سیفلیس

سیفلیس می تواند علائم و عوارض طولانی مدتی را ایجاد نماید. این بیماری به هر بافت و عضوی از بدن حمله نموده و آن را تحت تاثیر خویش قرار میدهد. میکروارگانیسم این بیماری ظریف و مارپیچی بوده و به آسانی می تواند به هر گوشه ای از بدن مثل قلب، استخوان ها و دستگاه گوارش حمله کنند. همچنین باکتری عامل این بیماری می تواند در زنان باردار از جفت عبور کرده و جنین را آلوده نماید.

سیفلیس چیست؟

سیفلیس نوعی بیماری عفونی باکتریای مقاربتی است که در اثر رابطه جنسی به وجود می اید. افراد مبتلا به این بیماری معمولا با مشاهده یک زخم کوچک (شانکر) بدون درد و علائم در نواحی تناسلی حتی دهان مواجه می شوند. این بیماری نیز مانند ویروس اچ پی وی و زگیل تناسلی می تواند تا سالها به طور خاموش در بدن زندگی کرده و علائمی از خود نشان ندهد.

مقاومت دارویی سیفلیس

پس از تشخیص بیماری سیفلیس اولین درمان تزریق یک دوز داروی پنی سیلین جی و مصرف خوراکی داروی آزیترومایسین (نوعی از داروهای آنتی بیوتیک ماکرولید) می باشد. اما از آنجایی که مقاوم آنتی بیوتیک برای بسیاری از آنتی بیوتیک ها از جمله ماکرولیدها، کلیندامایسین، و ریفامپین ایجاد شده است درمان این بیماری را با مشکل رو به رو می کند. در این شرایط باید وضعیت بیمار مرتباً از نظر مقاومت آنتی بیوتیکی بررسی شود. سازمان بهداشت جهانی اکنون تزریق پنی سیلین G بنزاتین را به عنوان جایگزین مناسب برای مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی توصیه می کند زیرا تزریق بهتر عمل کرده و کمتر از قرص به هزینه نیاز دارد.

مراحل بیماری سیفلیس

بیماری سیفلیس شامل چهار مرحله مختلف است که در طی آنها علائم مختلفی بروز می کنند البته این علائم در اشخاص مختلف متفاوت است. این بیماری مسری و ی تواند موجب آسیب به بدن فرد شود. مصرف آنتی بیوتیک در مراحل مختلف این بیماری توصیه می شود. مراحل مختلف بیماری سیفلیس به این شرح است :

 • مرحله اولیه : سیفلیس اولیه در اثر ارتباط جنسی با شخص بیماری یا تماس با زخم های عفونی وی ایجاد می شود. در این حالت بیماری زخم هایی روی سطح پوست ایجاد می کند که با نام شانکر (chancre) شناخته می شود. این زخم ها اغلب در قسمت هایی از بدن که باکتری از طریق آنها وارد بدن شده است ظاهر می شوند. شانکر ممکن است در نواحی مختلف بدن مانند داخل دهان، واژن، گردن رحم و … ایجاد گردد همچنین ممکن است این زخم ها در قسمت های پنهان بدن ظاهر گردند.
 • مرحله ثانویه : در این مرحله بثورات گسترده بر روی پوست ظاهر می شوند که در حدود ۳ الی ۶ هفته بر روی پوست باقی می مانند. این مرحله همچنین می تواند علائمی را ایجاد نماید که شبیه به علائم سایر بیماری ها از جمله آنفولانزا، پسوریازیس و بواسیر یا هموروئید است. نشانه های ثانویه مرحله به مرحله اتفاق می افتد، و عفونت گسترش می یابد.
 • مرحله نهان : در این حالت بیماری هیچ علائم خاصی را ایجاد نمی کند، این مرحله ممکن است تا چندین سال ادامه یابد و یا حتی تا آخر عمر همراه شما باشد. در حدود یک سوم این موارد به سیفلیس با عوارض شدید منتهی می شود.
 • مرحله سوم : در این حالت عوارض شدید سیفلیس بروز می کنند.

بروز عوارض شدید این بیماری در مراحل اولیه و ثانویه نادر است اما گاهی اوقات این عوارض رخ می دهند. به عنوان مثال، امکان آسیب جدی به قلب و عروق خونی معمولا در آخرین مرحله سیفلیس وجود دارد، اما امکان بروز چنین آسیب هایی در مراحل اولیه بیماری نیز وجود دارد. برخی افراد در مراحل اولیه سیفلیس نیاز به تعویض دریچه و عملکردهای بای پس عروق کرونری دارند.

عکس بیماری سیفلیس

عوارض

 • گوم ها : زخم های کوچک یا تومور مانندی است. گوم ممکن است بر روی پوست، استخوان، کبد یا هر ارگان دیگر، از جمله معده و چشم بروز کند. گوماها اغلب در قامت و ساختار بینی وجود دارند، سایر قسمت های رایج بدن که امکان بروز گوم در آنها وجود دارد، عبارتند از صورت، پوست سر، تنه و پاها.
 • مشکلات عصبی : این بیماری ممکن است مشکلات عصبی از جمله درد های شدید را در سیستم عصبی ایجاد نماید، این اسپاسم درد می تواند در قسمت مختلفی از بدن ایجاد شود به طور مثال می تواند باعث درد معده شود و همراه با استفراغ بروز کند. همچنین درد می تواند در نواحی مانند رکتوم، مثانه و حنجره بروز نموده و باعث از دست رفتن حساسیت به تغییر دما شود. آسیب به سیستم عصبی بدن می تواند باعث مشکلات عینی یا کوری، مننژیت (التهاب مغز) و سکته مغزی شود و در مردان همراه با بی اختیاری و ناتوانی جنسی شود.
 • مشکلات قلبی عروقی : این مشکل معمولا بین ۱۰ تا ۲۵ سال پس از ابتلا به عفونت سیفلیس رخ می دهد. و ممکن است باعث التهاب و انقباض آئورت، شریان اصلی بدن شود، سیفلیس همچنین ممکن است به عروق خونی و دریچه های قلب حمله نماید.
 • اختلالات غده هیپوفیز : (به ندرت) سیفلیس می تواند موجب کم کاری تیروئید شود. که در طی آن غده هیپوفیز باعث کاهش ترشح هورمون می شود. این اختلال در بزرگسالان، می تواند باعث پیری زودرس، و در کودکان، باعث کوتاهی قد شود.
 • افزایش خطر ابتلا به HIV : سیفلیس می تواند خطر ابتلا به بیماری نظیر HIV را دو تا پنج برابر افزایش دهد.
 • سیفلیس معده : این عارضه نسبتا نادری است، که بر معده اثر می گذارد، و باعث درد، از دست دادن اشتها، حالت تهوع، استفراغ و کاهش وزن شود.
 • عوارض بارداری و زایمان : اگر مادر در دوران بارداری مبتلا سیفلیس باشد، می توانید آن را به فرزندتان انتقال دهد. نوزادان آلوده به این باکتری در معرض خطر مرگ و میر ناشی از تغییر شکل های مختلف هستند. سیفلیس در دوران بارداری به شدت خطر سقط جنین یا تولد زودرس نوزاد را افزایش می دهد و نوزادانی که سیفلیس را از مادرانشان می گیرند، در معرض خطر مرگ و میر در طی مدت زمان کوتاه پس از تولد قرار دارند.

نحوه پیشگیری ازسیفلیس

امروزه برخلاف گذشته درمان بیماری سیفلیس و پیشگیری از بروز عوارض آن امکان پذیر شده است، در واقع می توان با تزریق پنی سیلین سیفلیس را در مراحل اولیه خود درمان نمود و خود را از آسیب های جدی آن در امان داشت. به همین منظور به افراد در معرض خطر بیماری های جنسی (STD ها) مانند سیفلیس پیشنهاد می شود از واکسن این بیماری استفاده نمایند همچنین مردانی که اقدام به رابطه جنسی با مردان دیگر می نمایند و یا افرادی که مبتلا به ویروس HIV هستند لازم است از این واکسن استفاده نمایند. همچنین لازم است افراد در معرض خطر مورد آزمایش قرار گیرند و در صورت لزوم برای درمان آنها اقدام شود.

2 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
الهه

سلام دکتر من زخمهایی در ناحیه تناسلیم دارم و میترسم که سیفلیس باشه

تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام