زگیل مقعد در زنان و مردان، علت، پیشگیری و درمان+ عکس

زگیل مقعد

زگیل مقعد عارضه ای دردناک و ناشی از پدید آمدن زائده های گوشتی در مقعد می باشد. در این مطلب قصد داریم با ارائه علتها، علائم، عوارض و نحوه پیشگیری از زگیل مقعد با انواع روشهای درمان آن آشنا شده و بیمار را به سوی آسان و بی خطر ترین روش درمانی هدایت نماییم.

زگیل مقعد چیست؟

زگیل مقعدی یک بیماری ویروسی است که اطراف و داخل مقعد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به دلیل مسری بودن ممکن است پوست ناحیه‌ی تناسلی را نیز آلوده کند. در اولین مراحل بروز ممکن است به صورت برجستگی‌های کوچک در حد سر سوزن ظاهر شود و کم‌کم علاوه بر رشد و بزرگ‌شدن کل مقعد را پوشش دهد که در آن مرحله همانند گوشت اضافه‌ی قهوه‌ای رنگ با شکل مشابه گل کلم دیده خواهد شد. رنگ آن از قرمز گوشتی، زرد، صورتی، یا قهوهای روشن متغیر است. در واقع زگیل توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود که از فردی به فرد دیگر از طریق تماس مستقیم منتقل خواهد شد.

این ویروس انواع زیادی دارد که برخی از آن‌ها سرطان‌زا نیز هستند. زگیل تناسلی و مقعدی شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی و منتقل شونده از راه جنسی است. قرار گرفتن در معرض تماس با ناحیه مقعدی یا تناسلی آلوده (تماس با دست یا ترشحات پوست به پوست از یک شریک جنسی) می‌تواند به عفونت HPV منجر شود. قرار گرفتن در معرض این ویروس می‌تواند مربوط به سال‌ها قبل و از طریق شرکای جنسی قبلی باشد ولی با بروز زائده های زگیل ممکن است فرد به تازگی متوجه آن شود.

بیشتر بخوانید: عکس زگیل تناسلی

زگیل‌ها معمولاً رشد کرده و بزرگ‌تر می‌شوند و از طرفی تکثیر می‌یابند. در صورت عدم درمان به موقع، زگیل ممکن است به افزایش خطر ابتلا به سرطان مقعد در منطقه‌ی آسیب دیده منجر شود. خوشبختانه، خطر ابتلا به سرطان مقعد هنوز هم بسیار نادر است.


زگیل مقعدی در مردان، معمولاً در پوست بیرونی آلت تناسلی و در زگیل مقعدی در زنان ناحیه‌ی فرج که خارج از واژن است را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین این عارضه در پوست اطراف مقعد مردان و زنان هم نیز رویت می‌شود. گاهی اوقات زگیل مقعدی زنان در داخل واژن و در گردن رحم، کیسه‌ی بیضه یا در داخل مقعد به وجود آمده و گاهی اوقات در داخل مجرای ادرار رخ می‌دهد اما به ندرت ممکن است در دهان یا بینی ایجاد شود.

علائم زگیل مقعدی

زگیل مقعدی معمولاً، درد و ناراحتی خاصی برای فرد مبتلا ایجاد نمی‌کند و به همین دلیل بسیاری از بیماران از مشکل خود ناآگاه هستند. برخی از بیماران علائمی مانند خارش، خونریزی، ترشحات لزج یا احساس یک توده در ناحیه مقعد را تجربه می‌کنند. بسته به محل ایجاد ضایعات علایم متفاوتی در فرد ظاهر می‌شود. گاهی اوقات باعث سوزش و درد به خصوص در اطراف مقعد یا خونریزی و درد در هنگام مقاربت می‌شود. زگیل‌های داخل مقعدی، می‌توانند باعث خونریزی هنگام اجابت مزاج شوند.

زگیل داخل مجرای ادرار، بر جریان ادرار اثر گذاشته و ممکن است منجر به خونی شدن ادرار شود. در روابط جنسی دهانی، گلو و دهان دست و یا حتی پا را نیز درگیرکرده و سبب بروز زگیل پا شود. زگیل مقعد تصویر ناخوشایندی دارد که برخی بیماران مبتلا را دچار اضطراب و خجالت و ترس از تداخل با فعالیت جنسی می‌کند. پس ممکن است پس از تشخیص این بیماری در خود ناراحت شوید. باید در نظر داشته باشید که نزدیکی مقعدی می‌تواند این بیماری را گسترش دهد.

علت

بروز زگیل مقعد به طورکلی ناشی از وجود ویروس اچ پی وی در بدن به وجود می اید اما برخی عوامل دیگر که بیمار سبب ابتلا به آن می شود عبارت اند از:

  • برقراری رابطه جنسی با افراد متعدد بخصوص رابطه مقعدی (داشتن چندین شریک جنسی)
  • سابقه تجاوز
  • کودکانی که مادران آنها دچار این ویروس هستند
  • افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف
  • لمس زگیل یا زائده های افراد بیمار
  • در برخیب موارد نیز افرادی که دارای سابقه پیود عضو هستند

تماس با ایران کلینیک

در صورت مشاهده علائم زگیل مقعدی می توانید با ایران کلینیک تماس حاصل نموده و از خدمات درمان لیزر مقعدی آن بهره مند شوید.

عکس زگیل مقعدی خفیف و حاد

عکس زگیل مقعدی زنان
تصویر زگیل مقعدی که مشاهده می کنید ، تقریبا در مراحل ابتدایی بیماری زگیل مقعد می باشد که فرد می بایست سریعا نسبت به درمان ان اقدام نماید.
عکس زگیل مقعدی خفیف
دیگر تصویری که مشاهده می کنید شکل ظاهری زگیل مقعد است که نمونه ای حاد تر از بیماری زگیل مقعدی را نشان می دهد.

پیشگیری از زگیل مقعد

برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری می‌توان با رعایت چند نکته به در امان ماندن خود کمک کرد از جمله:
• توصیه می‌شود که پسران و دختران در ۱۱ الی ۱۲ تا ۲۶ سالگی قبل از مواجهه با ویروس HPV نسبت به آن ایمن و واکسینه شوند. با این حال، نقش واکسن برای جلوگیری از زگیل مقعد و سرطان مقعد ناشناخته است.
• فرد می‌تواند با خودداری از تماس جنسی پر خطر، استفاده از کاندوم یا محدود کردن تعداد شرکای جنسی خطر ابتلا به بیماری HPV را کاهش دهد. با این حال، کاندوم نمی‌تواند به طور کامل فرد را در برابر آن محافظت کند و احتمال ابتلا به این بیماری حتی از رابطه‌ با یک شریک جنسی نیز وجود دارد. (زیرا این ویروس پوست به پوست منتقل می‌شود و ویروس فقط در محل پوشیده شده با کاندوم زندگی نمی‌کند.)
• برای احتیاط، شرکای جنسی می‌توانند از نظر زگیل و دیگر بیماری‌های مقاربتی (STD) بررسی شوند، حتی اگر هیچ نشانه‌ی ظاهری ندارند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

از آنجایی که سیستم ایمنی بدن هر فرد با دیگر افراد متفاوت است، ممکن است ویروس اچ پی وی مدتها در بدن افراد باقی مانده و در یک زمان دیگر علائم خود را نشان دهد. این علائم در ابتدا م یتوانند به صورت سوزش، خارش یا تورم بوده و د راثر گذر زمان و بی توجهی فرد به زگیل مقعد حاد تبدیل شود.

فرد مبتلا می بایست در صورت مشاهده اولین علائم زگیل مقعد خود را به متخصص رسانده و نسبت به درمان عارضه اقدام نماید. بی توجهی به درمان زگیل مقعد می تواند خطر ابتلا به سرطان را به وجود آورده و نواحی دیگر بدن را دچار زائده کند.

