banner

پیشگیری از زگیل مقعد و علائم زگیل مقعد

پیشگیری از زگیل مقعد و علائم زگیل مقعد

زگیل مقعدی یک بیماری ویروسی است که اطراف و داخل مقعد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به دلیل مسری بودن ممکن است پوست ناحیه‌ی تناسلی را نیز آلوده کند. در اولین مراحل بروز ممکن است به صورت برجستگی‌های کوچک در حد سر سوزن ظاهر شود و کم‌کم علاوه بر رشد و بزرگ‌شدن کل مقعد را پوشش دهد که در آن مرحله همانند گوشت اضافه‌ی قهوه‌ای رنگ با شکل مشابه گل کلم دیده خواهد شد. رنگ آن از قرمز گوشتی، زرد، صورتی، یا قهوهای روشن متغیر است.

در واقع زگیل توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود که از فردی به فرد دیگر از طریق تماس مستقیم منتقل خواهد شد. این ویروس انواع زیادی دارد که برخی از آن‌ها سرطان‌زا نیز هستند. زگیل تناسلی و مقعدی شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی و منتقل شونده از راه جنسی است. قرار گرفتن در معرض تماس با ناحیه مقعدی یا تناسلی آلوده (تماس با دست یا ترشحات پوست به پوست از یک شریک جنسی) می‌تواند به عفونت HPV منجر شود. قرار گرفتن در معرض این ویروس می‌تواند مربوط به سال‌ها قبل و از طریق شرکای جنسی قبلی باشد ولی با بروز ضایعه‌های زگیلی ممکن است فرد به تازگی متوجه آن شود.
زگیل‌ها معمولاً رشد کرده و بزرگ‌تر می‌شوند و از طرفی تکثیر می‌یابند. در صورت عدم درمان به موقع، زگیل ممکن است به افزایش خطر ابتلا به سرطان مقعد در منطقه‌ی آسیب دیده منجر شود. خوشبختانه، خطر ابتلا به سرطان مقعد هنوز هم بسیار نادر است.
در مردان، زگیل معمولاً در پوست بیرونی آلت تناسلی و در زنان در ناحیه‌ی فرج که خارج از واژن است گسترش می‌یابد. زگیل در پوست اطراف مقعد مردان و زنان با هم نیز رویت می‌شود. گاهی اوقات زگیل در داخل واژن و در گردن رحم، کیسه‌ی بیضه یا در داخل مقعد به وجود می‌آید. همچنین گاهی اوقات در داخل مجرای ادرار رخ می‌دهد اما به ندرت ممکن است در دهان یا بینی ایجاد شود.

علایم زگیل مقعد

زگیل معمولاً، درد و ناراحتی خاصی برای فرد مبتلا ایجاد نمی‌کند و به همین دلیل بسیاری از بیماران از مشکل خود ناآگاه هستند. برخی از بیماران علایمی مانند خارش، خونریزی، ترشحات لزج یا احساس یک توده در ناحیه مقعد را تجربه می‌کنند. بسته به محل ایجاد ضایعات علایم متفاوتی در فرد ظاهر می‌شود. گاهی اوقات باعث سوزش و درد به خصوص در اطراف مقعد یا خونریزی و درد در هنگام مقاربت می‌شود. زگیل‌های داخل مقعدی، می‌توانند باعث خونریزی هنگام اجابت مزاج شوند. زگیل داخل مجرای ادرار، بر جریان ادرار اثر گذاشته و ممکن است منجر به خونی شدن ادرار شود. در روابط جنسی دهانی، گلو و دهان را نیز درگیر می‌کند. زگیل تصویر ناخوشایندی دارد که برخی بیماران مبتلا را دچار اضطراب و خجالت و ترس از تداخل با فعالیت جنسی می‌کند. پس ممکن است پس از تشخیص این بیماری در خود ناراحت شوید. باید در نظر داشته باشید که نزدیکی مقعدی می‌تواند این بیماری را گسترش دهد.

پیشگیری از زگیل مقعد

برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری می‌توان با رعایت چند نکته به در امان ماندن خود کمک کرد از جمله:
• توصیه می‌شود که پسران و دختران در ۱۱ الی ۱۲ تا ۲۶ سالگی قبل از مواجهه با ویروس HPV نسبت به آن ایمن و واکسینه شوند. با این حال، نقش واکسن برای جلوگیری از زگیل مقعد و سرطان مقعد ناشناخته است.
• فرد می‌تواند با خودداری از تماس جنسی پر خطر، استفاده از کاندوم یا محدود کردن تعداد شرکای جنسی خطر ابتلا به بیماری HPV را کاهش دهد. با این حال، کاندوم نمی‌تواند به طور کامل فرد را در برابر آن محافظت کند و احتمال ابتلا به این بیماری حتی از رابطه‌ با یک شریک جنسی نیز وجود دارد. (زیرا این ویروس پوست به پوست منتقل می‌شود و ویروس فقط در محل پوشیده شده با کاندوم زندگی نمی‌کند.)
• برای احتیاط، شرکای جنسی می‌توانند از نظر زگیل و دیگر بیماری‌های مقاربتی (STD) بررسی شوند، حتی اگر هیچ نشانه‌ی ظاهری ندارند.

تشخیص زگیل مقعد

پزشک ممکن است قبل از بررسی خود بیماری وجود یا عدم وجود عوامل خطر فرد را مانند سابقه‌ی مقاربت مقعدی، ابتلا به HIV، رابطه جنسی و تماس نزدیک با فرد آلوده، آغاز رابطه جنسی از سنین پایین، سیستم ایمنی ضعیف (مصرف کننده‌ داروی تضعیف کننده سیستم ایمنی در بیماران پیوند کلیه، بیماری التهابی روده، آرتریت روماتوئید) مورد آنالیز قرار دهد.
پزشک در معاینه فیزیکی باید در درجه اول بر بررسی آنورکتال و ارزیابی میاندوراه (ناحیه لگن خاصره) که شامل آلت تناسلی مردانه یا ناحیه واژن است تمرکز کند. زگیل مقعد با معاینه چشمی تشخیص داده می‌شود. اما برخی از پزشکان در طی معاینه از اسید استیک (سرکه) برای آغشته کردن ضایعات و تغییر رنگ آن به سفید در جهت قابل رویت شدن تمام قسمت‌های آن کمک ‌می‌گیرند. معاینه رکتوم و داخل مقعدی با کمک آنوسکوپ برای مشاهده‌ی زگیل بیشتر لازم است. بررسی با اسپکولوم و پاپ‌اسمیر نیز ممکن است برای کمک به آزمایش واژن در زنان نیز نیاز شود. گاهی اوقات برای اطمینان در تشخیص نیاز به گرفتن یک نمونه از بافت زگیل (بیوپسی) و مشاهده‌ی آن زیر میکروسکوپ است.

درمان زگیل مقعدی

انتخاب نوع درمان زگیل مقعدی تا حدی بستگی به تعداد و محل زگیل، ترجیح بیمار و مهارت پزشک دارد. هر درمانی جوانب مثبت و منفی خود را دارد که تجربه نشان داده کدام درمان برای کدام ناحیه مفید یا بی‌فایده است مانند:
• پراکندگی فراوان زگیل معمولاً به سرمادرمانی پاسخ مثبتی نمی‌دهد؛
• برخی درمان‌های شیمیایی نباید در موارد داخلی مانند گردن رحم(دهانه رحم)، ، مهبل (واژن) و درون مقعدی استفاده شوند؛
• برخی درمان‌های شیمیایی نباید در زنان بارداراستفاده شود؛
• با وجود مؤفقیت‌آمیز بودن درمان‌های جراحی (برش، سوزاندن) همیشه مناسب نیستند و احتمال عود وجود دارد.
درمان زگیل مقعدی ممکن است کمی ناراحت‌کننده باشد و باعث برخی تحریکات پوستی اطراف منطقه شود. همچنین، افراد سیگاری کمتر به درمان پاسخ مثبت می‌دهند، به طوری که ترک سیگار ممکن است در درمان فرد مؤثر باشد. گزینه‌های درمانی زگیل مقعدی با مواد شیمیایی یا درمان‌های فیزیکی است که شامل:
• دارو درمانی زگیل مقعد: اگر زگیل‌ها هنوز بسیار کوچک هستند و فقط در پوست اطراف مقعد قرار دارند، ممکن است با یک پماد در مطب و گاهی اوقات در خانه درمان شوند. داروهای موضعی مشترک مانند پودوفیلین، اسید تری کلرواستیک اسید به طور مستقیم به زگیل مالیده می‌شوند. این درمان در مطب بدون نیاز به بی‌هوشی و تنها در چند دقیقه انجام می‌شود و زگیل را مجبور به پوسته‌ریزی می‌کند. پزشک توصیه‌هایی برای شستن دارو بعد از درمان خواهد کرد. درمان دارویی معمولاً چند هفته طول می کشد و گاهی اوقات می تواند تا شش ماه هم زمان ببرد. برخی داروهای موضعی را می‌توان در خانه با احتیاط مصرف کرد، مانند: ۱)پودوفیلوتوکسین ماده‌ی شیمیایی است که به صورت کرم یا لوسیون در مصارف خانگی تجویز می‌شود. دوره‌ی درمان با این دارو چهار الی پنج هفته زمان می‌برد. در هنگام استفاده‌ی این دارو باید به این نکات توجه داشت، شامل:
استفاده از آن در دوران حاملگی ممنوع است؛
دارو باید فقط روی زخم و پوست آسیب‌دیده استفاده شود و از پخش شدن آن در نواحی اطراف که پوست سالم دارد، خودداری شود؛
در مدت زمان درمان با آن از باید تماس جنسی پرهیز شود زیرا این ماده‌ی شیمیایی می‌تواند پوست شریک جنسی را نیز تحریک کند؛
باید از مصرف بیش از حد دارو برای ضایعات خودداری شود زیرا ممکن است منجر به عوارض ناخواسته درون بدن شود.
۲)داروهای موضعی مانند ایمیکویمود را می‌توان در خانه برای زگیل‌های کوچک استفاده کرد. توصیه می‌شود این داروی موضعی در هنگام خواب مالیده شود و طی ۶ الی ۱۰ ساعت بعد شسته و از ناحیه پاک شود. باید سه بار در هفته به مدت ۱۶ هفته استفاده گردد. عوارض جانبی آن شامل التهاب، سوزش و زخم دردناک در ناحیه‌ی پوست است. در صورت دچار شدن به عوارض جانبی شدید، بلافاصله باید استفاده از کرم متوقف و با پزشک تماس گرفته شود. نکاتی که باید حین مصرف این دارو مورد توجه قرار داد شامل:
مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی‌شود؛
باید از تماس جنسی همزمان با درمان این کرم موضعی به دلیل احتمال تحریک پوست شریک جنسی خودداری شود؛
در صورت نزدیکی به دلیل تضعیف اثر کاندوم و دیافراگم باید روش دیگری برای جلوگیری حین مصرف دارو انتخاب شود؛
کرم باید فقط بر روی پوست آلوده و زخم مالیده شده و از تماس با پوست اطراف آن جلوگیری گردد؛
احتمال تغییر رنگ دائمی پوست در محلی که از دارو استفاده شده است، وجود دارد.
• سرما درمانی زگیل مقعد: پزشک می‌تواند زگیل مقعدی را در مطب با نیتروژن مایع منجمد کند. نتایج درمانی آن تا حدودی مشابه داروهای موضعی است. انجماد با نیتروژن مایع که سرما‌درمانی نام گرفته است بر روی زگیل اسپری و اعمال می‌شود. این روش برای درمان زگیل‌های کم و همچنین در دوران بارداری مناسب است.
• جراحی زگیل مقعد: در زگیل‌های گسترده و زگیل‌های راجعه که در بیش‌ از ۵۰ درصد موارد رخ می‌دهد، پزشک ممکن است مایل به انجام عمل جراحی باشد. جراحی زگیل مقعدی بر خلاف دارودرمانی نتایج فوری به همراه دارد. جراحی آن باید با استفاده از یک بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی بسته به تعداد و محل دقیق ضایعه انجام شود. کوتر (سوزاندن)، جراحی (برداشتن)، لیزردرمانی و یا ترکیبی از آن‌ها، برای درمان زگیل مقعدی بزرگتر خارجی یا داخلی استفاده می‌شود. جراحی زگیل مقعدی اغلب به صورت سرپایی انجام می‌شود و فرد می‌تواند در همان روز مرخص شود. معمولاً بیماران پس از سوزاندن جزئی، ناراحتی کمی را احساس می‌کنند و در بیشتر موارد می‌توانند بلافاصله به فعالیت روزمره و کار خود بازگردند. اکثر مردم بعد از درمان متوسط تا چند روز درد و مشکل دارند و نیاز به داروهای مسکن پیدا می‌کنند، این افراد به استراحت بیشتری چند روز تا چند هفته پس از عمل نیاز دارند. خونریزی خفیف، متمایل به زرد و تراوش زخم تا چند هفته طبیعی است اما خونریزی شدید نیاز به پیگیری و اطلاع فوری پزشک دارد. تعویض پانسمان منظم به بهبود سریع‌تر زخم و کاهش رطوبت و خارش ناحیه کمک می‌کند.
پیگیری درمان برای چند ماه در فواصل منظم پس از آخرین زگیل مقعدی دیده شده لازم است تا مطمئن شویدکه هیچ زگیل جدید به وجود نیامده است. البته در صورت مشاهده‌ی سایر علایم درد و خونریزی مقعدی نیاز به مراجعه به پزشک است. البته در برخی موارد، زگیل ممکن است بارها و بارها پس از حذف مؤفقیت‌آمیز هم عود کند. دلیل این اتفاق غیر فعال شدن ویروس HPV برای یک دوره از زمان در بافت‌های بدن است. برای پیشگیری از گسترش مجدد زگیل بهتر است شریک جنسی فرد نیز تحت بررسی و درمان در صورت ابتلا قرار گیرد.
پرسش و پاسخ
 • باسلام وخسته نباشید ۳۷سال دارم وخانم ومتاهل هستم تقریبا۴یا۵ماهی میشه که اطراف مقعدم گوشتهای اضافی دراومده و خارش هم داره وبعضاهم موقع پاک کردن رودستمال چندقطره خون میبینم نمیدونم که این زایدهها زگیل هستن یانه ودرضمن به مرورزمان زیادتر هم شدن واین منوخیلی نگرانم کرده میشه لطفا کمکم کنید باتشکر

