banner
بهمن ۶, ۱۳۹۵
بهترین روشهای درمان شقاق یا فیشر مقعد با لیزر و عمل جراحی

بهترین روشهای درمان شقاق یا فیشر مقعد با لیزر و عمل جراحی

درمان شقاق یا فیشر مقعد با لیزر

با پیشرفت علم روش‌های نوین و پیشرفته‌تری برای انواع بیماری‌ها کشف می‌شود که می‌تواند با عوارض کمتر، با پروسه درمانی سریع‌تری به بیمار کمک کند. لیزر درمانی یکی از این روش‌های کم‌تهاجمی جدید است که امروزه در درمان بسیاری از بیماری‌ها ایفای نقش می‌کند و در برخی بیماری‌ها حتی توانسته جایگزین اعمال جراحی سنگین و پرعارضه شود. اخیراً لیزر توانسته در درمان شقاق یا فیشر مقعد نیز ایفای نقش کند. هر چند به دلیل جدید بودن استفاده از آن در این زمینه هنوز نتوانسته به اندازه‌ی اعمال جراحی فیشر مقعدی خودنمایی کند، اما کمترین مزیت آشکار آن نداشتن عارضه‌ی بی‌اختیاری مدفوع و گاز روده است.
از دیگر مزایای درمان شقاق با لیزر انجام آن تحت بی‌حسی موضعی نه بی‌هوشی عمومی و به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان است. در این روش برای دیدن محل شکاف یک وسیله به نام اسپکولوم را درون مقعد قرار می‌دهند و سپس آن را باز و تنظیم می‌کنند. بدون دست‌کاری و تحریک محل ترک مقعد با استفاده از اشعه‌ی لیزر ناحیه‌ی آسیب‌دیده را ترمیم می‌کنند. لیزر درمانی تازه‌ترین تکنیک مدرن برای درمان شقاق مقعد است. در آینده‌ی نزدیک لیزر می‌تواند تبدیل به جایگزین مناسبی برای روش‌های دیگر شود.
در یک بررسی مطالعاتی بر روی ۲۵ بیمار مرد و زن ۲۰ تا ۷۵ ساله‌ی مبتلا به شقاق مزمن مقعد که لیزر درمانی شده بودند، به مدت شش ماه تا یک سال پیگیری شدند. میزان درد، خونریزی و ابتلا به یبوست در آنان به طور قابل توجهی بهبود یافته بود. از طرفی در هیچ کدام از بیماران، بیماری شقاق مقعد تا یک سال پیگیری عود نکرده بود. همچنین هیچ یک از آن‌ها دچار بی‌اختیاری مدفوع و یا ناتوانی در کنترل گاز روده نشده بودند. این بررسی نشان داد که درمان شقاق با لیزر روشی ساده، امن و مؤثر است که می‌تواند با بی‌حسی موضعی در یک مرکز درمانی با حداقل عوارض ممکن بعد از عمل انجام شود.
هرچند برای اثبات این مسئله نیاز به مطالعات و بررسی‌های بیشتر وجود دارد تا بتواند به صورت کامل جایگزین روش‌های سنگین عمل جراحی فیشر مقعد شود.

درمان شقاق با لیزر

مزایای درمان شقاق با لیزر نسبت به سایر روش های عمل جراحی

در گذشته در صورتی که روش هایی مثل تغییر سبک زندگی از جمله تغییر رژیم غذایی و ورزش بر روی درمان بیماری فیشر موثر نبود از دیگر روش های عمل شقاق استفاده می شد، روش های سنتی مشکلات بسیاری دارد اما امروز استفاده از لیزر به عنوان روشی موثر و پیشرفته بدون هیچ عارضه ای می تواند در درمان بیماری شما مفید باشد، لیزر درمانی شقاق بستگی به میزان عود بیماری دارد در صورتی که شقاق در مرحله ی حاد قرار داشته باشد می توان آن را با لیزر کم توان نیز درمان نمود و اگر بیماری در حالت مزمن قرار داشته باشد نیاز به اشعه پرتوان است. برخی از مزایای درمان شقاق با لیزر به این شرح است:

 • بدون درد و خونریزی : مسلماً انجام روش های سنتی جراحی شقاق مثل فیشرکتومی که با استفاده از تیغ جراحی انجام می پذیرد، درد و خونریزی بسیاری را به بیماری تحمیل می کند، ولی انجام روش های درمان با استفاده از لیزر بدون هیچ گونه درد و خونریزی است زیرا که لیزر عروق آسیب دیده را ترمیم نموده و خونریزی آنها جلوگیری به عمل می آورد همچنین میزان درد با استفاده از این روش به حداقل کاهش پیدا می کند.
 • بدون نیاز به بیهوشی : برای انجام روش های جراحی سنتی شقاق نیاز به تزریق دارای بیهوشی می باشد، این دارو همراه با عوارض بسیاری برای بدن است و استفاده از آن جز در موارد ضروری توصیه نمی شود اما انجام روش لیزر نیاز به بیهوشی نیست بلکه می توان با استفاده از بی حسی موضعی این عمل را انجام داد.
 • بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان : برای انجام عمل جراحی نیاز به بستری شدن در بیمارستان و انجام آزمایشاتی قبل از انجام عمل می باشد اما انجام لیزر به صورت سرپایی صورت می گیرد و نیازی به بستری شدن نخواهد بود.
 • عدم ابتلا به بیماری های ویروسی : انجام عمل جراحی باز هر چند که در محیط استریل صورت می گیرد ولی با این حال ریسک ابتلا به بیماری های ویروسی نظیر هپاتیت و یا ایدز را افزایش خواهد داد در صورتی که انجام لیزر بدون ایجاد برش مانع از ابتلا به بیماری می گردد.
 • جلوگیری از عوارض این بیماری : تجربه نشان داده اغلب بیماران پس از انجام روش های جراحی شقاق دچار عدم کنترل در دفع مدفوع و گاز های روده می شوند از همین روی انجام روش جراحی به ندرت صورت می گیرد. ولی درمان فیشر با لیزر بدون هیچ گونه عارضه ای خواهد بود.
 • عدم نیاز به طی کردن دوره نقاهت : طی تحقیقات به عمل آمده بسیاری از بیماران به سبب داشتن مشغله روزانه و نداشتن وقت کافی برای طی کردن دوره نقاهت از درمان بیماری خود سرباز می زنند که باید بدانند در این حالت بیماری آنها پیشرفت نموده و ممکن است درمان را با مشکل مواجه نماید، اما در حال حاضر استفاده از لیزر درمانی مشکل این بیماران را حل می نماید زیرا این روش نه تنها نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد بلکه نیازی به زمان برای طی کردن دوره نقاهت نیز نخواهد بود و فرد می تواند بلافاصله به محل کار و روال عادی زندگی بازگردد.
 • عدم نیاز به پانسمان : یکی دیگر از مشکلاتی که انجام روش های جراحی با خود به همراه می آورد نیاز به پانسمان کردن است که در درمان شقاق با لیزر این مشکل وجود ندارد.
 • هزینه کمتر : یکی از مواردی که باید در درمان با لیزر در نظر بگیرید این است که بیمه هزینه آن را تقبل نمیکند اما با این حال لیزر هزینه ای کمتر نسبت به انجام عمل جراحی شقاق دارد.

مزایای درمان شقاق با لیزر

جراحی شقاق یا فیشر مقعد به روش اسفنکتروتومی داخلی جانبی مقعد

یکی از روش‌های جراحی ـ درمانی به روز و پر طرف‌دار درمان شقاق یا فیشر مقعد اسفنکتروتومی است که با ایجاد کاهش در فشار عضلانی مقعد به بهبود گردش خون و در نتیجه درمان شقاق مقد کمک می‌کند. در اغلب موارد، وجود فشار مداوم عضلانی مقعد به علت گرفتگی عضلات دریچه‌ای آن منجر به شقاق در مقعد فرد می‌شود. در این روش پزشک بدون انجام عملی بر روی خود شقاق مقعد با برداشتن بخش کوچکی از عضله دریچه‌ی مقعدی بیماری فرد را با رفع علت به وجود آورنده آن درمان می‌کند. احتمال تکرار فیشر مقعدی در این روش نادر و کم‌تر از ده درصد موارد است.
در ابتدا اسفنکتروتومی در خط وسط پشتی مقعد در محل شکاف ایجاد شده با یا بدون فیشرکتومی انجام می‌شد. اما به دلیل مؤفقیت‌آمیز نبودن آن محل برش را به سمت راست یا چپ دیواره‌ی کانال مقعد بسته به راحتی دست جراح تغییر دادند که اسفنکتروتومی داخلی جانبی مقعد نام گرفت. اسفنکتروتومی تحت بی‌هوشی عمومی یا بی‌حسی نخاعی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود.
در روش اسفنکتروتومی بسته، با یک تیغه شیار جانبی ایجاد، پس از آن عضله‌ی دریچه‌ای بیرون کشیده شده و قسمتی از دریچه‌ی داخلی بریده می‌شود. دقت و مراقبت برای کاهش آسیب به مخاط مقعد برای جلوگیری از فیستول لازم است. برش ایجاد شده در روش بسته به وسعت فیشر مقعدی خواهد بود.
در اسفنکتروتومی باز، یک برش نیم الی یک سانتی‌متری درون کانال ایجاد سپس به همان روش بسته عمل می‌شود. در پایان قسمت انتهایی برش را بسته به شرایط باز گذاشته یا می‌بندد.
اسفنکتروتومی به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری فرد در بیمارستان انجام می‌شود و فرد می‌تواند در همان روز جراحی به خانه بازگردد. به طور معمول، درد بعد از عمل در هر دو روش باز و بسته اسفنکتروتومی خفیف است. تقریباً بلافاصله بعد از جراحی درد ناشی از فیشر مقعد کاهش می‌یابد. به غیر از محدودیت‌هایی که گیجی ناشی از بی‌هوشی برای فرد ایجاد می‌کنند، امکان بازگشت به فعالیت‌های روزمره وجود دارد. فرد با توصیه‌ها و مراقبت‌های لازم بعد از عمل که توسط پزشک توضیح داده می‌شود، ترخیص خواهد شد.

جراحی شقاق

 

درمان شقاق یا فیشر مقعد به روش دیلاتاسیون

با پیشرفت علم روش‌های درمانی مختلفی برای بهبود شقاق مقعد به کار گرفته شده است که یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها روش اتساع دریچه‌ی مقعد یا همان روش دیلاتاسیون است. در روش دیلاتاسیون فیشر مقعد جراح با ایجاد کشش دستی در کانال و دریچه‌ی مقعد سعی می‌کند تا فشار موجود بر روی دیواره‌ و دریچه‌ی مقعد را کم و عضلات آن را کمی شل و رها کند. روش اتساع مقعد به دلیل خطرات و عوارض غیر قابل قبولی که داشت خیلی زود جای خود را به روش‌های نوین جراحی شقاق مقعد داد.
آمار بالای شکایت از بی‌اختیاری گاز روده و بی‌اختیاری مدفوع باعث شده تا بسیاری از جراحان ریسک انجام این جراحی را برای درمان شقاق مقعد بیماران‌شان نپذیرند. بدین ترتیب تمایل به انجام یا تشویق بیماران به انتخاب این روش درمانی شقاق در سطح جهان کم‌رنگ شده است.
جراحان در تمام دوران تحصیل خود آموزش می‌بینند تا آگاهانه و با توجه به خطرات و معایب و مزایای روش‌های درمانی و با هدف حفظ و بهبود سلامت بیمار خود برای درمان تصمیم بگیرند. به همین دلیل شاهد کنار رفتن خود به خودی این روش در درمان شقاق در سطح جهان بودیم. روش دیلاتاسیون مقعد به دلیل نداشتن استانداردهای لازم حفظ ایمنی و سلامت بیمار طرف‌داران خود را از دست داده است.

دیلاتاسیون

نحوه‌ی انجام اتساع یا دیلاتاسیون دریچه‌ی مقعد

این روش درمانی پر عارضه‌ی شقاق مقعد تحت بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی قابل انجام است. در روش دیلاتاسیون مقعد جراح با کمک فشار دست خود به آرامی شروع به باز کردن دریچه‌ی مقعد و ایجاد کشش در دیواره‌های آن می‌کند. هدف جراح از کشیدن دو طرفه‌ی دریچه‌ی مقعد و باز کردن آن بیش از حد طبیعی، برداشتن و کاهش فشار موجود در ناحیه‌ی مقعد است. در صورت انجام شدن این روش به صورت دقیق و صحیح می‌تواند در کاهش درد فوری شقاق مقعد بسیار مؤثر باشد.
در واقع جراح برای سهولت کار پس از پوشیدن دستکش از مواد ژل لغزنده و روان‌کننده در ناحیه استفاده می‌کند. سپس با استفاده از انگشتان دست دیواره‌ی مقعد را با اعمال فشار متوسط و صحیح ماساژ می‌دهد. حرکت دورانی ماساژ همراه با اعمال فشار رو به بیرون باعث اتساع عضلات مقعد و باز شدن دریچه خواهد شد. در صورتی که فشار دست معقول بوده و ناگهانی وارد نشود، آسیبی به فیبرهای عضلانی وارد نخواهد شد و از پارگی آن جلوگیری می‌شود. اما نتایج آماری نشان داده هر جراحی توان کنترل فشار دست و انجام آن بدون آسیب بافت عضلانی را ندارد. در پایان ممکن است یک اسفنج کوچک به منظور کاهش تشکیل لخته خون در ناحیه قرار داده شود. به بیماران توصیه می‌شود تا به مدت شش ماه پس از عمل اتساع دریچه‌ی مقعد از یک گشادکننده مقعد به صورت متناوب استفاده کنند. از آن‌جایی که عضله اسفنکتر مقعد بیش از حد طبیعی کشیده شده است، از این پس اجابت مزاج و عبور مدفوع از مقعد با سهولت بیشتر و با کاهش فشار بر شقاق مقعد و در نتیجه کاهش علایم درد و ناراحتی ناحیه انجام خواهد شد.

خطرات و عوارض ناشی از روش اتساع یا دیلاتاسیون دریچه‌ی مقعد

همانند بسیاری از جراحی‌های گوارشی روش اتساع مقعد نیز دارای خطرات و عوارضی است که قبل از رضایت دادن به انجام باید از آن‌ها آگاه شد. خطرات و عوارض ناشی از این روش عبارتند از:

 • بی اختیاری مدفوع و گاز روده یا نشت مقعد به دلیل نیروی وارد شده‌ی بیش از حد بر دریچه‌ی مقعد؛
 • آسیب به اسفنکتر مقعد
 • پاره شدن بافت رکتال؛
 • لخته شدن خون؛
 • میزان شکست بالا.

بنابراین به سبب خطرات و عارضه‌های جبران‌ناپذیر و نامعقول بیش‌ از حد جراحان اغلب ترجیح می‌دهند تا دیگر روش‌های کم‌تهاجمی‌تر را به بیماران خود به جای این روش پیشنهاد دهند. زیرا سایر روش‌ها علی‌رغم خطر کم‌تر، میزان مؤفقیت بیشتری خواهند داشت. معمولاً پزشکان بهترین روش درمانی را با توجه به شرایط شقاق یا فیشر مقعد فرد پیشنهاد خواهند کرد.

جراحی شقاق یا فیشر مقعد

شکست درمان طبی شقاق مقعد حاد یا حضور یک شقاق مزمن نشانه‌ی مداخله جراحی است. در واقع فرد وقتی به عمل جراحی برای شقاق مقعد خود نیاز پیدا می‌کند که سایر درمان‌های دارویی و رفتاری برای او مؤثر و کارساز واقع نشده باشد یا شدت بیماری آن‌قدر پیشرفته و وسیع باشد که به درمان طبی پاسخ ندهد. البته باید در نظر داشت که برای تجویز جراحی باید به سابقه‌ی سایر مشکلات در فرد نیز توجه کرد و نسخه‌ی هر فردی را منحصر به خود او پیچید. به طور مثال ناتوانی در کنترل دفع مدفوع یا ابتلا به سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر برای عمل جراحی ممنوعیت ایجاد می‌کند، زیرا جراحی می‌تواند بر کنترل ارادی فرد اثرات منفی داشته باشد.
پزشک برای اطمینان از نبود منعی در انجام جراحی اقدام به انجام آزمایشاتی در فرد از جمله آندوسکوپی و بررسی عضلات کف لگن فرد می‌کند. آندوسکوپی برای رد کردن شرایط پزشکی مؤثر بر بخش‌های مختلف دستگاه گوارش از جمله روده، معده، روده‌ی کوچک و بزرگ است. بررسی عضلات کف لگن نیز برای تشخیص مشکلات احتمالی در کنترل اجابت مزاج فرد است که در صورت نیاز توسط فیزیوتراپی اصلاح شود.
دو نوع جراحی برای درمان شقاق مقعد وجود دارد که هر یک با مکانیزمی جداگانه به بهبود بیماری کمک خواهند کرد. انتخاب هر کدام از آن‌ها به تشخیص علت ایجاد کننده شقاق مقعد در فرد بستگی دارد. این دو روش عبارت اند از:
روش اتساع دریچه‌ی مقعد
روش اتساع دریچه‌ی مقعد همان‌طور که از نامش مشخص است، با ایجاد کشش دریچه‌ی عضلانی مقعد و اتساع آن تحت بی‌هوشی عمومی برای رفع تنگی دریچه‌ی مقعد در افرادی که به آن مبتلا هستند، استفاده خواهد شد. کشش دریچه و اصلاح ناهنجاری موجود در آن به درمان شقاق مقعدی که به علت آن ایجاد شده است کمک می‌کند. میزان کشش و مدت زمان آن در جراحان مختلف، متفاوت است. با وجود این‌که کشش می‌تواند به تسکین علامتی شقاق مقعد نیز کمک کند ولی این روش به دلیل عوارضی بالایی که دارد امروزه به ندرت انجام می‌شود. در ۱۲ الی ۲۷ درصد موارد احتمال پارگی دریچه‌ی ناشی از کشش بیش از حد وجود دارد.
برداشت اسفنگتر داخلی (اسفنکتروتومی)
عمل جراحی برداشت اسفنگتر داخلی (LIS)، روشی است که در آن با ایجاد یک برش کوچک در عضله دریچه‌ی داخلی مقعد درد و فشار موجود در داخل کانال مقعد را کاهش می‌دهند تا اجازه دهد شقاق یا زخم شقاق مقعد بهبود یابد. در حال حاضر اسفنکتروتومی، یک عمل جراحی انتخابی (بدون خطر بی اختیاری مقعد) و روز برای شقاق مقعد است. این روش را می توان تحت بی‌هوشی عمومی یا نخاعی بیمار انجام داد. درد ناشی از این عمل جراحی معمولاً خفیف است و عارضه‌ی آن از عوارض بیماری فیشر مقعدی کمتر است. عمل جراحی ممکن است منجر به یک ناتوانی موقت در کنترل گاز روده، نشت مدفوع خفیف یا عفونت شود. اما در اکثر موارد بهبودی کامل شکاف طی ۸ هفته بعد از عمل جراحی صورت می‌گیرد.
فیشرکتومی
در این روش شکافی که در نتیجه‌ی فیشر مقعد ایجاد شده است را با کمک ایجاد برش برداشته و ترمیم می‌کنند، برای بالا بردن اثر بخشی این روش معمولاً همراه با عمل برش و برداشت قسمتی از عضله‌ی دریچه‌ی داخلی مقعد انجام می‌شود.
علاوه بر روش‌های تهاجمی جراحی امروزه شاهد استفاده از روش‌های لیزری نیز برای درمان فیشر مقعد هستیم که البته به دلیل جدید بودن هنوز میزان اثردهی و یا عوارض طولانی مدت آن مشخص نیست.

مراقبت بعد از جراحی شقاق یا فیشر مقعد

مراقبت بعد از جراحی شقاق یا فیشر مقعد

پس از جراحی برداشت دریچه‌ی داخلی مقعد ـ که برای کمک به درمان شقاق مقعدی که با سایر درمان‌ها بهبود نیافتاده است، استفاده می‌شود ـ فرد برای بهبود سریع تر نیاز به مراقبت‌های خاص بعد از عمل دارد. اکثر افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند، متوجه کاهش یا از بین رفتن درد ناشی از شقاق مقعد بلافاصله یا طی چند روز پس از جراحی شده‌اند. نگرانی از اجابت مزاج بعد از عمل جراحی کاملاً طبیعی است زیرا مدفوع باید از روی ناحیه‌ی زحم جراحی عبور کند، پس احتمالاً دردناک خواهد بود.
فرد با توصیه‌هایی برای مراقبت بعد از عمل ترخیص می‌شود که شامل:

 • رژیم غذایی پرفیبر و مصرف مایعات فراوان برای کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از یبوست که برای رد شدن راحت‌تر مدفوع از روی ناحیه‌ی زخم جراحی باید رعایت شود؛
 • غذاهای کم‌چرب مانند برنج ساده، مرغ کبابی، نان تست و ماست مناسب‌تر است؛
 • حمام نشسته‌‌ی در ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر آب گرم مدت ده تا بیست دقیقه دو الی سه بار در روز به خصوص پس از اجابت مزاج سپس خشک کردن آن به تمیزی ناحیه و آرامش عضلات کف لگن کمک می‌کند،
 • راه‌رفتن و پیاده‌روی با افزایش خونرسانی به کف لگن و جلوگیری از یبوست روند بهبودی و درمان را سریع‌تر می‌کند.؛
 • امکان دوش و حمام ایستاده از روز بعد عمل وجود دارد که پس از آن باید ناحیه‌ی مقعد را به صورت کامل با یک حوله تمیز و مخصوص خشک کنید؛
 • از مصرف صابون‌های معطر و محرک در ناحیه مقعد خودداری شود؛
 • مصرف مکمل ملین با نظز پزشک در صورت به تأخی افتادن اجابت مزاج طی سه روز بعد از جراحی منعی ندارد؛
 • توجه به میزان خواب و استراحت خود، در صورت احساس خستگی بیشتر استراحت کنید، خواب کافی به بهبودی کمک خواهد کرد.

