banner
آذر ۲۸, ۱۳۹۵

بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال چیست؟

احتمالاً کلمه‌ی سینوس را همراه با بینی شنیده‌اید اما سینوس به معنی کانال یا حفره می‌تواند در هر جایی از بدن وجود داشته باشد. کیست مویی یا سینوس پیلونیدال (PNS) به شکل سوراخ کوچک، تونل یا گودال است که در شکاف بالای خط باسن و پایین استخوان دنبالچه قرار دارد. سینوس پیلونیدال یک مشکل مزمن پوستی حاوی مو است که با یک یا چند دهانه‌ی کوچک به سطح پوست باز می‌شود و می‌تواند درد شدیدی ایجاد کند. سینوس پیلونیدال یک بیماری خوش خیم است و در ابتدا هیچ ارتباطی با سرطان ندارد. این سینوس اغلب موارد می‌تواند آلوده و عفونی شود. در واقع این سینوس یک کانون عفونت برای بافت‌های اطراف محسوب می‌شود. در صورت عفونت ممکن است چرک و ترشحات خونی با بوی نامناسب از آن تراوش کند. سوراخ سینوس پیلودنیال آلوده به شکل کیست یا آبسه پیلونیدال ظاهر می‌شود. به ندرت ممکن است یک سینوس پیلونیدال در سایر قسمت‌های بدن ایجاد شود ولی در زیر بغل و عانه نیز رویت شده است.
کیست مویی بیشتر در مردان و افراد جوان رویت می‌شود. همچنین در افرادی که عادت به نشستن زیاد دارند، مانند رانندگان تاکسی شایع تر است. در کودکان نادر است و در مردان با شرایط یکسان چهار برابر بیشتر از زنان رخ می‌دهد.
این بیماری برای اولین بار در سال ۱۸۸۰ تشخیص داده شد و به دلیل فاصله کوتاه آن از مقعد و شبیه لانه‌ای از مو بودن سینوس پیلونیدال نام گرفت. در طول جنگ جهانی دوم به دلیل وضعیت همیشه نشسته در رانندگان جیپ، این بیماری با نام دیگر «بیماری جیپ» شناخته شد.
این بیماری آن‌قدر واضح است که نیاز به روش تشخیصی خاصی ندارد و پزشک با مشاهده به راحتی به وجود آن پی می‌برد. برای درمان این بیماری حتماً نباید منتظر نشانه‌ها و علایم آزاردهنده شد، به منظور جلوگیری از پیشرفت سینوس پیلونیدال بهتر است اقدامات درمانی آن را سریع‌تر شروع کرد. هرچند محل و موقعیت و همچنین ظاهر این بیماری منجر به خجالت و شرمساری در افراد مبتلا می‌شود ولی باید به این اتفاق همانند یک جوش یا خال نگاه کرد و خود را به خاطر وجود آن سرزنش نکرد.

علت کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

اگرچه هنوز علت دقیق بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال شناخته شده نیست، اما حدس و گمان‌ها نشان از این مدعا دارد که علت آن اکتسابی و ترکیبی از تغییرات هورمونی پس از بلوغ، رشد مو و اصطکاک ناشی از لباس طی نشستن طولانی‌مدت است.
هورمونهای جنسی برای اولین بار در سن بلوغ تولید می شوند که با تحت تأثیر قرار دادن غدد سباسه ممکن است آغازگر بیماری پیلونیدال باشند. از طرفی فعالیت‌هایی که باعث اصطکاک می‌شوند، موهای در حال رشد در منطقه را مجبور به پسرفت در زیر پوست می‌کنند. بدن به صورت ذاتی موهای زیر پوستی را به عنوان یک جسم خارجی تلقی می‌کند و یک پاسخ ایمنی نسبت به آن راه می‌اندازد. این پاسخ ایمنی می‌تواند به شکل کیست در اطراف موها بروز کند. پوست تحریک شده متورم، قرمز و دردناک خواهد شد.
احتمال ابتلا به بیماری سینوس پیلونیدال در صورت داشتن برخی شرایط افزایش پیدا می‌کند که شامل:

 • شغل کم تحرک: کارهای کم تحرک و نشسته مانند کارمندی و رانندگی باعث اصطکاک پوستی بیشتر در ناحیه‌ی پشت و نشیمن‌گاه در خواهند شد.
 • اضافه وزن یا چاقی: چاقی ازیک طرف منجر به کم تحرکی فرد و از طرفی دیگر باعث تعریق همیشگی گودی باسن می‌شود و از این طریق بر احتمال کیست مویی می‌افزاید.
 • سابقه‌ی خانوادگی: رویت شده این بیماری در سایر اعضای خانواده در بیش از یک سوم موارد وجود دارد.
 • وجود سوراخ مادرزادی انتهای دنبالچه‌ای: این سوراخ شرایط را برای گیر افتادن مو مساعد می‌کند.
 • پر مویی یا داشتن موهای مجعد و درشت: تراکم بالای موهای در یک ناحیه احتمال گیر افتادن‌شان در پوست زیاد می‌کند.
 • ضربه به ناحیه پایین کمری: مثلا ضربه به ناحیه‌ی نشیمن‌گاه طی سقوط و آسیبی که طی ضربه در بافت‌ها ایجاد شده است.
 • سن: سینوس پیلونیدال می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما در بزرگسالان جوان بین سنین ۱۵ تا ۴۰ سال شایع‌تر است.
 • جنس مذکر: به دلیل داشتن مقدار بیشتری مو نسبت به زنان با احتمال بیشتری در معرض خطر این کیست مویی هستند.
 • پوشیدن لباس‌تنگ: لباس‌های تنگ و چسبان میزان اصطکاک را بیشتر و فرد را مستعد سینوس پیلونیدال می‌کند.
 • بهداشت فردی ضعیف: عدم رعایت بهداشت به خصوص در ناحیه‌ی مقعد و اطراف آن منجر به آلودگی پوستی و قرار گرفتن در معرض عفونت کیست مویی خواهد شد.
  علت آغاز فرآیند ایجاد کیست مویی هر چیزی که باشد، این کیست در نتیجه‌ی گیر افتادن مو زیر پوست و سپس التهاب و تحریک بافتی ناحیه ایجاد می‌شود که در صورت آلودگی می‌تواند چرک کند و باعث رنجش فرد شود.

راه‌های پیشگیری از کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

با توجه به این‌ که کیست مویی یک اختلال ساده دردسرآفرینی است که فقط به دلیل رعایت نکردن اصول بهداشتی و سبک نادرست زندگی با بروز درد فراوان و نداشتن درمانی جزء جراحی ایجاد می‌شود، معقولانه است تا با آموزش صحیح سطح آگاهی افراد را بالا برده و از بروز آن جلوگیری نمود. همیشه اقدامات پیشگیرانه از بیماری‌ها راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر بوده و به نفع سلامتی افراد است.
معمولاً کیست مویی در مراحل اولیه بدن هیچ علایمی شروع به شکل‌گیری می‌کند و فرد تازه زمانی متوجه بروز آن می‌شود که کار از کار گذشته و مشکل وارد مرحله‌ی حاد خود شده است. البته در برخی مواقع نیز با علایم عمومی‌ای چون تب، درد مفاصل و عضلات و یا ناراحتی ظاهر می‌شود. این علایم معمولاً از باکتری آلوده‌کننده‌ی سطح پوست ناشی می‌شود. گاهی اوقات علایم تا بروز درد و قرمزی محل و تشکیل آبسه و حتی تخلیه خود به خودآن پیش می‌رود. مناسب‌ترین اقدامات پیشگیرانه کیست مویی شامل:

 • بهترین راه برای در امان ماندن از این شرایط و جلوگیری از عود کیست پیلونیدال از بین بردن عامل اصلی ایجاد کننده آن یعنی موهای ناحیه‌ی انتهایی کمر است. کوتاه نگه داشتن مداوم موهای زاید این ناحیه یا لیزر و از بین بردن دائمی آن‌ها بهترین اقدام پیشگیرانه ممکن است؛
 • یک راه پیشگیری مناسب دیگر استفاده از صابون‌های ضد باکتری و یا گلیسیرین برای پاک کردن این منطقه از هر گونه باکتری است. صابون باید به اندازه کافی و نه بیشتر استفاده شود تا منافذ پوست را مسدود نکند. مالیدن آرام صابون بر روی پوست ناحیه از عفونت منطقه جلوگیری می‌کند. البته باید دقت نمود که پس از اتمام شست‌وشو هیچ اثری از صابون بر روی منطقه باقی نماند و ناحیه کامل خشک شود. بنابراین استحمام روزانه می‌تواند بسیار مفید باشد؛
 • از طرفی دیگر باید تا جای ممکن از کم‌تحرکی و نشستن بر روی ناحیه‌ی ‌دنبالچه خودداری کرد، زیرا این کار می‌تواند موهای ناحیه را تحریک کند تا به سمت داخل پوست برگشته و باعث عفونت و ایجاد کیست مویی شوند. پوشیدن لباس‌های گشاد و راحت نیز می‌تواند در پیشگیری از کیست مویی مؤثر باشد؛
 • کاملاً آشکار است که چاقی و اضافه وزن باعث افزایش میزان تعریق این افراد به خصوص در چین‌های بدن می‌شود. تعریق ناحیه‌ی ایجاد کیست مویی فرد را مستعد بروز کیست پیلونیدال برای اولین بار یا عود آن خواهد کرد. بنابراین داشتن یک رژیم غذایی متعادل و در پیش گرفتن یک برنامه‌ی اساسی کاهش وزن همراه با ورزش و تحرک بدنی می‌تواند احتمال به وجود آمدن سینوس پیلونیدال را کاهش دهد.

در صورت بروز عفونت و تشکیل آبسه پیلونیدال نیز هنوز می‌توان با اقداماتی از پیشرفت و سخت شدن روند بهبودی آن با در پیش گرفتن اقدامات درمانی به موقع جلوگیری نمود. در صورتی که آبسه‌ی ایجاد شده به صورت خود به خود تخلیه نشد، بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمود تا آن را تحت بی‌حسی موضعی و یک جراحی ساده تخلیه کند. در این موارد درمان آنتی‌بیوتیکی کمکی برای تسریع بهبودی لازم است.
در صورتی که کیست به تازگی ایجاد شده و هنوز عفونت نکرده باشد نیز می توان با کمک حمام آب گرم یا نشستن در وان یا لگن محتوی آب و نمک از درد و التهاب بیشتر آن پیشگیری کرد. درمان های طبیعی دیگر مانند زردچوبه نیز به سبب داشتن خواص ضد التهابی و روغن درخت چای به دلیل خاصیت ضد‌عفونی‌کنندگی می‌تواند در پیشگیری از پیشرفت و وخیم‌تر شدن مشکل مفید باشند.
با وجود تمام این اقدامات این اختلال در صورت بروز به درمان پزشکی از جمله جراحی نیاز دارد تا صد در صد بهبود یابد.

کاربر گرامی پرسش خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید، بین 24 تا 48 ساعت آینده پاسخ داده خواهد شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • سلام. وقت بخیر. همسرم حدودا شش ماه پیش عمل کیست مویی رو انجام داده . ولی ظاهرا برگشت داشته و مجددا عفونی میشه و خونریزی میکنه. چیکار کنیم؟ لطفا راهنمایی کنین

  • با سلام
   در صورتی که عود بیماری ایشان تایید شده باشد لازم است تا حتما تحت جراحی مجدد قرار بگیرند زیرا تنها راه درمانی موجود این بیماری جراحی است ولی امروزه با وجود روش لیزری دیگر جای نگرانی دوران سخت درمان این بیماری وجود ندارد زیرا ایشان میتواند سرپایی جراحی شده بدون اینکه نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشد و درد و خونریزی نداشته و همان روز ترخیص شود و از روز بعد به کار روزمره خود بازگردد و مراقبت سخت بعد از عمل و مشکلات پانسمان و تعویض آن را نداشته باشد و خیلی زود و سریعتر از روش سنتی زخم بهبود یابد.

 • سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون بنده دو روزی هست که از ناحیه نشیمنگاه انتهای ستون فقرات احساس درد میکنم البته خیلی شدیدی نیست ولی موقعه نشستن بیشتر احساس میکنم علائم خاصی هم مشاهده نکردم فقط احساس میکنم یکم سرغ شده ویکمم احساس گودی میکنم فقط خواستم بدونم اگه کیست هستش سریعا به دکتر مراجعه کنم خیلی ممنون میشم سریع جوابمو بدید

  • با سلام
   اگر درد فقط در یک نقطه در قسمت انتهایی ستون فقرات حس میشود میتواند نشانه ابتلای شما به بیماری کیست مویی که به سبب برگشت موی زائده به درون حفره سینوسی این ناحیه باشد، اما لازم است تا برای تشخیص قطعی بیماری تحت بررسی و معاینه حضوری قرار گیرید. بنابراین توصیه میگردد پیش از وخامت بیماری و تظاهر علایم دیگر آن که البته طاقت فرسا هستند حضوری مراجعه کرده و بررسی شوید.

 • سلام خسته نباشید،من یک هفته هست جراحی کردم ،چطور میشه عوض کردن درد پانسمان رو کم کرد تو رو خدا راهنمایی کنید ،و اما عسل در بهبود زخم تاثیر داره روی زخم بزنیم،خواهش میکنم جواب بدید

 • سلام دوسه روزی ابتدای باسنم درد میکرد و جوشی با سر سفید درومده بود و بعد از یکی دوروز سر باز کرد و خون و چرک خارج شد و بعد درد کاملا رفع شده و جوش هم بسیار خوب شده علتش چی بوده ینی کیست مویی ست؟

  • با سلام
   برای تشخیص قطعی لازم است تا حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید، احتمالا دچار آبسه مقعدی شدید، آبسه مقعدی بیماری است که در صورت عدم درمان به موقع زمینه ساز یک بیماری پر دردسر دیگر به نام فیستول مقعدی خواهد بود بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری بیش از این روند درمانی را به تأخیر نینداخته و زودتر مراجعه شود. تنها راه درمان قطعی آبسه مقعدی نیز انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی و تخلیه خود به خود درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • سلام پسر ۲۵ ساله هستم من دوچار همین کیست شدم فعلا جراحی نمودم چطور جلو گیری کنم دوباره به این مرض مبتلا نشوم جواب بده خیلی خوشحال میشوم ممنون

  • با سلام
   بهداشت ناحیه را رعایت کنید تا همیشه پوست تمیز باشد و از نشستن طولانی مدت بپرهیزید، بهتر است موها را با قیچی کوتاه کنید و یا با ژیلت شیو نمایید و از موم و مواد شیمیایی موبر استفاده نکنید

 • سلام من ۱هفته هست عمل کردم سینوسمو دکترم گفته هر روز صبح باید بیای اینجا پرستار با اب سورم و پاسمان بشورنو و روشو ببنندن. مشکل در اینجاس که بدون چیزی که موقع شستن به اون قسمت بزن تا دردشو احساس نکنم هیچ خبری نیس. ساده بگم بخدا هنگام شتشو دل و روده ادم میاد بیرون. توروخدا یه پیشنهاد خب و بدون درد برا این کارم بفرمایید

  • با سلام
   شست و شو کمی دردناک بوده ولی قابل تحمل است. در صورت صلاح دید پزشک پیش از انجام پانسمان از اسپری لیدوکایین اطراف زخم استفاده شود.

  • با سلام
   در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

 • سلام من مدتي است به اين بيمارس دچار شده ام و ترشحات چرك و خون ميبينم،نوبت عمل هم گرفته ام،آيا تا وقت عمل ورزش براي من مضر است؟

 • سلام آقای دکتر من سه هفته پیش عمل خالی کردن آبسه را انجام دادم ولی هنوز وقتی پانسمانم را عوض میکنم حس می کنم بوی بد ی می دهد وکمی ترشح حالت لیز مانند دارد دکترم می گه احتمال خیلی کمی داره که کیست تشکیل شده باشد ترشحات خود به خود خوب میشود آیا امکان دارد

 • سلام برای من یه سوراخ کوچیک انداره سر مو میباشد که فشار میدی ترشح بد بویی از ان خارج میشود وبعضی مواقع درد میگیرد نزدیک یکساله البته دوماه یه بار درد میگیرد به نطرتون کیست مویی هست؟؟؟؟سنم ۳۹

  • با سلام
   اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون و محلی که اشاره میکنید، احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد بروز کرده و این بیماری به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

 • سلام من همسرم یه هفته پیش دچار خارش مقعد شده بود که چک کردم دیدم یه سوراخ خیلی ریز رد مقعدش داره دورش قرمزه میتونم بپرسم علتش چیه راه درمانش چیه؟

  • با سلام
   ممکن است دچار فیستول مقعدی شده باشند و لازم است هر چه سریعتر و پیش از گسترش بیماری و سخت شدن روند درمان حضوری مراجعه کنند. در صورت تأیید این بیماری نیاز به جراحی است که خوشبختانه با روش لیزری بدون درد و خونریزی درمان خواهند شد و از روز بعد قادر به انجام فعالیت روزانه هستند.

