banner
آذر ۲۸, ۱۳۹۵

بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال چیست؟ علت ایجاد و راه های پیش گیری از این بیماری

بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدالاحتمالاً کلمه‌ی سینوس را همراه با بینی شنیده‌اید اما سینوس به معنی کانال یا حفره می‌تواند در هر جایی از بدن وجود داشته باشد. کیست مویی یا سینوس پیلونیدال (PNS) به شکل سوراخ کوچک، تونل یا گودال است که در شکاف بالای خط باسن و پایین استخوان دنبالچه قرار دارد. سینوس پیلونیدال یک مشکل مزمن پوستی حاوی مو است که با یک یا چند دهانه‌ی کوچک به سطح پوست باز می‌شود و می‌تواند درد شدیدی ایجاد کند. سینوس پیلونیدال یک بیماری خوش خیم است و در ابتدا هیچ ارتباطی با سرطان ندارد. این سینوس اغلب موارد می‌تواند آلوده و عفونی شود. در واقع این سینوس یک کانون عفونت برای بافت‌های اطراف محسوب می‌شود. در صورت عفونت ممکن است چرک و ترشحات خونی با بوی نامناسب از آن تراوش کند. سوراخ سینوس پیلودنیال آلوده به شکل کیست یا آبسه پیلونیدال ظاهر می‌شود. به ندرت ممکن است یک سینوس پیلونیدال در سایر قسمت‌های بدن ایجاد شود ولی در زیر بغل و عانه نیز رویت شده است.
کیست مویی بیشتر در مردان و افراد جوان رویت می‌شود. همچنین در افرادی که عادت به نشستن زیاد دارند، مانند رانندگان تاکسی شایع تر است. در کودکان نادر است و در مردان با شرایط یکسان چهار برابر بیشتر از زنان رخ می‌دهد.
این بیماری برای اولین بار در سال ۱۸۸۰ تشخیص داده شد و به دلیل فاصله کوتاه آن از مقعد و شبیه لانه‌ای از مو بودن سینوس پیلونیدال نام گرفت. در طول جنگ جهانی دوم به دلیل وضعیت همیشه نشسته در رانندگان جیپ، این بیماری با نام دیگر «بیماری جیپ» شناخته شد.
این بیماری آن‌قدر واضح است که نیاز به روش تشخیصی خاصی ندارد و پزشک با مشاهده به راحتی به وجود آن پی می‌برد. برای درمان این بیماری حتماً نباید منتظر نشانه‌ها و علائم آزاردهنده شد، به منظور جلوگیری از پیشرفت سینوس پیلونیدال بهتر است اقدامات درمانی آن را سریع‌تر شروع کرد. هرچند محل و موقعیت و همچنین ظاهر این بیماری منجر به خجالت و شرمساری در افراد مبتلا می‌شود ولی باید به این اتفاق همانند یک جوش یا خال نگاه کرد و خود را به خاطر وجود آن سرزنش نکرد.بیماری کیست مویی

علت کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

اگرچه هنوز علت دقیق بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال شناخته شده نیست، اما حدس و گمان‌ها نشان از این مدعا دارد که علت آن اکتسابی و ترکیبی از تغییرات هورمونی پس از بلوغ، رشد مو و اصطکاک ناشی از لباس طی نشستن طولانی‌مدت است.
هورمونهای جنسی برای اولین بار در سن بلوغ تولید می شوند که با تحت تأثیر قرار دادن غدد سباسه ممکن است آغازگر بیماری پیلونیدال باشند. از طرفی فعالیت‌هایی که باعث اصطکاک می‌شوند، موهای در حال رشد در منطقه را مجبور به پسرفت در زیر پوست می‌کنند. بدن به صورت ذاتی موهای زیر پوستی را به عنوان یک جسم خارجی تلقی می‌کند و یک پاسخ ایمنی نسبت به آن راه می‌اندازد. این پاسخ ایمنی می‌تواند به شکل کیست در اطراف موها بروز کند. پوست تحریک شده متورم، قرمز و دردناک خواهد شد.
احتمال ابتلا به بیماری سینوس پیلونیدال در صورت داشتن برخی شرایط افزایش پیدا می‌کند که شامل:

 • شغل کم تحرک: کارهای کم تحرک و نشسته مانند کارمندی و رانندگی باعث اصطکاک پوستی بیشتر در ناحیه‌ی پشت و نشیمن‌گاه در خواهند شد.
 • اضافه وزن یا چاقی: چاقی ازیک طرف منجر به کم تحرکی فرد و از طرفی دیگر باعث تعریق همیشگی گودی باسن می‌شود و از این طریق بر احتمال کیست مویی می‌افزاید.
 • سابقه‌ی خانوادگی: رویت شده این بیماری در سایر اعضای خانواده در بیش از یک سوم موارد وجود دارد.
 • وجود سوراخ مادرزادی انتهای دنبالچه‌ای: این سوراخ شرایط را برای گیر افتادن مو مساعد می‌کند.
 • پر مویی یا داشتن موهای مجعد و درشت: تراکم بالای موهای در یک ناحیه احتمال گیر افتادن‌شان در پوست زیاد می‌کند.
 • ضربه به ناحیه پایین کمری: مثلا ضربه به ناحیه‌ی نشیمن‌گاه طی سقوط و آسیبی که طی ضربه در بافت‌ها ایجاد شده است.
 • سن: سینوس پیلونیدال می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما در بزرگسالان جوان بین سنین ۱۵ تا ۴۰ سال شایع‌تر است.
 • جنس مذکر: به دلیل داشتن مقدار بیشتری مو نسبت به زنان با احتمال بیشتری در معرض خطر این کیست مویی هستند.
 • پوشیدن لباس‌تنگ: لباس‌های تنگ و چسبان میزان اصطکاک را بیشتر و فرد را مستعد سینوس پیلونیدال می‌کند.
 • بهداشت فردی ضعیف: عدم رعایت بهداشت به خصوص در ناحیه‌ی مقعد و اطراف آن منجر به آلودگی پوستی و قرار گرفتن در معرض عفونت کیست مویی خواهد شد.
  علت آغاز فرآیند ایجاد کیست مویی هر چیزی که باشد، این کیست در نتیجه‌ی گیر افتادن مو زیر پوست و سپس التهاب و تحریک بافتی ناحیه ایجاد می‌شود که در صورت آلودگی می‌تواند چرک کند و باعث رنجش فرد شود.

علت کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

راه‌های پیشگیری از کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

با توجه به این‌ که کیست مویی یک اختلال ساده دردسرآفرینی است که فقط به دلیل رعایت نکردن اصول بهداشتی و سبک نادرست زندگی با بروز درد فراوان و نداشتن درمانی جزء جراحی ایجاد می‌شود، معقولانه است تا با آموزش صحیح سطح آگاهی افراد را بالا برده و از بروز آن جلوگیری نمود. همیشه اقدامات پیشگیرانه از بیماری‌ها راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر بوده و به نفع سلامتی افراد است.
معمولاً کیست مویی در مراحل اولیه بدن هیچ علائمی شروع به شکل‌گیری می‌کند و فرد تازه زمانی متوجه بروز آن می‌شود که کار از کار گذشته و مشکل وارد مرحله‌ی حاد خود شده است. البته در برخی مواقع نیز با علائم عمومی‌ای چون تب، درد مفاصل و عضلات و یا ناراحتی ظاهر می‌شود. این علائم معمولاً از باکتری آلوده‌کننده‌ی سطح پوست ناشی می‌شود. گاهی اوقات علائم تا بروز درد و قرمزی محل و تشکیل آبسه و حتی تخلیه خود به خودآن پیش می‌رود. مناسب‌ترین اقدامات پیشگیرانه کیست مویی شامل:

 • بهترین راه برای در امان ماندن از این شرایط و جلوگیری از عود کیست پیلونیدال از بین بردن عامل اصلی ایجاد کننده آن یعنی موهای ناحیه‌ی انتهایی کمر است. کوتاه نگه داشتن مداوم موهای زاید این ناحیه یا لیزر و از بین بردن دائمی آن‌ها بهترین اقدام پیشگیرانه ممکن است؛
 • یک راه پیشگیری مناسب دیگر استفاده از صابون‌های ضد باکتری و یا گلیسیرین برای پاک کردن این منطقه از هر گونه باکتری است. صابون باید به اندازه کافی و نه بیشتر استفاده شود تا منافذ پوست را مسدود نکند. مالیدن آرام صابون بر روی پوست ناحیه از عفونت منطقه جلوگیری می‌کند. البته باید دقت نمود که پس از اتمام شست‌وشو هیچ اثری از صابون بر روی منطقه باقی نماند و ناحیه کامل خشک شود. بنابراین استحمام روزانه می‌تواند بسیار مفید باشد؛
 • از طرفی دیگر باید تا جای ممکن از کم‌تحرکی و نشستن بر روی ناحیه‌ی ‌دنبالچه خودداری کرد، زیرا این کار می‌تواند موهای ناحیه را تحریک کند تا به سمت داخل پوست برگشته و باعث عفونت و ایجاد کیست مویی شوند. پوشیدن لباس‌های گشاد و راحت نیز می‌تواند در پیشگیری از کیست مویی مؤثر باشد؛
 • کاملاً آشکار است که چاقی و اضافه وزن باعث افزایش میزان تعریق این افراد به خصوص در چین‌های بدن می‌شود. تعریق ناحیه‌ی ایجاد کیست مویی فرد را مستعد بروز کیست پیلونیدال برای اولین بار یا عود آن خواهد کرد. بنابراین داشتن یک رژیم غذایی متعادل و در پیش گرفتن یک برنامه‌ی اساسی کاهش وزن همراه با ورزش و تحرک بدنی می‌تواند احتمال به وجود آمدن سینوس پیلونیدال را کاهش دهد.

در صورت بروز عفونت و تشکیل آبسه پیلونیدال نیز هنوز می‌توان با اقداماتی از پیشرفت و سخت شدن روند بهبودی آن با در پیش گرفتن اقدامات درمانی به موقع جلوگیری نمود. در صورتی که آبسه‌ی ایجاد شده به صورت خود به خود تخلیه نشد، بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمود تا آن را تحت بی‌حسی موضعی و یک جراحی ساده تخلیه کند. در این موارد درمان آنتی‌بیوتیکی کمکی برای تسریع بهبودی لازم است.
در صورتی که کیست به تازگی ایجاد شده و هنوز عفونت نکرده باشد نیز می توان با کمک حمام آب گرم یا نشستن در وان یا لگن محتوی آب و نمک از درد و التهاب بیشتر آن پیشگیری کرد. درمان های طبیعی دیگر مانند زردچوبه نیز به سبب داشتن خواص ضد التهابی و روغن درخت چای به دلیل خاصیت ضد‌عفونی‌کنندگی می‌تواند در پیشگیری از پیشرفت و وخیم‌تر شدن مشکل مفید باشند.
با وجود تمام این اقدامات این اختلال در صورت بروز به درمان پزشکی از جمله جراحی نیاز دارد تا صد در صد بهبود یابد.

پرسش و پاسخ
 • باسلام و خسته نباشید . من چندسال پیش به مهره‌های انتهای کمر ضربه خورد و از مدتی بعدش هر وقت که همون قسمت ضربه‌ای میخورد تا چند روزی کمی درد داشت بعد خوب میشدم اما حدود یک هفته پیش همو قسمت باسنم یه ضربه خورد و تا حالا دردش آروم نگرفته و چندتا از نشونه های که گفتین مثل مرطوب شدن همون ناحیه و گاهی هم انگار با کمی خون که بوی خوشایندی هم نداره و خط بین باسنم هم کمی سرخ شده شبیه به حساسیت پوستیه درصورتی که همون قسمت قبلا که درد میگرفت و مرطوب میشد بعدش خوب میشد حالا نگرانم که با توجه به توضیحاتی که دادین کیست مویی باشه … لطفا راهنماییم کنید ….
  خیلی ممنون

  • با سلام
   من احتمال ابتلا به بیماری کیست مویی وجود دارد و لازم است برای تشخیص نهایی آن حضوری مراجعه کرده تحت معاینه بالینی و مشاهده عینی قرار بگیرید. نگران نباشید در صورت وجود کیست مویی با درمان لیزری بدون دردسر روشهای سنتی بدون درد و خونریزی تحت بی حسی موضعی و سرپایی درمان شده و نیاز به مراقبت خاص روش‌های سنتی ندارید و از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را آغاز خواهید کرد.

 • سلام من یک هفته ای هستش ک تقریبا ب این مورد دچار شدم…

  همین کیست
  ک بصورت یک جوش هستش و خیلی کوچکه و درد هم داره وقتی دست میزنم
  خواستم بدونم میشه در داخل خانه درمانش کرد و از بین بردتش؟
  با اب گرم و… ؟

  • با سلام
   خیر بیماری کیست مویی از جمله بیماری هایی است که درمان دارویی نداشته و در خانه قابل بهبودی خود به خود نخواهد بود تنها راه درمان این بیماری جراحی است که باید حضوری مراجعه کرد پس از تشخیص نهایی اقدامات لازم صورت گیرد نگران جراحی خود نباشید با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی سرپایی تحت بی حسی موضعی در محیط کلینیک درمان شده طی یک تا دو ساعت ترخیص شده و از روز بعد می‌توانید زندگی عادی روزمره خود را داشته باشید.

 • سلام فرد مسنی هستم که از چهار روز پیش عضلات اطراف لگن وران دردناک شده ، در معاینه معلوم شد یک جوش بسیار ریز و ملتهب روی شکاف باسن ایجاد شده ، نظر باینکه همیشه بهداشت فردی رعایت شده ، ممکنست علامتی از پیلونیدال باشه ؟ (چون سؤال مشابه پیدا نکردم ، بدینجهت مزاحم شدم ) با تشکر

  • با سلام
   من احتمال ابتلای شما به بیماری کیست مویی وجود دارد ولی بدون معاینه بالینی ناحیه نمی‌توان نظر قطعی داد حتماً پیش از بروز علائم آزاردهنده دیگر که حتی ممکن است زندگی روزمره شما را مختل کنند برای بررسی وضعیت و دریافت درمان مناسب مراجعه کنید. نگران نباشید در صورت تایید کیست مویی با روش‌های نوین لیزری میتوانید بدون درد و خونریزی بدون نیاز به بیهوشی عمومی و یا بستری شدن در محیط آلوده بیمارستانی درمان شده و از صبح روز بعد به زندگی عادی روزمره خود بازگردید و نیاز به استراحت طولانی مدت و پانسمان و مراقبتهای خاص روش های سنتی نداشته باشید.

 • با سلام و خسته نباشید.خواهر من دفعه سومه که برای جراحی میره بیمارستان.برای جلوگیری از عود شدن ان باید چیکار بکنه؟

  • با سلام
   از انجام فعالیت سنگین و ورزشهای پر فعالیت بپرهیزد. نکات مراقبتی بعد از عمل و پانسمان را به درستی انجام دهد. موهای ناحیه را کوتاه نگه دارد. مراقب باشد آلودگی مدفوع به ناحیه منتقل نشود. از تعریق زیاد جلوگیری کند و ناحیه مرطوب نماند. مراقب باشد تا اجابت مزاج روان داشته دچار یبوست نشود.

 • سلام من ۱۹ سالمه و دقیقا این علائم رو دوسالی هس دارم و هر حدودا شیش ماه خیلی درد میگیره و متورم میشه که با تحت فشار گزاشتنش تخلیش میکنم که از اون چرکوخون میاد دقیقا هم در انتهای دنبالچه هستش ایا خطرناکه و نیاز به جراحی داره یا روش درمانش چیه؟
  ممنون 🤵🤵

  • با سلام
   بله درمان دارد و درمان قطعی آن فقط جراحی است و تخلیه نمودن و دستکاری آن نه تنها باعث بهبودی نشده بلکه منجر به افزایش احتمال عود و وخیم شدن بیماری میشود. بهتر است هر چه سریعتر برای درمان خود اقدام نموده و نگران جراحی خود نباشید با به روی کار آمدن روش جراحی لیزری بدون خونریزی و درد و احتمال عفونت سرپایی تحت بیحسی موضعی یکی ثو ساعته درمان شده به خانه باز میگردید و از روز بعد زندگی عادی خود را بدون پانسمان و مراقبت و استراحت دارید.

 • با سلام خدمت شما وقتتون بخیر.
  من کیست مویی دارم از ۴ ماه پیش شروع شده و اولش به صورت ی توده بود ولی بعد ی مدت سرباز کرد و ترشح داشت همیشه ترشح رو خالی میکردم ولی یک بار وقت خالی کردن یک دسته مو ازش خارج شد به نظر شما لازم به عمل هست؟؟

  • با سلام
   بله کیست مویی خود به خود و یا با تخلیه دسته مو و حتی درمان دارویی قابل درمان نیست نیاز به درمان جراحی دارد تا کامل بهبود یابید. امکان جراحی کیست مویی با روشهای نوین لیزری نیز در کلینیک فرآهم بوده و از این طریق میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی و عارضه داشته باشید تا در مدت کوتاه یک روز سلامت خود را باز یافته و به سر کار و زندگی عادی روزمره خود باز گردید و نیاز به چندین روز مرخصی و یا استراحت طولانی مدت و حتی پانسمان نداشته باشید.

 • سلام بچه ام یه هفته ای هست به دنیااومده وآخر ستون فقراتش بین بین لگنش حالت یه سوراخه ولی بسته علتش خواستم بدونم چیه؟

  • با سلام
   ممکن است دچار سوراخ مادرزادی باشد لازم است تا حتما توسط پزشک اطفال بررسی کرد تا در صورت غیر طبیعی بودن اقدامات لازم انجام شود.

 • سلام اگه من با روشی غیر از لیزر عمل کنم تا چند روز درد داره؟؟؟بعد از چند روز میتونم راه برم چون مدرسه دارم …

  • با سلام
   روش لیزری اصلا درد و خونریزی ندارد و همون روز مراجعه سرپایی عمل شده مرخص میشوید و از صبح روز بعد میتوانیدبه زندگی عادی خود بازگردید یعنی میتوانید از روز بعد به مدرسه رفته و بدون حمایت و کمک اطرافیان یا مراقبت خاص زندگی سابق خود را داشته باشید و نیاز به استراحت طولانی مدت یا پانسمان روشهای قدیمی سنتی را نخواهید داشت.

  • با سلام
   دوست عزیزم از طریق اینترنتی و بدون بررسی وضعیت شما امکان توصیه و تجویز دارو وجود ندارد برای بررسی مشکل خود و دریافت درمان قطعی آن حضوری مراجعه کنید.

 • سلام. آقای دکتر من نزدیک به ده روزه که این عمل و انجام دادم چند روز اول وقتی پانسمان عوض میکردم خیلی چرک و خونی نبود اما الان یه دو سه روز یه که وقتی گازو در میارم علاوه بر سوزش بعدش شروع به خونریزی میکنه میشه راهنمایی کنیم . ممنون میشم

  • با سلام
   لازم است تا حتما برای بررسی وضعیت به جراح خود مراجعه کنید. یا تعویض پانسمان را به درستی انجام ندادید و یا دچار آسیب و عود بیماری شدید که نیاز به معاینه بالینی دارد.

 • سلام من ۴سال پیش کیست مویی در پایین دنبالیچه ام را جراحی کردم الان احساس میکنم اذییتم میکنه وجاش سفت شده موقعه نشستن انگار چیزه اضافه زیر پوستم هست ونگرانم باید چکار کنم و برای چک کردن ان میتوان از سونو گرافی یا اسکن استفاده کرد لطفا راهنمایی کنید باتشکر

  • با سلام
   لازم است تا برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید با توجه به توضیحاتی که دادید احتمال عود بیماری وجود دارد و در صورتی که طی ارزیابی بالینی نوع بیماری مشخص نشود نیاز به تصویربرداری دقیقتر خواهد بود که با ام آر آی قابل تشخیص قطعی است. در صورت عود میتوانید با روش سنتی بدون درد و خونریزی و سرپایی بدون نیاز به بستری شدن در محیط عفونی بیمارستان تحت بیحسی درمان شده و بدون نیاز به استراحت طولانی مدت و یا پانسمان روزانه درمان شده و از روز بعد زندگی عادی خود را داشته باشد

 • سوال خود را بپرسید…من دوهفته است عمل کردم جای زخم من به دلیل بدخیم بودن طبق گفته پزشک کمی بیشتربزرگ است نسبت به سایرین.ترشحات زردرنگی بعدهرپانسمان دیده میشوداول فکرمیکردم بخاطرپماداست ولی باقطع پمادهمچنان ترشح زردهمراه باخون دیده میشودزنظرشمابابدچکاربایدکنم ایاعفونت کرده باسپاس

  • با سلام
   بله حتماً برای بررسی از نظر عفونت به جراح خود مراجعه کنید تا دارو چرک خشک کن تجویز کنند.

 • سلام آقای دکتر من چندسالی هست که این کیست مویی بالای باسن دارم و هر از چند گاهی ترشح داره میخواستم بدونم اگه عمل نکنم آیا خطری منو تحدید میکنه یا خیر ؟ چون به دلیل شرایط کاری نمیتونم عمل کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • با سلام
   در صورتی که برای درمان این بیماری که تنها راه نجات از ان جراحی است هیچ اقدامی نکنید بیماری عود نموده و در حدی علایم آزار دهنده میدهد که مجبور شده کار و زندگی را رها نموده و مراجعه اورژانسی کنید. در موارد نادری احتمال بدخیم نیز وجود دارد بنابراین به صلاح شما است که به سلامت خود اهمیت داده و هر چه زودتر برای دریافت درمان مناسب حضوری مراجعه کنید. نگران محیط کار خود نباشید اگر با روش نوین لیزری عمل کنید نیاز به استراحت چند روزه ندارید بلکه در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز بعد میتوانید به محیط کار خود بدون مشکل بازگردید.

  • با سلام
   بله هر روش جراحی سنتی که با تیغ جراحی انجام شود به سبب آسیبی که به بافت سالم اطراف و اعصب وارد خواهد شد بعد از رفع بیهوشی و بیحسی دردناک بوده و با خونریزی همراه است. اما در روش لیزری چون هم زمان با درمان سر عروق و اعصاب نیز ترمیم خواهد شد فرد حس درد و خونریزی نخواهد داشت و سلامت کلی خود را بدون نیاز به استراحت طولانی مدت باز خواهد یافت. از روز بعد قادر به انجام فعالیت روزانه خود بوده و نیاز به کمک اطرافیان برای انجام کار شخصی ندارد.

  • با سلام
   باید در تعویض پانسمان و رعایت بهداشت ناحیه بیشتر دقت میکردید و حالا هم لازم است تا حضوری به جراح خود کراجعه کنید تا درمان دارویی مناسب شروع کنند و زخم را از نظر عود بررسی کنند.

 • سلام …
  آیا در بیماری کیست مویی،فقط دور سوراخ کوچک بالای سوراخ باسن مو در میاره یا اطراف سوراخ باسن نیز ؟؟؟

  • با سلام
   بله سوراخهای کیست مویی در حفره بالای مقعد و قسمت انتهایی ستون فقرات یعنی دنبالچه ایجاد خواهد شد. اگر در ناحیه اطراف مقعد سوراخی مشاهده نمودید باید برای بررسی بالینی مراجعه نمایید ممکن است دچار بیماری فیستول مقعدی باشید که روند درمان ان کمی مشکل و زمانبر بوده و اما درمان به موقع آن بسیار مهم و حیاتی خواهد بود. فیستول مقعدی نیز فقط به روش جراحی قابل درمان است که البته با کمک روش نوین لیزری امکان انجام یک جراحی بدون دردسر و بدون نیاز به مراقبت خاص وجود دارد.

 • سلام اقای دکترحدودچندسالی میشه که کیست مویی دارم حدودا شش عددبزرگ وکوچک رفتم پیش دکترگفتن که بایدعمل بشن من حالت ترس دارم به نظرتون چه کار کنم ۲۷سال دارم

  • با سلام
   هر یک از پزشکان با توجه به شرایط بیمار و میزان پیشرفت بیماری بهترین و مؤثرترین درمان را پیشنهاد نموده و همیشه سعی می‌شود ابتدا از روش‌های درمانی کم تهاجمی‌تر و غیر جراحی برای درمان استفاده نمود. اما در برخی موارد همانند مشکل شما ممکن است تنها راه درمانی پیشرو جراحی باشد و با پیشرفت بیماری و به تأخیر انداختن مراحل درمان به هر دلیل از جمله ترس و اضطراب باعث شود تا درمان دشوارتر شده و نیاز به جراحی سختری پیدا شود. با پیشرفت علم در زمینه‌ی جراحی‌ها با کمک لیزر بسیاری از عوارض ناشی از برش با تیغ جراحی و خونریزی و درد پس از عمل کاهش پیدا کرده و حتی دوره‌ی بهبودی بیمار پس از عمل جراحی کاهش یافته است و دیگر مشکلات و عوارض روش‌های جراحی باز گذشته وجود ندارد. به تأخیر انداختن درمان بیماری فقط روند بهبودی آن را مشکل می‌کند، پس ترس را کنار گذاشته و برای درمان قطعی آن اقدام کنید.

 • سلام من پسری هستم ۱۶ساله
  بالای مقعد من یه سوراخ کوچک هست که بعضی اوقات داخلش مو جمع میشه..از علایم کیست مویی فقط رشد مو در من وجود دارد ..اصلا درد احساس نمیکنم….این علایم تا پایین باسن من آمده وتا نزدیکی ران هایم آمده…آیا من به این بیماری(کیست مویی )دچار شده ام؟؟؟؟؟خیلی میترسم….

