banner
آذر ۲۸, ۱۳۹۵

بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال چیست؟

احتمالاً کلمه‌ی سینوس را همراه با بینی شنیده‌اید اما سینوس به معنی کانال یا حفره می‌تواند در هر جایی از بدن وجود داشته باشد. کیست مویی یا سینوس پیلونیدال (PNS) به شکل سوراخ کوچک، تونل یا گودال است که در شکاف بالای خط باسن و پایین استخوان دنبالچه قرار دارد. سینوس پیلونیدال یک مشکل مزمن پوستی حاوی مو است که با یک یا چند دهانه‌ی کوچک به سطح پوست باز می‌شود و می‌تواند درد شدیدی ایجاد کند. سینوس پیلونیدال یک بیماری خوش خیم است و در ابتدا هیچ ارتباطی با سرطان ندارد. این سینوس اغلب موارد می‌تواند آلوده و عفونی شود. در واقع این سینوس یک کانون عفونت برای بافت‌های اطراف محسوب می‌شود. در صورت عفونت ممکن است چرک و ترشحات خونی با بوی نامناسب از آن تراوش کند. سوراخ سینوس پیلودنیال آلوده به شکل کیست یا آبسه پیلونیدال ظاهر می‌شود. به ندرت ممکن است یک سینوس پیلونیدال در سایر قسمت‌های بدن ایجاد شود ولی در زیر بغل و عانه نیز رویت شده است.
کیست مویی بیشتر در مردان و افراد جوان رویت می‌شود. همچنین در افرادی که عادت به نشستن زیاد دارند، مانند رانندگان تاکسی شایع تر است. در کودکان نادر است و در مردان با شرایط یکسان چهار برابر بیشتر از زنان رخ می‌دهد.
این بیماری برای اولین بار در سال ۱۸۸۰ تشخیص داده شد و به دلیل فاصله کوتاه آن از مقعد و شبیه لانه‌ای از مو بودن سینوس پیلونیدال نام گرفت. در طول جنگ جهانی دوم به دلیل وضعیت همیشه نشسته در رانندگان جیپ، این بیماری با نام دیگر «بیماری جیپ» شناخته شد.
این بیماری آن‌قدر واضح است که نیاز به روش تشخیصی خاصی ندارد و پزشک با مشاهده به راحتی به وجود آن پی می‌برد. برای درمان این بیماری حتماً نباید منتظر نشانه‌ها و علایم آزاردهنده شد، به منظور جلوگیری از پیشرفت سینوس پیلونیدال بهتر است اقدامات درمانی آن را سریع‌تر شروع کرد. هرچند محل و موقعیت و همچنین ظاهر این بیماری منجر به خجالت و شرمساری در افراد مبتلا می‌شود ولی باید به این اتفاق همانند یک جوش یا خال نگاه کرد و خود را به خاطر وجود آن سرزنش نکرد.

علت کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

اگرچه هنوز علت دقیق بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال شناخته شده نیست، اما حدس و گمان‌ها نشان از این مدعا دارد که علت آن اکتسابی و ترکیبی از تغییرات هورمونی پس از بلوغ، رشد مو و اصطکاک ناشی از لباس طی نشستن طولانی‌مدت است.
هورمونهای جنسی برای اولین بار در سن بلوغ تولید می شوند که با تحت تأثیر قرار دادن غدد سباسه ممکن است آغازگر بیماری پیلونیدال باشند. از طرفی فعالیت‌هایی که باعث اصطکاک می‌شوند، موهای در حال رشد در منطقه را مجبور به پسرفت در زیر پوست می‌کنند. بدن به صورت ذاتی موهای زیر پوستی را به عنوان یک جسم خارجی تلقی می‌کند و یک پاسخ ایمنی نسبت به آن راه می‌اندازد. این پاسخ ایمنی می‌تواند به شکل کیست در اطراف موها بروز کند. پوست تحریک شده متورم، قرمز و دردناک خواهد شد.
احتمال ابتلا به بیماری سینوس پیلونیدال در صورت داشتن برخی شرایط افزایش پیدا می‌کند که شامل:

