارش و کاهش تحرک روده و بروز یبوست و زمینه ساز ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید و یا فیشر در زنان باردار است که معمولاً در صورت عدم رعایت اصول رفتاری و رژیم غذایی مطلوب در این دوران منجر به این عارضه خواهد شد و پس از زایمان در صورت عدم توجه تشدید خواهد شد. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. در صورت نیاز به جراحی خوشبختانه با روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون بیهوشی جراحی شده و زود سلامت خود را باز خواهید یافت. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید و از مواد غذایی کمتر نفاخ مصرف کنید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر افتاد انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. در صورتی بهبود خواهید یافت که مشکل یبوست رفع شود و به سبب درد عمل دفع را به تاخیر نیاندازید.

 • باسلام وخسته نباشید
  چندسالیه مشکل بواسیر دارم هرازچندگاهی بااستفاده از گیاهان دارویی مشکل خود راتاحدودی رفع میکنم اینبار بابهبود وضعیت مشکل خارش شدید رو دارم وخیلی ناراحت کننده س
  خدشحال میشم راهنمایی کنین بنده را
  ۳۲ساله هستم
  باتشکر

  • با سلام مشکل شما با درمان دارویی برطرف نخواهد شد لازم است حضوری مراجعه کرده و تحت درمان پزشکی قرار بگیرید.

 • من داراي همورويد خارجي بودم كه حالا دچار خارج شدن قسمتي به صورت توده نرم إز مقعد شده ام و داخل هم نميرود لطفا راهنمايي كنيد

  • با سلام زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر باشد، عدم توجه به درمان به موقع این زائده باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگری مانند بی اختیاری یا سختی در عمل دفع مدفوع و درد و خونریزی خواهد شد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی رفع نخواهد شد و نیاز به جراحی دارد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • بإسلام خدمت شما دكتر عزيز اقاي دكتر من حدود چند سالي است كه دچار فيشر يا زخم مقعد شده بودم كه گاهي وقتا مدفوم سفت كار ميكنه و ي زايده گوشتي كنار مقعدك بيرون زده بود كه الان متوجه ي برجستگي نرم إز داخل مقعد به سمت بيرون شده أم كه خيلي ميترسم لطفا راهنماايي كنيد مرا

  • با سلام زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی فیشر باشد، عدم توجه به درمان به موقع این زائده باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگری مانند بی اختیاری یا سختی در عمل دفع مدفوع و درد و خونریزی خواهد شد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی رفع نخواهد شد و نیاز به جراحی دارد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • سلام برای زخم بعد از بواسیر چه دارویی گیاهی یا سنتی یا صعنتی خوب هست… خیلی درد دارم.. هم میسوزه هم خارش شدید دارم..ممنون

  • با سلام اگر ترشحات مقعدی دارید برای بررسی عود باید حضوری مراجعه کنید. احتمالا نخ کامل دفع شده است.

 • سلام و وقت بخیر
  من۴۶ ساله حدود سه ماه پیش دوبار خونریزی مقعدی داشتم متخصص گوارش تشخیص همورویید دادندخونریزی قطع شد ولی هنوز احساس درد مقعد و دلپیچه دارم کلونوسکوپی و سونوگرافی و آزمایش کامل مدفوع و ادرار نرمال بود لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر

 • باسلام من حدود ۱۳ روز است که خود سرانه رژیم لاغری سختی گرفتم با وجود انکه معدهام باخوردن دارو وگیاهان مسهل کار می کنه ومعده ام به دلیل کم خوردن غذا خالی است اما چند روز خیلی ورم داره و تا حالا سابقش و نداشتم لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام از گرفتن رژیم غذایی سر سخت بدون نظر پزشک یا کارشناس تغذیه بپرهیزید، برای بررسی آسیب دستگاه گوارش حضوری مراجعه شود.

 • سلام خدمت شما و عرض خسته نباشید،
  مدت یک هفته است دچار سوزش شدید مقعد شده ام. قبل از آن دچار مشکلات گوارشی درد معده و دفع کف و نفخ زیاد بودم که با مصرف امپرازول پس از چند روز بهبود یافتم. اما سوزش شدید مقعد شروع شد. مشاهده داخل مقعد التهاب و رگه های زخم را نشان میدهد. دو روز است که از پماد ضد همورئید
  ( In Dutch : Theranal – aambeienzalf) استفاده میکنم منتها بهبود حاصل نشده است. شایان ذکر است که من سابقه همورئید اینترنال را دارم اما اینبار نوع درد سوزش شدید است.
  آیا ممکن است به علت استفاده از توالت فرنگی باشد؟ من مدت سه ماه است که خارج کشور (هلند) زندگی میکنم.
  بسیار ممنونم.

  • با سلام خیر به توالت فرنگی ارتباط ندارد ممکن است بیماری عود کرده باشد یا دچار یک بیماری مقعدی دیگر شده باشید و برای تشخیص باید معاینه بالینی شوید.

 • سلام خسته نباشید
  چندسالی هست که این بیماری رودارم ولی خونریزی نداشتم اینبارکه دچارش شدم خون روشن دیدم که خیلی ترسیدم واقعاباترس مینویسم که ایااین بیماری سرطان درپیش دراره ؟

  • با سلام خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید جدی گرفته شده و به موقع و فوری پیگیری شده و تشخیص داده شود. خون قرمز روشن و جدا از مدفوع شک به وجود بیماری مقعدی را بیشتر می‌کند اما تا زمانی که مشاهدات بالینی تحت بررسی بیشتر و کولونوسکوپی تأیید نشود باید بیماری را جدی پنداشته و پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده و پیشرفت بیماری و بروز عوارضی چون کم خونی پیگیری شود. بنابراین هر چه سریع تر برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید.

 • سوال خود را بپرسید…س من یه دو ماهی هس که فک کنم شقاق یا همون فیشر دارم چون بعد اجابت مزاج سوزش زیاد کمی خونریزی دارم که دارم خیلی اذیت میشم ینی یا بوتاکس برای همیشه درس میشه وضعیتم

  • با سلام دوست عزیز هیچ تضمینی برای عدم عود و درمان بیماری فیشر چه به صورت دارویی، بوتاکس و چه جراحی و روش لیزری تا زمانی که خود شما همکاری نکنید، وجود ندارد. تضمین عدم عود و رهایی کامل از این بیماری در گرو تغییرات مطلوب و مناسب در سبک زندگی و رژیم غذایی و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره شماست. اثر بوتاکس شش تا نه ماه بوده و ممکن است نیاز به تکرار هم داشته باشد.

  • با سلام برای معاینه حضوری مراجعه کنید بسته به شدت بیماری درمانهای متفاوت دارویی، تهاجمی یا جراحی توصیه می‌شود. در صورت مراجعه فوری با درمان دارویی بهبودی حاصل خواهد شد.

 • سوال

  خود را بپرسید…سلام من همورویید یا بواسیر دارم فکر کنم چون خیلی درد میکنه از داخل و موقعی که اسهالم دردش بیش از حد میباشد و چند باری نیز خون ریزی کرده من ی سوال داشتم از شما من پرسیدم گفتن لیزر خوب نیست ایا راست میگویند و ایا بقیه ی درمان ها دردناک است شما چ راهی را پیشنهاد میکنید

  • با سلام در صورت پیشرفته بودن بیماری هموروئید نیاز به درمان جراحی خواهید داشت که با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید، اما هیچ تضمینی برای عدم عود بیماری در هر روش جراحی اعم از لیزری یا سنتی بدون همکاری خود شما وجود ندارد. باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید و از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع و ابتلا به یبوست جلوگیری نمایید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و اجسام سنگین بلند نکنید.

 • با سلام من از سال ٩١ تا به الان ٤ بار آبسه پري انال عمل كردم و يك بار هم عمل فيستول عليرغم اينكه ٥٤ سال سن دارم اين بيماري مرا تحت فشار زيادي قرار داده چه كنم كه به اين بيماري دچار نشم دكتري كه مرا جراحي ميكنه ميگه احتمال عود برا بعضي ها سالي دو دفعه هم هست ممنونم

  • با سلام متأسفانه فیستول و آبسه مقعدی از جمله بیماری‌هایی پر دردسری است که به سبب آسیب بافتی شدید گاهی نیاز به چند بار جراحی دارد و علی رغم رعایت اصول مراقبتی با احتمال زیادی عود خواهد کرد، بنابراین فقط صبور بوده و به روند درمان ادامه دهید ممکن است نیاز به جراحی مجدد داشته باشید.

 • باسلام‌‌.خسته‌نباشید.من‌حدود‌دوسال‌هست‌که‌درناحیه‌مقعددچار‌یه‌توده‌هستم‌‌.که‌بهد‌از‌مدتی از‌بین‌میرفت‌اما‌دوباره‌عود‌کرده‌‌ومقداری‌درد‌دارم‌.موقع‌نشستن‌‌دچار‌مشکل‌میشم‌.شغلم‌جوری که‌باید‌سر‌پا‌باشم‌.چندباردکتر‌رفتم‌دکتر‌گفتند‌‌هموروییده.آیا‌نیاز به جراحی‌داره‌که‌دیگه‌عود نکنه‌.متشکرم

  • با سلام در صورتی که بیماری مقعدی هموروئید در شما به درمان دارویی پاسخ نداده و پیشرفت کرده باشد لازم است تا تحت درمان تهاجمی و جراحی قرار بگیرید که با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی درمان شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید، ولی درمان قطعی شما و عدم عود آن در گرو خود مراقبتی شما و تغییراتی در سبک زندگی است و باید از ایستادن طولانی مدت بپرهیزید.

 • سلام.خسته نباشید.من ۲۵ ساله ام و چند ساله دچار همورویید هستم.دکتر گفت باید جراحی کنم.فعلا وقت نکردم.امروز سرکار که بودم یه جسم سنگین رو بلند کردم و از اون لحظه به بعد درد شدیدی از داخل دارم.مسکن خوردم..پماد زدم..خوب نشدم.برای تسکین درد چکار کنم.ممنون

  • با سلام عدم درمان به موقع و کامل بیماری هموروئید در شما باعث شده تا دچار علایم آزار دهنده دیگر آن چون درد مقعدی شوید، در لگن آب گرم به مدت یک ربع ساعت برای سه الی چهار بار در روز نشسته و یا از کمپرس گرم استفاده کنید تا حدودی درد کنترل خواهد شد، اگر مؤثر نبود باید حضوری مراجعه نموده و درمان دارویی موقت دریافت کنید و هر چه سریع‌تر برای جراحی آماده شوید، در صورت انتخاب روش جراحی نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید. فقط چند ساعت زمان برای درمان خود نیاز خواهید داشت.

 • سلام .من جراحی همورویید با لیزر حدود ۱ ماه پیش انجام دادم.الان بعد از ۱ ماه یک مقدار احساس بیرون زدگی موقع دفع داشتم. الان بعد از بدنسازی چند مدته تو حالت عادی احساس سوزش دارم و حس میکنم دوباره بیرون زدگی دارم..ایا دوباره عود کرده؟

  • با سلام بله احتمال عود وجود دارد و از طرفی به دلیل ورزش سنگین ممکن است دچار بیماری دیگری به نام فیشر شده باشید که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی است. بهتر است در اسرع وقت و پیش از بروز سایر علایم و عوارض نزد پزشک جراح خود مراجعه کنید.

 • سلام حدودا دو سال است بواسیر از ناحیه مقعد بیرون میزنه تا به حال هم دکتر نرفتم با سوزن سوراخ میکنم بعد از اینکه چندین قطره خون که میاد از دستش تا یک هفته راحت میشم آقای دکتر این ضرر داره یا مشکلی نیست؟
  ممنون.

  • با سلام از هر اقدام خود درمانی بپرهیزید، ممکن است خود را در معرض انواع بیماری‌ها و مشکلات دیگر قرار دهید. باید ابتدا زائده بررسی، بیماری تشخیص و بر حسب نوع و میزان پیشرفت آن درمان لازم تجویز شود. عدم مراجعه و پیگیری درمان شما را در معرض ابتلا به عوارض و سایر علایم ناخوشایند بیماری قرار داده و حتی ممکن است به جراحی نیاز پیدا کنید.

 • سلام حدودا ۱سال هست که ازناحیه مقعد خارش دارم بعداز خاراندن زیاد هم اون ناحیه سوزش دارد البته گاها از پماد تریامیسولون استفاده میکنم بهتر میشه.ممنون
  ۲۸سال دارم

  • با سلام خارش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری پوستی، انگلی یا یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا فیشر باشد، بهتر است پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. به منظور تسکین نسبی خارش کمپرس یخ بر ناحیه گذاشته یا درون لگن آب گرم به مدت پانزده الی بیست دقیقه بنشینید، از خاراندن ناحیه خودداری کنید زیرا سبب آسیب پوستی و گسترش آن خواهد شد.از طرفی از خود درمانی جداً بپرهیزید زیرا نه تنها درمان نشده بلکه دچار حساسیت یا مقاومت دارویی شده و با به تأخیر انداختن روند درمانی اصلی، باعث پیشرفت بیماری خواهید شد.

 • سلام یاسمن هستم باتشکر میخواستم بگم من فقط با مصرف ملین دفع دارم بصورت عادی نمیتونم دفع داشته باشم بنظر شما باید چ کنم الان چهار سال است از سیلاکس استفاده میکنم

  • با سلام مصرف طولانی مدت داروهای ملین باعث وابستگی و تنبلی روده و تشدید یبوست خواهد شد. سعی کنید برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید.

  • با سلام خارش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری پوستی، انگلی یا یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا فیشر باشد، بهتر است پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. به منظور تسکین نسبی خارش کمپرس یخ بر ناحیه گذاشته یا درون لگن آب گرم به مدت پانزده الی بیست دقیقه بنشینید، از خاراندن ناحیه خودداری کنید زیرا سبب آسیب پوستی و گسترش آن خواهد شد.

 • سلام حدود چند ماه هست که دچار خارش شدید مقعد مخصوصا در شب میباشم .گاهی هم یبوست دارم علت خارش چیه ممنون.۳۸سال سن دارم

  • با سلام خارش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا بیماری پوستی یا انگلی باشد، باید از همه نظر معاینه شده و آزمایش دهید تا علت خارش مشخص و درمان لازم تجویز شود، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و پیش از تشدید آن برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید.

 • سلام خسته نباشید من۳۴ساله هستم وحدود۱۱ساله بواسیر دارم بعضی موقع ها که خونریزی دارم وبیشترموقع هاموقع مدفوع کردن ازداخل مقعد یه مقدار ازمدفوع باقی میماند وبعداز چندروزکه مدفوع دارم اون مقداری که بیرون میاد درد ناک وسیاه هست ومن دوتاگوشت که ازمقعد بیرون زده سفت میشن ایامن نیاز به عمل دارم متشکرم اگه راهنمایی کنید

  • با سلام ابتلا به بیماری یبوست و بواسیر مانع از دفع کامل مدفوع شده و تنها راه درمان آن پس از گذشت این مدت طولانی جراحی خواهد بود که در صورت وسیع نبودن آن امکان جراحی با روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و به صورت سرپایی وجود دارد. با این روش نیاز به استراحت طولانی مدت نداشته و میتوانید کار و فعالیت روزمره خود را از روز پس از عمل جراحی آغاز نمایید. از آنجایی که خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه بیماری‌های گوارشی و صعب‌العلاج مانند سرطان باشد باید به شکل دقیقتری بررسی شوید تا سایر علل احتمالی رد شود و اطمینان حاصل گردد. بهتر است هر چه سریع‌تر برای معاینه و درمان لازم مراجعه نمایید.

 • سلام ضمن تشکروقدردانی ازشما ۱۰سال ازبیماری همورئیدرنج می‌کشم خیلی راهکارهابرای درمانش انجام دادم حتی پیش جراح هم رفتم گفتن فایده ایی برای جراحی نیست چون مجددعودمیکنه ولی شش یاسه ماه اروم میشه دوباره دردوخونریزی تاحدعذاب شروع میشه درضمن بیرون زدگی مقعدم دارم ایابالیزرمیتوانم درمانش کنم وچقدرهزینش میشه بادفترچه تامین اجتمایی

  • با سلام اگر بیماری هموروئید بسیار گسترده و زوائد آن وسیع نباشد، امکان جراحی با روش لیزری وجود دارد. اما نکته مهم توجه به علت بیماری هموروئید در شما و ترک عوامل مستعد کننده عود آن است. تا زمانی که تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد نکنید، درمان بی‌فایده است. و دوباره بیماری عود می‌کند.

 • سلام خسته نباشید
  مدتی است در ناحیه مقعد جوشی به انداز ه عدس ظاهر شده وبا سوزش و درد است وبا سختی اجابت مزاج میکنم لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام درد و سوزش مقعدی به همراه بروز زائده می‌تواند به سبب یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی ایجاد شده باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه و مشاهده ناحیه است، بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و پیش از، از دست رفتن فرصت طلایی بهره بردن از درمان دارویی برای تشخیص و درمان لازم مراجعه نمایید.

 • جنسيت مرد سن ٦٠ بيماري أم اس دارم حدود ٤سال است كه يبوست دارم بتازگي كلونزكپي كردم چيزي نبوده. تمام غذا هاي فيبر دار استفاده كردم .منفي بوده فقط سيلاكس ولاكتوز جواب داده پيشنهاد شما را خواهانم با تشكر از شما دكتر أمير هستم

  • با سلام برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف دائمی داروی ملین بپرهیزید زیرا باعث وابستگی و تنبلی روده و تشدید یبوست می‌شود.

 • مدت ۲ الی ۳ هفته که زائده ایی بر مقعد داشته و خارش و درد دارد ولی خونریزی ندارم
  در مانش چیست .
  با تشکر

  • با سلام خارش و بروز زائده مقعدی دردناک هر سه از نشانه‌های بیماری مقعدی هموروئید است، اما برای تشخیص قطعی و تعیین میزان پیشرفت بیماری و درمان مناسب اعم از دارویی یا جراحی لازم است تا مورد معاینه دقیق بالینی قرار بگیرید، بنابراین باید هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید.