  • با سلام
   برای تشخیص قطعی باید تحت معاینه قرار بگیرید ولی به احتمال بسیار فراوان دچار کیست مویی شده اید که باید پیش از ایجاد عفونت و علایم دردناک آن برای درمان مراجعه نمایید. تنها درمان این بیماری جراحی است که البته با پیشرفت علم و کاربرد لیزر، بسیاری از مشکلات درد و خونریزی و مراقبت های سخت پس از عمل جراحی سنتی و نیاز به بی هوشی محدود شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می یابید. البته رعایت راه های پیشگیری از عود مجدد آن در این روش نیز الزامی خواهد بود.

 • سلام
  ببخشید من یه سوراخ کوچک بعد دنبالچه کمی بالاتراز سوراخ باسن دارم
  و هیچ درد یا چرکی هم مشاهده نمیکنم علت وجود اون سوراخ چی هستش

  • با سلام
   باید ابتدا معاینه شوید تا مربوط بودن سوراخ به کیست مویی تأیید شود. در صورت وجود سینوس پیلونیدال فعلاً در مرحله خاموش و بی علامت بیماری بوده و دیر یا زود دچار علایم آزار دهنده آن خواهید شد و تنها درمان قطعی جراحی است. بهتر است پیش از وخیم شدن بیماری جراحی شوید. با روش لیزری بدون درد و خونریزی و سرپایی بدون عوارض و دردسر مراقبت پس از درمان روش سنتی بهبود یافته و از روز بعد به محیط کار خود باز خواهید گشت.

 • با سلام کیست مویی با لیزر انجام دادم
  ۱۵ روز قبل ولی خارشش زیاده دلیلش چی میتونه باشه با تشکر

  • با سلام
   اگر دچار خارش به تنهایی هستید نشانه بهبودی زخم است ولی اگر ترشح درد و یا خونریزی دارد باید جهت بررسی به جراح خود مراجعه نمایید.

 • سلام خسته نباشید.من شش ماه است که عمل کردم ولی پاره میشودوخونریزی و قرمزی و بویه بعد دارد

  • با سلام
   به احتمال فراوان سینوس پیلونیدال شما عود کرده و نیاز به معاینه مجدد و حتی جراحی مجدد دارد. البته بدون معاینه نمی توان اظهار نظر قطعی نمود ولی معمولاً سینوس پیلونیدال به سبب عدم رعایت اصول مراقبتی پس از عمل دوباره عود خواهد کرد. پیش از وخیم شدن بیماری و مشکل شدن درمان برای پیگیری وضعیت خود مراجعه نمایید. البته امروزه با کمک روش نوین لیزری امکان جراحی بدون درد و خونریزی و مشکلات روشهای سنتی وجود دارد فقط کافی است تا به درمان خود اهمیت داده و هر چه زودتر اقدام کنید. در این روش نیاز به استراحت طولانی مدت پس از درمان نداشته و در همان روز ترخیص شده و از روز بعد به کار و فعالیت عادی روزانه خود بازخواهید گشت بدون اینکه نیاز به کمک سایر اعضای خانواده داشته باشید. نیاز به مراقبت سخت پس از درمان روش سنتی نیز نخواهید داشت

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت و تشخیص قطعی نوع بیماری که درگیر هستید لازم است تا حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید.

 • سلام
  من چندين سال هست كه در كنار دنبالچه ام چيزي شبيه جوش يا كيست زير پوستي است هر چند ماه يكبار متورم و درد ناك ميشه ولي هيچگونه سوراخ يا خروج چرك و… نداره بعد از سه يا چهار روز هم تورم اون از بين مي ره و ديگه درد نداره تا چند ماه بعد .آيا اين هم كيست مويي مي باشد يا نه و چكار بايد بكنم؟

  • با سلام
   با توجه به توضیحاتی که دادید احتمالاً دچار کیست مویی بوده و در مراحل ابتدایی ابتلا به آن هستید. هر چه زودتر برای بررسی و تشخیص نهایی و درمان آن مراجعه نمایید. تنها راه درمان قطعی کیست مویی در حال حاضر انجام جراحی است که البته با کمک ابداع روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و عوارض سایر روشهای جراحی سنتی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی انجام شده و در مدت کوتاهی بهبود می‌یابید، از روز پس از عمل امکان بازگشت به کار و فعالیت روزمره فرآهم خواهد بود. توجه داشته باشید که درمان دارویی یا خانگی فقط جنبه حمایتی دارد و درمان مناسب و صد در صد نیست.

 • سلام
  من چند سالی میشه ب این درد دچارم نتونستم برم دکتر چنتا سوراخ کوچک ایجاد شده
  آیا راهی جز جراحی هست برا خوب شدن ؟؟
  درد ندارم فقط ترشهات چرکی

  • با سلام
   کیست مویی از جمله بیماری هایی است که تنها درمان قطعی آن جراحی بوده و با خود درمانی یا به صورت خود به خودی نه تنها درمان نشده بلکه با ایجاد اختلال و تأخیر در روند درمان فقط باعث آسیب بافتی بیشتر و پیشرفت بیماری خواهد شد، بنابراین هر چه سریع تر برای پیگیری و درمان مشکل خود اقدام کرده و مراجعه حضوری نمایید. با روش لیزری میتوانید جراحی بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به مراقبت سخت پس از جراحی سنتی را داشته و از روز بعد کار روزمره خود را داشته باشید.

 • چند وقت داخل مقعدم به شدات خارش میگیره غذاهای تند عثلان نمی خورام همین که انگشتم را داخل میبرام می چرخانم ارام میشم از خجالتی به کسی نگفتم اتفاقی برنامه شما دیدام لطفان راهنمای کنید تشکر فراوان

  • با سلام
   خارش مقعدی می تواند دلایل مختلفی اعم از بیماری مقعد، عفونی و یا انگلی داشته باشد. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری‌ای که به آن مبتلا هستید برای درمان لازم مراجعه کنیید. با پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر روند درمان سخت خواهد شد. از خاراندن ناحیه بپرهیزید و با کمپرس یخ خارش را کنترل کنید و هر چه زودتر برای بررسی مراجعه حضوری داشته باشید.

 • ایا این نوع کیست با عکسبرداری به روش ام آرآی قابل تشخیص هست؟
  من حدود۶ماهه این دردو دارم از بالشتک استفاده میکنم ولی پیش متخصص ارتوپد و جراح مغزواعصاب رفتم هیچ کدام اشاره ای به این نوع کیست نکردند باید به کدام متخصص مراجعه کنم؟

  • با سلام
   بله اگر طی مشاهده ناحیه قابل تشخیص نباشد با ام آر آی قابل تشخیص است و باید حضوری برای بررسی مراجعه کنید.

 • سلام من سه روز پیش عازم شهرستان بودم و بیست ساعت داخل اتوبوس بودم درد شدیدی در قسمت دنبالچه شدم به پزشک شهرستان مراجعه کردم تشخیص کیست مویی و انجام عمل رو دادن الان هم آنتی بیوتیک مصرف می کنم ضمنا دیروز پس از استحمام و زدودن موهای دور کیست چرک آبه قهوه‌ای رنگ زیادی با بوی بد خارج شد دردش خیلی بهتر شد فقط موقع نشستن و بلند شدن کمی درد داره
  سوال اینه با توجه به دوری از تهران و آسه عمل تا ۲ماه دیگه دیر نمیشه بیام
  بعدش بهتر با لیزر عمل کنم یا جراحی ، ضمنا باتوجه به پاره شده محل کیست و خروج چرک آبه خطری نداره
  داروهایی که مصرف میکنم سفالکسین ۵۰۰ و مترونیدازول ۲۵۰
  ممنون میشم پاسخ سریع بدید

  • با سلام
   البته که روش لیزری دارای مزایای بیشتری نسبت به روش سنتی بوده و مورد استقبال بسیاری از بیماران و پزشکان است. سعی کنید زودتر برای درمان خود مراجعه نمایید. خوشبختانه کیست مویی با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی درمان شده و به همین سبب فرد در مدت بسیار کوتاهتری نسبت به سایر روش‌های جراحی سنتی بهبود می‌یابد، در واقع در روش لیزری بدون بیهوشی عمومی فرد سرپایی جراحی شده و در همان روز عمل پس از چند ساعت تحت نظر ماندن، مرخص می‌شود و از روز پس از جراحی قادر به انجام فعالیت‌های عادی و روزمره خود خواهد بود، در حالی که در روش سنتی علاوه بر نیاز به بستری چند روزه در بیمارستان، حداقل یک هفته نیز باید در منزل استراحت کرد، بنابراین بیمار با کمک روش لیزری به دلیل عدم آسیب به بافت سالم اطراف کیست مویی در مدت زمان بسیار کوتاهی بهبود می‌یابد.

  • با سلام
   برای بررسی از نظر عفونت یا عود حتماً به جراح خود مراجعه نمایید ممکن است نیاز به جراحی مجدد باشد.

 • دختری ۱۵ساله هستم سه ساله مبتلا به این بیماری هستم اما خجالت میکشم به خانواده ام بگویم میشه راهنمایی کنید

  • با سلام
   بیماری شما در میان مردم جامعه شایع بوده و از یک سبک زندگی غلط و عدم رعایت بهداشت ناحیه ناشی میشود و اصلاً جای خجالت و نگرانی وجود ندارد. با به تأخیر انداختن روند درمانی خود فقط باعث سخت شدن روند درمان و بهبودی خود خواهید شد. نگران نباشید با وجود روش نوین لیزری یک روزه و سرپایی جراحی شده و از روز بعد به کار عادی و درس و مدرسه خود باز خواهید گشت بدون اینکه نیاز به مراقبت سخت پس از درمان روشهای سنتی باز و یا بسته داشته باشید. البته نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • سلام وقتتون بخیر
  یه هفته پیش با درد کمر و تورم در انتهای کمر به دکتر مراجعه کردم با تیغ یه سانت برش دادن و هم تخلیه کردن و کپسول سفال ایکس تجویز کردن ولی الان بعد یه هفته هنوز ترشح زیاد دارم
  در ضمن دیابتی هم هستم
  ممنون راهنماییم کنید

 • من یه چند روزی میشه موقع نشستن در این قسمت درد دارم بعد التهاب خیلی کمی هم داره بنظرتون احتمال اینکه خودش تخلیه شه هست من خیلی نگرانم نمی خوام جرا حی کنم

  • با سلام
   بله در صورتی که به موقع برای درمان خود اقدام نکنید امکان تخلیه خود به خود هست ولی این تخلیه منجر به بهبودی شما نخواهد شد و دیر یا زود عود کرده و منجر به گسترش و افزایش عمق آن شده و روند درمان و بهبودی را طولانی خواهد کرد. تنها راه درمان قطعی این بیماری انجام جراحی است که به روشهای مختلف باز بسته سنتی و روش نوین لیزری قابل انجام است که البته در روش لیزری مزایایی وجود دارد که منجر به استقبال بیشتر بیماران و پزشکان شده است. انجام جراحی بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بستری شدن در محیط آلوده بیمارستانی و امکان ترخیص در همان روز و بدون نیاز به مراقبتهای سخت پس از عمل روش سنتی و بهبودی سریع از مزایای این روش است.

 • سلام. وقت بخیر. همسرم حدودا شش ماه پیش عمل کیست مویی رو انجام داده . ولی ظاهرا برگشت داشته و مجددا عفونی میشه و خونریزی میکنه. چیکار کنیم؟ لطفا راهنمایی کنین

  • با سلام
   در صورتی که عود بیماری ایشان تایید شده باشد لازم است تا حتما تحت جراحی مجدد قرار بگیرند زیرا تنها راه درمانی موجود این بیماری جراحی است ولی امروزه با وجود روش لیزری دیگر جای نگرانی دوران سخت درمان این بیماری وجود ندارد زیرا ایشان میتواند سرپایی جراحی شده بدون اینکه نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشد و درد و خونریزی نداشته و همان روز ترخیص شود و از روز بعد به کار روزمره خود بازگردد و مراقبت سخت بعد از عمل و مشکلات پانسمان و تعویض آن را نداشته باشد و خیلی زود و سریعتر از روش سنتی زخم بهبود یابد.

 • سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون بنده دو روزی هست که از ناحیه نشیمنگاه انتهای ستون فقرات احساس درد میکنم البته خیلی شدیدی نیست ولی موقعه نشستن بیشتر احساس میکنم علائم خاصی هم مشاهده نکردم فقط احساس میکنم یکم سرغ شده ویکمم احساس گودی میکنم فقط خواستم بدونم اگه کیست هستش سریعا به دکتر مراجعه کنم خیلی ممنون میشم سریع جوابمو بدید

  • با سلام
   اگر درد فقط در یک نقطه در قسمت انتهایی ستون فقرات حس میشود میتواند نشانه ابتلای شما به بیماری کیست مویی که به سبب برگشت موی زائده به درون حفره سینوسی این ناحیه باشد، اما لازم است تا برای تشخیص قطعی بیماری تحت بررسی و معاینه حضوری قرار گیرید. بنابراین توصیه میگردد پیش از وخامت بیماری و تظاهر علایم دیگر آن که البته طاقت فرسا هستند حضوری مراجعه کرده و بررسی شوید.

 • سلام خسته نباشید،من یک هفته هست جراحی کردم ،چطور میشه عوض کردن درد پانسمان رو کم کرد تو رو خدا راهنمایی کنید ،و اما عسل در بهبود زخم تاثیر داره روی زخم بزنیم،خواهش میکنم جواب بدید

  • با سلام
   در صورت تایید پزشک اجازه مصرف عسل دارید، با اسپری لیدوکایین در اطراف زخم میتوان کمی درد را کاهش داد.

 • سلام دوسه روزی ابتدای باسنم درد میکرد و جوشی با سر سفید درومده بود و بعد از یکی دوروز سر باز کرد و خون و چرک خارج شد و بعد درد کاملا رفع شده و جوش هم بسیار خوب شده علتش چی بوده ینی کیست مویی ست؟

  • با سلام
   برای تشخیص قطعی لازم است تا حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید، احتمالا دچار آبسه مقعدی شدید، آبسه مقعدی بیماری است که در صورت عدم درمان به موقع زمینه ساز یک بیماری پر دردسر دیگر به نام فیستول مقعدی خواهد بود بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری بیش از این روند درمانی را به تأخیر نینداخته و زودتر مراجعه شود. تنها راه درمان قطعی آبسه مقعدی نیز انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی و تخلیه خود به خود درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • سلام پسر ۲۵ ساله هستم من دوچار همین کیست شدم فعلا جراحی نمودم چطور جلو گیری کنم دوباره به این مرض مبتلا نشوم جواب بده خیلی خوشحال میشوم ممنون

  • با سلام
   بهداشت ناحیه را رعایت کنید تا همیشه پوست تمیز باشد و از نشستن طولانی مدت بپرهیزید، بهتر است موها را با قیچی کوتاه کنید و یا با ژیلت شیو نمایید و از موم و مواد شیمیایی موبر استفاده نکنید

 • سلام من ۱هفته هست عمل کردم سینوسمو دکترم گفته هر روز صبح باید بیای اینجا پرستار با اب سورم و پاسمان بشورنو و روشو ببنندن. مشکل در اینجاس که بدون چیزی که موقع شستن به اون قسمت بزن تا دردشو احساس نکنم هیچ خبری نیس. ساده بگم بخدا هنگام شتشو دل و روده ادم میاد بیرون. توروخدا یه پیشنهاد خب و بدون درد برا این کارم بفرمایید

  • با سلام
   شست و شو کمی دردناک بوده ولی قابل تحمل است. در صورت صلاح دید پزشک پیش از انجام پانسمان از اسپری لیدوکایین اطراف زخم استفاده شود.

 • سلام من دختری ۱۷ساله هستم تقریبا ۶ماهه که دچار کیست مویی شدم.شما برای درمان چه جراحی یا لیزری رو پیشنهاد میکنین؟

  • با سلام
   در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

 • سلام من مدتي است به اين بيمارس دچار شده ام و ترشحات چرك و خون ميبينم،نوبت عمل هم گرفته ام،آيا تا وقت عمل ورزش براي من مضر است؟

 • سلام آقای دکتر من سه هفته پیش عمل خالی کردن آبسه را انجام دادم ولی هنوز وقتی پانسمانم را عوض میکنم حس می کنم بوی بد ی می دهد وکمی ترشح حالت لیز مانند دارد دکترم می گه احتمال خیلی کمی داره که کیست تشکیل شده باشد ترشحات خود به خود خوب میشود آیا امکان دارد

  • با سلام
   در روند درمان خود صبور باشید اگر طی دو سه هفته آینده ترشحات تشدید شد به جراح خود مراجعه کنید.

 • سلام برای من یه سوراخ کوچیک انداره سر مو میباشد که فشار میدی ترشح بد بویی از ان خارج میشود وبعضی مواقع درد میگیرد نزدیک یکساله البته دوماه یه بار درد میگیرد به نطرتون کیست مویی هست؟؟؟؟سنم ۳۹

  • با سلام
   اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون و محلی که اشاره میکنید، احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد بروز کرده و این بیماری به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

 • سلام من همسرم یه هفته پیش دچار خارش مقعد شده بود که چک کردم دیدم یه سوراخ خیلی ریز رد مقعدش داره دورش قرمزه میتونم بپرسم علتش چیه راه درمانش چیه؟

  • با سلام
   ممکن است دچار فیستول مقعدی شده باشند و لازم است هر چه سریعتر و پیش از گسترش بیماری و سخت شدن روند درمان حضوری مراجعه کنند. در صورت تأیید این بیماری نیاز به جراحی است که خوشبختانه با روش لیزری بدون درد و خونریزی درمان خواهند شد و از روز بعد قادر به انجام فعالیت روزانه هستند.

 • باسلام من پسری ۱۴ ساله هستم که عمل سینوس بسته انجام داده ام با توجه به اینکه ۱۲ روز از عمل می گدرد چند بخیه پاره شده و بعضی عفونت کرده اند حالا باید چکار کنم

 • سلام خسته نباشید
  علائم این کیست چیست؟
  من راننده هستم یک سالی هست درد شدیدی در ناحیه نشیمنگاه دارم که دایم نیست
  من این ناحیه را تمییز کردم وبا تیغ شکافتم و ضد عفونی کردم در حال حاضر دردش کمتر شده ولی هنوز درد داره وبرای مسافت های طولانی نمیتونم رانندگی کنم
  لطفاً راهنمایی کنید

 • با سلام.من هم درست یه ساله از این کیست ها دارم ولی این هیچ ترشحی نداره فقط ظاهرش اینطور چندبار رفتم دکتر ولی میگن چیزی نیس نمیدونم چکارکنم دکتر قبلی گفته برو جراح مغزواعصاب.ولی نمیدونم چیه لطفا راهنمایی کنید

 • سلام من دختری ۱۷ ساله درجناح سینه ام سه تا زخم که یکی ازآنها چرک خون همراه باسوزش خارش درد هست باید چه کنم؟

  • با سلام
   برای بررسی و تشخیص بیماری احتمالی کیست مویی لازم است تا حضوری مراجعه شود.

 • سلام .من یک سال پیش دیدم لباسم خونی شده و بو خیلی بد میده دیدم سوراخ ریز هست عفونت میزنه بیرون یه دونه مو هم داخل سوراخ هست نصف مو کشیدم بیرون دیگه احتیاط میکنم ولی سوراخه هست لطفا راهنمایی ام کن ممنونم .

  • با سلام
   اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون و محلی که اشاره میکنید، احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد بروز کرده و این بیماری به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

 • با سلام
  من یکی دو روزه متوجه یک شکاف کوچک حدود ۱سانتی انتهای دنبالچه شدم که فعلا عفونی نیست وبه نظر خودم ناشی از خارش و عرق سوز شدن میباشد
  که دو بار موضع را با آب و صابون شستم و پس از آن پوماد کالاندولا مالیدم
  نظر شما چیست؟
  آیا این همان کیست مویی است؟
  با تشکر

  • با سلام
   اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون و محلی که اشاره میکنید، احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد بروز کرده و این بیماری به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

 • من هم به این بیماری دچار شدم و مدتی هست مه مطمئن شدم
  متوجه شدم لباس زیرم خونی میشه که بعد پیگیری کردم و دیدم به این مشکل برخورد کردم
  شغلمم دریانوردی هست
  مشکل بدتر اینه که از جراحی هم خیلی میترسم
  راه کار برای این بیماری چی هست و پیش چه متخصصی باید مراجعه کنم
  چون رو کشتی هم هستم شماره تماس ندارم فقط آدرس ایمیل دارم که خدمتتون تقدیم میکنم
  harbour.pharos@yahoo.com

  • با سلام
   تنها راه درمان کیست مویی جراحی است. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین و یا نشستن طولانی مدت داشته باشید تا دچار عود نشوید. در صورت رعایت نکات مراقبتی با روش لیزری تضمینی درمان خواهید شد. لازم است تا حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 • سلام آیا ممکن است بعداز تخلیه آبسه عفونی کسیتی تشکیل نشده باشد وزخم بهبود یابد چون دکتر من گفته باید منتظر باشم ببینم دوباره آبسه تشکیل میشه یا نه آگه آبسه تشکیل شد معلوم می شه کیست تشکیل شده یا نه

 • سلام ببخشیدسوالمه خیلی مهمه توروخداجواب بدین درروش لیزردرمانی سینوس هم کیست چرکی ازبین میره ؟هم مو؟یعنی قابله برگشت نیست

  • با سلام
   در صورت رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل و تغییر مطلوب سبک زندگی با روش لیزری تضمینی درمان خواهید شد. ولی برای از بین بردن موهای ناحیه باید مجدد تحت لیزر مو قرار بگیرید.

 • با سلام
  من چند روزه که جراحی سینوس انجام دادم ولی به نظر خودم هیچ کدام از علائم سینوس مثل در باز کردن و عفونت را نداشت و حجم جراحی شده هم بزرگتر از سینوس بود دکتر خودش هم شک کرده نمونه رو داده ازمایشگاه پاتولوژی ممکنه همان سینوس باشه یا تشخیص اولیه اشتباه بوده

  • با سلام
   نگران نباشید احتمال بدخیمی کیست مویی بعید است و منتظر پاسخ پاتولوژی باشید.

 • من ۱۴ سالمه ۳ماه پیش عمل جراحی سینوس انجام دادم اما هنوزم ترشحات بدبو و گاهی اوقات خونی بیرون میزنه باید چی کار کنم

 • با سلام من دختری۲۲ ساله هستم حدود پنج ساله دنبالچه ام شکسته ودو ماه که کیست مو در اوردم من خودم اهل ارومیه هستم دکترهای این جا می گن اگه عمل دنبالچه کنی برای همیشه بی اختیاری ادرار پیدا می کنی وتا آخر عمر با عفونت درگیر میشی یا منجر به مرگ میشی ازتون خواهش می کنم من پنج سال که عذاب سختی را متحمل میکنم من و راهنمایی کنید

  • با سلام برای مشکل دنبالچه با متخصص ارتوپد مشورت شود اما کیست مویی به روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون عارضه سرپایی عمل شده و از روز بعد به کار و فعالیت روزمره خود باز خواهید گشت.

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان مجدد به موقع دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد و روند بهبودی طولانی میشود. پس خود به خود خوب نخواهد شد، بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا در اسرع وقت مجدد جراحی کنند و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوید. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد دارای بیماری زمینه ای هم میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین و یا نشستن طولانی مدت داشته باشید.

 • سلام بنده عمل سینوس پیلونیدال ۳ماه پیش به صورت بازانجام دادم هرروزدرزمان نشستن خونریزی دارم میخوام بدونم امکان داردعودکرده

 • سلام
  همسر من ٥ روز پيش عمل سينوس رو انجام داده و بخيه نخورده و روزي دوبار پانسمان رو عوض ميكنيم و يكبار صبح كه اول حموم ميره و يكبار شب قبل از خواب خيلي خسته شده يكم ميشينه سريع خونريزي ميكنه ميخوايم بدونيم چقدر طول ميكشه كه خوب بشه و يكم بسته بشه؟

  • با سلام روند بهبودی پس از روش جراحی باز سنتی کیست مویی کمی طولانی بوده و ممکن است دو ماه زمان ببرد لازم است صبور باشید و خیلی ننشینند و فشار نیاورند تا زخم خونریزی نکند.

 • پسرم ۱۶سال دارد و دچار کیست مویی شده پیش رفیقم که دکتر اورژانس بود و طب سنتی هم انجام می دهد بردم مرحله اول جراحی کرد دوباره عفونت کرد بردم زالو انخت الآن ۱ماه گذشته همچنان ترشحات از محل دارد لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان به موقع دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد و روند بهبودی طولانی میشود. پس خود به خود خوب نخواهد شد، بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا در اسرع وقت مجدد جراحی کنند و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنند تا دچار عود نشوند. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد دارای بیماری زمینه ای هم میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین و یا نشستن طولانی مدت داشته باشند تا دچار عود نشوند. در صورت رعایت نکات مراقبتی با روش لیزری تضمینی درمان خواهند شد.

 • با سلام.من ۱۶ سالمه و ۱۱ روز پیش سینوس پیلونیدال رو عمل کردم الان ازش چرک که بوی بد داره میاد و هنوز بخیمو باز نکردم انگار دور هر بخیه گوشت اضافه آورده و آخرین بخیه که بالا ترینه یه قلمبه که کوچیکه و احساس میکنم که بد بخیه کردن و دارای ترشح سفید حالت قی چشم میمونه و دکترم گفته فقط برو حموم و باشامپو بچه بشو من روزی ۴ بار میشورم ولی وقتی گاز رو میزارم بعد که میخوام برم حموم درش میارم ترشحات زرد داره و تقریبا پوست پوست شده و قرمزه.چیکار کنم لازمه که آنتی بیوتیک یا پماد بزنم؟ لطفا راهنماییم کنید