مطالعه بیشتر: دکتر زگیل تناسلی

نحوه تشخیص زگیل مقعد

پزشک ممکن است قبل از بررسی خود بیماری وجود یا عدم وجود عوامل خطر فرد را مانند سابقه‌ی مقاربت مقعدی، ابتلا به HIV، رابطه جنسی و تماس نزدیک با فرد آلوده، آغاز رابطه جنسی از سنین پایین، سیستم ایمنی ضعیف (مصرف کننده‌ داروی تضعیف کننده سیستم ایمنی در بیماران پیوند کلیه، بیماری التهابی روده، آرتریت روماتوئید) مورد آنالیز قرار دهد.
دکتر زگیل تناسلی در معاینه فیزیکی باید در درجه اول بر بررسی آنورکتال و ارزیابی میاندوراه (ناحیه لگن خاصره) که شامل آلت تناسلی مردانه یا ناحیه واژن است تمرکز کند. زگیل مقعدی با معاینه چشمی تشخیص داده می‌شود. اما برخی از پزشکان در طی معاینه از اسید استیک (سرکه) برای آغشته کردن ضایعات و تغییر رنگ آن به سفید در جهت قابل رویت شدن تمام قسمت‌های آن کمک ‌می‌گیرند. معاینه رکتوم و داخل مقعدی با کمک آنوسکوپ برای مشاهده‌ی زگیل بیشتر لازم است. بررسی با اسپکولوم و پاپ‌اسمیر نیز ممکن است برای کمک به آزمایش واژن در زنان نیز نیاز شود. گاهی اوقات برای اطمینان در تشخیص نیاز به گرفتن یک نمونه از بافت زگیل (بیوپسی) و مشاهده‌ی آن زیر میکروسکوپ است.

عکس زگیل مقعد
در این تصویر، عکس زگیل مقعدی زنان را مشاهده می کنید که متخصص می بایست به طور کامل زائده را از بین ببرد.

درمان زگیل مقعدی

انتخاب نوع درمان زگیل مقعدی تا حدی بستگی به تعداد و محل زگیل، ترجیح بیمار و مهارت پزشک دارد. هر درمانی جوانب مثبت و منفی خود را دارد که تجربه نشان داده کدام درمان برای کدام ناحیه مفید یا بی‌فایده است مانند:
پراکندگی فراوان زگیل معمولاً به سرمادرمانی پاسخ مثبتی نمی‌دهد؛
• برخی درمان‌های شیمیایی نباید در موارد داخلی مانند گردن رحم(دهانه رحم) ، مهبل (واژن) و درون مقعدی استفاده شوند؛
• برخی درمان‌های شیمیایی نباید در زنان بارداراستفاده شود؛
• با وجود مؤفقیت‌آمیز بودن درمان‌های جراحی (برش، سوزاندن) همیشه مناسب نیستند و احتمال عود وجود دارد.

تصویر پماد زگیل مقعدی

درمان زگیل مقعدی ممکن است کمی ناراحت‌ کننده باشد و باعث برخی تحریکات پوستی اطراف منطقه شود. همچنین، افراد سیگاری کمتر به درمان پاسخ مثبت می‌دهند، به طوری که ترک سیگار ممکن است در درمان فرد مؤثر باشد. گزینه‌های درمانی زگیل مقعدی با مواد شیمیایی یا درمان‌های فیزیکی است که شامل مواردی است که در ادامه مطالعه خواهیم نمود.

لیزر زگیل مقعد

لیزر زگیل مقعد اصلی ترین شیوه درمان زگیل مقعدی بوده که در کمترین زمان و کمترین عوارض می تواند زگیل مقعد را درمان نموده و بیماری را از بین خواهد برد. لیزر زگیل مقعد تنها روشی است که علاوه بر درمان زگیل از بروز دوباره آن جلوگیری نموده و سبب پیشگیری از به وجود آمدن آن می شود. علاوه بر آن هزینه های مربوط به لیزر زگیل مقعد نسبت به روشهای دیگر بسیار کمتر می باشد.

این روش با کمترین زمان و عوارض تمامی زائده های ناشی زگیل مقعد را درمان نموده و از باقی ماندن جا آن پیشگیری می کند. لیزر زگیل مقعد به طور کلی در یک جلسه انجام شده و عوارضی چون خونریزی، درد یا سوزش به همراه ندارد و از عود و بازگشت بیماری پیشگیری می کند.

بیشتر بخوانید: هزینه لیزر زگیل تناسلی

دارو درمانی زگیل مقعد

اگر زگیل‌ها هنوز بسیار کوچک هستند و فقط در پوست اطراف مقعد قرار دارند، ممکن است با یک پماد در مطب و گاهی اوقات در خانه درمان شوند. داروهای موضعی مشترک مانند پودوفیلین، اسید تری کلرواستیک اسید به طور مستقیم به زگیل مالیده می‌شوند. این درمان در مطب بدون نیاز به بی‌هوشی و تنها در چند دقیقه انجام می‌شود و زگیل را مجبور به پوسته‌ریزی می‌کند. پزشک توصیه‌هایی برای شستن دارو بعد از درمان خواهد کرد. درمان دارویی معمولاً چند هفته طول می کشد و گاهی اوقات می تواند تا شش ماه هم زمان ببرد و یا حتی از نتیجه مناسب برخوردار نباشد.

برخی داروهای موضعی از جمله پماد زگیل مقعدی را که با تجویز پزشک مصرف نمود عبارت اند از، مانند:

۱) پودوفیلوتوکسین: ماده‌ی شیمیایی است که به صورت کرم یا لوسیون در مصارف خانگی تجویز می‌شود. دوره‌ی درمان با این دارو چهار الی پنج هفته زمان می‌برد. در هنگام استفاده‌ی این دارو باید به این نکات توجه داشت، شامل:
استفاده از آن در دوران حاملگی ممنوع است؛
دارو باید فقط روی زخم و پوست آسیب‌دیده استفاده شود و از پخش شدن آن در نواحی اطراف که پوست سالم دارد، خودداری شود؛
در مدت زمان درمان با آن از باید تماس جنسی پرهیز شود زیرا این ماده‌ی شیمیایی می‌تواند پوست شریک جنسی را نیز تحریک کند؛
باید از مصرف بیش از حد دارو برای ضایعات خودداری شود زیرا ممکن است منجر به عوارض ناخواسته درون بدن شود.
۲) داروهای موضعی: مانند ایمیکویمود را می‌توان در خانه برای زگیل‌های کوچک استفاده کرد. توصیه می‌شود این داروی موضعی در هنگام خواب مالیده شود و طی ۶ الی ۱۰ ساعت بعد شسته و از ناحیه پاک شود. باید سه بار در هفته به مدت ۱۶ هفته استفاده گردد. عوارض جانبی آن شامل التهاب، سوزش و زخم دردناک در ناحیه‌ی پوست است. در صورت دچار شدن به عوارض جانبی شدید، بلافاصله باید استفاده از کرم متوقف و با پزشک تماس گرفته شود. نکاتی که باید حین مصرف این دارو مورد توجه قرار داد شامل:
مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی‌شود؛
باید از تماس جنسی همزمان با درمان این کرم موضعی به دلیل احتمال تحریک پوست شریک جنسی خودداری شود؛
در صورت نزدیکی به دلیل تضعیف اثر کاندوم و دیافراگم باید روش دیگری برای جلوگیری حین مصرف دارو انتخاب شود؛
کرم باید فقط بر روی پوست آلوده و زخم مالیده شده و از تماس با پوست اطراف آن جلوگیری گردد؛
احتمال تغییر رنگ دائمی پوست در محلی که از دارو استفاده شده است، وجود دارد.

کرایو یا سرما درمانی زگیل مقعد

سرما درمانی زگیل مقعد: پزشک می‌تواند زگیل مقعدی را در مطب با نیتروژن مایع منجمد کند. نتایج درمانی آن تا حدودی مشابه داروهای موضعی است. انجماد با نیتروژن مایع که سرما‌درمانی نام گرفته است بر روی زگیل اسپری و اعمال می‌شود. این روش برای درمان زگیل‌های کم و همچنین در دوران بارداری مناسب است. نام این شیوه درمانی کرایو تراپی زگیل تناسلی می باشد.

البته باید بدانید انجام کرایو برای زگیل مقعد گاهی از نتایج مثبت برخوردار نبوده و نوعی درمان موقتی خواهد بود؛ این به این معناست که ممکن است زائده ها بازگردند. همچنین کرایو مانند لیزر د ریک جلسه انجام نشده و نیازمند سپری کردن چندین جلسه درمانی میباشد.

درمان زگیل مقعد با جراحی

در زگیل‌های گسترده و زگیل‌های پراکنده که در بیش‌ از ۵۰ درصد موارد رخ می‌دهد، پزشک ممکن است مایل به انجام عمل جراحی باشد. جراحی زگیل مقعدی بر خلاف دارودرمانی نتایج فوری به همراه دارد. جراحی آن باید با استفاده از یک بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی بسته به تعداد و محل دقیق ضایعه انجام شود. کوتر (سوزاندن)، جراحی (برداشتن)، لیزردرمانی و یا ترکیبی از آن‌ها، برای درمان زگیل مقعدی بزرگتر خارجی یا داخلی استفاده می‌شود. جراحی زگیل مقعدی اغلب به صورت سرپایی انجام می‌شود اما از درد و عوارضی چون سوزش، خونریزی و درد شدیدی برخوردار است.

سوزاندن زگیل مقعد

معمولاً بیماران پس از سوزاندن جزئی، ناراحتی کمی را احساس می‌کنند و در بیشتر موارد می‌توانند بعد از کمی استراحت به فعالیت روزمره و کار خود بازگردند. اکثر مردم بعد از درمان متوسط تا چند روز درد و مشکل دارند و نیاز به داروهای مسکن پیدا می‌کنند، این افراد به استراحت بیشتری چند روز تا چند هفته پس از عمل نیاز دارند. خونریزی خفیف، متمایل به زرد و تراوش زخم تا چند هفته طبیعی است اما خونریزی شدید نیاز به پیگیری و اطلاع فوری پزشک دارد. تعویض پانسمان منظم به بهبود سریع‌تر زخم و کاهش رطوبت و خارش ناحیه کمک می‌کند.
پیگیری درمان برای چند ماه در فواصل منظم پس از آخرین زگیل مقعدی دیده شده لازم است تا مطمئن شویدکه هیچ زگیل جدید به وجود نیامده است. البته در صورت مشاهده‌ی سایر علائم درد و خونریزی مقعدی نیاز به مراجعه به پزشک است. البته در برخی موارد، زگیل ممکن است بارها و بارها پس از حذف مؤفقیت‌آمیز هم عود کند. دلیل این اتفاق غیر فعال شدن ویروس HPV برای یک دوره از زمان در بافت‌های بدن است. برای پیشگیری از گسترش مجدد زگیل بهتر است شریک جنسی فرد نیز تحت بررسی و درمان در صورت ابتلا قرار گیرد.

سوالات متداول درباره این بیماری

358 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
صابری

زگیل مقعد تا روی آلت میاد؟ امروز متوجهخ شدم سه تا براومدگی داره مقعدم که شبیه زگیل

ساغر

من چند تا دونه در کنار ورودی باسنم در اومده خیلی اذیت میکنه چند وقته دونه ها دارن بیشترم میشن

ساره

قبلا مادر بزرگ من زگیل های دستش رو با نخ میبست میکند نمیشه از همون روش برای زگیل مقعد استفاده کرد؟

مهدی

سلام خسته نباشیدچند ساعت بعد از رابطه ممکنه زگیل مقعد پیداش بشه؟ من حس میکنم بعد یک ساعت زگیل گرفتم

حسنی

علائم زگیل مقعدی داخلی چیه؟ یعنی کسی اگر داخل مقعدش زگیل دراومده باشه باید با چی درمانش کنه؟

حسنی

زگیل مقعدی با دارو خوب میشه؟ من چند تا زگیل دراوردم که نمیخواهم خانمم بفهمه و اگر بخوام لیزر کنم میفهمه

براری

حدودا ۳هفته پیش من دوتا زگیل کنار مقعدم دیدم اما گفتم خودش خوب میشه الان خیلی بیشتر شدن باید چیکار کنممممم

پریچهر

زگیل مقعدی چطوری درمان میشه اطراف مقعد تا روی باسنم زگیل زده خیلی هم درد داره

رکنی

این عکسایی که گذاشتید عکس زگیل مقعدی زنان هست ؟

محقق

من خانم هستم و چند تا زگیل در مقعدم در اومده که دارن زیادم میشن باید چیکار کنم خوب شن

تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام