banner
آذر ۱۸, ۱۳۹۵

علائم و نشانه های بواسیر یا هموروئید و عوارض ابتلا به این بیماری

علائم و نشانه های بواسیر یا هموروئیدبواسیر یک بیماری پر نشانه است که تشخیص آن از روی علائم نه تنها برای پزشک معالج بلکه برای خود فرد نیز در صورت آگاهی داشتن از آن بسیار ساده است. البته باید این نکته را در نظر داشت که ممکن است نشانه‌های بیماری هموروئید بسته به میزان آسیب آن، از فردی به فردی دیگر متفاوت باشد. این احتمال نیز وجود دارد که نشانه‌ها دلیل بر بیماری دیگری در فرد باشد.

با این حال پیگیری فوری بعد از مشاهده‌ی هر یک از علائم زیر به روند درمان بواسیر یا هموروئید در مراحل ابتدایی ایجاد آن و پیشگیری از بروز عوارض و مشکلات احتمالی کمک مؤثری می‌کند. نشانه‌های ظاهری ابتلا به هموروئید شامل:

 • مشاهده‌ی خون هنگام دفع مدفوع:

شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که با دیدن قطرات خون در کف سرویس بهداشتی در هنگام دفع مدفوع یا بعد از آن بدون اطلاع از محل خونریزی نگران و مضطرب شده باشید. خونریزی قرمز روشن ناحیه‌ی مقعد به خصوص در هنگام دفع مدفوع از بارزترین علائم ابتلا به بیماری هموروئید است که ابتدا در حجم کم و قطره‌ای و در مراحل بعدی در حجم زیادتر بروز می‌کند. در انواع داخلی هموروئید حجم خونریزی می‌تواند آن‌قدر شدید شود که فرد را در معرض کم‌خونی قرار ‌دهد. در برخی موارد پزشکان پس از پیگیری علت کم‌خونی شدید بیمار، بیماری هموروئید مخفی در او را کشف می‌کنند. ناگفته نماند خونریزی مقعدی همیشه نشانه‌ی بیماری ساده‌ای چون هموروئید نیست و برای افتراق و تشخیص آن از سایر بیماری‌های مهلک گوارشی نیاز به پیگیری فوری دارد.

 • بیرون‌زدگی گوشتی ناحیه‌ی مقعد:

ممکن است تجمع خون و تورم عروق سیاهرگی ناحیه‌ی مقعد منجر به بیرون زدن بافت دریچه‌ای آن شود. ظاهر نامناسب و زشتی که در نتیجه‌ی بیرون‌زدگی بافت داخل مقعدی بر روی سوراخ انتهایی دستگاه گوارش ایجاد می‌شود باعث خجالت فرد از مطرح کردن بیماری خود با اعضای خانواده یا پزشک خواهد شد. شرمساری و ترس از سوء‌ظن ارتباطات جنسی نامتعارف از بزرگترین دلایل بی‌توجهی به این بیماری است.

 • درد مقعدی:

با شدت گرفتن بیماری بواسیر شاهد درد تیرکشنده‌ای در ناحیه‌ی مقعدی به خصوص در هنگام نشستن‌های طولانی خواهیم بود که گاهی میزان درد فرد را به ستوه می‌آورد. معمولاً در انواع داخلی هموروئید به دلیل کم بودن گیرنده‌های پیام‌آور درد در ناحیه‌ی درون روده‌ای، درد احساس نمی‌شود. درد بیشتر در موارد خارجی بواسیر بروز می‌کند.

 • خارش ناحیه‌ی مقعد:

خارش مقعدی یک نشانه‌ی نادر از بیماری بواسیر است که بیشتر در انواع هموروئید خارجی بروز می‌کند. التهاب پوست ناشی از ترشحات مخاطی اطراف خروجی مقعد منجر به خارش و تحریک فرد می‌گردد. باید توجه داشت که خارش مقعدی بیشتر در بیماری‌های انگلی روده تظاهر می‌کند و در صورت ایجاد در فرد باید آزمایش‌های انگلی نیز برای تشخیص افتراقی درخواست شود.

 • خروج ترشحات لزج بعد از دفع:

اگر به شست‌وشوی ناحیه‌ی مقعدی خود پس از اجابت مزاج دقت کرده باشید ممکن است متوجه ترشحات لزجی در اطراف این ناحیه‌ی شده باشید که به‌راحتی از روی پوست پاک نمی‌شوند و منشأ آن‌ها از درون کانال مقعد است. این ترشحات با ظاهری مشابه سفیده‌ی تخم‌مرغ ناشی از یبوست‌های مزمنی است که به دلیل کند شدن حرکات روده‌ای در پشت مدفوع جمع شده و پس از اجابت مزاج خارج می‌شوند.

 • دفع ناکامل مدفوع:

در قسمت انتهایی راست روده یک کانال وجود دارد که در حد فاصل دو دریچه داخلی و خارجی قرار گرفته است. با رسیدن مدفوع درون این کانال فرد احساس اجابت مزاج خواهد کرد. در حالت طبیعی مدفوع قرار گرفته در این ناحیه باید به صورت کامل تخلیه شود اما در صورت وجود اختلالی چون هموروئید در فرد عضلات دریچه‌ای توانایی کافی برای تخلیه‌ی کامل کانال را ندارند و فرد پس از اجابت مزاج به دلیل خالی نشدن بخش انتهایی راست روده هنوز احساس دفع مدفوع دارد.

عوارض ابتلا به بواسیر یا هموروئید

عوارض ابتلا به بواسیر یا هموروئید

در اغلب موارد بیماری بواسیر خفیف است و در صورت پیگیری فوری کمتر باعث ایجاد مشکل جدی در فرد می‌شود. با این حال بی‌توجهی به درمان به موقع آن منجر به بروز عوارض ناگواری خواهد شد. ظاهر زننده بواسیرهای بیرون‌زده یا عفونت توده‌ی سیاه شده هموروئید ترمبوزه از خفیف‌ترین تا شدیدترین عارضه‌های احتمالی بواسیر محسوب می‌شوند. احتمال ابتلا به کم‌خونی فقر آهن در بواسیرهای خون‌ریزی دهنده به خصوص انواع داخلی آن وجود دارد. به دلیل تغییر شکلی که در عروق ناحیه‌ی مقعد به وجود می‌آید، احتمال تغییرات غیر طبیعی در سایر سلول‌های روده‌ای افزایش پیدا می‌کند و فرد را در خطر ابتلا به انواع سرطان‌های روده‌ای قرار می‌دهد.
گاهی اوقات عوارض، مستقیم از خود اختلال هموروئید نشأت نمی‌گیرد بلکه درمان آن از جمله اعمال جراحی صورت گرفته منجر به عارضه‌هایی در فرد خواهد شد که عبارت است از:

 • خونریزی بیش از حد: گاهی اوقات عروق به طور کامل مسدود نمی‌شوند و فرد از ناحیه‌ی عروقی که خوب بسته نشده‌اند خونریزی می‌کند و به شکل توده‌ی پرخون در می‌آید. اگرچه آسیب به مخاط راست روده طی جراحی هم خود را به صورت خونریزی غیر طبیعی نشان می‌دهد.
 • عفونت: به دنبال مراقبت ناکافی و نادرست از محل برش و بخیه‌ی مقعد بعد از عمل احتمال چرکی شدن ناحیه افزایش می‌یابد. البته احتمال عفونت و زخم شدن بواسیر قبل از عمل نیز هست.
 • بی‌اختیاری مدفوع: در برخی موارد طی جراحی به اعصاب حسگر و کنترلی دریچه‌ی مقعد آسیب می‌رسد به صورتی که فرد دچار بی‌اختیاری مدفوع می‌شود. البته این اتفاق بسیار نادر است و با احتمال فراوان امکان اصلاح آن با جراحی‌های دیگر وجود دارد.‌
 • فیستول مقعد: فیستول یک کانال کوچک و غیر طبیعی است که ممکن است طی بی‌احتیاطی پزشک در جراحی بین کانال مقعد با سطح پوست بیرونی آن یا درون واژن زنان ایجاد شود. بسته به محل فیستول امکان نشت مدفوع از سطح پوست یا واژن وجود دارد.
 • حساسیت: ممکن است فرد به مواد تشکیل‌دهنده‌ی داروهای موضعی ناحیه‌ی مقعد حساسیت داده و دچار خارش یا قرمزی شود.
 • ترمبوز وریدی مقعد : احتمال ایجاد لخته خون در عروق وریدی مقعد به دنبال یک روش درمانی به نام اسکلروتراپی وجود دارد.
  با این تفاسیر بهتر است فرد قبل از تصمیم گرفتن به انجام هر درمان دارویی یا جراحی از خطرات و عوارض احتمالی آن توسط پزشک خود مطلع شود، سپس با آگاهی کامل و با کمک پزشک معالج خود درمان مناسب‌تر برای خود را انتخاب کند.

معاینه و تشخیص بیماری هموروئید یا بواسیر

معاینه و تشخیص بیماری بواسیر یا هموروئید

همیشه مشاهده‌ی محل آسیب اولین گام عملی برای تشخیص بیماری‌ها است. نشان دادن مقعد به پزشک برای بسیاری از افراد شرم‌آور است، برای همین بسیاری از افراد جامعه مبتلا به بواسیر از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند و ترجیح می‌دهند با بیماری خود سازگار شوند.
پزشک در اولین ویزیت خود ابتدا به گرفتن شرح‌حالی دقیق از علائم بیمار و سابقه‌ بیماری‌های دیگر او می‌پردازد. ارائه شرح حال دقیق توسط بیمار و شرح کامل نشانه‌ها با جزئیات می‌تواند کمک بزرگی به سرعت تشخیص بیماری یا نوع آن کند. سپس پزشک با مشاهده‌ی ظاهری ناحیه‌ی مقعد در حالتی که فرد به صورت سجده، پهلو و حتی طاق باز با پاهای خم و باز شده قرار گرفته است، می‌تواند تا حدودی وجود هموروئید را تشخیص دهد. در صورت شک به درونی بودن بواسیر نیاز به معاینه با انگشت و همچنین جهت تأیید آن، استفاده از روش‌های دیگر است.
رنگ خون خارج شده از مقعد نیز می‌تواند به تشخیص بهتر و سریعتر کمک‌ کند، زیرا معمولاً خون تیره نشانه‌ای از خونریزی در نواحی بالایی دستگاه گوارش و روده‌هاست و خون روشن نشانه‌ی نزدیکی محل خونریزی به مقعد است. با این حال نمی‌توان گفت همیشه خون قرمز روشن نشانه‌ی هموروئید است و برای تشخیص قطعی نیاز به بررسی بیشتر وجود دارد. خونریزی علاوه بر هموروئید می‌تواند نشانه سایر بیماری‌های دستگاه گوارش مانند برجستگی‌های گوشتی، توده‌های خوش‌خیم یا بدخیم، بیماری التهابی روده باشد. مخلوط یا جدا بودن خون از مدفوع نیز یک راهنمای دیگر برای تشخیص هموروئید از سایر بیماری‌های احتمالی است زیرا معمولاً خونریزی هموروئید جدا از مدفوع خارج می‌شود.
در بررسی با انگشت پزشک با انگشت پوشیده با دستکش و آغشته به ژل برای کاهش درد معاینه، درون مقعد را لمس می‌کند. لمس هر توده و یا برآمدگی غیر معمول پزشک را ملزم به بررسی بیشتر با انجام معاینات بالینی دیگر خواهد کرد.
بسته به تشخیص پزشک، کولونوسکوپی (در کولونوسکوپی با استفاده از وارد کردن یک لوله‌ی باریک دارای دوربین به درون مقعد داخل آن را مشاهده می‌کنند.) برای دیدن تمام روده‌ و یا سیگموئیدوسکوپی برای مشاهده‌ی قسمت انتهایی راست روده درخواست می‌شود. سن بیمار در تصمیم پزشک بی‌تأثیر نیست. برای اطمینان در افراد مسن‌تر نیاز به بررسی وسیع‌تر و دقیق‌تری است.
در نهایت پزشک با دیدن داخل کانال مقعد و روده و تطبیق نشانه‌های بیمار با مشاهدات خود به تشخیص بیماری و حتی نوع آن می‌رسد. تشخیص صحیح نوع بیماری هموروئید برای تجویز درمان مؤثر و کارآمد آن نقش کلیدی دارد. بهبودی کامل فقط زمانی به دست می‌آید که پزشک مشکل بیمار را به درستی تشخیص داده باشد.

Save

Save

پرسش و پاسخ
 • باسلام من ۲۷سالمه اززمان زایمان پارگی مقعددارم زمانی که اجابت مزاجم خوب نباشددچاراین مشکل میشم واین مشکل بعداز۳سال برام پیش اومده که بعدازاجابت مزاج دچاردردمقعدشده وکمروپهلودردشدیدمیشم اصلاکمرم راست نمیشود

  • با سلام
   لازم است برای بررسی آسیب وارده به ناحیه مقعدی و دریافت درمان مناسب آن حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شود ممکن است برای بهبودی قطعی نیاز به انجام جراحی مجدد نیست داشته باشید اما نگران نباشید امروزه با کمک روش های نوین لیزری امکان جراحی های بدون درد و خونریزی سرپایی تحت بی حسی موضعی و بدون نیاز به بستری شدن در محیط آلوده بیمارستانی و قرار گرفتن در معرض عوارض داروهای بیهوشی وجود دارد.

 • خسته نباشید من پنجاه سالمه دفعم شل وول حجیم نمیشە وباید زور بزنم تا تخلیه بشم تو عمرم دفع حجیم به خودم ندیدم والان چون سنم بالا رفته ازیت میشم ونمیتونم زور بزنم باید چکار کنم درضمن سالها پیش کلونوسکپی ازم گرفتن گفتن کولیت روده داری ودارو هم نداره نظر شما لطفا

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری خودرو حضور مراجعه کنید تا اقدامات درمانی مناسب تجویز شود بیماری شما درمان صددرصد نداشته فقط با برخی داروها و رعایت رژیم غذایی می‌توان آن را کنترل کرد

 • سلام من تقريبا كل فصول سال از ناحيه مقعد دچار عرق سوزى ميشم هميشه هم از لباس زير پنبه اى يا نخى استفاده ميكنم ولى فايده نداره لطفا راهنمايى كنيد چكار كنم
  ممنون

  • با سلام
   لباس زیر نخی استفاده کرده و اگر اضافه وزن داری وزن خود را کاهش دهید مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید بعد از هر بار اجابت مزاج و یا استفاده از سرویس بهداشتی ناحیه را خشک کنید از فعالیت بدنی شدید بپرهیزید استحمام روزانه داشته باشید.

 • سلام خسته نباشیدببخشیدی سوال داشتم میخاستم بگم الان ی مدتیه دورمقعدم ی تیکه گوشت بوجوداومده موقعه مدفوع کردنم خیلی دردمیگیره بعدمدفوع خارش وسوزش دارم وروز ب روزهم بیشترمیشه میخاستم ببینم بایدچکارکنم ک خوب بشم

  • با سلام
   به احتمال فراوان دچار بیماری مقعدی بواسیر شدید که اگر زائده مقعدی ایجاد شده دائمی باشد دیگر به درمان‌های دارویی و یا خانگی پاسخ مناسب نداده نیاز به جراحی خواهد داشت که البته نگران نباشید توصیه میشود هرچه زودتر قبل از بروز عوارض دیگر برای دریافت درمان خود اقدام کرده با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی سرپایی تحت بی حسی موضعی درمان شوید در این جراحی نیازی به مراقبت و استراحت طولانی مدت ندارید در همان روز مراجعه مرخص شده می توانید به خانه باز گردید و از روز بعد به محل کار خود رفته زندگی عادی داشته باشید البته باید تغییراتی در زندگی خود ایجاد کرده از عوامل محرک بازگشت بیماری دوری کنید.

  • با سلام
   خیر زائده مقعدی بیرون زده به طور خود به خود و یا حتی با درمان های دارویی نیز برطرف نشده و نیاز به اقدام درمان جراحی برای رهایی کامل و قطعی از آن دارد البته با روش لیزری می توان این جراحی سرپایی انجام داد نیازی به انجام جراحی گسترده و بستری در بیمارستان نداشته میتوانید در روز مراجعه درمان شده به خانه بازگردید و زندگی عادی روزمره خود را آغاز کنید.

  • با سلام
   برای تشخیص نوع بیماری گوارشی خود لازم است که حضوری مراجعه کرده تحت انجام آزمایش های بالینی قرار بگیرید تا درمان مناسب بسته به نوع و شدت بیماری تجویز شود.

 • سلام،چند روزه یه زائده خیلی کوچیک ک حالت جوش دارم کنار معقعد ایجاد شده،واقعا به جوش شباهت داره و به نظر هم مانند جوش سفیدی داره،ایا ممکنه بیماری خاصی باشه؟

  • با سلام
   اگر طی چند روز آینده از بین نرفت برای بررسی از نظر ابتلا به بیماریهای مقعدی دیگری چون آبسه حضوری مراجعه کنید.

 • سلام .چندماه پیش دجار شقاق مقعد شدم.با بوتاکس درمان کردم ولی بعدش یه زائده گوشتی کنار مقعدم بیرون کرده و درد دارم .ممنونم میشه راهنمایی بفرمایید

  • با سلام
   زائده مقعدی ایجاد شده باقی مانده از بیماری شقاق مقعدی شما بود که با درمان بوتاکس برطرف نخواهد شد و تنها راه رهایی از آن انجام جراحی خواهد بود بنابراین اگر مشکل ایجاد شده باعث آزار اذیت شما شده و نیاز به درمان را احساس می کنید لازم است تحت عمل جراحی قرار بگیرید که البته با وجود روشهای نوین لیزر دیگر نیاز به انجام جراحی سخت و گسترده و قرار گرفتن در زیر تیغ جراحی نبوده می‌توانید سرپایی تحت بی حسی موضعی بدون درد و خونریزی درمان شده در همان روزی که برای جراحی اقدام می‌کنید در درمان شده به خانه بازگردید نیازی به بستری شدن و یا استراحت و پانسمان نداشته باشید.

 • سلام، من ۲۰ سال دارم و از حدود ۱۶ سالگی هر از گاهی یبوست به سراغم میاد ولی نه اونقدر شدید. زمینه خانوادگی یبوست هم از سمت مادرم دارم. اجابت مزاج معمولا سه بار در هفته، گاهی شده حتی دوبار در هفته هم اتفاق بیفته. گاهی وقتی دفع مدفوع برام سخت میشد و خود مدفوع هم سفت و قطور بود، هنگام دفع دچار خونریزی میشدم. اما اخیرا و در یک هفته گذشته با دفع مدفوع معمولی(نه چندان سفت و نه قطور) هم دچار خونریزی میشم و اینبار قطرات خون بیشتر هم هست. احساس وجود زائده یا دمل در اطراف مقعد هم ندارم، درد مقعد ندارم جز در هنگام یبوست که در دفع مدفوع احساس سوزش و گرم شدن ناحیه مقعد رو دارم و حس میکنم الانه که پاره بشم. کلا هم هر وقت خونریزی داشتم مثل همین هفته، این احساس گرمتر شدن و سوزش خفیف رو داشتم ولی اینبار چون مدفوع سفت نبود و قطور هم نبود حس پارگی رو نداشتم.
  از مطرح کردن مشکلم حتی با پزشک هم خجالت میکشم چه برسه به اینکه به معاینه انگشتی هم رضایت بدم! از این جهت که حس داشتن زائده یا برآمدگی در حوالی مقعد ندارم و خون روشن هم هست، فکر میکنم شقاق باشه ولی دو چیز برام عجیبه، یک اینکه درد ندارم و دو اینکه در این یه هفته که خونریزی داشتم اصلا دچار مدفوع سفت و قطور نبودم که باعث این خونریزی بشه. ممنون میشم کمکم کنید.

  • با سلام
   ابتلا به یبوست در طولانی مدت و عدم توجه به درمان آن باعث شده تا دچار آسیب در دیواره ناحیه مقعد و بروز بیماری احتمالی هموروئید شده باشید که نیاز دارد هرچه زودتر پیگیری کنید در غیر اینصورت بیماری تشدید خواهد شد که زندگی و اجابت مزاج روزمره شما را دچار اختلال کند برای کنترل یبوست خود باید میزان مصرف مایعات خود را افزایش داده مواد غذایی حاوی فیبر فراوان مانند آلو گلابی انجیر خشک میوه سبزیجات مصرف کنید روغن زیتون به غذا اضافه کرده تحرک داشته و پیاده روی کنید از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع بپرهیزید در صورت نیاز به دفع خود را به دستشویی برسانید و بررسی خونریزی ناحیه مقعدی را به سبب شرم یا ترس از مراجعه به پزشک به تاخیر نیانداخته هرچه زودتر آن را پیگیری کنید.

  • با سلام
   در دوران بارداری به دلیل محدودیت استفاده از روش‌های درمانی فقط می‌توان با چند داروی ساده آن را تا حدی کنترل نمود تا بعد از زایمان درباره درمان قطعی بیماری نیاز به جراحی تصمیم گیری شود.

 • باسلام
  بنده نزديك دو سال هست كه كنارمقعدبرآمدگي يادمبل احساس ميكنم دردهم ندارد ولی هنگام دفع نمی تونم زیاد فشار بهم میاره خواهش ميكنم جهت درمان راهنمايي بفرماييد
  باتشكر

  • با سلام
   تشخیص زائده مقعدی ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی و ویزیت حضوری شما دارد اما احتمالاً دچار بیماری شایع هموروئید باشید که در صورت دائمی بودن زائد نیاز به درمان جراحی دارد و با درمانهای خانگی و دارویی بهبودی حاصل نخواهد شد از طرفی با ابداع روشهای نوین لیزری دیگر نیاز به انجام جراحی های سخت سنتی نبوده می توانید سرپایی درمان شوید یعنی در همان روز مراجعه مرخص شده به خانه بازگردید و زندگی عادی روزمره خود را آغاز کنید نیازی به مراقبت و استراحت طولانی مدت نداشته باشید.

 • سلام
  من حدود ۱۷سال ه ک تریاک مصرف میکنم و همیشه یبوست دارم.حدود یک هفته پیش بود یعنی بیستم فروردین نودوهفت.ک یبوست ازار دهنده ای داشتم و بعد از ۳ روز ب توالت رفتم و خیلی ب خودم فشار وارد کردم تا بتونم خودم رو تخلیه کنم و موفق هم شدم ولی همان لحظه احساس کردم ک ی چیزی مثل اسفنج از دیواره مقعدم زده بیرون.خلاصه وارد گوگل شدم ک سرچ کردم و متوجه شدم ک بواسیر گرفتم.و تنها راهی ک برام از همه اسان تر بود برای درمانش نشستن داخل اب گرم ب مدت بیست دقیقه و هر ۶ ساعت یک بار.و از داروخانه پماد انتی هموروئید هم گرفتم و بعد از دوش اب گرم از پماد هم استفاده کردم.از دیشب متوجه شدم ک بواسیرم ناپدید شده.
  خواستم بدونم ممکن ک دوباره بهش دچار بشم یا دیگ نیازی ب ادامه اب گرم و پماد ندارم

  • با سلام
   در صورت ابتلا به یبوست و دفع مدفوع زورکی به احتمال فراوان دچار بازگشت بیماری خواهید شد بنابراین مراقب تغذیه و رژیم غذایی خود باشید تا از بازگشت بیماری جلوگیری کنید.

 • سلام دکتر من دختری۲۱ ساله هستم سه سال پیش احساس سوزش موقع دفع مدفوع داشتم چندتاقطره خون روشن هم میدیدم رفتم دکتر بدون اینکه معاینه م کنه بهم پماد داد گفت مقعدت خراش برداشته بعد از اون دیگه خون ندیدم ولی چندبار درد داشتم الان دوساله دیگه نه سوزش وخونریزی دارم نه دردی احساس میکنم ولی یه بیرون زدگی اندازه دونه ی لوبیا مث گوشت اضافه دارم اذیتمم نمیکنه،بنظرتون مبتلا به بواسیر جدی هستم؟از دکتر رفتن تو این زمینه هم خوشم نمیاد!

  • با سلام
   به احتمال زیاد دچار زائده ناشی از بیماری شقاق شدید که تنها راه رهایی از آن انجام جراحی بوده و با کمک روش لیزری میتوانید سرپایی تحت بی حسی موضعی تحت درمان قرار گرفته و برای همیشه از زائده ایجاد شده رها شوید این جراحی بدون درد و خونریزی انجام شده نیازی به مراقبت و استراحت نخواهید داشت و ظاهر مقعد خود را همانند قبل باز خواهید یافت.

 • سلام.خسته نباشید
  یه چند روزی بود از لگن سمت راست احساس درد میکردم.الان از کنار مقعد سمت راست زائده گوشتی مانند متورم شده (به اندازه لوبیا)
  هیچ گونه مشکل دیگه ای ندارم.
  اگر امکان داره راهنماییم کنید.

  • با سلام
   زایده مقعدی ایجاد شده می‌تواند نشانه وجود بیماری آبسه مقعدی هموروئید شقاق و یا زگیل مقعدی باشد برای تشخیص قطعی آن نیازمند به معاینه بالینی و مراجعه حضوری شما بوده لازم است که هر چه زودتر این موضوع را قبل از تشدید آسیب بافتی ناحیه و بروز عوارض و علایم ناراحت کننده دیگر پیگیری کنید تا شانس حداقلی بهره بردن از درمانهای ساده و دارویی را داشته باشید در غیر این صورت بیماری پیشرفت کرده با بروز عوارض و علایم ناگوار دیگر زندگی روزمره شما را دچار اختلال می کنند بنابراین به سلامت خود اهمیت داده این موضوع را هرچه زودتر پیگیری کنید تا سلامت خود را در مدت کوتاه بازیابید.

  • با سلام
   زائده مقعدی ایجاد شده می‌تواند نشانه وجود بیماری هموروئید و زگیل مقعدی باشد در هر حال اگر زائده دائمی و بیرون زده باشد نیاز به جراحی خواهد داشت که البته دیگر نگرانی برای انجام جراحی ناحیه نشیمنگاه به سبب ابداع روشهای نوین لیزر در سراسر جهان که مورد استقبال بسیاری از پزشکان و بیماران قرار گرفته وجود نداشته میتوانید سرپایی تحت بی حسی موضعی بدون درد و خونریزی و مشکل درمان شده همان روز مراجعه مرخصی و از روز بعد زندگی عادی خود را داشته به محیط کار باز گردید نیازی به مراقبت استراحت طولانی و یا حمایت دیگران نداشته باشید.

 • سلام وقت بخیر چند ماهی بعد از یبدست شدید احساس دفع ناقص دارم که دکتر برای من تشخیص زمینه بواسیر رو دادن.حالا بعد از چند بار دفع در طول روز احساس دفع ناقص و گاز بیش از حد در معده و روده ها هستم که خیلی اذیت میشم.چکار میتونم بکنم ؟؟

  • با سلام
   ابتدا باید تغییراتی در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود ایجاد کرده تا دچار یبوست نشوید به احتمال فراوان به سبب دفع مدفوع پرفشار و زورکی در طولانی مدت دچار بیماری بواسیر شده باشید که با این علامت خود را نشان داده سپس برای بررسی وضعیت بیماری و دریافت درمان مناسب قبل از تشدید آسیب بافتی ناحیه حضوری مراجعه کنید و نگران درمان خود نباشید برای کنترل یبوست خود باید مواد غذایی سرشار از فیبر سبزی میوه آلو گلابی کیوی انجیر خشک خیسانده شده روغن زیتون همراه غذا میل کنید بیش از ۸ لیوان در روز آب بنوشید از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع بپرهیزید تحرک داشته پیاده روی کنید.

 • باسلام
  بنده نزديك يكسال هست كه كنارمقعدبرآمدگي يادمبل احساس ميكنم وبعضي وقتها درددارد خواهش ميكنم جهت درمان راهنمايي بفرماييدباتشكر

  • با سلام
   زائده مقعدی دردناک ایجاد شده می‌تواند نشانه آبسه مقعدی و یا بیماری هموروئید باشد برای تشخیص قطعی و دریافت درمان مناسب لازم است قبل از بروز علائم آزاردهنده دیگر خونریزی خارش سوزش در محل و دریافت درمان مناسب آن قبل از تشدید بیماری حضوری مراجعه نموده و این موضوع را هرچه زودتر پیگیری کنید.

 • با سلام
  بعد از دفع هنگام شستشو یک زایده نوک تیز قابل لمس با انگشت هست
  که نسبت به نوع تغذیه ظاهر میشود
  در این مواقع احساس خارش دارم
  بعضی وقتها به نظر باعث میشه احساس به دفع کم باشد لطفا جهت درمان وپیش گیری راهنمایی فرمایید

  • با سلام
   اگرچه بدون معاینه بالینی نمی‌توان درباره نوع بیماری ایجاد شده اظهار نظر قطعی کرد ولی با توجه به توضیحاتی که دادید در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید هستید و لازم است تا در تغذیه و سبک زندگی خود تغییر ایجاد کرده مراقب باشید از عوامل محرک است ایجاد آن دوری کنید باید مراقب باشید تا دچار دفع مدفوع سخت یا زورکی و اسهال و پر فشار نشوید هنگام دفع مدفوع زور نزنید از نشستن مداوم و یا بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و برای بررسی شدت آسیب وارده به ناحیه و دریافت درمان مناسب آن هرچه زودتر اقدام کرده و حضوری مراجعه کنید.

  • با سلام
   بله حتما باید خونریزی ناحیه مقعدی را پیگیری کنید زیرا این خونریزی می‌تواند علاوه بر انواع بیماریهای مقعدی مربوط به بیماری‌های گوارشی و یا حتی جدی نیز باشد بنابراین با پیگیری به موقع روند درمان به حفظ سلامت خود و بهبودی قبل از بروز عوارض و علایم آزاردهنده دیگر کمک کنید

 • باسلام،بنده از همکاران شما و متخصص جراح فک و صورت هستم،حدود یکماه گذشته تاکنون درد و ناراحتی در ناحیه مقعد احساس میکنم،مشکل بصورت حاد بروز کرد،اوایل دفع مدفوع با خونریزی بود،طی یکهفته،دفع مدفوع به سختی و با دردی تیرکشنده انجام میشد به شکلی که از ترس درد، وعده غذایی من به یک وعده کاهش پیدا کرده بود،طی این مدت سعی کردم از ملین ها و داروهای سنتی استفاده کنم رژیم نرمتر استفاده کنم،از شستشوی در ابگرم و سایر مراقبت های خانگی همورویید رو رعایت کردم ،بعد از تعطیلات نوروز به پزشک متخصص داخلی مراجعه کردم و بعد از گرفتن شرح حال و معاینه کلینیکی،تشخیص فیشور داده شد،یکسری دارو از جمله ملین،پماد آنتی همورویید و دیلتیژل به کار بردم،الان درد من تخفیف پیدا کرده و با نشستن و فشار روی این ناحیه درد مختصری احساس میکنم که خب تا حدی از اون مربوط به ترکیبات مربوط به پمادهاست، منتهاخونریزی بعد از دفع مدفوع هنوز وجود داره،خون به صورت شفاف و جدا از مدفوع است و بعد از دفع،معمولا قطع، و درد از بین میره،ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایین

  • با سلام
   با تمام شدن داروهای تجویزی و اتمام دوره مصرف دارو صبر کنید چنانچه خونریزی و یا درد بعد از اتمام درمان ادامه داشت برای بررسی دقیق‌تر و انجام تست های کمک تشخیصی حضوری مراجعه کنید.

 • باسلام.دکتر در اطراف مقعد خارش دارم. حدود یکسال به این بیماری مبتلا هستم وتاالان هیچ گونه خونریزی نداشتم.درضمن خوزستان هستم

  • با سلام
   بروز خارش در ناحیه مقعد می تواند از نشانه های ابتلای شما به بیماری مقعدی هموروئید و یا بیماری های انگلی پوستی قارچی و حتی شستشوی وسواسی ناحیه عدم رعایت بهداشت و یا مرتبط با تغذیه باشد برای تشخیص قطعی علت خارش باید تحت معاینه بالینی و انجام برخی تست های آزمایشگاهی قرار بگیرید و بهتر است هر چه زودتر قبل از بروز علایم آزار دهنده دیگر درمان خود را آغاز کنید از خاراندن ناحیه بپرهیزید و برای کنترل آن از کمپرس سرد در محل استفاده کنیم با شروع درمان به موقع شانس بهره بردن از درمان‌های ساده و حداقلی را خواهید داشت.