 • شغل کم تحرک: کارهای کم تحرک و نشسته مانند کارمندی و رانندگی باعث اصطکاک پوستی بیشتر در ناحیه‌ی پشت و نشیمن‌گاه در خواهند شد.
 • اضافه وزن یا چاقی: چاقی ازیک طرف منجر به کم تحرکی فرد و از طرفی دیگر باعث تعریق همیشگی گودی باسن می‌شود و از این طریق بر احتمال کیست مویی می‌افزاید.
 • سابقه‌ی خانوادگی: رویت شده این بیماری در سایر اعضای خانواده در بیش از یک سوم موارد وجود دارد.
 • وجود سوراخ مادرزادی انتهای دنبالچه‌ای: این سوراخ شرایط را برای گیر افتادن مو مساعد می‌کند.
 • پر مویی یا داشتن موهای مجعد و درشت: تراکم بالای موهای در یک ناحیه احتمال گیر افتادن‌شان در پوست زیاد می‌کند.
 • ضربه به ناحیه پایین کمری: مثلا ضربه به ناحیه‌ی نشیمن‌گاه طی سقوط و آسیبی که طی ضربه در بافت‌ها ایجاد شده است.
 • سن: سینوس پیلونیدال می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما در بزرگسالان جوان بین سنین ۱۵ تا ۴۰ سال شایع‌تر است.
 • جنس مذکر: به دلیل داشتن مقدار بیشتری مو نسبت به زنان با احتمال بیشتری در معرض خطر این کیست مویی هستند.
 • پوشیدن لباس‌تنگ: لباس‌های تنگ و چسبان میزان اصطکاک را بیشتر و فرد را مستعد سینوس پیلونیدال می‌کند.
 • بهداشت فردی ضعیف: عدم رعایت بهداشت به خصوص در ناحیه‌ی مقعد و اطراف آن منجر به آلودگی پوستی و قرار گرفتن در معرض عفونت کیست مویی خواهد شد.
  علت آغاز فرآیند ایجاد کیست مویی هر چیزی که باشد، این کیست در نتیجه‌ی گیر افتادن مو زیر پوست و سپس التهاب و تحریک بافتی ناحیه ایجاد می‌شود که در صورت آلودگی می‌تواند چرک کند و باعث رنجش فرد شود.

راه‌های پیشگیری از کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

با توجه به این‌که کیست مویی یک اختلال ساده دردسرآفرینی است که فقط به دلیل رعایت نکردن اصول بهداشتی و سبک نادرست زندگی با بروز درد فراوان و نداشتن درمانی جزء جراحی ایجاد می‌شود، معقولانه است تا با آموزش صحیح سطح آگاهی افراد را بالا برده و از بروز آن جلوگیری نمود. همیشه اقدامات پیشگیرانه از بیماری‌ها راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر بوده و به نفع سلامتی افراد است.
معمولاً کیست مویی در مراحل اولیه بدن هیچ علایمی شروع به شکل‌گیری می‌کند و فرد تازه زمانی متوجه بروز آن می‌شود که کار از کار گذشته و مشکل وارد مرحله‌ی حاد خود شده است. البته در برخی مواقع نیز با علایم عمومی‌ای چون تب، درد مفاصل و عضلات و یا ناراحتی ظاهر می‌شود. این علایم معمولاً از باکتری آلوده‌کننده‌ی سطح پوست ناشی می‌شود. گاهی اوقات علایم تا بروز درد و قرمزی محل و تشکیل آبسه و حتی تخلیه خود به خودآن پیش می‌رود. مناسب‌ترین اقدامات پیشگیرانه کیست مویی شامل:

 • بهترین راه برای در امان ماندن از این شرایط و جلوگیری از عود کیست پیلونیدال از بین بردن عامل اصلی ایجاد کننده آن یعنی موهای ناحیه‌ی انتهایی کمر است. کوتاه نگه داشتن مداوم موهای زاید این ناحیه یا لیزر و از بین بردن دائمی آن‌ها بهترین اقدام پیشگیرانه ممکن است؛
 • یک راه پیشگیری مناسب دیگر استفاده از صابون‌های ضد باکتری و یا گلیسیرین برای پاک کردن این منطقه از هر گونه باکتری است. صابون باید به اندازه کافی و نه بیشتر استفاده شود تا منافذ پوست را مسدود نکند. مالیدن آرام صابون بر روی پوست ناحیه از عفونت منطقه جلوگیری می‌کند. البته باید دقت نمود که پس از اتمام شست‌وشو هیچ اثری از صابون بر روی منطقه باقی نماند و ناحیه کامل خشک شود. بنابراین استحمام روزانه می‌تواند بسیار مفید باشد؛
 • از طرفی دیگر باید تا جای ممکن از کم‌تحرکی و نشستن بر روی ناحیه‌ی ‌دنبالچه خودداری کرد، زیرا این کار می‌تواند موهای ناحیه را تحریک کند تا به سمت داخل پوست برگشته و باعث عفونت و ایجاد کیست مویی شوند. پوشیدن لباس‌های گشاد و راحت نیز می‌تواند در پیشگیری از کیست مویی مؤثر باشد؛
 • کاملاً آشکار است که چاقی و اضافه وزن باعث افزایش میزان تعریق این افراد به خصوص در چین‌های بدن می‌شود. تعریق ناحیه‌ی ایجاد کیست مویی فرد را مستعد بروز کیست پیلونیدال برای اولین بار یا عود آن خواهد کرد. بنابراین داشتن یک رژیم غذایی متعادل و در پیش گرفتن یک برنامه‌ی اساسی کاهش وزن همراه با ورزش و تحرک بدنی می‌تواند احتمال به وجود آمدن سینوس پیلونیدال را کاهش دهد.

در صورت بروز عفونت و تشکیل آبسه پیلونیدال نیز هنوز می‌توان با اقداماتی از پیشرفت و سخت شدن روند بهبودی آن با در پیش گرفتن اقدامات درمانی به موقع جلوگیری نمود. در صورتی که آبسه‌ی ایجاد شده به صورت خود به خود تخلیه نشد، بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمود تا آن را تحت بی‌حسی موضعی و یک جراحی ساده تخلیه کند. در این موارد درمان آنتی‌بیوتیکی کمکی برای تسریع بهبودی لازم است.
در صورتی که کیست به تازگی ایجاد شده و هنوز عفونت نکرده باشد نیز می توان با کمک حمام آب گرم یا نشستن در وان یا لگن محتوی آب و نمک از درد و التهاب بیشتر آن پیشگیری کرد. درمان های طبیعی دیگر مانند زردچوبه نیز به سبب داشتن خواص ضد التهابی و روغن درخت چای به دلیل خاصیت ضد‌عفونی‌کنندگی می‌تواند در پیشگیری از پیشرفت و وخیم‌تر شدن مشکل مفید باشند.
با وجود تمام این اقدامات این اختلال در صورت بروز به درمان پزشکی از جمله جراحی نیاز دارد تا صد در صد بهبود یابد.

کاربر گرامی پرسش خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید، بین 24 تا 48 ساعت آینده پاسخ داده خواهد شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • سلام کیست مویی دارم اول دردداشت ولی بامراجعه به پزشک جراح وتجویزدارودردوالتهاب ان کم شددرضمن عفونت بیرون نمی ایدسوالم اینه بازهم احتیاح به جراحی دارد

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان به موقع دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد و روند بهبودی طولانی میشود. پس خود به خود خوب نخواهد شد، بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنند و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوند. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد دارای بیماری زمینه ای هم میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین و یا نشستن طولانی مدت داشته باشید.

 • سلام علیکم من یه بچه دارم ۱۴ روزش هست الان،ولی متاسفانه از زمان تولد رو باسنش سینوس وجود داشته میخواستم علتش بپرسم چرا بوجود میاد باید چیکار کنم که خوب بشه.؟پسر عمشون هم یه سال و ۶ماهه هست و این مشکل دارن.

 • با عرض سلام
  بنده ٤ ماه پيش اقدام به جراحي كيست مويي باز نمودم كه ابعاد برداشته شده زياد بود

  رو به بهبودي بودم كه ٢ روز است در منطقه اي پايينتر از محل جراحي احساس درد دارم و ان قسمت كمي قرمز است

  ايا بيماري بنده عود كرده و نياز به جراحي مجدد است؟؟

  • با سلام بله برای بررسی از نظر عود به جراح خود مراجعه کنید. در صورت تایید عود نیاز به جراحی مجدد هست که البته این بار با روش لیزری میتوانید بدون درد و خونریزی و بدون بستری شدن در بیمارستان و بدون بیهوشی سرپایی عمل کنید و از روز بعد به کار روزانه خود باز گردید.

 • سلام وقتتون بخیر
  من دو روزه که کیست مویی پشتمو عمل کردم و بخاطر کمبود وقت تقریبا یک‌ سالو‌نیم بعد از متوجه شدن اقدام به عملش کردم. الان میخواستم بدونم چیکار کنم که هرچی زود تر این زخم خوب‌شه؟
  چون واقعا ندارم ک استراحت کنم.
  ممنونم

  • با سلام نکات مراقبتی بعد از عمل رو بسته به نوع عمل باز یا بسته انجام دهید و صبور باشید مدت زمان لازم برای التیام زخم باید سپری شود.

 • سلام آقای دکتر من یکی دوروزی میشه در ناحیه نشیمن گاهم تقریبا پایین تر از کمر بین شیار باسن یه توده و برآمدگی ایجاد شده ک سفت شده و یک جوش سر سفیدی داره میتونه از علائم سیسنوس باشه یا جوش‌زیر پوستیه؟

  • با سلام اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون و محلی که اشاره میکنید، احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد بروز کرده و این بیماری به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان به موقع دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد و روند بهبودی طولانی میشود. پس خود به خود خوب نخواهد شد، بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنند و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوند. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد دارای بیماری زمینه ای هم میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین و یا نشستن طولانی مدت داشته باشید.

 • سلام .شوهر من ۲ سال پیش عمل بسته کیست مویی انجام داد که توسط یه لوله ای که قرار داده بودن عفونتها خارج میشد بعد از ۱۰ روز بخیه ها یش را کشیدن و لوله را در آوردن ولی از همان موقع تا الان هنوز از قسمت عمل شده ترشح خارج میشه و گاهی هم خونابه است شوهرم به خاطر ترس از عمل مجدد و بیهوشی از کمر دیگر به پزشک مراجعه نمیکند آیا راهی آسانتر ‌وجود داره آیا این ترشحات خطرناک نیست ؟

  • با سلام خیر تنها راه درمان جراحی هست. بهتر است پیش از گسترش بیماری و سخت شدن مراحل درمان مراجعه کنند. با رپش لیزری بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن و درد و خونریزی سرپایی حراحی شده همان روز ترخیص و از رپز بعد به کار و فعالیت روزمره خود بازخواهند گشت.

 • سوال خود را بپرسید…سلام من کیست داشتم و الان ۲سال ازون اتفاق گذشته و عمل نکرده ام ممکن است واسم اتفاقی بیوفته درآینده برای من یا ن

  • با سلام خیر، تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان مجدد دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد و روند بهبودی طولانی میشود. پس خود به خود خوب نخواهد شد، بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنند و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوند. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد دارای بیماری زمینه ای هم میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین انجام دهند.

 • سلام،وقتتون بخير
  من ٣٣ سالمه و تقريبا نزديك ٩ساله كه متوجه شدم اين مشكل رو دارم،البته دردشم جز يه بار،هيچ وقت اونهمه حاد نبوده.ولي هيچ وقتم جرأت نكردم واسه عمل اقدام كنم.
  ميخواستم بدونم كه جراحي با ليزر به چه صورته؟و اينكه چند ماهي هست بد جور كمردرد دارم طوري كه اگه موقع نشستن تكيه ندم موقع بلند شدن شديدا كمرم درد ميگيره و نميتونم صاف بايستم،آيا اين مشكلم ممكنه ربط به همين كيست داشته باشه؟
  با تشكر

  • با سلام اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون و محلی که اشاره میکنید، احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد بروز کرده و این بیماری به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.
   درد ستون فقرات ارتباطی به این درد ندارد و بهتر است با پزشک ارتوپد هم مشورت کنید.

 • سلام خسته نباشید من چند سال پیش یه غده زیر پوستی اندازه یه نخود تو کمرم زیر کش سوتینم داشتم الان بزرگتر شده و دورش قرمز شده درد هم داره ایا ممکنه کیست مویی اینجا در بیاد?

 • با سلام چند سال قبل عمل جراحی همورویید داشتم از آن موقع تا حالا یک رطوبت بی اختیار حتی در خواب ازم دفع میشه آیا راه درمانی داره یا نه؟

  • با سلام ابتلا به درجاتی از بی اختیاری مقعدی مربوط به عوارض جراحی این بیماری است و تا حدودی با ورزش و فیزیوتراپی عضلات کف لگن قابل کنترل است و گاهی نیاز به جراحی خواهد بود برای راهنمایی بیشتر حضوری مراجعه شود.

 • سلام شوهرمن چندسال است کیست موی داردولی چون دیابت داردوناراحتی قلب ازعمل وحشت داردجراحی کسیت ساده است یابخاطردیابت وقلب مشکل است باتشکر

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان مجدد دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد و روند بهبودی طولانی میشود. پس خود به خود خوب نخواهد شد، بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنند و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوند. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد دارای بیماری زمینه ای هم میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین انجام دهند.

 • سلام خسته نباشید ۱۷ سالمه سه ماه پیش عمل سینوس پیلونیدال بسته کردم در ناحیه عمل و محل بخیه ی برجستگی بوجود اومده ک وقتی طولانی مدت هم میشینم تیر میکشه و نمیتونم ب راحتی عمل دفع و انجام بدم امکانش هست دوباره کیست زده باشه یا گوشت اضافه است ؟سپاسگزارم

 • سلام بنده ٢ ٣ روز درد در پايين ستون فقرات و بالاي باسن در جايگاه مو برگشتي يا همون كيست مويي شروع شده ، آيا نياز به عمل فوري آن هست ؟ يا ميشود ٢ ٣ ماه ديگر عمل كرد ؟

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان مجدد دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد و روند بهبودی طولانی میشود. پس خود به خود خوب نخواهد شد، بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنید و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوید. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشد، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین انجام دهید.

 • سلام خسته نباشید بنده نزدیک چهل سال دارم و با توجه به علائم بالا احساس میکنم دارای بیماری کیست موئی شده ام البته تا دوسال پیش با درد شدید شروع می شد وبا مراجعه به پزشک عمومی وتجویز واکسن و قرص وبه صورت یکدفعه باز می شد وچرک وعفونت زیاد از آن خارج می شد و لی الان نزدیک یک ماه است که به تدریج تخلیه می گردد و وبیش از دو ماه است که درد کمر دارم و تاکنون به پزشک هم مراجعه نکرده ام و خیلی نگرانم لطفا راهنمائی فرمایید. با تشکر

  • با سلام اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون و محلی که اشاره میکنید، احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد بروز کرده و این بیماری به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

 • سلام‌ من حدود دو ماه پیش عمل کردم و زخم را بستن … اما هنوز بخیه جوش نخورده و عفونت از جای بخیه به بیرون ترشح میشه ،،، جای نگرانی هست؟؟

  • با سلام اگر منظورتان حفره کیست مویی است تنها راه درمان قطعی حتی در صورت علامت نداشتن جراحی است که با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی لیزری خواهید شد و جای نگرانی ندارد. همان روز ترخیص از روز بعد به کار روزمره باز خواهید گشت.

 • سلام خسته نباشید بنده ۳۰سالم ۵سال پیش تومورران پاداشتم جراحی کردم و شیمی درمانی پرتودرمانی هم کرد آیا الان این سیسنوس هم بدخیم یا خوش خیم داره خیلی نگرانم

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان مجدد دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد. بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا دوباره جراحی کنید و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوید. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. در صورت عدم درمان آسیب به نخاع وارد نخواهد شد اما در صورت بدخیمی که فقط در نمونه برداری حین جراحی مشخص خواهد شد، دچار سرطان خواهید شد. یا علایم آن قدر آزار دهنده خواهد شد که اورژانسی مراجعه کنید.

 • با سلام، دو ساله عمل سینوس انجام دادم. الان موقع نشستن زیاد خیلی اذیت میشم. بخصوص وقتی که داخل ماشین میشینم خیلی اذیتم میکنه. بنظرتون باید چیکارکنم. خواهش میکنم راهنمایی کنید.

 • با سلام
  دو ساله عمله سینوس انجام دادم هیچ ترشحی ندارم. ولی موقع زیاد نشستن درد زیادی دارم. بخصوص زمانی که برای مسافرتی سوار ماشین میشم دیوانه میشم. لطفا راهنمایی کنید که چیکار کنم.

 • سلام در پشت کمر کنار ستون فقرات حالت جوش مانند بوجو آمده که هرچقدر فشار میدهیم چرک سفید و بد بو میاد بیرون ولی خوب نمیشه و خون نمیاد چکار باید کنیم الان مدتی هست؟؟؟

  • با سلام اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون و محلی که اشاره میکنید، احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد بروز کرده و این بیماری به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

 • سلام من دو سال پیش عمل باز کردم تا خرداد مشکلی نداشتم اما اواسط خرداد امسال متوجه باز شدن زخمم شدم فکر کردم خود به خود این زخم بسته میشه اما نشد الانم که دیگه ابانه هنوز بسته نشده و همچنین تا الان دو یاسه بار ترشح داشته خیلی کم {به صورت دو یا چند قطره } ایا من نیاز دوباره برای عمل دارم یا خیر با قرص های حل میشه

  • با سلام برای بررسی از نظر عود حضوری مراجعه شود، در صورت عود نمودن نیاز به جراحی مجدد هست که البته با کمک روش نوین و آسان لیزری بدون دغدغه درد و خونریزی و بدون نیاز به بستری شدن در محیط آلوده بیمارستانی و یا بدون نیاز به بیهوشی عمومی و قرار گرفتن در معرض عوارض داروی بیهوشی جراحی شده و همان روز ترخیص میشوید و به خانه باز خواهید گشت بدون اینکه نیاز به استراحت طولانی داشته باشید و از روز بعد قادر به انجام کارهای شخصی خود و بازگشت به محل کار خود هستید.

 • با سلام
  من کیست داشتم چندماهی میشه ک عمل کردم الان دوباره همونجا ابسه کرده و مایع بی رنگ ترشح میشود این مایع چیست؟ و یه راه حلی جلو پام بذارید

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد. خروج مایع نشانه عود بیماری است، بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا دوباره جراحی کنید و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوید. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • با سلام،من مدت ۱۱ روز هست که عمل کردم و بعد از عمل دکتر زخم را بخیه زد،دو روز به من درند وصل زود اما خون آبه ی زیادی خارج نشد،ولی در مراجعه به جراح که برای ویزیت انجام دادم شرایط عمومی زخم خوب بود و قسمت بالای زخم را بخیه کشی گردند اما هنوز از قسمت پایین زخم آب فراوانی خارج میشود،در این مدت از آنتی بیوتیک استفاده کردم،در روز یازدهم زخم من شروع به خارش کرده است،میخواستم نظرتون رو در مورد این ترشحات و خروج آب بدونم و اینکه این زخم جراحی کی بسته و خوب میشود؟

  • با سلام لازم که در مراحل درمانی و روند بهبودی خود صبور باشید معمولا در روش جراحی سنتی حداقل یک ماه زمان برای بهبودی نسبی زمان لازم است، در صورت بروز درد، التهاب قرمزی در ناحیه عمل برای بررسی به جراح خود مراجعه کنید.

 • سلام خسته نباشین.من احمدپسر۱۷ساله ای هستم که اخرین نظروتوسایتتون دادم.عذرمیخوام زخم من بسته بودوازروزششم بعد عمل ازدوتابخیه یکیش بادستورپزشک کشیده وزخمم بازشد.دوروزه که بخیه پایینی هم کشیده شده.درمحل اسکارهای حاصل ازنخ بخیه پایینی اجسام سفیدرنگ مانندشیر اماجامدمشاهده میشه که به این برامدگی های اسکاروپوستم چسبیده.سوالم ازشمااینه این موادسفیدرنگ چی هستن؟ایابافت مرده پوستن یاعفونت که خشک شدن یاچیزدیگه ای؟ واینکه ایانیازبه تراشیدن اینهاازروی پوست جهت عدم تداخل درروندبهبودهست یانه؟ممنونم ازپاسخ ارزشمندتون.

 • سلام خسته نباشید.پسری۱۷ساله هستم که یک هفته پیش عمل پیلونیدال شدم.اندازه دهانه زخم حدود۹سانت میشه که پزشکم بادوتابخیه زخموبست.ازروزپنجم بعدعمل روی پانسمانم موادقهوه ای رنگیودیدم.باجراح تماس گرفتم و منجربه این شدکه بخیه بالایی کشیده شه والان زخم بصورت بازهست.امروزروزهشتم بعدعمله ومن دوروزه بااب وصابون زخمومیشورم.اماموادسفیدرنگ وچسبناکیوداخل وبالای زخم میبینم که حتی باوجودپاک کردنشون بعدمدتی دوباره دیده میشن.باتوجه به اینکه ازموقع بازشدن زخمم انتی بیوتیک هاروقطع کردم ایااینهاعفونت هستن؟اگه هستن چاره چیه؟واینکه ایانشستن زیادودرس خواندن درروندبهبودزخم اختلال ایجادمیکنه؟ممنونم بابت زحماتتون.

  • با سلام بله ترشحات عفونت هستند لازم که به جراحتون مراجعه کنید تا داروی آنتی بیوتیک تجویز کنند. در نشستن تا زمان بهبودی نسبی زخم بیشتر دقت کرده و بر روی تشک یا بالش مخصوص بنشینید. هر یک الی دو ساعت نیز چند قدم راه بروید تا فشار از روی زخم برداشته شود. نگران پانسمان سفت و سخت نباشید لازم است که ترشحات پاک شود و مشکلی در ترمیم ندارد.

 • سوال خود را بپرسید…سلام خسته نباشید من نزدیک دو سال عمل کردم اما هنوز باز و بسته میشه, آیا راهکاری هست برای اینکه بسته بشه؟ ممنون ازشما

  • با سلام بهتر از نظر عود بیماری معاینه بالینی شوید، در صورتی که عود نکرده باشد با رعایت اصول مراقبتی و خودداری از وارد کردن فشار زیاد به زخم بسته خواهد شد.

 • باعرض سلام ببخشید من دو سه سالی هست که از کیست مویی در پشت خود رنج میبری و طی این چند سال این کیست پر و خود به خود خالی شده همراه با چرک بد بو اما امسال این زایده فقط با خونریزی و سوزش شدشد از بالای مقعد شروع شده میخواستم راهنمایی بفرمایید ممنون

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد. بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنید، جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • سلام .اول سال ۹۱ کیستی که حدوا ۵ سوراخ درست کرده بودو بر داشتم .چند روز قبل دوباره جوش توی همون ناحیه رو خالی کردم . همون کیست موییه دوباره ؟؟؟؟؟

  • با سلام بله به احتمال زیاد دچار عود بیماری شدید، برای درمان مجدد حضوری مراجعه نمایید با روش جراحی لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • با سلام و خسته نباشید: من مدتها پیش پس از اصلاح صورتم احساس میکردم که یک مایعه ای بی رنگ روی صورتم باقی میماند که حالت چسبندگی شدیدی دارد و برای اصلاح کردن بعدی احساس میکردم که همون مایع مانع قسمتی از رویش ریشهام شده است مدتی دورست شد ولی الان شاهد این شدم که اکثر دانهای ریشم داخل پوست هستن و رنگ ریشم تعبیر کرده دو رنگ شده به زرد رنگی میخوره و خیلی شفاف دارم رویت میکنم که اکثر ریش و سبیلم حالت کیست شده و یه هاله ی تیره ای روی پوست صورتم را فرا گرفته لطفا تمنا دارم که در این خصوص راهنماییم بفرمایید که بد جوری ذهنم را مشغول کرده با تشکر.

 • سلام من دیروز این جراحی رو انجام دادم ،جسارتا از چه زمانی میشه نزدیکی داشته باشم ،،،بعد اینکه حتما باید برای اجابت مزاج روی صندلی مخصوص بشینم

  • با سلام بهتر است تا زمان بهبودی نسبی زخم صبر کنید و لازم ست حتماً از صندلی تا بهبودی کامل استفاده کنید تا دچار عود بیماری نشوید.

  • با سلام عدم مراقبت صحیح از ناحیه و فشار وارد کردن به آن با انجام کار سنگین و نشستن زیاد یا ابتلا به یبوست باعث عدم بهبودی کامل ناحیه شده بهتر است برای بررسی ناحیه از نظر عود حضوری مراجعه نمایید ممکن است نیاز به جراحی مجدد داشته باشید که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون دردسر جراحی سنتی عمل خواهید شد و یک روزه سرپا میشوید.

 • با سلام و احترام
  آیا بیماری سینوس پیلونیدال بعد از شش سال که ترشح داره و درمان نشده میتواند منجر به سرطان شود؟
  و آیا بعد از مدت شش سال بدخیم میشود؟
  آیا با لیزر درمان خواهد شد؟

  • با سلام تنها راه درمان اصلی بیماری کیست مویی جراحی است که به روش‌های مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. البته در صورت گسترده و عمیق نبودن آن با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد. در صورت عدم جراحی بیماری مرتب عود کرده و باعث تشدید آسیب بافتی و وخامت و عمق آن شده و روند درمانی به مرور مشکل خواهد شد. احتمال بدخیمی کیست مویی محدود است و بدون نمونه برداری آن نمیتوان اظهار نظر نمود.

 • سلام
  اخیرا درناحیه مذکور دردی مانند جوش زیرپوستی احساس میکنم. دقیقا حس وجود یک جوش.
  راه پیشگیری از مبتلا نشدن به سینوس چیست؟

  • با سلام برای معاینه مراجعه کنید در این مرحله که ایجاد شده قابل پیشگیری نیست، رعایت بهداشت و کوتاه نگه داشتن موهای ناحیه به پیشگیری کمک خواهد کرد اما شما نیاز به معاینه دارید.

  • با سلام عمل لیزری در یک روز انجام شده و همان روز ترخیص خواهید شد، از روز پس از عمل هم میتوانید به کار خود بازگردید البته به شرطی که کار سنگین نداشته باشید.

 • دکتر ممنون بابت پاسخگوییتون. دکتر بجز شستشوی روزانه راهی هست برای زودتر پر شدن حفره بعد عمل؟
  دکتر یک هفتس عمل کردم ولی زرد بودن زخمم نگرانم کرده امکانش هست بیام پیش شما معاینه بشم؟

  • با سلام احتمال عفونت وجود دارد و لازم است تا توسط جراح خود معاینه شوید. تغذیه مناسب و رعایت بهداشت ناحیه به تسریع بهبودی کمک میکند.

 • سلام من ۱۲روز عمل باز کیست انجام دادم داخل زخم بعضی قسمت ها سفید رنگه ایا مشکلی داره؟
  ضمن اینکه من به دلیل شرکت در کلاس مجبورم بشینم به نظر شما چکارباید کنم زودتر زخم بسته بشه

  • با سلام بهتر است تا بهبود نسبی زخم از نشستن طولانی مدت بپرهیزید، هنگام تعویض پانسمان ترشحات سفید را تمیز کنید اگر ترشحات ادامه داشت برای بررسی عفونت به جراح خود مراجعه نمایید.

 • سلام دکتر خسته نباشید. من پنج روزه عمل باز انجام دادم.انتهای زخمم یه بافت زرد رنگه که پاک نمیشه ولی ترشحاتم بو نداره. به نظرتون این حالت از عفونته؟

 • سلام مدتي هست بالاي مقعد يك سوراخي ايجاد شده و داراي چرك بسياري ميباشد به طوري كه تمام شلوار را خيس ميكند هر وقت كم ميشود دوباره شدت پيدا ميكند تا كنون به دكتر مراجعه نكرده ام لطفا راهنمايي ميكنيد

  • با سلام اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد شده باشید که به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید.

 • سلام . من چهار روزه که این عملو انجام دادم. توی این چندروز پانسمان هایی که عوض میکردم کمی عفونت و خون ریزی روش بود . میخواستم بدونم این عفونت کردن ها طبیعیه؟ اگه طبیعیه چند روز طول میکشه قطع بشه؟ دومین سوالم اینه که شما مطمئن هستید که اگه روی زخم برای تعویض پانسمان لیدوکایین بزنیم باعث سوزش بیشتر زخم یا عفونت نمیشه؟ممنونم

  • با سلام روی زخم مستقیم خیر، اطراف زخم و عفونت هم اگر بدبو و چرکی یا خونریزی زیاد است به پزشکتون برای معاینه مراجعه کنید ممکن است نیاز به درمان دارویی باشد.

 • سلام
  میخوام بدونم چقدر احتمال اینکه این کیست، مویی نباشه هست؟
  راستش من خیلی غیر مترقبه در عرض یکهفته دچارش شدم و درد شدید داشتم تا سه شب پیش در یک مرکز جراحی با بی حسی موضعی اونو کاملا تخلیه کردن و چند شیار باز گذاشتن و شستشوی روزانه و باقی ماجرا که دارم انجام میدم
  راستش از اینکه بخاد به عمل برسه خیلی میترسم چون فیلمشو دیدم و‌با کسایی که انجام دادند صحبت کردم واقعا وضعیت بغرنجی هست بعد عمل که برای من بمنظور از دست دادن شغلم هست
  از طرف دیگه شنیدم در صورت عمل نکردن اون، منجر به سرطان میشه و این هم بیشتر ترسونده منو
  تو رو‌خدا راهنماییم کنید تا از این وضعیت روحی ای که الان دارم در بیام

  • با سلام تنها راه درمان اصلی بیماری کیست مویی جراحی است که به روش‌های مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد. در صورت عدم جراحی بیماری مرتب عود کرده و باعث تشدید آسیب بافتی و وخامت و عمق آن شده و روند درمانی به مرور مشکل خواهد شد. احتمال بدخیمی کیست مویی محدود است و بدون نمونه برداری آن نمیتوان اظهار نظر نمود.

 • سلام سپاس از مطالب مفیدتون
  بنده ۸ روز پیش جراحی سینوس بصورت باز داشتم. از روز اول بعد از تعویض پانسمان داخل زخم بعضی جاهاش سفید یا کرم رنگه با کشیدن گاز استریل روی اونا هم کامل برطرف نمیشن. ایا این طبیعیه یا نه. (روزی دوبار پانسمان روز تعویض و زخم رو شستشو میدم)

  • با سلام وجود ترشحات سفید به شرطی که کم باقی بماند و بدبو نباشد تا حدی طبیعی است و به شرطی که به خوبی زخم را پانسمان نموده و تمیز نگه دارید نیاز به درمان دارویی ندارد. اگر ترشحات بدبو یا دچار خونریزی شد و یا دچار درد و قرمزی و تورم ناحیه شدید حتما به پزشک خود برای دریافت درمان انتی‌بیوتیکی مراجعه نمایید.

