banner
آذر ۲۸, ۱۳۹۵

علایم یا نشانه‌های کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

علایم یا نشانه‌های کیست مویی یا سینوس پیلونیدالکیست مویی یا سینوس پیلونیدال در ابتدا هیچ علامت یا نشانه‌ی قابل توجهی جز یک گودی کوچک در سطح پوست ندارد. علایم و نشانه‌های آزار دهنده در آن تازه از زمانی شروع به ظاهر شدن می‌کند که پوست تحریک شده عفونی و آلوده شود. سینوس مویی پس از آلودگی به سرعت به یک کیست (یک کیسه بسته پر از مایع) و یا یک آبسه (بافت متورم و ملتهب که در آن چرک جمع شده است) تبدیل می‌شود. نشانه‌های عفونت کیست مویی یا سینوس پیلونیدال عبارتند از:

 • درد شدید در هنگام نشستن یا ایستادن
 • تورم و گرمی کیست
 • قرمزی و ایجاد زخم در پوست اطراف آن
 • خروج ترشحات خونی و چرکی با بوی بد از محل آبسه
 • موی بیرون زده از ضایعه
 • ایجاد سوراخ‌هایی در پوست
 • تب خفیف و نادر
 • رطوبت غیرمنتظره در پایین کمر

از طرفی احتمال پی بردن به سینوس پیلونیدال در ابتدای ماجرا یعنی زمانی‌که هنوز هیچ علایمی بروز نکرده نیز وجود دارد. در این مواقع فرد فقط با احساس یک توده‌ی بدون درد در ناحیه‌ی نشمین‌گاه خود متوجه وجود آن می‌شود. علایم می‌توانند با یک شروع حاد و درد و تورم بیش از حد یا به صورت مزمن با شدت درد کم‌تر ولی مداوم بروز کند.
درد و التهاب ناشی از کیست و آبسه ایجاد شده می‌تواند آن‌قدر شدید شود که فرد را از فعالیت روزمره باز بدارد و حتی خواب و نشستن و برخاستن فرد را دچار مشکل و اختلال کند. در صورت احساس علایم بیماری باید سریع برای پیگیری و درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال به پزشک مراجعه شود، زیرا عفونت ناشی از کیست مویی یا سینوس پیلونیدال می‌تواند با بی‌توجهی به سرعت شدیدتر و دردناک‌تر شود.
پزشک با مشاهده‌ی علایم و نشانه‌ها و معاینه‌‌ی ظاهری کیست ایجاد شده و محل قرارگیری آن به راحتی به وجود کیست مویی یا سینوس پیلونیدال پی می‌برد و آن را تشخیص می‌دهد.

علایم یا نشانه‌های کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

تشخیص و معاینه‌ی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

معمولاً افراد تا زمانی که درد ناشی از بیماری مشکلاتی را برای‌شان ایجاد نکند به سراغ پزشک و درمان آن نمی‌روند. پس طبیعی است وقتی فرد یک توده‌ی مویی بدون درد را در پشت و پایین کمر خود احساس کند، بی‌تفاوت از کنار آن بگذرد. مگر این‌که فرد خیلی حساس بوده و به سلامتی خود بسیار اهمیت دهد و در مراحل ابتدایی تشکیل سینوس پیلونیدال به پزشک مراجعه کند.
اغلب مردم به دلیل ناآگاهی و عدم شناخت انواع بیماری‌ها از کنار نشانه‌های آن به سادگی می‌گذرند و آن‌ها را نادیده می‌گیرند، غافل از اینکه اگر همان روز اول که متوجه این ضایعه شدن به پزشک مراجعه می‌کردند، می‌توانستند با روش‌های ساده‌تر و درد و رنج کمتری این بیماری را پشت سر بگذارند.
در نهایت فرد با بروز اولین نشانه‌های درد و التهاب و اختلال در روند فعالیت روزانه به یک پزشک عمومی مراجعه می‌کند. پزشک عمومی با شک به کیست مویی، فرد را برای بررسی بیشتر به پزشک جراح عمومی ارجاع می‌دهد. فرد باید قبل از مراجعه خود را آماده‌ی پاسخ دادن به برخی سوألات متداول در این زمینه کند. سوألاتی چون:
علایم و نشانه‌ها از کی و چگونه آغاز شد؟
آیا سابقه‌ی تجربه این مشکل را داشته‌اید؟
آیا نشانه‌ها با فعالیت خاصی تسکین می‌یابد؟
معمولاً چه چیزی درد و علایم دیگر را بدتر می‌کند؟
مکمل یا داروی خاصی مصرف می‌کنید؟
آیا دچار تب هم شده‌اید؟
آیا درد ناشی از توده شما را از خواب بیدار می‌کند؟
شغل شما چیست؟ آیا شما در تمام طول روز مجبور به نشستن هستید؟

پاسخ دقیق و صحیح در کنار مشاهده‌ی ظاهری ضایعه به پزشک در تشخیص صحیح کمک خواهد کرد. کیست مویی ممکن است با کیست درموئید اشتباه گرفته شود که درایت و مهارت پزشک معالج می‌تواند احتمال این خطا را محدود کند. پس از تشخیص پزشک با توجه به مرحله و میزان پیشرفت بیماری درمان مورد نظر را که اغلب با جراحی همراه است پیشنهاد می‌کند.

کاربر گرامی پرسش خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید، بین 24 تا 48 ساعت آینده پاسخ داده خواهد شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • باسلام
  ببخشید میخواستم بپرسم که من دو سه هفته است که کیست مویی داشتم وعمل کردم من ۱۳ سالمه ودیابت هم دارم وقراره که ۱۹ اسفند یه عمل دیگه داشته چون دکتر گفت اگر باهم عمل میکردیم ممکن بود عفنت کل بدنت رو بگیره ودکتر گفته که دو هفته بای استراحت کنی ومن از درس میوفتم میخواستم بپرسم که از نظر شما واز نظر هزینه لیزر بهتره یا جراحی البته دکتر گفته که بخیه میکنیم نشانه های کیست مویی همین هایی که شما گفتین هست ایجاد یه توده وقرمزی طوری که اصلا نمیتونستم بشینم ممنون میشم از پاسختون ☹☹☹☹

  • با سلام
   بله با کمک روش لیزری احتمال عود و یا عفونت در شما که بیماری خاص هم دارید کمتر خواهد بود و کمتر در معرض عوارض جراحی خواهید بود. از طرفی بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و سرپایی عمل شده همان روز ترخیص میشوید و از روز بعد انقدر بهبود یافتی که سر کلاس درس و در محیط مدرسه حاضر شوید و بدون نیاز به مراقبت یا استراحت و حتی پانسمان زندگی عادی خود را داشته باشید.

  • با سلام
   ممکن است نشانه شروع ابتلا به بیماری کیست مویی باشد لازم است تا حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شده و یا حتی برای تشخیص قطعی تحت بررسی بالینی دقیقتر یعنی تصویربرداری ام آر آی قرار بگیرید تا پیش از تظاهر علایم ناگوار و ناراحت کننده دیگر که ممکن است زندگی عادی را سلب نموده و آرامش شما را بر هم بزند تحت درمان مناسب آن قرار گرفته و بهبود یابید.

 • باسلام من تقریبا از خیلی وقت پیش فقط در آن منطقه خارش شدید دارم اصلا چرک اینا هم نداره نه تورم نه پرد فقط خارش شدید بنظرتون من چیکار کنم

  • با سلام
   خارش ناحیه میتواند شروع علایم بیماری کیست مویی بوده و یا به سبب ابتلا به بیماری پوستی و یا عدم رعایت بهداشت فردی ناحیه به وجود آمده باشد برای بررسی و تشخیص نهایی لازم است تا حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید.

 • با سلام.راستش من چند ماهی هست این مریضی رو دارم اما خجالت میکشم به خانواده بگم.اگه درمان خانگی داره لطفا بگید که خودم پنهانی انجام بدم!

  • با سلام
   خیر بیماری کیست مویی اگر در شما تایید شود هیچ درمان خانگی یا دارویی نداشته و تنها راه درمان اصلی آن جراحی خواهد بود که البته با ابداع روشهای نوین لیزری میتواند عمل بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و یا بستری شدن در مخیط بیمارستانی به شکل سرپایی داشته باشد که البته نیاز به پانسمان و مراقبت ویژه و سخت نداشته و فرد قادر است تا از روز بعد زندگی عادی خود را داشته باشد. بهتر است سلامت خود را به سبب خجالت از سایرین بیش از این به خطر ننداخته و برای درمان خود هر چه زودتر مراجعه کنید.

 • با سلام. دکتر جان من حدود هفتاد روز پیش کیست سینوسی داشتم عمل کردم اما متاسفانه هنوز خوب نشده زخمم و باز هس چیزی نمیشه استفاده کرد تا زود. تر بهبود پیدا کنه ؟؟
  متاسفانه جدیدا هم شاهد یه کیست دیگه روی باسن شدم ایا درمان لیزر جواب گو هس تااحتیاج به جراحی نباشه

  • با سلام
   باید در روند بهبودی خود صبور باشید گاهی درمان مشکل بوده و ترمیم بافت نیاز به زمان بیشتر در روشهای سنتی دارد. در صورت نیاز به روشهای درمانی مجدد با کمک لیزر این بار بدون عارضه درد و خونریزی و مشکلات عفونت و یا مراقبت پس از عمل سرپایی درمان شده و زودتر به آغوش زندگی باز خواهید گشت و نیاز به پانسمان و مشکلات مراقبتی ندارید.

 • سلام اقای دکتر,من تقریبا سه سال پیش از ناحیه ی بلای مقعد احساسدرد میکردم,یه سوراخ کوچیک به وجود اومده بود وازش چرک بیرون میومد و بوی بدیم داشت,نمیتونستم بشینم,یه مدت قرص های چرکی استفاده کردم از اون موقع بهترم ,به نظر شما من باید پیش یه جراح برم تا وضعیتم مشخص بشه؟

  • با سلام
   بله قطعاً باید بیماری خود را حضوری بررسی کنید. بیماری احتمالی شما کیست مویی بوده و فعلاً به کمک مصرف داروها موقتی دچار کاهش علایم شده و لازم است تا آن را به صورت جدی پیش از بروز مشکلات دیگر درمان نمایید. در صورت وجود بیماری کیست مویی تنها راه درمان صد در صد جراحی است که با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان سرپاییی بدون درد و خونریزی درمان شده و از صبح روز بعد میتوانید زندگی عادی خود را بدون نیاز به مراقبت خاص و یا پانسمان سخت روشهای سنتی داشته باشید.

 • من چند وقت پيش همه اين علايم رو داشتم اما پس از استفاده از داروهاي سفكسيم و… خوب شدم الان هيچگونه دردي يا هيچگونه ترشحي خارج نميشه ميخاستنم بدونم بازم بايد به دكتر مراجعه كنم يا نه احتياجي نيس؟

  • با سلام
   قطعاً باید مراجعه حضوری داشته باشید زیرا این بیماری فقط با درمان دارویی خانگی یا سنتی علایمش کاهش پیدا کرده و لازم است تا تحت درمان قطعی قرار بگیرید. در غیر این صورت به زودی شاهد بروز علایم آزار دهنده با شدت بیشتر خواهید بود که حتی زندگی روزمره شما را مختل کرده و منجر به مراجعه اورژانسی شما شود. بنابراین به سلامت خود اهمیت داده و پیش از سخت شدن روند درمانی و یا احتمال بدخیمی آن در موارد نادر مراجعه نموده و تحت درمان اصلی یعنی جراحی قرار بگیرید با روش جراحی لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی سرپایی درمان شده و نیاز به مراقبت سخت پس از درمان روشهای سنتی ندارید.

 • سلام خسته نباشی .دکتر جان چند روز پیش با دوستان رفتیم موجهای ابی سوار سرسره شدم سرعتش زیاد باهمون سرعت پرتاپ شدم داخل اب یکدفعه پشتم که بالای مقعد هست دردگرفته حالا چندروز میگذره هنوز دردم کم نشده بیشترهم شده خیلی اذیت هستم .گفتم نظر شما رو بپرسم باتشکر.

 • با سلام.
  ۱۰ سال پیش در انتهای ستون فقراتم احساس درد شدید داشتم و متورم و چرکی شد که با درمان سنتی چرکش تخلیه شد و بعدش هیچ مشکلی نداشتم اون موقع فک میکردم دمبل ه و باز شده و عفونت از بین رفته. الان بعد از گذشت ۱۰ سال ، سه الی چهار روز انتهای ستون فقراتم درد میگیره و وجود یه توده رو حس میکنم ولی متورم یا قرمز و چرکی نیست. و بعد از چند روز دیگه اون درد هم ندارم. خواستم ببینم احتمال داره کیست مویی باشه؟ با توجه به اینکه هیچ ترشحی هم نداره و دردش از بین میره . ممنون از پاسخگوییتون

  • با سلام
   بله این احتمال وجود دارد برای بررسی ناحیه و تشخیص نهایی حضوری مراجعه شود تا زودتر و پیش از شدت یافتن بیماری و گسترش آن تحت درمان مناسب که فقط جراحی است قرار بگیرید با کمک جراحی لیزری نوین دیگر نیاز به استراحت طولانی مدت ندارید و در همان روز جراحی مرخص شده و از روز بعد زندگی عادی خود را خواهید داشت و از طرفی این امکان وجود دارد که بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به مراقبتهای سخت پس از جراحی سنتی بهبود یابید و جراحی بدون دردسری داشته باشید.

 • سلام من شش سال پیش انتهای ستون فقراتم سوراخی به وجود آمد و ازش آب خون میومد و من ۱۷سالم بود و به خانوادم چیزی نگفتم و حدود هشت ماه همینجور آب خون میومد که آخرش به خانوادم گفتم و اول به دکتر عمومی مراجعه کردم و دکتر گفت توی آب و بتادین بشینم و سفالکسین۵۰۰بخورم منم اینکار کردم و خوب شدم و بعدش به دکتر جراح هم مراجعه کردم جراح گفت لانه مو بوده و الان خوب شده و نیازی به جراحی نیست و کپسول هارو بخورم حالا الان چند روزی هس انتهای ستون فقراتم فقط زخم میشه و زخمه خیلی کم هس حتی زخمش عمیق هم نیست و باز خوب میشه و برمیگرده زخمه،از نظرتون کیست مویی هست؟

  • با سلام
   بله با توجه به توضیحاتی که دادید این حدس زده میشود که بیماری کیست مویی بوده و باید توجه داشته باشید که درمان این بیماری فقط روش جراحی بوده و با درمانهای خانگی، سنتی و یا حتی دارویی برطرف نشده و تنها راه درمان اصلی و قطعی آن جراحی بوده و امکان بهبودی آن با انجام سایر روش‌های غیر جراحی وجود ندارد، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و تشدید آسیب بافتی ناحیه یا وخامت بیماری و بروز علایم ناراحت کننده برای درمان متناسب خود مراجعه کنید. دوست عزیز نگران عمل جراحی خود نباشید با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و عارضه روشهای سنتی بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در محیط آلوده بیمارستان به صورت سرپایی و تحت بیحسی موضعی و حتی بدون نیاز به استراحت طولانی و سخت درمان شده و در مدت کوتاهی سلامت کامل خود را باز خواهید یافت و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزانه خود را به تنهایی و بدون احتیاج به کمک اطرافیان آغاز نمایید.

 • سلام خسته نباشید،من ۵ سال پیش همه داروهاروامتحان کردم ،داروگیاهی وروشهای سنتی و…ولی اخرش بالیزردرمان شدم که خیلی راضی بودم ولی الان دردزیاددارم دوبارام ارای گرفتم وپیش متخصص مغزواعصاب رفتم بهم دارودادن ،کمردردشدیددارم ،چون دردبه پاهام میزنه واززندگی افتادم ،گفتم ببینم دوباره عودنکرده ؟ خواهشاراهنمای فرمایدممنون.

 • سلام
  من پارسال برج دوازده عمل باز کیست مویی رو انجام دادم والان کامل زخم بسته شده ولی جای عمل هر چند وقتی ی تیری میکشه میخواستم بدونم مشکلی داره یا نه وایا امکان داره دوباره عفونت کنه یا عود کنه
  ممنون میشم جواب بدید

 • سلام من حدود ۱ سال پیش عمل کردم حالا در پایین جایی که عمل کردم خیلی نزدیک معقد یه تیکه از پوست قرمز متمایل به سفید شده هست پیش متخصص رفتم گفت کیست نیست و پماد باکتروماد داد حالا می خواستم بدونم این قرمزی برای چی هست البته این چند روز زیاد نشته بودم.

  • با سلام
   ممکن است از نشستن زیاد باشد ولی اگر پس از درمان هنوز علایم داشتید لازم است تا حضوری مراجعه نموده مجدد معاینه شوید و حتی برای تشخیص عود بیماری ام آر آی دهید.

 • سلام و عرض خسته نباشید خدمت اقای دکتر
  من مدتی هست ک انتهای نخاعم ،دقیقا آخرین نقطه از اون،درد داره،،بطوریکه وقتی میشینم درد میگیره انتهای نخاعم،،دست هم ک میذارم اطرافش دردی رو حسن نمیکنم،،فقط همون استخوان انتهایی نخاع درد میگیره،،و وقتی هم کمتر میشینم دردش کمتر میشیه،بطوریکه خیلی خیلی کم میشه..خواستم ببینم علت چیه وو باید چیکار کنم؟!
  ممنونم از شما 🙏🙏🙏🙏

  • با سلام
   اگر فقط در ستون فقرات احساس درد دارید ابتدا توسط متخصص ارتوپد ویزیت شوید اگر مشکلی نبود. حضوری مراجعه کنید تا با معاینه و مشاهده بالینی ناحیه از نظر ابتلا به کیست مویی نیز بررسی شوید اگر در ظاهر بیماری تشخیص داده نشود نیاز به ام آر آی داربد. در صورت ابتلا تنها راه درمانی جراحی است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن درمان شده و از روز بعد قادر به انجام کار روزمره خود هستند.

 • سلام من حدود یک سال پیش عمل کردم تا الان مشکلی نداشتم حالا ۲ روز هست پایین قسمتی که عمل کردم قرمز شده حالت این که پوست نازک شده باشد درد یا جوش یا سوراخی وجود نداره فقط به نقطه ای که دست می زنم مقداری درد می گیره امکان داره بازگشته باشه.

  • با سلام
   با توجه به توضیحاتی که دادید ممکن است در شرف عود بیماری باشید برای تایید آن لازم است تا حضوری مراجعه نموده و بررسی شوید. اگرچه در صورت عود تنها راه درمان مجدد آن نیز جراحی خواهد بود ولی امروزه با کمک روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی و بدون عارضه را بدون بستری شثن در بیمارستان به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی داشته باشید و بدون نیاز به مراقبتهای سخت بعد از عمل سنتی از روز بعد زندگی روزمره خود را آغاز کنید و در مدت کوتاهی شاهد بهبود خود باشید.

 • باسلام و خسته نباشید من الان دقیقا هشت سال هست که کیست مویی دارم و بعضی اوقات از بین میره و بعد از رانندگی طولانی باز هم در میاد از شما این سوالو دارم که الان این کیست خیلی پیشرفت کرده یا نه فقط در یه حد معین میمونه و بزرگ نمیشه ویا باید سریع عمل بشه . ممنونم

  • با سلام
   ممکن از نسبت به گذشته گسترده و عمیقتر شده و جراحی را کمی سخت تر و روند درمان را طولانیتر کند. بهتر است هر چه سریعتر برای درمان مراجعه شود. با روش لیزری بدون درد و خونریزی و سرپایی درمان خواهید شد.

 • سلام
  من چند روز بود خط باسنم خارش داشت
  موقع خواب میخاروندم بعد چند روز میبینم قرمز شده و وقتی دست بزنم کمی درد داره برای این که تمیز نگه دارم الکل میزنم و میسوزه چی مشکلیه ؟
  با سپاس

  • با سلام
   اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحات احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد بروز کرده و این بیماری به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.