banner
آذر ۱۸, ۱۳۹۵

بیماری بواسیر یا هموروئید چیست؟ و علل بروز این بیماری

علل بروز بواسیر یا هموروئید

احتمالاً کلمه‌ی بواسیر یا هموروئید بسیار به گوش‌تان خورده است. این کلمه بسیاری از افراد را به یاد مشکلات جسمی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌‌هایشان در سنین پیری می‌اندازد، اما بر خلاف تصور عموم این بیماری از سنین جوانی شروع می‌شود. این اختلال خاموش ممکن است بدون بروز نشانه‌های واضحی در بدن فرد به وجود آید و حتی در صورت ظهور علایم نیز به دلیل جوانی و بی‌توجهی فرد به آن‌ها، سال‌ها از نظر فرد مخفی بماند. در ادامه با بیماری بواسیر یا هموروئید و دلایل ایجاد آن مطلع خواهید شد تا در صورت بروز این بیماری نسبت به درمان آن اقدام کنید.

 

بیماری بواسیر یا هموروئید چیست؟

بیماری بواسیر یا هموروئید چیست؟

بیماری بواسیر با نام علمی هموروئید به صورت تورم و التهاب مویرگ‌های موجود در خروجی دستگاه گوارش یعنی مقعد بروز می‌کند. دیواره‌ها‌ی درونی مقعد چهار سانتی‌متر انتهایی روده‌ی بزرگ به دلیل داشتن خاصیت ارتجاعی و عملکرد دریچه‌ای آن از رگهای بالشتکی با دیواره‌های حساس تشکیل شده است . مویرگ‌های بخش ‌انتهایی دستگاه گوارش که موظف به مراقبت از کانال مقعد هستند، در هنگام دفع مدفوع خشک دچار کشش و ملتهب خواهند شد. کشیدگی دیواره‌ی سیاهرگ‌ها با کاهش توان انقباضی مانع پمپاژ خون به سمت نواحی بالاتر و بازگشت آن به قلب می‌شوند. بنابراین هر عاملی که مانع بازگشت خون داخل این عروق مخرج به قلب شود سبب افزایش فشار داخل این سیاهرگهای دهانه مقعد شده و سبب گشاد شدن وپیچ در پیچ شذن این عروق خواهد شد که به آن بواسیر یا هموروئید گفته میشود.

بواسیر یا هموروئید دربین چه افراد و سنینی بیشتر شایع میباشد؟

 

بواسیر یا هموروئید دربین چه افراد و سنینی بیشتر شایع میباشد؟

به طور کلی بیماری بواسیر یا هموروئید در نیمی از افراد بالای ۵۰سال در جامعه شایع میباشد که فقط برخی از آنها دارای نشان و علامت میشوند، البته به این مفهوم نیست که جوان ترها در خطر ابتلا به این بیماری نباشند. دربین مردم جامعه افراد چاق، خانمهای باردار و حتی ورزشکاران و افرادی که نسبت به بلند کردن اجسام سنگین اقدام میکنند بیشتر از سایر مردم در خطر ابتلا به بواسیر یا هموروئید هستند.

علت بروز هموروئید چیست؟

با وجود مشخص نبودن دلیل قطعی بیماری هموروئید، پر واضح است که عدم پایبندی به برخی اصول تغذیه‌ای و سبک زندگی نادرست در به وجود آمدن آن بی‌تأثیر نیست که لیستی از آن‌ها عبارت است از:

 • عدم مصرف روزانه‌ی آب به میزان کافی: کم‌آبی بدن باعث سفت و سخت شدن مدفوع درون روده‌ها خواهد شد به صورتی که مدفوع سخت به سختی درون روده حرکت کرده و در سطح دیواره‌های درون کانال مقعد خراش ایجاد می‌کند.
 • مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل: الکل باعث ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه گوارش می‌شود.
 • مصرف ناکافی میوه و سبزیجات: مصرف ناکافی میوه و سبزیجات و مواد غذایی حاوی فیبر منجر به کاهش سرعت حرکت مواد غذایی درون روده‌ها و ایجاد یبوست در فرد می‌شود.
 • اضافه‌وزن: چاقی و اضافه وزن علاوه بر ایجاد کم تحرکی در فرد و کاهش سرعت حرکات روده‌ای، فشار بیشتری را بر ناحیه مقعد وارد می‌کند.
 • فعالیت‌های بدنی سنگین و نادرست: ورزش‌های سنگینی که به شیوه‌های غیر اصولی با وارد کردن فشار زیاد بر بدن انجام می‌شود به خروجی دستگاه گوارش و کف لگن آسیب وارد می‌کند.
 • پرهیز از فعالیت بدنی و زندگی ماشینی: کم‌تحرکی و عادت به زندگی‌های ماشینی فعالیت دستگاه گوارش را کم می‌کند.
 • باقی ماندن طولانی مدت در وضعیت ایستاده یا نشسته: شغل‌های نشسته امروزی مانند کارمندی یا رانندگی در مسافت‌های طولانی با تحت فشار قرار دادن مقعد زمینه‌ساز بیماری بواسیر هستند.
 • حمل وسایل سنگین و بیشتر از توانایی جسمی فرد: بلند کردن اجسامی با وزنی بیش از حد نرمال توان فیزیکی بدن فرد به عضلات کف لگن از جمله کانال مقعد آسیب می‌رساند.
 • ازدیاد فشار شکمی با سرفه‌های شدید و مکرر: با سرفه فشار ناحیه‌ی داخل شکم افزایش می‌یابد و با هر بار تکرار شدن آن عضلات کف لگن نیز تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.
 • زور زدن هنگام دفع مدفوع: اجابت مزاج با زور عضلات ناحیه‌ی مقعد را بیش از حد کشیده و تحریک می‌کند.
 • رابطه‌ی جنسی مقعدی: به دلیل دریچه‌ای بودن عضلات ناحیه مقعد و بسته بودن آن در مواقع عادی، هنگام نزدیکی مقعدی آلت تناسلی با زور و فشار آن را باز می‌کند، همین فشار عضلات و اعصاب آن را تضعیف و کنترل بر دریچه را کم می‌کند. تکرار رابطه‌ی جنسی مقعدی دیواره‌ی عروقی این ناحیه را نیز نازک و تحریک می‌کند.

بیماری هایی که ممکن است به بواسیر یا هموروئید منجر شوند

 • تجربه‌ی اسهال و یبوست‌ مزمن: ممکن است آسیب در دریچه مقعد هنگام خروج سریع مدفوع در هنگام اسهال با ایجاد اصطحکاک یا خروج کند و به سختی آن حین یبوست با ایجاد فشار به وجود آید.
 • اختلالات کبدی: مشکلات کبدی با ایجاد اختلال در روند طبیعی فعالیت دستگاه گوارش می‌تواند زمینه‌ساز هموروئید شود.
 • کانسر کولون(سرطان قسمتی از روده بزرگ): سرطانی شدن قسمت‌هایی از روده مانع حرکات روده‌ای و ایجاد مشکلاتی در هضم و دفع مدفوع می‌شود.
 • پارگی مقعد هنگام برش عضلات کف لگن در زایمان سخت: در برخی زایمان‌های سخت برای کمک به خروج سر نوزاد، نیاز به برش‌های عمقی‌تر در ناحیه‌ی کف لگن است، بی‌احتیاطی حین برش می‌تواند عضلات ناحیه‌ی مقعد را نیز درگیر و به آن آسیب بزند.
 • ضعف عصبی عضلانی دریچه مقعدی به علت کهولت سن: ممکن است با بالا رفتن سن کنترل عصبی عضلانی فرد بر ناحیه‌ی مقعد کم شود و کنترل فشار وارد بر آن از توان فرد خارج گردد.
 • بارداری: بارداری نه تنها به دلیل تغییرات هورمونی مؤثر بر دستگاه گوارش و ایجاد یبوست، بلکه به دلیل فشار ناشی از بزرگی شکم و رحم باعث تحریک ناحیه‌ی مقعد می‌شود.
 • اختلالات روحی و روانی: مشکلات و بیماری‌های روحی مانند افسردگی نه تنها روح بلکه جسم فرد را تحت تأثیر کم‌توجهی و آسیب قرار می‌دهد.
 • اعتیاد به مواد مخدر: مواد مخدر از جمله تریاک با برهم زدن عملکرد صحیح دستگاه گوارش و ایجاد یبوست فرد را مستعد هموروئید می‌کند.
 • مصرف برخی داروها: اختلالات گوارشی ناشی از عوارض برخی داروها نیز فرد را در معرض آسیب بواسیر قرار می‌دهد.

نکته: یبوست‌های مزمن به صورت دفع ناکامل مدفوع و چند روز در میان با ایجاد فشار در عضلات دریچه‌ای ناحیه‌ی مقعد باعث اختلال در حرکت یاری‌دهنده ماهیچه‌های صاف راست روده‌ی این ناحیه به عروق آن شده و بدین گونه زمینه را برای ابتلا به هموروئید فرآهم می‌کنند. بسته به میزان فشار وارد شده حین عمل دفع و تعداد دفعات تجربه‌ی یبوست‌های سنگین و آزاردهنده، آسیب وارده به عروق ناحیه‌ی مقعد شدت می‌یابد. با هر بار تکرار شدن اجابت مزاج‌های طولانی و سخت، اختلال در عملکرد دریچه انتهایی روده‌ و آسیب عروقی بیشتر و بیماری در فرد پیشرفته‌تر خواهد شد. در نهایت فرد زمانی متوجه جراحت کانال مقعد خود خواهد شد که نشانه‌هایی چون درد و خونریزی ظاهر شود.
بیماری هموروئید می‌تواند با علایم و نشانه‌های متفاوتی در هر فرد بروز کند. توجه به موقع به نشانه‌ها و پیگیری فوری آن‌ها بهترین راه‌کار درمانی این بیماری است. به دلیل آسیب دیدن ناحیه‌ی مقعدی در این بیماری دور از ذهن نیست که در ۹۹ درصد موارد کسی جز خود فرد متوجه آن نخواهد شد. اگرچه نمی‌توان این توقع را از کودکان یا افراد عقب‌مانده داشت ولی در آنان نیز والدین یا اطرافیانی هشیار می‌توانند در آگاهی به موقع از آن مفید باشند.

خطر بروز همورئید در بین افراد شاغل

بروز همورئید در بین افراد شاغل

هر حرفه‌ای دارای مزایا و معایب مربوط به خود است. کار بخش مهمی از زندگی هر کس است که می‌تواند حس خوبی از مؤفقیت را به ارمغان بیاورد. با این وجود نوع خاصی از مشاغل و عادت‌های غلط رفتاری در محیط کار نیز ممکن است به مشکلات غیر قابل پیش بینی منجر شود و بیماری همورئید یکی از آن‌ها است. به طور کلی، هر کاری که شامل موارد زیر باشد عامل خطر برای ابتلا به بیماری هموروئید محسوب می‌شود. این عوامل خطر عبارت‌تند از:

 • باقی مانده به حالت نشسته به مدت طولانی و به طور مداوم: عمدتاً مشاغل اداری و یا کسانی است که به مدت طولانی در پشت یک میز یا در مقابل کامپیوتر قرار می‌گیرند، به همراه رانندگان اتوبوس، کامیون و حتی خلبانان در این گروه قرار می‌گیرند. باقی ماندن برای مدت طولانی به حالت نشسته، گردش خون را در اندام تحتانی دشوارتر می‌کند. این افراد به منظور پیشگیری از ابتلا به بواسیر باید عادات طبیعی استفاده از پله به جای آسانسور، پیاده روی کوتاه مدت قبل و بعد از کار و تغییر وضعیت بدن هر دو ساعت یک بار را در خود تقویت کنند.
 • باقی مانده به حالت ایستاده به مدت طولانی و به طور مداوم: این حالت عمدتاً مربوط به حرفه‌هایی است که شانس زیادی برای نشستن ندارند مانند کارگران، پیشخدمت‌ها، آرایشگران و فروشندگان و غیره. ایستادن طولانی نیز دارای اثرات منفی بر عضلات و اسکلت فرد و همچنین بر روی عروق و گردش خون است. توصیه می‌شود در حین کار حالت پاها عوض شده و با ایستادن بر روی انگشتان پا یا تغییر وزن و سنگینی خود بر روی هر پا هر دو الی سه دقیقه مانع آسیب‌های احتمالی شوند.
 • فعالیت‌های شدید فیزیکی و سنگین: کارکنان انبارها و بنادر هر دو متعلق به این گروه هستند. فعالیت فیزیکی ناگهانی و شدید می‌تواند فشار روی عروق خونی رکتوم را افزایش دهد. بنابراین توصیه می‌شود به درستی تمام حرکات بدنی را انجام دهند. همچنین پیشنهاد می‌‌شود که با ورزش مناسب کف لگن و عضلات اطراف اندام‌های لگنی (مثانه، واژن و رحم …) را تقویت کنند.
 • سطوح بالای استرس و تنش محیط کار: استرس می‌تواند به راحتی بر عملکرد بدن از جمله حرکت روده تأثیر بگذارد. افرادی که دارای مشاغلی هستند که نیاز به صرف زمان طولانی دارد، ممکن است نیاز به توالت را به تعویق بیندازند و با این کار خطر ابتلا به یبوست و در نتیجه بواسیر را در خود افزایش دهند. بنابراین لازم است تا با مذاکره با مسئولین محیط کاری خود حتماً وقتی را برای استراحت و دستشویی در محیط کار در نظر بگیرند.

ارتباط بین سرطان و بواسیر(هموروئید)

بواسیر یا هموروئید هرگز سبب ایجاد سرطان نمیشود اما چون امکان همزمان آن وجود دارد در تمام موارد خاص در بالای ۴۰سالگی بخصوص اگر علامت اصلی فرد خون ریزی باشد جهت تشخیص دقیق ورد نمودن احتمال سرطان کلونوسکپی و رکتوسیگموئیدسکپی لازم است در ضمن بواسیر سبب خون ریزی سیاه رنگ نمیشود

هموروئید یا بواسیر در کودکان

هموروئید یا بواسیر در کودکان

هموروئید یک وضعیت پزشکی کاملاً رایج است. هموروئید بیماری است که بر مردان و زنان تأثیر می‌گذارند و تخمین زده می‌شود که نیمی از جمعیت جهان در سن ۵۰ سالگی به آن مبتلا می‌شوند. از آن‌جایی که هموروئید به عنوان یک بیماری پیری شناخته می‌شود و در افراد مسن شایع‌تر است، اکثر افراد از احتمال ابتلا هموروئید در کودکان آگاهی ندارند. به گفته انجمن جراحان کولون آمریکایی، میلیون‌ها آمریکایی در سنین مختلف مبتلا به هموروئید هستند.

علایم بیماری هموروئید در کودکان

بعضی از کودکان، تورم عروق خونی را در داخل و اطراف مقعد و رکتوم تجربه می‌کنند. هموروئید اغلب باعث خونریزی حین اجابت مزاج و همچنین خارش، حساسیت و درد در اطراف دریچه مقعد می‌شود. یک کودک مبتلا به هموروئید ممکن است پس از اجابت مزاج در کاغذ توالت خون ‌ببیند. بنابراین اگر فرزندتان از خارش و سوزش در ناحیه مقعد شکایت کند، نباید هموروئید را به عنوان یک علت احتمالی نادیده بگیرید.

علل بواسیر یا هموروئید در کودکان

عوامل مختلفی می‌توانند باعث ایجاد هموروئید در کودکان شوند. نشستن کودک روی سطوح سخت یکی از این عوامل است. اما هموروئید در کودکان معمولاً به سبب یبوست ایجاد می‌شود. رژیم غذایی نامناسب وعدم تحرک می‌تواند مدفوع کودک را خشک و سفت کند، بنابراین عبور و دفع آن مشکل شده و عمل اجابت مزاج دشوار می‌شود. همانند بزرگسالان، این مشکل در کودکان باعث ایجاد آسیب در عروق رکتوم و ناحیه مقعد خواهد شد.

درمان بواسیر یا هموروئید در کودکان

درمان هموروئید در کودکان می‌تواند یک چالش باشد، زیرا اکثر داروهای ضد واریسی و درمان‌های موجود امروزه برای بزرگسالان تهیه شده است. بنابراین طیف گسترده‌ای از داروهای درمانی هموروئید برای بزرگسالان در داروخانه‌ها موجود است.
به طور کلی درمان‌های طبیعی امن‌ترین راه برای درمان هموروئید در کودکان است. مؤثرترین روش درمان تغییر رژیم غذایی کودک و اصلاح عادات رفتاری و سبک زندگی است. از آن‌جا که یبوست بزرگترین علت هموروئید در کودکان است، احتمالاً کنترل یبوست مهمترین راه برای جلوگیری از هموروئید در کودک است. اضافه کردن فیبر و مایعات حدود هشت لیوان روزانه به رژیم غذایی کودک اولین گام برای جلوگیری از یبوست است. مصرف برخی از نوشیدنی‌ها مانند آبمیوه و انواع توت‌ها، آب نارنگی و آب انار گزینه‌های خوبی هستند. یکی از روش‌های اصلاح عادت‌های رفتاری کودک توجه به ورزش و فعالیت بدنی منظم کودک است تا به جلوگیری از یبوست و هموروئید کمک کند. ورزش می‌تواند سلامت کلی کودک و همچنین سلامت روده را بهبود بخشد.بهتر است به کودک خود آموزش دهید تا به محض احساس نیاز به دفع مدفوع به دستشویی رود و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج بپرهیزد. از طرفی او را تشویق کنید تا زمان کمتری در دستشویی صرف کند و از زور زدن حین اجابت مزاج بپرهیزد. روش‌های درمانی مناسب برای کنترل هموروئید کودک که والدین باید به ان‌ها توجه کنند عبارت‌اند از:

 • حمام روزانه‌ی کودک با آب گرم و سپس خشک نمودن محل، شستشو محل مقعد با صابون می‌تواند هموروئید را تحریک کند؛
 • حمام آب گرم نشسته در لگن به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دو تا سه بار و سپس خشک نمودن محل
 • آموزش روش صحیح خشک نمودن یا تمیز کردن مقعد بعد از اجابت مزاج به کودک و استفاده از دستمال مرطوب و نرم
 • کمپرس یخ برای تسکین درد مقعد کودک
 • مصرف دوز مناسب استامینوفن برای کنترل درد مقعد کودک
 • مصرف داروهای ضد هموروئید بدون نسخه مخصوص کودک با نظر پزشک

چنانچه هموروئید در عرض دو هفته بهبود نیافت یا خونریزی شدید رخ داد حتماً با پزشک تماس گرفته شود. در موارد شدید بیماری که با این روش‌ها کنترل نمی‌شود، معمولاً جراحی توصیه خواهد شد و از آن‌جایی که کودک در سن رشد است، روش باند لاستیکی برای از بین بردن هموروئید کودک پیشنهاد نخواهد شد.

شدت بیماری همورویید در کودکان

اگر چه عود هموروئید در کودکان شایع نیست، اما می‌تواند رخ دهد، بنابراین توجه به نشانه‌های بیماری و مراقبت از کودک مهم است. برای احتیاط، هر نشانه‌ای از یبوست باید جدی گرفته شود و بلافاصله به آن پاسخ داده شود تا منجر به ایجاد دوباره‌ی هموروئید در کودک نشود.
منبع:Hemorrhoid

Save

پرسش و پاسخ
 • سلام من بیست سال سن دارم نزدیک چند سال است لکه ای تیره رنگ در دهانه خارجی مقعدم وجود دارد نه درد دارد نه خونریزی کمی هم برجسته است ایا خطر ناک است

  • با سلام
   برای تشخیص خطرناک بودن یا نبودن آن لازم است حتما تحت معاینه و مشاهده عینی قرار بگیرید احتمال دارد که دچار بیماری مقعدی زگیل شده باشید که در صورت وجود آن حتما باید تحت درمان قرار گرفته و اقدامات درمانی لازم را انجام دهید زیرا این بیماری و ویروس می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به بیماری مقعدی ای مهلک سرطان باشد

 • سلام. من بواسطه دو چیز عموما دچار بواسیر میشوم یکی سرما و دیگری اسهال است. که البته در مورد اسهال دردناک و غیر قابل تحمل است. لطفا باید چکار کنم؟

  • با سلام
   ابتدا باید مراقب رژیم غذایی خود باشید تا دچار اسهال و دفع مکرر مدفوع نشده سپس برای بررسی وضعیت ناحیه و دریافت درمان مناسب آن اقدام کنید در صورتی که در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری هموروئید باشید شانس بهره بردن از درمان‌های ساده و دارویی و حداقل را خواهید داشت.

  • با سلام
   احساس درد در ناحیه مقعد می تواند به سبب ابتلا به انواع بیماریهای مقعدی هموروئید شقاق و یا گرفتگی عضلانی دریچه مقعد بروز کرده باشد لازم است تا برای تشخیص آن حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شوید تا قبل از به وجود آمدن علایم و عوارض دیگر تحت درمان مناسب قرار بگیرید با نشستن در لگن آب گرم روزی سه بار هر بار به مدت یک ربع ساعت و یا کمپرس گرم می توانید درد ناحیه را کنترل کنید.

 • سلام جناب دکتر
  من در ناحیه مقعد یک بیرون زدگی خیلی کوچک دارم که اصلا درد و خارش و … نداره
  ولی زمانی که در دستشویی مینشینم
  به اندازه ضخامت یک سوزن خون به کاسه توالت به مدت حدود ۱ دقیقه میپاشه و بعد کاملا قطع میشه یه مدت پماد آنتی هموروئید استفاده کردم خوب شدم
  ولی بعد از یکی دو ماه دوباره شروع شده
  لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  • با سلام
   شما احتمالا به بیماری هموروئید مبتلا بوده که اگر به موقع برای درمان آن اقدام نکنید بیماری پیشرفت کرده می‌تواند منجر به بروز علایم دیگری چون درد خارش سوزش در ناحیه شود بنابراین به سلامت خود اهمیت داده برای دریافت درمان مناسب آن حضوری مراجعه کنید لازم است تغییراتی در شیوه زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کرده از عوامل محرک تشدید بیماری نیز دوری کنید.

 • لبه مقعد حالت غده ای در آمده که تا چند سانت داخل مقعد حس میشه زمان خروج مدفوع کمی بیرون میاد دردناکه ودوباره داخل میره لبه هاش ازبیرون حس میشه استرس برداشتم ۳۲ سالمهوضیت مالی خوبی هم ندارم چیکار کنم

  • با سلام
   نگران نباشید احتمالاً دچار بیماری مقعدی هموروئید شده باشید اما برای تشخیص قطعی آن و دریافت درمان مناسب باید حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شوید در صورت مراجعه فوری شانس بهره بردن از درمان‌های ساده و حداقلی را دارید ولی اگر در روند درمان خود تغییر ایجاد کنید ممکن است که نیاز به جراحی پیدا کنید

 • با سلام آقای دکتر نزدیک یک سال است خونریزی مقعدی دارم اوایل کمتر بود ولی حالا شدید تر شده خون از مدفوع جدا است زائده ای به اندازه عدس هم در بیرون مقعدم هست آن هم بدون درد وزخم است دردی هم ندارم یبوست هم دارم مدفوع به تازگی به صورت روبانی باریک واسهال مانند است ولی تغیر رنگ نداردباد شکم مخصوصا صبح ها خیلی دارم .آقای دکتر من قبلا هم مزاحم شما شدم می خواهم بدانم آیا تشخیص شما برای من هموروئید است یا چیز دیگری است بگویید چون در شرایطی هستم که نمی توانم به پزشک مراجعه کنم خداوند به شما عمر با عزت عطا بکند

  • با سلام
   از روی علایم و بدون معاینه بالینی امکان تشخیص قطعی بیماری وجود ندارد ولی با توجه به توضیحات احتمال ابتلا به هموروئید زیاد است اما لازم است برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و سخت شدن مراحل درمان هر چه زودتر حضوری مراجعه شود و نگران نباشید امروز با کمک روشهای نوین لیزری نیاز به انجام جراحی های سخت و گسترده نبوده با کمک این روش سرپایی درمان شده می‌توانید به خانه بازگردید
   و زندگی عادی روزمره خود را بدون نیاز به مراقبت و حمایت دیگران آغاز کنید.

 • سلام

  من چند ماه اخر حاملگی ام هر بار که دستشویی میرفتم هنگام اجابت مزاج احساس میکردم انتهای روده ام میاد بیرون و بعد از ان با انگشت داخل میکردم نه دردی داشتم نه خونریزی فقط در حین دفع بیرون میامد. اگر کمی زور میزدم بیشتر میامد بیرون . عمل سزارین شدم بعد عمل به علت مدفوع خشک یک زخمی توی مقعدم ایجاد شده که خیلی درد ناک است و نمیتوانم بشینم نا گفته نمانه که من همش اناناس و پاپایا میخورم در کل یبوست ندارم ولی به علت گاز زیاد روده ابتدای مدفوعم خشک است و هر بار عبور زخم تازه میکند و هنوز هم بعد زایمان انتهای روده ام میاد بیرون که کمی نسبت به قبل کمتر میاد چی کار کنم ؟ واقعا موندم من بچه کوچیک دارم و از طرفی توی کشوری هستم که زبان اینها نمیفهم اگر میشه اقای دکتر یک دارویی بگید من از داروخانه تهیه کنم . توی اینترنت سرچ کردم که باید جراحی بشه ولی تازه زخم سزارینم بسته شده کمکم کنید .

