banner
آذر ۲۸, ۱۳۹۵

بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال چیست؟

احتمالاً کلمه‌ی سینوس را همراه با بینی شنیده‌اید اما سینوس به معنی کانال یا حفره می‌تواند در هر جایی از بدن وجود داشته باشد. کیست مویی یا سینوس پیلونیدال (PNS) به شکل سوراخ کوچک، تونل یا گودال است که در شکاف بالای خط باسن و پایین استخوان دنبالچه قرار دارد. سینوس پیلونیدال یک مشکل مزمن پوستی حاوی مو است که با یک یا چند دهانه‌ی کوچک به سطح پوست باز می‌شود و می‌تواند درد شدیدی ایجاد کند. سینوس پیلونیدال یک بیماری خوش خیم است و در ابتدا هیچ ارتباطی با سرطان ندارد. این سینوس اغلب موارد می‌تواند آلوده و عفونی شود. در واقع این سینوس یک کانون عفونت برای بافت‌های اطراف محسوب می‌شود. در صورت عفونت ممکن است چرک و ترشحات خونی با بوی نامناسب از آن تراوش کند. سوراخ سینوس پیلودنیال آلوده به شکل کیست یا آبسه پیلونیدال ظاهر می‌شود. به ندرت ممکن است یک سینوس پیلونیدال در سایر قسمت‌های بدن ایجاد شود ولی در زیر بغل و عانه نیز رویت شده است.
کیست مویی بیشتر در مردان و افراد جوان رویت می‌شود. همچنین در افرادی که عادت به نشستن زیاد دارند، مانند رانندگان تاکسی شایع تر است. در کودکان نادر است و در مردان با شرایط یکسان چهار برابر بیشتر از زنان رخ می‌دهد.
این بیماری برای اولین بار در سال ۱۸۸۰ تشخیص داده شد و به دلیل فاصله کوتاه آن از مقعد و شبیه لانه‌ای از مو بودن سینوس پیلونیدال نام گرفت. در طول جنگ جهانی دوم به دلیل وضعیت همیشه نشسته در رانندگان جیپ، این بیماری با نام دیگر «بیماری جیپ» شناخته شد.
این بیماری آن‌قدر واضح است که نیاز به روش تشخیصی خاصی ندارد و پزشک با مشاهده به راحتی به وجود آن پی می‌برد. برای درمان این بیماری حتماً نباید منتظر نشانه‌ها و علایم آزاردهنده شد، به منظور جلوگیری از پیشرفت سینوس پیلونیدال بهتر است اقدامات درمانی آن را سریع‌تر شروع کرد. هرچند محل و موقعیت و همچنین ظاهر این بیماری منجر به خجالت و شرمساری در افراد مبتلا می‌شود ولی باید به این اتفاق همانند یک جوش یا خال نگاه کرد و خود را به خاطر وجود آن سرزنش نکرد.

علت کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

اگرچه هنوز علت دقیق بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال شناخته شده نیست، اما حدس و گمان‌ها نشان از این مدعا دارد که علت آن اکتسابی و ترکیبی از تغییرات هورمونی پس از بلوغ، رشد مو و اصطکاک ناشی از لباس طی نشستن طولانی‌مدت است.
هورمونهای جنسی برای اولین بار در سن بلوغ تولید می شوند که با تحت تأثیر قرار دادن غدد سباسه ممکن است آغازگر بیماری پیلونیدال باشند. از طرفی فعالیت‌هایی که باعث اصطکاک می‌شوند، موهای در حال رشد در منطقه را مجبور به پسرفت در زیر پوست می‌کنند. بدن به صورت ذاتی موهای زیر پوستی را به عنوان یک جسم خارجی تلقی می‌کند و یک پاسخ ایمنی نسبت به آن راه می‌اندازد. این پاسخ ایمنی می‌تواند به شکل کیست در اطراف موها بروز کند. پوست تحریک شده متورم، قرمز و دردناک خواهد شد.
احتمال ابتلا به بیماری سینوس پیلونیدال در صورت داشتن برخی شرایط افزایش پیدا می‌کند که شامل:

 • شغل کم تحرک: کارهای کم تحرک و نشسته مانند کارمندی و رانندگی باعث اصطکاک پوستی بیشتر در ناحیه‌ی پشت و نشیمن‌گاه در خواهند شد.
 • اضافه وزن یا چاقی: چاقی ازیک طرف منجر به کم تحرکی فرد و از طرفی دیگر باعث تعریق همیشگی گودی باسن می‌شود و از این طریق بر احتمال کیست مویی می‌افزاید.
 • سابقه‌ی خانوادگی: رویت شده این بیماری در سایر اعضای خانواده در بیش از یک سوم موارد وجود دارد.
 • وجود سوراخ مادرزادی انتهای دنبالچه‌ای: این سوراخ شرایط را برای گیر افتادن مو مساعد می‌کند.
 • پر مویی یا داشتن موهای مجعد و درشت: تراکم بالای موهای در یک ناحیه احتمال گیر افتادن‌شان در پوست زیاد می‌کند.
 • ضربه به ناحیه پایین کمری: مثلا ضربه به ناحیه‌ی نشیمن‌گاه طی سقوط و آسیبی که طی ضربه در بافت‌ها ایجاد شده است.
 • سن: سینوس پیلونیدال می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما در بزرگسالان جوان بین سنین ۱۵ تا ۴۰ سال شایع‌تر است.
 • جنس مذکر: به دلیل داشتن مقدار بیشتری مو نسبت به زنان با احتمال بیشتری در معرض خطر این کیست مویی هستند.
 • پوشیدن لباس‌تنگ: لباس‌های تنگ و چسبان میزان اصطکاک را بیشتر و فرد را مستعد سینوس پیلونیدال می‌کند.
 • بهداشت فردی ضعیف: عدم رعایت بهداشت به خصوص در ناحیه‌ی مقعد و اطراف آن منجر به آلودگی پوستی و قرار گرفتن در معرض عفونت کیست مویی خواهد شد.
  علت آغاز فرآیند ایجاد کیست مویی هر چیزی که باشد، این کیست در نتیجه‌ی گیر افتادن مو زیر پوست و سپس التهاب و تحریک بافتی ناحیه ایجاد می‌شود که در صورت آلودگی می‌تواند چرک کند و باعث رنجش فرد شود.

راه‌های پیشگیری از کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

با توجه به این‌که کیست مویی یک اختلال ساده دردسرآفرینی است که فقط به دلیل رعایت نکردن اصول بهداشتی و سبک نادرست زندگی با بروز درد فراوان و نداشتن درمانی جزء جراحی ایجاد می‌شود، معقولانه است تا با آموزش صحیح سطح آگاهی افراد را بالا برده و از بروز آن جلوگیری نمود. همیشه اقدامات پیشگیرانه از بیماری‌ها راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر بوده و به نفع سلامتی افراد است.
معمولاً کیست مویی در مراحل اولیه بدن هیچ علایمی شروع به شکل‌گیری می‌کند و فرد تازه زمانی متوجه بروز آن می‌شود که کار از کار گذشته و مشکل وارد مرحله‌ی حاد خود شده است. البته در برخی مواقع نیز با علایم عمومی‌ای چون تب، درد مفاصل و عضلات و یا ناراحتی ظاهر می‌شود. این علایم معمولاً از باکتری آلوده‌کننده‌ی سطح پوست ناشی می‌شود. گاهی اوقات علایم تا بروز درد و قرمزی محل و تشکیل آبسه و حتی تخلیه خود به خودآن پیش می‌رود. مناسب‌ترین اقدامات پیشگیرانه کیست مویی شامل:

 • بهترین راه برای در امان ماندن از این شرایط و جلوگیری از عود کیست پیلونیدال از بین بردن عامل اصلی ایجاد کننده آن یعنی موهای ناحیه‌ی انتهایی کمر است. کوتاه نگه داشتن مداوم موهای زاید این ناحیه یا لیزر و از بین بردن دائمی آن‌ها بهترین اقدام پیشگیرانه ممکن است؛
 • یک راه پیشگیری مناسب دیگر استفاده از صابون‌های ضد باکتری و یا گلیسیرین برای پاک کردن این منطقه از هر گونه باکتری است. صابون باید به اندازه کافی و نه بیشتر استفاده شود تا منافذ پوست را مسدود نکند. مالیدن آرام صابون بر روی پوست ناحیه از عفونت منطقه جلوگیری می‌کند. البته باید دقت نمود که پس از اتمام شست‌وشو هیچ اثری از صابون بر روی منطقه باقی نماند و ناحیه کامل خشک شود. بنابراین استحمام روزانه می‌تواند بسیار مفید باشد؛
 • از طرفی دیگر باید تا جای ممکن از کم‌تحرکی و نشستن بر روی ناحیه‌ی ‌دنبالچه خودداری کرد، زیرا این کار می‌تواند موهای ناحیه را تحریک کند تا به سمت داخل پوست برگشته و باعث عفونت و ایجاد کیست مویی شوند. پوشیدن لباس‌های گشاد و راحت نیز می‌تواند در پیشگیری از کیست مویی مؤثر باشد؛
 • کاملاً آشکار است که چاقی و اضافه وزن باعث افزایش میزان تعریق این افراد به خصوص در چین‌های بدن می‌شود. تعریق ناحیه‌ی ایجاد کیست مویی فرد را مستعد بروز کیست پیلونیدال برای اولین بار یا عود آن خواهد کرد. بنابراین داشتن یک رژیم غذایی متعادل و در پیش گرفتن یک برنامه‌ی اساسی کاهش وزن همراه با ورزش و تحرک بدنی می‌تواند احتمال به وجود آمدن سینوس پیلونیدال را کاهش دهد.

در صورت بروز عفونت و تشکیل آبسه پیلونیدال نیز هنوز می‌توان با اقداماتی از پیشرفت و سخت شدن روند بهبودی آن با در پیش گرفتن اقدامات درمانی به موقع جلوگیری نمود. در صورتی که آبسه‌ی ایجاد شده به صورت خود به خود تخلیه نشد، بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمود تا آن را تحت بی‌حسی موضعی و یک جراحی ساده تخلیه کند. در این موارد درمان آنتی‌بیوتیکی کمکی برای تسریع بهبودی لازم است.
در صورتی که کیست به تازگی ایجاد شده و هنوز عفونت نکرده باشد نیز می توان با کمک حمام آب گرم یا نشستن در وان یا لگن محتوی آب و نمک از درد و التهاب بیشتر آن پیشگیری کرد. درمان های طبیعی دیگر مانند زردچوبه نیز به سبب داشتن خواص ضد التهابی و روغن درخت چای به دلیل خاصیت ضد‌عفونی‌کنندگی می‌تواند در پیشگیری از پیشرفت و وخیم‌تر شدن مشکل مفید باشند.
با وجود تمام این اقدامات این اختلال در صورت بروز به درمان پزشکی از جمله جراحی نیاز دارد تا صد در صد بهبود یابد.

کاربر گرامی پرسش خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید، بین 24 تا 48 ساعت آینده پاسخ داده خواهد شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • سلام دکتر من ۲۶ سال سن دارم حدود ۳ الی ۴ ماهه متوجه شدم ۳ تا سوراخ بالا تر از مقعدم بین دو تا باسن بدون درد و بدون ترشحی خیلی خیلی نگرانم راهنمای کنید لطفا نیاز به معالجه دارم یا خیر؟

  • با سلام بله حتماً باید مراجعه کنید، به احتمال فراوان دچار بیماری کیست مویی شده‌اید و در مراحل اولیه ابتلا به آن هستید که هنوز کیست عفونی نشده و علایم آزار دهنده بروز نکرده است، در صورت تأیید کیست مویی باید جراحی شوید، البته نگران نباشید با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

  • با سلام قوانین نهادها و سازمانهای مختلف در کشور متفاوت بوده و سالیانه در حال تغییر است،بهتر است این موضوع را از خود نهاد مربوطه پیگیری کنید

 • سلام خسته نباشید من الان ده روز عمل کردم خونه پانسمانشو عوض کردیم داخل زخمم هر دفعه تمیز کردیم الان بازم باید با سرم بشورم و گاز بذاریم تو زخم یا فقط با شامپو بچه کافیه ؟ممنون میشم اگه روش پانسمانمو دقیق لطف بفرمایید.

  • با سلام برای شست و شو ناحیه و استحمام روزانه با پانسمان زیر دوش رفته تا کامل خیس شود، سپس پانسمان و گاز درون زخم را خارج نموده، درون لگن حاوی آب و در صورت داشتن ترشح آغشته به چند قطره بتادین بنشبنید، به صورتی که زخم کاملاً درون این آب قرار بگیرد و داخل آن تمیز و شست و شو شود، از زدن شامپو یا صابون مستقیم به محل زخم بپرهیزید. پس از استحمام محل زخم را با سشوار و البته با رعایت فاصله سی سانتیمتری و دمای ملایم خشک نموده و چناچه درون زخم آغشته به ترشحات چرکی بود با یک گاز استریل درون زخم کشیده و آن را پاک کنید، این عمل کمی دردناک بوده و در صورتی که تحمل آن را نداشتید می‌توانید چند قطره از ماده بیحسی لیدوکائین درون زخم ریخته سپس این کار را انجام دهید. در پایان درون زخم را با گاز پر کرده و با گذاشتن یک پد بر روی آن با چسب محکم نمایید، این کار روزانه تا زمان بهبود نسبی زخم و تشکیل بافت صورتی و قرمز درون زخم باید ادامه یابد.

 • سلام آقای دکتر من سی سه روز است که عمل سینوس باز انجام دادم حال چند روز است که جای عملم لکه های سفید زیادی ایجاد شده چه دلیلی میتونه داشته باشه با تشکر.

  • با سلام محل عمل را هنگام تعویض پانسمان با کمک یک گاز تمیز از ترشحات موجود پاک کنید، اگر ترشحات ادامه داشت یا دچار علایم دیگری شدید حتماً به جراح خود مراجعه کنید تا از نظر عفونت پس از عمل بررسی شوید.

 • سلام و خسته نباشید!من ۱۷ سال سن دارم وبه تازگی متوجه شدم یک نقطه سیاه بین شکاف باسن وجود دارد و وقتی دستمال روی ان می گذارم یک لکه خونی کوچک دیده میشود و زمانیکه خیلی به ان فشار بیاید درد خفیف دارد!ایا ممکن است کیست مویی باشد؟؟؟

  • با سلام بله به احتمال فراوان دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده و ناخوشایند دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای درمان آن که تنها به روش جراحی است، مراجعه و اقدام کنید. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و روش نوین لیزری امکان پذیر است، نگران نباشید با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد. با رعایت نکات مراقبتی پس از عمل و تغییراتی در عادات رفتاری خود می‌توانید از عود و بازگشت بیماری جلوگیری کنید.

 • با سلام در پیام قبلی امر فرموده بودید برم پیش پزشک جراح خودم ولی ایشان بعد از معاینه گفتند روزی سه بار استحمام کن بجای دو بار و دو ورق قرص سپروفکت ۵۰۰ تجویز کرد هر ۸ساعت یک عدد،درحالیکه هنوز ترشح زرد و سبز در محل عمل سینوس وجود داره و محل عمل زرد رنگه و درد شدید در ناحیه کمر و اطراف عمل دارم
  بنظر شما چکار کنم دکترم را عوض کنم با این شرایط شما پذیرش دارید?

  • با سلام دوست عزیز به دستورات پزشک خود عمل نمایید و به روش درمانی ایشان اعتماد داشته باشید، عوارض پس از جراحی مربوط به پزشک جراح بوده و خود ایشان باید درمان آن را بر عهده بگیرند.

 • با سلام
  اقای دکتر من حدوده دو سه سال هست که کیست مویی دارم و اوایل خونابه و عفونت ازش خارج میشد ولی الان حدوده سه چهار ماهه که دیگه نیست ولی هربار که توی دستشویی خودمو یا توی حموم خودمو تمیز میکنم اطرافش مو واین چیزا هست و سوراخشم درحال بسته شدنه و انگار داره میره داخل ایا داره خوب میشه یا داره به داخلتر نفوز میکنه و خطرناکه تا حالام به دکتری مراجعه نکردم وزنم زیاده تحرکمم به نسبت کمه و عرق زیادی هم در طول روز میکنم و همچنین اهل جنوب کشورم

  • با سلام دوست عزیز، سبک زندگی غلط شما، اضافه وزن، تعریق زیاد، کم تحرکی باعث بروز این بیماری کیست مویی در شما شده است، کیست مویی خود به خود بهبود نیافته و تنها راه درمان اصلی آن انجام جراحی است که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی انجام شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد و نکات مراقبتی لازم را رعایت نموده و سبک زندگی غلط خود را اصلاح کنید، بنابراین هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و عمیق و گسترده شدن آن برای درمان مراجعه نمایید. اگرچه در ظاهر فعلاً علایمی ندارید ولی بیماری در حال وخیم شدن بوده و به زودی به سبب بروز علایم آزار دهنده و ناخوشایند مجبور به مراجعه اورژانسی خواهید شد، این بیماری به بیماری مهلک دیگری تبدیل نمیشود ولس در مواردی ممکن است بدخیم بوده و نیاز به نمونه برداری و بررسی داشته باشد.

 • سلام وقت بخیر من ۲روز پیش عمل کردم و دکترم گفت باید هر ۱۲ساعت بری حمام دوش بگیری من هم همین کارو کردم ولی نمیدونستم داخل محل عمل گاز استریل هست و دو روز با گاز استریل خیس داخل محل عمل زندگی مردم حالا داخل محل ترشح زرد و سبز رنگ میکنه و دیوارهای محل عمل هم این رنگی هستند چه توصیه ای میفرمایید.

  ارسال تصویر  

  • با سلام به احتمال فراوان دچار عفونت شدید به پزشک جراح خود مراجعه کنید تا محل زخم را ویزیت نموده و درمان آنتی‌بیوتیکی لازم را تجویز کنند.

 • سلام خسته نباشید.من ی هفته س عمل سینوس مو انجام دادم ولی نه میتون راحت بشینم نه راحت راه برم و بخوابم انگار استخوان اون قسمت شکسته.درد عمل نیست خودم حس میکنم درد استخوانه .نظر شما چیه آقای دکتر؟امکان داره خوب عمل نکرده باشن یا اینکه به استخوان زده باشه یا هر دلیل دیگه‌ای که باشه.ممنون میشم زودی جواب بدین

  • با سلام درد ناشی از عمل جراحی در برخی افراد طاقت فرسا بوده و آزار دهنده است برای کنترل درد می‌توانید از داروهای ضد درد تجویزی استفاده کنید اگر دردتان همچنان شدید بود و ادامه داشت برای بررسی بیشتر به پزشک جراح خود مراجعه کنید، جراحی سینوس و کیست مویی ارتباطی به استخوان و آسیب ستون فقرات ندارد.

 • با سلام من نزدیک۸ساله که کیست مویی دارم و یک ساله که چرک وعفونت شدید ترشح میشه,رفتم دکتر معاینه کردن و گفتن خود به خود تخلیه شده ولی باید جراحی بشی,اضافه گوشتم آورده و بعد از عمل باید بدی آزمایش پاتولوژی من به دلیل شرایطم تا چندماه دیگه نمی تونم جراحی انجام بدم خواستم بدونم خطرناک نیست و اینکه امکان داره این اضافه گوشت که دکتر گفتن باید بدم آزمایش سرطانی باشه

  • با سلام بله این احتمال وجود دارد و برای بررسی خوش یا بدخیمی این توصیه شده است، بهتر است به سلامت خود اهمیت داده و هر چه سریع‌تر تحت جراحی لازم قرار بگیرید.

 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما ….. حدود دو هفته عمل کیست مویی انجام دادم که با طی شدن مراحل درمانی و کشیدن بخیه ها بعد از چند روز و باز کردن پانسمان محل مورده نظر به نظر جای بخیه باز شده به اندازه یه دو سوراخ چند میلیمتری ….. میخواستم بدونم بهبودی کامل چقد طول میکشه ؟ و آیا شست و شو جای زخم به صورت مداوم با آب و صابون مشکل نداره ؟ … با تشکر .

  • با سلام اگر ترشحات چرکی و خونی ندارد با تمیز نگه داشتن ناحیه و خشک نمودن آن و خودداری از بلند کردن جسم سنگین یا زور زدن حین دفع مدفوع ترمیم شده و جوش میخورد، شستن ناحیه به شرطی که بدون صابون و مواد شوینده بوده و سپس خشک شود، اشکالی ندارد.

  • با سلام اگر منظورتان کیست مویی است، خیر این کیست درون یک حفره قرار دارد و لایه های موجود در بدن تا اندام های داخلی مانع رسیدن آن به روده بزرگ می‌شود، در مرحله‌ای از بیماری عوارض و علایم آن قدر شدید می‌شود که برای درمان اورژانسی مراجعه خواهید کرد.

 • سلام خسته نباشید من از سن ۱۳سالگی تا الان که ۱۸سالم شده بدنم جوش واکنه های بزرگ میزنه وکک ومک خیلی میزنه به خصوص جاهایی که بیشتر عرق میکنن مثلا وسط سینه هام وزیربغلم زیرشکمم پشت کمرم خیلی دارو مصرف کردم نتیجه نگرفتم داروی گیاهی هم زیاد مصرف کردم جای جوش ها ااصلا نمیره وروز به روز بدنم بیشتر جوش میزنه نمیدونم اثرش چیه سالی یکبار کیست مویی میزنم بادارو رفعش میکنم تو بدنم عفونت خیلی زیاد هست مثلا دوساله عفونت قارچی گوش دارم دارو اصلا جواب نمیده الانم به تازگی عفونت زنان گرفتم به نظرشما من برای عفونتم باید چیکارکنم که ریشه کن بشه تورو خدا کمکم کنید

  • با سلام باید توسط تیمی از متخصصین از نظر عفونت داخلی و سپس عفونت زنان و گوش بررسی شوید. اگر واقعاً به کیست مویی مبتلا شده باشید باید حتماً تحت عمل جراحی قرار بگیرید، کیست مویی با دارو درمان نمیشود و بر می‌گردد. بنابراین حتماً برای بررسی از نظر وجود کیست مویی مراجعه نموده و در صورت تأیید جراحی شوید، تعریق بدن خود را با خشک کردن و کاهش نسبی فعالیت بدنی کنترل کنید. نگران جراحی خود نباشید با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان، به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

  • با سلام مواد غذایی پر فیبر، میوه و سبزیجات به همراه مایعات فراوان و مواد غذایی ملین مصرف نموده و از توالت فرنگی به جای سرویس بهداشتی ایرانی استفاده کنید. از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و سعی کنید تا به موقع به دستشویی رفته و از به تأخیر انداختن آن خودداری کنید. تحرک داشته باشید.

  • با سلام بهتر است برای بررسی سریع مشکل ایجاد شده به یک متخصص ارولوژیست مراجعه نمایید. ممکن است دچار هیدروسل یا واریکوسل شده باشید که حتماً باید هر چه سریع‌تر معاینه شده و اقدام درمانی لازم صورت گیرد زیرا در مواردی ممکن است به سبب عدم درمان به موقع باروری شما در آینده به خطر افتد.

  • با سلام زمان ترمیم محل زخم کیست مویی پس از عمل بسته به نوع جراحی و عمق کیست مویی متغیر بوده ولی در صورت خونریزی شدید در ناحیه حتماً باید توسط جراح مربوطه معاینه و از نظر عوارض جراحی بررسی شود، ترشحات خونابه ای و بدون بو و چرک مشکلی نداشته و طبیعی است.

 • سلام من یه ماهیه عمل سینوس به روش بخیه کردن یه هفته ای میشه که بخیه هاشو کشیدم ولی هنوز چرک و خون ترشح میکنه آیا طبیعی یا مشکل سازه

  • با سلام اگر ترشحات بدون بو دارید، طبیعی بوده و تا زمان بهبودی کامل محل زخم طبیعی است ولی در صورت بروز ترشحات چرکی و بدبو و التهاب و تورم و قرمزی اطراف زخم حتماً باید توسط جراح خود از نظر عفونی شدن محل عمل معاینه شوید.

  • با سلام اگر شدت خونریزی زیاد است، حتماً به پزشک جراح ایشان مراجعه کنید تا محل را از نظر بروز عوارض پس از عمل بررسی کند، در غیر این صورت فقط ناحیه را تمیز نگه دارید تا دچار عفونت نشود.

 • با سلام آقای دکتر خسته نباشید اینجانب در تابستان در ناحیه بالای باسن و خایه هام جوش های چرکی میزنم که خیلی همراه خارش است ،به نظر شما اینم همون سینوس هی،با تشکر فراوان

  • با سلام جوش چرکی با سینوس پیلونیدال یا کیست مویی تفاوت داشته و بدون بررسی جوشهای موجود نمی‌توان اظهار نظر قطعی نمود، اگر فقط در فصل تابستان دچار آن میشوید، احتمالاً به سبب تعریق و گرمی هوا بوده و با خشک و تمیز نگه داشتن ناحیه برطرف خواهد شد اما کیست مویی به سبب گیر افتادن مو درون یک حفره سینوسی است که فقط با جراحی درمان خواهد شد. برای بررسی بیشتر مراجعه حضوری نمایید.

  • با سلام کیست مویی با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی درمان شده و به همین سبب در مدت بسیار کوتاهتری نسبت به سایر روشهای جراحی سنتی بهبود می‌یابد، در واقع در روش لیزری بدون بیهوشی عمومی فرد سرپایی جراحی شده و در همان روز عمل پس از چند ساعت تحت نظر ماندن، مرخص می‌شود و از روز پس از جراحی قادر به انجام فعالیت‌های عادی و روزمره خود خواهد بود، در حالی که در روش سنتی علاوه بر نیاز به بستری چند روزه در بیمارستان، حداقل یک هفته نیز باید در منزل استراحت کرد، بنابراین بیمار با کمک روش لیزری به دلیل تهاجم کمتر به بافت سالم اطراف کیست مویی در مدت زمان بسیار کوتاهی بهبود می‌یابد.

 • سلام آقای دکتر خسته نباشید من هر وقت دستشویی می‌کنم خیلی احساس درد میکنم وقتی هنگام دستشویی کردن خونریزی و خیلی درد از داخل درد دارم معنی این خونریزی چی هست ممنون میشم. راهنمای کنین

  • با سلام درد و خونریزی مقعدی حین اجابت مزاج دو نشانه بارز بیماری فیشر یا شقاق مقعدی است ولی باید توجه داشته باشید هیچ گاه بدون معاینه و مشاهده ناحیه مقعد و انجام تست‌های کمک تشخیصی امکان اظهار نظر قطعی درباره تشخیص و ارائه درمان لازم وجود ندارد. از آن‌جایی که خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری صعب‌العلاج مانند سرطان نیز باشد باید وقت را غنیمت شمرده و هر چه سریع‌تر برای رد این احتمال و پیشگیری از پیشرفت بیماری و از دست رفتن زمان طلایی بهره بردن از اثر مثبت درمان دارویی مراجعه حضوری نمایید. ایجاد شکاف در مقعد در بیماری فیشر باعث از هم گسیختگی بافت دیواره مقعد و پوست اطراف آن شده و سبب خونریزی مقعدی می‌شود.

 • سلام و احترام
  جناب دکتر من حدود چهار سال پیش علائم کیست مویی رو داشتم ولی با خارج شدن چرک و مراقبت مشکلم برطرف شد و الان بعد از گذشت چهار سال هیچ مشکلی ندارم، میخوام بدونم با این وجود بازهم نیاز به عمل هست؟

  • با سلام دوست عزیز، تنها راه درمان قطعی بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال در حال حاضر انجام جراحی است و اینکه در حال حاضر فعلاً علایمی ندارید مربوط به دوره بدون علامت بیماری شماست که دیر یا زود این دوران به پایان رسیده و علایم آزار دهنده بروز می‌کند. پس بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم و در شرایط ایده‌آل فعلی برای درمان خود مراجعه نمایید تا روند درمانی تسریع شود.

 • باعرض سلام من سال ۹۲ عمل کیست مویی انجام دام ک دکتر جای عملو بخیه زد ولی از همون زمان تاالان جای بخیه ها بازه وترشحات عجیبی هم داره دکتر گفت باید پیوند بشه ممنون میشم اگ درباره این چیز توضیح بدین

  • با سلام در برخی موارد عمل جراحی کیست مویی مؤفقیت‌آمیز نبوده و به دلیل عود بیماری یا سر باز کردن کیست مویی فرد مجبور به جراحی دوم یا چندم می‌شود، برای شما هم همین اتفاق افتاده با این تفاوت که عمق حفره به پوست موجود در اطراف آن اجازه نمی دهد تا به طور کامل بسته و پوشیده شود، بنابراین جراح محترمتان تشخیص داده که برای جبران پوست کافی برای پوشش ناحیه باید از پیوند پوست به محل استفاده شود. بدین صورت که مقداری پوست از روی قسمت ران یا باسن برداشته شده و به محل کیست مویی پیوند زده می‌شود تا محل و حفره موجود در ناحیه پوشیده شود. احتمال عود و بازگشت مجدد بیماری با این روش بسیار محدود خواهد شد.

 • سلام من خیلی وقته کیست مویی دارم که چرک ازش بیرون میومد امروز خونریزی زیادی از این ناحیه داشتم و هنوزم ادامه داره به خاطر شرایطی ک دارم فعلا نمیتونم عمل کنم دکتر رفتم آنتی بیوتیک داد تا یه ماه دیگع عمل کنم خواستم ببینم این داروها خون ریزی هم قطع میکنه ؟اگه نه باید تو این یه ماه چیکار کنم

  • با سلام بله نگران نباشید ترشحات چرکی و خون آلود محل کیست مویی با کمک درمان آنتی‌بیوتیکی تا حد قابل قبولی کنترل خواهد شد تا بدن شما برای انجام عمل جراحی کیست مویی آماده شود. فقط در این مدت از دستکاری محل خودداری کنید و داروهای خود را به موقع مصرف کنید و نگران جراحی خود نباشید. چناچه با روش لیزری جراحی شوید، نه تنها درد و خونریزی نداشته بلکه سرپایی عمل شده و نیازی به بیهوشی عمومی نخواهید داشت و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید.

  • با سلام بسته به نوع جراحی و همچنین وسعت و عمق جراحی زمان لازم برای بهبودی کامل و قطع ترشحات متفاوت است ولی معمولاً حداقل دو ماه ترشح طبیعی خواهد بود.

 • باعرض سلام خدمت دکترزحمتکش.من ۱۰ماه پیش عمل سینوس ب روش باز کردم جای بخیه هامم کاملا بسته شده من کشتی گیر بودم و از وقتی عمل کردم کنارگذاشتم حالا ترس دارم ک ادامه بدم ک مبادا عود کنه اگه برم کشتی آخه تو تمرینات کشتی ضربه میخوره رو تشک کشتی…خواستم ببینم امکان ادامه دادن تمریناتم وجود داره…با تشکراز دکتر عزیز…

  • با سلام بله احتمال عود بیماری وجود دارد، بهتر است پیش از ادامه ورزش خود نزد جراح خود ویزیت و معاینه شوید در صورت بهبودی کامل مجوز ادامه ورزش خود را بگیرید.

  • با سلام به دلیل حساسیت بالای این بیماری و همچنین جراحی آن و احتمال عود و باز شدن زخم، پیش از آغاز فعالیت بدنی سنگین نزد پزشک خود معاینه شوید تا با اطمینان مجوز آغاز ورزش را بگیرید.

 • باسلام.دختری دارم ۱۴ساله که مدت یه هفته شده از وسط دوتا لگن از سوراخ کوچکی خون وآب بیرون میاد خواهش میکنم راهنماییم کنین خیلی نگرانم که مشکلش چیه

  • با سلام به احتمال خیلی زیاد فرزندتان دچار سینوس پیلونیدال یا همان کیست مویی شده است که با مراجعه و مشاهده به راحتی قابل تشخیص بوده، ولی متاسفانه راه درمانی جزء جراحی ندارد. البته با کمک لیزر درمانی جراحی بدون نیاز به بستری و بی هوشی، بدون درد و خونریزی شدید و به صورت سرپایی انجام شده و فرزندتان به سرعت به مار و فعالیت روزانه خود باز می گردد.

 • سلام من ۱۳سال پیش کیست پشت در تهران عمل کردم. ولی الان یکماهی میشه یه زخمی نزدیکی مقعد م درست شده ترشحات هم دارد. دکتر رفتم میگه کیست نیست پماد ان ان داد.ولی ترشحات قطع نشده.با تشکر

  • با سلام بدون معاینه نمی توان اظهار نظر قطعی نمود، ولی به احتمال زیاد دچار آبسه مقعدی شده باشید که باید در اسرع وقت برای بررسی و درمان آن پیش از بروز عوارض دیگری چون فیستول مراجعه نمایید.

 • با عرض سلام خسته نباشید ببخشید آقای دکترمن یه سوال داشتم خدمتتون
  مدتی پیش یه روزنه بالای مقعدم مشاهده کردم که چن تایی موی بدون ریشه ازدرونش خارح کردم الان پایین اون روزنه یک روزنه دیگه هست منتها ریز تره .میخواستم بدونم این ها مراحل اولیه ای کیست هستش؟ومن باید چیکارکنم..

  • با سلام برای تشخیص قطعی باید تحت معاینه قرار بگیرید ولی به احتمال بسیار فراوان دچار کیست مویی شده اید که باید پیش از ایجاد عفونت و علایم دردناک آن برای درمان مراجعه نمایید. تنها درمان این بیماری جراحی است که البته با پیشرفت علم و کاربرد لیزر، بسیاری از مشکلات درد و خونریزی و مراقبت های سخت پس از عمل جراحی سنتی و نیاز به بی هوشی محدود شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می یابید. البته رعایت راه های پیشگیری از عود مجدد آن در این روش نیز الزامی خواهد بود.

 • سلام من یه دختر۱۴ ساله هستم.من به دلیل سینوس مویی باید عمل شوم میخواستم بدونم که این عمل سخته؟آخه من محصل هستم خیلی میترسم.
  ممنون میشم اگه جوابم روبدید

  • با سلام دختر عزیزم نگران نباش، در صورت جراحی با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بستری و بی هوشی عمل شده و خیلی سریع ترخیص می شوی و می توانی طی چند روز به مدرسه بازگردی.

 • سلام خدمت جناب دکتر
  من دختری ۱۸ ساله هستم که ترشخات قهوه ای رنگ که حالتی تکه ای و پودری دارد رو مشاهدا کردم . از جایی که تمام نکات بهداشتی را رعایت میکنم حس میکنم دچار کیست هستم . ابتدایی ترین کاری که برای مقابله میتونم بکنم چیست ؟ درمان خانگی ؟

  • با سلام دختر عزیزم، در صورتی که به کیست مویی مبتلا شده باشی، هیچ درمان دارویی منجر به بهبودی تو نخواهد شد و تنها راه درمان اساسی آن جراحی است، البته نگران نباش درمان جراحی لیزری، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی به صورت سرپایی انجام خواهد شد. امکان پیشنهاد اقدام خانگی بدون معاینه شما وجود ندارد، باید ابتدا برای تشخیص قطعی بیماری و معاینه مراجعه حضوری داشته باشید.

 • با سلام و خسته نباشی .۴روزی هست که دور نافم شدید درد میکنه و خیلی سفت شده عین یک واشر کلفت دور نافم بوجود آمده تا حالا ۴دکتر رفتم فقط میگن عفونت هستش میخواستم بدونم ممکنه کیست مو باشه ؟؟متشکرم

  • با سلام کیست مویی به صورت معمول در قسمت هایی دارای موی بدن که بر روی حفره های سینوسی قرار گرفته رخ می‌دهد، اما احتمال گیر افتادن تار مو در پوست در ناحیه شکم نیز وجود دارد که اگر این طور بود، همکاران پزشک حتماً تشخیص می دادند. برای تشخیص علت التهاب اطراف ناف شما نیاز به معاینه بالینی و آزمایش های تشخیصی هست.

 • سلام.من سینوس پیلوندیال داشتم که کوچک به نظر می رسید ماه پیش کاملا باز شده و خون وچرک تخلیه شده به دکتر نشان دادم گفت باید عمل بشه چون امکان عفونت داره و یا ابسیل میشه ولی الان جای سوراخ کاملا پرشده و دردی ندارم و زیر پوست تخلیه شده آیا هنوز نیاز به جراحی دارد

  • با سلام سینوس پیلونیدال از دسته بیماری هایی است که تنها راه درمان اساسی و اصلی آن جراحی است، بدون جراحی و با کمک روش های درمانی خانگی فقط درد و علایم آن برای مدت محدودی تسکین می یابد و کمتر خواهد شد. ولی با اطمینان به زودی علایم با شدت بیشتری بازگشته و روند درمانی مشکل تر خواهد شد. بنابراین هر چه سریع تر برای درمان اقدام نمایید.

 • سلام من پنج سال پیش یه کمی پایین ترازگردنم با لمس کردن متوجه یک چیزی به اندازه عدس زیرپوستم شدم الان بعدازپنج سال رشدکرده وخیلی دردو سوزش داره به نظرشما این جوشه یانه

  • با سلام دوست عزیز بدون معاینه و مشاهده ضایعه ایجاد شده نمی توان نظر دارد ولی اگر توده فقط درون پوست قرار گرفته باشد احتمال تجمع بافت چربی بسیار زیاد است. در هر حال باید برای رد سایر علل خطرناک هر چه سریع تر مراجعه نمایید.

  • با سلام اگرچه عمل کیست مویی به روش باز به ماه ها زمان برای بسته شدن کامل نیاز دارد اما عدم بسته شدن آن پس از دو سال کمی غیر طبیعی بوده و برای معاینه و بررسی مجدد محل عمل باید به پزشک جراح خود مراجعه نمایید.

 • سلام من كيست مويى دارم و ميخواستم عمل كنم شرايط و مراحل را ميخواستم بدون و هزينه اش چقدر ميشود و سريع انجام بدم در اولين فرصت برام انجام بدهيد

  • با سلام ابتدا یک بار مراجعه برای ویزیت و معاینه کیست مویی و تشخیص قطعی آن باید داشته باشید، سپس از طریق سیستم نوبت دهی مرکز برای تعیین وقت عمل جراحی که به روش لیزری و کاملا بدون درد و خونریزی و آسیب بافت های اطراف انجام خواهد شد، اقدام نمایید، برای برآورد هزینه جراحی با کلینیک تماس بگیرید.

 • سلام خانومی ۲۷ ساله مجرد سال ۹۱ عمل کیست مویی داشتم یک بار سر باز کرد الان خوبم خدا شکر خوبم اقای دکتر ما عمل میکنیم ک خوب شیم ن با تا فعالیت داشته باشیم سر باز کنه ن میتونیم ورزش کنیم چون عرق می کنیم ن می تونیم بریم سر کار ب نظر شما میشه این طوری ولا من افسردگی گرفتم چر ی بیماری ساده رو نمیتونیم الااج کنیم کهر دقیقه سر باز نکنه

  • با سلام خانم محترم این بیماری از جمله بیماری هایی است که با کوچک ترین بی توجهی و عدم رعایت اصول بهداشتی و مراقبتی مستعد عود و بازگشت است، این خاصیت این بیماری بوده و ارتباطی با درمان ندارد. اگر می خواهید دوباره دچار بیماری و عوارض آن نشوید باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید و با شرایط فعلی خود کنار آیید. در غیر این صورت هیچ تضمینی برای عدم بازگشت بیماری وجود ندارد.

  • با سلام خیر متأسفانه هنوز هیچ درمان دارویی برای این بیماری کشف نشده است. بهتر است هر چه سریع‌تر برای درمان به موقع خود اقدام نمایید تا با آسیب بافتی بیشتر، روند درمانی دشوارتر نگردد. البته باید در نظر داشته باشید که درمان های گیاهی و خانگی توصیه شده برای آن فقط جنبه حمایتی داشته و تسکین کننده علایم است و به هیچ وجه بیماری را ریشه کن نمی سازد.

 • ببخشید من تقریبا یه هفته هست عمل آبسه پری آنال انجام دادم.که دکترم کلا محل عمل و بسته است.حالا امروز متوجه شدم که بخیه پوست باز شده و لب های زخم باز شده البته بخیه های عضله سرجاش.حالا من موندم این باز شدن بخیه اشکالی داره؟ و آیا ممکن دوباره احتیاج به جراحی باشه؟

  • با سلام نگران نباشید معمولاً نیازی به جراحی مجدد نبوده و در صورت نبود ترشح و نیاز به بخیه، من دوباره بخیه زد می شود، بهتر است برای معاینه محل بخیه هر چه سریع‌تر به پزشک جراح خود مراجعه نمایید.

 • سلام وقت خوش ، حدود ۴ ماه پیش تحت عمل سینوس پایلونیدال بسته شدم و یک بار نیز عفونت کرد و با دارو خوب شد ولی هنوز ترشحات و خونریزی دارد آیا عادی است ؟ ضمنا یک سوراخ تقریبا بالا خط برش عمل و یک شکاف ۲ سانتیمتری در پایین خط برش عمل باز می باشد که آقای دکتر جراح میفرماید که مشکلی نیست ولی من نگرانم. از وقتی که برای پاسخ میگذارید بسیار متشکرم

  • با سلام در صورتی که هنوز پس از گذشت چهار ماه از عمل ترشح دارید، طبیعی نبوده و ممکن است جراحی شما مؤفقیت آمیز نبوده باشد. اطهار نظر در مورد باز شدگی اطراف زخم نیز بدون معاینه و مشاهده امکان پذیر نیست، بهتر است برای اطمینان از وضعیت بهبودی زخم خود آن را به یک پزشک دیگر نیز نشان دهید.

 • سلام من ۱۸ سالمه من بیماری سینوس داشتم عمل باز انجام دادم وبابی حسی انجام دادن الان یک ماهه خوردی عمل کردم هروزم پانسمانشم عوض میکنم یکم مونده بسته شه ولی پشتم دیر داره بسته میشه میخوام.هرچه زودتربسته شه دوست ندادم عفونت و دوباره عود کنه من اولین بارمه عمل سینوس انجام دادم

  • با سلام در روند درمان و بهبودی سینوس پیلونیدال باید صبور باشید، جراحی باز به زمان بیشتر حداقل دو ماه برای بهبودی زمان نیاز دارد. از نشستن طولانی مدت و همچنین نشستن در توالت و وارد کردن زور و فشار بیش از حد به خود خودداری کنید، بهداشت فردی را رعایت کرده و محل زخم را تمیز نگه دارید. موهای ناحیه را کوتاه نگه دارید و استحمام روزانه داشتخ باشید تا به زودی بهبودی کامل یافته و دچار عود بیماری نشوید.

