پیشگیری از بواسیر یا هموروئید با تصحیح سبک زندگی و سلامت گوارش

پیشگیری از بواسیر یا هموروئید

بهترین راهکار قبل از درمان هر بیماری، پیشگیری از وقوع آن است. بواسیر یا هموروئید اغلب ناشی از سبک زندگی غلط است، پس از جمله بیماری هایی است که می توان با چند راهکار ساده از آن پیشگیری نمود. مهمترین راهکارهایی که برای پیشگیری از  بواسیر پیشنهاد می شود، به این شرح است :

سلامت دستگاه گوارش و جلوگیری از یبوست

یکی از مهمترین علت های بروز هموروئید ابتلا به یبوست است، که با مشکلات دستگاه گوارش و تغییرات عادات اجابت مزاج در ارتباط است. یبوست طولانی مدت و خروج مدفوع سفت آسیب زیادی را به رکتوم وارد می کند.  این مشکل با انجام چند روش زیر قابل پیشگیری است :

رعایت رژیم پر فیبر

فیبر یکی از مواد مغذی و مورد نیاز برای بدن است. بدن انسان قابلیت هضم و جذب فیبر را ندارد. در نتیجه فیبر در روده ها تجمع کرده و موجب افزایش حجم مدفوع می شود که این امر در درمان یبوست تاثیرگذار است. از خوراکی های دارای فیبر می توانیم به انواع میوه ها، سبزیجات و حبوبات اشاره کنیم.

مصرف آب کافی

مصرف کافی آب و مایعات با نرم نمودن مدفوع و بهبود حرکات روده در درمان یبوست تاثیرگذار است. از همین روی یکی از موارد مهم در درمان هموروئید مصرف کافی آب و مایعات حداقل به میزان ۸ لیوان در طول روز است.

مصرف با احتیاط ملین ها

زیاده روی در مصرف ملین  می تواند عاملی برای تشدید بیماری باشد. دسته ای از ملین ها هستند که به جای تشویق بدن به هماهنگ کار کردن، با شبیه‌ سازی فعالیت‌های فیزیولوژیکی موجب تحریک انقباض روده شده تا محتویات آن را حرکت دهد.این عمل می تواند فشار وارده بر هموروئید را افزایش داده و موجب تشدید اوضاع شود.

 انجام به موقع اجابت مزاج

تاخیر در اجابت مزاج می تواند عاملی برای تشدید اوضاع باشد. زیرا زمانی که مدفوع به مدت طولانی در رکتوم باقی می ماند، آب خود را از دست داده و سفت می شود. همین امر موجب پدید آمدن یبوست شده که عروق مقعد را تحریک کرده و باعث بواسیر می شود. پس لازم است هیچ گاه در نیاز به اجابت مزاج تاخیر ایجاد نکنید.

خودداری از زور زدن هنگام اجابت مزاج

زور زدن در هنگام دفع میتواند عاملی برای بواسیر شود. زور زدن در توالت فشار بسیار زیادی را به عروق این ناحیه تحمیل نموده و موجب تورم آنها می شود. پس لازم است به شدت از این عمل پرهیز نمایید.

ورزش و فعالیت جسمی خود را افزایش دهید

ورزش و فعالیت جسمی از راه مناسب می تواند در پیشگیری از بواسیر تاثیرگذار باشد. زیرا انجام ورزش می تواند حرکات روده را بهبود بخشد و به علاوه فعالیت و ورزش مانعی برای نشستن های طولانی مدت و فشار وارده بر لگن است. اما انجام ورزش های سنگین نظیر وزنه برداری برای این افراد توصیه نمی شود، زیرا می تواند فشار زیادی را به عروق این ناحیه از وارد آورد. بهترین ورزش های مناسب برای افرادی با سابقه هموروئید یوگا، شنا و یا قدم زدن است.

تصحیح سبک زندگی

تصحیح سبک زندگی در پیشگیری از بواسیر

رعایت برخی از نکات کلیدی در زندگی می تواند به شدت بر پیشگیری و درمان هموروئید موثر باشد. برخی از این نکات عبارتند از :

  • هرگز از دستمال توالت های زبر و خشن استفاده نکنید
  • از نشستن ها و ایستادن طولانی مدت بپرهیزید.
  • اجسام سنگین را جابه جا و یا بلند نکنید.
  • مصرف دستمال مرطوب های معطر را فراموش کنید.
  • از استعمال دخانیات بپرهیزید.
2 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
شهروردی

به نظرم بهترین کار نوشیدن آب و خوردن غذاهای فیبرداره من بعد از عمل بواسیرم این کارو ادامه دادم که خیلی به تنظیم رژیم غذاییم کمک کرد

تلفن : ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ - ۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴
تماس واتساپ اینستاگرام