بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال چیست؟

احتمالاً کلمه‌ی سینوس را همراه با بینی شنیده‌اید اما سینوس به معنی کانال یا حفره می‌تواند در هر جایی از بدن وجود داشته باشد. کیست مویی یا سینوس پیلونیدال (PNS) به شکل سوراخ کوچک، تونل یا گودال است که در شکاف بالای خط باسن و پایین استخوان دنبالچه قرار دارد. سینوس پیلونیدال یک مشکل مزمن پوستی حاوی مو است که با یک یا چند دهانه‌ی کوچک به سطح پوست باز می‌شود و می‌تواند درد شدیدی ایجاد کند. سینوس پیلونیدال یک بیماری خوش خیم است و در ابتدا هیچ ارتباطی با سرطان ندارد. این سینوس اغلب موارد می‌تواند آلوده و عفونی شود. در واقع این سینوس یک کانون عفونت برای بافت‌های اطراف محسوب می‌شود. در صورت عفونت ممکن است چرک و ترشحات خونی با بوی نامناسب از آن تراوش کند. سوراخ سینوس پیلودنیال آلوده به شکل کیست یا آبسه پیلونیدال ظاهر می‌شود. به ندرت ممکن است یک سینوس پیلونیدال در سایر قسمت‌های بدن ایجاد شود ولی در زیر بغل و عانه نیز رویت شده است.
کیست مویی بیشتر در مردان و افراد جوان رویت می‌شود. همچنین در افرادی که عادت به نشستن زیاد دارند، مانند رانندگان تاکسی شایع تر است. در کودکان نادر است و در مردان با شرایط یکسان چهار برابر بیشتر از زنان رخ می‌دهد.
این بیماری برای اولین بار در سال ۱۸۸۰ تشخیص داده شد و به دلیل فاصله کوتاه آن از مقعد و شبیه لانه‌ای از مو بودن سینوس پیلونیدال نام گرفت. در طول جنگ جهانی دوم به دلیل وضعیت همیشه نشسته در رانندگان جیپ، این بیماری با نام دیگر «بیماری جیپ» شناخته شد.
این بیماری آن‌قدر واضح است که نیاز به روش تشخیصی خاصی ندارد و پزشک با مشاهده به راحتی به وجود آن پی می‌برد. برای درمان این بیماری حتماً نباید منتظر نشانه‌ها و علایم آزاردهنده شد، به منظور جلوگیری از پیشرفت سینوس پیلونیدال بهتر است اقدامات درمانی آن را سریع‌تر شروع کرد. هرچند محل و موقعیت و همچنین ظاهر این بیماری منجر به خجالت و شرمساری در افراد مبتلا می‌شود ولی باید به این اتفاق همانند یک جوش یا خال نگاه کرد و خود را به خاطر وجود آن سرزنش نکرد.

علت کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

اگرچه هنوز علت دقیق بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال شناخته شده نیست، اما حدس و گمان‌ها نشان از این مدعا دارد که علت آن اکتسابی و ترکیبی از تغییرات هورمونی پس از بلوغ، رشد مو و اصطکاک ناشی از لباس طی نشستن طولانی‌مدت است.
هورمونهای جنسی برای اولین بار در سن بلوغ تولید می شوند که با تحت تأثیر قرار دادن غدد سباسه ممکن است آغازگر بیماری پیلونیدال باشند. از طرفی فعالیت‌هایی که باعث اصطکاک می‌شوند، موهای در حال رشد در منطقه را مجبور به پسرفت در زیر پوست می‌کنند. بدن به صورت ذاتی موهای زیر پوستی را به عنوان یک جسم خارجی تلقی می‌کند و یک پاسخ ایمنی نسبت به آن راه می‌اندازد. این پاسخ ایمنی می‌تواند به شکل کیست در اطراف موها بروز کند. پوست تحریک شده متورم، قرمز و دردناک خواهد شد.
احتمال ابتلا به بیماری سینوس پیلونیدال در صورت داشتن برخی شرایط افزایش پیدا می‌کند که شامل:

 • شغل کم تحرک: کارهای کم تحرک و نشسته مانند کارمندی و رانندگی باعث اصطکاک پوستی بیشتر در ناحیه‌ی پشت و نشیمن‌گاه در خواهند شد.
 • اضافه وزن یا چاقی: چاقی ازیک طرف منجر به کم تحرکی فرد و از طرفی دیگر باعث تعریق همیشگی گودی باسن می‌شود و از این طریق بر احتمال کیست مویی می‌افزاید.
 • سابقه‌ی خانوادگی: رویت شده این بیماری در سایر اعضای خانواده در بیش از یک سوم موارد وجود دارد.
 • وجود سوراخ مادرزادی انتهای دنبالچه‌ای: این سوراخ شرایط را برای گیر افتادن مو مساعد می‌کند.
 • پر مویی یا داشتن موهای مجعد و درشت: تراکم بالای موهای در یک ناحیه احتمال گیر افتادن‌شان در پوست زیاد می‌کند.
 • ضربه به ناحیه پایین کمری: مثلا ضربه به ناحیه‌ی نشیمن‌گاه طی سقوط و آسیبی که طی ضربه در بافت‌ها ایجاد شده است.
 • سن: سینوس پیلونیدال می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما در بزرگسالان جوان بین سنین ۱۵ تا ۴۰ سال شایع‌تر است.
 • جنس مذکر: به دلیل داشتن مقدار بیشتری مو نسبت به زنان با احتمال بیشتری در معرض خطر این کیست مویی هستند.
 • پوشیدن لباس‌تنگ: لباس‌های تنگ و چسبان میزان اصطکاک را بیشتر و فرد را مستعد سینوس پیلونیدال می‌کند.
 • بهداشت فردی ضعیف: عدم رعایت بهداشت به خصوص در ناحیه‌ی مقعد و اطراف آن منجر به آلودگی پوستی و قرار گرفتن در معرض عفونت کیست مویی خواهد شد.
  علت آغاز فرآیند ایجاد کیست مویی هر چیزی که باشد، این کیست در نتیجه‌ی گیر افتادن مو زیر پوست و سپس التهاب و تحریک بافتی ناحیه ایجاد می‌شود که در صورت آلودگی می‌تواند چرک کند و باعث رنجش فرد شود.

راه‌های پیشگیری از کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

با توجه به این‌که کیست مویی یک اختلال ساده دردسرآفرینی است که فقط به دلیل رعایت نکردن اصول بهداشتی و سبک نادرست زندگی با بروز درد فراوان و نداشتن درمانی جزء جراحی ایجاد می‌شود، معقولانه است تا با آموزش صحیح سطح آگاهی افراد را بالا برده و از بروز آن جلوگیری نمود. همیشه اقدامات پیشگیرانه از بیماری‌ها راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر بوده و به نفع سلامتی افراد است.
معمولاً کیست مویی در مراحل اولیه بدن هیچ علایمی شروع به شکل‌گیری می‌کند و فرد تازه زمانی متوجه بروز آن می‌شود که کار از کار گذشته و مشکل وارد مرحله‌ی حاد خود شده است. البته در برخی مواقع نیز با علایم عمومی‌ای چون تب، درد مفاصل و عضلات و یا ناراحتی ظاهر می‌شود. این علایم معمولاً از باکتری آلوده‌کننده‌ی سطح پوست ناشی می‌شود. گاهی اوقات علایم تا بروز درد و قرمزی محل و تشکیل آبسه و حتی تخلیه خود به خودآن پیش می‌رود. مناسب‌ترین اقدامات پیشگیرانه کیست مویی شامل:

 • بهترین راه برای در امان ماندن از این شرایط و جلوگیری از عود کیست پیلونیدال از بین بردن عامل اصلی ایجاد کننده آن یعنی موهای ناحیه‌ی انتهایی کمر است. کوتاه نگه داشتن مداوم موهای زاید این ناحیه یا لیزر و از بین بردن دائمی آن‌ها بهترین اقدام پیشگیرانه ممکن است؛
 • یک راه پیشگیری مناسب دیگر استفاده از صابون‌های ضد باکتری و یا گلیسیرین برای پاک کردن این منطقه از هر گونه باکتری است. صابون باید به اندازه کافی و نه بیشتر استفاده شود تا منافذ پوست را مسدود نکند. مالیدن آرام صابون بر روی پوست ناحیه از عفونت منطقه جلوگیری می‌کند. البته باید دقت نمود که پس از اتمام شست‌وشو هیچ اثری از صابون بر روی منطقه باقی نماند و ناحیه کامل خشک شود. بنابراین استحمام روزانه می‌تواند بسیار مفید باشد؛
 • از طرفی دیگر باید تا جای ممکن از کم‌تحرکی و نشستن بر روی ناحیه‌ی ‌دنبالچه خودداری کرد، زیرا این کار می‌تواند موهای ناحیه را تحریک کند تا به سمت داخل پوست برگشته و باعث عفونت و ایجاد کیست مویی شوند. پوشیدن لباس‌های گشاد و راحت نیز می‌تواند در پیشگیری از کیست مویی مؤثر باشد؛
 • کاملاً آشکار است که چاقی و اضافه وزن باعث افزایش میزان تعریق این افراد به خصوص در چین‌های بدن می‌شود. تعریق ناحیه‌ی ایجاد کیست مویی فرد را مستعد بروز کیست پیلونیدال برای اولین بار یا عود آن خواهد کرد. بنابراین داشتن یک رژیم غذایی متعادل و در پیش گرفتن یک برنامه‌ی اساسی کاهش وزن همراه با ورزش و تحرک بدنی می‌تواند احتمال به وجود آمدن سینوس پیلونیدال را کاهش دهد.

در صورت بروز عفونت و تشکیل آبسه پیلونیدال نیز هنوز می‌توان با اقداماتی از پیشرفت و سخت شدن روند بهبودی آن با در پیش گرفتن اقدامات درمانی به موقع جلوگیری نمود. در صورتی که آبسه‌ی ایجاد شده به صورت خود به خود تخلیه نشد، بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمود تا آن را تحت بی‌حسی موضعی و یک جراحی ساده تخلیه کند. در این موارد درمان آنتی‌بیوتیکی کمکی برای تسریع بهبودی لازم است.
در صورتی که کیست به تازگی ایجاد شده و هنوز عفونت نکرده باشد نیز می توان با کمک حمام آب گرم یا نشستن در وان یا لگن محتوی آب و نمک از درد و التهاب بیشتر آن پیشگیری کرد. درمان های طبیعی دیگر مانند زردچوبه نیز به سبب داشتن خواص ضد التهابی و روغن درخت چای به دلیل خاصیت ضد‌عفونی‌کنندگی می‌تواند در پیشگیری از پیشرفت و وخیم‌تر شدن مشکل مفید باشند.
با وجود تمام این اقدامات این اختلال در صورت بروز به درمان پزشکی از جمله جراحی نیاز دارد تا صد در صد بهبود یابد.

66 دیدگاه ها

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ناصری

  باعرض سلام من هشت روزه که کیست مویی عمل کردم امروزموقع پانسمانم بوی بدی احساس کردم ایا میشود به خاطرپمادی که به پشتم میزنم باشد اثری ازعفونت دران نیست

  پاسخ به ناصری
  • clinic

   با سلام یکی از موارد مراقبتی پس از جراحی کیست مویی، رعایت بهداشت فردی و مراقبت از عدم آلودگی ناحیه است، بهتر است هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی دقیق ناحیه مراجعه حضوری نمایید، احتمال دارد به سبب عدم رعایت بهداشت دچار عفونت مجدد شده باشید.

   پاسخ به clinic
 2. حسین

  سلام و خسته نباشيد من پسري ۱سال و ده ماه دارم با وزن ۱۲ k کنار بيضه سمت راست کيست مشاهده شده که بالا وپايين ميشه به نظرتون اين کيست نياز به عمل دارداگر دارد عملش چگونه است?با تشکر

  پاسخ به حسین
  • clinic

   با سلام مادر عزیز به دلیل حساسیت زیاد ناحیه تناسلی جنس مذکر و به خصوص بیضه ها، باید بروز هر عارضه ای را در این ناحیه جدی گرفته و هر چه سریع‌تر کودکتان را برای معاینه و تشخیص نزد پزشک بیاورید، بدون معاینه فرزندتان نمی توان در مورد نوع کیست و درمان آن اظهار نظر نمود.

   پاسخ به clinic
 3. جلیلیان

  با عرض سلام اقای دکتر من تقریبا ۷ روزه عمل باز سینوس پیلونیدال انجام دادم ۳ روز اول خوب بود ترشح داشتم ولی کم کم درد شدید هنگام استحمام و عوض کردن پاسمان دارم و ترشحاتم خیلی زیاد تر شدن لطفا هر چه زوتر یه راهی بگید که اینقدر درد نکشم با تشکر

  پاسخ به جلیلیان
  • clinic

   با سلام خروج ترشحات فراوان در این بازه زمانی پس از عمل جراحی کیست مویی به روش باز طبیعی بوده ولی درد آن کمی غیر طبیعی است، بهتر است تا زمان ویزیت پیگیری پس از جراحی صبر نکنید و هر چه سریع‌تر برای معاینه محل عمل به پزشک جراح خود مراجعه نمایید. با نظر پزشک خود در صورت نبود مشکل می توانید از مسکن استفاده کنید.

   پاسخ به clinic
 4. خرمی

  با سلام بنده بیستو پنج سالمه سال ۸۸ عمل بسته سینوس انجام دادم ولی حدود یکماه بعد از عمل حفره کوچکی در جای عمل ایجاد شد و هیچ ترشحی یا دردی نداشت تا سال نودو دو که باز هم دچار ترشح ودرد شدم و نا گزیر بخاطر ترس از عمل و گرفتاری شغلی تا سال نودو پنج با این عوامل کنار امدم و ده روز پیش با ازاد شدن وقتم نزد دکتر رفتم ودستور به عمل داد وگفت ک عود کرده است الان ده روزه عمل باز کردم ولی همچنان ترشح بد بو از ناحیه عمل دارم وبا وجود استفاده انتی بیوتیک کف زخمم سفید است ولی دیواره های زخم کوچک شده و گوشت تازه اورده ولی نگران عفونت هستم چون ترشح دارم کار خاصی باید انجام دهم دارو هم سیپروفلوکساسین ومترونیدازل مصرف میکنم

  پاسخ به خرمی
  • clinic

   با سلام نگران نباشید، عمل باز کیست مویی به فرصت بیشتری برای بهبودی نیاز دارد، هدف از باز گذاشتن زخم خروج ترشحات باقی مانده درون حفره بوده تا از عود مجدد بیماری جلوگیری به عمل آید، احتمال بازگشت بیماری در روش جراحی باز بسیار محدود است. به مصرف داروها و رعایت نکات مراقبتی پس از عمل جراحی ادامه دهید تا بهبودی کامل حاصل گردد.

   پاسخ به clinic
 5. احمدی

  سلام خسته نباشید حدود پنج ساله که مشکل کیست پیدا کردم خیلی ترس دارم از عمل راه دیگری هست ه درمان بشود متشکرم

  پاسخ به احمدی
  • clinic

   با سلام خیر تنها راه درمان اصلی کیست مویی جراحی است و هیچ یک از درمان های دارویی و خانگی یا گیاهی مؤثر نبوده و فقط جنبه‌ی حمایتی دارند تا درد و علایم آزار دهنده کمی تسکین یابد، اما با این کار نه تنها درمان به صورت کامل انجام نمی شود. بلکه با ایجاد تأخیر در روند درمان باعث آسیب بافتی شدیدتر و پیشرفت بیماری خواهید شد.

   پاسخ به clinic
 6. شراره

  با سلام من دختری ۱۵ ساله هستم تقریبا یک ماه و نیم است که تحت جراحی کیست مویی قرار گرفته ام که به صورت باز است جای زخمم تقریبا بسته شده است ولی بعضی وقتا خونریزی دارم مشکل از چیست؟

  پاسخ به شراره
  • clinic

   با سلام دختر عزیز، برای کسب بهبودی کامل کیست مویی باید کمی صبور باسید. عمل جراحی کیست مویی به روش باز به مدت زمان بیشتری نسبت به سایر روش های جراحی کیست مویی برای بهبودی کامل نیاز دارد، نگران خونریزی مقطعی نباشید، اگر پس از دو ماه هم چنان ترشح یا خونریزی دیده شد، برای معاینه زخم نزد پزشک خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 7. ایزدی

  باسلام خدمت اقای دکترعزیزببخشیدنافم حدود۹ماه درده وترشح بدبویی ازآن خارج میشودواطراف نافم به کل درده وخارش دارم وقرمزمیشودوانگارداخلش نیزخارش دارم وجوش ریزمیشه وقتی زیادمیخام امابوی بدش هنوزموندگاره وهست بنظرشمامن دچارکیست مویی شده ام یانه؟؟؟

  پاسخ به ایزدی
  • clinic

   با سلام بله احتمال کیست مویی نیز برای شما مطرح است، اما ناف قسمتی از بدن است که به سبب در ارتباط بودن با اعضای داخلی بدن در معرض عفونت های داخلی نیز قرار می گیرد، بنابراین بدون معاینه دقیق ناحیه و تشخیص منبع عفونت نمی توان نظر قطعی داد، به هر حال برای پیشگیری از وخیم شدن بیماری و آسیب بافتی هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی و درمان مراجعه حضوری نمایید.

   پاسخ به clinic
 8. دانشی

  سلام اقای دکتر. من روی باسن راست ام. زخمی چرکیده وخون شبیه کیست موی است میخواستم ببینم چی هست ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ به دانشی
  • clinic

   با سلام بدون معاینه و مشاهده و بررسی دقیق محل زخم امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد، اما با توضیحاتی که فرمودید ممکن است به یک بیماری مقعدی به نام فیستول مقعدی مبتلا شده باشید، در صورت تشخیص صحیح و وجود همین بیماری تنها راه درمانی، جراحی خواهد بود، البته نگران نباشید با انتخاب جراحی لیزری با درد و خونریزی و عارضه کمتر و طی مدت زمان کوتاهتر بهبود می یابید.

   پاسخ به clinic
 9. دل فراز

  سلام خسته نباشید من حدود یک سال ونیم پیش عمل سینوس پینولیدال به صورت بسته انجام دادم ولی الان دوباره عود کرده ایا دوباره باید جراحی کنم اگر جراحی نکنم خطر دارد در ضمن درد خیلی شدیدی در ان ناحیه دارم

  پاسخ به دل
  • clinic

   با سلام بله بیماری سینوس پیلونیدال از جمله بیماری‌هایی است که با احتمال زیادی عود می کند و ممکن است در شما نیز این اتفاق افتاده باشد. بله عود آن نیز نیاز به جراحی دارد و باید هر چه سریع تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر برای درمان خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 10. سارا

  باسلام اقاي دکتر دختر م بيست روزه است بالاي مقعدش يه سوراخ اضافي وجود داره پزشک اطفال گفتن ممکنه درگيري نخاعی داشته باشه ايا عمل کردنش خطر داره يا نه?

  پاسخ به سارا
  • clinic

   با سلام مادر عزیز نگران نباشید بسیاری از نوزادان با این بیماری مادرزادی نقص و سوراخ لوله عصبی انتهایی ستون فقرات به دنیا می آیند که در برخی موارد خود به خود بسته شده و در برخی دیگر با کمک جراحی ترمیم و رفع می گیردد. نگران خطرات احتمالی نباشید، این مشکل مادرزادی شایع بوده و جراحی آن توسط پزشکان متبحر مشکلی نخواهد داشت.

   پاسخ به clinic
 11. روبیک

  اقاي دكتر من ٤ماه پيش عمل سينوس به صررت بسته انجام دادم اما الان در همون ناحيه درد بدي پيدا كردم ك در هنگام نشستن شروع ميشود،سوال من اين است كه ايا دوباره عود كرده؟

  پاسخ به روبیک
  • clinic

   با سلام بله احتمال عود سینوس پیلونیدال وجود دارد، بهتر است هر چه سریع‌تر برای معاینه و درمان لازم مراجعه نمایید. عدم مراجعه به موقع باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر خواهد شد.

