banner
بهمن ۶, ۱۳۹۵
بهترین روشهای درمان شقاق یا فیشر مقعد با لیزر و عمل جراحی

بهترین روشهای درمان شقاق یا فیشر مقعد با لیزر و عمل جراحی

درمان شقاق یا فیشر مقعد با لیزر

با پیشرفت علم روش‌های نوین و پیشرفته‌تری برای انواع بیماری‌ها کشف می‌شود که می‌تواند با عوارض کمتر، با پروسه درمانی سریع‌تری به بیمار کمک کند. لیزر درمانی یکی از این روش‌های کم‌تهاجمی جدید است که امروزه در درمان بسیاری از بیماری‌ها ایفای نقش می‌کند و در برخی بیماری‌ها حتی توانسته جایگزین اعمال جراحی سنگین و پرعارضه شود. اخیراً لیزر توانسته در درمان شقاق یا فیشر مقعد نیز ایفای نقش کند. هر چند به دلیل جدید بودن استفاده از آن در این زمینه هنوز نتوانسته به اندازه‌ی اعمال جراحی فیشر مقعدی خودنمایی کند، اما کمترین مزیت آشکار آن نداشتن عارضه‌ی بی‌اختیاری مدفوع و گاز روده است.
از دیگر مزایای درمان شقاق با لیزر انجام آن تحت بی‌حسی موضعی نه بی‌هوشی عمومی و به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان است. در این روش برای دیدن محل شکاف یک وسیله به نام اسپکولوم را درون مقعد قرار می‌دهند و سپس آن را باز و تنظیم می‌کنند. بدون دست‌کاری و تحریک محل ترک مقعد با استفاده از اشعه‌ی لیزر ناحیه‌ی آسیب‌دیده را ترمیم می‌کنند. لیزر درمانی تازه‌ترین تکنیک مدرن برای درمان شقاق مقعد است. در آینده‌ی نزدیک لیزر می‌تواند تبدیل به جایگزین مناسبی برای روش‌های دیگر شود.
در یک بررسی مطالعاتی بر روی ۲۵ بیمار مرد و زن ۲۰ تا ۷۵ ساله‌ی مبتلا به شقاق مزمن مقعد که لیزر درمانی شده بودند، به مدت شش ماه تا یک سال پیگیری شدند. میزان درد، خونریزی و ابتلا به یبوست در آنان به طور قابل توجهی بهبود یافته بود. از طرفی در هیچ کدام از بیماران، بیماری شقاق مقعد تا یک سال پیگیری عود نکرده بود. همچنین هیچ یک از آن‌ها دچار بی‌اختیاری مدفوع و یا ناتوانی در کنترل گاز روده نشده بودند. این بررسی نشان داد که درمان شقاق با لیزر روشی ساده، امن و مؤثر است که می‌تواند با بی‌حسی موضعی در یک مرکز درمانی با حداقل عوارض ممکن بعد از عمل انجام شود.
هرچند برای اثبات این مسئله نیاز به مطالعات و بررسی‌های بیشتر وجود دارد تا بتواند به صورت کامل جایگزین روش‌های سنگین عمل جراحی فیشر مقعد شود.

درمان شقاق با لیزر

مزایای درمان شقاق با لیزر نسبت به سایر روش های عمل جراحی

در گذشته در صورتی که روش هایی مثل تغییر سبک زندگی از جمله تغییر رژیم غذایی و ورزش بر روی درمان بیماری فیشر موثر نبود از دیگر روش های عمل شقاق استفاده می شد، روش های سنتی مشکلات بسیاری دارد اما امروز استفاده از لیزر به عنوان روشی موثر و پیشرفته بدون هیچ عارضه ای می تواند در درمان بیماری شما مفید باشد، لیزر درمانی شقاق بستگی به میزان عود بیماری دارد در صورتی که شقاق در مرحله ی حاد قرار داشته باشد می توان آن را با لیزر کم توان نیز درمان نمود و اگر بیماری در حالت مزمن قرار داشته باشد نیاز به اشعه پرتوان است. برخی از مزایای درمان شقاق با لیزر به این شرح است:

 • بدون درد و خونریزی : مسلماً انجام روش های سنتی جراحی شقاق مثل فیشرکتومی که با استفاده از تیغ جراحی انجام می پذیرد، درد و خونریزی بسیاری را به بیماری تحمیل می کند، ولی انجام روش های درمان با استفاده از لیزر بدون هیچ گونه درد و خونریزی است زیرا که لیزر عروق آسیب دیده را ترمیم نموده و خونریزی آنها جلوگیری به عمل می آورد همچنین میزان درد با استفاده از این روش به حداقل کاهش پیدا می کند.
 • بدون نیاز به بیهوشی : برای انجام روش های جراحی سنتی شقاق نیاز به تزریق دارای بیهوشی می باشد، این دارو همراه با عوارض بسیاری برای بدن است و استفاده از آن جز در موارد ضروری توصیه نمی شود اما انجام روش لیزر نیاز به بیهوشی نیست بلکه می توان با استفاده از بی حسی موضعی این عمل را انجام داد.
 • بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان : برای انجام عمل جراحی نیاز به بستری شدن در بیمارستان و انجام آزمایشاتی قبل از انجام عمل می باشد اما انجام لیزر به صورت سرپایی صورت می گیرد و نیازی به بستری شدن نخواهد بود.
 • عدم ابتلا به بیماری های ویروسی : انجام عمل جراحی باز هر چند که در محیط استریل صورت می گیرد ولی با این حال ریسک ابتلا به بیماری های ویروسی نظیر هپاتیت و یا ایدز را افزایش خواهد داد در صورتی که انجام لیزر بدون ایجاد برش مانع از ابتلا به بیماری می گردد.
 • جلوگیری از عوارض این بیماری : تجربه نشان داده اغلب بیماران پس از انجام روش های جراحی شقاق دچار عدم کنترل در دفع مدفوع و گاز های روده می شوند از همین روی انجام روش جراحی به ندرت صورت می گیرد. ولی درمان فیشر با لیزر بدون هیچ گونه عارضه ای خواهد بود.
 • عدم نیاز به طی کردن دوره نقاهت : طی تحقیقات به عمل آمده بسیاری از بیماران به سبب داشتن مشغله روزانه و نداشتن وقت کافی برای طی کردن دوره نقاهت از درمان بیماری خود سرباز می زنند که باید بدانند در این حالت بیماری آنها پیشرفت نموده و ممکن است درمان را با مشکل مواجه نماید، اما در حال حاضر استفاده از لیزر درمانی مشکل این بیماران را حل می نماید زیرا این روش نه تنها نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد بلکه نیازی به زمان برای طی کردن دوره نقاهت نیز نخواهد بود و فرد می تواند بلافاصله به محل کار و روال عادی زندگی بازگردد.
 • عدم نیاز به پانسمان : یکی دیگر از مشکلاتی که انجام روش های جراحی با خود به همراه می آورد نیاز به پانسمان کردن است که در درمان شقاق با لیزر این مشکل وجود ندارد.
 • هزینه کمتر : یکی از مواردی که باید در درمان با لیزر در نظر بگیرید این است که بیمه هزینه آن را تقبل نمیکند اما با این حال لیزر هزینه ای کمتر نسبت به انجام عمل جراحی شقاق دارد.

مزایای درمان شقاق با لیزر

جراحی شقاق یا فیشر مقعد به روش اسفنکتروتومی داخلی جانبی مقعد

یکی از روش‌های جراحی ـ درمانی به روز و پر طرف‌دار درمان شقاق یا فیشر مقعد اسفنکتروتومی است که با ایجاد کاهش در فشار عضلانی مقعد به بهبود گردش خون و در نتیجه درمان شقاق مقد کمک می‌کند. در اغلب موارد، وجود فشار مداوم عضلانی مقعد به علت گرفتگی عضلات دریچه‌ای آن منجر به شقاق در مقعد فرد می‌شود. در این روش پزشک بدون انجام عملی بر روی خود شقاق مقعد با برداشتن بخش کوچکی از عضله دریچه‌ی مقعدی بیماری فرد را با رفع علت به وجود آورنده آن درمان می‌کند. احتمال تکرار فیشر مقعدی در این روش نادر و کم‌تر از ده درصد موارد است.
در ابتدا اسفنکتروتومی در خط وسط پشتی مقعد در محل شکاف ایجاد شده با یا بدون فیشرکتومی انجام می‌شد. اما به دلیل مؤفقیت‌آمیز نبودن آن محل برش را به سمت راست یا چپ دیواره‌ی کانال مقعد بسته به راحتی دست جراح تغییر دادند که اسفنکتروتومی داخلی جانبی مقعد نام گرفت. اسفنکتروتومی تحت بی‌هوشی عمومی یا بی‌حسی نخاعی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود.
در روش اسفنکتروتومی بسته، با یک تیغه شیار جانبی ایجاد، پس از آن عضله‌ی دریچه‌ای بیرون کشیده شده و قسمتی از دریچه‌ی داخلی بریده می‌شود. دقت و مراقبت برای کاهش آسیب به مخاط مقعد برای جلوگیری از فیستول لازم است. برش ایجاد شده در روش بسته به وسعت فیشر مقعدی خواهد بود.
در اسفنکتروتومی باز، یک برش نیم الی یک سانتی‌متری درون کانال ایجاد سپس به همان روش بسته عمل می‌شود. در پایان قسمت انتهایی برش را بسته به شرایط باز گذاشته یا می‌بندد.
اسفنکتروتومی به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری فرد در بیمارستان انجام می‌شود و فرد می‌تواند در همان روز جراحی به خانه بازگردد. به طور معمول، درد بعد از عمل در هر دو روش باز و بسته اسفنکتروتومی خفیف است. تقریباً بلافاصله بعد از جراحی درد ناشی از فیشر مقعد کاهش می‌یابد. به غیر از محدودیت‌هایی که گیجی ناشی از بی‌هوشی برای فرد ایجاد می‌کنند، امکان بازگشت به فعالیت‌های روزمره وجود دارد. فرد با توصیه‌ها و مراقبت‌های لازم بعد از عمل که توسط پزشک توضیح داده می‌شود، ترخیص خواهد شد.

