پماد برای درمان زگیل تناسلی، دارو و محلول

پماد برای درمان زگیل تناسلی

یکی از شایع ترین بیماریهای آمیزشی زگیل تناسلی است که در سال های اخیر شیوع بسیار گسترده ای پیدا کرده است. این بیماری در اثر نوعی ویروس به نام HPV ایجاد می شود. در این مطلب با ما همراه باشید تا با انواع پماد برای درمان زگیل تناسلی زنان و مردان، محلول ها و پمادهای درمان این عارضه آشنا شوید.

پماد برای درمان زگیل تناسلی

با ورود ویروس اچ پی وی به بدن ممکن است در برخی افراد سبب زائده هایی بر روی پوست ناحیه تناسلی، مقعد، دهان وحتی سبب زگیل دست و پا شود.

در صورت ابتلا به این ویروس هیچ راهکار درمانی قطعی برای از بین بردن این ویروسها وجود ندارد، تنها می توان با روشهای مختلف عوارض HPV یعنی زگیل های تناسلی را کنترل کرد. یکی از روشهای کنترل و درمان این زگیل ها استفاده از دارو است. که البته در مقایسه با روشهای دیگر درمان این بیماری مدت زمان بیشتری به طول می انجامد.

البته باید بدانید بهترین راه برای پیشگیری و کنترل این بیماری تزریق واکسن اچ پی وی می باشد که می بایست قبل از ابتلا به اچ پی وی یا زگیل تناسلی آن را تزریق نمایید.

اما میتوانید با استعمال دارو و پماد برای درمان زگیل تناسلی بدو ابتلا به این بیماری نیز آن را به طور موقت کنترل نمایید. لازم به ذکر است بدانید بهترین و مورد تایید ترین شیوه درمان زگیل تناسلی، لیزر بود که بدون درد وخونریزی در یک جلسه هرگونه زائده ناشی از زگیل را درمان می کند.

دارو ها از جمله پمادها و محلول های زیادی به منظور بهبود این بیماری در بازار وجود دارند که مهمترین انواع پماد برای درمان زگیل تناسلی و زگیل مقعد را در ادامه مطلب ذکر نموده ایم.

پماد زگیل تناسلی آلدرا

پماد آلدرا یا ایمی کیمود ۵% یکی از پمادهای کاربردی برای درمان این بیماری است. این کرم موضعی از طریق تقویت واکنش سیستم ایمنی بدن به  کمک می کند.

استفاده از این دارو بسیار ساده بوده و تنها کافی است زگیل های تناسلی را با یک لایه نازک از این پماد بپوشانید. لازم است تا محو شدن کامل پماد، آن را بر روی پوست مالش دهید.۶ الی ۱۰ ساعت بعد می توانید این پماد را با آب گرم و مواد شوینده مناسب شستشو دهید.از آنجایی که این پماد ممکن است کاندوم ها و دیافراگم را تضعیف کند، بهتر است همزمان با مصرف این پماد از رابطه جنسی بپرهیزید. مهمترین عوارض شایع مصرف این پماد برای درمان زگیل تناسلی شامل تورم، خارش و سوزش، حساسیت پوست و پوسته پوسته شدن پوست است.

پودوفیلوکس

پودوفیلوکس یکی از دارو های شناخته شده برای ردمان زگیل تناسلی بوده و به اشکال ژل و محلول ۵% در دسترس است. این دارو از فعال ترین مواد پودوفیلین تولید شده است. برای مصرف این دارو به شکل محلول باید با استفاده از پارچه ای پنبه ای زگیل را بپوشانید و برای مصرف آن به شکل ژل با استفاده از انگشتان ژل را بر روی زگیل ها پخش کنید. البته در برخی موارد دکتر زگیل تناسلی ترجیح میدهد اولین مرتبه استفاده از دارو را خود انجام دهد. برای پیشگیری از حساسیت پوستی توصیه می شود، قبل از مصرف دارو پوست را کاملاً خشک نمایید.

استفاده از داروی پودوفیلوکس برای درمان ضایعات واژن، مجرای ادرار و زگیل مقعد توصیه نمی شود. نتایج تحقیقات ثابت کرده اند که میزان پاکسازی پودوفیلاکس و پودوفیلین هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

داروی فرمالدئید برای زگیل تناسلی

 فرمالدئید یکی دیگر از داروهای شیمیایی برای درمان زگیل های تناسلی است. این دارو باید تنها بر روی زگیل ها استعمال شود و باید از تماس آن با دیگر نواحی پوست بپرهیزید. این دارو نیز همانند سایر داروهای زگیل تناسلی در دراز مدت تاثیر داشته و باید روزی یک الی دو مرتبه از آن استفاده نمود.

انواع محلول و داروی زگیل تناسلی

برخی از داروهای زگیل تناسلی در اشکال دیگری مانند محلول، ژل یافت می شوند، که تاثیر سریع تر و قوی تر داشته و می توانند به سرعت زگیل ها را حل کنند. قبل از مصرف این دست از دارو ها با پزشک مشورت نمایید تا راهکار استفاده از این محلول را فراگیرید. برخی از این محلول ها توسط پزشک اعمال می شود. نکته مهم در این مورد این است که باید از تماس این محلول های قوی با پوست غیر آلوده اجتناب نمایید. مهمترین محلول های در دسترس برای درمان زگیل تناسلی به این شرح است:

اسید سالیسیلیک

اسید سالیسیلیک داروی قوی با قدرت حل کنندگی بالایی است. برای مصرف اسید سالیسیلیک لازم است ناحیه مورد نظر را با استفاده از آب و صابون شسته و خشک کنید. سپس این محلول روزی دوبار بر روی زگیل ها اعمال کنید.

از تماس این محلول با نواحی مخاطی بدن مانند دهان، واژن، مقعد اجتناب نمایید. عوارض این دارو ممکن است شامل تحریک منطقه، سوزش، خارش و التهاب پوست باشد.

در صورتی که سابقه حساسیت به این دارو را داشته و یا نسبت به داروهای خانواده سالیسیلات ها (مثل آسپرین ، بروفن، ناپروکسن) حساسیت دارید، از مصرف این دارو اجتناب نمایید. همچنین بیماران دیابتی و قلبی و یا زنان باردار باید از مصرف این دارو اجتناب نمایند.

عکس داروی زگیل تناسلی اسید سالیسیلیک

رزین پودوفیلین

محلول ۱۵ تا ۲۵ درصدی رزین پودوفیلین یکی از داروهای موثر در درمان زگیل تناسلی است. برای مصرف این دارو باید پس از شستن پوست اجازه دهید، به طور کامل خشک شود و سپس دارو را اعمال نمایید. تا احتمال حساسیت های پوستی به حداقل کاهش پیدا نماید.

همچنین لازم است بعد از ۴ ساعت از مصرف دارو آن را به طور کامل با آب و صابون بشویید، تا عوارض دارو و واکنش های حساسیتی به حداقل کاهش پیدا کند. از مصرف بیش از ۰٫۵ میلی لیتر از این دارو اجتناب نمایید. همچنین از مصرف آن بر روی نواحی مخاطی بدن نظیر واژن، مقعد و … بپرهیزید، زیرا مصرف آن در نواحی متصل به ستون فقرات ممکن است تغییر پلاکتی را به دنبال داشته باشد.

اسید تری کلرواستیک

داروی اسید تری کلرواستیک ۶۰ الی ۹۰ درصدی اغلب در درمان زگیل های مرطوب و کوچک کارایی دارد. از اسید تری کلروائوستیک می توان برای درمان زگیل های مقعدی و واژن نیز استفاده نمود.

برای مصرف می توانید حجم کمی از این دارو را بر روی پوست استعمال نمایید و اجازه دهید به طور کامل خشک شود. از مصرف آن بر روی نواحی غیر آلوده پوست اجتناب نمایید.

داروی زگیل تناسلی تا چه حد موثر است؟

به طور کلی نمیتوان گفت روش درمان خانگی زگیل تناسلی یا داروی زگیل تناسلی بی تاثیر است. پماد زگیل تناسلی یا داروهای مربوط به این بیماری معمولا در دسته داروهای بسیار حساس با قابلیت افزایش سیستم دفاعی بدن و از بین برندگی زائده ها قرار دارند. بیشتر بیماران با استعمال آنها احساس سوزش داشته و درد زیادی تحمل میکنند.

تاثیر دارو های این بیماری به گونه ای است که یا سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با ویروس اماده و با آنها می جنگد؛ یا به گونه ای هستند که زائده هارا سوزانده و از بین می برند یا گاهی از بروز عوارض و گسترش آنها جلوگیری می کند. اسید سالیسیلیک از این نوع دارو بوده و با عملکرد خود سعی در از بین بردن زائده می کند.

استفاده ازپماد برای زگیل تناسلی نباید به صورت خودسرانه باشد و حتما باید تحت نظر دکتر زگیل تناسلی و با مقدار دوز مصرفی مشخص انجام شود. چراکه مصرف بی رویه یا ناشیانه موجب حاد شدن بیماری می گردد. علاوه برآن بیمار می بایست طی دو هفته نشانه های بهبودی را مشاهده کرده و پزشک خود اطلاع دهد. در غیر این صورت و عدم بهبودی نمیتوان این روش را ادامه داد و می بایست از روشهای پیشرفته تری چون لیزر کمک گرفت.

لیزر شیوه ای بسیار نوین، بی عوارض، بدون درد و همراه با نتایج خوب می باشد؛ همچنین هزینه لیزر زگیل تناسلی بسیار کمتر از دیگر شیوه ها بوده و می توان ان را یک نحوه درمان مناسب دانست.

مطالب مرتبط: عکس زگیل تناسلی

سوالات متداول

10 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
حدیث

پماد برای درمان زگیل تناسلی زنان چی پیشنهاد می کنید؟ دارویی که نواحی وازن رو نسوزونه میخوام

سهیلا

باسلام ..شوهرم دچار زگیل تناسلی شده چند بار فریز کردیم ولی دوباره برگشت داره لطف میکنید بفرمایید چه دارویی تو‌خونه استفاده کنه که زگیل ها از بین بره و نیازی به فریز نباشه

تارا

ممکنه بدونم پماد های درمان زگیل تناسلی عوارضم دارن یا نه؟

تارا

سلم دکتر من از اسید سالیسیلیک برای درمان زگیل تناسلی لای پام استفاده می کردم که خیلی میسوزوند حتی از دکتر پرسیدم گفتن جاش از بین میره و الان از بین نرفته باید چیکار کنم

.......

دکتر من کنار واژنم چند تا زائده در اومده که اول فکر کردم جوشن دوتاشونو کندم که خون شدید ازش اومد و الان میسوزه فهمیدم زگیل تناسلی هستن باچه پمادی خوب میشن؟ اسید سالیسیلیک بزنم از بین میرن؟

تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام