banner
آذر ۲۰, ۱۳۹۵

بواسیرهموروئید

درمان بواسیر بدون عمل جراحی با لیزر

وقتی فرد به یک بیماری رنج‌آور هموروئیدی مبتلا می‌شود، انتخاب درمان برای او مشکل خواهد شد. زیرا همیشه پزشک چند روش درمانی را همراه با معایب و مزایای آن بر سایر روش‌ها توضیح داده و توصیه می‌کند. در نهایت بیمار است که بین گزینه‌های ترجیحی پزشک حود انتخاب می‌کند. وقتی پای درمان‌های سنگین‌تری چون جراحی به میان می‌آید معمولاً فرد در انتخاب خود حساس‌تر می‌شود. از میان جراحی‌های هموروئیدی انواع لیزری آن از محبوبیت بیشتری در میان مردم برخوردار است. زیرا انسان‌ها تا جایی که بتوانند از تیغ برنده جراحی می‌گریزند. لیزر برای درمان تمامی انواع بواسیر مؤثر است.

درمان بواسیر با لیزر

درمان لیزری بواسیر از چند مزیت بارز برخوردار است که عبارت‌ است از:

 1. این فرآیند برای بیمار بیش از حد دردناک و آزاردهنده نیست؛
 2. اغلب به بستری نیاز ندارد و فرد می‌تواند در همان روز انجام لیزر از بیمارستان مرخص شود؛
 3. به دلیل نداشتن دود و بخار ناشی از دستگاه بی‌خطر و ایمن است؛
 4. با امکان انسداد عروق خونی با کمترین میزان خونریزی حین عمل همراه است؛
 5. کمترین آسیب را به بافت‌های اطراف توده‌ی هموروئید می‌رساند و کم‌عارضه است؛
 6. زخم حاصل از لیزر سریع‌تر بهبود می‌یابد و نشانه‌ی کمتری از عمل بر جا می‌گذارد؛
 7. دارای درصد مؤفقیت بیشتر و عود کمتری است که البته این مورد به مهارت پزشک نیز بستگی دارد.

جهت مشاوره و آگاهی از هزینه  و قیمت درمان بواسیر(هموروئید) با لیزر با ما تماس بگیرید

جراحی هموروئید با لیزر نیز به عنوان یک نوع هموروئیدکتومی لیزری شناخته شده است که کل فرآیند درمان در آن با اشعه لیزر انجام می‌شود.

درمان هموروئید یا بواسیر با لیزر

انعقاد مادون قرمز (IRC) یک روش غیر جراحی کم‌تهاجمی درمان هموروئید است که به سرعت و به طور گسترده به عنوان یک خط درمانی مؤثر با استقبال مواجه شد و بر سایر روش‌ها پیشی گرفت. یک روش غیر جراحی کم‌تهاجمی درمان هموروئید است که به سرعت و به طور گسترده به عنوان یک خط درمانی مؤثر با استقبال مواجه شد و بر سایر روش‌ها پیشی گرفت. قابل تحمل بودن، مشکلات و عوارض کمتر ناشی از آن سبب ترجیح آن بر سایر روش‌ها شد. در روش مادون قرمز با استفاده از تماس یک پروب کوچک در ناحیه‌ی بالایی عروق متورم هموروئید و تاباندن نور مادون قرمز به مدت یک ثانیه، رگ بالایی هموروئید را منقبض و سپس منعقد می‌کنند تا خونرسانی به هموروئید قطع شود. در واقع حرارت ناشی از این نور ناحیه را می‌سوزاند و خشک می‌کند. در این روش همانند مسدود کردن رودخانه‌هایی که به یک دریاچه ختم می‌شوند می‌توان منجر به خشک شدن دریاچه شد.
روش انعقاد مادون قرمز برای بواسیرهای کوچک و متوسط و انواع داخلی که با درد و خونریزی همراه هستند و به درمان‌های علامتی پاسخ نمی‌دهند، بسیار کارآمد و مناسب است.
انعقاد مادون قرمز علاوه بر کم‌هزینه بودن، نیازی به بستری شبانه در بیمارستان ندارد و می‌تواند حتی به صورت سرپایی در مطب پزشک متخصص بواسیر انجام شود. این روش از اسکلروتراپی مؤثرتر و از روش رابربند زود بازده‌تر است و سریع‌تر نتیجه می‌دهد. انعقاد مادون قرمز نیاز به آمادگی قبل از عمل خاصی ندارد و طی ده دقیقه انجام می‌شود، اما بسته به شدت آسیب ممکن است نیاز به تکرار آن برای پوشش تمام نواحی باشد.
به جز احتمال احساس اجابت مزاج بلافاصله پس از عمل به دلیل تحریک کانال مقعد و کمی خونریزی عارضه‌ی دیگری وجود ندارد. استفاده از حمام نشسته آب‌ گرم و مصرف ملین برای نرم شدن مدفوع و راحت‌تر شدن اجابت مزاج به کاهش ناراحتی پس از انعقاد مادون قرمز کمک می‌کند.
به منظور پیشگیری از بازگشت مجدد هموروئید در فرد، تغییر در شیوه‌ی زندگی با اضافه کردن فیبر بیشتری به رژیم غذایی، مصرف مایعات فراوان، ورزش روزانه و کاهش وزن اضافی توصیه‌ی می‌شود.

درمان هموروئید یا بواسیر با روش رابربند

بستن باند لاستیکی یا رابربند یک روش درمانی کم ‌تهاجمی هموروئید است که با بستن پایه زایده‌ی هموروئیدی و قطع جریان خون باعث از بین رفتن آن می‌شود. هموروئید بسته شده با باند لاستیکی طی یک هفته کوچک شده و می‌افتد. این درمان فقط برای بواسیرهای داخلی استفاده می‌شود. در انواع پیشرفته هموروئید داخلی که بافت متورم تا پایین و خارج مقعد کشیده شده است، مناسب نیست. با وجود دردناک بودن روش توسط بسیاری از افراد برگزیده می‌شود زیرا شاید روش‌های کم‌دردتر به خوبی آن عمل نکنند. در ۸۰ درصد موارد این روش کارآمد است و دیگر نیاز به اقدامات دیگر و جراحی ندارد.
اگرچه ممکن است عمل جراحی برای برداشتن هموروئید (هموروئیدکتومی) نتایج بهتری در دراز مدت از روش‌های ثابت کننده مانند بستن باند لاستیکی فرآهم کند، اما جراحی هم گران‌تر و هم دوره‌ی نقاهت طولانی‌تری دارد. همچنین فرد در معرض خطر عوارض بیشتری قرار می‌گیرد.
این روش برای یک یا دو زایده در مطب به صورت سرپایی و در صورت نیاز همراه با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. برای انجام فرآیند در تعداد بیشتر باید فرد تحت بی‌هوشی عمومی قرار گیرد. احساس درد و پری ناحیه‌ی مقعد پس از جاگذاری باندهای کشی ممکن است کمی ناخوشایند باشد.
بسته به توانایی و مقاومت بدن هر فرد ممکن است، نیاز یا عدم نیاز به چند روز استراحت پس از آن باشد. این عمل برای برخی افراد آن‌قدر ساده است که می‌توانند بلافاصله به زندگی روزمره و فعالیت عادی خود برگردند. البته باید از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزند.
درد و خونریزی دو عارضه‌ی طبیعی روش رابربند محسوب می‌شود به شرطی که با این شرایط همراه باشد:

 • درد حاصل از باند لاستیکی بیشتر از ۲۴ الی ۴۸ ساعت بطول نکشد و با مصرف استامینوفن ساده یا حمام آب گرم نشسته (به مدت ۱۵ دقیقه) کاهش یابد.
 • خونریزی ۷ تا ۱۰ روز بعد از بستن باند لاستیکی هم‌زمان با افتادن زایده‌ی هموروئیدی رخ دهد، حجم خونریزی خفیف باشد و خودبه‌خود متوقف شود.

عوارض جانبی نادر رابربند شامل:

 • ناتوانی در دفع ادرار (احتباس ادراری)؛
 • عفونت در ناحیه مقعد؛
 • درد شدید است که به روش‌های تسکین دردی که پس از این روش استفاده می‌شود، پاسخ نمی دهند. این حالت بیشتر در مواقعی که باند به مناطق انتهایی کانال مقعد که دارای گیرنده‌های درد فراوان است ایجاد می‌شود؛
 • خونریزی از مقعد که برای کاهش خطر آن، توصیه می‌شود از مصرف آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) به مدت ۴ تا ۵ روز قبل و بعد از بستن باند لاستیکی خودداری شود.

پس از بستن باند لاستیکی پزشک متخصص بواسیر به منظور تداوم درمان به بیمار خود توصیه می‌کند با مصرف مایعات فراوان و موادغذایی ملین به حرکت بهتر روده‌ای و پیشگیری از یبوست کمک کند.

درمان هموروئید یا بواسیر با استاپلر یا هموروئیدوپکسی

هموروئیدوپکسی استاپلر یک روش جراحی مؤثر در انواع هموروئید پرولاپس و هموروئیدهای داخلی پیشرفته (کمتر درجه دو و اغلب درجه سه و چهار) است. در این روش با استفاده از یک دستگاه صتبلرس دایره برای برداشتن بافت‌های هموروئیدی و بستن زخم استفاده می‌کنند. بدون ایجاد برش با مسدود کردن مسیر خون‌رسانی به عروق هموروئیدی به صورت منگنه‌ای ابتدا باعث کوچک شدن آن سپس از بین کامل آن می‌شوند.
هموروئیدکتومی استاپلر به دلیل دست‌کاری انسانی کمتر نسبت به هموروئیدکتومی معمولی در مدت زمان کوتاه‌تری حدود سی دقیقه انجام می‌شود و پس از عمل درد کمتری برای بیمار ایجاد می‌کند. همچنین فرد در زمان کمتری بهبود می‌یابد. اما خطرات و عوارض احتمالی آن شامل:

 • خونریزی؛
 • عفونت؛
 • تنگی مقعد به علت زخم‌های ایجاد شده؛
 • آسیب دیواره مقعد که به ندرت اتفاق می‌افتد؛
 • احساس پری و اجابت مزاج تا چند روز پس از جراحی که به صورت خود‌به‌خود برطرف می‌شود.

این روش پرهزینه‌تر ولی مدرن‌تر از روش‌های دردناک هموروئیدکتومی سنتی است. البته بیمارانی که با این روش جراحی شدند با احتمال بیشتری نسبت به روش‌های قدیمی دوباره بیماری را تجربه کردند و نیازمند جراحی دوم شدند.

  برای مؤثر واقع شدن جراحی و بالا رفتن احتمال مؤفقیت آن لازم است تا مراقبت‌های بعد از عمل را جدی گرفت. لیست مراقبت‌های توصیه‌ی شده شامل:

 • مصرف به موقع آنتی‌بیوتیک و مسکن‌ها که برای پیشگیری از عفونت زخم و کنترل درد تجویز شده‌اند؛
 • کمک گرفتن از دیگران هنگام پایین آمدن از تخت و راه رفتن به دلیل گیجی و خواب‌آلودگی ناشی از مصرف داروها؛
 • استفاده از موادغذایی ملین یا داروهای ملین با دستور پزشک متخصص بواسیر برای پیشگیری از یبوست؛
 • استفاده از پمادهای موضعی کاهنده‌ی درد با نظر پزشک؛
 • نشستن در وان آب گرم به منظور تسکین درد؛
 • مراجعه به دکتر بواسیر در موعد مقرر پیگیری درمان.

در دوره‌ی نقاهت پس از عمل فرد باید در صورت مشاهده‌ی علایم خطر خود را سریع به یک مرکز درمانی جهت معاینه برساند که این علایم عبارت‌اند از:

 • خونریزی مقعدی شدید
 • تب بالا
 • مشکل در دفع ادرار یا کاهش حجم ادرار
 • درد شدید مقعدی

در پایان عود بیماری به میزان تغییراتی که فرد در سبک زندگی بعد از عمل خود ایجاد کرده است نیز بستگی دارد. بدون اصلاح رفتارهای نادرستی که این اختلال را به وجود آورند، رهایی از آن حتی با بهترین اعمال جراحی ممکن نخواهد بود. پس به دست آوردن سلامتی علاوه بر پیشرفت علم و تکنولوژی، بدون توجه و خودمراقبتی فرد میسر نخواهد بود.

روش های کم تهاجمی درمان هموروئید یا بواسیر

در صورتی‌ که هموروئید فرد در مرحله‌ی خونریزی و درد مداوم قرار داشته باشد، پزشک متخصص هموروئید ترجیح می‌دهد قبل از اقدام به هر روش تهاجمی درمانی ابتدا روش‌های غیر جراحی را که کمترین میزان آسیب و عوارض را برای بیمار خواهند داشت را امتحان کنند. این درمان‌های غیر جراحی کم تهاجم معمولاً در مطب پزشک متخصص بواسیر و بدون نیاز به بی‌هوشی عمومی فرد و به صورت سرپایی انجام می‌شوند. برای بیمار هزینه کمتری نسبت به سایر روش‌های جراحی خواهند داشت و البته در بیشتر موارد مؤثر و کارآمد هستند. این روش‌ها شامل:
بستن باند لاستیکی (رابربند)
دکتر متخصص بواسیر با قرار دادن یک یا دو باند لاستیکی حلقه مانند در اطراف یک توده هموروئیدی و قطع گردش خون آن به از بین رفتن بافت آسیب دیده طی یک هفته کمک می‌کند. این روش برای بسیاری از مردم مؤثر است.
وجود باندها می‌تواند برای فرد ناراحت‌کننده باشد و حتی ممکن است پس از دو الی سه روز از استفاده شروع به خونریزی کنند اما به ندرت تشدید می‌شود. عوارض جانبی جدی این روش بسیار محدود و بعید است.
تزریق (اسکلروتراپی)
در روش تزریق پزشک متخصص هموروئید با تزریق یک محلول شیمیایی به توده‌ی هموروئیدی ایجاد شده آن را کوچک می‌کند. درحالی‌که تزریق می‌تواند درد و عارضه‌ی کمتری نسبت به روش باند کشی داشته باشد اما ممکن است به اندازه آن مؤثر نباشد.
انعقاد (مادون قرمز، لیزر و یا دو قطبی)
تکنیک‌های انعقادی همراه با استفاده از لیزر، نور مادون قرمز یا گرما می‌توانند باعث تغییر سایز توده بواسیری ایجاد شده شوند به صورتی‌که توده‌ی برآمده‌ در بواسیر داخلی چروک و کوچک شود. همچنین با این کار به کاهش یا قطع خونریزی آن کمک می‌کند.

با وجود اینکه روش‌های انعقادی عارضه و ناراحتی کمتری برای بیمار نسبت به سایر روش‌های غیر تهاجمی ایجاد می‌کند اما، هموروئید در این روش می‌تواند نسبت به روش باند لاستیکی با احتمال بیشتری در آینده عود کند و برای فرد تکرار شود.
در نهایت پزشک زمانی تصمیم به جراحی بواسیر فرد می‌گیرد که یا هموروئید فرد در مرحله‌ی پیشرفته و همراه با ترمبوز باشد یا اینکه به درمان‌های غیر جراحی مقاوم بوده و پاسخ درمانی ایده‌آل را نداده باشد.
یک پزشک معتبر بهترین درمان را با توجه نوع و شدت بیماری هموروئید فرد انتخاب می‌کند. بهترین درمان، درمانی است که علاوه بر ایجاد عوارض جانبی و مشکلات کمتر بعد از بتواند به بهترین شکل ممکن علایم علایم بیماری فرد را از بین ببرد و کم‌تر عود کند. از طرفی برای بیمار کم‌هزینه و مقرون به صرفه باشد. متأسفانه هیچ‌یک از روش‌های درمانی تمام شرایط ایده‌آل را با هم ندارند اما پزشک متخصص بواسیر حداقل می‌تواند با تشخیص صحیح برای اولین بار کارآمدترین روش را برای فرد انتخاب کند و از امتحان کردن روش‌های مختلف درمانی در فرد بپرهیزد.

درمان بواسیر یا هموروئید با هموروئیدکتومی

هموروئیدکتومی یک عمل جراحی وسیع است که برای برداشتن هموروئیدهای داخلی درجه سه و چهار، خارجی وسیع یا انواع ترکیبی آن استفاده می‌شود. اثربخش‌ترین درمان هموروئید، هموروئیدکتومی است به شرطی که فرد عوارض ناگوار احتمالی آن را بپذیرد.
این جراحی به دو شیوه‌ متفاوت با نام‌های باز و بسته انجام می‌شود. باید توجه داشت که هر دو روش هموروئیدکتومی بسته (فرگوسن) و هموروئیدکتومی باز (میلیگان مورگان) به یک اندازه می‌توانند مؤثر و بی‌خطر باشند اما روش بسته نسبت به روش باز در بلند مدت برای بیمار رضایت‌بخش‌تر خواهد بود. با این وجود، هر دو روش ممکن است به درد شدید بعد از عمل منجر شوند.
در هموروئیدکتومی بسته پس از برش و خارج کردن بافت هموروئیدی ملتهب ناحیه‌ی بریده شده را بخیه می‌کنند تا از خونریزی و عفونت احتمالی آن جلوگیری کنند. اغلب در هموروئیدهای داخلی از شیوه‌ی هموروئیدکتومی بسته استفاده می‌شود. این شیوه در ۹۵ درصد موارد مؤفقیت‌آمیز خواهد بود.
در هموروئیدکتومی باز نیز با شیوه‌ای دیگر ناحیه‌ی آسیب دیده را برش داده و خارج می‌کنند، با این تفاوت که دیگر محل برش را کامل بخیه نمی‌زنند و اجازه می‌دهند باز بماند تا خود جوش خورده و بسته شود. البته گاهی اوقات دکتر متخصص بواسیر تشخیص می‌دهد که باز ماندن محل برش احتمال عفونت را بالا می‌برد و با احتمال کمتری خود‌به‌خود مسدود می‌شود پس ترجیح می‌دهد محل را بخیه کند و با یک روش ترکیبی باز و بسته جراحی خود را به پایان برساند.
به منظور به حداقل رساندن یا جلوگیری از درد پس از هموروئیدکتومی، روش‌های ترکیبی دیگری نیز ابداع شده است که با بستن عروق میزان درد را کاهش می‌دهد و نیاز به مراقبت بعد از عمل کمتری دارد. هموروئیدکتومی به دلیل عوارضی که دارد بیشتر در مواقع بحرانی و زمانی که درمان فرد با روش‌های کم‌تهاجمی‌تر با شکست رو به رو شده است، پیشنهاد می‌شود.
جراحی زیر بی‌هوشی عمومی یا بی‌حسی نخاعی فرد در اطاق عمل مجهز توسط پزشکان باتجربه و با کمک انواع ابزار تیز مانند یک چاقوی کوچک جراحی یا قیچی انجام می‌شود. با این همه اعمال تهاجمی که در مقعد فرد انجام می‌شود طبیعی است که فرد درد رنج‌آوری را پس از برطرف شدن اثر بی‌هوشی و بی‌حسی‌های موضعی احساس کند. احتباس موقتی ادرار و مدفوع و به دنبال آن عفونت ادراری از عوارض دیگر هموروئیدکتومی است. البته در موارد نادر بی‌اختیاری مدفوع یا تنگی دریچه مقعد نیز رویت شده است.
حداقل یک شب بستری در بیمارستان برای مراقبت از فرد تا زمان برگشتن به حالت عادی و بهبود نسبی آن نیاز است، مگر اینکه فرد با رضایت خود بخواهد بیمارستان را ترک کند که در این صورت باید پس از به هوش آمدن و برگشتن به حالت طبیعی تا زمان حداقل یک بار دفع ادرار در بیمارستان بماند سپس با داروهای تجویزی و مراقبت‌های توصیه‌ی شده بعد از عمل و هشدار علایم خطر ترخیص گردد. البته به دلیل خارج نشدن کامل اثرات مواد بی‌هوشی فرد از رانندگی تا خانه منع می‌شود.

جراحی هموروئید یا بواسیر

ترس از جراحی به خصوص در ناحیه مقعد مانع پیگیری درمان بیماری هموروئید در بسیاری از افراد مبتلا است. در گذشته جراحی تنها درمان قطعی هموروئید‌های وخیم بوده است ولی امروزه با پیشرفت علم روش‌های نوین و کم‌دردسرتری کشف شده است که بدون نیاز به بستری در بیمارستان و بی‌هوشی می‌تواند با عارضه و تهاجم کمتری به بهبود سریع‌تر فرد کمک کند. انواع لیزردرمانی‌ها، کرایو (فریز کردن عروق ملتهب)، اسکلروتراپی (تزریق محلولی) جایگزین خوبی برای روش‌های قدیمی جراحی باز شده است.
اما با این حال ممکن است بسته به شدت بیماری دکتر متخصص بواسیر جراحی را نیز تجویز کند. اولین مرحله از درمان هموروئید، درمان علامتی آن به صورت کنترل خونریزی به منظور جلوگیری از کم‌خونی فرد است. سپس علت‌یابی هموروئید و مشاوره در زمینه تغییر در سبک زندگی و عادات غذایی فرد می‌تواند در پیشگیری از پیشرفت بیماری مؤثر باشد. در صورتی‌که علت ایجاد این مشکل یک بیماری زمینه‌ای باشد باید درمان آن بیماری نیز جزئی از اقدامات درمانی قرار گیرد. در مرحله بعدی باید خود بیماری بسته به شدت آن درمان شود سپس عوارض ایجاد شده مانند بدشکلی ناحیه‌ی مقعد برطرف گردد.
در صورت بی‌تأثیر بودن درمان‌های ابتدایی و قطع نشدن خونریزی نیاز به جراحی وجود دارد. در واقع اقدام به جراحی آخرین مرحله‌ی درمان بیماری هموروئید است. اگر سایر روش‌های درمانی هموروئید مؤفقیت‌آمیز نباشند یا هموروئید فرد آن‌قدر بزرگ باشد که به درمان‌های دیگر پاسخ ندهد، دکتر متخصص هموروئید چاره‌ای جز عمل جراحی بواسیر نخواهد داشت. جراحی هموروئید همیشه نیازمند بستری در یک مرکز درمانی یا بیمارستان را ندارد و بسته به نوع می‌تواند به صورت سرپایی نیز انجام شود. انواع روش‌های جراحی هموروئید شامل:

هموروئیدکتومی

هموروئیدکتومی مؤثرترین و کامل‌ترین راه درمانی بواسیرهای شدید است. در هموروئیدکتومی اقدام به برداشتن کامل توده‌ی هموروئیدی می‌کنند که با توجه به محل زایده ممکن است به دو روش جراحی باز (میلیگان مورگان) یا بسته (فرگوسن که اغلب در انواع داخلی استفاده می‌شود.) انجام شود. عمل جراحی ممکن است با یک بی حسی موضعی همراه با آرام بخش یا با یک بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام شود. در این روش معمولاً ناحیه‌ی جراحی پس از عمل دردناک خواهد بود که با مسکن‌های تجویزی پزشک و توصیه‌ی به نشستن در وان یا لگن آب گرم قابل کنترل خواهد بود. از دیگر عوارض احتمالی هموروئیدکتومی اختلال و مشکل شدن دفع ادرار و در نتیجه ابتلا به عفونت ادراری در فرد است.

هموروئیدکتومی استاپلر

در روش هموروئیدکتومی استاپلر یا هموروئیدوپکسی استاپلر همانند یک منگنه جریان خون به بافت‌های هموروئیدی را مسدود می‌کنند. این روش معمولاً فقط برای بواسیر های داخلی استفاده می‌شود. روش استاپلر نسبت به هموروئیدکتومی باز یا بسته از درد بعد از عمل کمتری همراه است و فرد زودتر از سایر روش‌های جراحی سرپا شده و می‌تواند به زندگی روزمره خود بازگردد.
احتمال عود هموروئید و بیرون زدن بافت راست‌روده‌ از مقعد فرد در آینده با روش جراحی استپلر بیشتر است. سایر عوارض هموروئیدکتومی استپلر شامل خونریزی، احتباس ادرار و ندرتاً عفونت پس از عمل است.

اسفنگتروتومی داخلی-جانبی

یک روش کمکی است که معمولاً همراه با هموروئیدکتومی با توجه به شرایط بیمار انجام می‌شود. در این روش دیواره‌ی عضله‌ی داخلی دریچه‌ی مقعدی را با برش باز می‌کنند تا از میزان فشار وارد بر آن بکاهند. این روش به کاهش درد بیمار پس از عمل نیز کمک خواهد کرد.

درمان هموروئید یا بواسیر ترمبوزه


یکی از گزینه‌های درمانی هموروئید ترمبوزه فرصت دادن به بدن برای جذب آرام لخته طی چند هفته است. در این مدت حمام آب گرم، پماد و کرم‌های کاهنده درد برای التیام فرد توصیه می‌شود. داروهای علامتی جدیدتر مانند نیفدیپین موضعی از مزایای درمانی بیشتری نسبت به داروهای مصرفی قدیمی‌تر مانند پماد لیدوکائین دارد.
اگر چه درمان علامتی غیر‌ جراحی مانند ملین و نرم‌کننده‌های مدفوع، افزایش فیبر رژیم غذایی، افزایش مصرف مایعات، حمام نشسته‌ی آب گرم و مسکن‌ها در بهبود علایم فرد نقش به سزایی دارد اما گاهی جراحی هموروئید ترومبوزه تنها را‌ه‌کار است. البته عمل جراحی اورژانسی هموروئید خارجی ترومبوزه حاد با میزان عوارض و احتمال عود کمتر و سطح بالایی از رضایت‌بخشی بیمار همراه است.
در روش جراحی سرپایی پس از بی‌حسی موضعی با ایجاد یک برش لخته را فشرده و به صورت کامل تخلیه می‌کنند. این روش بهتر است در ۷۲ ساعت ابتدایی بروز لخته انجام شود تا مفید واقع شود. متأسفانه این روش با وجود سریع و آسان بودن در بیشتر موارد ناکارآمد است و مجدداً دچار لختگی و درد می‌شود. در یک روش وسیع‌تر به نام هموروئیدکتومی لخته و عروق خونی در هموروئید، کامل حذف می‌شود که طولانی‌ اثرتر و مؤفقیت‌آمیزتر است.

مراقبت‌های پس از تخلیه‌ی هموروئید ترمبوزه

 1. پس از تخلیه‌ی لخته می‌توان برای کنترل درد از ایبوبرفن و استامینوفن فاقد کدئین استفاده کرد. زیرا کدئین به دلیل خاصیت مخدری خود یبوست‌آور است.
 2. خونریزی خفیف مقعدی هم‌زمان با عبور مدفوع طی چند هفته‌ی بعد از تخیله طبیعی است. فرد می‌تواند از گاز استریل بر روی زخم خود برای جلوگیری از ادامه خونریزی استفاده کند. با این حال خونریزی شدید نیاز به پیگیری و مراجعه به دکتر بواسیر دارد.
 3. بروز عفونت پس از این روش غیر معمول است. با این حال، استفاده از پماد آنتی‌بیوتیک به صورت روزانه در هفته‌ی اول بعد از تخلیه با نظر دکتر هموروئید منعی ندارد. در صورت بروز قرمزی، ترشح بدبو و تورم پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 4. حمام نشسته آب گرم به مدت بیست دقیقه (غوطه‌ور شدن در وان آب گرم) روزانه در طول چند هفته اول پس از عمل تخلیه می‌تواند به رفع احساس ناراحتی و درد فرد کمک کند.
 5. مصرف روزانه‌ی حداقل ۶ لیوان آب در تسهیل حرکات روده‌ای بسیار مفید است.
 6. انجام سیگموئیدوسکوپی۶ تا ۱۲ هفته پس از عمل هموروئید برای پیگیری روند درمان مفید است.
 7. از زور زدن هنگام اجابت مزاج باید جداً خودداری شود.

درمان هموروئید یا بواسیر داخلی

هموروئید داخلی را می‌توان با توجه به شدت آسیب و بر حسب درجه‌ی آن به صورت اختصاصی درمان کرد که شامل:

 1. بواسیر درجه یک با درمان دارویی علامتی و اجتناب از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) و غذاهای حاوی ادویه و چرب
 2. درمان ابتدایی بواسیر درجه ۲ یا ۳ با روش های غیر جراحی
 3. درمان هموروئید درجه ۳ و ۴ به بهترین وجه ممکن با جراحی هموروئیدکتومی
 4. درمان بواسیر داخلی درجه ۴ با جراحی اورژانسی

روش‌های غیرجراحی کارآمد در درمان هموروئید داخلی که بیشتر با مسدود کردن جریان خون به هموروئید با روش‌های متفاوت باعث از بین رفتن بافت هموروئیدی می‌شود شامل:

 1. روش باند لاستیکی یا رابربند (باند لاستیکی به دور زایده‌ی هموروئیدی پیچیده می‌شود.)؛
 2. روش تزریق محلول یا اسکلروتراپی: (محلول حاوی مواد شیمیای منعقدکننده به زایده‌ی هموروئیدی تزریق می‌شود.)؛
 3. روش انعقاد مادون قرمز: (نور مادون قرمز به محل هموروئید تابانده و سوزانده می‌شود.)؛
 4. روش انعقاد لیزر: (اشعه‌ی لیزر مسیر خونرسانی به هموروئید را مسدود می‌کند.).

درنهایت آخرین خط درمانی هموروئید داخلی پیشرفته جراحی هموروئیدکتومی به خصوص نوع استاپلر است که می‌تواند به صورت قطعی‌ با شکست کمتری فرد را از بیماری هموروئید داخلی نجات دهد.

درمان بواسیر بیرون زده (هموروئید پرولاپس)

از آنجایی که دلایل ایجادکننده این اختلال متفاوت هستند، پیشگیری و درمان نیز باید با توجه به علت آن انجام شود. دکتر هموروئید معمولاً درمان‌های غیر تهاجمی و توصیه‌های مشاوره‌ای در زمینه تغییر آداب تغذیه و سبک زندگی را برای بهبود این نوع بواسیر تجویز می‌کند. با این وجود اقدامات پیشگیرانه استاندارد که معمولاً هم برای کاهش خطر ابتلا و هم درمان پیشنهاد می‌شود شامل:

 1. مصرف مایعات فراوان و موادغذایی پر فیبر (میوه‌جات، سبزیجات، غلات، حبوبات علاوه بر مصرف مکمل‌های حاوی فیبر مانند پسیلیوم) در کاهش علایم این بیماری بسیار کمک‌کننده است؛
 2. کمپرس یخ یا حمام نشسته آب گرم برای کاهش التهاب ناحیه‌ی مقعد مفید است؛
 3. گاهی گذاشتن بالش در زیر پا حین خواب به جریان گردش خون داخل عروقی ناحیه‌ی مقعد کمک می‌کند؛
 4. استفاده مداوم از پماد، کرم و دارویی تجویزی هموروئید در مراحل اولیه‌ی شروع بیماری نتیجه‌بخش است،
 5. درمان‌های سنتی خانگی نیز در کنترل علایم بی‌تأثیر نیستند.

در موارد پرولاپس پیشرفته و درصورتی که هیچ‌ یک از درمان‌های گفته شده نشانه‌های فرد را بهبود نداد جراحی هموروئیدکتومی از جمله نوع اختصاصی استاپلر پیشنهاد می‌شود.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی هموروئید یا بواسیر

هر عمل جراحی سنگینی به دلیل تهاجمی بودن نیاز به مراقبت‌های مخصوصی دارد تا بدن ایمنی و توان خودمراقبتی‌اش را باز یابد. جراحی هموروئید علاوه بر تهاجمی بودن به دلیل آسیب‌پذیری و حساسیت بیشتر ناحیه‌ی مقعدی نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد تا زودتر بهبود یابد.
از زمانی‌که فرد هنوز تحت بی‌هوشی است داروهای تسکین‌دهنده‌ی طولانی مدت درد برای فرد تجویز می‌شود تا بلافاصله پس از به هوش آمدن فرد درد کمتری را طی ۶ الی ۱۲ ساعت ابتدایی که اوج درد است، احساس کند. توانایی فرد در دفع ادرار پس از عمل برای اطمینان از عدم تورم بافت‌های اطراف یا گرفتگی عضلات کف لگن حائز اهمیت است. به منظور پیش رفتن سریع روند درمانی و پیشگیری از بسیاری از عوارض احتمالی که به سبب سهل‌انگاری و بی‌توجهی فرد رخ می‌دهد نیاز به رعایت توصیه‌هایی بعد از عمل وجود دارد که شامل:

 1. مصرف به موقع داروهای تجویزی و تسکین‌دهنده‌های درد و خودداری از مصرف بی‌رویه آن‌ها
 2. نوشیدن مایعات فراوان و خوردن یک رژیم غذایی شیرین و مطلوب برای چند روز ابتدایی بعد از عمل جراحی مانند برنج ساده، موز، نان تست خشک
 3. افزایش میزان فیبر در رژیم غذایی خود
 4. کمپرس یخ بر روی مقعد برای کاهش درد و تورم
 5. حمام نشسته آب گرم برای کمک به تسکین درد و رفع گرفتگی عضلات
 6. مصرف به موقع آنتی‌بیوتیک تجویزی برای پیشگیری از عفونت
 7. مصرف موادغذایی ملین برای جلوگیری از یبوست
 8. خودداری از زور زدن هنگام اجابت مزاج
 9. مراجعه به دکتر بواسیر ۲ الی ۳ هفته بعد از جراحی به جهت پیگیری روند درمان

کسب مؤفقیت طولانی‌ مدت از عمل جراحی هموروئید بستگی زیادی به مراقبت‌های بعد از عمل فرد دارد. نکته مهم این است که علاوه بر احتمال شکست جراحی، خود فرد نیز باید برای جلوگیری از بازگشت بیماری هموروئید بکوشد. از این پس فرد باید در زندگی خود یک تغییر بزرگ ایجاد کند. او باید به منظور حفظ بهای سنگینی که با رفتن زیر تیغ جراحی پرداخته است، عادات غلطی که باعث شد تا این مرحله از بیماری پیش رود را کنار بگذارد و از ابتلای مجدد به آن پیشگیری کند.

Save

کاربر گرامی پرسش خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید، بین 24 تا 48 ساعت آینده پاسخ داده خواهد شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • سلام من فکرکنم بواسیردارم چون برامدگی بوجوداومده خیلی درددارم هنگام شستشوازعمل میترسم یعنی خجالت میکشم چیکارکنم ممکنه بواسیرباشه؟؟

  • با سلام معاینه نه ترس داره نه خجالت این بیماری در میان افراد جامعه شایع بوده و معاینه آن برای پزشک کاملاً عادی است بهتر است به فکر سلامت خود باشید و تا بیماری سخت و روند درمان مشکل نشده مراجعه حضوری نمایید.

 • سلام من چندوقت است که هروقت دستشویی میرم خیلی از پشت احساس درد میکنم و بعضی اوقات خون هم میاد ولی از داخل مقعد احساس درد میکنم به نظرتون مشکلم چیه ممنون میشم منو راهنمایی کنید.

  • با سلام خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید جدی گرفته شده و به موقع و فوری پیگیری شده و تشخیص داده شود. درد و خونریزی مقعدی شک به وجود بیماری مقعدی را بیشتر می‌کند اما تا زمانی که مشاهدات بالینی تحت بررسی بیشتر و کولونوسکوپی تأیید نشود باید بیماری را جدی پنداشته و پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده و پیشرفت بیماری و بروز عوارضی چون کم خونی پیگیری شود. بنابراین هر چه سریع تر برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید.

 • سلام مدتی هست که بواسیر گرفتم پوشتم سنگین شده وقتی دسشویی میرم خیلی اذیتم البته وقتی دیگه مدفوعم میاد اوایل خونریزی داشتم ولی الان ندارم فقط درد و سوزش دارم باید چکار کنم .از کرمان پیام میدم چطور میتونم نوبت بگیرم

  • با سلام درد و سوزش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مراجعه حضوری شما است. در صورت مراجعه فوری در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری امکان پاسخ گرفتن از درمان دارویی وجود دارد ولی در غیر این صورت ممکن است زمان طلایی را از دست داده و نیاز به جراحی پیدا کنید که البته با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

 • ضمن سلام و سپاس با هر بار بروز یبوست( بر اثر کم تحرکی و رژیم غذایی نامناسب)موقع دفع همراه با احساس سوزش مختصر خط باریکی از خون روی مدفوع مشاهده میشود. البته یک زایده پوستی هم در ناحیه پشتی مقعد با دست قابل لمس است . با وجود این آیا این عارضه نیاز به درمان جدی مثلا جراحی دارد؟ در صورت نیاز آیا با لیزر و به شکل سرپایی قابل درمان است؟با سپاس.

  • با سلام دوست عزیز بدون معاینه نمیتوان نظر قطعی داد و نوع درمان مورد نیاز را مشخص کرد اگر در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری باشید نیازی به جراحی نیست، ولی اگر لازم بود با روش لیزری می‌توانید جراحی کنید و مشکلی ندارد. کنترل یبوست می‌تواند به روند بهبودی شما و عدم عود بیماری کمک کند. پس با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره در جهت کنترل یبوست بکوشید. مایعات مصرفی روزانه خود را به بیش از هشت لیوان روزانه افزایش دهید، میوه و سبزیجات تازه و مواد غذایی پر فیبر و آلو و گلابی و انجیر خشک مصرف کنید، از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به محض احساس نیاز به اجابت مزاج خود را به دستشویی برسانید، ورزش کنید و تحرک و فعالیت بدنی منظم داشته باشید و ترجیحاً هر روز نیم ساعت پیاده روی کنید.

 • باسلام خدمت شما.ببخشیدشوهرمن الآن ۵ماه سیگارترک کرده ولی دوهفته میشه قلیان می کشدو۴روزهم هست که نشیمنگاهش میسوزدوپمادمخصوص هم استفاده کرده وخوب نمیشه روزبه روزبدترمیشه که بهترنمیشه هیچ بیرون زدی هم نداردفقط کمی تورم داره امابرای دستشویی رفتن خیلی عذاب می کشدممنون میشم راهنمای کنید.باکمال تشکر…..

  • با سلام اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد شده باشید که به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید.

 • با سلام وعرض ادب خدمت شما اگه شخصی بواسیر نوع ۴ را داشته باشد با لیزر درمانی امکان درمان دارد ؟
  باد درکردن بیش ازحد میتواند مربوط به همین زائده باشه؟
  متخصص وجراح زن در استان اصفهان چه کسی رو سراع دارید ؟
  پیشاپیش از راهنمایی های شما سپاسگزارم

  • با سلام بله اگر بیماری بسیار گسترده نباشد امکان جراحی هست برای تشخیص و تصمیم گیری برای نوع حراحی لازم است تا معاینه بالینی شوید. بله با احتمال فراوان التهاب و ادم ناحیه مربوط به همین بیماری است زودتر برای درمان آن اقدام کنید.

 • سلام.من حدود هشت ماهه،دچار درد درناحیه مقعد شده ام، باتوجه به اینکه چندسال یبوست داشتم بخاطر اعتیادبه قرص ترامادول،وشغل رانندگی هم چندساعت درروز داشتم،الان درد دارم بدون خون ویاعلامت بیرونی،دکتر معاینه وپمادوشیاف فقط تاحدی تسکین میده،ولی خوابیدن ودرازکشیدن کامل دردرا ازبین میبره تاحدی که انگاراصلا دردی نبوده،وبعدازبلندشدن وفعالیت مخصوصا اجابت مزاج،درد شروع میشود،دوساله ترک قرص کردم ولی هنوز قرص سی لاکس مصرف میکنم واجابت مزاج راحت دارم،اوایل که درد (دقیقا اطراف مقعد فشار ودرد انگارچندتا وزنه وصل کرده اند) شروع شد بسیارشدید که شب نمیتونستم ازدردبخابم یا توماشین وروی صندلی بشینم،ولی الان تاحدی بهترشده،مخصوصا وفتی دراز بکشم یه ساعت یا صبح وقت بیدارشدن،ولی بعضی وقت دردشدیدتردرناحیه واطرافش میشه،انواع پماد داخلی وشیاف بانسخه وشخصی استفاده کردم که بی اثربوده،حالا جهت درمان قطعی چکارکنم،هر راهی که درمان بشه،ضمناازشهرستان هستم،ووقت داده بشه برای درمان لیزر یا دارو بیام،ممنون

  • با سلام ابتلا به یبوست و عدم درمان به موقع آن باعث اسیب بافتی شدید در مقعد شده و لازم که برای معاینه مراجعه کنید تا نوع بیماری مقعدی مشخص و سپس درمان مناسب دارویی یا جراحی تجویز بشه و باید در سبک زندگی تغییر ایجاد کنید و از یبوست جلوگیری و از نشستن زیاد خودداری کنید تا بیماری عود نکند.

 • سلام

  متاسفانه در ناحیه مقدم گوشت اضافه ایجاد شده و دچار خارش هم هستم. با بررسی پزشک به جز گوشت اضافه دچار زگیل در مقعد هم شدم
  سوال من اینکه
  با لیزر درمان میشه و دوباره برنمیگرده ؟ و طول درمان چند روز هست؟

  • با سلام درمان و از بین بردن زائده دلیلی برای از بین رفتن کامل بیماری زگیل و ویروس آن نیست و ممکن است دوباره عود کند ولی لازم است تا زوائد برای جلوگیری از عوارض دیگر بر طرف شود. برای بیماری بواسیر لازم است تا معاینه شوید و تحت درمان مناسب بسته به مرحله بیماری قرار بگیرید.

  • با سلام بستگی به مرحله بیماری هموروئید و میزان پیشرفت و آسیب بافتی ناحیه دارد. در صورتی که در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری هموروئید باشید، امکان بهبودی با کمک درمان دارویی و بدون نیاز به جراحی وجود دارد. البته بیماری هموروئید یک بیماری مربوط به سبک زندگی و عادات غذایی افراد بوده و عدم ایجاد تغییر مطلوب در سبک زندگی مانع از دستیابی به بهودی کامل بیماری شده و احتمال عود آن وجود خواهد داشت.

 • مادر سالمند ۸۷سال دارم دوسال است عمل هموروئيد داشتن ، دو هفته ايست ك دفع مدفوعشان با اينكه از دهاته مقعد قابل رويت است با مشكل روبرو هستن و ومدام جيغ ميزنند ودفع نمي شود
  شياف كاركن روغن كرچك سوپ سالاد استفاده كردن اما دفع انجام نميشه
  اشتهاشون الحمد الله خوبه
  علت وراه درمان لطفا؟

  • با سلام در صورت ابتلا به یبوست باید تغییراتی در سبک زندگی انجام داده و رژیم غذایی خود را تغییر دهند. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهند، اگر تواناییی دارند، تحرک داشته باشند و ورزش کنند، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانند و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزند و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنند. برای بررسی آسیب ناحیه مقعد نیز باید حضوری مراجعه نموده و معاینه شوند.

 • با سلام.اینجانب ازبچگی تا امروزکه ۸۸سال دارم،مبتلابه یبوست مزمنم،۳۶سال قبل وسیله پزشکی نه چندان خوب وبیمارستانی کثیف، بدون نرس زن،عمل هموروئید انجام دادم،دکترگفت ۹ دکمه داخل وخارج داشتی برداشتم،نرس مرد، یک دهاتی بود،که بگفته دکتر۳ شیشه مرفین! برای تسکین درد تهیه کرده،فقط ۹ شب کمی مرفین تزریق کرد،نیم ساعت دردتسکین یافت،هرچه اصرارکردم، با دکترتماس بگیر،امتناع کرد، عصبی شدم، سوزن سرم کشیدم،وگفتم آن باندپیچیده ای که درمقعدبود، درآر، همین کارکرد،۲ روزبعد بدون اجازه دکتربه منزل رفتم، مقعد تنگ شده،یبوست بیداد میکند،ازآن تاریخ مجبورشدم، با آفتابه فرنگی آب ولرم وارد راکتوم کنم، تا مدفوع تیکه تیکه وگاهی تا یکساعت با زجرفارغ شوم،بفرمائید،این بیماری تنگی مقعدراه علاجی دارد؟ و اگرموارد دیگرپزشکی دراین موردهست، مرا راهنمائی فرمائید، ازتصدیع پوزش میطلبم. کیوان

  • با سلام برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف دائمی داروی ملین بپرهیزید زیرا باعث وابستگی و تنبلی روده و تشدید یبوست می‌شود. در صورتی که این درمان‌های خانگی و درمان دارویی مؤثر نبود لازم است تا جراحی شوید و قسمتی از روده برداشته شود.

 • با سلام من زمان دستشویی خونریزی دارم وقتی دستشویم به پایان میرسه خون میبینم چیزی هم بیرون نزده فقط در طول روز خارش دارم اونم گاهی اوقات لطفا راهنمایی میکنید شیاف انتی همورید استفاده کردنی رفع میشه تا یه مدت مشکلی نمیبینم خونریزم وخارش رفع میشه بعد از یه مدت دوباره ایجاد میشه با لیزر درمان میشه چه باید کرد

  • با سلام در صورتی که بیماری مقعدی در شما تشخیص داده شود و به درمان دارویی پاسخ مثبت ندهد، امکان جراحی با روش لیزری وجود دارد. ولی برای اطمینان باید معاینه شده و حتی کولونوسکوپی تشخیصی شوید تا منشأ خونریزی به دقت مشخص و با بیماری دیگر اشتباه نشود.

 • سلام درد وخونریزی از مقعد دارم کلوروسکوپی کردم گفتن انتهای روده زخم داره پماد پودر پیدرولاکس مصرف کردم جواب نداده لطفا راهنمایی کنید هزینه لیزر چقدر میشه متشکرم

 • با سلام من چند روز است تحت عمل جراحی قرار گرفتم با اینکه خیلی مراقبت کردم واجبات مزاج سفت نداشتم ولیکن باز بعد عمل دو بیرون زدگی مبینم نمی دانم برطرف میشوند یا باز همان مشکلات را خواهم داشت در ضمن در شهر ما امکانات لیزر وجو نداشت که استفاده کنم نمیتوانم چقدر باید استراحت کرد وبلند نشدوننشست و… متشکر از راهنمایی

  • با سلام ممکن است تورم مربوط به جراحی بوده و طی چند روز تا چند ماه برطرف شود. معمولاً در روش سنتی جراحی حداقل دو هفته استراحت لازم است، لازم است تا با پزشک خود مشورت کنید.

 • با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر خواستم بگم هموریید من دارای گوشت اضافه ی بیرون زده است و رژیم غذایی بدون روغن و استفاده از کاهو و سبزیجات و اب فراوان و روغن زیتون و کپسول رو هموریین و رکتول رو استفاده میکنم و دردی ندارم ایا عمل لیزر برای هموریید گوشت اضافه ی بیرون زده جواب میدهد و بعد از عمل دیگر همورییدم بر نمیگردد

  • با سلام هیچ تضمینی برای عدم عود بیماری هموروئید پس از هیچ درمانی اعم از لیزری وجود ندارد و تنها راه رهایی خودمراقبتی فرد پس از درمان قطعی است. در صورتی که تغییرات مثبت در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد نکرده و عادات غلط رفتاری روزمره خود را ترک نکنید، این بیماری عود خواهد کرد.

 • سلام تابه حال دوبارعمل هموروییدانجام دادم ومتاسفانه عودکرده والان خونریزی بسیارشدیددارم طوری که نه شیاف هموروییدبه همراه دارواثرکرده ونه اب گرم ونه توالت فرنگی چاره چیست واقعادرمانده وخسته شدم

  • با سلام برای معاینه مراجعه شود ممکن است نیاز به درمان جراحی مجدد پیدا کنید که با كمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید.

 • سلام ؛ معقد من خىلى تنگ شده و احساس میکنم داخل معقد مسدود شده و عمل دفع آبکى و برنگ مدادى است. بىرون زدگى و درد ندارم . عمل دفع بطور کامل انجام نمىشود. وضىعت جسمى و خوراکم خوب است؟؟؟؟

  • با سلام دوست عزیز برای بررسی ناحیه مقعد از نظر وجود بیماری هموروئید لازم است تا تحت معاینات بالینی قرار بگیرید، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای تشخیص قطعی و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید.

 • با سلام و خسته نباشی
  مقداری بیرون زدگی وجود آمده ولی درد و خونریزی ندارم ولی خارش زیاد مشکل چی هست و آیا به صورت خانگی درمان میشود؟
  از پماد ام جی هم استفاده کردم اما کاملا بی اثر بود.
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر

  • با سلام دوست عزیز ابتدا از خوددرمانی بپرهیزید زیرا ممکن است باعث حساسیت و مقاومت دارویی در بدن شده و روند درمانی را به تأخیر بیندازد، بدون معاینه و مشاهده ناحیه امکان تشخیص قطعی وجود ندارد ولی بروز زائده مقعدی به همراه خارش می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید باشد، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده و ناخوشایند دیگر برای معاینه و بررسی دقیق و تشخیص قطعی و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. با مراجعه فوری شانس بهره بردن از درمان دارویی را خواهید داشت.

 • سلام ۷سال پیش عمل جراحی انجام دادم خیلی درد کشیدم ۴۰روز همش خابیده بودم الان دوباره درد وخونریری دارم البته نه به شدت قبل ولی خارش زیاد دارم …سوال …اقای دکتر یعنی باید دوباره عمل جراحی انجام بدم ..واقعا ادردش میترسم هم از خجالت مردم

  • با سلام لازم است تا معاینه بالینی شوید در صورت عود ممکن است نیاز به جراحی پیدا کنید، در صورت جراحی با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

  • با سلام بله اگر در مراحل ابتدایی ابتلا به هموروئید باشید، امکان نتیجه گرفتن از درمان دارویی وجود دارد، البته به شرطی که با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی از وارد شدن فشار بیش از حد به مقعد و عروق آن جلوگیری شود.

  • با سلام تضمین سلامت فرد و رهایی از بیماری هموروئید پس از هر نوع روش درمانی دارویی یا جراحی اعم از روش سنتی یا لیزری در گرو توجه و مداومت فرد در مراقبت از خود و دوری از عوامل مستعد کننده عود و بازگشت این بیماری است. برای تشخیص نیاز به جراحی باید حضوری مراجعه کنید.

 • ّبا سلام من بواسیر نوع سه دارم یعنی یه زائده هنگام خروج مدوفع بیرون میزنه و باکمک انگشت بالا میره میخواستم بدونم هزینه لیزر چقدر هست و عوارض آن چیست؟برای دختران باکره اشکالی نداره این عمل

  • با سلام جراحی مقعد در دختران باکره اشکالی ندارد. عوارض جراحی در روش لیزری نسبت به سایر روشها به دلیل استفاده از اشعه لیزر و ترمیم هم زمان عروق خونی و اعصاب ناحیه و آسیب کمتر به بافت سالم اطراف محدود بوده و معمولاً شامل عفونت پس از عمل و خونریزی و درد نمی شود.

 • سلام
  من در هنگام مدفوع ی برجستگی در دهانه مقعد ایجاد ميشه رفتم دکتر پماد آنتی همورویید برام تجویز کرد استفاده میکنم کمتر شده ولی در بالا مقعد ی برامدگی ديگه ایجاد شده . هرموقع بخوام به مدت ۱۰دقیقه بیشتر روی صندلی بشینم اذیت میشم
  اطفا راهنمایی بکنید

  • با سلام زائده ایجاد شده مربوط به بیماری هموروئید بوده و برای رهایی از آن باید علاوه بر جراحی، تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید تا بیماری عود نکند. برای مثال از نشستن ممتد و طولانی مدت بپرهیزید، یبوست خود را کنترل کنید، وزن ایده‌آل و مناسب داشته باشید، از بلند کردن اجسام سنگین و زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید.

 • سلام
  چندروز پیش به زور مطفو داشتم ک یهو انگار سوزن ب اونجا م خورد خیلی دردم گرفت الان به اندازه یسانت رولب بصورت قطره ای ولی تقریبی سفت و تو مایه درد یا سوزشه دارم چون خوناومد یه بارهم پماد کلان دولا زدم بعد دوروز با آینه نگاه کردم دیدم فایده نداشت ( آخه به زورمطفومو در آوردم یه چند قطره خون اومد این و روزدوم هم خون اومد ) الان فقد درد و سوزشدارم

  • با سلام درد و سوزش و خونریزی مقعدی به همراه بروز زائده می‌تواند به سبب یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی ایجاد شده باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه و مشاهده ناحیه است، بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و پیش از، از دست رفتن فرصت طلایی بهره بردن از درمان دارویی برای تشخیص و درمان لازم مراجعه نمایید.

 • سلام چندسالی هست که هرچندوقت یکبار دچارمشکل دستشویی میشم گاهی وقتاهم باخونریزی مواجه میشم،یه چندماهی هست که به اندازه یه نخودبیرون زده وشدیدا دردمیکنه،خواستم بپرسم واسه درمان بایدچیکارکنم متشکرم

  • با سلام درد و خونریزی مقعدی از نشانه‌های بیماری مقعدی مانند هموروئید یا فیشر است که در صورت عدم درمان و پیگیری به موقع پیشرفت کرده و باعث بروز علایم آزار دهنده و ناخوشایند دیگر خواهد شد که شما را مجبور به مراجعه اورژانسی کرده و از طرفی روند درمان را طولانی می‌کند. درمان آن در مرحله حاد بیماری دارویی بوده و در مرحله مزمن نیاز به جراحی سنتی یا لیزری و در مواردی تزریق بوتاکس دارد که درمان موقتی است و گاهی نیاز به تکرار نیز دارد.

 • سلام با عرض پوزش من بواسیری به اندازه عدس دارم که باید لبه های مقعد رو کنار زد تا قابل رویت شود بعضی اوقات به هنگام پاک کردن متوجه خونریزی میشوم که قطع میشود درد ندارم اما پس از چند هفته دوباره همین اتفاق می افتد به نظر شما با دارو معالجه میشوم و یا باید جراحی یا لیزر شوم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • با سلام امکان بهره بردن از درمان دارویی در مراحل ابتدایی ابتلا به هموروئید یا بیماری فیشر وجود دارد ولی برای از بین بردن زائده موجود نیاز به جراحی است که اگر کوچک باشد می‌توان صرف نظر کرد.

 • سلام خسته نباشیدمن۱۵روزه همورییدعمل کردم وبامشکل دفع ادرار ومدفوع مواجه شدم که باعث کم کاری درادرار رادارم وتا ادرار رادفع نکنم مدفوع خارج نمیشود وتازمانی که آب گرم به پشتم نگیرم نمیتوانم دفع حاجت کنم وگاها ساعتی یکبار برارفع حاجت بایدبروم لطفا راهنماییم کنید ممنون

 • سلام من حدود ۹ ساله همورئید خارجی دارم کنار مقعدم اندازه لوبیا اومده بالا بعد از دفع گوشت بیرون میاید وبه سختی به داخل
  برمیگردد راهنمایی کنید ممنون

  • با سلام بدون معاینه بالینی و مشاهده ناحیه نمی‌توان اظهار نظر قطعی نمود، ممکن است بر خلاف تصور خودتان دچار نوعی از هموروئید داخلی باشید که به سبب عدم توجه به درمان و پیگیری آن قدر پیشرفت کرده که از مقعد بیرون میزند، بنابراین هر چه سریع‌تر برای تشخیص نوع هموروئید و دریافت درمان لازم پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض آزار دهنده دیگر مراجعه کنید. ممکن است حتی نیاز به جراحی داشته باشید که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

 • باسلام.من ۲۲ روز عمل بواسیر انجام دادم.ایا بعد عمل برای بهبود زودترزخم وجلوگیری ازعفونت مصرف بتادین خوب هست؟باتشکر

  • با سلام پس از گذشت ۲۲ روز از عمل جراحی دیگر زخم جراحی تا حدی بسته شده و نیازی به مصرف بتادین ندارید، اما برای کنترل درد و تسکین خود می‌توانید به مدت ده دقیقه دو الی سه بار در روز حمام آب گرم نشسته داشته باشید.

 • ضمن عرض سلام وخسته نباشید بنده دو سال پیش عمل جراحی بواسیر کردم اون موقع دکتر گفت حاد میباشد باید جراحی کنی منم جراحی رو انجام دادم ولی الان بعد از دو سال سمت راست معقدم انگار از داخل باد کرده و درد داره میشه راهنمایی کنید ممنون

  • با سلام به دلیل عدم توجه به نکات مراقبتی و پیشگیرانه از عود مجدد بیماری دچار بازگشت بیماری شده‌اید که اگر زودتر برای اقدام درمانی لازم مراجعه نکنید، دچار بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی شده و حتی نیاز به جراحی مجدد پیدا خواهید کرد.

 • سلام.من مدت ١هفته است كه بادرد زياد مدفوع ميكنم از دارو خانه شياف بيزاكوديل ام جي انتي هموروييد گرفتم دور مقعدمً جوش هايي زد كه فهميدم تبخال تناساي هم زدم روش پماد اسيكليو ميزنم و بهتر شده مي خواستم بدونم يه گوشت خيلي كم از مقعد زده بيرون بعد از بهبود به جاي خودش بر ميگرده و تداخل پمادي مشكلي ايجاد نميكنه ممنون از راهنماييتون

  • با سلام دوست عزیز بدون معاینه و تشخیص نباید خود درمانی می‌نمودید، برای رسیدن به بهبودی کامل باید دوره درمان با داروهای مناسب و دوز کافی کامل شود. تب‌خال تناسلی یک بیماری منتقله از راه جنسی بوده و کمی با تب خال معمولی لب و صورت فرق دارد. عدم درمان کامل آن می‌تواند منجر به عوارض دیگری در بدن شما شود. بدون بررسی و معاینه ضایعه ایجاد شده نیز نمی‌توان درباره پاسخ آن به درمان دارویی یا جراحی نظر داد. چناچه ضایعه مربوط به هموروئید شما باشد احتمالاً نیاز به جراحی با لیزر پیدا می‌کند.

 • با عرض سلام و خسته نباشید اقای دکتر من ۵ ماهه پیش یبوست و شقاق مقعد پیدا کردم خونریزی شدید وخیلی درد داشتم با سبزیجات و میوه جات هم یبوستم خوب شد و هم شقاق. بعد از مدتی بواسیر گرفتم یه هفته با مدفوعم که خشک هم نیست یه کم خون میاد و بواسیرم میره بعد یه هفته دیگه بواسیرم میاد. الان مدتی هست اینطوری شدم ۶ تا دکتر رفتم ولی خوب نشدم تورو خدا راهنماییم کنید اول خدا بعد شما.

  • با سلام بواسیر و شقاق بیماری‌هایی هستند که در صورت عدم درمان هم‌زمان با علت به وجود آورنده آن‌ها به صورت کامل از بین نرفته و درمان نخواهند شد. باید تحت معاینه و بررسی دقیق‌تری قرار بگیرید تا علت مشخص شود، اگر به مشکل یبوست، اسهال یا تنگی مقعد مبتلا نباشید، احتمالاً یک الگوی رفتاری غلط دارید که باعث افزایش فشار در ناحیه مقعد شما می‌شود. مثلاً ممکن است حین دفع مدفوع بیش از حد به خود زور و فشار وارد کنید یا تمرینات بدنی یا ورزش‌های سنگین انجام دهید و یا اجسام سنگین بلند کنید. در هر صورت بدون بررسی نمی توان دارویی یا نسخه‌ای تجویز نمود.

 • سلام من حدود دوساله همورئید خارجی دارم کنار مقعدم اندازه لوبیا اومده بالا دوسال پیش با دارو رفع شد اما الا جواب نمیده کولونسکپیم دادم التهاب روده داشتم ولی الان این بالا زدگی مقعدم از بین نمیره و بشدت آزارم میده لطفا راهنماییم کنیید

  • با سلام معمولاً در بیماری هموروئید پیشرفته این حالت ایجاد می‌شود که بیرون زدگی در خارج مقعد باقی مانده و حتی با انگشت هم داخل نمی‌رود. در این مرحله معمولاً چاره‌ای جزء جراحی با لیزر و برداشت ضایعه از محل به وجود آمده آن که ممکن است تا درون و قسمت‌های بالای مقعد ادامه داشته باشد، وجود ندارد. با این حال بدون مشاهده و معاینه نمی‌توان نظر قطعی داد، برای جلوگیری از پیشرفت مشکل‌تان زودتر مراجعه نمایید تا درمان لازم صورت گیرد.

 • سلام آقای دکتر من۲۷سالمه و ۵سال پیش بواسیر گرفتم و یکسال درگیرش بودم بعد کامل خوب شدم ولی یک گوشت اضافه از مقعدم بیرون زده بعد ۵سال چند روز احساس سوزش داشتم و امروز یه دفعه خونریزی شدید پیدا کردم به شکلی که با دفع گاز از مقعد هم خون می آید آنتی هموروئید هم استفاده کردم ولی فایده نداشته است و الانم خود مقعدم درد و سوزش زیادی ندارد و فقط خونریزی زیادی دارم علت چیست؟

  • با سلام بیماری هموروئیدی که قبلاً به آن مبتلا بوده‌اید به صورت کامل درمان نشده و حالا پس از مدتی پیشرفت کرده و بیرون زده و علایم آن تشدید شده است. بهتر است هر چه سریع‌تر برای بررسی ضایعه و علت آن مراجعه کنید تا درمان لازم انجام شود. مشکل شما با خود درمانی و درمان خانگی برطرف نمی‌شود و نیاز به درمان پزشکی دارد.

 • سلام اقای دکتر..ازقبل نمیدونم از کی متوجه نبودم دچار بواسیر بودم ولی متاسفانه متوجه نبودم وهیچگونه علایمی نداشتم که مشکوک بشم..واصلا دقت نکرده بودم بشکل مقعدم فکر میکردم عادیه..ولی با سرچ اطلاعات هشت ماهه متوجه شدم بواسیر دارم..در ضمن عضو بواسیر نوع ۴ هستم .میخواستم ببینم چیکار کنم خیلی نگرانم باچی درمان میشه بالیزر نوع چهار درمان میشه؟
  بعداز درمان ایا دوباره امکانش هست برگرده؟

  • با سلام نگران نباشید، همین که حالا متوجه آن شده و پیگیر درمان آن هستید بسیار خوب است. بله با جراحی و با روش‌های جراحی با لیزر نیز امکان برطرف نمودن ضایعه و بیماری شما وجود دارد. اما حالا که متوجه شده‌اید باید سریع‌تر مراجعه کنید تا بررسی ضایعه و شدت آن هر چه زودتر و قبل از بدتر شدن شرایط درمان لازم انجام شود. در رابطه با احتمال عود و بازگشت مجدد بیماری نمی‌توان تضمین نمود زیرا این مشکل تا حد زیادی به سبک زندگی فرد و رعایت اصول رفتاری که توصیه خواهد شد، دارد. مطمئناً عدم پرهیز و رعایت نکات منجر به بروز مجدد آن خواهد شد.

 • باسلام، دخترم چند روزی هست ک دچار بواسیر شده ودرد دارد اگه ممکنه راهنمایی کنید ک چه دارویی را برای برطرف شدن آن می تونم استفاده کنم، البته هرروز اجابت مزاج انجام میشه ولی به سختی. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • با سلام پدر یا مادر عزیز از خود درمانی بپرهیزید و این موضوع را به فرزند خود نیز آموزش دهید. بدون بررسی مشکل دختر عزیزتان نمی‌توان دارویی پیشنهاد داد. ابتدا همراه او برای بررسی وضعیتش مراجعه نمایید تا با توجه به مشکل ایجاد شده و شدت آن درمان لازم تجویز شود. یبوست در طولانی‌مدت عوارض مقعدی بسیاری خواهد داشت، پس بهتر است با تشویق فرزندتان در خوردن میوه و سبزی‌جات و آب فراوان و خودداری از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج در بهبود نسبی یبوست و کنترل آن کمک کنید. می‌توانید به او یاد دهید تا به صورت عادتی ده دقیقه پس از صرف غذا به دستشویی رفته و منتظر اجابت مزاج بماند تا به تدریج به دفع مدفوع پس از صرف غذا عادت کند.

 • باسلام من دارای بواسیرخارجی هستم وبعدازهرباردستشوی دچاردردوسوزش وبه ندرت خارش میشوم والان نزدیک دوماه هست که اذیتم میکندازپمادهم استفاده کردم امابازهم دوباره دردمیگیردودکترتشخیص به جراحی داده؟ایااحتیاجی به جراحی هست؟

  • با سلام بله معمولاً بواسیرهای بیرونی که با ضایعاتی همراه هستند نیاز به جراحی با لیزر پبدا می‌کنند، اما بدون معاینه نمی‌توان نظر قطعی داد. در نظر داشته باشید که به تأخیر انداختن درمان حتی اگر جراحی نیاز باشد منجر به پیشرفت بیماری و بدتر شدن وضعیت شما و گسترده شدن جراحی خواهد شد. بنابراین هر چه سریع‌تر برای درمان اقدام کنید.

 • یه دونه بواسیر بزرگ دارم بعضی وقتا که یبوست و اسهال میشم بیرون زدگی مقعدم زیاد میشه و از داخل خیلی دردناک میشه یه بار دکتر رفتم بهم پماد ام جی و کبسول هموریین تجویز کرده دکتر گفته اگه بهتر نشدی بیا عمل کن،مثل دیوونه ها شدم خیلی میترسم و استرس دارم میش ترس از عمل دارم دوره نقاهت عمل طولانی هست آیا؟

  • با سلام استرس نداشته باشید و نگران جراحی خود نباشید. با پیشرفت علم در جراحی با کمک لیزر بسیاری از عوارض و مشکلات روش سنتی مانند درد و خونریزی یا نیاز به استراحت طولانی‌مدت پس از عمل کاهش یافته است. در این روش خیلی زود به محل کار خود بازگشته و فعالیت روزمره خود را آغاز می‌کنید. ترس از عمل نباید باعث به تأخیر انداختن روند درمان شود زیرا با هر روز تأخیر شدت آسیب بافتی در محل بیشتر و نیاز به جراحی گسترده‌تر خواهد شد. بنابراین زودتر اقدام کنید.

 • سلام.من مدت دوساله که احساس ترشح ماده ای در ناحیه مقعد دارم.درد مزمن ندارم اما گاها جداره روده رو بیرون احساس میکنم علی الخصوص هنگام اسهال و گاها همراه با درد.مشکل اصلی و آزاردهنده من هم اینه که مدا احساس میکنم در حده خیلی ناچیزی از مقعد من گاز خارج میشه.البته تا کنون بویی احساس نکردم اما خیلی در روابط اجتماعی بنده تاثیر منفی گذااشته.در صورت امکان راهنمایی بفرمایید.با سپاس

  • با سلام ممکن است دچار درجاتی از بی‌اختیاری مقعدی شده باشید که بدون معاینه و تست‌های تشخیصی لازم، امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد. بسته به علت به وجود آورنده این مشکل درمان لازم از تمرینات عضلانی کف لگن تا فیزیوتراپی و جراحی پیشنهاد خواهد شد. برای پیشگیری از گسترده شدن و پیشرفت بیماری و مشکل زودتر مراجعه نمایید.

 • با سلام
  آقای دکتر
  من زنی ۳۰ ساله هستم که پس از انجام رابطه مقعدی، ناحیه بیرونی مقعدم دچار تورم و بیرون زدگی شده. میخواستم بدونم آیا این تورم بیرون زنده درست میشه و اینکه چه کار باید بکنم؟
  خیلی ممنون

  • با سلام بله امکان برطرف نمودن ضایعات اضافی با جراحی با لیزر وجود دارد اما قبل از آن باید از نظر بیماری‌های مقعدی احتمالی بررسی و بسته به بیماری‌های احتمالی دیگر درمان شوید. البته در صورت تکرار عمل رابطه‌ی جنسی مقعدی خشن ممکن است این اتفاق دوباره برای شما تکرار شود. بهتر است قبل از پیشرفت و وسیع شدن بیرون‌زدگی برای بررسی و درمان آن مراجعه کنید.

 • با سلام، آقای دکتر بنده چهار بار جراحی هموروید داشتم آخرین بار ۸سال پیش بود توده خیلی بزرگ بود توری که دکتر یک طرف مقعد منو ورداشت الان بعضی وقتها درد شدیدی دارم جدیدن خیلی زیاد شده آیا اگه جراحی نکنم بهتره؟.مشکل تنگی دارم مدفوع گرد بیرون نمیاد اگه پماد انتی هموروید مصرف بکنم مشکلی نداره.؟خواهش میکنم کامل بخوانید بعد جواب بدیدسلامت باشید متشکرم

  • با سلام بدون بررسی مقعد و معاینه آن و تشخیص علت درد نمی‌توان اظهار نظر نمود ممکن است درد مربوط به مشکل دیگری باشد اما در مواقعی جراحی بهترین درمان برای فرد بوده و سابقه‌ی جراحی‌های سال‌های گذشته شما دلیل بر رد جراحی نیست. ممکن اسنت حتی مشکل تنگی مقعد شما نیاز به جراحی داشته باشد تا زور و فشار بیش از حد از روی این ناحیه برداشته شود. با این حال بهتر است درمان را به تأخیر نیاندازید و از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید.

 • در مقعد قده کوچکی وجود دارد و یک فرورفتگی حالت پارگی.پس از مدفوع درد زیادی دارم واست درد تنها با شیاف دیکلوفناک برای مدتی یک روز آرام میشود.لطفا مرا راهنمایی کنید ممنون

  • با سلام دوست عزیز، از خود درمانی بپرهیزید. با این کار نه تنها بهبودی حاصل نمی‌‌شود بلکه روند درمان صحیح نیز به تأخیر می‌افتد. با توجه به علایمی که دارید احتمالاً به شقاق مقعدی مبتلا شده‌اید که اگر در مراحل ابتدایی ایجاد آن و در وضعیت حاد بیماری مراجعه کنید با درمان دارویی رفع خواهد شد ولی با مزمن شدن آن و به تعویق افتادن درمان ممکن است به جراحی نیاز شود.

 • سلام من روز۱۱عمل همورئیدداشتم بافشیردکترگفته که عمل من همرئیدسوزنده یعنی نه بخیه بودنه دردهمون موقع بعدعمل سرحال بوداماجای این گوشت اضافی هست میخواستم ببینم که این گوشت اضافی بعدعمل ازبین میره یانه

  • با سلام بله پزشک شما هموروئید را از قسمت‌های بالایی مهار نموده است و به مرور و تدریج این ضایعات نیز برطرف خواهد شد، در صورت باقی ماندن آن به پزشک خود مراجعه نمایید.

 • باسلام
  خدمت شما
  من ۳۰ سالم و مجرد هستم . همیشه اجابت مزاجم به سختیه و مدام یبوست دارم و در سالهای قبل مدفوعم همراه با خون بود ک با خوردن آب درمانش کردم ولی چیزی که الان منو نگران کرده این پارگی هایی که بر اثر مدفوع سفت به وجود اومده و باعث شده گوشت های اضافه پشتم به وجود بیاد میشه لطفا منو برای این موضوع ک این ضایعات رو از بین ببرم کمک کنید .
  سپاسگزارم

  • با سلام ابتدا باید مشکل اصلی خود که باعث این عارضه شده است یعنی یبوست را رفع و کنترل کنید زیرا در صورت درمان ضایعات اضافی ناحیه مقعد که احتمالاً به سبب شقاق یا هموروئید به وجود آمده‌اند، با وجود یبوست این مشکل دوباره ایجاد خواهد شد. از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و با خوردن آب و مواد غذایی حاوی فیبر و خودداری از به تأخیر انداختن اجابت مزاج به کنترل یبوست خود کمک کنید. سپس برای معاینه و بررسی میزان اسیب مقعدی و تشخیص نوع بیماری و درمان آن مراجعه کنید. در صورت گستردگی ضایعات ممکن است نیاز به جراحی با لیزر باشد.

 • باسلام من بعداز غذامشکل پیدا می کنم ودچار اسهال می شوم وگاهی هم یبوست همیشه بعدازغذاباید برم دستشویی چون مشکل دفع دارم وگاهی هم پشتم دچاردرد می شود باتشکر

  • با سلام باید تحت بررسی و آزمایش‌های گوارشی قرار گیرید ممکن است به بیماری سندرم روده تحریک پذیر مبتلا باشید و اگر درد ناحیه‌ مقعدی دارید نیز باید معاینه شوید تا احتمالاً عارضه‌ای که به سبب اسهال و یبوست متوالی ایجاد شده بررسی و درمان شود.

 • باسلام حدود ۱۵سال پیش جراحی کردم ولی حدود ۲سال بعد دباره مبتلا شدم ودر این مدت باهاش کنار امدم وبعد ازدفع مجاز با انگشت به داخل می رود.و ۲تیکه بیشتر نیست .و موقع شسشو خیلی زمان میبره تا خوب شسته بشه .لطفا یه نوبت بدید متشکرم

  • با سلام مدارا کردن با این مشکل و عدم پیگیری آن فقط درمان را مشکل می‌کند. جراحی گذشته شما دلیل بر عدم پیگیری ابتلای مجدد آن نیست و باید زودتر اقدام می‌نمودید تا از وخیم شدن بیماری جلوگیری شود. برای تعیین نوبت می‌توانید با مرکز هماهنگ کنید.

  • با سلام
   احتمال ابتلا به این عارضه با ابداع روش‌های نوین کم‌تهاجمی و همچنین جراحی با لیزر بسیار کم و محدود است. بازگشت بیماری بواسیر به مراقبت‌های بعد از عمل فرد و میزان رعایت توصیه‌های پیشگیری کننده از عود یا ابتلای مجدد دارد. مطمئناً فردی که بدون هیچ تغییری در ترک عادات غلطی چون حمل اجسام سنگین یا زور زدن هنگام دفع مدفوع یا بی‌توجهی به یبوست به زندگی پس از عمل خود ادامه می دهد طی چند ماه دوباره به این بیماری دچار می شود.

 • باسلام .پسر م بعد از دفع مدفوع یک زائده از مقعدش بیرون میاد و دوباره به داخل می رود وچند بار دکتر برده ام ولی هر دفعه برایش شربت منیزیم ویا پودر پیدرولاکس داده اند ولی این مشکل برطرف نشده است ومن خیلی نگرانم .لطفا راهنمایی کنید

  • با سلامذاحتمالاً پسرتان کوچک و کم‌سن و سال هستند، در سنین پایین معمولاً مشکلات مقعدی ناشی از یبوست را با درمان‌های علامتی و دارویی درمان می‌کنند تا سنین بالاتر اگر هم‌چنان مشکل پا برجا بود و در صورت نیاز جراحی لازم انجام شود. بهتر است در این سن مراقب رژیم غذایی فرزندتان با افزایش مصرف آب و میوه و سبزیجات باشید تا دچار یبوست نشود و از طرفی هم به او یاد دهید که هنگام دفع مدفوع بیش از حد زور نزند و اگر پسرتان بازیگوش است و هنگام بازی دفع مدفوع خود را به تأخیر می‌اندازد و احساس دفع خود کم محلی می‌کند، او را تشویق و ترغیب کنید تا این عادت غلط را ترک کند. نشستن در آب گرم نیز می‌تواند به کاهش علایم او کمک کند.

 • با سلام و عرض ادب و تشکر از اینک چنین سایتی ایجاد کردین واقعیتش تا جایی ک یادم میاد من زیاد تو دستشویی میمونم اکثرا هم یبوست دارم گاهی هم مقعدم زخم میشد همیشه تورم هم داشتم (بیرون زدگی)ولی از پنج ماه پیش مشکلم شدیدتر شده مقعدم خیلی تنگ شده بخاطر یبوستم زخم شده درد زیادی دارم نمیتونم دستشویی برم دکتر هم رفتم ی چنتا ملین و پودر اینا داد با پماد آنتی هموروئید یبوستم تا حدودی بهبود یافته ولی تورم و زخمم زیاد شده شیاف آنتی هموروئید هم مصرف میکنم البته بدلیل تنگی مقعد و زخم بودنش بسختی میتونم مصرف کنم ولی بازم فایده نداره اگه ممکنه برام یه وقت تعیین کنید بیام معاینه بشم اگ لازمه عمل هم بشم تا خلاص شم از این درد فقط چون با تهران ده ساعت فاصله داریم درصورت امکان اگه وقتشو برام تعیین کنید خیلی ممنون میشم ازتون بی نهایت سپاسگذارم

  • با سلام ابتدا باید معاینه و بررسی دقیق انجام شود و سپس برای جراحی و نوع آن تصمیم‌گیری گردد. برای تعیین وقت معاینه می‌توانید با مرکز هماهنگ نمایید.