تبخال تناسلی چیست ؟ علائم و درمان قطعی آن در زنان و مردان

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یک بیماری عفونی شایع است که از طریق برقراری روابط جنسی منتقل می شود. عامل اصلی ایجاد کننده ی این عفونت نوعی ویروس با نام هرپس سیمپلکس می باشد که دارای دو تیپ ۱ و ۲ است .

هر دوی این تیپ ها می توانند باعث ایجاد تبخال در نواحی مختلف بدن شوند .

تبخال نوعی تاول موضعی  با ظاهری شبیه به زخم ، آبدار و عفونی است که بیشتر در نواحی مخاطی بدن مانند دهان و دستگاه تناسلی به وجود می آید و پس از مدتی خود به خود بهبود می یابد ولی امکان عود مجدد آن وجود دارد و تا پایان زندگی ممکن است چندین بار در بدن شخص به وجود بیاید.

توجه داشته باشید که این بیماری با بیماری زگیل تناسلی کاملا متفاوت است .

بر اساس یک تقسیم بندی کلی تیپ ۱ این ویروس بیشتر باعث ایجاد تبخال هایی در اطراف دهان و صورت می شود و تیپ ۲ عامل ایجاد تبخال های تناسلی در بزرگسالان است ولی در مواردی هم این قاعده درست نیست و هر دو تیپ این ویروس می تواند انواع تبخال ها را به وجود بیاورد .

تیپ ۱ می تواند در سنین کودکی شخص را درگیر خود کند و باعث ایجاد تبخال هایی در صورت و دهان گردد ولی تیپ ۲ این ویروس فقط با آغاز فعالیت های جنسی می تواند وارد بدن شخص شود .

به محض اولین برقراری ارتباط جنسی با فرد آلوده این ویروس می تواند ب فرد منتقل شود و با توجه به وضعیت سیستم ایمنی بدن فرد در مدت زمانی بین ۲ الی ۲۰ روز آثار خود را نشان می دهد . گاهی بروز تبخال های تناسلی  می تواند ناشی از بروز عفونت های مخفی باشد که از قبل در بدن فرد وجود دارد .

علائم تبخال تناسلی زنان و مردان

علائم تبخال تناسلی زنان و مردان

انواع  تبخال تناسلی

تبخال تناسلی از گروه  بیماری های آمیزشی ( STD ) به حساب می آید . این بیماری با علائم و نشانه های زیادی همراه است و در صورت بروز به راحتی می توان آن را تشخیص داد . علائم و نشانه های کلی این بیماری در زنان و مردان تقریبا یکسان است فقط در محل ایجاد تبخال و نوع عوارض آن ممکن است تفاوت هایی وجود داشته باشد .

تبخال تناسلی  به شکل تاول هایی آبدار و دردناک در ناحیه ی تناسلی و مقعد ایجاد می شود که پس از گذشت چند روز پاره شده و زخم های عفونی دردناکی را از خود برجای می گذارند . پس از چند روز محل این زخم خشک شده و هیچ اثری هم از آن باقی نخواهد ماند و این روند به صورت دوره ای تا پایان عمر ادامه می یابد .

تبخال تناسلی در زنان

زنان از زمانی که فعالیت جنسی خود را آغاز می کنند احتمال ابتلا به تبخال تناسلی برای آنها وجود دارد . همچنین علاوه بر رابطه ی جنسی امکان انتقال آلودگی از طریق تماس مستقیم پوستی و ترشحات تنفسی افراد آلوده هم وجود دارد .

علائم تبخال تناسلی در زنان به شرح زیر است :

 • وجود تاول های آبدار و عفونی در اطراف واژن ، دهانه ی رحم ، مقعد  ، باسن و پاها
 • احتمال بروز تب ، سردرد و استفراغ خفیف
 • ترکیدن تاول ها پس از گذشت چند روز و خشک شدن محل زخم
 • وجود علائمی شبیه به سرماخوردگی نظیر تب ، التهاب غدد لنفاوی و کوفتگی
 • ترشحات آبکی واژینال
 • سوزش ادراری
 • درد در ناحیه لگن و پاها
 • احساس سوزش و خارش در محل زگیل ها

تبخال تناسلی در مردان

مردان هم به اندازه ی زنان در معرض ابتلا به تبخال های تناسلی قرار دارند و با توجه به نوع روابط جنسی شان تبخال های تناسلی می تواند در نواحی مختلف تناسلی و مقعد به وجود بیاید .

