banner
مهر ۱۸, ۱۳۹۶

بیماری واریکوسل چیست و تأثیر آن بر ناباروری در مردان

بیماری واریکوسل

واریکوسل برای اولین بار به عنوان یک مشکل بالینی در قرن ۱۶ شناخته شد. بارفیلد، جراح انگلیسی رابطه‌ی بین ناباروری در مردان و واریکوسل را در اواخر قرن نوزدهم پیشنهاد داد. مدت کوتاهی پس از آن، سایر جراحان ارتباط واریکوسل را با بازگرداندن باروری پس از ترمیم گزارش نمودند. از اوایل دهه ۱۹۰۰، گزارشات جراحان دیگر برای توصیف ارتباط واریکوسل با نازایی ادامه یافت. در دهه ۱۹۵۰، ایده جراحی اصلاح واریکوسل به عنوان یک روش بالینی در درمان انواع خاصی از ناباروری مردان پشتیبانی شد.

واریکوسل تورم و پیچ و تاب خوردگی، رگ‌‌ها و عروق سیاهرگی قسمت بالایی بیضه‌ها است. این عروق بیضه‌های مرد را نگه می‌دارند. طناب اسپرمی در بالای هر بیضه و در قسمت فوقانی کیسه بیضه قرار دارد. طناب اسپرمی، اسپرم را از بیضه‌ها به آلت تناسلی منتقل می‌کند. در صورت بروز واریکوسل رگ‌ها بزرگ‌تر می‌شوند و این حالت باعث می شود تا بیشتر قابل توجه باشند. ناهنجاری های رحمی در اسکروتوم ممکن است به واریکوسل منجر شود. واریکوسل فقط در کیسه بیضه اتفاق می‌افتد و بسیار شبیه به وریدهای واریسی است که می‌توانند در پا رخ دهند. واریکوسل می‌تواند باعث کاهش تولید و کیفیت اسپرم شود که در بعضی موارد حتی منجر به ناباروری خواهد شد. واریکوسل یک بیماری رایج است که می توان آن را در ۱۵ درصد جمعیت مردان و حدود ۲۰ درصد از پسران نوجوان یافت. معمولاً در مردان ۱۵ تا ۲۵ ساله شایع‌تر است. واریکوسل معمولاً در دوران بلوغ شکل می‌گیرد و در طول زمان می‌تواند بزرگتر شود. اغلب اوقات واریکوسل هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و بی‌ضرر است. اما برخی واریکوسل‌ها می‌توانند باعث درد و مشکلات باروری شوند. اگرچه واریكوسل در حدود ۲۰ درصد از جمعیت مردانه دیده می شود، اما در جمعیت نابارور (۴۰ درصد) بسیار شایع است. در واقع، واریکوسل شایع ترین علت تولید ضعیف و کاهش کیفیت اسپرم است. واریکوسل بیشتر در سمت چپ بروز می‌کند. آناتومی سمت راست و چپ کیسه بیضه مردان یکسان نیست. واریکوسل ممکن است در هر دو طرف وجود داشته باشد، اما این مورد بسیار نادر است. همه‌ی انواع واریکوسل بر تولید اسپرم تأثیر نمی‌گذارد. خوشبختانه، تشخیص بیشتر واریکوسل‌ها آسان هستند و بسیاری از آن‌ها به درمان نیاز ندارند. اگر واریکوسل باعث بروز علائم شود، می‌تواند منجر به جراحی گردد.

تولید اسپرم (اسپرماتوژنز) در دمای ۳۴٫۵ درجه سانتیگراد (۹۴٫۱ درجه فارنهایت) کارآیی بیشتری دارد، در حالی که دمای استاندارد بدن ۳۷ درجه است به همین منظور کیسه بیضه خارج از بدن با کمک یک کیسه قرار گرفته است تا با کمک آن خون شریانی قبل از رسیدن به اسپرم از طریق یک مکانیزم تبادل حرارتی کند. اختلال در این سیستم خنک‌کننده توسط واریکوسل می‌تواند باعث جلوگیری از تولید اسپرم با کیفیت خوب در بیضه می‌شود.

پرسش و پاسخ
 • عادل گفت:

  سلام رفتم سونوگرافی بهم گفتن واریکوسل داری ولی دوست ندارم روی بدنم جای جراحی بمونه آیا راه دیگری هست

  • clinic گفت:

   با سلام
   در صورتی که با روش لیزری جراح شوید با کمترین عارضه و یا جای زخم بهبود پیدا خواهید کرد.

 • ناشناس گفت:

  سلام بعد از عمل واریگوسل چه مدت باید رابطه جنسی نباید داشت؟ باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   بین یک هفته تا ده روز و تا بهبودی نسبی محل جراحی زمان لازم است تا فرد بتواند نزدیکی را آغاز کند.

 • وحید گفت:

  سلام خسته نباشیدمن ازکجابفهمم که واریکوسل دارم یانه؟ حتمابایدبه پزشک مراجعه کنم

  • clinic گفت:

   با سلام
   بله باید حضوری مراجعه نموده و معاینه شوید.

 • حسن د گفت:

  با سلام و وقت بخیر، اینجانب دارای ۳۷ سال سن و واریکوسل گرید ۳ هستم و یکبار جراحی کرده و الان عوت کرده است در ضمن هورمون LH و FSH و تستوسترونم پایین تر از حد نرمال است، لطفا در این خصوص منو راهنمایی بفرمایید با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه شود با جراحی تا حد زیادی قابلیت باروری باز خواهد گشت ولی میزان هورمونی باید مورد بررسی قرار گیرد.

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه شود با جراحی تا حد زیادی قابلیت باروری باز خواهد گشت ولی میزان هورمونی باید مورد بررسی قرار گیرد.