درمان شقاق درطب سنتی با عسل و دارو گیاهی

درمان شقاق در طب سنتی

امروزه برخی افراد با به کارگیری روشی کهن چون طب سنتی، درمان گیاهی شقاق یا استعمال پماد شقاق گیاهی برای درمان و بهبود این بیماری استفاده می نمایند. در این مطلب به طور کامل با انواع روشهای گیاهی طب سنتی درمان این بیماری آشنا شده و کارایی انواع گیاهان و همچنین عسل را بررسی خواهیم نمود.

طب سنتی و درمان گیاهی و میزان اثر بخشی

طب سنتی  علمی تجربی با قدمتی بیش از ۱۰۰۰ سال  و میراثی گرانقدر بر پایه ی نظریه‌ها، شواهد، باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف است. این طب  محصول کار علمی و تحقیق هزاران دانشمند و پزشک بزرگ از جمله ابوعلی سینا ، رازی و … میباشد که در طول قرون و اعصار در مجموعه های کوچک و بزرگی گردآوری شده. این علم در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌های جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طب سنتی و روش درمان خانگی شقاق به جای از بین بردن و رفع علت بیماری فقط در دفع و کاهش علائم فیشر نقش دارد و اثر آن بیشتر جنبه‌ی حمایتی یا پیشگیرانه دارد و از آنجا که بیماری شقاق، دردناک و آزاردهنده است، درمان شقاق در طب سنتی موجب کاهش درد و علائم آزار دهنده بیماری شما خواهد شد. همچنین می توانید با مشاهده عکس شقاق با انواع حاد یا خفیف آن آشنا شده و نوع و شیوه درمانی مناسب خود را پس از بررسی نوع بیماری انخاب نمایید.

درمان شقاق در طب سنتی

از روش های مورد استفاده در طب سنتی می توانیم به گیاه‌ درمانی، ماساژ درمانی، حجامت، بادکش درمانی و زالو درمانی اشاره کنیم .

درمان شقاق در طب سنتی با استفاده از داروهای گیاهی قابل انجام بوده و با وجود این‌که این گیاهان نقش به سزایی در تسکین درد و خونریزی شقاق یا فیشر مقعد دارند ولی وقتی فردی در اولین خط درمانی خود به جای معاینه و بررسی پزشک به طب سنتی روی می‌آورد، بدون بررسی علت، شدت و مرحله‌ی بیماری درمان شروع می‌شود. همان‌طور که گفته شد بیماری شقاق یا فیشر مقعدی وقتی به طور کامل درمان خواهد شد که علت ایجاد آن شناسایی و در کنار خود شقاق مقعدی درمان شود.

درمان گیاهی شقاق در طب سنتی

درمان گیاهی شقاق باید در سه روز اول شروع  درمان، تا حد قابل قبولی موثر واقع شود که در این صورت شما باید روند درمان را تا ده روز ادامه دهید اما اگر این روش درمانی در سه روز اول در التیام درد و زخم شما تاثیری نداشت، حتما به پزشک یا دکتر شقاق مراجعه کنید. همچنین پیدا کردن علت اصلی بیماری در حین درمان گیاهی میتواند به تسریع بهبود این بیماری کمک نماید به طور مثال اگر شما درگیر اسهال یا یبوست مزمن هستید در اولین قدم اجابت مزاج خود را درمان کنید تا فشار وارده بر ناحیه مقعد کمتر شود.

در روش درمان گیاهی شقاق به دلیل تهیه‌ پماد و معجون از گیاهان، ناخالصی موجود در آن‌ها می‌تواند اثرهای متفاوتی از خود نشان دهد. با این وجود نمی‌توان به صورت کامل این طب را نفعی کرد و افراد بهتر است قبل از هر اقدام درمانی ابتدا با مراجعه به متخصص از شدت و نوع بیماری خود آگاه سپس با کمک مشاوره‌ی پزشک درمان مناسب خود را انتخاب کنند. درمان‌های پزشکی با درصد خطای کمتر و میزان موفقیت بیشتر می‌توانند در طول مدت ‌زمان کمتری به نتیجه برسند.

آیا درمان شقاق مقعدی در طب سنتی موثر است؟

با توجه به نبود اثربخشی کافی، نظریه های مختلف در مورد این طب و عدم اساس و پایه علمی باعث شده این روش در مقایسه با سایر روش های پزشکی مانند جراحی شقاق و لیزر تاثیر کافی را نداشته باشد.

در نتیجه طب سنتی نه‌ تنها به درمان اساسی فیشر مقعد کمکی نمی‌کند بلکه با به تأخیر انداختن روند درمانی بیماری باعث بدتر شدن و پیشرفت کردن آن نیز خواهند شد. از طرفی در طب سنتی بدون در نظر گرفتن حساسیت‌ زایی برخی گیاهان، آن‌ها را مخلوط و پمادهایی تهیه می‌کنند که نمی‌توانند به صورت یکسان در افراد مختلف اثربخش باشند.

در کنار موارد ذکر شده این روش ممکن است از هزینه بیشتری برخوردار بوده و هزینه درمان شقاق را برای فرد بالا ببرد. چرا که ممکن است بیمار به صورت مداوم این روش را تکرار کرده و بهبودی نداشته باشد در نتیجه هم وقت و هم هزینه را تلف نموده.

داروهای گیاهی برای درمان شقاق

درمان شقاق با داروهای گیاهی می تواند در بهبود علائم و کاهش درد در مراحل اولیه بیماری شما مفید واقع شود اما به طور قطع نمی توان امیدوار بود که بیماری را ریشه کن کند و از آنجا که شقاق مقعدی می تواند گسترش یابد و حتی عمق آن به عضله مقعد برسد بهترین و قطعی ترین روش درمان شقاق با لیزر و جراحی می باشد.

درادامه به بررسی چند داروی گیاهی برای شقاق مقعدی می پردازیم:

پماد ترکیب موم و روغن زیتون

برای استفاده از این ترکیب از مقدار مساوی عسل، موم و روغن زیتون طبیعی را باهم مخلوط کرده و بر روی بخار کتری یا داخل ماکروویو تا حدی گرم کنید که موم آب شود و پس از خنک شدن، آن را بر روی موضع بمالید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر نمایید و همچنین برای نتیجه گیری بهتر در طول روز چند بار این کار را انجام دهید.

عکس درمان شقاق مقعدی با عسل

این ترکیب به خاطر خواص تسکین دهندگی که دارد در بعضی افراد کاهش چشمگیری در درد شقاق داشته.

درمان شقاق مقعدی با عسل

درمان شقاق مقعدی با عسل از روش های طب سنتی ساده و تاثیرگذار در درمان شقاق مقعدی و برطرف نمودن علائم این بیماری است. طب سنتی به طور کلی شامل روش هایی است که با استفاده از داروهای طبیعی (معمولا گیاهی) و بدون عوارض به درمان بیماری می پردازد. درمان شقاق مقعدی با عسل موجب می شود، عفونت ایجاد شده در این زخم از بین رفته و یا از بروز این مشکل جلوگیری به عمل آید.

برای درمان شقاق با عسل لازم است، موم عسل را تهیه نموده و با حرارت غیر مستقیم و یا با استفاده از ماکروویو آب کنید، سپس می توانید این مایع را با مقدار مساوی روغن زیتون مخلوط نموده و پس از خنک شدن بر روی زخم شقاق استعمال نمایید. این روش درمانی را می توان ۳ الی ۴ مرتبه در روز تکرار نمود.

میزان تاثیر درمان شقاق مقعدی با عسل مشخص نیست، زیرا میزان تاثیر آن در افراد با شرایط مختلف، متفاوت است. این ماده در برخی موارد می تواند میزان التهاب و عفونت زخم را کاهش دهد اما در برخی موارد اثر عکسی داشته زیرا در درمان با عسل علت پدید آمدن این مشکل در نظر گرفته نمی شود، از طرفی استفاده از عسل ممکن است موجب تاخیر در فرآیند درمان شده و مشکل را حادتر نماید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل طبیعی خاصیت شفابخش، ضدعفونی کننده و ترمیم کنندگی برای زخم ها دارد و اگر پوست ناحیه مقعد خشک است و یا شقاق دارید به مرطوب نگه داشتن این ناحیه کمک می کند.

در واقع، برخی از پزشکان طب سنتی از روغن نارگیل برای درمان زخم های مرطوب و سایر ضایعات پوست استفاده می کنند. همچنین اگر شما دچار شقاق مزمن هستید روغن نارگیل را در این منطقه در طول روز و قبل از رفتن به رختخواب استفاده کنید زیرا این روغن موجب می شود روند درمان سریعتر صورت پذیرد.

روغن برگ مورد گیاهی برای درمان بواسیر

قبل از هر اجابت مزاج و دفع مدفوع، اطراف و دهانه مقعد را به آرامی با روغن برگ مورد چرب کنید این کار موجب می شود هنگام شستشو این ناحیه زخم مقعد دچار کشش و پارگی مجدد نشود.

عکس درمان شقاق مقعدی در طب سنتی

آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا با دارا بودن خاصیت ضد التهابی و قدرت شفابخش طبیعی می تواند به ترمیم زخم و بافت آسیب دیده پوست اطراف مقعد و کاهش درد شقاق کمک نماید.

ژل داخل برگ های آلوئه ورا برای سالیان سال  در درمان سوختگی ها، زخم ها و سایر بیماری های پوستی مفید بوده است و درمانی ایده آل برای تسکین درد و درمان شقاق در طب سنتی است. برای استفاده از این روش کافی است یک برگ از گیاه آلوئه ورا را برش داده و از ژل داخل آن در ناحیه مقعد و شقاق استفاده نمایید.

تخم کتان

 عکس درمان گیاهی شقاق

تخم کتان سرشار از فیبر و اسیدهای چرب امگا ۳ است و می تواند یبوست مزمن که یکی از دلایل ایجاد شقاق است را به راحتی درمان کند و با دارا بودن خواص ملین، از فشار وارده بر مقعد هنگام اجابت مزاج بکاهد.

شما می توانید یک قاشق پودر این دانه را در آب حل کرده و قبل از خواب مصرف نمایید.

بهترین روش درمان شقاق چیست؟

بهترین روش درمان شقاق مقعد، لیزر می باشد که در کمترین زمان بیماری را به طور کامل از بین برده و موجب رفع زخم شقاق می شود. لیزر شقاق، با کمترین عوارض، درد، خونریزی، باقی ماندن جای زخم، هزینه و دوران نقاهت بیماری را از بین برده و سبب بهبودی هرچه سریعتر بیمار می شود. بنابراین می توان گفت درمان قطعی شقاق مقعد، لیزر می باشد.

سوالات متداول

231 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
منیژه

سلام دکتر من یه مدت عسل میمالیدم تا شقاقم خوب شه اما اصلا تاثیر نداشت

سامان

سلام دکتر روغن گیاهی شقاق رو با چی بزنیم رو مقعد

سپهر

من وازلین زدم به مقعدم برای درمان گیاهی اما اصلا خوب نشده دوهقته ام هست استفاده میکنم اما نتیجه ای نداشته باید چیکار کنم

mahan

درمان شقاق در طب سنتی با دمنوش ممکنه؟ من پوستم همینطوریش حساسه نمیتونم پماد یا چیزی بمالم

شوندی

به نظره من درمان شقاق تو طب سنتی پیچیده و پر درد سر که هست هیچ خیلیم زمان بره دوستان برید همون لیزرو انجام بدید بدون درد سر

الهام

آقای دکتر من از عسل به عنوان یه داروی گیاهی شقاق استفاده کردم وهیچ نتیجه ای نگرفتم . تنها کاری که کرد این بود که پوست اطراف رو ترم تر کرد

محمد حسین مرزن آبادی

درمان شقاق با طب سنتی اصلا کار ساز هست؟ من کلا یکبار تو عمرم از داروی گیاهی برای درمان یه بیماری دیگه استفاده کردم که نتیجه خوبی نداشت و بد تر یه جای دیگمو داغون کرد. الان شقاق مقعد گرفتم و میترسم برم جراحی کنم مجبوری میخوام راه سنتی رو تست کنم

علی

دکتر من یه پماد گیاهی برای شقاق گرفتم استفاده کردم تا اخرش اما همچنان مقعدم زخمه و میرم دستشویی میسوزه وخون میاد

مرادی

خسته نباشید جند روش موثر برای درمان شقاق مقعدی درخانه معرفی میکنید؟ من شرایط دکتر رفتن ندارم

آقابراری

آقای دکتر من از عسل برای درمان شقاق مقعدی استفاده کردم ولی اصلا نرم نشده پوست مقعدم

تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام