banner
آذر ۱۸, ۱۳۹۵

بواسیرهموروئید

علائم و نشانه

علائم و نشانه های بواسیر یا هموروئیدبواسیر یک بیماری پر نشانه است که تشخیص آن از روی علایم نه تنها برای پزشک معالج بلکه برای خود فرد نیز در صورت آگاهی داشتن از آن بسیار ساده است. البته باید این نکته را در نظر داشت که ممکن است نشانه‌های بیماری هموروئید بسته به میزان آسیب آن، از فردی به فردی دیگر متفاوت باشد. این احتمال نیز وجود دارد که نشانه‌ها دلیل بر بیماری دیگری در فرد باشد.

با این حال پیگیری فوری بعد از مشاهده‌ی هر یک از علایم زیر به روند درمان بواسیر یا هموروئید در مراحل ابتدایی ایجاد آن و پیشگیری از بروز عوارض و مشکلات احتمالی کمک مؤثری می‌کند. نشانه‌های ظاهری ابتلا به هموروئید شامل:

 • مشاهده‌ی خون هنگام دفع مدفوع:

شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که با دیدن قطرات خون در کف سرویس بهداشتی در هنگام دفع مدفوع یا بعد از آن بدون اطلاع از محل خونریزی نگران و مضطرب شده باشید. خونریزی قرمز روشن ناحیه‌ی مقعد به خصوص در هنگام دفع مدفوع از بارزترین علایم ابتلا به بیماری هموروئید است که ابتدا در حجم کم و قطره‌ای و در مراحل بعدی در حجم زیادتر بروز می‌کند. در انواع داخلی هموروئید حجم خونریزی می‌تواند آن‌قدر شدید شود که فرد را در معرض کم‌خونی قرار ‌دهد. در برخی موارد پزشکان پس از پیگیری علت کم‌خونی شدید بیمار، بیماری هموروئید مخفی در او را کشف می‌کنند. ناگفته نماند خونریزی مقعدی همیشه نشانه‌ی بیماری ساده‌ای چون هموروئید نیست و برای افتراق و تشخیص آن از سایر بیماری‌های مهلک گوارشی نیاز به پیگیری فوری دارد.

 • بیرون‌زدگی گوشتی ناحیه‌ی مقعد:

ممکن است تجمع خون و تورم عروق سیاهرگی ناحیه‌ی مقعد منجر به بیرون زدن بافت دریچه‌ای آن شود. ظاهر نامناسب و زشتی که در نتیجه‌ی بیرون‌زدگی بافت داخل مقعدی بر روی سوراخ انتهایی دستگاه گوارش ایجاد می‌شود باعث خجالت فرد از مطرح کردن بیماری خود با اعضای خانواده یا پزشک خواهد شد. شرمساری و ترس از سوء‌ظن ارتباطات جنسی نامتعارف از بزرگترین دلایل بی‌توجهی به این بیماری است.

 • درد مقعدی:

با شدت گرفتن بیماری بواسیر شاهد درد تیرکشنده‌ای در ناحیه‌ی مقعدی به خصوص در هنگام نشستن‌های طولانی خواهیم بود که گاهی میزان درد فرد را به ستوه می‌آورد. معمولاً در انواع داخلی هموروئید به دلیل کم بودن گیرنده‌های پیام‌آور درد در ناحیه‌ی درون روده‌ای، درد احساس نمی‌شود. درد بیشتر در موارد خارجی بواسیر بروز می‌کند.

 • خارش ناحیه‌ی مقعد:

خارش مقعدی یک نشانه‌ی نادر از بیماری بواسیر است که بیشتر در انواع هموروئید خارجی بروز می‌کند. التهاب پوست ناشی از ترشحات مخاطی اطراف خروجی مقعد منجر به خارش و تحریک فرد می‌گردد. باید توجه داشت که خارش مقعدی بیشتر در بیماری‌های انگلی روده تظاهر می‌کند و در صورت ایجاد در فرد باید آزمایش‌های انگلی نیز برای تشخیص افتراقی درخواست شود.

 • خروج ترشحات لزج بعد از دفع:

اگر به شست‌وشوی ناحیه‌ی مقعدی خود پس از اجابت مزاج دقت کرده باشید ممکن است متوجه ترشحات لزجی در اطراف این ناحیه‌ی شده باشید که به‌راحتی از روی پوست پاک نمی‌شوند و منشأ آن‌ها از درون کانال مقعد است. این ترشحات با ظاهری مشابه سفیده‌ی تخم‌مرغ ناشی از یبوست‌های مزمنی است که به دلیل کند شدن حرکات روده‌ای در پشت مدفوع جمع شده و پس از اجابت مزاج خارج می‌شوند.

 • دفع ناکامل مدفوع:

در قسمت انتهایی راست روده یک کانال وجود دارد که در حد فاصل دو دریچه داخلی و خارجی قرار گرفته است. با رسیدن مدفوع درون این کانال فرد احساس اجابت مزاج خواهد کرد. در حالت طبیعی مدفوع قرار گرفته در این ناحیه باید به صورت کامل تخلیه شود اما در صورت وجود اختلالی چون هموروئید در فرد عضلات دریچه‌ای توانایی کافی برای تخلیه‌ی کامل کانال را ندارند و فرد پس از اجابت مزاج به دلیل خالی نشدن بخش انتهایی راست روده هنوز احساس دفع مدفوع دارد.

عوارض ابتلا به بواسیر یا هموروئید

عوارض ابتلا به بواسیر یا هموروئید

در اغلب موارد بیماری بواسیر خفیف است و در صورت پیگیری فوری کمتر باعث ایجاد مشکل جدی در فرد می‌شود. با این حال بی‌توجهی به درمان به موقع آن منجر به بروز عوارض ناگواری خواهد شد. ظاهر زننده بواسیرهای بیرون‌زده یا عفونت توده‌ی سیاه شده هموروئید ترمبوزه از خفیف‌ترین تا شدیدترین عارضه‌های احتمالی بواسیر محسوب می‌شوند. احتمال ابتلا به کم‌خونی فقر آهن در بواسیرهای خون‌ریزی دهنده به خصوص انواع داخلی آن وجود دارد. به دلیل تغییر شکلی که در عروق ناحیه‌ی مقعد به وجود می‌آید، احتمال تغییرات غیر طبیعی در سایر سلول‌های روده‌ای افزایش پیدا می‌کند و فرد را در خطر ابتلا به انواع سرطان‌های روده‌ای قرار می‌دهد.
گاهی اوقات عوارض، مستقیم از خود اختلال هموروئید نشأت نمی‌گیرد بلکه درمان آن از جمله اعمال جراحی صورت گرفته منجر به عارضه‌هایی در فرد خواهد شد که عبارت است از:

 • خونریزی بیش از حد: گاهی اوقات عروق به طور کامل مسدود نمی‌شوند و فرد از ناحیه‌ی عروقی که خوب بسته نشده‌اند خونریزی می‌کند و به شکل توده‌ی پرخون در می‌آید. اگرچه آسیب به مخاط راست روده طی جراحی هم خود را به صورت خونریزی غیر طبیعی نشان می‌دهد.
 • عفونت: به دنبال مراقبت ناکافی و نادرست از محل برش و بخیه‌ی مقعد بعد از عمل احتمال چرکی شدن ناحیه افزایش می‌یابد. البته احتمال عفونت و زخم شدن بواسیر قبل از عمل نیز هست.
 • بی‌اختیاری مدفوع: در برخی موارد طی جراحی به اعصاب حسگر و کنترلی دریچه‌ی مقعد آسیب می‌رسد به صورتی که فرد دچار بی‌اختیاری مدفوع می‌شود. البته این اتفاق بسیار نادر است و با احتمال فراوان امکان اصلاح آن با جراحی‌های دیگر وجود دارد.‌
 • فیستول مقعد: فیستول یک کانال کوچک و غیر طبیعی است که ممکن است طی بی‌احتیاطی پزشک در جراحی بین کانال مقعد با سطح پوست بیرونی آن یا درون واژن زنان ایجاد شود. بسته به محل فیستول امکان نشت مدفوع از سطح پوست یا واژن وجود دارد.
 • حساسیت: ممکن است فرد به مواد تشکیل‌دهنده‌ی داروهای موضعی ناحیه‌ی مقعد حساسیت داده و دچار خارش یا قرمزی شود.
 • ترمبوز وریدی مقعد : احتمال ایجاد لخته خون در عروق وریدی مقعد به دنبال یک روش درمانی به نام اسکلروتراپی وجود دارد.
  با این تفاسیر بهتر است فرد قبل از تصمیم گرفتن به انجام هر درمان دارویی یا جراحی از خطرات و عوارض احتمالی آن توسط پزشک خود مطلع شود، سپس با آگاهی کامل و با کمک پزشک معالج خود درمان مناسب‌تر برای خود را انتخاب کند.

معاینه و تشخیص بیماری هموروئید یا بواسیر

همیشه مشاهده‌ی محل آسیب اولین گام عملی برای تشخیص بیماری‌ها است. نشان دادن مقعد به پزشک برای بسیاری از افراد شرم‌آور است، برای همین بسیاری از افراد جامعه مبتلا به بواسیر از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند و ترجیح می‌دهند با بیماری خود سازگار شوند.
پزشک در اولین ویزیت خود ابتدا به گرفتن شرح‌حالی دقیق از علایم بیمار و سابقه‌ بیماری‌های دیگر او می‌پردازد. ارائه شرح حال دقیق توسط بیمار و شرح کامل نشانه‌ها با جزئیات می‌تواند کمک بزرگی به سرعت تشخیص بیماری یا نوع آن کند. سپس پزشک با مشاهده‌ی ظاهری ناحیه‌ی مقعد در حالتی که فرد به صورت سجده، پهلو و حتی طاق باز با پاهای خم و باز شده قرار گرفته است، می‌تواند تا حدودی وجود هموروئید را تشخیص دهد. در صورت شک به درونی بودن بواسیر نیاز به معاینه با انگشت و همچنین جهت تأیید آن، استفاده از روش‌های دیگر است.
رنگ خون خارج شده از مقعد نیز می‌تواند به تشخیص بهتر و سریعتر کمک‌ کند، زیرا معمولاً خون تیره نشانه‌ای از خونریزی در نواحی بالایی دستگاه گوارش و روده‌هاست و خون روشن نشانه‌ی نزدیکی محل خونریزی به مقعد است. با این حال نمی‌توان گفت همیشه خون قرمز روشن نشانه‌ی هموروئید است و برای تشخیص قطعی نیاز به بررسی بیشتر وجود دارد. خونریزی علاوه بر هموروئید می‌تواند نشانه سایر بیماری‌های دستگاه گوارش مانند برجستگی‌های گوشتی، توده‌های خوش‌خیم یا بدخیم، بیماری التهابی روده باشد. مخلوط یا جدا بودن خون از مدفوع نیز یک راهنمای دیگر برای تشخیص هموروئید از سایر بیماری‌های احتمالی است زیرا معمولاً خونریزی هموروئید جدا از مدفوع خارج می‌شود.
در بررسی با انگشت پزشک با انگشت پوشیده با دستکش و آغشته به ژل برای کاهش درد معاینه، درون مقعد را لمس می‌کند. لمس هر توده و یا برآمدگی غیر معمول پزشک را ملزم به بررسی بیشتر با انجام معاینات بالینی دیگر خواهد کرد.
بسته به تشخیص پزشک، کولونوسکوپی (در کولونوسکوپی با استفاده از وارد کردن یک لوله‌ی باریک دارای دوربین به درون مقعد داخل آن را مشاهده می‌کنند.) برای دیدن تمام روده‌ و یا سیگموئیدوسکوپی برای مشاهده‌ی قسمت انتهایی راست روده درخواست می‌شود. سن بیمار در تصمیم پزشک بی‌تأثیر نیست. برای اطمینان در افراد مسن‌تر نیاز به بررسی وسیع‌تر و دقیق‌تری است.
در نهایت پزشک با دیدن داخل کانال مقعد و روده و تطبیق نشانه‌های بیمار با مشاهدات خود به تشخیص بیماری و حتی نوع آن می‌رسد. تشخیص صحیح نوع بیماری هموروئید برای تجویز درمان مؤثر و کارآمد آن نقش کلیدی دارد. بهبودی کامل فقط زمانی به دست می‌آید که پزشک مشکل بیمار را به درستی تشخیص داده باشد.

Save

Save

کاربر گرامی پرسش خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید، بین 24 تا 48 ساعت آینده پاسخ داده خواهد شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • سلام من دوماه پیش عمل اپاندیس انجامدادم ودوروز بعدش جراحی روده کردم توده بد خیم داشتم و۳۰سانت از رودم رو برداشتن والان شیمی درمانی میشم‌البته کل توده با جراحی خارج‌شده بعد از عمل چند بار یبوست شدید داشتم که درد زیادی اطراف مقعدم داشتم که با دارو بهتر شد الان دوروزه احساسمیکنم یه زایده گوشتی بیرون‌مقعدم هست که موقع اجابت مزاج بزرگ میشه وبعضی وقتا درد میگیره که امروز شیاف انتی هموروئید ووژل دیلتی ژل استفاده کردم وروی اجر داغ نشستم تا شب درد نگرفت ازتون میخوام راهنماییم کنید اون زایده چی میتونه باشه

  • با سلام بروز زائده مقعدی همراه با درد از نشانه‌های بیماری مقعدی هموروئید یا فیشر است، اما برای تشخیص قطعی و تعیین میزان پیشرفت بیماری و درمان مناسب اعم از دارویی یا جراحی لازم است تا مورد معاینه دقیق بالینی قرار بگیرید، بنابراین باید هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید و از طرفی برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید.

  • با سلام لکه بینی اگر مربوط به واژن باشد که باید نزد متخصص زنان یا ماما مراجعه کرده از نظر کیست سونوگرافی و از نظر هورمونی آزمایش خون دهید، ولی اگر از ناحیه مقعد است باید کولونوسکوپی دهید و معاینه شوید.

 • سلام خسته نباشید من طفل ۳ساله دارم که هنگام ادرار مقعدش بیرون زده وکمی دچار خون ریزی میشود وخیلی زعیف نیز هست چون ۶ماهه بدنیا آمده است شاید توان عمل جرراحی را نداشته باشد اگر ممکن است تداوی بدون جرراحی برایم معرفی نماییدتشکر بسیار زیاد فاطمه

 • سلام .تووی ناحیه مقعدی مشکل بواسیر دارم .فکر میکنم از نوع دوم باشه .واقعا درد دارم .میخاستم عمل کنم بدون اینکه از کارم بیفتم .ولی بازهم میگم شاید دوران نقاعت بیشتر باشه ومن ناونم به کارم برسم.وسوال دیگه اینکه جسارتا هزینه عملش چه قدر میشه

  • با سلام ابتدا باید از نظر نیاز به جراحی بررسی شوید، در صورت تأیید نیاز به جراحی با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

 • سلام دکتر من ۲۲سالمه الان دوساله ک هروقت غذا میخورم بلافاصله ادرار بزرگ میگیرم و بیشتر وقتا دور منعقدم خارشت میگیره و این عمل باعث لاغری بیش از اندازه ی من شده ایا ب باباسیل ربطی داره ممنونم اگه کمکم کنید

  • با سلام خارش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری پوستی یا انگلی باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی است، با توجه به لاغری که ذکر کردید احتمال وجود انگل بیشتر است. هر چه سریع‌تر برای درمان خود مراجعه نمایید.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  من ۳۰سالهدهستم و مجرد چند سال است که در سمت راست شکمم درد شدید دارم‌دکتر گوارش تشخیص اسپاسم روده داد و کولونسکوپی باید انجام‌بدهم ولی با سونو یی که انجام دادم در ناحیه فوندال خافی متمایل به راست رحم فیبرم ۴ سانتی دارم ایا سونو گرافی به فیبرم من اسیب نمیرساند وضرری نداره اگه انجام بدم

 • سلام,۴۷ ساله مرد دو ماهى يک باردرمقعدم يک.حالتبرامدگى ايجاد مى شود بعداز يک هفته باخارج شدن خون خوب مشود تقريبا دو ماه بعد دوباره شروع مى شود لطفا راهنمايى کنيد, ممنونم

  • با سلام اگرچه بدون معاینه بالینی امکان تشخیص و اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی احتمالاً دچار درجاتی از بیماری هموروئید بوده و به سبب عدم توجه به درمان خود دچار عود بیماری میشوید، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده و ناخوشایند دیگر برای معاینه و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید. ممکن است نیاز به جراحی پیدا کنید که با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید.

 • با عرض سلام
  خانمی ۳۵ ساله هستم.پنج روز پیش دچار یبوست شدم.مقداری خون بعد از دفع هنگام خشک کردن از قسمت مقعد مشاهده کردم و بعد احساس دردی خفیف در ناحیه مقعد داشتم.مرتبه بعد در دستشویی متوجه یک برجستگی ملتهب در قسمت بالای دهانه معقدم شدم که بعد از گذشت این چند روز التها از بین رفته و بیرون زدگی سفت و قابل لمس است.و هنگام لمس ان کمی احساس درد دارم.اصلا دچار خونریزی و ترشح از ناحیه بیرون زدگی نیستم.فقط یک زایده گوشتی است.با توجه به توضیحاتم میخواستم بدونم ایا دچار همورویید نوع ۴ هستم و باید چکار کنم.متشکرم

  • با سلام ممکن است هموروئید از نوع بیرونی بوده و اصلا داخلی نباشد که درجه چهار محسوب شود، لازم است برای تشخیص قطعی و تجویز درمان مناسب تحت معاینه بالینی قرار بگیرید.

 • با عرض سلام خسته نباشید من حدود ۲ ماه میشه که گاز معده زیادی دارم اما در این اواخر طوری شده که از من بی اخطیاری خارج میشه و ده هنه مقعدم هم خیس میشه مشکلی چی میتونه باشه آقای دوکتور خوشحال میشم که جواب بدید باتشکر

  • با سلام ممکن است به سبب ابتلا به یبوست دچار نشت مدفوع شده باشید و یا مشکلی عصبی عضلانی در کنترل عضلات دریچه‌ای مقعد پیدا کرده باشید که در این صورت لازم است تا با کمک ورزش مخصوص کف لگن و فیزیوتراپی عضلات را تقویت کنید، اگر این روشها مؤثر نبود نیاز به جراحی خواهید داشت.

  • با سلام درد و خارش مقعدی دو نشانه بارز از ابتلا به بیماری بواسیر است ولی برای اطمینان لازم است تا معاینه شده و از نظر ابتلا به بیماری پوستی و انگلی روده نیز بررسی شوید، بنابراین پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید.

 • سلام خسته نباشید
  آآقای دکترمن حدود دوهفته زیرشکمم دردخفیف دارم.وامروزاز صبح داخل وبعدازمدفوع خونریزی دارم.به نظرتون بواسیردارم.یامشکل گوارشی؟؟؟؟

  • با سلام بدون معاینه بالینی و مشاهده محل و انجام آزمایش‌های تشخیصی و حتی کولونوسکوپی تشخیصی در صورت نیاز امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد، بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد، بنابراین باید جدی گرفته شده و بلافاصله پیگیری شود.

  • با سلام درد مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری مربوط به استخوان دنبالچه یا اسپاسم و گرفتگی عضلات دریچه‌ای مقعد باشد که لازم است توسط تیمی از متخصصین گوارش و ارتوپد بررسی و پیگیری شود، بهتر است هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی دقیق ناحیه و تشخیص قطعی بیماری مراجعه حضوری نمایید.

 • باسلام حامد هستم ۳۵ساله حدود یکساله ک هنگام مدفوع کردن وقت زیادی باید دسشویی بمانم و مدفوع من باریک شده بیشتر موارد رنگ پریدگی دارم البته احساس درد ندارم ولی بعضی وقتها احساس میکنم نفس کشیدن برام سخته و در ضمن شبها تا دیروقت بیدارم اگه امکانش هست توضیحاتی در مورد بیماری میخواستم

  • با سلام ممکن است علاوه بر ابتلا به یبوست دچار درجاتی از تنگی مقعد نیر باشید که اگر به موقع آن را درمان و کنترل نکنید له عوارض دیگری چون شقاق مقعدی و هموروئید منجر خواهد شد. برای رنگ پریدگی تست کم خونی دهید و برای معاینه بالینی و تشخیص قطعی مراجعه حضوری نمایید.

 • با سلام
  من ۳ هفته پیش دچار یبوست وحشتناکی شدم که با خونریزی همراه بود و با روش تنقیه بهتر شدم ولی الان به مدت ۱هفته است که در اجابت مزاج مشکل دارم ومدفوعم به صورت تکه تکه و همراه با مایع لزجی است که هنگام دفع با درد زیادی همراه است و همش احساس می کنم دستشویی دارم .
  متشکر میشم اگه دلیل مشکل بنده رو بگید .و اینکه به چه پزشکی مراجعه کنم ؟

  • با سلام عدم پیگیری یبوست و دفع مدفوع سفت و زورکی در شما منجر به ایجاد عارضه مقعدی و احتمالاً بیماری هموروئید شده است که در صورت عدم پیگیری به موقع منجر به بروز علایم آزار دهنده و ناخوشایند دیگر خواهد شد که شما را مجبور به مراجعه اورژانسی خواهد کرد. از طرفی نمی‌توان از روی حدس و گمان اظهار نظر کرد، خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری صعب‌العلاج مانند سرطان یا سایر بیماری‌های گوارشی باشد که باید حتماً پیگیری و رد شود. بنابراین مشکل خود را جدی گرفته و هر چه سریع‌تر برای معاینه و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید. از طرفی برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. به پزشک متخصص گوارش یا جراح داخلی یا متخصص بیماری نشیمنگاه میتوانید مراجعه نمایید.

  • با سلام خارش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری پوستی، انگلی یا یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا فیشر باشد، بهتر است پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. به منظور تسکین نسبی خارش کمپرس یخ بر ناحیه گذاشته یا درون لگن آب گرم به مدت پانزده الی بیست دقیقه بنشینید، از خاراندن ناحیه خودداری کنید زیرا سبب آسیب پوستی و گسترش آن خواهد شد.

 • من به مدت زیاد درد بواسیر دارم و داخل معقد هست خیلی میسوزد دکتر داور داده هنوز خوب نشده چکار کنم لطفا راهنمایی کنی وهم که میتنم حاملی بشم

  • با سلام حتماً مشکل خود را پیش از بارداری به شکل کامل درمان کنید، زیرا در دوران بارداری بیماری هموروئید به سبب تغییرات هورمونی این دوران تشدید شده و از طرفی امکان مصرف هر نوع دارو یا درمانی وجود ندارد. در صورت مؤثر نبودن درمان دارویی ممکن است نیاز به جراحی باشد.

  • با سلام خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید جدی گرفته شده و به موقع و فوری پیگیری شده و تشخیص داده شود. خون قرمز روشن و جدا از مدفوع شک به وجود بیماری مقعدی را بیشتر میکند اما تا زمانی که مشاهدات بالینی تحت بررسی بیشتر و کولونوسکوپی تأیید نشود باید بیماری را جدی پنداشته و پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده و پیشرفت بیماری و بروز عوارضی چون کم خونی پیگیری شود. بنابراین هر چه سریع تر برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید.

 • سلام ببخشید من حدود یک ماه هست دچار اسحال شدم طوری که خیلی سریع باید خودم رو به دستشویی برسونم روزی ۲بار هم شکمم کار می‌کنه طوری که احساس میکنم مقعدم میخواد بزنه بیرون قرص دیفنوکسیلات و لوپرامید هم مصرف کردم ولی هیچ تاثیری نداشته از شما می‌خوام که من رو راهنمایی کنید

  • با سلام اسهال شدید می‌تواند به سبب وجود یک بیماری عفونی، ویروسی یا گوارشی ایجاد شود که برای تشخیص قطعی آن لازم است ویزیت شده، اطلاعات بیشتری راجع به سایر علایم خود ارائه داده و آزمایشهای لازم خون و مدفوع انجام دهید. عدم پیگیری به موقع درمان اسهال می‌تواند علاوه بر پیشرفت بیماری موجود سبب بروز عارضه‌های دیگری چون مشکلات مقعدی و بیماری فیشر نیز شود، بهتر است هر چه سریع‌تر برای معاینه و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید.

 • بنده دراجابت مزاج مشکل دارم وا حساس میکنم که دیواره های مخرج تنگ ترشده که باعث باریک بودن مدفوع وحجم کم مدفوع برایم شده سن من۳۷ساله

  • با سلام با توجه به قطر کم مدفوع این احتمال وجود دارد که دچار تنگی مقعد شده باشید، اگر به موقع و فوری به بررسی و درمان این مشکل خود نپردازید به مشکلات و عوارض بعدی ناشی از آن مانند شقاق مقعدی دچار خواهید شد که علایم آزار دهنده دیگری به همراه دارد، حتی ممکن است در حال حاضر به این بیماری نیز دچار باشید، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم ناخوشایند دیگر برای معاینه و بررسی دقیق و تشخیص قطعی و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید.

