انواع روش های درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

انواع درمان کیست مویی

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با لیزر

علاوه بر روشهای متنوع و متفاوت جراحی سنگین کیست مویی با سینوس پیلونیدال، لیزردرمانی مثل همیشه می‌تواند با قابلیت و مزایای منحصر به فرد خود در درمان این بیماری نیز ایفای نقش کند. در جراحی کیست مویی با لیزر پس از بی‌حسی موضعی به جای استفاده از تیغ و چاقوی جراحی با کمک لیزر ناحیه‌ی را برش داده و بسته به نوع لیزر سینوس را تخلیه و ترمیم می‌کنند. اکثر مویرگ‌های آسیب‌دیده حین عمل با لیزر مسدود و احتمال خونریزی بافتی کم می‌شود. از طرفی لیزر با بستن عروق لنفاوی که با ایجاد برش و گشودن ناحیه سر باز کردن، از تورم بعد از عمل جلوگیری می‌کند. اعصاب آسیب دیده تحت تششع لیزر ترمیم شده و از میزان درد بعد از عمل می‌کاهند. لیزر بافت ملتهب را به صورت عمقی ریشه‌کن می‌کند و بدین صورت از احتمال عود آن می‌کاهد. پس از اتمام لیزر ناحیه‌ی بر جا مانده از کیست مویی به صورت یک بیضی کوچک باقی می‌ماند که طی چند روز ترشح خفیف، ترمیم شده و خود‌به‌خود بسته می‌شود.
لیزر روند درمانی کیست مویی را برای بیمار بسیار آسان و سریع‌تر کرده است. زیرا علاوه بر آسیب بافتی و ایجاد درد کمتر، بدون خونریزی و بخیه می‌تواند مراقبت‌های بعد از عمل را برای فرد محدود و ساده کند. فرد می‌تواند بلافاصله به فعالیت روزمره خود باز گردد و از روز بعد لیزر در محل کار خود حاضر شود.
نیازی به پانسمان و تعویض‌های روزانه ندارد و می‌تواند به راحتی حمام کرده و محل جراحی را شست‌وشو کند، البته تنها اقدام پس از لیزردرمانی تداوم داشتن در دوش روزانه تا بهبودی زخم است. رعایت بهداشت فردی و زدودن موها تا سال‌ها برای پیشگیری از عود مجدد آن در تمامی روش‌ها توصیه می‌شود.
برای رهایی از موها می‌توان با لیزر آن‌ها را نابود کرد، البته در صورتی‌که جنس موها ضخیم و مجعد باشد، زیرا موهای کرکی به خوبی به لیزر پاسخ نمی‌دهند. لیزر موها پس از عمل، به دلیل جلوگیری از عود می‌تواند میزان مؤفقیت عمل را تا ۹۷ درصد افزایش دهد. حتی لیزر موهای ناحیه‌ی گودی و انتهایی کمر یک روش پیشگیرانه در بیماری سینوس پیلونیدال محسوب می‌شود که به افراد پرمو و دارای شغل نشسته به منظور در امان ماندن از این مشکل، بسیار پیشنهاد می‌گردد.
لیزر را حتی می‌توان به صورت ترکیبی با روش‌های جراحی باز کیست مویی با هدف کوتاه کردن روند دو سه ماه‌ی درمان آن استفاده کرد. در این روش ترکیبی که باید با دقت بالا انجام شود، با تاباندن اشعه به ناحیه‌ی باز زخم و بافت‌های اطراف آن به صورت هفته‌ای چند بار سرعت ترمیم بافتی را افزایش و طول مدت درمان را کاهش می‌دهند. البته هزینه‌ی درمان با لیزر ممکن است به مراتب بیشتر از سایر روش‌ها باشد.

انواع درمان کیست مویی

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با جراحی

در حال حاضر قطعی‌ترین روش درمانی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال روش‌های تهاجمی جراحی است که ممکن است بسته به شدت بیماری با تکنیک‌ها و روش‌های متفاوتی انجام شود. روش‌های جراحی می‌تواند درد و مخاطرات بیشتری نسبت به هر روش درمانی دیگری داشته باشد اما گاهی اوقات پزشک برای جلوگیری از عود و ایجاد برخی سرطان‌های پوستی که به دلیل عدم درمان صحیح این کیست به وجود می‌آید، چاره‌ای جز جراحی و تخلیه‌ی کامل کیست نداشته باشد. جراحی باید در بیمارستان و تحت بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی پس از زدودن موهای کامل ناحیه کیست و اطراف آن انجام شود. انواع روش‌های جراحی کیست مویی شامل:

 • برش و تخلیه: این یک روش ساده با ایجاد یک برش در خط وسط آبسه است که اغلب برای آبسه‌‌های حاد و اورژانسی استفاده می‌شود. برش باید آن‌قدر عریض باشد که دسترسی به کل کیست ممکن باشد. سپس محتویات کیست موجود را کامل تخلیه می‌کنند. عمل تخلیه‌ی کامل تا ۹۰ در صد به بهبودی مناسب طی یک ماه کمک می‌کند. در حالی‌که احتمال بهبود بدون تخلیه طی ۱۰ ماه فقط ۵۸ درصد است. ممکن است در ۴۰ تا ۶۰ درصد موارد تورم توده‌ها باعث ندیده شدن سینوس‌های متعدد شود و در نتیجه به جراحی‌های بعدی نیاز پیدا شود. این روش نیاز به بستری ندارد و فرد می‌تواند همان روز مرخص شود. استفاده از گاز روزانه روی زخم برای جلوگیری از عفونت، برخورد زخم با لباس و جریان هوا بر روی آن توصیه می‌شود.
 • برداشتن و باز گذاشتن زخم: در این روش ابتدا سینوس و قسمتی از بافت پوست اطراف آن را برش داده و کامل بر می‌دارند. سپس زخم را باز می‌گذارند تا با گذشت زمان خود ترمیم و بسته شود. باز گذاشتن زخم باعث نیاز به پانسمان روزانه برای چند هفته تا بهبودی کامل آن خواهد شد. مزیت این روش این است که همه‌‌ی بافت‌های ملتهب خارج شده و این وضعیت احتمال عود را در آینده کم می‌کند، از طرفی باز بودن زخم این اجازه را می‌دهد که در صورت عفونت، چرک و ترشحات آلوده از زخم خارج شود.
 • برداشتن و بستن زخم: در این روش نیز ابتدا با یک برش بیضی شکل سینوس و قسمتی از اطراف آن را بریده و خارج می‌کنند، سپس دو طرف برش را به هم نزدیک و با نخ بخیه می‌دوزند. از مزایای این روش این است که در صورت مؤفقیت‌آمیز بودن می‌تواند با سرعت بیشتری بهبود یابد، اما مشکل اینجاست که معمولاً زخم و بخیه‌ها باز می‌شوند. در نتیجه خطر عود یا بروز عفونت زخم بعد از عمل روش بسته بیشتر از سایر روش‌هاست. مصرف پیشگیرانه آنتی‌بیوتیک قبل از عمل می‌تواند احتمال عود و عفونت آن را کم کند. در صورت عفونت مجبور به باز کردن زخم برای خروج ترشحات آلوده و در نتیجه طولانی شدن روند درمان خواهند شد. با این حال روش بسته‌ی بدون مشکل از نظر زیبایی می‌تواند بیماران را بیشتر راضی نگه دارد.
 • روش جراحی پلاستیک: در برخی از موارد پیچیده سینوس پیلونیدال، برای کاهش احتمال عود سینوس و باز شدن زخم، با کمک جراحی پلاستیک و انواع روش‌های ترمیمی با فلپ، ناحیه‌ی عمل را پوشانده و می‌بندند. این روش با وجود نیاز به بستری یک هفتگی در بیمارستان ولی با سرعت بیشتری بهبود می‌یابد. در این روش با کاهش میزان گودی بین دو عضله‌ی سرینی، میزان کشش بر روی زخم کم می‌شود و در مواردی که محل دوخت آن از خط وسط فاصله گرفته، احتمال عود و باز شدن بسیار ناچیز می‌گردد.‌

مراقبت بعد از عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

مراقبت بعد از عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

پزشک بسته به نوع اقدام و جراحی که بر روی کسیت مویی یا سینوس پیلونیدال فرد انجام داده است، بیمار را با توصیه‌های از بیمارستان ترخیص می‌کند. اقدامات درمانی بعد از عمل جنبه‌ی حمایتی داشته و در صورت رعایت کامل نکات روند بهبودی با سرعت بیشتر و احتمال عود و عفونت ناحیه‌ی عمل و مشکلات و عوارض بعدی آن کم می‌شود. این اقدامات خانگی پس از جراحی کیست مویی شامل:

 • مسکن: برخی ناراحتی و درد ناشی از عمل را می‌توان با مصرف ضد دردهای تجویزی توسط پزشک کاهش داد؛
 • استراحت: نیاز به استراحت در خانه و پرهیز از کار سنگین در محل کار تا دو هفته پس از جراحی وجود دارد؛
 • تعویض پانسمان: بهتر است پانسمان روزانه توسط یک پرستار و در مرکز درمانی با شرایط استریل تعویض شود؛
 • وضعیت صحیح نشستن: از نشستن بر روی زخم خودداری شود برای این کار می‌توان از بالش‌های تیوپی در زیر خود استفاده کرد تا ناحیه‌ی جراحی درون فضای خای بالش قرار گیرد و به آن فشار وارد نشود؛
 • استفاده از توالت فرنگی: توالت ایرانی فشار و کشش بین دو عضله‌‌ی سرینی باسن را افزایش می‌دهد به همین علت بهتر است از توالت فرنگی که فشار کمتری به پشت می‌آورد، استفاده شود؛
 • حمام: در صورت باز بودن روش جراحی حداقل یک بار روزانه مجاز به دوش همراه با پانسمان و سپس برداشت آن پس از خیس شدن هستید، ولی در روش جراحی بسته کیست مویی تا چند روز ابتدایی پس از عمل باید محل جراحی کامل خشک بماند و از حمام اجتناب شود؛
 • شست‌وشوی زخم: پس از بهبودی نسبی بدون استفاده از صابون با آب ساده و یک پارچه نرم شسته شود. در صورت خیس یا مرطوب شدن پانسمان حتماً بلافاصله تعویض و خشک شود؛
 • خشک کردن زخم: پس از هر بار شست‌وشو باید زخم را بدون مالش با یک پارچه نرم به آرامی خشک کرد. برای جلوگیری از اصطکاک پارچه استفاده از گرمای سشوار برای خشک کردن نیز روش مناسبی است به شرطی که فاصله ایمن تا پوست رعایت شود؛
 • لباس گشاد: لباس زیر پنبه‌ای و بدون الیاف مصنوعی و نایلون و گشاد پوشیده شود؛
 • رژیم غذایی پر فیبر: مواد غذایی ملین و پر فیبر از ابتلا به یبوست و جلوگیری از زور زدن در دستشویی که می‌تواند به زخم جراحی فشار بیاورد، کمک می‌کند؛
 • اجتناب از ورزش و فعالیت بدنی: برای بهبودی زخم و جلوگیری از فشار بر آن باید فعالیت بدنی و ورزش را تا دو الی چهار هفته بعد و بهبودی نسبی زخم به تأخیر اندازید؛
 • مراجعه به پزشک: در صورت نیاز به کشیدن بخیه یا معاینه‌ی پیگیری در موعد مقرر به پزشک خود مراجعه شود.

در صورت مشاهده‌ی هر یک از علایم زیر که نشانه‌ای از عفونت است و از عوارض جراحی محسوب می‌شود، باید فوراً پزشک خود را مطلع سازید:

 • درد شدید؛
 • قرمزی و تورم پوست؛
 • درجه حرارت ۳۸ یا بالاتر؛
 • احساس گرما در محل زخم؛
 • نشت ترشحات خون‌آبه‌ای از زخم؛
 • بوی نامطبوع محل زخم.

پزشک پس از بررسی اقدام به درمان فوری با آنتی بیوتیک وسیع الطیف مانند مترونیدازول، اریترومایسین و یا کلاریترومایسین برای حداقل دو هفته می‌کند.
با خودداری از نشستن‌های طولانی مدت و رعایت بهداشت فردی، تمیز نگه داشتن ناحیه و زدودن هفتگی موهای زاید موجود در پایین کمر ترجیحا با تیغ یا اسپری موبر می‌توان از عود بیماری سینوس پیلونیدال جلوگیری کرد.

62 دیدگاه ها

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. معینی

  سلام من سینوس پلونیدال داشتم تیرماه عمل کردم اما الان زخمم ترشح خون و کمی چرک میده علتش چیه؟؟؟ باتشکر

  پاسخ به معینی
  • clinic

   با سلام به احتمال فراوان سینوس پیلونیدال شما عود کرده و نیاز به معاینه مجدد و حتی جراحی مجدد دارد. البته بدون معاینه نمی توان اظهار نظر قطعی نمود ولی معمولاً سینوس پیلونیدال به سبب عدم رعایت اصول مراقبتی پس از عمل دوباره عود خواهد کرد. پیش از وخیم شدن بیماری و مشکل شدن درمان برای پیگیری وضعیت خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 2. خاکپور

  با سلام خدمت شما جوانی ۱۹ ساله هستم چهار ماهه عمل باز کردم و در دوماه که گذشته بود یه پارگی کوچولو داشت که رفع شد مراجع دکتر جراحم کردم گفت خوب است مشکلی ندارد نز دیک یکماه بود بسته شده بود که من فک کنم یع کم زود برا کارهای روز مرم یا بیرون که یه بند انگشت باز پاره شد و در دو حالت خون امد الان بهتر شده است دریا هم رفتم ولی باز نزدیک یک ماه هست که بسته نشده هنو رشد بافت من اهسته هست یعنی کم کم بسته میشه ضمنن از پماد ا د استفاده میکنم میخواستم بدونم برای ترمیم زودتر چیکار کنم و نظر شمارو بدونم متشکرم

  پاسخ به خاکپور
  • clinic

   با سلام دوست عزیز، بهداشت فردی را رعایت کنید، از پوشیدن لباس تنگ خودداری کنید، استحمام روزانه داشته باشید، بر روی دستشویی بیش از حد چهار زانو ننشسته و فشار بیش از حد حین دفع مدفوع وارد نکنید، موهای ناحیه را کوتاه نگه دارید و از بلند کردن اجسام سنگین و نشستن طولانی مدت بپرهیزید، در صورتی که زخم بسته نشد به جراح خود مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 3. یزدانی

  آقاى دکتر سلام من درقسمت نشىمن گاه نه احساس درد دارم نه تورم ونه قرمزى وداراى سىنوس هستم فقط دوعدد رىز رىز علاعم احتمالى من به صورت کمى خارش است وبعضى وقت ها که درحات شرجى وىا عرق قرارمىگرىد کمى وىا به طورت خفىف سطح سوراخ ها چرب مشود وىا عفونت خفىف تب ولرز ودردهم ندارم به نظر شما احتىاج به عمل جراهى دارم ونوع بد خىم است وىا چىزى جزعى وخشخىم است وبا دارو ورعاىت بهداشت ومراقبت رفع مىشود به تشخىص شما من جزء کدوم دسته ام ودر آخرهم بگوىم که آن آب چرب وعفونت خفىف ىه کمى بوى ترشى مىدهد وهىچ گونه درد شدىدى درموقع نشتن ندارم فقط سوراخ جزءى دارن وبدون درد وحالت طبىعى بدن دارم به زندگى ادامه مىدم وعلاعم اصلى من کمى خارش موقع پوشىدن شلوار تنگ است باتشکر.

  پاسخ به یزدانی
  • clinic

   با سلام دوست عزیز در مراحل ابتدایی ابتلا به کیست مویی ممکن است هیچ عارضه آزار دهنده ای وجود نداشته باشد، پس از گذشت زمان و آسیب بافتی بیشتر و در نتیجه عفونت و التهاب ممکن است دچار آبسه و علایم آزار دهنده دیگر شوید که کمی روند درمان را طولانی می کند. پیش از وخیم شدن بیماری برای درمان خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 4. ابدالی

  سلام خسته نباشید من یه هفته است عمل کردم به صورت باز.اما عمق اون زیاد هستش میگن تا دوماه طول میکشه جوش بخوره.چه روشی دارید که این زودتر جوش بخوره ؟لازم باشه مطب هم میام خدمتتون

  پاسخ به ابدالی
  • clinic

   با سلام جراحی کیست مویی با روش باز نیاز به صبر و حوصله داشته و بسته شدن زخم کمی زمان بر خواهد بود ولی همین باز ماندن زخم از احتمال عود بیماری می کاهد، پس از انتخاب روش باز برای جراحی دیگر نمی توان کاری برای افزایش سرعت بهبودی انجام داد، پس صبور باشید و به نکات توصیه شده پس از عمل خود پایبند باشید.

   پاسخ به clinic
 5. سعید

  ۲ سال پیش کیست مویی عمل کردم بعد از یک ماه دوباره دچار دردشدم پزشکم فرمودند فیستول است و باید عمل کنی. عمل نکردم اما تا حدود یک سال ترشح داشتم اما الان بعد از گذشت یک سال از ترشحات و دردی که بعضاً به وجود می آمد الان نه دردی دارم و نه ترشحی. فقط نگرانم و میخواهم بدونم چی شده؟ ایا خود به خود خوب شده یا خیر؟

  پاسخ به سعید
  • clinic

   با سلام فیستول مقعدی خود به خود بهبود نمی یابد ممکن است مسیر این فیستول بسته شده باشد و در آینده از جای دیگری سر باز کند، بهتر است بیماری خود را پیگیری کنید و درمان آن را جدی بگیرید، بدون درمان و جراحی فیستول مقعد، آسیب بافتی ناحیه تشدید شده و بیماری پیشرفت نموده و مراحل درمان آن مشکل خواهد شد، بهتر است هر چه سریع تر برای پیگیری و درمان مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 6. جمیله

  دختری ۱۵ساله ام سه سال وسط سینه ام جوشهای چرکی درامده دکتر رفتم. گفتند کیست من حال چه کنم

  پاسخ به جمیله
  • clinic

   با سلام دختر عزیز، باید برای درمان خود مراجعه نمایید، اگر کیست های ایجاد شده کیست مویی باشد، چاره‌ای جز جراحی ندارد، اما نگران جراحی نباشید، عمل آن با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری و استراحت طولانی مدت و بدون بی هوشی عمومی و بدون درد و خونریزی انجام می شود.

   پاسخ به clinic
 7. رصاف

  سلام دکتر خسته نباشی من الان دوسال هست که کیست موی دارم ولی هنوز درست نمیدونم کیست هست یانه چون درد بعضی از وقت ها میوند سر کیست هم خیلس بزرگ شد میخواستم ببینم این کیست هست یا نه

  پاسخ به رصاف
  • clinic

   با سلام دوست عزیز بدون معاینه بالینی شما نمی توان اظهار نظر قطعی نمود ولی احتمالاً دچار کیست مویی هستید و تورم آن نیز نتیجه عفونت ناحیه است، برای پیشگیری از پیشرفت بیماری و وخیم شدن آن و ممانعت از بروز مشکلات بعدی، هر چه سریع تر برای معاینه و بررسی و درمان مراجعه حضوری به کلینیک نمایید.

   پاسخ به clinic
 8. حامد

  سلام.دوسال پیش ی جوش شبیه دمل از کمرم بیرون زد.و هی فشار میدادم چرکش خالی میشد و باز پر میشد تا اینکه تبدیل به زخم بزرگ شبیه جای گلوله که از بدن در رفته شد سال پیش عمل کردم و کلا منفذ ها و خود کیست رو برداشتن.و ی مدت دوسه ماهه تمیز شد ولی کم کم از جای بخیه ها باز چرک غلیظ بیرون میومد ب طوری که الان ی ساله جای بخیه ها همون چرکی رو میده که قبلا بود و دوباره مو دراورده.دیگه خسته شدم از درمان.و هزینه الکی دکتر امروز متوجه شدم عین همون زخم و جوش داخل نافم هس ولی دیگه حوصله ندارم عمل کنن گوشت بردارن ازم. میخوام بدونم اگه بمونه چی میشه ؟خودش درست میشه؟ یا بدتر میشه؟

  پاسخ به حامد
  • clinic

   با سلام کیست مویی بیماری است که تنها درمان اصلی آن جراحی بوده و راه چاره دیگری ندارد. با به تأخیر انداختن روند درمانی خود باعث آسیب بافتی شدیدتر و پیشرفت بیماری و سخت شدن مراحل درمان خواهید شد، به مرور بیماری پیشرفت کرده و علایم آزار دهنده دیگری بروز می کنند، پس بهتر است هر چه سریع‌تر برای درمان خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 9. مهسان

  سلام اقای دکتر من دختری دارم که الان سه سال وهشت ماهه شده ۱۹فروردین عفونت ناحیه مفصل پا جراحی شده الان زیر بغل سمت چپ راست یک چیزی سیاه مانند که شبیه به عفونت است دیده میشه وزیر بغل راست یک کوچولو برامدگی داردبه اندازه یک عدس ایا این کیست مویی است لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ به مهسان
  • clinic

   با سلام مادر عزیز بدون معاینه نمی توان اظهار نظر قطعی کرد اما احتمال عفونت غدد لنفاوی و با در صد کمتری احتمال کیست مویی مطرح است ولی بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و وخیم شدن بیماری فرزندتان را برای معاینه بیاورید تا اقدامات درمانی لازم تجویز گردد.

   پاسخ به clinic
 10. حاج علی

  سلام آقای دکتر.من مبتلا ب سینوس پیلونیدال هستم…میخواستم ببینم طول درمان بعد عمل چقد است کهه بتونم برم سر کار؟آخه برا مرخصی میخوام صحبت کنم…میخوام ببینم عمل جراحی بهتره یا عمل لیزر؟کدومشون درد کمتری داره؟قیمت جفتشون چنده؟خواهشا جوابمو بدین

  پاسخ به حاج
  • clinic

   با سلام بسته به نوع جراحی ممکن است بین یک هفته الی یک ماه نیاز به استراحت داشته باشید. اما در روش لیزری که به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری و بی هوشی عمومی انجام می‌شود و با درد و خونریزی کمتر نسبت به سایر روش های جراحی سنتی همراه است، طی دو و سه روز می توانید به محل کار خود باز گردید.

   پاسخ به clinic
 11. جاهدی

  ضمن عرض سلام بنده دو سال پیش جراحی آبسه ی پری آنال داشتم متاسفانه بعد از دوسال آبسه ی من عود کرده و نهایتا منجر به جراحی فیستول شده است الان در دوره ی نقاهت جراحی اخیر هستم به شدت استرس عود مجدد این بیماری را دارم و با توجه به نبودن پزشک متخصص در زمینه ی فیستول در سهرستانم از شما درخواست راهنمایی و مشاوره در این زمینه را دارم

  پاسخ به جاهدی
  • clinic

   با سلام فیستول مقعدی از جمله بیماری هایی است که علی رغم رعایت اصول بهداشتی و مراقبتی توسط بیدار با درصد بسیاری عود خواهد کرد. بنابراین به جای نگرانی. مقاومت روحی خود را بالا ببرید تا چناچه دچار عود بیماری شدید، افسرده نشده و برای بهبودی خود سعی و تلاش کنید.

   پاسخ به clinic
 12. تینا

  سلام ببخشید من در ناحیه ی قفسه سینه (بین ۲ پستان )دارای کیست هستم ترشح هم دارد ولی مویی نیست میشه بجز جراحی درمان دیگشو بدونم؟

  پاسخ به تینا
  • clinic

   با سلام ابتدا باید نوع کیست شما مورد معاینه و بررسی قرار گیرد. برخی از کیست ها نیازی به جراحی و درمان نداشته و خود به خود بهبود می یابد. بدون معاینه نمب توان راجع به درمان نظر داد. بهتر است هر چه سریع تر برای تشخیص نوع کییت و درمان لازم مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 13. جمشیدی

  کیست مویی داشتم یکبار در سال ۹۲ و بار دوم درسال ۹۳ به دلیل عود جراحی باز کردم از اون به بعد اندازه یه لوبیا کوچک بازه البته گاهی میبندد ۲ ماه دوباره باز میشه آیا عود مجدده؟ آیا با لیزر میشه عملش کرد؟؟؟ ممنون

  پاسخ به جمشیدی
  • clinic

   با سلام قاعدتاً پس از سه سال از جراحی باز باید محل زخم شما بسته می شد. باز و بسته شدن آن نشانه عود و بازگشت بیماری بوده که البته باید برای تشخیص نیاز به جراحی مراجعه حضوری نمایید. بله در صورت نیاز به جراحی امکان جراحی لیزری بدون نیاز به بستری به صورت سرپایی و بدون درد و خونریزی و عوارض کمتری نسبت به سایر روش های جراحی سنتی وجود دارد.

   پاسخ به clinic
 14. ابراهیم

  ٢سال پيش عمل كيست موئي انجام دادم بصورت باز ولي فقط خارش داشتم عفونت و تب اصلا نداشتم اما الان اون قسمت عمل علائم سري اول قبل عمل و دارم خواستم بدونم امكان داره بعد ٢/٥دوباره تجديد بشه ايا حتما نياز هست نشون جراح بدم

  پاسخ به ابراهیم
  • clinic

   با سلام بله کیست مویی از جمله بیماری هایی است که احتمال عود در آن بالا بوده و رعایت نکات پیشگیرانه پس از عمل جراحی در عدم ابتلای مجدد به آن بسیار مؤثر است. بنابراین پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و پیش از پیشرفت بیماری و آسیب بافتی بیشتر مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 15. ملکی

  باسلام من حدودیک ماه پیش احساس دردکردم توناحیه بین مقعده وخیلی درد داشتم وبه یک دکترگیاهی مراجعه کردم گفت موبرگشتی داری وخودشون مو را دراوردن حالا حدودیک ماه میگذره ولی حالا حدود دوروزه احساس درد کمی دراون ناحیه دازم نظرشما چکارباید انجام بدم باتشکر ازشما

  پاسخ به ملکی
  • clinic

   با سلام اگرچه با خارج کردن مو مقداری از التهاب و درد و رنج ناحیه کاهش یافته اما درمان به صورت کامل نبوده و به زودی عود خواهد کرد. متأسفانه تنها راه درمان اصلی کیست مویی جراحی است كه البته با روی کار آمدن روش های جراحی لیزری بدون درد و خونریری و عوارض دیگر روش های سنتی انجام خواهد شد و در این روش سرپایی نیازی به بی هوشی عمومی و تحمل عوارض ناشی از آن نیست.

   پاسخ به clinic
 16. نسیم

  مدت ۴-۵ سال است که هر چند وقت یکبار از ناحیه چاک سینه ام خون و چرک خارج میشود و در این ناحیه چند سوراخ ایجاد شده است لطفا علت ان را توضیح دهید با تشکر.

  پاسخ به نسیم
  • clinic

   با سلام بدون معاینه و مشاهده محل امکان تشخیص قطعی بیماری وجود ندارد ولی به احتمال بسیار فراوان دچار کیست مویی در این ناحیه شده‌اید، اگر تشخیص کیست مویی صحیح باشد برای درمان قطعی خود نیاز به جراحی دارید.
   البته با کمک روش های جراحی لیزری بدون درد و خونریری و عوارض دیگری چون عفونت به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری درمان خواهید شد.

   پاسخ به clinic
 17. گرشاسبی

  سلام من حدود یک سال پیش عمل سینوس پینولیدال به صورت بسته کردم ولی الان دوباره عود کرده ایا باید دوباره عمل کنم اگه عمل نکنم مشکل دارد

  پاسخ به گرشاسبی
  • clinic

   با سلام بله دوست عزیز، تنها راه درمان کیست مویی جراحی است و پس از عود آن نیز راه درمانی جز جراحی وجود ندارد، اگر درمان مشکل خود را پیگیری نکنید با گذشت زمان با عوارض و علایم آزار دهنده ناشی از عفونت محل رو به رو خواهید شد، پس بهتر است پیش از بروز آسیب بافتی بیشتر برای درمان خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 18. علیرضا

  سلام خسته نباشید من ۱ ماه میشه عمل کردم سینوس رو و زخمم بسته شده…میشه بگید بعد از عمل آیا درسته ک نباید شلوار تنگ پوشید؟نگرانم لطفا توضیح بدین…و اینکه اگر موهای اون منطقه رو لیزر کنم بهتره؟ممنون

  پاسخ به علیرضا
  • clinic

   با سلام بله باید از پوشیدن لباس های تنگ خودداری نمایید، زیرا این لباس ها با بالا بردن رطوبت ناحیه و تعریق شرایط را برای عود و بازگشت بیماری فراهم می کنند. یکی از علل عود کیست مویی، موهای موجود در ناحیه است که با زدودن دائمی آن ها با لیزر می توانید یکی از علل اصلی به وجود آوردنده کیست مویی را از بین ببرید.

   پاسخ به clinic
 19. سارا

  باسلام.من تقریبا یکماه هست که احساس سوزش دارم درقسمت پشت بین دوتا باسنم دقیق روی دمالچه پشتم به قول ماما محلی ها پماد تتراسکلین زدم فکر کردم عرق سوز شده ولی خیلی ازیت میشم سوز میده زخم هست دلیلش چیه ممکنه کیست باشه

  پاسخ به سارا
  • clinic

   با سلام
   بله احتمال به وجود آمدن سینوس پیلونیدال یا کیست مویی محتمل است که با یک مشاهده و معاینه بالینی توسط پزشک حاذق قابل تشخیص است. در صورت قطعی شدن کیست مویی نیاز به جراحی وجود دارد و درمان دارویی نمی تواند مفید واقع شود. البته با پیشرفت علم و کاربرد لیزر در جراحی کیست مویی امکان جراحی سرپایی کم درد و خونریزی و بدون نیاز به استراحت طولانی مدت روش های سنتی را فرآهم می کند.

   پاسخ به clinic
 20. حمید

  با سلام
  چند هفته است احساس درد در محل دنبالچه، درست انتهای کمر و ابتدای جدا شدن باسن ها، دارم. موقع نشستن بیشتر می شود. معمولا صبحها بعد از بیدار شدن، درد ندارم و بلافاصله با نشستن مخصوص پشت فرمان ماشین، درد شروع می شود. نوع درد از جنس سوزش است.
  در بررسی چشمی توسط خانواده، هیچ گونه علایم ترشح یا سوراخ و ورم دیده نمی شود.
  آیا آبسه پیلونیدال است؟ اگر بله، عمل لازم دارد؟ نوع عمل احتمالی.
  با تشکر

  پاسخ به حمید
  • clinic

   با سلام به احتمال بسیار زیاد ممکن است به سینوس پیلونیدال مبتلا شده باشید که گاهی سوراخ ریز آن به راحتی رؤیت نخواهد شد. البته بدون معاینه نمی‌توان تشخیص قطعی داد ولی باید برای مشخص شدن علت و درمان زودتر مراجعه کنید. بله تنها درمان قطعی این بیماری جراحی بوده که تکنیک و انواع مختلفی دارد ولی نوع لیزری آن با درد و خونریزی کمتری همراه بوده و نیاز به دوران استراحت پس از عمل کمتری نسبت به سایر روش‌های سنتی دارد.

   پاسخ به clinic
 21. فاطمه

  سلام آقای دکتر الان حدود یک هفته ای است که یک غده ی چرکی پایین تر از کمرم دراومده تشخیص دکتر اینکه کیست موییه آیا حتما نیاز ب عمل داره؟؟؟

  پاسخ به فاطمه
  • clinic

   با سلام بله کیست مویی بیماری است که به سبب بازگشت مو به درون حفره موجود در انتهای ستون فقرات ایجاد شده و تنها درمان قطعی آن جراحی است. اقدام به درمان و جراحی سریع‌تر از وخیم شدن و مشکل شدن جراحی و درمان آن جلوگیری می‌کند.

   پاسخ به clinic
 22. زهرایی

  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت اقای دکترمن دارای کیست مو درقسمت پایین کمرمی باشم اول دارای یک کیست مو درهمان قسمت بودم ولی بعدازمدتی درهمان قسمت بافاصله ی کمی دارای کیست موی دیگری شدم درکل من الان دارای دو منفذ کیست موهستم که باعفونت وخونریزی ودردشدیدهمراه است که من خودم بافشاردادن چرک وخونریزی همان قسمت راتخلیه می کنم ایاالان این کیست موبالیزقابل درمان هست باتشکر

  پاسخ به زهرایی
  • clinic

   با سلام کیست مویی یک بیماری نسبتاً شایع به خصوص در مردان پر مو است که با تنها راه درمان قطعی آن جراحی است. تخلیه‌ی چرک و عفونت کیست باید توسط پزشک انجام شود، پس از دست‌کاری آن خودداری کنید و هر چه زودتر برای آغاز درمان مراجعه نمایید. پیشرفت علم در زمینه جراحی امکان عمل کیست مویی با لیزر را که روشی کم تهاجمی و ایمن‌تر و با عارضه‌ی خونریزی و درد کمتر نسبت به روش‌های سنتی، فراهم نموده که به استراحت کمتری پس از عمل نیاز دارد.

   پاسخ به clinic
 23. آرش

  با سلام وخسته نباشید،من کیست مویی در انتهای کمر در خط باسن دارم.ولی نه ترشح داره ونه دردی احساس میکنم،فقط سوراخای خیلی ریز داره.میخواستم بدونم نیاز به عمل جراحی دارد؟عمل بالیزر بهتر است یا جراحی؟

  پاسخ به آرش
  • clinic

   با سلام تنها درمان قطعی کیست مویی جراحی است که عمل آن با لیزر دارای عوارض کمتری چون درد و خونریزی بوده و به بیمار این امکان را می‌دهد تا زودتر بهبود یافته به محل کار و فعالیت روزانه خود بازگردد. ممکن است فعلاً با کیست خود مشکلی نداشته باشید اما احتمال عفونت و التهاب آن در آینده بسیار است. با این حال نیاز به بررسی شرایط و کیست مویی شما برای تصمیم‌گیری هست.

   پاسخ به clinic
 24. بهنام

  سلام و عرض ادب، هفت سال پیش سینوس با روش باز عمل کردم و تا یک ماه پیش هیچ مشکلی نداشتم اما الان دوباره همون علائم قبل از جراحی ولی به صورت خفیفتر نمایان شده خواستم بدونم با لیزر امکان برطرف کردن مشکلم هست توی دوران نقاهت عمل بازی که داشتم خیلی اذیت شدم و دیگه حاظر به جراحی باز برا بار دوم نیستم. باتشکر از شما

  پاسخ به بهنام
  • clinic

   با سلام بله امروزه لیزر جایگاه مناسبی در جراحی سینوس پیلونیدال پیدا کرده است که عوارض جانبی کمتری داشته و با درد و خونریزی بسیار کمتری نسبت به روش‌‌های سنتی جراحی باز یا بسته کیست مویی همراه است. البته باید ابتدا کیست شما مورد بررسی قرار گیرد و سپس تصمیم‌گیری نهایی انجام شود.

   پاسخ به clinic
 25. ستار

  با سلام من يك هفته هست كه عمل جراحي باز انجام دادم هيچ دردي ندارم ولي زمان عوض كردن پانسمان توسط پرستار خيلي درد دارم چه راهي را پيشنهاد داريد واسه كاهش درد تعويض پانسمان .با تشكر

  پاسخ به ستار
  • clinic

   با سلام می توانید با نظر پزشک جراح خود داروی مسکن و ضد درد استفاده کنید. البته باید صبور باشید به مرور درد محل عمل کاهش می‌یابد.

   پاسخ به clinic
 26. ناشناس

  سلام من سوراخ کوچک بالای مقعدم دارم نه مو داره نه ازش چیزی ترشح میشه اصلا تا حالا اذیتم نکرده آیا باد عمل کنم؟

  پاسخ به ناشناس
  • clinic

   با سلام باید ابتدا معاینه شوید تا مربوط بودن سوراخ به کیست مویی تأیید شود. در صورت وجود سینوس پیلونیدال فعلاً در مرحله خاموش و بی علامت بیماری بوده و دیر یا زود دچار علایم آزار دهنده آن خواهید شد و تنها درمان قطعی جراحی است. بهتر است پیش از وخیم شدن بیماری جراحی شوید.

   پاسخ به clinic
 27. علیرضا

  باسلام من حدود دوسه سالی میشه کیست مویی دارم ولی تا یه ماه پیش هیچ دردو علاعمی نداشت فقد دوتا سوراخ ریز که به سختی دیده میشد قسمت نشیمنگاه داشتم ولی الان وقتی بهش فشار میاد خون ابه وعفونت بیرون میاد چیکار کنم به نظرتون عمل باز یا بسته کارم تو مناطق بندری وشرجیه کدومو پیشنهاد میکنید ایا کیستم خوش خیمه یا بدخیم

  پاسخ به علیرضا
  • clinic

   با سلام در اغلب موارد کیست مویی خوش خیم است ولی برای بررسی بیشتر در صورت شک به بدخیمی برای پاتولوژی فرستاده می‌شود، تنها راه درمان اصلی کیست مویی جراحی است که در روش باز نیاز به استراحت طولانی مدتی نسبت به روش بسته خواهد بود ولی در روش بسته احتمال عود بیشتر است، بهتر است با توجه به شرایطتان با جراحی به روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت عمل کرده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز یابید. البته شرط عدم عود و تضمین صد در صد درمان در گرو همکاری شما در دوری از عوامل مستعد کننده بازگشت بیماری است.

   پاسخ به clinic
 28. حسین

  سلام دکتر من کیست مویی دارم اصلا نه درد دارم و نه اذیتم میکنه آیا با تجویز پماد و دارو خوب میشه .

  پاسخ به حسین
  • clinic

   با سلام تنها راه درمان قطعی کیست مویی در حال حاضر انجام جراحی است که البته با کمک ابداع روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و عوارض سایر روشهای جراحی سنتی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی انجام شده و در مدت کوتاهی بهبود می‌یابید، از روز پس از عمل امکان بازگشت به کار و فعالیت روزمره فرآهم خواهد بود. درمان دارویی یا خانگی فقط جنبه حمایتی دارد. بیماری شما هنوز در مراحل ابتدایی بوده و دیر یا زود علایم آزار دهنده آن بروز خواهد کرد، پس پیش از بروز علایم برای درمان مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 29. Masiii637

  باسلام من ۳۲ سالمه وقتی مجردبودم درپشتم کمی بالاتر از سوراخ مقعد درد داشتم تایک روز بادست زدن احساس کردم درهمان جابادست زدن زخمی راکندم وبعد ازان خون بیرون امد بعد ها متوجه شدم تبدیل به یک سوراخ شده دیگر به ان کاری نداشتم یعنی چیزی متوجه نمیشدم الان حدود ده سال است که ازدواج کردم وشوهرم به تازگی عمل مو برگشتی داشته ومن الان متوجه سوراخ پشت خودشدم خیلی درگیر شدم نمیدونم منم مثل اونم یا نه باوجوداین من نه ترشح چرکی ونه بوی بد ونه حتی خون ریزی دارم میخواستم ببینم ایا من هم موی برگشتی دارم یا نه اگه هست چرا الان ده ساله که اذیت نشدم ولی بعضی مواقع دردخیلی کم دارم همیشه نیست دیربه دیر

  پاسخ به Masiii637
  • clinic

   با سلام بله این احتمال وجود دارد که دچار بیماری سینوس پیلونیدال باشید ولی هنوز مراحل بدون علامت بیماری را سپری می‌کنید و با گذشت زمان ممکن است علایم آزار دهنده بیماری تظاهر کند، پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم ناراحت کننده آن برای معاینه و تشخیص قطعی آن و درمان لازم که همان طور که می‌دانید تنها درمان اصلی این مشکل جراحی است، مراجعه کنید. اگر تا زمان بروز علایم در مراجعه به پزشک تعلل کنید، به دلیل پیشرفت بیماری، روند درمانی کمی مشکلتر خواهد شد.

   پاسخ به clinic
 30. حميد رحمتي

  با سلام
  آقاي دكتر من ديماه عمل كردم ولي هنوز جاي عملم درد ميكنه دليلش چيست…
  عمل كيست پيلونيدال بوده
  بعد از ٣ هفته كاملا بسته شد
  الان نه قرمز نه خونريزي داره
  حتي خط جاي عمل معلوم نيست
  ولي جاي عملم درد ميكنه
  مطمئنم كه كيستي وجود نداره

  پاسخ به حميد
  • clinic

   با سلام اگر هیچ ترشح، قرمزی و التهاب در ناحیه ندارید مشکلی نیست ترمیم زخم از داخل ممکن است هنوز کامل نشده باشد، از کمپرس گرم بر روی محل استفاده کنید و از نشستن طولانی مدت خودداری نمایید و حتماً سعی کنید از توالت فرنگی استفاده کنید این عارضه نیز به مرور کم شده و بهبودی کامل می‌شود.

   پاسخ به clinic
 31. M

  سلام خسته نباشید دختری ۱۷ساله ام دچار کیست مویی شدم میخواستم ببینم اگه عمل نکنم راه دیگری هست ؟یا اگه‌ درمان نشه ممکنه عوارض جدی ای داشته باشه ممنون

  پاسخ به M
  • clinic

   با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال در حال حاضر انجام جراحی است که البته به روشهای مختلف جراحی با توجه به شرایط بیمار قابل انجام بوده و با کمک ابداع روشهای نوین لیزری با عوارض کمتر و دوران بهبودی کوتاهتر امکان پذیر است. بله اگر به بیماری فعلی خود توجه نکنید و درمان آن را جدی نگیرید، دیر یا زود با علایم آزار دهنده دیگر بروز می‌کند به صورتی که زندگی روزمره را مختل کرده و اجازه آسوده نشستن یا راه رقتن را از شما می‌گیرد و از طرفی روند درمانی را نیز مشکل تر می‌کند. بنابراین به سلامت خود اهمیت دهید و هر چه سریع‌تر برای درمان و جراحی آماده شوید. نگران نباشید با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به بی هوشی عمومی درمان شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل می‌توانید درس و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که فعالیت بدنی سنگین نداشته باشید.

   پاسخ به clinic