مهمترین دلایل خارش مقعد کودکان کرمک، همورئید و شقاق است!

خارش مقعد کودکان کرمک هموروئید شقاق

تشخیص بیماری در کودکان با توجه به عدم توانایی آنها در شرح حال خود، بسیار مشکل است. علی الخصوص بیماری هایی که آنها را هر لحظه درگیر کرده و آزار میدهد.

یکی از بیماری هایی که کودکان خردسال با آن دست به گریبان هستند، مشکل خارش مقعد می باشد که در کنار کلافه شدن کودک، این حرکت آنها در جمع بزرگترها نیز ناخوشایند است.

بهرصورت اگر کودک دلبند شما خارش مقعد آزارش می دهد، نگران نباشید چون در اکثر مواقع به راحتی قابل درمان است. 

علت ها

در ادامه به بیشترین دلایل و راه حل های خارش مقعد در کودکان میپردازیم.

دلایل خارش مقعد کودکان

انگل کرمک

این نوع از کرم ها که به نام کرمک یا کرم های سوزنی با نام علمی Pinworm انگل هایی هستند که در روده  رشد می کنند. این عفونت با خوردن تخم های میکروسکوپی کرم به بدن منتقل میشود. یکی از عادت های کودکان خردسال قرار دادن هر چیز در دهان خودشان است، از دست هایشان گرفته تا اسباب بازی ها و همین عادت فرصت انتقال کرم ها به بدن را میدهد.

مهدکودک و همبازی شدن با کودکانی که آلوده به کرم هستند نیز یکی دیگر از عوامل انتقال تخم کرم ها به فرد جدید است. کودک آلوده اگر ناحیه باسن خود را لمس کند تخم کرم می تواند بر روی دست اون نشسته باشد و به راحتی هنگامی بازی کردن با کودکان دیگر این تخم ها را به دست آنها منتقل و در نهایت بچه های دیگر را هم مبتلا کند و عفونت را گسترش دهد. تخم کرم ها می تواند به اشیایی مانند اسباب بازی های مشترک ، ملافه ، لباس و صندلی توالت برود. تخم کرم همچنین می تواند هنگام تغییر لباس زیر کثیف کودکان یا استحمام آنها ، روی سطح قرار گیرد و منتظر فرصت مناسب جهت ورود به بدن یک میزبان جدید باشند.

این نوع کرم ها در کودکان بین ۱ تا ۶ سال و والدین آنها و همینطور کسانی که از آنها مراقبت میکنند بیشتر رایج است.

کرمک ها بسیار مسری هستند و سریع به افراد دیگر انتقال پیدا میکنند، بهمین خاطر در صورت مشاهده علائم خارش مقعد در هر یک از افراد خانواده جدی گرفته شود و آزمایشات لازم جهت بررسی دقیق صورت گیرد.

در بعضی از کودکان حتی علائم خارش وجود ندارد، آزمایش و تشخیص بیماری ساده است و با یک آزمایش و بررسی مدفوع توسط آزمایشگاه میتوان به نتیجه رسید

حساسیت های پوستی 

حساسیت به بعضی صابون ها به خاطر داشتن مواد قلیایی و شیمیایی نیز یکی دیگر از علت های خارش مقعد خردسالان می باشد. در صورت مشاهده خارش می توانید از صابون های مخصوص کودکان استفاده کنید که مواد شیمیایی کمتری دارند و یا حتی مدتی بدون صابون و شوینده و فقط با آب مقعد کودک خود را بشوید و سعی کنید حتی الامکان اطراف این ناحیه را خشک نگه دارید

بهداشت نامناسب توالت

کودکان در سنین ۴ تا ۷ سالگی تا حدی به استقلال و توانایی رسیده اند که بدون نیاز به والدین و بزرگترها به توالت رفته و خود را بشویند ولی این شستشو معمولا درست و تمیز انجام نمیشود و ممکن است پس از دفع مدفوع یا ادرار پوست ناحیه یا حتی دست آنها آلوده باشد.

پوشیدن لباس با الیاف پلاستیکی یا تنگ

اگر لباس زیر کودک تنگ باشد یا جنسی داشته باشد که پوست را تحریک کند میتواند باعث شود که کودک مرتبا درگیر جابجا کردن و کشیدن لباس خود شود. بهتر است در صورت مشاهده این رفتارها لباس های نخی و کمی آزادتر تن کودک کنید.

بیماری های نشیمنگاهی مانند شقاق و هموروئید

یبوست یکی از مشکلات رایج بین کودکان است و فشار زیاد هنگام دفع مدفوع میتواند باعث ابتلا  زخم شدن یا متورم شدن رگ های اطراف مقعد شوند.

شقاق مقعدی

این بیماری به علت زخم شدن داخل انتهای روده که بر اثر دفع مدفوع سفت یا خاراندن ناحیه سوراخ مقعد بوجود می آید و با هر بار دفع مدفوع دوباره زخم سر باز کرده و باعث سوزش و خراش میگردد. برای درمان شقاق مقعدی حتما باید به دکتر مراجعه کرد.

هموروئید یا بواسیر

فشار زیاد به ناحیه مقعد هنگام دفع مدفوع باعث تغییر شکل و متورم شدن سیاهرگ های اطراف مقعد میشود که به آن بواسیر یا هموروئید گفته میشود.

در صورتیکه برآمدگی هایی غیرطبیعی در نواحی سوراخ مقعد کودک خود مشاهده کردید می بایست هر چه سریعتر جهت معاینه و درمان به دکتر مراجعه فرمایید چون توجه نکردن به شقاق و هموروئید باعث رشد بیماری شده و مراحل درمان سخت تری خواهد داشت.

کاری که والدین باید انجام دهند

در صورت مشاهده سوزش یا خارش مقعد کودک خود می بایست کارهای زیر را انجام دهید:

  • برای آزمایش و درمان با پزشک کودک خود مشورت کنید.
  • توصیه های مراقبت که در این مقاله اعلام شده را دنبال کنید.
  • ناخن های کودک را کوتاه کنید.
  • حتما قبل از هر وعده یا میان وعده دست های کودک را بشویید.
  • اگر آزمایش کودک وجود کرمک را تایید کرد میبایست ملحفه ، لباس و حوله های کودک را در آب داغ بشویید و در دمای بالا خشک نمایید.
44 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
ملیکا

ما ۱ماه پیش رفتیم مسافرت و به خاطر شرایط مسافرت امکان دوش گرفتن خیلی کمتر از خونه خودمون بود. پسرم از وقتی برگشتیم همش مقعدشو میخارونه و بی تابی میکنه یعنی بخاطر الودگی یا بهداشت اینطوری شده؟

مریم خانم

علت خارش مقعد در کودکان چیست دکتر؟ بنده فرزندی ۸ساله دارم که همش مقعدش رو میخاراند. ممکن است بپرسم بخاطر عرق سوز شدنه آیا؟

پاکنژاد

دخترم ۳سالشه همش میره یه گوشه مقعدشو میخارونه من خجالت میشکم از این کارش یه پمادی دارویی چیزی برای درمان خارش شدید کودکان نیست؟

امیر

من ناحیه مقعد سرخ شده و میخاره دیلیلش چیه دکتر

سینا

جناب آقای دکتر علت خارش مقعد در کودکان چیست؟ فرزند بنده هنگامی که شلوار می پوشد خود را میخاراند ممنون میشوم اگر پاسخ دهید

مهدی

خارش مقعد کودک ممکنه بخاطر حساسیت به غذای خاص باشه؟

هدی

سلام آقای دکتر پسر من ۲سالشه وقتی پوشکش میکنم هی سعی داره مقعدشو بخارونه و بی تابی میکنه. خارش مقعدش ممکنه حساسیت به مای بی بی باشه؟

حمیدرضا

خسته نباشید؛ من یه مدتی که وقتعی روی صندلی میشینم یا وقتی شلوار جین میپوشم خارش مقعد میگیرم باید چیکار کنم.

ناهید

سلام اقای دکتر پسر من جدیدا هروقتی که لباس زیر میپوشه دچار خارش میشه. میخوام بدونم علت خارش مقعدی کودکان در اثر پوشیدن لباس زیر طبیعیه؟ پسرم ۳سالشه

lale

سلام ببخشید من یه سوالی داشتم. من دختر ۴سالم پریروز تو آب رودخونه نشسته الان همش مقعدشو میخارونه و مثل اینکه دچار خارش مقعد شده ینی علتش چی می تونه باشه؟

تلفن : ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ - ۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴
تماس واتساپ اینستاگرام