 • سلام
  ببخشید
  من حدودا چند ماه پیش چند بار خون ریزی مقعد داشتم و یه مدت سوزش احساس میکردم
  بیرون زدگی مقعد هم دارم
  البته وقتی برای دفع مدفوع و به حالت نشسته مشخص میشه که دور سوراخ مقعد بصورت تاول های بزرگ وجود داره.و در حالت عادی مشخص نمیشه.
  و اینکه در قسمت پایینی مقعد احساس درد و احساس وجود چیزی رو در داخل تاول میکنم که وقتی دست میزنم درد و سوزش میگیره.چیزی سفت و در قسمت پایینی مقعد و در کنارش چیزی شبیه غضروف ک با لمس کردن جا بجا میشه و وقتی فشار میدم حالت سوزش میگیره
  خواستم بدونم چه مشکلی دارم

  • با سلام دوست عزیز با توجه به توضیحاتتون میتوان حدس زده که دچار بیماری مقعدی هموروئید هستید ولی به منظور تشخیص قطعی و تشخیص درجه و میزان پیشرفت بیماری و تجویز درمان مناسب لازم است تا حضوری مراجعه نمایید، بنابراین هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده و ناخوشایند دیگر مراجعه حضوری نمایید.

 • سلام
  من دوتا مشکل دارم. بیرون زدگی مقعد دارم.و اینکه حدود چند ماه پیش
  موقع دفع مدفوع متوجه خونریزی شدم که بعد از یکی دوبار خوب شد اما از اون وقت تا‌ الان احساس درد میکنم و در قسمت پایینی مقعد احساس وجود چیزی رو میکنم که شبیه به غضروف هست.دقیقا داخل یکی از اون قسمت بیرون زدگی مقعدکه وقتی به همون قسمت دست میزنم درد میگیره
  معمولا موقع دفع مدفوع و در حالت نشسته مشخص میشه که‌بیرون زده هست .کل قمست مقعد به حالت تاول های بزرگ بیرون زدگی داره تقریبا اما خیلی کوچیک هستن .تقریبا اندازه نخود اما کمی بزرگتر
  خواستم بدونم مشکلم چی
  چون بعضی وقتا احساس درد و سوزش میکنم
  قسمت پایینی مقعد.

  • با سلام دوست عزیز بدون معاینه بالینی و مشاهده ناحیه آسیب دیده امکان تشخیص قطعی بیماری یا تجویز درمان وجود ندارد، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و سخت شدن روند درمان مراجعه حضوری نمایید به احتمال فراوان با توجه به توضیحاتی که دادید دچار درجاتی از بیماری هموروئید هستید که ممکن است آن قدر پبشرفته باشد که نیاز به جراحی داشته باشد، با این حال نگران نباشید با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید.

 • سلام.دکتر من یه چنوقتی میشه ک یبوست میگیرم اونم نزدیکای دوره قاعدگیم.بعد جدیدا هنگام دفع یه کم از مقعدم بیرون میزنه که منو ترسونده واقعا.و در دوره های پریودم دردشدیدی از زیردلم به مقعدم میزنه ک واقعا درده بدیه.اما درحالت معمولی درد مقعد ندارم وتابحال خونریزی مقعدی هم نداشتم .فقط این بیرون زدگی هنگام دفع ودرد مقعد دردوره قاعدگیم خیلی نگرانم کرده.بنظرتون هموروییده؟
  من یک دوره تحت درمان با قرص اکوتان و فیناستراید بودم .ایا تاثیر داره تواین مورد؟

  • با سلام تغییرات هورمونی در دوران قاعدکی باعث تشدید یبوست و در نتیجه بروز بیماری مقعدی چون هموروئید خواهد شد، نگران نباشید اگر به موقع مراجعه کنید بیماری احتمالی هموروئید در شما با درمان دارویی قابل کنترل و بهبودی خواهد بود، بنابراین پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه به منظور تشخیص قطعی و دریافت درمان لازم حضوری مراجعه کنید، با تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود و ترک عادات غلط رفتاری روزمره به خصوص در دوران پریود سعی کنید تا یبوست خود را کنترل کنید، مصرف میوه و سبزیجات و مواد غذایی پر فیبر را به همراه مصرف کافی آب روزانه در برنامه غذایی خود قرار دهید، از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و به محض احساس نیاز به اجابت مزاج خود را به دستشویی برسانید و از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید. تحرک و فعالیت بدنی داشته باشید و ورزش کنید. برلی دردهای مقعدی حین قاعدگی همچنین لازم است از نظر بیماری‌های خاص زنان نیز بررسی شوید و سونوگرافی تشخیصی انجام دهید.

 • پرسش من دو ماهه زایمان کردم زایمان طبیعی داشتم الان وقتی مدفوع میکنم خون از داخل مقعدی بیرون میاد درد شدیدی هم دارم به طوری که قادر به دفع آن نیستم چیکار کنم؟

  • با سلام درد و خونریزی مقعدی با توجه به بارداری اخیرتان احتمالاً به سبب بروز یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی ایجاد شده ولی برای اطمینان باید از نظر سایر بیماری‌های جدی دارای علایم مشابه نیز بررسی شوید، نگران نباشید در صورت وجود بیماری مقعدی در صورت پیگیری فوری با کمک درمان دارویی لازم بهبود خواهید یافت، اما چنانچه بیماری پیشرفته بود نیز با روش جراحی لیزری یک روزه سرپا شده و می‌توانید کارهای مراقبتی فرزندتان را به تنهایی انجام دهید.

 • با سلام.بنده به خودم مشکوکم که بواسیر گرفتم یا نه.آخه بعضی وقتها در ناحیه مقعد بیرونی احساس درد و خارش میکنم.میخوام چند تا سوال بپرسم تا در مورد این بیماری مطمئن بشم.چیکار کنم بدون ویزیت و دکتر خوب بشم با یک راه حل جامع و عالی.لطفا راهنمایی کنید.باتشکر

  • با سلام هیچ یک از بیماری‌های مقعدی بدون مراجعه به پزشک و درمان طبی مناسب، بهبود صد در صد پیدا نمی کند. با روشهای درمانی خانگی فقط برخی علایم برای مدت محدود کاهش می‌یابد. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و تشدید آسیب بافتی و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای معاینه و تشخیص نوع بیماری و مرحله پیشرفت آن و تجویز درمان لازم مراجعه کنید.

 • با سلام و خسته نباشی خدمت آقای دکتر من در ناحیه مقعد دونه ای احساس میکنم که ا داخل بدنمه میخواستم بدونم این همروئیدهچون درد و ناراحتی خاصی ندارم و فقط بعد از دفع وشستشو یه لکه خون روی دستمال میبینم…اگه هموروئیه عمل کنم خوب میشه؟و دوباره به وود نمیاد؟و چه نوع عملی مناسبتره؟

  • با سلام این احتمال وجود دارد که دچار بیماری هموروئید شده باشید ولی بدون بررسی زائده و معاینه بالینی نمی‌توان اظهار نظر قطعی نمود. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر و قبل از سخت شدن روند درمان برای معالجه خود مراجعه کنید. اگر در مراحل اولیه ابتلا به بیماری باشید به درمان دارویی پاسخ مثبت خواهید داد ولی در صورت پیشرفته بودن بیماری نیاز به اقدام غیر دارویی و حتی جراحی وجود دارد. با جراحی به روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت درمان خواهید شد ولی هیچ تضمینی برای عدم عود بیماری وجود ندارد. به صورت کلی پس از هر اقدام درمانی خود فرد باید در جهت کنترل بیماری خود بکوشد و از عوامل مستعد کننده عود بیماری دوری کند.

 • ﺑﺎ ﺳﻼﻡ
  ﺟﻨﺎﺏ ﺩﻛﺘﺮ ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯﻳﺴﺖ ﺩﺭ ﻫﻨﮕﺎﻡ اﺟﺎﺑﺖ ﻣﺮاﺟﻌﻪ ﺩﺭﺩ ﺯﻳﺎﺩﻱ ﺩﺭﻣﻘﻌﺪ اﺣﺴﺎﺱ ﻣﻴﻜﻨﻢ ….ﺑﻌﺪ اﺯ اﺟﺎﺑﺖ ﻣﺰاﺝ ﺩﺭ ﻛﺎﻣﻼ ﺗﺴﻜﻴﻦ ﻣﻴﺎﺑﺪ
  اﻟﺒﺘﻪ ۳ ﻫﻔﺘﻪ ﭘﻴﺶ اﻳﻦ ﺩﺭﺩ ﺑﺎ ﺧﻮﻧﺮﻳﺰﻱ ﻫﻤﺮاﻩ ﺑﻮﺩ ﻭﻟﻲ ﺩﺭﺩ ﻛﻤﺘﺮ ﺑﻮﺩ
  اﺯ ﺩاﺭﻭ ﺁﻧﺘﻲ ﻫﻤﻮﺭﻭﻳﻴﺪ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﻴﻜﻨﻢ

  • با سلام دوست عزیز، از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید، با این کار و استفاده نادرست از داروها باعث مقاومت یا حساسیت دارویی در خود می‌شوید. اگرچه درد و خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا فیشر باشد ولی باید توجه داشته باشید خونریزی مقعد می‌تواند نشانه یک بیماری عفونی، گوارشی یا حتی بیماری‌های صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید آن را جدی گرفته و حتماً از نظر سایر بیماری‌های احتمالی بررسی شوید تا خطری سلامت شما را در آینده به سبب سهل انگاری تهدید نکند. پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر برای تشخیص و درمان اساسی مراجعه کنید.

