انواع درمان هموروئید یا بواسیر

وقتی فرد به یک بیماری رنج‌آور هموروئیدی مبتلا می‌شود، انتخاب درمان برای او مشکل خواهد شد. زیرا همیشه پزشک چند روش درمانی را همراه با معایب و مزایای آن بر سایر روش‌ها توضیح داده و توصیه می‌کند. در نهایت بیمار است که بین گزینه‌های ترجیحی پزشک حود انتخاب می‌کند. وقتی پای درمان‌های سنگین‌تری چون جراحی به میان می‌آید معمولاً فرد در انتخاب خود حساس‌تر می‌شود. از میان جراحی‌های هموروئیدی انواع لیزری آن از محبوبیت بیشتری در میان مردم برخوردار است. زیرا انسان‌ها تا جایی که بتوانند از تیغ برنده جراحی می‌گریزند. لیزر برای درمان تمامی انواع بواسیر مؤثر است.

درمان لیزری بواسیر از چند مزیت بارز برخوردار است که عبارت‌ است از:

 1. این فرآیند برای بیمار بیش از حد دردناک و آزاردهنده نیست؛
 2. اغلب به بستری نیاز ندارد و فرد می‌تواند در همان روز انجام لیزر از بیمارستان مرخص شود؛
 3. به دلیل نداشتن دود و بخار ناشی از دستگاه بی‌خطر و ایمن است؛
 4. با امکان انسداد عروق خونی با کمترین میزان خونریزی حین عمل همراه است؛
 5. کمترین آسیب را به بافت‌های اطراف توده‌ی هموروئید می‌رساند و کم‌عارضه است؛
 6. زخم حاصل از لیزر سریع‌تر بهبود می‌یابد و نشانه‌ی کمتری از عمل بر جا می‌گذارد؛
 7. دارای درصد مؤفقیت بیشتر و عود کمتری است که البته این مورد به مهارت پزشک نیز بستگی دارد.

البته ناگفته نماند که لیزر هم همانند تمامی روش‌های درمانی بواسیر معایبی دارد که شامل:

 1. تجهیزات لیزری که در عمل جراحی استفاده می‌شود بسیار پر هزینه هستند، بنابراین این روش درمانی ممکن است در بسیاری از بیمارستان‌ها و شهرهای کوچک در دسترس نباشد،
 2. تیم جراحی و پزشکان ملزم به استفاده از عینک محافظ طی جراحی هستند؛
 3. آتش‌سوزی دستگاه لیزر با علت ناشناخته طی جراحی دیده شده است؛
 4. در صورت بروز خونریزی طی لیزر، کنترل آن با این دستگاه نسبت به سایر روش‌ها پرهزینه‌تر خواهد بود.

جراحی هموروئید با لیزر نیز به عنوان یک نوع هموروئیدکتومی لیزری شناخته شده است که کل فرآیند درمان در آن با یک اشعه لیزر انجام می‌شود. با وجود مزایایی که این روش دارد ولی نباید آن را در رده‌ی اولین خط درمانی بواسیر قرار داد. این روش فقط وقتی توصیه خواهد شد که فرد چاره‌ای جز جراحی نداشته باشد. آن‌گاه بین اعمال جراحی به دلیل خطرات و عوارض کمتر، بیشتر توصیه می‌شود.درمان هموروئید یا بواسیر با لیزر

انعقاد مادون قرمز (IRC) یک روش غیر جراحی کم‌تهاجمی درمان هموروئید است که به سرعت و به طور گسترده به عنوان یک خط درمانی مؤثر با استقبال مواجه شد و بر سایر روش‌ها پیشی گرفت. یک روش غیر جراحی کم‌تهاجمی درمان هموروئید است که به سرعت و به طور گسترده به عنوان یک خط درمانی مؤثر با استقبال مواجه شد و بر سایر روش‌ها پیشی گرفت. قابل تحمل بودن، مشکلات و عوارض کمتر ناشی از آن سبب ترجیح آن بر سایر روش‌ها شد. در روش مادون قرمز با استفاده از تماس یک پروب کوچک در ناحیه‌ی بالایی عروق متورم هموروئید و تاباندن نور مادون قرمز به مدت یک ثانیه، رگ بالایی هموروئید را منقبض و سپس منعقد می‌کنند تا خونرسانی به هموروئید قطع شود. در واقع حرارت ناشی از این نور ناحیه را می‌سوزاند و خشک می‌کند. در این روش همانند مسدود کردن رودخانه‌هایی که به یک دریاچه ختم می‌شوند می‌توان منجر به خشک شدن دریاچه شد.
روش انعقاد مادون قرمز برای بواسیرهای کوچک و متوسط و انواع داخلی که با درد و خونریزی همراه هستند و به درمان‌های علامتی پاسخ نمی‌دهند، بسیار کارآمد و مناسب است.
انعقاد مادون قرمز علاوه بر کم‌هزینه بودن، نیازی به بستری شبانه در بیمارستان ندارد و می‌تواند حتی به صورت سرپایی در مطب پزشک انجام شود. این روش از اسکلروتراپی مؤثرتر و از روش رابربند زود بازده‌تر است و سریع‌تر نتیجه می‌دهد. انعقاد مادون قرمز نیاز به آمادگی قبل از عمل خاصی ندارد و طی ده دقیقه انجام می‌شود، اما بسته به شدت آسیب ممکن است نیاز به تکرار آن برای پوشش تمام نواحی باشد.
به جز احتمال احساس اجابت مزاج بلافاصله پس از عمل به دلیل تحریک کانال مقعد و کمی خونریزی عارضه‌ی دیگری وجود ندارد. استفاده از حمام نشسته آب‌ گرم و مصرف ملین برای نرم شدن مدفوع و راحت‌تر شدن اجابت مزاج به کاهش ناراحتی پس از انعقاد مادون قرمز کمک می‌کند.
به منظور پیشگیری از بازگشت مجدد هموروئید در فرد، تغییر در شیوه‌ی زندگی با اضافه کردن فیبر بیشتری به رژیم غذایی، مصرف مایعات فراوان، ورزش روزانه و کاهش وزن اضافی توصیه‌ی می‌شود.

درمان هموروئید یا بواسیر با روش رابربند

بستن باند لاستیکی یا رابربند یک روش درمانی کم ‌تهاجمی هموروئید است که با بستن پایه زایده‌ی هموروئیدی و قطع جریان خون باعث از بین رفتن آن می‌شود. هموروئید بسته شده با باند لاستیکی طی یک هفته کوچک شده و می‌افتد. این درمان فقط برای بواسیرهای داخلی استفاده می‌شود. در انواع پیشرفته هموروئید داخلی که بافت متورم تا پایین و خارج مقعد کشیده شده است، مناسب نیست. با وجود دردناک بودن روش توسط بسیاری از افراد برگزیده می‌شود زیرا شاید روش‌های کم‌دردتر به خوبی آن عمل نکنند. در ۸۰ درصد موارد این روش کارآمد است و دیگر نیاز به اقدامات دیگر و جراحی ندارد.
اگرچه ممکن است عمل جراحی برای برداشتن هموروئید (هموروئیدکتومی) نتایج بهتری در دراز مدت از روش‌های ثابت کننده مانند بستن باند لاستیکی فرآهم کند، اما جراحی هم گران‌تر و هم دوره‌ی نقاهت طولانی‌تری دارد. همچنین فرد در معرض خطر عوارض بیشتری قرار می‌گیرد.
این روش برای یک یا دو زایده در مطب به صورت سرپایی و در صورت نیاز همراه با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. برای انجام فرآیند در تعداد بیشتر باید فرد تحت بی‌هوشی عمومی قرار گیرد. احساس درد و پری ناحیه‌ی مقعد پس از جاگذاری باندهای کشی ممکن است کمی ناخوشایند باشد.
بسته به توانایی و مقاومت بدن هر فرد ممکن است، نیاز یا عدم نیاز به چند روز استراحت پس از آن باشد. این عمل برای برخی افراد آن‌قدر ساده است که می‌توانند بلافاصله به زندگی روزمره و فعالیت عادی خود برگردند. البته باید از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزند.
درد و خونریزی دو عارضه‌ی طبیعی روش رابربند محسوب می‌شود به شرطی که با این شرایط همراه باشد:

 • درد حاصل از باند لاستیکی بیشتر از ۲۴ الی ۴۸ ساعت بطول نکشد و با مصرف استامینوفن ساده یا حمام آب گرم نشسته (به مدت ۱۵ دقیقه) کاهش یابد.
 • خونریزی ۷ تا ۱۰ روز بعد از بستن باند لاستیکی هم‌زمان با افتادن زایده‌ی هموروئیدی رخ دهد، حجم خونریزی خفیف باشد و خودبه‌خود متوقف شود.

عوارض جانبی نادر رابربند شامل:

 • ناتوانی در دفع ادرار (احتباس ادراری)؛
 • عفونت در ناحیه مقعد؛
 • درد شدید است که به روش‌های تسکین دردی که پس از این روش استفاده می‌شود، پاسخ نمی دهند. این حالت بیشتر در مواقعی که باند به مناطق انتهایی کانال مقعد که دارای گیرنده‌های درد فراوان است ایجاد می‌شود؛
 • خونریزی از مقعد که برای کاهش خطر آن، توصیه می‌شود از مصرف آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) به مدت ۴ تا ۵ روز قبل و بعد از بستن باند لاستیکی خودداری شود.

پس از بستن باند لاستیکی پزشک به منظور تداوم درمان به بیمار خود توصیه می‌کند با مصرف مایعات فراوان و موادغذایی ملین به حرکت بهتر روده‌ای و پیشگیری از یبوست کمک کند.

درمان هموروئید یا بواسیر با استاپلر یا هموروئیدوپکسی

هموروئیدوپکسی استاپلر یک روش جراحی مؤثر در انواع هموروئید پرولاپس و هموروئیدهای داخلی پیشرفته (کمتر درجه دو و اغلب درجه سه و چهار) است. در این روش با استفاده از یک دستگاه صتبلرس دایره برای برداشتن بافت‌های هموروئیدی و بستن زخم استفاده می‌کنند. بدون ایجاد برش با مسدود کردن مسیر خون‌رسانی به عروق هموروئیدی به صورت منگنه‌ای ابتدا باعث کوچک شدن آن سپس از بین کامل آن می‌شوند.
هموروئیدکتومی استاپلر به دلیل دست‌کاری انسانی کمتر نسبت به هموروئیدکتومی معمولی در مدت زمان کوتاه‌تری حدود سی دقیقه انجام می‌شود و پس از عمل درد کمتری برای بیمار ایجاد می‌کند. همچنین فرد در زمان کمتری بهبود می‌یابد. اما خطرات و عوارض احتمالی آن شامل:

 • خونریزی؛
 • عفونت؛
 • تنگی مقعد به علت زخم‌های ایجاد شده؛
 • آسیب دیواره مقعد که به ندرت اتفاق می‌افتد؛
 • احساس پری و اجابت مزاج تا چند روز پس از جراحی که به صورت خود‌به‌خود برطرف می‌شود.

این روش پرهزینه‌تر ولی مدرن‌تر از روش‌های دردناک هموروئیدکتومی سنتی است. البته بیمارانی که با این روش جراحی شدند با احتمال بیشتری نسبت به روش‌های قدیمی دوباره بیماری را تجربه کردند و نیازمند جراحی دوم شدند.

  برای مؤثر واقع شدن جراحی و بالا رفتن احتمال مؤفقیت آن لازم است تا مراقبت‌های بعد از عمل را جدی گرفت. لیست مراقبت‌های توصیه‌ی شده شامل:

 • مصرف به موقع آنتی‌بیوتیک و مسکن‌ها که برای پیشگیری از عفونت زخم و کنترل درد تجویز شده‌اند؛
 • کمک گرفتن از دیگران هنگام پایین آمدن از تخت و راه رفتن به دلیل گیجی و خواب‌آلودگی ناشی از مصرف داروها؛
 • استفاده از موادغذایی ملین یا داروهای ملین با دستور پزشک برای پیشگیری از یبوست؛
 • استفاده از پمادهای موضعی کاهنده‌ی درد با نظر پزشک؛
 • نشستن در وان آب گرم به منظور تسکین درد؛
 • مراجعه به پزشک در موعد مقرر پیگیری درمان.

در دوره‌ی نقاهت پس از عمل فرد باید در صورت مشاهده‌ی علایم خطر خود را سریع به یک مرکز درمانی جهت معاینه برساند که این علایم عبارت‌اند از:

 • خونریزی مقعدی شدید
 • تب بالا
 • مشکل در دفع ادرار یا کاهش حجم ادرار
 • درد شدید مقعدی

در پایان عود بیماری به میزان تغییراتی که فرد در سبک زندگی بعد از عمل خود ایجاد کرده است نیز بستگی دارد. بدون اصلاح رفتارهای نادرستی که این اختلال را به وجود آورند، رهایی از آن حتی با بهترین اعمال جراحی ممکن نخواهد بود. پس به دست آوردن سلامتی علاوه بر پیشرفت علم و تکنولوژی، بدون توجه و خودمراقبتی فرد میسر نخواهد بود.

روش های کم تهاجمی درمان هموروئید یا بواسیر

در صورتی‌ که هموروئید فرد در مرحله‌ی خونریزی و درد مداوم قرار داشته باشد، پزشک ترجیح می‌دهد قبل از اقدام به هر روش تهاجمی درمانی ابتدا روش‌های غیر جراحی را که کمترین میزان آسیب و عوارض را برای بیمار خواهند داشت را امتحان کنند. این درمان‌های غیر جراحی کم تهاجم معمولاً در مطب پزشک و بدون نیاز به بی‌هوشی عمومی فرد و به صورت سرپایی انجام می‌شوند. برای بیمار هزینه کمتری نسبت به سایر روش‌های جراحی خواهند داشت و البته در بیشتر موارد مؤثر و کارآمد هستند. این روش‌ها شامل:
بستن باند لاستیکی (رابربند)
پزشک با قرار دادن یک یا دو باند لاستیکی حلقه مانند در اطراف یک توده هموروئیدی و قطع گردش خون آن به از بین رفتن بافت آسیب دیده طی یک هفته کمک می‌کند. این روش برای بسیاری از مردم مؤثر است.
وجود باندها می‌تواند برای فرد ناراحت‌کننده باشد و حتی ممکن است پس از دو الی سه روز از استفاده شروع به خونریزی کنند اما به ندرت تشدید می‌شود. عوارض جانبی جدی این روش بسیار محدود و بعید است.
تزریق (اسکلروتراپی)
در روش تزریق پزشک با تزریق یک محلول شیمیایی به توده‌ی هموروئیدی ایجاد شده آن را کوچک می‌کند. درحالی‌که تزریق می‌تواند درد و عارضه‌ی کمتری نسبت به روش باند کشی داشته باشد اما ممکن است به اندازه آن مؤثر نباشد.
انعقاد (مادون قرمز، لیزر و یا دو قطبی)
تکنیک‌های انعقادی همراه با استفاده از لیزر، نور مادون قرمز یا گرما می‌توانند باعث تغییر سایز توده بواسیری ایجاد شده شوند به صورتی‌که توده‌ی برآمده‌ در بواسیر داخلی چروک و کوچک شود. همچنین با این کار به کاهش یا قطع خونریزی آن کمک می‌کند.

با وجود اینکه روش‌های انعقادی عارضه و ناراحتی کمتری برای بیمار نسبت به سایر روش‌های غیر تهاجمی ایجاد می‌کند اما، هموروئید در این روش می‌تواند نسبت به روش باند لاستیکی با احتمال بیشتری در آینده عود کند و برای فرد تکرار شود.
در نهایت پزشک زمانی تصمیم به جراحی بواسیر فرد می‌گیرد که یا هموروئید فرد در مرحله‌ی پیشرفته و همراه با ترمبوز باشد یا اینکه به درمان‌های غیر جراحی مقاوم بوده و پاسخ درمانی ایده‌آل را نداده باشد.
یک پزشک معتبر بهترین درمان را با توجه نوع و شدت بیماری هموروئید فرد انتخاب می‌کند. بهترین درمان، درمانی است که علاوه بر ایجاد عوارض جانبی و مشکلات کمتر بعد از بتواند به بهترین شکل ممکن علایم علایم بیماری فرد را از بین ببرد و کم‌تر عود کند. از طرفی برای بیمار کم‌هزینه و مقرون به صرفه باشد. متأسفانه هیچ‌یک از روش‌های درمانی تمام شرایط ایده‌آل را با هم ندارند اما پزشک حداقل می‌تواند با تشخیص صحیح برای اولین بار کارآمدترین روش را برای فرد انتخاب کند و از امتحان کردن روش‌های مختلف درمانی در فرد بپرهیزد.

درمان بواسیر یا هموروئید با هموروئیدکتومی

هموروئیدکتومی یک عمل جراحی وسیع است که برای برداشتن هموروئیدهای داخلی درجه سه و چهار، خارجی وسیع یا انواع ترکیبی آن استفاده می‌شود. اثربخش‌ترین درمان هموروئید، هموروئیدکتومی است به شرطی که فرد عوارض ناگوار احتمالی آن را بپذیرد.
این جراحی به دو شیوه‌ متفاوت با نام‌های باز و بسته انجام می‌شود. باید توجه داشت که هر دو روش هموروئیدکتومی بسته (فرگوسن) و هموروئیدکتومی باز (میلیگان مورگان) به یک اندازه می‌توانند مؤثر و بی‌خطر باشند اما روش بسته نسبت به روش باز در بلند مدت برای بیمار رضایت‌بخش‌تر خواهد بود. با این وجود، هر دو روش ممکن است به درد شدید بعد از عمل منجر شوند.
در هموروئیدکتومی بسته پس از برش و خارج کردن بافت هموروئیدی ملتهب ناحیه‌ی بریده شده را بخیه می‌کنند تا از خونریزی و عفونت احتمالی آن جلوگیری کنند. اغلب در هموروئیدهای داخلی از شیوه‌ی هموروئیدکتومی بسته استفاده می‌شود. این شیوه در ۹۵ درصد موارد مؤفقیت‌آمیز خواهد بود.
در هموروئیدکتومی باز نیز با شیوه‌ای دیگر ناحیه‌ی آسیب دیده را برش داده و خارج می‌کنند، با این تفاوت که دیگر محل برش را کامل بخیه نمی‌زنند و اجازه می‌دهند باز بماند تا خود جوش خورده و بسته شود. البته گاهی اوقات پزشک تشخیص می‌دهد که باز ماندن محل برش احتمال عفونت را بالا می‌برد و با احتمال کمتری خود‌به‌خود مسدود می‌شود پس ترجیح می‌دهد محل را بخیه کند و با یک روش ترکیبی باز و بسته جراحی خود را به پایان برساند.
به منظور به حداقل رساندن یا جلوگیری از درد پس از هموروئیدکتومی، روش‌های ترکیبی دیگری نیز ابداع شده است که با بستن عروق میزان درد را کاهش می‌دهد و نیاز به مراقبت بعد از عمل کمتری دارد. هموروئیدکتومی به دلیل عوارضی که دارد بیشتر در مواقع بحرانی و زمانی که درمان فرد با روش‌های کم‌تهاجمی‌تر با شکست رو به رو شده است، پیشنهاد می‌شود.
جراحی زیر بی‌هوشی عمومی یا بی‌حسی نخاعی فرد در اطاق عمل مجهز توسط پزشکان باتجربه و با کمک انواع ابزار تیز مانند یک چاقوی کوچک جراحی یا قیچی انجام می‌شود. با این همه اعمال تهاجمی که در مقعد فرد انجام می‌شود طبیعی است که فرد درد رنج‌آوری را پس از برطرف شدن اثر بی‌هوشی و بی‌حسی‌های موضعی احساس کند. احتباس موقتی ادرار و مدفوع و به دنبال آن عفونت ادراری از عوارض دیگر هموروئیدکتومی است. البته در موارد نادر بی‌اختیاری مدفوع یا تنگی دریچه مقعد نیز رویت شده است.
حداقل یک شب بستری در بیمارستان برای مراقبت از فرد تا زمان برگشتن به حالت عادی و بهبود نسبی آن نیاز است، مگر اینکه فرد با رضایت خود بخواهد بیمارستان را ترک کند که در این صورت باید پس از به هوش آمدن و برگشتن به حالت طبیعی تا زمان حداقل یک بار دفع ادرار در بیمارستان بماند سپس با داروهای تجویزی و مراقبت‌های توصیه‌ی شده بعد از عمل و هشدار علایم خطر ترخیص گردد. البته به دلیل خارج نشدن کامل اثرات مواد بی‌هوشی فرد از رانندگی تا خانه منع می‌شود.

جراحی هموروئید یا بواسیر

ترس از جراحی به خصوص در ناحیه مقعد مانع پیگیری درمان بیماری هموروئید در بسیاری از افراد مبتلا است. در گذشته جراحی تنها درمان قطعی هموروئید‌های وخیم بوده است ولی امروزه با پیشرفت علم روش‌های نوین و کم‌دردسرتری کشف شده است که بدون نیاز به بستری در بیمارستان و بی‌هوشی می‌تواند با عارضه و تهاجم کمتری به بهبود سریع‌تر فرد کمک کند. انواع لیزردرمانی‌ها، کرایو (فریز کردن عروق ملتهب)، اسکلروتراپی (تزریق محلولی) جایگزین خوبی برای روش‌های قدیمی جراحی باز شده است.
اما با این حال ممکن است بسته به شدت بیماری پزشک جراحی را نیز تجویز کند. اولین مرحله از درمان هموروئید، درمان علامتی آن به صورت کنترل خونریزی به منظور جلوگیری از کم‌خونی فرد است. سپس علت‌یابی هموروئید و مشاوره در زمینه تغییر در سبک زندگی و عادات غذایی فرد می‌تواند در پیشگیری از پیشرفت بیماری مؤثر باشد. در صورتی‌که علت ایجاد این مشکل یک بیماری زمینه‌ای باشد باید درمان آن بیماری نیز جزئی از اقدامات درمانی قرار گیرد. در مرحله بعدی باید خود بیماری بسته به شدت آن درمان شود سپس عوارض ایجاد شده مانند بدشکلی ناحیه‌ی مقعد برطرف گردد.
در صورت بی‌تأثیر بودن درمان‌های ابتدایی و قطع نشدن خونریزی نیاز به جراحی وجود دارد. در واقع اقدام به جراحی آخرین مرحله‌ی درمان بیماری هموروئید است. اگر سایر روش‌های درمانی هموروئید مؤفقیت‌آمیز نباشند یا هموروئید فرد آن‌قدر بزرگ باشد که به درمان‌های دیگر پاسخ ندهد، پزشک چاره‌ای جز عمل جراحی بواسیر نخواهد داشت. جراحی هموروئید همیشه نیازمند بستری در یک مرکز درمانی یا بیمارستان را ندارد و بسته به نوع می‌تواند به صورت سرپایی نیز انجام شود. انواع روش‌های جراحی هموروئید شامل:

هموروئیدکتومی

هموروئیدکتومی مؤثرترین و کامل‌ترین راه درمانی بواسیرهای شدید است. در هموروئیدکتومی اقدام به برداشتن کامل توده‌ی هموروئیدی می‌کنند که با توجه به محل زایده ممکن است به دو روش جراحی باز (میلیگان مورگان) یا بسته (فرگوسن که اغلب در انواع داخلی استفاده می‌شود.) انجام شود. عمل جراحی ممکن است با یک بی حسی موضعی همراه با آرام بخش یا با یک بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام شود. در این روش معمولاً ناحیه‌ی جراحی پس از عمل دردناک خواهد بود که با مسکن‌های تجویزی پزشک و توصیه‌ی به نشستن در وان یا لگن آب گرم قابل کنترل خواهد بود. از دیگر عوارض احتمالی هموروئیدکتومی اختلال و مشکل شدن دفع ادرار و در نتیجه ابتلا به عفونت ادراری در فرد است.

هموروئیدکتومی استاپلر

در روش هموروئیدکتومی استاپلر یا هموروئیدوپکسی استاپلر همانند یک منگنه جریان خون به بافت‌های هموروئیدی را مسدود می‌کنند. این روش معمولاً فقط برای بواسیر های داخلی استفاده می‌شود. روش استاپلر نسبت به هموروئیدکتومی باز یا بسته از درد بعد از عمل کمتری همراه است و فرد زودتر از سایر روش‌های جراحی سرپا شده و می‌تواند به زندگی روزمره خود بازگردد.
احتمال عود هموروئید و بیرون زدن بافت راست‌روده‌ از مقعد فرد در آینده با روش جراحی استپلر بیشتر است. سایر عوارض هموروئیدکتومی استپلر شامل خونریزی، احتباس ادرار و ندرتاً عفونت پس از عمل است.

اسفنگتروتومی داخلی-جانبی

یک روش کمکی است که معمولاً همراه با هموروئیدکتومی با توجه به شرایط بیمار انجام می‌شود. در این روش دیواره‌ی عضله‌ی داخلی دریچه‌ی مقعدی را با برش باز می‌کنند تا از میزان فشار وارد بر آن بکاهند. این روش به کاهش درد بیمار پس از عمل نیز کمک خواهد کرد.

درمان هموروئید یا بواسیر ترمبوزه


یکی از گزینه‌های درمانی هموروئید ترمبوزه فرصت دادن به بدن برای جذب آرام لخته طی چند هفته است. در این مدت حمام آب گرم، پماد و کرم‌های کاهنده درد برای التیام فرد توصیه می‌شود. داروهای علامتی جدیدتر مانند نیفدیپین موضعی از مزایای درمانی بیشتری نسبت به داروهای مصرفی قدیمی‌تر مانند پماد لیدوکائین دارد.
اگر چه درمان علامتی غیر‌ جراحی مانند ملین و نرم‌کننده‌های مدفوع، افزایش فیبر رژیم غذایی، افزایش مصرف مایعات، حمام نشسته‌ی آب گرم و مسکن‌ها در بهبود علایم فرد نقش به سزایی دارد اما گاهی جراحی هموروئید ترومبوزه تنها را‌ه‌کار است. البته عمل جراحی اورژانسی هموروئید خارجی ترومبوزه حاد با میزان عوارض و احتمال عود کمتر و سطح بالایی از رضایت‌بخشی بیمار همراه است.
در روش جراحی سرپایی پس از بی‌حسی موضعی با ایجاد یک برش لخته را فشرده و به صورت کامل تخلیه می‌کنند. این روش بهتر است در ۷۲ ساعت ابتدایی بروز لخته انجام شود تا مفید واقع شود. متأسفانه این روش با وجود سریع و آسان بودن در بیشتر موارد ناکارآمد است و مجدداً دچار لختگی و درد می‌شود. در یک روش وسیع‌تر به نام هموروئیدکتومی لخته و عروق خونی در هموروئید، کامل حذف می‌شود که طولانی‌ اثرتر و مؤفقیت‌آمیزتر است.

مراقبت‌های پس از تخلیه‌ی هموروئید ترمبوزه

 1. پس از تخلیه‌ی لخته می‌توان برای کنترل درد از ایبوبرفن و استامینوفن فاقد کدئین استفاده کرد. زیرا کدئین به دلیل خاصیت مخدری خود یبوست‌آور است.
 2. خونریزی خفیف مقعدی هم‌زمان با عبور مدفوع طی چند هفته‌ی بعد از تخیله طبیعی است. فرد می‌تواند از گاز استریل بر روی زخم خود برای جلوگیری از ادامه خونریزی استفاده کند. با این حال خونریزی شدید نیاز به پیگیری و مراجعه به پزشک دارد.
 3. بروز عفونت پس از این روش غیر معمول است. با این حال، استفاده از پماد آنتی‌بیوتیک به صورت روزانه در هفته‌ی اول بعد از تخلیه با نظر پزشک منعی ندارد. در صورت بروز قرمزی، ترشح بدبو و تورم پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 4. حمام نشسته آب گرم به مدت بیست دقیقه (غوطه‌ور شدن در وان آب گرم) روزانه در طول چند هفته اول پس از عمل تخلیه می‌تواند به رفع احساس ناراحتی و درد فرد کمک کند.
 5. مصرف روزانه‌ی حداقل ۶ لیوان آب در تسهیل حرکات روده‌ای بسیار مفید است.
 6. انجام سیگموئیدوسکوپی۶ تا ۱۲ هفته پس از عمل هموروئید برای پیگیری روند درمان مفید است.
 7. از زور زدن هنگام اجابت مزاج باید جداً خودداری شود.

درمان هموروئید یا بواسیر داخلی

هموروئید داخلی را می‌توان با توجه به شدت آسیب و بر حسب درجه‌ی آن به صورت اختصاصی درمان کرد که شامل:

 1. بواسیر درجه یک با درمان دارویی علامتی و اجتناب از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) و غذاهای حاوی ادویه و چرب
 2. درمان ابتدایی بواسیر درجه ۲ یا ۳ با روش های غیر جراحی
 3. درمان هموروئید درجه ۳ و ۴ به بهترین وجه ممکن با جراحی هموروئیدکتومی
 4. درمان بواسیر داخلی درجه ۴ با جراحی اورژانسی

روش‌های غیرجراحی کارآمد در درمان هموروئید داخلی که بیشتر با مسدود کردن جریان خون به هموروئید با روش‌های متفاوت باعث از بین رفتن بافت هموروئیدی می‌شود شامل:

 1. روش باند لاستیکی یا رابربند (باند لاستیکی به دور زایده‌ی هموروئیدی پیچیده می‌شود.)؛
 2. روش تزریق محلول یا اسکلروتراپی: (محلول حاوی مواد شیمیای منعقدکننده به زایده‌ی هموروئیدی تزریق می‌شود.)؛
 3. روش انعقاد مادون قرمز: (نور مادون قرمز به محل هموروئید تابانده و سوزانده می‌شود.)؛
 4. روش انعقاد لیزر: (اشعه‌ی لیزر مسیر خونرسانی به هموروئید را مسدود می‌کند.).

درنهایت آخرین خط درمانی هموروئید داخلی پیشرفته جراحی هموروئیدکتومی به خصوص نوع استاپلر است که می‌تواند به صورت قطعی‌ با شکست کمتری فرد را از بیماری هموروئید داخلی نجات دهد.

درمان بواسیر بیرون زده (هموروئید پرولاپس)

از آنجایی که دلایل ایجادکننده این اختلال متفاوت هستند، پیشگیری و درمان نیز باید با توجه به علت آن انجام شود. پزشک معمولاً درمان‌های غیر تهاجمی و توصیه‌های مشاوره‌ای در زمینه تغییر آداب تغذیه و سبک زندگی را برای بهبود این نوع بواسیر تجویز می‌کند. با این وجود اقدامات پیشگیرانه استاندارد که معمولاً هم برای کاهش خطر ابتلا و هم درمان پیشنهاد می‌شود شامل:

 1. مصرف مایعات فراوان و موادغذایی پر فیبر (میوه‌جات، سبزیجات، غلات، حبوبات علاوه بر مصرف مکمل‌های حاوی فیبر مانند پسیلیوم) در کاهش علایم این بیماری بسیار کمک‌کننده است؛
 2. کمپرس یخ یا حمام نشسته آب گرم برای کاهش التهاب ناحیه‌ی مقعد مفید است؛
 3. گاهی گذاشتن بالش در زیر پا حین خواب به جریان گردش خون داخل عروقی ناحیه‌ی مقعد کمک می‌کند؛
 4. استفاده مداوم از پماد، کرم و دارویی تجویزی هموروئید در مراحل اولیه‌ی شروع بیماری نتیجه‌بخش است،
 5. درمان‌های سنتی خانگی نیز در کنترل علایم بی‌تأثیر نیستند.

در موارد پرولاپس پیشرفته و درصورتی که هیچ‌ یک از درمان‌های گفته شده نشانه‌های فرد را بهبود نداد جراحی هموروئیدکتومی از جمله نوع اختصاصی استاپلر پیشنهاد می‌شود.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی هموروئید یا بواسیر

هر عمل جراحی سنگینی به دلیل تهاجمی بودن نیاز به مراقبت‌های مخصوصی دارد تا بدن ایمنی و توان خودمراقبتی‌اش را باز یابد. جراحی هموروئید علاوه بر تهاجمی بودن به دلیل آسیب‌پذیری و حساسیت بیشتر ناحیه‌ی مقعدی نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد تا زودتر بهبود یابد.
از زمانی‌که فرد هنوز تحت بی‌هوشی است داروهای تسکین‌دهنده‌ی طولانی مدت درد برای فرد تجویز می‌شود تا بلافاصله پس از به هوش آمدن فرد درد کمتری را طی ۶ الی ۱۲ ساعت ابتدایی که اوج درد است، احساس کند. توانایی فرد در دفع ادرار پس از عمل برای اطمینان از عدم تورم بافت‌های اطراف یا گرفتگی عضلات کف لگن حائز اهمیت است. به منظور پیش رفتن سریع روند درمانی و پیشگیری از بسیاری از عوارض احتمالی که به سبب سهل‌انگاری و بی‌توجهی فرد رخ می‌دهد نیاز به رعایت توصیه‌هایی بعد از عمل وجود دارد که شامل:

 1. مصرف به موقع داروهای تجویزی و تسکین‌دهنده‌های درد و خودداری از مصرف بی‌رویه آن‌ها
 2. نوشیدن مایعات فراوان و خوردن یک رژیم غذایی شیرین و مطلوب برای چند روز ابتدایی بعد از عمل جراحی مانند برنج ساده، موز، نان تست خشک
 3. افزایش میزان فیبر در رژیم غذایی خود
 4. کمپرس یخ بر روی مقعد برای کاهش درد و تورم
 5. حمام نشسته آب گرم برای کمک به تسکین درد و رفع گرفتگی عضلات
 6. مصرف به موقع آنتی‌بیوتیک تجویزی برای پیشگیری از عفونت
 7. مصرف موادغذایی ملین برای جلوگیری از یبوست
 8. خودداری از زور زدن هنگام اجابت مزاج
 9. مراجعه به پزشک ۲ الی ۳ هفته بعد از جراحی به جهت پیگیری روند درمان

کسب مؤفقیت طولانی‌ مدت از عمل جراحی هموروئید بستگی زیادی به مراقبت‌های بعد از عمل فرد دارد. نکته مهم این است که علاوه بر احتمال شکست جراحی، خود فرد نیز باید برای جلوگیری از بازگشت بیماری هموروئید بکوشد. از این پس فرد باید در زندگی خود یک تغییر بزرگ ایجاد کند. او باید به منظور حفظ بهای سنگینی که با رفتن زیر تیغ جراحی پرداخته است، عادات غلطی که باعث شد تا این مرحله از بیماری پیش رود را کنار بگذارد و از ابتلای مجدد به آن پیشگیری کند.

Save

پرسش هایی که از پزشک پرسیده شده

شما می توانید سوال خود را مطرح کنید، 24 تا 48 ساعت آینده پاسخ داده می شود.

پرسش از پزشک

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. فرزاد

  ضمن عرض سلام وخسته نباشید بنده دو سال پیش عمل جراحی بواسیر کردم اون موقع دکتر گفت حاد میباشد باید جراحی کنی منم جراحی رو انجام دادم ولی الان بعد از دو سال سمت راست معقدم انگار از داخل باد کرده و درد داره میشه راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ به فرزاد
  • clinic

   با سلام به دلیل عدم توجه به نکات مراقبتی و پیشگیرانه از عود مجدد بیماری دچار بازگشت بیماری شده‌اید که اگر زودتر برای اقدام درمانی لازم مراجعه نکنید، دچار بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی شده و حتی نیاز به جراحی مجدد پیدا خواهید کرد.

   پاسخ به clinic
 2. سارا

  سلام.من مدت ١هفته است كه بادرد زياد مدفوع ميكنم از دارو خانه شياف بيزاكوديل ام جي انتي هموروييد گرفتم دور مقعدمً جوش هايي زد كه فهميدم تبخال تناساي هم زدم روش پماد اسيكليو ميزنم و بهتر شده مي خواستم بدونم يه گوشت خيلي كم از مقعد زده بيرون بعد از بهبود به جاي خودش بر ميگرده و تداخل پمادي مشكلي ايجاد نميكنه ممنون از راهنماييتون

  پاسخ به سارا
  • clinic

   با سلام دوست عزیز بدون معاینه و تشخیص نباید خود درمانی می‌نمودید، برای رسیدن به بهبودی کامل باید دوره درمان با داروهای مناسب و دوز کافی کامل شود. تب‌خال تناسلی یک بیماری منتقله از راه جنسی بوده و کمی با تب خال معمولی لب و صورت فرق دارد. عدم درمان کامل آن می‌تواند منجر به عوارض دیگری در بدن شما شود. بدون بررسی و معاینه ضایعه ایجاد شده نیز نمی‌توان درباره پاسخ آن به درمان دارویی یا جراحی نظر داد. چناچه ضایعه مربوط به هموروئید شما باشد احتمالاً نیاز به جراحی با لیزر پیدا می‌کند.

   پاسخ به clinic
 3. مینا

  با عرض سلام و خسته نباشید اقای دکتر من ۵ ماهه پیش یبوست و شقاق مقعد پیدا کردم خونریزی شدید وخیلی درد داشتم با سبزیجات و میوه جات هم یبوستم خوب شد و هم شقاق. بعد از مدتی بواسیر گرفتم یه هفته با مدفوعم که خشک هم نیست یه کم خون میاد و بواسیرم میره بعد یه هفته دیگه بواسیرم میاد. الان مدتی هست اینطوری شدم ۶ تا دکتر رفتم ولی خوب نشدم تورو خدا راهنماییم کنید اول خدا بعد شما.

  پاسخ به مینا
  • clinic

   با سلام بواسیر و شقاق بیماری‌هایی هستند که در صورت عدم درمان هم‌زمان با علت به وجود آورنده آن‌ها به صورت کامل از بین نرفته و درمان نخواهند شد. باید تحت معاینه و بررسی دقیق‌تری قرار بگیرید تا علت مشخص شود، اگر به مشکل یبوست، اسهال یا تنگی مقعد مبتلا نباشید، احتمالاً یک الگوی رفتاری غلط دارید که باعث افزایش فشار در ناحیه مقعد شما می‌شود. مثلاً ممکن است حین دفع مدفوع بیش از حد به خود زور و فشار وارد کنید یا تمرینات بدنی یا ورزش‌های سنگین انجام دهید و یا اجسام سنگین بلند کنید. در هر صورت بدون بررسی نمی توان دارویی یا نسخه‌ای تجویز نمود.

   پاسخ به clinic
 4. صوفی

  سلام من حدود دوساله همورئید خارجی دارم کنار مقعدم اندازه لوبیا اومده بالا دوسال پیش با دارو رفع شد اما الا جواب نمیده کولونسکپیم دادم التهاب روده داشتم ولی الان این بالا زدگی مقعدم از بین نمیره و بشدت آزارم میده لطفا راهنماییم کنیید

  پاسخ به صوفی
  • clinic

   با سلام معمولاً در بیماری هموروئید پیشرفته این حالت ایجاد می‌شود که بیرون زدگی در خارج مقعد باقی مانده و حتی با انگشت هم داخل نمی‌رود. در این مرحله معمولاً چاره‌ای جزء جراحی با لیزر و برداشت ضایعه از محل به وجود آمده آن که ممکن است تا درون و قسمت‌های بالای مقعد ادامه داشته باشد، وجود ندارد. با این حال بدون مشاهده و معاینه نمی‌توان نظر قطعی داد، برای جلوگیری از پیشرفت مشکل‌تان زودتر مراجعه نمایید تا درمان لازم صورت گیرد.

   پاسخ به clinic
 5. بهناز

  سلام آقای دکتر من۲۷سالمه و ۵سال پیش بواسیر گرفتم و یکسال درگیرش بودم بعد کامل خوب شدم ولی یک گوشت اضافه از مقعدم بیرون زده بعد ۵سال چند روز احساس سوزش داشتم و امروز یه دفعه خونریزی شدید پیدا کردم به شکلی که با دفع گاز از مقعد هم خون می آید آنتی هموروئید هم استفاده کردم ولی فایده نداشته است و الانم خود مقعدم درد و سوزش زیادی ندارد و فقط خونریزی زیادی دارم علت چیست؟

  پاسخ به بهناز
  • clinic

   با سلام بیماری هموروئیدی که قبلاً به آن مبتلا بوده‌اید به صورت کامل درمان نشده و حالا پس از مدتی پیشرفت کرده و بیرون زده و علایم آن تشدید شده است. بهتر است هر چه سریع‌تر برای بررسی ضایعه و علت آن مراجعه کنید تا درمان لازم انجام شود. مشکل شما با خود درمانی و درمان خانگی برطرف نمی‌شود و نیاز به درمان پزشکی دارد.

   پاسخ به clinic
 6. فرحناز

  سلام اقای دکتر..ازقبل نمیدونم از کی متوجه نبودم دچار بواسیر بودم ولی متاسفانه متوجه نبودم وهیچگونه علایمی نداشتم که مشکوک بشم..واصلا دقت نکرده بودم بشکل مقعدم فکر میکردم عادیه..ولی با سرچ اطلاعات هشت ماهه متوجه شدم بواسیر دارم..در ضمن عضو بواسیر نوع ۴ هستم .میخواستم ببینم چیکار کنم خیلی نگرانم باچی درمان میشه بالیزر نوع چهار درمان میشه؟
  بعداز درمان ایا دوباره امکانش هست برگرده؟

  پاسخ به فرحناز
  • clinic

   با سلام نگران نباشید، همین که حالا متوجه آن شده و پیگیر درمان آن هستید بسیار خوب است. بله با جراحی و با روش‌های جراحی با لیزر نیز امکان برطرف نمودن ضایعه و بیماری شما وجود دارد. اما حالا که متوجه شده‌اید باید سریع‌تر مراجعه کنید تا بررسی ضایعه و شدت آن هر چه زودتر و قبل از بدتر شدن شرایط درمان لازم انجام شود. در رابطه با احتمال عود و بازگشت مجدد بیماری نمی‌توان تضمین نمود زیرا این مشکل تا حد زیادی به سبک زندگی فرد و رعایت اصول رفتاری که توصیه خواهد شد، دارد. مطمئناً عدم پرهیز و رعایت نکات منجر به بروز مجدد آن خواهد شد.

   پاسخ به clinic
 7. ملینا

  باسلام، دخترم چند روزی هست ک دچار بواسیر شده ودرد دارد اگه ممکنه راهنمایی کنید ک چه دارویی را برای برطرف شدن آن می تونم استفاده کنم، البته هرروز اجابت مزاج انجام میشه ولی به سختی. ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ به ملینا
  • clinic

   با سلام پدر یا مادر عزیز از خود درمانی بپرهیزید و این موضوع را به فرزند خود نیز آموزش دهید. بدون بررسی مشکل دختر عزیزتان نمی‌توان دارویی پیشنهاد داد. ابتدا همراه او برای بررسی وضعیتش مراجعه نمایید تا با توجه به مشکل ایجاد شده و شدت آن درمان لازم تجویز شود. یبوست در طولانی‌مدت عوارض مقعدی بسیاری خواهد داشت، پس بهتر است با تشویق فرزندتان در خوردن میوه و سبزی‌جات و آب فراوان و خودداری از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج در بهبود نسبی یبوست و کنترل آن کمک کنید. می‌توانید به او یاد دهید تا به صورت عادتی ده دقیقه پس از صرف غذا به دستشویی رفته و منتظر اجابت مزاج بماند تا به تدریج به دفع مدفوع پس از صرف غذا عادت کند.

   پاسخ به clinic
 8. طاهره

  باسلام من دارای بواسیرخارجی هستم وبعدازهرباردستشوی دچاردردوسوزش وبه ندرت خارش میشوم والان نزدیک دوماه هست که اذیتم میکندازپمادهم استفاده کردم امابازهم دوباره دردمیگیردودکترتشخیص به جراحی داده؟ایااحتیاجی به جراحی هست؟

  پاسخ به طاهره
  • clinic

   با سلام بله معمولاً بواسیرهای بیرونی که با ضایعاتی همراه هستند نیاز به جراحی با لیزر پبدا می‌کنند، اما بدون معاینه نمی‌توان نظر قطعی داد. در نظر داشته باشید که به تأخیر انداختن درمان حتی اگر جراحی نیاز باشد منجر به پیشرفت بیماری و بدتر شدن وضعیت شما و گسترده شدن جراحی خواهد شد. بنابراین هر چه سریع‌تر برای درمان اقدام کنید.

   پاسخ به clinic
 9. زهرا

  یه دونه بواسیر بزرگ دارم بعضی وقتا که یبوست و اسهال میشم بیرون زدگی مقعدم زیاد میشه و از داخل خیلی دردناک میشه یه بار دکتر رفتم بهم پماد ام جی و کبسول هموریین تجویز کرده دکتر گفته اگه بهتر نشدی بیا عمل کن،مثل دیوونه ها شدم خیلی میترسم و استرس دارم میش ترس از عمل دارم دوره نقاهت عمل طولانی هست آیا؟

  پاسخ به زهرا
  • clinic

   با سلام استرس نداشته باشید و نگران جراحی خود نباشید. با پیشرفت علم در جراحی با کمک لیزر بسیاری از عوارض و مشکلات روش سنتی مانند درد و خونریزی یا نیاز به استراحت طولانی‌مدت پس از عمل کاهش یافته است. در این روش خیلی زود به محل کار خود بازگشته و فعالیت روزمره خود را آغاز می‌کنید. ترس از عمل نباید باعث به تأخیر انداختن روند درمان شود زیرا با هر روز تأخیر شدت آسیب بافتی در محل بیشتر و نیاز به جراحی گسترده‌تر خواهد شد. بنابراین زودتر اقدام کنید.

   پاسخ به clinic
 10. فرزاد

  سلام.من مدت دوساله که احساس ترشح ماده ای در ناحیه مقعد دارم.درد مزمن ندارم اما گاها جداره روده رو بیرون احساس میکنم علی الخصوص هنگام اسهال و گاها همراه با درد.مشکل اصلی و آزاردهنده من هم اینه که مدا احساس میکنم در حده خیلی ناچیزی از مقعد من گاز خارج میشه.البته تا کنون بویی احساس نکردم اما خیلی در روابط اجتماعی بنده تاثیر منفی گذااشته.در صورت امکان راهنمایی بفرمایید.با سپاس

  پاسخ به فرزاد
  • clinic

   با سلام ممکن است دچار درجاتی از بی‌اختیاری مقعدی شده باشید که بدون معاینه و تست‌های تشخیصی لازم، امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد. بسته به علت به وجود آورنده این مشکل درمان لازم از تمرینات عضلانی کف لگن تا فیزیوتراپی و جراحی پیشنهاد خواهد شد. برای پیشگیری از گسترده شدن و پیشرفت بیماری و مشکل زودتر مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 11. سیمین

  با سلام
  آقای دکتر
  من زنی ۳۰ ساله هستم که پس از انجام رابطه مقعدی، ناحیه بیرونی مقعدم دچار تورم و بیرون زدگی شده. میخواستم بدونم آیا این تورم بیرون زنده درست میشه و اینکه چه کار باید بکنم؟
  خیلی ممنون

  پاسخ به سیمین
  • clinic

   با سلام بله امکان برطرف نمودن ضایعات اضافی با جراحی با لیزر وجود دارد اما قبل از آن باید از نظر بیماری‌های مقعدی احتمالی بررسی و بسته به بیماری‌های احتمالی دیگر درمان شوید. البته در صورت تکرار عمل رابطه‌ی جنسی مقعدی خشن ممکن است این اتفاق دوباره برای شما تکرار شود. بهتر است قبل از پیشرفت و وسیع شدن بیرون‌زدگی برای بررسی و درمان آن مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 12. سعید

  با سلام، آقای دکتر بنده چهار بار جراحی هموروید داشتم آخرین بار ۸سال پیش بود توده خیلی بزرگ بود توری که دکتر یک طرف مقعد منو ورداشت الان بعضی وقتها درد شدیدی دارم جدیدن خیلی زیاد شده آیا اگه جراحی نکنم بهتره؟.مشکل تنگی دارم مدفوع گرد بیرون نمیاد اگه پماد انتی هموروید مصرف بکنم مشکلی نداره.؟خواهش میکنم کامل بخوانید بعد جواب بدیدسلامت باشید متشکرم

  پاسخ به سعید
  • clinic

   با سلام بدون بررسی مقعد و معاینه آن و تشخیص علت درد نمی‌توان اظهار نظر نمود ممکن است درد مربوط به مشکل دیگری باشد اما در مواقعی جراحی بهترین درمان برای فرد بوده و سابقه‌ی جراحی‌های سال‌های گذشته شما دلیل بر رد جراحی نیست. ممکن اسنت حتی مشکل تنگی مقعد شما نیاز به جراحی داشته باشد تا زور و فشار بیش از حد از روی این ناحیه برداشته شود. با این حال بهتر است درمان را به تأخیر نیاندازید و از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید.

   پاسخ به clinic
 13. محمد جواد

  در مقعد قده کوچکی وجود دارد و یک فرورفتگی حالت پارگی.پس از مدفوع درد زیادی دارم واست درد تنها با شیاف دیکلوفناک برای مدتی یک روز آرام میشود.لطفا مرا راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ به محمد
  • clinic

   با سلام دوست عزیز، از خود درمانی بپرهیزید. با این کار نه تنها بهبودی حاصل نمی‌‌شود بلکه روند درمان صحیح نیز به تأخیر می‌افتد. با توجه به علایمی که دارید احتمالاً به شقاق مقعدی مبتلا شده‌اید که اگر در مراحل ابتدایی ایجاد آن و در وضعیت حاد بیماری مراجعه کنید با درمان دارویی رفع خواهد شد ولی با مزمن شدن آن و به تعویق افتادن درمان ممکن است به جراحی نیاز شود.

   پاسخ به clinic
 14. حسین

  سلام من روز۱۱عمل همورئیدداشتم بافشیردکترگفته که عمل من همرئیدسوزنده یعنی نه بخیه بودنه دردهمون موقع بعدعمل سرحال بوداماجای این گوشت اضافی هست میخواستم ببینم که این گوشت اضافی بعدعمل ازبین میره یانه

  پاسخ به حسین
  • clinic

   با سلام بله پزشک شما هموروئید را از قسمت‌های بالایی مهار نموده است و به مرور و تدریج این ضایعات نیز برطرف خواهد شد، در صورت باقی ماندن آن به پزشک خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 15. ندا

  باسلام
  خدمت شما
  من ۳۰ سالم و مجرد هستم . همیشه اجابت مزاجم به سختیه و مدام یبوست دارم و در سالهای قبل مدفوعم همراه با خون بود ک با خوردن آب درمانش کردم ولی چیزی که الان منو نگران کرده این پارگی هایی که بر اثر مدفوع سفت به وجود اومده و باعث شده گوشت های اضافه پشتم به وجود بیاد میشه لطفا منو برای این موضوع ک این ضایعات رو از بین ببرم کمک کنید .
  سپاسگزارم

  پاسخ به ندا
  • clinic

   با سلام ابتدا باید مشکل اصلی خود که باعث این عارضه شده است یعنی یبوست را رفع و کنترل کنید زیرا در صورت درمان ضایعات اضافی ناحیه مقعد که احتمالاً به سبب شقاق یا هموروئید به وجود آمده‌اند، با وجود یبوست این مشکل دوباره ایجاد خواهد شد. از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و با خوردن آب و مواد غذایی حاوی فیبر و خودداری از به تأخیر انداختن اجابت مزاج به کنترل یبوست خود کمک کنید. سپس برای معاینه و بررسی میزان اسیب مقعدی و تشخیص نوع بیماری و درمان آن مراجعه کنید. در صورت گستردگی ضایعات ممکن است نیاز به جراحی با لیزر باشد.

   پاسخ به clinic
 16. داود

  باسلام من بعداز غذامشکل پیدا می کنم ودچار اسهال می شوم وگاهی هم یبوست همیشه بعدازغذاباید برم دستشویی چون مشکل دفع دارم وگاهی هم پشتم دچاردرد می شود باتشکر

  پاسخ به داود
  • clinic

   با سلام باید تحت بررسی و آزمایش‌های گوارشی قرار گیرید ممکن است به بیماری سندرم روده تحریک پذیر مبتلا باشید و اگر درد ناحیه‌ مقعدی دارید نیز باید معاینه شوید تا احتمالاً عارضه‌ای که به سبب اسهال و یبوست متوالی ایجاد شده بررسی و درمان شود.

   پاسخ به clinic
 17. اصغر

  باسلام حدود ۱۵سال پیش جراحی کردم ولی حدود ۲سال بعد دباره مبتلا شدم ودر این مدت باهاش کنار امدم وبعد ازدفع مجاز با انگشت به داخل می رود.و ۲تیکه بیشتر نیست .و موقع شسشو خیلی زمان میبره تا خوب شسته بشه .لطفا یه نوبت بدید متشکرم

  پاسخ به اصغر
  • clinic

   با سلام مدارا کردن با این مشکل و عدم پیگیری آن فقط درمان را مشکل می‌کند. جراحی گذشته شما دلیل بر عدم پیگیری ابتلای مجدد آن نیست و باید زودتر اقدام می‌نمودید تا از وخیم شدن بیماری جلوگیری شود. برای تعیین نوبت می‌توانید با مرکز هماهنگ کنید.

   پاسخ به clinic
 18. نیما

  سلام آقای دکتر
  آیا جراحی بواسیر ممکن است باعث بی اختیاری شود.
  پس از چند مدت بعد از جراحی احتمال بازگشت بیماری بواسیر وجود دارد ؟

  پاسخ به نیما
  • clinic

   با سلام
   احتمال ابتلا به این عارضه با ابداع روش‌های نوین کم‌تهاجمی و همچنین جراحی با لیزر بسیار کم و محدود است. بازگشت بیماری بواسیر به مراقبت‌های بعد از عمل فرد و میزان رعایت توصیه‌های پیشگیری کننده از عود یا ابتلای مجدد دارد. مطمئناً فردی که بدون هیچ تغییری در ترک عادات غلطی چون حمل اجسام سنگین یا زور زدن هنگام دفع مدفوع یا بی‌توجهی به یبوست به زندگی پس از عمل خود ادامه می دهد طی چند ماه دوباره به این بیماری دچار می شود.

   پاسخ به clinic
 19. امیر

  باسلام .پسر م بعد از دفع مدفوع یک زائده از مقعدش بیرون میاد و دوباره به داخل می رود وچند بار دکتر برده ام ولی هر دفعه برایش شربت منیزیم ویا پودر پیدرولاکس داده اند ولی این مشکل برطرف نشده است ومن خیلی نگرانم .لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ به امیر
  • clinic

   با سلامذاحتمالاً پسرتان کوچک و کم‌سن و سال هستند، در سنین پایین معمولاً مشکلات مقعدی ناشی از یبوست را با درمان‌های علامتی و دارویی درمان می‌کنند تا سنین بالاتر اگر هم‌چنان مشکل پا برجا بود و در صورت نیاز جراحی لازم انجام شود. بهتر است در این سن مراقب رژیم غذایی فرزندتان با افزایش مصرف آب و میوه و سبزیجات باشید تا دچار یبوست نشود و از طرفی هم به او یاد دهید که هنگام دفع مدفوع بیش از حد زور نزند و اگر پسرتان بازیگوش است و هنگام بازی دفع مدفوع خود را به تأخیر می‌اندازد و احساس دفع خود کم محلی می‌کند، او را تشویق و ترغیب کنید تا این عادت غلط را ترک کند. نشستن در آب گرم نیز می‌تواند به کاهش علایم او کمک کند.

   پاسخ به clinic
 20. محرم

  با سلام و عرض ادب و تشکر از اینک چنین سایتی ایجاد کردین واقعیتش تا جایی ک یادم میاد من زیاد تو دستشویی میمونم اکثرا هم یبوست دارم گاهی هم مقعدم زخم میشد همیشه تورم هم داشتم (بیرون زدگی)ولی از پنج ماه پیش مشکلم شدیدتر شده مقعدم خیلی تنگ شده بخاطر یبوستم زخم شده درد زیادی دارم نمیتونم دستشویی برم دکتر هم رفتم ی چنتا ملین و پودر اینا داد با پماد آنتی هموروئید یبوستم تا حدودی بهبود یافته ولی تورم و زخمم زیاد شده شیاف آنتی هموروئید هم مصرف میکنم البته بدلیل تنگی مقعد و زخم بودنش بسختی میتونم مصرف کنم ولی بازم فایده نداره اگه ممکنه برام یه وقت تعیین کنید بیام معاینه بشم اگ لازمه عمل هم بشم تا خلاص شم از این درد فقط چون با تهران ده ساعت فاصله داریم درصورت امکان اگه وقتشو برام تعیین کنید خیلی ممنون میشم ازتون بی نهایت سپاسگذارم

  پاسخ به محرم
  • clinic

   با سلام ابتدا باید معاینه و بررسی دقیق انجام شود و سپس برای جراحی و نوع آن تصمیم‌گیری گردد. برای تعیین وقت معاینه می‌توانید با مرکز هماهنگ نمایید.

   پاسخ به clinic
 21. پروانه

  سلام اقای دکترخسته نباشید.اقای دکتر تو رو خدا کمکم کنید خسته شدم از این همه درد.من۲۶سالمه و ۹ ماه پیش زایمان طبیعی داشتم بعد از دو سه ماه با مشکل یبوست شدید مواجه شدم و در پی اون همورئید.سه ماه پیش عمل کردم ولی همچنان درد و خونریزی بهنگام اجابت مزاج دارم.و هر روزی که دستشویی میرم و دفع دارم اون روز تا اخر شب پشتم التهاب داره جوری که حس میکنم نبضش میزنه ودرد دارم.دکترم میگفت تا یبوستت برطرف نشه زخمت همش تازه میشه ولی الان یک ماهی هست که یبوستم برطرف شده ولی زخمم تازس.و احساس میکنم باز هم یه برجستگی دیگه کنار مقعدم به وجود اومده.دکتر بخدا خیلی کلافه شدم نمیتونم به بچه شیرخوارم برسم.چیکار کنم?

  پاسخ به پروانه
  • clinic

   با سلام ضمن عرض تبریک قدم نو رسیده، مادر عزیز تا زمانی که دفع مدفوع با زور و فشار همراه باشد یا این‌که ناحیه‌ی مقعد به دلیل بلند کردن جسم سنگین به خصوص برای شما احتمالاً بلند کردن فرزند شیرخوارتان تحت فشار قرار گیرد، مانع حصول بهبودی خواهد شد. برای تسکین درد و التهاب خود درون وان یا لگن آب گرم به مدت ۱۵ دقیقه سه بار در روز بنشینید و یک بار دیگر برای معاینه‌ی زخم و شرایط فعلی آن مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 22. محسن

  شوهر بنده ۳۸سال سن وزن متعادل در بعضی از موقع ها دچار درد وسوزش شدید از ناحیه مقعد شده وبه طوری که نشستن براشون مشکل میشه هر از گاهی همراه با خونریزی مختصری ویک توده کوچک درلبه بیرونی رکتوم

  پاسخ به محسن
  • clinic

   با سلام بدون بررسی و معاینه ایشان امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی احتمالاً به درجاتی از بیماری هموروئید یا شقاق مبتلا شده‌اند که باید پیش از پیشرفت آن برای تشخیص و درمان مراجعه کنند.

   پاسخ به clinic
 23. مممم

  سلام .من ۲۴،سالمه بواسیر ندارم.ولی چند ماه هست گوشت اضافه مقعدی متوجه شدم.بعضی وقتا یکم میسوزه.علتش چی میتونه باشه؟؟

  پاسخ به مممم
  • clinic

   با سلام هموروئید همیشه با علایم یکسان در افراد بروز نمی‌کند، ممکن است به همین بیماری مبتلا باشید ولی برای تشخیص نهایی باید مراجعه نموده تا این ضایعه بررسی و درمان لازم آن تجویز شود.

   پاسخ به clinic
 24. جمال

  با سلام من الان حدودو یکی دوسال است که دچار ناراحتی مقعدی هستم پارسال دکتر متخصص گوارشی نیز مراجعه کردم کولونسکوپی نوشتن انجام دادن همون بواسیر تشخیص دادن بعد مصرف پماد موضعی بر طرف شده ولی الان چند وقتی دچار همین ناراحتی شده ام به طوری که روی صندلی برای طولانی مدت نمیتونم بشینم لطفا راهنمایی کنید سپاس گذارم

  پاسخ به جمال
  • clinic

   با سلام احتمالاً بیماری شما عود کرده و یا در دوره قبلی به صورت کامل درمان نشده و حالا پس از گذشت مدت زمانی چند ماه خود را بدین صورت بروز داده، برای بررسی بیشتر و درمان کامل دوباره مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 25. زهرا

  یه توده کوچولوی نرم کنارمقعدم قسمت پایین هست ک هیچ درد و خون ریزی نداره موقع راه رفتنو نشتنم اصلا احساس نمیشه فقط با دست احساس میشه اندازه یه دانه عدسه میخواستم ببینم چیه لطفت جوابمو.زود بدین مرسی

  پاسخ به زهرا
  • clinic

   با سلام ضایعاتی که از مقعد بیرون می‌زنند می‌توانند نشانه‌ی بیماری‌های مقعدی متفاوتی چون شقاق، هموروئید یا زگیل مقعدی باشند. بدون بررسی ضایعه و قسمت درونی مقعد امکان تشخیص قطعی وجود ندارد. بهتر است قبل از بروز علایم دیگری چون درد و خونریزی این موضوع را پیگیری و آن را درمان نمایید.

   پاسخ به clinic
 26. شیما

  سلام و خسته نباشید. من باردارم ۳۵ هفته هستم…. اوایل بارداری یبوست داشتم ولی خداروشکر با تغذیه درست رفع شد… از همان زما بواسیر اومد سراغم. یک زایده گوشتی دور مقعدم هستم نمیدونم چیه شقاق یا هموروئید.به هرحال اصلا نه خارش دارم و نه سوزش… خونریزی هم خداروشکر ندارم… یبوست هم ندارم ولی این زایده گوشتی همچنان هست….
  واسه زایمان طبیعی میترسم مشکل ساز بشه به خونریزی بیفته یا هر چیزی….
  میخوام بدونم ! چیکارکنم رفع بشه. میتونم از پمادهای انتی فیشر یا انتی هموروئید استفاده کنم؟؟؟

  پاسخ به شیما
  • clinic

   با سلام یبوست اوایل بارداری و فشار بیش از حدی که اجابت مزاج سخت به ناحیه‌ی مقعد شما وارد نموده و همچنین تغییرات هورمونی بدن در دوران بارداری و افزایش وزن و تحمل فشار جنین بر لگن، شما را مستعد این عارضه‌ی مقعدی نموده است که احتمال دارد پس از زایمان بهتر شده و برطرف گردد. در صورتی که ضایعات ایجاد شده پس از زایمان بر جا ماند و یا علایم دیگری در شما بروز کرده، باید برای درمان مراجعه نمایید. بیشتر از زایمان خود بارداری باعث ایجاد این مشکل و بدتر شدن آن می‌شود، پس نگران زایمان و عوارض آن نباشید.

   پاسخ به clinic
 27. آوا

  سلام خسته نباشيد ٢٤سالمه ،ميخاستم بپرسم بعدزايمان دچار بواسير شدم اول ي دونه بود ولي بعد٣/٤سال درون مقعدم كاملا كل دورش گوشت اضافه دروني داره وي كوچيك ب اندازه نخود هم بيرون ولي درد ندارم گاهي اوقات خونريزي ميخاستم بدونم باليزر كردن دوباره برنميگرده اين گوشت اضافه ها ؟هنوز دكتر هم نرفتم ب خاطر اين مشكلم

  پاسخ به آوا
  • clinic

   با سلام بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از بدتر شدن مشکلتان برای بررسی و درمان لازم اقدام نمایید. روش‌های مختلفی برای رفع و برداشت این ضایعات احتمالاً هموروئید وجود دارد که یکی از آن‌ها جراحی با کمک لیزر است که کم‌عارضه تر از سایر روش‌های جراحی سنتی بوده و درد و خونریزی آن‌ها را ندارد. نه تنها روش لیزر بلکه هیچ روش درمانی این اختلال، عدم بازگشت آن را تضمین نمی‌کند، زیرا بهبودی کامل از این بیماری تا حد زیادی به سبک زندگی فرد و ترک عادات غلط منجر شونده به آن بستگی دارد. اگر توصیه‌های بعد از عمل را به خوبی رعایت کنید و فشار بیش از حد به این ناحیه حین اجابت مزاج یا بلند کردن اجسام وارد نکنید، دیگر به آن مبتلا نمی‌شوید.

   پاسخ به clinic
 28. نادیا

  پنج ساله هموروئید دارم وقتی دکتر رفتم گف سن کمی داری و نمیشه با دارو و پماد کنترلش کردم فک میکنم اون موقع درجه دو بود ولی الان سه ماهه ک درد دارم و ب هیچ وجه خوب نشده حتی با اینکه مدفوع ملین ولی دیگه هموروییدم درجه سه یا چهار شده و با سختی ب داخل برمیگرده .چون دانشجو هستم ساعت زیادی سر کلاس هستم و خیلی برام سخته و طاقت فرسا شده چیکارکنم دردش کم شه!!

  پاسخ به نادیا
  • clinic

   با سلام بهتر است برای معاینه و بررسی وضعیت هموروئیدتان دوباره مراجعه کنید تا با توجه به وضعیتتان تصمیم دیگری گرفته شود. از حمام نشسته آب گرم روزی سه بار برای تسکین خود استفاده کنید. از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و هنگام نشستن روی مقعد خود نشینید. از ابتلا به اسهال یا یبوست جلوگیری کنید. از بلند کردن و حمل اجسام سنگین نیز بپرهیزید.

   پاسخ به clinic
 29. علی

  سلام علی هستم ۲۰ سالمه امروز صب من ک از خواب بلند شدم رفتم رفع حاجت هیچیم نبود ولی اومدم خوابیدم دو سه ساعت بعدش ک از خواب بیدار شدم الان یه چیز کوچیک اندازه نخود طرف راست معقدم بیرون زده همون لبه سمت راست معقدم اندازه نخود درد نمیکنه اونقد ولی بل دستم ک فشار میدم طرف داخل داخل میره و گیر میکنه همونجا ولی یکم درد کوچیک میکنه خونریزی اینام نکردم یکم نگرانم کرده میخواستم بدونم من هموریید شدم؟؟باید دکتر برم یا خودش خوب میشه البته یکم سخته برام بخاطر این مشکلم پیش دکتر برم ینی راهی داره درمان شه بدون دکتر رفتن چند سال پیش یکی دوسال پیشم فک کنم دقیقا یمی دوبار حتی فک کنم همینحور شدم الیته یکم کوچیک تر بودع اندازش خود ب خود گم شده مثه اولش شده ولی این دفعه اندازه نخوده ولی شبی همون دفعات قبلی تا با دستم فشار ندم اونقد دردم نمیکنه خونریزیم ندارم تروخدا بگید چی شده چرا اینحورم من

  پاسخ به علی
  • clinic

   با سلام احتمالاً در هنگام دفع مدفوع به مقعد خود بیش از حد فشار و زور وارد کرده‌اید که دچار این عارضه شده‌اید. با توجه به سابقه چند سال گذشته این مشکل نیاز به پیگیری و مراجعه به پزشک دارد، پیش از بروز علایم دیگر و بدتر شدن بیماری برای درمان به موقع آن مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 30. فاطمه

  سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر عزیز
  من میخوام قبل اینکه وقت بخوام یه توضیحی در مورده بیماریه مادرم بدم فقط خواهش میکنم اگه مشکلشو نمیتونین حل بکنین نیاد.مادرم چند سال پیش سرطان رحم داشتن و خونریزیه شدید و بخاطره همین مشکل ایشون رحمشونو برداشتن و دچار خیلی مشکلات شدن اینکه چسبندگی گرفتن و جاهای دیگه ای از بدنشون دچار مشکل شد .عفونت واژینال و هموروئید خیلی دردناک .و با هیچ قرص و دارویی درمان نشد حتی ایشون همروئیدشون به علت اینکه دفعه ی اول خوب جراحی نشده بودن دوباره کارشون به جراحی کشید.و باز هیچ اتفاق خاصی نیوفتاد و مادره من هنوزم ک هنوزه دو ساله داره درد میکشه شب و روز نداره فقط گریه میکنه مادرم و من واقعا تحمل اینو ندارم ک مادرم درد بکشه و هیچکاری هم از دستمون برنمیاد ک براش انجام بدیم.و بجز اون بیماری مادرم بیماریه بی اختیاریه ادرار هم دارن..چنتا دکتر ک رفته گفتن کاری از دستمون برنمیاد مادرم خیلی ضعیف شده گفتن یا باید برات سم وصل کنیم یا باید همینطوری بمونی مادرم نتونست قبول کنه ک سم بذارن .توروخدا ازتون خواهش میکنم اگه کاری از دستتون بر میاد به من اطلاع بدین خواهش میکنم ازتون.مادرم داره با درد از بین میره کمکمون کنین.
  تشکر.

  پاسخ به فاطمه
  • clinic

   با سلام
   امکان جراحی مجدد مقعد مادرتون با روش لیزری که روشی کم خطرتر نسبت به اعمال جراحی باز و سنگین است، وجود دارد. این روش که بدون درد و خونریزی و حتی نیاز به بیهوشی عمومی که احتمالا با توجه به سن مادرتان، برای ایشان مضر خواهد بود، انجام شده و از طرفی در مدت کوتاهی و بدون نیاز به استراحت طولانی مدت، بهبودی حاصل می شود. البته همیشه جراحی به تنهایی کافی نبوده و باید تغییراتی در سبک زندگی مادرتان به وجود آید تا از عود و بازگشت مجدد بیماری مادرتان پیشگیری شود. ورزش و تغذیه سالم، پیشگیری از یبوست و اصلاح عادات غلط رفتاری از جمله این موارد است.
   در مورد بیماری بی اختیاری ادرار نیز ابتدا ورزش های لگنی و فیزیوتراپی مخصوص برای بازگشت قدرت کنترلی عضلات این ناحیه توصیه می شود، در صورت نامؤفق بودن آن با توجه به سن مادرتان و شرایط ایشان برای عمل جراحی کاندید خواهند شد.

   پاسخ به clinic
 31. سحر

  با سلام خدمت دکتر گرامی
  دختری ۳۲ ساله هستم که بعد از کلونوزکوپی دچار همورویید شدم.در حالت عادی به اندازه لوبیا مشخص هست و هنگام دفع بزرگ و زیاد میشه و بیرون میزنه.درد و خونریزی ندارم.دفع ناقص دارم زیاد و دفع برام مشکله با اینکه داروهای ملین میخورم.
  قبل از کلونوزکوپی مشکلی نداشتم و دکترم میگه خوب میشی.الان ۱۲ روز میگذره.پماد آنتی همورویید هر روز ۳ بار مصرف کردم اما تا الان خوب نشدم.
  لطفا راهنمایی فرمایید

  پاسخ به سحر
  • clinic

   با سلام
   دفع مدفوع مشکل و دشوار باعث اعمال فشار بیش از حد به مقعد شما خواهد شد که در نهایت با آسیب عروقی در ناحیه مقعد منجر به بیرون زدگی می شود، ابتدا باید مشکل یبوست خود را با تغییراتی در رژیم غذایی خود با اضافه نمودن مواد غذایی پر فیبر، سبزیجات و میوه به میان وعده روزانه و افزایش میزان آب مصرفی تا بیش از هشت لیوان در شبانه روز و ورزش منظم برطرف نمایید. سپس در صورت باقی ماندن ضایعه در ناحیه مقعد برای بررسی بیشتر میزان هموروئید احتمالی مراجعه حضوری نمایید تا معاینه شده و به صورت مؤثر درمان شوید. عدم توجه به درمان و خودداری از پیگیری مشکل منجر به آسیب بافتی بیشتر و بدتر شدن بیماری شما خواهد شد.

   پاسخ به clinic
 32. رضا

  مدت یک سال است مبتلا به همورویید و سپس شقاق و فیشر شده ام . بعد از اجابت مزاج هفت هشت ساعت درد در ناحیه مقعد دارم که به بیضه ها و کمرم هم درد منتقل میشود.

  پاسخ به رضا
  • clinic

   با سلام
   انواع بیماریهای مقعدی، بیماریهای خاموشی هستند که عدم توجه به آنها میتواند منجر به تشدید و پیشرفت بیماری و در نتیجه مشکل شدن درمان شود. احتمالا بیماری شما در مرحله پیشرفته خود قرار دارد و نیاز به جراحی محتمل خواهد بود، هر چند بدون معاینه مقعدی امکان تشخیص قطعی وجود ندارد. بنابراین هر چه زودتر برای معاینه و درمان مراجعه نمایید. نگران جراحی نباشید، با روش لیزری امکان بهبودی سریع و بدون درد و خونریزی روشهای سنتی جراحی وجود دارد.

   پاسخ به clinic
 33. نیوشا

  سلام وقت بخیر اقای دکتر من همیشه یوبوست دارم خیلیم کم غذام ابم روزی ۱ لیوان به زور میخورم سمت چپ شکمم یکم پیدا بخوام راه برم اروم درک میکنه رفتم دکتر گفته چیزی نیست ولی امروز مدفوعم همراه با یوبوست نبود ولی چیزی که نگرانم کرده مدفوعم خونی بود ترسیدم نکنه سرطان باشه خواستم کمکم کنید چیکار کنم کجا دکتر برم

  پاسخ به نیوشا
  • clinic

   با سلام
   الگوی رفتاری و رژیم غذایی غلط احتمال ابتلا به انواع بیماری های گوارشی از جمله بیماری های مقعدی را افزایش می دهد. با توجه به توضیحاتتون احتمالا به یک بیماری مختص ناحیه مقعد مبتلا شدید ولی اظهار نظر قطعی فقط با معاینه بالینی و حتی کولونوسکوپی امکان پذیر خواهد بود. وجود خون در مدفوع نشانه بسیاری از بیماری های گوارشی است و سرطان روده فقط یکی از انواع آن هاست. بهترین اقدام، مراجعه فوری به متخصص گوارش برای تشخیص و آغاز درمان لازم است.

   پاسخ به clinic
 34. محمد

  حدود ۱۰ سال پیش به اندازه یک نوخود در ناحیه مقعدم ایجاد شده الان به ندازه یک گردوی کوچک است ایا با لیزر میتوان ان را برداشت متشکرم

  پاسخ به محمد
  • clinic

   با سلام
   بله روش های لیزری جراحی مقعدی این امکان را فراهم نموده تا بسیاری از بیماری های مقعدی حتی در مراحل پیشرفته با یک اقدام درمانی سرپایی، بدون درد و خونریزی و با دوره استراحت کوتاه مدت برطرف شود، البته اظهار نظر قطعی پس از معاینه دقیق ضایعه و شدت آسیب بافتی امکان پذیر خواهد بود.

   پاسخ به clinic
 35. ملیحه

  عرض سلام و ادب ، من مدت چهار روز میشه پس از اینکه پرخوری زیادی داشتم و در همان روز اجابت مزاج نداشتم و از روز بعد به طور معمول اجابت مزاج داشتم البته در دفعات زیاد دچار درد و سوزش شدم و الان مدت چند روزی میشود که گوشت اضافی نر م درست در مقعدم مشاهده میشود و التهاب و درد داره به اندازه دانه ی نخود یا لوبیا .
  با آب گرم سعی کردم درمان بشه اما گویا تاثیر نداشته ، نگرانم ، لطفا راهنمایی بفرمائید..در ضمن خونریزی ندارم .تنها گوشت اضافی،و درد خفیف و سوزش مخصوصا هنگام اجابت مزاج.
  پیشتر از کمک و راهنمایی شما سپاسگذارم

  پاسخ به ملیحه
  • clinic

   با سلام
   تغذیه نامناسب و عدم تخلیه به موقع مدفوع باعث دشوار شدن عمل اجابت مزاج خواهد شد که به بافت و عروق سیاهرگی ناحیه مقعد فشار آورده و با تجمع خون و عدم بازگشت خون سیاهرگی باعث بیماری هموروئید می شود، البته تشخیص قطعی نیاز به معاینه مقعد و ضایعه دارد. بهتر است هر چه سریعتر و پیش از پیشرفت بیماری و سخت شدن روند درمان برای تشخیص و درمان به موقع مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 36. محمد

  من جند هفته قبل کلونوسکوپی انجام دادم ولی اثر از همورویید نبود الان یه زائده ای از مقعدم زده بیرون به اندازه نخود و اذیت میکنه ایا با لیزر درمان میشود .اگه بخوام با لیزر عمل کنم باید چکار کنم با تشکر

  پاسخ به محمد
  • clinic

   با سلام
   بله امروزه امکان جراحی بسیاری از ضایعه های مقعدی ناشی از هموروئید و شقاق با کمک لیز درمانی که یک جراحی سرپایی و تقریبا بدون درد و خونریزی است، وجود دارد. این روش نیازی به بی هوشی عمومی و بستری بیمارستانی ندارد و در مراکز جراحی زیبایی نیز قابل انجام است، به مراقبت های ویژه پس از جراحی باز و پانسمان نیاز ندارد و به سرعت بهبودی کامل حاصل می گردد.
   برای درمان ابتدا باید یک مراجعه حضوری به کلینیک برای معاینه و تشخیص قطعی داشته باشید، سپس نوبت جراحی با لیزر دریافت کنید.

   پاسخ به clinic
 37. فاطمه

  سلام ببخشید الان دو هفتس فهمیدم بالای معقد یه برامدگی ب وجود اومد ک داره رشد میکنه الان اندازه نخود شده میشه توضبح بدین این چیه ؟؟ خیلی میترسم

  پاسخ به فاطمه
  • clinic

   با سلام
   ضایعات و برآمدگی مقعدی نشانه یک بیماری مقعدی است که تشخیص قطعی آن بدون معاینه و مشاهده امکان پذیر نیست، ولی به احتمال زیاد به سبب دفع مدفوع مشکل، یبوست یا اسهال شدید، بلند کردن اجسام سنگین، مصرف مایعات کم در طول روز و رژیم غذایی نامناسب دچار بیماری هموروئید شده اید که به صورت برجستگی و بیرون زدگی مقعد ظاهر می شود، برای پیشگیری از پیشرفت بیماری و درمان به موقع هر چه سریعتر مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 38. اکبری

  من فردی۳۵ساله هستم از بچگی مشکل بواسیر پیدا کردم فقط در مواردی که زیاد مدفوع فشار بهم میاره میتونم اجابت مزاج داشته باشم اونم بطور کامل دفع نمیشود به این صورت که زمان اجابت مزاج بیرون میزند و بعد بر میگردد البته درد و خونریزی ندارم و همچنین مشکل دفع باد شکم.زیاد دارم ممنون میشم راهنمایی کنید چیکار باید بکنم

  پاسخ به اکبری
  • clinic

   با سلام
   هموروئید بیماری است که طی سال ها عدم توجه و پیگیری و درمان می تواند پیشرفت نموده و به شکل بدتری با علایم شدیدتری بروز کند. مشکل دفع مدفوع شما باعث این عارضه شده است، مصرف مایعات خود را بسیار افزایش دهید، از مواد غذایی ملین و مسهل میل کنید، ورزش منظم داشته باشید و سعی کنید هیچ وقت دفع مدفوع خود را به تأخیر نیندازید، پس از معاینه مقعد و میزان آسیب بافتی، درمان دارویی یا جراحی لازم پیشنهاد می شود.

   پاسخ به clinic
 39. امین

  چند روزی است متوجه برآمدگی ای به اندازه یک لوبیا نزدیک مقعدم شده ام. به نظر شما مشکل من چیست با تشکر از راهنماییتون

  پاسخ به امین
  • clinic

   با سلام
   به احتمال زیاد دچار بیماری هموروئید شده اید و این برجستگی به برآمدگی و تورم عروق انتهایی مقعد مربوط می شود که حالت بیرون زده پیدا کرده است، برای رهایی از آن ابتدا باید علت به وجود آورنده آن که مربوط به تغذیه نامناسب، الگو رفتاری غلط و بلند کردن اجسام سنگین، ورزش نامناسب و یبوست شدید است را برطرف نمایید. سپس با یک جراحی لیزری ساده به صورت سرپایی، بدون نیاز به بی هوشی و کوتاه مدت بهبود یابید و ضایعه را برطرف نمایید.
   البته باید هر چه سریع تر برای درمان اقدام نمایید تا از پیشرفت و وخیم شدن بیماری جلوگیری شود.

   پاسخ به clinic
 40. فاطمه

  سلام.من دختر ۲۲ساله ام که از ۱۵سالگی بخاطر یبوست شدید و عدم اطلاع به بواسیر مبتلا شدم.در هوای سرد مشکل دفع دارم.با توجه به اینکه الان زمان ازدواجمه، ۳سوال داشتم.۱٫آیا جراحی بواسیر ممکنه به دختر آسیب برسونه؟۲٫آیا برای من این عمل قبل از ازدواج و زایمان مناسبه؟ممکنه دوباره به بواسیر مبتلا بشم.۳٫آیا میتونم این عمل رو از شخص مقابلم پنهان کنم؟چون چیزی نیست که بشه به کسی گفت

  پاسخ به فاطمه
  • clinic

   با سلام
   خیر جراحی بواسیر هیچ آسیبی برای دختران ایجاد نمی کند و درمان آن به ازدواج ارتباطی ندارد. با توجه به این که بارداری به دلیل وزن رحم و هورمون های حاملگی، فرد را مستعد این بیماری می کند، نباید درمان را به پس از ازدواج و بارداری موکول نمود. باید قبل از پیشرفت و وخیم شدن بیماری و ایجاد عوارض بیشتر برای درمان لازم اقدام نمایید. جراحی با روش لیزری بدون درد و خونریزی و مراقبت های سخت پس از عمل در مدت کوتاهی درمان خواهد شد.
   این بیماری همگانی بوده و افراد بسیاری از آن رنج می برند و جای خجالت و شرم ندارد، صداقت اولین رکن ازدواج سالم است، بهتر است شریک زندگی خود را در جریان قرار دهید تا از شما حمایت نمایند. باید به دنبال راه حلی برای یبوست خود بوده و با تغییراتی در رژیم غذایی، مصرف مایعات فراوان و میوه و سبزی، ورزش و خودداری از به تأخیر انداختن دفع مدفوع این مشکل خود را کنترل نمایید.

   پاسخ به clinic
 41. علی

  باسلام باتوجه به این که بنده روی صندلی چرخ دار هستم مدتی هست که دچار خونریزی معقدی و بواسیر شدم انواع پماد ها را هم استفاده کردم دوسه هفته ای خوب هستم ولی مجدد بایک در دل شروع و میشود و چند روزی خونریزی و درد دارم باتشکر از راهنمایی تون

  پاسخ به علی
  • clinic

   با سلام
   نششتن های متوالی بر روی صندلی چرخ دار شما را دچار عارضه ی هموروئید نموده است، باید از نشستن بر روی مقعد به طور مستقیم خودداری کنید و مدت کمتری در حالت نشسته سپری نمایید. باید مورد معاینه قرار گیرید تا شدت بیماری بررسی و درمان لازم و احتمالا نیاز به جراحی تجویز شود.

   پاسخ به clinic
 42. روزبه

  احساس درد مقعدی، بدون هیچگونه علائم ظاهری خارجی که طی ۵ روز ادامه داشته مشکل من چیست آقای دکتر

  پاسخ به روزبه
  • clinic

   با سلام درد مقعد می تواند علل مختلفی داشته و حتی نشانه ای از یک بیماری مقعدی باشد، نوع درد و مدت زمان ابتلا به آن در شبانه روز کمک فراوانی به تشخیص مشکل خواهد کرد. گاهی اوقات گرفتگی عضلانی دریچه مقعد منجر به درد در این ناحیه خواهد شد. بنابراین نگران نباشید در صورت تکرار درد برای بررسی بیشتر و آغاز درمان مراجعه حضوری داشته باشید.

   پاسخ به clinic
 43. وحید

  برجستگی بیرون زده از معقد بدون یبوست و یا اسهال و خون ریزی … فقط درددارم چه باید بکنم مشکل من چیست ممنون

  پاسخ به وحید
  • clinic

   با سلام بدون بررسی و معاینه برجستگی ایجاد شده در اطراف مقعد شما، امکان تشخیص قطعی بیماری وجود ندارد، برای بیرون زدن بافت درون مقعدی لزوما نیازی به یبوست و اسهال نیست و گاهی اوقات با بلند کردن یک جسم سنگین یا ورزش نادرست نیز ممکن است دچار این عارضه گردید. آن چه مهم است، اقدام فوری شما برای تشخیص و درمان مشکل به وجود آمده و پیشگیری از وخامت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر خواهد بود. بنابراین هر چه سریع تر مراجعه کنید. ضایعه ایجاد شده با جراحی لیزری به راحتی و بدون نیاز به بی هوشی و بستری در بیمارستان، بدون درد و خونریزی و نیاز به پانسمان و مراقبت های خاص پس از عمل درمان خواهد شد.

   پاسخ به clinic
 44. غلامی

  باسلام بنده بيست وچهارسالمه دچار سندروم روده تحريك بذير هستم دچارالتهاب ياهمان گاستريت شديد هستم سه سال هم هست كه كف درمدفوعم مشاهده ميكنم قبلا هم انطور بودم كه با رفتن به دستشويي وخوردن چاي و خالي شدنه معده همرو خالي ميكردم وديگه كف نميموندو صداش قط ميشدخوب ميشدم ولي تواين دوسه سال دوسه بار خودسرانه بيزا كوديل خوردم تاخالي شه و كف تو مدفوعم تموم شه كه هر كاري كردم كامل رفع وخالي نشد كه همون باعث شد كه كف بباز بمونه و غذا يانميدونم ميوه خوردني احساس ميكنم دوباره كف زياد ميشه باز صداميده شكمم احساس ميكنم اب هست داخل شكمم .ممنون ميشم راهنماي كنيد .ياعلي

  پاسخ به غلامی
  • clinic

   با سلام یکی از عوارض بیماری سندرم روده تحریک پذیر، دفع مدفوع کف آلود است. برای رهایی از این مشکل باید درمان بیماری خود را جدی گرفته و آن را پیگیری نمایید. مصرف چای را محدود کرده و از خوردن مواد غذایی خام و پخته با هم بپرهیزید، سعی کنید مصرف مرکبات را نیز محدود نمایید. با رعایت توصیه ها و همچنین ادامه درمان بیماری خود می توانید ار این عارضه رهایی یابید.

   پاسخ به clinic
 45. محمدی

  سلام من دوماه هست از ناحیه مقعد درد شدیدی دارم و یبوست هم دارم ولی خونریزی ندارم دکتر رفتم بهم یه پماد داخل مقعد داد و منیزیم هیدروکساید که نه تنها یبوستم هوب نشد درد مقعدیم زیاد شده و هنگام شستن نمیتونم دست به قسمت بزنم درد داره.من چکار کنم درد به سمت بالاتر اومده

  پاسخ به محمدی
  • clinic

   با سلام برای رهایی کامل از این مشکل مقعدی ابتدا باید مشکل یبوست خود را با ورزش منظم، مصرف مایعات فراوان، رژیم غذایی پر فیبر و دفع مدفوع به موقع به محض احساس دفع کنترل نمایید. سپس برای مشکل مقعدی خود تحت معاینه مجدد قرار گرفته و تحت درمان دارویی دیگری قرار بگیرید.

   پاسخ به clinic
 46. علی

  چندی پیش یبوست شدید شدم خیلی فشار امد حالا بیرون مقعدم یه چیز سفت چند روزه بوجود امده چیکار کنم بره

  پاسخ به علی
  • clinic

   با سلام ضایعه ایجاد شده با درمان خانگی از بین نرفته و نیاز به معاینه و درمان پزشکی دارد. در اسرع وقت مراجعه حضوری داشته باشید تا ابتدا درمان دارویی لازم تجویز و در صورت پاسخ نگرفتن، درمان لیزری برای از بین بردن ضایعه به صورت سرپایی، بدون درد و خونریری انجام شود. البته نوع ضایعه در انتخاب روش درمانی نقش به سزایی دارد. مهم ترین اقدام، مراجعه فوری و پیگیری درمان است.

   پاسخ به clinic
 47. مریم

  سلام اقای دکتر تقریبا ۸ شهریور یک جوش چرکی در کنار مقعد مشاهده کردم که همراه با درد شدید و حساسیت زیاد بود بطوریکه تا دست میزدم اسکم در میومد و رفتم پیش دکتر به تشخیص دکتر جراحی آبسه مقعدی پریانا انجام دادم کا هرروز سه بار در اب پتادین هربار ۲۰ دقیقه نشستم و داخل زخم باز رو با دست انگشت میزدم که چرک یا عفونت خارج بشه که نهایتا گوشت از زیر اومد بالا و بسته شد و الان یک ماهی میشه بعد عملم همیشه شیو میکنم و با صابون بچه خودمو میشورمو هرروز حمام اما چندروزیست یبوست گرفتم هم کنار مقعدم درد میکنه هم قسمتی که عمل ابسه کردم یا تیر میکشه یا سوزش داره اما هیچ شباهتتی به دانه جوش یا چرک و یا حساسیت مث بار اول که دکتر تشخیص داد ندارم ولی زیر گوشت سفت هست ولی شکل جوش نیست و درد میکنه خواستم بدانم ایا ممکن هست که دوباره اوت کرده باشد

  پاسخ به مریم
  • clinic

   با سلام بله احتمال عود آبسه محتمل است و حتی ممکن است به سبب یبوست شدید دچار یک عارضه مقعدی دیگر شده باشید که بدون معاینه نمی توان اظهار نظر نمود. فقط هر چه سریع تر برای پیگیری مشکل خود و درمان مراجعه حضوری نمایید.

   پاسخ به clinic
 48. نوشین

  مدتی است دچار هموروئید و درد شدید ناحیه مقعد و احساس وجود چیزی تیز دارم سابقه یبوست در خانواده و در خودم هست با درمانهای فراوان بسختی یبوست را کنترل می کنم و اخیرا در د ناحیه مقعد برایم غیر قابل تحمل است انواع پمادهای ضد هموروئید را هم بکار می برم تسکین دردحد چند دقیقه تا چند ساعت است می خواهم به روش سنتی و قدیمی تحت جراحی قرارگیرم

  پاسخ به نوشین
  • clinic

   با سلام با توجه به مشکل یبوستی که دارید، حتی در صورت جراحی باز مقعدی نیز دچار عود بیماری خواهید شد، پس پیش از اقدام درمانی ابتدا یبوست خود را به صورت کامل کنترل نمایید، سپس برای گرفتن مشاوره نوع عمل مورد نیاز مراجعه کنید. با جراحی لیزری می تواتید به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری و بی هوشی و درد و خونریزی روش سنتی درمان شده و بهبود یابید.

   پاسخ به clinic
 49. اکبر

  سلام.من حدود یک سال دچار هیمورویید شدم درمانهای مختلفی انجام دادم ولی هیچ کدام از این درمان ها راضی کننده نبوده درمان کامل واساسی می خواهم العان هم درد بسیاردارم ممنون میشوم بگید که چه کار انجام بدهم.منتظرم

  پاسخ به اکبر
  • clinic

   با سلام هموروئید بیماری است که پس از درمان کامل نیز نیاز به مراقبت و اقدامات پیشگیری کننده و تغییراتی در سبک زندگی دارد تا دوباره عود نکند. با روش جراحی لیزری می توانید بدون درد و خونریری و مشکلات بی هوشی و بستری در بیمارستان، به صورت سرپایی درمان شده و فعالیت روزمره خود را به سرعت آغاز نمایید. اما باید مراقبت های خود را ادامه داده، از ابتلا به یبوست و اسهال شدید، زور زدن هنگام دفع مدفوع، بلند کردن اجسام سنگین، ورزش نامناسب و نشستن طولانی مدت خودداری نمایید تا بیماری بازنگردد.

   پاسخ به clinic
 50. عرفان

  سلام کنار مقعدم یه چیزه زیر پوستی زده بیرون
  بنظر شما بواسیر هستش
  ایا اب گرم میشه درمانش کرد

  پاسخ به عرفان
  • clinic

   با سلام احتمالا دچار بواسیر شده اید ولی بدون مشاهده و معاینه نمی توان اظهار نظر قطعی کرد. باید پیش از پیشرفت مشکل و برپز علایم آزار دهنده دیگر برای بررسی و درمان مراجعه کنید. آب گرم درد و التهاب ناحیه را التیام می دهد، اما ضایعه را به صورت کامل از بین نبرده و گاهی از بین بردن ضایعه نیاز به جراحی ساده لیزری دارد. اولین اقدام شما مراجعه حضوری برای تشخیص و سپس درمان لازم است.

   پاسخ به clinic
  • clinic

   با سلام
   احتمالا دچار بواسیر شده اید ولی بدون مشاهده و معاینه نمی توان اظهار نظر قطعی کرد. باید پیش از پیشرفت مشکل و برپز علایم آزار دهنده دیگر برای بررسی و درمان مراجعه کنید. آب گرم درد و التهاب ناحیه را التیام می دهد، اما ضایعه را به صورت کامل از بین نبرده و گاهی از بین بردن ضایعه نیاز به جراحی ساده لیزری دارد. اولین اقدام شما مراجعه حضوری برای تشخیص و سپس درمان لازم است.

   پاسخ به clinic
 51. فربد

  سلام من يه سه جهر سالي هست كنار مقعدم يك توده وجود داره ولي گاهي ازيت ميكنه.جديدا بزرك شده وخيلي ميخاره.

  پاسخ به فربد
  • clinic

   با سلام به احتمال فراوان دچار یک بیماری مقعدی به نام هموروئید شده اید که عدم توجه به درمان آن باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر خواهد شد، بنابراین درمان خود را جدی بگیرید و هر چه سریع‌تر برای درمان مراجعه نمایید. بسته به شدت پیشرفت بیماری ممکن است به درمان دارویی یا غیر دارویی نیاز داشته باشید.

   پاسخ به clinic
 52. حامد

  به مدت یک ماه بواسیر ی گرفتم درد وخارش دارم این غده از روز اول دوم وسوم بزرگتر میشه لطفا ی راهنمای کنید ممنون

  پاسخ به حامد
  • clinic

   با سلام بواسیر از جمله بیماری‌هایی است که عدم توجه به درمان آن باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر یکی پس از دیگری خواهد شد، اگر به سلامت خود اهمیت می دهید و نمی خواهید با پیشرفت بیماری دچار علایم آزار دهنده دیگر و همچنین مشکلات درمانی پر مخاطره شوید، هر چه سریع‌تر برای تشخیص شدت بیماری و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 53. عبداللهی

  چهار روز است دچار برآمدگی کنار معقد شدم که خیلی بزرگ است .همراه با درد شدید. البته روز اول به یک پزشک جراح مراجعه کردم و ایشان محل را بی حس کرده و روی برآمدگی را تیغ زدن ولی هنوز خوب نشدم

  پاسخ به عبداللهی
  • clinic

   با سلام اگر همچنان ناحیه دچار تورم بیش از حد بوده و به رنگ کبود و تیره تغییر رنگ داده، هر چه سریع تر برای تخلیه مجدد به جراح معالج خود مراجعه کنید، وجود لخته در این ناحیه خطرناک بوده و ممکن است شما را در معرض آمبولی قرار دهد.

   پاسخ به clinic
 54. نوری

  حدودیکساله شکمم سفت کارمیکنه الان تبدیل شده به بواسیر ا م اس دارم وهفته ای یکبار سینووکس میزنم خیلی دردمیکشم موقع مدفوع و بعدش

  پاسخ به نوری
  • clinic

   با سلام با توجه به بیماری که دارید باید بیشتر مراقب خود بوده پ با رژیم غذایی مناسب و مصرف مایعات فراوان و تحرک بدنی از ابتلا به یبوست و وخیم شدن بیماری هموروئید پیشگیری کنید، شدت بیماری هموروئید شما باید تحت معاینه بالینی قرار بگیرید، در صورت نیاز به جراحی با روش لیزری می توانید بدون دغدغه بیماری خود درمان شوید.

   پاسخ به clinic
 55. صمد زاده

  سلام من دختری۲۳ساله هستم نزدیک۴سال که بامشکل بواسیرروبروام خیلی اذیتم بیرون زدگی هم دارم نمیدونم چیکارکنم نمیدونم احتیاجی به عمل باشه یا نه.نمیدونم پیش چه پزشکی برم چون هرچقدررفتم فایده ای نداشته. راهنماییم کنید.ممنونم.

  پاسخ به صمد
  • clinic

   با سلام با توجه به سن کمی که دارید ممکن است در همان مراحل اولیه بیماری با جراحی شما مؤافقت نشود حتی اگر در مرحله ای از بیماری باشید که نیاز به جراحی پیدا کرده باشد، برای تشخیض و درمان باید نزد پزشک جراح یا گوارش رفته و تحت معاینه دقیق بررسی و فعلاً به روش های دارویی و کم تهاجمی مانند باند لاستیکی بسنده کنید.

   پاسخ به clinic
 56. حقجو

  ضایعه کوچکی حدود اندازه نخود کوچک /بیرون زده بدون درد و خونریزی به جای خود برمیکردد و گاهها مجددا بیرون میزند تاکنون مزاحمتی ایجاد نکرده لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم

  پاسخ به حقجو
  • clinic

   با سلام با احتمال فراوان دچار بیماری هموروئید هستید که به زودی با علایم آزار دهنده دیگر خود را بروز می دهد، برای پیشگیری از افزایش شدت آسیب و پیشرفت بیماری هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی دقیق ناحیه و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید. در کنار درمان باید علت ابتلای شما به این بیماری مشخص شده و اقدامات پیشگیرانه لازم در جهت جلوگیری از عود و بازگشت بیماری صورت گیرد.

   پاسخ به clinic
 57. امینی

  با سلام.چندی قبل با بروز علائم شدید درد و تورم در ناحیه فوق ذکر،و با مراجعه به جراح عمومی،بیماری هموروئید ترومبوزه تشخیص داده شد و تحت عمل جراحی قرار گرفتم،اما با گذشت تنها یک هفته،علائم بیماری،در قسمتی دیگر آشکار شده است.خواهشمندم راهنمایی فرمایید

  پاسخ به امینی
  • clinic

   با سلام هموروئید ترمبوزه از جمله بیماری‌های مقعدی خطرناک بوده که به سبب لخته شدن خون در محل ممکن است فرد را در معرض آمبولی قرار دهد، بیماری خود را جدی گرفته و برای جراحی آن سریع مراجعه کنید، باید علت ابتلای خود به این بیماری و عود بررسی شود و با رعایت توصیه های پزشکی لازم از عود مجدد بیماری پیشگیری گردد.

   پاسخ به clinic
 58. سهراب

  میبتلا به بواسیر خارجی حاد وداخلی هستم …ایا با لیزر میشود؟ایا دردش کمتر است؟

  پاسخ به سهراب
  • clinic

   با سلام بله امکان لیزر وجود دارد و همچنین این روش درمانی با درد و خونریزی کمتر و عوارض پس از عمل محدودتری نسبت به سایر روش های جراحی سنتی انجام می شود. امکان بهبودی در مدت کوتاهی فرآهم بوده و بدون نیاز به بستری قابل انجام است. البته تضمین مؤفقیت جراحی در گرو توجه شما به خود از نظر رعایت اصول مراقبتی پس از عمل جراحی و تغییرات مثبت در سبک زندگی است.

   پاسخ به clinic
 59. انصاری

  سلام من خانمی ۲۸سالە هستم حدود ۱سال است بواسیر گرفتم حالا بە اندازە یک دانە لوبیا بیرون امدە باردار هستم ماە اخر ایا برای زایمان مشکلی دارد بعد زایمان عمل کنم چی هزینە اش چقدرە با تشکر

  پاسخ به انصاری
  • clinic

   با سلام اگر چه زایمان سخت ممکن است باعث پیشرفت بیماری هموروئید شما شود، اما تغییرات هورمونی دوران بارداری و تحمل فشار وزن رحم و جنین پر عارضه تر است. نگران زایمان نباشید، ولی پس از زایمان حتماً برای جراحی لیزری اقدام کنید تا بدون نیاز به بستری و بدون عارضه روش های جراحی سنتی جراحی شده و در مدت خیلی کوتاه سلامت خود را برای شیردهی و مراقبت از نوزاد بازیابید. برآورد هزینه تخمینی را از طریق کلینیک پیگیری نمایید.

   پاسخ به clinic
 60. اجاقی

  با سلام من هر چند وقت یبار واسه دستشوی رفتن مشکل دارم همون یبوست و گاهی اوقات همراه یا خونه نمیدونم بواسیر گرفتم یا نه ولی خیلی مشکل دارم واسه مدفوع کردن اگه شما صلاح میدونین احتیاج به عمل سر پای داره لطفا یه وقت بدید من از اصفهان هستم مدسی

  پاسخ به اجاقی
  • clinic

   با سلام بدون معاینه و بررسی نوع بیماری و شدت آسیب نمی توان درباره نوع درمان پاسخ قطعی داد. ابتدا از طریق سیستم نوبت دهی مرکز یک وقت ملاقات جهت معاینه دریافت کنید، پس از معاینه در صورت نیاز به جراحی لیزری که سرپایی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و کم عارضه انجام خواهد، نوبت عمل داده می شود.

   پاسخ به clinic
 61. بیگدلی

  باعرض سلام و خسته نباشید من بواسیر درجه سه داشتم و عمل کردم ولی یک هفته بعداز عمل باز یک قطعه گوشت کوجک اندازه نخود از معقدم میزنه بیرون رفتم باز پیش جراح میگه طبیعی بعدا جمع میشه خواستم بپرسم چنین جیزی هست ؟ایا خودش رفع میشه یا دکتر جراح کارشو خوب انجام نداد و ممکن هست این بزرگتر بشه و مثل سابق بشه ؟؟؟؟؟ممنون میشم جواب منو بدین

  پاسخ به بیگدلی
  • clinic

   با سلام در مواردی که ضایعه بزرگ باشد و بیماری در مرحله پیشرفته باشد نیاز به زمان بیشتری برای بازگشت بدن به حالت عادی و بهبودی کامل خواهد بود، در روند درمانی خود صبور باشید و به پزشک معالج خود اعتماد داشته باشید. نکات توصیه شده پس از عمل جراحی را به دقت انجام دهید و از وارد شدن زور و فشار به مقعد جلوگیری کنید.

   پاسخ به clinic
 62. کامران

  باعرض سلام خدمت شما من چند وقت پیش دچار یبوست شدم و خونریزی کردم از همان روز تا الان سوزش و خارش مقعد دارم پماد ام جی استفاده کردم ولی حس میکنم یک بیرون امدگی دارم و سوزش و درد .میخواستم بدان چ کار باید کرد

  پاسخ به کامران
  • clinic

   با سلام دوست عزیز، جدا از خود درمانی بپرهیزید، با خود درمانی روند درمان مناسب را به تعویق انداخته و با استفاده نادرست و غیر استاندارد داروها فقط خود را به دارو مقاوم کرده و شانس درمان دارویی و زمان طلایی جواب گرفتن از داروها را از دست می دهید، درمان مؤثر نیازمند تشخیص صحیح است و تشخیص درست فقط با معاینه بالینی و مشاهده مقعد و شرح حال دقیق بیمار حاصل می گردد، یبوست باعث عارضه ای چون شقاق مقعدی یا هموروئید در شما شده که افتراق آن بدون معاینه ممکن نیست، پس از مراجعه بر حسب میزان پیشرفت بیماری درمان لازم تجویز خواهد شد.

   پاسخ به clinic
 63. جباری

  باسلام خدمت اقای دکتر .من خانمی هستم ۲۴ساله بعد زایمانم یبوست گرفتم که منجرشدبه پارگی مقعد تحمل کردم تا ۱سال خب شدم سراغم اومد تا الان شده زخم بدی دکتر دارو داد درمان نشدم گفت باید عمل بشی منم لزعمل خیلی میترسم لطفا راهنمایی کنید یعنی میشه عمل نیاز نداشته یاشه

  پاسخ به جباری
  • clinic

   با سلام شقاق مقعدی در صورتی که به درمان دارویی پاسخ ندهد، نیاز به یک اقدام غیر دارویی خواهد داشت تا فرصت لازم برای بهبودی زخم ناحیه فرآهم شود. از طرفی در کنار درمان حتماً باید یبوست خود را کنترل نمایید، در غیر این صورت درمان بی فایده است. باید مورد معاینه قرار بگیرید و شرح حال دقیقی از داروهایی که تا به حال مصرف نموده اید، داده شود، ممکن است به تزریق بوتاکس که باعث فلج سازی عضلات ناحیه می گردد بهبود یابید. اما نظر قطعی پس از معاینه تجویز می گردد.

   پاسخ به clinic
 64. میرزایی

  با سلام مدت چند سال است درد ناحیه مقعد همراه با اختلال در هنگام دفع دارم(پخش شدن مدفع در اطراف) به چندین دکتر مراجعه نمودم ولی هنوز این درد را یدک می کشم در ضمن ممکن است با شرایط غذایی هم مرتبط باش؟

  پاسخ به میرزایی
  • clinic

   با سلام درد مقعدی می تواند دلایل مختلفی اعم از بیماری مقعد یا دنبالچه یا اسپاسم عضلانی ناحیه مقعدی داشته باشد که بررسی دقیق آن نیازمند معاینات یک تیم از متخصصین گوارش، ارتوپد، داخلی جراحی است، اگر منظورتان از پخش مدفوع بی اختیاری روده است باید تحت بررسی میزان کنترل عضلانی ناحیه و توانایی انقباض مقعد قرار بگیرید و بر حسب شدت آسیب محل تحت ورزش درمانی، فیزیوتراپی یا حتی جراحی درمان شوید.

   پاسخ به clinic
 65. زهره

  سلام آقای دکتر دختری ۱۸ ساله هستم از بچگی یبوست داشتم الان دوساله که با یبوست شدیدبعداز اجابت مزاج خیلی درد دارم ومدفوعم خونی میشه و در دوطرف مقعد زایده ی گوشتی دارم چندین دکتر رفتم که تشخیص شقاق وزخم دادن آیاممکنه بواسیر داشته باشم؟واینکه دکتر شیاف آساکول داده که اگه خوب نشدم عمل بشم.یه ذره بهتر شدم ولی نه کامل آیا باید عمل بشم خییلی میترسم

  پاسخ به زهره
  • clinic

   با سلام با توجه به سن کم تان تا جای ممکن از جراحی شما صرف نظر شده و سعی می شود تا با درمان دارویی بهبود یابید، ابتلا به یبوست شدید، شما را در معرض هر بیماری مقعدی از جمله بواسیر نیز قرار خواهد داد ولی اگر به این مشکل نیز در کنار شقاق مقعدی مبتلا بودید حتماً پزشک معالج تان در معاینه متوجه آن می شد، اگر می خواهید صد در صد درمان شوید حتی با جراحی نیز باید راه حلی برای درمان و کنترل یبوست خود بیابید، مصرف مایعات فراوان و رژیم غذایی پر از فیبر و سرشار از میوه و سبزیجات و همچنین فعالیت بدنی و تحرک تا حدودی کمک کننده است، نگران جراحی نباشید، با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و حتی بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می یابید.

   پاسخ به clinic
 66. محمدی

  حدود ۲۰ سال عمل بواسیر جزیی کردم ومشکل حل شد تا ماه رمضان امسال به بعد چند روز خونریزی کم داشتم والان خونریزی ندارم ولی سوزش ودرد در مقعد دارم و برامدگیکوچک اندازه حدود ۲ میلی دارم

  پاسخ به محمدی
  • clinic

   با سلام علی رغم امکان عود بیماری بواسیر این احتمال نیز وجود دارد که دچار یک عارضه مقعدی دیگر به نام شقاق مقعدی شده باشید. امکان اظهار نظر قطعی بدون معاینه و مشاهده محل وجود ندارد. پیش از وخیم شدن بیماری فعلی و پیشرفت آن برای دریافت درمان لازم مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 67. پرویز

  با سلام .حدودا ۱سالی میشه که با عرض معذرت در دهانه مقعدم ۲ عدد جوش خونی هست که درد اور است امان ما رو هم در اورده نمیدانم چیکار کنم

  پاسخ به پرویز
  • clinic

   با سلام دوست عزیز، به جای تحمل درد و خونریزی ناحیه به مدت یک سال می توانستید در همان مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری در جهت درمان مشکل خود مراجعه کرده و زودتر بهبود یابید، بدون معاینه در مورد ضایعه ایجاد شده نمی توان اظهار نظر نمود، شاید از نظر شما به سادگی جوش باشد ولی در معاینه نشانه ای از یک بیماری مخاطره آمیز دیده شود، بیش از این وقت را از دست ندهید و برای تشخیص و درمان و رهایی از مشکلات عدیده بیماری مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 68. شهلا

  سلام وخسته نباشید من بعد از زایمانم به مشکل در دفع برخور م به این شکل که گاهی اوقات مقعدم زخم شده ودفعم سخت وباسوزش وخارش همراه است وقتی پماد آنتی همورئید استفاده میکنم در عرض یک هفته کاملا خوب میشود اما یه مدت بعد دوباره همینطور میشم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید که من بواسیر دارم بانه؟ مشکلم چیه؟

  پاسخ به شهلا
  • clinic

   با سلام مادر عزیز احتمال وجود یک بیماری مقعدی در شما قطعی است ولی تشخیص نوع بیماری شقاق مقعدی یا بواسیر نیازمند معاینه بالینی و مشاهده چشمی یا غیر چشمی ناحیه است، نکته مهم دیگر لزوم خودداری از خود درمانی است با این کار و با مصرف عدم استاندارد داروهایی که مشخص نیست واقعاً در درمان بیماری شما تأثیر مطلوب دارند یا خیر، فقط زمان طلایی پاسخ گرفتن از درمان دارویی را از دست می دهید و نسبت به دارو مقاوم می شوید.

   پاسخ به clinic
 69. کاویانی

  سلام اقای دکتر من چند ماه پیش زخم روده داشتم کولونوسکپی کردم دکتر گفت مشکلی خاصی نداری الان بعد از شش ماه گوشت اضافی مقعد دارم ک خونریزی نداره فقط گاهی سوزش و خارش داره ایا من نیاز ب جراحی دارم؟؟

  پاسخ به کاویانی
  • clinic

   با سلام اگر ضایعه ایجاد شده دائمی بیرون زده باشد ممکن است نیاز به جراحی برای برداشت آن داشته باشید، ممکن است در همین مدت چند ماه دچار یک بیماری مقعدی جدید مانند هموروئید یا شقاق مقعدی شده باشید که مراجعه در مراحل اولیه ایجاد آن شانس پاسخ گرفتن از درمان دارویی را بالا می برد. تعلل در مراجعه نیاز به جراحی را پر رنگ خواهد کرد.

   پاسخ به clinic
 70. بابایی

  باسلام.مدتی ٢سال است که دچار ترش کردن و همچنین یبوست شدم.البته با داروی پنتوپرازول و ..ترش کردن من درمان شد ولی یبوست خفیف دارم.هنگام دفع بصورت جزئی خونریزی و سوزش و درد مقعد دارم.مقعد نیز خیلی به نظر سفت و تنگ است.در ناحیه مقعد یک نقطه خاصی درد دارد و از انجا به نواحی دیگر سرایت میکند.به نظر خونریزی از خود دیواره مقعد باشد.با داروی انتی هموروئیدو ام جی و بیسموت و …درمان نشدم.پزشکی میگوید حساسیت است دیگری میگوید هموروئید دیگری میگوید شقاق.دیگری میگوید چیزی نیست.کولونسکوپی هم شدم مشکلی نبود جز کمی التهاب در مقعد.لطفا راهنمایی کنید.تشکروسپاس

  پاسخ به بابایی
  • clinic

   با سلام بدون معاینه دقیق و تشخیص قطعی بیماری امکان پاسخ گرفتن از درمان غیر قابل انتظار است، هر مشکلی که در ناحیه مقعد پیدا کرده اید به سبب ابتلا به یبوست و وارد نمودن فشار بیش از حد به ناحیه مقعد است، حتی پس از پیدا شدن نوع بیماری و آغاز درمان لازم نیز بدون کنترل یبوست بهبود نیافته و
   بیماری شما مستعد عود مجدد است، در مرحله اول یبوست را کنترل کنید تا از طریق میزان نتیجه حاصل در جهت تشخیص بیماری قدم برداشته شود.

   پاسخ به clinic
 71. سارا

  با سلام خدمت آقای دکتر من یک بار سکس مقعدی داشتم بعد یه هفته کمی احساس میکنم گوشت اضافه اوردم و بعد سکس کمی خون داشتم آیا بواسبر گرفتم

  پاسخ به سارا
  • clinic

   با سلام بله به احتمال زیاد فشار بیش از حد وارد بر ناحیه مقعد باعث تورم عروقی ناحیه و بروز بیرون زدگی آن و همچنین خونریزی شده است، بهتر است از روابط جنسی مقعدی بپرهیزید و پیش از پیشرفت بیماری برای درمان آن مراجعه نمایید. در مراحل ابتدایی ایجاد بیماری احتمال پاسخ گرفتن از درمان دارویی بسیار بیشتر است.

   پاسخ به clinic
 72. پیمان

  با سلام مردی چهل ساله هستم الان به مدت پنج ماه هست که داره زخم فیبر مقعدی از داخل شدم چند بار به دکتر مراجعه کردم توصیه ش این بود که در وان آب گرم بشینم وپماد آنتی هموروئید استفاده کنم وشربت لا کسی ژل استفاده کنم تمام این موارد رو انجام دادم برای مدتی بهتر میشم ولی دوباره زخمم تازه میشه

  پاسخ به پیمان
  • clinic

   با سلام فیشر بیماری است که در مراحل مزمن بیماری دیگر به درمان دارویی پاسخ مثبت نداده و نیاز به استفاده از روش های غیر دارویی و حتی جراحی پیدا می کند. بهتر است برای درمان قطعی مشکل خود تحت یک معاینه بالینی دقیق تر قرار بگیرید تا با بررسی ناحیه بر اساس علت ایجاد کننده فیشر درمان غیر دارویی مناسب شرایط شخصی شما تجویز گردد.

   پاسخ به clinic
 73. سالاری

  سلام من ۲۵ سال دارم یک بار در سن ۱۸ سالگی بواسیر و شقاق داشتم که جراحی کردند در خدمت و در سن ۲۴ سالگی بدتر شدم و باز عمل کردند اما خوب نشدم هر روز یبوست دارم و حتی وقتی که راحت میرم به دسشویی باز درد و خونریزی دارم مشکل روده ی من میزنه به کمرم و لگن خیلی درد میکنه حتی فشارم هم میوفته اقای دکتر من باید چیکار کنم

  پاسخ به سالاری
  • clinic

   با سلام تا زمانی که بیماری یبوست خود را درمان و کنترل نکنید، درمان بیماری و عارضه مقعدی ایجاد شده بی فایده بوده و با چندین بار جراحی سنگین نیز بهبود نخواهید یافت، باید عادت غلط دفع مدفوع با وارد کردن فشار و زور را ترک کنید، به تغذیه خود اهمیت دهید و به مصرف مایعات، فیبر و میوه و سبزیجات روزانه خود دقت کنید. از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خود خودداری کنید و به احساس دفع مدفوع پاسخ سریع دهید. سپس برای معاینه محل و درمان بیماری مقعدی مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 74. مفدم

  چند ماهی یبوست شدید داشتم تا اینکه یه بار بسیار شدید بود طوری که نیم ساعت دستشویی بود.چهار روز بعدش هم همینطور یبوست شدید داشتم.که بعد از دفع متوجه شدم یک زایده گوشتی زده بیرون.الان باز یبوست دارم چون هفته ای یک بار دفع دارم.حتی خارج کردن باد به سختیه.انگار مقعدم چسبده و نمیزاره چیزی خالی بشه

  پاسخ به مفدم
  • clinic

   با سلام از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید. همین چند بار یبوست شدید برای تورم عروقی ناحیه مقعد و بیرون زدگی آن و احتمالاً ابتلا به بواسیر کافی بوده است، اگر به سلامت خود اهمیت می دهید، با ورزش و تحرک بدنی، مصرف مایعات فراوان و میوه و سبزی روزانه و مواد غذایی پر فیبر و خودداری از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج در جهت کنترل یبوست خود بکوشید، برای درمان بیرون زدگی و بررسی شدت آسیب بافتی نیز سریع‌تر مراجعه کنید تا حداقل با درمان دارویی بهبود یابید و نیاز به جراحی پیدا نکنید.

   پاسخ به clinic
 75. ف-ک

  سلام اقایه دکتر ببخشید من حدود ۱سال است که بواسیر دارم و شوهرم سکس از پشت علاقه داره خواستم بدونم من عملی نکردم با داشتن بواسیر میتونم سکس از پشت داشته باشم

  پاسخ به ف-ک
  • clinic

   با سلام اگر به روابط جنسی مقعدی خود با توجه به بیماری بواسیری که مبتلا هستید، ادامه دهید، مطمئن باشید دچار علایم آزار دهنده دیگر بیماری شده و حتی ممکن است کنترل ارادی مقعد خود را از دست داده و دچار بی اختیاری مقعدی گردید، همسر خود را در جریان بیماری خود قرار داده و همراه او برای درمان مشکل مقعدی خود مراجعه کنید تا متوجه در جریان شدت عارضه و عواقب آن قرار بگیرند و از خواسته خود صرف نظر کنند.

   پاسخ به clinic
 76. میرزایی

  باسلام خسته نباشید جوانی ۳۲ ساله هستم هرماهی یکبار پشتم دقیق جلوی سوراخ مقعدم دانه ای میزند که ابتدا کوچک است ولی کم کم بزرگ میشود ودرد هم دارد هر چه بزرکتر میشود دردش بیشتر میشود روم نمیشه برم دکتر جسارتن راه درمانش چبه؟

  پاسخ به میرزایی
  • clinic

   با سلام دوست عزیز، بدون معاینه و مشاهده ضایعه ایجاد شده در ناحیه مقعد نمی توان در مورد نوع درمان آن اظهار نظر نمود. از بیماری خود شرمسار نباشید زیرا این بیماری‌ها بیشتر به سبب عادات غلط زندگی به وجود آمده و در میان مردم شایع است و معاینه آن برای پزشکان کاملاً عادی است. هیچ چیز مهم تر از سلامتی نبوده و باید پیش از وخیم شدن بیماری برای درمان خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 77. دادگو

  سه ماه پیش همراه با دفع خون تازه دیدم که با مراجعه به پزشک و تجویز داروهای همورویید مشکل برطرف شد هفته پیش باز به همین مشکل خوردم و بامصرف دارو خوب شدم ولی به محض نشستن بر روی صندلی احساس سوزش و گرما در مقعد دارم در حالت ایستاده و یاخوابیده هیچ سوزش و یا دردی ندارم

  پاسخ به دادگو
  • clinic

   با سلام داروهای تجویزی در بیماری‌های مشابه را نباید خودسرانه در مشکل جدید خود استفاده کنید، ممکن است بیماری وارد مرحله دیگری از پیشرفت خود شده باشد یا این که نوع جدیدی از بیماری به وجود آمده باشد که به درمان دارویی قبلی پاسخ مناسب نداده و فقط روند درمان را کند می کند. باید دوباره مورد معاینه و بررسی دقیق مقعدی قرار بگیرید تا درمان دارویی قوی تر و حتی روش غیر تهاجمی و غیر دارویی تجویز گردد.

   پاسخ به clinic
 78. مهسان

  سلام خسته نباشیداقای دکترمن چون تازه زایمان کردم نمیشه بیام مطب من چون مریضی کورن دارم مقعدمن زیادورم داره وارداخل زخم شده خون ریزی شدیدی ودرد دارم میشه منوراهنمایی کنیداز چه دارویی استفاده کنم که زخم مقعدورم خوب بشه ودرضمن من ازهیج گونه داویی استفاده نمیکنم فقط ازقرص نیزولون یاپردنیزولون استفاده میکنم میخواستم بدونم مشکلی نداره به بچه ام شیربدم اخه وقتی به اوشیرمیدهم همش گریه میکنه

  پاسخ به مهسان
  • clinic

   با سلام به شیردهی خود ادامه دهید، گریه و ناآرامی فرزندتان دلیل دیگری داشته که باید نزد متخصص اطفال بررسی گردد، خونریزی مقعدی شدید نیاز به مراجعه به پزشک و اقدام درمانی فوری دارد با توجه به زایمان اخیر در معرض کم خونی هستید و از طرفی ممکن است دچار یک بیماری پر مخاطره گوارشی باشید، حتماً علت خونریزی باید بررسی شده و هر چه سریع‌تر درمان شروع شود، مراقبت فرزندتان را برای چند ساعت به یکی از دوستان و اقوام بسپارید و برای سلامت خود وقت گذاشته و مراجعه کنید، بدون حفظ سلامتی خود نمی توانید مراقب خوبی برای فرزندتان باشید، اگر مراجعه خود را به تعویق بیاندازید، به زودی دچار علایم شدیدتری خواهد شد که شما را مجبور به مراجعه اورژانسی می کند.

   پاسخ به clinic
 79. مریم

  با سلام خدمت آقای دکتر دختری ۲۶ ساله هستم و مجرد، من یک زائده گوشت مانند در اطراف مقعد دارم یعنی جزئی از مقعد هستش و به اندازه شاید نخود شایدم کوچتر، اما تا بحال خونریزی یا درد شدید نداشتم ولی گاهی اوقات موقع دسشوییی رفتن سوزش دارد البته گاهی اوقات بندرت ولی یبوست اکثر اوقات دارم ، میخواستم بدونم همون هموروئید هست فیشر هست با دارو خوب میشه یا نه؟ با تشکر

  پاسخ به مریم
  • clinic

   با سلام ابتلا به یبوست و عدم توجه به درمان آن باعث ایجاد یک عارضه مقعدی به نام هموروئید یا فیشر در شما شده است که با یکدیگر تفاوت دارند ولی هر دو معمولاً به دنبال یبوست شدید ایجاد خواهند شد، افتراق این دو و تشخیص نهایی بیماری شما فقط با معاینه بالینی و مشاهده مقعد امکان پذیر است، درمان پذیری مشکل شما با دارو به شدت پیشرفت بیماری بستگی دارد که در مراحل حاد به دارو پاسخ مثبت داده و در مراحل بعدی و مزمن بیماری ممکن است نیاز به جراحی پیدا کند. درمان قطعی شما فقط در کنار کنترل یبوست حاصل خواهد شد، در غیر این صورت درمان بی فایده بوده و دوباره عود می کند. ضایعه ایجاد شده اگر به صورت دائمی بیرون زده باشد نیاز به یک جراحی ساده لیزری سرپایی دارد تا اثری از آن باقی نماند.

   پاسخ به clinic
 80. طباطبایی

  سلام اقای دکتر مردی ۵۰ساله هستم ۶سال است که نیمه اسهال هستم وخارش مقعد دارم درقسمت سمت چپ مقعد تورم وسوزش ونفق شکم دارم که حتی امکان نشستن را ازمن گرفته است دراین مدت فقط با کپسول چرک خشک کن به سر برده ام ودرضمن لکه خون هم گاهی اوقات در لباسم ر دیده ام وباعث تیر کشیدن اندازه سرسوزن است ودر ادرارم ترشح هم وجود دارد لطفا من رو راهنمایی کنید

  پاسخ به طباطبایی
  • clinic

   با سلام ابتلای مکرر به بیماری اسهال در شما باعث وارد شدن فشار بیش از حد حین اجابت مزاج به دیواره مقعد و با احتمال فراوان ایجاد ترک بافتی و در نتیجه به سبب عدم پیگیری به موقع باعث زخم مقعدی ناشی از فیشر شده است. البته طی معاینه مقعدی نظر قطعی و دقیق اعلام خواهد شد. ترشحات ادراری خود را باید نزد متخصص اورولوژیست پیگیری کنید که احتمال دارد به سبب یک عفونت جنسی ایجاد شده باشد. از خود درمانی به خصوص مصرف داروی آنتی بیوتیکی خودداری کنید زیرا بدن به دارو مقاوم شده و در آینده دیگر پاسخ مؤثر به دوزهای عادی دارو نخواهد داد. اولین اقدام درمانی شما بررسی علت ابتلا به اسهال و سپس ارائه درمان لازم در جهت کنترل آن بوده و سپس بیماری مقعدی بر حسب شدت آسیب بافتی تحت درمان دارویی یا جراحی قرار خواهد گرفت.

   پاسخ به clinic
logo