banner
آذر ۲۰, ۱۳۹۵

درمان دارویی بیماری شقاق یا فیشر مقعد

درمان دارویی بیماری شقاق یا فیشر مقعد
هدف از درمان بیماری شقاق یا فیشر مقعد نه‌تنها از بین بردن زایده و ترک ایجاد شده است بلکه در صورت وجود علت زمینه‌ای برای بیماری فیشر مقعد در مواقعی که محل یا تعداد شکاف‌ها مشکوک است نیز باید شناسایی و درمان شود. درمان بیماری زمینه‌ای گوارشی می‌تواند با احتمال زیادی از عود و تکرار شقاق یا فیشر ناحیه‌ی مقعد جلوگیری کند. بیماری شقاق یا فیشر مقعد بسته به شدت آسیب وارده بر دیواره‌ی مخاطی مقعد و درجه‌ی پیشرفت آن به درون و اطراف مخاط می‌تواند با مراقبت‌های خانگی، انواع روش‌های دارویی و جراحی درمان شود.
البته باید درنظر داشت علت بیماری شقاق یا فیشر مقعد نیز در درمان آن بی‌تأثیر نخواهد بود زیرا یکی از راه‌های رایج درمان هر بیماری رفع علامتی نشانه‌های آزاردهنده‌ی آن است. مثلاً وقتی اسهال و یبوست مزمن باعث به وجود آمدن بیماری شقاق یا فیشر مقعد فرد شده است باید در کنار سایر درمان‌های در نظر گرفته شده، حتماً دارویی برای برطرف کردن اسهال یا یبوست فرد نیز تجویز شود. از طرفی وقتی انقباض و گرفتگی عضلانی دریچه‌ی مقعد منجر به بیماری شقاق یا فیشر مقعد در فرد شده، باید شل‌کننده‌ی عضلانی نیز در روند درمانی فرد در نظر گرفته شود.
علاوه بر توصیه به رعایت رژیم و تغذیه‌ مناسب و ترک عادات غلط رفتاری، درمان‌های دارویی شقاق یا فیشر مقعد اولین خط درمان آن خواهند بود. معمولاً پزشک ترکیبی از داروهای نرم‌کننده مدفوع (ملین)، تسکین‌دهنده‌ی خوراکی درد (فاقد کدئین) و پماد بی‌حسی موضعی ضددرد مقعد را برای پیشگیری از تشدید علایم در فرد تجویز می‌کند. اغلب داروهای تجویزی در بیماری شقاق یا فیشر مقعد شامل:

 • پماد گلیسرین تری نیترات: پزشک ممکن است برای کمک به افزایش جریان‌خون به مقعد و شل شدن دریچه‌ی آن که به بهبود سریع‌تر شکاف کمک می کند پماد نیترات را تجویز کند. این پماد معمولاً هر ۸ یا ۱۲ ساعت برای مدت ۶ الی ۸ هفته توصیه به مصرف می‌شود. با وجود بالا نبودن میزان اثربخشی این دارو برخی پزشکان آن را تجویز می‌کنند. دارو باید مطابق دستورالعمل قبل از اجابت مزاج مصرف شود. برخی از عوارض جانبی آن ممکن است شامل سردرد در نیمی از موارد مصرفی، سرگیجه، و فشار خون پایین باشد. در صورت ابتلا به سردرد ناشی از دارو بهتر است در چند روز اول شروع درمان در هر بار مصرف از میزان کمتری از آن استفاده شود. استفاده از داروهای مسکن فاقد کدئین برای تسکین سردرد منعی ندارد. سرگیجه ناشی از آن را نیز می‌توان با تغییر وضعیت دادن آرام از حالت خوابیده به نشسته و نشسته به ایستاده کنترل کرد. پماد نیترات باید در عرض ۲۴ ساعت پس از مصرف داروهای اختلال نعوظ مانند سیلدنافیل (Viagra)، تادالافیل (Cialis) و یا واردنافیل (لویترا) استفاده نشود.
 • مسدود کننده‌های کانال کلسیم: این داروها مانند دیلتیازیم، کاهنده‌ی فشار خون هستند. برخی از انواع موضعی آن‌ها می‌توانند در درمان شقاق یا فیشر مقعد مؤثر باشند. همچنین امکان مصرف خوراکی این نوع داروهای بلوک‌کننده‌ی کانال کلسیم نیز در درمان شقاق یا فیشر مقعد با این تفاوت که می‌تواند با روند درمانی کندتر و عوارض جانبی بیشتری در فرد اثر کند، وجود دارد. سردرد بارزترین عارضه‌ی این دارو است.
 • تزریق بوتاکس: هنگامی که درمان‌های موضعی تأثیر مطلوب در بهبود بیماری ندارند، تزریق نوعی سم به نام بوتولینوم A(بوتاکس) به دریچه‌ی مقعد با مکانیزم فلج‌سازی عضله‌ی دریچه‌ی مقعد می‌تواند به بازگشت حالت استراحت به این عضله کمک کند و با رفع فشار مداوم انقباض آن به بهبود بیماری کمک کند. البته فلج شدن عضله در تسکین درد نیز نقش به سزایی دارد و در ۶۰ الی ۸۰ درصد موارد استفاده نتیجه‌بخش خواهد بود. از دست دادن کنترل اجابت مزاج و دفع گاز به صورت موقتی از عوارض این روش درمانی است. محققان هنوز در حال بررسی بوتاکس به منظور کشف بهترین، ایمن‌ترین و کم‌عارضه‌ترین شیوه‌ی ممکن مصرف آن در درمان شقاق یا فیشر مقعد هستند.
 • لیدوکائین: ژل بی‌حس‌کننده‌ی موضعی لیدوکائین که امکان تهیه‌ی بدون نسخه پزشک آن از داروخانه‌ها وجود دارد، می‌تواند با استفاده بر روی پوست اطراف مقعد به تسکین درد آن کمک کند. البته باید در نظر نداشت مصرف بیش از ۵ الی ۷ روز آن می‌تواند با ایجاد حساسیت و التهاب پوست نواحی اطراف مقعد مشکل فرد را دوچندان کند.

معمولاً شقاق یا فیشر مقعد در مراحل ابتدایی و حاد به درمان دارویی خوب جواب می‌دهد. بیش از ۹۰ درصد از شقاق‌های مقعدی به صورت بدون نیاز به عمل جراحی التیام می‌یابند. ولی با این حال در صورت مؤثر نبودن درمان‌های دارویی گفته شده نیاز به جراحی شقاق یا فیشر مقعد وجود خواهد داشت.

Save

Save

کاربر گرامی پرسش خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید، بین 24 تا 48 ساعت آینده پاسخ داده خواهد شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • سوال خود را بپرسید… مدفوع کامل دفع نمیشه و عفونت کرد عفونت زرد سفید شددتش بالا رفته خیلی درد می کشم چکارکنم را درمانش و چه داروی استفاد کنم اسم داروش چیه تشکر

 • جناب دکتر عزیز سلام
  بنده مدت دوازده روز که چند دونه ی تو پر اطراف مقعدم پیدا شده ، یکیش که درست در زیز مقعد قرار گرفته انقدر درد دارد که با عرض معذرت اجابت مزاج را برای من به جهنمی سوزان تبدیل کرده نمی توانم دست به خود بزنم و طهارت کنم . به پزشک جراح عمومی مراجعه کردم با معاینه ای که انجام داد گفت شما فیشر گرفته اید دارود بیزاکودیل ۱۰ و پماد آنتی هموروئید داد و یک کپسول ‌ولی اصلا خوب نشدم و دردم کاهش نیافت ، بعد از ۷ روز دوباره به یک جراح متخصص دیگر مراجعه کردم و کل داستان را تعریف کردم و معاینه ام کرد گفت شقاق گرفته ای و یک دارو ترکیبی T.N.Gنوشت یک کپسول آسیفن و ونوویتال و کیسه ی آبگرم نوشت و مو به مو اجرا می کنم ولی الان بع. از گذشت ۱۴ روز هنوز درد شدید دارگ و خوب نشدم . دکتر جان فدات بشم به کجا مراجعه کنم دبیر هستم سر کلاس بسیار عذاب دارم و خجالت می کشم . ممنون میشم راهی نشانم دهی . فدات دکتر جان
  ه

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری قابل درمان است. هیچ درمان خانگی هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری نیاز به جراحی هست که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست را کنترل نمایید.

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری قابل درمان است. هیچ درمان خانگی هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری نیاز به جراحی هست که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست را کنترل نمایید.

  • با سلام درد مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی بوده یا مربوط به مشکلات استخوان دنبالچه و حتی اسپاسم و گرفتگی عضلات دریچه‌ای مقعد باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و درمان لازم بسته به نوع بیماری مراجعه حضوری نمایید. نشستن در لگن آب گرم و کمپرس گرم به کاهش درد کمک خواهد کرد.

 • سلام بنده بعضی اوقات در قسمت مقعد دچار درد شدید میشم که چند دقیقه طول میکشه بعد آروم میشه..بیشتر درد هم مربوط به بعد از آمیزش جنسی با همسرمه .میخوام ببینم علتش چیه..؟؟

  • با سلام درد مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی بوده یا مربوط به مشکلات استخوان دنبالچه و حتی اسپاسم و گرفتگی عضلات دریچه‌ای مقعد باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. نشستن در لگن آب گرم و کمپرس گرم به کاهش درد کمک خواهد کرد.
   لازم است از نظر بیماری اندومتریوز نیز نزد متخصص زنان بررسی شوید.

 • باسلام .آیادرمان شقاق بالیزر بدون درداست .
  چندروزبعدازدرمان درمقعداحساس دردمیشه.
  لطفامیانگین هزینه درمان بالیزررا توضیح دهید.
  متشکرم

  • با سلام بله با کمک روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و رزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید.

 • با عرض سلام وخسته نباشید من دوروز هست که دچار شقاق شده ام البته بنظر خودم و درد زیادی دارم واز پماد رکتول استفاده میکنم و ملین و یک تکه گوشت اضافی نیز در مقعد دارم میخواستم ببینم آیا من نیاز به جراحی دارم البته قبلا هم دچار شقاق شده ام؟؟لطفا راهنمایی بفرمائید با تشکر

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد. در روش دیگر تزریق بوتاکس به مدت شش الی نه ماه عضلات دریچه‌ای مقعد فلج شده و فرصت برای بهبودی و خونرسانی به زخم فرآهم می‌شود که موقت بوده و گاهی نیاز به تکرار تزریق دارد. به احتمال فراوان شما بعد از این مدت نیاز به جراحی خواهید داشت. زائده ایجاد شده با درمان دارویی از بین نخواهد رفت و چون سابقه فیشر داشتید به احتمال فراوان بیماری مزمن شده و درمان قبلی کامل نبوده و یا سبک زندگی غلطی دارید که نیاز به مشاوره دارد.

 • باسلام من یک ساله دوبواسیر کوچک دارم من قرص کلسیم مصرف می کنم که دچار یبوست میشم که مقع دفع مدفوع دچار خون ریزی ودرد میشم لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید جدی گرفته شده و به موقع و فوری پیگیری شده و تشخیص داده شود. درد و خونریزی مقعدی همراه با هم شک به وجود بیماری مقعدی و عود بواسیر را بیشتر می‌کند اما تا زمانی که مشاهدات بالینی تحت بررسی بیشتر و کولونوسکوپی تأیید نشود باید بیماری را جدی پنداشته و پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده و پیشرفت بیماری و بروز عوارضی چون کم خونی پیگیری شود. بنابراین هر چه سریع تر برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید.

 • من چند ماه پیش،شقاق گرفتم دکتر بهم پماد درموپان، مترونیدازول و یه قرص برا سوزش،داد خوب شدم الان بعد چهار ماه چند روز پشت سر هم مسهل شدم باز عود کرد از همون داروها استفاده کردم باز داره جواب میده ولی اسم قرص سوزشم یادم نیست میشه بمن یه قرص سوزش معرفی کنید؟

  • با سلام دوست عزیز جداً از خود درمانی در موارد مشابه بپرهیزید، زیرا باعث حساسیت و مقاومت دارویی در بدن شده و به دلیل استفاده نادرست باعث تأخیر در روند درمان نیز خواهد شد، لازم است تا دوباره معاینه بالینی شوید در صورت مزمن بودن بیماری فیشر درمان دارویی کافی نسیت و باید جراحی شوید که با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز خواهید یافت.

  • با سلام دوست عزیز جداً از خود درمانی بپرهیزید، زیرا باعث حساسیت و مقاومت دارویی در بدن شده و به دلیل استفاده نادرست باعث تأخیر در روند درمان نیز خواهد شد، لازم است تا معاینه بالینی شوید تا علت خونریزی مشخص شود ممکن است خونریزی فعلی دلیل دیگر داشته و یا مربوط به یک بیماری جدی باشد که حتماً باید پیگیری فوری شود. در صورتی که مربوط به عود بیماری فیشر باشد با توجه به زمانی که گذشته حتماً بیماری مزمن شده که در صورت مزمن بودن بیماری فیشر درمان دارویی کافی نسیت و باید جراحی شوید که با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز خواهید یافت.

  • با سلام ممکن است درد مقعدی مربوط به فیستول نبوده و دچار یک بیماری مقعدی دیگر چون فیشر یا بواسیر شده باشید در هر حال برای تشخیص و دریافت درمان لازم است حضوری مراجعه نمایید تا معاینه شوید.

 • سلام خسته نباشی من ۲۴ روز زایمان کردم در دوران بارداریم یبوست داشتم بعدزایمان سخت مدفوع میکردم تا چندروز پیش چندقطره خون بعداز مدفوع دیدم دیگرتکرار نشده والان هم دشویی میرم کمی سوزش وخارش دارم لطفا راهنماییم کنید دکترهم نرفتم ازملین وغذاهای آبکی استفاده میکنم کمتر درددارم ممنون

  • با سلام تغییرات هورمونی دوران بارداری باعث تغییراتی در عملکرد دستگاه گوارش و کاهش تحرک روده و بروز یبوست و زمینه ساز ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید و یا فیشر در زنان باردار است که معمولاً در صورت عدم رعایت اصول رفتاری و رژیم غذایی مطلوب در این دوران منجر به این عارضه خواهد شد و پس از زایمان در صورت عدم توجه تشدید خواهد شد. به منطور تشخیص قطعی نوع بیماری مقعدی و میزان پیشرفت آن لازم است تا تحت معاینات بالینی قرار بگیرید، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. در صورت پیشرفته بودن بیماری نیاز به جراحی است که با روش لیزری می‌توانید بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی انجام شده و می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود و شیردهی و مراقبت از کودک را از روز پس از عمل آغاز نمایید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید و از مواد غذایی کمتر نفاخ مصرف کنید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. چون خونریزی مقعدی میتواند نشانه بیماریهای گوارشی یا جدی دیگر نیز باشد باید آن را جدی گرفته و زودتر برای پیگیری سلامت خود مراجعه کنید.

 • با سلام وخسته نباشید خانمی هستم ۳۶ساله الان یه مدتی هست که یبوست دارم و هروقت شکمم کار میکنه همراه باخونریزی هستش درصورتی که باهمسرم هم رابطه ی مقعدی تابحال نداشته ام

  • با سلام ابتلا به یبوست و وارد نمودن فشار بیش از حد حین اجابت مزاج باعث شده تا دچار یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی شوید که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی ناحیه‌ی مقعد است، بهتر است خونریزی مقعدی را به دلیل وجود عوامل جدی دیگر هر چه سریع‌تر به صورت دقیق پیگیری کنید و تحت درمان مناسب قرار بگیرید. کنترل یبوست می‌تواند به بهبودی شما کمک کند. پس با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره در جهت کنترل یبوست بکوشید. مایعات مصرفی روزانه خود را به بیش از هشت لیوان روزانه افزایش دهید، میوه و سبزیجات تازه و مواد غذایی پر فیبر و آلو و گلابی و انجیر خشک مصرف کنید، از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به محض احساس نیاز به اجابت مزاج خود را به دستشویی برسانید، ورزش کنید و تحرک و فعالیت بدنی منظم داشته باشید و ترجیحاً هر روز نیم ساعت پیاده روی کنید.

 • حدود پنج ماهه شقاق دارم چند بار پیش پزشک رفتم پماد وشیاف دادن دفعات قبل استفاده میکردم خوب میشدم ولی این دفعه دارو جواب نمیده فک کنم چرک کرده چه کنم

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد. در روش دیگر تزریق بوتاکس به مدت شش الی نه ماه عضلات دریچه‌ای مقعد فلج شده و فرصت برای بهبودی و خونرسانی به زخم فرآهم می‌شود که موقت بوده و گاهی نیاز به تکرار تزریق دارد.

 • با سلام بعداززايمان گوشت اضافی ازمقعد م بیرون زده به تازگی دچار سوزش میشوم وقتی که به دستشویی ميرم انگار که جای بریدگی هستش که ميسوزه ،نمیتوانم درست چهار زانو بشينم،لطفا راهنماييم کنيد

  • با سلام تغییرات هورمونی دوران بارداری و تحمل وزن جنین و رحم در این دوره نه ماه زنان را در معرض انواع بیماری‌های مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی قرار خواهد داد که در صورت رعایت نکردن اصول مراقبتی حتی پس از زایمان نیز اثرات آن باقی خواهد ماند. ممکن است دچار هر یک از این بیماری‌ها شده و نیاز به درمان دارویی یا حتی جراحی داشته باشید، بنابراین بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده و ناخوشایند دیگر برای معاینه و تشخیص قطعی بیماری و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. نگران جراحی نباشید در صورت نیاز به جراحی با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و می‌توانید مراقبت و نگهداری و شیردهی فرزندتان را از روز پس از عمل جراحی آغاز نمایید.

  • با سلام بستگی به نوع جراحی دارد اگر در جراحی فقط عضله دریچه مقعد برش داده شده باشد تا اسپاسم از بین برود و فیشرکتومی نشده باشید، طبیعی است ولی اگر خود زخم نیز جراحی شده باشد باید از نظر عود به جراح خود مراجعه کنید.

 • سوال خود را بپرسید…سلام خسته نباشید..نزدیک به یه ماهه که وقتی اجابت مزاج میکنم درون مقعدم احساس شکاف میکنم..اجابت مزاجم با درد حتی اگه یبوست نداشته باشم..الان دو هفته است که خیلی درد دارم…لطفا کمکم کنید.

  • با سلام با توجه به توضیحاتتون احتمالاً دچار بیماری فیشر به سبب عدم درمان و کنترل بیماری یبوست شدید که اگر به موقع برای درمان آن نیز مراجعه نکنید، بیماری پیشرفت کرده، مزمن شده و منجر به علایم آزار دهنده و عوارض دیگر خواهد شد که روند درمانی را مشکل می‌کند، بهتر است برای درمان خود مراجعه حضوری داشته باشید تا پیش از، از دست دادن فرصت بهره بردن از درمان دارویی روند درمانی طی شود. در غیر این صورت نیاز به درمان تهاجمی و جراحی پیدا خواهید کرد.

 • سلام ببخشيد در بالاي مقعد (مابين دوتا باسن و تقريبا آخرين مهره ي كمر يك شكاف كوچك باز شده كه درد ميكند و نميزارد راحت بنشينم و درد شديدي داره اما اسم بيماري رو نميدونم ميشه براي درمانش منو. اهنمايي كنيد

  • با سلام اگرچه بدون معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با احتمال زیادی با توجه به توضیحاتتون به بیماری کیست مویی مبتلا شدید که تنها راه درمان اصلی آن جراحی است که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید.

 • نزدیک ب ۷ساله با زایمان دخترم زایده ی هموروئیدی پیداکردم.امااذیت نداشت.اماحدود ۱ساله داخل مقعدمحین اجابت مزاج سفت کمی درد مقعدو نیم ساعت بعددرد وسوزش شدید وطولانیدارع.ب طوری ک هموروئیدم متورم و پر خون شده و مانع نشستنم میشود.یه زایده کوچک هم پائین درآمده ک هنگام دردباداخل مقعدم مثل طناب کش آمده مستقیما درد میگیره.۸روزجراح متخصص با بیهوشی کامل هموروئیدها رو برداشته و برش ۱سانتی کنار مقعدم زده ک ب اسفنکتر بوده.امامن هنوز درد داخلی رو چند برابر دارم.نگرانم ک مشکلم فیشر بوده وبی دلیل عمل بواسیر داشتم.مرتب فیبر وسبزیجات استفاده میکنم.امابا درد فیشر چه کنم ک التیام سریعتری پیدا کنه.شیاف آنتی هموروئیید هم داده.ممنون میشوم راهنمایی کنید.

  • با سلام نگران نباشید به تازگی عمل جراحی انجام داده و ممکن است دردها مربوط به عمل جراحی باشد به رژیم غذایی پر فیبر و سرشار از مایعات خود ادامه داده و از دفع مدفوع پر فشار و زورکی بپرهیزید و منتظر بهبودی علایم طی چند هفته آینده باشید، در صورت تشدید علایم به پزشک جراح خود مراجعه کنید.

 • سلام خسته نباشید.من ۴سال پیش عمل شقاق کردم ولی الان حدود دوهفته است که موقع اجابت مزاج دردوخونریزی دارم شیاف هم استفاده میکنم ولی تاثیرزیادی نداشت دیگه تحمل عمل کردن روندارم ترس از عمل باعث میشه که از رفتن پیش دکتر امتناع کنم توروخداراهنماییم کنید ممنون.

 • سلام
  مدتی هست نزدیک مقعد ولی نه خود مقعد یک شکاف ایجاد شده که دقیقا نزدیک خط وسط پاهام میباشد. خونریزی و .. ندارد ولی اصلا نه شقاق هست نه فیستول ونه هموروئید
  فقط یک شکاف ایجاد شده که فکر کنم در اثر فشار به خاطر یبوست ایجاد شده
  لطفا راهنمایی کنید
  تصویر هم زمیمه است

  • با سلام دوست عزیز، شقاق یا بیماری فیشر لزوماً داخل مقعد را درگیر نکرده و در مواردی نیز ممکن است پوست اطراف مقعد را دچار ترک بافتی و آسیب کند، اعمال فشار بیش از حد حین دفع مدفوع سفت و خشک باعث از هم گسیختگی این ناحیه و ترک خوردن پوست شده است که باید هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و مزمن شدن آن برای درمان مراجعه نمایید. با مراجعه فوری شانس بهره بردن و نتیجه مطلوب گرفتن از درمان دارویی را خواهید داشت، آغاز درمان در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری فیشر روند درمانی را تسریع می‌کند.

 • سلام حدود ۴۰ سال سنم هست در اثر یبوست یک زایده از مقعد زده بیرون خیلی درد ناک و می سوزه راه نمی تونم برم ایا این شقاق هست یا بواسیر؟ برای درمانش چکار باید کرد خیلی دردناکه اعصابم رو بهم ریخته ممنون می شم اگه راهنمایی کنید .

  • با سلام عدم توجه به درمان و کنترل یبوست باعث ایجاد یک عارضه مقعدی در شما شده است که بدون معاینه و مشاهده محل قابل تشخیص قطعی نیست ولی با توجه به توضیحاتتون احتمالاً به بیماری فیشر مبتلا شده‌اید که اگر در مرحله حاد بیماری و اوایل ایجاد آن برای درمان لازم اقدام نکنید، بیماری پیشرفت کرده و شانس و فرصت طلایی بهره بردن از درمان دارویی را از دست خواهید داد، بنابراین هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی دقیق ناحیه و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید.

 • حدود ۱۶ ساله که شقاق دارم با ملین کنترل کردم سالی چندین بار عود مکنه ولی حدود یک ماهی میشه که خوب نمیشه دو ماه پیش عمل ماستکتومی سینه داشتم

  • با سلام مصرف داروهای ملین در طولانی مدت مضر خواهد بود و باعث تنبلی روده و ایجاد اختلال در عملکرد طبیعی آن خواهد شد، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر برای درمان اساسی شقاق مقعدی مراجعه نمایید. در این مرحله نیاز به انجام جراحی محتمل خواهد بود که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت درمان شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. البته در کنار درمان اصلی بیماری باید علت ابتلای شما به بیماری شقاق مقعدی مشخص و رفع گردد تا بیماری مجدداً عود نکند.

 • با سلام. من ۶ ماهه که از درد شقاق رنج میبرم با دستور پزشک پماد آنتی فیشر استفاده کردم و الان حدود ۴ ماهه که شیاف آنتی همورویید استفاده میکنم ولی به محض اینکه یک روز شیاف نزنم باز درد و خونریزی شروع میشه توروخدا منو راهنمایی کنید

  • با سلام درمان فعلی شما مناسب نبوده و برای ریشه کن نمودن بیماری باید مراجعه مجدد داشته باشید تا درمان دارویی دیگر تجویز یا بر حسب شدت پیشرفت بیماری تصمیم دیگری برای درمان آن گرفته شود، ممکن است نیاز به جراحی یا اقدام درمانی غیر دارویی دیگری مانند تزریق بوتاکس داشته باشید، در کنار درمان مستقیم بیماری باید علت آن مشخص و رفع گردد تا بیماری عود نکند.

 • با سلام.
  من ٧ ماه پیش عمل شقاق انجام دادم که زخم در ناحیه ساعت ٣ مقعد بود. چند وقت پیش احساس می کردم که مدفوع کامل خارج نمی شود که به همین علت فشار زیادی را هنگام دستشویی وارد می کردم که این امر باعث شده دوباره دچار شقاق شوم. می خواستم بپرسم چکار باید بکنم؟ آیا دوباره باید عمل کنم؟ آیا با درمانهای دیگر بجز عمل امکان بهبودی هست؟ آیا با درمانهای دارویی امکان بهبود هست؟ آیا میشود با تزریق دیگر نیاز به عمل نباشد؟

  • با سلام مهمترین نکته در درمان بیماری شقاق مقعدی توجه به علت به وجود آورنده آن و همچنین دوری از عوامل مستعد کننده عود بیماری است، با این سبک زندگی و رفتار غلط دستشویی بعد از هر بار درمان بیماری عود خواهد کرد. در حال حاضر نیز باید شدت آسیب بافتی ناحیه مقعد معاینه و بررسی شود، سپس در مورد نوع درمان آن تصمیم‌گیری شود، اگر در مرحله حاد بیماری مراجعه کنید شانس مؤفقیت درمان دارویی بیشتر خواهد بود.

 • شقاق دارم با پماد خوب نشده از عمل بدلیل بی اختیاری استقبال نمی کنم می خواهم با بوتاکس درمان شوم چون یکی از دوستا ٥ تا ٦ سال پیش در خارج به همین طریق درمان شده اصلا

  • با سلام روش تزریق بوتاکس در همه کارآمد نبوده و ممکن است نیاز به تزریق مجدد داشته باشد زیرا اثر آن بین شش الی نه ماه از بین می‌رود. ابتدا باید معاینه شوید تا دلیل اصلی ابتلای شما به شقاق مقعدی مشخص گردد، سپس درمان لازم با توجه به شرایط شما تجویز گردد. نگران عوارض جراحی نباشید، با کمک روش جراحی لیزری بدون درد و خونریزی و عوارض دیگری چون احتمال بی اختیاری مقعدی به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت خیلی کوتاه سلامت خود را باز می‌یابید. به دلیل عدم نیاز به بی‌هوشی عمومی نیز در معرض خطر عوارض داروی بيهوشی قرار نمی‌گیرید.

 • سلام مدتی نزدیک به ٤ ماه هنگام دفع مدفوع درد دارم وکمی هم اخرش مثل رگه خون مشاهده کردم دکتر معاینه کرد گفت شقاق است داروه پماد داد مدتی خوب شد ولی باز همینطور شده

  • با سلام شقاق مقعدی از جمله بیماری هایی است که باید با توجه به علت به وجود آورنده آن درمان شود. اگر در کنار درمان اصلی بیماری، علت آن را نیز رفع نکنید و از عوامل محیطی مستعد کننده بازگشت بیماری دوری نکنید، پس از هر بار درمان بیماری عود خواهد کرد. بنابراین بار دیگر مراجعه کنید تا با بررسی دقیق به صورت دو جانبه درمان شوید.

 • با سلام و خسته نباشید. من دچار بیماری شقاق شدم و حدود ده ساله که این اتفاق برام پیش اومده. هر چند سالی یکبار برام رخ میده و با داروی گیاهی و رژیم خوب میشه. امسال برای اولین بار دچار دردی وحشتناک شد که رنگ میبریدم. به متخصص جراح عمومی مراجعه کردم و یک سری دارو داد و تو این چند روز دارم بهتر میشم. میخوام بپرسم اگه درمانش این دفعه خوب نشد میتونم لیزر کنم. چقدر هزینه ش میشه. و اگه دوباره با دارو خوب شد آیا راهی هست یا دارویی که بتونم اون قسمتو تقویت کنم که دچار این عارضه نشه؟ ممنونم از لطفتون

  • با سلام تا زمانی که به رژیم غذایی خود دقت نکنید و فشار بیش از حد به ناحیه مقعد خود وارد نمایید، دچار عود مجدد بیماری خواهید شد، در صورت تأیید نیاز به جراحی طی معاینه بالینی امکان جراحی لیزری وجود دارد. هزینه احتمالی آن را می‌توانید از کلینیک برآورد کنید. برای پیشگیری از عود بیماری باید از عامل به وجود آورنده آن دوری کنید.

 • من ۳۷ ساله ۳ ماهه زایمان سزارین کرده ام بچه شیر میدهم و فیشر مقعدم عود کرده و بسیار اذیتم از درمان جراحی وحشت دارم در مورد درمان با بوتاکس شنیده ام .من فیشر مزمن دارم چه باید بکنم

  • با سلام معمولاً فیشر مزمن دیگر به درمان دارویی پاسخ مثبت نداده و نیاز به اقدام درمانی غیر دارویی دارد. تزریق بوتاکس برای همه مناسب نبوده و ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد زیرا اثر آن طی شش الی نه ماه از بین می‌رود، با ابداع جراحی لیزری فیشر دیگر خبری از درد و خونریزی و عوارض روشهای جراحی سنتی نیست و بدون نیاز به بی‌هوشی عمومی و تحمل عوارض داروی بيهوشی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و از روز بعد می‌توانید به راحتی شیردهی و مراقبت فرزندتان را ادامه دهید.

 • سلام
  ۷ ماهه پيش به علت يبوست شديد دچار شقاق مقعد شدم، اوايل بعضي وقتا خوب ميشد ولي دو سه ماه ميشه كه ديگه خوب نميشه پمادهاي انتي هموروئيد، زينگ اكسايد، زيروويت ، كلوبتازول ، تتراسايكلين ، هيدروكورتيزون و قرص فلوكونازول استفاده كردم تاثيري نداشت.
  لطفا من را راهنمايي كنيد. ممنون

  • با سلام دوست عزیز، با پیشرفت بیماری شقاق مقعدی و مزمن شدن آن احتمال نتیجه گرفتن از درمان دارویی کاهش یافته و بر اساس علت ابتلا به بیماری فیشر باید تحت درمان غیر دارویی قرار بگیرید. تشخیص نوع درمان متناسب بیماری شما مستلزم معاینه و بررسی میزان آسیب بافتی ناحیه است. بنابراین باید برای درمان مؤثر مجدداً مراجعه نمایید.

 • با عرض سلام و خسته نباشید . عرضم به خدمت شما که دختر من ۴۰ روزه ست و چند بار در موقع مدفوع کردن یه زائده گوشتی که به اندازه هسته لیمو امانی از مقعدش خارج شده وسریعا به داخل بدنش می رود مشاهده شده.
  سوالم اینه که آیا این زائده همون شقاق هستش و اگه شقاق هست راه مداواش چیه با توجه به اینکه دخترمن ۴۰ روزش بیشتر نیست. آقای دکتر من و مادرش به شدت نگرانیم خواهشن در صورت امکان راهنمایی بفرمایید که چه کاری انجام بدیم.

  • با سلام مادر عزیز نگران نباشید، به تغذیه و شیردهی به موقع فرزندتان دقت بیشتری کرده و به نوع مدفوع رنگ و قوام آن دقت بیشتری کنید تا شکم او روان کار کند. اگر نکته جدیدی یافتید یا ضایعه مجدداً رویت شد برای بررسی بیشتر فرزندتان او را نزد پزشک اطفال ببرید.

 • سلام. من مدت ۲سال است با مشکل شقاق روبرو هستم .مرتبا عود می کند حتی بعد از چند ماه به طور ناگهانی با یک یبوست شدید و غیر قابل توضیح خودش را نشان داد به نظر شما عمل جراحی راه مناسبی است؟ یا روش جدید توضیحی شما قابل استفاده است؟

  • با سلام وقتی بیماری شقاق مقعدی به درمان دارویی پاسخ مثبت نداده و عود می‌کند دو علت مطرح است یا مراقبت لازم پس از درمان را برای پیشگیری از عود آن به خوبی انجام نمی‌دهید یا این که بیماری مزمن شده و نیاز به درمان غیر دارویی و اساسی دارد. تزریق بوتاکس ممکن است در شما کار آمد باشد تا فرصتی فراهم شود تا با فلج شدن عضلات ناحیه مقعدی فشار وارد بر ناحیه کاهش یافته و با گسترش خونرسانی زخم موجود بهبود یابد. در روش نوین دیگر که جراحی با کمک لیزر است نیز امکان درمان بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و بهبودی در کوتاه ترین زمان ممکن میسر است.

 • اینجانب مدت ۱۴ماه است که از شقاق رنج میبرمودر این مدت از پماد آنتی هموروئید استفاده میکنم.واین مشکل بگونه ای است کهدائمی نبوده وبه فاصله هریکماه به مدت ۳-۴روز برایم مشکل ایجاد میکندوفقط درد در ناحیه مقعد بوده وهیچگونه خونریزی هم ندارم.خواهشمند است راهنمایی کنید.باتشکر وسپاس.

  • با سلام بیماری شقاق مقعدی شما درمان نشده فقط به شکل مزمن خود درآمده که راهی جزء جراحی نخواهد داشت، البته در کنار درمان اصلی آن باید علت ایجاد بیماری و تشدید آن مشخص شده و رفع گردد. در غیر این صورت حتی جراحی با روش لیزری نیز بی فایده بوده و ممکن است بیماری مجدداً عود کند. با مراجعه جهت درمان اساسی می‌توانید از آسیب بافتی شدیدتر پیشگیری نمایید.

 • با سلام. آقای دکتر من حدود ۲ سال است که شقاق دارم و چندین سال است که یبوست شدید دارم یعنی اصلا بدون خوردن ملین احساس دفع ندارم مدتی با استفاده از پماد شقاقم خیلی بهتر شد ولی چون مقدار ملین را کم کردم دوباره دچار شقاق شدم واقعا خسته و ناامید شدم لطفا راهنمایی کنید که چه کار کنم

  • با سلام تا زمانی که بیماری یبوست خود را کنترل نکنید از بیماری شقاق خود حتی با انجام بهترین جراحی هم رهایی نخواهید یافت. وابستگی به داروهای ملین خود باعث تشدید بیماری یبوست در طولانی مدت با کاهش تحرک روده خواهد شد. بنابراین سعی کنید با تغذیه مناسب ورزش و مصرف مایعات فراوان و پاسخ سریع به احساس دفع مدفوع بیماری خود را کنترل کنید. درمورد شقاق نیز باید مورد معاینه دقیق قرار بگیرید تا در صورت نیاز پس از درمان یبوست جراحی شوید.

 • باسلام و خسته نباشی خدمت آقای دکتر
  آقای دکتر من دو روزه خونریزی شدید دارم و به اورژانس مراجعه کردم و وقتی معاینه کردن گفتن زخم فیشر میباشد.هروقت دستشوی میرم خون زیادی ازم دفع میشود.این خونریزی چه مدت طول میکشه و درمانش چیه؟سوال بعدی من اینه که در جای قرار داره که میکرو وجود داره امکان مریضی عفونی وجود داره؟با تشکر فراوان

  • با سلام خونریزی مقعدی می‌تواند دلایل مختلفی از بیماری عفونی، انگلی، گوارشی و حتی بیماری‌های صعب‌العلاج داشته باشد که نیازمند بررسی تخصصی است. اما وجود درد و ترک بافتی در ناحیه مقعد همراه با خونریزی وجود فیشر را محتمل می‌کند اگر در مرحله حاد بیماری باشید با رعایت اصول مراقبتی پیشگیرانه و همچنین استفاده به موقع از داروهای تجویزی طی سه الی چهار هفته باید بهبود یابید، از نشستن طولانی مدت بپرهیزید و به روان و عادی کار کردن شکم خود خیلی توجه کنید ابتلا به یبوست یا اسهال شدید مانع بهبودی زخم می‌شود.

 • سلام آقاي دكتر خسته نباشيد من خانم ٤٠ ساله هستم از اوايل آذر ماه من بعد ازدفع مزاع احساس سوزش ودر شديد داشتم بطوريكه اين درد با مسكن خوب نمي شد و اين تا آخر دي ادامه داشت كه در آخردي ماه سوزش . در د شديد كم شد و لي زخمها خوب نشدند ولي بعد از يك مدتي زخمها هم با از بين رفتن يبوشت نسبتا خوب شدندولي من از درون مقعدم احساس درد دارم و كامل خوب نشدم و يك روز درميان از پماد هاي آنتي هموروئيدو آنتي فيشر استفاه مي كنم چون تا تابستان امكان عمل جراحي براي من انكان پذير نيست مي توان تا تابستان از اين پمادها استفاده كنم ؟ضرري ندارند؟آيا اين زخمها خطرناك نيستند؟ خواهش مي كنم جوابم را بدهيد

  • با سلام استفاده از داروها در طولانی مدت شما را نسبت به آن مقاوم نموده و اثربخشی خود را از دست می‌دهد ولی اگر قصد جراحی دارید می‌توانید این مدت دو ماه را نیز فقط در مواقع احساس درد و نه همیشه استفاده کنید تا برای جراحی و درمان اساسی بیماری خود آماده شوید. خیر این بیماری مقعدی به نام فیشر خطرناک نبوده فقط روند درمانی آن کمی صبر و حوصله می‌خواهد.