   پاسخ به clinic
 12. سالاری

  سلام. .من حدود ۸ماه پیش متوجه وجودسینوس پیویندال در بدنم شدم متاسفانه بخاطر شرایطی ک دارم زمانی برای عمل جراحی پیدا نکردم وانجام ندادم من از پمادی به اسم پماد سیاه استفاده کردم و سراین سینوس باز شد ک باعث خروج عفونت ها از داخل ان شد، میخواستم بدونم من نیازی ب عمل دارم یاخیر ؟ در طی این ۸ماه تاکنون دودفعه مقدار خیلی کمی ترشحاتی داشت ک کاملا بی رنگ بود وآن محل مقداری سفت است

  پاسخ به سالاری
  • clinic

   با سلام هیچ درمان خانگی و گیاهی در درمان کامل سینوس پیلونیدال مؤثر نبوده و این بیماری فقط با جراحی درمان می شود، درمان های خانگی فقط جنبه تسکینی داشته و برای مدت محدودی علایم آزار دهنده را کاهش می دهند، بنابراین بهتر است بیش از این درمان خود را به تأخیر نیندازید و برای دریافت اقدامات درمانی لازم مراجعه حضوری نمایید.

   پاسخ به clinic
 13. شاپوری

  در سال ۹۱ جراحی آبسه مقعدی انجام دادم ولی هنوز علائم آن وجود دارد و نزدیک مقعد هر ۱۵ تا ۲۰ روز با جمع شدن عفونت و درد و خروج عفونت رو برو هستم خواهشمندم راهنمایی کنید

  پاسخ به شاپوری
  • clinic

   با سلام دوست عزیز، آبسه مقعدی از جمله بیماری هایی است که با احتمال زیادی عود می کند و نیاز به چند بار درمان و حتی جراحی دارد. با همان ترشحات اولیه پس از بهبودی از عمل باید درمان خود را پیگیری می نمودید، بنابراین سعی کنید هر چه سریع تر پیش از پیشرفت بیماری و سخت شدن روند درمان برای بررسی و پیگیری مشکل خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 14. علایی

  سلام ،من تا حالا چهار بار جراحی سینوس پیلونیدال شدم دوباربه صورت بسته ودو بار به صورت باز آخرین بارکه ۴ماه قبل بوده به صورت باز عمل کردم یک هفته بعد از بسته شدن کامل زخم دوباره درد شدید داشتم و زخم خود بخود باز شد چرک و عفونت داشت اونارو خالی کردم و دوباره تا مدتی پانسمان کردم که دوباره بسته شد ولی الان حدود یک هفتس که جایه زخمم روباره عفونت کرد و زخم به صورت کامل از هم باز شده حدود سه سانت طول دو سانت عمق داره لطفا راهنماییم کنید دیگه نمیخوام عمل کنم ،میخوام بدونم عمل نکردننش میتونه خطری برای رسیدن عفونت به استخوان کمر داشته باشه یا نه و آیا عسل بصورت پماد برایه بهبود زخم خوب هسنت یا نه، با تشکر ممنون ا ز راهنماییتون

  پاسخ به علایی
  • clinic

   با سلام درمان های خانگی مانند عسل فقط در کنترل عفونت مؤثر بوده و هیچ اثر مثبتی در بهبود سینوس پیلونیدال ندارد، متأسفانه درمان کیست مویی کمی مشکل و زمان بر بوده و ممکن است به بارها جراحی نیاز پیدا کند، پس از باز شدن زخم باید سریع برای پیشگیری از عود بیشتر آن مراجعه می کردید،با به تأخیر انداختن مراجعه خود به پزشک فقط باعث تشدید آسیب بافتی ناحیه شده و روند درمان را کند و مختل می کنید. تنها درمان کیست مویی در حال حاضر جراحی است. البته این بار می توانید به روش لیزری جراحی نمایید تا با درد و خونریزی کمتر و بدون نیاز به بستری و استراحت طولانی مدت و بی هوشی عمومی درمان شوید.

   پاسخ به clinic
 15. قرئیان

  سلام ده سال پیش بدون اینکه سرم خوردگی داشته باشم تب ولرز شدید میگرفتم و بعد آبسه کنار معقد درست می شد که بزرگ میشد تابه جراحی در بیمارستان ختم می شد دوباره یک سال بعد همین اتفاق تکرار میشد ولی الان سه سال هست که کنار معقد سوراخی ایجاد میشه وچرک می آید ابتدا کم بود وتا شش ماه قطع میشد والان که شروع شده یک ماه هست که قطع نمی شه ومدام چرک می آید لطفا راهنمایی فرمایید متشکرم

  پاسخ به قرئیان
  • clinic

   با سلام دوست عزیز به احتمال فراوان ابتلای مکرر به آبسه مقعدی در شما باعث ایجاد عارضه دیگری به نام فیستول مقعدی شده است، برای اطمینان از ابتلا به آن باید تحت ام آر آی قرار گرفته و بررسی شوید، اگر تشخیص همین بیماری باشد راه درمانی جزء جراحی نخواهید داشت و باید پیش از گسترش بیماری درمان کنید.

