واریس واژن

فرد در معرض خطر ابتلا به واریس نمی‌تواند ژن‌های خود را تغییر دهد، اما می‌تواند تغییراتی در سبک زندگی خود به نفع جلوگیری از ابتلا به این بیماری انجام دهد. بهبود گردش خون و تنش ماهیچه‌ای می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های واریسی و یا عوارض اضافی آن را کاهش دهد. اقدامات مشابهی که افراد می‌توانند برای درمان ناراحتی ناشی از رگ‌های واریسی در خانه انجام دهند، در پیشگیری از واریس نیز کمک کننده است که عبارت‌اند از:

  • ورزش: ورزش می تواند گردش خون را بهبود بخشد و به حفظ وزن سالم کمک کند.
  • رسیدن به وزن ایده‌آل: داشتن وزن مناسب از وارد شدن فشار اضافی بر روی پاها می‌کاهد.
  • رژیم غذایی پر فیبر و کمی نمک: مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات از ابتلا به یبوست جلوگیری کرده و از این طریق مانع وارد شدن فشار بیش از حد به عروق خواهند شد و از طرفی مصرف معقول و متعادل نمک نیز مانع از ادم و تورم وریدهای واریسی خواهد شد.
  • اجتناب از پوشیدن کفش پاشنه بلند و جوراب‌های تنگ: کفش‌های پاشنه کوتاه به تقویت جریان خون در عضلات پشت پا کمک کرده و همانند کفش پاشنه بلند در این مسیر اختلال ایجاد نمی‌کنند. جوراب و لباس‌های تنگ نیز باعث انقباض و گرفتگی عضلات و اختلال در جریان خون می‌شوند.
  • بالا بردن پاها هنگام استراحت: بهتر است در مدت زمان استراحت خود با کمک چند بالش پاها را بالاتر از سطح قلب قرار داده تا بازگشت خون به قلب تسهیل و فشار از روی عروق پا برداشته شود.
  • تغییر موقعیت نشسته یا ایستاده به طور منظم: در صورتی که فرد مجبور به ایستادن طولانی مدت است باید هر چند دقیقه یک بار وزن خود را از پایی به پای دیگر منتقل کرده تا جریان خون در پاها مختل نشود و در صورت داشتن شغل کارمندی و نشسته هر نیم ساعت یک بار بایستد تا خون در پاها جمع نگردد.

پیشگیری از واریس

تلفن : ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ - ۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴
تماس واتساپ اینستاگرام