 • وجود تاول های آبدار و عفونی در اطراف آلت تناسلی ، بیضه ،  مقعد ، باسن و پاها
 • احتمال بروز تب ، سردرد و استفراغ خفیف
 • ترکیدن تاول ها پس از گذشت چند روز و خشک شدن محل زخم
 • وجود علائمی شبیه به سرماخوردگی نظیر تب ، التهاب غدد لنفاوی و کوفتگی
 • ترشحات آبکی از مجاری ادراری
 • سوزش ادراری
 • درد در ناحیه لگن و پاها
 • احساس سوزش و خارش در محل زگیل ها

درمان قطعی تبخال تناسلی

در ابتدا باید بگوییم که در حال حاضر علی رغم تمام پیشرفت هایی که در زمینه ی پزشکی رخ داده است هیچ درمان قطعی برای تبخال تناسلی و ریشه کنی آن وجود ندارد . تنها به وسیله ی دارو می توان تا حد زیادی دوره ی بیماری را کاهش داد و به مهار علائم آن کمک کرد ولی فعلا هیچ روشی که برای همیشه ویروس آن را ریشه کن کند کشف نشده است  .

پس از انجام معاینه ی تبخال ها توسط پزشک و بررسی های دقیق می توان از داروهای ضد ویروس  برای درمان استفاده کرد . این داروها به شکل خوراکی هستند و اگر بیمار اولین باری است که به تبخال تناسلی مبتلا شده است برای مدت ۷ الی ۱۰ روز باید از داروها استفاده کند . برای بیمارانی که قبلا به تبخال تناسلی مبتلا شده اند و تبخال آنها مجددا عود کرده است طول دوره ی درمان حدود ۵ روز است  . این روش اثربخشی نسبی دارد .

اما امروزه نوعی از درمان وجود دارد که به درمان طولانی مدت نگه دارنده معروف است و مختص کسانی است که به صورت پی در پی و مکرر با تبخال های تناسلی مواجه می شوند که برای مدت ۳ ماه الی ۱ سال می تواند از بروز تبخال ها جلوگیری کند . در این روش با استفاده از لیزردرمانی می توانند علائم و نشانه های تبخال ها را تا حد زیادی کاهش دهند و به عنوان موثرترین روش برای درمان تبخال های تناسلی شناخته می شود .

طی یک تحقیق در ایالات متحده ی آمریکا با روش لیزر درمانی  تبخال های تناسلی به وسیله ی co2 بیش از ۸۵ درصد زنان به این درمان پاسخ خوب و قابل قبولی داده اند .

در حال حاضر لیزردرمانی یکی از روش های موثر و ایمن برای درمان تبخال های تناسلی شناخته می شود.

در روش لیزر درمانی با تاباندن اشعه ی لیزر بر روی تبخال های تناسلی بافت های آسیب دیده از بین می رود و محل زخم کاملا خشک می شود . همچنین استفاده از این روش می تواند از بروز مجدد تبخال ها برای مدت زمان معینی جلوگیری کند .

لازم است بدانید در تمامی روشهای فوق علائم و نشانه های بیماری ظرف مدت زمان کوتاهی از بین می رود ولی خود ویروس و عفونت ناشی از آن همچنان در بدن فرد وجود دارد و در بازه های مختلف زمانی و تا پایان عمر می تواند مجددا و برای بارها عود کند .

به همین دلیل پزشکان توصیه میکنند که بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا به این عفونت انتخاب شریک جنسی سالم و استفاده از کاندوم می باشد .

دیدگاه ها بسته شده است

تلفن : ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ - ۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴
تماس واتساپ اینستاگرام