همچنین پزشک بیمار را از علایم طبیعی و غیر طبیعی بعد از عمل آگاه می‌کند تا در صورت بروز نگران نشود و اقدامات لازم را انجام دهد. این علایم شامل:

 • احساس درد خفیفی هنگام اجابت مزاج به دلیل وجود زخم کوچک ناشی از جراحی در دریچه‌ی مقعد که با بهبود آن برطرف می‌شود. در صورت تمایل به مصرف داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای حتماً دوز مصرفی آن را از پزشک خود بپرسید و از مصرف انواع حاوی کدئین بپرهیزید؛
 • خروج ترشحات خون‌آلود از محل جراحی تا چند روز بعد از عمل و زمان بهبودی زخم طبیعی است ولی طول کشیدن آن بیش از دو هفته نیاز به بررسی دارد؛
 • احتمال عفونت زخم به دلیل آلوده بودن محیط روده وجود دارد که در صورت بروز آن فرد نیاز به درمان آنتی‌بیوتیکی پیدا می‌کند. درمان آنتی‌بیوتیکی باید به طور کامل مصرف شود، حتی در صورتی که فرد احساس بهبودی کند ولی هنوز چندتا از قرص یا کپسول‌های تجویزی باقی مانده باشد؛
 • احتمال باز شدن زخم و خونریزی مویرگی فعال نادر است، اما در صورت بروز نیاز به دوخت و بخیه مجدد دارد؛
 • احتمال از دست دادن موقتی کنترل اجابت مزاج و گاز روده نیز وجود دارد که با گذشت زمان بهتر می‌شود.
 • سرعت بهبودی کامل پس از عمل در افراد مختلف متفاوت است اما اکثر مردم می توانند فعالیت روزمره (مانند رانندگی) خود را طی ۱ تا ۲ هفته بعد از عمل جراحی شروع کنند و حدود ۶ هفته پس از آن به طور کامل درمان شوند.
  پیگیری در درمان یک بخش کلیدی محسوب می‌شود. در موعد مقرر پس از جراحی باید توسط پزشک خود ویزیت شوید. البته در صورت نیاز به معاینه‌ی اضطراری باید فوری به پزشک مراجعه شود. نیاز به ویزیت فوری در صورت وجود این علائم لازم است شامل:
 • درد ناگهانی قفسه سینه و تنگی نفس یا سرفه خونی؛
 • تورم پاها؛
 • درد شدید شکم؛
 • خونریزی مقعدی شدید؛
 • تورم، گرمی یا قرمزی اطراف مقعد؛
 • تب؛
 • درد مقعدی که با دارو آرام نمی‌شود.

پیشگیری از عود شقاق یا فیشر مقعد

عود و تکرار بیماری شقاق یا فیشر مقعد بستگی زیادی به برطرف کردن و درمان علت آن در کنار درمان خود بیماری دارد. در صورتی که فرد از یک بیماری زمینه‌ای شناخته شده نیز رنج می‌برد که در به وجود آمدن شقاق یا فیشر مقعد او ایفای نقش کرده، توجه به درمان و کنترل آن بیماری زمینه‌ای نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. گاهی اوقات فرد در ادامه‌ی روند شیمی‌درمانی خود دچار فیشر مقعد شده است که دیگر بعید است با اتمام شیمی‌درمان و درمان شقاق مقعد، این بیماری در او تکرار شود.
هنگامی‌که یک الگوی اجابت مزاج غیر‌طبیعی، علت فیشر مقعد فرد تشخیص داده می‌شود، اصلاح آن الگوی رفتاری غلط برای پیشگیری از به وجود آمدن سایر مشکلات مربوط به این بیماری و عود آن مهم است. برای ایجاد تغییر در رفتارهای نادرستی که فرد سال‌ها به انجام آن عادت کرده است، کمک گرفتن از روش‌های ترکیبی دارویی، مشاوره‌ی تغذیه و فیزیوتراپی کف لگن (در صورت نیاز) الزامی است.
بهبود شقاق مقعد مزمن با روش تزریق بوتاکس در ۵۰ الی۸۰ درصد بیماران در ارتباط است. ولی در جراحی آن، پس از اسفنکتروتومی شقاق مقعد حدود ۱ الی۶ درصد موارد عود خواهد کرد. عود بیماری فیشر پس از این جراحی می‌تواند به دلیل عدم رعایت صحیح توصیه و مراقبت‌های پس از عمل توسط فرد یا انجام نادرست یا ناقص عمل اسفنکتروتومی باشد. در صورت عود، پزشک جراح باید محل اسفنکتروتومی را بررسی کند. این ارزیابی را می تواند با لمس در معاینه یا با استفاده از سونوگرافی داخل مقعدی تحت بی‌حسی انجام دهد. درصورت ناقص بودن اسفنکتروتومی پزشک می‌تواند آن را در سمت اولیه تکمیل و یا دوباره در طرف مقابل انجام دهد. ولی اگر اسفنکتروتومی اول کامل بود شاید نیاز باشد اسفنکتروتومی دوم را در طرف مقابل انجام دهد. اسفنکتروتومی در بیش از ۹۰ درصد موارد مؤفقیت‌آمیز است. عارضه‌ی بی اختیاری مدفوع و گاز پس از این جراحی نادر است.
پس از عمل جراحی بیشتر بیماران می توانند طی چند روز به فعالیت‌های روزانه خود بازگردند. درمان و بهبودی کامل در هر دو روش دارویی و جراحی می‌تواند ۶ تا ۱۰ هفته طول بکشد. حتی با وجود کاهش درد و خونریزی فرد موظف به حفظ عادات رفتاری صحیح و ادامه‌ی یک رژیم غذایی پر فیبر است. فعالیت‌های سنگین و یبوست و اسهال می‌تواند بهبود زخم یا گرفتگی عضله دریچه مقعد را به تاخیر اندازد.
در یک بررسی تحقیقاتی میزان عود شقاق مقعد در ۳۰ تا ۷۰ درصد مواردی که فرد رژیم غذایی پرفیبر خود را پس از بهبودی رها کرده است، دیده شده است. در صورتی که با رعایت این رژیم احتمال عود به ۱۵ تا۲۰ درصد موارد کاهش یافته است. نتیجه‌ی این بررسی، نقش به سزای رژیم غذایی در پیشگیری از تکرار بیماری شقاق مقعد را تأیید می‌کند.
شقاق مقعد با بیماری‌های جدی‌تر، مانند سرطان روده در ارتباط است. در واقع شقاق مقعد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد و علت مستقیم آن محسوب نمی‌شود. با این حال، در شرایط جدی‌تر بیماری می‌تواند علایمی مشابه شقاق مقعد ایجاد شود. حتی زمانی‌که یک شکاف به طور کامل بهبود می‌یابد نیز ممکن است جراح تست‌های دیگری برای بررسی روده بزرگ و راست‌روده درخواست کند. گاهی کولونوسکوپی برای رد کردن دیگر علل خونریزی مقعدی انجام می‌شود.
شقاق مقعد می‌تواند عارضه‌هایی در فرد به جا بگذارد که خیلی خوشایند نیستند که شامل:

 • شقاق مزمن مقعد اشکی شکل: وقتی شقاق مقعد در مراحل اولیه آن درمان نشود شکاف می‌تواند به صورت عمقی‌ و وسیع‌تر به صورت اشک باعث ایجاد زخم شقاق شود که درمان آن مشکل‌تر است.
 • فیستول مقعد: زخم شقاق مقعد آن‌قدر عمقی می‌شود که با ایجاد یک تونل یا کانال به صورت غیرعادی به اندام‌های اطراف مانند واژن یا سایر قسمت‌های روده متصل می‌شود که فیستول مقعد نام دارد.
 • تنگی مقعد: کانال مقعد به صورت غیر طبیعی به دلیل گرفتگی عضله دریچه مقعد یا انقباض بافت زخم شقاق ایجاد شده در مقعد، تنگ می‌شود.

Save

Save

پرسش و پاسخ
 • ناشناس گفت:

  سلام من نزدیک دو ماهه که بعضی اوقات و به ندرت دچار خارش مقعدی هستم باید چه کار کنم ؟؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   خارش در ناحیه مقعد می تواند دلایل مختلفی چون انواع بیماریهای مقعدی هموروئید کرم یا انگل روده حساسیت پوستی بیماری های قارچی داشته و یا ناشی از شستشوی وسواسی و حتی عدم رعایت بهداشت ناحیه مقعد باشد برای تشخیص علت دریافت درمان مناسب آن لازم است تا حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شده تحت بررسی های دقیق آزمایشگاهی قرار بگیرید تا به درستی تحت درمان مناسب قرار گرفته سلامت خود را بازیافته و از طرفی عدم مراجعه به موقع باعث بروز عوارض دیگر خونریزی و سوزش و درد در ناحیه شده میتواند زندگی روزمره شما را مختل کند.

 • بهمن گفت:

  سلام ۴۱ ساله هستم حدود ۱۸ ماه پيش به دليل مشاهده خون در مدفوع(اما بدون درد) به دكتر مراجعه نمودم و به دليل تشخيص هموروئيد جراحي شدم. دو هفته پس از جراحي و به دليل ادامه درد در اجابت مزاج مجددا به همان دكتر مراجعه و پس از معاينه مجددا دستور جراحي داد.
  در طول اين ۱۸ ماه هميشه و هر ساعت از شبانه روز درد و خونريزي داشته ام به تازگي دچار فيشر شده ام.
  با توجه به مطالب سايت حضرتعالي در خصوص امكان ايجاد عارضه «بي اختياري در دفع مدفوع»«عود مجدد» و اينكه دو عمل جراحي قبلي كه هيچكدام در درمان و رفع مشكل كمكي ننموده است و ذهنيت منفي نيز ايجاد شده است لطفا بفرمائيد. چــــــــه كنم؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت ناحیه مقعدی خود و دریافت درمان مناسب تصمیم گیری درباره آن حضوری مراجعه کنید تا به درستی راهنمایی شوید لازم است علاوه بر درمان تغییراتی در سبک زندگی و تغذیه خود نیز ایجاد کرده از عوامل محرک بازگشت بیماری دوری کنید تا دچار آن نشوید.

 • مبینا گفت:

  سلام دختری ۱۹ ساله هستم خیلی وقت ازمقعدم خونن میومد اول به صورت ترک بود ولی الان به اندازه یه بند انگشت گوشت اضافه اومذه بیرون تاحالا دکتر نرفتم راستش شرایط مالی خوبی ندارم وهم میترسم تورو خدا راهنماییم کنید

  • clinic گفت:

   با سلام
   اگر ترک بافتی در ناحیه مقعد خود مشاهده می‌کنید دچار بیماری شقاق مقعدی شدید که زمان در درمان آن بسیار مهم بوده زیرا در مراحل ابتدایی آن شانس بهره بردن از درمان‌های دارویی را خواهید داشت با پیشرفت بیماری و باز نشدن آن ممکن است نیاز به درمان غیر دارویی و جراحی پیدا کنید که البته دیگر امروزه نگرانی برای جراحی ناحیه نشیمنگاه وجود ندارد زیرا با کمک روش های لیزری می توان این جراحی را بدون درد و خونریزی و سرپایی انجام داد به صورتی که در همان روز مراجعه مرخص شده و به زندگی عادی روزمره خود را آغاز کرد نیاز به مراقبت های طولانی مدت و حمایت دیگران نداشته باشد بهتر است هرچه زودتر این موضوع را پیگیری کنید و به سلامت خود اهمیت دهید.

 • ساغر گفت:

  سلام
  اقای دکتر برای شقاق کدوم پماد موثر تره
  نیتروگریسیرین یا انتی فیشر یا ام جی یا رکتول؟
  موقع دفع درد سدید دارم بخصوص اول و اخر دفع

  • clinic گفت:

   با سلام
   از خود درمانی بپرهیزید و برای دریافت درمان مناسب به خود بسته به نوع بیماری حضوری مراجعه کنید تا دارویی مناسب شما تجویز شود بدون ویزیت حضوری شما امکان راهنمایی دقیق وجود ندارد.

 • حمید گفت:

  با سلام
  نزدیک ۱۰ روزه به بیماری شقاق دچار هستم ( البته ۶ روز متوجه شدم ) و آنتی فیشر و وان حمام چرب کردن مقعد با روغن زیتون و روغن حیوانی به توصیه پزشک انجام میدم . کمی بهتر شدم ولی بهبودی کامل نشده است .
  روزهایی که دفع مدفوع ندارم کاملا خوبم ولی با دفع مدفوع که همراه با درد و سوزش است دوباره حالم بد میشه تا اینکه دوبار حمام کرده و استراحت کنم . آب زیاد می خورم و سبزی و کاهو و… را رعایت میکنم .
  آیا این بیماری تا عید خوب می شود یا اینکه به شما مراجعه و جراحی کنم ؟ آیا جراحی نیاز به دوران نقاهت زیادی دارد یا می توانم پس از جراحی به تعطیلات برم ؟ من کارمند هستم و این موضوع خیلی اذیتم میکنه . لطفا راهنمایی فرمائید .

  • clinic گفت:

   با سلام
   اگر در مراحل ابتدایی ابتدا به بیماری باشید یعنی ۴ تا ۸ هفته ابتدایی با کمک درمان های دارویی و رعایت اصول مراقبتی و غذایی قابل درمان بوده باید کمی صبور باشید در صورت مزمت بودن بیماری و عدم پاسخ آن به درمان دارویی نیاز به جراحی خواهید داشت که در صورت انتخاب روش لیزری سرپایی درمان شده در همان روز مراجعه مرخص می شوید و از روز بعد می توانید زندگی عادی روزمره خود را داشته به محیط کاری و یا تعطیلات بروید اگر به درمان خود به درستی ادامه دهید تا عید بهبودی کامل حاصل خواهد شد.

 • مهدی گفت:

  یکی دو هفتس وقتی روی صندلی میشینم در ناحیه مقعد درد شدید حس میکنم ، بوطری که حتمن باید خودمو تکون بدم یا از رو ی صندلی بلند شم ، وقتی رو زمین میشینم یا دراز میکشم دردش خیلی کم و قابل تحمله
  میشه لطفا راهنمایی کنید؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   درد موجود در ناحیه مقعد میتواند به صورت ابتلا به انواع بیماریهای مقعدی چون هموروئید یا شقاق مقعدی و یا ابتلا به اسپاسم و گرفتگی عضلانی دریچه مقعد ایجاد شده باشد که اگر به موقع برای درمان آن اقدام نکنید بیماری پیشرفت کرده باعث بروز علائم آزاردهنده دیگر خواهد شد بهتر است برای کنترل درد درون لگن آب گرم نشسته یا کمپرس گرم بر ناحیه بگذارید و از هرچه زودتر برای دریافت درمان مناسب خود حضوری مراجعه کنید تا شانس بهره بردن از درمان‌های ساده حداقل دارویی را داشته نیاز به درمان‌های سخت پیدا نکنید.

 • پوریا گفت:

  ایا این روش قطعی است یا نه بوتاکس چی ؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   در صورت رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل جراحی لیزری و ترک عوامل محرک بازگشت بیماری و اصلاح سبک زندگی با روشی نوین لیزری ۱۰۰% تضمینی درمان خواهید شد. در روش بوتاکس ممکن است نیاز به بارها تکرار داشته باشید زیرا بعد از ۶ الی ۹ ماه از تزریق اثر دارو از بین رفته و ممکن است بیماری بازگردد و روش بوتاکس برای همه مناسب نبوده و در برخی افراد به تنهایی پاسخگو نیست.

 • فرخنده گفت:

  با سلام
  چند روزه دچار شقاق شدم به دکتر مراجعه کردم و دارو دادن که کمی بهتر شدم فقط مشکلی که پیدا کردم در آلت تناسلی دچار عفونت و التهاب شدم و پوست پشت رون پام و کف پام خیلی میسوزه و اصلا نمیتونم راحت راه برم میخواستم بدونم این مسائل به شقاق ارتباط پیدا میکنه ؟
  با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   خیر به بیماری شقاق به شما ارتباطی نداشته برای بررسی وضعیت متخصص کلیه و مجاری ادرار و یا داخلی مراجعه کنید.

 • الی گفت:

  سلام برای کسانی که هنوز فرصت مراجعه به دکتر براشون پیش نیومده و در دفع مدفوع مشکل دارن و براشون سخته میتونن از شربت فیشر برای روان شدن شکمشون استفاده کنن و برای خروج مدفوع میتونید در شرایط خیلی حاد از شیاف استفاده کنید تا وقتی که شرایط رفتن به دکتر براتون پیش بیاد فقط خاستم راهنماییتون کنم

  • clinic گفت:

   با سلام
   خیر در هیچ شرایطی اجازه مصرف خودسرانه دارو ندارید و هر چه زودتر برای دریافت درمان مناسب قبل از بروز علائم آزاردهنده دیگر حضوری مراجعه کنید تا شانس بهره‌بردن از درمان‌های ساده را داشته باشید برای کنترل یبوست میتوانید مواد غذایی پروفیبر میوه سبزیجات آلو گلابی انجیر خشک روغن زیتون همراه غذا میل کنید و تحرک داشته پیاده‌روی کنید از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع بپرهیزید مایعات مصرفی را به بیش از ۸ لیوان در روز افزایش دهید و برای کنترل درد ناحیه درون لگن آب گرم روزی ۱۰ دقیقه سه بار در روز بنشینید.

 • امیر گفت:

  سلام چندسالی هست درپشتم نزدیک سوراخ خونریزی دارم چندروزی هست که متوجه شدم خونریزی ازداخل میباشدلطفا راهنمایی کنم .ایا بادارو برطرف میشود یا جراحی کنم ؟یا بالیزر .یبوست ندارم متشکرم

  • clinic گفت:

   با سلام
   تا زمانی که علت خونریزی مقعدی ایجاد شناخته نشده نمی‌توان درباره این نوع درمان مناسب آن نظر داده خونریزی از ناحیه مقعد می تواند به سبب ابتلا به بیماریهای مقعدی چون بواسیر یا شقاق ایجاد شده و یا مربوط به بیماریهای گوارشی و حتی بیماری‌های بدخیم و مهلک چون سرطان باشد بنابراین باید این نشانه را جدی گرفته هر چه زودتر برای پیگیری آن اقدام کنید نگران نباشید با وجود روشهای نوین لیزری امکان درمان بسیاری از بیماریهای مقعدی بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی در محیط کلینیک بدون نیاز به بیهوشی عمومی و یا بستری شدن چند روزه در بیمارستان وجود دارد خوشبختانه با وجود روشهای نوین لیزری میتوانید یک روزه سلامت خود را باز یافته به محیط کاری بازگردید.

 • مسعود گفت:

  با سلام خسته نباشید خدمت آقای دکتر بنده یکبار جراحی کردم خدمت دکتر سید محمد صبوری ولی متاسفانه به علت یبوست دوباره یه شکاف ایجاد شده که اذیتم میکنه اوایل شکمم خوب روان شده بود خوب شدم نه دردی نه خونریزی ولی الان کنترل شکمم خیلی سخت شده هر کاری میکنم روان نمیشه و درد میکشم لطفا راهنمایی بفرمایید چیکار کنم و اینکه این مریضی و درد بدون عمل خوب شدنی هست یا نه ممنونم با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای تصمیم‌گیری درباره نوع درمان مناسب آن باید حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شوید. اگر در مرحله حاد بیماری باشید با درمان‌های دارویی بهبود پیدا خواهید کرد ولی در صورت وخیم شدن بیماری ممکن است نیاز به جراحی مجدد داشته باشید که البته با وجود روش لیزری دیگر دردسر روش های سنتی را نداشته بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی سرپایی عمل شده همان روز مراجعه ترخیص میشوید و روز بعد میتوانید به زندگی عادی روزانه خود بازگشته و به محل کار خود بدون نیاز به حمایت و کمک اطرافیان رفته و نیازی به استراحت طولانی مدت نداشته باشید. فقط برای جلوگیری از بازگشت بیماری باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کرده از ابتلا به یبوست جلوگیری کنید.

 • رضا گفت:

  سلام
  درمان فیشر حداکثرچه مدت است
  چون سه ماه است هنوز بهبود نیافته است

  • clinic گفت:

   با سلام
   اگر تحت درمان دارویی هستید بعد از این بازه زمانی باید دوباره مراجعه کرده معاینه شوید زیرا در مراحل مزمن بیماری دیگر درمان دارویی فایده نداشته و باید تحت درمان غیر دارویی و جراحی قرار بگیرد که البته با وجود روشهای نوین لیزری میتوانید این جراحی را بدون درد و خونریزی و در محیط کلینیک بدون نیاز به بستری داشته باشید انجام دهید و از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را بدون نیاز به مراقبت خاص آغاز کنید اما در صورتی که تحت جراحی درمان شدید باید در روند بهبودی خود صبور باشید و برای بررسی وضعیت به جراح خود مراجعه کنید.

 • ناشناس گفت:

  سلام پسر من بیشتر مواقع شب درد اذیتش مکنه وهیچ درمانی تاثیر نداره می خواستم بپرسم چه درمان خانگی اثر بهتری داره چون دستگاه ادرای وهمه دستگاه مرتبط را در گیر میکنه در ضمن ۲۲ سال سندارهورزشکار هم هست با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای درمان ابتدا باید علت درد مشخص شود و لازم است تا فرزندتان حضوری مراجعه کرده تحت بررسی بالینی و مشاهده دقیق محل آسیب قرار بگیرد تا درمان مناسب بسته به شدت و نوع بیماری قبل از وخیم شدن آن تجویز گردد.

 • مونا گفت:

  با سلام من ۱ سال پیش جراحی همو رویید وشقاق رو انجام دادم بعد از جراحی دفع خوبی نداشتم ۱۵ جلسه بیو فید بک رفتم یکم بهتر شدم اما هنوزم گاهی اوقات به وسیله دستم به دستشویی میرم داروی مزالا زین هم مصرف کردم ۲ ماه جواب داد اما بعد از دوماه دیگه اثری نداشت واقعا خسته شدم قبل از جراحی هم روشهای دارو یی رو استفاده کردم اونم بی نتیجه بود لطفا راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری خود و دریافت درمان مناسب بهتر است حضوری مراجعه کرده تا دقیق‌تر ارزیابی شوید.

 • مصطفی گفت:

  با سلام من دکتر گفته شقاق دارم ودرضمن بیماری سی ام ال خونی دارم خیلی در عذاب ورنج هستم خواهشن راهی هستش که رها شم ازاین بیماری متشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری شقاق مقعدی خود حضوری مراجعه کنید تا پس از تعیین شدت بیماری نوع درمان مناسب آن دارویی و یا غیر آن تجویز گردد.

 • مسعود گفت:

  سلام ، خسته نباشید
  الان تقریبا سه ساله که بعضی وقتا تو دفع کردن مشکل دارم و گاهی تا دو یا سه روز خیلی کم دفع دارم و حتی احساس دفع هم به من دست نمیده ولی وقتی دستشویی میرم و زور میزنم خیلی کم به زور دفع میشه
  ولی نه درد دارم و نه خونریزی
  و این مشکلم در طول این سه سال زمان هایی زیاد و زمان هایی کم میشده
  ادم استرسی هستم
  تحرک و ورزش به میزان کافی انجام میدم
  وقتی تا دو روز دفع ندارم احساس درد و سنگینی در کلیه ها دارم
  ممنون میشم کمک کنید.

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی مشکل خود لازم است تا حضوری مراجعه نموده بررسی بالینی شوید.

 • سمیرا گفت:

  سلام من ۱۸ روز پیش جراحی کردم در خلاصه پرونده نوشته skin taq در ساعت ۱۲ و۹ وجود داشته که با کوتر حذف شده ودر ساعت ۱ هم هموروئید کتومی وجود داشته بعد از عمل زخم بزرگی در ساعت ۱۲ ایجاد شد که خیلی درد نداره ولی دردم در قسمت پای چپ وباسن ودنبالچه ام زیاده زخمم عفونت داشت که با انتی بیوتیک خوب شده اما هنوز ترمیم نشده
  من قبل عمل از بیرون زخم کوچک داشتم واین هموروئید با بلند شدن از دستشویی داخل میرفت
  ایا این درد در قسمت باسن ودنبالچه طبیعی یا مشکل دیگر دارد?
  دکترمم تا ۳۰ بهمن مرخصیه
  اقدامات جراحی هم
  Wbc__6/31
  Hb__14
  Ph__3#2
  خواهش میکنم جواب بدید
  خیلی ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام
   دوست عزیزم به احتمال فراوان دچار عود بیماری پیشین خود شدید لازم است تا حضوری مراجعه نموده و بررسی بالینی شوید تا بسته به شدت عود بیماری درمان مناسب دارویی و یا غیر آن و حتی جراحی مجدد تجویز گردد. توصیه میشود تا به سلامت خود اهمیت داده و هر چه زودتر برای بررسی وضعیت پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر اقدام نمایید. توصیه میشود تا در صورت نیاز به جراحی مجدد حتماً با روش جدید لیزری بدون عارضه و مشکلات روش سنتی درمان شوید.

 • اکرم گفت:

  سلام بر دکتر من هنگام دسشوی رفتن هنگام مدفوع کردن درد دارم وخون ریزی وبعداز مدفوع سوزش دارم وهنگام باد خارج کردن از شکم سوزش ودرد دارم

  • clinic گفت:

   با سلام
   به طور حتمی دچار یک بیماری مقعدی مانند شقاق مقعد یا بواسیر هستید که پس از مراجعه حضوری و معاینه بالینی میتوان نوع دقیق آن را تشخیص داد، حتماً مشکل خود را جدی گرفته و برای بررسی بالینی حضوری مراجعه کنید تا بیشتر از حالا دچار عارضه مقعدی نشده و یا مشکلی در اجابت مزاج خود پیدا نکنید. نگران مشکل خود نباشید با وجود روشهای درمانی امروزی که با کمک اشعه لیزری انجام میشود سخترین مشکلات گوارشی و مقعدی قابل درمان خواهد بود.

 • حسن گفت:

  با سلام من ناراحتی قلبی معده داشتم و در دفع مدفوع هم بعضی وقتها بسیار سخت رفع حاجت میکردم ولی جدیدا مخاط خونی مشاهده گاه قرمز گاهی متمایل به سیاه و احساس درد موقع نشستن زیاد میکنم خواستم ببینم این شقاق و فیبر و یا بواسیر دارم به دکتر هنوز مراجعه نکردم خجالت میکشم

  • clinic گفت:

   با سلام
   بدون اینکه مراجعه کنید امکان حدس زدن نوع بیماری شما وجود ندارد و لازم است تا حضوری مراجعه نموده و خجالت را کنار گذاشته و سلامت خود را به سبب خجالت از پزشک به خطر نیانداخته و هر چه زودتر روند درمانی و بهبودی در پیش بگیرید و نگران نباشید با کمک روش نوین لیزری بدترین نوع بیماریهای مقعدی در صورتی که به درمان دارویی پاسخ ندهد قابل درمان خواهد بود. اما نکته مهم این است که نوع بیماری شما پیش از وخیم شدن آن صحیح تشخیص داده شود و تحت درمان قرار بگیرید.

 • فرشید گفت:

  سلام وقت بخیر مرسی از سایت خوبتون . از دی ماه پارسال یکبار بخاطر سفت شدن مدفوع با مقداری خون و درد عمل دفع انجام شد که ازون موقع با تغییر رژیم غذایی و مصرف زیاد اب و شل شدن مدفوع مشکلی ندارم اما این بین تقریبا ۵ بار در فاصله های مختلف هر بار مدفوع خیلی سفت باشد احساس درد و گاهی با چند قطره خون همراه است . راهنمایی میخواستم با توجه به اینکه از نظر غذایی وقتی رعایت میکنم هیچ مشکلی پیش نمیاد و دردی ندارم . نیازه به جراحی دارم ؟ در طول یک سال گذشته ۶ بار فقط مشکل برام پیش امده فقط هم موقع سفت بودن مدفوع

  • clinic گفت:

   با سلام
   مشکل یبوستی که برای شما پیش آمده باعث آسیب بافتی در دیواره مقعد شده که خود را در هر بار دفع پر فشار مدفوع با خونریزی نشان میدهد که طی یک سال گذشته عدم توجه به درمان و کنترل آن باعث پیشرفت بیماری و بروز مشکلات دیگر خواهد شد و همچنین با کهنه شدن بیماری احتمالی بواسیر روند بهبودی نیز نیاز به روند درمانی سخت یا طولانیتری پیدا خواهد کرد. بهتر است خونریزی مقعدی را به سبب احتمال وجود بیماریهای بدخیم دیگر جدی گرفته و هر چه زودتر پیگیری کنید.

 • نينا گفت:

  سلام و وقت بخير
  ٢٥ روز پيش عمل جراحي آنال انجام دادم(هموروئيد و شقاق)، رژيم غذايي و نشستن در تشت آبگرم رو هم كامل رعايت ميكنم، هنوز خونريزي خيلي كم در خد ٢ قطره هنگام اجابت مزاج دارم، خواستم بدونم طبيعي هستش؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   تا یک ماه اگر علایم فعلی قطع و برطرف نشد برای بررسی وضعیت به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

 • محسن گفت:

  سلام الان سه هفته سوزش معقدودردزیادموقع دفع مدفوع دارم وخون ریزی دارم به دکترجنگجودرمشهدمراجع کردم گفت شقاق داخلی دارم بایدعمل جراحی بشم

  • clinic گفت:

   با سلام
   اگر بیماری مقعدی فیشر در شما در مرحله مزمن خود بوده و به درمان دارویی پاسخ رضایت بخشی ندهد لازم است تا به سلامت خود اهمیت داده و برای جراحی آن آماده شوید. زیرا این بیماری در مرحله مزمن فقط با جراحی قابل کنترل خواهد بود. اما خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون دردسر و بدون عارضه خونریزی و درد روشهای سنتی را داشته و در مدت کوتاه یک روزه سلامت کلی خود را باز یابید و به محیط کار و فعالیت روزانه خود بازگردید. با این روش سرپایی تحت بیحسی موضعی و بدون بستری درمان خواهید شد.

 • Ali گفت:

  سلام ١ سال بود فيشر مزمن داشتم الان ٦ روزي ميشه جراحي اسفنكتروتومي كردم درد مربوط به فيشر از بين رفته ولي درد جاي جراحي هنوز دارم لطفا راهنمايي كنيد كه چه اقداماتي بايد انجام بدم آيا طبيعي هست؟ مرسي

  • clinic گفت:

   با سلام
   بله در روند بهبودی خود صبور باشید و میتوانید برای کنترل درد در لگن اب گرم نشسته و مراقب باشید یبوست نشوید و دفع مدفوع روان باشد و مسکن تجویزی را مصرف کنید.

 • راحيل گفت:

  سلام نزديك به يكي دو ماه بود در ناحيه ي معقد دچار درد وخارش بودم به پزشك مراجعه كردم و پماد انتي فيشر باريج كپسول روغن كرچك و يه پماد خارجيه ديگه بهم داد استفاده كردم خوب شدم ولي بعد از تقريبا يه هفته دوباره همون پارگي مثل اول شد در معقدم هم مثل يه دونه عدس گوشت بالا اومده از بيرون ايا الان من نياز به عمل دارم

  • clinic گفت:

   با سلام
   به احتمال فراوان بله نیاز به جراحی خواهد بود ولی برای نظر قطعی درمورد نیاز به جراحی لازم است تا حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید. با توجه به مدت زمانی که از ابتلای شما به بیماری فیشر گذشته است و بیماری عود نموده است میتوان گفت که وارد فاز مزمن و پیشرفته تری از بیماری شده است که دیگر به درمان دارویی پاسخ مثبت نداده نیاز به درمانهای غیر دارویی چون روش بوتاکس و یا روش لیزری دارد. خوشبختانه با به روی کار آمدن روش جراحی لیزری هم بدون درد و خونریزی و بدون مشکلات روشهای جراحی سنتی که با تیغ جراحی انجام میشود میتوانید درمان شده و طی یک روز سلامت و بهبودی خود را در حدی به دست بیاورید که بتوانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز کنید و هم با از بین رفتن زائده ایجاد شده ظاهر متناسب ناحیه مقعدی را باز یابید.

 • ر . ح گفت:

  باسلام چند ماهی است که دچار درد مقعد شده ام به عطاری رفتم وقرصهایی به شکل شیاف به من داد ویک قوطی کوچک روغن کوهان شتر که بعد از مصرف شیاف آن را دور مقعد بمالم بعد از یک ماه کمی خوب شدم الان یک ماهه که یک تکه گوشتی به اندازه اون شیاف از داخل مقعد بیرون زده که خیلی اذیتم میکنه نمیتونم راحت دست به آب برم لطفا راهنماییم کنید خیلی اذیت میشم باتشکر از لطفتون 💊💊💊💊

  • clinic گفت:

   با سلام
   دوست گرامی، خود درمانی علاوه بر عوارضی که ممکن است ایجاد کند منجر به تأخیر درمان کامل بیماری و در نتیجه بدتر شدن آن نیز خواهد شد. امتحان نمودن داروها به روش تجربی یا درمانهای گیاهی بدون مشاوره پزشک فقط وضعیت بیماری شما را بدتر می‌کند. با توجه به توضیحات عدم درمان به موقع بیماری منجر به بروز عوارض دیگر و زائده مقعدی شده که با درمان دارویی رفع نخواهد شد و نیاز به درمان غیر دارویی و جراحی خواهد داشت که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی سرپایی درمان شده و در مدت کوتاه سلامت خود را باز خواهید یافت.

 • حبيب گفت:

  تنگی مقعد مدام مشکل ساز میشه راه درمان قطعی لطفا

  • clinic گفت:

   با سلام
   بسته به شدت تنگی مقعد شما می‌توان داروهای شل‌کننده مقعد تجویز کرد و در صورتی که مؤثر واقع نشود حتی ممکن است نیاز به جراحی باشد. تنگی مقعد مشکلی است که عدم توجه و پیگیری درمان ان منجر به آسیب و عوارض و بیماری های مقعدی دیگری چون شقاق خواهد شد. بهتر است برای درمان آن مراجعه نمایید.

 • محمد گفت:

  سلام مدت یک ماهه که بصورت متناوب موقع دفع درد وسوزش دارم.دیروز به دکنر متخصص گوارش مراجعه کردم .گفتن شقاق هست و سه قلم دارو تجویز کردن.مترونیدازول.شربت لاکسی ژل وپمادلیدوکائین اچ دادند.نظر شمارو خواستم.جناب دکتر ضمناً تکمیلی جانبازی دارم

  • clinic گفت:

   با سلام
   اگر در معاینه مقعدی تشخیص داده شده همین بیماری است و لازم است تا داروها را مطابق دستور مصرف کنید.

 • ناصر گفت:

  بنده بواسیر دارم از درد بعد عمل میترسم اگر با لیزر عمل کنم درد نداره بعد عمل ب کارای روز مره میشه پرداخت
  هزینه عمل چقدره

  • clinic گفت:

   با سلام
   خیر خوشبختانه با روش لیزری درمان بدون درد و خونریزی داشته و چون تحت بیحسی موضعی است سرپایی انجام شده و مشکلی ندارید و میتوانید همان روز جراحی ترحیص شده و زندگی بدون مشکل خود را میتوانید بدون دمشکل و تنهایی از روز بعد از درمان آغاز نموده و نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی ندارید.

  • clinic گفت:

   با سلام
   خیر خوشبختانه با روش لیزری درمان بدون درد و خونریزی داشته و چون تحت بیحسی موضعی است سرپایی انجام شده و مشکلی ندارید و میتوانید همان روز جراحی ترحیص شده و زندگی بدون مشکل خود را میتوانید بدون نیاز به دیگران و تنهایی از روز بعد از درمان آغاز نموده و نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی ندارید.

 • گیتا گفت:

  سلام درمان فیشر با جراحی بهتره یا با لیزر چون شنیدم با لیزر قابل برگشته و جراحی هم عوارض داره

  • clinic گفت:

   با سلام
   خیر شدت عود در هر دو یکسان بوده و در صورتی که فرد نکات مراقبتی را رعایت نکند منجر به عود خواهد شد، توصیه میگردد تا

  • clinic گفت:

   با سلام
   خیر شدت عود در هر دو یکسان بوده و در صورتی که فرد نکات مراقبتی را رعایت نکند منجر به عود خواهد شد، اما روش لیزری مزایای بسیاری نسبت به روش سنتی خواهد داشت زیرا در روش لیزری از تیغ جراحی استفاده نشده و همین مزیت باعث میشود تا بیمار درد و خونریزی شدید روش سنتی را تحمل نکند. امکان جراحی لیزری تحت بیحسی موضعی فرد را از عوارض بیهوشی مصنون میدارد و از طرفی دیگر سرپایی بودن آن فرد را از بستری شدن در بیمارستان و قرار گرفتن در معرض عفونتهای بیمارستانی حفظ خواهد کرد بنابراین روش لیزری میتواند با داشتن مزایای بیشتر نسبت به روش سنتی برتر و مورد استقبال بیشتر باشد.

 • گیتا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  مشگل من فیشر مقعدی مزمن هست و باید جراحی کنم اما شنیدم عملش خیلی سخته سوالم اینه که با لیزر میشه درمان بشه و هزینه اش چقدره ؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   در صورتی که با روش لیزری جراحی شوید نه تنها سخت نبوده بلکه میتوانید یک جراحی بدون دردسر را بدون مشکلات عدیده روش سنتی چون درد و خونریزی و عوارضی چون احتمال عفونت زخم یا عفونت بیمارستانی را تجربه کنید زیرا در این روش لیزری با مسدود شدن سر عروق و اعصاب درد و خون‌ریزی کنترل شده و احتمال عفونت محدود میشود و چون سرپایی جراحی میشوید در معرض عفونت بیمارستانی نیستید. حتی بیهوش نشده و در معرض عوارض داروی بیهوشی نیز نخواهید بود. همان روز مرخص شده و از روز بعد به زندگی عادی خود بازخواهید گشت.

 • یاسی گفت:

  باسلام.ببخشید اگه در ناحیه مقعد در اثر رابطه چینها از بین رفته باشن و گوشت اضافه ایجاد شده باشه آیا با دارو درمان میشه یا خیر

  • clinic گفت:

   با سلام
   زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر باشد، عدم توجه به درمان به موقع این زائده باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر مانند درد و ناراحتی و خونریزی خواهد شد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی یا خود درمانی رفع نخواهد شد و نیاز به جراحی دارد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • مریم گفت:

  سلام خسته نباشین. من سه چهارساله شقاق دارم مبتلا به فیستول هم بودم جراحی کردم فیستولم درمان شد ولی نمیدونم چرا دکترم همزمان شقاقم رو هم جراحی نکرد.الان چندماهه زایمان کردم شقاقم بدتر شده کلی ترک خورده و زخم هست همه جاش دیگه توانایی جراحی ندارم چون دوبارهم آبسه داشتم اونا روهم عمل کردم یبارم سزارین شدم با این اوصاف گاز بیهوشی منو نابود میکنه دیگه. بچه ام نوزاده نمیتونم هم بستری بشم میخاستم بپرسم خداییش آیا لیزر برای من جوابگوهست؟ وسع مالیم هم نمیرسه که خرج زیاد بکنم توروخدا راهنماییم کنید دیگه داغون شدم از درد

  • clinic گفت:

   با سلام
   فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری و مراجعه حضوری جهت دریافت دارو قابل درمان است. هیچ درمان خانگی و درمان خودسرانه هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری نیاز به جراحی هست که در صورت رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل باز نخواهد گشت. خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود و تضمین نتیجه درمان لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست و اسهال را کنترل نمایید. در صورت عدم درمان احتمال زخم مقعدی هست.

 • ابولفضل گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید . بنده حدود ۲سال پیش عمل فیشر انجام دادم و حالا به مدت دوهفته است عود کرده و هنگام اجابت مزاج
  درد شدیدو کمی خونریزی دارم ایا میشه با لیزر عمل کنم چون میگن در عمل دوباره ممکن است بی اختیاری دست بده خواهش میکنم راهنماییم کنید تا از این درد خلاص شوم. با تشکر

 • ناشناس گفت:

  من شقاقم دارو خیلی مصرف کردم فقط،دردشدید وکمی خارش دارم

  • clinic گفت:

   با سلام
   فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری و مراجعه حضوری جهت دریافت دارو قابل درمان است. هیچ درمان خانگی و درمان خودسرانه هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری نیاز به جراحی هست که در صورت رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل باز نخواهد گشت. خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود و تضمین نتیجه درمان لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست و اسهال را کنترل نمایید. در صورت عدم درمان احتمال زخم مقعدی هست.

 • علی گفت:

  دوسال پیس فیشر عمل کردم ام همچنان درد دارد واطراف باسنم مهیشه سرد هست انگاری روی یخ نشسته ام بعد دو ماه بعد از عمل بعلت عود بواسیر جراحی شدم متاسفانه فقط درد میکشم ایا مجددا باید جراحی شوم

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای تشخیص عود و یا ابتلا به بیماری دیگر مقعدی لازم است حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید، جای نگرانی در صورت نیاز به جراحی وجود ندارد با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی به صورت سرپایی درمان شده و از روز بعد به محیط کار و فعالیت روزانه خود باز خواهید گشت.

 • مهدی گفت:

  ایااستفاده از بتادین بعداز عمل جراحی شقاق مقعد خوب است یا نه .چون بعداز عمل سفیدی درناحیه مقعد دیدم فکر کردم عفونت است از اب وبتادین استفاده کردم تا خوب شد

  • clinic گفت:

   با سلام
   نگران نباشید کاری که انجام دادید، اشکالی ندارد.

 • مهدی گفت:

  جراحی شقاق مقعد انجام داده ام پمادی دکتر تجویز نموده که بعداز استفاده ناحیه مقعد شروع میکند به خارش ایا طبیعی است یا من حساسیت دارم

  • clinic گفت:

   با سلام
   بله اگر خارش فقط در زمان مصرف دارو است طبیعی است.

 • مهوش گفت:

  من بعد از زایمان دچار ای عارضه شدم پنج شش بار رفتم دکتر دارو مصرف کردم مقعدم دوتا زخم داشت یکیش خوب شد اون یکی خوب نمیشه

  • clinic گفت:

   با سلام
   پس از مزمن شدن بیماری و عود آن نیاز به جراحی هست که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و می‌توانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید.

 • مجیب گفت:

  من تقریبا یک ماه قبل جراحی فیشر کردم اما الان یی کم درد در وقت نشستن دارم آیا این درد که علامه دو باره فیشر نیست

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی از نظر عود به جراح خود مراجعه کنید.

 • زهرا گفت:

  من الان نزدیک یکماه است که در ناحیه مقعد درد دارم هنگام خارج شدن مدفوع احساس سوزش میکنم دکتر رفتم سفالکسین پنصد بهم داد با پماد ولی بهتر نشدم شهرستان زندگی میکنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی بالینی و تجویز درمان مناسب لازم است حضوری مراجعه شود.

 • محمد گفت:

  سلام.من دوماه پیش اسهال بودم.شدید.بعد خوب شدم
  بعد اون مقعدم سوزش داشت
  که خوندم دیدم نوشته شقاق مقعد نگاه کردم دیدم اونجوری شده مقعدم.بعد ژل الورا استفاده کردم.خوب شدم.ولی الان چندروزه شروع کرده و نگاه کردم دیدم هنوزم خوب نشده و پارگی هست
  به دکترم خجالت میشکم برم.لطفا کمکم کنین.نمیدونم چیکارکنم
  یبوستم هستم.

  • clinic گفت:

   با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری و مراجعه حضوری جهت دریافت دارو قابل درمان است. هیچ درمان خانگی و درمان خودسرانه هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری نیاز به جراحی هست که در صورت رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل باز نخواهد گشت. خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود و تضمین نتیجه درمان لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست و اسهال را کنترل نمایید. در صورت عدم درمان احتمال زخم مقعدی هست.

 • احمد گفت:

  باسلام واحترام،بنده ۵۰ سال سن دارم وحدود ۴ سال است تقریبا هر سه ماه دچارخونریزی موقع دفع مدفوع می شوم .همچنین بیرون زدگی ناحیه مقعد نیز دارم بامراجعه به دکتر معلوم شد که تیدیدل به شقاق شده و پماد انتی فیشر استفاده میکنم با استفاده از پماد تا حدود سه ماه مشکلی ندارم ولی دوره زمانی بصورت تکرار در آمده لطفا راهنمایی کنید باید شقاق را درمان کنم یا بواسیر را .با تشکر از لطف شما

  • clinic گفت:

   با سلام در صورتی که بیماری مزمن شود به درمان دارویی پاسخ ندهد نیاز به درمان جراحی هست که خوشبختانه با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان سرپایی جراحی شده و سلامت خود را به سرعت باز مییابید. از روز بعد مار روزمره را به راحتی و تنهایی انجام میدهید.

 • ناشناس گفت:

  با سلام
  من ۴۰ سالمه چندسالی که شقاق دارم پارسال بوتاکس انجام دادم و حالم خیلی خوب بود ولی دوماه پیش دوباره برگشته ایا دوباره باید بوتاکس کنم

  • clinic گفت:

   با سلام لیزر درمان قطعی تری است ولی بوتاکس هم برای نتیجه دادن نیاز به تکرار دوز دارد. برای توصیه درمان بهتر لازم است تا مراجعه نموده و معاینه شوید.

 • Sina گفت:

  سلام. من ٢٥ سالمه و حدود دو سال پيش به پزشك مراجعه كردم و مشخص شد كه شقاق دارم.
  پيگيرى نكردم و الان حدود ٦ ماهه كه در ناحيه مقعدم ترشحات چرك مانندى به وجود اومده. ميخواستم ببينم چكار بايد بكنم؟

  • clinic گفت:

   با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری و مراجعه حضوری جهت دریافت دارو قابل درمان است. اما هیچ درمان خانگی، سنتی و درمان خودسرانه هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری و عود آن به شکل بیماری شما نیاز به جراحی هست که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر و فیستول هر دو رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست یا اسهال را کنترل نمایید. در اسرع وقت برای بررسی وضعیت مراجعه کنید.

 • معين گفت:

  سلام
  من ٦٠ سال سن دارم هـيچ بيمارى مهم زمينه اى ندارم بدنبال يبوست هاى هر چند وقت يكبار ،دچار شقاق شدم در نواحى ساعت ٢ و٧ راستش را بخواهيد بسيار معذب هستم كه به پزشك مراجعه كنم ، از حدود يك هفته قبل بدنبال يبوست محل شقاق دچار تورم و درد شديد تورى كه قادر به جابجا شدن نبودم از شياف انتى هموروييد وگرفتن لگن اب گرم بسيار كم بهم كمك كرده در حال حاضر يك بيرون زندگى دردناك به اندازه يك فندق در ناحيه مقعد احساس ميكنم نگران جراحى و عوارض احتمالى بي اختيارى …. ايا توصيه ميفرماييد كه از اين درد و رنج خلاص شوم.
  با سپاس

  • clinic گفت:

   با سلام اگرچه بدون معاینه بالینی نمیتوان اظهار نظر قطعی نمود ولی با توجه به توضیحات احتمالا دچار بیماری شقاق مقعدی شدید، فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری و مراجعه حضوری جهت دریافت دارو قابل درمان است. هیچ درمان خانگی و درمان خودسرانه هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری و عود آن نیاز به جراحی هست که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست یا اسهال را کنترل نمایید.

 • clinic گفت:

  با سلام زائده مقعدی شما می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، آبسه یا زگیل مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب و مراجعه حضوری شما است، درمان مناسب نیز با توجه به نوع بیماری و میزان پیشرفت آن شامل درمان دارویی و جراحی بدون درد و خونریزی لیزری خواهد بود. نکته مهم مراجعه فوری پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر است.

 • جعفر گفت:

  باعرض سلام وادب واحترام خدمت شما
  بنده چندسال پیش به شقاق مقعد مبتلا شدم واز طریق سنتی مجبور به سوزاندن شقاق نمودم و پس تحمل درد سوزندن سپس از ناحیه مقعد دچار تنگی شدم به دکتر مراجعه نمودم وعمل انجام دادم که کمی ناحیه مقعد وسیعتر شود الان دردی احساس نمیکنم ولی بعضی اوقات یا اسهال میگیرم یا یبوست و روز به روز لاغرتر میشم و همیشه بیحال و ناحیه کتف ها درد و گرفتگی دارم آیا ممکن است در داخل شقاق ایجاد شده.
  سپاسگزارم

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی عود بیماری حضوری مراجعه شود اما احتمال عود کم است.

 • هومن گفت:

  با سلام؛حدودا شش ماهه در دیواره های مقعد احساس التهاب و سوزش داشتم و ماهی پنج شش بار هم ترشح چرکی…رفتم دکتر گفتن که باید عمل بشم،پرسیدم که آیا عمل با لیزره ولی گفتن خیر و با یه دستگاه مخصوص انجام میشه و یک شب بستری میشم و ده روز نیاز به استراحت مطلق دارم…خونریزی ندارم ولی کلا هفته ای سه چهار بار اذیتم می کنه…نظر شما رو خواستم بدونم آیا عمل کنم یا شما لیزر رو پیشنهاد می کنید…

  • clinic گفت:

   با سلام بهتر است برای راهنمایی درباره نوع درمان موثر حضوری مراجعه کنید تا بعد از معاینه بالینی تصمیم گیری شود.

 • علی گفت:

  سلام میخواستم بپرس بهتر نیست اول برای شقاق بوتاکس کرد و اگر خوب نشد جراحی لیزر نمود چون اگر اول جراحی بشه اون عضله اسفنکترومی اگر بریده بشه و بعدا عود کنه راه درمان به نظر مشکل نیست؟

  • clinic گفت:

   با سلام خیر باید وضعیت بررسی شود بوتاکس برای همه افراد مناسب نبوده و ممکن است با ایجاد تاخیر در روند درمان باعث سخت شدن روند درمانی شود. برای راهنمایی بیشتر حضوری مراجعه شود.

 • زهره گفت:

  سلام وقت بخیر و خسته نباشید
  دکتر مادرم یکماهه درد و خون ریزی شدید داشت بردم دکتر گفت هم فیشر داره هم همورویید هر پمادی استفاده میکنیم درمان نمیشه درد امانش نمیده برا تسکین درد چکار باید بکنیم راهی به حز جراحی نیست
  اقای دکتر هزنیه لیزر چقدره ??

  • clinic گفت:

   با سلام در صورتی که بیماری مزمن شده و درمان دارویی موثر نباشد نیاز به درمان جراحی هست که البته با روش لیزری بدون عارضه درد و خونریزی و با طول دوران بهبودی کوتاهتر و آغاز فعالیت روزانه از روز پس از عمل قابل درمان است.

 • clinic گفت:

  با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری و مراجعه حضوری جهت دریافت دارو قابل درمان است. هیچ درمان خانگی و درمان خودسرانه هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری و عود آن به شکل بیماری شما نیاز به جراحی هست که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست یا اسهال را کنترل نمایید.

 • هاشمی گفت:

  سلام
  من عمل شقاق انجام داده ام
  چهار روز از عمل من می گذرد
  اطراف مقعد التهاب دارد
  و چرکهای زرد رنگ از مقعد خارج می شود
  آیا برای التهاب مقعد داروی خاصی پیشنهاد می کنید
  الان فقط مترونیدازول و شربت لاکتولوز و پماد دیلتیژل بعداز در لگن نشستن استفاده میکنم
  راهنمایی کنید.ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام به درمان دارویی خود تحت نظر پزشکتان ادامه دهید.

 • مریم گفت:

  سلام اقای دکتر من یه مدت پیش دکتررفتم برای دردشدید مقعدودکترمعاینه ام کردگفت شقاق دارم وگفتن ک شقاق روعمل نمیکن واگرهم عمل شه باعث تنگی مقعدمیشه ایا بالیزرشقاق برداشته میشه وهزینه اش چقدره

  • clinic گفت:

   با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری و مراجعه حضوری جهت دریافت دارو قابل درمان است. هیچ درمان خانگی و درمان خودسرانه هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری و عود آن نیاز به جراحی هست که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست یا اسهال را کنترل نمایید. بعید است مشکلتان به سرطان تبدیل شود ولی درمان جراحی دوم لازم است و باید آن را پیش از وخیم شدن بیماری انجام دهید.

 • رضا گفت:

  سلام.
  ضمن خسته نباشید خدمت اقای دکتر. سه سال پیش عمل جراحی هموریید و شقاق رو داشتم. عمل خوب بود ولی بعد یکسال مجدد دچار شقاق شدید شدم و چندین بار به دکتر خودم مراجعه نمودم ولی دکتر فقط ژل و داروهای ملین تجویز میکنه که اونا هم تاثیری ندارند. با عمل مجدد هم خود دکتر مخالفه. آیا عمل مجدد موجب بی اختیاری در دفع میتونه بشه؟ عمل با لیزر رو پیشنهاد میکنید؟ ممنون میشم راهنمایی کلی بکنید.

  • clinic گفت:

   با سلام خیر نگران نباشید، روش لیزری عوارض روشهای سنتی را نداشته و برای تصمیم گیری درباره نیاز به جراحی حضوری مراجعه نمایید.

 • مرتضی گفت:

  سلام آقای دکتر بیماریم را با تزریق پماد ساختنی Nln دکتر اقایی افشار کرمان بوسیله سرنگ بدون سوزن به داخل مقعد بعد از اجابت مزاج یاقبل از ان ونشستن در داخل تشت اب وشستن محل مقعد با شامپو تخم مرغی داروگر درمان شد البته از پودرهای اسفرزه جهت ایجاد فیبر استفاده کردم اطلاع رسانی کنید لطفا ممنونم

  • clinic گفت:

   با سلام در صورت بروز علایم و عود بیماری مراجعه شود.

 • .. گفت:

  سلام دکترخسته نباشید…یک دنیاسپاس ک شما کمک میکنید

  • clinic گفت:

   شما لطف دارید

 • رضایی گفت:

  سلام آقای دکتر همسرم بیست وهشت روز پیش جراحی کردن فیشر شون رو
  درحال بهبود بودن ک یه دفع سخت داشتن وافتادن بخون ریزی
  بعد از اون بازفرستادن اتاق عمل برا معاینه وگفتن که مشکلی نداره
  ولی درد و سوزش شدید موقع دفع داشتن بعد از اون دفع سخت ومعاینه
  آقای دکتر الان حدود هشت روزه ولی هنوز علائما رفع نشده..راهنمایی میکنید؟
  آقای دکتر یچیز دیگ هم هس اینک اون قسمتی ک دفعه اول جراحی شد ویه سوراخ بود الان مثل یه گوشت اضافه ایجادشده که موقع دفع هم اذیتش میکنه
  راهنمایی بفرمایید

  • clinic گفت:

   با سلام زائده ایجاد شده بعد از جراحی معمولاً طی چند ماه از بین میرود اگر از بین نرفت لازم است تا با یک جراحی سرپایی لیزری بدون درد و خونریزی برداشته شود. در مواد غذایی مصرفی بیشتر دقت داشته باشند تا دفع ملایم داشته ناحیه مقعد حساس نشود و برای کنترل درد و سوزش درون لگن آب گرم بنشینند اگر طی چند هفته آینده ادامه داشت مجدد به جراح خود مراجعه کنند.

 • انصار گفت:

  با سلام.
  حدود هفت ماه پیش جراحی فیشر انجام. بعد از جراحی خونریزی فیشرم کاملا قطع شد.و طی این هشت ماه کاملا رعایت کرده ام و اصلا یبوست نداشتم.حدودا یه ماه بعد از اجابت مزاج مقعدم سوزش داره . که چندین ساعت طول میکشه.با این وجود اصلا خونریزی هم ندارم. اگه لطف کنید و دلیل این سوزش را بگید ممنون میشم

  • clinic گفت:

   با سلام به احتمال فراوان دچار عود شدید برای بررسی بیشتر حضوری مراجعه شود.

 • دیبا گفت:

  سلام آقای دکتر آیا زائده بعد از عمل فیشر طبیعی هست؟؟؟

  • clinic گفت:

   با سلام بله معمولاً از بین میرود، اگر از بین نرفت با روش لیزری سرپایی رفع خواهد شد

 • دریا گفت:

  سلام آقای دکتر زائده بعد از جراحی فیشر طبیعی است؟حدود ۲۰روزه جراحی فیشر داشته همسرم…یه زائده کوچک ایجادشده بود
  سه روز پیش یه یبوست شدید گرفت که باعث دفع سخت وخونریزی شد…دکتر مراجعه کرد وپس از بیهوشی ومعاینه تشخیص دادند زخم مشکلی نداره..
  .اون زائده یه مقدار متورم شده
  نظرشما چیه؟؟

  • clinic گفت:

   با سلام زائده و تورم معمولاً بعد از جراحی رفع خواهد شد ولی اگر بعد از بهبودی باقی ماند میتوانید با روش لیزری به صورت سرپایی برداشته و بدون درد و خونریزی دردسر از وجود آن رها شوید.

 • سادات گفت:

  باسلام وآرزوی سلامت شما
  حدود چهل روزه که عمل تعویض مفصل زانو انجام دادم ،با سرری موضعی مدتی که در بیمارستان بستری بودم عمل دفع بخوبی انجام نمیشد ، بعد از ترخیص وخوردن آنتی بیوتیک های قوی بشدت دچار اسهال شدم بطوریکه تا رسیدن به دستشویی بی اختیار میشدم و… بعد از چندین روز یبوست پیدا کردم وچون عمل دفع با فشار انجام میشد قطرات خون تازه رو مشاهده کردم خیلی نگران شدم احساس میکنم دچار شقاق شده ام .امروز هم اتفاق افتاد دخترم صفحه شما رو معرفی کردن .آیا ممکن است که یبوست بر اثر خوردن داروی مکمل باشد ؟ اگر لازم باشد تصویری از این دارو ارسال کنم ، جز این کپسول روزانه متفورمین ،رقیق کننده خون ویک عدد سر ترالین میخورم .سپاسگزار میشوم از پاسخ شما.

  • clinic گفت:

   با سلام ابتلا به اسهال و یا یبوست پس از ابتلا به جراحی کاملا طبیعی بوده و باید با رعایت یک رژیم غذایی متعادل در کنترل آن مراقب باشید، برای بررسی ناحیه مقعد و شدت آسیب ناشی از دفع پر فشار مدفوع باید حضوری مراجعه نموده و بر اساس شدت آسیب تحت درمان مناسب قرار بگیرید.

 • دریا گفت:

  سلام آقای دکتر
  همسرم دوهفته ای هست که جراحی فیشر مقعد انجام داده وقرص ملین هم مصرف میکنه و چرک خشک کن
  .درد رو فقط موقع زیاد نشستن داره.التهاب و چکنگی کمتر از اوایل هست.ولی موقع دفع سوزش داره و خودش میگ مدفوعم حالت براق و چرب داره
  این روهم بگم که همسرم قبل از عملش وحتی الان اصلا یبوست نداشته ولی سوزش والتهاب مقعد داشت وخونریزی هم نــداشت.ولی دکتر تشخیص فیشرداد وجراحی کرد .آقای دکتر همسرم خیلی نگران این هستن که چطور باوجود اینکه یبوست نداشته مبتلا به فیشر شده.توضیح میدید؟همچنین راجب اینک مدفوعش چربه وسوزش هم داره

  • clinic گفت:

   با سلام لزوماً نیاز به یبوست نیست دفع مدفوع شل و پر فشار هم منجر به فیشر خواهد شد. برای بررسی علت چرب بودن مدفوع نیاز به آزمایش و مراجعه حضوری هست. سوزش نیز باید از نظر عود بیماری توسط جراح مربوطه بررسی شود.

 • ارزو وکیلی گفت:

  با سلامِ.من از موقعی که یادم میاد به سختی دستشویی میرفتم اب هم ِِکم میخوردم.۴۵ ساله هستم دو سالی میشه اب میخورم. بهر حال مدتیه از مقعد خونریزی دارم ۵سال پیش هم دکتری بهم گفت شقاق داری .پیگیر نشدم.الان سمت راست مقعدم خونریزی میکنه کم کاری تیرویید دارم .میتونم با بی حسی موضعی عمل بشمِ؟,

  • clinic گفت:

   با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری قابل درمان است. هیچ درمان خانگی هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری نیاز به جراحی هست که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید.

 • دریا گفت:

  سلام
  من همسرم حدود ۱۵روزه جراحی فیشر داشته
  ولی الان همچنان درناحیه مقعد تورم قرمزی و التهاب وچکنگی داره
  آیا این طبیعیه؟
  بهبودش چقدرطول میکشه که این علائم ازبین برند؟؟؟؟ممنون میشم جواب بدید

  • clinic گفت:

   با سلام اگر تورم و التهاب دارند لازم از نظر عفونت و عود پس از عمل بررسی شوند.

 • بشیر گفت:

  با سلام
  من چند ماهی هست که بیماری فیشر دارم واز این بیماری رنج میبرم ، یک بار هم عمل کردم ولی خوب نشد بعد از یک ماه دو طرف مقعدم در اومد و متورم میشه لطفا برای خوب شدن راهنماییم کنید . باتشکر از شما

  • clinic گفت:

   با سلام بهتر است در سبک زندگیتان تغییراتی ایجاد کنید تا دچار عود بیماری نشوید، خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی مجدد بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید.

 • منیژه گفت:

  سلام
  برای عمل شقاق لیزر بهتره یا عمل سنتی که جراحی بشی خوبه؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام البته که روش لیزری به دلیل عوارض و درد و خونریزی کمتر و انجام سرپایی بدون بی هوشی عمومی و عدم نیاز به مراقبت سخت و امکان بازگشت به کارو فعالیت از روز بعد بهتر است.

 • منیژه گفت:

  سلام خسته نباشید
  من چند ماهه پیش پارگی شقاق داشتم که الان به خاطر اون یه گوشت اضافه درناحیه مقعدم دراومده که موقع دفع خیلی درد دارم البته اگه یبوست نباشم درد ندارم چه کار کنم یبوستم خوب بشه من قصد بارداری دارم همش میترسم موقع بارداری یبوست شدید بشم و خیلی اذیت بشم به نظر شما عمل کنم بعد باردار بشم یا اینکه میتونم کاری کنم که یبوستم و خوب کنم که دیگه نیاز به عمل نداشته باشم

  • clinic گفت:

   با سلام عدم توجه به کنترل یبوست شما را مستعد انواع بیماریهای مقعدی خواهد کرد. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست می‌شود. حتما قبل از اقدام به بارداری بیماری را صد در صد درمان کنید، احتمالا بیماری فیشر نیاز به درمان قویتر چون درمان لیزری دارد برای راهنمایی بیشتر در مورد لزوم جراحی قبل بارداری حضوری مراجعه کنید.

 • شهروز گفت:

  با سلام و خسته نباشید. من الان دو روز میشه که جراحی شقاق انجام دادم. تا اکنون خونریزی در حین اجابت مزاج دارم و البته کمی خونابه در حالت معمولی وجود دارم، آیا این اخونریزی در حین اجابت مزاج طبیعی است یا ممکن است بخیه پاره شده باشد؟؟

  • clinic گفت:

   با سلام اگر خونریزی شدید شد به پزشکتان برای بررسی مراجعه کنید.

 • مریم گفت:

  با سلام،هفته ۱۴ بارداری هستم ،قبل از بارداری شقاق مقعد داشتم ولی در دوران بارداری به دلیل یبوست شدید شقاقم مزمن و خیلی بزرگ شده ،خارش ،سوزش و درد شدیدی دارم ،میخواستم بپرسم آیا در بارداری میتوان شقاق را درمان قطعی کرد؟و اگر جواب مثبت است از کدام روش استفاده میشود؟
  با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام تغییرات هورمونی دوران بارداری باعث تغییراتی در عملکرد دستگاه گوارش و کاهش تحرک روده و بروز یبوست و زمینه ساز ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید و یا فیشر در زنان باردار است که معمولاً در صورت عدم رعایت اصول رفتاری و رژیم غذایی مطلوب در این دوران منجر به این عارضه خواهد شد و یا در صورت ابتلای قبلی تشدید خواهد شد و حتی پس از زایمان در صورت عدم توجه باقی خواهد ماند. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد. در روش دیگر تزریق بوتاکس به مدت شش الی نه ماه عضلات دریچه‌ای مقعد فلج شده و فرصت برای بهبودی و خونرسانی به زخم فرآهم می‌شود که موقت بوده و گاهی نیاز به تکرار تزریق دارد. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید و از مواد غذایی کمتر نفاخ مصرف کنید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید.

 • علیرضا امینی گفت:

  سلام
  من به تشخیص پزشکی که برای لیزر درمانی رفته بودم پیششون بواسیر و فیشر رو همزمان دارم به همین دلیل با لیزر درمانم نکردن، حدود سه ماه هست که درگیر این موج جدید از بیماری هستم و قبلا دو سال پیش تا به این حد شدید درگیر بودم. رژیم غذایی رو کاملا رعایت می کنم اما روند بهبودم زیاد مطلوب نیست، جراح عمومی هم رفتم گفتن بهتره التهاب و تورم از بین بره و بعد با روش سنتی عمل بشم، درمان های دارویی هم زیاد حالم رو بهتر نمی کنه، شما راهکار سریعتری برای من دارید ؟

  • clinic گفت:

   با سلام حضوری مراجعه کنید تا بهتر راهنمایی شوید امکان جراحی لیزری هم زمان در بیشتر موارد وجود دارد.

 • نگین گفت:

  سلام .من به مدت دو ماه بود که اسهال و یبوست پی در پی میشدم.که این اواخر یبوست بود .واحساس زخم در ناحیه مقعد میکردم اما در یک هفته اخیر با خونریزی همراه بود که در ابتدا جزئی و ولی الان ۶روز است که خوتریزی هنگام دفع مدفوع شدید شده..دو روز پیش دکتر گفتن فیشر دارم و پماددآنتی فیشر و پودر پسیلیوم دادن.میشه راهنماییم کنید کِی این خونریزی قطع میشه تقریبا؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آیانیاز به عمل جراحی داره؟؟
  واقعا

  • clinic گفت:

   با سلام تا زمان اتمام داروها صبر کنید اگر بهبودی حاصل نشد و خونریزی قطع نشد نیاز به جراحی دارد که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و رزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید.

 • ناشناس گفت:

  سلام ببخشید این سوال رو میپرسم
  ولی خیای ناراحتم
  از ناحیه مقعدم یه زایده بیرون زده وخارخش شدیو مقعد ومابین دو باسن به طرف مقعد
  البته یبوستم دارم بعضی اوقات

  • clinic گفت:

   با سلام زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر به سبب ابتلا به یبوست باشد، در صورتی که برای درمان این زائده هیچ اقدامی نکنید دیر یا زود بیماری پیشرفت نموده و علایم آزار دهنده دیگری مانند درد و خونریزی و یا سختی در عمل دفع مدفوع بروز خواهد کرد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی رفع نخواهد شد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست میشود.

 • ناشناس گفت:

  بعددستشویدرددارم قبلان شکاف اول معقدبودولی الان ازداخل چکارکنم

  • clinic گفت:

   با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و رزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید.

 • ناشناس گفت:

  سلام درمورد شقایق معقد آگه عمل جراحی بشه برمیگیرده یا نه؟

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز هیچ تضمینی برای عدم عود و درمان بیماری فیشر چه به صورت دارویی و چه جراحی و روش لیزری تا زمانی که خود شما همکاری نکنید، وجود ندارد. تضمین عدم عود و رهایی کامل از این بیماری در گرو تغییرات مطلوب و مناسب در سبک زندگی و رژیم غذایی و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره شماست.

 • سلمان گفت:

  سلام ممنون از کمکتون من حدود ۳ماهه دوچار خونریزی معقد شدم همراه خارش سوزش بداز اجابت مزاج ۱۰ساله یبوستم دارم دارو انتی فیشرو لاکسی ژل مصرف میکنم ۳ماهه هیچ تعقیری در بهبودیم نکرده میخواستم بدونم درمان قطعی چی هست باید چیکار کنم

  • clinic گفت:

   با سلام ابتلا به یبوست و وارد نمودن فشار بیش از حد حین اجابت مزاج می‌تواند شما را دچار یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی کند بهتر است پیش از پیشرفت بیماری برای درمان آن مراجعه کنید. بهتر است برای جلوگیری از عود بیماری یبوست را کنترل نمایید. پس با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره در جهت کنترل یبوست بکوشید. علاوه بر میوه و سبزیجات مصرفی مواد غذایی پر فیبر مانند آلو و گلابی و انجیر خشک هر روز مصرف کنید، از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به محض احساس نیاز به اجابت مزاج خود را به دستشویی برسانید، ورزش کنید و تحرک و فعالیت بدنی منظم داشته باشید. وابستگی خود را به داروها کم کنید و بیشتر با مواد غذایی مشکل را کنترل کنید. برای درمان مشکل مقعدی نیز مراجعه کنید تا دارو تغییر داده شده یا روش درمانی دیگر تجویز شود.

 • سیدمسلم فخاریان گفت:

  با عرضمغذرت من سالها مشکل خونریزی مقطعی دارم و نه از نظر جسمی و نه از نظر مالی توان ندارم که پیش دکتر رفته یا عمل کنم محبت کنید منو راهنمائی به فرمائید خدا عوض بده

  • clinic گفت:

   با سلام خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید جدی گرفته شده و به موقع و فوری پیگیری شده و تشخیص داده شود. خونریزی مقعدی روشن و جدا از مدفوع شک به وجود بیماری مقعدی را بیشتر می‌کند اما تا زمانی که مشاهدات بالینی تحت بررسی بیشتر و کولونوسکوپی تأیید نشود باید بیماری را جدی پنداشته و پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده و پیشرفت بیماری و بروز عوارضی چون کم خونی پیگیری شود. بنابراین هر چه سریع تر برای تشخیص و دریافت درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مراجعه نمایید. بدون بررسی نمیتوان شما را درمان نمود.

 • محسن گفت:

  دوماه است عمل شقاق انجام دادم.ولی هنوزعفونت دارم.ایابه پزشک مراجعه کنم.؟

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی بیماری از نظر عود یا عفونت پس از جراحی به جراح خود حتماً مراجعه نمایید.

 • تورج کبابی گفت:

  من دراثر عمل فیستول از ناحیه مقعد دچار کمی بی اختیاری شده ام آیا راه بهبودی هست

  • clinic گفت:

   با سلام ابتلا به درجاتی از بی اختیاری مقعدی مربوط به عوارض جراحی این بیماری است و تا حدودی با ورزش و فیزیوتراپی عضلات کف لگن قابل کنترل است و گاهی نیاز به جراحی خواهد بود برای راهنمایی بیشتر حضوری مراجعه شود.

 • یاسر گفت:

  باسلام خدمت شما عزیزان
  من چندماهی هست که متوجه برآمدگی کوچکی در ناهیه مقعدم شده ام و با گذشت زمان در ناهیه خارج از مقعد دچار خارش زیادی شدم و از مقعد تا نزدیک ناهیه تناسلی یک خطه برجسته مثل رگ ایجاد شده که خارش دارد. .دوروزه که خارشها همراه با سوزش هست لطفا راهنمایی کنید چون از مراجعه حضوری شرم دارم …

  • clinic گفت:

   با سلام عدم توجه به زائده و درمان به موقع آن باعث شده تا بیماری پیشرفت نموده و خود را با علایم دیگر نشان دهد. اگرچه سوزش و خارش مقعدی همراه زائده می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی در شما باشد ولی نمی‌توان بر اساس حدس و گمان نظر داد و لازم است تا معاینه بالینی شوید. بنابراین موضوع را جدی گرفته هر چه سریع‌تر مراجعه حضوری نمایید. در صورت وجود بیماری مقعدی نیز با مراجعه فوری از شانس بهره بردن از درمان دارویی برخوردار خواهید شد و فرصت طلایی نتیجه گرفتن از درمان دارویی را از دست نمی‌دهید. در غیر این صورت نیاز به جراحی دارید که با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز خواهید یافت.

 • احمد گفت:

  با سلام خدمت شما. مردی ۵۸ ساله هستم. در زمان دانشجویی یک بار دچار خونریزی مقعد شدم. همیشه در دفع مشکل داشتم و مدت زیادی را در دستشویی می ماندم. خونریزی پس از بار اول تکرار نشد اما گاهی به مقدار بسیار کم و به فاصله زمانی چند ماهه و گاهی بصورت لکه روی لباس زیر مشاهده می شد. تا اینکه از سال گذشته خونریزی همراه با سوزش و درد خفیف شروع شد. خونریزی قبل از دفع و به مقدار زیاد هست و در طول ماه حدود ۷-۱۰ روز این وضعیت ادامه دارد. پس از اتمام خونریزی و یا در پایان آن عمل دفع انجام میشود. در طول روز شاید در هر ۳-۴ بار رفتن به دستشویی این حالت تکرار می شود. در محل مقعد وجود چند برجستگی متورم را حس می کنم. درد و سوزش آزاردهنده نیست و خفیف می باشد. دو ماه قبل هم دو آزمایش اندوسکوپی و کلونوسکوپی را انجام دادم که مورد مهمی مشاهده نشد. توصیه دکتر علاوه بر تفییر در روش تغذیه و انجام حرکات ورزشی استفاده از ترکیب دو پماد ایپروئید و ویتامین آ+د در محل مقعد بود. با سپاس از شما و وقتی که می گذارید.

  • clinic گفت:

   با سلام درمان دارویی را درکنار تغییرات تغذیه انجام دهید اگر مؤثر نبود برای درمان لیزری مراجعه کنید.

 • مهدی گفت:

  من ۲۹سالمه دوسال پیش به دلیل یبوست وفشاری که داخل دستشویی به من وارد شد خونریزی پیدا کردم وفقط همین یک بار بود الان متوجه یه جوش کمی بزرگتر درناحیه مقعد شده ام ولی هیچ گونه درد وخونریزی ندارم کمکم کنید باتشکرازشما

  • clinic گفت:

   با سلام عدم توجه به خونریزی و درمان بیماری باعث شده تا بیماری مقعدی عود کرده و با علامت دیگری خود را نشان دهد، اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید، هر چه سریعتر برای معاینه و درمان خود پیش از وخیمتر شدن بیماری مراجعه نمایید.

 • E. N گفت:

  سلام مدت یک هفته است که حالتی مثل شقاق در مقعد دارم یبوست هم دارم به طوری که اجابت مزاج بسیار سخت و دردناک است. از داروی گیاهی آنتی فیشر باریج هم استفاده کردم ولی هنوز بهبود نیافته ام. دسترسی به پزشک متخصص ندارم لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • clinic گفت:

   با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد. بهتر است هر چه زودتر مراجعه کنید تا زمان طلایی بهره بردن از درمان دارویی را از دست ندهید. در روش دیگر تزریق بوتاکس به مدت شش الی نه ماه عضلات دریچه‌ای مقعد فلج شده و فرصت برای بهبودی و خونرسانی به زخم فرآهم می‌شود که موقت بوده و گاهی نیاز به تکرار تزریق دارد. به احتمال فراوان نیاز به جراحی مجدد خواهید داشت. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست میشود.

 • هستی گفت:

  با سلام خد مت دکتر عزیز ، من دو سال است که به شقاق مبتلا هستم هر از چند گاهی خو ب ولی دوباره عود می کنه دکتر م هم به من گفتن که راهی جز جراحی ندارم، هم از جر احی میترسم و عواقبش و هم اینکه سندرم روده تحریک پذیر دارم می ترسم که ممکنه بعده عمل دوباره شقاقم برگرده . ممنون میشم مرا راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام با توجه به شرایطتان اگرچه احتمال عود وجود دارد ولی این دلیل بر عدم درمان فیشر نشده و در صورت نیاز باید جراحی شده و برای کنترل بیماری سندرم روده تحریک پذیر تحت کنترل باشید تا دچار عود بیماری نشوید.

 • سهیلاحیدری گفت:

  حدود۱۰سال است یبوست دارم وحتی یکبارمدفوعی بسیارسفت وبه سختی دارم بیرون زدگی مقعدنیزدارم وکولونسکوپی هم کردم عکس هم انداختم مشکلی نبود

  • clinic گفت:

   با سلام ابتلا به یبوست و وارد نمودن فشار بیش از حد حین اجابت مزاج باعث شده تا دچار یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی و بیرون زدگی مقعد شوید که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی ناحیه‌ی مقعد است. کنترل یبوست می‌تواند به بهبودی شما کمک کند. پس با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره در جهت کنترل یبوست بکوشید. مایعات مصرفی روزانه خود را به بیش از هشت لیوان روزانه افزایش دهید، میوه و سبزیجات تازه و مواد غذایی پر فیبر و آلو و گلابی و انجیر خشک مصرف کنید، از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به محض احساس نیاز به اجابت مزاج خود را به دستشویی برسانید، ورزش کنید و تحرک و فعالیت بدنی منظم داشته باشید و ترجیحاً هر روز نیم ساعت پیاده روی کنید. برای درمان زائده لازم است تا حضوری مراجعه منید و با کمک روش لیزری پس از رهایی از بیماری یبوست اقدام به برداشت آن نمایید. روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و یستری شدن در بیمارستان انجام میشود و مدت بهبودی کوتاه است و از روز پس از عمل می‌توانید کار و فعالیت غادی را آغاز کنید.

 • نوشین کیانی گفت:

  سلام من به دلیل یک شوک عاطفی بسیار شدید در خردادماه سال جاری دچار یبوست بسیار شدیدی شدم و پس از یک هفته متوجه شدم چیزی شبیه گوشت اضافه از مقعدم اویزان شده و هنگام اجابت مزاج دور تا دور مقعدم ترک برداشته و به شدت سوزش ایجاد می کند و درد زیادی هم دارد . از یک ملین گیاهی استفاده کردم که در تسکین دردم خیلی موثر بود و تقریبا جلوی خونریزی قطره قطره را که می دیدم گرفت همچنین یک پماد سفید رنگ کمی بهتر شدم اما از اول مهر دوباره همان وضعیت را دارم به طوری که دوباره شکاف ها ملتهب شده و گاهی اجابت مزاج با کمی خون دارم ولی درد و سوزش و خارش خیلی شدید است . دوباره پماد را از داروخانه گرفتم و دارم مصرف می کنم اما فایده ای ندارد . سابقه ی اسید بالای معده را در ۱۰ سال گذشته داشتم و گاهی احساس می کردم با دفع مدفوع اسید از بدنم خارج می شود اما حالا واقعا امانم بریده شده . دقیقا دورتادور مقعدم دارای شکاف است و بسیار متورم شده . گوشت اویزان شده هم دو تا شده . نمی دانم چه درمانی کمکم می کنه . لطفا راهنمایی ام کنید . با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام با توجه به توضیحاتتون احتمالاً دچار بیماری فیشر مزمن هستید که دیگر به درمان دارویی پاسخ مثبت نداده و نیاز به درمان جراحی دارد که با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد.

 • ناشناس گفت:

  بهترین راه درمان شقاق بوتاکس است یا جراحی (برداشتن زخم)؟؟؟

  • clinic گفت:

   با سلام هر روشی مزیت و معایب خود را دارد و در هر فردی با توجه به شدت بیماری و شرایط عمومی ممکن است یکی بر دیگری برتری داشته باشد. هر دو روش احتمال عود دارد و ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد اما روش بوتاکس نسبت به روش جراحی کم تهاجمی است.

 • الناز گفت:

  سلام خسته نباشيد.من از بچگي يبوست داشتم الان ٢٠ سالمه و امسال با ٣بار خونريزي كم همراه بود.ي مقدار شقاق ايجاد شده ايا امكانش هست ك با درمان يبوست ،مقعد خودش ترميم بشه؟؟

  • clinic گفت:

   با سلام درمان یبوست به بهبود زخم و پیشگیری از عود بیماری فیشر کمک خواهد کرد ولی منجر به درمان کامل آن نخواهد شد. بهتر است هر چه سریعتر و پیش از پیشرفت بیماری برای درمان خود مراجعه حضوری نمایید. زیرا عدم مراجعه فوری منجر به از دست رفتن فرصت بهره بردن از درمان دارویی خواهد شد.

 • ازاده گفت:

  سلام
  مدت سه هفته هست كه بعداز اجابت مزاج خيلى درد شديد احساس مى كنم
  به پزشك مراجعه كردم گفت كه زخمه بايد خوب شه دارو تركيبى وقرص سي لاكس داد اما بعد ازمالبدن داروى تركيبى بيشتر اذيت مى شم
  البته هر چند سال يكبار اينطور مى شم ولى جراح مى گه زخمه وبايد خوب شه
  رژيم غذايي هم مى ده
  نمى دونم چكار كنم واقعاً كلافه هستم
  لطفاً بگين چكار كنم

  • clinic گفت:

   با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد. در روش دیگر تزریق بوتاکس به مدت شش الی نه ماه عضلات دریچه‌ای مقعد فلج شده و فرصت برای بهبودی و خونرسانی به زخم فرآهم می‌شود که موقت بوده و گاهی نیاز به تکرار تزریق دارد.

 • مجتبی گفت:

  سلام جناب دکتر وقت بخیر؛ بند ۳۲ سالمه و نزدیک به ۳ ماهه اسهال خفیف داشتم و در شستشوی مقعد وسواس داشتم الان عضلات دهانه مقعد شل شدند و دچار بی اختیاری گاز معده شده ام بصورتی که اصلا متوجه خارج شدن آن نمیشوم لطفا” منو راهنمایی بفرمائید تا چیکار باید انجام بدهم

  • clinic گفت:

   با سلام ابتدا باید میزان بی اختیاری مشخص و تحت فیزیوتراپی و ورزشهای مخصوص کف لگن قرار بگیرد، در صورت مؤثر نبودن نیاز به جراحی خواهد داشت که البته نتیجه آن نیز صد در صد نیست.

 • آدرین گفت:

  سلام من ۴هفته است جراحی شقاق کردم گاهی هنگام اجابت مزاج خونریزی دارم وخارش دردخفیف دارم آیا بعداز ۴هفته عادی است یانه باید به پزشک مراجعه کنم باتشکرخ

  • clinic گفت:

   با سلام به جراح خود مراجعه کنید.

 • کریمخانی گفت:

  سلام ببخشید خانمی هستم چهل ساله حدود۱۵سال پیش دچار ناراحتی فیشر شدم سوزش و خونریزی مقعدی داشتم که با مراجعه به دکتر با داروهایی که استفاده کردم درد خونریزیم کاملا خوب شد و تاکنون هیچ دردی نداشتم اما عوارض اون گوشتای اضافی دور مقعد هستش که به مرور زمان بزرگ شده است الان که به جراح مراجهه کردم واسم وقت عمل گذاشته گفته با برق توبیمارستان منظورشو نفهمیدم یعنی جراحی نمیشه ؟ای کار خوبه ؟ اصلا هم مشکلی ندارم فقط بزرگتر وتعداش بیشتر میشه به مرور زمان

  • clinic گفت:

   با سلام ممکن است منظورشان روش لیزری بوده که مزایای بیشتری نسبت به جراحی دارد و کم درد و خونریزی است.

 • محمد گفت:

  ممنون که انسانیت بخرج میدهید و وقت می گذارید

  • clinic گفت:

   نظر لطف شماست سپاس

 • محمد گفت:

  در معقدم احساس خارش می کنم وقتی با موبر خودم را تمییز می کنم این خارش بیشتر می شود به جراح مراجعه کردم گفت فیشر است وداروی ملین داد
  دوست ندارم جراحی کنم داروی دیگری نداد جند روز است که استفاده می کنم بهتر نشدم خونریزی هم ندارم وخارش آن مقطع ای است

  • clinic گفت:

   با سلام ممکن است خارش مقعدی علت دیگری چون بیماری انگلی یا پوستی داشته باشد و به همین سبب باید دوباره معاینه شوید. در صورت تأیید فیشر در صورت مزمن شدن بیماری نیاز به جراحی است که با کمک روش لیزری می‌توانید بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی انجام شده و می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را از روز پس از عمل آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

 • رقیه گفت:

  با سلام .در دوران عقد نزدیکی با مقعد داشتم که ماهیچه جمع شونش پاره شد ویک قسمت مقعدم بر آمده شد .بهد از زایمانم یبوست شدید گرفتم که دیر خوب شدم و برآمدگی مقعدم ۳برابر شد و الان خیلی اذیتم و سوزش دارم.میشه بدون جراحی خوب بشه از جراحی میترسم.به نظرتونجراحی سنگین میخواد یا سبک؟با لیزر یا بوتاکس قابل درمان هستیا نه؟

  • clinic گفت:

   با سلام اگر برآمدگی و زائده مقعدی داشته باشید، تنها راه رهایی از آن جراحی است که البته معمولاً با لیزر قابل درمان است و با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد. برای جلوگیری از عود آن نیز باید مراقب باشید تا دچار یبوست نشوید و نزدیکی مقعدی نداشته باشید.

 • ارین عقیدی گفت:

  یبوست دارم مقعد در درون زخم و وار شدید و گاهی دستشویی رفتنم با علائم خون میباشد لطفا یک درمان میخواهم

  • clinic گفت:

   با سلام وجود خون در مدفوع به همراه درد مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم بررسی ناحیه مقعد و معاینه بالینی است. بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص قطعی و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. در صورت مراجعه فوری در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری می‌توانید از فرصت طلایی بهره بردن و نتیجه مطلوب گرفتن از درمان دارویی بهره ببرید. بدون معاینه امکان ارائه راه درمانی و یا تجویز دارو وجود نخواهد داشت.

 • شهلا گفت:

  سلام وخسته نباشید خدمت شمامدتی است به علت یبوست مقعدم زخمی میشود رفتم ماما تشخیص داد شقاق مقعدی دارم وگفت قدیمی شده دارو داد پماد آنتی فیشر وتریامسینولون ان ان وپماد لیدوکایین داد وشریت ملین.بعددوهفته خوب شدم ولی بعد قطع ملین دوباره یبوست شروع شد ودوباره زخمی شدم خیلی ناراحتم حا لاچکار کنم کدوم دکتر برم چه درمانی کنم ساکن اهوازم کدوم دکتر اهواز سراغ دارید که بهترینه برای درمان این بیماری .

  • clinic گفت:

   با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد. در روش دیگر تزریق بوتاکس به مدت شش الی نه ماه عضلات دریچه‌ای مقعد فلج شده و فرصت برای بهبودی و خونرسانی به زخم فرآهم می‌شود که موقت بوده و گاهی نیاز به تکرار تزریق دارد.

 • ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من فیشر دارم میخاستم بدونم با لیزر چطوری درمان میشه و هزینه ان چقد است

  • clinic گفت:

   با سلام با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید. درمان لیزری فقط به سبب ترمیم هم زمان عروق خونی و اعصاب آسیب دیده حین عمل بدون درد و خونریزی نسبت به جراحی سنتی است.

 • ناشناس گفت:

  سلام من مردی ۳۵ساله هستم چهارسال پیش عمل همورئید انجام دادم ولی اصلادرد وخونریزیم کم نشد هنگام دستشوی رفتن خیلی اذیت می شم احساس میکنم تمام مدفوعم پشت مقعدم جمع میشه ولی مقعدم بازنمیشه لطفا راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام لازم است تا تحت معاینه بالینی بررسی شوید، ممکن است دچار تنگی مقعد یا عود هموروئید شده و نیاز به جراحی مجدد داشته باشید.

 • آصفی گفت:

  سلام عرض می کنم. خانم ۴۴ ساله هستم. به مدت حداقل ۲ سال است که دچار علائم هموروئید هستم به صورت ایجاد مانعی در مسیر دفع احساس می کنم به طوری که به صورت طبیعی و استفاده از سرویس فرنگی ( یعنی به صورت پوزیشن نشسته) نمی توانم تخلیه کنم و حتما باید در وضعیت توالت سنتی این کار را با سختی انجام دهم. البته یبوست نداشته ام و لی همیشه احساس می کنم مانعی بر سر دفع وجود دارد. اخیرا کلونوسکپی و اندوسکپی هم کرده ام که ظاهرا مشکلی نداشته و نتایج طبیعی بودند. فقط پزشک تشخیص فیشر به دلیل وجود هموروئید خفیف بافت اکسترنال انال دادند که گفتند فعلا نیازی به جراحی نیست فقط با وازلین موضعی درمان کنم. جراح عمومی هم مراجعه کردم که گفتند هموروئید اکسترنال دارم و فعلا به صورت محافظه کارانه با توصیه های دارویی و غیره علائم سوزش انال را رفع کنم. اما هیچکدام اثربخش نبوده و حتی دو هفته است اسپاسم شدید انال هم ( احتمالا به خاطر فیشر) پیدا کرده ام. برخی جراحان معتقدند جراحی با لیزر پرتوان در درمان فیشر جایگاهی ندارد. ایا برای درمان هموروئید و فیشر به نظر شما می توان از جراحی با لیزر به جای جراحی های سنتی بهره مند شد؟ ایا با تجربه جنابعالی، علائم من باتوجه به اشکال در دفع و منفی بودن نتیجه کولونوسکپی، می تواند ناشی از تنگی کانال انال باشد؟ متشکرم از راهنمایی شما.

  • clinic گفت:

   با سلام اگر دچار تنگی کانال بودید حتماً سایر همکاران طی معاینات خود متوجه آن می‌شدند. بله جراحی لیزری نیز همانند جراحی سنتی مفید بوده و در صورتی که درمان دارویی مؤثر نباشد، پیشنهاد می‌شود. اما باید توجه داته باشید که هیچ روش درمانی و حتی لیزر تضمینی نیست و عدم عود بیماری به خود مراقبتی فرد و دوری از عوامل مستعد کننده عود بیماری بستگی دارد.

 • فتح اله گفت:

  سلام دکتر مدتی هست که روی صندلی دفتر کار زیاد که می نشینم در مقعد احساس دارد دارم اما وقتی راه می روم احساس درد نمی کنم علت توضیح بفرمائید

  • clinic گفت:

   با سلام نشستن طولانی مدت و بدون وقفه، عروق انتهایی مقعد را متورم و دچار واریس و ایجاد بیماری هموروئید خواهد کرد، هر یک الی دو ساعت یک ربع ساعت قدم بزنید تا حون در ناحیه جریان یابد. در غیر این صورت دچار عارضه مقعدی خواهید شد.

 • سجاد گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشین در روش هموروئید درمان چجوری انجام میشه

  • clinic گفت:

   با سلام بسته به نوع هموروئید و میزان پیشرفت آن انواع درمان دارویی و پمادهای موضعی یا روشهای کم تهاجمی چون بستن باند لاستیکی یا اشعه مادون قرمز تجویز می‌شود و در صورت گستردگی و پیشرفت بیماری درمان جراحی به دو روش سنتی و لیزری توصیه می‌شود که البته روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیازی به استراحت طولانی مدت همانند روشهای سنتی ندارد. مهمترین نکته مراجعه فوری پس از بروز علایم است تا روند درمان کوتاه و ساده تر شود.

 • فرانک گفت:

  باسلام وعرض ادب دارم خدمت بزرگوارتان،دکتر جان من حدود ۸ ماهه بعد از دفع مدفوع به خارش و سوزش وخونریزی و زخم دچارم که با انجام دادن کلونوسکوپی بهم گفتن هم هموروئید و هم شقاق دارید ولی چون خیلی کمه با دارو قابل درمان هستش درصورتیکه با وجود ۸ ماه مصرف داروهای متنوع هیچ اثری از بهبودی نیست بلکه بدترم میشم واقعا دیگه خسته شدم و تحمل دردش بر ام سخت و سنگینه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • clinic گفت:

   با سلام در صورتی که پس از حدود دو ماه مصرف دارو در بیماری شقاق بهبودی حاصل نشود بیماری وارد فاز مزمن خود شده و به احتمال فراوان نیاز به جراحی خواهد داشت، بهتر است درمان خود را پیگیری کرده و برای جراحی آماده شوید و نگران جراحی نباشید با كمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد و به منظور جلوگیری از عود بیماری لازم است تا تغییراتی در سبک زندگی روزمره خود ایجاد کنید.

 • لیلا گفت:

  با سلام و وقت بخیر خدمت دکتر گرامی
  واقعا از بودن همچین سایتی که می تونیم ازتون کمک بگیریم خیلی تشکر می کنم.
  بنده ۲۶ سال دارم و حدود یک سال پیش مدام یبوست می شدم و هنگام دفع مدفوع خون می دیدم ولی دکتر گفت چیزی نیس و شقاق مقعدی هست و درمان نشدم و بعد یه مدت یه قسمت از مقعدم متورم شده ولی بعد دو روز خوب شد و الان دو ماه این گوشت اضافی خوب نشده و نه درد دارم و نه خونریزی و دکتر رفتم گفت فیشر داری وکرم دلتیژل ۲درصد و شربت لاکسی ژل و قرص داکسی سایکلین داد ولی خوب نشد و به دکتر گفتم داروی قوی ای نیس که درمان شه گفت همیناس فقط.آقای دکتر لطفا راهنماییم کنید آیا واقعا داروی دیگه ای نیس!!!!!؟؟؟چون از یه شهرستان کوچیکم به دکترای اینجا نمی تونم اعتماد کنم و از جراحی هم می ترسم و نگرانم عوارض داشته باشه و خوب نشه.

  • clinic گفت:

   با سلام با پیشرفت بیماری شقاق مقعدی و مزمن شدن آن درمان دارویی دیگر مؤثر نبوده و نیاز به درمان جراحی خواهید داشت، البته با ابداع روشهای نوین جراحی لیزری امکان جراحی بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت وجود دارد. فرد در همان روز عمل ترخیص شده و از روز پس از عمل جراحی می‌تواند کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نماید. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و سخت شدن درمان مراجعه نمایید.

 • مژگان گفت:

  من شقاق خیلی حاد همراه دو عدد گوشت اضافه و خونریزی شدید و درد غیر قابل وصف دارم در ماه اول بارداری هستم چگونه رفعش کنم

  • clinic گفت:

   با سلام بهتر بود پیش از بارداری مشکل خود را درمان میکردید، با این حال پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده برای دریافت درمان دارویی لازم مجاز در بارداری مراجعه کنید تا بیماری کنترل شود، در صورت مزمن بودن مشکل و نیاز به جراحی نگران نباشید امکان جراحی در سه ماهه دوم بارداری در مواقع ضروری وجود دارد.

 • سامان گفت:

  باسلام
  بنده حدود یکساله(سن ۲۶)
  دچار فیشر میشم و با پماد انتی فیشر بهبود میابم و مشکلی ندارم بعد حدود ۲ماه بعد پایان دوره مصرف با چند بار سفت شدن اجابت مزاج دوباره کمی درد درهنگام مدفوع و کمی خون در انتهای مدفوع مشکلم برمیگرده که باید دوباره پماد مصرف کنم
  این اتفاق چندبار افتاده در طول این مدت
  درمان چیه

  • clinic گفت:

   با سلام بیماری فیشر از جمله بیماری‌هایی است که باید با توجه به علت به وجود آورنده آن درمان شود، تا زمانی که علت بیماری که در شما احتمالاً یبوست است، برطرف نشود، بیماری به صورت مکرر عود خواهد کرد، بنابراین با ایجاد تغییرات مثبت ذر سبک زندگی و رژیم غذایی خود با خودداری از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع و اجابت مزاج زورکی و مصرف مواد غذایی پر فیبر همراه با مایعات فراوان روزانه و تحرک و ورزش منظم مشکل یبوست خود را کنترل کنید و برای درمان نیز مراجعه داشته باشید تا درمان دارویی مناسب با شدت بیماری تجویز شود. اگر علی رغم رعایت این موارد بهبودی حاصل نشد، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

 • علیرضا گفت:

  سلام اقاي دكتر وقت بخير.اقاي دكتر من يك جوان ٢٠ ساله هستم كه از ١٨ سالگي بيماري مقعدي دارم .اول همكارانتون گفتن هموروئيد هستش و الان شقاق مزمن .اقاي دكتر من تو اين دو سال درد زيادي كشيدم .با مراعات كردن شيوه غذاييم و چرخه ي زندگيم و با عمل کردن به سخنان دکتر های طب سنتی به هيچ نتيجه اي نرسيده ام .از عمل و بوتاكس هم ميترسم چون ميگن بعد از مدتي بر ميگرده ؟!!الان اين بيماري در تبريز درمان ميشه يا بايد بيام تهران.ممنون
  خیلی ممنون میشم که راهنماییم کنیم چون از جوانیم سیر شدم .نمیتونم مثل یک ادم عادی زندگی کنم(صبح کرم بزن-اینو بخور – اونو نخور و………..)
  تشکرات فراوان.

  • clinic گفت:

   با سلام تنها راه رهایی از بیماری شقاق مقعدی مزمن جراحی است، البته تزریق بوتاکس نیز در برخی موارد خاص بسته به میزان پیشرفت بیماری و علت به وجود آورنده آن می‌تواند کاربردی باشد، البته جراحی به تنهایی تضمین کننده رهایی کامل شما از این بیماری و عدم عود آن در آینده نبوده و باید حتماً به منظور پیشگیری از بازگشت دوباره بیماری تغییرات اساسی و اصلاحی لازم را در سبک زندگی، عادات رفتاری و رژیم غذایی خود داشته باشید. بهتر است پیش از سخت شدن روند درمان برای درمان اساسی بیماری خود مراجعه نموده و آن را تا زمان بهبودی کامل پیگیری کنید.

 • جواد گفت:

  سلام پسر۳۰سال هسم باژن۸۰درصدزن همجنس بازم بعلت علاقه زیادم به اینکاردچاربیماری شقاق شدم موقع این کاردردشدیدی درمقعد بمدت۱هفته دارم ایا میتوانم ادامه دهم یاخطرناک است؟رای بدون عمل وجوددارد

  • clinic گفت:

   با سلام روابط جنسی مقعدی یکی از علل ایجاد کننده بیماری شقاق مقعدی است، زیرا عمل دخول، دیواره کانال مقعدی را دچار آسیب بافتی و در نهایت به سبب اصطکاک ایجاد شده دچار شقاق می‌کند، برای بهبودی کامل و رهایی از این مشکل باید از ادامه این نوع فعالیت جنسی بپرهیزید، در صورتی که بیماری در مرحله مزمن و پیشرفته باشد، انجام جراحی الزامی است، بنابراین پیش از سخت شدن روند درمان هر چه سریع‌تر مراجعه و اقدام نمایید. در صورت داشتن تمایلات جنسی همگرا باید به مراکز درمانی اختلال جنسی مراجعه کرده و مشاوره شوید. در صورت تأیید مشاوران می‌توانید برای تغییر جنسیت اقدام نمایید.

 • فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید من چند ساله مشگل یبوست داشتم چند ماه پیش از شدت درد رفتم دکتر گفتن شقاق دارم وبآید زود عمل بشم اما چون هزینه عمل رو نداشتم دردو تحمل کردم ونتونستم عمل کنم الان از شدت درد فقط آرزوی مرگ دارم خواهش میکنم اگر راه حلی به جز عمل هست که کمتر درد بکشم بهم بگید

  • clinic گفت:

   با سلام در صورتی که بیماری شقاق مقعدی پیشرفت کرده و مزمن شده باشد، دیگر درمان دارویی پاسخ نداده و نیاز به انجام روشهای غیر دارویی و جراحی خواهید داشت، البته در روش دیگری با تزریق بوتاکس، عضلات ناحیه‌ی دریچه‌ای مقعد را شل کرده و شرایط مساعدی برای التیام زخم ایجاد شده فرآهم میکنند، برای تشخیص اثرگذاری این روش در درمان شما لازم است تا مراجعه نموده و معاینه شوید. توجه داشته باشید که روش بوتاکس شش الی نه ماه اثر داشته و پس از آن در صورت عدم بهبودی کامل ممکن است نیاز به تزریق مجدد داشته باشد.

 • حمید گفت:

  با سلام من حدود یک سال پیش جراحی هموروئید و شقاق انجام دادم اما اصلا بهبود پیدا نکردم و دکتر به من گفته دوباره باید عمل کنی ولی نمیدونم با لیزر انجام بدم یا عمل جراحی.لطفا راهنمایی کنید ممنون.

  • clinic گفت:

   با سلام هیچ روش جراحی اعم از لیزری یا سنتی تضمینی برای عدم عود بیماری مقعدی در شما نخواهد بود. تضمین بهبودی کامل از این مشکلات در گرو تغییر الگوی رفتاری، سبک زندکی و رژیم غذایی شماست تا فشار کمتری به مقعد وارد نمایید. بنابراین فکر نکنید با جراحی دوم صد در صد بهبود می‌یابید، اما روش لیزری در مقابل سنتی به سبب آسیب بافتی و تهاجم کمتر به قسمت‌های سالم اطراف محل آسیب می‌تواند با درد و خونریزی کمتر و عدم نیاز به بی‌هوشی عمومی انجام شده و با استراحت کمتر و در مدت کوتاهتری منجر به بهبودی فرد و بازگشت او به کار فعالیت روزمره شود.

 • سلام گفت:

  با سلام
  من خانمی هستم ۳۰ ساله در ناحیه مقعد دچار مشکل شدم احساس میکنم که بریدگی ها و زخم هایی در در ناحیه بیرونی مقعد به وجود امده و شدیدا در بعضی مواقع دردناک میشود به مانند سوزن در پوستم فرو میرود مشکل در اجابت مزاج ندارم و خونریزی هم ندارم.در زمان پریود این علایم تشدید میشوند ایا این از علایم شقاق هست؟ درمان این مشکل چیست؟

  • clinic گفت:

   با سلام شقاق مقعدی معمولاً با دردهای شدید حین اجابت مزاج همراه است که البته ممکن است شما در مراحل ابتدایی ابتلا به این مشکل بوده و هنوز دچار درد نشده‌اید و یا دچار مشکل دیگری مانند هموروئید هستید که باید طی معاینه بالینی و مشاهده محل بررسی شود، در هر حال بهترین اقدام برای تسریع روند بهبودی و پیشگیری از پیشرفت بیماری مراجعه فوری جهت معاینه و درمان لازم است. در زمان قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش خونرسانی به محل عارضه‌ی مقعدی موجود بیشتر قابل توجه خواهد بود.

 • اقای نازری گفت:

  سلام مدتی شوهرم دردمعقد داره قبلا بواسیر داشت عمل کرد انگار در معقدش یک پارگی ایجاد شده دکتر گوارش مراجعه کرده داروهای داده اما تاثیری نداره حالا باید چکار کنیم ممنون میشم کرم موضعی انتی فیشرقرص ونگل شیاف مزالازین پزشک تجویز کرده

  • clinic گفت:

   با سلام با توجه به سابقه همسرتان از ابتلا به بیماری هموروئید میتوان حدس زد که در عمل دفع مدفوع طبیعی مشکل دارند که دوباره دچار یک عارضه‌ی مقعدی دیگر به نام فیشر شده‌اند. ابتدا باید تغییراتی در الگوی رفتاری و رژیم غذایی خود ایجاد کنند. مصرف مایعات، مواد غذایی پر فیبر، میوه و سبزیجات تازه را روزانه افزایش داده از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری نموده و از زور زدن حین اجابت مزاج بپرهیزند. سپس به درمان دارویی خود ادامه دهند اگر با گذشت شش الی هشت هفته از ابتلا به بیماری و مصرف داروها، بهبودی حاصل نشد، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

 • سامان گفت:

  سلام اقای دکتر بنده باتوجه به اینک یبوست ندارم مدفوع شل وابکی دارم ولی به محض این که دستشویی رویکم نگه دارم خونریزی میکنم تقریبا هفت ماه پیش کولونوسکپی کردم التهاب روده داشتم،مشکلم چیه؟واقعاازنظرروانی اذیت میشم

  • clinic گفت:

   با سلام خونریزی شما به درون دستگاه گوارش و نواحی ملتهب روده ارتباط داشته و به قوام مدفوع ارتباطی ندارد، در واقع به احتمال فراوان منشأ غیر مقعد داشته و باید تحت بررسی بیشتر از نظر شدت التهاب و آسیب بافتی روده قرار بگیرد، در صورتی که دارو درمانی برای کنترل خونریزی ناحیه کافی نباشد، ممکن است نیاز به جراحی و خارج نمودن بخش ملتهب و خونریزی دهنده داشته باشید.

 • فرح نمازی گفت:

  با سلام واحترام بنده تقریبا شش ماه است که از قسمت مقعد خونریزی همراه بادرد دارم.و مدفوع نیز باریک شده است.در بررسی های کولوتوسکوپی تشخیص توده در رکتوم داده شده است.از شما خواهشمندم راهنمایی لازم را بفرمایید.اگر باطب سنتی جواب میگیرم لطفا راهنماییم کنید

  • clinic گفت:

   با سلام اطلاعات ارائه شده شما برای تجویز درمان ناقص است، نوع توده باید طی بیوپسی تشخیص داده شده و بر اساس نوع و وخامت آن درمان لازم توصیه شود. با اطمینان می توان گفت که اگرچه طب سنتی در کنترل علایمی چون درد و خونریزی مقعدی جنبه حمایتی دارد و در مواردی می‌تواند در کنار سایر درمانهای پزشکی مؤثر باشد ولی در این مورد ناکارآمد بوده و نیاز به درمان جدی خواهید داشت، وقت را غنیمت شمرده و هر چه سریع‌تر برای درمان لازم مراجعه کنید.

 • محمودی گفت:

  ایا بوتاکس در درمان فیشر عملی است.چون از شهرستان می ایم

  • clinic گفت:

   با سلام بسته به نوع فیشر، تعداد ترک ها و محل ایجاد آن و علت به وجود آورنده آن ممکن است بوتاکس نتیجه بخش باشد یا حتی نیاز به چند بار تکرار داشته باشث زیرا اثر آن فقط شش الی نه ماه با فلج سازی عضلات دریچه‌ای ناحیه مقعد و کاهش فشار وارد بر مقعد و افزایش خونرسانی به محل ترک باعث بهبودی ان خواهد شد. نگران نباشید از طریق سیستم نوبت دهی کلینیک وقت معاینه بگیرید، ابتدا ویزیت میشود، هر اقدام درمانی لازم بود تجویز می‌شود، در صورت نیاز به جراحی حتی با روش لیزری همان روز ترخیص خواهید شد و می‌توانید به شهر خود بازگردید.

 • نادر گفت:

  سلام . من ۱۰ سال پیش به دلیل شقاق جراحی کردم بعد از ان همیشه احساس تنگی مقعد و اسفنکتر داشتم ولی با آن ساختم تا اینکه ۱ ماه پیش به دلیل هموروئید ترومبوز و شقاق مجدد مجبور به عمل شدم هنوز درد و ترشح غیر خونی دارم و قسمتی از مقعد از روز اول عمل متورم است دکتر جراحم مسافرت است ایا من خوب می شوم و تورم مقعد فروکش می کند اسپاسم شدید رکتوم هم دارم به دلیل پیشگیری از عفونت پزشک دیگری برایم کلیندامایسن تچویزکرده است ایا ادامه دهم / ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام سعی کنید روزی سه بار هر بار ده دقیقه برای تسکین علایم خود در لگن آب گرم نشسته و پس از آن خود را خشک کنید و به درمان آنتی بیوتیکی ادامه دهید برای رسیدن به بهبودی کامل پس از عمل باید صبور باشید، تورم موجود نیز با احتمال فراوان پس از بهبودی فروکش خواهد کرد. پس از بازگشت جراح خود حتماً برای ویزیت پیگیری و کنترل محل عمل نزد او مراجعه کنید.

 • کیان گفت:

  سلام ، خسته نباشید من مرد و ۳۶ سال سن دارم. هر ۲۴ ساعت یکبار دفع مدفوع به شکل بسیار سخت و با ایجاد شکاف در ناحیه مقعد دارم. چون مرتب از روغن زیتون و سبوس و میوه و … استفاده میکنم اما اصلا خوب نشدم. خیلی سختی میکشم. لطفا مرا راهنمایی کنید. با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام یبوست شدید باعث ایجاد فشار بیش از حد در ناحیه مقعد و در نتیجه ایجاد شکاف یا شقاق در آن شده که بدون بر طرف شدن یبوست، احتمال بهبودی شقاق کم می‌شود. زیرا علی رغم تجویز دارو وآغاز درمان شقاق، با هر بار دفع مدفوع سخت، شقاق تحریک شده و تشدید می‌شود. بنابراین باید با افزایش مصرف مایعات و خودداری از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع و همچنین نشستن در لگن آب گرم به مدت ده دقیقه دو الی سه بار در روز از خشک و سخت شدن مدفوع خود جلوگیری کنید. البته پس از مراجعه برای تشخیص و درمان شقاق مقعد، داروهایی برای کاهش یبوست شما تجویز خواهد شد، اما مصرف این داروها موقتی بوده و در طولانی مدت پیشنهاد نمی‌شود.

 • نریمانی گفت:

  سلام خسته نباشید من حدود ۱۰ روزی هست که هنگام دفع درد و خونریزی دارم! اگه دچار شقاق شدم ایا نیاز به جراحی دارم؟؟؟؟ و اینکه عمل شقاق و بواسیر تغییری در بافت مقعد نمیدهد؟؟ انقدی که قابل تشخیص باشد؟ چ فرقی بین این تغییر بافت با تغییر بافت در رابطه مقعدی وجود دارد؟؟؟؟

  • clinic گفت:

   با سلام شقاق بیماری است که باید با توجه به علت به وجود آورنده آن درمان شود، اگر شقاق شما در مراحل اولیه ایجاد بوده و حاد باشد معمولاً به درمان دارویی جواب داده و نیازی به درمان جراحی ندارد. البته بدون معاینه نمی‌توان نظر داد و ممکن است درد و خونریزی شما ارتباطی با شقاق نداشته و مشکل دیگری داشته باشید. عمل جراحی شقاق و هموروئید تغییرات مطلوبی در بافت مقعد ایجاد می‌کند، در هموروئید داخلی که تغییرات قابل رؤیت نیست و در هموروئید خارجی نیز بافت گوشتی اضافی ایجاد شده برداشته می‌شود و معمولاً با کمک استفاده از لیزر در این جراحی‌ها اسکار یا جای زخمی نیز در آن باقی نمی‌ماند و کلاً با تغییر شکلی که پس از رابطه‌ی مقعدی در فرد ایجاد خواهد شد، متفاوت است.

 • عماد گفت:

  سلام آقای دکتر
  من مردی ۴۵ ساله هستم ، از حدود ۸ سال پیش در ناحیه مقعد احساس درد نمودم و هنگام دفع مدفوع رگه های خونی مشاهده نمودم. بعد از مدتی به پزشک مراجعه نمودم که تشخیص شقاق دادند و مقداری توصیه به همراه پماد ام جی به اینجانب دادند. تا مدتی بهتر شدم و لی گاهی اوقات مجددا علائم بروز می کرد .چند سال بعد به همان پزشک مراجعه نمودم ایشان فیستول تشخیص دادند و مجددا ( تقریبا ) همان داروها و توصیه ها را نمودند. باز تا حدودی بهتر شدم ولی اخیرا در حدود یک سال می باشد که در کنار مقعد ضایعه ای به اندازه یک عدس کوچک ولی نرم ایجاد شده که باعث میشود که برخی اوقات خارش شدید احساس کنم و لباس زیر اینجانب اکثرا کثیف شود ، در ضمن در پیاده روی ها نیز محل اطراف مقعد برخی اوقات مثل سوزن اذیت می کند و باعث ایجاد لکه هائی به رنگ مدفوع در لباس زیر می شود.
  با توجه به شرم اینجانب ، از مراجعه به دکتر خجالت می کشم و همچنین می خواستم بدانم آیا اگر عمل کنم چه از طریق لیزر و یا از طریق جراحی عمومی امکان بازگشت دوباره وجود ندارد. لطفا راهنمائی فرمائید.

  • clinic گفت:

   با سلام اگر طبق تشخیص پزشک‌تان به فیستول مبتلا شده باشید که راه درمانی قطعی جزء جراحی ندارد. به سبب به تأخیر انداختن جراحی خود به تدریج به عوارض دیگری چون ترشحات غیر ارادی یا بی‌اختیاری مدفوع شده‌اید. بهتر است هر چه سریع تر برای معاینه و بررسی و درمان مراجعه کنید، این احتمال وجود دارد که به هموروئید نیز مبتلا شده باشید. در نظر داشته باشید با به تعویق انداختن درمان به هر دلیلی حتی خجالت، منجر به بدتر شدن بیماری و حتی سخت شدن مراحل درمان خواهید شد. جراحی فقط بیماری فعلی شما را از بین می‌برد، عدم رعایت نکات مراقبتی و تغییرات رفتاری توصیه شده در سبک زندگی منجر به عود و بازگشت مجدد بیماری خواهد شد و این جراحی به روش سنتی یا لیزر بهبودی را برای همیشه تضمین نمی‌کند. به خصوص در بیماری فیستول احتمال عود وجود دارد.

 • احمدی گفت:

  با سلام خدمت اقای دکتر من شقاق مقعدی دارم و برا بهبود۲مرتبه در روز از کرم انتی فیشراستفاده کردم ولی خارش شدید گرفتم و بلافاصله مصرفم قطع کردم حالا میخواستم بدونم میشه از پماد هیدروکرتیزون استفاده کنم

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز، خود درمانی علاوه بر عوارضی که ممکن است ایجاد کند منجر به تأخیر درمان کامل بیماری و در نتیجه بدتر شدن آن خواهد شد. امتحان نمودن داروها به روش تجربی فقط وضعیت بیماری شما را بدتر می‌کند. یک بار برای درمان مشکل خود مراجعه نمایید تا به صورت کامل و با توجه به علت اصلی به وجود آورنده بیماری درمان شوید. بدون معاینه امکان تجویز دارو وجود ندارد.

 • علی گفت:

  با سلام حضور جناب آقای دکتر: من مدت زیادی است که شقاق مقعد دارم که به دکتر مراجعه نکردم و خود درمانی می کردم و کم کم دچار عدم کنترل شدم و بعدا چند نوبت به دکتر مراجعه کردم که موقتا بهبود می یافتم اما در اثر یبوست به تدریج بیماری تشدید شد واخیرا دوباره دکتر رفتم که داروی شل کننده تجویز کردند و وضع عدم کنترل باد خیلی بدتر شد. با توجه به اینکه شاغل هستم اوضاع بسیار بدی دارم و حتی بسیار سعی می کنم که با فامیل نیز ارتباط نداشته باشم . امیدوارم فرجی حاصل شود.

  • clinic گفت:

   با سلام برای تکمیل درمان خود باید عوارض دارویی را نیز تحمل نمایید، سعی کنید از مواد غذایی نفاخ کمتر استفاده کنید تا کمتر دچار دفع گاز شوید. چناچه این داروها نیز در درمان شقاق مقعد شما مؤثر نبود، ناامید نشده و برای گرفتن درمان دیگری مراجعه کنید زیرا شقاق مقعد بیماری است که باید با توجه به علت به وجود آورنده ان درمان شود. این دارو کمک می‌کند تا فشار انقباضی ناحیه مقعد کم شود.

 • داریوش گفت:

  سلام آقای دکتر . من ۳شال هست که دچار شقاق شدم‌و۲۰سانت از رودم زخم شده دکتر رفتم و داروی موبرین تجویز کرد و ۶ماه پرهیز غذایی داد اما هنوز هنگام دفع مدفوع درد و خونریزی دارم حتی تا یک روز بعد از دفع مدفوع درد دارم. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  • clinic گفت:

   با سلام برای تکمیل روند درمانی باید دوباره مراجعه نمایید تا با توجه به پیشرفت بیماری درمان مؤثر تجویز شود. در صورت مزمن شدن شقاق و زخم مقعد نیاز به جراحی وجود دارد و دیگر درمان دارویی پاسخ‌گو نخواهد بود.

 • اعظم گفت:

  دکتر جان من تا به حال دکتر نرفتم وهمیشه موقع دستشویی رفتن هم درد شدید وسوزش مقعدی دارم در ضمن یک توده بیرون مقعد بیرون زده که موقع اجابت مزاج هم از داخل وهم از بیرون باعث سوزش ودرد شدید میشوم در حالی که هم خجالت میکشم وهم میترسم بروم دکتر از شما دکتر عزیز تقاضا میکنم مشکل من وحل کنید خواهش میکنم واقعا دیگه خسته شدم ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام به احتمال زیاد به بیماری هموروئید یا شقاق مقعد مبتلا شده‌اید ولی بدون معاینه و بررسی وسعت ضایعه نمی‌توان درمانی تجویز نمود، ترس و خجالت خود را کنار گذاشته و برای رهایی از این بیماری نسبتاً شایع و پیشگیری از وخیم تر شدن آن زودتر مراجعه نموده و درمان شوید.

 • حمید گفت:

  دچار تنگی مقعد هستم و روده ام باد زیاد تولید میکند حتی دفع باد هم با فشار زیاد صورت میگیرد دفع مدفوع هم همینطور گاها یبوست دارم ولی خیلی مواقع حتی بیبوست هم ندارم با مشکل و فشار زیاد مدفوع خارج میشود.

  • clinic گفت:

   با سلام بسته به شدت تنگی مقعد شما می‌توان داروهای شل‌کننده مقعد تجویز کرد و در صورتی که مؤثر واقع نشود حتی ممکن است نیاز به جراحی باشد. تنگی مقعد مشکلی است که عدم توجه و پیگیری درمان ان منجر به آسیب و عوارض و بیماری های مقعدی دیگری چون شقاق خواهد شد. بهتر است برای درمان آن مراجعه نمایید.

 • علیرضا گفت:

  با سلام چند وقتي است كه شقاق دارم و اينكه به خاطر خونريزي كه داشتم كولونوسكوپي نيز انجام دادم ولي پزشكم گفت رعايت كن عمل جراحي نكن ولي إز دردش رنج ميبرم و زندگي و كار را برايم سخت كرده و مقداري نيز حس ميكنم مقعدم تنگ شده خواستم بدونم أيا با ليزر ميشود قطعي درمان شد و اينكه چه مدت لقاحت درمان دَاوُدَ ممنون إز شما دكتر محترم

  • clinic گفت:

   با سلام بسته به نوع شقاق مقعد، علت به وجود آورنده و حاد یا مزمن بودن در مورد جراحی یا درمان دارویی آن تصمیم‌گیری می‌شود که اگر واقعاً به تنگی مقعد مبتلا باشید به جراحی نیاز خواهید داشت. بله امکان جراحی شقاق با لیزر نیز وجود دارد که نیاز به استراحت طولانی‌مدت نداشته و فرد می‌تواند به کار و فعالیت عادی و روزمره خود بازگردد. البته درمان جراحی بیماری فعلی شما را درمان می‌کند و نمی‌توان تضمین نمود که هیچ‌گاه تا آخر عمر به بیماری شقاق مبتلا نمی‌شوید ولی معمولاً با رعایت توصیه‌های پس از عمل و ترک عادات غلط رفتاری زندگی عود نخواهد کرد.

 • زهرا گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما.۳۲ساله امه.من ۴ماه هست که زایمان کردم.زایمان طبیعی داشتم.بعدش شقاق بزرگی به وجود اومد.۴ماهه درد و سوزش دارم.احساس تخلیه کامل هم ندارم.البته سابقه هماز قبل داشتمولی با زایمان شدید. شد .دگتر رفتم.به من نیترو گلیسیرین . پماد دیلتیازم داد.یک ماه اسهال بودم.خوب بود.یه بار سفت شد.و مث روزاول خیلی دردناک شد.دکتر گفت بایدبوتاکس کنی.میخواستم بپرسم بوتاکس عوارض نداره؟ممکنه دارو روادامه بدم خوب بشم؟چون گفت خیلی شقاقت بزرگه

  • clinic گفت:

   با سلام بوتاکس روش جدیدی است که در درمان شقاق مقعد به کار گرفته شده و تاکنون عارضه‌‌ای از آن گزارش نشده است. معمولاً شقاق را با توجه به علت آن درمان می‌کنند و شقاقی که به درمان دارویی جواب نداده نیاز به درمان‌های دیگر دارد اگر دارو روش مناسبی برای شما بود بیماری دوباره عود نمی‌کرد. از طرفی نیز باید مراقب باشید تا دچار یبوست نشوید ابتلا به یبوست بیماری شما را بدتر می‌کند. بوتاکس اثر موقت داشته و گاهی نیاز به تکرار دارد.

 • خادم گفت:

  از یک سال هست که با فیشر درگیر هستم وپزشکان ابتدا تشخیص بواسیر دادند کا اشتباه بود و جدیدا فهمیدم که فیشر هست و درد امان مرا بریده است. دنبال راه درمان از طریق لیزرتراپی هستم.

  • clinic گفت:

   با سلام فیشر بیماری است که باید با توجه به نوع و علت آن درمان شود تا به صورت کامل بهبود یابد. اگر علت ان مربوط به اسهال و یبوست شدید باشد که اول باید آن را درمان نمایید و اگر مربوط به تنگی دریچه مقعد باشد ابتدا با درمان‌های دارویی و سپس در صورت پاسخ نگرفتن جراحی پیشنهاد می‌شود. برداشت و جراحی فیشر با کمک لیزر و با تکنیک های مختلفی قابل انجام است که می‌توانید برای مشاوره بیشتر راجع به درمان مراجعه نمایید.

 • احمد گفت:

  اقای دکتر جوانی ۱۷ساله هستم من از کودکی مدفوعی سفت وکلفت داشته ام وطی این سال ها گاهی اوقات هفته ای یک بار وگاهی دوهفته ای یک با وگاهی چند روزه ای یک بار عمل دفع مدفوع انجام میداده ام ایا من سرطان دارم یا شقاق یا بواسیر خواهش می کنم کمکم کنید

  • clinic گفت:

   با سلام ابتلا به یبوست یا مشکلاتی در دفع مدفوع دلیل بر ابتلا به سرطان نیست، مگر علایمی داشته باشید که نشان دهنده بیماری‌های گوارشی یا مقعدی در شما باشد. بهتر است به رژیم غذایی خود بیشتر دقت کنید تا بتوانید مشکل یبوست خود را برطرف کنید. مصرف میوه و سبزیجات روزانه را افزایش و بیش از ۸ لیوان اب در روز بنوشید، عمل دفع مدفوع خود را به زمان دیگر موکول نکنید و به دنبال احساس دفع حتماً به دستشویی بروید. هنگام دفع مدفوع بیش از حد زوز نزنید. اگر هم به علایمی چون خونریزی، درد، خارش یا سوزش و بیرون‌زدگی مقعد دچار شده‌اید، حتماً مراجعه نمایید.

 • سمیرا گفت:

  دو سال هست ک شقاش مقعد دارم هر زمان ک یبوست میشدم با مصرف غذاهای پر فیبر و ملین و با استفاده از شیاف آنتی هموروئید طی چند روز خکب میشد.اما الان ماه اول بارداری هستم ی مرتبه دچار یبوست شدم و مشکل دوباره بوجود اومد الان ی هفته میشه ک یبوست نیستم اما هنگام اجابت هم درد دارم هم خیلی خونریزی دارم.ترسم از زایمان و ماه های آخر بارداری است ک مشکل بدتر شود.خیلی درد میکشم لطفا اگر راه درمانی هست بگین

  • clinic گفت:

   با سلام شما باید قبل از بارداری این مشکل خود را به صورت کامل رفع و درمان می‌نمودید، همان طور که خود آگاهید دوران بارداری به سبب تغییرات هورمونی و یبوست علایم بیماری شما را تشدید خواهد کرد و از طرفی امکان تجویز هر درمانی در این دوران ممکن نیست. بنابراین باید علاوه بر توجه و کنترل بیشتر یبوست خود در این دوران حساس، پیش از بدتر شدن شقاق مراجعه نمایید تا با درمان های علامتی این دوران را سپری و سپس پس از زایمان آن را به صورت قطعی درمان کنید. نشستن در آب گرم به مدت ده دقیقه سه بار در روز به کاهش درد و یبوست شما کمک می‌کند. در این دوران مصرف میوه، سبزیجات و آب را افزایش دهید و دفع مدفوع خود را به تأخیر نیندازید.

 • فهیمه گفت:

  سلام خسته نباشید ده سانت از روده بزرگم زخمه واز تنقیه وشیاف اساکول ومزالازین استفاده میکنم الانزدیک دوسال خونریزی لخته دارم بعصی وقتا خونریزی تازه هم دارم اما چند روز خونریزی تازم شروع شده با یه حالت تعوع خیلی کم و ناچیز بعصی وقتا بی جونی خونریزیم قطع نمیشه خیلی میترسم بدتر بشه خواهش میکنم جواب بدین وزنم ۴۵

  • clinic گفت:

   با سلام در مواردی که زخم روده وسیع بوده و عوارض ناشی از آن مانند خونریزی قابل کنترل نیست، نیاز به جراحی و برداشت آن خواهد بود. البته باید پرونده‌ی پزشکی و شرایط شما دقیقاً بررسی شده و با توجه به آن تصمیم‌گیری شود. خونریزی بیش از حد منجر به ضعف و بی‌حالی شما شده که باید از نظر کم‌خونی نیز آزمایش دهید. درمان خود را پیگیری نمایید.

 • علیرضا گفت:

  سلام وقت بخير من شقاق دارم البت دكتر اينو گفت .يه پارگي كنار مقعد كه روز به روز داره پارگيشم بيشتر ميشه رو به مقعد. نه سوزش نه خونريزي نه چيزي هيچي ندارم ولي براي استخدامي احتمالا بهم گير بدم.البت خودم هم نگرام هستم بجاهاي بدتر نكشه و زود تر درمان كنم.من چيكار كنم ايا لازم داره عمل شه يا با دوا دارو .الان قرص خورم چند فته هست پوماد هي مختلف زدم ولي از پارگي هيچي خوب نشده من بايد چيكار كنم.ممنون ميشم راهنمايي كنيد.

  • clinic گفت:

   با سلام درمان خود شقاق کافی نبوده و باید علت به وجود آورنده‌ی آن نیز برطرف شود. اگر به یبوست مبتلا هستید برای مؤثر واقع شدن درمان دارویی باید آن را با مصرف مایعات فراوان، مواد غذایی پر فیبر و توجه به احساس دفع و اجابت مزاج و خودداری از به تأخیر انداختن آن کنترل نمایید و اگر اسهال شدید دارید نیز آن را درمان کنید و از فشار وارد کردن به مقعد جلوگیری نمایید. اگر شما به تنگی دریچه مقعد مبتلا هستید باید درمان‌های دارویی یا غیر جراحی و حتی در صورت نیاز جراحی تجویز شود.

 • میترا گفت:

  باسلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر عزیز .من ۲۴سالمه و چندین بار بخاطر نزدیکی از مقعد با شوهرم دچار زخم مقعد شدم ولی با وازلین و پمادهای مشابه بعداز چندروز خوب شدم.الان هم باز دچار زخم شدم که حدودا سه هفته میشه اوایلش گفتم خودش مثل همیشه خوب میشه ولی نشد.پماد آنتی هموروئید زدم فایده ای نداشت دیروز پماد رکتول خریدم دارم استفاده میکنم کارمم به صورتی هست که باید ۸ساعت پشت میز بشینم.میخواستم بدونم آیا پماد رکتول تاثیری داره چون خیلی رو اعصابمه و اینکه اصلا حاضر به عمل نمیشم.به نظر خودمم اونقدر هاد نیس که عمل بخواد.لطفا راهنماییم کنید.ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید، از خود درمانی بپرهیزید و برای برطرف نمودن مشکل خود به پزشک مراجعه کنید تا با توجه به نوع مشکل و وسعت آن درمان مؤثر را با دوز مناسب و کافی تجویز کند. اگر می‌خواهید دچار عوارض بعدی بیماری نشوید سریع‌تر مراجعه کنید و حداقل تا زمان بهبودی کامل از روابط جنسی مقعدی بپرهیزید. خوددرمانی نه تنها شما را درمان نمی‌کند بلکه با به تأخیر انداختن درمان اصلی، بیماری را وخیم‌تر می‌کند.

 • الهام گفت:

  سلام خسته نباشید من بواسیر داخلی هم خارجی دارم میخواستم بتونم عمل بوتاکس خوبه یا نه و وقتی بوتاکس انجام شد از پشت میشه بازم نزدیکی داشت یا نه من گه گاهی هم یبوست دارم اگر بوتاکس کنم خونریزی بازم میاد سراغم یا نه

  • clinic گفت:

   با سلام
   تزریق بوتاکس روشی است که در آن فقط با فلج نمودن عضلات ناحیه مقعدی، فشار بیش از حد وارد بر ناحیه مقعد را کاهش می دهند، حدود شش الی نه ماه اثر داشته و گاهی نیاز به تکرار خواهد داشت. اگر هموروئید شما در مرحله پیشرفته خود باشد با این روش به صورت کامل درمان نخواهد شد و نیاز به جراحی وجود دارد. البته با روش لیزری بدون درد و خونریزی و به سادگی درمان خواهید شد. بله امکان آغاز روابط مقعدی پس از بوتاکس یا سایر روشهای درمانی وجود دارد، اما احتمال عود و بازگشت بیماری با این کار بالا می رود. درمان کامل هموروئید فقط با تغییراتی در سبک زندگی و ورزش و رژیم غذایی سالم و پیشگیری از دفع مدفوع دشوار امکان پذیر است. بنابراین اگر دفع مدفوع مشکل داشته باشید، احتمال خونریزی مقعدی نیز محتمل است.

 • جواد گفت:

  شش ماه است به گفته متخصص جراح شقاق دارم همه داروی وپمادی استفاده کردم درد وسوزش کمتر مشود ولی کاملا از بین نمی رود در ضمن اطراف مقععد ورمهای دارد که موقع اجابت مزاج بیرون می آید دوباره داخل می رود متخصص میگوید اگر خوب نشد یک عمل ساده داری باید اسفنکر کمی شل کنم و گاهی اطراف مقعد خارش شدیدی دارد .دیگه خسته شدم لطفا راهنمای کنید

  • clinic گفت:

   با سلام
   شقاق بیماری مقعدی است که باید با توجه به علت به وجود آورنده آن درمان شود. اگر پس از شش ماه درمان دارویی هنوز بهبودی کامل به دست نیامده است، پس بیماری شما مزمن شده و نیاز به جراحی دارد. گاهی اوقات فشار بیش از حد وارد بر عضلات و دریچه مقعد منجر به شقاق و ترک بافتی ناحیه و ایجاد سیکل معیوبی خواهد شد که مانع بهبودی کامل از بیماری می گردد. با یک جراحی نسبتا ساده و با کمک لیزر درمانی می توان فشار وارد بر این ناحیه را از بین برد. بلافاصله پس از بر طرف شدن فشار، درد و سوزش از بین رفته و شقاق بهبود می یابد.

 • عماد گفت:

  سلام بچه ام بعد از یبوست پشتش میسوزه و میترسه دستشویی برود میخوام بدونم مشکلی براش پیش نیامده ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام
   سوزش ناحیه مقعدی می تواند نشانه ای از یک بیماری مقعدی باشد که بدون معاینه مقعدی امکان تشخیص قطعی آن وجود ندارد. یبوست و دفع مدفوع مشکل فشار وارد بر ناحیه مقعد را افزایش داده و منجر به آسیب بافتی می شود و در نهایت علایمی چون سوزش بروز می کند. برای پیشگیری از تشدید بیماری هر چه سریعتر مراجعه حضوری نمایید تا پس از تشخیص، درمان لازم تجویز گردد و توصیه هایی در زمینه پیشگیری از یبوست ارائه گردد.

 • معصومه گفت:

  سلام آقای دکتر.زنی ۴۳ساله دچارزخم مقعد از داخل بدن شده وبسياردرددارند و حتی برای دفع مدفوع دچار مشکل هستند لطفا راهنمایی کنید چطورميتونن درمان بشن ودردکمتر شه

  • clinic گفت:

   با سلام
   ابتدا باید برای معاینه و بررسی مشکل مقعدی خود مراجعه حضوری نمایید، اگر واقعا مشکل شما زخم مقعدی ناشی از شقاق و ترک بافتی باشد، درمان دارویی و سپس درمان جراحی لازم با توجه به شرایط شما توصیه می گردد. البته جراحی با روش لیزری، سرپایی بوده و بدون نیاز به بستری و استراحت طولانی مدت و درد و خونریزی انجام می شود. اجرای صحیح توصیه های پیشگیری کننده از عود بیماری پس از درمان در مؤفقیت آمیز بودن آن نقش اساسی دارد.

 • شکوه گفت:

  مدت دوماه دچارشقاق از چندطرف مقعدشدم تحت نظردکتر دارو مصرف میکنم اما هنوز خوب نشدم گاهی دچار التهاب شده بعد فروکش کرده ترشحات ازمقعدخارج میشود آنتی فیشر گیاهی استفاده کردم که دچارخارش شدید شدم دکتر من ساکن شهرستاتم وواقعا درمانده شدم درضمن روده تحریک پذیر دارم ی دوره استرس روپشت سرگذاشتم

  • clinic گفت:

   با سلام
   تعدد شقاق مقعدی و عدم پاسخ دهی مطلوب به آن به درمان دارویی نشانه مزمن شدن بیماری و وجود یک علت زمینه ای که به احتمال زیاد همین سندرم روده تحریک پذیر شماست، است. بدون درمان بیماری گوارشی خود امکان دست یابی به درمان کامل شقاق مقعد میسر نمی شود. پش از رفع علت اگر بهبودی حاصل نشد، نیاز به یک جراحی ترجیحا با روش لیزری برای شل کردن دریچه مقعد و کاهش فشار ناحیه لازم است.

 • علی پور گفت:

  با سلام و خسته نباشید دختر دوونیم ساله ای دارم که حدود یک و نیم ماه پیش دچار یبوست مزمن شد که فقط با شیاف گلیسیرین قادر به دفع مدفوع میشد ان هم با اذیت بسیار بسیار شدیدالان روزانه ۱۰ سیسی پارافین خوراکی و ۱۰سیسی لاکتالوز مصرف میکنه مدفوعش نسبتا شل هس ولی هر بار گریه میکند که مقعدش درد میکند پزشک برای مقعدش ۳ عدد شیاف انتی هیمورویید و دو پماد زینک اکساید و هیدرو کورتیزون داده که با هم مخلوط کنیم به مقعدش بمالیم یک هفته میگذرد ولی خوب نشده و درد مقعد دارد لطفا راهنماییم بفرمایید ایا پماد دیگری که زودتر جواب بدهد هست؟با تشکر.زنده باشید.

  • clinic گفت:

   با سلام
   درمان دارویی به تنهایی نمی تواند مشکل فرزندتان را بر طرف نمایید. باید در تغذیه او بیشتر دقت کنید و مصرف آب و مایعات را افزایش دهید، او را به دفع مدفوع پس از هر وعده غذایی تشویق کنید و از به تأخیر افتادن عمل دفع و تشدید یبوست پیشگیری نمایید، در کنار توصیه ها روند درمانی فرزندتان را به صورت منظم ادامه دهید. داروهای تجویزی با توجه به سن فرزندتان مناسب است.

 • پریسا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید. بنده حدودا یک سال هست که زخمی در مقعد دارم اوایل به پزشک مراجعه کردم کلونوسکپي انجام دادم و تشخص شون شقاق مزمن بود.بمن پیشنهاد تزریق بوتاکس را دادند ولی انجام ندادم چون شنیده بودم امکان برگشت در این روش وجود دارد.به دکتر ديگر مراجعه کردم ايشون دستگاهی را معرفی کردند با دو نوع پماد که در ابتدا خوب بود ولی بازهم هنگام اجابت مزاج درد داشتم.و همینطور الان .میخواستم خواهش کنم ببینم راهی پیش روی من بگذاريد تا بدون جراحی يا تزریق درمان بشم.ممنونم

  • clinic گفت:

   با سلام
   به طور معمول شقاق یا زخم مقعد مزمن با کمک جراحی و کاهش فشار وارد بر عضلات و دریچه مقعد قابل درمان است. اگر ترس شما از جراحی سنگین و عمل باز مانع پیگیری درمان شده است، نگران نباشید با روش لیزر درمانی به صورت سرپایی با درد و خونریزی فوق العاده کمتر و عدم نیاز به بی هوشی عمومی درمان خواهید شد و از طرفی نیازی به استراحت طولانی مدت پس از عمل ندارید و می توانید طی چند روز کوتاه کار و فعالیت روزمره خود را از سر گیرید.

 • بیژن گفت:

  سلام مردی هستم ۴۳ساله ومدت ده ساله که به فیشرمزمن مبتلاشدم آیاباتزریق بوتاکس درمان میشود؟اگرنه بهترین راه چیست؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   فیشر یا شقاق مزمن بر حسب شدت بیماری و علت به وجود آورنده معمولا نیاز به یک اقدام درمانی غیر دارویی دارد. تزریق بوتاکس با فلج سازی عضلات ناحیه مقعد منجر به کاهش شدت فشار وارد بر ناحیه خواهد شد، اما اثر آن پس از شش الی نه ماه از بین می رود و گاهی نیاز به تکرار دارد. اما روش درمان جراحی لیزری بدون درد و خونریزی و نیاز به پانسمان و مراقبت های خاص پس از درمان جراحی سنتی و حتی بدون نیاز به بی هوشی امکان پذیر است.

 • زیبا گفت:

  وقت‌میخواستم،‌با‌دارو‌و‌کرم‌آنتی‌فیشر‌درمان‌شدم‌دوباره‌برگشت،‌بعاز‌زایمان‌اینطوری‌شد،‌میخوام‌عمل‌کنم

  • clinic گفت:

   با سلام
   فیشر و شقاق مقعدی بیماری است که باید با توجه به علت به وجود آورنده و مزمن یا حاد بودن آن درمان شود، بدون برطرف شدن علت به وجود آورنده، دستیابی به درمان قطعی میسر نخواهد شد. ابتدا برای معاینه و بررسی مراجعه نمایید، سپس در صورت نیاز کاندید جراحی خواهید شد. برای گرفتن وقت با سیستم نوبت دهی کلینیک هماهنگ نمایید.

 • لیلا گفت:

  با عرض سلام
  به علت مهاجرتی که از کرج به اصفهان در سه سال اخیر داشتم با توجه به آب و هوا و آب مصرفی دچار یبوست شدم و با مراجعه به دکتر تشخیص فیشر دادند و برای زخم و خونریزی لیزر پیشنهاد دادن با توجه به اینکه هر سال جند ماهی این مشکل را دارم و بیرون زدگی بیشتر می شود درخواست مشاوره را دارم
  باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   اگر فیشر شما در نتیجه یبوست های مکرر ایجاد شده است، ابتدا باید راه حلی برای رهایی از یبوست خود پیدا کنید، زیرا در صورت مبتلا ماندن به یبوست در صورت لیزر و درمان فیشر، دوباره به آن دچار خواهید شد، بنابراین بهتر است با ورزش، تغذیه سالم و پر فیبر، خودداری از به تعویق انداختن عمل اجابت مزاج و حتی درمان دارویی نزد پزشک این مشکل خود را برطرف نمایید، سپس برای درمان فیشر خود می توانید لیزر درمانی شوید. در روش جراحی لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی به صورت سرپایی درمان شده و خیلی سریع به بهبودی کامل دست پیدا می کنید.

 • رضا گفت:

  زخمی در بالایه مقعد ایجاد شده که منجربه ترشوه چرک میگردد چه باید بکنم

 • علی گفت:

  با سلام.
  بنده دانشجو هستم. مدتی قبل دچار یبوست شدم که مقداری خون امد. از هفته قبل یبوست بر طرف شده اما سوزش زیادی اطراف مقعد هم در اجابت مزاج و هم بعد ان دارم. هر چند وقت یکبار مدفوعم با خون اندک همراه می شود. احساس میکنم در سمت چپ مقعد پوست بازتر شده و کمی التهاب مقعدی دارم. دکتر بدون معاینه پماد انتی فیشر نوشت و گفت شقاق است.
  بنظر شما چه باید بکنم؟

  • clinic گفت:

   با سلام بله با احتمال بسیار زیاد به فیشر و شقاق مقعدی مبتلا شده اید که از عوارض دفع مدفوع مشکل و یبوست است، از به تأخیر انداختن دفع مدفوع خود خودداری نمایید و تا جای ممکن با مصرف مایعات فراوان روزانه و مواد غذایی پر فیبر مانع یبوست شوید، به درمان دارویی خود نیز هم زمان ادامه دهید، اگر بهبودی حاصل نشد باید تحت معاینه مجدد قرار گیرید تا در صورت تشخیص مزمن بودن فیشر، داروهای شل کننده عضلانی یا روش های دیگر درمانی فیشر و حتی لیزر درمانی در صورت لزوم برای شل نمودن عضلات دریچه ای مقعد توصیه گردد.

 • سمیرا گفت:

  سلام خسته نباشيد
  ٨ سال پيش عمل شقاق انجام دادم ولي بعد از زايمانم دوباره عود كرد خيلي درد دارم ضائده گوشتي هم دوطرف مقعدم دراومده لطفاً براي اولين نوبت بهم وقت بديد ممنون ميشم

  • clinic گفت:

   با سلام برای گرفتن وقت معاینه لطفاً با سیستم نوبت دهی کلینیک هماهنگ کنید تا در اسرع وقت ویزیت شوید. نگران نباشید با پیشرفت علم و نوآوری روش های جدید درمانی به سرعت بهبود می یابید و دیگر نیازی به جراحی سنگین سنتی نیست.

 • ملکی گفت:

  برای رفع قطعی یبوست ودرمان زخم معقد دارو مخواستم لطفا معرفی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز بدون معاینه بالینی شما و تشخیص مشکل شما، امکان تجویز و توصیه هیچ دارویی وجود ندارد. ممکن است زخم مقعدی شما مربوط به بیماری دیگری بوده که در انتخاب نوع درمان و حتی داروی پیشنهادی اثر می گذارد. در درمان یبوست نیز باید ابتدا مصرف مایعات روزانه خود را افزایش دهید، ورزش کنید و احساس دفع خود را به موقع جواب دهید. مصرف مواد غذایی پر فیبر را افزایش دهید، درمان های دارویی یبوست موقت بوده و در طولانی مدت اثر عکس داشته و با تنبلی روده همراه است. پس خودتان در جهت کنترل یبوست بکوشید.

 • زهرا گفت:

  سلام من نزدیک ۹ ماه هست ک هنگام دفع مدفوع دچار سوزش شدید میشم ک همراه با کلیه درد و کمر درد میباشد ، سونوگرافی هم دادم خوب بود ، با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام سوزش حین دفع مدفوع نشانه ای از یک بیماری مقعدی و به احتمال زیاد شقاق مقعدی است که باید طی معاینه مقعدی بررسی و تشخیص داده شود. پس هر چه سریع تر به متخصص گوارش مراجعه نمایید، کمردرد و کلیه درد ارتباطی به سوزش مقعدی شما ندارد.

 • ارجمندی گفت:

  من مدت ۲ماه دچار شقاق شدم یبوست ندارم اصلن . فقط خونریزی دارم اونم به ندرت احساس میکنم پشتم در ناحیه مقعد یک تکه خارداره که هنگام راه رفتن ونشستن اذیت میشم

  • clinic گفت:

   با سلام عدم درمان به موقع بیماری های مقعدی باعث وخیم شدن و پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگری خواهد شد. ممکن است شقاق مقعدی شما عمق بیشتری از بافت مقعدی را درگیر کرده باشد و دچار زخم مقعد با این علامت خار مانند و آزار دهنده شده باشید. بهتر است هر چه سریع تر برای درمان خود مراجعه نمایید.

 • مقدسی گفت:

  بعد از اجابت مزاج درد شدیدی دارم چه شکمم نرم کار کند چه سفت دو بار هم جراحی کرده ام یکبار از ناحیه اسفکنر بار دوم گفتند آآبسه هست عمل کردم ولی تفاوتی نکرده بار اول اسفند ۹۴ وبار دوماردیبهشت ۹۵ عمل کردم توروخدا کمکم کنید درد امونمو بریده.

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز با توجه به باقی ماندن علامت بیماری پس از دو بار جراحی حتما تشخیص بیماری به درستی انجام نشده است و درمان انتخابی نادرست بوده است، برای تشخیص علت درد مقعدی باید توسط تیمی از پزشکان متخصص گوارش، داخلی و ارتوپد مورد معاینه و بررسی دقیق قرار گیرید تا بیماری به درستی تشخیص و درمان شود.

 • مسگری گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید الات به مدت سه ماهه سوزش حین دفع مدوع دارم پماد کپسول استفاده کردم فایده تداشت بواسیروانگل هم ندارم لطفا مرا راهنمایی کنید باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز از خود درمانی بپرهیزید و در نظر داشته باشید بدون تشخیص صحیح بیماری نمی توان درمان مناسبی برای بهبودی از آن تجویز نمود. احتمال دارد که به یک بیماری مقعدی دیگری به نام شقاق مقعدی مبتلا شده باشید که در موارد مزمن بیماری دیگر درمان دارویی پاسخ نداده و به درمان غیر دارویی و حتی جراحی نیاز داشته باشید، هر چه سریع‌تر برای درمان مناسب خود مراجعه نمایید.

 • عندلیب گفت:

  یکهفته پیش عمل فیشر را انجام داده ام ولی هر بار بعد از اجابت مزاج تا ۱۰ ساعت بطور کشنده و غیر قابل تحملی سوزش دارم

  • clinic گفت:

   با سلام معمولاً بلافاصله پس از عمل جراحی شقاق مقعدی، درد و سوزش ناشی از ترک ایجاد شده کاهش می یابد، اما با این حال تا بهبودی کامل فیشر پس از عمل مدت کوتاهی زمان لازم هست. بهتر است در این مدت به رژیم غذایی خود دقت بیشتری داشته باشید تا دچار یبوست و تشدید بیماری نگردید. در مراجعه پیگیری پس از جراحی به پزشک خود حتماً این موضوع را مطرح نمایید.

 • مریم گفت:

  من نه ماهه باردارم در شش ماهگی دچار شقاق شدم دکتر رفتم ولی نتجه ای نداد الان من باید چکار کنم اضافه آیی که تو ی مقعدم هس برای زایمانم ضرر نداره

  • clinic گفت:

   با سلام مادر عزیز نگران ضرر ضایعات بر روند زایمان و حتی سلامت جنین خود نباشید. پس از زایمان فرزندتان می توانید برای جراحی لیزری شقاق مقعدی مراجعه نمایید. در این روش بدون نیاز به استراحت طولانی مدت پس از عمل و حتی بستری و بی هوشی عمومی به صورت سرپایی جراحی شده و می توانید به فعالیت روزمره خود و مراقبت از نوزادتان بپردازید.

 • ملکی گفت:

  سلام من ۱۷سالمه و الان حدود ۱ماه هست بيماري شقاق رو دارم متخصص گوارش و جراح رفتم معاينه شدم و گفتن هيچ مشکلی در داخل مقعد نیست و فقط زخم های کوچکی در اطراف اونه و پماد دادن تریامیسلون ان ان دادن من فشار شدیدی گاهی اوقات به پشت مقعدم وارد میشه مانند احساس دفع ولی اون نیست و این فشار وقتی وارد میشه حتما باید بشینم ۱دقیقه بیشتر نیست این فشار اما خیلی اذیت میکنه میخوام علتش رو بفهمم احساس سوزش هم میکنم مانند عرق سوختگی ولی هنگام دفع هیچ مشکلی ندارم و شکمم خوب کار میکند خون ریزی هم ندارم

  • clinic گفت:

   با سلام درد و فشار مقعدی ناگهانی شما که در مدت زمان کوتاهی بهبود می یابد می تواند به یک اسپاسم و گرفتگی موقت عضلانی دریچه مقعد مربوط شود و احتمال دارد که همین فشار نسبی همیشگی باعث ایجاد شقاق مقعدی شده باشد، به نظر می رسد تزریق بوتاکس در جهت شل نمودن و فلج سازی عضلات دریچه ای مقعد می تواند اثر مثبتی در کنترل علایم شما و بهبودی از شقاق مقعدی داشته باشد.

 • الهام گفت:

  ام آقای دکتر من سه ماه هست ک عقد کرده ام و هفته ای یک بار با همسرم سکس دارم از پشت…بعد از مدتی به طور ناخدآگاه در سکس از پشتم مدفوع خارج میشه ک باعث میشه جلوی شوهرم خجالت بکشم.من فقط بیست سالمه و هیچ اطلاعاتی ندارم.فقط بخاطر همسرمم به این کار راضی شدم…الان خیلی ناراحت هستم.چون مشکلات دیگه ای هم ب سراغم اومده.و من بادشکممو نمیتونم کنترل کنم بارها خیلی از جاها باعث خجالتم شده.بادشکمم ب شدت زیاد شده…تورو خدا راهی جلو پام بزارید.من حتی خجالت میکشم این مشکلاتمو با همسرم در میون بزارم.ممنون منتظر پاسختون هستم

  • clinic گفت:

   با سلام روابط جنسی مقعدی به شکل نادرست و خشن باعث آسیب بافتی و همچنین آسیب عصبی ناحیه مقعد و کاهش کنترل فرد بر اجابت مزاج و دفع گاز روده خواهد شد، در مرحله اول باید مشکلات ایجاد شده در خود را با همسرتان در میان بگذارید تا از ادامه این کار بپرهیزند، سپس برای بررسی شدت آسیب ایجاد شده مراجعه نمایید تا با آموزش ورزش های تقویت کننده عضلات مقعد و فیزیوتراپی این ناحیه توان کنترلی خود را باریابید. اگر به فعالیت جنسی مقعدی خود ادامه دهید و برای درمان مراجعه نکنید ممکن است در همین سن کم دچار بی اختیاری مقعدی دائمی شده و حتی به جراحی نیاز پیدا کنید.

 • خشکباری گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر بنده دارای بیماری مزمن فیشر بوده وبا مراجعه به پزشک برای عمل جراحی ،نوع درمان پیشنهاد کرده اند

  • clinic گفت:

   با سلام بیماری فیشر مزمن معمولاً به درمان دارویی پاسخ نداده و نیاز به درمان غیر دارویی و حتی جراحی دارد، البته پیش از اقدام به هر روش درمانی ابتدا باید علت بیماری فیشر شما مشخص گردد و در جهت پیشگیری از عود مجدد آن هم زمان با درمان، راه کاری برای کنترل علت به وجود آورنده مانند اسهال یا یبوست شدید و مکرر ارائه شود. به هر حال هر چه سریع تر روند درمانی خود را پیگیری کنید.

 • بهرمند گفت:

  سلام مدت ۶ ماهه که بعد از یبوست فیشر گرفتم و تا الان هم هرحقدر دکتر رفتم پماد زدم خوب نشده

  • clinic گفت:

   با سلام پس از کهنه شدن و مزمن گشتن بیماری فیشر دیگر درمان دارویی مؤثر نبوده و نیاز به درمان غیر دارویی مانند تزریق بوتاکس یا جراحی برداشت قسمتی از عضله دریچه‌ای مقعدی خواهید داشت. بهتر است پیش از بدتر شدن و پیشرفت بیماری برای درمان اساسی مشکل خود اقدام نمایید.

 • امیری گفت:

  با سلام. من مدتی هست که شدیدا دچار یبوست شدم و به سختی میتوانم دستشویی برم. و به کمک تمر هندی میتوانم رفع مشکل کنم. ولی چند روز بعد دوباره دچار یبوست میشم. لطفا راهنماییم کنین

  • clinic گفت:

   با سلام ورزش روزانه داشته باشید، مصرف مایعات خود را افزایش دهید و بیش از هشت لیوان روزانه آب بنوشید، سبزی و میوه را در رژیم روزانه خود قرار دهید و مواد غذایی پر فیبر و ملین مصرف کنید، استرس و نگرانی را کنار بگذارید و تحرک و فعالیت بدنی داشته باشید، اگر بیماری یبوست خود را کنترل نکنید ممکن است دچار بیماری های مقعدی دیگری چون هموروئید و شقاق مقعدی شوید.

 • جوادی گفت:

  سلام من ۱هفته است به طرز وحشتناکی حس سوختگی سفت شدن ناحیه مقعددارم و الان ۲روز است که جوشهای بزرگ نیز ظاهر شدن باتوجه به متن های خوانده شده درسایت مختلف حدس خودم فییشر است ازشما خواهش میکنم جهت کمک به اینجاب اقدامات لازم راانجام دهید

  • clinic گفت:

   با سلام بیماری های مقعدی بسیاری با علایم سوزش و ضایعه بروز می کنند که بدون مشاهده و معاینه دقیق پزشکی نمی توان در مورد علت و درمان آن نظری داد، بهتر است پیش از پیشرفت و وخیم شدن مشکل خود برای تشخیص و درمان لازم مراجعه نمایید. تأخیر در روند درمان باعث بروز علایم و عوارض آزار دهنده دیگر خواهد شد.

 • فیضی گفت:

  سلام دکتر من حدود ۲۰ساله که بخاطر داشتن شقاق درد می کشم هر وقت مراجعه کردم دکتر های جراح عمومی گفته اند عمل نکنی بهتره تازگی مسیر دفع نیز تنگ شده مثل اینکه گوشت اضافی آورده وموقع اجابت مزاج عمل دفع کامل انجام نمیشه چندروز پیش باز مراجعه کردم به جراح برام پماد وقرص دیکلوفناک نوشت وگفت شبانه روز سه بار در آب ولرم که یک قاشق روغن زیتون اضافه شده به مدت ۱۵دقیقه بشین آقای دکتر دراین مدت من تغییری نمیبینم لطفا راهنمائی کنید این درمان را ادامه بدم یا باید جراحی بشم.؟

  • clinic گفت:

   با سلام با مزمن شدن بیماری شقاق مقعدی دیگر درمان دارویی مؤثر نبوده و بهتر است به جراحی یا یک درمان غیر دارویی غیرتهاجمی روی بیاورید، بدون عمل جراحی ممکن است تا پایان عمر از مشکلات این بیماری رنج ببرید، بنابراین برای درمان اساسی مشکل خود اقدام نمایید. هر چند باید علت ابتلای شما به شقاق مقعدی مشخص گردد و هم زمان با درمان خود بیماری، علت آن نیز رفع گردد.

 • فرهانی گفت:

  با سلام اینجانب از دوران کودکی به دل پیچه و اسهال همراه با آن دچار بودم، به طوری که با هوای سرد، غذای نامناسب و استرس و… به سرعت دل پیچه ی بسیار شدیدی میگیرم و اسهال. و تا مادامی که اسهال ها خارج نشوند دل پیچه ی من آرام نمیگیرد…در بعضی مواقع هم اسهال ها به قدری دردناک و پر از حرارت هستند که به مسیر خروج آسیب میزنند، و همچنین چیز هایی که گفتید شبیه خلط سینه هستند هم وجود دارند، میشه راهنمایی کنید؟ ممنونم

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز شما باید تحت یک بررسی کلی سیستم گوارشی و ابتلا به انواع بیماری های عفونی و التهابی روده قرار گیرید تا علت ابتلای مداوم به اسهال مشخص گردد،حتی ممکن است نیازبه کولونوسکوپی پیدا کنید، بدون درمان اسهال، درمان آسیب مقعدی ایجاد شده بی فایده خواهد بود.

 • علمی گفت:

  من بیماری ام اس دارم و نمیدونم این یبوست از اون ناشی میشه یا نه یک بار هم له دلیل فیشر جراحی شدم اما مشکلم حل نشده و مدام یبوست دارم و حتی کارم رو به خاطرش از دست دادم دیگه خسته شدم

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز بیماری ام اس می تواند هر سیستمی از بدن را تحت تأثیر آسیب خود قرار داده و مشکلات این چنینی به وجود آورد، باید کمی صبور باشید و با هر یک از مشکلات بیماری خود مبارزه کنید، مصرف مایعات خود را به بیش از هشت لیوان روزانه افزایش دهید، به احساس دفع مدفوع خود به سرعت جواب دهید و خود را به دستشویی برسانید و هیچ وقت دفع مدفوع خود را به تأخیر نیندازید. مواد غذایی ملین، پر فیبر و میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید. عدم کنترل یبوست باعث ایجاد انواع دیگری از بیماری های مقعدی خواهد شد که مشکلات عدیده دیگری به همراه خواهد داشت.

 • شکیبا گفت:

  با سلام واحترام چندسال قبل تحت جراحی تنگی انال قرارگرفتم که پس از جراحی مشکلم چندبرابر شد اغلب زخم در ناحیه مقعد دارم و زائده هایی هم که جدیدا بزرگتر شده ایجاد شده که خیلی ناراحتم و به متخصصان زیادی جهت درمان قطعی مراجعه کردم که متاسفانه نتیجه قطعی نداشته یبوست دارم البته که ضمن عذرخواهی باید بگم ابتدای مدفوع بسیار کلفت و خشک است که همان باعث ایجاد زخم میشود فکرمیکنم وقتی عصبی هستم مشکلم عود میکند نزدیک به یکماه است که زخم ایجادشده اصلا خوب نشده و باعث نگرانیم شده است. ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمائید. باسپاس فراوان

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز، بیماری شقاق مقعدی از جمله بیماری هایی است که باید هم زمان با علت اصلی بیماری درمان شود، در غیر این صورت هیچ درمانی مؤثر واقع نخواهد شد و عود می کند. قبل از هر کاری باید یبوست خود را کنترل کنید تا زمانی که دفع مدفوع مشکل داشته باشید، بهبود نخواهید یافت، با مصرف مایعات فراوان روزانه بیش از هشت لیوان، رژیم غذایی پر فیبر و سرشار از میوه و سبزیجات تازه و مواد غذایی ملین و همچنین ورزش روزانه و تحرک و فعالیت بدنی به تحریکات روده ای خود و تنظیم فعالیت سیستم گوارشی و رفع اختلال یبوست خود کمک نمایید. سپس برای درمان دارویی و یا غیر دارویی لازم برای رفع شقاق مقعدی مراجعه نمایید.

 • بیگدلی گفت:

  سلام آقای دکتر.من ۴۳ سالمه ومرد هستم حدود شش ماه شده سوزش شروع شد که چند بار پیش متخصص گوارش رفتم و پماد درست کردنی و رکتول و …. مصرف کردم ولی خوب نشدم. اون تشخیصش شقاق بود چون زخم داشت. بالاخره حدود ۲۰ روز پیش بوتاکس کردم. ولی همچنان سوزش دارم . حس می کنم زخمش خوبتر شده ولی مقعدم فوق العاده می سوزه. مخصوصا بعد دستشویی که دفع با سوزش همراهه. و نمی تونم راه برم یا بایستم که شروع می شه. فقط به سختی مقعدم رو فشار می دم که کمی آروم شه. فقط بعد دستشویی حس می کنم یک توده نازک بوجود آمده که می سوزه. یک ذره پوست هم آوبزونه.حالا به من گفته بیا کلونوسکوپی به نظر شما چرا خوب نشدم با بوتاکس ؟ و هنوز زیاد سوزس دارم.من شهرستانم.

  • clinic گفت:

   با سلام بوتاکس با فلج سازی عضلات ناحیه مقعدی به شقاق موجود در ناحیه فرصت می دهد تا با رفع فشار وارد بر مقعد بهبود یابد، در مواردی که زخم ناشی از شقاق فعال باشد، باید مدت زمان بیشتری برای بهبودی صبر نمایید. همچنین هم زمان با بوتاکس باید به درمان دارویی خود نیز ادامه دهید، در صورتی که بهبودی حاصل نشد باید بررسی دقیق تر برای پیدا کردن علت شقاق شما انجام شود و حتی در صورت نیاز جراحی شوید.

 • حاج عباس گفت:

  عرض سلام و ادب دارم خدمت دکتر برنامه بنده ۶ سال است با تشخیص دکتر یبوست دارم و علائم آن دل درد.نفخ . سفتی مدفوع.باریک بودن مدفوع .دفع سخت مدفوع .کاهش اشتها .کاهش وزن .تیر کشیدن روده. وجود کف و بلغور در مدفوع.و اینکه کولونوسکوپی انجام دادم گفت انتهای روده یه کم زخم بود لطفا راهنمایی کنید بگین مشکلم چیه و درمان چیه ایا میشه عمل کرد چون دارو اصلا جواب نمیده

  • clinic گفت:

   با سلام مشکلات گوارشی شما باعث آسیب بافتی دیواره روده و در نتیجه ایجاد زخم در آن شده است، معمولاً ابتدا درمان دارویی و غیر تهاجمی را برای درمان افراد انتخاب می کنند در صورتی که داروها مؤثر واقع نشوند، چاره ای جز جراحی و برداشت زخم ناحیه وجود ندارد. برای مشکل یبوست خود نیز باید با یک رژیم غذایی پر فیبر و سرشار از مایعات و همچنین ورزش روزانه و دور کردن استرس و فشار روانی در جهت کنترل مشکل خود بکوشید.