   پاسخ به clinic
 16. فردین

  سلام.عذر میخوام.من حدود ۵ روز هست که در استخوان دنبالچه دردی دارم.ولی هم میتونم بشینم و هم روی کمرم بخوابم فقط وقتی مستقیم روی ان فشار میاد درد دارم.ممکنه کیست مویی باشه؟

  پاسخ به فردین
  • clinic

   با سلام بدون معاینه و مشاهده محل نمی توان در مورد آن اظهار نظر نمود، علاوه بر احتمال وجود کیست مویی، ممکن است از ناحیه دنبالچه دچار آسیب شده باشید که لازم است یک متخصص ارتوپد نیز شما را ویزیت نماید.

   پاسخ به clinic
 17. یغمایی

  سلام،بخاطر آبسه مقعد عمل جراحی انجام دادم،که بعد ازمدت دوماه دوباره بخاطر آبسه ودرد والتهاب مجددا به پزشک جراح مراجعه دوباره عمل جراحی انجام دادن،ولی احساس میکنم که دوباره داره آبسه تشکیل میشه،چیکار باید بکنم

  پاسخ به یغمایی
  • clinic

   با سلام آبسه مقعدی از جمله بیماری‌هایی است که به سبب قرار گرفتن در معرض آلودگی محیط مقعد در معرض عود و بازگشت است. بنابراین علی رغم رعایت نکات مراقبتی پس از عمل جراحی ممکن است بیماری باز گردد و مشکلاتی را برای فرد به وجود آورد. به روند درمانی خود ادامه دهید و برای معاینه و در صورت نیاز جراحی مجدد آماده شوید، عدم پیگیری به موقع مراحل درمان را مشکل تر می کند.

   پاسخ به clinic
 18. سبحانی

  سلام من ۱۸ سالمه من بیماری سینوس داشتم عمل باز انجام دادم وبابی حسی انجام دادن الان یک ماهه خوردی عمل کردم هروزم پانسمانشم عوض میکنم یکم مونده بسته شه ولی پشتم دیر داره بسته میشه میخوام.هرچه زودتربسته شه دوست ندادم عفونت و دوباره عود کنه من اولین بارمه عمل سینوس انجام دادم

  پاسخ به سبحانی
  • clinic

   با سلام در روند درمان و بهبودی سینوس پیلونیدال باید صبور باشید، جراحی باز به زمان بیشتر حداقل دو ماه برای بهبودی زمان نیاز دارد. از نشستن طولانی مدت و همچنین نشستن در توالت و وارد کردن زور و فشار بیش از حد به خود خودداری کنید، بهداشت فردی را رعایت کرده و محل زخم را تمیز نگه دارید. موهای ناحیه را کوتاه نگه دارید و استحمام روزانه داشتخ باشید تا به زودی بهبودی کامل یافته و دچار عود بیماری نشوید.

   پاسخ به clinic
 19. صائمی

  سلام وقت خوش ، حدود ۴ ماه پیش تحت عمل سینوس پایلونیدال بسته شدم و یک بار نیز عفونت کرد و با دارو خوب شد ولی هنوز ترشحات و خونریزی دارد آیا عادی است ؟ ضمنا یک سوراخ تقریبا بالا خط برش عمل و یک شکاف ۲ سانتیمتری در پایین خط برش عمل باز می باشد که آقای دکتر جراح میفرماید که مشکلی نیست ولی من نگرانم. از وقتی که برای پاسخ میگذارید بسیار متشکرم

  پاسخ به صائمی
  • clinic

   با سلام در صورتی که هنوز پس از گذشت چهار ماه از عمل ترشح دارید، طبیعی نبوده و ممکن است جراحی شما مؤفقیت آمیز نبوده باشد. اطهار نظر در مورد باز شدگی اطراف زخم نیز بدون معاینه و مشاهده امکان پذیر نیست، بهتر است برای اطمینان از وضعیت بهبودی زخم خود آن را به یک پزشک دیگر نیز نشان دهید.

   پاسخ به clinic
 20. حاجی پور

  ببخشید من تقریبا یه هفته هست عمل آبسه پری آنال انجام دادم.که دکترم کلا محل عمل و بسته است.حالا امروز متوجه شدم که بخیه پوست باز شده و لب های زخم باز شده البته بخیه های عضله سرجاش.حالا من موندم این باز شدن بخیه اشکالی داره؟ و آیا ممکن دوباره احتیاج به جراحی باشه؟

  پاسخ به حاجی
  • clinic

   با سلام نگران نباشید معمولاً نیازی به جراحی مجدد نبوده و در صورت نبود ترشح و نیاز به بخیه، من دوباره بخیه زد می شود، بهتر است برای معاینه محل بخیه هر چه سریع‌تر به پزشک جراح خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 21. سهیلا

  کیست مویی دارم نمیحوام عمل کنم دارویی هس ک رفع بشه

  پاسخ به سهیلا
  • clinic

   با سلام خیر متأسفانه هنوز هیچ درمان دارویی برای این بیماری کشف نشده است. بهتر است هر چه سریع‌تر برای درمان به موقع خود اقدام نمایید تا با آسیب بافتی بیشتر، روند درمانی دشوارتر نگردد. البته باید در نظر داشته باشید که درمان های گیاهی و خانگی توصیه شده برای آن فقط جنبه حمایتی داشته و تسکین کننده علایم است و به هیچ وجه بیماری را ریشه کن نمی سازد.

   پاسخ به clinic
 22. مهسا

  سلام خانومی ۲۷ ساله مجرد سال ۹۱ عمل کیست مویی داشتم یک بار سر باز کرد الان خوبم خدا شکر خوبم اقای دکتر ما عمل میکنیم ک خوب شیم ن با تا فعالیت داشته باشیم سر باز کنه ن میتونیم ورزش کنیم چون عرق می کنیم ن می تونیم بریم سر کار ب نظر شما میشه این طوری ولا من افسردگی گرفتم چر ی بیماری ساده رو نمیتونیم الااج کنیم کهر دقیقه سر باز نکنه

  پاسخ به مهسا
  • clinic

   با سلام خانم محترم این بیماری از جمله بیماری هایی است که با کوچک ترین بی توجهی و عدم رعایت اصول بهداشتی و مراقبتی مستعد عود و بازگشت است، این خاصیت این بیماری بوده و ارتباطی با درمان ندارد. اگر می خواهید دوباره دچار بیماری و عوارض آن نشوید باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید و با شرایط فعلی خود کنار آیید. در غیر این صورت هیچ تضمینی برای عدم بازگشت بیماری وجود ندارد.

   پاسخ به clinic
 23. علیرضا

  سلام من كيست مويى دارم و ميخواستم عمل كنم شرايط و مراحل را ميخواستم بدون و هزينه اش چقدر ميشود و سريع انجام بدم در اولين فرصت برام انجام بدهيد

  پاسخ به علیرضا
  • clinic

   با سلام ابتدا یک بار مراجعه برای ویزیت و معاینه کیست مویی و تشخیص قطعی آن باید داشته باشید، سپس از طریق سیستم نوبت دهی مرکز برای تعیین وقت عمل جراحی که به روش لیزری و کاملا بدون درد و خونریزی و آسیب بافت های اطراف انجام خواهد شد، اقدام نمایید، برای برآورد هزینه جراحی با کلینیک تماس بگیرید.

   پاسخ به clinic
 24. شبنم

  سلام دو سال است کیست مویی رو عمل کردم اما جای زخم بسته نشده و خیلی نگرانم

  پاسخ به شبنم
  • clinic

   با سلام اگرچه عمل کیست مویی به روش باز به ماه ها زمان برای بسته شدن کامل نیاز دارد اما عدم بسته شدن آن پس از دو سال کمی غیر طبیعی بوده و برای معاینه و بررسی مجدد محل عمل باید به پزشک جراح خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 25. تارا

  سلام من پنج سال پیش یه کمی پایین ترازگردنم با لمس کردن متوجه یک چیزی به اندازه عدس زیرپوستم شدم الان بعدازپنج سال رشدکرده وخیلی دردو سوزش داره به نظرشما این جوشه یانه

  پاسخ به تارا
  • clinic

   با سلام دوست عزیز بدون معاینه و مشاهده ضایعه ایجاد شده نمی توان نظر دارد ولی اگر توده فقط درون پوست قرار گرفته باشد احتمال تجمع بافت چربی بسیار زیاد است. در هر حال باید برای رد سایر علل خطرناک هر چه سریع تر مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 26. محسن

  سلام.من سینوس پیلوندیال داشتم که کوچک به نظر می رسید ماه پیش کاملا باز شده و خون وچرک تخلیه شده به دکتر نشان دادم گفت باید عمل بشه چون امکان عفونت داره و یا ابسیل میشه ولی الان جای سوراخ کاملا پرشده و دردی ندارم و زیر پوست تخلیه شده آیا هنوز نیاز به جراحی دارد

  پاسخ به محسن
  • clinic

   با سلام سینوس پیلونیدال از دسته بیماری هایی است که تنها راه درمان اساسی و اصلی آن جراحی است، بدون جراحی و با کمک روش های درمانی خانگی فقط درد و علایم آن برای مدت محدودی تسکین می یابد و کمتر خواهد شد. ولی با اطمینان به زودی علایم با شدت بیشتری بازگشته و روند درمانی مشکل تر خواهد شد. بنابراین هر چه سریع تر برای درمان اقدام نمایید.

   پاسخ به clinic
 27. جاسم

  با سلام و خسته نباشی .۴روزی هست که دور نافم شدید درد میکنه و خیلی سفت شده عین یک واشر کلفت دور نافم بوجود آمده تا حالا ۴دکتر رفتم فقط میگن عفونت هستش میخواستم بدونم ممکنه کیست مو باشه ؟؟متشکرم

  پاسخ به جاسم
  • clinic

   با سلام کیست مویی به صورت معمول در قسمت هایی دارای موی بدن که بر روی حفره های سینوسی قرار گرفته رخ می‌دهد، اما احتمال گیر افتادن تار مو در پوست در ناحیه شکم نیز وجود دارد که اگر این طور بود، همکاران پزشک حتماً تشخیص می دادند. برای تشخیص علت التهاب اطراف ناف شما نیاز به معاینه بالینی و آزمایش های تشخیصی هست.

   پاسخ به clinic
 28. سحر

  سلام خدمت جناب دکتر
  من دختری ۱۸ ساله هستم که ترشخات قهوه ای رنگ که حالتی تکه ای و پودری دارد رو مشاهدا کردم . از جایی که تمام نکات بهداشتی را رعایت میکنم حس میکنم دچار کیست هستم . ابتدایی ترین کاری که برای مقابله میتونم بکنم چیست ؟ درمان خانگی ؟

  پاسخ به سحر
  • clinic

   با سلام دختر عزیزم، در صورتی که به کیست مویی مبتلا شده باشی، هیچ درمان دارویی منجر به بهبودی تو نخواهد شد و تنها راه درمان اساسی آن جراحی است، البته نگران نباش درمان جراحی لیزری، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی به صورت سرپایی انجام خواهد شد. امکان پیشنهاد اقدام خانگی بدون معاینه شما وجود ندارد، باید ابتدا برای تشخیص قطعی بیماری و معاینه مراجعه حضوری داشته باشید.

   پاسخ به clinic
 29. مریم

  سلام من یه دختر۱۴ ساله هستم.من به دلیل سینوس مویی باید عمل شوم میخواستم بدونم که این عمل سخته؟آخه من محصل هستم خیلی میترسم.
  ممنون میشم اگه جوابم روبدید

  پاسخ به مریم
  • clinic

   با سلام دختر عزیزم نگران نباش، در صورت جراحی با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بستری و بی هوشی عمل شده و خیلی سریع ترخیص می شوی و می توانی طی چند روز به مدرسه بازگردی.

   پاسخ به clinic
 30. امیری

  با عرض سلام خسته نباشید ببخشید آقای دکترمن یه سوال داشتم خدمتتون
  مدتی پیش یه روزنه بالای مقعدم مشاهده کردم که چن تایی موی بدون ریشه ازدرونش خارح کردم الان پایین اون روزنه یک روزنه دیگه هست منتها ریز تره .میخواستم بدونم این ها مراحل اولیه ای کیست هستش؟ومن باید چیکارکنم..

  پاسخ به امیری
  • clinic

   با سلام برای تشخیص قطعی باید تحت معاینه قرار بگیرید ولی به احتمال بسیار فراوان دچار کیست مویی شده اید که باید پیش از ایجاد عفونت و علایم دردناک آن برای درمان مراجعه نمایید. تنها درمان این بیماری جراحی است که البته با پیشرفت علم و کاربرد لیزر، بسیاری از مشکلات درد و خونریزی و مراقبت های سخت پس از عمل جراحی سنتی و نیاز به بی هوشی محدود شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می یابید. البته رعایت راه های پیشگیری از عود مجدد آن در این روش نیز الزامی خواهد بود.

   پاسخ به clinic
 31. محمود

  سلام من ۱۳سال پیش کیست پشت در تهران عمل کردم. ولی الان یکماهی میشه یه زخمی نزدیکی مقعد م درست شده ترشحات هم دارد. دکتر رفتم میگه کیست نیست پماد ان ان داد.ولی ترشحات قطع نشده.با تشکر

  پاسخ به محمود
  • clinic

   با سلام بدون معاینه نمی توان اظهار نظر قطعی نمود، ولی به احتمال زیاد دچار آبسه مقعدی شده باشید که باید در اسرع وقت برای بررسی و درمان آن پیش از بروز عوارض دیگری چون فیستول مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 32. شهین

  باسلام.دختری دارم ۱۴ساله که مدت یه هفته شده از وسط دوتا لگن از سوراخ کوچکی خون وآب بیرون میاد خواهش میکنم راهنماییم کنین خیلی نگرانم که مشکلش چیه

  پاسخ به شهین
  • clinic

   با سلام به احتمال خیلی زیاد فرزندتان دچار سینوس پیلونیدال یا همان کیست مویی شده است که با مراجعه و مشاهده به راحتی قابل تشخیص بوده، ولی متاسفانه راه درمانی جزء جراحی ندارد. البته با کمک لیزر درمانی جراحی بدون نیاز به بستری و بی هوشی، بدون درد و خونریزی شدید و به صورت سرپایی انجام شده و فرزندتان به سرعت به مار و فعالیت روزانه خود باز می گردد.

   پاسخ به clinic
 33. محمدرضا

  سلام من دو ماه پیش عمل سینوس به روش باز کردم و زخمم کاملا بسته شده میخاستم بدونم مشکلی نداره تمریناتمو شروع کنم ؟

  پاسخ به محمدرضا
  • clinic

   با سلام به دلیل حساسیت بالای این بیماری و همچنین جراحی آن و احتمال عود و باز شدن زخم، پیش از آغاز فعالیت بدنی سنگین نزد پزشک خود معاینه شوید تا با اطمینان مجوز آغاز ورزش را بگیرید.

   پاسخ به clinic