علت خارش مقعد کودکان- کرمک، همورئید و شقاق+ نحوه پیشگیری

خارش مقعد کودکان کرمک هموروئید شقاق

تشخیص بیماری در کودکان با توجه به عدم توانایی آنها در شرح حال خود، بسیار مشکل است. علی الخصوص بیماری هایی که آنها را هر لحظه درگیر کرده و آزار میدهد.

یکی از بیماری هایی که کودکان خردسال با آن دست به گریبان هستند، مشکل خارش مقعد می باشد که در کنار کلافه شدن کودک، این حرکت آنها در جمع بزرگترها نیز ناخوشایند است.

بهرصورت اگر کودک دلبند شما خارش مقعد آزارش می دهد، نگران نباشید چون در اکثر مواقع به راحتی قابل درمان است.  در این مطلب با ما همراه باشید تا به طور دقیق و گسترده در باره علت و نحوه درمان خارش مقعد کودکان آشنا شویم.

علت خارش مقعدی کودکان چیست؟

خارش مقعد در کودکان به دلایل زیادی رخ می دهد که ساده ترین آنها که ناشی از وجود یک بیماری نیست، عدم رعایت بهداشت می باشد. خارش آن هم در ناحیه مقعد همیشه ناخوشایند بوده و موجب کاهش اعتماد به نفس کودک یا طرد شدگی وی می شود.

در ادامه به بیشترین دلایل و علت های خارش مقعد کودکان و راه حل های درمان خارش مقعد در کودکان میپردازیم.

عکس علت خارش مقعد کودکان

انگل کرمک

این نوع از کرم ها که به نام کرمک یا کرم های سوزنی با نام علمی Pinworm انگل هایی هستند که در روده  رشد می کنند. این عفونت با خوردن تخم های میکروسکوپی کرم به بدن منتقل میشود. یکی از عادت های کودکان خردسال قرار دادن هر چیز در دهان خودشان است، از دست هایشان گرفته تا اسباب بازی ها و همین عادت فرصت انتقال کرم ها به بدن را میدهد.

عکس انگل

مهدکودک و همبازی شدن با کودکانی که آلوده به کرم هستند نیز یکی دیگر از عوامل انتقال تخم کرم ها به فرد جدید است. کودک آلوده اگر ناحیه باسن خود را لمس کند تخم کرم می تواند بر روی دست اون نشسته باشد و به راحتی هنگامی بازی کردن با کودکان دیگر این تخم ها را به دست آنها منتقل و در نهایت بچه های دیگر را هم مبتلا کند و عفونت را گسترش دهد. تخم کرم ها می تواند به اشیایی مانند اسباب بازی های مشترک ، ملافه ، لباس و صندلی توالت برود. تخم کرم همچنین می تواند هنگام تغییر لباس زیر کثیف کودکان یا استحمام آنها ، روی سطح قرار گیرد و منتظر فرصت مناسب جهت ورود به بدن یک میزبان جدید باشند.

این نوع کرم ها در کودکان بین ۱ تا ۶ سال و والدین آنها و همینطور کسانی که از آنها مراقبت میکنند بیشتر رایج است.

کرمک ها بسیار مسری هستند و سریع به افراد دیگر انتقال پیدا میکنند، بهمین خاطر در صورت مشاهده علائم خارش مقعد در هر یک از افراد خانواده جدی گرفته شود و آزمایشات لازم جهت بررسی دقیق صورت گیرد.

در بعضی از کودکان حتی علائم خارش وجود ندارد، آزمایش و تشخیص بیماری ساده است و با یک آزمایش و بررسی مدفوع توسط آزمایشگاه میتوان به نتیجه رسید

خارش مقعدی ناشی از حساسیت های پوستی 

حساسیت به بعضی صابون ها به خاطر داشتن مواد قلیایی و شیمیایی نیز یکی دیگر از علت های خارش مقعد خردسالان می باشد. در صورت مشاهده خارش می توانید از صابون های مخصوص کودکان استفاده کنید که مواد شیمیایی کمتری دارند و یا حتی مدتی بدون صابون و شوینده و فقط با آب مقعد کودک خود را بشوید و سعی کنید حتی الامکان اطراف این ناحیه را خشک نگه دارید

عدم رعایت بهداشت

کودکان در سنین ۴ تا ۷ سالگی تا حدی به استقلال و توانایی رسیده اند که بدون نیاز به والدین و بزرگترها به توالت رفته و خود را بشویند ولی این شستشو معمولا درست و تمیز انجام نمیشود و ممکن است پس از دفع مدفوع یا ادرار پوست ناحیه یا حتی دست آنها آلوده باشد.

لباس زیر نامرغوب با الیاف پلاستیکی یا تنگ

اگر لباس زیر کودک تنگ باشد یا جنسی داشته باشد که پوست را تحریک کند میتواند باعث شود که کودک مرتبا درگیر جابجا کردن و کشیدن لباس خود شود. بهتر است در صورت مشاهده این رفتارها لباس های نخی و کمی آزادتر تن کودک کنید.

بیماری های نشیمنگاهی

یبوست یکی از مشکلات رایج بین کودکان است و فشار زیاد هنگام دفع مدفوع میتواند باعث ابتلا  زخم شدن یا متورم شدن رگ های اطراف مقعد شوند. همچنین بیماری های مقعدی که در ادامه ذکر شده اند و حاصل یبوست های شدید و مکرر افراد هستند، از برخی علتهای بروز خارش مقعد کودکان هستند.

شقاق مقعدی

این بیماری یا همان شقاق مقعد به علت زخم شدن داخل انتهای روده که بر اثر دفع مدفوع سفت یا خاراندن ناحیه سوراخ مقعد بوجود می آید و با هر بار دفع مدفوع دوباره زخم سر باز کرده و باعث سوزش و خراش میگردد. برای درمان شقاق مقعدی حتما باید به دکتر مراجعه کرد.

هموروئید یا بواسیر

فشار زیاد به ناحیه مقعد هنگام دفع مدفوع باعث تغییر شکل و متورم شدن سیاهرگ های اطراف مقعد میشود که به آن بواسیر یا هموروئید گفته میشود.

در صورتیکه برآمدگی هایی غیرطبیعی در نواحی سوراخ مقعد کودک خود مشاهده کردید می بایست هر چه سریعتر جهت معاینه و درمان به دکتربواسیر مراجعه فرمایید چون توجه نکردن به شقاق و هموروئید باعث رشد بیماری شده و مراحل درمان سخت تری خواهد داشت.

پیشگیری از خارش مقعد کودکان

در صورت مشاهده سوزش یا خارش مقعد کودک خود می بایست کارهای زیر را انجام دهید:

  • برای آزمایش و درمان با پزشک کودک خود مشورت کنید.
  • توصیه های مراقبت که در این مقاله اعلام شده را دنبال کنید.
  • ناخن های کودک را کوتاه کنید.
  • حتما قبل از هر وعده یا میان وعده دست های کودک را بشویید.
  • اگر آزمایش کودک وجود کرمک را تایید کرد میبایست ملحفه ، لباس و حوله های کودک را در آب داغ بشویید و در دمای بالا خشک نمایید.

درمان خارش مقعد کودکان

برای درمان عارضه خارش مقعدی در کودکان ابتدا می بایست علت عارضه تحت بررسی و درمان قرار گرفته و شالوده آن پیدا شود. برای مثال زمانیکه بیماری ناشی از وجود انگل یا کرمک درون مقعد باشد، کودک می بایست با مصرف دارو سعی بر از بین بردن انگل درون روده ای کند. اما در مواردی که بیماری ناشی از وجود یک بیماری نشیمنگاهی همچون شقاق یا بواسیر باشد، مصرف دارو کافی نبوده و در برخی موارد نیاز به انجام جراحی یا لیزر دارد.

104 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
ترابی

دور تا درو مقعد پسرم قرمممممز شده میگه که خیلی خارش داره چیکار کنه؟

مهدی

مقعد اگه بی دلیل به خارش بیفته انگله؟

سلین

چرا انقدر خارش مقعد دارم من؟ شبا تازه خیلی بیشترم میشه راستی ۱۲سالمم هست

نسرین

سلام خسته نباشید من از یک مارک دیگه از پوشکی که همیشه برای دخترم میگرفتم استفاده کردم چون تو مسافرت بودیم پیدا نکردم چیزی که همیشه مصرف میکرد الان دخترم بی تابی میکنه و همش چنگ میزنه با پوشکش حس میکنم مقعد و تناسلیش خارش گرفته تا بازش میکنم چنگ میندازه ۱۳ماهش هست باید چیکار بشه؟

ستیا

سلام من کلاس پنجم ابتدایی هستم روم نمیشه به مامانم بگم اما همش باسنم میسوزه و میخاره

hosseini

خارش مقعدی که با سوزش باشه نشونه بیماریه؟ البته گاهی خونریزیز هم داره

مانی

من خارش مقعد دارم حس میکنم یه چیزی راه میره توم یو خارش میگیرم و دیگه ول نمیکنه

خسروی

یه دختر ۵ساله دارم که خیلی خودشو یعنی مقعدشو میخوارونه بیشتر اوقات دعواش میکنم اما میره باز یه گوشه خودش رو میخوارونه با شدت زیادی چرا اینطوری شده

ملیکا

سلام دکتر خسته نباشید مقعد بچم خیلی وقته همش میگه میخاره و اذیتش میکنه باید چیکار کنم ؟ مهد کودک میره و معلمش گفته همش خودشو میارونه ابروم رفت

افرا

سلام اقای دکتر خسته نباشید. بنده دختری ۳ساله دارم که دائما مقعدش رو میخارونه و بی قراره میتونید راهنماییم کنید برای خارش مقعد در کودکان چه دارویی خوبه که من استفاده کنم

تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام