درمان دارویی شقاق یا فیشر مقعد برای پیشگیری از تشدید علائم بیماری

درمان دارویی شقاق یا فیشر

هدف از درمان شقاق یا فیشر مقعد نه‌تنها از بین بردن زایده و ترک ایجاد شده است بلکه در صورت وجود علت زمینه‌ای برای بیماری فیشر مقعد در مواقعی که محل یا تعداد شکاف‌ها مشکوک است نیز باید شناسایی و درمان شود. درمان بیماری زمینه‌ای گوارشی می‌تواند با احتمال زیادی از عود و تکرار شقاق یا فیشر ناحیه‌ی مقعد جلوگیری کند. بیماری شقاق یا فیشر مقعد بسته به شدت آسیب وارده بر دیواره‌ی مخاطی مقعد و درجه‌ی پیشرفت آن به درون و اطراف مخاط می‌تواند با مراقبت‌های خانگی، انواع روش‌های دارویی و جراحی درمان شود.
البته باید درنظر داشت علت بیماری شقاق یا فیشر مقعد نیز در درمان آن بی‌تأثیر نخواهد بود زیرا یکی از راه‌های رایج درمان هر بیماری رفع علامتی نشانه‌های آزاردهنده‌ی آن است. مثلاً وقتی اسهال و یبوست مزمن باعث به وجود آمدن بیماری شقاق یا فیشر مقعد فرد شده است باید در کنار سایر درمان‌های در نظر گرفته شده، حتماً دارویی برای برطرف کردن اسهال یا یبوست فرد نیز تجویز شود. از طرفی وقتی انقباض و گرفتگی عضلانی دریچه‌ی مقعد منجر به بیماری شقاق یا فیشر مقعد در فرد شده، باید شل‌کننده‌ی عضلانی نیز در روند درمانی فرد در نظر گرفته شود.
علاوه بر توصیه به رعایت رژیم و تغذیه‌ مناسب و ترک عادات غلط رفتاری، درمان‌های دارویی شقاق یا فیشر مقعد اولین خط درمان آن خواهند بود. معمولاً پزشک ترکیبی از داروهای نرم‌کننده مدفوع (ملین)، تسکین‌دهنده‌ی خوراکی درد (فاقد کدئین) و پماد بی‌حسی موضعی ضددرد مقعد را برای پیشگیری از تشدید علائم در فرد تجویز می‌کند. اغلب داروهای تجویزی در بیماری شقاق یا فیشر مقعد شامل:

  • پماد گلیسرین تری نیترات: پزشک ممکن است برای کمک به افزایش جریان‌خون به مقعد و شل شدن دریچه‌ی آن که به بهبود سریع‌تر شکاف کمک می کند پماد نیترات را تجویز کند. این پماد معمولاً هر ۸ یا ۱۲ ساعت برای مدت ۶ الی ۸ هفته توصیه به مصرف می‌شود. با وجود بالا نبودن میزان اثربخشی این دارو برخی پزشکان آن را تجویز می‌کنند. دارو باید مطابق دستورالعمل قبل از اجابت مزاج مصرف شود. برخی از عوارض جانبی آن ممکن است شامل سردرد در نیمی از موارد مصرفی، سرگیجه، و فشار خون پایین باشد. در صورت ابتلا به سردرد ناشی از دارو بهتر است در چند روز اول شروع درمان در هر بار مصرف از میزان کمتری از آن استفاده شود. استفاده از داروهای مسکن فاقد کدئین برای تسکین سردرد منعی ندارد. سرگیجه ناشی از آن را نیز می‌توان با تغییر وضعیت دادن آرام از حالت خوابیده به نشسته و نشسته به ایستاده کنترل کرد. پماد نیترات باید در عرض ۲۴ ساعت پس از مصرف داروهای اختلال نعوظ مانند سیلدنافیل (Viagra)، تادالافیل (Cialis) و یا واردنافیل (لویترا) استفاده نشود.
  • مسدود کننده‌های کانال کلسیم: این داروها مانند دیلتیازیم، کاهنده‌ی فشار خون هستند. برخی از انواع موضعی آن‌ها می‌توانند در درمان شقاق یا فیشر مقعد مؤثر باشند. همچنین امکان مصرف خوراکی این نوع داروهای بلوک‌کننده‌ی کانال کلسیم نیز در درمان شقاق یا فیشر مقعد با این تفاوت که می‌تواند با روند درمانی کندتر و عوارض جانبی بیشتری در فرد اثر کند، وجود دارد. سردرد بارزترین عارضه‌ی این دارو است.
  • تزریق بوتاکس: هنگامی که درمان‌های موضعی تأثیر مطلوب در بهبود بیماری ندارند، تزریق نوعی سم به نام بوتولینوم A(بوتاکس) به دریچه‌ی مقعد با مکانیزم فلج‌سازی عضله‌ی دریچه‌ی مقعد می‌تواند به بازگشت حالت استراحت به این عضله کمک کند و با رفع فشار مداوم انقباض آن به بهبود بیماری کمک کند. البته فلج شدن عضله در تسکین درد نیز نقش به سزایی دارد و در ۶۰ الی ۸۰ درصد موارد استفاده نتیجه‌بخش خواهد بود. از دست دادن کنترل اجابت مزاج و دفع گاز به صورت موقتی از عوارض این روش درمانی است. محققان هنوز در حال بررسی بوتاکس به منظور کشف بهترین، ایمن‌ترین و کم‌عارضه‌ترین شیوه‌ی ممکن مصرف آن در درمان شقاق یا فیشر مقعد هستند.
  • لیدوکائین: ژل بی‌حس‌کننده‌ی موضعی لیدوکائین که امکان تهیه‌ی بدون نسخه پزشک آن از داروخانه‌ها وجود دارد، می‌تواند با استفاده بر روی پوست اطراف مقعد به تسکین درد آن کمک کند. البته باید در نظر نداشت مصرف بیش از ۵ الی ۷ روز آن می‌تواند با ایجاد حساسیت و التهاب پوست نواحی اطراف مقعد مشکل فرد را دوچندان کند.

معمولاً شقاق یا فیشر مقعد در مراحل ابتدایی و حاد به درمان دارویی خوب جواب می‌دهد. بیش از ۹۰ درصد از شقاق‌های مقعدی به صورت بدون نیاز به عمل جراحی التیام می‌یابند. ولی با این حال در صورت مؤثر نبودن درمان‌های دارویی گفته شده نیاز به جراحی شقاق یا فیشر مقعد وجود خواهد داشت.

Save

Save

143 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
بهروز

سوزش خارش دارم از مقعد
در بیرون از مقعد لطفا کمکم کنید

clinic
Reply to  بهروز

با سلام
خارش در ناحیه معقد معمولا به سبب ابتدا به انواع بیماریهای پوستی قارچی هموروئید و شقاق بیماری‌های انگلی کرده روده و یا حتی در مواردی سبک زندگی غلط فرد شستشوی وسواسی و یا عدم رعایت بهداشت ناحیه، تغذیه نادرست ایجاد خواهد شد که نیاز به پیگیری موقع و شروع درمان مناسب دارد تا دچار عوارض دیگر نشده در مدت کوتاه بهبود یافته سلامت خود را بازیابد بنابراین توصیه می‌شود هرچه زودتر برای برای دریافت درمان مناسب بیماری خود حضوری مراجعه کنید.

محسن

باسلام مدت یک سال عمل حلقوی انجام دادم شقاق نیز دارم پماد مصرف میکنم اما بشدت خونریری دارم حس عفونت شقاق دارم یکبار باتجویز پزشک انتی بیوتیک مصرف کردم بهتر شدم دکترم الان نیست لطفا راهنمایی کنید

clinic
Reply to  محسن

با سلام
برای راهنمایی در زمینه توصیه درمانی لازم است مراجعه کرده معاینه بالینی شوید بسته به شدت بیماری و وضعیت خود درمان مناسب بگیرید.

فریبا

با سلام خدمت شما و خسته نباشید مادر من شش سال پیش بر اثر خونریزی معقد و کم خونی شدید متوجه شد که تومور روده بزرگ دارند و بعد از سی جلسه شیمی درمانی و سی دو جلسه برق عمل کردن و چهل سانت روده برداشتن و کیسه گذاشتن و بعد از یک سال کیسه برداشتن جاش میله گذاشتن و از اون موقع همش درد از معقد داره تورو خدا اقای دکتر راهی هست معرفی کنید بنده خدا خسته شده هر چند وقت یکبار به خاطر درد معقد بستری میشه و مسکن های قوی میزنن و بعد از اینکه ترخیص… Read more »

clinic
Reply to  فریبا

با سلام
برای بررسی وضعیت ایشان لازم است حضوری مراجعه کنند.

مهدی

سلام.حدود ۱/۵ساله که شقاق مقعد دارم یه تکه گوشت اضافی هم درکناردیواره مقعدم روبه ستون فقراتم درست شده که خیلی اذیت میشم وگاهی وقت بدون این که دستشویی برم دست که میزنم ویه کم فشار میدم خون میاد ولی زیاد نمیاد یه موقعه هایی هم یه کم متورم میشه البته هر موقع نکات غذایی رارعایت نکنم دکترهم رفتم یه قطره به نام ..ام جی بهم داد یه کم بهترشدم ولی باز هم همانطور شد خواهش می کنم اقای دکتر کمکم کنید بد جور حالم را خراب کرده باید چکار کنم ایا درست میشه…باتشکر

clinic
Reply to  مهدی

با سلام
برای بررسی وضعیت خود باید وجود حضوری مراجعه کنید تا به درستی راهنمایی شوید ولی با توجه به گذشت این مدت زمان طولانی احتمالاً به درمان دارویی پاسخ موثر نداده نیاز به انجام جراحی خواهید داشت که البته جراحی آن نیز جای نگرانی ندارد زیرا با با وجود روش لیزری می‌توان بدون درد و خونریزی تحت بی حسی موضعی شما را درمان نموده به صورتی که در همان روزه مراجعه مرخص می شوید می توانید از روز بعد به زندگی روزمره خود برگشته سلامت خود را بازیابید و نیازی به استراحت نداشته باشید.

علی

باسلام، بعداز اجابت مزاج مقعدسوز داردوادرارکامل تخلیه نشودچکاربایدنمود.باتشکر.

clinic
Reply to  علی

با سلام سوزش مقعدی و عدم دفع کامل مدفوع میتواند از نشانه های ابتلا شما به بیماری مقعدی هموروئید و یا فیشر باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند معاینه بالینی و مراجعه حضوری شماست و بسته به شدت پیشرفت بیماری انواع درمانهای مختلف دارویی و یا غیر آن تجویز خواهد شد بهتر است در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری روند درمان را پیگیری کنید و شانس بهره برده و نتیجه مطلوب گرفتن از درمان‌های ساده دارویی را داشته باشید در غیر اینصورت بیماری پیشرفت کرده نیاز به درمان سخت‌تر خواهد شد توصیه می شود هرچه زودتر بیماری خود را پیگیری… Read more »

امیر

با سلام
نزدیک دو سال هس که درد مقعد دارم (خارش شدید) احساس میکنم ترک برداشته یعنی با خارندان تسکین میشه شبها وقتی که میخوابم خیلی شدید میشه،این مشکل هم از دوره سربازیم شروع شد یعنی اکثر اوقات رو زیر انداز (چادری) می نشستیم چه تو زمستون یا تابستون (چاره ای نداشتیم). دکتر هم رفتم چند تا دارو داد ولی خوب نشد خیلی از پماد ها و استفاده کردم ولی جواب نداد خواهشا راهنماییم کنید دیوونم کرده.

clinic
Reply to  امیر

با سلام دوست عزیز بدون معاینه بالینی شما نمی‌توان درباره نوع بیماری و درمان مناسب آن اظهار نظر قطعی کرد ولی در صورتی که بیماری به درمان های دارویی پاسخ موثر ندهد و یا وارد مرحله پیشرفته خود شود دیگر درمانهای دارویی فایده نداشته و لازم است تحت جراحی قرار بگیرید که امروزه با ابداع و روی کار آمدن روشهای نوین جراحی با کمک اشعه لیزر دیگر نگرانی برای انجام جراحی سنگین سنتی وجود ندارد به صورتی که می توانید در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز بعد زندگی عادی خود را بدون نیاز به کمک و حمایت… Read more »

ستاره

با سلام حدود بیست وپنج سال پیش هموروئید عمل کردم ولی خوب نشدم حدود دوسه سالی از خارش مقعد کلافه شدم هیچ دارویی اثر ندارد چه کنم

clinic
Reply to  ستاره

با سلام
به احتمال فراوان به سبب عدم رعایت نکات مراقبتی در این مدت و عدم ترک عوامل محرک بازگشت بیماری دچار عود شده و اگر به سلامت خود اهمیت میدهید برای بررسی وضعیت بیماری مقعدی خود حضوری مراجعه کنید تا هر چه زودتر تحت درمان مناسب قرار بگیرید ممکن است نیاز به جراحی مجدد داشته باشید که البته با وجود روشهای نوین لیزری امکان جراحی بدون درد و خونریزی با سرپایی در محیط کلینیک وجود داشته میتوانید زندگی عادی خود را از روز بعد آغاز کرده نیاز به حمایت مراقبت و استراحت طولانی مدت نداشته باشید.

علی

سلام چند وقتی معقدم زخم شده هرپمادیم استفاده کردم اسری نداشت لطفا راهنماییم کنید

clinic
Reply to  علی

با سلام زخم مقعدی در صورت پیشرفت و مزمن شدن دیگر به درمان‌های ساده دارویی پاسخ نداده و نیاز به درمان غیر دارویی و حتی جراحی خواهد داشت. اگر به سلامت خود اهمیت میدهید هر چه زودتر برای دریافت درمان مناسب اقدام کنید. نگران جراحی نباشید امروز با کمک روش لیزری دیگر نیازی به جراحی های سخت و بستری شدن چند روزه در بیمارستان و قرار گرفتن در معرض داروی بیهوشی ندارید سرپایی تحت بی حسی موضعی در کلینیک طی یک تا دو ساعت درمان و ترخیص خواهید شد می تواند از روز بعد بدون نیاز به مراقبت و استراحت… Read more »

نازنین

سلام حدود یک هفته است که درناحیه مقعد به علت یبوست زخم ایجاد شده ودر هنگام دسشویی رفتن خونریزی دارم ویک کوچولو گوشت اضافه اورده ودرد خیلی شدیدی دارم بعداز دسشویی خواهش میکنم یه دارویی رو برام تجویز کنید چون خیلی درد دارم

clinic
Reply to  نازنین

با سلام
اگرچه بدون معاینه بالینی شما نمیتوان برای تشخیص بیماری اظهار نظر قطعی نموده ولی احتمالاً با توجه به علایمی که اشاره کردید به بیماری مقعدی فیشر مبتلا هستید که اگر در مراحل ابتدایی ایجاد آن مراجعه کنید شانس بهره‌بردن از درمان‌های ساده دارویی را خواهید داشت بدون معاینه بالینی شما امکان تجویز دارو از طریق فضای مجازی وجود ندارد بهتر است به سلامت خود اهمیت داده هرچه زودتر این موضوع را پیگیری کرده و جهت دریافت درمان مناسب اقدام کنید تا شانس نتیجه مطلوب گرفتن از درمان‌های ساده دارویی را داشته باشید.

مهرانه

سلام حدود دو هفته سوزش و خارش کشنده در معقد دارم احساس میکنم دهانه معقدم ترک داره ودر گوشه یه تکه گوشت اضافه امروز 15دقیقه تو لگن آب ولرم نشستم وقتی بلند شدم چند تکه خون لخته شده پررنگ تو لگن بود که از معقدم خارج شده بود.لطفا راهنمایم کنید

clinic
Reply to  مهرانه

با سلام
حتماً برای بررسی وضعیت خود هر چه سریع‌تر مراجعه کنید احتمالاً دچار یک بیماری مقعدی چون هموروئید یا بواسیر شدید ولی چون دفع لخته داشتید ممکن است بیماری های گوارشی یا بدخیمی های دیگر نیز مطرح باشد، بنابراین زمان را از دست نداده مشکل خود را پیگیری کنید. نگران نباشید امروزه سختترین نوع بیماریهای گوارشی و مقعدی با کمک پیشرفت علم با کمترین دردسر و عارضه قابل درمان خواهد بود.

تلفن : ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ - ۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴
تماس واتساپ اینستاگرام