  • با سلام
   امکان تجویز دارو از طریق فضای مجازی بدون ویزیت حضوری شما و تشخیص قطعی بیماری وجود ندارد اما به نظر می رسد که به بیماری هموروئید مبتلا بوده و هم دچار بیماری فیشر شدید که اگر طی ۴ الی ۸ هفته ابتدایی ابتلا به بیماری فیشر برای درمان آن اقدام نکنید شانس بهره بردن از درمان‌های دارویی را از دست خواهید داد و نیاز قطعی به جراحی پیدا خواهید کرد بنابراین هرچه زودتر قبل از پیشرفت بیماری برای درمان خود به مرکز درمانی مراجعه کنید و آن را پیگیری نمایید و مراقب باشید دچار دفع مدفوع سخت و زورکی نشوید از مواد غذایی ملین و پر فیبر میوه سبزیجات آلو گلابی انجیر خشک استفاده کنید مایعات فراوان بنوشید روغن زیتون به غذا اضافه کنید از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع بپرهیزید و به محض نیاز به اجابت مزاج خود را به دستشویی برسانید پیاده روی منظم داشته باشید.

 • سلام خسته نباشید رشاد هستم
  تقریبا یکماه میشود که از درد مقعدی زیاد رنج میبرم که این درد فکر میکنم از ناحیه تحتانی مقعد هست و هیچ چیزی از بیرون دیده نمیشود ولی از داخل درد زیاد دارم و به اندازه یک نخود در داخل جداره مقعد تورم ایجاد شده موقع دست زدن سخت معلوم میشود و برآمدگی ندارم من مشکل یبوست داشتم سال ها و زیاد نشسته بودم به توالت و کارم اداری هست روی صندلی زیاد نشسته هستم بیست و چهار ساله هستم موقع دفع مدفوع اگر از آب خیلی گرم استفاده کنم راحت تر هستم ولی خارش و درد زیاد دارم من مسکن هم برای درد برام تاثیر نداره چون مدت زیادی میشه ترمادل مصرف میکنم حدود ده سال در روز صد میلی نمی دونم تاثیر استفاده از اونه یا از نشستن زیاد یکبار هم که خون خودمو چک کرده بودم فک کنم مشکل کبدی داشتم چون فاسفیت کبدی ام میزان نبود و خیلی تفاوت داشت ممنونم از شما و بابت توجه شما جهانی سپاس اگر راهنماییم کنید زیاد خوشحال میشم

  • با سلام
   بدون معاینه بالینی شما امکانات تشخیص صحیح وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتی که دادید می‌توان احتمال داد که دچار بیماری مقعدی همورویید به سبب ابتلا به بیماری یبوست در طولانی مدت شده باشید باید تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید از نشستن مداوم و بی وقفه بپرهیزید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید به محض نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید پیاده روی کنید مایعات مواد غذایی پر فیبر میوه سبزیجات آلو و انجیر خشک استفاده کنید روغن زیتون به غذا اضافه کرده و دستشویی خود را نگه ندارید همچنین برای بررسی آسیب وارد به مقعد مراجعه کنید تا قبل از از دست رفتن شانس بهره بردن از درمان‌های ساده تحت درمان مناسب و کوتاه مدت قرار بگیرید.

 • سلام وخسته نباشید
  من چندروزی دچار اسهال شده ام و هنگام دفع مدفوع خونریزی دارم البته بعداز دفع ممنون میشم راهنماییم کنید

  • با سلام
   ابتدا به یبوست و دفع مدفوع پرفشار می‌تواند باعث ایجاد آسیب در دیواره مقعد و خونریزی ناحیه شده باشد البته برخی بیماری های گوارشی نیز می‌توانند با خونریزی مقعدی همراه باشند به هر حال برای بررسی علت اسهال و خونریزی باید حضوری مراجعه کرده تحت بررسی بالینی و انجام بررسی‌های دقیق آزمایشگاه قرار بگیرید تا قبل از بروز علایم و عوارض آزاردهنده دیگر تحت درمان قرار گرفته سلامت خود را بازیابید حتماً مایعات مصرفی خود را افزایش دهید

 • با سلام خدمت اقای دکتر
  ممنون از زحمات و خدمت شما به بشریت و درمان بیماری

  خواهرم. ۳۵ سالشونه بیرون زدگی داشتن که با عمل جراحی و لیزر درمان کردن الان حدود
  ۲ماه بعد از خونریزی و دردشون کم شده ولی روز به روز بی اختیاریشون بیشتر میشه و نمی تونن جلوی گاز معده شون رو بگیرین. این مسئله خیلی ناراحتشون کرده طوری که هر روز گریه و ناله می کنه دکتر خودشون که رفتیم گفتن ورزش مقعد انجام بدین که اینکارو انجام دادن یک ماه بعد عمل خونریزی کردن بعد دوباره به دکتر مراجه و گفتن فعلا ورزش نکنند الان ایشون خواستم بدونم این مشکل بی اختیاریشون قابل حله به مرور زمان ایا امکان داره با عمل بافت ماهیچه ای اون ناحیه اسیب جدی دیده باشه و راه درمانی براش نباشه

  • با سلام
   نگران نباشید معمولاً با کمک ورزشهای کف لگن درجاتی از بی اختیاری برطرف شده و در اختیار ناحیه مقعد خود را پیدا خواهد کرد اما برای برای وضعیت ایشان و راهنمایی بیشتر لازم است حضوری مراجعه کنید.

 • سلام بنده ۲۷سال سن دارم و الان مدت یک هفتست که درمقعدم با اندازه نصف نخود مثل جوش بزرگی دراومده حالا اگه میشه لطفا راهنماییم کنید که از چه دارو یا روش خاصی استفاده کنم.
  با تشکر

  • با سلام
   زائده مقعدی ایجاد شده برای تشخیص نیاز به معاینه بالینی دارد بدون ویزیت حضوری شما نمیتوان راهکار درمانی یا دارو تجویز کرد بهتر است قبل از بروز علایم و عوارض ناراحت کننده دیگر و یا ایجاد اختلال در روند زندگی عادی روزمره خود حضوری مراجعه کرده تحت درمان مناسب قرار بگیرید در صورتی که زائده ایجاد شده دائمی باشد به درمان‌های دارویی پاسخ موثر بوده و نیاز به جراحی خواهد داشت و با وجود روشهای نوین لیزری امکان جراحی بدون درد و خونریزی در محیط آرام کلینیک بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان و یا قرار گرفتن در معرض عوارض داروهای بیهوشی به صورت سرپایی تحت بی حسی موضعی وجود دارد در همان روز مراجعه مرخص شده به خانه باز گردید و به زندگی عادی خود را داشته نیاز به مراقبت خاصی داشته باشید.

 • بنده مدتی از این بیماری رنج میرم دور مقرهمه جاش مبزنه بیرون واکثر وقتها خون ریزی دارم کارم چون تعمیرات موبایله همیشه نسسته ام تازگی متوجه شودپ حرکات سنگین هم ثاثیر میزاره من تو باشگاه حرکات سنگین پا کمیزدم امروز بعد تمرین خیلی به مقعدم فشار اومد

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری مقعدی ایجاد شده لازم است حضوری مراجعه کرده تحت معاینه بالینی قرار بگیرید اگر در مراحل ابتدایی ابتلا به آن باشید شانس بهره‌بردن و نتیجه مطلوب گرفتن از درمان‌های ساده دارویی را خواهید داشت در غیر این صورت بیماری پیشرفت کرده ممکن است دچار علایم و عوارض آزاردهنده دیگر شوید که زندگی روزمره شما را دچار اختلال کنند و در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کرده در جهت کنترل علایم بیماری بکوشید از نشستن مداوم مقعد خودداری کرده هر ۱ الی ۲ ساعت قدم زده و از بلند کردن اجسام سنگین نیز خودداری کنید.

 • سوال خود را بپرسید…با سلام خدمت اقای دکتر
  ممنون از زحماتتون بابت ارائه خدمات به مردم
  .بنده ۲۷ سالمه مشکل بیماری مقعدی دارم حدوداچهارسال پیش بنده یه نقطه کوچولو از لبه مقعدم زده بود بیرون اندازه سر یه چوب کبریت بود.بعلت یبوست .الان یه ذره بزرگ شده بعد چهار سال اندازه نصف نخود .اجابت مزااج میکنم چند روزه اذیت میشدم درد داشت..بیزاکودیل استفاده کردم الان بهترم راحتر اجابت مزاجم .میخواستم ببینم جراحی با لیرز خوبه یا طوری دیگه چون من زیاد بزرگ و خراب نیست‌.و هزینه هاش چقدر میشه تقریبا چون ما روستایی هستیم ممنون میشم اگه جواب منو بدید چون حیاطی برام خیلی

  • با سلام
   برای رهایی از زائده مقعدی ایجاد شده ناشی از ابتلا به یبوست لازم است در هر ابعادی که باشد تحت عمل جراحی قرار بگیرید البته که با کمک روش لیزری که در سراسر جهان استفاده شده و مورد استقبال بسیاری از بیماران و پزشکان قرار گرفته می توانید یک جراحی سرپایی و درد خونریزی تحت بی حسی موضعی و بدون مشکل را تجربه کنید به صورتی که در همان روز مراجعه طی یک الی دو ساعت مرخص شده و به خانه باز گردید و از روز بعد بتوانید به کار و فعالیت روزمره خود بدون نیاز به مراقبت پانسمان یا استراحت خاصی بپردازید بهتر است هرچه زودتر قبل از به وجود آمدن علایم ناگوار دیگر بیماری بواسیر برای درمان خود اقدام کنید.

  • با سلام
   خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری آسیب بافتی به بافت های اطراف سالم به دلیل استفاده از اشعه لیزر به جای چاقو یا تیغ جراحی کمتر بوده و این عمل جراحی بدون درد و خونریزی انجام می شود و بنابراین احتمال برگشت بیماری نیز کاهش پیدا کرده و از سایر روش ها ایمن تر است.

 • سلام وقت بخیر بنده مدتها است که هرازچندگاهی خونریزی ازناحیه مقعد داشتم ولی از حدود دوماه پیش زخم خارجی درکنارمقعد بوجود آمده و خونریزی نگران کننده ای دارد البته نه به حجم زیاد فقط چون غیراز موقع مدفوع ودر حالت های عادی لباس زیرم لکه میشود نگرانم میخواستم بدانم
  ۱٫این مورد هم با لیزر و بصورت بی حسی موضعی و یکروزه قابل انجام است
  ۲٫ازنظرهزینه حدودا چقدر میشود وبا بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی ایثارگران هم قراردارد دارند
  ۳٫ضمنا بنده دیابت و فشاروچربی خون دارم از این نظر مشکلی پیش نمی آید.
  باتشکر و ازاین که مطلبم طولانی شد عذرخواهی میکنم

  • با سلام
   ابتدا باید مورد معاینه بالینی قرار بگیرید تا نوع بیماری و درمان مناسب آن تعیین شود. در صورت نیاز به جراحی نگران نباشید امکان جراحی با کمک روش لیزری برای سخت ترین و پیشرفته ترین مراحل بیماری نشیمنگاه وجود دارد و داشتن بیماریهای خاص چون فشار خون و چربی منعی برای انجام این نوع جراحی که تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود را نخواهد داشت بهتر است هر چه زودتر قبل از بروز علایم ناگوار دیگر و تشدید آسیب بافتی برای دریافت درمان خود حضوری مراجعه کنید.

 • باسلام. من سه ماه قبل بعد از دفع مقدار خیلی کم خون در مدفوع دیدم . بعد از چند وقت دوباره خون دیدم اما به مقدار خیلی زیاد.هیچ سوزش وخارشی هم ندارم . واینکه میخواستم بدونم ممکن سرطان داشته باشم یا اینکه دراینده دچار شوم واینکه من ۱۵سال سابقه یبوست دارم. سه ماه قبل زایمان کردم .۳۱سالم. وایا تحت درمان قرار بگیرم باید شیر دهی را متوقف کنم یا خیر .اگر پاسخگو باشین ممنونم.

  • با سلام
   بروز خونریزی از ناحیه مقعد میتوان به بسیاری از بیماریهای مقعدی گوارشی و یا بدخیمیهای چون سرطان ارتباط داشته باشد برای تشخیص قطعی علت خونریزی باید حضوری مراجعه کنید با توجه به سابقه یبوست طولانی مدت احتمالاً دچار بیماری مقعدی بواسیر باشید هستید که با تشخیص نهایی در صورت نیاز به درمان غیر دارویی و یا جراحی می‌توانید با روش لیزری سرپایی درمان شده همان روز مراجعه ترخیص شوید و روزه به زندگی عادی خود را آغاز کنید و در شیردهی و مراقبت فرزندتان هیچ مشکلی نداشته باشید. نکته مهم مراجعه فوری شما قبل از بروز عوارض دیگر و یا تشدید بیماری برای دریافت درمان مناسب است تا بیش از این سلامت خود را به خطر نینداخته و دچار عارضه کم خونی نشوید.

 • با سلام..آقای دکتر من بواسیرم بیرون زده و گاهی خونریزی داره..آیا با لیزر درمان میشه؟و درضمن طول درمانش چقدره؟یعنی استراحت و دردو ناراحتی نداره بعداز لیزر درمانی؟

  • با سلام
   بله امروز سختترین مراحل بیماریهای مقعدی مانند هموروئید با کمک روشهای نوین لیزری قابل درمان بوده و این عمل جراحی چون تحت بیحسی موضعی انجام میشود در همان روز مراجعه ترخیص خواهید شد و چون از اشعه لیزر حین جراحی استفاده میشود و عروق و اعصاب هم زمان ترمیم شده و درد و خونریزی احساس نخواهید کرد و از روز بعد میتوانید زندگی عادی روزمره خود را داشته باشید و هیچ نیازی به استراحت و مراقبت خاصی ندارید و می‌توانید به محیط کاری بازگشته ولی نباید کار سنگین انجام دهید.

 • با سلام چندروزیست که هنگام دفع مدفوع مقعدم بسیار درد میگیردکه باچرب کردن و کمک دستی برای تحریک بیشتر روده تادفع راحتر انجام گیردحتی برای دفع باد روده هم درد میگیردولی بالمس کردن ضاعده ای احساس نمیکنم با پوزش و تشکر فراوان

  • با سلام
   احساس درد در ناحیه مقعد میتواند به سبب اسپاسم و گرفتگی عضلات دریچه مقعد یا ابتلا به بیماریهای مقعدی چون فیشر یا هموروئید ایجاد شود. برای تشخیص قطعی علت آن باید حضوری مراجعه کنید و تحت معاینه بالینی و بررسیهای دقیقتری قرار بگیرید. ممکن است وزن بالای شما در طولانی مدت باعث ایجاد التهاب و واریسی شدن عروق ناحیه مقعد شده باشد. بنابراین قبل از بروز علائم آزاردهنده دیگر این بیماری را پیگیری کرده و برای درمان اقدام کنید تا حداقل شانس بهره بردن از درمان‌های ساده تر را داشته باشید.