banner

بررسی عملکرد مقعد یا آنال و نکات بهداشت مقعد

بررسی عملکرد مقعد یا آنال و نکات بهداشت مقعد
دستگاه گوارش یکی از سیستم‌های مهم بدن است که از دهان، محل ورود مواد غذایی تا مقعد، محل خروج ضایعات غذایی و مدفوع ادامه دارد. در مسیر لوله‌ی گوارشی هر ارگان و عضو مسئول هضم و جذب مواد غذایی به صورت‌های متفاوت است. کانال مقعد انتهایی‌ترین عضو دستگاه گوارش است که بخشی از روده‌ی بزرگ محسوب می‌شود و با سوراخی به بیرون بدن باز می‌گردد. در واقع درون و بیرون بدن را به هم مرتبط می‌کند.

عملکرد مقعد

مقعد و رکتوم دو بخش کاملاً متفاوت هستند. رکتوم محفظه‌ای است که در پایان روده بزرگ، بلافاصله پس از کولون سیگموئید آغاز می‌شود و در مقعد به پایان می‌رسد. معمولا رکتوم خالی است زیرا مدفوع در قسمت بالایی و کولون نزولی ذخیره می‌شود و در نهایت پس از پر شدن کولون نزولی، مدفوع به راست روده عبور کرده و باعث ایجاد میل به اجابت مزاج در فرد می‌شود. بزرگسالان و کودکان بزرگتر می‌توانند تا زمان رساندن خود به دستشویی در مقابل این احساس نیاز مقاومت کنند، ولی نوزادان و کودکان خردسال کنترل عضلانی لازم برای به تأخیر انداختن اجابت مزاج را ندارند. طی آموزش توالت به کودک در سن ۱۸ ماهگی الی سه سالگی این توانایی تقویت و به وجود می‌آید.
پس از پر شدن رکتوم با حجمی از مدفوع، فشار باعث هل دادن مدفوع به سمت مقعد و باز شدن دریچه‌ی غیر ارادی درونی مقعد خواهد شد، در نتیجه مدفوع وارد کانال مقعد می‌شود. کانال کوتاه مقعد به سرعت پر شده و فرد را در معرض احساس فشار مقعدی شدید و نیاز به دستشویی قرار می‌دهد. با اراده و اجازه‌ی فرد دریچه‌ی خارجی باز و مدفوع از کانال خارج می‌شود و از عضلات لواتورآنی کف لگن عبور می‌کند.

بافت مقعد

کانال مقعد از نظر بافت سلولی به سه بخش تقسیم می‌شود. کلومناریس زونا نیمه بالایی کانال است و توسط بافت اپیتلیوم ستونی ساده تشکیل شده است. نیمه پایینی کانال مقعد، زیر خط دندانه‌دار یا شانه‌ای به دو منطقه جدا شده توسط خط سفید هیلتون تقسیم می‌شود. این دو بخش شامل طبقه‌ی سنگفرشی غیر‌کراتینیزه و طبقه‌ی سنگفرشی کراتینیزه است.

ساختار مقعد

خط آنورکتال مقعد و رکتوم را از هم جدا می‌کند، در انسان محل اتصال آنورکتال به انتهای مقعد حدود ۲٫۵ تا ۴ سانتی‌متر طول دارد. این کانال به سمت پایین و عقب رفته و در حد فاصل دو عضله‌ی دریچه‌ای قرار گرفته است. این دو دریچه شامل عضله‌ی حلقوی غیر ارادی داخلی و ماهیچه ارادی بیرونی است که ورودی و خروجی مقعد را تا زمانی که مدفوعی عبور نکند، بسته نگه می‌دارند.
دریچه‌ی داخلی مقعد حدود ۵ میلی‌متر ضخامت دارد و از تجمع الیاف حلقوی غیر ارادی رکتوم تشکیل شده است و در حالت انقباض مداوم است. دریچه خارجی مقعد معمولاً سه بخش است. بخش زیرپوستی که پایین‌ترین بخش از کانال را احاطه می‌کند. بخش سطحی که در بالای بخش زیر جلدی است و به جسم پرینه و استخوان دنبالچه متصل شده است. بخش عمقی که کمتر به بخش سطحی پیوسته است و بخش بالایی کانال را احاطه می‌کند. این دریچه توسط اعصاب رکتوم تحتانی و یک شاخه پرینه‌ای عصب خاجی چهارم عصب‌دهی می‌شود. ضخامت اسفنکتر خارجی از داخلی کمتر است.
بافت سختی به نام فاسیا مقعد را احاطه کرده و آن را به ساختارهای مجاور متصل می‌کند. یک گروه از عضلات دیگر نیز به صورت صفحه‌ای در کف لگن قرار گرفته‌اند که عضلات لواتور آنی نامیده می‌شوند. این عضلات خروجی مقعد را احاطه می‌کنند. غدد دیواره‌ای مقعد با آزاد کردن مایع به درون آن حفظ رطوبت درون مقعد کمک می‌کنند.
بخشی از مقعد از لایه‌های سطحی بدن از جمله پوست و بیشتر از بافت قرمز و مخاطی روده تشکیل شده است. دو بخش بالا و پایین مقعد از لحاظ وسعت نابرابر هستند. معمولاً کانال مقعد اغلب به آن بخش از روده که زیر خط شانه‌ای قرار دارد محدود است. بخش بالایی خط دندانه‌دار از جهات مختلف، از جمله اعصاب، ورید، لنف و احتمالاً پوشش اپی‌تلیوم بافتی متفاوت است. ۳/۲ فوقانی دارای چین‌های طولی است و توسط عروق رکتوم که شاخه‌ای از شریان مزانتریک تحتانی است، خونرسانی می‌شود. ۳/۱ پایینی کانال مقعد که در انتها با بافت پوست ترکیب می‌شود نیز با عروق پایین‌تر رکتوم که شاخه‌ای از شریان پودندال داخلی است، خون دریافت می‌کند. بافت پوششی رکتوم به درد نسبتاً حساس است، اما اعصاب در انتهای مقعد تراکم بیشتری دارند، بنابراین مقعد و پوست اطراف خروحی آن به درد بسیار حساس هستند. عروق لنفاوی مقعد به غدد لنفاوی موجود در کشاله ران و قسمت تحتانی شکم تخلیه می‌شوند
در آستانه‌ی خروجی مقعد نیز یک منطقه انتقالی بین بافت کانال مقعد و پوست اطراف آن به وجود آمده که نباید با «خط شانه‌ای» اشتباه گرفته شود. هم‌زمان با بلوغ انسان و رشد موهای زاید ناحیه‌ی تناسلی، مقداری مو با توجه به ژنتیک فرد پوست اطراف ناحیه‌ی مقعد را نیز می‌پوشاند. باز نبودن خروجی مقعد یک ناهنجاری مادرزادی است که در آن کانال مقعد نمی‌تواند با خارج مقعد ارتباط برقرار کند.
علی‌رغم وظایفی که مقعد در سیستم گوارشی دارد، می‌تواند نقش مهمی در روابط جنسی نیز بازی کند. نگرش نسبت به رابطه جنسی مقعدی در جوامع مختلف متفاوت است و حتی در برخی کشورها غیر قانونی است. روابط جنسی مقعدی می‌تواند عوارضی برای فرد به دنبال داشته باشد.

بررسی مقعد

درون مقعد را می‌توان با معاینه انگشتی بررسی کرد. طی معاینه انگشتی در مردان و زنان اندام‌های دیگر اطراف مقعد قابل لمس خواهد بود. ساختارهای قابل لمس عبارتند از:
قسمت جلویی در مردان: مثانه‌ی پر، کیسه‌های منی یا مجاری دفران، بخشی از مجرای ادرار، پروستات
قسمت جلویی در زنان: مهبل، گردن رحم، خروجی رحم، لیگامان پهن، لوله‌های رحم و تخمدان
طرفین: ستون فقرات و رباط خاجی-نشیمنگاهی
قسمت پشتی: استخوان خاجی و دنبالچه
امروزه تجهیزات پزشکی نوینی به کار گرفته شده که به کمک آن‌ها می‌توان درون لوله‌ گوارش از جمله مقعد را معاینه کرد. در یکی از این روش‌های امروزی می‌توان با استفاده از یک لوله‌ی منعطف دارای دوربین و نور تمام نقاط مقعد و روده را بررسی کرد. برای انجام این کار بیمار باید به شکم یا پهلو چپ بخوابد. گاهی نیاز به بی‌هوشی یا بی‌حسی موضعی است.

بهداشت مقعد

پاکسازی مقعد یک عمل بهداشتی است که هر فردی پس از اتمام دوران کودکی و آموزش گرفتن رفتن به توالت به تنهایی پس از هر بار دفع مدفوع انجام می‌دهد. مقعد به دلیل عبور مدفوع ناحیه‌ی آلوده‌ای محسوب می‌شود که در صورت عدم رعایت بهداشت صحیح آن می‌تواند منجر به بیماری و یا انتقال آن به قسمت‌های اطراف برای مثال سیستم ادراری شود. به همین جهت توجه به بهداشت اطراف و خروجی مقعد پس از هر بار اجابت مزاج از اهمیت به سزایی برخوردار است. باقی ماندن مدفوع بر روی پوست اطراف مقعد می‌تواند محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها فرآهم آورد که برای فرد مشکل‌ساز خواهد شد.
نوع تمیز کردن مقعد در فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف متفاوت است. مقعد و باسن با آب یا دستمال تمیز می‌شود. برخی به تمیز و پاک کردن مقعد با دستمال توالت یا دستمال مرطوب اکتفا می‌کنند و برخی فقط به شستن ناحیه‌ی مقعد بعد از هر بار اجابت مزاج راضی خواهند شد. آن‌چه در هر دو روش مهم است، تمیزی و پاکیزگی مقعد است. اقشار کم‌درآمد کشورهای در حال توسعه ممکن است از سنگ، چوب یا برگ و مواد گیاهی برای پاک کردن مقعد خود استفاده کنند.
داشتن یک وسیله بهداشتی و مواد پاک کننده برای پاکسازی توالت به منظور حفظ بهداشت عمومی امری مهم است. بی‌توجهی به پاکیزگی توالت می‌تواند منجر به همه‌گیری اسهال یا بیماری انگلی یکی از اغضای خانواده شود.
بسیاری از مردم پاک کردن مقعد خود را به درستی انجام نمی‌دهند و همین امر باعث سوزش و ناراحتی پوست اطراف مقعد و بدبویی فرد خواهد شد. اولین نکته این است که همیشه قبل از آغاز فرآیند شست‌وشو یا پاک کردن باید از تخلیه‌ی کامل مدفوع و اتمام اجابت مزاج مطمئن شد، زیرا در غیر این صورت فرد مجبور به تکرار فعالیت خود خواهد شد.
افرادی که از دستمال توالت برای پاک کردن خود استفاده می‌کنند ابتدا باید در انتخاب نوع دستمال توالت خود دقت کنند و از دستمال‌های با کیفیت و بهداشتی استفاده کنند تا دچار سایش، زخم و ناراحتی ناشی از زبری و بی‌کیفیتی دستمال کاغذی نشوند.
در حالت نشسته با استفاده از سه تکه دستمال می‌توان عمل پاک کردن را به آرامی آغاز کرد. باید از پخش مدفوع در اطراف مقعد پرهیزکرد و برای اطراف از قسمت تمیز دستمال استفاده نمود. همیشه باید دقت داشت که مقعد از جلو به سمت عقب تمیز شود، زیرا آلودگی به راحتی به سمت مجاری ادرار و واژن در زنان پخش می‌شود و ایجاد عفونت می‌کند.
عمل پاک کردن باید تا زمان از بین رفتن تمام مدفوع اطراف مقعد ادامه یابد. برای جلوگیری از سوزش آنال می‌توان برای مراحل پایانی تمیز کردن از دستمال مرطوب استفاده کرد. افرادی که پوست حساس دارند می‌توانند از دستمال مرطوب‌های فاقد عطر و بو یا دستمال مخصوص کودک استفاده کنند تا دچار التهاب و مشکلات پوستی نشوند. شیو و اصلاح موهای اطراف مقعد به بهداشت و تمیز کردن راحت‌تر مقعد کمک خواهد کرد.
افرادی که عادت دارند حتماً مقعد خود را بشویند باید به درجه حرارت آب دقت کنند، بهتر است آب ولرم باشد. آب بسیار داغ می‌تواند پوست حساس اطراف مقعد را بسوزاند. هنگام شست‌وشو با آب حتماً از جلو به سمت عقب دست کشیده شود تا زمانی که ناحیه کامل تمیز و مدفوع‌زدایی شود. پس از اتمام شست‌وشو می‌توان با قرار دادن آرام دستمال توالت بر روی ناحیه‌ی آن را لمس و خشک کرد.
پرسش و پاسخ
 • اکبر. گفت:

  سلام اقای دکتر بنده ۵۲ سال دارم مدت بیش از چهار سال است که مدت نشتن در دستشویی بیشتر شده بعضی مواقع براثر نشستن زیاد خونریزی از مقعد دارم سرما استرس باعث تشدید تکرر مدفوع به چند بار نیز میکردد دکتر رفته ام کلونوسگوبی شدم نتیجه ای حاصل نشده بطوری که سوزش مقعد نیز باعث سوزش ادرار نیز میگردد لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  • clinic گفت:

   با سلام
   لازم است برای تشخیص علت خونریزی و سوزش ناحیه مقعد حضوری مراجعه کرد معاینه بالینی شوید ممکن است مبتلا به درجه ای از بیماری شقاق یا هموروئید بوده و یا خونریزی ناشی از یک بیماری گوارشی باشد بدون بررسی و اقدامات کلینیکال نمیتوان درباره بیماری شما و درمان مناسب آن نظر قطعی داد.

 • ناشناس گفت:

  کودک،نه،ساله،دارم،همیشه،مقعد،او،می،خوارد،وزیاد،برای،مدفوع،برزرگ،میرود،چه،کار،کنم،

  • clinic گفت:

   با سلام
   بیشترین علت خارش در ناحیه مقعد در کودکان ابتلا به بیماری انگلی و یا کرم روده بوده است لازم است تا کودک خود را برای بررسی درست و انجام تست های آزمایشگاهی حضوری بیاورید تا هرچه زودتر قبل از تشدید بیماری و بروز علائم آزاردهنده دیگر تحت درمان مناسب قرار بگیرند و در مدت کوتاهی سلامت خود را بازیابد.

 • ناشناس گفت:

  باسلام من بعضی مواقع یک دردبسیارشدیدی زیرشکمم ک دردش بادردمقعدم همراهی ی دردی ک غیرقابل تحمله بامسکن آروم میشه دردم میخواستم بدونم علتش چی میتونه باشه؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای تشخیص دقیق علت درد مقعدی ایجاد شده و درد ناحیه زیر شکم لازم است حضوری مراجعه کرده معاینه باید بالینی شوید ممکن است این درد مربوط به بیماریهای مقعدی و یا یک بیماری گوارشی باشد به هر حال بدون بررسی نمی توان نظر قطعی داد و یا درباره درمان آن توصیه نمود نکته مهم مراجعه فوری و به موقع شما قبل از بروز علایم و عوارض دیگر است تا شانس بهره بردن از درمان‌های ساده و حداقلی را داشته باشید.

 • Niazi گفت:

  سلام خدمت تون من مدتی میشود که از ناحیه مقعد درد شدیدی دارم و چند بار دکتر رفتم فقط پماد داد ولی بهتر نشد خون ریزی ندارم یک ماده ژله ی خوارج میشه وقت اون پماد رو استفاده میکنم گاهی دردی شدید وغیر قابل تحمل اگر معلومات دهید ممنون میشوم

  • clinic گفت:

   با سلام
   درد مقعدی همراه ترشحات بلغمی از روده از نشانه های ابتلا شما به بیماری مقعدی هموروئید است لازم است درمان دارویی را ادامه داده اگر بهبودی حاصل نشد برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه کنید، نشستن در لگن آب گرم روزی سه بار هر بار به مدت یک ربع ساعت می‌توانند به کنترل درد ناحیه کمک کنند همچنین باید مراقب باشید دچار یبوست نشوید و از نشستن مداوم و بی وقفه خودداری کرده از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید.

 • مرضيه گفت:

  سوال خود را بپرسید…باسلام خدمتتون آقاي دكتر معذرت ميخام ادرار و مدفوع غليظي دارم كه بوي شديدا ماندگاري داره و مايه عذابم شده.فقط زمانيكه آب زياد بخورم كمي شدتش كم ميشه اما در كل باز هم ماندگار هست.ميخاستم شما راهنماييم كنيد كه براي درمان اين حالت آزاردهنده از چي و كدوم دكتري كمك بگيرم؟اصلا درماني براي اين حال هست و ميتونم اميدوار باشم يا خير؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی علت آن لازم است تا حضوری مراجعه کنید تا بهتر راهنمایی شوید.

 • حامد گفت:

  سلام پدر من حدود ۶۸ سال سن دارد یکبار عمل بواسیر انجام داده یکبار کولونوسکوپی رفته ولی الان میگه گاهی از مقعدم اب زرد رنگ میاد ضعف بدن داره خواستم راهنمایی کنید.

  • clinic گفت:

   با سلام
   ممکن است دچار بیماری عفونت روده بوده و لازم است برای تشخیص قطعی آن تحت بررسی بالینی و بررسی های دقیق آزمایشگاهی قرار بگیرند بهتر است به سلامت خود اهمیت داده هر چه زودتر برای بررسی بیشتر اقدام کنند.

 • م ت گفت:

  سلام حدود یک ماه است کنار مقعدم یک توده به اندازه نخود مشاهده می شود چه چیز می تواند باشد لطفا راهنمائ بفرماید متشکرم

  • clinic گفت:

   با سلام
   این زائده می‌تواند نشانه وجود بیماری هموروئید زگیل مقعدی و یا ناشی از بیماری شقاق مقعدی در گذشته باشد تشخیص قطعی آن نیازمند معاینه بالینی و بررسی دقیق ناحیه است بهتر است مشکل خود را جدی گرفته و برای درمان آن اقدام نمایید و درمان خود را به تأخیر نیندازید زیرا دیر یا زود علائم آزاردهنده دیگر بیماری بروز خواهد کرد و می تواند نیاز به درمان‌های طولانی مدت پیدا کند.

 • علیرضا گفت:

  سلام دکتر.من دو مرحله فیستول عمل کردم در مرحله دوم نیز ابسه کردم که باعث شد برم اطاق عمل الان الان مجددا ترشح عفونت و خون دارم ایا فیستولم مجددا برگشته؟اگه با این شرایط بسازم به نظرتون منجر به بیماریهایی مثل سرطان نمیشه یا چیز دیگه ای؟لطفا راهنمایم کنید؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   بله عدم توجه به درمان این بیماری زمینه‌ساز ابتلا به بیماری مقعدی دیگری چون سرطان خواهد بود اگر به سلامت خود اهمیت میدهید هرچه زودتر برای بررسی وضعیت مراجعه کنید متاسفانه بیماری فیستول مقعدی بیماری بسیار پر دردسری بوده گاهی با یک بار درمان و جراحی برطرف نشده نیاز به بارها جراحی دارد نگران نباشید این بار می توانید عمل جراحی خود را تحت بی حسی موضعی و در محیط کلینیک سرپایی انجام داده نیاز به مراقبت و یا حمایت اطرافیان نداشته در همان روز عمل ترخیص شده به خانه بازگردید و از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را به لطف درمان لیزری آغاز کنید.

 • اصغر گفت:

  سلام.من بواسیر داشتم ودر دوران بواسیر لای پاهایم خارش گرفت.وبعدا بواسیرم را عمل کردم.والابه همون شکل هست گاهی احساس میکنم عفونت میزنه بیرون به رنگ سفید.وبد بو لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت ناحیه مقعد از نظر بازگشت بیماری و یا ابتدا به یک نوع دیگر از بیماریهای مقعدی حضوری مراجعه کنید تا تحت معاینه بالینی و مشاهده عینی و تشخیص صحیح قرار گرفته و درمان مناسب برای شما بسته به نوع و مرحله بیماری تجویز شود.

 • پارسا گفت:

  سلام من هم بواسیر دارم و هم کمی بالاتر از مقعد ترشح دارم فعلا کمه و حس میکنم پشتم یک تیکه سفت شده خواستم ببینم اگه نوبت بگیرم همون روز بعد معاینه عمل میکنید یا بعد از اون باید دوباره نوبت بگیرم و اگر هم سه نوع مشکل باشه همه در بک جلسه قابل انجامه یا نه چون کارمندم و شهرستان نمیتونم مرخصی زیاد بگیرم با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   امکان جراحی در همان روز مراجعه در صورت تعیین وقت قبلی وجود دارد و چون جراحی تحت بیحسی موضعی و سرپایی انجام خواهد شد طی یک الی دو ساعت درمان شده و می توانید در همان روز جراحی مرخص شده و به شهر خود بازگردید. درباره امکان جراحی همزمان مشکلات نشیمنگاه شما بعد از معاینه بالینی و مشاهده عینی محل تصمیم گیری خواهد شد.

 • محمد گفت:

  سلام چه نوع مقدد سالم است چگونه باید فهمید .مقعد سالم است

  • clinic گفت:

   با سلام
   وقتی هیچ عارضه یاد درد خونریزی خارش سوزش در ناحیه مقعد یا زائده مقعدی وجود ندارد میتوان گفت آن ناحیه سالم بوده و مشکلی ندارد.

 • حسن گفت:

  با سلام
  ایا عدم اراده در باد معده نشان از اسیب دیوار مقعد است ؟
  اگه بله ایا اسیب زده شده به دیوار مقعد قابل درمان و بازگشت به حالت اول است؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   بله بی اختیاری گاز روده میتواند به سبب ایجاد آسیب‌های در ناحیه مقعد ایجاد شود برای بررسی شدت آسیب و علت بی اختیاری حضوری مراجعه کنید تا بسته به شدت تحت درمان مناسب قرار بگیرید. معمولاً برخی ورزشها و اعمال بیوفیدبک به کنترل این مشکل کمک خواهد کرد.

 • رضا ق ن گفت:

  باسلام من حدودسه سال پیش تحت عمل سیگمویدرکتوم قرارگرفتم ۲۸جلسه پرتووهمین قدرشیمی درمانی وقرص انرامصرف کردم وهرروزبخاطرتخلیه یک ونیم لیتراب بوسیله کیسه درشکمم میریزم درهنگام تخلیه مثل اینکه گوشت اضافه ای میخواهدبیرون بیایدوبعدازاتمام چندباردوقطره ادارمیایدکه زیرالت تناسلیم دردکمی میایدوکف پاهایم جزجزداردپورستات وچربی وقندندارم لطفاچکارکنم

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت لازم است تا حضوری مراجعه نموده بررسی بالینی شوید.

 • حمید رض گفت:

  سلام. پدر بنده بدلیل فیستول به ناچار عمل کرد که پس از انجام عمل، کنترل مدفوع خود را ندارد و به صورت اسهال جزئی دفع می شود و مجبور شده است خود را پوشاک نماید. لطفا راهنمایی بفرمایید آیا معالجه ای وجود دارد؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   بی اختیاری از عوارض جراحی ایشان بوده برای بررسی و شدت آسیب باید حضوری مراجعه نموده بررسی شوند تا بر حسب شدت درباره درمان تصمیم گیری شود.

 • علی گفت:

  سلام آقای دکتر من متوجه یه گوشتی شدم که کنار مقعد رشد میکنه چیکار کنم

  • clinic گفت:

   با سلام
   دوست گرامی البته که بدون مشاهده و معاینه زائده ایجاد شده در ناحیه مقعد شما نمی‌توان اظهار نظر قطعی درباره نوع و درمان آن نمود، معمولاً زائده ناحیه مقعدی از بیماری هموروئید یا فیشر ناشی می‌شود، هر چند می‌تواند به سبب یک اختلال پوستی یا بیماری منتقل شونده از راه جنسی مانند زگیل مقعدی ایجاد شده باشد که البته برخی از این ویروس‌های زگیل تناسلی زمینه‌ساز ابتلا به سرطان نیز هستند. بنابراین باید مشکل خود را جدی گرفته و پیش از وخیم شدن بیماری و بروز علایم آزار دهنده برای معاینه و درمان لازم مراجعه نمایید، بسته به تشخیص بیماری، درمانهای متفاوت دارویی و حتی جراحی پیشنهاد خواهد شد، البته نگران جراحی نباشید با کمک روشهای نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و کار و فعالیت روزمره خود را آغاز خواهید کرد.

 • ناشناس گفت:

  سلام آقای دکتر من بعد از درد بواسیر متوجه شدم که یه چیز تقریبا خال مانندی رشد کرده این چی چیز میتواند باشد‌ آیا علاعم دیگری هم دارد ممنون تورو خدا پاسخم را بدید خیلی نگرانم

  • clinic گفت:

   با سلام
   زائده ایجاد شده میتواند ناشی از بیماری هموروئید شما یوده و یا به سبب ابتلا به یک بیماری مقعدی دیگر چون زگیل مقعدی ایجاد شده باشد که باید حضوری به هر حال مراجعه نموده و پس از تشخیص تحت درمان مناسب قرار بگیرید.

 • نرگس گفت:

  سلام آقای دکتر . دختر بچه ۱۱ ساله من گاهی اوقات دچار بی اختیاری در دفع میشود حتی اگر شکم او معمولی کار کند واسهال نداشته باشد. ضمنا از دوران نوزادی تا کنون در بیشتر مواقع دچار یبوست شده است و این باعث خروج مدفوع با قطر غیر طبیعی و بسیار بزرگ شده است. باتشکر.

  • clinic گفت:

   با سلام
   ممکن است همین ابتلا به یبوست باعث نشت مدفوع در کودک شما شده باشد لازم است تا حضوری مراجعه نموده و از ناحیه مقعدی مورد معاینه قرار بگیرد و پیش از ایجاد عوارض دیگر یبوست کودک با تغییر سبک زندگی و تغذیه تحت کنترل قرار بگیرد.

 • حمید گفت:

  با سلام اینجانب حدودا دو ماه هست که یبوست شدید گرفتم البته یبوست که میگم نزدیک ۲۰ روز دست شویی نرفتم با چند تا بی زاکودیل بعد ۲۰ روز امد ولی مدفو خیلی نرم بود الان شده هفته ای یک بار ولی یبوست نیست چون خیلی نرمه بشدت بهم فشار میاد دلم پیچ میزنه ولی نمیتونم مدفو را دفع کنم هر با دو ساعت وقت من را میگیرد لطفا راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی علت دفع مشکل مدفوع لازم است تا حضوری مراجعه نمایید تا هم از قسمت مقعدی معاینه شده و هم تحت بررسی بیشتر انسداد نسبی در سیستم گوارشی و ناحیه روده مورد بررسی قرار بگیرید. به سلامت خود اهمیت داده هر چه سریعتر مراجعه کنید.

 • علی گفت:

  سلام اقای دکتر
  از حدود یک هفته پیش یه توده کوچیک در لبه مقعدم به وجود اومد که به مرور زمان کوچیک شد. ولی الان در اون ناحیه احساس سوزش کمی دارم. به نظرتون چیکار باید بکنم؟ایا این بیماری نگران کننده ای است؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   سوزش مقعدی به همراه زائده می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب است، بهتر است بیش از این وقت را تلف نکرده برای تشخیص و دریافت درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مراجعه کنید. بدون معاینه امکان تجویز دارو وجود ندارد. در صورت وجود زائده نیاز به جراحی خواهید داشت که البته با کمک روش نوین لیزری بدون تحمل درد و خونریزی روش سنتی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی و با بیحسی موضعی جراحی شده و در همان روز به خانه باز میگردید و از روز بعد به تنهایی کار و فعالیت روزمره خود را انجام خواهید داد.

 • حامد گفت:

  سلام آقاي دكتر سوال بنده اينه كه آيا آب گرفتن با شيلنگ به داخل مقعد و شستن داخل مقعد بعد هر بار اجابت مزاج ضرره؟جايي خوندم شستن مخاط داخلش به مرور باعث مشكلاتي ميشه.اصلا حد شستن مقعد باندازه اي كه هم بهداشتي باشه هم آسيب نزنه كدوم قسمت مقعد هست؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   در حدی که سطح مقعدی و قسمتهای بیرونی قابل شست و شو هست. اجازه فرو بردن انگشت داخل مقعد به سبب آسیب به دیواره آن نداشته و در صورتی که از فشار آب برای تمزی نمودن ناحیه استفاده میشود نباید سر شیلنگ با مقعد برخود نموده و آب نیز درجه حرارت ملایم داشته باشد.

 • علی گفت:

  سلام.آقایی ۳۱ ساله هستم. مدت یک هفته است که درون مقعدم سوزش احساس میکنم.بعضی وقتها چیزی مانند حرکت یک کرم در انتهای مقعدم حس میکنم.سوزشم بعد از اجابت مجاز بیشتر میشود.من بهداشتم را خیلی خوب رعایت میکنم.و تا کنون هیچ نوع کرم یا انگل نداشتم.لطفا راهنمایی کنید.
  با تشکر از شما.

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی از نظر ابتلا به عفونت انگلی یا کرم روده حضوری مراجعه شود.

 • سارا گفت:

  سلام از بچگی یبوست شدید داشتم الان یه مدته وقتی میخوام دفع کنم مدفوعم سمت پرینه میره دقیقا در فضای بین مقعد و واژن حسش میکنم از دکتر رفتن خجالت میکشم ایا این طبیعیه؟با کنترل یبوست درمان میشه؟ من ورزشکار هستم و رژیم غذایی هم دارم دکتر هم زیاد رفتم باز هم مشکل یبوست دارم

  • clinic گفت:

   با سلام عارضه مقعدی ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر به سبب ابتلا به یبوست و ورزش سنگین باشد، اگر برای درمان این مشکل هیچ اقدامی نکنید، بیماری پیشرفت نموده و علایم آزار دهنده دیگری مانند خونریزی و سوزش شدید و یا مشکل در دفع مدفوع بروز خواهد کرد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود و بررسی علت مراجعه کند. بیماری مقعدی بین مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشک طبیعی است، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشد، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهد، تحرک داشته باشد و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست میشود.

 • حسینی گفت:

  سلام ببخشید رابطه ازمقعد چه مشکلی یاپیامدی داره ایادزسته یانه؟

  • clinic گفت:

   با سلام رابطه جنسی مقعدی و وارد شدن هر جسم سختی به درون مقعد به بافت دیواره آن آسیب زده و عارضه فعلی نیز به دلیل صدمه بافتی درون مقعد رخ داده است و نیاز به مراجعه حضوری و درمان دارد. تکرار روابط جنسی مقعدی حتی درجاتی از بی اختیاری مقعدی و کاهش عملکرد عصبی عضلانی را رقم خواهد زد که گاهی جبران نمودن آن دشوار است. لازم است تا حضوری مراجعه کنید تا شدت آسیب در معاینه مقعدی مشخص و درمان مناسب دارویی یا جراحی تجویز شود. برای پیشگیری از عود و پیشرفت بیماری نیز لازم است تا از روابط جنسی مقعدی بپرهیزید. احتمال پارگی یا فیشر نیز وجود دارد.

 • ناشناس گفت:

  بنده یک هفته میشه که معقد من سخت درد دارم به پیش دوکتر نه میرم خجالت میکشم خاهیش میکنم یک راه حل به من نشان بده تشکر فراوان دوکتر عزیز

  • clinic گفت:

   با سلام درد مقعدی و اطراف آن می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی بوده یا مربوط به مشکلات استخوان دنبالچه و حتی اسپاسم و گرفتگی عضلات دریچه‌ای مقعد باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و درمان لازم بسته به نوع بیماری مراجعه حضوری نمایند. نشستن در لگن آب گرم و کمپرس گرم به کاهش درد کمک خواهد کرد. بیماری مقعدی در میان مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشکان امری عادی است و جای نگرانی و خجالت وجود ندارد.

 • مهنا گفت:

  سلام اقای دکتر بعد از زایمانم دومم حس میکنم انگار یکی از چینهای اطراف مقعدم باز شده اصلا احساس درد ندارم انگار یه گوشت اضافه یه ساتی اومده بیرون.. باید چیکار کنم روم نمیشه برم دکتر

  • clinic گفت:

   با سلام تغییرات هورمونی دوران بارداری باعث تغییراتی در عملکرد دستگاه گوارش و کاهش تحرک روده و بروز یبوست و زمینه ساز ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید و یا فیشر در زنان باردار است که معمولاً در صورت عدم رعایت اصول رفتاری و رژیم غذایی مطلوب در این دوران منجر به این عارضه خواهد شد و پس از زایمان در صورت عدم توجه تشدید خواهد شد. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. درمان زائده فقط با جراحی امکان پذیر است که خوشبختانه با روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون بیهوشی جراحی شده و زود سلامت خود را باز خواهید یافت. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید و از مواد غذایی کمتر نفاخ مصرف کنید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر افتاد انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. در صورتی بهبود خواهید یافت که مشکل یبوست رفع شود و به سبب درد عمل دفع را به تاخیر نیاندازید.

 • محمد گفت:

  سلام دکتر جان شکمم هر چهار پنج روز یک بار کار می کند وموقع دفع مدفوع سفت و درد ناک است وموقع تخلیه باید کامل تخلیه شود وگرنه نمی توانم جمع کنم وبلند شوم باید نیم ساعت بشینم تا خوب خالی شود بعضی وقت ها خونریزی می کند این خطری دارد یا نه ممنونم اگر پاسخ فرمایید

  • clinic گفت:

   با سلام
   ارضه مقعدی ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر به سبب ابتلا به یبوست باشد، در صورتی که برای درمان این مشکل هیچ اقدامی نکنید دیر یا زود بیماری پیشرفت نموده و علایم آزار دهنده دیگری مانند خارش و سوزش شدید و یا مشکل در دفع مدفوع بروز خواهد کرد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود و بررسی علت مراجعه کنید. بیماری مقعدی بین مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشک طبیعی است، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست میشود.

 • نورعلی گفت:

  مدت سه ماه مباشد عمل ابسه انجام دادم حالا بعضی مواقع احساس میکنم ی رطوبتی از دور مقعدم خارج میشه لطفا راهنمایی فرمایید

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی از نظر عود آبسه و یا ابتلا به عوارضی چون فیستول مقعدی حضوری مراجعه نمایید.

 • ngin گفت:

  آیا میتوان به پزشک مراجعه نکرد و آبسه را با طی مراحل در خانه حل کرد ؟ آیا اگر با صابون دور مقعد را بشوییم باعث از بین رفتن آبسه میشود؟

  • clinic گفت:

   با سلام آبسه مقعدی بیماری است که در صورت عدم درمان به موقع زمینه ساز یک بیماری پر دردسر دیگر به نام فیستول مقعدی خواهد بود بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری بیش از این روند درمانی را به تأخیر نینداخته و زودتر مراجعه شود. تنها راه درمان قطعی آبسه مقعدی نیز انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی و تخلیه خود به خود درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • یسنا گفت:

  کودک پنج ساله ام از کودکی تا الان هر چند وقت یک بار خوب میشود ولی اکثر مواقع مدفوع سفت دارد بطوریکه گاهی لکه خون هم دراثر سفتی روی آن دیده میشود علت درمانش چیست

  • clinic گفت:

   با سلام ممکن است ابتلا به یبوست فرزند شما را دچار یک بیماری مقعدی و درد مقعد کرده باشد برای تشخیص قطعی مشکل مقعدی باید حضوری مراجعه نمایید. برای کنترل یبوست باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهند، تحرک داشته باشند و ورزش کنند، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانند و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزند و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنند. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزند زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست میشود.

 • Hadi گفت:

  سلام وقت بخیر
  آقای ۲۸ ساله چند ساله میشه که سندروم روده تحریک پذیر دارم و معمولا مدفوع کامل تخلیه نمیشه بعد اجابت مزاج بار هر روشی که خودم تمیز میکنم بوی بد اطرافیان را آزار میده وین باعث شده گوشه گیر و خجالتی باشم البته آبسه مقعد داشتم که جراحی کردم ولی بی اختیاری نفخ هم دارم

  • clinic گفت:

   با سلام لازم است تا حضوری مراجعه نموده و از نظر ابتلا به فیستول مقعدی بررسی بالینی شوید.

 • هادی عبادی الپاوت گفت:

  باسلام خسته نباشید اقای دکتر وقتی مقعدمو جمع میکنم احساس میکنم یه چیزی مثل سنگی به اندازه نخودی مونده اذیتم میکنه دو روزه اینطوریم لطفا راهنماییم کنید واقعا خرج زندگی بالاست مستاجرم با دو فرزند نمیرسم به دکتر ممنون از لطفتون

  • clinic گفت:

   با سلام زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر باشد، عدم توجه به درمان به موقع این زائده باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگری مانند سوزش و درد و یا سختی در عمل دفع مدفوع و خونریزی خواهد شد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی رفع نخواهد شد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • hamid گفت:

  سلام.من حدود چند ماهه بعدازدستشویی کردن و بیرون امدن از دستشویی کنترل مدفوع خودم را ازدست داده ام.در موقع کار.یانشستن.ورزش هم کنترل بر مدفوع خودندارم.

  • clinic گفت:

   با سلام بی اختیاری مقعدی میتواند به سبب ابتلا به بیماری مقعدی و یا ضعف عضلانی و عملکردی مقعد و یا ابتلا به یبوست و نشت مدفوع به وجود آید برای تشخیص قطعی نیاز به معاینه بالینی هست لازم است تا حضوری مراجعه شود. با ورزش کف لگن معمولا بهبودی نسبی باز میگردد.

 • فرح رضایی گفت:

  سلام .. من الان حدود هشت سال زخم رود دارم دارو استفاده میکنم . گاهی درد معقد دارم نمیتونم بشینم…ایا به خاطر زخم رودم .. میترسم دکتربرم به خاطراینکه دوستم معقدشو بستن به پهلوش وصل کردن فوت شد .من ترسیدم ..لطفا میشه راهنمایم کنین…..با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام خیر ممکن است در ناحیه مقعد دچار بیماری دیگری باشید و لازم است برای معاینه مراجعه کنید. درمان زخم روده نیز باید آغاز شود.

 • ناشناس گفت:

  چرامعقدرومیبند پهلو رو باز میکنن کیسه وصل میکنن…… خودم مشکل رود دارم

  • clinic گفت:

   با سلام گاهی لازم است تا برای جوش خوردن مسیر جدید در مقعد مدتی مسیر گوارشی تغییر کند. گاهی هم قسمت مقعد قابلیت استفاده ندارد مسیر جدید برای دفع ایجاد خواهد شد.

 • محمدی گفت:

  سلام با عرض خسته نباشید من یک بار بیضه سمت چپم درد میکرد عمل کردم و ۳سال گذشته است و الان دوباره بعضی وقتها بازم درد دارم البته بیشتر سمت راسته که زیاد سر پا ایستاده ام بدتر میشود لطفا راهنمایی کنید تشکر.

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی از نظر عود بیماری مراجعه کنید.

 • ناشناس گفت:

  با عرض سلام. من جوان ۲۳ساله هستم من بعد از دستشویی رفتن و مدفوع کردن درد شدیدی در در نواحی خروجی مدفوع احساس میکنم به طوری که میخوام بشینم سمت راست شکم خیلی درد میکنه موقع سرو غذا یا نوشیدنی و موقع خم شدن غذا بر میکرد به دهانم یعنی حالت تهو بهم دست میده یه سوال دیگه هم داشتم چرا انگشت پا چپ رو باز و بسته که میکنم ماهیچه دور سوراخ کونم تکان میخوره باز و بسته میشه میخواستم از تون خواهش کنم که بهم بگین

  • clinic گفت:

   با سلام ارتباط عصبی عضلانی بین برخی نواحی وجود دارد. شما احتمالاً دچار یک بیماری مقعدی مانند فیشر هستید برای دریافت درمان مناسب پیش از عود بیماری و بروز عوارض بیشتر حضوری مراجعه نمایید.

 • ..... گفت:

  من پسری۱۲ساله ام وشب ادراری دارم هنوز به پدر مادرم نگفتم باید چه کار کنم

  • clinic گفت:

   با سلام حتماً موضوع را با خانواده خود مطرح نموده و به متخصص کلیه و مجاری ادرار مراجعه کنید اگر مشکلی نبود باید به یک مشاور مراجعه نمایید.

 • ناشناس گفت:

  سلام من عضلات باسن روانم شل هستن به قدری زنگی اجتماعی از من گرفته است من رو کمک کنید لطفا

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی قدرت عصبی عضلانی و اختیار عملکرد آن باید حضوری مراجعه نموده و معاینه شوید ابتدا با ورزش و فیزیوتراپی و سپس در صورت نتیجه نگرفتن نیاز به جراحی خواهید داشت.

 • ناشناس گفت:

  با سلام من خانمی هستم که در هنگام سکس دچار درد شدیدی در مقعد میشوم در حالیکه رابطه مقعدی هم نداشته ام،شرایط دکتر رفتن را ندارم‌اگر میتوانید کمکم کنید ممنون میشوم

  • clinic گفت:

   با سلام بله احتمالش هست باید بررسی شوید

 • ليلاليلا گفت:

  زخم معده چه عوارضه دارد

  • clinic گفت:

   با سلام باعث آسیب دیواره معده و خونریزی گوارشی خواهد شد لازم است تا درمان شود.

 • ليلا گفت:

  ايا دوچرخه سواري باعث گشادي واژن ميشود؟

  • clinic گفت:

   با سلام خیر

 • ضیا احمدی گفت:

  سلام اقای دکتر من چند وقد است موقی دستشویی مقعدم بر میگرده لطفا راهنمای کنید چیکار کونم ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام لازم است تا حضوری مراجعه فرمایید علت بیرون زدگی و نوع بیماری مقعدی مشخص شود و سپس با توجه به نوع بیماری درمان مناسب دارویی یا جراحی تجویز شود. بهتر است پیش از شدید شدن بیماری و بروز علایم دیگر برای درمان خود اقدام نمایید.

 • امیر گفت:

  سلام
  من پسر۲۹ساله هستم گاهی وقت ها کونم میخاره طوری که میخوام یه چیزی بکنم توخودم فروکنم.
  لطفاً راهنماییم کنین

  • clinic گفت:

   با سلام خارش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری پوستی، انگلی یا یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا فیشر باشد، بهتر است پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. به منظور تسکین نسبی خارش کمپرس یخ بر ناحیه گذاشته یا درون لگن آب گرم به مدت پانزده الی بیست دقیقه بنشینید، از خاراندن ناحیه خودداری کنید زیرا سبب آسیب پوستی و گسترش آن خواهد شد. ممکن است به دلیل شست و شوی وسواسی و بیش از حد مقعد دچار این مشکل شده باشید. بسته به علت خارش درمان ها متفاوت است. از فرو بردن هر جسمی به درون مقعد جداً بپرهیزید زیرا باعث تشدید آسیب بافتی ناحیه، پیشرفت بیماری و ایجاد خراش درون روده می‌شود که روند درمان را سخت و طولانی خواهد کرد.

 • مهدی موسوی گفت:

  باسلام من چند سالی هست دچار شقاق مقعد شده ام همیشه اول فصل سرما عود می‌کند ولی امسال شدید شه وبه خونریزی افتاده من رو راهنمایی کنید ۲ممکنه هزینه درمان رو حدودا بفرمایید

  • clinic گفت:

   با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد. در روش دیگر تزریق بوتاکس به مدت شش الی نه ماه عضلات دریچه‌ای مقعد فلج شده و فرصت برای بهبودی و خونرسانی به زخم فرآهم می‌شود که موقت بوده و گاهی نیاز به تکرار تزریق دارد. به احتمال فراوان نیاز به جراحی مجدد خواهید داشت.

 • ناشناس گفت:

  سلام دکتر من یه پسر ۱۸ ساله ام که.در۱۳ سالگی خودمو کردم چین خوردگی های دورمقعدم گشاده ولی مقعدم آسیب نرسیده می توان چین خوردگی را به حالت اول برگردوند با تشکر

 • ناشناس گفت:

  سلام من یه پسر ۲۵ ساله هستم تقریبا یه سال پیش بیماری بواسیر داشتم اما برای درمان به دکتر مراجعه نکرم بعد از مدتی با خود درمانی مشگلم حل شد ولی بعد یه مدت متوجه شدم که از ناحیه مقعد دچار شل شدگی یا گشادی مقعد شدم الان باید چیکار کنم

  • clinic گفت:

   با سلام برای معاینه و بررسی میزان آسیب بافتی ناحیه و دریافت درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مراجعه حضوری نمایید.

 • سعید گفت:

  آقای دکتر سلام من خیلی وقته که بعد از اجابت مزاج شلنگ اب گرمو به داخل مقعد می گیرم تا کاملا مجرای دفع پاک بشه آیا این کار درست هستش ؟ دوم اینکه در اطراف مقعد یه زائده کوچک هستش که نه درد داردم و نه خارش ولی گاهی اوقات که یبوست شدید باشه زائده متورم و بزرگ میشه و بعد از مدتی به حالت اول برمیگرده . ممنون از راهنماییتون

  • clinic گفت:

   با سلام به شرطی که سر شیلنگ با مقعد تماس نداشته باشد، مشکلی ندارد. زائده مقعدی میتواند مربوط به شقاق مقعدی یا فیشر بوده و لازم است برای تشخیص قطعی معاینه بالینی شوید. این احتمال وجود دارد که زائده نیاز به جراحی برداشت سرپایی داشته باشد که با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدن بستری شدن در بیمارستان انجام خواهد شد.

 • حسام گفت:

  باسلام مجدد آقاي دكتر،خواستم بدونم آيا فيستولي كه درجواب فرمودين روي ظاهر مقعده؟چون ظاهر مقعدم طبيعي وسالمه.ازطرفي هم اين مشكل بو رو باادرار هم دارم.وقتي دستشويي ميرم بيش از حد معمول آدماي عادي آب مصرف ميكنم و خودمو بادست ميشورم اما اين بوي نامطبوعو-كم يا زياد-هميشه دارم!اوايل فكرميكردم شايدمشكل طرز شستشوي منه كه غلطه و باعث انتشار بو ميشه تاحدي كه هواي اطرافم هم تاچندمتري كاملا بو وحشتناك فاضلاب مانندي رو ميگيره.ولي وقتي جاهاي مختلف خوندم شستن ظاهرمقعدكافيه فهميدم قضيه نوع طهارت گيري من نيست.ممكنه مشكل پوستي-باكتري يا قارچي-باشه؟ببخشيدطولاني شد خواهش ميكنم دقيق جوابمو بدين،اين مشكل زندگيمو فلج كرده.

  • clinic گفت:

   با سلام بهتر است برای معاینه و بررسی بیشتر حضوری مراجعه کنید، ممکن است در مراحل ابتدایی ابتلا به فیستول بوده و هنوز تغییری در ظاهر باسن و اطراف مقعد ایجاد نشده باشد، بدون معاینه امکان تشخیص یا راهنمایی بیشتر وجود ندارد. ممکن است دچار یبوست بوده و نشت مدفوع داشته باشید. بهتر است روزی چند بار دفع مدفوع داشته باشید تا قسمت انتهایی روده و مقعد همیشه تخلیه باشد و اگر مشکل مربوط به یبوست باشد، برطرف خواهد شد.

 • حسام گفت:

  سلام دكترجان من يه مشكلي دارم كه از گفتنشم خجالت ميكشم اونم اينكه هميشه ازم بوي مدفوع مياد!از وقتي يادمه تاالان كه۲۷سالمه.بااينكه خيلي بهداشتو رعايت ميكنم و حتي بعد طهارت باآب با صابون هم سطح مقعدو ميشورم بازم بوي بد مدفوع پابرجاعه!جوري هستش كه اگه داخل مقعدو بافشارآب تنقيه نكنم بو با شدت بيشتري هستش.گاهي بعد دفع گاز دست ميزنم به مقعدم بو مدفوع ميده!بتازگي هموروييد و شقاقم داشتم كه خودبخود تاحدي حل شد.الان دوتا زايده گوشتي اندازه عدس از مقعدم بيرون زده.اما هيچكدوم اندازه بو بدي كه ازم مياد اذيتم نميكنه واقعا مستاصل شدم مشكلم چيه و چاره اي براش هست؟

  • clinic گفت:

   با سلام ممکن است به سبب ابتلا به یبوست دارای درجاتی از نشت مدفوع باشید که منجر به بو گرفتن ناحیه مقعد می‌شود، لازم است تا برای درمان بیماری هموروئید و فیشر خود مراجعه نموده و به صورت اساسی درمان شوید، زیرا بدون درمان بیماری با علایم شدیدتر عود خواهد کرد. احتمالاً برای برداشت زائده موجود نیاز به جراحی خواهید داشت که البته با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد. از طرفی ناحیه مقعد از نظر وجود بیماری دیگر فیستول مقعدی نیز بررسی خواهد شد.

 • ستاره گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من یک سال و نیم میشه که واسه مدفوع کردن مشکل دارم و یبوستم دارم بعضی مواقع هم دفع مدفوعم همراه با خونریزیه و حتی قسمت مقعدم بعد از مدفوع تا چند ساعتی به طور غیر عادی بزرگ میشه و بعد کم کم به حالت عادی برمیگرده
  البته یه برآمدگی کوچیکم داره که از بین نمی ره
  الان هم تازگیا دچار یه درد شدم که قسمت مقعدم یهو درد میکنه و دردش یهو میگیره و تیر میکشه و بعد میزنه به ناحیه زیر نافم و شکمم

  • clinic گفت:

   با سلام وجود خون در مدفوع به همراه درد و ادم مقعدی می‌تواند نشانه بیماری مقعدی هموروئید باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم بررسی ناحیه مقعد و معاینه بالینی است. بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص قطعی و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. در صورت مراجعه فوری در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری می‌توانید از فرصت طلایی بهره بردن و نتیجه مطلوب گرفتن از درمان دارویی بهره ببرید.

 • به مریم گفت:

  با عرض معذرت مدفوع من بخوبی خارج نمیشود من از شلنگ اب با فشار کم استفاده میکنم هیچ احساس اجابت ندارم وقتی دستشویی میروم با این روش خالی میکنم و میبینم پر است ممنون میشم بگین اینکار خطر دارد چه کنم با تشکر از شما

  • clinic گفت:

   برای دفع ناکامل و مشکل دفع خود باید ی فکر اساسی بکنید، بنابراین لازم است مراجعه کرده و معاینه و درمان شوید. در صورت استفاده از آب با دما و فشار ملایم به شرطی که سر شیلنگ با مقعد و پوست برخورد نکند، مشکلی ندارد.

 • محمدحسین گفت:

  سلام پسرم ۲ ماهشه آنوس بسته بوده کلستومی کرده تو عکس رنگی که انجام داده ساکروم کوتاه وتوجواب پاتولوژی گفته نمونه فاقد سلول گانگلیون .عوارض داره یعنی دچار بی اختیاری مدفوع میشه .باعمل باز کردن مقعد خوب میشه؟ ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام بله با عمل باز نمودن مقعد بهبود خواهد یافت و ابتلا به بی اختیاری مدفوع به عمل جراحی و کیفیت و مؤفقیت آن بستگی دارد.

 • احسان گفت:

  با سلام.
  برادرم طی یک تصادف خیلی سنگین دچار از بین رفتن دریچه مقعد و پارگی شدید ناحیه آنال شده و الان نزدیک شش ماه است که کلستومی به برادرم متصل است و چند بار اقدام به عمل برای بستن اولئوستومی کردیم ولی پزشک جراح هیچ امیدواری ای به ما نداده است و گفته ک باید طی مدت طولانی در چنین شرایطی قرار گیرد.
  حال سؤال بنده از شما این است که آیا این عضله ممکن است که خود ترمیم شود یا نه؟ و اینکه میتواند به حالت اولیه باز گردد؟

  • clinic گفت:

   با سلام نیاز به جراحی دارد ولی اینکه چه قدر آسیب بافتی و عصبی عمیق بوده باشد طی گذر زمان مشخص میشود، باید صبور باشید و به خدا توکل کنید.

 • ماری گفت:

  من دو روزه ک عمل آنال انجام دادم میخوام بدونم کی مدفوع میکنم؟؟؟؟خیلی میترسم ،لطفا جواب بدید

  • clinic گفت:

   با سلام مواد غذایی ملین و مایعات فراوان مصرف کنید طی دو روز پس از عمل جراحی باید عمل دفع مدفوع داشته باشید، در غیر این صورت باید نزد پزشک خود مراجعه نمایید تا تحویز دارو یا تحریک انگشتی یا انما شرایط دفع مدفوع را برای شما فرآهم نماید. به خاطر ترس از درد سعی نکنید تا مدفوع خود را نگه دارید زیرا با بروز یبوست عمل دفع سخت خواهد شد.

 • ملک گفت:

  یک ماه پیش در روی مقعدم زائده ای پدید آمد که در ابتدا با خونریزی همراه بود.پس از چند روز خونریزی تمام شد ولی زائده باقی مانده است.

  • clinic گفت:

   با سلام به احتمال فراوان دچار یک بیماری مقعدی به نام هموروئید یا شقاق مقعدی شده‌اید که اگر به درمان خود توجه نکنید به زودی دچار علایم شدیدتری از بیماری و آسیب بافتی بیشتر ناشی از بیماری خواهید شد که درمان را کمی مشکل تر و مستلزم صرف وقت و هزینه بیشتر می‌کند. پس پیش از بروز عوارض دیگر برای تشخیص و درمان لازم مراجعه نمایید.

 • علی گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر من چهار ساله که هروقت به دست شویی میروم بعد از دفع مدفوع شلنگ آب داغ را درسوراخ خود فرو میکنم و بعد خارج خیلی نگرانم آقای دکتر خطری داره؟

  • clinic گفت:

   با سلام از فرو کردن هر جسمی درون مقعد خود خودداری کنید. درجه حرارت بالای آب و همچنین جسم سخت باعث آسیب دیواره کانال مقعد و بروز بیماری‌های مقعدی در شما خواهد شد. از طرفی سر شیلنگ حاوی باکتری‌های فراوان است که احتمال عفونت را در شما بالا می‌برد. در صورت عادت کردن به این کار برای شست و شو ناحیه از آب ولرم و فشار ملایم و بدون تماس شیلنگ با مقعد محل را بعد از اجابت مزاج تمیز کنید.

 • رضا گفت:

  سلام خسته نباشید من۴ پنج ماه بیش احساس سنگینی معده وباد شکم شدم رفتم دکتر یه سری دارو داد یکی دوهفتگی خوب شدمبعد سرما خوردم باز همون جوری شدم دومرتبهرفتم دکتر ازمایش خونویه سری ازمایش دیگه دادموکلونوسکوبیهم رفتمگفتن معدت زخم شدهولی من احساس نمکنم زخم باشه فکر میکنم عفئنتی چیزی باشه که هر موقع سرما میخورم احساس تنگی نفس تو قفسه سینم میکنم الان موقع یک هفته است که سوزش در مقعد دارم شدیدواحساس میکنک یه چیزسفت زیر پوست مقعدهفکر میکنم عوارض قرصا باشه الان نهمعده خوب شده اینم اضافه شده نمیدونم چکار کنکم پاک نا امید شدم از این دکتر به اون دکتر لطفا راهنماییم کنید با تشکر.

  • clinic گفت:

   با سلام مشکل فعلی شما مربوط به یک بیماری مقعدی و به احتمال فراوان شقاق مقعدی است که درمان آن ارتباطی به مشکل زخم معده شما ندارد. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری فعلی و تشدید آسیب بافتی برای درمان لازم مراجعه کنید. مراجعه فوری و در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری شانس نتیجه گرفتن از درمان دارویی را بالا می‌برد. برای مشکل معده خود نیز باید تحت بررسی بیشتر قرار بگیرید تا درمان مناسب تجویز شود.

 • اسلامی گفت:

  با سلام اگ تو قسمت مخرج يه تورم طولي باشه ولي هـيچ عارضه اي نداشته باشه ميتونه نگران كننده باشه؟

  • clinic گفت:

   با سلام بله می‌تواند نشانه یک بیماری بوده که به مرور با پیشرفت بیماری علایم آزار دهنده دیگر خود را بروز خواهد داد، پس بهتر است بیماری خود را جدی گرفته و پیش از پیشرفت آسیب و وخیم شدن بیماری برای اقدام درمانی لازم مراجعه حضوری نمایید.

 • مجید گفت:

  دفع مدفوع به کندی انجام شده در بعضی مواقع ترشحات خلط مانند دیده میشود احساس خشکی میشود با انگشت نیاز است به خروج مدفوع کمک کرد.با ریختن آب گرم دفع بهتر صورت میپذیرد آیا دکمه است یا سرطان؟

  • clinic گفت:

   با سلام مبتلا به بیماری یبوست شدید هستید که اگر به درمان و کنترل آن توجه نکنید. دیر یا زود دچار عوارض دیگر مقعدی مانند ابتلا به انواع بیماری‌های هموروئید یا شقاق مقعدی خواهید شد، بنابراین پیش از بروز عارضه با تغیراتتی در سبک زندگی و رژیم غذایی با مصرف فیبر و مایعات فراوان، خودداری از به تأثیر انداختن عمل دفع مدفوع، ورزش منظم و فعالیت بدنی در جهت کنترل مشکل خود بکوشید. در صورت نتیجه بخش نبودن برای بررسی بیشتر و دریافت دارو مراجعه کنید. این علایم به تنهایی نشانه سرطان نیستند.

 • محمد رضا گفت:

  سلام دکتر عزیز … بنده آقا هستم ۲۸ سالمه .. چندین ساله مشکل روده منو آزار میده .. تا پارسال هر روز اسهال و دلپیچه و ترش معده و درد معده داشتم .. چندین بار به پزشک مراجعه کردم که بدون آزمایش بهم گفتند شما ibs دارید …. هر دفعه بهم دارو میدادند و به محض اینکه داروها تموم میشد روز از تو روزی از نو … نمیدونم چرا یک دفعه اسهالم به طور کامل قطع شده و از اون روز به بعد من یبوست شدم و به سختی مدفوع میکنم و هر روز تا چشم هامو ک باز میکنم با دلپیچه روزم و شروع میکنم و تا چن بار دستشویی نرم دلپیچه من قطع نمیشه و به سختی میتونم دستشویی کنم خواهش میکنم راهنمایی ام کنید … در حال حاضر تحت درمان اضطراب و وسواس فکری با داروهای دکسپین و لاموتریژین هستم . به نظر شما آیا لازمه که یک کلونوسکوپی یا هر تست دیگه ای بدم یا نه ؟؟.. سپاسگذارم

  • clinic گفت:

   با سلام با توجه به علایمتان به احتمال فراوان دچار سندرم روده تحریک پذیر هستید که اگر به موقع درمان نکنید به سبب اسهال و یبوست مکرر و شدید دچار یک عارضه‌ی مقعدی خواهید شد. با کمی دقت در ررژیم غذایی خود و کنترل استرس و تنش خود با ورزش می‌توانید بسیاری از علایم بیماری را محدود کنید. مواد غذایی خام و پخته را جدا مصرف کنید. حجم وعده غذایی را کاهش و دفعات آن را افزایش دهید. آب را جرعه جرعه بنوشید. از مصرف مواد غذایی نفاخ، تند و نوشیدنی کافئینی و گازدار بپرهیزید. اگر راهکارها مؤثر نبود برای تست تکمیلی و بررسی بیشتر مراجعه کنید.

 • هانیه گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید از وسط معقدم یک گوشته کوچولو در اومد مشکل چیه؟چکارکنم؟ دلیل در اومدن گوشته ی کوچولو چیه؟ا

  • clinic گفت:

   با سلام بیرون زدگی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری ویروسی و حتی پرولاپس مقعد باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی ناحیه و مشاهده زائده است. بهتر است پیش از گسترش آن و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی برای بررسی و درمان لازم مراجعه نمایید. با به تأخیر انداختن روند درمانی باعث مشکل شدن درمان خود خواهید شد.

 • محبوبه گفت:

  با سلام تقریبا سه ماهه زایده گوشتی همراه با خارش در اطراف مقعد ایجاد شده و بیشتر وقتها یبوست دارم آدر ابتدا یکی بود ولی به تازگی داره دوتا میشه. آیا درمان داره آقای دکتر؟

  • clinic گفت:

   با سلام بهتر است بیش از این روند درمانی خود را به تأخیر نیندازید و برای تشخیص نوع زائده و درمان لازم آن مراجعه کنید، ممکن است زائده مربوط به یک بیماری مقعدی و یا یک بیماری عفونی، ویروسی منتقله از راه جنسی باشد که بدون معاینه آن نمی‌توان اظهار نظر قطعی نمود. با به تأخیر انداختن روند درمانی باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر خواهید شد که فقط روند درمان را مشکل می‌کند.

 • نوری گفت:

  با سلام من پسرم از ٣ سالگي يبوست داشت كه با مراجعه به دكتر شربت پارافين مصرف ميكنه و تا الان هم ادامه داره الان مدت ٦ماه است كه متوجه شديم موقع دفع روده اش به اندازه يكي دو سانت بيرون مي ايد و يك برامدگي در دهانه مقعد ايجاد شده كه بعد از دفع خودبخود از بين ميرود چون از تهران دور هستيم اگه راهنمايي كنيد ممنون ميشم

  • clinic گفت:

   با سلام عدم کنترل به موقع بیماری یبوست فرزندتان، او را مستعد ابتلا به یک بیماری مقعدی نموده که با کنترل یبوست و تجویز داروهای آنتی هموروئید می توان امیدوار بود که مشکل ایجاد شده برطرف شود. با افزایش مایعات و مواد غذایی پر فیبر فرزندتان و تشویق او به رفتن به دستشویی پس از هر وعده غذایی و خودداری از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع می‌توانید مشکل ایجاد شده را برطرف نمایید.

 • مهدی گفت:

  سلام آقای دکترخسته نباشیدمن پسری هستم ۱۸ساله که درناحیه مقعدم یه نمیدونم جوشه یایه تورمه که دراومده سفت هم است آیامشکل خاصی داره؟!خواهش میکنم زودجواب بدهید!

  • clinic گفت:

   با سلام زائده و برآمدگی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مختص ناحیه مقعد مانند شقاق مقعدی یا هموروئید باشد یا عفونی و ویروسی باشد، بنابراین بدون مشاهده و معاینه بالینی نمی‌توان اظهار نظر قطعی نمود. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر و سخت شدن روند درمان برای بررسی مشکل خود مراجعه کنید.

 • سارا گفت:

  سلام من دچاره يبوست شديد شدم و گوشت اضافه در ناحيه بيروني مقعد زده است همراه با خونريزي و درد زياد .من چندين بار سكس از پشت داشتم و دارم من از جراحي ميترسم ايا راه ديگري وجود دارد ؟

  • clinic گفت:

   با سلام عدم توجه به درمان یبوست از یک سو و رفتارهای پر خطری چون روابط جنسی مقعدی از سوی دیگر شما را دچار بیماری مقعدی و به احتمال فراوان هموروئید نموده است که عدم توجه به درمان آن نیز باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر و سخت شدن روند درمانی و نیاز به جراحی خواهد شد. اگر در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری مراجعه کنید ممکن است از درمان دارویی به تنهایی نتیجه بگیرید. ولی درمان کامل بیماری‌های مقعدی مستلزم همکاری خود بیمار در جهت دوری از عوامل مستعد کننده عود بیماری است، در غیر این صورت جراحی هم نتیجه بخش نخواهد بود و بیماری عود می‌کند. نگران جراحی نباشید، در صورت نیاز به آن با روش لیزری بدون درد و خونریزی و سایر عوارض روشهای جراحی سنتی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی درمان شده و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

 • الهام گفت:

  من عادت به تنقیه با اب ازطریق شیلنگ توالت کرده ام ایا ضرری دارد لطفا راهنماییم کنید ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام به شرطی که شیلنگ را با مقعد تماس ندهید تا آلودگی آن به مقعد منتقل شود و همچنین رعایت دمای آب ولرم اشکالی ندارد.

 • الهام گفت:

  سلام دکترمشکل من بزرگی باسن است که بصورت غیرطبیعی نسبت به بقیه اعضای بدنم بزرگترشده تاسن دوازده سالگی نرمال بوداماازاون به بعدبزرگ شدخواستم ببینم دلیلش چیست ایاراه درمانی داردمتشکرم

  • clinic گفت:

   با سلام از ین بلوغ به بعد به سبب تغییرات هورمونی بدن، چاقی و اضافه وزن افراد به صورت چربی در نواحی شکم و باسن جمع شده و باعث بزرگی بیش از حد این نواحی نسبت سایر قسمت های بدن خواهد شد. ابتدا پیشنهاد می‌شود با ورزش مخصوص باسن و رژیم غذایی مناسل در جهت کاهش وزن و رفع چربی اضافه این ناحیه بکوشید، در صورت نتیجه بخش نبودن با توجه به سنتان و رسیدن به یک وزن ثابت، جراحی زیبایی کوچک کننده باسن که در آن چربی اضافی برداشته خواهد شد پیشنهاد می‌شود.

 • محمد گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۲ سالمه و خیلی وقته از وجود یک زایده در ناحیه مقعد رنج میبرم
  عمل دفع برام سخته و گاهی خونریزی هم دارم
  میخاستم بدونم این همون بواسیر خارجیه یا نه؟ اگه هست درمانش چه جوریه؟
  خواهش میکنم جواب سوالمو برام بفرستین

  • clinic گفت:

   با سلام بله با توجه به دفع مدغوع مشکلی که دارید احتمال ابتلا به هموروئید خارجی و حتی فیشر مزمن مطرح است که تشخیص قطعی و دقیق آن مستلزم معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب دیده است. در صورت تأیید بیماری هموروئید یا فیشر بسته به مرحله بیماری درمان دارویی یا غیر دارویی مانند روش های کم تهاجمی و جراحی توصیه می‌شود، مهم ترین اقدام فعلی برای شکا مراجعه فوری در جهت تشخیص به موقع آن و پیشگیری از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر است تا روند درمانی کم هزینه و آسانتری را در پیش داشته باشید.

 • بهزاد گفت:

  سلام آقای دکتر….مشکل من اینه که بوی مدفوع خودم رو حس می کنم….بوی شدید و زننده که حتی کسایی که توی اتاق هستند هم حس می کنند…خارج شدن این بو رو نمیفهمم و بی ارادیه….انگار یه تیکه مدفوع توی اتاقه….از لحاظ روحی منو دیوونه کرده…این مشکل از خیلی وقت پیش با من بود….ولی این بو رو به خودم نسبت نمی دادم و فکر می کردم از یه جای دیگست…که به مرور زمان با گوشه وکنایه دیگران فهمیدم مشکل از خودمه..
  خواهش می کنم منو راهنمایی کنید ….از لحاظ روحی توی شرایط خوبی نیستم…..

  • clinic گفت:

   با سلام عدم کنترل دفع گاز و بوی روده می‌تواند به سبب ابتلا به درجاتی از بیماری افتادگی دریچه عضلانی مقعد یا سایر بیماری‌های مربوط به این ناحیه ایجاد شود که بدون معاینه و بررسی ناحیه مقعد شما نمی‌توان نظر قطعی داد. بنابراین پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر برای درمان خود مراجعه نمایید.

 • علیرضا گفت:

  با سلام من مدتي است كه پوست اطراف معقدم حالت عرق سوز پيدا كرده بخصوص پس از دفع مدفوع چه بايد بكنم با تشكر

  • clinic گفت:

   با سلام عدم رعایت بهداشت فردی صحیح و سبک زندگی غلط باعث ایجاد این مشکل و تشدید آن خواهد شد. از پوشیدن لباس تنگ خودداری کنید، حتماً لباس زیر نخی بپوشید. از نشستن طولانی مدت بپرهیزید و لباس زیر خود را روزانه عوض کنید. اگر اضافه وزن دارید با تغذیه مناسب و ورزش خود را به وزن ایده آل برسانید، پس از دستشویی خود را شسته و با گذاشتن و برداشتن دستمال روی قسمت مقعد آن را به آرامی خشک کنید. در صورت مؤثر نبودن این راهکارها برای دریافت پماد موضعی مراجعه کنید.

 • ستاره گفت:

  سلام آقاي دكتر خواهش مي كنم
  لطفا من و راهنمايي كنيد
  به كمك و راهنمايي شما نياز دارم

  من دختر ۲۲ ساله هستم ۵سال پيش رابطه داشتم به علت بي اطلاعي و سن كم،گول خوردن ،ساده بودن……
  از ناحيه مقعد والان احساس مي كنم دچار بي اختياري بو مدفوع شدم،و شل شدن عضلات اين ناحيه شده و مدت هاست از اين اتفاق پشيمونم
  به غير از عذاب وجدان چيزي واسم نمونده الان نمي تونم ازدواج كنم به اين دليل،اگه معاينه شم توسط پزشكي قانوني…….،
  آيا درماني و دارويي به غير جراحي و به صورت موضعي كه به سفت شدن عضلات اين ناحيه و بيرون زدگيش هست؟؟خواهش مي كنم لطفا من زودتر راهنمايي كنيد
  منتظر پاسختون هستم
  واسه من امكان مراجعه به مطب و يا جراحي وجود نداره
  خواهش مي كنم يه داررويي به من معرفي كنيد

  • clinic گفت:

   با سلام روابط جنسی مقعدی خشن باعث آسیب بافتی و عصبی شدید به ناحیه مقعد شما شده که توانایی کنترل عضلانی ناحیه را تحت تاثیر قرار داده و احتمالاً منجر به بیماری هموروئید نیز شده است، وقت درمان لازم تجویز خواهد شد تا صحت این نظریه‌ها طی معاینه بالینی بررسی و تأیید گردد. بنابراین حتماً بیش از بروز عوارض ناگوار دیگر باید مراجعه کنید، با انجام ورزش مخصوص کف لگن و فیزیوتراپی ممکن است بهتر شده و بهبود یابید، برای اتفاقی که در گذشته برای شما رخ داده و اثر روحی آن حتماً به یک مشاور مراجعه کنید تا بهتر شما را راهنمایی کرده و کمک کند.

 • کتایون گفت:

  چندسال است که درقسمت مقعد خارش دارم و یکبارهم دکتررفته ام پمادهایی دادند ولی هم چنان مشکل دارم درسمت چپ مقعد گوشت اضافه هم وجوددارد .

  • clinic گفت:

   با سلام یک بار مراجعه به پزشک برای درمان برخی از بیماریها از جمله انواع بیماری مقعدی کافی نبوده و بایستی درمان خود را تا زمان بهبودی کامل پیگیری کنید، خارش مقعدی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد ولی با توجه به ضایعه ایجاد شده احتمال هموروئید بیشتر است، باید تحت معاینه دیگری بررسی مجدد شوید تا شدت پیشرفت بیماری مشخص شده و اقدام درمانی لازم تجویز گردد. برای رفع ضایعه ایجاد شده نیز می‌توانید تحت یک جراحی سرپایی لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی‌هوشی عمومی و حتی بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و در مدت کوتاهی بهبود یابید.

 • عباس گفت:

  با سلام
  من در قسمت انتهای مقعدم در هنگام اجابت مزاج متوجه شدم یک بر امدگی کوچکی است و بدون خونریزی و درد بسیار که این اتفاق فقط در فصلهای سرد سال اتفاق می افتد و بعد از بین می رود ولی جدیدا حدود ٢٠روزی است که نمایان شده
  از کرم انتی همورویید استفاده کردم خوب شد ولی دوباره به حالت اول برگشته لطفا راهنایی فرمایید
  با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز، از خوددرمانی به صورت جدی بپرهیزید. با استفاده نادرست و حتی غیر ضروری برخی داروها باعث حساسیت یا مقاومت دارویی در خود می‌شوید. بیماری‌های مقعدی بسیاری با بروز ضایعه همراه هستند که لزوماً بدون معاینه نمی‌توان تشخیص نهایی هموروئید برای آن داد، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای بررسی و درمان خود مراجعه نمایید. به تعویق انداختن مراجعه حضوری ممکن است شانس پاسخ گرفتن از درمان دارویی را از بین برده و نیاز به استفاده از روش های غیر دارویی را ضروری کند.

 • محسن گفت:

  مدت ۱۵ روز است که از ناحیه مقعد دچار درد شد شدهام که این مورد پس از سرما خوردگی و مصرف آموکسی کلاو و اسهال شدن به وجود آمد که در ابتدا با خونریزی همراه بود و پس از مصرف پماد ام جی آنتی هیموروئید خونریزی متوقف و در حال حاضر با درد شد در هنگان نشستن و در بعضی مواقع به صورت ناخوداگاه دچار هستم و همچنین در هنگام دفع مدفوع با سوزش شدید مقعد روبرو می شوم.

  • clinic گفت:

   با سلام ابتلا به اسهال شدید باعث آسیب بافتی ناحیه مقعد و احتمالاً یک بیماری مقعدی به نام شقاق در شما شده است که در صورت مراجعه فوری در مرحله حاد بیماری می‌توانید با صرف وقت و هزینه کمتری و بدون اقدام تهاجمی درمان شوید. در غیر این صورت بیماری وارد فاز مزمن خود شده و درمان مشکل می‌شود. از طرفی باید مراقب باشید تا دوباره دچار اسهال یا یبوست شدید نشوید.

 • الهام گفت:

  سلام. اقای دکتر من نزدیک یک ماه است که در اطراف معقدم یک توروم کوچک(مثل تاول) همرنگ پوست بدنم بدون درد وبدون خارش وسوزش مشاهده کردم وقتی هم بهش دست میزنم انگار که محو میشود. علت ان چیست؟ درمانش چیست؟خیلی ممنون میشم ازاینکه وقت گذاشتید.

  • clinic گفت:

   با سلام ممکن است دچار درجاتی از بیماری هموروئید شده باشید که مراحل اولیه بیماری را سپری می‌کند، البته تشخیص قطعی آن ملزم مشاهده و معاینه بالینی است. در صورت مراجعه فوری و پیش از بروز علایم دیگر ممکن است با چند درمان دارویی بهبود یابید. البته باید بیماری شما علت یابی شود تا بتوان از عود مجدد بیماری پیشگیری نمود.

 • محمد گفت:

  یک جوش مانند چرکی در ناحیه معقد که پرو خالی میشود و درد ناک است

  • clinic گفت:

   با سلام احتمال آبسه مقعدی در این ناحیه وجود دارد. بهتر است هر چه سریع‌تر برای درمان مشکل خود مراجعه کنید. در صورت عدم درمان به موقع آبسه مقعدی باعث وخیم شدن بیماری و بروز یک عارضه پر مخاطره به نام فیستول مقعدی خواهد شد که تنها راه درمان آن جراحی است.

 • کریمی گفت:

  با سلام چند وقته که فرزندم در ناحیه معقد دچار بیرون زذگی بافتی بر اثر یبوست شده البته لاکسی ژل مصرف کرده ولی بهبودی کامل نداشته با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام مادر یا پدر عزیز، به رژیم غذایی فرزندتان بیشتر از قبل دقت کنید. نباید برای رفع یبوست فرزندتان او را وابسته دارو نکنید، او را به دفع مدفوع پس از هر وعده غذایی تشویق کنید. با تعیین جایزه او را به پاسخ دادن سریع به احساس اجابت مزاج آموزش دهید و به مصرف فراوان مایعات و میوه و سبزیجات در هر وعده و میان وعده تشویق کنید. با بهبود یبوست ضایعه ایجاد شده نیز بهتر خواهد شد.

 • فاطمه گفت:

  سلام،من در بارداری متوجه شدم که اطراف مقعدم کمی متورم شده احتمال دادم موقتی باشه ولی بعداز بارداری هنوز هم به همون شکل هست البته خیلی کوچیکه واصلا اذیت نمیکنه ولی خوب خودم دوست ندارم خواستم ببینم میشه با دارو از بینش برد یا باید عمل کنم ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام ابتدا باید علت به وجود آورنده آن مشخص و رفع گردد تا بیماری مجدداً عود نکند. سپس برای از بین بردن ضایعه اگر دائمی باشد نیاز به جراحی خواهید داشت ولی نگران جراحی آن نباشید زیرا به صورت سرپایی و با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان انجام خواهد شد و از روز بعد عمل امکان آغاز کار و فعالیت روزمره فرآهم خواهد بود. نیازی به استراحت طولانی مدت نخواهید داشت.

 • زهره گفت:

  با عرض سلام .دكتر من خجالت مي كشم كه مطب دكتر برم و مشكلم را بگم حدود يك ماهي ميشه كه من وقتي كه مي خوام به دستشويي براي اجابت مزاجم برم اگر يك كم تعلل كنم يك كم شورتم خيس ميشه انگار يك كم از آب مدفوعم روي شورتم مي ريزه و اين مسئله ناراحتم مي كنه نمي دونم علتش چيه اگه لطف كنيد و به من بگيد مشكلم چيه ممنون ميشم

  • clinic گفت:

   با سلام احتمال دارد که دچار درجاتی از بی اختیاری مقعدی شده باشید که میزان و علت آن پس از بررسی تشخیصی و انجام تست عملکرد انقباضی عضلات مقعد مشخص می‌شود. عدم مراجعه به موقع ممکن است باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم دیگر خواهد شد و روند درمانی را مشکل می‌کند. با فیزیوتراپی و انجام ورزشهای مخصوص کف لگن در همین مراحل ابتدایی مشکل می‌توانید سلامت خود را بازیابید.

 • آنا گفت:

  سلام من مدتهاست در دفع مدفوع مشکل دارم تاکنون هم به پزشک مراجعه نکرده ام.چندبار که مجبورشده ام انگشت خود رابرای بیرون آوردن مدفوع وارد مقعد کنم،احساس کردم ماهیچه داخل خیلی حجیم وگوشتی است؟آیا بیماری مقعدی دارم؟آیا این گوشت اضافیست؟خواهش میکنم راهنمایی کنید.مچکرم

  • clinic گفت:

   با سلام ابتلا به بیماری یبوست در طولانی مدت افراد را دچار یک عارضه و بیماری مقعدی دیگر مانند هموروئید یا شقاق مقعدی خواهد کرد. بنابراین باید این مشکل را جدی گرفته و برای درمان آن تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی روزانه خود ایجاد کنید. مصرف مایعات را به بیش از هشت لیوان روزانه افزایش داده و مصرف میوه و سبزیجات تازه را در هر وعده و میان وعده غذایی افزوده کنید. از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به احساس دفع مدفوع خود سریع پاسخ دهید و بلافاصله خود را به دستشویی برسانید. ورزش کنید و تحرک داشته باشید. برای بررسی آسیب مقعدی احتمالی و بروز عارضه نیز باید مورد معاینه بالینی قرار بگیرید.

 • مریم گفت:

  سلام خارج از مقعدم ی چیز هس ک کوشتی و نرمه قبلا مثل ی برامدگی بود ولی بعد یکم بیرون تر اومد و الان اندازه ی نخود هس درد نداره اصلا فقط ۲ بار موقع دفع مدفوع خون اومد و مدت هاس ک دیگ خونریزی ندارم ولی این هست بیشتر وقت ها هم نیستش یعنی میره تو مقعد ! میشه بگید مشکل من چیه و باید چیکار کنم ؟؟

  • clinic گفت:

   با سلام به احتمال فراوان دچار یک عارضه مقعدی به نام هموروئید درجه دو شده‌اید که اگر فوری جهت درمان آن مراجعه نکنید، شانس نتیجه بخش بودن درمان دارویی را از دست داده و به احتمال فراوان برای برداشت ضایعه نیاز به جراحی پیدا خواهید کرد. در کنار درمان بابد علت ابتلا به آن را پیدا کرده و از آن دوری کنید تا دچار عود بیماری نشوید.

 • علی گفت:

  کنار مقعد احساس وجود برامدگی دارم که حالت جوش مانند داره وگاهی اوقات متورم ميشه و بادرد همراهه که با خروج چرک و خون از التهابش کاسته ميشه،تقریبا یک هفته خوبه ولی باز همون حالت تکرار ميشه،حدود یکساله که این حالت داره ولی چون احساس خوبی نسبت به عملش ندارم ترجیح دادم تحملش کنم،ولی درد خیلی کهنه ای شده و باید یک فکری به حالش کرد، از شما راهنمایی میخوام. باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام به احتمال فراوان با توجه به توضیحاتتون دچار آبسه مقعدی شده‌اید که در صورت عدم درمان به موقع آن دچار آسیب بافتی شدیدتر و بروز یک بیماری پر مخاطره دیگری به نام فیستول مقعدی خواهید شد. نگران جراحی آن نباشید زیرا عمل تخلیه آن به سادگی قابل انجام است.

 • مونا گفت:

  سلام مدتی است که در مقهد خود احساس خارش می کنم که بعضی اوقات با ترشح مایع بد بویی می باشد

  • clinic گفت:

   با سلام این احتمال وجود دارد که دچار آبسه یا فیستول مقعدی شده باشید. ممکن است افتراق و تشخیص نهایی آن نیاز به معاینات بالینی و حتی ام آر آی داشته باشید. بهتر است این بیماری را جدی گرفته و قبل از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر برای درمان خود مراجعه نمایید. پیشرفت بیماری روند درمانی را مشکل خواهد کرد.

 • شیوا گفت:

  با سلام مدت ۶ ماه خارش معقد دارم اویل کمتر الان بیشتر پزشک عمومی هیدروکورتیزون و زینک اکساید داد یک هفته زدم خوب بود قطع کردم بدتر شده و علاوه برخارش سوزش هم ایجاد شده و ملتهب شده آیا باید به متخصص پوست مراجعه کنم یا بیام پیش آقای دکتر؟

  • clinic گفت:

   با سلام خارش مقعدی می‌تواند نشانه‌ای از انپاع بیماری مقعدی، گوارشی، انگلی و حتی پوستی باشد که باید از همه لحاظ بررسی گردید تا نتیجه نهایی و علت اصلی مشخص گردد. با توجه به احتمال بیشتر وجود یک بیماری مقعدی ابتدا نزد متخصص گوارش مراجعه کنید.

 • نیلوفر گفت:

  سلام. من ۱ سال و نیم پیش عمل سینوس بسته کردم و دکترم اندازه ی یک نخود زخمم رو باز گذاشته تا ترشحات بیرون بریزه. خدشون میگفتن که این ترشحات ۶ ماه بیشتر طول نمیکشه و زخمت بسته میشه ولی من هنوزم این زخم بازو دارم و بعضی وقت ها هم ترشح دارم. باید چیکار کنم دکتر؟؟

  • clinic گفت:

   با سلام به احتمال فراوان نتیجه جراحی قابل قبول نبوده و ممکن است دچار درجاتی از عود بیماری شده باشید. باید دوباره مورد معاینه و بررسی دقیق قرار بگیرید ممکن است نیاز به جراحی دوم داشته باشید.

 • نسیبه گفت:

  چندهفته ای میشه احساس دردتو ناحیه مقعد دارم چند روزیم هست دفع همراه خونریزی وسوزش

  • clinic گفت:

   با سلام درد و خونریزی مقعدی دو نشانه بارز بیماری هموروئید است که البته تشخیص قطعی آن پس از معاینات بالینی تأیید خواهد شد. مهمترین اقدام شما در این شرایط، مراجعه فوری جهت تشخیص و آغاز درمان لازم است. درمان به موقع و پیش از بروز آسیب بافتی شدیدتر و پیشرفت بیماری می‌تواند احتمال نتیجه بخش بودن درمان دارویی را افزایش دهد.

 • ریحانه گفت:

  با سلام و خسته نباشید . در ناحیه مقعد من به مدت ۲ هفته است که برجستگی به اندازه یک عدس ایجاد شده که نه درد دارد و نه خونریزی و بعضی وقتها با ریختن آبسرد حجمش کم میشود خیلی نگرانم و به دکتر خارجی مراجعه نکردم

  • clinic گفت:

   با سلام ممکن است دچار درجاتی از بیماری هموروئید شده باشید ولی بدون باید شما امکان اظهار نظر قطعی و تجویز دارو وجود ندارد. پیش از پیشرفت بیماری، بزرگ شدن ضایعه و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای آغاز درمان خود مراجعه کنید. با از دست دادن زمان، ممکن است روند درمان مشکل شود.

 • جمشید گفت:

  با سلام و عرض ادب من هنگام دفع در انتهای مقعدم یک توده کوچک بدون درد بعد از دفع برایم بوجود می آید . نه آزار دهنده است و نه درد آور ولی هنگام شستشو با دستم آنرا احساس می کنم لطفا راهنمایی فرمایید نیاز به درمان دارد ؟

  • clinic گفت:

   با سلام این ضایعه ایجاد شده نشانه وجود یک بیماری مقعدی و به احتمال زیاد درجاتی از بیماری هموروئید در شماست که عدم پیگیری و توجه به درمان آن باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده و در نهایت مراجعه اورژانسی شما خواهد شد. پس از تشخیص نوع و شدت آن درمان لازم تجویز خواهد شد. اگر ضایعه دائمی باشد ممکن است برای از بین بردن کامل آن به یک جراحی سرپایی لیزری آسان نیاز داشته باشید که بدون درد و خونریزی و عوارض سایر جراحی های سنتی انجام می‌شود.

 • میلاد گفت:

  با سلام جناب دکتر خسته نباشید؛ من از سربازی به این طرف(سال۸۸) تقریباً سالی دو سه مرتبه با سفتی که در اول مدفوع ایجاد میشه زخم و خونریزی دارم و از ناحیه مقعد تا یک هفته درد دارم.دکترم رفتم لگنو مسهل کننده و شربت استفاده کردم ولی هر چند وقت یه بار ایطوری میشم جناب دکتر خواهش دارم منو راهنمایی کنید.

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز، تا زمانی که مشکل یبوست خود را بر طرف نکنید. مجبورید با این مشکل دست و پنجه نرم کرده و هیچ وقت از آن رها نخواهید شد، حتی پس از عمل جراحی. از طرفی آگاه باشید که استفاده از داروهای شیمیایی مسهل موقتی بوده و در مصرف طولانی مدت باعث اثر عکس و وخیم شدن بیماری یبوست خواهد شد. پس خود را به مصرف دارو وابسته نکرده و با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و اصلاح الگوی رفتاری غلط و رژیم غذایی مناسب به بر طرف شدن مشکل خود کمک کنید. نوشیدن بیش از هشت لیوان آب روزانه برای شما ضروری است. مصرف میوه و سبزیجات تازه و مواد غذایی پر فیبر را فراموش نکنید و به احساس اجابت مزاج خود پاسخ سریع دهید و خود را بلافاصله به دستشویی برسانید، برای دفع مدفوع نیز زور نزنید. ورزش منظم داشته باشید و از زندگی ماشینی و کم تحرک فاصله بگیرید.

 • فاطمه گفت:

  آقای دکتر مادرم از دو روز پیش دچار گرفتگی مقعد شد به طوری که احساس خارج شدن می کند ولی خارج نمی شود و احساس درد زیادی دارد.دیشب رفتیم براش قرص مسهل هم گرفتیم که باعث شد اسهال شدید بگیرد و درد بیشتری داشته باشد.آلو بخارا و انجیرو کاهو هم خورده و حتی شیاف هم گذاشته اما کارساز نبوده.آقای دکتر خواهش می کنم راه حلی بگویید مادرم همین طور دارد درد می کشد.

  • clinic گفت:

   با سلام درد مقعدی ناشی از اسهال و یبوست مکرر می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی در مادرتان باشد تا طی معاینه بالینی و حتی در صورت نیاز انجام تست تشخیصی مانند کولونوسکوپی بررسی شده و درمان لازم با توجه به مرحله بیماری اعم از دارویی یا جراحی تجویز گردد. بهتر است به تغذیه مادرتان بیشتر توجه کنید تا مصرف مایعات و مواد غذایی پر فیبر روزانه داشته باشند. همچنین ایشان را به پیاده‌روی تشویق کنید تا دچار مشکلات اجابت مزاج و گوارشی نشوند.

 • سیما گفت:

  سلام .چندماهه ک یه برامدگی کوچیک در مقعدمن دیده میشه دردوخونریزی ندارم باید چیکارکنم لطفا کمک کنید

  • clinic گفت:

   با سلام برای از بین بردن ضایعه اگر دائمی باشد ممکن است نیاز به جراحی سرپایی لیزری پیدا کنید که بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت جراحی و برطرف می‌شود. برای جلوگیری از عود بیماری باید در کنار درمان آن، علت به وجود آورنده را نیز پیدا کرده و برطرف کنید.