 • با سلام . در باسن حدود ۱ سانتی متری مقعد سوراخ کوچکی به وجود آمده که گاها خونابه و ترشحات بدبو دارد بعد از فیستول گرافی متوجه شدیم که انتهای فیستول نه به روده بلکه حدودا چند سانت بالاتر و نزدیک استخوان دنبالچه میباشد . پزشک نتوانست تشخیص درستی بدهد و میترونیدازول تجویز نمود به مدت ۲ هفته استفاده از دارو تا حدود ۸۰ درصد ترشحات کم شد و درد از بین رفت اما باز هم هنوز تشحات در صورت تحرک وجود دارد . اگر ممکن هست راهنمایی بفرمایید.

 • سلام من یکهفته هست عمل کیست مویی انجام دادم به روش باز هرروز چندبار پانسمان عوض میکنم وحمام میکنم ترشح چرکی نداره اما خون زیادی ازش میاد وکل پانسمان خونه خواستم ببینم این طبیعه یامشکلی داره؟؟؟واینکه تا الان سفالکسین مصرف میکنم ایا ازاین به بعد لازمه مصرف کنم؟؟؟؟

  • با سلام تنها راه درمان اصلی بیماری کیست مویی جراحی است که به روش‌های مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده، کیست خارج می‌شود و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد. در صورت عدم جراحی بیماری مرتب عود کرده و باعث تشدید آسیب بافتی و وخامت و عمق آن شده و روند درمانی به مرور مشکل خواهد شد.

 • باسلام اقای دکتر بنده دوسال است احساس درد در بالای مقعد میکنم هنگام مدفوع کردن خیلی اذیت میشوم و یک سوراخ دارد تشکر میکنم اگر راهنمایی کنید سپاس

  • با سلام اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد شده باشید که به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید.

  • با سلام تنها راه درمان اصلی بیماری کیست مویی جراحی است که به روش‌های مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد. در صورت عدم جراحی به موقع بیماری مرتب عود کرده و باعث تشدید آسیب بافتی و وخامت و عمق آن شده و روند درمانی به مرور مشکل خواهد شد.

 • سوال خود را بپرسید…سلام.
  من ده سال پیش به این بیماری گرفتار شدم
  ودر بیمارستان دولتی در اهواز عمل کردم
  و متاسفانه دو جای دگه ریشه زده
  این غده چرک خون و مو ترشح میکرد
  ولی وقتی آمپول بیحس کننده رو دکتره تو ستون فقراتم زدکمردرد شدید گرفتم و آب ریزش منی پیدا کردم زودانزالی که از این مشکل دارم رنج میبرم میخواهم خواهش کنم به کجا میتونم مراجعه کنم برای درمان
  چون واقعا دگه منزوی شدم نمیدونم به کی وکجا مراجعه کنم پیش چندین نفر رفتم هرکسی یچیزی میده که نتیجه ای نداره
  منتظر جوابم ممنون…
  از اون موقع مشکلم

  • با سلام اگر هنوز مشکل کیست مویی دارید و بهبود نیافتید میتوانید به این مرکز مراجعه کنید تا با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز ‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد و برای پیشگیری از عود مجدد بیماری لازم است تا تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کرده و عادات غلط رفتاری روزمره خود مانند نشستن زیاد و طولانی مدت و بهداشت ضعف ناحیه را اصلاح نمایید. برای مشکل زود انزالی و عارضه‌ای که به سبب عود بیماری در شما به وجود آمده نیز باید به متخصص اورولوژیست مراجعه کنید.

  • با سلام دوست عزیز تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک میکند و دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد. بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنید، جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که در روش لیزری در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و می‌توانید از روز پس از عمل جراحی مدرسه و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و وخیم شدن آن برای درمان خود اقدام کنید. با به تأخیر انداختن عمل جراحی بیماری گسترش یافته و احتمال طولانی شدن روند بهبودی وجود دارد.

 • چندین سال هست که از بیماری کیست مویی در رنج هستم ۵ بار جراحی شدم اما فایده ای نداشته است آخرین بار عمل پیوند در آن قسمت شده ام اما باز هم همان گونه بیماری ادامه دارد یعنی در کل جراحی ها بعد چند ماه دوباره کیست شروع شده است چه کنم؟
  ۰۹۱۴۹۱۱۰۸۴۹

  • با سلام دوست عزیز هیچ تضمینی برای عدم عود بیماری کیست مویی بدون مراقبت و همکاری خود شما و تغییر در سبک زندگی وجود ندارد. لازم است تا مشاوره شده تا عادت غلط رفتاری شما که منجر به عود این بیماری میشود مشخص و با ترک آن بتوانید مشکل خود را حل کنید. برای مشاوره و راهنمایی بیشتر مراجعه نموده و این بار روش لیزری را برای جراحی خود انتخاب کنید تا بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری در بیمارستان جراحی شده و سلامت خود را در مدت کوتاهی بازیابید.

  • با سلام دوست عزیز تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک میکند و دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد. بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنید، جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که در روش لیزری در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و می‌توانید از روز پس از عمل جراحی مدرسه و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و وخیم شدن آن برای درمان خود اقدام کنید. با به تأخیر انداختن عمل جراحی بیماری گسترش یافته و احتمال طولانی شدن روند بهبودی وجود دارد.