 • سلام
  مدت زمان ۱۰ ساله كه با اين مشكل يبوست و هموروئيد دارم مدارا ميكنم ولي الان كمي اذيتم ميكنه و گاها خونريزي ميكنم حتي از داروي انتي فيشر هم استفاده ميكنم دكتر رفتم يه ۱۵ روزي داروي شيفاف ايندومتاسين داد كه شبها استفاده ميكردم و قرص هاي ملين دينه كه روزي يكي استفاده كردم و پودر پسيليوم كه روزي يك قاشق مرباخوري ميخوردم تقريبا خونريزي و فشار از روي من برداشته شده بود ولي از زماني كه داروها را قطع كردم يبوست ندارم ولي كمي بيرون روي دوباره به خونريزي انداخته به من بگيد كه ميتونم به روش ليزري اين مشكل را مداوا كنم چون از افرادي كه شنيدم عمل آساني داره

  • با سلام ابتدا باید مورد معاینه دقیق قرار بگیرید اگر بیماری هموروئید شما آن قدر پیشرفته بود که نیاز به جراحی داشتید، بله امکان جراحی با روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت وجود دارد. در این روش سرپایی امکان بازگشت به محل کار و فعالیت روزمره از روز پس از عمل وجود دارد.

 • سلام دختری ۲۵ ساله هستم ۴سال پیش بر اثر یبوست شدید بواسیر(خون.درد شدید .بیرون زدگی)عمل کردم خوب شدم اما دوباره شروع شده تو رو خدا دیگه چه کار کنم!بخدا دیگه نمی تونم چکار کنم؟

  • با سلام بیماری بواسیر یک بیماری مقعدی است که رهایی دائمی از آن علاوه بر درمان پزشکی، مداومت خود فرد در پیشگیری از عود مجدد بیماری است، بدون ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود هیچ گاه به درمان صد در صد دست نخواهید یافت. تا زمانی که بیماری یبوست خود را کنترل نکنید، این عوارض با شما همراه خواهد بود. با مصرف فراوان مایعات، رژیم غذایی پر فیبر و سرشار از میوه و سبزیجات و همچنین خودداری از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع و پاسخ سریع به احساس اجابت مزاج و مراجعه فوری به دستشویی در کنترل مشکل خود بکوشید.

 • با سلام
  من سالهاست که همورویید دارم داخلی و خارجی که اما خونریزی و خارش و درد شدید نداشتم همیشه قابل تحمل بود مدتی است بیرون زدگی زیاد شده و من نگرانم چه باید کرد؟

  • با سلام اگر در مراحل اولیه ابتلا به بیماری بواسیر برای درمان آن مراجعه می کردید با درمان ساده دارویی و با صرف وقت و هزینه کمتری بهبودی می یافتید اما در حال حاضر با بروز ضایعه بیماری پیشرفت کرده و ممکن است برای برداشت ضایعه نیاز به جراحی داشته باشید که البته با کمک ابداع روش جراحی نوین لیزری با درد و خونریزی و عوارض کمتری نسبت به سایر روش های جراحی سنتی به صورت سرپایی جراحی شده و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید. نگران جراحی نباشید و پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر برای درمان خود مراجعه نمایید.

 • سلام آقای دکتر.
  تو رو خدا نجاتم بدین.دیگه خسته شدم.
  نزدیک به ۶-۷ ساله بواسیر دارم.چند تا مطلب از سایتتونو خوندم.انگار این افتادگی خارجی مقعد شامل منم میشه.ولی مشکل بزرگتری که همیشه داشتم درد بعد از دستشویی رفتن بود.نیم ساعت طول میکشه که حالم خوب بشه.داخل مجرای داخلی مقعدم احساس میکنم یه توپ به اندازه توپ تنیس یکم بزرگتر هست.
  آخه اگه بطور طبیعی بخوام بشینم احساس میکنم توپه به شدت بهم فشار میاره جوریکه پهلوهام درد میگیره.بخاطر همین اکثرا وزنمو میندازم یه ور.
  الان هم نزدیک به ۱ ماهه استخونای دوطرف کمرم و بالای باسنم درد میکنه و دردش میزنه به باسن و حتی گاهی به پاهام.
  با اینکه ۲۵ سالمه ولی از زندگی دارم سیر میشم.تو رو خدا بگین چمه؟ چیکار کنم؟ کمرم ارتباطی به بواسیر داره؟این توپی که از داخل احساسش میکنم چیه؟
  تو رو به خدا جوابمو بدین

  • با سلام بله این احتمال وجود دارد که به سبب بیماری بواسیر خود مجبور به نشستن یک طرفه و وارد کردن فشار بیش از حد به ستون فقرات خود شده باشید که البته برای درمان و بررسی آن باید نزد متخصص ارتوپد مراجعه کنید. بیماری بواسیر و توده ایجاد شده نیز باید با کمک کولونوسکوپی به صورت دقیق بررسی شود اگر توده مربوط به هموروئید باشد جای نگرانی ندارد با کمک جراحی لیزری برطرف خواهد شد، اما نکته مهم پیشگیری از عود مجدد بیماری است که باید به صورت دقیق بررسی شوید تا علت ابتلای شما به بیماری هموروئید مشخص شده و سپس آن عامل را برطرف کنید.