  • با سلام
   برای تشخیص قطعی نوع زائده مقعدی ایجاد شده لازم است تا حضوری مراجعه کرده تحت معاینه و مشاهده عینی قرار بگیرید بسته به نوع بیماری مقعدی هموروئید و زگیل ایجاد شده تحت درمان مناسب قرار بگیرید. در صورت دائمی بودن زائده مقعدی نیاز به درمان جراحی خواهید داشت که البته با کمک روشهای نوین لیزری می توان این جراحی سرپایی بدون خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بسته شدن در محیط آلوده بیمارستانی سرپایی انجام داده در صورتی که در همان روز مراجعه مرخص شده به خانه بازگردید و زندگی عادی روزمره خود را آغاز کرده نیازی به استراحت و طولانی مدت و مراقبت دیگران نداشته باشید.

 • خسته نباشیدسی و نه سال ست دارم و زن هستم مدت دو ماه هست داخل مقعدم یک ضایعه گوشتی مثل خال گوشتی در اوردم در قسمت داخلی مقعدم یعنی پنج سانت به طرف داخل اصلا درد هم نداره و نگرانم نمیدونم چیه و چگونه درمان خونگی کنم چون پنج سانت به طرف داخل مقعد هست و به اندازه یه نصف هسته البالو و درد و اذیت نداره فقط, از لحاظ روحی ناراحتم

  • با سلام
   برای تشخیص نوع بیماری مقعدی ایجاد شده لازم است حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شوید این احتمال وجود دارد که دچار بیماری هموروئید شده باشید و اگر برای درمان آن اقدام نکنید به زودی دچار علایم آزار دهنده دیگر مانند خارش خونریزی سوزش خواهید شد از طرفی زائده مقعدی ایجاد شده با درمانهای خانگی برطرف نخواهد شد و معمولاً نیاز به جراحی پیدا نخواهید کرد که البته امروزه با کمک روش های نوین لیزری دیگر نیاز به انجام جراحی‌های سخت سنتی نبوده با کمک روش های نوین می توانید تحت بی حسی موضعی بدون درد و خونریزی درمان شده در همان روز مراجعه مرخص شده و از روز بعد زندگی عادی روزانه برای خود را آغاز کرده و به محل کار خود بازگردید نیازی به مراقبت و استراحت طولانی مدت نداشته باشید و ظاهر مقعد خود را بازیابید.

 • اقا دکتر من الان دوهفته اطراف معقدم زگیل در اومده رفتم دکتر زنان کاری نتونست بکنه رفتم دکتر پوست فریز کرد الان ۵روزه میگذره هیچ تغییری نکرده میخواستم ببینم مشکل از کجاست کاره دکتر خوب نبوده یا چی ؟من با همسرم رابطه دارم دارم ولی معقدی ندارم امکانش هست اونم مبتلا شه؟

  • با سلام
   این بیماری از طریق پوست منتقل شده و احتمال انتقال آن بیماری به همسرتان نیز وجود دارد در صورتی که درمان فریز جواب ندهد لازم است تحت درمان های دیگری مانند سوزاندن یا لیزر قرار بگیرید.

 • سلام اقای دکتر.خسته نباشید.بنده تزدیک یکساله که به تشخیص دکتر به فیشر شدید مقعد مبتلا شدم خیلی درد و خونریزی و سوزش رو تحمل کردم و پماد های مختلف که بلاخره یه پماد جواب داد حداقل دردم کمتر بشه.حدود ده سال پیش هم زگیل مقعدی داشتم که کوتر کردم.طی این چندسال هم به تبخال تناسی و تبخال مقعدی هم هی دچار میشم هر از گاهی.الان که یکهفته اس فکر میکنم که باز زگیل مقعدی دارم چون خارش و اضافه ای اندازه عدس دارم در کنار بیرون زدگیه فیشر.درد و سوزش فیشر کم بود زگیل هم اضافه شد این تبخال هم دیگه امون منو بریده.همش فکر میکنم سرطان مقعدیه.چون فیشر بدخیم دارم و زگیل و تبخال زدم به نظر شما امکان سرطان مقعد وحود داره؟باید پیش چه دکتری برم یا چه ازمایشی بدم که خیالم راحت شه.چون یکبار بابت فیشر رفتم به دکتر گفتم احتمال سرطان مقعد هست دکتر رد کرد بدون معاینه و گفت سرطان مقعد برای پیرمردها و پیرزن هاست.منو راهنمایی کنید خواهش میکنم.دیگه خسته شدم.

  • با سلام
   امکان تشخیص سرطان از روی علایم بیماری وجود ندارد نگران نباشید و برای بررسی وضعیت بیماری خود حضوری مراجعه کنید ابتلا به چند بیماری با هم احتمالاً شما را دچار علائم آزاردهنده کرده و فکر و خیال درباره بیماری های جدی طبیعی می باشد بهتر است با مراجعه فوری خود روند درمان را آغاز کرده و به فکر سلامت خود باشید.

 • با سلام من در قسمت مقعدم یه دونه گوشت اضافه همرنگ پوست بدنم میبینم فقط یه دونه هست اندازه و شکل عدس خیلی نگرانم لطفا منو راهنمایی کنید

  • با سلام
   زائده مقعدی ایجاد شده می‌تواند نشانه‌ای وجود بیماری مقعد هموروئید خارجی و یا مربوط به بیماری زگیل مقعدی باشد برای تشخیص قطعی آن باید حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شوید و در صورتی که زائده مقعدی بیرون زده و دائمی باشد تنها راه رهایی از آن انجام جراحی بوده که البته با وجود روشهای لیزر می توان آن را سرپایی درمان نمود و برای همیشه از آن رها شد این روش بدون درد و خونریزی تحت بی حسی موضعی قابل انجام بوده و نیازی به استراحت و مراقبت نخواهد داشت.

 • سلام٬ببخشید من پنج ماهه ک درگیر هستم اوایل مابین‌مقعد وواژنم بود و اطراف مقعدم٬انها از بین رفتند٬بعداز مدتی روی دهانه ی واژنم و داخل مقعد به وجود اومدند دارو استفاده کردم ولی تغییری نکردند٬شما چه نوع درمانی را به من پیشنهاد میکنید؟؟ایا لازم هست ک واکسن بزنم؟؟؟درضمن نامزدم هم به تازگی درگیر شده و تحت نظر پزشک در حال درمانه…

  • با سلام
   بسته به شدت و گسترش آن درمان‌های چون کرایو و کوتر و لیزر درمانی پیشنهاد خواهد شد برای بررسی وضعیت و توصیه درمانی دقیق‌تر باید حضوری مراجعه کرد معاینه شوید.

 • با سلام خسته نباشیم من ی دونه کنار مقعدی بیرون اومده اما نمیدونم زگیل هست یا گوشت اضافه چطور باید تشخیص بدم

  • با سلام
   خود شما از روی ظاهر زائده قادر به تشخیص بیماری نبود برای تشخیص قطعی آن لازم است حضوری مراجعه کرده و تحت درمان مناسب قرار بگیرید بنابراین به سلامت خود اهمیت دهد چه زودتر این موضوع را پیگیری کنید.

 • سلام … من تقریبا یک ماهی هست اطراف مقعدم ی تعدادی جوش ک حالتی شبیه گوشت اضافه داره دراوردم این قابله درمانه؟

  • با سلام
   ابتدا باید معاینه شده نوع زائده مقعدی تشخیص داده شود ولی نگران نباشید امروزه با کمک روش های نوین لیزری امکان جراحی برداشت زائده مقعدی بدون درد و خون تحت بی حسی موضعی وجود دارد به صورتی که نیاز به انجام جراحی گسترده نداشته و برای همیشه از آن رها شوید و در همان روز مراجعه مرخص شده از روز بعد زندگی عادی خود رو بدون نیاز به استراحت پانسمان داشته باشید.

 • سلام خسته نباشید .
  اگر زگیلها در داخل خود مقعد باشه میشه درمان شه
  ودر طی درمان خب. دستشویی کردن باعث. عفونت. وناراحتی های دیگه نمیشه

 • سلام من چند روزیه که دوره قسمت تناسلیه بدنم زیگیل در اومده خیلی خیلی نگرانم خواهش میکنم راهنمایی کنین

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری خود حتما به متخصص زنان یا ماما مراجعه کنید تا برای جلوگیری از گسترش بیماری زگیل مقعدی دارو تجویز کند البته ویروس این بیماری به طور کامل از بدن خارج نشده و گاهی ممکن است بعد درمان برگردند ولی لازم است حتما تحت درمان قرار بگیرید و تست پاپ اسمیر و hpv را برای بررسی از نظر ابتلا به سرطان دهانه رحم انجام دهید.

 • باعرض سلام و تبریک سال نو خدمت شما مدت دو ماه از انجام عمل لیزر زگیل تناسلی میگذرد در این مدت صبحانه یک عدد موز باشیر گرم بوده.ناهار شام هم حداقل مواد پروتینی سوپ مرغ مصرف کردم .باسیر خام صبح ناشتا. ایا رژیم غذایی خواصی باید رعایت کنم .مصرف شیر خطر دارد یا خیر باتشکر

 • سلام چند وقتی میشه که در مقعدم یک زگیل داشتم که کنده شد بعد از کنده شدنش دیگه اونجا چیزی نبود ولی الان در اطرافش ایجاد شدن خیلی نگرانم چیکار باید کنم.؟

  • با سلام
   بیماری زگیل مقعدی می تواند در صورت عدم درمان به موقع زمینه‌ساز ابتلا به بیماری سرطان مقعدی باشد حتما باید برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه کنید این ویروس در درون پوست گسترش یافته می تواند باعث ایجاد زائده حتی پس از دوره درمان گردد اما برای جلوگیری از گسترش آن لازم است تحت درمان مناسب دارویی کرایو و کوتر قرار بگیرید و در مواردی نیز لیزر درمانی نیز توصیه خواهد شد حتما از نظر ابتلای دهانه رحم به این ویروس نیز تست پاپ اسمیر و تست hpv را انجام دهید.

 • من برای اولین بار با همسرم رابطه معقدی داشتم اما ن کامل با وجود درد در اون ناحیه رابطه و ادامه ندادم
  ایا با وجود یک بار رابطه ولی ن کامل امکان ایجاد تبخال یا زیگیل وجود داره
  ولی در معقد احساس درد و گاهی اوقا سوزش میکنم

  • با سلام
   بله اگه همسرتان ناقل این ویروس ها باشد امکان انتقال آن با یک رابطه سطحی نیز وجود دارد زیرا این ویروس پوستی بوده و از طریق رابطه جنسی سطحی نیز می تواند منتقل شود برای بررسی علت درد و سوزش در ناحیه مقعد و آسیب وارده حضوری مراجعه کنید و تحت درمان مناسب قرار بگیرید.

 • سلام. ما در محل کارمون یه نفرو داریم که مبتلا به ویروس نوع ۱۶ است. خواستم ببینم این ویروس از طریق دست دادن یا سرویس بهداشتی هم منتقل میشه؟ خیلی نگرام که الوده نشیم.
  مرسی

  • با سلام
   بله احتمال انتقال در سرویس بهداشتی و یا تماس پوستی با دست آلوده به ناحیه وجود دارد بهتر است هنگام استفاده از سرویس بهداشتی مشترک از دستکش یا دستمال توالت استفاده کرده مراقب باشید با شیلنگ و یا شیر آب تماس مستقیم نداشته باشید.

  • با سلام
   بله زگیل مقعدی یک بیماری ویروسی پوستی بود که باید تحت درمان و معالجه قرار بگیرد این بیماری می‌تواند گسترده شده و با آسیب بافتی ناحیه باعث بروز بیماری پردردسر دیگری به نام سرطان مقعد شود. بنابراین لازم است به سلامت خود اهمیت داده هرچه زودتر برای دریافت درمان خود که می‌تواند از دارو درمانی کرایو کوتر یا لیزر درمانی باشد حضوری مراجعه کنید البته ویروس درون پوست باقی مانده و ممکن است در مراحل بعدی باعث برگشت زایده شود.

 • سلام ـ متاهل هستم قبل باردار شدن تست پاپ اسمیر انجام دادم ک تشخیص زگیل نوع یک دادن ـچند تا قرص ویتامین برام تجویز شد و مصرف کردم دیگه ادامه ندادم تا الان ک دوسال میگذره و پسرم ۲۰ ماهشه ـ دور مقعدم خیلی ساله پیش ی زگیل ک شبیه گوشت اضافه میمونه زدم اما الان میبینم خیلی بزرگ شده و برجستس ـ و الان یدونه کوچیک کمی برجسته هم زدم ـ نمیدونم الان چکار کنم ـ فقط یکمی خارش داؤم هیچ علائم دیگه ای ندارم ـ تشخیص پاپ اسمیری ک دادن زگیل تناسلی بود دهانه رحم ـ اما دور مقعدم دوتا دارم

  • با سلام
   زگیل ناحیه مقعد را جدی گرفته هر چه زودتر برای دریافت درمان مناسب آن حضوری مراجعه کنید اگرچه ویروسی این بیماری درون پوست باقی مانده و احتمال برگشت زائده وجود دارد ولی برای جلوگیری از گسترش و تشکیل آسیب بافتی ناحیه لازم است تا برای برداشت آن اقدام کنید تحت درمان دارویی لیزر کوتر و یا کرایو میتوانید از این زائده خلاص شوید.

 • سلام خسته نباشید آقای دکتر من یه پسر ۱۷ ساله هستم چن وقت پیش متوجه یه دونه قرمز رنگ روی آلت تناسلیم شدم خیلی میترسم میخاستم بدونم امکان داره که زگیل نباشه؟؟ چون من هیچ رابطه جنسی نداشتم!!! لطفا کمکم کنید

  • با سلام
   این بیماری فقط از طریق رابطه جنسی منتقل نشده و یک بیماری پوستی بود ممکن است در سرویس بهداشتی آلوده و یا استخر و باشگاه نیز از طریق تماس پوستی و از مناطق مرطوب منتقل شود از طرفی لازم است حتما برای بررسی و تشخیص قطعی آن به متخصص ارولوژیست مراجعه کنید.

 • سلام خسته نباشيد من ٤ماه ويروس نوع ١٨بدون زاعده دارم و رابطه انال هم داشتم از كجا بايد بدونم كه انال هم دركير ويروس شده ازمايش خاصي داره ؟انجام بدم ازمايشگاه رفتم گفتن ازمايش وجود نداره از انال لطفا راهنماي كنيد

 • سلام خسته نباشيد من ٤ماه ويروس نوع ١٨بدون زاعده دارم و رابطه انال هم داشتم از كجا بايد بدونم كه انال هم دركير ويروس شده ازمايش خاصي داره ؟

 • سلام من سه ماه پيش متوجه ويروس hpv18شدم و زاءده اي ندارم و پاپسمير مقعد دادم و در مقعدم هم نوي ويروس هس ولي زاءده نيست ميخواستم راهنمايم كنيد چيكار بايد كنم يعني من سرطان مقعد ميكيرم

  • با سلام
   لازم است برای بررسی بالینی وضعیت بیماری خود حضوری مراجعه کنید تا راهکار درمانی مناسب تجویز شود.

 • سلام
  زگيل تناسلي دارم
  دوبار با روش ليزر از بين بردمشون ولي دوباره ظاهر شدن ميخواستم بدونم اين ويروس تا كي در بدنم فعاله ؟
  مدت چهار روز ميشه يه حالت التهاب و خارش در مجاري اداري نوك الت دارم ايا ممكنه زگيل داخلي مردانه داشته باشم؟ و يا سابقه داره مردي زگيل داخلي داشته باشه؟

  • با سلام
   بله احتمال درگیری داخل مجرا نیز وجود دارد ولی لازم است تا توسط متخصص کلیه و مجاری ادرار نیز بررسی شوید. زگیل مقعدی یک بیماری ویروسی پوستی بوده که علی رغم از بین بردن زائده ایجاد شده احتمال وجود ویروس درون پوست تا مدت طولانی وجود دارد و با احتمال ۳۰ درصد امکان برطرف شدن کامل ویروس ممکن است.

  • با سلام
   برای تعیین و تایید نوع بیماری مقعدی ایجاد شده هر چه زودتر مراجعه حضوری نمایید. در صورت تایید وجود زگیل مقعدی باید هرچه زودتر تحت درمان قرار بگیرید، زیرا این بیماری ویروسی بوده و به راحتی در ناحیه پخش شده و میتواند باعث تشدید علایم و بروز زائده های مقعدی شود از طرفی این ویروس زمینه‌ساز ابتلا به بیماری سرطان مقعدی بوده و باید فوری درمان شود از طرفی درمان فقط به از بین رفتن زواید کمک کرده و احتمال بازگشت بیماری وجود خواهد داشت.

 • سلام خسته نباشی من دختری هستم که مقعدی ام زگیل زده و خجالت میکشم دکتر بروم خواستم پمادی بهم معرفی کنید که از بین برود هیچ درد و خونریزی ندارم فقط میخواهم از بین برود
  باتشکر

  • با سلام
   بدون معاینه بالینی شما و تایید وجود بیماری زگیل مقعدی امکان تجویز دارو از طریق فضای مجازی وجود ندارد. بهتر است هر چه زودتر قبل از پیشرفت بیماری و گسترش زائده و قرار گرفتن شما در معرض بیماری پر دردسر دیگری به نام سرطان مقعدی این موضوع را جدی گرفته و هرچه زودتر برای درمان خود اقدام کنید و سلامت خود را به سبب ترس یا خجالت از مراجعه به پزشک به خطر نیندازید.

 • باعرض سلام خسته نباشید من درتاریخ۹۶:۱۱:۱۷با عمل لیزر زگیلهای تناسلی برداشتم میخواستم بدون تا چه مدت باید لباس زیر گشاد پا دار استفاده کنم.موقع راه رفتن نشست برخواست یا تو ماشین الت تناسلی با با پا تماس پیدا میکنه احتمال سرایت میباشد.برای اصلاح مو زاید از کرم استفاده میکنم اما براب برداشتن باید با کاردک برداشته بشه ایا خطر داره یاخیر .باتشکر

  • با سلام
   تا زمانی که محل زائده به طور کامل از بین نرفته باید نکات مراقبتی را رعایت کرده و از تماس پوستی آن با سایر نواحی که درموقع زدودن موها و چه در موقع نشستند خودداری کنید.

 • سلام.زیگیل ناحیه تناسلی داشتم ب صورت پراکنده باراول بافریزوباربعدباکوتر برداشتن.حالابعددوسال دونه ی خیلی کوچک برگشته،و اینکه بین واژنومقعدم هم بخاطروجودزیگیل کوترانجام شدحالا گوشت اضافه نزدیک مقعدم ب اندازه ی بندانگشت ورم داره و دردمیکنه نمیدونم هموروئیدهستش یا بخاطرسوزوندن زیگیله،توروخداراهنمایی کنیدمن سه چهار سال درگیرم خسته شدم برام خجالت آوره واقعادکتررفتن

  • با سلام
   بازگشت سلامت شما از همه چیز مهمتر بوده و تا زمان بهبودی کامل باید روند درمانی را ادامه دهید متاسفانه بیماری زگیل مقعدی یک ویروس بوده که در پوست حتی بعد از درمان لیزری آن باقی مانده و ممکن است زائده آن بعد از مدتی بازگردند برای دریافت درمان مناسب بررسی زائده مقعدی ایجاد شده حضوری مراجعه کنید تا قبل از بروز علایم آزار دهنده دیگران درمان مناسب تجویز شده و بهبود یابید با کمک روش های لیزری میتوانید بدون درد و خونریزی زائده ایجاد شده را برطرف کرده و سلامت خود را در مدت کوتاهی بازیابید.

 • باعرض سلام بعد از حمام موضع مورد نظر را با سشوار خشک میکنم اما هنگام جا به جا کردن سشوار نوک سشوار با کنار الت تناسلی برخورد میکند ایا احتمال سرایت ویروس از طریق باد سشوار به سایر نقاط میباشد باتشکر

  • با سلام
   اگر دچار تماس پوستی با ناحیه شود احتمال انتقال عفونت ویروسی وجود دارد، بنابراین در انجام این کار کمی دقت کنید تا سر سشوار با محل زخم و نواحی دیگر برخورد نداشته باشد اما باد سشوار باعث انتقال نخواهد شد.

 • باعرض سلام خسته نباشید من ۱۹روز است با لیزر زگیل ها رو برداشتم موقع شستشو با دستمال کاغذی موضع رو خشک میکنم احتمال سرایت به نقاط دیگه الت تناسلی میباشد یا خیر. باتشکر

  • با سلام
   در صورتی که سایر نواحی دچار تماس پوستی نشود احتمال انتقال وجود ندارد نگران نباشید.

 • سلام شکل زگیل های من مثل شکل مقاله است ـرفتم دکتر چند تا آنتی بیوتیک و ژل آلورا تجویز کرد.زگیل دور مقعد را احاطه کرده .بفرمایید چه دارویی و روشی را تجویز میکنید

  • با سلام
   بدون معاینه بالینی شما امکان تجویز دارو از طریق فضای مجازی وجود ندارد به درمان‌های دارویی خود ادامه داده در صورتی که بهبودی حاصل نشد برای بررسی و دریافت درمان مناسب حضوری مراجعه کنید بیماری زگیل مقعدی باید هرچه زودتر قبل از گسترش بیماری و ایجاد بیماریهای سخت چون سرطان درمان شود.

 • با عرض سلام خسته نباشید زگیل های تناسلی را با عمل لیزر از بین برده ام حدودا۱۴ روز است.هنگام استحمام یا دستشویی موقع شستن ویا تماس با لباس زیر امکان انتقال به سایر نقاط میباشدیا خیر.

  • با سلام
   بله بهتر است تا جای ممکن با احتیاط برخورد کرده و بعد از تماس با ناحیه کامل محل تماس یا دست را بشویید.

 • سلام خوب هستین آقای دکتر من صبح که از حواب بیدارشدم رفتم دست شویی احساس کردم ۱ دونه زگیل کوچک در اطراف معقدم وجود داره ایا جای نگرانی هست یا نه خودش رفع میشه یا باید برم پیش دکتر ممنون میشم راهنمایی کنید

  • با سلام
   خیر حتماً باید برای تایید نوع بیماری مقعدی ایجاد شده حضوری مراجعه کنید، در صورتی که مبتلا به زگیل باشید خود به خود و یا با درمان های خانگی برطرف نشده نیاز به درمان‌های دارویی، کوتر یا کریو یا لیزر درمانی خواهد داشت. این بیماری مقعدی پوستی که از راه جنسی نیز منتقل میشود را جدی بگیرید زیرا عدم درمان به موقع آن زمینه‌ساز ابتلا شما به بیماری سرطان مقعد خواهد بود بنابراین حتماً هرچه زودتر برای درمان و کنترل آن حضوری مراجعه کنید.

 • حدودیکماه میشه که دانه های کوچک وگاهی بزرگ همراه باخارش دراطراف مقعدونشیمنگاه وروی کلاهک آلت تناسلی وروی بیضه هام زده شده که گاهی همراه باخارش هست همچنین روی دست وپاه هم هستنداما کمتر.شبهاموقع خوابیدن بدجورخارش دارن لطفا راهنمایی کنید رابطه جنسی هم نداشتم

  • با سلام
   برای تشخیص نوع بیماری باید زائده حضوری معاینه شده و تحت مشاهده بالینی قرار بگیرد. چون در بیشتر نواحی پوستی دچار این موارد شدید احتمالاً درگیر یک بیماری پوستی چون زگیل خواهید بود. بهتر است چه زودتر و پیش از گسترش بیشتر برای درمان آن اقدام کنید.

  • با سلام
   خیر زگیل مقعدی یک بیماری جنسی و منتقل شونده از راه پوست است و میتواند از طریق سرویس بهداشتی استخر و یا باشگاه آلوده و از جاهای مرطوب منتقل شود. چون می‌تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری‌های مهلک چون سرطان باشد حتماً باید فوری آن را پیگیری کرده تحت درمان قرار بگیرید.

 • سلام نزدیک مقعد نوه ام یک زایده گوشتی کوچک در آمده علت چیست لازم به توضیح است که دختر میباشد و سن آن نه ماهه میباشد

 • سلام ،كمكم كنيد،٩ماه قبل به من تجاوززوري شده من ازترسم به خونوادم نكفتم،الان زكيل مقعددارم به نظرتون جيكاركنم كمكم كنيد

  • با سلام
   حتماً خانواده رو در جریان مشکل خود گذاشته و برای بررسی وضعیت بیماری و تشخیص قطعی و درمان آن پیش از گسترش آن و گرفتاری سایر نواحی مراجعه کنید این بیماری نیاز به اقدام فوری دارد زیرا عدم توجه به درمان آن زمینه ساز بیماری سرطان و تغییر بافت پوست خواهد بود حتماً به سلامت خود اهمیت داده این موضوع را پیگیری کنید.

 • سلام .من مجرد هستم وحدودا ۱۰ روز هست ک بین واژن و مقعدم جوشهای سفید و برجسته بوجود اومده ک اولش کوچک بودن و ب مرور زمان بزرگ و زیادشدن و خارش هم دارم .ایا زگیل مقعد ؟ باید چیکار کنم ؟؟توروخدا کمکم کنید ..هزینه لیزرش چقدر میشه؟؟

  • با سلام
   زائده ناحیه مقعد و اطراف آن میتواند به سبب بسیاری از بیماریهای مقعدی و یا پوستی یا عفونی به وجود آمده و بدون معاینه بالینی نمیتوان نظر داد که درگیر چه نوع بیماری هستید. اما نکته مهم بررسی فوری و به موقع بیماری پیش از بروز عوارض آزاردهنده دیگر خواهد بود تا به موقع سلامت خود را باز یافته و نیاز به درمان طولانیتر پیدا نکنید.

 • باعرض سلام و خسته نباشید. احتمال سرایت زگیل تناسلی در هنگام شستوشو چه در دستشویی و در حین استحمام به ناحیه باسن یا مقعد وجود دارد یا خیر.باتشکر از شما

  • با سلام
   بله بیماری پوستی بوده و احتمال انتقال آن به سایر نواحی وجود دارد بهتر است هر چه زودتر برای از بین بردن زوائده اقدام کنید تا دچار گستردگی آسیب بافتی ناحیه نشوید.

 • سلام آقای دکتر دور و بر مقعدم چندتا زیگل زده شده .کوچیک وبزرگ میشن . پوست اطراف مقعدم دو طرف تغییر پیدا کرده وحالت عجیبی داری . حدودا هفت الی هشتا زگیل دارم . چند ماهه این مشکل دارم . تغییر پوست اطراف مقعدم وحشناکه

  • با سلام
   دوست عریز لازم است تا بیماری مقعدی زگیلی به ظاهر ساده را جدی بگیرید زیرا همین ویروس به سادگی منجر به آسیب بافتی وخیم و تغییر شکل بافتی ناحیه مقعد همان طور که مشاهده نمودید خواهد شد. باید به سلامت خود اهمیت داده و هر چه زودتر برای بررسی وضعیت خود مراجعه کنید. هر چند ویروس اچ پی وی از بدن به راحتی خارج نخواهد شد و احتمال عود و بازگشت زائده در آینده وجود خواهد داشت ولی باید در همین مرحله از بیماری برای جلوگیری از گسترش آسیب بافتی تحت درمان قرار گرفته و با روشهای درمانی دارویی کوتر کرایو یا لیزری در جهت رفع مشکل خود بکوشید تا از عوارض احتمالی آن چون بیماری مهلک سرطان در امان باشید.

 • سلام من چند ماهی هست زگیل مقعدی دارم به پزشک مراجعه کردم فریز کردن برام ولی کامل ن هنوز هست نزدیک واژنمم اومده از سمت مقعد خیلی نگرانم کرایو بهتره یا لیزر نمیدونم چیکار کنم

  • با سلام
   در صورتی که درمان دارویی و یا کوتر و کرایو پاسخ گو نبوده و موثر نباشد لیزر توصیه میگردد که البته خیلی بدون درد و خونریزی و سرپایی انجام شده و شما هیچ حس ناراحتی از انجام این اقدام درمانی نخواهید داشت. بهتر است هر چه زودتر برای درمان کامل و از بین بردن زوائد پیش از بروز سایر مشکلات و یا بدخیمی مراجعه نموده و پیگیری کنید و حتما در صورتی که متاهل هستید تست پاپ اسمیر را برای بررسی سرطان دهانه رحم انجام دهید.

 • سلام و خسته نباشبد
  من دحتر خاله ایی دارم ب سن ۱۲سال و زگیل مقعدی دارد .و ب گفته خودش هر ما زیگیل می آید و میرود میخواستم ببینم این را جدی بگیرم برایش یا ن جوش چیزی بوده چون کم سن ساله ترسیدم ممنونم پاسخ منو بدید

  • با سلام
   حتما باید عارضه زگیل مقعدی را جدی گرفته و برای درمان فوری آن مراجعه کنند. ابتدا باید نوع کم خطر یا پر خطر زگیل بررسی شده و سپس اقدام درمانی فوری از جمله دارودرمانی لیزری کوتر و کرایو بسته به شدت گستردگی توصیه گردد تا از پخش ویروس در ناحیه جلوگیری شده و از ابتلا به انواع بدخیمیها پیشگیری گردد و سلامت فرد تحت کنترل قرار گیرد.

 • سلام من حدودا دو سال يا بيشتر هست كه خالهاي تيره رنگ اطراف التم دارم كه بزرگتر نشده ولي گاها بعد از چند ماه ممكنه يك عدد اضافه شود و من در بدنم كلا خالهاي زيادي دارم ميخوام بدونم ممكنه خال باشه و زگيل نباشه يا برعكس؟

  • با سلام
   اگر تغییر نکردند احتمال خال بودن آن هست ولی برای بررسی وضعیت باید حضوری مراجعه نموده و بررسی شوید تا علت بیماری مشخص گردد.

  • با سلام
   بله این بیماری از طریق پوست و تماس پوستی منتقل شده و به کودک و انسانها در هر سنی سرایت خواهد کرد.

 • سلام
  من مبتلا به زگيل مقعدي بودم
  و از طريق سوزاندن و محلول طي مدتي از بين بردم
  سوالي كه پيش اومده اينه كه من در رابطه از طريق واژن هم
  بيماري رو انتقال ميدم يا فقط از مقعد انتقال پيدا ميكنه

 • سلام خسته نباشید من دیروز زگیل ها رو با لیزر سوزاندم وش شب موقع خواب کرم تجویز شده را زدم. اما تو خواب جونب شدم احساس کردم مقداری به داخل کشاله ران خورد سریع با اب شوستم ایا احتمال سرایت به ان ناحیه هست یا خیر باتشکر.

 • با سلام
  ببخشيد من چند وقتي هست متوجه اين عارضه اطراف مقعدم شدم و ب دكتر پوست مراجعه كردم و الان بهم ي محلولي داده ك گفته هفته اي ي بار استفاده كن
  ميخاستم ببينم با اين محلول كامل رفع ميشه ديگه و چرا نميشه هرروز استفاده كرد؟

  • با سلام
   چون دارو قوی بوده و زیاده روی در مصرف آن میتواند به بافت سالم شما نیز آسیب بزند. بنابراین مطابق دستور پزشک مصرف کنید. از طرفی لازم است تا حتماً در صورت متاهل بودن غربالگری سرطان دهانه رحم یا همان پاپ اسمیر را انجام داده و بررسی شوید زیرا این بیماری زمینه ساز سرطان مقعد و سرطان دهانه رحم در زنان است. زائده طی درمان دارویی برطرف خواهد شد ولی هیچ تضمینی برای عدم عود زوائد وجود ندارد جون معمولاً ویروس درون پوست باقی خواهد ماند و هر چند مدتی عود کرده و به شکل زائده بروز میکند و به شدت مسری از طریق تماس پوستی میباشد.

 • من پنجاه سالمه زگیل دور مقد دارم بعضی از پزشکان علت دراو دن گیل ما ل همجنس بازی ولی من از خودم مطمعن هستم الانم خیلی نگرانم

  • با سلام
   خیر این بیماری اگرچه یک بیماری جنسی و منتقل شونده از این راه محسوب میشود ولی از راههای دیگری که فرد در معرض تماس پوستی با محیط آلوده نیز قرار میگیرد نیز مانند باشگاه و استخرها نیز منتقل خواهد شد. پس نگران قضاوت دیگران نباشید و به سلامت خود اهمیت داده برای بررسی مراجعه کنید تا تحت درمان مناسب دارویی لیزری یا کوتر و کرایو قرار بگیرید. توجه داشته باشید که این بیماری به ظاهر ساده میتواند با تغییر بافتی منجر به بدخیمی و بدشکلی بافت مقعد شده و زمینه ساز بیماری مهلک سرطان خواهد بود. بنابراین پیگیری آن را جدی گرفته مراجعه کنید.

 • من مرد چهل ساله هستم تعداد ده دوارده عدد دورمقدم زگیل دراورده لطفاراهنما یی خواستم با په درمان کنم

  • با سلام
   لازم است تا برای درمان خود حضوری مراجعه کنید ابتدا درمان دارویی با توجه به شرایط زائده زگیلی و سپس درمانهای دیگر کوتر کرایو و لیزر درمانی توصیه خواهد شد. از آنجایی که ویروس این بیماری در پوست باقی خواهد ماند احتمال بازگشت زائده ها وجود دارد اما توجه داشته باشید که عدم پیگیری درمان زوائد باعث گسترش آسیب بافتی ناحیه و تغییر شکل آن شده و شما را مستعد بیماری سرطان مقعدی خواهد کرد که دیگر جیران آن به سادگی این بیماری نخواهد بود و ممکن است سلامت عمومی بدن به خطر افتد.

  • با سلام
   بدون معاینه و بررسی وضعیت نمیتوان از طریق دنیای مجازی و بدون معاینه شما و تأیید وجود زگیل مقعدی دارو تجویز نمود. لازم است تا حضوری مراجعه نموده و تحت درمان مناسب قرار بگیرید. زگیل مقعدی ابتدا با درمان دارویی و سپس در صورت مؤثر نبودن با درمان لیزری فریز یا کوتر قابل کنترل است ولی ویروس آن در پوست با احتمال سی درصد باقی مانده و احتمال عود دارد. لازم است تا بررسیهای لازم دیگر از نظر ابتلا به سرطان دهانه رحم و پاپ اسمیر انجام دهید.

 • سلام خسته نباشید من دچار زیگیل شدم سه الا چهار دونه در اول مقعد
  در خانواده هم نمیتوانم بگویم
  لطفا دارویی تجوز کنید ک کار آمد باشد ممنون

  • با سلام
   دوست عزیز بدون بررسی وضعیت شما و تشخیص نوع بیماری و بدون مراجعه حضوری شما امکان تجویز دارو اینترنتی وجود ندارد و لازم است تا حتماً حضوری مراجعه نموده و تحت درمان متناسب قرار بگیرید. از طرفی این بیماری در صورت عدم درمان به موقع زمینه ساز سرطان خواهد بود.

  • با سلام
   دوست عزیز البته بدون مشاهده و معاینه زائده ایجاد شده در ناحیه مقعد شما نمی‌توان اظهار نظر قطعی درباره نوع و درمان آن نمود، معمولاً زائده ناحیه مقعدی از بیماری هموروئید یا فیشر ناشی می‌شود، هر چند می‌تواند به سبب یک اختلال پوستی یا بیماری منتقل شونده از راه جنسی مانند زگیل مقعدی ایجاد شده باشد که البته برخی از این ویروس های زگیل تناسلی زمینه‌ساز ابتلا به سرطان نیز هستند. بنابراین باید مشکل خود را جدی گرفته و پیش از وخیم شدن بیماری و بروز علایم آزار دهنده برای معاینه و درمان لازم مراجعه نمایید، بسته به تشخیص بیماری، درمانهای متفاوت دارویی و حتی جراحی پیشنهاد خواهد شد، البته نگران جراحی نباشید با کمک روشهای نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و کار و فعالیت روزمره خود را آغاز خواهید کرد

  • با سلام
   خیر ابتلا به زگیل تناسلی به ایدز ارتباط مستقیم ندارد ولی چون یک بیماری منتقل شونده از راه جنسی است ممکن است فرد مبتلا شونده از این طریق و رفتار پر خطر جنسی دچار ایدز نیز شود.

 • با عرض سلام.برای درمان زگیل داخل معقد چه اقداماتی باید صورت گیرد و بهترین راه درمانش چیست

 • سلام مبتلا به زگیل مقعدی شدم چند ماهی بود فقط ۲ الا ۳ دانه بودن ولی الان شاید نزدیک ۲۰ عدد شدن ولی هیچ دردو سوزشی ندارم ممنون میشم بفرمایید برا جلوگیری از زیاد شدن ان چکار ویا چه دارویی استفاده کنم

  • با سلام
   زگیل مقعدی یک بیماری منتقل شونده از راه جنسی است که به راحتی گسترش پیدا کرده و در صورت عدم درمان به موقع زمینه بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. بنابراین برای تشخیص نهایی زائده مقعدی لازم است تا حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید. پس از تأیید بیماری باید تحت درمان مناسب دارویی جراحی لیزری و یا کوتر و کرایو قرار بگیرید تا حداقل زائده از بین برود اما احتمال عود مجدد بیماری به سبب وجود ویروس در پوست وجود دارد.

 • سلام مامانم مبتلا ب زگیل مقعدی شده باوجود رعایت رژیم غذایی.خیلی درد داره امادکتر گفته نیاز ب عمل نداره چون زگیل های دخل مقعد ریزن .همچنین گفتن حتی بالیزر هم ممکنه بیماری شدت پیدا کنه.میشه راهی برای درمان قطعی بگین.ممنون

  • با سلام
   حتماً مادر شما باید حضوری مراجعه کنند تا وضعیت زگیل بررسی شود از آنجا که این بیماری زمینه ساز سرطان هست باید حتماً پاپ اسمیر داده از نظر سرطان دهانه رحم نیز چک شده و تحت درمان قرار بگیرند. حتماً مشکل خود را جدی گرفته حضوری برای بررسی وضعیت مراجعه کنند.

 • باسلام ۳ هفته ای میشه که متوجه دونه دور مقعدم شدم و به پزشک مراجعه کردم و گفت چیزی نیس اما با گذشت دو روز تعداد این دونه ها دارن زیاد میشن. میشه بگید پیش چه دکتری باید برم عفونی یا داخلی یا..؟ و چطوری از بین ببرمش

  • با سلام
   زائده مقعدی شما می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، آبسه یا زگیل مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب و مراجعه حضوری شما است، درمان مناسب نیز با توجه به نوع بیماری و میزان پیشرفت آن شامل درمان دارویی و جراحی بدون درد و خونریزی لیزری خواهد بود. نکته مهم مراجعه فوری پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر است