banner
بهمن ۵, ۱۳۹۵

انواع روش های درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

انواع درمان کیست مویی

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با لیزر

علاوه بر روشهای متنوع و متفاوت جراحی سنگین کیست مویی با سینوس پیلونیدال، لیزردرمانی مثل همیشه می‌تواند با قابلیت و مزایای منحصر به فرد خود در درمان این بیماری نیز ایفای نقش کند. در جراحی کیست مویی با لیزر پس از بی‌حسی موضعی به جای استفاده از تیغ و چاقوی جراحی با کمک لیزر ناحیه‌ی را برش داده و بسته به نوع لیزر سینوس را تخلیه و ترمیم می‌کنند. اکثر مویرگ‌های آسیب‌دیده حین عمل با لیزر مسدود و احتمال خونریزی بافتی کم می‌شود. از طرفی لیزر با بستن عروق لنفاوی که با ایجاد برش و گشودن ناحیه سر باز کردن، از تورم بعد از عمل جلوگیری می‌کند. اعصاب آسیب دیده تحت تششع لیزر ترمیم شده و از میزان درد بعد از عمل می‌کاهند. لیزر بافت ملتهب را به صورت عمقی ریشه‌کن می‌کند و بدین صورت از احتمال عود آن می‌کاهد. پس از اتمام لیزر ناحیه‌ی بر جا مانده از کیست مویی به صورت یک بیضی کوچک باقی می‌ماند که طی چند روز ترشح خفیف، ترمیم شده و خود‌به‌خود بسته می‌شود.
لیزر روند درمانی کیست مویی را برای بیمار بسیار آسان و سریع‌تر کرده است. زیرا علاوه بر آسیب بافتی و ایجاد درد کمتر، بدون خونریزی و بخیه می‌تواند مراقبت‌های بعد از عمل را برای فرد محدود و ساده کند. فرد می‌تواند بلافاصله به فعالیت روزمره خود باز گردد و از روز بعد لیزر در محل کار خود حاضر شود.
نیازی به پانسمان و تعویض‌های روزانه ندارد و می‌تواند به راحتی حمام کرده و محل جراحی را شست‌وشو کند، البته تنها اقدام پس از لیزردرمانی تداوم داشتن در دوش روزانه تا بهبودی زخم است. رعایت بهداشت فردی و زدودن موها تا سال‌ها برای پیشگیری از عود مجدد آن در تمامی روش‌ها توصیه می‌شود.
برای رهایی از موها می‌توان با لیزر آن‌ها را نابود کرد، البته در صورتی‌که جنس موها ضخیم و مجعد باشد، زیرا موهای کرکی به خوبی به لیزر پاسخ نمی‌دهند. لیزر موها پس از عمل، به دلیل جلوگیری از عود می‌تواند میزان مؤفقیت عمل را تا ۹۷ درصد افزایش دهد. حتی لیزر موهای ناحیه‌ی گودی و انتهایی کمر یک روش پیشگیرانه در بیماری سینوس پیلونیدال محسوب می‌شود که به افراد پرمو و دارای شغل نشسته به منظور در امان ماندن از این مشکل، بسیار پیشنهاد می‌گردد.
لیزر را حتی می‌توان به صورت ترکیبی با روش‌های جراحی باز کیست مویی با هدف کوتاه کردن روند دو سه ماه‌ی درمان آن استفاده کرد. در این روش ترکیبی که باید با دقت بالا انجام شود، با تاباندن اشعه به ناحیه‌ی باز زخم و بافت‌های اطراف آن به صورت هفته‌ای چند بار سرعت ترمیم بافتی را افزایش و طول مدت درمان را کاهش می‌دهند. البته هزینه‌ی درمان با لیزر ممکن است به مراتب بیشتر از سایر روش‌ها باشد.

انواع درمان کیست مویی

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با جراحی

در حال حاضر قطعی‌ترین روش درمانی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال روش‌های تهاجمی جراحی است که ممکن است بسته به شدت بیماری با تکنیک‌ها و روش‌های متفاوتی انجام شود. روش‌های جراحی می‌تواند درد و مخاطرات بیشتری نسبت به هر روش درمانی دیگری داشته باشد اما گاهی اوقات پزشک برای جلوگیری از عود و ایجاد برخی سرطان‌های پوستی که به دلیل عدم درمان صحیح این کیست به وجود می‌آید، چاره‌ای جز جراحی و تخلیه‌ی کامل کیست نداشته باشد. جراحی باید در بیمارستان و تحت بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی پس از زدودن موهای کامل ناحیه کیست و اطراف آن انجام شود. انواع روش‌های جراحی کیست مویی شامل:

 • برش و تخلیه: این یک روش ساده با ایجاد یک برش در خط وسط آبسه است که اغلب برای آبسه‌‌های حاد و اورژانسی استفاده می‌شود. برش باید آن‌قدر عریض باشد که دسترسی به کل کیست ممکن باشد. سپس محتویات کیست موجود را کامل تخلیه می‌کنند. عمل تخلیه‌ی کامل تا ۹۰ در صد به بهبودی مناسب طی یک ماه کمک می‌کند. در حالی‌که احتمال بهبود بدون تخلیه طی ۱۰ ماه فقط ۵۸ درصد است. ممکن است در ۴۰ تا ۶۰ درصد موارد تورم توده‌ها باعث ندیده شدن سینوس‌های متعدد شود و در نتیجه به جراحی‌های بعدی نیاز پیدا شود. این روش نیاز به بستری ندارد و فرد می‌تواند همان روز مرخص شود. استفاده از گاز روزانه روی زخم برای جلوگیری از عفونت، برخورد زخم با لباس و جریان هوا بر روی آن توصیه می‌شود.
 • برداشتن و باز گذاشتن زخم: در این روش ابتدا سینوس و قسمتی از بافت پوست اطراف آن را برش داده و کامل بر می‌دارند. سپس زخم را باز می‌گذارند تا با گذشت زمان خود ترمیم و بسته شود. باز گذاشتن زخم باعث نیاز به پانسمان روزانه برای چند هفته تا بهبودی کامل آن خواهد شد. مزیت این روش این است که همه‌‌ی بافت‌های ملتهب خارج شده و این وضعیت احتمال عود را در آینده کم می‌کند، از طرفی باز بودن زخم این اجازه را می‌دهد که در صورت عفونت، چرک و ترشحات آلوده از زخم خارج شود.
 • برداشتن و بستن زخم: در این روش نیز ابتدا با یک برش بیضی شکل سینوس و قسمتی از اطراف آن را بریده و خارج می‌کنند، سپس دو طرف برش را به هم نزدیک و با نخ بخیه می‌دوزند. از مزایای این روش این است که در صورت مؤفقیت‌آمیز بودن می‌تواند با سرعت بیشتری بهبود یابد، اما مشکل اینجاست که معمولاً زخم و بخیه‌ها باز می‌شوند. در نتیجه خطر عود یا بروز عفونت زخم بعد از عمل روش بسته بیشتر از سایر روش‌هاست. مصرف پیشگیرانه آنتی‌بیوتیک قبل از عمل می‌تواند احتمال عود و عفونت آن را کم کند. در صورت عفونت مجبور به باز کردن زخم برای خروج ترشحات آلوده و در نتیجه طولانی شدن روند درمان خواهند شد. با این حال روش بسته‌ی بدون مشکل از نظر زیبایی می‌تواند بیماران را بیشتر راضی نگه دارد.
 • روش جراحی پلاستیک: در برخی از موارد پیچیده سینوس پیلونیدال، برای کاهش احتمال عود سینوس و باز شدن زخم، با کمک جراحی پلاستیک و انواع روش‌های ترمیمی با فلپ، ناحیه‌ی عمل را پوشانده و می‌بندند. این روش با وجود نیاز به بستری یک هفتگی در بیمارستان ولی با سرعت بیشتری بهبود می‌یابد. در این روش با کاهش میزان گودی بین دو عضله‌ی سرینی، میزان کشش بر روی زخم کم می‌شود و در مواردی که محل دوخت آن از خط وسط فاصله گرفته، احتمال عود و باز شدن بسیار ناچیز می‌گردد.‌

مراقبت بعد از عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

مراقبت بعد از عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

پزشک بسته به نوع اقدام و جراحی که بر روی کسیت مویی یا سینوس پیلونیدال فرد انجام داده است، بیمار را با توصیه‌های از بیمارستان ترخیص می‌کند. اقدامات درمانی بعد از عمل جنبه‌ی حمایتی داشته و در صورت رعایت کامل نکات روند بهبودی با سرعت بیشتر و احتمال عود و عفونت ناحیه‌ی عمل و مشکلات و عوارض بعدی آن کم می‌شود. این اقدامات خانگی پس از جراحی کیست مویی شامل:

 • مسکن: برخی ناراحتی و درد ناشی از عمل را می‌توان با مصرف ضد دردهای تجویزی توسط پزشک کاهش داد؛
 • استراحت: نیاز به استراحت در خانه و پرهیز از کار سنگین در محل کار تا دو هفته پس از جراحی وجود دارد؛
 • تعویض پانسمان: بهتر است پانسمان روزانه توسط یک پرستار و در مرکز درمانی با شرایط استریل تعویض شود؛
 • وضعیت صحیح نشستن: از نشستن بر روی زخم خودداری شود برای این کار می‌توان از بالش‌های تیوپی در زیر خود استفاده کرد تا ناحیه‌ی جراحی درون فضای خای بالش قرار گیرد و به آن فشار وارد نشود؛
 • استفاده از توالت فرنگی: توالت ایرانی فشار و کشش بین دو عضله‌‌ی سرینی باسن را افزایش می‌دهد به همین علت بهتر است از توالت فرنگی که فشار کمتری به پشت می‌آورد، استفاده شود؛
 • حمام: در صورت باز بودن روش جراحی حداقل یک بار روزانه مجاز به دوش همراه با پانسمان و سپس برداشت آن پس از خیس شدن هستید، ولی در روش جراحی بسته کیست مویی تا چند روز ابتدایی پس از عمل باید محل جراحی کامل خشک بماند و از حمام اجتناب شود؛
 • شست‌وشوی زخم: پس از بهبودی نسبی بدون استفاده از صابون با آب ساده و یک پارچه نرم شسته شود. در صورت خیس یا مرطوب شدن پانسمان حتماً بلافاصله تعویض و خشک شود؛
 • خشک کردن زخم: پس از هر بار شست‌وشو باید زخم را بدون مالش با یک پارچه نرم به آرامی خشک کرد. برای جلوگیری از اصطکاک پارچه استفاده از گرمای سشوار برای خشک کردن نیز روش مناسبی است به شرطی که فاصله ایمن تا پوست رعایت شود؛
 • لباس گشاد: لباس زیر پنبه‌ای و بدون الیاف مصنوعی و نایلون و گشاد پوشیده شود؛
 • رژیم غذایی پر فیبر: مواد غذایی ملین و پر فیبر از ابتلا به یبوست و جلوگیری از زور زدن در دستشویی که می‌تواند به زخم جراحی فشار بیاورد، کمک می‌کند؛
 • اجتناب از ورزش و فعالیت بدنی: برای بهبودی زخم و جلوگیری از فشار بر آن باید فعالیت بدنی و ورزش را تا دو الی چهار هفته بعد و بهبودی نسبی زخم به تأخیر اندازید؛
 • مراجعه به پزشک: در صورت نیاز به کشیدن بخیه یا معاینه‌ی پیگیری در موعد مقرر به پزشک خود مراجعه شود.

در صورت مشاهده‌ی هر یک از علایم زیر که نشانه‌ای از عفونت است و از عوارض جراحی محسوب می‌شود، باید فوراً پزشک خود را مطلع سازید:

 • درد شدید؛
 • قرمزی و تورم پوست؛
 • درجه حرارت ۳۸ یا بالاتر؛
 • احساس گرما در محل زخم؛
 • نشت ترشحات خون‌آبه‌ای از زخم؛
 • بوی نامطبوع محل زخم.

پزشک پس از بررسی اقدام به درمان فوری با آنتی بیوتیک وسیع الطیف مانند مترونیدازول، اریترومایسین و یا کلاریترومایسین برای حداقل دو هفته می‌کند.
با خودداری از نشستن‌های طولانی مدت و رعایت بهداشت فردی، تمیز نگه داشتن ناحیه و زدودن هفتگی موهای زاید موجود در پایین کمر ترجیحا با تیغ یا اسپری موبر می‌توان از عود بیماری سینوس پیلونیدال جلوگیری کرد.

کاربر گرامی پرسش خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید، بین 24 تا 48 ساعت آینده پاسخ داده خواهد شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • با سلام بله کیست مویی نیز همانند اکثر بیماری‌ها در صورت عدم رعایت اصول مراقبتی پس از عمل جراحی و عدم تغییر مطلوب در سبک زندگی عود خواهد کرد، تنها تضمین کننده عدم عود مجدد این بیماری خود بیمار است. کوتاه نگه داشتن موهای ناحیه، تمیز و خشک نگه داشتن محل و خودداری از بلند کردن اجسام سنگین و زور زدن حین اجابت مزاج و استفاده از توالت فرنگی به جای سرویس بهداشتی ایرانی می‌تواند به کنترل و پیشگیری از عود این بیماری کمک کند.

 • سلام
  من مبتلا به کیست مویی هستم
  راستش سوراخی که الان ایجاد شده اصلا کوچیک نیست و تقریبا ۲سانتی متر طول و یک سانتی متر عمق داره و واقعا ترسیدم
  ممکن هست مشکلات دیگه ای برام ایجاد کنه؟
  من یکبار عمل کردم و دوباره عود کرده واقعا خسته شدم از این بیماری
  من فیلم درمان با روش لیزری رو دیدم
  زخمی که بعدش باقی می مونه خیلی بزرگ‌هست
  نیاز به پانسمان داره؟ چقدر طول میکشه تا اون زخم بسته بشه؟ و اینکه اصلا به شکل اول برمیگرده؟ چون یک زخم کوچیک بعد از خوب شدن اثرش باقی می مونه این زخم تو اون ناحیه چطور میخواد خوب بشه؟
  واینکه من یبوست شدید هم دارم یکی از دلایل تاخیر در درمانم هم همین هست میترسم بعد جراحی تو دوره ی نقاهت به خاطر فشاری که یبوست وارد می کنه بافتی که جوش میخوره دوباره پاره بشه و خونریزی کنه

  • با سلام احتمال بدخیمی در کیست مویی محدود بوده ولی در مواردی با نظر پزشک نمونه جهت بررسی بیشتر گرفته و برای پاتولوژی ارسال خواهد شد، در صورت رعایت اصول مراقبتی پس از عمل جراحی کیست مویی مانند کوتاه نگه داشتن موهای ناحیه، تمیز و خشک نگه داشتن محل و خودداری از زور زدن حین دفع مدفوع و استفاده از توالت فرنگی به جای سرویس بهداشتی ایرانی قابل کنترل بوده و احتمال عود آن محدود می‌شود، زمان لازم برای بهبودی پس از جراحی لیزری نیز به عمق و وسعت زخم بستگی دارد ولی نیاز به استراحت طولانی مدت نداشته و با این روش فرد در مدت کوتاهتری نسبت به سایر روشهای جراحی سنتی سلامت خود را باز می‌یابید و می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز کند. نگران زخم نباشید، به مرور جوش خورده و بسته خواهد شد. اما کنترل بیماری یبوست در شما بسیار مهم است، بهتر است با تغییراتی در سبک زندگی، رژیم غذایی و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره این مشکل را برطرف کنید تا هم دچار عوارض و بیماری‌های مقعدی نشده و هم از عود کیست مویی پس از جراحی جلوگیری کنید. میزان مایعات مصرفی خود را به شش الی هشت لیوان روزانه افزایش دهید، میوه و سبزیجات تازه و مواد غذایی پر فیبر را در رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید، ورزش منظم داشته و تحرک و فعالیت بدنی و پیاده‌روی داشته باشید، از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به محض احساس نیاز به اجابت مزاج خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید.

  • با سلام اگر عفونت شدید داشته باشد ابتدا درمان آنتی‌بیوتیکی شده سپس جراحی انجام خواهد شد، بهتر است به منظور تسریع روند درمان هر چه سریع‌تر مراجعه کنید.

 • سلام من چهار روزه که عمل کیست مویی باز کردم.حالا داخل زخم یه کیسه های زرد-سفید رنگی وجود داره که نیمه سفتن آیا عفونته؟! لطفاً زود جواب بدین تا فردا نمیتونم به پزشکم مراجعه کنم

  • با سلام بله این احتمال وجود دارد که دچار عفونت پس از جراحی شده باشید، در زمان تعویض پانسمان از همراه و مراقب خود بخواهید تا با یک گاز استریل به خوبی داخل زخم را از ترشحات پاک کند، اگر ترشحات چرکی و زرد همچنان ادامه داشت به پزشک جراح خود مراجعه کنید تا درمان لازم را برای رفع عفونت احتمالی تجویز کند.

 • سلام خسته نباشید
  من مبتلا به کیست مویی هستم و یکبار هم جراحی انجام دادم ولی عود کرد متاسفانه
  راستش از روش جراحی باز واقعا میترسم به خاطر وسعت جراحی و طول درمان طولانی و مراقبت های سخت و اینکه کارم هم به شکلی هست که نمی تونم دوره ی نقاهتش رو به طور کامل بگذرونم
  قصد جراحی با لیزر داشتم اما چند فیلم اینترنتی از جراحی با لیزر دیدم ولی اونهام دقیقا به اندازه ی جراحی باز منطقه رو برش داده بودن و بعد جراحی تنها تفاوتش سوزاندن رگها و عدم خون ریزی بود و زخم به همون اندازه باز بود
  به نظر میومد تنها تفاوت در وسیله ی برش هست و در نهایت وسعت ناحیه ای که برش داده شده و زخمی که باقی مونده یکسان هست
  میشه بفرمایید دقیقا این روش مزیتش چی هست؟

  • با سلام روش لیزری به سبب سوزاندن و ترمیم انتهای عروق خونی و اعصاب آسیب دیده حین جراحی فاقد درد و خونریزی روشهای سنتی است. از طرفی به بافت سالم اطراف نیز آسیب نزده و آنها را درگیر نمیکند. بنابراین طول دوره بهبودی فرد کاهش می‌یابد، همچنین به دلیل عدم دستکاری و استفاده از تیغ یا چاقو جراحی احتمال انتقال بیماری‌های عفونی و منتقل شونده از راه خون مانند ایدز و هپاتیت را نیز محدود می‌کند. ترمیم اطراف زخم احتمال عفونت پس از جراحی را نیز کاهش می‌دهد. برای انجام آن نیازی به بيهوشی عمومی و تحمل عوارض ناشی از داروی بيهوشی نیست و بیحسی موضعی کافی است، سرپایی انجام شده و نیازی به بستری در بیمارستان و قرار گرفتن در معرض عفونت بیمارستانی ندارد، نیازی به پانسمان و دردسر تعویض آن و مراقبت سخت روش سنتی پس از جراحی را ندارد، فرد قادر به بازگشت به محیط کار و فعالیت روزمره خود از روز پس از عمل جراحی خواهد بود. بنابراین این روش دارای مزایای بسیاری نسبت به روش سنتی است

 • سلام من تاحالاکیست نداشتم الان دوروزه اول خط باسنم دردداره ولی نه شدیدمعمولی قبلاهم اینجوری میشدم ولی خوب میشده الان خواستم بدونم کیسته یانه نه ترشه دارم نه چرک داره نه جایش سوراخه

  • با سلام ممکن است سوراخ ناحیه آن قدر ریز باشد که شما ندیده باشید و چون بیماری کیست مویی در مراحل ابتدایی ایجاد است هنوز دچار علایم دیگر آن نشده باشید، البته این احتمال نیز وجود دارد که اصلاً بیماری کیست مویی مطرح نبود و دچار یک عارضه مربوط به استخوان دنبالچه که در قسمت انتهایی ستون فقرات قرار گرفته است باشید، با این حال تشخیص قطعی مستلزم مشاهده و معاینه بالینی است، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده و ناخوشایند دیگر و تشدید آسیب بافتی حضوری مراجعه کنید.

 • سلام من مدتیه متوجه شدم در بالای باسنم سوراخی هست البته از بچگی بوده مدتی پیش برای اپیلاسیون رفتم و اون خانوم ارایشگر بهم گفتن ک این سوراخ غیر طبیعی هست .من ۲۲ سالمه میخواستم بدونم این چ مشکلیه ک در ضمن این سوراخ بسته هست و هیچ ترشحی تابحال نداشتم

  • با سلام این احتمال وجود دارد که دچار سوراخ مادرزادی در این ناحیه باشید یا این که به بیماری سینوس پیلونیدال مبتلا شده باشید، در هر حال این سوراخ غیر طبیعی بوده و هر چند در حال حاضر مشکلی نداشته و علایمی نداشتید ولی نیاز به درمان و پیگیری دارد، بنابراین پیش از تشدید آسیب بافتی ناحیه برای معاینه و بررسی دقیق ناحیه و تشخیص و درمان لازم مراجعه نمایید.

 • سلام خسته نباشین.ایابیماریه دیگه ای هم وجود داره وه علایمش مثل کیست مویی باشه….؟؟
  من اول همون محدوده انگاردراثر گرماسوخته بعد سوراخ شد وخون وچرک خارج میشه ایا همین مریضیه

  • با سلام اگرچه بدون معاینه ناحیه امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی به احتمال فراوان شما دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به نفع خودتان است هر چه سریع‌تر و پیش از تشدید علایم ناخوشایند و وسیع شدن آسیب بافتی ناحیه برای درمان لازم مراجعه کنید، تنها راه درمان اصلی این بیماری جراحی است که خوشبختانه با ابداع روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

  • با سلام بله احتمال وجود کیست مویی مطرح است که در مراحل ابتدایی ایجاد بوده و در صورت عدم پیگیری به موقع پیشرفت می‌کند و با علایم آزار دهنده دیگر همراه خواهد شد، به منطور داشتن روند درمانی کم دردسرتر هر چه سریع‌تر مراجعه کنید.

 • سلام آقاي دكتر من ١٦ روز پيش عمل باز انجام دادم وبعد إز ٤ روز مونريزي كردم وخونة بند نيومد رفتم دوباره عمل كردم وبخيه زدن و الان بري بدي وخون آبه مياد وبخيه باز شده

  • با سلام اگر میزان بازشدگی زخم وسیع بوده و ترشحات خونی و چرکی دارید باید حتماً نزد متخصص جراح خود مراجعه کنید تا بار دیگر از نظر عود بیماری بررسی شوید، ناحیه را تمیز و خشک نگه داشته و از زور زدن حین اجابت مزاج و بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید.

 • سلام. ممنون میشم که منو راهنمای کنید. من کیست مویی دارم.شغلم مغازه داری هستش .واسه عمل جراحی چقدر طول درمان داره که بتونم برنامه ریزیکنم وهزینه عمل چقدر میشه. مم از لطف شما

  • با سلام در صورت جراحی به روش نوین لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت ندارید، جراحی بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان، بدون درد و خونریزی و به صورت سرپایی انجام شده و طی چند ساعت مرخص میشوید، از روز پس از عمل می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

 • پسرم سه سال پيش اين سينوس راعمل كرده يك هفته است ناحيه ي عمل درد مى كند و وسط برش مثل عرق سوز قرمز شده چه كند ممنون از راهنمايي شما

  • با سلام به احتمال فراوان فرزندتان دچار عود بیماری کیست مویی شده‌اند، هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی محل در حال آسیب، پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه مراجعه کنید.

 • باسلام خدمت شما…من حدود۲ماهی میشه که عمل کیست مویی انجام دادم …تمام مراحل درمان ومراقبت وپانسمان رو به خوبی انجام دادم…تقریبا یک هفته ای میشه که ازناحیه عمل وبخصوص اطراف وباسن به شدت ترشح عفونت که به رنگ زرد هستش بیرون میزنه…درضمن اطراف باسن خیلی قرمز وسفت مث چوب شده…خواستم علتشو بدونم…ممنون
  آنتی بیوتیک هم استفاده میکنم ولی بی تاثیره

 • سلام..با تشکر از شما
  پسر من ۳ بار عمل کیست مویی کرده که آخرین بار مهر ماه سال ۹۵ بوده..که تا حدود ۲ ماه هست که زخم کلا بسته شده بود ولی الان ۳ روزه باز ی سوراخ کوچک بوجود اومده و دوباره زخم باز شد.نمیدونم چرا پوستش بسته نمیشه.واقعا خسته شدم و خودش هم افسرده و عصبی شده .‌لطفا راهنمایی بفرمائید.

  • با سلام احتمال عود بیماری کیست مویی برای چندین بار پس از جراحی وجود دارد، نگران نباشید با ابداع روشهای نوین جراحی لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد و می‌تواند از روز پس از عمل کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نماید، فرزندتان باید در مراقبتهای لازم پس از عمل از جمله تمیز و خشک نگه داشتن محل و کوتاه نگه داشتن دائمی موهای ناحیه بیشتر دقت کند تا بیماری عود نکند.

 • با سلام همسر من كيست رو داره ازش چرك همراه با خون ابه مياد قرص چرك خشك كن ميخوره لازم هست به پزشك مراجعه كنه يا اون داروهارو بخوره و براي عمل بره؟با بتادين شستشو بده كافيه؟

  • با سلام اگر تاکنون توسط پزشک ویزیت نشده حتماً باید برای بررسی و معاینه مراجعه کند و از مصرف خودسرانه داروی آنتی‌بیوتیک بپرهیزد، ایشان باید مراجعه کرده و داروی مناسب را قبل از عمل دریافت و برای جراحی کیست مویی هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری آماده شود.

 • سلام.من حدودا ۱۰روره ک دچار کیست موبی شدم.ب دو دکتر مراجعه کردم ولی پیشنها جراحی دادن.میخواستم بالیزر انجام بدم.ولی چون شهرستان هستم میخاستم ببینم چندروز طول میکشه ک خوب بشه و برگردم.و هزینه اش چقده

  • با سلام روش جراحی لیزری کیست مویی سرپایی بوده و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان یا بيهوشی عمومی در کمتر از یک ساعت انجام شده و فرد در همان روز مرخص و از روز پس از عمل جراحی می‌تواند کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نموده و در کوتاهترین زمان ممکن بهبود یابد. این روش بدون درد و خونریزی سایر روشهای جراحی سنتی انجام می‌شود.

 • با عرض سلام من دی ماه ۹۵ عمل باز کردم والان(مرداد)بعد۷ ما هنوز قسمتی از زخم باز و کامل بسته نشده هر چند روز یکبار موهاشو کوتاه میکنم وبعد استحمام روزانه پانسمانو عوض میکنم لطفا راهنمایی کنید چکار کنم زخم کامل بسته بشه
  با تشکر

  • با سلام بسته شدن کامل زخم پس از جراحی باز کیست مویی کمی زمان بر بوده و بسته به عمق و میزان گسترش آسیب بافت نیاز به گذشت زمان دارد. اگر علایم دیگری چون ترشحات چرکی، خونی یا بدبو ندارید صبور بوده و به اقدامات مراقبتی لازم ادامه دهید.

 • با سلام .خدمت دکتر بزرگوار .
  من مدتی پیش در بالای مقعد کیست داشتم که عمل کردم .
  ایا برای استخدامی تو نظام گیر نمیدن .به این عمل ؟؟

  • با سلام خیر این عمل مشکلی در سلامت شما ایجاد نکرده است که بخواهد منعی برای استخدام شما داشته باشد، با این حال قوانین استخدامی را باید از مراکز مربوطه مورد نظر خود پیگیری نمایید تا اطلاعات دقیقتری درمورد موارد گواهی سلامت مورد نظر دریافت کنید.

 • سلام اقای دکتر من یه چن ماهی میشه کیست هس تو پای چپم البته دکتر نرفتم ولی چون کیست مویی بود دستم اینم شبیه اونه از اونجا تشخیص دادم که کیست مویی من به پزشک مراجعه نکردم میخواستم بدونم اگه دیرتر اقدام بشه منجر به بیماری خطرناکی نمیشه ؟یا همون کیست مویی باید برداشته شده به بیماری دیگه ای تبدیل نمیشه؟

  • با سلام تنها راه درمان بیماری کیست مویی جراحی بوده و در حال حاضر روش درمانی دیگر وجود ندارد، اگرچه ایجاد تأخیر در روند درمانی منجر به بیماری دیگر یا تهدید حیات شما نخواهد شد ولی به سبب گسترش وسعت آسیب بافتی ناحیه منجر به بروز علایم آزار دهنده دیگر خواهد شد به صورتی که منجر به مراجعه اورژانسی شما می‌شود و از طرفی روند درمانی نیز دشوار و زمان بر خواهد شد. بهتر است پیش از وخیم شدن بیماری برای درمان لازم مراجعه نمایید.

 • سلام من چند وقته فهمیدم کیست دارم البته خیلی درد نداره فقط یکم خون آبه از میاد.البته قبلا یه سوراخ کوچیک بود اما االان دوتا فرورفتگی خیلی کوچیک بهش اضافه شده.میخواستم بدونم حتما باید عمل بشه؟یا اینکه اگه عمل نکنم بیشتر میشه؟

  ارسال تصویر  434204194_5513.jpg

  • با سلام تنها را درمان قطعی کیست مویی عمل جراحی است که البته با ابداع روشهای نوین لیزری امکان انجام آن به صورت سرپایی، بدون درد و خونریزی و تحت بیحسی موضعی بدون نیاز به بی‌هوشی عمومی میسر است. عدم توجه به درمان به موقع آن باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه خواهد شد به صورتی که یک شرایط اورژانسی برای فرد ایجاد شده و نیاز به مراجعه فوری و جراحی پیدا می‌کند. بهتر است پیش از وخیم شدن مشکل خود برای درمان مراجعه نمایید.

 • با سلام. من ۸روز که عمل کیست مویی کرده ام. پانسمان من را پدرم عوض میکند.نحوه صحیح پانسمان را لطفا بگید خیلی سختی میکشم. و علائم عفونت زخم باز کسیت مویی چیست؟چگونه فرق پر
  شدن زخم «پیشرفت زخم» و عفونت رو متوجه بشم. نشانه پیشرفت زخم ویا عفونت آن چیست؟ در زخم من مقداری گوشت مانند است از کجا بفهمم عفونت است یا گوشت. آیا در موقع پانسمان کردن باید روی زخم کشید یا اینکه فشار داد؟ 🤔

  • با سلام برای تعویض پانسمان ابتدا درون لگن آب گرم نشسته تا زخم کامل در آب فرو رود پس از شست و شو، محل را خشک کرده و چناچه ترشحات زرد رنگی درون حفره جمع شده بود، با کمک فشار پانسمان تخلیه شود و سپس محل با گاز تمیز پر شده و با یک پد بر روی آن چسبانده و سفت محکم شود، به تدریج یک بافت صورتی متمایل به قرمز درون حفره ایجاد می شود که نشانه ترمیم آن و بهبودی است،ترشحات چرکی بدبو نشانه عفونت است که باید توسط پزشک جراح مربوطه بررسی شود.

 • با سلام و خسته نباشید من الان شش روز هست عمل کردم ولی هنگام شست و شو خیلی درد می کنه لطفا اگه ماده ی سر کننده ای اگه هست معرفی کنید تا هنگام شست و شو زیاد درد نکنه.

  • با سلام درد هنگام شست و شو و تعویض پانسمان طبیعی بوده و با بهبود و ترمیم محل جراحی و با گذشت دو الی سه هفته از زمان جراحی کمتر شده و رفع می‌شود، به منطور تحمل درد می توانید از داروهای مسکن ساده استفاده کنید ولی برای مصرف داروهای آرامش بخش قوی و موضعی باید نظر پزشک جراح خود را که در جریان پرونده پزشکی شما هستند، جویا شوید.

  • با سلام بستگی به نوع کیست دارد و شدت عود آن دارد، اما امکان درمان لیزری بسیاری از انواع کیست مویی وجود دارد، بهتر است پیش از وخیم شدن بیماری و پیشرفت آن هر چه سریع‌تر برای معاینه و درمان مراجعه حضوری نمایید. با روش لیزری امکان جراحی سرپایی و بدون نیاز به بستری و بی هوشی عمومی وجود دارد که به سبب درد و خونریزی بسیار کمتر نسبت به سایر روشهای جراحی سنتی امکان بازگشت به کار و فعایت روزمره از روز پس از عمل جراحی وجود داشته و در مدت بسیار کمی نسبت به سایر روشها بهبودی کامل حاصل خواهد شد.

 • سلام خسته نباشید دختری ۱۷ساله ام دچار کیست مویی شدم میخواستم ببینم اگه عمل نکنم راه دیگری هست ؟یا اگه‌ درمان نشه ممکنه عوارض جدی ای داشته باشه ممنون

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال در حال حاضر انجام جراحی است که البته به روشهای مختلف جراحی با توجه به شرایط بیمار قابل انجام بوده و با کمک ابداع روشهای نوین لیزری با عوارض کمتر و دوران بهبودی کوتاهتر امکان پذیر است. بله اگر به بیماری فعلی خود توجه نکنید و درمان آن را جدی نگیرید، دیر یا زود با علایم آزار دهنده دیگر بروز می‌کند به صورتی که زندگی روزمره را مختل کرده و اجازه آسوده نشستن یا راه رقتن را از شما می‌گیرد و از طرفی روند درمانی را نیز مشکل تر می‌کند. بنابراین به سلامت خود اهمیت دهید و هر چه سریع‌تر برای درمان و جراحی آماده شوید. نگران نباشید با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به بی هوشی عمومی درمان شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل می‌توانید درس و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که فعالیت بدنی سنگین نداشته باشید.

 • با سلام
  آقاي دكتر من ديماه عمل كردم ولي هنوز جاي عملم درد ميكنه دليلش چيست…
  عمل كيست پيلونيدال بوده
  بعد از ٣ هفته كاملا بسته شد
  الان نه قرمز نه خونريزي داره
  حتي خط جاي عمل معلوم نيست
  ولي جاي عملم درد ميكنه
  مطمئنم كه كيستي وجود نداره

  • با سلام اگر هیچ ترشح، قرمزی و التهاب در ناحیه ندارید مشکلی نیست ترمیم زخم از داخل ممکن است هنوز کامل نشده باشد، از کمپرس گرم بر روی محل استفاده کنید و از نشستن طولانی مدت خودداری نمایید و حتماً سعی کنید از توالت فرنگی استفاده کنید این عارضه نیز به مرور کم شده و بهبودی کامل می‌شود.

 • باسلام من ۳۲ سالمه وقتی مجردبودم درپشتم کمی بالاتر از سوراخ مقعد درد داشتم تایک روز بادست زدن احساس کردم درهمان جابادست زدن زخمی راکندم وبعد ازان خون بیرون امد بعد ها متوجه شدم تبدیل به یک سوراخ شده دیگر به ان کاری نداشتم یعنی چیزی متوجه نمیشدم الان حدود ده سال است که ازدواج کردم وشوهرم به تازگی عمل مو برگشتی داشته ومن الان متوجه سوراخ پشت خودشدم خیلی درگیر شدم نمیدونم منم مثل اونم یا نه باوجوداین من نه ترشح چرکی ونه بوی بد ونه حتی خون ریزی دارم میخواستم ببینم ایا من هم موی برگشتی دارم یا نه اگه هست چرا الان ده ساله که اذیت نشدم ولی بعضی مواقع دردخیلی کم دارم همیشه نیست دیربه دیر

  • با سلام بله این احتمال وجود دارد که دچار بیماری سینوس پیلونیدال باشید ولی هنوز مراحل بدون علامت بیماری را سپری می‌کنید و با گذشت زمان ممکن است علایم آزار دهنده بیماری تظاهر کند، پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم ناراحت کننده آن برای معاینه و تشخیص قطعی آن و درمان لازم که همان طور که می‌دانید تنها درمان اصلی این مشکل جراحی است، مراجعه کنید. اگر تا زمان بروز علایم در مراجعه به پزشک تعلل کنید، به دلیل پیشرفت بیماری، روند درمانی کمی مشکلتر خواهد شد.

  • با سلام تنها راه درمان قطعی کیست مویی در حال حاضر انجام جراحی است که البته با کمک ابداع روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و عوارض سایر روشهای جراحی سنتی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی انجام شده و در مدت کوتاهی بهبود می‌یابید، از روز پس از عمل امکان بازگشت به کار و فعالیت روزمره فرآهم خواهد بود. درمان دارویی یا خانگی فقط جنبه حمایتی دارد. بیماری شما هنوز در مراحل ابتدایی بوده و دیر یا زود علایم آزار دهنده آن بروز خواهد کرد، پس پیش از بروز علایم برای درمان مراجعه نمایید.

 • باسلام من حدود دوسه سالی میشه کیست مویی دارم ولی تا یه ماه پیش هیچ دردو علاعمی نداشت فقد دوتا سوراخ ریز که به سختی دیده میشد قسمت نشیمنگاه داشتم ولی الان وقتی بهش فشار میاد خون ابه وعفونت بیرون میاد چیکار کنم به نظرتون عمل باز یا بسته کارم تو مناطق بندری وشرجیه کدومو پیشنهاد میکنید ایا کیستم خوش خیمه یا بدخیم

  • با سلام در اغلب موارد کیست مویی خوش خیم است ولی برای بررسی بیشتر در صورت شک به بدخیمی برای پاتولوژی فرستاده می‌شود، تنها راه درمان اصلی کیست مویی جراحی است که در روش باز نیاز به استراحت طولانی مدتی نسبت به روش بسته خواهد بود ولی در روش بسته احتمال عود بیشتر است، بهتر است با توجه به شرایطتان با جراحی به روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت عمل کرده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز یابید. البته شرط عدم عود و تضمین صد در صد درمان در گرو همکاری شما در دوری از عوامل مستعد کننده بازگشت بیماری است.

  • با سلام باید ابتدا معاینه شوید تا مربوط بودن سوراخ به کیست مویی تأیید شود. در صورت وجود سینوس پیلونیدال فعلاً در مرحله خاموش و بی علامت بیماری بوده و دیر یا زود دچار علایم آزار دهنده آن خواهید شد و تنها درمان قطعی جراحی است. بهتر است پیش از وخیم شدن بیماری جراحی شوید.

 • با سلام من يك هفته هست كه عمل جراحي باز انجام دادم هيچ دردي ندارم ولي زمان عوض كردن پانسمان توسط پرستار خيلي درد دارم چه راهي را پيشنهاد داريد واسه كاهش درد تعويض پانسمان .با تشكر

 • سلام و عرض ادب، هفت سال پیش سینوس با روش باز عمل کردم و تا یک ماه پیش هیچ مشکلی نداشتم اما الان دوباره همون علائم قبل از جراحی ولی به صورت خفیفتر نمایان شده خواستم بدونم با لیزر امکان برطرف کردن مشکلم هست توی دوران نقاهت عمل بازی که داشتم خیلی اذیت شدم و دیگه حاظر به جراحی باز برا بار دوم نیستم. باتشکر از شما

  • با سلام بله امروزه لیزر جایگاه مناسبی در جراحی سینوس پیلونیدال پیدا کرده است که عوارض جانبی کمتری داشته و با درد و خونریزی بسیار کمتری نسبت به روش‌‌های سنتی جراحی باز یا بسته کیست مویی همراه است. البته باید ابتدا کیست شما مورد بررسی قرار گیرد و سپس تصمیم‌گیری نهایی انجام شود.

 • با سلام وخسته نباشید،من کیست مویی در انتهای کمر در خط باسن دارم.ولی نه ترشح داره ونه دردی احساس میکنم،فقط سوراخای خیلی ریز داره.میخواستم بدونم نیاز به عمل جراحی دارد؟عمل بالیزر بهتر است یا جراحی؟

  • با سلام تنها درمان قطعی کیست مویی جراحی است که عمل آن با لیزر دارای عوارض کمتری چون درد و خونریزی بوده و به بیمار این امکان را می‌دهد تا زودتر بهبود یافته به محل کار و فعالیت روزانه خود بازگردد. ممکن است فعلاً با کیست خود مشکلی نداشته باشید اما احتمال عفونت و التهاب آن در آینده بسیار است. با این حال نیاز به بررسی شرایط و کیست مویی شما برای تصمیم‌گیری هست.

 • باعرض سلام وخسته نباشید خدمت اقای دکترمن دارای کیست مو درقسمت پایین کمرمی باشم اول دارای یک کیست مو درهمان قسمت بودم ولی بعدازمدتی درهمان قسمت بافاصله ی کمی دارای کیست موی دیگری شدم درکل من الان دارای دو منفذ کیست موهستم که باعفونت وخونریزی ودردشدیدهمراه است که من خودم بافشاردادن چرک وخونریزی همان قسمت راتخلیه می کنم ایاالان این کیست موبالیزقابل درمان هست باتشکر

  • با سلام کیست مویی یک بیماری نسبتاً شایع به خصوص در مردان پر مو است که با تنها راه درمان قطعی آن جراحی است. تخلیه‌ی چرک و عفونت کیست باید توسط پزشک انجام شود، پس از دست‌کاری آن خودداری کنید و هر چه زودتر برای آغاز درمان مراجعه نمایید. پیشرفت علم در زمینه جراحی امکان عمل کیست مویی با لیزر را که روشی کم تهاجمی و ایمن‌تر و با عارضه‌ی خونریزی و درد کمتر نسبت به روش‌های سنتی، فراهم نموده که به استراحت کمتری پس از عمل نیاز دارد.

 • سلام آقای دکتر الان حدود یک هفته ای است که یک غده ی چرکی پایین تر از کمرم دراومده تشخیص دکتر اینکه کیست موییه آیا حتما نیاز ب عمل داره؟؟؟

  • با سلام بله کیست مویی بیماری است که به سبب بازگشت مو به درون حفره موجود در انتهای ستون فقرات ایجاد شده و تنها درمان قطعی آن جراحی است. اقدام به درمان و جراحی سریع‌تر از وخیم شدن و مشکل شدن جراحی و درمان آن جلوگیری می‌کند.

 • با سلام
  چند هفته است احساس درد در محل دنبالچه، درست انتهای کمر و ابتدای جدا شدن باسن ها، دارم. موقع نشستن بیشتر می شود. معمولا صبحها بعد از بیدار شدن، درد ندارم و بلافاصله با نشستن مخصوص پشت فرمان ماشین، درد شروع می شود. نوع درد از جنس سوزش است.
  در بررسی چشمی توسط خانواده، هیچ گونه علایم ترشح یا سوراخ و ورم دیده نمی شود.
  آیا آبسه پیلونیدال است؟ اگر بله، عمل لازم دارد؟ نوع عمل احتمالی.
  با تشکر

  • با سلام به احتمال بسیار زیاد ممکن است به سینوس پیلونیدال مبتلا شده باشید که گاهی سوراخ ریز آن به راحتی رؤیت نخواهد شد. البته بدون معاینه نمی‌توان تشخیص قطعی داد ولی باید برای مشخص شدن علت و درمان زودتر مراجعه کنید. بله تنها درمان قطعی این بیماری جراحی بوده که تکنیک و انواع مختلفی دارد ولی نوع لیزری آن با درد و خونریزی کمتری همراه بوده و نیاز به دوران استراحت پس از عمل کمتری نسبت به سایر روش‌های سنتی دارد.

 • باسلام.من تقریبا یکماه هست که احساس سوزش دارم درقسمت پشت بین دوتا باسنم دقیق روی دمالچه پشتم به قول ماما محلی ها پماد تتراسکلین زدم فکر کردم عرق سوز شده ولی خیلی ازیت میشم سوز میده زخم هست دلیلش چیه ممکنه کیست باشه

  • با سلام
   بله احتمال به وجود آمدن سینوس پیلونیدال یا کیست مویی محتمل است که با یک مشاهده و معاینه بالینی توسط پزشک حاذق قابل تشخیص است. در صورت قطعی شدن کیست مویی نیاز به جراحی وجود دارد و درمان دارویی نمی تواند مفید واقع شود. البته با پیشرفت علم و کاربرد لیزر در جراحی کیست مویی امکان جراحی سرپایی کم درد و خونریزی و بدون نیاز به استراحت طولانی مدت روش های سنتی را فرآهم می کند.

 • سلام خسته نباشید من ۱ ماه میشه عمل کردم سینوس رو و زخمم بسته شده…میشه بگید بعد از عمل آیا درسته ک نباید شلوار تنگ پوشید؟نگرانم لطفا توضیح بدین…و اینکه اگر موهای اون منطقه رو لیزر کنم بهتره؟ممنون

  • با سلام بله باید از پوشیدن لباس های تنگ خودداری نمایید، زیرا این لباس ها با بالا بردن رطوبت ناحیه و تعریق شرایط را برای عود و بازگشت بیماری فراهم می کنند. یکی از علل عود کیست مویی، موهای موجود در ناحیه است که با زدودن دائمی آن ها با لیزر می توانید یکی از علل اصلی به وجود آوردنده کیست مویی را از بین ببرید.

 • سلام من حدود یک سال پیش عمل سینوس پینولیدال به صورت بسته کردم ولی الان دوباره عود کرده ایا باید دوباره عمل کنم اگه عمل نکنم مشکل دارد

  • با سلام بله دوست عزیز، تنها راه درمان کیست مویی جراحی است و پس از عود آن نیز راه درمانی جز جراحی وجود ندارد، اگر درمان مشکل خود را پیگیری نکنید با گذشت زمان با عوارض و علایم آزار دهنده ناشی از عفونت محل رو به رو خواهید شد، پس بهتر است پیش از بروز آسیب بافتی بیشتر برای درمان خود مراجعه نمایید.

 • مدت ۴-۵ سال است که هر چند وقت یکبار از ناحیه چاک سینه ام خون و چرک خارج میشود و در این ناحیه چند سوراخ ایجاد شده است لطفا علت ان را توضیح دهید با تشکر.

  • با سلام بدون معاینه و مشاهده محل امکان تشخیص قطعی بیماری وجود ندارد ولی به احتمال بسیار فراوان دچار کیست مویی در این ناحیه شده‌اید، اگر تشخیص کیست مویی صحیح باشد برای درمان قطعی خود نیاز به جراحی دارید.
   البته با کمک روش های جراحی لیزری بدون درد و خونریری و عوارض دیگری چون عفونت به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری درمان خواهید شد.

 • باسلام من حدودیک ماه پیش احساس دردکردم توناحیه بین مقعده وخیلی درد داشتم وبه یک دکترگیاهی مراجعه کردم گفت موبرگشتی داری وخودشون مو را دراوردن حالا حدودیک ماه میگذره ولی حالا حدود دوروزه احساس درد کمی دراون ناحیه دازم نظرشما چکارباید انجام بدم باتشکر ازشما

  • با سلام اگرچه با خارج کردن مو مقداری از التهاب و درد و رنج ناحیه کاهش یافته اما درمان به صورت کامل نبوده و به زودی عود خواهد کرد. متأسفانه تنها راه درمان اصلی کیست مویی جراحی است كه البته با روی کار آمدن روش های جراحی لیزری بدون درد و خونریری و عوارض دیگر روش های سنتی انجام خواهد شد و در این روش سرپایی نیازی به بی هوشی عمومی و تحمل عوارض ناشی از آن نیست.

 • ٢سال پيش عمل كيست موئي انجام دادم بصورت باز ولي فقط خارش داشتم عفونت و تب اصلا نداشتم اما الان اون قسمت عمل علائم سري اول قبل عمل و دارم خواستم بدونم امكان داره بعد ٢/٥دوباره تجديد بشه ايا حتما نياز هست نشون جراح بدم

  • با سلام بله کیست مویی از جمله بیماری هایی است که احتمال عود در آن بالا بوده و رعایت نکات پیشگیرانه پس از عمل جراحی در عدم ابتلای مجدد به آن بسیار مؤثر است. بنابراین پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و پیش از پیشرفت بیماری و آسیب بافتی بیشتر مراجعه نمایید.

 • کیست مویی داشتم یکبار در سال ۹۲ و بار دوم درسال ۹۳ به دلیل عود جراحی باز کردم از اون به بعد اندازه یه لوبیا کوچک بازه البته گاهی میبندد ۲ ماه دوباره باز میشه آیا عود مجدده؟ آیا با لیزر میشه عملش کرد؟؟؟ ممنون

  • با سلام قاعدتاً پس از سه سال از جراحی باز باید محل زخم شما بسته می شد. باز و بسته شدن آن نشانه عود و بازگشت بیماری بوده که البته باید برای تشخیص نیاز به جراحی مراجعه حضوری نمایید. بله در صورت نیاز به جراحی امکان جراحی لیزری بدون نیاز به بستری به صورت سرپایی و بدون درد و خونریزی و عوارض کمتری نسبت به سایر روش های جراحی سنتی وجود دارد.

 • سلام ببخشید من در ناحیه ی قفسه سینه (بین ۲ پستان )دارای کیست هستم ترشح هم دارد ولی مویی نیست میشه بجز جراحی درمان دیگشو بدونم؟

  • با سلام ابتدا باید نوع کیست شما مورد معاینه و بررسی قرار گیرد. برخی از کیست ها نیازی به جراحی و درمان نداشته و خود به خود بهبود می یابد. بدون معاینه نمب توان راجع به درمان نظر داد. بهتر است هر چه سریع تر برای تشخیص نوع کییت و درمان لازم مراجعه نمایید.

 • ضمن عرض سلام بنده دو سال پیش جراحی آبسه ی پری آنال داشتم متاسفانه بعد از دوسال آبسه ی من عود کرده و نهایتا منجر به جراحی فیستول شده است الان در دوره ی نقاهت جراحی اخیر هستم به شدت استرس عود مجدد این بیماری را دارم و با توجه به نبودن پزشک متخصص در زمینه ی فیستول در سهرستانم از شما درخواست راهنمایی و مشاوره در این زمینه را دارم

  • با سلام فیستول مقعدی از جمله بیماری هایی است که علی رغم رعایت اصول بهداشتی و مراقبتی توسط بیدار با درصد بسیاری عود خواهد کرد. بنابراین به جای نگرانی. مقاومت روحی خود را بالا ببرید تا چناچه دچار عود بیماری شدید، افسرده نشده و برای بهبودی خود سعی و تلاش کنید.

 • سلام آقای دکتر.من مبتلا ب سینوس پیلونیدال هستم…میخواستم ببینم طول درمان بعد عمل چقد است کهه بتونم برم سر کار؟آخه برا مرخصی میخوام صحبت کنم…میخوام ببینم عمل جراحی بهتره یا عمل لیزر؟کدومشون درد کمتری داره؟قیمت جفتشون چنده؟خواهشا جوابمو بدین

  • با سلام بسته به نوع جراحی ممکن است بین یک هفته الی یک ماه نیاز به استراحت داشته باشید. اما در روش لیزری که به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری و بی هوشی عمومی انجام می‌شود و با درد و خونریزی کمتر نسبت به سایر روش های جراحی سنتی همراه است، طی دو و سه روز می توانید به محل کار خود باز گردید.

 • سلام اقای دکتر من دختری دارم که الان سه سال وهشت ماهه شده ۱۹فروردین عفونت ناحیه مفصل پا جراحی شده الان زیر بغل سمت چپ راست یک چیزی سیاه مانند که شبیه به عفونت است دیده میشه وزیر بغل راست یک کوچولو برامدگی داردبه اندازه یک عدس ایا این کیست مویی است لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام مادر عزیز بدون معاینه نمی توان اظهار نظر قطعی کرد اما احتمال عفونت غدد لنفاوی و با در صد کمتری احتمال کیست مویی مطرح است ولی بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و وخیم شدن بیماری فرزندتان را برای معاینه بیاورید تا اقدامات درمانی لازم تجویز گردد.

 • سلام.دوسال پیش ی جوش شبیه دمل از کمرم بیرون زد.و هی فشار میدادم چرکش خالی میشد و باز پر میشد تا اینکه تبدیل به زخم بزرگ شبیه جای گلوله که از بدن در رفته شد سال پیش عمل کردم و کلا منفذ ها و خود کیست رو برداشتن.و ی مدت دوسه ماهه تمیز شد ولی کم کم از جای بخیه ها باز چرک غلیظ بیرون میومد ب طوری که الان ی ساله جای بخیه ها همون چرکی رو میده که قبلا بود و دوباره مو دراورده.دیگه خسته شدم از درمان.و هزینه الکی دکتر امروز متوجه شدم عین همون زخم و جوش داخل نافم هس ولی دیگه حوصله ندارم عمل کنن گوشت بردارن ازم. میخوام بدونم اگه بمونه چی میشه ؟خودش درست میشه؟ یا بدتر میشه؟

  • با سلام کیست مویی بیماری است که تنها درمان اصلی آن جراحی بوده و راه چاره دیگری ندارد. با به تأخیر انداختن روند درمانی خود باعث آسیب بافتی شدیدتر و پیشرفت بیماری و سخت شدن مراحل درمان خواهید شد، به مرور بیماری پیشرفت کرده و علایم آزار دهنده دیگری بروز می کنند، پس بهتر است هر چه سریع‌تر برای درمان خود مراجعه نمایید.

 • سلام دکتر خسته نباشی من الان دوسال هست که کیست موی دارم ولی هنوز درست نمیدونم کیست هست یانه چون درد بعضی از وقت ها میوند سر کیست هم خیلس بزرگ شد میخواستم ببینم این کیست هست یا نه

  • با سلام دوست عزیز بدون معاینه بالینی شما نمی توان اظهار نظر قطعی نمود ولی احتمالاً دچار کیست مویی هستید و تورم آن نیز نتیجه عفونت ناحیه است، برای پیشگیری از پیشرفت بیماری و وخیم شدن آن و ممانعت از بروز مشکلات بعدی، هر چه سریع تر برای معاینه و بررسی و درمان مراجعه حضوری به کلینیک نمایید.

  • با سلام دختر عزیز، باید برای درمان خود مراجعه نمایید، اگر کیست های ایجاد شده کیست مویی باشد، چاره‌ای جز جراحی ندارد، اما نگران جراحی نباشید، عمل آن با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری و استراحت طولانی مدت و بدون بی هوشی عمومی و بدون درد و خونریزی انجام می شود.

 • ۲ سال پیش کیست مویی عمل کردم بعد از یک ماه دوباره دچار دردشدم پزشکم فرمودند فیستول است و باید عمل کنی. عمل نکردم اما تا حدود یک سال ترشح داشتم اما الان بعد از گذشت یک سال از ترشحات و دردی که بعضاً به وجود می آمد الان نه دردی دارم و نه ترشحی. فقط نگرانم و میخواهم بدونم چی شده؟ ایا خود به خود خوب شده یا خیر؟

  • با سلام فیستول مقعدی خود به خود بهبود نمی یابد ممکن است مسیر این فیستول بسته شده باشد و در آینده از جای دیگری سر باز کند، بهتر است بیماری خود را پیگیری کنید و درمان آن را جدی بگیرید، بدون درمان و جراحی فیستول مقعد، آسیب بافتی ناحیه تشدید شده و بیماری پیشرفت نموده و مراحل درمان آن مشکل خواهد شد، بهتر است هر چه سریع تر برای پیگیری و درمان مراجعه نمایید.

 • سلام خسته نباشید من یه هفته است عمل کردم به صورت باز.اما عمق اون زیاد هستش میگن تا دوماه طول میکشه جوش بخوره.چه روشی دارید که این زودتر جوش بخوره ؟لازم باشه مطب هم میام خدمتتون

  • با سلام جراحی کیست مویی با روش باز نیاز به صبر و حوصله داشته و بسته شدن زخم کمی زمان بر خواهد بود ولی همین باز ماندن زخم از احتمال عود بیماری می کاهد، پس از انتخاب روش باز برای جراحی دیگر نمی توان کاری برای افزایش سرعت بهبودی انجام داد، پس صبور باشید و به نکات توصیه شده پس از عمل خود پایبند باشید.

 • آقاى دکتر سلام من درقسمت نشىمن گاه نه احساس درد دارم نه تورم ونه قرمزى وداراى سىنوس هستم فقط دوعدد رىز رىز علاعم احتمالى من به صورت کمى خارش است وبعضى وقت ها که درحات شرجى وىا عرق قرارمىگرىد کمى وىا به طورت خفىف سطح سوراخ ها چرب مشود وىا عفونت خفىف تب ولرز ودردهم ندارم به نظر شما احتىاج به عمل جراهى دارم ونوع بد خىم است وىا چىزى جزعى وخشخىم است وبا دارو ورعاىت بهداشت ومراقبت رفع مىشود به تشخىص شما من جزء کدوم دسته ام ودر آخرهم بگوىم که آن آب چرب وعفونت خفىف ىه کمى بوى ترشى مىدهد وهىچ گونه درد شدىدى درموقع نشتن ندارم فقط سوراخ جزءى دارن وبدون درد وحالت طبىعى بدن دارم به زندگى ادامه مىدم وعلاعم اصلى من کمى خارش موقع پوشىدن شلوار تنگ است باتشکر.

  • با سلام دوست عزیز در مراحل ابتدایی ابتلا به کیست مویی ممکن است هیچ عارضه آزار دهنده ای وجود نداشته باشد، پس از گذشت زمان و آسیب بافتی بیشتر و در نتیجه عفونت و التهاب ممکن است دچار آبسه و علایم آزار دهنده دیگر شوید که کمی روند درمان را طولانی می کند. پیش از وخیم شدن بیماری برای درمان خود مراجعه نمایید.

 • با سلام خدمت شما جوانی ۱۹ ساله هستم چهار ماهه عمل باز کردم و در دوماه که گذشته بود یه پارگی کوچولو داشت که رفع شد مراجع دکتر جراحم کردم گفت خوب است مشکلی ندارد نز دیک یکماه بود بسته شده بود که من فک کنم یع کم زود برا کارهای روز مرم یا بیرون که یه بند انگشت باز پاره شد و در دو حالت خون امد الان بهتر شده است دریا هم رفتم ولی باز نزدیک یک ماه هست که بسته نشده هنو رشد بافت من اهسته هست یعنی کم کم بسته میشه ضمنن از پماد ا د استفاده میکنم میخواستم بدونم برای ترمیم زودتر چیکار کنم و نظر شمارو بدونم متشکرم

  • با سلام دوست عزیز، بهداشت فردی را رعایت کنید، از پوشیدن لباس تنگ خودداری کنید، استحمام روزانه داشته باشید، بر روی دستشویی بیش از حد چهار زانو ننشسته و فشار بیش از حد حین دفع مدفوع وارد نکنید، موهای ناحیه را کوتاه نگه دارید و از بلند کردن اجسام سنگین و نشستن طولانی مدت بپرهیزید، در صورتی که زخم بسته نشد به جراح خود مراجعه کنید.

  • با سلام به احتمال فراوان سینوس پیلونیدال شما عود کرده و نیاز به معاینه مجدد و حتی جراحی مجدد دارد. البته بدون معاینه نمی توان اظهار نظر قطعی نمود ولی معمولاً سینوس پیلونیدال به سبب عدم رعایت اصول مراقبتی پس از عمل دوباره عود خواهد کرد. پیش از وخیم شدن بیماری و مشکل شدن درمان برای پیگیری وضعیت خود مراجعه نمایید.