banner
دسامبر 8, 2016
بیماری بواسیر یا هموروئید چیست؟ و علت بروز این بیماری

بیماری بواسیر یا هموروئید چیست؟ و علت بروز این بیماری

احتمالاً کلمه‌ی بواسیر یا هموروئید (Hemorrhoid) بسیار به گوش‌تان خورده است. این کلمه بسیاری از افراد را به یاد مشکلات جسمی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌‌هایشان در سنین پیری می‌اندازد، اما بر خلاف تصور عموم این بیماری از سنین جوانی شروع می‌شود. این اختلال خاموش ممکن است بدون بروز نشانه‌های واضحی در بدن فرد به وجود آید و حتی در صورت ظهور علائم نیز به دلیل جوانی و بی‌توجهی فرد به آن‌ها، سال‌ها از نظر فرد مخفی بماند. اما بیماری بواسیر چیست؟؟؟ در ادامه با بیماری بواسیر یا هموروئید و دلایل ایجاد آن آشناخواهید شد تا در صورت بروز این بیماری نسبت به درمان آن اقدام کنید.

بواسیر چیست؟

بیماری بواسیر با نام علمی هموروئید به صورت تورم و التهاب مویرگ‌های موجود در خروجی دستگاه گوارش یعنی مقعد بروز می‌کند. دیواره‌ها‌ی درونی مقعد چهار سانتی‌متر انتهایی روده‌ی بزرگ به دلیل داشتن خاصیت ارتجاعی و عملکرد دریچه‌ای آن از رگهای بالشتکی با دیواره‌های حساس تشکیل شده است . مویرگ‌های بخش ‌انتهایی دستگاه گوارش که موظف به مراقبت از کانال مقعد هستند، در هنگام دفع مدفوع خشک دچار کشش و ملتهب خواهند شد. کشیدگی دیواره‌ی سیاهرگ‌ها با کاهش توان انقباضی مانع پمپاژ خون به سمت نواحی بالاتر و بازگشت آن به قلب می‌شوند. بنابراین هر عاملی که مانع بازگشت خون داخل این عروق مخرج به قلب شود سبب افزایش فشار داخل این سیاهرگهای دهانه مقعد شده و سبب گشاد شدن وپیچ در پیچ شذن این عروق خواهد شد که به آن بواسیر یا هموروئید گفته میشود.

علت بواسیر چیست؟

با وجود مشخص نبودن علت بواسیر، پر واضح است که عدم پایبندی به برخی اصول تغذیه‌ای و سبک زندگی نادرست در به وجود آمدن آن بی‌تأثیر نیست که لیستی از آن‌ها عبارت است از:

 • عدم مصرف روزانه‌ی آب به میزان کافی: کم‌آبی بدن باعث سفت و سخت شدن مدفوع درون روده‌ها خواهد شد به صورتی که مدفوع سخت به سختی درون روده حرکت کرده و در سطح دیواره‌های درون کانال مقعد خراش ایجاد می‌کند.
 • مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل: الکل باعث ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه گوارش می‌شود.
 • مصرف ناکافی میوه و سبزیجات: مصرف ناکافی میوه و سبزیجات و مواد غذایی حاوی فیبر منجر به کاهش سرعت حرکت مواد غذایی درون روده‌ها و ایجاد یبوست در فرد می‌شود.
 • اضافه‌وزن: چاقی و اضافه وزن علاوه بر ایجاد کم تحرکی در فرد و کاهش سرعت حرکات روده‌ای، فشار بیشتری را بر ناحیه مقعد وارد می‌کند.
 • فعالیت‌های بدنی سنگین و نادرست: ورزش‌های سنگینی که به شیوه‌های غیر اصولی با وارد کردن فشار زیاد بر بدن انجام می‌شود به خروجی دستگاه گوارش و کف لگن آسیب وارد می‌کند.
 • پرهیز از فعالیت بدنی و زندگی ماشینی: کم‌تحرکی و عادت به زندگی‌های ماشینی فعالیت دستگاه گوارش را کم می‌کند.
 • باقی ماندن طولانی مدت در وضعیت ایستاده یا نشسته: شغل‌های نشسته امروزی مانند کارمندی یا رانندگی در مسافت‌های طولانی با تحت فشار قرار دادن مقعد زمینه‌ساز بیماری بواسیر هستند.
 • حمل وسایل سنگین و بیشتر از توانایی جسمی فرد: بلند کردن اجسامی با وزنی بیش از حد نرمال توان فیزیکی بدن فرد به عضلات کف لگن از جمله کانال مقعد آسیب می‌رساند.
 • ازدیاد فشار شکمی با سرفه‌های شدید و مکرر: با سرفه فشار ناحیه‌ی داخل شکم افزایش می‌یابد و با هر بار تکرار شدن آن عضلات کف لگن نیز تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.
 • زور زدن هنگام دفع مدفوع: اجابت مزاج با زور عضلات ناحیه‌ی مقعد را بیش از حد کشیده و تحریک می‌کند.
 • رابطه‌ی جنسی مقعدی: به دلیل دریچه‌ای بودن عضلات ناحیه مقعد و بسته بودن آن در مواقع عادی، هنگام نزدیکی مقعدی آلت تناسلی با زور و فشار آن را باز می‌کند، همین فشار عضلات و اعصاب آن را تضعیف و کنترل بر دریچه را کم می‌کند. تکرار رابطه‌ مقعدی دیواره‌ی عروقی این ناحیه را نیز نازک و تحریک می‌کند.
 • بارداری: بارداری نه تنها به دلیل تغییرات هورمونی مؤثر بر دستگاه گوارش و ایجاد یبوست، بلکه به دلیل فشار ناشی از بزرگی شکم و رحم باعث تحریک ناحیه‌ی مقعد می‌شود.

بیماری هایی که ممکن است به بواسیر یا هموروئید منجر شوند

 • تجربه‌ی اسهال و یبوست‌ مزمن: ممکن است آسیب در دریچه مقعد هنگام خروج سریع مدفوع در هنگام اسهال با ایجاد اصطحکاک یا خروج کند و به دلیل سختی آن حین یبوست با ایجاد فشار به وجود آید.
 • اختلالات کبدی: مشکلات کبدی با ایجاد اختلال در روند طبیعی فعالیت دستگاه گوارش می‌تواند زمینه‌ساز هموروئید شود.
 • کانسر کولون(سرطان کلورکتال): سرطانی شدن قسمت‌هایی از روده مانع حرکات روده‌ای و ایجاد مشکلاتی در هضم و دفع مدفوع می‌شود.
 • پارگی مقعد هنگام برش عضلات کف لگن در زایمان سخت: در برخی زایمان‌های سخت برای کمک به خروج سر نوزاد، نیاز به برش‌های عمقی‌تر در ناحیه‌ی کف لگن است، بی‌احتیاطی حین برش می‌تواند عضلات ناحیه‌ی مقعد را نیز درگیر و به آن آسیب بزند.
 • ضعف عصبی عضلانی دریچه مقعدی به علت کهولت سن: ممکن است با بالا رفتن سن کنترل عصبی عضلانی فرد بر ناحیه‌ی مقعد کم شود و کنترل فشار وارد بر آن از توان فرد خارج گردد.
 • اختلالات روحی و روانی: مشکلات و بیماری‌های روحی مانند افسردگی نه تنها روح بلکه جسم فرد را تحت تأثیر کم‌توجهی و آسیب قرار می‌دهد.
 • اعتیاد به مواد مخدر: مواد مخدر از جمله تریاک با برهم زدن عملکرد صحیح دستگاه گوارش و ایجاد یبوست فرد را مستعد هموروئید می‌کند.
 • مصرف برخی داروها: اختلالات گوارشی ناشی از عوارض برخی داروها نیز فرد را در معرض آسیب بواسیر قرار می‌دهد.

نکته: یبوست‌های مزمن به صورت دفع ناکامل مدفوع و چند روز در میان با ایجاد فشار در عضلات دریچه‌ای ناحیه‌ی مقعد باعث اختلال در حرکت یاری‌دهنده ماهیچه‌های صاف راست روده‌ی این ناحیه به عروق آن شده و بدین گونه زمینه را برای ابتلا به هموروئید فرآهم می‌کنند. بسته به میزان فشار وارد شده حین عمل دفع و تعداد دفعات تجربه‌ی یبوست‌های سنگین و آزاردهنده، آسیب وارده به عروق ناحیه‌ی مقعد شدت می‌یابد. با هر بار تکرار شدن اجابت مزاج‌های طولانی و سخت، اختلال در عملکرد دریچه انتهایی روده‌ و آسیب عروقی بیشتر و بیماری در فرد پیشرفته‌تر خواهد شد. در نهایت فرد زمانی متوجه جراحت کانال مقعد خود خواهد شد که نشانه‌هایی چون درد و خونریزی ظاهر شود.
بیماری هموروئید می‌تواند با علائم و نشانه‌های متفاوتی در هر فرد بروز کند. توجه به موقع به نشانه‌ها و پیگیری فوری آن‌ها بهترین راهکار درمانی این بیماری است. به دلیل آسیب دیدن ناحیه‌ی مقعدی در این بیماری دور از ذهن نیست که در ۹۹ درصد موارد کسی جز خود فرد متوجه آن نخواهد شد. اگرچه نمی‌توان این توقع را از کودکان یا افراد عقب‌مانده داشت ولی در آنان نیز والدین یا اطرافیانی هوشیار می‌توانند در آگاهی به موقع از آن مفید باشند.

بواسیر یا هموروئید دربین چه افراد و سنینی بیشتر شایع میباشد؟

بواسیر یا هموروئید دربین چه افراد و سنینی بیشتر شایع میباشد؟

به طور کلی بیماری بواسیر یا هموروئید در نیمی از افراد بالای ۵۰سال در جامعه شایع میباشد که فقط برخی از آنها دارای نشان و علامت میشوند، البته به این مفهوم نیست که جوان ترها در خطر ابتلا به این بیماری نباشند. دربین مردم جامعه افراد چاق، خانمهای باردار و حتی ورزشکاران و افرادی که نسبت به بلند کردن اجسام سنگین اقدام میکنند بیشتر از سایر مردم در خطر ابتلا به بواسیر یا هموروئید هستند.

 

خطر بروز همورئید در بین افراد شاغل و کارمند

خطر بروز همورئید در بین افراد شاغل و کارمند

هر حرفه‌ای دارای مزایا و معایب مربوط به خود است. کار بخش مهمی از زندگی هر کس است که می‌تواند حس خوبی از موفقیت را به ارمغان بیاورد. با این وجود نوع خاصی از مشاغل و عادت‌های غلط رفتاری در محیط کار نیز ممکن است به مشکلات غیر قابل پیش بینی منجر شود و بیماری هموروئید یکی از آن‌ها است. به طور کلی، هر کاری که شامل موارد زیر باشد عامل خطر برای ابتلا به بیماری هموروئید محسوب می‌شود. این عوامل خطر عبارت‌تند از:

 • نشستن به مدت طولانی و به طور مداوم: عمدتاً مشاغل اداری و یا کسانی که به مدت طولانی در پشت میز یا در مقابل کامپیوتر قرار می‌گیرند، به همراه رانندگان اتوبوس، کامیون و حتی خلبانان در این گروه قرار می‌گیرند. نشستن برای مدت طولانی به حالت نشسته، گردش خون را در اندام تحتانی دشوارتر می‌کند. این افراد به منظور پیشگیری از ابتلا به بواسیر باید عادات طبیعی استفاده از پله به جای آسانسور، پیاده روی کوتاه مدت قبل و بعد از کار و تغییر وضعیت بدن هر دو ساعت یک بار را در خود تقویت کنند.
 • ایستادن به مدت طولانی و به طور مداوم: این حالت عمدتاً مربوط به حرفه‌هایی است که شانس زیادی برای نشستن ندارند. مانند کارگران، پیشخدمت‌ها، آرایشگران و فروشندگان و غیره. ایستادن طولانی نیز دارای اثرات منفی بر عضلات و اسکلت فرد و همچنین بر روی عروق و گردش خون است. توصیه می‌شود در حین کار حالت پاها عوض شده و با ایستادن بر روی انگشتان پا یا تغییر وزن و سنگینی خود بر روی هر پا هر دو الی سه دقیقه مانع آسیب‌های احتمالی شوند.
 • فعالیت‌های شدید فیزیکی و سنگین: کارکنان انبارها و بنادر هر دو متعلق به این گروه هستند. فعالیت فیزیکی ناگهانی و شدید می‌تواند فشار روی عروق خونی رکتوم را افزایش دهد. بنابراین توصیه می‌شود به درستی تمام حرکات بدنی را انجام دهند. همچنین پیشنهاد می‌‌شود که با ورزش مناسب کف لگن و عضلات اطراف اندام‌های لگنی (مثانه، واژن و رحم …) را تقویت کنند.
 • سطوح بالای استرس و تنش محیط کار: استرس می‌تواند به راحتی بر عملکرد بدن از جمله حرکت روده تأثیر بگذارد. افرادی که دارای مشاغلی هستند که نیاز به صرف زمان طولانی دارد، ممکن است نیاز به توالت را به تعویق بیندازند و با این کار خطر ابتلا به یبوست و در نتیجه بواسیر را در خود افزایش دهند. بنابراین لازم است تا با مذاکره با مسئولین محیط کاری خود حتماً وقتی را برای استراحت و دستشویی در محیط کار در نظر بگیرند.

ارتباط بین سرطان و بواسیر(هموروئید)

بواسیر یا هموروئید هرگز سبب ایجاد سرطان نمیشود اما چون امکان همزمان آن وجود دارد در تمام موارد خاص در بالای ۴۰سالگی بخصوص اگر علامت اصلی فرد خون ریزی باشد جهت تشخیص دقیق و رد نمودن احتمال سرطان کولونوسکوپی و رکتوسیگموئیدسکپی لازم است. در ضمن بواسیر سبب خون ریزی سیاه رنگ نمیشود.

هموروئید یا بواسیر در کودکان

بواسیر در کودکان

 

هموروئید یک وضعیت پزشکی کاملاً رایج است که بر مردان و زنان تأثیر می‌گذارد و تخمین زده می‌شود که نیمی از جمعیت جهان در سن ۵۰ سالگی به آن مبتلا می‌شوند. از آن‌جایی که هموروئید به عنوان یک بیماری پیری شناخته می‌شود و در افراد مسن شایع‌تر است، اکثر افراد از احتمال ابتلا هموروئید در کودکان آگاهی ندارند. به گفته انجمن جراحان کولون آمریکایی، میلیون‌ها آمریکایی در سنین مختلف مبتلا به هموروئید هستند.

علائم بیماری هموروئید در کودکان

بعضی از کودکان، تورم عروق خونی را در داخل و اطراف مقعد و رکتوم تجربه می‌کنند. هموروئید اغلب باعث خونریزی حین اجابت مزاج و همچنین خارش، حساسیت و درد در اطراف دریچه مقعد می‌شود. یک کودک مبتلا به هموروئید ممکن است پس از اجابت مزاج در کاغذ توالت خون ‌ببیند. بنابراین اگر فرزندتان از خارش و سوزش در ناحیه مقعد شکایت کند، نباید هموروئید را به عنوان یک علت احتمالی نادیده بگیرید.

علت بروز بواسیر یا هموروئید در کودکان

عوامل مختلفی می‌تواند باعث ایجاد هموروئید در کودکان شود. نشستن کودک روی سطوح سخت یکی از این عوامل است. اما هموروئید در کودکان معمولاً به سبب یبوست ایجاد می‌شود. رژیم غذایی نامناسب وعدم تحرک می‌تواند مدفوع کودک را خشک و سفت کند، بنابراین عبور و دفع آن مشکل شده و عمل اجابت مزاج دشوار می‌شود. همانند بزرگسالان، این مشکل در کودکان باعث ایجاد آسیب در عروق رکتوم و ناحیه مقعد خواهد شد.

درمان بواسیر یا هموروئید در کودکان

درمان هموروئید در کودکان می‌تواند یک چالش باشد، زیرا اکثر داروهای ضد واریسی و درمان‌های موجود امروزه برای بزرگسالان تهیه شده است. بنابراین طیف گسترده‌ای از داروهای درمانی هموروئید برای بزرگسالان در داروخانه‌ها موجود است.
به طور کلی درمان‌های طبیعی امن‌ترین راه برای درمان هموروئید در کودکان است. مؤثرترین روش درمان تغییر رژیم غذایی کودک و اصلاح عادات رفتاری و سبک زندگی است. از آن‌جا که یبوست بزرگترین علت هموروئید در کودکان است، احتمالاً کنترل یبوست مهمترین راه برای جلوگیری از هموروئید در کودک است. اضافه کردن فیبر و مایعات حدود هشت لیوان روزانه به رژیم غذایی کودک اولین گام برای جلوگیری از یبوست است. مصرف برخی از نوشیدنی‌ها مانند آبمیوه و انواع توت‌ها، آب نارنگی و آب انار گزینه‌های خوبی هستند. یکی از روش‌های اصلاح عادت‌های رفتاری کودک توجه به ورزش و فعالیت بدنی منظم کودک است تا به جلوگیری از یبوست و هموروئید کمک کند. ورزش می‌تواند سلامت کلی کودک و همچنین سلامت روده را بهبود بخشد.بهتر است به کودک خود آموزش دهید تا به محض احساس نیاز به دفع مدفوع به دستشویی رود و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج بپرهیزد. از طرفی او را تشویق کنید تا زمان کمتری در دستشویی صرف کند و از زور زدن حین اجابت مزاج بپرهیزد. روش‌های درمانی مناسب برای کنترل هموروئید کودک که والدین باید به ان‌ها توجه کنند عبارت‌اند از:

 • حمام روزانه‌ی کودک با آب گرم و سپس خشک نمودن محل، شستشو محل مقعد با صابون می‌تواند هموروئید را تحریک کند؛
 • حمام آب گرم نشسته در لگن به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دو تا سه بار و سپس خشک نمودن محل
 • آموزش روش صحیح خشک نمودن یا تمیز کردن مقعد بعد از اجابت مزاج به کودک و استفاده از دستمال مرطوب و نرم
 • کمپرس یخ برای تسکین درد مقعد کودک
 • مصرف دوز مناسب استامینوفن برای کنترل درد مقعد کودک
 • مصرف داروهای ضد هموروئید بدون نسخه مخصوص کودک با نظر پزشک

چنانچه هموروئید در عرض دو هفته بهبود نیافت یا خونریزی شدید رخ داد حتماً با پزشک تماس گرفته شود. در موارد شدید بیماری که با این روش‌ها کنترل نمی‌شود، معمولاً جراحی توصیه خواهد شد و از آن‌جایی که کودک در سن رشد است، روش باند لاستیکی برای از بین بردن هموروئید کودک پیشنهاد نخواهد شد.

شدت بیماری هموروئید در کودکان

اگر چه عود هموروئید در کودکان شایع نیست، اما می‌تواند رخ دهد، بنابراین توجه به نشانه‌های بیماری و مراقبت از کودک مهم است. برای احتیاط، هر نشانه‌ای از یبوست باید جدی گرفته شود و بلافاصله به آن پاسخ داده شود تا منجر به ایجاد دوباره‌ی هموروئید در کودک نشود.
منبع:Hemorrhoid

Save

276
دیدگاه بگذارید

138 Comment threads
138 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
سعید...

سلام من بیست سال سن دارم نزدیک چند سال است لکه ای تیره رنگ در دهانه خارجی مقعدم وجود دارد نه درد دارد نه خونریزی کمی هم برجسته است ایا خطر ناک است

clinic

با سلام
برای تشخیص خطرناک بودن یا نبودن آن لازم است حتما تحت معاینه و مشاهده عینی قرار بگیرید احتمال دارد که دچار بیماری مقعدی زگیل شده باشید که در صورت وجود آن حتما باید تحت درمان قرار گرفته و اقدامات درمانی لازم را انجام دهید زیرا این بیماری و ویروس می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به بیماری مقعدی ای مهلک سرطان باشد

سینا محمدی

سلام. من بواسطه دو چیز عموما دچار بواسیر میشوم یکی سرما و دیگری اسهال است. که البته در مورد اسهال دردناک و غیر قابل تحمل است. لطفا باید چکار کنم؟

clinic

با سلام
ابتدا باید مراقب رژیم غذایی خود باشید تا دچار اسهال و دفع مکرر مدفوع نشده سپس برای بررسی وضعیت ناحیه و دریافت درمان مناسب آن اقدام کنید در صورتی که در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری هموروئید باشید شانس بهره بردن از درمان‌های ساده و دارویی و حداقل را خواهید داشت.

علی

دوهفته هست که درد شدید در مقعد احساس میکنم بحدی شدید است که نمیتونم بشینم حتی برای شتستو مشکل دارم

clinic

با سلام
احساس درد در ناحیه مقعد می تواند به سبب ابتلا به انواع بیماریهای مقعدی هموروئید شقاق و یا گرفتگی عضلانی دریچه مقعد بروز کرده باشد لازم است تا برای تشخیص آن حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شوید تا قبل از به وجود آمدن علایم و عوارض دیگر تحت درمان مناسب قرار بگیرید با نشستن در لگن آب گرم روزی سه بار هر بار به مدت یک ربع ساعت و یا کمپرس گرم می توانید درد ناحیه را کنترل کنید.

حمید

سلام جناب دکتر
من در ناحیه مقعد یک بیرون زدگی خیلی کوچک دارم که اصلا درد و خارش و … نداره
ولی زمانی که در دستشویی مینشینم
به اندازه ضخامت یک سوزن خون به کاسه توالت به مدت حدود ۱ دقیقه میپاشه و بعد کاملا قطع میشه یه مدت پماد آنتی هموروئید استفاده کردم خوب شدم
ولی بعد از یکی دو ماه دوباره شروع شده
لطفا راهنمایی کنید ممنونم

clinic

با سلام
شما احتمالا به بیماری هموروئید مبتلا بوده که اگر به موقع برای درمان آن اقدام نکنید بیماری پیشرفت کرده می‌تواند منجر به بروز علایم دیگری چون درد خارش سوزش در ناحیه شود بنابراین به سلامت خود اهمیت داده برای دریافت درمان مناسب آن حضوری مراجعه کنید لازم است تغییراتی در شیوه زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کرده از عوامل محرک تشدید بیماری نیز دوری کنید.

مصطفی

لبه مقعد حالت غده ای در آمده که تا چند سانت داخل مقعد حس میشه زمان خروج مدفوع کمی بیرون میاد دردناکه ودوباره داخل میره لبه هاش ازبیرون حس میشه استرس برداشتم ۳۲ سالمهوضیت مالی خوبی هم ندارم چیکار کنم

clinic

با سلام
نگران نباشید احتمالاً دچار بیماری مقعدی هموروئید شده باشید اما برای تشخیص قطعی آن و دریافت درمان مناسب باید حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شوید در صورت مراجعه فوری شانس بهره بردن از درمان‌های ساده و حداقلی را دارید ولی اگر در روند درمان خود تغییر ایجاد کنید ممکن است که نیاز به جراحی پیدا کنید

زهرا

با سلام آقای دکتر نزدیک یک سال است خونریزی مقعدی دارم اوایل کمتر بود ولی حالا شدید تر شده خون از مدفوع جدا است زائده ای به اندازه عدس هم در بیرون مقعدم هست آن هم بدون درد وزخم است دردی هم ندارم یبوست هم دارم مدفوع به تازگی به صورت روبانی باریک واسهال مانند است ولی تغیر رنگ نداردباد شکم مخصوصا صبح ها خیلی دارم .آقای دکتر من قبلا هم مزاحم شما شدم می خواهم بدانم آیا تشخیص شما برای من هموروئید است یا چیز دیگری است بگویید چون در شرایطی هستم که نمی توانم به پزشک مراجعه کنم… Read more »

clinic

با سلام
از روی علایم و بدون معاینه بالینی امکان تشخیص قطعی بیماری وجود ندارد ولی با توجه به توضیحات احتمال ابتلا به هموروئید زیاد است اما لازم است برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و سخت شدن مراحل درمان هر چه زودتر حضوری مراجعه شود و نگران نباشید امروز با کمک روشهای نوین لیزری نیاز به انجام جراحی های سخت و گسترده نبوده با کمک این روش سرپایی درمان شده می‌توانید به خانه بازگردید
و زندگی عادی روزمره خود را بدون نیاز به مراقبت و حمایت دیگران آغاز کنید.

مسافر

سلام من چند ماه اخر حاملگی ام هر بار که دستشویی میرفتم هنگام اجابت مزاج احساس میکردم انتهای روده ام میاد بیرون و بعد از ان با انگشت داخل میکردم نه دردی داشتم نه خونریزی فقط در حین دفع بیرون میامد. اگر کمی زور میزدم بیشتر میامد بیرون . عمل سزارین شدم بعد عمل به علت مدفوع خشک یک زخمی توی مقعدم ایجاد شده که خیلی درد ناک است و نمیتوانم بشینم نا گفته نمانه که من همش اناناس و پاپایا میخورم در کل یبوست ندارم ولی به علت گاز زیاد روده ابتدای مدفوعم خشک است و هر بار عبور… Read more »

clinic

با سلام امکان تجویز دارو از طریق فضای مجازی بدون ویزیت حضوری شما و تشخیص قطعی بیماری وجود ندارد اما به نظر می رسد که به بیماری هموروئید مبتلا بوده و هم دچار بیماری فیشر شدید که اگر طی ۴ الی ۸ هفته ابتدایی ابتلا به بیماری فیشر برای درمان آن اقدام نکنید شانس بهره بردن از درمان‌های دارویی را از دست خواهید داد و نیاز قطعی به جراحی پیدا خواهید کرد بنابراین هرچه زودتر قبل از پیشرفت بیماری برای درمان خود به مرکز درمانی مراجعه کنید و آن را پیگیری نمایید و مراقب باشید دچار دفع مدفوع سخت و… Read more »

رشاد

سلام خسته نباشید رشاد هستم تقریبا یکماه میشود که از درد مقعدی زیاد رنج میبرم که این درد فکر میکنم از ناحیه تحتانی مقعد هست و هیچ چیزی از بیرون دیده نمیشود ولی از داخل درد زیاد دارم و به اندازه یک نخود در داخل جداره مقعد تورم ایجاد شده موقع دست زدن سخت معلوم میشود و برآمدگی ندارم من مشکل یبوست داشتم سال ها و زیاد نشسته بودم به توالت و کارم اداری هست روی صندلی زیاد نشسته هستم بیست و چهار ساله هستم موقع دفع مدفوع اگر از آب خیلی گرم استفاده کنم راحت تر هستم ولی خارش… Read more »

clinic

با سلام بدون معاینه بالینی شما امکانات تشخیص صحیح وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتی که دادید می‌توان احتمال داد که دچار بیماری مقعدی همورویید به سبب ابتلا به بیماری یبوست در طولانی مدت شده باشید باید تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید از نشستن مداوم و بی وقفه بپرهیزید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید به محض نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید پیاده روی کنید مایعات مواد غذایی پر فیبر میوه سبزیجات آلو و انجیر خشک استفاده کنید روغن زیتون به غذا اضافه کرده و دستشویی خود را نگه… Read more »

حامد

سلام وخسته نباشید
من چندروزی دچار اسهال شده ام و هنگام دفع مدفوع خونریزی دارم البته بعداز دفع ممنون میشم راهنماییم کنید

clinic

با سلام
ابتدا به یبوست و دفع مدفوع پرفشار می‌تواند باعث ایجاد آسیب در دیواره مقعد و خونریزی ناحیه شده باشد البته برخی بیماری های گوارشی نیز می‌توانند با خونریزی مقعدی همراه باشند به هر حال برای بررسی علت اسهال و خونریزی باید حضوری مراجعه کرده تحت بررسی بالینی و انجام بررسی‌های دقیق آزمایشگاه قرار بگیرید تا قبل از بروز علایم و عوارض آزاردهنده دیگر تحت درمان قرار گرفته سلامت خود را بازیابید حتماً مایعات مصرفی خود را افزایش دهید

امید

با سلام خدمت اقای دکتر ممنون از زحمات و خدمت شما به بشریت و درمان بیماری خواهرم. ۳۵ سالشونه بیرون زدگی داشتن که با عمل جراحی و لیزر درمان کردن الان حدود ۲ماه بعد از خونریزی و دردشون کم شده ولی روز به روز بی اختیاریشون بیشتر میشه و نمی تونن جلوی گاز معده شون رو بگیرین. این مسئله خیلی ناراحتشون کرده طوری که هر روز گریه و ناله می کنه دکتر خودشون که رفتیم گفتن ورزش مقعد انجام بدین که اینکارو انجام دادن یک ماه بعد عمل خونریزی کردن بعد دوباره به دکتر مراجه و گفتن فعلا ورزش نکنند… Read more »

clinic

با سلام
نگران نباشید معمولاً با کمک ورزشهای کف لگن درجاتی از بی اختیاری برطرف شده و در اختیار ناحیه مقعد خود را پیدا خواهد کرد اما برای برای وضعیت ایشان و راهنمایی بیشتر لازم است حضوری مراجعه کنید.