 • سلام.الآن حدود سه سال است که یبوست دارم .ومشگلم باعث شده که چیزی شبه به پوست اضافه بیرون زدوشدیدا خونریزی.ودرددارم آیا درمانی دارد

  • با سلام دوست عزیز عدم توجه به درمان و کنترل بیماری یبوست در شما احتمالاً باعث بروز یک بیماری مقعدی به نام هموروئید شده است که اگر نسبت به درمان آن نیز تعلل گنید دچار علایم آزار دهنده دیگر و عوارض دیگر خواهید شد که جبران آن کمی مشکل و پر دردسر است، اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید هر چه سریع‌تر برای بررسی آسیب بافتی ناحیه و تشخیص نوع بیماری و درمان لازم مراجعه نمایید. از طرفی به منظور نتیجه گرفتن از درمان خود و عدم عود بیماری لازم است تا بیماری یبوست خود را با تغییراتی در سبک زندگی خود، رژیم غذایی و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره کنترل کنید، باید مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید، مصرف آب را به بیش از شش الی هشت لیوان روزانه برسانید، تحرک و ورزش منظم و فعالیت بدنی داشته باشید تا حرکات روده تحریک شود، از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و به محض احساس نیاز به اجابت مزاج خود را به دستشویی برسانید و از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید.

  • با سلام بله این احتمال وجود دارد، ممکن است به انواع دیگری از بیماری‌های مقعدی مانند آبسه یا فیشر نیست مبتلا شده باشید، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای تشخیص و درمان لازم مراجعه نمایید. عدم پیگیری به موقع باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر و در نتیجه مشکل شدن روند درمان خواهد شد.

 • سلام اقای دکترمن درحدودهشت ماه میشه دچاریبوست شدم اون موقعه حامله بودم ازماه هفتم حاملگی دچاراین مریضی شدم الانم دردخارش گاهی اوقات خونریزی هم داره مقعدم طفلم به دنیااومده تاالان خوب هم نشدم یه چیزاضافه ازمقعدم بیرون شده نمیدونم چیکنم ازعمل هم میترسم .چونکه به سرطفلم موقعه ولادت سزارین شدم .دوبارعمل پی درهم مشکل که نداره .

  • با سلام ضمن عرض تبریک قدم نو رسیده، تغییرات هورمونی دوران بارداری و تحمل وزن جنین در این دوران و تشدید یبوست سبب بروز یک عارضه مقعدی به نام هموروئید در شما شده است که عدم توجه به درمان آن سبب وخیم شدن بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر خواهد شد. نگران جراحی خود نباشید، در صورت نیاز به جراحی با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی و بدون بیهوشی عمومی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و می‌توانید مراقبت از فرزند خود را از روز پس از عمل جراحی آغاز کنید.

 • سلام دکتر حدود دو سه ماهی هست احساس درد و گاهی خونریزی موقع دفع مدفوع از معقد هستم چند وقتی خوب شده بود ولی الان چند روزه دوباره درد شدیدتری پیدا کردم ولی خوریزی کمتر و یک غده به اندازه عدس در انتهای معقدم وجود داره لطفا راهنماییم فرمایید داروی خاصی داره یا پیش مزشک خاصی برم؟

  • با سلام دوست عزیز شما دچار یک بیماری مقعدی و به احتمال زیاد با توجه به توضیحاتتون بیماری فیشر شده اید که البته بدون معاینه و تشخیص قطعی نمی‌توان اظهار نظر قطعی نمود، بنابراین هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری برای تشخیص و درمان لازم که در مراحل ابتدایی بیماری دارویی بوده و در مراحل بعدی جراحی است، نزد پزشک گوارش مراجعه نمایید.

 • باسلام یکبارعمل لیزری انجام دادم بعدازسه سال مجددابواسیرم عودکرده به طرز عجیبی بزرگ شده وخونریزی هم دارم ایاعمل لیزری مجدد میشودانجام داد

  • با سلام معمولاً امکان جراحی لیزری در بیماری هموروئید حتی در مراحل پیشرفته وجود دارد، نگران نباشید ولی برای اطمینان از امکان آن باید معاینه بالینی ار نظر وسعت و پیشرفت هموروئید شوید، عدم عود بیماری هموروئید در گرو تغییراتی اساسی در سبک زندگی و اصلاح الگوی رفتاری و تغییر رژیم غذایی مناسب و توجه فرد به خودمراقبتی است، بنابراین توقع نداشته باشید فقط با جراحی از این بیماری رهایی کامل یابید.