 • سلام،بخاطر آبسه مقعد عمل جراحی انجام دادم،که بعد ازمدت دوماه دوباره بخاطر آبسه ودرد والتهاب مجددا به پزشک جراح مراجعه دوباره عمل جراحی انجام دادن،ولی احساس میکنم که دوباره داره آبسه تشکیل میشه،چیکار باید بکنم

  • با سلام آبسه مقعدی از جمله بیماری‌هایی است که به سبب قرار گرفتن در معرض آلودگی محیط مقعد در معرض عود و بازگشت است. بنابراین علی رغم رعایت نکات مراقبتی پس از عمل جراحی ممکن است بیماری باز گردد و مشکلاتی را برای فرد به وجود آورد. به روند درمانی خود ادامه دهید و برای معاینه و در صورت نیاز جراحی مجدد آماده شوید، عدم پیگیری به موقع مراحل درمان را مشکل تر می کند.

 • سلام.عذر میخوام.من حدود ۵ روز هست که در استخوان دنبالچه دردی دارم.ولی هم میتونم بشینم و هم روی کمرم بخوابم فقط وقتی مستقیم روی ان فشار میاد درد دارم.ممکنه کیست مویی باشه؟

  • با سلام بدون معاینه و مشاهده محل نمی توان در مورد آن اظهار نظر نمود، علاوه بر احتمال وجود کیست مویی، ممکن است از ناحیه دنبالچه دچار آسیب شده باشید که لازم است یک متخصص ارتوپد نیز شما را ویزیت نماید.

 • سلام ده سال پیش بدون اینکه سرم خوردگی داشته باشم تب ولرز شدید میگرفتم و بعد آبسه کنار معقد درست می شد که بزرگ میشد تابه جراحی در بیمارستان ختم می شد دوباره یک سال بعد همین اتفاق تکرار میشد ولی الان سه سال هست که کنار معقد سوراخی ایجاد میشه وچرک می آید ابتدا کم بود وتا شش ماه قطع میشد والان که شروع شده یک ماه هست که قطع نمی شه ومدام چرک می آید لطفا راهنمایی فرمایید متشکرم

  • با سلام دوست عزیز به احتمال فراوان ابتلای مکرر به آبسه مقعدی در شما باعث ایجاد عارضه دیگری به نام فیستول مقعدی شده است، برای اطمینان از ابتلا به آن باید تحت ام آر آی قرار گرفته و بررسی شوید، اگر تشخیص همین بیماری باشد راه درمانی جزء جراحی نخواهید داشت و باید پیش از گسترش بیماری درمان کنید.

 • سلام ،من تا حالا چهار بار جراحی سینوس پیلونیدال شدم دوباربه صورت بسته ودو بار به صورت باز آخرین بارکه ۴ماه قبل بوده به صورت باز عمل کردم یک هفته بعد از بسته شدن کامل زخم دوباره درد شدید داشتم و زخم خود بخود باز شد چرک و عفونت داشت اونارو خالی کردم و دوباره تا مدتی پانسمان کردم که دوباره بسته شد ولی الان حدود یک هفتس که جایه زخمم روباره عفونت کرد و زخم به صورت کامل از هم باز شده حدود سه سانت طول دو سانت عمق داره لطفا راهنماییم کنید دیگه نمیخوام عمل کنم ،میخوام بدونم عمل نکردننش میتونه خطری برای رسیدن عفونت به استخوان کمر داشته باشه یا نه و آیا عسل بصورت پماد برایه بهبود زخم خوب هسنت یا نه، با تشکر ممنون ا ز راهنماییتون

  • با سلام درمان های خانگی مانند عسل فقط در کنترل عفونت مؤثر بوده و هیچ اثر مثبتی در بهبود سینوس پیلونیدال ندارد، متأسفانه درمان کیست مویی کمی مشکل و زمان بر بوده و ممکن است به بارها جراحی نیاز پیدا کند، پس از باز شدن زخم باید سریع برای پیشگیری از عود بیشتر آن مراجعه می کردید،با به تأخیر انداختن مراجعه خود به پزشک فقط باعث تشدید آسیب بافتی ناحیه شده و روند درمان را کند و مختل می کنید. تنها درمان کیست مویی در حال حاضر جراحی است. البته این بار می توانید به روش لیزری جراحی نمایید تا با درد و خونریزی کمتر و بدون نیاز به بستری و استراحت طولانی مدت و بی هوشی عمومی درمان شوید.

 • در سال ۹۱ جراحی آبسه مقعدی انجام دادم ولی هنوز علائم آن وجود دارد و نزدیک مقعد هر ۱۵ تا ۲۰ روز با جمع شدن عفونت و درد و خروج عفونت رو برو هستم خواهشمندم راهنمایی کنید

  • با سلام دوست عزیز، آبسه مقعدی از جمله بیماری هایی است که با احتمال زیادی عود می کند و نیاز به چند بار درمان و حتی جراحی دارد. با همان ترشحات اولیه پس از بهبودی از عمل باید درمان خود را پیگیری می نمودید، بنابراین سعی کنید هر چه سریع تر پیش از پیشرفت بیماری و سخت شدن روند درمان برای بررسی و پیگیری مشکل خود مراجعه نمایید.

 • سلام. .من حدود ۸ماه پیش متوجه وجودسینوس پیویندال در بدنم شدم متاسفانه بخاطر شرایطی ک دارم زمانی برای عمل جراحی پیدا نکردم وانجام ندادم من از پمادی به اسم پماد سیاه استفاده کردم و سراین سینوس باز شد ک باعث خروج عفونت ها از داخل ان شد، میخواستم بدونم من نیازی ب عمل دارم یاخیر ؟ در طی این ۸ماه تاکنون دودفعه مقدار خیلی کمی ترشحاتی داشت ک کاملا بی رنگ بود وآن محل مقداری سفت است

  • با سلام هیچ درمان خانگی و گیاهی در درمان کامل سینوس پیلونیدال مؤثر نبوده و این بیماری فقط با جراحی درمان می شود، درمان های خانگی فقط جنبه تسکینی داشته و برای مدت محدودی علایم آزار دهنده را کاهش می دهند، بنابراین بهتر است بیش از این درمان خود را به تأخیر نیندازید و برای دریافت اقدامات درمانی لازم مراجعه حضوری نمایید.

 • اقاي دكتر من ٤ماه پيش عمل سينوس به صررت بسته انجام دادم اما الان در همون ناحيه درد بدي پيدا كردم ك در هنگام نشستن شروع ميشود،سوال من اين است كه ايا دوباره عود كرده؟

  • با سلام بله احتمال عود سینوس پیلونیدال وجود دارد، بهتر است هر چه سریع‌تر برای معاینه و درمان لازم مراجعه نمایید. عدم مراجعه به موقع باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر خواهد شد.

 • باسلام اقاي دکتر دختر م بيست روزه است بالاي مقعدش يه سوراخ اضافي وجود داره پزشک اطفال گفتن ممکنه درگيري نخاعی داشته باشه ايا عمل کردنش خطر داره يا نه?

  • با سلام مادر عزیز نگران نباشید بسیاری از نوزادان با این بیماری مادرزادی نقص و سوراخ لوله عصبی انتهایی ستون فقرات به دنیا می آیند که در برخی موارد خود به خود بسته شده و در برخی دیگر با کمک جراحی ترمیم و رفع می گیردد. نگران خطرات احتمالی نباشید، این مشکل مادرزادی شایع بوده و جراحی آن توسط پزشکان متبحر مشکلی نخواهد داشت.

 • سلام خسته نباشید من حدود یک سال ونیم پیش عمل سینوس پینولیدال به صورت بسته انجام دادم ولی الان دوباره عود کرده ایا دوباره باید جراحی کنم اگر جراحی نکنم خطر دارد در ضمن درد خیلی شدیدی در ان ناحیه دارم

  • با سلام بله بیماری سینوس پیلونیدال از جمله بیماری‌هایی است که با احتمال زیادی عود می کند و ممکن است در شما نیز این اتفاق افتاده باشد. بله عود آن نیز نیاز به جراحی دارد و باید هر چه سریع تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر برای درمان خود مراجعه نمایید.

  • با سلام بدون معاینه و مشاهده و بررسی دقیق محل زخم امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد، اما با توضیحاتی که فرمودید ممکن است به یک بیماری مقعدی به نام فیستول مقعدی مبتلا شده باشید، در صورت تشخیص صحیح و وجود همین بیماری تنها راه درمانی، جراحی خواهد بود، البته نگران نباشید با انتخاب جراحی لیزری با درد و خونریزی و عارضه کمتر و طی مدت زمان کوتاهتر بهبود می یابید.

 • باسلام خدمت اقای دکترعزیزببخشیدنافم حدود۹ماه درده وترشح بدبویی ازآن خارج میشودواطراف نافم به کل درده وخارش دارم وقرمزمیشودوانگارداخلش نیزخارش دارم وجوش ریزمیشه وقتی زیادمیخام امابوی بدش هنوزموندگاره وهست بنظرشمامن دچارکیست مویی شده ام یانه؟؟؟

  • با سلام بله احتمال کیست مویی نیز برای شما مطرح است، اما ناف قسمتی از بدن است که به سبب در ارتباط بودن با اعضای داخلی بدن در معرض عفونت های داخلی نیز قرار می گیرد، بنابراین بدون معاینه دقیق ناحیه و تشخیص منبع عفونت نمی توان نظر قطعی داد، به هر حال برای پیشگیری از وخیم شدن بیماری و آسیب بافتی هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی و درمان مراجعه حضوری نمایید.

 • با سلام من دختری ۱۵ ساله هستم تقریبا یک ماه و نیم است که تحت جراحی کیست مویی قرار گرفته ام که به صورت باز است جای زخمم تقریبا بسته شده است ولی بعضی وقتا خونریزی دارم مشکل از چیست؟

  • با سلام دختر عزیز، برای کسب بهبودی کامل کیست مویی باید کمی صبور باسید. عمل جراحی کیست مویی به روش باز به مدت زمان بیشتری نسبت به سایر روش های جراحی کیست مویی برای بهبودی کامل نیاز دارد، نگران خونریزی مقطعی نباشید، اگر پس از دو ماه هم چنان ترشح یا خونریزی دیده شد، برای معاینه زخم نزد پزشک خود مراجعه نمایید.

  • با سلام خیر تنها راه درمان اصلی کیست مویی جراحی است و هیچ یک از درمان های دارویی و خانگی یا گیاهی مؤثر نبوده و فقط جنبه‌ی حمایتی دارند تا درد و علایم آزار دهنده کمی تسکین یابد، اما با این کار نه تنها درمان به صورت کامل انجام نمی شود. بلکه با ایجاد تأخیر در روند درمان باعث آسیب بافتی شدیدتر و پیشرفت بیماری خواهید شد.

 • با سلام بنده بیستو پنج سالمه سال ۸۸ عمل بسته سینوس انجام دادم ولی حدود یکماه بعد از عمل حفره کوچکی در جای عمل ایجاد شد و هیچ ترشحی یا دردی نداشت تا سال نودو دو که باز هم دچار ترشح ودرد شدم و نا گزیر بخاطر ترس از عمل و گرفتاری شغلی تا سال نودو پنج با این عوامل کنار امدم و ده روز پیش با ازاد شدن وقتم نزد دکتر رفتم ودستور به عمل داد وگفت ک عود کرده است الان ده روزه عمل باز کردم ولی همچنان ترشح بد بو از ناحیه عمل دارم وبا وجود استفاده انتی بیوتیک کف زخمم سفید است ولی دیواره های زخم کوچک شده و گوشت تازه اورده ولی نگران عفونت هستم چون ترشح دارم کار خاصی باید انجام دهم دارو هم سیپروفلوکساسین ومترونیدازل مصرف میکنم

  • با سلام نگران نباشید، عمل باز کیست مویی به فرصت بیشتری برای بهبودی نیاز دارد، هدف از باز گذاشتن زخم خروج ترشحات باقی مانده درون حفره بوده تا از عود مجدد بیماری جلوگیری به عمل آید، احتمال بازگشت بیماری در روش جراحی باز بسیار محدود است. به مصرف داروها و رعایت نکات مراقبتی پس از عمل جراحی ادامه دهید تا بهبودی کامل حاصل گردد.

 • با عرض سلام اقای دکتر من تقریبا ۷ روزه عمل باز سینوس پیلونیدال انجام دادم ۳ روز اول خوب بود ترشح داشتم ولی کم کم درد شدید هنگام استحمام و عوض کردن پاسمان دارم و ترشحاتم خیلی زیاد تر شدن لطفا هر چه زوتر یه راهی بگید که اینقدر درد نکشم با تشکر

  • با سلام خروج ترشحات فراوان در این بازه زمانی پس از عمل جراحی کیست مویی به روش باز طبیعی بوده ولی درد آن کمی غیر طبیعی است، بهتر است تا زمان ویزیت پیگیری پس از جراحی صبر نکنید و هر چه سریع‌تر برای معاینه محل عمل به پزشک جراح خود مراجعه نمایید. با نظر پزشک خود در صورت نبود مشکل می توانید از مسکن استفاده کنید.

 • سلام و خسته نباشيد من پسري ۱سال و ده ماه دارم با وزن ۱۲ k کنار بيضه سمت راست کيست مشاهده شده که بالا وپايين ميشه به نظرتون اين کيست نياز به عمل دارداگر دارد عملش چگونه است?با تشکر

  • با سلام مادر عزیز به دلیل حساسیت زیاد ناحیه تناسلی جنس مذکر و به خصوص بیضه ها، باید بروز هر عارضه ای را در این ناحیه جدی گرفته و هر چه سریع‌تر کودکتان را برای معاینه و تشخیص نزد پزشک بیاورید، بدون معاینه فرزندتان نمی توان در مورد نوع کیست و درمان آن اظهار نظر نمود.

 • باعرض سلام من هشت روزه که کیست مویی عمل کردم امروزموقع پانسمانم بوی بدی احساس کردم ایا میشود به خاطرپمادی که به پشتم میزنم باشد اثری ازعفونت دران نیست

  • با سلام یکی از موارد مراقبتی پس از جراحی کیست مویی، رعایت بهداشت فردی و مراقبت از عدم آلودگی ناحیه است، بهتر است هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی دقیق ناحیه مراجعه حضوری نمایید، احتمال دارد به سبب عدم رعایت بهداشت دچار عفونت مجدد شده باشید.