جراحی شقاق

 

درمان شقاق یا فیشر مقعد به روش دیلاتاسیون

با پیشرفت علم روش‌های درمانی مختلفی برای بهبود شقاق مقعد به کار گرفته شده است که یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها روش اتساع دریچه‌ی مقعد یا همان روش دیلاتاسیون است. در روش دیلاتاسیون فیشر مقعد جراح با ایجاد کشش دستی در کانال و دریچه‌ی مقعد سعی می‌کند تا فشار موجود بر روی دیواره‌ و دریچه‌ی مقعد را کم و عضلات آن را کمی شل و رها کند. روش اتساع مقعد به دلیل خطرات و عوارض غیر قابل قبولی که داشت خیلی زود جای خود را به روش‌های نوین جراحی شقاق مقعد داد.
آمار بالای شکایت از بی‌اختیاری گاز روده و بی‌اختیاری مدفوع باعث شده تا بسیاری از جراحان ریسک انجام این جراحی را برای درمان شقاق مقعد بیماران‌شان نپذیرند. بدین ترتیب تمایل به انجام یا تشویق بیماران به انتخاب این روش درمانی شقاق در سطح جهان کم‌رنگ شده است.
جراحان در تمام دوران تحصیل خود آموزش می‌بینند تا آگاهانه و با توجه به خطرات و معایب و مزایای روش‌های درمانی و با هدف حفظ و بهبود سلامت بیمار خود برای درمان تصمیم بگیرند. به همین دلیل شاهد کنار رفتن خود به خودی این روش در درمان شقاق در سطح جهان بودیم. روش دیلاتاسیون مقعد به دلیل نداشتن استانداردهای لازم حفظ ایمنی و سلامت بیمار طرف‌داران خود را از دست داده است.

دیلاتاسیون

نحوه‌ی انجام اتساع یا دیلاتاسیون دریچه‌ی مقعد

این روش درمانی پر عارضه‌ی شقاق مقعد تحت بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی قابل انجام است. در روش دیلاتاسیون مقعد جراح با کمک فشار دست خود به آرامی شروع به باز کردن دریچه‌ی مقعد و ایجاد کشش در دیواره‌های آن می‌کند. هدف جراح از کشیدن دو طرفه‌ی دریچه‌ی مقعد و باز کردن آن بیش از حد طبیعی، برداشتن و کاهش فشار موجود در ناحیه‌ی مقعد است. در صورت انجام شدن این روش به صورت دقیق و صحیح می‌تواند در کاهش درد فوری شقاق مقعد بسیار مؤثر باشد.
در واقع جراح برای سهولت کار پس از پوشیدن دستکش از مواد ژل لغزنده و روان‌کننده در ناحیه استفاده می‌کند. سپس با استفاده از انگشتان دست دیواره‌ی مقعد را با اعمال فشار متوسط و صحیح ماساژ می‌دهد. حرکت دورانی ماساژ همراه با اعمال فشار رو به بیرون باعث اتساع عضلات مقعد و باز شدن دریچه خواهد شد. در صورتی که فشار دست معقول بوده و ناگهانی وارد نشود، آسیبی به فیبرهای عضلانی وارد نخواهد شد و از پارگی آن جلوگیری می‌شود. اما نتایج آماری نشان داده هر جراحی توان کنترل فشار دست و انجام آن بدون آسیب بافت عضلانی را ندارد. در پایان ممکن است یک اسفنج کوچک به منظور کاهش تشکیل لخته خون در ناحیه قرار داده شود. به بیماران توصیه می‌شود تا به مدت شش ماه پس از عمل اتساع دریچه‌ی مقعد از یک گشادکننده مقعد به صورت متناوب استفاده کنند. از آن‌جایی که عضله اسفنکتر مقعد بیش از حد طبیعی کشیده شده است، از این پس اجابت مزاج و عبور مدفوع از مقعد با سهولت بیشتر و با کاهش فشار بر شقاق مقعد و در نتیجه کاهش علایم درد و ناراحتی ناحیه انجام خواهد شد.

خطرات و عوارض ناشی از روش اتساع یا دیلاتاسیون دریچه‌ی مقعد

همانند بسیاری از جراحی‌های گوارشی روش اتساع مقعد نیز دارای خطرات و عوارضی است که قبل از رضایت دادن به انجام باید از آن‌ها آگاه شد. خطرات و عوارض ناشی از این روش عبارتند از:

 • بی اختیاری مدفوع و گاز روده یا نشت مقعد به دلیل نیروی وارد شده‌ی بیش از حد بر دریچه‌ی مقعد؛
 • آسیب به اسفنکتر مقعد
 • پاره شدن بافت رکتال؛
 • لخته شدن خون؛
 • میزان شکست بالا.

بنابراین به سبب خطرات و عارضه‌های جبران‌ناپذیر و نامعقول بیش‌ از حد جراحان اغلب ترجیح می‌دهند تا دیگر روش‌های کم‌تهاجمی‌تر را به بیماران خود به جای این روش پیشنهاد دهند. زیرا سایر روش‌ها علی‌رغم خطر کم‌تر، میزان مؤفقیت بیشتری خواهند داشت. معمولاً پزشکان بهترین روش درمانی را با توجه به شرایط شقاق یا فیشر مقعد فرد پیشنهاد خواهند کرد.

جراحی شقاق یا فیشر مقعد

شکست درمان طبی شقاق مقعد حاد یا حضور یک شقاق مزمن نشانه‌ی مداخله جراحی است. در واقع فرد وقتی به عمل جراحی برای شقاق مقعد خود نیاز پیدا می‌کند که سایر درمان‌های دارویی و رفتاری برای او مؤثر و کارساز واقع نشده باشد یا شدت بیماری آن‌قدر پیشرفته و وسیع باشد که به درمان طبی پاسخ ندهد. البته باید در نظر داشت که برای تجویز جراحی باید به سابقه‌ی سایر مشکلات در فرد نیز توجه کرد و نسخه‌ی هر فردی را منحصر به خود او پیچید. به طور مثال ناتوانی در کنترل دفع مدفوع یا ابتلا به سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر برای عمل جراحی ممنوعیت ایجاد می‌کند، زیرا جراحی می‌تواند بر کنترل ارادی فرد اثرات منفی داشته باشد.
پزشک برای اطمینان از نبود منعی در انجام جراحی اقدام به انجام آزمایشاتی در فرد از جمله آندوسکوپی و بررسی عضلات کف لگن فرد می‌کند. آندوسکوپی برای رد کردن شرایط پزشکی مؤثر بر بخش‌های مختلف دستگاه گوارش از جمله روده، معده، روده‌ی کوچک و بزرگ است. بررسی عضلات کف لگن نیز برای تشخیص مشکلات احتمالی در کنترل اجابت مزاج فرد است که در صورت نیاز توسط فیزیوتراپی اصلاح شود.
دو نوع جراحی برای درمان شقاق مقعد وجود دارد که هر یک با مکانیزمی جداگانه به بهبود بیماری کمک خواهند کرد. انتخاب هر کدام از آن‌ها به تشخیص علت ایجاد کننده شقاق مقعد در فرد بستگی دارد. این دو روش عبارت اند از:
روش اتساع دریچه‌ی مقعد
روش اتساع دریچه‌ی مقعد همان‌طور که از نامش مشخص است، با ایجاد کشش دریچه‌ی عضلانی مقعد و اتساع آن تحت بی‌هوشی عمومی برای رفع تنگی دریچه‌ی مقعد در افرادی که به آن مبتلا هستند، استفاده خواهد شد. کشش دریچه و اصلاح ناهنجاری موجود در آن به درمان شقاق مقعدی که به علت آن ایجاد شده است کمک می‌کند. میزان کشش و مدت زمان آن در جراحان مختلف، متفاوت است. با وجود این‌که کشش می‌تواند به تسکین علامتی شقاق مقعد نیز کمک کند ولی این روش به دلیل عوارضی بالایی که دارد امروزه به ندرت انجام می‌شود. در ۱۲ الی ۲۷ درصد موارد احتمال پارگی دریچه‌ی ناشی از کشش بیش از حد وجود دارد.
برداشت اسفنگتر داخلی (اسفنکتروتومی)
عمل جراحی برداشت اسفنگتر داخلی (LIS)، روشی است که در آن با ایجاد یک برش کوچک در عضله دریچه‌ی داخلی مقعد درد و فشار موجود در داخل کانال مقعد را کاهش می‌دهند تا اجازه دهد شقاق یا زخم شقاق مقعد بهبود یابد. در حال حاضر اسفنکتروتومی، یک عمل جراحی انتخابی (بدون خطر بی اختیاری مقعد) و روز برای شقاق مقعد است. این روش را می توان تحت بی‌هوشی عمومی یا نخاعی بیمار انجام داد. درد ناشی از این عمل جراحی معمولاً خفیف است و عارضه‌ی آن از عوارض بیماری فیشر مقعدی کمتر است. عمل جراحی ممکن است منجر به یک ناتوانی موقت در کنترل گاز روده، نشت مدفوع خفیف یا عفونت شود. اما در اکثر موارد بهبودی کامل شکاف طی ۸ هفته بعد از عمل جراحی صورت می‌گیرد.
فیشرکتومی
در این روش شکافی که در نتیجه‌ی فیشر مقعد ایجاد شده است را با کمک ایجاد برش برداشته و ترمیم می‌کنند، برای بالا بردن اثر بخشی این روش معمولاً همراه با عمل برش و برداشت قسمتی از عضله‌ی دریچه‌ی داخلی مقعد انجام می‌شود.
علاوه بر روش‌های تهاجمی جراحی امروزه شاهد استفاده از روش‌های لیزری نیز برای درمان فیشر مقعد هستیم که البته به دلیل جدید بودن هنوز میزان اثردهی و یا عوارض طولانی مدت آن مشخص نیست.

مراقبت بعد از جراحی شقاق یا فیشر مقعد

مراقبت بعد از جراحی شقاق یا فیشر مقعد

پس از جراحی برداشت دریچه‌ی داخلی مقعد ـ که برای کمک به درمان شقاق مقعدی که با سایر درمان‌ها بهبود نیافتاده است، استفاده می‌شود ـ فرد برای بهبود سریع تر نیاز به مراقبت‌های خاص بعد از عمل دارد. اکثر افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند، متوجه کاهش یا از بین رفتن درد ناشی از شقاق مقعد بلافاصله یا طی چند روز پس از جراحی شده‌اند. نگرانی از اجابت مزاج بعد از عمل جراحی کاملاً طبیعی است زیرا مدفوع باید از روی ناحیه‌ی زحم جراحی عبور کند، پس احتمالاً دردناک خواهد بود.
فرد با توصیه‌هایی برای مراقبت بعد از عمل ترخیص می‌شود که شامل:

 • رژیم غذایی پرفیبر و مصرف مایعات فراوان برای کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از یبوست که برای رد شدن راحت‌تر مدفوع از روی ناحیه‌ی زخم جراحی باید رعایت شود؛
 • غذاهای کم‌چرب مانند برنج ساده، مرغ کبابی، نان تست و ماست مناسب‌تر است؛
 • حمام نشسته‌‌ی در ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر آب گرم مدت ده تا بیست دقیقه دو الی سه بار در روز به خصوص پس از اجابت مزاج سپس خشک کردن آن به تمیزی ناحیه و آرامش عضلات کف لگن کمک می‌کند،
 • راه‌رفتن و پیاده‌روی با افزایش خونرسانی به کف لگن و جلوگیری از یبوست روند بهبودی و درمان را سریع‌تر می‌کند.؛
 • امکان دوش و حمام ایستاده از روز بعد عمل وجود دارد که پس از آن باید ناحیه‌ی مقعد را به صورت کامل با یک حوله تمیز و مخصوص خشک کنید؛
 • از مصرف صابون‌های معطر و محرک در ناحیه مقعد خودداری شود؛
 • مصرف مکمل ملین با نظز پزشک در صورت به تأخی افتادن اجابت مزاج طی سه روز بعد از جراحی منعی ندارد؛
 • توجه به میزان خواب و استراحت خود، در صورت احساس خستگی بیشتر استراحت کنید، خواب کافی به بهبودی کمک خواهد کرد.

همچنین پزشک بیمار را از علایم طبیعی و غیر طبیعی بعد از عمل آگاه می‌کند تا در صورت بروز نگران نشود و اقدامات لازم را انجام دهد. این علایم شامل:

 • احساس درد خفیفی هنگام اجابت مزاج به دلیل وجود زخم کوچک ناشی از جراحی در دریچه‌ی مقعد که با بهبود آن برطرف می‌شود. در صورت تمایل به مصرف داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای حتماً دوز مصرفی آن را از پزشک خود بپرسید و از مصرف انواع حاوی کدئین بپرهیزید؛
 • خروج ترشحات خون‌آلود از محل جراحی تا چند روز بعد از عمل و زمان بهبودی زخم طبیعی است ولی طول کشیدن آن بیش از دو هفته نیاز به بررسی دارد؛
 • احتمال عفونت زخم به دلیل آلوده بودن محیط روده وجود دارد که در صورت بروز آن فرد نیاز به درمان آنتی‌بیوتیکی پیدا می‌کند. درمان آنتی‌بیوتیکی باید به طور کامل مصرف شود، حتی در صورتی که فرد احساس بهبودی کند ولی هنوز چندتا از قرص یا کپسول‌های تجویزی باقی مانده باشد؛
 • احتمال باز شدن زخم و خونریزی مویرگی فعال نادر است، اما در صورت بروز نیاز به دوخت و بخیه مجدد دارد؛
 • احتمال از دست دادن موقتی کنترل اجابت مزاج و گاز روده نیز وجود دارد که با گذشت زمان بهتر می‌شود.
 • سرعت بهبودی کامل پس از عمل در افراد مختلف متفاوت است اما اکثر مردم می توانند فعالیت روزمره (مانند رانندگی) خود را طی ۱ تا ۲ هفته بعد از عمل جراحی شروع کنند و حدود ۶ هفته پس از آن به طور کامل درمان شوند.
  پیگیری در درمان یک بخش کلیدی محسوب می‌شود. در موعد مقرر پس از جراحی باید توسط پزشک خود ویزیت شوید. البته در صورت نیاز به معاینه‌ی اضطراری باید فوری به پزشک مراجعه شود. نیاز به ویزیت فوری در صورت وجود این علائم لازم است شامل:
 • درد ناگهانی قفسه سینه و تنگی نفس یا سرفه خونی؛
 • تورم پاها؛
 • درد شدید شکم؛
 • خونریزی مقعدی شدید؛
 • تورم، گرمی یا قرمزی اطراف مقعد؛
 • تب؛
 • درد مقعدی که با دارو آرام نمی‌شود.

پیشگیری از عود شقاق یا فیشر مقعد

عود و تکرار بیماری شقاق یا فیشر مقعد بستگی زیادی به برطرف کردن و درمان علت آن در کنار درمان خود بیماری دارد. در صورتی که فرد از یک بیماری زمینه‌ای شناخته شده نیز رنج می‌برد که در به وجود آمدن شقاق یا فیشر مقعد او ایفای نقش کرده، توجه به درمان و کنترل آن بیماری زمینه‌ای نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. گاهی اوقات فرد در ادامه‌ی روند شیمی‌درمانی خود دچار فیشر مقعد شده است که دیگر بعید است با اتمام شیمی‌درمان و درمان شقاق مقعد، این بیماری در او تکرار شود.
هنگامی‌که یک الگوی اجابت مزاج غیر‌طبیعی، علت فیشر مقعد فرد تشخیص داده می‌شود، اصلاح آن الگوی رفتاری غلط برای پیشگیری از به وجود آمدن سایر مشکلات مربوط به این بیماری و عود آن مهم است. برای ایجاد تغییر در رفتارهای نادرستی که فرد سال‌ها به انجام آن عادت کرده است، کمک گرفتن از روش‌های ترکیبی دارویی، مشاوره‌ی تغذیه و فیزیوتراپی کف لگن (در صورت نیاز) الزامی است.
بهبود شقاق مقعد مزمن با روش تزریق بوتاکس در ۵۰ الی۸۰ درصد بیماران در ارتباط است. ولی در جراحی آن، پس از اسفنکتروتومی شقاق مقعد حدود ۱ الی۶ درصد موارد عود خواهد کرد. عود بیماری فیشر پس از این جراحی می‌تواند به دلیل عدم رعایت صحیح توصیه و مراقبت‌های پس از عمل توسط فرد یا انجام نادرست یا ناقص عمل اسفنکتروتومی باشد. در صورت عود، پزشک جراح باید محل اسفنکتروتومی را بررسی کند. این ارزیابی را می تواند با لمس در معاینه یا با استفاده از سونوگرافی داخل مقعدی تحت بی‌حسی انجام دهد. درصورت ناقص بودن اسفنکتروتومی پزشک می‌تواند آن را در سمت اولیه تکمیل و یا دوباره در طرف مقابل انجام دهد. ولی اگر اسفنکتروتومی اول کامل بود شاید نیاز باشد اسفنکتروتومی دوم را در طرف مقابل انجام دهد. اسفنکتروتومی در بیش از ۹۰ درصد موارد مؤفقیت‌آمیز است. عارضه‌ی بی اختیاری مدفوع و گاز پس از این جراحی نادر است.
پس از عمل جراحی بیشتر بیماران می توانند طی چند روز به فعالیت‌های روزانه خود بازگردند. درمان و بهبودی کامل در هر دو روش دارویی و جراحی می‌تواند ۶ تا ۱۰ هفته طول بکشد. حتی با وجود کاهش درد و خونریزی فرد موظف به حفظ عادات رفتاری صحیح و ادامه‌ی یک رژیم غذایی پر فیبر است. فعالیت‌های سنگین و یبوست و اسهال می‌تواند بهبود زخم یا گرفتگی عضله دریچه مقعد را به تاخیر اندازد.
در یک بررسی تحقیقاتی میزان عود شقاق مقعد در ۳۰ تا ۷۰ درصد مواردی که فرد رژیم غذایی پرفیبر خود را پس از بهبودی رها کرده است، دیده شده است. در صورتی که با رعایت این رژیم احتمال عود به ۱۵ تا۲۰ درصد موارد کاهش یافته است. نتیجه‌ی این بررسی، نقش به سزای رژیم غذایی در پیشگیری از تکرار بیماری شقاق مقعد را تأیید می‌کند.
شقاق مقعد با بیماری‌های جدی‌تر، مانند سرطان روده در ارتباط است. در واقع شقاق مقعد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد و علت مستقیم آن محسوب نمی‌شود. با این حال، در شرایط جدی‌تر بیماری می‌تواند علایمی مشابه شقاق مقعد ایجاد شود. حتی زمانی‌که یک شکاف به طور کامل بهبود می‌یابد نیز ممکن است جراح تست‌های دیگری برای بررسی روده بزرگ و راست‌روده درخواست کند. گاهی کولونوسکوپی برای رد کردن دیگر علل خونریزی مقعدی انجام می‌شود.
شقاق مقعد می‌تواند عارضه‌هایی در فرد به جا بگذارد که خیلی خوشایند نیستند که شامل:

 • شقاق مزمن مقعد اشکی شکل: وقتی شقاق مقعد در مراحل اولیه آن درمان نشود شکاف می‌تواند به صورت عمقی‌ و وسیع‌تر به صورت اشک باعث ایجاد زخم شقاق شود که درمان آن مشکل‌تر است.
 • فیستول مقعد: زخم شقاق مقعد آن‌قدر عمقی می‌شود که با ایجاد یک تونل یا کانال به صورت غیرعادی به اندام‌های اطراف مانند واژن یا سایر قسمت‌های روده متصل می‌شود که فیستول مقعد نام دارد.
 • تنگی مقعد: کانال مقعد به صورت غیر طبیعی به دلیل گرفتگی عضله دریچه مقعد یا انقباض بافت زخم شقاق ایجاد شده در مقعد، تنگ می‌شود.

Save

Save

پرسش و پاسخ
محمودی

ایا بوتاکس در درمان فیشر عملی است.چون از شهرستان می ایم

clinic

با سلام بسته به نوع فیشر، تعداد ترک ها و محل ایجاد آن و علت به وجود آورنده آن ممکن است بوتاکس نتیجه بخش باشد یا حتی نیاز به چند بار تکرار داشته باشث زیرا اثر آن فقط شش الی نه ماه با فلج سازی عضلات دریچه‌ای ناحیه مقعد و کاهش فشار وارد بر مقعد و افزایش خونرسانی به محل ترک باعث بهبودی ان خواهد شد. نگران نباشید از طریق سیستم نوبت دهی کلینیک وقت معاینه بگیرید، ابتدا ویزیت میشود، هر اقدام درمانی لازم بود تجویز می‌شود، در صورت نیاز به جراحی حتی با روش لیزری همان روز ترخیص خواهید شد و می‌توانید به شهر خود بازگردید.

نادر

سلام . من ۱۰ سال پیش به دلیل شقاق جراحی کردم بعد از ان همیشه احساس تنگی مقعد و اسفنکتر داشتم ولی با آن ساختم تا اینکه ۱ ماه پیش به دلیل هموروئید ترومبوز و شقاق مجدد مجبور به عمل شدم هنوز درد و ترشح غیر خونی دارم و قسمتی از مقعد از روز اول عمل متورم است دکتر جراحم مسافرت است ایا من خوب می شوم و تورم مقعد فروکش می کند اسپاسم شدید رکتوم هم دارم به دلیل پیشگیری از عفونت پزشک دیگری برایم کلیندامایسن تچویزکرده است ایا ادامه دهم / ممنون

clinic

با سلام سعی کنید روزی سه بار هر بار ده دقیقه برای تسکین علایم خود در لگن آب گرم نشسته و پس از آن خود را خشک کنید و به درمان آنتی بیوتیکی ادامه دهید برای رسیدن به بهبودی کامل پس از عمل باید صبور باشید، تورم موجود نیز با احتمال فراوان پس از بهبودی فروکش خواهد کرد. پس از بازگشت جراح خود حتماً برای ویزیت پیگیری و کنترل محل عمل نزد او مراجعه کنید.

کیان

سلام ، خسته نباشید من مرد و ۳۶ سال سن دارم. هر ۲۴ ساعت یکبار دفع مدفوع به شکل بسیار سخت و با ایجاد شکاف در ناحیه مقعد دارم. چون مرتب از روغن زیتون و سبوس و میوه و … استفاده میکنم اما اصلا خوب نشدم. خیلی سختی میکشم. لطفا مرا راهنمایی کنید. با تشکر

clinic

با سلام یبوست شدید باعث ایجاد فشار بیش از حد در ناحیه مقعد و در نتیجه ایجاد شکاف یا شقاق در آن شده که بدون بر طرف شدن یبوست، احتمال بهبودی شقاق کم می‌شود. زیرا علی رغم تجویز دارو وآغاز درمان شقاق، با هر بار دفع مدفوع سخت، شقاق تحریک شده و تشدید می‌شود. بنابراین باید با افزایش مصرف مایعات و خودداری از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع و همچنین نشستن در لگن آب گرم به مدت ده دقیقه دو الی سه بار در روز از خشک و سخت شدن مدفوع خود جلوگیری کنید. البته پس از مراجعه برای تشخیص و درمان شقاق مقعد، داروهایی برای کاهش یبوست شما تجویز خواهد شد، اما مصرف این داروها موقتی بوده و در طولانی مدت پیشنهاد نمی‌شود.

نریمانی

سلام خسته نباشید من حدود ۱۰ روزی هست که هنگام دفع درد و خونریزی دارم! اگه دچار شقاق شدم ایا نیاز به جراحی دارم؟؟؟؟ و اینکه عمل شقاق و بواسیر تغییری در بافت مقعد نمیدهد؟؟ انقدی که قابل تشخیص باشد؟ چ فرقی بین این تغییر بافت با تغییر بافت در رابطه مقعدی وجود دارد؟؟؟؟

clinic

با سلام شقاق بیماری است که باید با توجه به علت به وجود آورنده آن درمان شود، اگر شقاق شما در مراحل اولیه ایجاد بوده و حاد باشد معمولاً به درمان دارویی جواب داده و نیازی به درمان جراحی ندارد. البته بدون معاینه نمی‌توان نظر داد و ممکن است درد و خونریزی شما ارتباطی با شقاق نداشته و مشکل دیگری داشته باشید. عمل جراحی شقاق و هموروئید تغییرات مطلوبی در بافت مقعد ایجاد می‌کند، در هموروئید داخلی که تغییرات قابل رؤیت نیست و در هموروئید خارجی نیز بافت گوشتی اضافی ایجاد شده برداشته می‌شود و معمولاً با کمک استفاده از لیزر در این جراحی‌ها اسکار یا جای زخمی نیز در آن باقی نمی‌ماند و کلاً با تغییر شکلی که پس از رابطه‌ی مقعدی در فرد ایجاد خواهد شد، متفاوت است.

عماد

سلام آقای دکتر
من مردی ۴۵ ساله هستم ، از حدود ۸ سال پیش در ناحیه مقعد احساس درد نمودم و هنگام دفع مدفوع رگه های خونی مشاهده نمودم. بعد از مدتی به پزشک مراجعه نمودم که تشخیص شقاق دادند و مقداری توصیه به همراه پماد ام جی به اینجانب دادند. تا مدتی بهتر شدم و لی گاهی اوقات مجددا علائم بروز می کرد .چند سال بعد به همان پزشک مراجعه نمودم ایشان فیستول تشخیص دادند و مجددا ( تقریبا ) همان داروها و توصیه ها را نمودند. باز تا حدودی بهتر شدم ولی اخیرا در حدود یک سال می باشد که در کنار مقعد ضایعه ای به اندازه یک عدس کوچک ولی نرم ایجاد شده که باعث میشود که برخی اوقات خارش شدید احساس کنم و لباس زیر اینجانب اکثرا کثیف شود ، در ضمن در پیاده روی ها نیز محل اطراف مقعد برخی اوقات مثل سوزن اذیت می کند و باعث ایجاد لکه هائی به رنگ مدفوع در لباس زیر می شود.
با توجه به شرم اینجانب ، از مراجعه به دکتر خجالت می کشم و همچنین می خواستم بدانم آیا اگر عمل کنم چه از طریق لیزر و یا از طریق جراحی عمومی امکان بازگشت دوباره وجود ندارد. لطفا راهنمائی فرمائید.

clinic

با سلام اگر طبق تشخیص پزشک‌تان به فیستول مبتلا شده باشید که راه درمانی قطعی جزء جراحی ندارد. به سبب به تأخیر انداختن جراحی خود به تدریج به عوارض دیگری چون ترشحات غیر ارادی یا بی‌اختیاری مدفوع شده‌اید. بهتر است هر چه سریع تر برای معاینه و بررسی و درمان مراجعه کنید، این احتمال وجود دارد که به هموروئید نیز مبتلا شده باشید. در نظر داشته باشید با به تعویق انداختن درمان به هر دلیلی حتی خجالت، منجر به بدتر شدن بیماری و حتی سخت شدن مراحل درمان خواهید شد. جراحی فقط بیماری فعلی شما را از بین می‌برد، عدم رعایت نکات مراقبتی و تغییرات رفتاری توصیه شده در سبک زندگی منجر به عود و بازگشت مجدد بیماری خواهد شد و این جراحی به روش سنتی یا لیزر بهبودی را برای همیشه تضمین نمی‌کند. به خصوص در بیماری فیستول احتمال عود وجود دارد.

احمدی

با سلام خدمت اقای دکتر من شقاق مقعدی دارم و برا بهبود۲مرتبه در روز از کرم انتی فیشراستفاده کردم ولی خارش شدید گرفتم و بلافاصله مصرفم قطع کردم حالا میخواستم بدونم میشه از پماد هیدروکرتیزون استفاده کنم

clinic

با سلام دوست عزیز، خود درمانی علاوه بر عوارضی که ممکن است ایجاد کند منجر به تأخیر درمان کامل بیماری و در نتیجه بدتر شدن آن خواهد شد. امتحان نمودن داروها به روش تجربی فقط وضعیت بیماری شما را بدتر می‌کند. یک بار برای درمان مشکل خود مراجعه نمایید تا به صورت کامل و با توجه به علت اصلی به وجود آورنده بیماری درمان شوید. بدون معاینه امکان تجویز دارو وجود ندارد.

علی

با سلام حضور جناب آقای دکتر: من مدت زیادی است که شقاق مقعد دارم که به دکتر مراجعه نکردم و خود درمانی می کردم و کم کم دچار عدم کنترل شدم و بعدا چند نوبت به دکتر مراجعه کردم که موقتا بهبود می یافتم اما در اثر یبوست به تدریج بیماری تشدید شد واخیرا دوباره دکتر رفتم که داروی شل کننده تجویز کردند و وضع عدم کنترل باد خیلی بدتر شد. با توجه به اینکه شاغل هستم اوضاع بسیار بدی دارم و حتی بسیار سعی می کنم که با فامیل نیز ارتباط نداشته باشم . امیدوارم فرجی حاصل شود.

clinic

با سلام برای تکمیل درمان خود باید عوارض دارویی را نیز تحمل نمایید، سعی کنید از مواد غذایی نفاخ کمتر استفاده کنید تا کمتر دچار دفع گاز شوید. چناچه این داروها نیز در درمان شقاق مقعد شما مؤثر نبود، ناامید نشده و برای گرفتن درمان دیگری مراجعه کنید زیرا شقاق مقعد بیماری است که باید با توجه به علت به وجود آورنده ان درمان شود. این دارو کمک می‌کند تا فشار انقباضی ناحیه مقعد کم شود.

داریوش

سلام آقای دکتر . من ۳شال هست که دچار شقاق شدم‌و۲۰سانت از رودم زخم شده دکتر رفتم و داروی موبرین تجویز کرد و ۶ماه پرهیز غذایی داد اما هنوز هنگام دفع مدفوع درد و خونریزی دارم حتی تا یک روز بعد از دفع مدفوع درد دارم. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

clinic

با سلام برای تکمیل روند درمانی باید دوباره مراجعه نمایید تا با توجه به پیشرفت بیماری درمان مؤثر تجویز شود. در صورت مزمن شدن شقاق و زخم مقعد نیاز به جراحی وجود دارد و دیگر درمان دارویی پاسخ‌گو نخواهد بود.

اعظم

دکتر جان من تا به حال دکتر نرفتم وهمیشه موقع دستشویی رفتن هم درد شدید وسوزش مقعدی دارم در ضمن یک توده بیرون مقعد بیرون زده که موقع اجابت مزاج هم از داخل وهم از بیرون باعث سوزش ودرد شدید میشوم در حالی که هم خجالت میکشم وهم میترسم بروم دکتر از شما دکتر عزیز تقاضا میکنم مشکل من وحل کنید خواهش میکنم واقعا دیگه خسته شدم ممنون

clinic

با سلام به احتمال زیاد به بیماری هموروئید یا شقاق مقعد مبتلا شده‌اید ولی بدون معاینه و بررسی وسعت ضایعه نمی‌توان درمانی تجویز نمود، ترس و خجالت خود را کنار گذاشته و برای رهایی از این بیماری نسبتاً شایع و پیشگیری از وخیم تر شدن آن زودتر مراجعه نموده و درمان شوید.

حمید

دچار تنگی مقعد هستم و روده ام باد زیاد تولید میکند حتی دفع باد هم با فشار زیاد صورت میگیرد دفع مدفوع هم همینطور گاها یبوست دارم ولی خیلی مواقع حتی بیبوست هم ندارم با مشکل و فشار زیاد مدفوع خارج میشود.

clinic

با سلام بسته به شدت تنگی مقعد شما می‌توان داروهای شل‌کننده مقعد تجویز کرد و در صورتی که مؤثر واقع نشود حتی ممکن است نیاز به جراحی باشد. تنگی مقعد مشکلی است که عدم توجه و پیگیری درمان ان منجر به آسیب و عوارض و بیماری های مقعدی دیگری چون شقاق خواهد شد. بهتر است برای درمان آن مراجعه نمایید.

علیرضا

با سلام چند وقتي است كه شقاق دارم و اينكه به خاطر خونريزي كه داشتم كولونوسكوپي نيز انجام دادم ولي پزشكم گفت رعايت كن عمل جراحي نكن ولي إز دردش رنج ميبرم و زندگي و كار را برايم سخت كرده و مقداري نيز حس ميكنم مقعدم تنگ شده خواستم بدونم أيا با ليزر ميشود قطعي درمان شد و اينكه چه مدت لقاحت درمان دَاوُدَ ممنون إز شما دكتر محترم

clinic

با سلام بسته به نوع شقاق مقعد، علت به وجود آورنده و حاد یا مزمن بودن در مورد جراحی یا درمان دارویی آن تصمیم‌گیری می‌شود که اگر واقعاً به تنگی مقعد مبتلا باشید به جراحی نیاز خواهید داشت. بله امکان جراحی شقاق با لیزر نیز وجود دارد که نیاز به استراحت طولانی‌مدت نداشته و فرد می‌تواند به کار و فعالیت عادی و روزمره خود بازگردد. البته درمان جراحی بیماری فعلی شما را درمان می‌کند و نمی‌توان تضمین نمود که هیچ‌گاه تا آخر عمر به بیماری شقاق مبتلا نمی‌شوید ولی معمولاً با رعایت توصیه‌های پس از عمل و ترک عادات غلط رفتاری زندگی عود نخواهد کرد.

زهرا

با سلام و خسته نباشید خدمت شما.۳۲ساله امه.من ۴ماه هست که زایمان کردم.زایمان طبیعی داشتم.بعدش شقاق بزرگی به وجود اومد.۴ماهه درد و سوزش دارم.احساس تخلیه کامل هم ندارم.البته سابقه هماز قبل داشتمولی با زایمان شدید. شد .دگتر رفتم.به من نیترو گلیسیرین . پماد دیلتیازم داد.یک ماه اسهال بودم.خوب بود.یه بار سفت شد.و مث روزاول خیلی دردناک شد.دکتر گفت بایدبوتاکس کنی.میخواستم بپرسم بوتاکس عوارض نداره؟ممکنه دارو روادامه بدم خوب بشم؟چون گفت خیلی شقاقت بزرگه

clinic

با سلام بوتاکس روش جدیدی است که در درمان شقاق مقعد به کار گرفته شده و تاکنون عارضه‌‌ای از آن گزارش نشده است. معمولاً شقاق را با توجه به علت آن درمان می‌کنند و شقاقی که به درمان دارویی جواب نداده نیاز به درمان‌های دیگر دارد اگر دارو روش مناسبی برای شما بود بیماری دوباره عود نمی‌کرد. از طرفی نیز باید مراقب باشید تا دچار یبوست نشوید ابتلا به یبوست بیماری شما را بدتر می‌کند. بوتاکس اثر موقت داشته و گاهی نیاز به تکرار دارد.

خادم

از یک سال هست که با فیشر درگیر هستم وپزشکان ابتدا تشخیص بواسیر دادند کا اشتباه بود و جدیدا فهمیدم که فیشر هست و درد امان مرا بریده است. دنبال راه درمان از طریق لیزرتراپی هستم.

clinic

با سلام فیشر بیماری است که باید با توجه به نوع و علت آن درمان شود تا به صورت کامل بهبود یابد. اگر علت ان مربوط به اسهال و یبوست شدید باشد که اول باید آن را درمان نمایید و اگر مربوط به تنگی دریچه مقعد باشد ابتدا با درمان‌های دارویی و سپس در صورت پاسخ نگرفتن جراحی پیشنهاد می‌شود. برداشت و جراحی فیشر با کمک لیزر و با تکنیک های مختلفی قابل انجام است که می‌توانید برای مشاوره بیشتر راجع به درمان مراجعه نمایید.

احمد

اقای دکتر جوانی ۱۷ساله هستم من از کودکی مدفوعی سفت وکلفت داشته ام وطی این سال ها گاهی اوقات هفته ای یک بار وگاهی دوهفته ای یک با وگاهی چند روزه ای یک بار عمل دفع مدفوع انجام میداده ام ایا من سرطان دارم یا شقاق یا بواسیر خواهش می کنم کمکم کنید

clinic

با سلام ابتلا به یبوست یا مشکلاتی در دفع مدفوع دلیل بر ابتلا به سرطان نیست، مگر علایمی داشته باشید که نشان دهنده بیماری‌های گوارشی یا مقعدی در شما باشد. بهتر است به رژیم غذایی خود بیشتر دقت کنید تا بتوانید مشکل یبوست خود را برطرف کنید. مصرف میوه و سبزیجات روزانه را افزایش و بیش از ۸ لیوان اب در روز بنوشید، عمل دفع مدفوع خود را به زمان دیگر موکول نکنید و به دنبال احساس دفع حتماً به دستشویی بروید. هنگام دفع مدفوع بیش از حد زوز نزنید. اگر هم به علایمی چون خونریزی، درد، خارش یا سوزش و بیرون‌زدگی مقعد دچار شده‌اید، حتماً مراجعه نمایید.

سمیرا

دو سال هست ک شقاش مقعد دارم هر زمان ک یبوست میشدم با مصرف غذاهای پر فیبر و ملین و با استفاده از شیاف آنتی هموروئید طی چند روز خکب میشد.اما الان ماه اول بارداری هستم ی مرتبه دچار یبوست شدم و مشکل دوباره بوجود اومد الان ی هفته میشه ک یبوست نیستم اما هنگام اجابت هم درد دارم هم خیلی خونریزی دارم.ترسم از زایمان و ماه های آخر بارداری است ک مشکل بدتر شود.خیلی درد میکشم لطفا اگر راه درمانی هست بگین

clinic

با سلام شما باید قبل از بارداری این مشکل خود را به صورت کامل رفع و درمان می‌نمودید، همان طور که خود آگاهید دوران بارداری به سبب تغییرات هورمونی و یبوست علایم بیماری شما را تشدید خواهد کرد و از طرفی امکان تجویز هر درمانی در این دوران ممکن نیست. بنابراین باید علاوه بر توجه و کنترل بیشتر یبوست خود در این دوران حساس، پیش از بدتر شدن شقاق مراجعه نمایید تا با درمان های علامتی این دوران را سپری و سپس پس از زایمان آن را به صورت قطعی درمان کنید. نشستن در آب گرم به مدت ده دقیقه سه بار در روز به کاهش درد و یبوست شما کمک می‌کند. در این دوران مصرف میوه، سبزیجات و آب را افزایش دهید و دفع مدفوع خود را به تأخیر نیندازید.

فهیمه

سلام خسته نباشید ده سانت از روده بزرگم زخمه واز تنقیه وشیاف اساکول ومزالازین استفاده میکنم الانزدیک دوسال خونریزی لخته دارم بعصی وقتا خونریزی تازه هم دارم اما چند روز خونریزی تازم شروع شده با یه حالت تعوع خیلی کم و ناچیز بعصی وقتا بی جونی خونریزیم قطع نمیشه خیلی میترسم بدتر بشه خواهش میکنم جواب بدین وزنم ۴۵

clinic

با سلام در مواردی که زخم روده وسیع بوده و عوارض ناشی از آن مانند خونریزی قابل کنترل نیست، نیاز به جراحی و برداشت آن خواهد بود. البته باید پرونده‌ی پزشکی و شرایط شما دقیقاً بررسی شده و با توجه به آن تصمیم‌گیری شود. خونریزی بیش از حد منجر به ضعف و بی‌حالی شما شده که باید از نظر کم‌خونی نیز آزمایش دهید. درمان خود را پیگیری نمایید.

علیرضا

سلام وقت بخير من شقاق دارم البت دكتر اينو گفت .يه پارگي كنار مقعد كه روز به روز داره پارگيشم بيشتر ميشه رو به مقعد. نه سوزش نه خونريزي نه چيزي هيچي ندارم ولي براي استخدامي احتمالا بهم گير بدم.البت خودم هم نگرام هستم بجاهاي بدتر نكشه و زود تر درمان كنم.من چيكار كنم ايا لازم داره عمل شه يا با دوا دارو .الان قرص خورم چند فته هست پوماد هي مختلف زدم ولي از پارگي هيچي خوب نشده من بايد چيكار كنم.ممنون ميشم راهنمايي كنيد.

clinic

با سلام درمان خود شقاق کافی نبوده و باید علت به وجود آورنده‌ی آن نیز برطرف شود. اگر به یبوست مبتلا هستید برای مؤثر واقع شدن درمان دارویی باید آن را با مصرف مایعات فراوان، مواد غذایی پر فیبر و توجه به احساس دفع و اجابت مزاج و خودداری از به تأخیر انداختن آن کنترل نمایید و اگر اسهال شدید دارید نیز آن را درمان کنید و از فشار وارد کردن به مقعد جلوگیری نمایید. اگر شما به تنگی دریچه مقعد مبتلا هستید باید درمان‌های دارویی یا غیر جراحی و حتی در صورت نیاز جراحی تجویز شود.

میترا

باسلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر عزیز .من ۲۴سالمه و چندین بار بخاطر نزدیکی از مقعد با شوهرم دچار زخم مقعد شدم ولی با وازلین و پمادهای مشابه بعداز چندروز خوب شدم.الان هم باز دچار زخم شدم که حدودا سه هفته میشه اوایلش گفتم خودش مثل همیشه خوب میشه ولی نشد.پماد آنتی هموروئید زدم فایده ای نداشت دیروز پماد رکتول خریدم دارم استفاده میکنم کارمم به صورتی هست که باید ۸ساعت پشت میز بشینم.میخواستم بدونم آیا پماد رکتول تاثیری داره چون خیلی رو اعصابمه و اینکه اصلا حاضر به عمل نمیشم.به نظر خودمم اونقدر هاد نیس که عمل بخواد.لطفا راهنماییم کنید.ممنون

clinic

با سلام دوست عزیز اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید، از خود درمانی بپرهیزید و برای برطرف نمودن مشکل خود به پزشک مراجعه کنید تا با توجه به نوع مشکل و وسعت آن درمان مؤثر را با دوز مناسب و کافی تجویز کند. اگر می‌خواهید دچار عوارض بعدی بیماری نشوید سریع‌تر مراجعه کنید و حداقل تا زمان بهبودی کامل از روابط جنسی مقعدی بپرهیزید. خوددرمانی نه تنها شما را درمان نمی‌کند بلکه با به تأخیر انداختن درمان اصلی، بیماری را وخیم‌تر می‌کند.

الهام

سلام خسته نباشید من بواسیر داخلی هم خارجی دارم میخواستم بتونم عمل بوتاکس خوبه یا نه و وقتی بوتاکس انجام شد از پشت میشه بازم نزدیکی داشت یا نه من گه گاهی هم یبوست دارم اگر بوتاکس کنم خونریزی بازم میاد سراغم یا نه

clinic

با سلام
تزریق بوتاکس روشی است که در آن فقط با فلج نمودن عضلات ناحیه مقعدی، فشار بیش از حد وارد بر ناحیه مقعد را کاهش می دهند، حدود شش الی نه ماه اثر داشته و گاهی نیاز به تکرار خواهد داشت. اگر هموروئید شما در مرحله پیشرفته خود باشد با این روش به صورت کامل درمان نخواهد شد و نیاز به جراحی وجود دارد. البته با روش لیزری بدون درد و خونریزی و به سادگی درمان خواهید شد. بله امکان آغاز روابط مقعدی پس از بوتاکس یا سایر روشهای درمانی وجود دارد، اما احتمال عود و بازگشت بیماری با این کار بالا می رود. درمان کامل هموروئید فقط با تغییراتی در سبک زندگی و ورزش و رژیم غذایی سالم و پیشگیری از دفع مدفوع دشوار امکان پذیر است. بنابراین اگر دفع مدفوع مشکل داشته باشید، احتمال خونریزی مقعدی نیز محتمل است.

جواد

شش ماه است به گفته متخصص جراح شقاق دارم همه داروی وپمادی استفاده کردم درد وسوزش کمتر مشود ولی کاملا از بین نمی رود در ضمن اطراف مقععد ورمهای دارد که موقع اجابت مزاج بیرون می آید دوباره داخل می رود متخصص میگوید اگر خوب نشد یک عمل ساده داری باید اسفنکر کمی شل کنم و گاهی اطراف مقعد خارش شدیدی دارد .دیگه خسته شدم لطفا راهنمای کنید

clinic

با سلام
شقاق بیماری مقعدی است که باید با توجه به علت به وجود آورنده آن درمان شود. اگر پس از شش ماه درمان دارویی هنوز بهبودی کامل به دست نیامده است، پس بیماری شما مزمن شده و نیاز به جراحی دارد. گاهی اوقات فشار بیش از حد وارد بر عضلات و دریچه مقعد منجر به شقاق و ترک بافتی ناحیه و ایجاد سیکل معیوبی خواهد شد که مانع بهبودی کامل از بیماری می گردد. با یک جراحی نسبتا ساده و با کمک لیزر درمانی می توان فشار وارد بر این ناحیه را از بین برد. بلافاصله پس از بر طرف شدن فشار، درد و سوزش از بین رفته و شقاق بهبود می یابد.

عماد

سلام بچه ام بعد از یبوست پشتش میسوزه و میترسه دستشویی برود میخوام بدونم مشکلی براش پیش نیامده ممنون

clinic

با سلام
سوزش ناحیه مقعدی می تواند نشانه ای از یک بیماری مقعدی باشد که بدون معاینه مقعدی امکان تشخیص قطعی آن وجود ندارد. یبوست و دفع مدفوع مشکل فشار وارد بر ناحیه مقعد را افزایش داده و منجر به آسیب بافتی می شود و در نهایت علایمی چون سوزش بروز می کند. برای پیشگیری از تشدید بیماری هر چه سریعتر مراجعه حضوری نمایید تا پس از تشخیص، درمان لازم تجویز گردد و توصیه هایی در زمینه پیشگیری از یبوست ارائه گردد.

معصومه

سلام آقای دکتر.زنی ۴۳ساله دچارزخم مقعد از داخل بدن شده وبسياردرددارند و حتی برای دفع مدفوع دچار مشکل هستند لطفا راهنمایی کنید چطورميتونن درمان بشن ودردکمتر شه

clinic

با سلام
ابتدا باید برای معاینه و بررسی مشکل مقعدی خود مراجعه حضوری نمایید، اگر واقعا مشکل شما زخم مقعدی ناشی از شقاق و ترک بافتی باشد، درمان دارویی و سپس درمان جراحی لازم با توجه به شرایط شما توصیه می گردد. البته جراحی با روش لیزری، سرپایی بوده و بدون نیاز به بستری و استراحت طولانی مدت و درد و خونریزی انجام می شود. اجرای صحیح توصیه های پیشگیری کننده از عود بیماری پس از درمان در مؤفقیت آمیز بودن آن نقش اساسی دارد.

شکوه

مدت دوماه دچارشقاق از چندطرف مقعدشدم تحت نظردکتر دارو مصرف میکنم اما هنوز خوب نشدم گاهی دچار التهاب شده بعد فروکش کرده ترشحات ازمقعدخارج میشود آنتی فیشر گیاهی استفاده کردم که دچارخارش شدید شدم دکتر من ساکن شهرستاتم وواقعا درمانده شدم درضمن روده تحریک پذیر دارم ی دوره استرس روپشت سرگذاشتم

clinic

با سلام
تعدد شقاق مقعدی و عدم پاسخ دهی مطلوب به آن به درمان دارویی نشانه مزمن شدن بیماری و وجود یک علت زمینه ای که به احتمال زیاد همین سندرم روده تحریک پذیر شماست، است. بدون درمان بیماری گوارشی خود امکان دست یابی به درمان کامل شقاق مقعد میسر نمی شود. پش از رفع علت اگر بهبودی حاصل نشد، نیاز به یک جراحی ترجیحا با روش لیزری برای شل کردن دریچه مقعد و کاهش فشار ناحیه لازم است.

علی پور

با سلام و خسته نباشید دختر دوونیم ساله ای دارم که حدود یک و نیم ماه پیش دچار یبوست مزمن شد که فقط با شیاف گلیسیرین قادر به دفع مدفوع میشد ان هم با اذیت بسیار بسیار شدیدالان روزانه ۱۰ سیسی پارافین خوراکی و ۱۰سیسی لاکتالوز مصرف میکنه مدفوعش نسبتا شل هس ولی هر بار گریه میکند که مقعدش درد میکند پزشک برای مقعدش ۳ عدد شیاف انتی هیمورویید و دو پماد زینک اکساید و هیدرو کورتیزون داده که با هم مخلوط کنیم به مقعدش بمالیم یک هفته میگذرد ولی خوب نشده و درد مقعد دارد لطفا راهنماییم بفرمایید ایا پماد دیگری که زودتر جواب بدهد هست؟با تشکر.زنده باشید.

clinic

با سلام
درمان دارویی به تنهایی نمی تواند مشکل فرزندتان را بر طرف نمایید. باید در تغذیه او بیشتر دقت کنید و مصرف آب و مایعات را افزایش دهید، او را به دفع مدفوع پس از هر وعده غذایی تشویق کنید و از به تأخیر افتادن عمل دفع و تشدید یبوست پیشگیری نمایید، در کنار توصیه ها روند درمانی فرزندتان را به صورت منظم ادامه دهید. داروهای تجویزی با توجه به سن فرزندتان مناسب است.

پریسا

با عرض سلام و خسته نباشید. بنده حدودا یک سال هست که زخمی در مقعد دارم اوایل به پزشک مراجعه کردم کلونوسکپي انجام دادم و تشخص شون شقاق مزمن بود.بمن پیشنهاد تزریق بوتاکس را دادند ولی انجام ندادم چون شنیده بودم امکان برگشت در این روش وجود دارد.به دکتر ديگر مراجعه کردم ايشون دستگاهی را معرفی کردند با دو نوع پماد که در ابتدا خوب بود ولی بازهم هنگام اجابت مزاج درد داشتم.و همینطور الان .میخواستم خواهش کنم ببینم راهی پیش روی من بگذاريد تا بدون جراحی يا تزریق درمان بشم.ممنونم

clinic

با سلام
به طور معمول شقاق یا زخم مقعد مزمن با کمک جراحی و کاهش فشار وارد بر عضلات و دریچه مقعد قابل درمان است. اگر ترس شما از جراحی سنگین و عمل باز مانع پیگیری درمان شده است، نگران نباشید با روش لیزر درمانی به صورت سرپایی با درد و خونریزی فوق العاده کمتر و عدم نیاز به بی هوشی عمومی درمان خواهید شد و از طرفی نیازی به استراحت طولانی مدت پس از عمل ندارید و می توانید طی چند روز کوتاه کار و فعالیت روزمره خود را از سر گیرید.

بیژن

سلام مردی هستم ۴۳ساله ومدت ده ساله که به فیشرمزمن مبتلاشدم آیاباتزریق بوتاکس درمان میشود؟اگرنه بهترین راه چیست؟

clinic

با سلام
فیشر یا شقاق مزمن بر حسب شدت بیماری و علت به وجود آورنده معمولا نیاز به یک اقدام درمانی غیر دارویی دارد. تزریق بوتاکس با فلج سازی عضلات ناحیه مقعد منجر به کاهش شدت فشار وارد بر ناحیه خواهد شد، اما اثر آن پس از شش الی نه ماه از بین می رود و گاهی نیاز به تکرار دارد. اما روش درمان جراحی لیزری بدون درد و خونریزی و نیاز به پانسمان و مراقبت های خاص پس از درمان جراحی سنتی و حتی بدون نیاز به بی هوشی امکان پذیر است.

زیبا

وقت‌میخواستم،‌با‌دارو‌و‌کرم‌آنتی‌فیشر‌درمان‌شدم‌دوباره‌برگشت،‌بعاز‌زایمان‌اینطوری‌شد،‌میخوام‌عمل‌کنم

clinic

با سلام
فیشر و شقاق مقعدی بیماری است که باید با توجه به علت به وجود آورنده و مزمن یا حاد بودن آن درمان شود، بدون برطرف شدن علت به وجود آورنده، دستیابی به درمان قطعی میسر نخواهد شد. ابتدا برای معاینه و بررسی مراجعه نمایید، سپس در صورت نیاز کاندید جراحی خواهید شد. برای گرفتن وقت با سیستم نوبت دهی کلینیک هماهنگ نمایید.

لیلا

با عرض سلام
به علت مهاجرتی که از کرج به اصفهان در سه سال اخیر داشتم با توجه به آب و هوا و آب مصرفی دچار یبوست شدم و با مراجعه به دکتر تشخیص فیشر دادند و برای زخم و خونریزی لیزر پیشنهاد دادن با توجه به اینکه هر سال جند ماهی این مشکل را دارم و بیرون زدگی بیشتر می شود درخواست مشاوره را دارم
باتشکر

clinic

با سلام
اگر فیشر شما در نتیجه یبوست های مکرر ایجاد شده است، ابتدا باید راه حلی برای رهایی از یبوست خود پیدا کنید، زیرا در صورت مبتلا ماندن به یبوست در صورت لیزر و درمان فیشر، دوباره به آن دچار خواهید شد، بنابراین بهتر است با ورزش، تغذیه سالم و پر فیبر، خودداری از به تعویق انداختن عمل اجابت مزاج و حتی درمان دارویی نزد پزشک این مشکل خود را برطرف نمایید، سپس برای درمان فیشر خود می توانید لیزر درمانی شوید. در روش جراحی لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی به صورت سرپایی درمان شده و خیلی سریع به بهبودی کامل دست پیدا می کنید.

رضا

زخمی در بالایه مقعد ایجاد شده که منجربه ترشوه چرک میگردد چه باید بکنم

علی

با سلام.
بنده دانشجو هستم. مدتی قبل دچار یبوست شدم که مقداری خون امد. از هفته قبل یبوست بر طرف شده اما سوزش زیادی اطراف مقعد هم در اجابت مزاج و هم بعد ان دارم. هر چند وقت یکبار مدفوعم با خون اندک همراه می شود. احساس میکنم در سمت چپ مقعد پوست بازتر شده و کمی التهاب مقعدی دارم. دکتر بدون معاینه پماد انتی فیشر نوشت و گفت شقاق است.
بنظر شما چه باید بکنم؟

clinic

با سلام بله با احتمال بسیار زیاد به فیشر و شقاق مقعدی مبتلا شده اید که از عوارض دفع مدفوع مشکل و یبوست است، از به تأخیر انداختن دفع مدفوع خود خودداری نمایید و تا جای ممکن با مصرف مایعات فراوان روزانه و مواد غذایی پر فیبر مانع یبوست شوید، به درمان دارویی خود نیز هم زمان ادامه دهید، اگر بهبودی حاصل نشد باید تحت معاینه مجدد قرار گیرید تا در صورت تشخیص مزمن بودن فیشر، داروهای شل کننده عضلانی یا روش های دیگر درمانی فیشر و حتی لیزر درمانی در صورت لزوم برای شل نمودن عضلات دریچه ای مقعد توصیه گردد.

سمیرا

سلام خسته نباشيد
٨ سال پيش عمل شقاق انجام دادم ولي بعد از زايمانم دوباره عود كرد خيلي درد دارم ضائده گوشتي هم دوطرف مقعدم دراومده لطفاً براي اولين نوبت بهم وقت بديد ممنون ميشم

clinic

با سلام برای گرفتن وقت معاینه لطفاً با سیستم نوبت دهی کلینیک هماهنگ کنید تا در اسرع وقت ویزیت شوید. نگران نباشید با پیشرفت علم و نوآوری روش های جدید درمانی به سرعت بهبود می یابید و دیگر نیازی به جراحی سنگین سنتی نیست.

ملکی

برای رفع قطعی یبوست ودرمان زخم معقد دارو مخواستم لطفا معرفی کنید

clinic

با سلام دوست عزیز بدون معاینه بالینی شما و تشخیص مشکل شما، امکان تجویز و توصیه هیچ دارویی وجود ندارد. ممکن است زخم مقعدی شما مربوط به بیماری دیگری بوده که در انتخاب نوع درمان و حتی داروی پیشنهادی اثر می گذارد. در درمان یبوست نیز باید ابتدا مصرف مایعات روزانه خود را افزایش دهید، ورزش کنید و احساس دفع خود را به موقع جواب دهید. مصرف مواد غذایی پر فیبر را افزایش دهید، درمان های دارویی یبوست موقت بوده و در طولانی مدت اثر عکس داشته و با تنبلی روده همراه است. پس خودتان در جهت کنترل یبوست بکوشید.

زهرا

سلام من نزدیک ۹ ماه هست ک هنگام دفع مدفوع دچار سوزش شدید میشم ک همراه با کلیه درد و کمر درد میباشد ، سونوگرافی هم دادم خوب بود ، با تشکر

clinic

با سلام سوزش حین دفع مدفوع نشانه ای از یک بیماری مقعدی و به احتمال زیاد شقاق مقعدی است که باید طی معاینه مقعدی بررسی و تشخیص داده شود. پس هر چه سریع تر به متخصص گوارش مراجعه نمایید، کمردرد و کلیه درد ارتباطی به سوزش مقعدی شما ندارد.

ارجمندی

من مدت ۲ماه دچار شقاق شدم یبوست ندارم اصلن . فقط خونریزی دارم اونم به ندرت احساس میکنم پشتم در ناحیه مقعد یک تکه خارداره که هنگام راه رفتن ونشستن اذیت میشم

clinic

با سلام عدم درمان به موقع بیماری های مقعدی باعث وخیم شدن و پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگری خواهد شد. ممکن است شقاق مقعدی شما عمق بیشتری از بافت مقعدی را درگیر کرده باشد و دچار زخم مقعد با این علامت خار مانند و آزار دهنده شده باشید. بهتر است هر چه سریع تر برای درمان خود مراجعه نمایید.

مقدسی

بعد از اجابت مزاج درد شدیدی دارم چه شکمم نرم کار کند چه سفت دو بار هم جراحی کرده ام یکبار از ناحیه اسفکنر بار دوم گفتند آآبسه هست عمل کردم ولی تفاوتی نکرده بار اول اسفند ۹۴ وبار دوماردیبهشت ۹۵ عمل کردم توروخدا کمکم کنید درد امونمو بریده.

clinic

با سلام دوست عزیز با توجه به باقی ماندن علامت بیماری پس از دو بار جراحی حتما تشخیص بیماری به درستی انجام نشده است و درمان انتخابی نادرست بوده است، برای تشخیص علت درد مقعدی باید توسط تیمی از پزشکان متخصص گوارش، داخلی و ارتوپد مورد معاینه و بررسی دقیق قرار گیرید تا بیماری به درستی تشخیص و درمان شود.

مسگری

سلام اقای دکتر خسته نباشید الات به مدت سه ماهه سوزش حین دفع مدوع دارم پماد کپسول استفاده کردم فایده تداشت بواسیروانگل هم ندارم لطفا مرا راهنمایی کنید باتشکر

clinic

با سلام دوست عزیز از خود درمانی بپرهیزید و در نظر داشته باشید بدون تشخیص صحیح بیماری نمی توان درمان مناسبی برای بهبودی از آن تجویز نمود. احتمال دارد که به یک بیماری مقعدی دیگری به نام شقاق مقعدی مبتلا شده باشید که در موارد مزمن بیماری دیگر درمان دارویی پاسخ نداده و به درمان غیر دارویی و حتی جراحی نیاز داشته باشید، هر چه سریع‌تر برای درمان مناسب خود مراجعه نمایید.

عندلیب

یکهفته پیش عمل فیشر را انجام داده ام ولی هر بار بعد از اجابت مزاج تا ۱۰ ساعت بطور کشنده و غیر قابل تحملی سوزش دارم

clinic

با سلام معمولاً بلافاصله پس از عمل جراحی شقاق مقعدی، درد و سوزش ناشی از ترک ایجاد شده کاهش می یابد، اما با این حال تا بهبودی کامل فیشر پس از عمل مدت کوتاهی زمان لازم هست. بهتر است در این مدت به رژیم غذایی خود دقت بیشتری داشته باشید تا دچار یبوست و تشدید بیماری نگردید. در مراجعه پیگیری پس از جراحی به پزشک خود حتماً این موضوع را مطرح نمایید.

مریم

من نه ماهه باردارم در شش ماهگی دچار شقاق شدم دکتر رفتم ولی نتجه ای نداد الان من باید چکار کنم اضافه آیی که تو ی مقعدم هس برای زایمانم ضرر نداره

clinic

با سلام مادر عزیز نگران ضرر ضایعات بر روند زایمان و حتی سلامت جنین خود نباشید. پس از زایمان فرزندتان می توانید برای جراحی لیزری شقاق مقعدی مراجعه نمایید. در این روش بدون نیاز به استراحت طولانی مدت پس از عمل و حتی بستری و بی هوشی عمومی به صورت سرپایی جراحی شده و می توانید به فعالیت روزمره خود و مراقبت از نوزادتان بپردازید.

ملکی

سلام من ۱۷سالمه و الان حدود ۱ماه هست بيماري شقاق رو دارم متخصص گوارش و جراح رفتم معاينه شدم و گفتن هيچ مشکلی در داخل مقعد نیست و فقط زخم های کوچکی در اطراف اونه و پماد دادن تریامیسلون ان ان دادن من فشار شدیدی گاهی اوقات به پشت مقعدم وارد میشه مانند احساس دفع ولی اون نیست و این فشار وقتی وارد میشه حتما باید بشینم ۱دقیقه بیشتر نیست این فشار اما خیلی اذیت میکنه میخوام علتش رو بفهمم احساس سوزش هم میکنم مانند عرق سوختگی ولی هنگام دفع هیچ مشکلی ندارم و شکمم خوب کار میکند خون ریزی هم ندارم

clinic

با سلام درد و فشار مقعدی ناگهانی شما که در مدت زمان کوتاهی بهبود می یابد می تواند به یک اسپاسم و گرفتگی موقت عضلانی دریچه مقعد مربوط شود و احتمال دارد که همین فشار نسبی همیشگی باعث ایجاد شقاق مقعدی شده باشد، به نظر می رسد تزریق بوتاکس در جهت شل نمودن و فلج سازی عضلات دریچه ای مقعد می تواند اثر مثبتی در کنترل علایم شما و بهبودی از شقاق مقعدی داشته باشد.

الهام

ام آقای دکتر من سه ماه هست ک عقد کرده ام و هفته ای یک بار با همسرم سکس دارم از پشت…بعد از مدتی به طور ناخدآگاه در سکس از پشتم مدفوع خارج میشه ک باعث میشه جلوی شوهرم خجالت بکشم.من فقط بیست سالمه و هیچ اطلاعاتی ندارم.فقط بخاطر همسرمم به این کار راضی شدم…الان خیلی ناراحت هستم.چون مشکلات دیگه ای هم ب سراغم اومده.و من بادشکممو نمیتونم کنترل کنم بارها خیلی از جاها باعث خجالتم شده.بادشکمم ب شدت زیاد شده…تورو خدا راهی جلو پام بزارید.من حتی خجالت میکشم این مشکلاتمو با همسرم در میون بزارم.ممنون منتظر پاسختون هستم

clinic

با سلام روابط جنسی مقعدی به شکل نادرست و خشن باعث آسیب بافتی و همچنین آسیب عصبی ناحیه مقعد و کاهش کنترل فرد بر اجابت مزاج و دفع گاز روده خواهد شد، در مرحله اول باید مشکلات ایجاد شده در خود را با همسرتان در میان بگذارید تا از ادامه این کار بپرهیزند، سپس برای بررسی شدت آسیب ایجاد شده مراجعه نمایید تا با آموزش ورزش های تقویت کننده عضلات مقعد و فیزیوتراپی این ناحیه توان کنترلی خود را باریابید. اگر به فعالیت جنسی مقعدی خود ادامه دهید و برای درمان مراجعه نکنید ممکن است در همین سن کم دچار بی اختیاری مقعدی دائمی شده و حتی به جراحی نیاز پیدا کنید.

خشکباری

با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر بنده دارای بیماری مزمن فیشر بوده وبا مراجعه به پزشک برای عمل جراحی ،نوع درمان پیشنهاد کرده اند

clinic

با سلام بیماری فیشر مزمن معمولاً به درمان دارویی پاسخ نداده و نیاز به درمان غیر دارویی و حتی جراحی دارد، البته پیش از اقدام به هر روش درمانی ابتدا باید علت بیماری فیشر شما مشخص گردد و در جهت پیشگیری از عود مجدد آن هم زمان با درمان، راه کاری برای کنترل علت به وجود آورنده مانند اسهال یا یبوست شدید و مکرر ارائه شود. به هر حال هر چه سریع تر روند درمانی خود را پیگیری کنید.

بهرمند

سلام مدت ۶ ماهه که بعد از یبوست فیشر گرفتم و تا الان هم هرحقدر دکتر رفتم پماد زدم خوب نشده

clinic

با سلام پس از کهنه شدن و مزمن گشتن بیماری فیشر دیگر درمان دارویی مؤثر نبوده و نیاز به درمان غیر دارویی مانند تزریق بوتاکس یا جراحی برداشت قسمتی از عضله دریچه‌ای مقعدی خواهید داشت. بهتر است پیش از بدتر شدن و پیشرفت بیماری برای درمان اساسی مشکل خود اقدام نمایید.

امیری

با سلام. من مدتی هست که شدیدا دچار یبوست شدم و به سختی میتوانم دستشویی برم. و به کمک تمر هندی میتوانم رفع مشکل کنم. ولی چند روز بعد دوباره دچار یبوست میشم. لطفا راهنماییم کنین

clinic

با سلام ورزش روزانه داشته باشید، مصرف مایعات خود را افزایش دهید و بیش از هشت لیوان روزانه آب بنوشید، سبزی و میوه را در رژیم روزانه خود قرار دهید و مواد غذایی پر فیبر و ملین مصرف کنید، استرس و نگرانی را کنار بگذارید و تحرک و فعالیت بدنی داشته باشید، اگر بیماری یبوست خود را کنترل نکنید ممکن است دچار بیماری های مقعدی دیگری چون هموروئید و شقاق مقعدی شوید.

جوادی

سلام من ۱هفته است به طرز وحشتناکی حس سوختگی سفت شدن ناحیه مقعددارم و الان ۲روز است که جوشهای بزرگ نیز ظاهر شدن باتوجه به متن های خوانده شده درسایت مختلف حدس خودم فییشر است ازشما خواهش میکنم جهت کمک به اینجاب اقدامات لازم راانجام دهید

clinic

با سلام بیماری های مقعدی بسیاری با علایم سوزش و ضایعه بروز می کنند که بدون مشاهده و معاینه دقیق پزشکی نمی توان در مورد علت و درمان آن نظری داد، بهتر است پیش از پیشرفت و وخیم شدن مشکل خود برای تشخیص و درمان لازم مراجعه نمایید. تأخیر در روند درمان باعث بروز علایم و عوارض آزار دهنده دیگر خواهد شد.

فیضی

سلام دکتر من حدود ۲۰ساله که بخاطر داشتن شقاق درد می کشم هر وقت مراجعه کردم دکتر های جراح عمومی گفته اند عمل نکنی بهتره تازگی مسیر دفع نیز تنگ شده مثل اینکه گوشت اضافی آورده وموقع اجابت مزاج عمل دفع کامل انجام نمیشه چندروز پیش باز مراجعه کردم به جراح برام پماد وقرص دیکلوفناک نوشت وگفت شبانه روز سه بار در آب ولرم که یک قاشق روغن زیتون اضافه شده به مدت ۱۵دقیقه بشین آقای دکتر دراین مدت من تغییری نمیبینم لطفا راهنمائی کنید این درمان را ادامه بدم یا باید جراحی بشم.؟

clinic

با سلام با مزمن شدن بیماری شقاق مقعدی دیگر درمان دارویی مؤثر نبوده و بهتر است به جراحی یا یک درمان غیر دارویی غیرتهاجمی روی بیاورید، بدون عمل جراحی ممکن است تا پایان عمر از مشکلات این بیماری رنج ببرید، بنابراین برای درمان اساسی مشکل خود اقدام نمایید. هر چند باید علت ابتلای شما به شقاق مقعدی مشخص گردد و هم زمان با درمان خود بیماری، علت آن نیز رفع گردد.

فرهانی

با سلام اینجانب از دوران کودکی به دل پیچه و اسهال همراه با آن دچار بودم، به طوری که با هوای سرد، غذای نامناسب و استرس و… به سرعت دل پیچه ی بسیار شدیدی میگیرم و اسهال. و تا مادامی که اسهال ها خارج نشوند دل پیچه ی من آرام نمیگیرد…در بعضی مواقع هم اسهال ها به قدری دردناک و پر از حرارت هستند که به مسیر خروج آسیب میزنند، و همچنین چیز هایی که گفتید شبیه خلط سینه هستند هم وجود دارند، میشه راهنمایی کنید؟ ممنونم

clinic

با سلام دوست عزیز شما باید تحت یک بررسی کلی سیستم گوارشی و ابتلا به انواع بیماری های عفونی و التهابی روده قرار گیرید تا علت ابتلای مداوم به اسهال مشخص گردد،حتی ممکن است نیازبه کولونوسکوپی پیدا کنید، بدون درمان اسهال، درمان آسیب مقعدی ایجاد شده بی فایده خواهد بود.

علمی

من بیماری ام اس دارم و نمیدونم این یبوست از اون ناشی میشه یا نه یک بار هم له دلیل فیشر جراحی شدم اما مشکلم حل نشده و مدام یبوست دارم و حتی کارم رو به خاطرش از دست دادم دیگه خسته شدم

clinic

با سلام دوست عزیز بیماری ام اس می تواند هر سیستمی از بدن را تحت تأثیر آسیب خود قرار داده و مشکلات این چنینی به وجود آورد، باید کمی صبور باشید و با هر یک از مشکلات بیماری خود مبارزه کنید، مصرف مایعات خود را به بیش از هشت لیوان روزانه افزایش دهید، به احساس دفع مدفوع خود به سرعت جواب دهید و خود را به دستشویی برسانید و هیچ وقت دفع مدفوع خود را به تأخیر نیندازید. مواد غذایی ملین، پر فیبر و میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید. عدم کنترل یبوست باعث ایجاد انواع دیگری از بیماری های مقعدی خواهد شد که مشکلات عدیده دیگری به همراه خواهد داشت.

شکیبا

با سلام واحترام چندسال قبل تحت جراحی تنگی انال قرارگرفتم که پس از جراحی مشکلم چندبرابر شد اغلب زخم در ناحیه مقعد دارم و زائده هایی هم که جدیدا بزرگتر شده ایجاد شده که خیلی ناراحتم و به متخصصان زیادی جهت درمان قطعی مراجعه کردم که متاسفانه نتیجه قطعی نداشته یبوست دارم البته که ضمن عذرخواهی باید بگم ابتدای مدفوع بسیار کلفت و خشک است که همان باعث ایجاد زخم میشود فکرمیکنم وقتی عصبی هستم مشکلم عود میکند نزدیک به یکماه است که زخم ایجادشده اصلا خوب نشده و باعث نگرانیم شده است. ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمائید. باسپاس فراوان

clinic

با سلام دوست عزیز، بیماری شقاق مقعدی از جمله بیماری هایی است که باید هم زمان با علت اصلی بیماری درمان شود، در غیر این صورت هیچ درمانی مؤثر واقع نخواهد شد و عود می کند. قبل از هر کاری باید یبوست خود را کنترل کنید تا زمانی که دفع مدفوع مشکل داشته باشید، بهبود نخواهید یافت، با مصرف مایعات فراوان روزانه بیش از هشت لیوان، رژیم غذایی پر فیبر و سرشار از میوه و سبزیجات تازه و مواد غذایی ملین و همچنین ورزش روزانه و تحرک و فعالیت بدنی به تحریکات روده ای خود و تنظیم فعالیت سیستم گوارشی و رفع اختلال یبوست خود کمک نمایید. سپس برای درمان دارویی و یا غیر دارویی لازم برای رفع شقاق مقعدی مراجعه نمایید.

بیگدلی

سلام آقای دکتر.من ۴۳ سالمه ومرد هستم حدود شش ماه شده سوزش شروع شد که چند بار پیش متخصص گوارش رفتم و پماد درست کردنی و رکتول و …. مصرف کردم ولی خوب نشدم. اون تشخیصش شقاق بود چون زخم داشت. بالاخره حدود ۲۰ روز پیش بوتاکس کردم. ولی همچنان سوزش دارم . حس می کنم زخمش خوبتر شده ولی مقعدم فوق العاده می سوزه. مخصوصا بعد دستشویی که دفع با سوزش همراهه. و نمی تونم راه برم یا بایستم که شروع می شه. فقط به سختی مقعدم رو فشار می دم که کمی آروم شه. فقط بعد دستشویی حس می کنم یک توده نازک بوجود آمده که می سوزه. یک ذره پوست هم آوبزونه.حالا به من گفته بیا کلونوسکوپی به نظر شما چرا خوب نشدم با بوتاکس ؟ و هنوز زیاد سوزس دارم.من شهرستانم.

clinic

با سلام بوتاکس با فلج سازی عضلات ناحیه مقعدی به شقاق موجود در ناحیه فرصت می دهد تا با رفع فشار وارد بر مقعد بهبود یابد، در مواردی که زخم ناشی از شقاق فعال باشد، باید مدت زمان بیشتری برای بهبودی صبر نمایید. همچنین هم زمان با بوتاکس باید به درمان دارویی خود نیز ادامه دهید، در صورتی که بهبودی حاصل نشد باید بررسی دقیق تر برای پیدا کردن علت شقاق شما انجام شود و حتی در صورت نیاز جراحی شوید.

حاج عباس

عرض سلام و ادب دارم خدمت دکتر برنامه بنده ۶ سال است با تشخیص دکتر یبوست دارم و علائم آن دل درد.نفخ . سفتی مدفوع.باریک بودن مدفوع .دفع سخت مدفوع .کاهش اشتها .کاهش وزن .تیر کشیدن روده. وجود کف و بلغور در مدفوع.و اینکه کولونوسکوپی انجام دادم گفت انتهای روده یه کم زخم بود لطفا راهنمایی کنید بگین مشکلم چیه و درمان چیه ایا میشه عمل کرد چون دارو اصلا جواب نمیده

clinic

با سلام مشکلات گوارشی شما باعث آسیب بافتی دیواره روده و در نتیجه ایجاد زخم در آن شده است، معمولاً ابتدا درمان دارویی و غیر تهاجمی را برای درمان افراد انتخاب می کنند در صورتی که داروها مؤثر واقع نشوند، چاره ای جز جراحی و برداشت زخم ناحیه وجود ندارد. برای مشکل یبوست خود نیز باید با یک رژیم غذایی پر فیبر و سرشار از مایعات و همچنین ورزش روزانه و دور کردن استرس و فشار روانی در جهت کنترل مشکل خود بکوشید.