 • سلام ببخشید من یک سالی هست که یک دمبل کوچک کنار مقعدم دارم امروز دچار یبوست شدم و دیگه توی دفع مشکل پیدا کردم که البته یک بار کمی خون هم اومد بنظرتون بواسیر هست؟ باید چیکار کنم

  • با سلام
   بله یکی از گزینه‌های احتمالی بیماری مقعدی شما بواسیر بوده ولی تا زمانی که حضوری مراجعه نکرده معاینه بالینی نشوید نمی‌توان درباره نوع بیماری و درمان مناسب با آن اظهار نظر کرد اما توصیه می‌شود هرچه زودتر قبل از تشخیص بیماری و وخیم شدن آن برای دریافت درمان مراجعه کنید تا شانس برای بهره بردن از درمان‌های ساده و حداقلی را داشته باشید.

  • با سلام
   زائده مقعدی ایجاد شده می تواند به سبب ابتلا به بیماری هموروئید یا بیماری زگیل مقعدی بروز کرده باشد لازم است برای تشخیص قطعی آن حضوری مراجعه کنید تحت معاینه بالینی و مشاهده عینی قرار بگیرید بدون مراجعه حضوری شما نمی توان نظر قطعی داد و نمی‌توان درباره درمان توصیه مناسب کرد فقط میتوان گفت عدم مراجعه و پیگیری این زائده می‌توانند باعث پیشرفت بیماری و بروز علائم آزاردهنده دیگر شود بنابراین توصیه می‌شود قبل از وخامت بیماری برای دریافت درمان مناسب آن مراجعه کنید تا شانس بهره‌بردن از درمان ساده را داشته باشید.

  • با سلام
   دوست عزیز اگر میخواهید از علایم این بیماری رها شوید باید تحت درمان مناسب آن قرار بگیرید باید حضوری مراجعه کرده معاینع شوید بیماری شما بررسی شود درمان دارویی مناسب برای آن تجویز شود در صورتی که بیماری پیشرفت کند وخیم میشود دیگر به درمان‌های دارویی ساده پاسخ نداده نیاز به جراحی پیدا خواهید کرد لازم است تغییرات در سبک زندگی خود ایجاد کرده از ابتلا به یبوست جلوگیری کنید اجسام سنگین بلند نکنید از نشستن مداوم خودداری کنید برای کنترل درد و خارش می می‌توانید در لگن آب گرم به مدت یک ربع ساعت سه بار در روز بنشینید هرچه زودتر روند درمان بیماری خود را پیگیری کنید.

 • سلام خسته نباشید.۲۹ساله. ببخشیدمن دردهای شکمی دارم حدودچهل روزه مخصوصا سمت راست ناف. ویبوست ودردمعده واستفراغ هم داشتم.الان درد درناحیه مقعددارم مدام و بیرون زدگی ازناحیه وتورم کل مقعد. خونریزی گاهی بعدازدستشویی رفتن دارم ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • با سلام
   برای بررسی و تشخیص نوع بیماری گوارشی ایجاد شده لازم است حضوری مراجعه کنید تحت معاینه بالینی قرار بگیرید و بررسی های آزمایشگاهی را انجام دهید احتمالاً به سبب عدم توجه به مشکل یبوست خود در طولانی مدت خراش و آسیب بافتی در ناحیه مقعد ایجاد شده و دچار خونریزی مقعدی و حتی بیماری هموروئید یا شقاق شده باشید لازم است برای تشخیص قطعی آن حضوری مراجعه کنید تا تحت مشاهده و معاینه ظاهری قرار بگیرید در صورتی که به موقع برای درمان خود اقدام نکنید بیماری پیشرفت کرده علائم آزاردهنده دیگر بروز می‌کنند و حتی ممکن است دیگر به درمان‌های دارویی ساده پاسخ موثر ندهید بنابراین موضوع را جدی گرفته با سلامت خود اهمیت دهید.

 • با سلام خسته نباشید من حدود ۶سالی میشه ک یبوست دارم وقتی دستشویی میرم خیلی طول میکشه مدفوی خشکی دارم بعضی وقتا هم خونریزی دارم و خارش ی تیکه زاییده گوشتی در کنار مقعدم دارم واینکه شکمم خیلی بزرگ شده لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم.

  • با سلام
   عدم توجه به کنترل یبوست در این مدت زمان طولانی باعث شده تا دچار آسیب در دیواره مقعد و احتمالا بیماری بواسیر شوید که اگر به موقع برای درمان آن نیز اقدام نکنید مشکلات و عوارض دیگری بروز می‌کنند که زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد بنابراین توصیه می‌شود ابتدا تغییرات در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید باید به تغذیه خود بیشتر توجه کرده از مواد غذایی پر فیبر میوه سبزیجات آلو گلابی انجیر خشک خیس خورده استفاده کنید به غذاهای خود روغن زیتون بزنید پیاده روی کنید تحرک داشته باشید از نشستن های طولانی مدت بپرهیزید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید از نگه داشتن مدفوع خودداری کرده به محض احساس نیاز به دفع خود را به دستشویی برسانید از زور زدن نیز بپرهیزید سپس برای بررسی ناحیه مقعد و آسیب وارد مراجعه کنید بسته به شدت آسیب تحت درمان دارویی و جراحی قرار خواهید گرفت نگران جراحی خود نباشید با کمک روش لیزری میتوان سخت‌ترین انواع بیماریهای مقعدی را درمان نمود به صورتی که نیاز به بستری و دردسر پانسمان نداشته در همان روز مراجعه مرخص شوید و زندگی عادی خود را داشته و به درد و خونریزی دچار نشوید.

 • سلام خانومی هستم ۱۸ساله یه نوزاد۱۰ ماهه دارم رفتم مسافرت چابهاربعدازبرگشت جیرفت ازآب چاه استفاده کردم وشکمم خراب شدالان پنج روزازروز دوم درناحیه ی مقعداحساس سوزش میکردم وکم کم این سوزش تبدیل شدبه خونریزی شدید دوباردکتررفتم سرم گرفتم والانم دارومیخورم ولی بهبودی نداشتم میخواستم بدونم علت خونریزی میتونه بواسیرباشه یاخیر؟

  • با سلام
   ممکن است علت ابتلای شما به خونریزی مقعدی ابتلا به یک بیماری عفونی گوارشی بوده و یا به سبب ابتلا به اسهال شدید دچار زخم و یا ترک بافتی در ناحیه مقعد به نام بیماری فیشر شده باشید به هر حال برای تشخیص قطعی لازم است تا حضوری مراجعه کرد تحت معاینه بالینی قرار گرفته باید این خونریزی مقعدی را جدی گرفته و هرچه زودتر برای دریافت درمان مناسب آن اقدام کنید.

 • سلام .خسته نباشید حدودا یک سال است که وقتی میخواهم مدفوعم راتخلیه کنم خیلی اذیت میشم با اینکه مدفوعم حالت معمولی دارد ولی احساس میکنم مدفوعم سفت است ولی اینطور نیست وهنگام خروج مدفوع ازدیواره مخرج خون بسیار کمی به مدفوع میچسبد دلیل این کار چیست وراه حلی وجودداردیانه

  • با سلام
   برای تشخیص قطعی نوع بیماری و دریافت درمان مناسب آن لازم است تحت معاینه بالینی قرار بگیرید به نظر می‌رسد که دچار درجاتی از بیماری هموروئید باشید که اگر به موقع برای درمان آن اقدام کنید دیگر به درمان‌های دارویی مناسب نداده و نیاز به جراحی خواهید داشت بنابراین به سلامت خود اهمیت داده هر چه زودتر برای بررسی وضعیت و جلوگیری از بروز علایم و عوارض آزاردهنده دیگر حضوری مراجعه کنید.

 • سلام من ۱۷سالمه دو سال پیش مقداری خون بعد از مدفوعم مشاهده کردم و بعد به دکتر مراجعه کردم و دکتر قرص و پماد به من دادن وگفتن استفاده کن تا بواسیر نگیری ومن استفاده کردم وروز اول دیگه خون مشاهده نکردم وگذشت تا حدودا یک ماه پیش که یه مقدار مدفوعم سفت بود و مقداری خونریزی داشتم بعد به دکتر مراجعه کردم و دکتر گفتن علایم شروع بواسیره وقرص و پماد ویه شربت دادن وگفتن استفاده کن واگه خوب نشدی دوباره بیا الان که درمورد بواسیر خوندم بعضی از این علایم رو نداشتم. وحالا نمیدونم دراثر گرمااست یانه یه کم خارش دارم ووقتی دستشویی میرم اب میریزم یه کم سوزش داره .خیلی نگران شدم میشه راهنماییم کنید با تشکر.

  • با سلام
   همان بیماری بواسیر بوده درمان دارویی خود را ادامه دهید مراقب باشید تا دچار یبوست نشوید اگر بهبودی حاصل نشده و مجدد دچار خونریزی شدید برای دریافت درمان دیگر حضوری مراجعه کنید.

 • سلام من ۳۸ سالم ۱سال دچار بواسیرم چند بار ب پزشک مراجعه گردم وقتی می رم دستشویی زیاد اذیت می شم ولی هیچ دردی یا خارشی ندارم لطفا راهنمایی ب فرمایید با تشکر

  • با سلام
   برای بررسی شدت بیماری بواسیر خود باید حضوری مراجعه کنید در صورتی که بیماری مزمن بوده و علایم آن آزاردهنده باشد نیاز به درمان جراحی خواهد داشت و دیگر به درمان‌های دارویی پاسخ مناسب نخواهد داد اگر به سلامت خود اهمیت می دهید قبل از بروز علایم ناگوار دیگر برای دریافت درمان خود اقدام کنید خوشبختانه امکان درمان سرپایی این بیماری بدون درد و خونریزی تحت بی حسی موضعی به کمک روشهای نوین لیزری وجود دارد در صورتی که نیاز به استراحت طولانی مدت و یا بستری شدن در بیمارستان دارید و می‌توانید از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را داشته باشید.

  • با سلام
   زایده گسترده شده در ناحیه مقعد نیاز به معاینه برای تشخیص دارد و معمولا به سبب ابتلا به بیماری مقعدی بواسیر و شقاق و در مواردی ابتلا به زگیل ایجاد خواهد شد بهتر است هر چه زودتر قبل از تظاهر علایم و عوارض آزاردهنده دیگر و آسیب بافتی ناحیه برای دریافت درمان خود مراجعه کنید تا شانس نتیجه گرفتن از درمانهای ساده حداقل در کوتاه مدت را داشته باشید.

 • با سلاممم دختري٢٤ساله هستم ك يك زائده كوشتي كوچك از بالا مقعد تا نزديكي واژن وجود دارد بدون درد و خونريزي هم هست حدود٤/٥سال اينحوري ولي مشكلي ندارم ميخاستم ببينم چيه؟؟؟ايا درمان بايد كنم برداشتن ان با ليزر كار صحيحي هزينه ليزر چقدر ميشود؟؟؟سپاس گذارم اگر پاسخ بنده را بدهيد🌷🌷

  • با سلام
   ابتدا باید مورد معاینه بالینی قرار بگیرند و نوع زائده مقعدی تشخیص داده شود سپس بسته به نوع زائده درمان مناسب تجویز خواهد شد نگران نباشید امروز با کمک روش های نوین لیزری در سراسر جهان انواع بیماریهای مقعدی و نشیمنگاه در هر مرحله درمان شده نیاز به انجام جراحی های سخت نخواهد داشت.

 • باسلام
  دختری۲۲ ساله هستم.بیشتراوقات مشکل یبوست دارم.کمترازیک ماه میشه ک گاها هنگام اجابت مزاج احساس درد میکنم و سوزش.ک تازه متوجه شدم یک زائده گوشتی درفاصله بین واژن و مقعدم وجود داره.اما دردِ هنگام اجابت مزاجم فقط از معقده و این زائده گوشتی کاملا بدون درده ک من تازه متوجهش شدم.ایا این مشکل سازخواهد بود؟خیلی نگران شدم
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

  • با سلام
   بله بهتر است هر چه زودتر قبل از بروز علایم آزاردهنده دیگر تحت درمان مناسب قرار بگیرید با بی‌توجهی به روند درمان خود باعث پیشرفت آسیب بافتی و تشدید علائم آزاردهنده دیگر خواهید شد که زندگی روزمره شما را دچار اختلال خواهد کرد بنابراین با مراجعه فوری و بهره بردن از درمان‌های ساده و حداقلی هرچه زودتر اقدام کنید تا شانس نتیجه گرفتن از آنها را از دست ندهید.

 • سلام.من خیلی وقته که دچاره وسواس شدم و وقتی میرم دسشویی باید حتما ابو بفرستم داخل معقدم تا کامل اون تو رو تمیز کنه.شلنگو یکم با فشار واز میکنم تا اب وارد بدنم بشه و بافشار میدمش بیرون.کامل تمیز میشه ولی نمیدونم اینکارم از نظر پزشکی کار درستیه یان.از طرفی میترسم روده ها م با اینکار تنبل بشن و تو پیری بی اختیاری دفع بگیرم.نظر شما چیه؟

  • با سلام
   توصیه نمی شود و بهتر است دفع مدفوع عادی خود را داشته باشید شستن اطراف آن با فشار آب مشکلی نداشته و فقط باید مراقب باشید سر شیلنگ با ناحیه مقعد برخورد نکرده و درجه حرارت آب ولرم باشد.

 • سلام من چند روزه هنگام با دفع مدفوع خون روشن میاد و بعد از دفع مدفوع در قسمت پایینی مقعدم احساس خارش و سوزش دارم لطفا بهم بگید چکار کنم

  • با سلام
   علایم که دارید نشان از وجود یک بیماری مقعدی و احتمالاً بواسیر بوده و لازم است تا برای بررسی و تشخیص قطعی آن حضوری مراجعه کرد تحت معاینه بالینی قرار بگیرید اگر در مراحل ابتدایی ابتلاء به بیماری باشید شانس بهره بردند و نتیجه گرفتن از درمان‌های دارویی را خواهید داشت در غیر این صورت بیماری مزمن بوده و نیاز به درمان های دیگری چون جراحی پیدا خواهید کرد البته با وجود روشهای نوین لیزری این امکان وجود دارد درمان تحت بدون درد و خونریزی تحت بی حسی موضعی سرپایی در محیط کلینیک درمان شده و نیازی به مراقبت و یا استراحت و روشهای سنتی نداشته باشید و به محیط کار خود از روز بعد از عمل بازگردید.

 • سلام من ۳۳ سالمه الان نزدیک ۱ سال یبوست شدید دارم الان حدود ۳ ماه میشه ماده چسبانک و خلط مانند همراه با مدفوع بیرون میاد لطفاً راهنماییم کنید تشکر

  • با سلام
   ابتلا به بیماری یبوست در طولانی مدت و عدم توجه به کنترل آن در این بازه زمانی باعث شده تا احتمالاً دچار بیماری مقعدی دیگری به نام هموروئید شوید زیرا این ماده معمولاً در این نوع بیماری ایجاد خواهد شد با این حال برای تشخیص قطعی و بررسی وضعیت لازم است حضوری مراجعه کرده تحت معاینه بالینی قرار بگیرد و قبل از تظاهر علایم آزاردهنده دیگر تحت درمان مناسب قرار گرفته و از درمانهای حداقلی بهره ببرید برای کنترل یبوست خود نیز باید تغییراتی در شیوه زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کرده میزان مایعات مصرفی را به ۸ لیوان در روز افزایش داده میوه و سبزیجات مواد غذایی پروفیبر مصرف کنید روغن زیتون به غذا اضافه کرده تحرک داشته باشید هر روز پیاده روی کنید از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کرده و به محض احساس نیاز به دفع خود را به دستشویی برسانید.

 • سلام خسته نباشید چند روز پیش wc رفتم و کارم را انجام دادم…بعد از آن احساس کردم که انگار یه چیزی از مقعد بیرون آمده..مدفوع همراه خون نبود اما بعد از آن خیلی کم خون ریزی داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • با سلام
   برای تشخیص قطعی نوع بیماری مقعدی ایجاد شده لازم است تحت معاینه بالینی قرار گرفته و حضوری مراجعه کنید به احتمال زیاد دچار درجاتی از بیماری مقعدی هموروئید شدید که اگر به موقع برای درمان آن اقدام نکنید بیماری پیشرفت کرده با بروز علایم ناگوار دیگر زندگی روزمره و اجابت مزاج شما را دچار اختلال کرده و می تواند سلامت شما را به خطر اندازد. بنابراین هرچه زودتر مشکل مقعدی خود را پیگیری کنید.

  • با سلام
   بله بروز زواید مقعدی میتواند به سبب ابتلا به بیماری بواسیر شقاق مقعدی و یا زگیل مقعدی ایجاد شده باشد برای تشخیص قطعی آن باید حضوری مراجعه کرد معاینه بالینی شوید در صورت دائمی بودن زائد با کمک درمان های دارویی معمولاً رفع نخواهد شد و نیاز به درمان جراحی خواهد داشت که البته امروزه نگرانی برای جراحی وجود ندارد و با کمک روش های لیزری می توان آن را سرپایی در محیط کلینیک و تحت بی حسی موضعی انجام داد به صورتی که فرد در همان روز مراجعه مرخص شده به خانه بازگردد و بتوانند از روز بعدی زندگی عادی خود را آغاز کرده و به سرکار بازگردد.

 • سلام.خسته نباشید.ببخشید اما چند ماه پیش مدفوع همراه با رگه خون بود خیلی کم.توجه نکردم گفتم شاید ادویه رو معدم تاثیر گذاشته چند روزی بود بعد بر طرف شد.الان شروع شده خون ریزی بیشتر شده رقیق هست اما تقریبا زیاد بود.چک کردم احساس میکنم از داخل نیست دهنه مقعدم هست فقط.ازمایش کامل دادم سونو هم دادم ۲۹ سالمه خدا را شکر سالمم و بدون سابقه بیماری.کم خونی ندارم اما اهن خونم کم بود.نظر جنابعالی چی هست.دستور بدید زودتر برطرف کنم که مریض نشم خدایی نکرده.تشکر

  • با سلام
   بدون معاینه بالینی نمی‌توان علت ایجاد خونریزی در ناحیه مقعد شما را تشخیص داد و یا نوع بیماری را تعیین کرد تا درمان مناسب تجویز شود لازم است حتماً حضوری مراجعه کرده و این خونریزی را جدی بگیرید زیرا این خونریزی می‌تواند نشانه بیماری گهای گوارشی و یا حتی بیماری‌های سخت درمان باشد و باید به موقع بررسی شده و تحت درمان مناسب قرار بگیرند بنابراین به سلامت خود اهمیت داده هر چه زودتر اقدام کنید.

 • با سلام و عرض خسته نباشید
  در کنار مقعد من یک آبسه به رنگ سیاه هست و انداه یک نخود است و تقریبا ۲-۳ روزی به این مشکل دچار شدم و ارثی هست ولی نه خون ریزی دارم نه چیز دیگه فقط در هنگام عرق و یا تماس با دست احساس درسوزش دارم آیا خطرناک است و باید به پزشک مراجعه و یا اینکه چیزی نیست

  • با سلام
   حتماً برای تشخیص نوع بیماری و دریافت درمان مناسب آن در اسرع وقت قبل از بروز علایم ناگوار دیگر حضوری مراجعه کنید بدون معاینه بالینی نمی توان گفت نوع بیماری شما و درمان لازم برای آن چیست.