banner
اکتبر 10, 2017
درمان گیاهی و طب سنتی واریکوسل موجب کاهش علائم بیماری

درمان گیاهی و طب سنتی واریکوسل موجب کاهش علائم بیماری

تنها راه درمان مؤثر واریکوسل جراحی است، ولی برخی درمان‌های گیاهی و روش‌های طب سنتی نیز برای کنترل این بیماری توصیه شده است که البته درمان صد در صد نبوده ولی در کاهش علائم و جلوگیری از تشدید بیماری جنبه حمایتی دارد.
مطابق با یافته‌های طب سنتی دوری از استرس، خستگی، گرسنگی و رعایت یک رژیم غذایی کم سودا می‌تواند در درمان این بیماری مفید باشد. برای کاهش سودا باید از خوردن گوشت گاو، گوساله، پنیر کهنه و ماست ترش، غذاهای سرخ کردنی، بادمجان، چای، فلفل دلمه، عدس و فست فود خودداری شود.
مصرف برخی گیاهان دارویی مانند خاکشیر جوشیده شده روزانه به مدت دو الی سه ماه با کنترل یبوست فرد به کاهش فشار وارد بر عروق ناحیه لگن و کیسه بیضه و پیشگیری از تشدید عروق واریسی این ناحیه کمک خواهد کرد. برای مصرف این ماده گیاهی لازم است تا یک قاشق از آن را درون یک لیوان آب کمی جوشانده و میل کنید. برخی دمنوش‌های دیگر مانند گل گاو زبان و سنبل طیب نیز می‌توانند مفید باشند. مصرف ناشتای آب پنیری که به روش دستی تهیه می‌شود نیز در طب سنتی پیشنهاد شده است.

درمان واریکوسل با مواد گیاهی
یکی دیگر از راه‌های طب سنتی واریکوسل ماساژ ناحیه بیضه و قسمت بالای آن با کمک روغن زیتون تصفیه نشده یا روغن کنجد یا مخلوطی از آن دو به آرامی و روزانه است. اگرچه زالو درمانی نیز برای درمان واریکوسل پیشنهاد شده ولی به دلیل مشکلات و عوارض عفونی یا احتمال کم خونی کمی پر خط بوده و بهتر است از انجام آن نزد افراد غیر متخصص و یا به صورت خود درمانی پرهیز شود. حجامت و باد کش نیز از روش‌های دیگری پیشنهادی طب سنتی  درمان واریکوسل محسوب می‌شود.
باید توجه داشت که هیچ یک از این درمان‌های گیاهی و طب سنتی واریکوسل جایگزین درمان پزشکی نبوده و البته استفاده از این روش‌ها بدون مشورت با پزشک مربوطه و بدون دسترسی به افراد مجرب و متخصص در این زمینه توصیه نمی‌شود.