 • باسلام من پسری ۱۴ ساله هستم که عمل سینوس بسته انجام داده ام با توجه به اینکه ۱۲ روز از عمل می گدرد چند بخیه پاره شده و بعضی عفونت کرده اند حالا باید چکار کنم

 • سلام خسته نباشید
  علائم این کیست چیست؟
  من راننده هستم یک سالی هست درد شدیدی در ناحیه نشیمنگاه دارم که دایم نیست
  من این ناحیه را تمییز کردم وبا تیغ شکافتم و ضد عفونی کردم در حال حاضر دردش کمتر شده ولی هنوز درد داره وبرای مسافت های طولانی نمیتونم رانندگی کنم
  لطفاً راهنمایی کنید

 • با سلام.من هم درست یه ساله از این کیست ها دارم ولی این هیچ ترشحی نداره فقط ظاهرش اینطور چندبار رفتم دکتر ولی میگن چیزی نیس نمیدونم چکارکنم دکتر قبلی گفته برو جراح مغزواعصاب.ولی نمیدونم چیه لطفا راهنمایی کنید

 • سلام .من یک سال پیش دیدم لباسم خونی شده و بو خیلی بد میده دیدم سوراخ ریز هست عفونت میزنه بیرون یه دونه مو هم داخل سوراخ هست نصف مو کشیدم بیرون دیگه احتیاط میکنم ولی سوراخه هست لطفا راهنمایی ام کن ممنونم .

  • با سلام
   اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون و محلی که اشاره میکنید، احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد بروز کرده و این بیماری به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

 • با سلام
  من یکی دو روزه متوجه یک شکاف کوچک حدود ۱سانتی انتهای دنبالچه شدم که فعلا عفونی نیست وبه نظر خودم ناشی از خارش و عرق سوز شدن میباشد
  که دو بار موضع را با آب و صابون شستم و پس از آن پوماد کالاندولا مالیدم
  نظر شما چیست؟
  آیا این همان کیست مویی است؟
  با تشکر

  • با سلام
   اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون و محلی که اشاره میکنید، احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد بروز کرده و این بیماری به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

 • من هم به این بیماری دچار شدم و مدتی هست مه مطمئن شدم
  متوجه شدم لباس زیرم خونی میشه که بعد پیگیری کردم و دیدم به این مشکل برخورد کردم
  شغلمم دریانوردی هست
  مشکل بدتر اینه که از جراحی هم خیلی میترسم
  راه کار برای این بیماری چی هست و پیش چه متخصصی باید مراجعه کنم
  چون رو کشتی هم هستم شماره تماس ندارم فقط آدرس ایمیل دارم که خدمتتون تقدیم میکنم
  harbour.pharos@yahoo.com

  • با سلام
   تنها راه درمان کیست مویی جراحی است. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین و یا نشستن طولانی مدت داشته باشید تا دچار عود نشوید. در صورت رعایت نکات مراقبتی با روش لیزری تضمینی درمان خواهید شد. لازم است تا حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 • سلام آیا ممکن است بعداز تخلیه آبسه عفونی کسیتی تشکیل نشده باشد وزخم بهبود یابد چون دکتر من گفته باید منتظر باشم ببینم دوباره آبسه تشکیل میشه یا نه آگه آبسه تشکیل شد معلوم می شه کیست تشکیل شده یا نه

 • سلام ببخشیدسوالمه خیلی مهمه توروخداجواب بدین درروش لیزردرمانی سینوس هم کیست چرکی ازبین میره ؟هم مو؟یعنی قابله برگشت نیست

  • با سلام
   در صورت رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل و تغییر مطلوب سبک زندگی با روش لیزری تضمینی درمان خواهید شد. ولی برای از بین بردن موهای ناحیه باید مجدد تحت لیزر مو قرار بگیرید.

 • با سلام
  من چند روزه که جراحی سینوس انجام دادم ولی به نظر خودم هیچ کدام از علائم سینوس مثل در باز کردن و عفونت را نداشت و حجم جراحی شده هم بزرگتر از سینوس بود دکتر خودش هم شک کرده نمونه رو داده ازمایشگاه پاتولوژی ممکنه همان سینوس باشه یا تشخیص اولیه اشتباه بوده

 • من ۱۴ سالمه ۳ماه پیش عمل جراحی سینوس انجام دادم اما هنوزم ترشحات بدبو و گاهی اوقات خونی بیرون میزنه باید چی کار کنم

 • با سلام من دختری۲۲ ساله هستم حدود پنج ساله دنبالچه ام شکسته ودو ماه که کیست مو در اوردم من خودم اهل ارومیه هستم دکترهای این جا می گن اگه عمل دنبالچه کنی برای همیشه بی اختیاری ادرار پیدا می کنی وتا آخر عمر با عفونت درگیر میشی یا منجر به مرگ میشی ازتون خواهش می کنم من پنج سال که عذاب سختی را متحمل میکنم من و راهنمایی کنید

  • با سلام برای مشکل دنبالچه با متخصص ارتوپد مشورت شود اما کیست مویی به روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون عارضه سرپایی عمل شده و از روز بعد به کار و فعالیت روزمره خود باز خواهید گشت.

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان مجدد به موقع دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد و روند بهبودی طولانی میشود. پس خود به خود خوب نخواهد شد، بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا در اسرع وقت مجدد جراحی کنند و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوید. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد دارای بیماری زمینه ای هم میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین و یا نشستن طولانی مدت داشته باشید.

 • سلام بنده عمل سینوس پیلونیدال ۳ماه پیش به صورت بازانجام دادم هرروزدرزمان نشستن خونریزی دارم میخوام بدونم امکان داردعودکرده

 • سلام
  همسر من ٥ روز پيش عمل سينوس رو انجام داده و بخيه نخورده و روزي دوبار پانسمان رو عوض ميكنيم و يكبار صبح كه اول حموم ميره و يكبار شب قبل از خواب خيلي خسته شده يكم ميشينه سريع خونريزي ميكنه ميخوايم بدونيم چقدر طول ميكشه كه خوب بشه و يكم بسته بشه؟

  • با سلام روند بهبودی پس از روش جراحی باز سنتی کیست مویی کمی طولانی بوده و ممکن است دو ماه زمان ببرد لازم است صبور باشید و خیلی ننشینند و فشار نیاورند تا زخم خونریزی نکند.

 • پسرم ۱۶سال دارد و دچار کیست مویی شده پیش رفیقم که دکتر اورژانس بود و طب سنتی هم انجام می دهد بردم مرحله اول جراحی کرد دوباره عفونت کرد بردم زالو انخت الآن ۱ماه گذشته همچنان ترشحات از محل دارد لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان به موقع دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد و روند بهبودی طولانی میشود. پس خود به خود خوب نخواهد شد، بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا در اسرع وقت مجدد جراحی کنند و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنند تا دچار عود نشوند. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد دارای بیماری زمینه ای هم میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین و یا نشستن طولانی مدت داشته باشند تا دچار عود نشوند. در صورت رعایت نکات مراقبتی با روش لیزری تضمینی درمان خواهند شد.

 • با سلام.من ۱۶ سالمه و ۱۱ روز پیش سینوس پیلونیدال رو عمل کردم الان ازش چرک که بوی بد داره میاد و هنوز بخیمو باز نکردم انگار دور هر بخیه گوشت اضافه آورده و آخرین بخیه که بالا ترینه یه قلمبه که کوچیکه و احساس میکنم که بد بخیه کردن و دارای ترشح سفید حالت قی چشم میمونه و دکترم گفته فقط برو حموم و باشامپو بچه بشو من روزی ۴ بار میشورم ولی وقتی گاز رو میزارم بعد که میخوام برم حموم درش میارم ترشحات زرد داره و تقریبا پوست پوست شده و قرمزه.چیکار کنم لازمه که آنتی بیوتیک یا پماد بزنم؟ لطفا راهنماییم کنید