banner

علائم زگیل مقعد، پیشگیری و درمان زگیل مقعد با سرما درمانی و جراحی

علائم زگیل مقعد، پیشگیری و درمان زگیل مقعد با سرما درمانی و جراحی

زگیل مقعدی یک بیماری ویروسی است که اطراف و داخل مقعد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به دلیل مسری بودن ممکن است پوست ناحیه‌ی تناسلی را نیز آلوده کند. در اولین مراحل بروز ممکن است به صورت برجستگی‌های کوچک در حد سر سوزن ظاهر شود و کم‌کم علاوه بر رشد و بزرگ‌شدن کل مقعد را پوشش دهد که در آن مرحله همانند گوشت اضافه‌ی قهوه‌ای رنگ با شکل مشابه گل کلم دیده خواهد شد. رنگ آن از قرمز گوشتی، زرد، صورتی، یا قهوهای روشن متغیر است.

در واقع زگیل توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود که از فردی به فرد دیگر از طریق تماس مستقیم منتقل خواهد شد. این ویروس انواع زیادی دارد که برخی از آن‌ها سرطان‌زا نیز هستند. زگیل تناسلی و مقعدی شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی و منتقل شونده از راه جنسی است. قرار گرفتن در معرض تماس با ناحیه مقعدی یا تناسلی آلوده (تماس با دست یا ترشحات پوست به پوست از یک شریک جنسی) می‌تواند به عفونت HPV منجر شود. قرار گرفتن در معرض این ویروس می‌تواند مربوط به سال‌ها قبل و از طریق شرکای جنسی قبلی باشد ولی با بروز ضایعه‌های زگیلی ممکن است فرد به تازگی متوجه آن شود.
زگیل‌ها معمولاً رشد کرده و بزرگ‌تر می‌شوند و از طرفی تکثیر می‌یابند. در صورت عدم درمان به موقع، زگیل ممکن است به افزایش خطر ابتلا به سرطان مقعد در منطقه‌ی آسیب دیده منجر شود. خوشبختانه، خطر ابتلا به سرطان مقعد هنوز هم بسیار نادر است.
در مردان، زگیل معمولاً در پوست بیرونی آلت تناسلی و در زنان در ناحیه‌ی فرج که خارج از واژن است گسترش می‌یابد. زگیل در پوست اطراف مقعد مردان و زنان با هم نیز رویت می‌شود. گاهی اوقات زگیل در داخل واژن و در گردن رحم، کیسه‌ی بیضه یا در داخل مقعد به وجود می‌آید. همچنین گاهی اوقات در داخل مجرای ادرار رخ می‌دهد اما به ندرت ممکن است در دهان یا بینی ایجاد شود.

علائم زگیل مقعد

زگیل معمولاً، درد و ناراحتی خاصی برای فرد مبتلا ایجاد نمی‌کند و به همین دلیل بسیاری از بیماران از مشکل خود ناآگاه هستند. برخی از بیماران علائمی مانند خارش، خونریزی، ترشحات لزج یا احساس یک توده در ناحیه مقعد را تجربه می‌کنند. بسته به محل ایجاد ضایعات علایم متفاوتی در فرد ظاهر می‌شود. گاهی اوقات باعث سوزش و درد به خصوص در اطراف مقعد یا خونریزی و درد در هنگام مقاربت می‌شود. زگیل‌های داخل مقعدی، می‌توانند باعث خونریزی هنگام اجابت مزاج شوند. زگیل داخل مجرای ادرار، بر جریان ادرار اثر گذاشته و ممکن است منجر به خونی شدن ادرار شود. در روابط جنسی دهانی، گلو و دهان را نیز درگیر می‌کند. زگیل تصویر ناخوشایندی دارد که برخی بیماران مبتلا را دچار اضطراب و خجالت و ترس از تداخل با فعالیت جنسی می‌کند. پس ممکن است پس از تشخیص این بیماری در خود ناراحت شوید. باید در نظر داشته باشید که نزدیکی مقعدی می‌تواند این بیماری را گسترش دهد.

پیشگیری از زگیل مقعد

برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری می‌توان با رعایت چند نکته به در امان ماندن خود کمک کرد از جمله:
• توصیه می‌شود که پسران و دختران در ۱۱ الی ۱۲ تا ۲۶ سالگی قبل از مواجهه با ویروس HPV نسبت به آن ایمن و واکسینه شوند. با این حال، نقش واکسن برای جلوگیری از زگیل مقعد و سرطان مقعد ناشناخته است.
• فرد می‌تواند با خودداری از تماس جنسی پر خطر، استفاده از کاندوم یا محدود کردن تعداد شرکای جنسی خطر ابتلا به بیماری HPV را کاهش دهد. با این حال، کاندوم نمی‌تواند به طور کامل فرد را در برابر آن محافظت کند و احتمال ابتلا به این بیماری حتی از رابطه‌ با یک شریک جنسی نیز وجود دارد. (زیرا این ویروس پوست به پوست منتقل می‌شود و ویروس فقط در محل پوشیده شده با کاندوم زندگی نمی‌کند.)
• برای احتیاط، شرکای جنسی می‌توانند از نظر زگیل و دیگر بیماری‌های مقاربتی (STD) بررسی شوند، حتی اگر هیچ نشانه‌ی ظاهری ندارند.

تشخیص زگیل مقعد

پزشک ممکن است قبل از بررسی خود بیماری وجود یا عدم وجود عوامل خطر فرد را مانند سابقه‌ی مقاربت مقعدی، ابتلا به HIV، رابطه جنسی و تماس نزدیک با فرد آلوده، آغاز رابطه جنسی از سنین پایین، سیستم ایمنی ضعیف (مصرف کننده‌ داروی تضعیف کننده سیستم ایمنی در بیماران پیوند کلیه، بیماری التهابی روده، آرتریت روماتوئید) مورد آنالیز قرار دهد.
پزشک در معاینه فیزیکی باید در درجه اول بر بررسی آنورکتال و ارزیابی میاندوراه (ناحیه لگن خاصره) که شامل آلت تناسلی مردانه یا ناحیه واژن است تمرکز کند. زگیل مقعد با معاینه چشمی تشخیص داده می‌شود. اما برخی از پزشکان در طی معاینه از اسید استیک (سرکه) برای آغشته کردن ضایعات و تغییر رنگ آن به سفید در جهت قابل رویت شدن تمام قسمت‌های آن کمک ‌می‌گیرند. معاینه رکتوم و داخل مقعدی با کمک آنوسکوپ برای مشاهده‌ی زگیل بیشتر لازم است. بررسی با اسپکولوم و پاپ‌اسمیر نیز ممکن است برای کمک به آزمایش واژن در زنان نیز نیاز شود. گاهی اوقات برای اطمینان در تشخیص نیاز به گرفتن یک نمونه از بافت زگیل (بیوپسی) و مشاهده‌ی آن زیر میکروسکوپ است.

درمان زگیل مقعدی

انتخاب نوع درمان زگیل مقعدی تا حدی بستگی به تعداد و محل زگیل، ترجیح بیمار و مهارت پزشک دارد. هر درمانی جوانب مثبت و منفی خود را دارد که تجربه نشان داده کدام درمان برای کدام ناحیه مفید یا بی‌فایده است مانند:
پراکندگی فراوان زگیل معمولاً به سرمادرمانی پاسخ مثبتی نمی‌دهد؛
• برخی درمان‌های شیمیایی نباید در موارد داخلی مانند گردن رحم(دهانه رحم)، ، مهبل (واژن) و درون مقعدی استفاده شوند؛
• برخی درمان‌های شیمیایی نباید در زنان بارداراستفاده شود؛
• با وجود مؤفقیت‌آمیز بودن درمان‌های جراحی (برش، سوزاندن) همیشه مناسب نیستند و احتمال عود وجود دارد.
درمان زگیل مقعدی ممکن است کمی ناراحت‌کننده باشد و باعث برخی تحریکات پوستی اطراف منطقه شود. همچنین، افراد سیگاری کمتر به درمان پاسخ مثبت می‌دهند، به طوری که ترک سیگار ممکن است در درمان فرد مؤثر باشد. گزینه‌های درمانی زگیل مقعدی با مواد شیمیایی یا درمان‌های فیزیکی است که شامل:
دارو درمانی زگیل مقعد: اگر زگیل‌ها هنوز بسیار کوچک هستند و فقط در پوست اطراف مقعد قرار دارند، ممکن است با یک پماد در مطب و گاهی اوقات در خانه درمان شوند. داروهای موضعی مشترک مانند پودوفیلین، اسید تری کلرواستیک اسید به طور مستقیم به زگیل مالیده می‌شوند. این درمان در مطب بدون نیاز به بی‌هوشی و تنها در چند دقیقه انجام می‌شود و زگیل را مجبور به پوسته‌ریزی می‌کند. پزشک توصیه‌هایی برای شستن دارو بعد از درمان خواهد کرد. درمان دارویی معمولاً چند هفته طول می کشد و گاهی اوقات می تواند تا شش ماه هم زمان ببرد. برخی داروهای موضعی را می‌توان در خانه با احتیاط مصرف کرد، مانند: ۱)پودوفیلوتوکسین ماده‌ی شیمیایی است که به صورت کرم یا لوسیون در مصارف خانگی تجویز می‌شود. دوره‌ی درمان با این دارو چهار الی پنج هفته زمان می‌برد. در هنگام استفاده‌ی این دارو باید به این نکات توجه داشت، شامل:
استفاده از آن در دوران حاملگی ممنوع است؛
دارو باید فقط روی زخم و پوست آسیب‌دیده استفاده شود و از پخش شدن آن در نواحی اطراف که پوست سالم دارد، خودداری شود؛
در مدت زمان درمان با آن از باید تماس جنسی پرهیز شود زیرا این ماده‌ی شیمیایی می‌تواند پوست شریک جنسی را نیز تحریک کند؛
باید از مصرف بیش از حد دارو برای ضایعات خودداری شود زیرا ممکن است منجر به عوارض ناخواسته درون بدن شود.
۲)داروهای موضعی مانند ایمیکویمود را می‌توان در خانه برای زگیل‌های کوچک استفاده کرد. توصیه می‌شود این داروی موضعی در هنگام خواب مالیده شود و طی ۶ الی ۱۰ ساعت بعد شسته و از ناحیه پاک شود. باید سه بار در هفته به مدت ۱۶ هفته استفاده گردد. عوارض جانبی آن شامل التهاب، سوزش و زخم دردناک در ناحیه‌ی پوست است. در صورت دچار شدن به عوارض جانبی شدید، بلافاصله باید استفاده از کرم متوقف و با پزشک تماس گرفته شود. نکاتی که باید حین مصرف این دارو مورد توجه قرار داد شامل:
مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی‌شود؛
باید از تماس جنسی همزمان با درمان این کرم موضعی به دلیل احتمال تحریک پوست شریک جنسی خودداری شود؛
در صورت نزدیکی به دلیل تضعیف اثر کاندوم و دیافراگم باید روش دیگری برای جلوگیری حین مصرف دارو انتخاب شود؛
کرم باید فقط بر روی پوست آلوده و زخم مالیده شده و از تماس با پوست اطراف آن جلوگیری گردد؛
احتمال تغییر رنگ دائمی پوست در محلی که از دارو استفاده شده است، وجود دارد.
سرما درمانی زگیل مقعد: پزشک می‌تواند زگیل مقعدی را در مطب با نیتروژن مایع منجمد کند. نتایج درمانی آن تا حدودی مشابه داروهای موضعی است. انجماد با نیتروژن مایع که سرما‌درمانی نام گرفته است بر روی زگیل اسپری و اعمال می‌شود. این روش برای درمان زگیل‌های کم و همچنین در دوران بارداری مناسب است.
جراحی زگیل مقعد: در زگیل‌های گسترده و زگیل‌های راجعه که در بیش‌ از ۵۰ درصد موارد رخ می‌دهد، پزشک ممکن است مایل به انجام عمل جراحی باشد. جراحی زگیل مقعدی بر خلاف دارودرمانی نتایج فوری به همراه دارد. جراحی آن باید با استفاده از یک بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی بسته به تعداد و محل دقیق ضایعه انجام شود. کوتر (سوزاندن)، جراحی (برداشتن)، لیزردرمانی و یا ترکیبی از آن‌ها، برای درمان زگیل مقعدی بزرگتر خارجی یا داخلی استفاده می‌شود. جراحی زگیل مقعدی اغلب به صورت سرپایی انجام می‌شود و فرد می‌تواند در همان روز مرخص شود. معمولاً بیماران پس از سوزاندن جزئی، ناراحتی کمی را احساس می‌کنند و در بیشتر موارد می‌توانند بلافاصله به فعالیت روزمره و کار خود بازگردند. اکثر مردم بعد از درمان متوسط تا چند روز درد و مشکل دارند و نیاز به داروهای مسکن پیدا می‌کنند، این افراد به استراحت بیشتری چند روز تا چند هفته پس از عمل نیاز دارند. خونریزی خفیف، متمایل به زرد و تراوش زخم تا چند هفته طبیعی است اما خونریزی شدید نیاز به پیگیری و اطلاع فوری پزشک دارد. تعویض پانسمان منظم به بهبود سریع‌تر زخم و کاهش رطوبت و خارش ناحیه کمک می‌کند.
پیگیری درمان برای چند ماه در فواصل منظم پس از آخرین زگیل مقعدی دیده شده لازم است تا مطمئن شویدکه هیچ زگیل جدید به وجود نیامده است. البته در صورت مشاهده‌ی سایر علائم درد و خونریزی مقعدی نیاز به مراجعه به پزشک است. البته در برخی موارد، زگیل ممکن است بارها و بارها پس از حذف مؤفقیت‌آمیز هم عود کند. دلیل این اتفاق غیر فعال شدن ویروس HPV برای یک دوره از زمان در بافت‌های بدن است. برای پیشگیری از گسترش مجدد زگیل بهتر است شریک جنسی فرد نیز تحت بررسی و درمان در صورت ابتلا قرار گیرد.
پرسش و پاسخ
محمد

سلام دو هفته ای هست متوجه زگیل اطراف مقعدم شده زگیل ها کوچک هستن مث عکس بالایی که خودتون گذاشتین برای درمانش چیکارکنم پیش چه دکتری برم؟؟
ایا خیلی خطرناکه؟؟

clinic

با سلام برای تأیید زگیل مقعدی باید به متخصص گوارش مراجعه کنید تا معاینه بشوید زگیل با دارو، لیزر و فریز از بین میرود ولی با احتمال سی درصد ممکن ویروس در پوست بماند و دوباره عود کند. لازم تا زودتر برای درمان اقدام کنید چون این ویروس زمینه ساز سرطان هست.

زهرا

سلام خدمت دکتر،تقریبا یکماه میشه به دونه هایی اول کوچک ناحیه مقعد رو مبتلا شدم بعد به سمت واژن اومده و ریز هستن،ولی رنگشون تیره نیست حتی چند روز پیش یکی ازشون افتاد،حالا به نظرتون چکار کنم؟

clinic

با سلام زائده مقعدی شما می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، آبسه یا زگیل مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب و مراجعه حضوری شما است، درمان مناسب نیز با توجه به نوع بیماری و میزان پیشرفت آن شامل درمان دارویی و جراحی بدون درد و خونریزی لیزری خواهد بود. نکته مهم مراجعه فوری پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر است.

ناشناس

سلام وخسته نباشید
چند وقتی هست که اطراف مقعدم احساس سوزش و خارش میکنم وقتی دیدم اطرافش دونه های ریزی به رنگ‌همون پوستم زده که وقتی دست میزنم درد میگیره و بعضی وقتا که میشورم خیلی کم خون میاد میخواستم بدونم این از چیه خیییلی میترسم تا حالا رابطه جنسیم ۱بار از پشت داشتم وخیلی کم بوده حدودا واسه ۱سالو نیم پیش بوده ممنون میشم راهنمایی کنید😢

clinic

با سلام زائده مقعدی شما می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، آبسه یا زگیل مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب و مراجعه حضوری شما است، درمان مناسب نیز با توجه به نوع بیماری و میزان پیشرفت آن شامل درمان دارویی و جراحی بدون درد و خونریزی لیزری خواهد بود. نکته مهم مراجعه فوری پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر است.

ناشناس

سلام من چندوقت ازدرون معقدم سوزش خفیف دارم وحس میکنم چیزی تکون میخوره میشه بهم بگیدمشکلم چیه

clinic

با سلام سوزش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب است، بهتر است بیش از این وقت را تلف نکرده برای تشخیص و دریافت درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مراجعه کنید. بدون معاینه امکان تجویز دارو وجود ندارد. در صورت وجود زائده نیاز به جراحی خواهید داشت که البته با کمک روش نوین لیزری بدون تحمل درد و خونریزی روش سنتی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی و با بیحسی موضعی جراحی شده و در همان روز به خانه باز میگردید و از روز بعد به تنهایی کار و فعالیت روزمره خود را انجام خواهید داد.

انور کر

سلام چند روز که احساس سوزش و خارش در مقعد دارم الان متوجه دانه های بسیار ریز شدم که خیلی خارش میده و چند دانه کوچک‌زیر پوسته بیضه هم هست

clinic

با سلام سوزش و خارش مقعدی همراه زائده می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب است، بهتر است بیش از این وقت را تلف نکرده برای تشخیص و دریافت درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مراجعه کنید. بدون معاینه امکان تجویز دارو وجود ندارد. در صورت وجود زائده نیاز به جراحی خواهید داشت که البته با کمک روش نوین لیزری بدون تحمل درد و خونریزی روش سنتی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی و با بیحسی موضعی جراحی شده و در همان روز به خانه باز میگردید و از روز بعد به تنهایی کار و فعالیت روزمره خود را انجام خواهید داد.

زینب

سلام من ۲۴سالمه وزگیل تناسلی پیداکردم و ۵جلسه فریز انجام دادم ولی نتیجه نگرفتم جدیدا تو ناحیه مقعد یکی دراومده دقیق تو بافت دیدنش سخته والان چندروزه پادرد شدید وباد تو ناحیه شکمم ورودهام دارم که وقتی میخاد خارج بشه بادرد شدید هستش خاهش میکنم علاج سریع این بیماریو بهم معرفی کنید که به پزشکم بگم چون ۵جلسه فریز انجام دادم ومتاسفانه دکتر کلی ازم هزینه برد ولی هیچکاری برام نکرد و علاجشوتغییر نداد فقط و فقط فریز و گفت که باید این علاجو ادامه بدی تابره واولین جلسه که رفتم گفت تا۳جلسه برطرف میشه ولی الان ۵جلسه شد ولی بیشترشد

clinic

با سلام برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه کنید ممکن است لازم باشد با روش دیگری چون لیزر تحت درمان قرار برای از بین بردن زائده ها قرار بگیرید.

علی

سلام دکتر
اگر منی تازه الوده به ویروس زگیل تناسلی بر روی دست بریزد یا به دست بخورد و دست بخورد به لب و مخاط دهان یا مالیده شود ایا الوده میشود

clinic

با سلام بله این ویروس از طریق پوست نواحی منتقل خواهد شد و بسته به نوعش ممکن است در دهان و اطراف نیز زائده ایجاد کند.

Sa

سلام دختری ۱۸ساله هستم یک بار فقط رابطه جنسی از پشت داشتم یه دونه هایی دوره سوراخ مقعدم دیدم حالا نمی‌دونم عادی هست یا نه بده خیلی حساسیت پیدا کردم می‌ترسم کمکم کنید

clinic

با سلام برای معاینه مراجعه کنید ممکن است دچار بیماری جنسی زگیل و یا عارضه مقعدی هموروئید شده باشید، لازم است تا معاینه و درمان شوید.

ستاره صا

سلام خسته نباشید دختری هستم۱۹ ساله چندهفته است که تونواحیه مقعدم زگیل مشاهده میکنم خیلی تواینترنت سرچ کردم گاهی وقتاخونریزی هم دارم خیلی میترسم ونمیدونم بایدچکارکنم وپیش چ دکتری بروم خواهش میکنم راهنماییم کنیت چطوری درمانش کنم.

clinic

با سلام زائده مقعدی شما می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، آبسه یا زگیل مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب و مراجعه حضوری شما به متخصص گوارش است، درمان مناسب نیز با توجه به نوع بیماری و میزان پیشرفت آن شامل درمان دارویی و جراحی بدون درد و خونریزی لیزری خواهد بود. نکته مهم مراجعه فوری پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر است.

سودابه

سلام
خانمی۶۳ساله باقد ۱۵۹ووزن ۷۶هستم،تایادم هست احساس میکردم که وقت دفع مدفوع شیاری روی مدفوع هست که نزدیک مقعدقرارداردوچون یبوست دارم گاه باعث خارش وخونریزی میشود،قبلا فعالیت بیشتری داشتم ولی یکسالی هست تحرک کمتری دارم ،اکنون بنظرمیرسدوقتی زیادمینشینم خارش وخونریزی ازمدت زمان بیشتری برخوردارهستودوسه روزی ادامه دارد.
ممنون ازراهنمایی شما.

clinic

با سلام عارضه مقعدی ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از عود بیماری مقعدی بواسیر شما باشد، در صورتی که برای درمان این مشکل هیچ اقدامی نکنید دیر یا زود بیماری پیشرفت نموده و علایم آزار دهنده دیگری مانند خارش و سوزش شدید و یا مشکل در دفع مدفوع بروز خواهد کرد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود و بررسی علت مراجعه کنید. بیماری مقعدی بین مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشک طبیعی است، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

سعيده

سلام . من ٤٠ سال دارم متاهل و يك فرزند دارم چندماه پيش بعد از ليزر متوجه شدم در اطراف مقعد جوشهاي خيلي كم و ريز سفيد دارم پزشك زنان مراجعه و با اسيد ان ها محو شد و الان مجدد ايجاد شده و اصلا ارتباط جنسي نداشته ام و هيچ نزديكي هم وجود نداشته خيلي نگرانم . علت چيست و چه بايد كرد؟؟

clinic

با سلام در صورتی که به یک بیماری جنسی یا ویروسی مثل زگیل تناسلی مبتلا باشید زوائد هر چند مدتی باز خواهد گشت و درمان اساسی ندارد برای بررسی بیشتر نوع بیماری حضوری مراجعه شود

ناشناس

سلام دکتر ببخشید من مجردم میخواستم بدونم زیگیل مقعدیو ۲ سال پیش کرایو کردم تا به الانم هیچی بروز نداده احتمالش هست بعدا به اطراف واژن منتقل بشه و من میتونم ازدواج کنم یا نه همش نگرانم ممنون از پاسختون

clinic

با سلام بله ویروس درون پوست حتی پس از کرایو و از بین رفتن زائده تا سی درصد احتمال داره باقی بمونه و گسترش پیدا کنه ولی اینکه در دو سال اخیر دوباره عود نکرده احتمالا از بین رفته و عود نخواهد کرد.

اصغر ک

سلام
خسته نباشی من زگیل معقد دارم بار اول دراومد رفتم دکتر کرایوتراپی کردم هنوز یک ماه نشده دوباره در اومد چه کار کنم بعضی وقتا خارش هم میدن راه درمان را به من بگی ازت ممنون میشم

clinic

با سلام زگیل مقعدی صد در صد قابل درمان نیست و چون ویروس در بدن باقی می‌ماند دوباره عود خواهد کرد ولی برای جلوگیری از گسترش آن لازم است دوباره درمان شوید.

ناشناس

در دوران بارداری چطور میشه زگیل مقعدی رو درمان کرد و اینکه به مرور زمان این ضایعات بزرگتر میشن

clinic

با سلام به متخصص زنان خود مراجعه کنید تا داروی مجاز در بارداری تجویز کنند تا بعد از زایمان در صورت نیاز درمانی لیزری یا کرایو کنید.

شیدا

سلام آقای دکتر.من چهار روز پیش بیماری فیشر و زگیل داشتم عمل کردم آیا احتمال برگشت زگیل وجود داره یا نه؟

clinic

با سلام زگیل میتواند بازگردد ولی فیشر در صورت رعایت نکات مراقبتی پس از عمل باز نخواهد گشت.

فاطمه

سلام آقای دکتر جواب منو مدادی در خصوص دخترم عرض کردم من دخترم ۱۶ماهه است و زگیل داره جدیدا دور مقعدش چیکار کنم تورم خدا جواب بدید نگرانم

clinic

با سلام برای درمان و بررسی وضعیت حضوری مراجعه شود

ناشناس

باسلام خدمت شما من چند وقتیه متوجه شدم کنار مقعدم چن تا گوشت اضافه در آمده علتش وآیابادارو رفع میشه ممنونم

clinic

با سلام زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر باشد، عدم توجه به درمان به موقع این زائده باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگری مانند بی اختیاری یا سختی در عمل دفع مدفوع و درد و خونریزی خواهد شد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی رفع نخواهد شد و نیاز به جراحی دارد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

سارا ج

سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر سوالم در رابطه با زگیل مقعدی که ناراحت کننده است به نظرتون دارو میتونم استفاده کنم پماد لطفا راهنمایی بفرمایید

clinic

با سلام برای تأیید زگیل مقعدی باید مراجعه کنید تا معاینه بشوید زگیل با دارو، لیزر و فریز از بین میرود ولی با احتمال سی درصد ممکن ویروس در پوست بماند و دوباره عود کند. لازم تا زودتر برای درمان اقدام کنید چون این ویروس زمینه ساز سرطان هست.

فاطیما

سلام دختری مجردم نه تماس جنسی ونه سکس داشتم درمقعدم دو برجستگی دارم وبزرگ هستند نمی دانم چه هستند تنها مشکلم خونریزی مقعدودرد داشتم وهمچنین یبوست واین برجستگی نرم وبدون درد هستند لطفاً راهنمایم باتشکر

clinic

با سلام زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر یا فیشر باشد، عدم توجه به درمان به موقع این زائده باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگری مانند بی اختیاری یا سختی در عمل دفع مدفوع و خونریزی شده است. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی رفع نخواهد شد و نیاز به جراحی دارد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

ناشناس

باسلام
لطفا زودتر جواب سوالمو بدین من هشت ماه باردار هستم و تقریبا سه هفته ای میشه که زگیل مقعدی دارم برای درمانش باید چیکار کنم ایا میشه تو دوران حاملگی این ضایعه رو درمان کرد و اگه نمیشه تا موقع زایمان صبر کنم باعث وخیم تر شدن این ضایعه نمیشه در ضمن ممکنه که علت این زگیل مقعدی دیابت بارداری یا خود بارداری باشه
باتشکر

clinic

با سلام زگیل مقعدی یک بیماری پوستی و جنسی است و از طریق ابتلا به دیابت و بارداری منتقل نمیشود، بله برای درمان خود و بررسی وضعیت زگیل حضوری مراجعه کنید.

امیر س

با سلام
۱-آیا زگیل مقعدی همانند جوش میتونه نمایان بشه؟
۲-جهت درمان می بایست به چه پزشکی متخصصی مراجعه کرد؟
۳-این بیماری با مصرف داروهای آرتریت روماتوئید ارتباط دارد؟

clinic

با سلام خیر نوع زائده زگیل معمولاً گل کلمی است و جوش نیست، ارتباطی با داروها ندارد، متخصص پوست یا گوارش مراجعه شود.

سپهر

سلام اقای دکتر,من مدتی هست متوجه شدم دو ضایعه گوشتی دور مقعدم ظاهر شده البته کمی خارش داره,ایا میتونه زگیل تناسلی باشد؟

clinic

با سلام برای تشخیص قطعی زائده مقعدی باید معاینه بالینی شوید بله این احتمال هم وجود دارد.

ناشناس

سلام خواهش میکنم زودتر جوابمو بدید خیلی نگرانم ممنونومیشم کمکم کنید.

من یه پسر ۱۸ ساله هستم که تا به امروز هیچ رابطه ی جنسی با هیچکس چه مخالف چه موافق نداشتم و هیچ تماس پوستی جنسی هم با هیچ شخصی نداشتم به هیچ وجه.
فقط خود ارضایی میکردم

چند وقتی میشه یه مشکلی برام پیش اومده روی آلتم یه زائده گوشتی کوچیک بوده که با گذشت زمان بزرگتر و بزرگتر شده و دو سه تا کوچیک دیگه هم اطرافش زده ولی درد نمیکنن..
تازگیا هم اطراف مقعدم بوجود اومده که این یکی درد داره

میخواستم بدونم ممکنه زگیل تناسلی گرفته باشم؟
من ک هیچ رابطه و تماسی نداشتم..

ممنون میشم زودتر جوابمو بدین

clinic

با سلام بله این احتمال وجود دارد برای تشخیص قطعی لازم است معاینه بالینی شوید و چون این ویروس زمینه ساز سرطان مقعد است باید هرچه زودتر برای درمان مراجعه کنید. این بیماری پوستی بوده و لزوما از راه جنسی منتقل نمیشود، استفاده از استخر و باشگاه یا توالت آلوده در صورت تماس سطحی میتواند منتقل کننده آن باشد.

ناشناس

باسلام خدمت دکتر گرامی،من دارای زگیل تناسلی در اطرافه واژنم می باشم که در حال درمان هستم ولی چند روزه اطرافه مقعدم قرمز رنگه ومیسوزه ونشستن واسم سخته امکان داره مقعدم هم دارای زگیل باشد؟لازم به ذکره که یبوست ندارم،باتشکر

clinic

با سلام بله حتما برای معاینه مراجعه شود

بینام

سوال خود را بپرسید…دور معقدسوزش خارش

clinic

با سلام سوزش و خارش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما است، اگر درمان دارویی مناسب نبود نیاز به اقدامات درمانی تهاجمی دیگر خواهد بود.

محسن

سلام.
من پسر هستم. ۲۷ ساله.
من نزدیک یکسال هست که گاهی اوقات دچار خارش مقعد میشوم.از وقتی که در محل خانه ی مجردی با دوستان بودم و از دستمال دسشویی برای خشک کردن استفاده کردم اینجوری شدم و مقعدم دچار چند عددزگیل های سفید رنگ یا شایدم ضایعات پوستی شده.
اصلا درد ندارم .فقط خارش دارم.و خجالت میکشم به کسی بگویم چون همه میگن رابطه جنسی داشتی!
البته در سن ۱۷ سالگی رابطه مقعدی داشتم! ولی من در سن ۲۷ سالگی دچار خارش شدم! ایا خارش مقعد من خطرناک است؟
چه دارویی از داروخانه بگیرم برای رفع ضایعات پوستی که تقریبا داخل دهانه ی مقعدم هستن.
ممنونم

clinic

با سلام خارش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری پوستی، انگلی یا یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا فیشر و حتی زگیل باشد، بهتر است پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید تا نوع بیماری و علت زائده مشخص شود. به منظور تسکین نسبی خارش کمپرس یخ بر ناحیه گذاشته یا درون لگن آب گرم به مدت پانزده الی بیست دقیقه بنشینید، از خاراندن ناحیه خودداری کنید زیرا سبب آسیب پوستی و گسترش آن خواهد شد. ممکن است به دلیل شست و شوی وسواسی و بیش از حد مقعد دچار این مشکل شده باشید. بسته به علت خارش درمان ها متفاوت است. زمان را از دست نداده زودتر برای معاینه مراجعه کنید بدون تشخیص امکان تجویز دارو مؤثر وجود ندارد و همیشه این بیماری جنسی منتقل نمیشود.

ناشناس

سلام
حدود دو سال پیش یا شایدم بیشتر صبح بیدار شدم و دردی تو قسمت مقعد احساس کردم وقتی به wcرفتم متوجه شدم زگیلی به اندازه ساچمه از کنار مقعد دراومده که درد خیلی زیادی داشت و زمان مدفوع و شستشو این درد بیشتر میشد بعد گذشت چند روز خود به خود از بین رفت.
دو روز پیش دوباره دچار این مشکل شدم که احساس میکنم اندازه زگیل بزرگتر شده و درد زیادی داره.
این زگیل دقیقا چه نوع بیماری هست و چطوری باید درمان بشه؟

clinic

با سلام به احتمال زائده مقعدی که دیدید زگیل نیست و یک بیماری مقعدی مانند هموروئید است که اگر زائده دائمی بیرون باشد نیاز به جراحی برداشت خواهد داشت ولی اگر بیرون نبوده و موقتی باشد ممکن است در مراجعه فوری و از دست ندادن وقت با روش دارویی هم درمان مناسب شوید.

فریده

سلام .من دو روز میشه ک روی ناحیه مقعدم و اطرافش برجستگی هایی مث جوش ب وجود امده ک خارش داره و موقع تماس با اب سوزش داره .روز اول کم بود ولی الان بیشتر شده.میخواستم بدونم علتش چیه ؟

clinic

با سلام ممکن است دچار بیماری فیستول و یا آبسه مقعدی شده باشید لازم است تا حضوری مراجعه نموده و تحت معاینه بالینی بررسی شوید.

ناشناس

سلام.من در لبه مقعد یه دونه حالت کوشت اضافی نرم وجود داره که هم در بیرون از مقعد هست هم در داخل مقعد که بعضی موقع ها ورم میکنه و بعضی اوقات کوچک تر میشه احساس میکنم حالت ریشه مانند داره که در حالت ورم کرده میرم دسشویی خونریزی شدید میکنه و درد داره.راه درمان چیست؟ممنون میشم اگه جواب منو بدید.

clinic

با سلام زائده مقعدی شما می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، آبسه مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب و مراجعه حضوری شماست، درمان مناسب نیز با توجه به نوع بیماری و میزان پیشرفت آن شامل درمان دارویی و جراحی و روشهای تهاجمی خواهد بود. نکته مهم مراجعه فوری پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر است.

ناشناس

سلام
میخواستم بدونم زیگل مقعدی خانوم ک یدونه ب اندازه ۴سانت هست با فیریز کردن یاهمون انجماد کردن قابل درمان هست یا ن؟

clinic

با سلام معمولاً انواع گسترده نیاز به جراحی لیزری خواهد داشت برای بررسی و راهنمایی بیشتر حضوری مراجعه نمایید.

ناشناس

من دچار زگیل مقعدی شدم بااینکه شریک زندگی هم ندارم باید چکارکنم آیا با سرکه سیب امکان درمان وجود دارد

clinic

با سلام خیر درمان گیاهی برای از بین بردن زگیل مؤثر نیست. ممکن است شریک زندگی شما نیز ویروس آن را داشته باشد ولی هنوز دچار زائده نشده باشد زیرا این بیماری از راه پوست و جنسی منتقل میشود. برای از بین بردن زائده لازم است تا حضوری مراجعه کنید بسته به وسعت تحت درمان دارویی، کرایو یا لیزر درمانی قرار بگیرید. اما با احتمال سی در صد ممکن است ویروس در پوست باقی مانده و دوباره دچار زائده شوید. برای درمان فوری خود مراجعه کنید زیرا این ویروس باعث تغییر شکل سلولی ناحیه شده و زمینه را برا ابتلا به سرطان مقعد مساعد می‌کند.

سام

با سلام .
من در ناحيه مقعد ٢ تكه خال مانند يا گوشت اضافه دارم كه سال هاست وجود دارند و هم رنگ پوست اطراف مقعد هستند ، نه درد دارند و نه خونريزي و نه خارش ، موقع دفع نيز هيچ مشكلي ندارم ،ميخواستم بدونم گوشت اضافه در اين ناحيه طبيعي هست يا اينها گوشت نيستند و زگيل تناسلي هستند ؟

clinic

با سلام زائده مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، آبسه مقعدی، بیماری زگیل مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب و مراجعه حضوری شماست، درمان مناسب نیز با توجه به نوع بیماری و میزان پیشرفت آن شامل درمان دارویی و جراحی و روشهای تهاجمی خواهد بود. نکته مهم مراجعه فوری پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر است.

معصومه

سلام داخل مقعد ۲٫۳ عددگشت وجود داره واین که مقعدم ورم دار ه ورم واژنم هم ورم داره چه کار بید بکنم سپاس

clinic

با سلام زائده مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، آبسه مقعدی، بیماری زگیل مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب و مراجعه حضوری شماست، درمان مناسب نیز با توجه به نوع بیماری و میزان پیشرفت آن شامل درمان دارویی و جراحی و روشهای تهاجمی خواهد بود. نکته مهم مراجعه فوری پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر است.

مسلم

باسلام خدمت آقای دکتر
چند ماهی هست در ناحیه مقعدم یه دونه اول کوچک بود گاهی وقتا بحالت بزرگ پیدا شده شکل یه جوش که اگر زخم بشه ازش خون جاری میشه موقع دفع مدفوع وشستن مقعد با مشکل روبرو مییشم یعنی نمیتونم راحت مدفوع کنم وتمیز کنم این جوش در کنار لبه های اطراف مقعدم در اومده واگر زخمی بشه یه حالتی شبیه تیرکشیدن اندامم داره …بی زحمت اگر راه وچاره ای هست ممنون میشم درجهت درمان آن کمکم کنید سپاسگذارم

clinic

با سلام زائده مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، آبسه مقعدی، بیماری زگیل مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب و مراجعه حضوری شماست، درمان مناسب نیز با توجه به نوع بیماری و میزان پیشرفت آن شامل درمان دارویی و جراحی و روشهای تهاجمی خواهد بود. نکته مهم مراجعه فوری پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر است.

فرح

ممنونم آقای دکتر
فقط یه چیزی که من متوجه نمیشم اینه که من یک ساله نامزد کردم و توی این مدت رابطه ی آنچنانی نداشتم و همسرم هم هیچ مشکلی ازین نظر ندارن و هیچوقت هم رابطه ای نداشتن با کسی . از نظر شخصی هم خیلی آدم تمیزی هستم و از یک سال پیش که خارج از کشور هستم حتی توی دستشویی دانشگاه یا محل کار همیشه سعی میکنم شستشو رو کامل انجام بدم با اینکه آب نیست و روی توالت فرنگی بیرون از خونه نمیشینم .برای همین متعجبم اگر این بیماری مسری هست من چجوری گرفتم؟ البته توالت های ما با آقایون مشترکه و فکر میکنم هرچقدرم من تلاش بکنم بالاخره کثیفه.حالا میخواستم بپرسم ممکنه ازین طریق باشه؟

clinic

با سلام اگر منظورتان نحوه انتقال بیماری زگیل تناسلی است، بله امکان انتقال این بیماری از راه پوستی و حتی مراکز اپیلاسیون و سرویس بهداشتی نیز وجود دارد و اگر تماس پوستی سطحی نیز با آلت تناسلی همسرتان داشته باشید، امکان انتقال این بیماری هست و لزوماً نباید دخول داشته باشید تا منتقل شود.

فرح

سلام
من سه ماه میشه که دچار مشکلات در قسمت مقعد هستم.چون معمولا یبوست دارم فکر میکردم یبوسته.بخاطر اینکه سه ماه پیش موقع دفع خون میدیدم.از اون موقع روی دهانه ی مقعد یه تیکه ی اضافه حس میکردم زیر دستم موقع شستشو.بعد ازون فکر کردم احتمالا هموروئید هست و به درمان یبوست پرداختم.علاوه بر اونکه مرتب از پماد آنتی هموروئید هم استفاده میکردم. الان سه ماهه تقریبا مرتب هر روز دفع دارم اما اون زائده یکم بزرگتر شده و احتمالا هموروئید نبوده چونکه اطراف مقعد دو سه تا زائده ی کوچیک زگیل مانند هم پیدا شده حدودا یک ماهه . خلاصه الان خودم فکر میکنم زگیل مقعدی هستش ولی هنوز پیش دکتر نرفتم .چون خارج از کشور هستم میخواستم بدونم میتونم صبر کنم مثلا ۴ یا ۵ ماه که زمانی که اومدم ایران برای درمان اقدام کنم یا این زائده ها هر روز بیشتر میشن؟؟؟
خیلی نگرانم ممنون میشم پاسخ سوال من بدید آقای دکتر

clinic

با سلام دوست عزیز جداً از خوددرمانی بپرهیزید زیرا همان طور که تجربه کردید نه تنها درمان حاصل نشده بلکه مشکلتان ادامه داشته و روند درمانی به تأخیر افتاده است، از طرفی مصرف خودسرانه دارو در هر زمینه و بیماری باعث مقاومت و یا حساسیت دارویی در بدن خواهد شد، از طرفی دیگر خونریزی مقعدی را باید جدی گرفته و حتماً برای بررسی علت آن مراجعه کنید، اگرچه ابتلا به یبوست و بیماری مقعدی می‌تواند دلیل خونریزی مقعدی باشد ولی تشخیصی بر اساس حدس و گمان نادرست بوده و باید طی بررسی، معاینه بالینی و حتی انجام تست تشخیصی اطمینان حاصل شود، پیش از بروز عوارض بعدی یبوست خود را با تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود و ترک عادات غلط رفتاری کنترل کنید. زوائد موجود اگر زگیل مقعدی باشند، باید درمان شده و طی درمان دارویی یا کرایو برطرف شوند، هر چند ویروس ممکن است در بدن باقی بماند ولی حتماً باید پیگیری شده و پیش از زمینه سازی سرطان برطرف شود. از طرفی عدم توجه به درمان منجر به گسترش آن خواهد شد و بهتر است هر چه زودتر درمان شوید.

رها

سلام وقت بخیر من شهریور پارسال دچار شقاق به طوری خارش شدید ودرد داشتم نمیتونستم بنشینم حتی دکتر بخاطر بواسیر برام وقت عمل داد ولی عمل نکردم بایک سری دارو خوبم شدم ازتیر ماه امسال متوجه شدم که دوره مقعد چندتا برجستگی هست رفتم دکتر زنان وگفت زگیله برام فریز کرد الان دوباره چند دیگه زده میخوام بدونم فریز کردن خوبه درمانی درستی هست باتوجه یه اینکه دوباره شقاق پیدا کردم وخارش دارم شما چه راهنمایی برایه من دارید ایا این بیماری قابل درمان هست برایه همیشه

clinic

با سلام درمان و از بین بردن زائده دلیلی برای از بین رفتن کامل بیماری زگیل و ویروس آن نیست و ممکن است دوباره عود کند ولی لازم است تا زوائد برای جلوگیری از عوارض دیگر بر طرف شود. برای بیماری شقاق لازم است تا معاینه شوید و تحت درمان مناسب بسته به مرحله بیماری قرار بگیرید.

ناشناس

سلام من در ازمایش کولونوسکوپی پزشک متخصص تشخیص وباسیر داخلی دادن ایا احتمال زگیل میباشد

clinic

با سلام خیر بواسیر به زگیل ارتباطی ندارد.

Sara

سلام اقاي دكتر. من زگيل تناسلي داشتم تعداد كمي بود و با محلول پدوفيلين اثرش رفته ولي شنيدم چون تو بدنمون هست باعث سرطان ميشه، درسته؟؟؟ چيكار ميتونم كنم؟

clinic

با سلام خیر همه انواع آن پر خطر نبوده و ممکن است شما به آن نوع مبتلا نبوده باشید. در سی درصد موارد هم ویروس پس از برداشت زائده از بین خواهد رفت

M

با سلام وخسته نباشید میخواستم بدونم که بعد از کرایو چن روز طول میکشه تا زگیل های تناسلی بیفتن؟؟؟؟ من دیگه نگران نباشم درمان شدم

clinic

با سلام اگرچه طی یک الی سه هفته پس از انجام عمل کرایو زائده زگیلی خواهد افتاد و از بین می‌رود ولی ویروس عامل زگیل هنوز در پوست باقی است و ممکن است دوباره دچار بروز زائده زگیلی شوید.

M

سلام وعرض ادب میخواستم بدونم چند روز بعد از کرایو زگیل های تناسلی کنده میشن ؟؟؟ لطفآ پاسخ بدیددد ….من روز گذشته کرایو زگیل های مقعدی داشتم اما زگیل ها هستند هنوز راهنماییم کنید که چکاری انجام بدم؟؟؟؟ممنون

clinic

با سلام دوست عزیز کمی صبور باشید، معمولاً بین یک الی سه هفته زمان لازم است تا زائده های موجود بر روی پوست پس از فرآیند کرایو کامل برطرف شوند، اما توجه داشته باشید به سبب احتمال فراوان باقی ماندن ویروس عامل این زگیل در پوست احتمال عود و بازگشت زوائد وجود دارد.

M

سلام آقای دکتر من عمل کرایو زگیلهای تناسلی را انجام دادم خواستم بدونم چقد طول میکشه تا زگیلعا از بین برن لطفآ راهنمایی کنید

clinic

با سلام در روش سرما درمانی یا کرایو معمولاً بین یک الی سه هفته زمان لازم است تا زائده به طور کامل از بین رفته و سلامتی حاصل شود. البته به دلیل وجود ویروس در بدن احتمال عود و برگشت زائده وجود دارد.

الهه

سلام.. من یک خانم ۳۳ ساله و متاهل هستم از دوران بچگی همیشه غده ی کوچکی در ناحیه ی مقعد احساس میکردم اما هیچوقت پیگیری نکردم.. تا اینکه چند سال پیش به همورویید دچار شد و الان ۴ ماه هست که به زگیل مقعدی دچارشدم یک هفته قبل به پزشک مراجعه کردم و ناحیه ی مقعد رو فریز کردم ولی درد شدیدی دارم نمیدونم درمان میشم یا نه..ازعود دوباره ی زگیل بعداز درمان هم خیلی میترسم..میترسم از ۲ نوع پر خطر باشه.. لطفا کمکم کنید

clinic

با سلام باید پیش از فریز زگیل از نظر نوع بیماری زگیل تناسلی بررسی میشدید با این وجود نگران نباشید و تست سرطان دهانه رحم یا پاپ اسمیر به همراه بررسی ناحیه از نظر ویروس اچ پی وی را انجام دهید. درد ناحیه مقعد ممکن است به بیماری دیگر احتمالی مانند هموروئید مربوط باشد که مستلزم معاینه و بررسی ناحیه است، بار دیگر برای معاینه و بررسی دقیقتر محل مراجعه کنید.

فاطمه

من باشخصی دوباررابطه داشتم ک التش پرزگیل بوداماگفت برای من خطری نداره امادوتاریزدورمقعدم دیدم مراجعه کردم وپمادوقرص تجویزشدودارم استفاده میکنم امااسترس شدیددارم ک درمان نشم ودورمقعدم مثل اون اقابشه ایابااین پمادوقرص ازبین میرن این دوتازگیل توروخداراهنمایی کنین استرس شدیددارم ک باعث شده ضربان قلبم بالاباش ومدام عصبی باشم

clinic

با سلام نگران نباشید و آرامش خود را حفظ کنید، درمان به موقع و کامل زگیل تناسلی و مصرف دقیق داروهای تجویزی به از بین رفتن زائده ایجاد شده کمک می‌کند اما متأسفانه این بیماری ویروسی منتقل شونده از راه جنسی به صورت مخفی در بدن شما باقی خواهند ماند و معمولاً به طور کامل برطرف نمیشود و ممکن است در آینده دوباره به شکل زائده بروز کند که خوشبختانه با درمان دارویی یا کوتر یا کرایو برطرف خواهند شد، از شریک جنسی خود بخواهید تا برای درمان مراجعه کنند و تا زمانی که ایشان بهبود نیافته از برقراری رابطه جنسی حتی در حد تماس پوستی بپرهیزید، توجه داشته باشید که این ویروس علی رغم استفاده از کاندوم حین رابطه نیز منتقل خواهد شد و کاندوم در پیشگیری از آن صد در صد عمل نمی کند.

فاطمه

من دوباربادوبادوست پسرم رابطه داشتم راستش تمام الت تناسلیش پرزگیل بودوقتی پرسیدم گفت واگیرنداره ولی دوتاگوشت ریزوسفیددیدم سریع مراجعه کردم دکتروایشون کرم اسیکلوویروقرص اسیکلوویر۴۰۰بهم دادامانگرانم واسترس شدیددارم باایزمخوب میشم توروخدازودجواب بدین

clinic

با سلام بیماری زگیل تناسلی یک بیماری منتقل شونده از راه جنسی است که از طریق تماس پوستی حین برقراری رابطه علی رغم استفاده از کاندوم منتقل شده و البته زائده های ایجاد شده با کمک استفاده منظم و صحیح از داروهای تجویزی برطرف خواهد شد ولی معمولاً این ویروس در بدن شما به صورت پنهان باقی مانده و ممکن است در آینده دوباره به صورت زائده بروز کرده و ظاهر شود.

M

با سلام خواهشن راهنماییم کنید ۲۴سالمه متآهلم حدود دو ماه پیش کنار مقعدم ی خال گوشتی ریز ظاهر شد من پیگیر نشدم الان بین مقعد و واژنم تعدادشون زیاد شده و بزرگ شدن دکتر رفتم اما یه محلول داد ولی من استفادشنکردم چون ترسیدم جاشون بده …راه حل بدید که چکار کنم.باتشکر

clinic

با سلام دوست عزیز، داروهای تجویزی برای درمان هر چه بهتر شما توصیه می‌شوند، به احتمال فراوان به بیماری زگیل مقعدی و تناسلی که از راه جنسی منتقل می‌شود، مبتلا شده‌اید. عدم درمان به موقع آن باعث پخش شدن زائده و گسترش آن در قسمت بیشتری از ناحیه مقعد و تناسلی خواهد شد که روند درمانی آن را مشکل نموده و حتی در مواردی درمان دارویی پاسخ نداده و نیاز به روشهای درمانی دیگری چون کوتر پیدا می‌کنید، از طرفی این بیماری در صورت عدم درمان می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به سرطان باشد، بنابراین آن را جدی گرفته و حتماً پاپ اسمیر جهت بررسی بیشتر از نظر شدت آسیب و درگیری بافتی دهید، بهتر است دوباره برای معاینه و تجویز درمان مناسب مراجعه کنید.

پنام

با عرض سلام و خسته نباشید
من با فردی که دچار این مشکل بود هم بستر شدم، در اون موقع نمی دونستم مشکل چی هست فقط برآیم فرم و شکل مقعد عجیب بود، که بسیار پیشرفت کرده بود، با توجه به اینکه نزدیکی بدون کاندوم انجام شده الان دچار استرس شدم که ممکنه من هم بگیرم این بیماری رو؟؟ یعنی الان من هم دچار این ویروس شدم؟؟ چطوری می تونم مانع از بروز عوارض و جلوگیری کنم ایجاد این زگیل ها، مخصوصا در قسمت آلت تناسلی، ممنونم از زحمات شما .

clinic

با سلام اگر بیماری فردی که با او ارتباط جنسی داشتید واقعاً زگیل تناسلی باشد به دلیل انتقال ویروس آن از طریق تماس پوست به پوست احتمال ابتلا بسیار بالا خواهد بود، اگر علایمی از آن را بر روی آلت خود پیدا کرده اید هر چه سریع تر برای درمان مراجعه کنید اگرچه فقط علایم از بین خواهد رفت و ویروس به صورت کامل از بدن خارج نمی شود. اگر هم فعلاً علامتی ندارید واکسن HPVدریافت کنید زیرا علاوه بر پیشگیری در صورت ابتلا به بیماری نیز شدت بیماری را کنترل خواهد کرد. از روابط جنسی نا ایمن و بدون کاندوم و داشتن چند شریک جنسی با هم بپرهیزید تا از ابتلا به انواع بیماری‌های جنسی در امان بمانید.

بهزاد

سلام!
من حدود یک هفته میشه در مقعدم دونه زده اول یکی بود الان دوتا شده نه درد داره و نه خون ریزی فقط تنها مشکلم اینه خیلی می خاره و یبوست هم دارم فقط خواهش می کنم زود جواب بدین درد داره خیلی کمه اولش زیاد بود اما الان خیلی کمه

clinic

با سلام بدون بررسی و مشاهده ضایعه ایجاد شده نمی‌توان نه تشخیص داد و نه درمانی تجویز کرد. علت ضایعه می تواند یک بیماری عفونی مقاربتی، مقعدی یا پوستی باشد، بهتر است پیش از پیشرفت و توسعه بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر برای درمان لازم مراجعه نمایید.

سارا

سلام زن ۱۹ ساله هستم دوهفته یه ظایعه گوشی به پوست معقدم چسبیده خیلی ریز گاهی خیلی کم وقتی دست میزنم خارش درد میشم.فبل از این گوشت اضافی حدود یک هفته داخل معقدم زخم بود خون میومد بخاطر مدفوغ زخم شده بود خیلی نگرانم طفا راهنمایم کنین.خون ریزی هم نداره
واین که برا درمان باید ه چه دکتری مراجعه کنم؟

clinic

با سلام برای بررسی ضایعه و مشکل مقعدی و زخم مقعد خود باید مراجعه کنید تا پس از بررسی لازم اقدام درمانی مؤثر انجام شود. احتمالاً یبوست یا دفع مدفوع مشکل و همراه با زور شما را دچار شقاق مقعدی یا هموروئید نموده است که بهتر است هر چه زودتر درمان شده و از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

سحر

سلام اقای دکتر خسته نباشید.دختری ۲۶ساله هستم ی مدت دور مقعدم جوش زده بعد ی چیزیم از مقعدم زده بیرون.خیلی سوزش وخارش دارم.پیش ی کارشناس ماما رفتم گفتن زگیل.ایا ایشون درست حدس زدن.می ترسم خیلی

clinic

با سلام بدون معاینه و بررسی ضایعات موجود در اطراف مقعد امکان اظهار نظر درباره‌ی نوع بیماری شما امکان‌پذیر نیست. حتی اگر به زگیل مقعدی مبتلا شده باشید، نگران نباشید می‌توانید با درمان به موقع آن از عوارض بعدی آن جلوگیری نمایید. بهتر است هر چه سریع‌تر درمان را آغاز نمایید تا بیماری پیشرفت نکند.