درمان خانگی کیست مویی+ روش گیاهی و طب سنتی(تخلیه کیست)

درمان خانگی کیست مویی

به طور کلی با وجود این‌که هیچ درمان قطعی جزء عمل جراحی برای رفع کیست مویی یا سینوس پیلونیدال وجود ندارد اما در مواقع بروز کیست‌های مویی خفیف و عفونی می‌توان با انجام انواع درمان‌های خانگی کاهنده‌ی التهاب و عفونت عمل جراحی آن را تا زمان آمادگی جسمی و روحی فرد به تعویق انداخت. در این مطلب به طورکامل به انواع روشهای درمان خانگی کیست مویی، طب سنتی کیست مویی پرداخته و بهترین شیوه بهبود این بیماری را بررسی خواهیم نمود.

درمان خانگی کیست مویی

روشهای درمان‌های خانگی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال که جنبه‌ی حمایتی برای کاهش اندازه، علائم و عفونت آن دارند شامل استعمال برخی موارد گیاهی می باشند که در ادامه آنها را بررسی کرده و نحوه استفاده از آنهارا بیان کرده ایم.

درمان خانگی کیست مویی با کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم می‌تواند درد شدید کیست مویی را تسکین دهد. کمپرس گرم علاوه بر کمک به تخلیه چرک و مایع منجر به تسریع بهبودی می‌شود. با این حال باید در نظر داشت که کمپرس گرم در جلوگیری از گسترش کیست پیلونیدال اثری ندارد. برای این کار بهتر است یک پارچه تمیز را در آب داغ فرو برده و آب آن را کاملاً گرفته و بر رو منطقه آلوده به مدت چند دقیقه قرار داد و برای مشاهده اثر آن این روند را تا ۴ بار در روز تکرار کرد.

تصویر درمان خانگی کیست مویی

عسل

به طور کلی عسل به عنوان یک غذای سالم حاوی مواد ضد التهابی شناخته شده است. به علاوه، خواص ضدعفونی‌کنندگی آن می ‌تواند علائم کیست مویی یا سینوس پیلونیدال را سریع‌تر کاهش دهد. مالیدن عسل خالص بر روی کیست عفونی پیلونیدال می‌تواند سموم آن را برطرف کند. همچنین نوشیدن مخلوط یک قاشق چای‌خوری عسل با یک فنجان آب گرم بسیار مفید است.

نمک

شاید کمی تعجب‌آور باشد که نمک نیز دارای جایگاهی در درمان‌های خانگی دارد. نمک می‌تواند به عنوان یکی از داروهای خانگی مؤثر کیست پیلونیدال مورد استفاده قرار گیرد. نمک دارای خواص درمانی متعددی در کمک به از بین بردن مایع بیش از حدی است که در لایه‌های پوست ذخیره شده است. علاوه بر این، نمک به کاهش التهاب مرتبط با کیست پیلونیدال کمک می‌کند. برای درمان کیست مویی فرد می‌تواند از یک وان آرامش‌بخش و گرم پر شده از آب نمک یا آب‌گرم های شور طبیعی استفاده کند.

درمان خانگی کیست مویی با موم

موم ماده‌ای است که به سبب سرشار بودن از ویتامین A، ماده‌ای که نقش به سزایی در بهبود عفونت دارد می‌تواند در روند بهبودی کیست مویی مفید واقع شود. این ویتامین خطر ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهد و همچنین منجر به ترمیم بافت آسیب دیده شود. برای استفاده لازم است ابتدا موم را ذوب نموده و در مرحله‌ای که چسبناک شد بر روی محل آسیب دیده قرار داد.

آلوئه ورا

آلوئه‌ورا می‌تواند یک درمان خانگی قدرتمند به منظورتسریع روند بهبودی و همچنین کاهش درد و تورم کیست پیلونیدال باشد. عوامل ضد التهابی و ضد باکتریایی یافت شده در این گیاه نشان داده که برای کاهش ناراحتی و افزایش روند درمان کیست مویی مؤثر باشد. برای استفاده از آن بهتر است ژل استخراج شده از گیاه را به صورت مستقیم بر روی کیست مویی مالید و پس از گذشت بیست دقیقه آن را با آب گرم شست و خشک نمود. این کار باید چهار بار در روز انجام شود. البته در روش دیگری نیز می‌توان یک گلوله پنبه‌ای را به ژل آلوئه‌ورای خام آغشته نمود و پس از پنج دقیقه آن را بر روی پوست عفونی به مدت سی دقیقه مالید. پس از گذشت دو ساعت امکان تکرار این کار وجود دارد. انجام این درمان تا یک هفته لازم است.

تصویر درمان گیاهی کیست مویی با آلوئه ورا

حمام نشیمن

sitz bath حمام سیتز یا حمام نشیمن نیز از یک نوع شیوه درمان خانگی کیست مویی به شمار می رود که تا حدود زیادی درد و التهابات فرد را کاهش می دهد. این شیوه به گونه ای است که فرد با نشستن در تشت، لگن یا وان آب ولرم و سرکه یا نمک موجب ملایم شدن پوست ناحیه می شود.

درمان خانگی کیست مویی با ید

از آن‌جایی که کیست مویی دارای درد شدید و طاقت فرسایی است، ید می‌تواند یک داروی خانگی مناسب برای کنترل درد و دیگر علائم کیست مویی باشد. با استفاده از یک گلوله‌ی پنبه‌ای آغشته به این ماده می‌تواند کیست مویی را فشرده و با باند برای چند ساعت بست. این کار را می‌توان تا چند بار در روز تکرار کرد.

هیدرات آهک

یکی از مزایای شناخته شده هیدرات آهک محدود کردن التهاب است. این ماده مانند شنبلیله، در کشور هند بسیار محبوب است. مردم اغلب از این ماده برای از بین بردن درد ناشی از نیش زنبور عسل استفاده می‌کنند. اعتقاد بر این است هیدرات آهک در بهبود عفونت های پوستی مفید است. در واقع، هیدرات آهک می‌تواند به عنوان یک درمان خانگی مناسب برای کیست پیلونیدال به کار گرفته شود. معمولاً ترکیب این ماده با آب را به صورت یک پماد با کمک یک پارچه برای چند دقیقه و دو بار در روز بر روی کیست مویی قرار می‌دهند. علاوه بر این، پودر هیدرات آهک را می توان با زردچوبه ترکیب کرده و بر روی کیست مالیده و سپس با آب شست؛

  • خشک و تمیز نگه داشتن ناحیه‌ی عفونی
  • محدود کردن نشستن‌های بیش از حد طولانی
  • حفظ راه رفتن هر از گاهی در خانه و محیط کار
  • اجتناب از دست زدن به محل آسیب دیده
  • خوابیدن به شکم یا پهلو
  • پوشاندن کیست با یک پانسمان در محیط بیرون و باز گذاشتن آن برای قرار گرفتن در معرض هوا در خانه و هنگام استراحت.

درمان کیست مویی با روش های طب سنتی یا گیاهی

در طب سنتی از خاصیت ضد التهاب برخی روغن‌ها مانند روغن درخت چای و کرچک برای تسکین کیست مویی یا سینوس پیلونیدال استفاده می‌شود و یا گاهی توصیه به استفاده از سیر خام بر روی کیست پیلونیدال و حتی زالودرمانی خواهد شد. این روش‌ها حتی اگر به کم شدن علائم آزار دهنده کیست مویی فرد کمک کند، علمی نیست و ممکن است عارضه‌های دیگری چون کم‌خونی برای فرد ایجاد کند.

در طب سنتی از خاصیت ضد التهاب برخی روغن‌ها مانند روغن درخت چای و کرچک برای تسکین کیست مویی یا سینوس پیلونیدال استفاده می‌شود و یا گاهی توصیه به استفاده از سیر خام بر روی کیست پیلونیدال و حتی زالودرمانی خواهد شد. این روش‌ها حتی اگر به کم شدن علائم آزار دهنده کیست مویی فرد کمک کند، علمی نیست و ممکن است عارضه‌های دیگری چون کم‌خونی برای فرد ایجاد کند.
افرادی که درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال خود را در درمان‌های گیاهی و طب سنتی جست‌وجو می‌کنند، بهتر است بدانند همیشه خطر داروهای گیاهی و روش‌های سنتی از روش‌های جدید امروزی کمتر نیست و این موضوع در هر زمینه و بیماری‌ای صدق نمی‌کند. گاهی جراحی تنها راه‌حل است که نباید از آن گریخت. پذیرفتن عوارض جراحی بهتر است از دست و پنجه نرم کردن با بیماری که اخیراً تأثیر آن در آغاز و ایجاد برخی سرطان‌ها سوژه‌ی جدید مطالعاتی شده است.

درمان کیست مویی در طب سنتی با روغن کرچک

روغن کرچک یکی دیگر از داروهای خانگی مفید برای کیست پیلونیدال است که به دلیل خاصیت قوی ترکیبات خود در برطرف نمودن التهاب و تسکین درد می‌تواند در تسریع روند بهبودی کیست مویی مفید باشد. برای استفاده از آن می‌توان از یک گلوله پنبه‌ای آغشته به روغن کرچک بر روی مناطق آلوده استفاده کرد و آن را بر روی کیست پیلونیدال باندپیچی نمود. تکرار این پانسمان سه بار در روز و هر بار با پنبه و باند تمیز جدید لازم است.

سیر

سیر به عنوان یک درمان خانگی کیست مویی بسیار مؤثر در تمام سنین استفاده می‌شود. با توجه به شباهت آن به آنتی‌بیوتیک و خواص ضد قارچی‌ای که دارد می‌تواند یک درمان حمایتی ایمن برای مبارزه با عفونت‌ها باشد. ابتدا باید سیر را له نموده و آن را همانند یک پماد خانگی بر روی محل آسیب دیده مالید و با گاز و باند بست و پس از گذشت چند دقیقه آن را شست. انجام یک بار در روز آن برای چند روز کافی است تا اثر معجزه‌آسای خود را بروز دهد. در صورتی که پوست فرد به سیر حساسیت نشان داد باید این درمان را متوقف کرد. از طرفی فرد مجاز به باقی گذاشتن سیر بر روی پوست به مدت بیش از ده دقیقه نیست؛

بیشتر بخوانید: آنتی بیوتیک چیست؟

زردچوبه

زردچوبه در از بین بردن کامل التهاب و درد بسیار کاربرد دارد. همچنین دارای خواصی است که به درمان عفونت و پیشگیری از آن کمک می‌کند و باعث یک احساس راحتی در محل آسیب‌دیده بدن می‌شود. با اضافه کردن ۱ قاشق چای خوری پودر زردچوبه به آب یک ماده خمیری به دست آورده و آن را بر روی کیست مالیده تا خشک شود. سپس خمیر را با آب گرم از محل سینوس پیلونیدال شسته و این کار را دو بار در روز انجام می‌دهید. البته به جای آب می‌توان از شیر برای تهیه‌ی خمیر زردچوبه استفاده نمود؛

درمان گیاهی کیست مویی با شنبلیله

شنبلیله به سبب شهرت خود در پیشگیری از التهاب به عنوان یک داروی مؤثر به سایر نقاط جهان معرفی شده است. بنابراین این ماده می‌تواند یکی از بهترین داروهای خانگی کیست پیلونیدال باشد. علاوه بر این در صورت دسترسی به دانه‌ی شنبلیله بهتر است آن را در آب جوشانده و پس از خنک شدن چند بار در روز مصرف نمود؛

طب سنتی کیست مویی با چای کیسه‌ای سیاه

کیسه‌های چای سیاه در میان داروهای خانگی کیست پیلونیدال بسیار عالی هستند. عامل اسیدی موجود در چای سیاه می‌تواند از بدتر شدن و التهاب کیست جلوگیری نموده و به سهولت درمان عفونت به طور مؤثر کمک کند. ابتدا باید یک چای کیسه‌ای را به مدت پنج دقیقه در آب گرم گذاشته و سپس آن را به مدت ده دقیقه بر روی منطقه‌ی آلوده قرار داد. تکرار این کار چند بار در روز مفید است؛

سرکه‌ی سیب

کیست یا جوش ملتهب هر دو به سادگی و به طور طبیعی با سرکه سیب قابل رفع هستند. به سبب اسید طبیعی این سرکه سطح pH پوست تعدیل و سموم ناشی از کیست پیلونیدال رفع می‌گردد. برای استفاده باید یک گلوله پنبه‌ای را به سرکه‌ی سیب آغشته نموده و به مناطق آلوده‌ی پوست مالید. شست‌وشوی کیست مویی با سرکه‌ی سیب بدین صورت دو مرتبه در روز لازم است؛

درمان گیاهی کیست مویی با روغن درخت چای

روغن درخت چای درمان خانگی اصلی حمایتی کیست پیلونیدال است که به سبب داشتن اثر ضد باکتری، ضد قارچی و ضد التهابی به طور قابل توجهی عفونت را درمان و کنترل می‌کند. علاوه بر این، زمانی‌که این روغن عمیقاً وارد پوست آسیب دیده‌ی فرد می‌شود، می‌تواند سرعت روند بهبودی را افزایش دهد. برای استفاده از این روغن ابتدا باید مقداری آب به آن اضافه نمود و سپس به مدت ۱۰ دقیقه آن را بر مناطق آسیب دیده مالید و نگه داشت. سپس محل را با آب گرم شسته و خشک نمود. برای افزایش اثردهی آن لازم است که این کار سه بار در روز تکرار شود؛

میزان اثر بخشی روشهای خانگی و طب سنتی کیست مویی

بهبودی در روش درمان طب سنتی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال ، موقتی است و گاهی ممکن است با وقت تلف کردن، روند درمان صحیح بیماری را به تأخیر می‌اندازد، ممکن است منجر به عود بیماری با عوارض و مشکلات بیشتر شود. با بدتر شدن عفونت و آبسه‌ی ضایعه، درمان مشکل‌تر خواهد شد.
باید به این نکته توجه داشت که درمان‌های شیمیای و آنتی‌بیوتیکی که دارای قدرتی چندین برابر داروهای گیاهی هستند، فقط جنبه‌ی تکمیلی در کنار اعمال جراحی بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال دارد و به تنهایی قادر به رفع آن نخواهد بود. طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده تنها درمان قطعی و مطمئن کیست مویی یا سینوس پیلونیدال ، جراحی و خارج کردن آن با روش‌های مختلف است که هر یک معایب و مزایای مخصوص به خود را دارند.

بمیار می تواند با مشاهده عکس کیست مویی انواع حاد و خفیف آن را بررسی نموده و بهترین روش درمانی را برای درمان کیست مویی به کارگیرد.

افرادی که درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال خود را در درمان‌های گیاهی و طب سنتی جست‌وجو می‌کنند، بهتر است بدانند همیشه خطر داروهای گیاهی و روش‌های سنتی از روش‌های جدید امروزی و درمان دارویی کیست مویی کمتر نیست و این موضوع در هر زمینه و بیماری‌ای صدق نمی‌کند. گاهی جراحی تنها راه‌حل است که نباید از آن گریخت. پذیرفتن عوارض جراحی بهتر است از دست و پنجه نرم کردن با بیماری که اخیراً تأثیر آن در آغاز و ایجاد برخی سرطان‌ها سوژه‌ی جدید مطالعاتی شده است.

مطالعه بیشتر: عوارض عمل نکردن کیست مویی

سوالات متداول

162 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
صادق

برای اینکه کیست مویی رو تو خونه درمان کنیم باید چیکار کنیم؟

لادن

سلام من آلوئه ورا زدم روی کمرم اصلا تاثیری نداشت چی بخورم کیست موییم خوب شه؟

گمنام

وقتی ادم از لیمو ترش تازه و سیر و پیاز پخته نشده در رژیم غذایی اش کمتر استفاده کند و به رژیم غذایی پر چرب بیشتر از رژیم غذایی حاوی میوه ها و سبزیجات خام که نقش کاتالیزور و تصفیه کننده گی را در بدن ایفا می کنند روی بیاورد چربی کثیف خون که از غذاهای سرخ کردنی و مواد فراوری شده و فست فودها و مواد نگهدارنده و شیرینی جات و سس ها داخل بدن قابل تبدیل به انرژی و عضله و پیه نمی شوند از راه سیستم خونی و توسط هوشمندی سیستم ایمنی بدن انسان از یک قسمت… Read more »

امید

آیا تخلیه کیست مویی در خانه خطرناک است؟

مهدیس

سلام دکتر میشه یه روش درمان خانگی کیست مویی معرفی کنید؟ چون من نمیتونم و شرایط جراحی ندارم

مازیار

چرا کیست مویی با روشهای درمان خانگی خوب نمیشه؟ من ۱ماهه همه روشهارو امتحان کردم فقط اولش خوبن بعد دوباره همون علائم برمیگرده باید چیکار کنم؟

حسن

سلام آقای دکتر بنده این بیماری رو داشتم و اوایل با روش درمان خانگی کیست مویی سعی میکردم خوبش کنم نشد. تو ۲۳ سال۲۳ سالگی عمل جراحی کیست مویی باز انجام دادم وحدود ۴ماه به پشت میخوابیدم تا زخم جراحی کیست مویی خوب بشه انقدر زخم عمیق بود که خوب نمیشد. الان ۲۵ سالمه دوباره همون کیست مویی اونجا در اومده و دکتر گفته باز باید جراحی کنی و من نمیتونم مدت زیادی رو برای دوران نقاهت بزارم چیکار کنم؟

امیر رضا

سلام اقای دکتر من الان ۲۲ سالمه و از ۲۱ سالگی علائم کیست مویی رو داشتم . اوایل کیست روی کمرمو فشار میدادم و ازش عفونت میومد بیرون بهتر میشد الان دیگه از شدت درد حتی نمیتونم به کمرم دست بزنم یا بشینم. یه مدت هم خیلی چرک خشک کن مصرف کردم یعنی تمام روشهای درمان خانگی کیست مویی رو تا انتها رفتم اما الان اوضاع بدتر شده که حتی نمیتونم راحت بخوابم توروخدا کمک کنید من اینو چطوری درمان کنم چجون نوشته بود بعد جراحی تا ۳ ماه باید رو شکم بخوابیکه من نمیتونم این دوره طولانی سرکار نرم.

سپهر

سلام؛ من همه راههای درمان خانگی که تو سایت گفتید انجام دادم الان ۲هفته ام ازش میگذره باید چیکار کنم ؟ حس میکنم درد توده سینوس موییم بیشتر شده حتی شبا نمیتونم به پشت راحت بخوابم

معصومه

سلام ممنونم که وقت گذاشتید من سه روز هست پایین کمرم قرمز شده ودرد داره ایا بنظر شما کیست مویی میباشد البته عرض کنم که ترشح نداره لطفا راهنمایی کنید منو متشکرم

clinic
Reply to  معصومه

با سلام
بله ممکن است در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری کیست مویی باشید توصیه می شود هرچه زودتر قبل از بروز عوارض دیگر و یا عفونت کردن ناحیه برای دریافت درمان مناسب آن اقدام کنید نگران جراحی خود نیز نباشید با کمک روش های لیزری می توان این بیماری را بدون درد و خونریزی درمان کرد و فرد در همان روز مراجعه مرخص شده به خانه بازمی گردد و می تواند زندگی عادی خود را بدون نیازی به پانسمان های سخت روش های سنتی داشته باشد.

تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام