راهکارهای محافظت از بدن و پیشگیری از عفونت بعد از شیمی درمانی

پیشگیری از عفونت بعد از شیمی درمانی

شیمی درمانی به شدت بر روی بدن تاثیرگذار است و تعداد گلبول های سفید خون که وظیفه محافظت از بدن و مقابله با باکتری ها را بر عهده دارد، را کاهش می دهد. در نتیجه توانایی بدن برای مقاومت در برابر بیماری ها را کاهش داده و در این دوران نیاز به مراقبت های بیشتری است. در این مقاله به برخی از این راهکارهای حفاظت از بدن اشاره می کنیم:

شستشوی مرتب دست ها

رعایت بهداشت دست ها به خصوص قبل و بعد از صرف غذا بسیار مهم است زیرا آلودگی ها می توانند از طریق دست ها، وارد بدن شوند. در این دوران تماس با حیوانات و کودکان منع شده است. توصیه می شود برای شستشوی دستان خود حداقل به مدت ۲۰ ثانیه آن ها را با آب و صابون بشویید.

رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل

شیمی درمانی به شدن بر روی سیستم گوارش تاثیرگذار است. اغلب بیمارانی که شیمی درمانی می کنند وضعیت هایی مانند کاهش اشتها، حالت تهوع و کاهش وزن را تجربه می کنند. برای پیشگیری از این امر لازم است با متخصص تغذیه مشورت نمایید تا رژیم غذایی مناسب با کالری کافی را به شما پیشنهاد نماید. در این دوران مصرف پروتئین بسیار مهم است زیرا یکی از ساختار های مورد نیاز بدن برای مبارزه با بیماری ها به شمار می رود. مصرف مولتی ویتامین ها نیز نباید فراموش شود.

پیشگیری از بیماری ها

یکی از راهکاری پیشگیری از انتقال بیماری مصرف غذاهای کامل پخته شده می باشد یعنی برای این منظور باید کباب گوشت و مرغ ، ماهی غذاهای دریایی و …. به طور کامل پخته شوند. همچنین سطوح آشپزخانه، تخته برش، وسایل آشپزی و … باید به طور کامل شسته شوند تا از انتقال آلودگی توسط آنها پیشگیری نمود.

رعایت بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان در این دوران اهمیت بسزایی دارد، برای پیشگیری از این امر لازم است، بعد از صرف غذا و قبل از خواب دهان خود را مسواک نرم بشویید. استفاده از نخ دندان نیز برای رعایت کامل بهداشت توصیه می شود.

حفظ سلامت پوست

جهت حفظ سلامت پوست و هیدراته نگه داشتن آن ، مصرف کافی آب و حفظ رطوبت آن پیشنهاد می شود زیرا که پوست آسیب دیده خشک شده و بیشتر مستعد عفونت است. علاوه بر این، فشار دادن یا خارش جوش ممکن است باعث ایجاد زخم های باز شود که شما را در معرض عفونت قرار می دهد.

رعایت بهداشت بدن

در دوران شیمی درمانی هر روز حمام کنید و بدن خود را پاکیزه نگه دارید. رعایت بهداشت مقعد بعد از دفع بسیار مهم است زیرا که موجب انتقال آلودگی ها می شود. اگر به بواسیر مبتلا هستید یا پوست خشکی دارید پزشک خود را در جریان این موضوع قرار دهید. همچنین شیمی درمانی می تواند در بروز یبوست و ابتلا به بواسیر نقش داشته باشد.

از برخورد با بیماران اجتناب نمایید

در این دوران به سبب حساسیت بدن و کاهش قدرت سیستم ایمنی، بهتر است از برخورد با بیماران مبتلا به سرماخوردگی، آنفولانزا، صدف مرغ، سرخک و سایر بیماری های مسری اجتناب کنید.

پیشگیری از صدمه به بدن

حین انجام شیمی درمانی از بدن محافظت نمایید در تماس با اشیاء تیز و برنده، قیچی های باغبانی و … مراقبت دستان خود باشید. همچنین در صورتی که زخمی شدید دستان خود را با آب و صابون بشویید و با مواد مناسب ضدعفونی کنید تا خطر عفونت کاهش پیدا نماید.

دیدگاه ها بسته شده است

تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام