banner
آذر ۲۰, ۱۳۹۵

بیماری شقاق یا فیشر مقعدی چیست؟

بیماری شقاق یا فیشر مقعدی چیست؟

آیا تا به حال لب شما ترک خورده است؟ اگر به آخرین باری که لب‌تان دچار ترک شده که معمولاً مربوط به فصول سرما است فکر کنید، احتمالاً متوجه می‌شوید که ابتدا پوست لب خشک و سپس شروع به ترک برداشتن کرده است. اگر به ترک لب‌تان بی‌توجهی می‌کردید، خشکی آن به قدری شدت می‌یافت که باعث وسیع و عمیق شدن ترک و در نهایت خونریزی در آن می‌شد. این مثال ساده نمونه‌ی بارزی از یک نوع شقاق بود که می‌تواند بارها برای بدن هر فردی رخ داده باشد.
شقاق یک ترک‌خوردگی باریک با طول و عمق مشخص است که ممکن است در پوست یا یک دیواره‌ی یا غشای مخاطی ایجاد شود. شقاق یک بیماری بسیار شایع است که اگر زود اقدام به پیگیری آن شود می تواند به راحتی درمان شود. بسته به ناحیه‌ای که دچار شکاف یا ترک ایجاد شده است انواع شقاق در بدن انسان ایجاد و نام‌گذاری می‌شود. شقاق مقعد و شقاق پا، دو شکاف مشترکی هستند که در بدن رخ می‌دهند.
شقاق با نام علمی فیشر فقط یک ترک یا پارگی دیواره‌ی پوشش داخلی بدن یا سطوح خارجی پوست است که نباید با برش اشتباه شود. در شقاق کشش دیواره باعث از هم گسیختگی آن می‌شود که در صورت عدم درمان به موقع به زخم‌های باز بزرگ تبدیل خواهد شد که می‌تواند عضلات زیرین را نیز درگیر کند.
حال اگر این ترک یا پارگی در دیواره‌ی درونی کانال مقعد ـ لوله کوتاه مابین دو دریچه‌ی ابتدایی و انتهایی مقعد که چهار سانتی‌متر انتهایی لوله‌ی گوارشی یعنی راست‌روده را تشکیل می‌دهدـ رخ دهد، شقاق یا فیشر مقعد نامیده می‌شود. فیشر مقعد یک بیماری شایع است که اغلب با دیگر اختلالات ناحیه‌ی مقعد مانند بواسیر اشتباه گرفته می‌شود.
شقاق مقعد به شکل یک قطره اشک خطی دردناک و یا ایجاد شکاف در بافت پوششی نرم و مرطوب (مخاط) قسمت انتهایی کانال مقعد ظاهر می‌شود که در کوتاه مدت معمولاً تنها شامل سطح پوششی دیواره‌های داخلی مقعد و در بلندمدت به صورت عمقی‌تر تمام ضخامت مخاط مقعد را درگیر می‌کند. شقاق یا فیشر مقعد با شیوع یکسان در هر دو جنس زن و مرد اتفاق می‌افتد. البته احتمال شقاق مقعد در زنان پس از زایمان و در افراد مبتلا به بیماری کرون بیشتر است. این بیماری اغلب در سنین جوانی و میانسالی رخ می‌دهد. با افزایش سن احتمال ابتلا به فیشر مقعد کم می‌شود. این بیماری در کودکان کمتر از یک سال نیز بسیار دیده می‌شود.
در نیمی از موارد امکان بهبود با خودمراقبتی فرد و اصلاح عادات غلط تغذیه‌ای و جلوگیری از یبوست وجود دارد. با این‌ حال احتمال عود بیماری در صورت تکرار فشار در ناحیه‌ی آسیب دیده هست. شکست درمان طبی شقاق نشانه‌ای برای درمان جراحی آن است. امروزه محققان به‌ شدت دنبال راهی برای پیدا کردن یک درمان دارویی مؤفق و جایگزین درمان جراحی فیشر مقعدی هستند.

علل بیماری شقاق یا فیشر مقعد

علل بیماری شقاق یا فیشر مقعد

بیماری شقاق یا فیشر در اثر ضربه و فشار به پوشش داخلی دیواره‌ی مقعد هنگام اجابت مزاج یا دیگر علل کشش کانال مقعد ترک یا شکاف ایجاد می‌شود. البته با وجود اینکه علت دقیق شقاق مقعد ناشناخته است، اما تصور می‌شود که عامل شروع بیماری همین ضربه‌ی سخت به دیواره کانال مقعد است. گاهی اوقات ضربه به دلیل حرکت مدفوع خشک و سفت یا خیلی شل می‌تواند به دیواره‌ی مخاطی مقعد آسیب بزند. افرادی که عضلات دریچه‌ای ناحیه‌ی مقعد تنگ‌تری دارند بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. ایجاد شکاف ناشی از بیماری التهابی روده، عفونت مقعد و تومور از نادرترین دلایل فیشر مقعدی هستند.
افراد با رژیم‌های غذایی غلط و عدم مصرف کافی مواد غذایی پرفیبر مانند میوه و سبزیجات خود را در معرض ابتلا به بیماری فیشر مقعدی قرار می‌دهند. از طرفی جراحی‌های ناحیه‌ی مقعد بعدی و به هر دلیلی فرد را مستعد تنگی دریچه‌ی مقعدی و در نتیجه در معرض روند آسیب ناشی از ضربه‌ی مدفوع سفت و سخت قرار می‌دهد که خود مکانیزم ایجاد یک بیماری شقاق مقعدی است.


بیماران مبتلا به اختلالات زمینه‌ای دریچه‌ی مقعد با احتمال بیشتری دچار آسیب شکاف و ترک مقعدی طی ضربه‌ به آن خواهند شد. طی مطالعات انجام شده بیشتر افراد مبتلا به شقاق مقعدی، حداقل به یک بیماری زمینه‌ای دریچه‌ی مقعدی مبتلا هستند. بزرگ شدن غیر طبیعی عضلات دریچه‌ای مقعد یکی از اختلالات شایع زمینه‌ای این ناحیه است که باعث ایجاد فشار در کانال حتی در مواقع استراحت عضلات می‌شود. در واقع بیشتر افراد مبتلا به فیشر این اختلال فشار مضاعف را همیشه حتی در حالت استراحت عضله نیز دارند. احتمال ایجاد فیشر در ناحیه‌ی خط وسط دیواره‌ی پشتی کانال مقعد به دلیل ضعف و حساسیتی که دارد، بیشتر است.
برای بیشتر افراد این سؤال پیش می‌آید که چرا با وجود توانایی بدن در بهبود خود‌به‌خودی زخم‌های کوچک در بیشتر موارد نمی‌تواند ترک کوچک موجود در مخاط مقعد را برطرف کند و بیماری ماه‌ها طول می‌کشد؟ جواب آن بسیار ساده است زیرا عواملی درون محیط مقعد مانع بهبود خودبه‌خود ترک خواهند شد. یکی عبور مدفوع که با هر بار اجابت مزاج منجر به سایش و تحریک فیشر خواهد شد و دیگری انقباضی که در عضلات دریچه‌ی مقعد اتفاق می‌افتد خونرسانی به محل فیشر را کم و درنتیجه احتمال گردش خون در بافت‌های آسیب‌دیده آن و اطرافش را کم و بهبودی را به تأخیر می‌اندازد. بدین ترتیب علت‌های اساسی ایجاد بیماری فیشر شامل:
اسهال‌های طولانی مدت؛
یبوست‌های مزمن (بیشتر در بزرگسالان)؛
عادت تمیز کردن مقعد به صورت خشن با دستمال‌های زبر؛
رابطه‌ی جنسی مقعد؛
عضلات دریچه مقعدی‌ بیش از حد تنگ؛
بارداری؛
سرطان راست روده؛
بیماری‌های التهابی روده و بیماری‌های مقاربتی؛
بیماری کرون؛
خاراندن مقعد (به صورت یک حرکت پاسخی خارش ناشی از انگل روده‌ای مانند کرمک)؛
آسیب مقعد هنگام زایمان سخت.

Save

Save

کاربر گرامی پرسش خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید، بین 24 تا 48 ساعت آینده پاسخ داده خواهد شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • با سلام انواع میوه و سبزیجات برگ سبز، کلم، کاهو، خیار، سیب، آناناس، هلو، انگور، کشمش، ذرت ، اسفناج، قارچ، سبوس جو دوسر، لوبیا قرمز، زیتون، پسته، گردو، عدس، انجیر خشک، آلو

 • با سلام
  بنده سه روز هس ک درد خیلی زیادی از ناحیه ی مقعد دارم ک به هنگام دفع مدفوع درد شدیدی احساس میکنم.چن روز پیش خارشی داشتم ک باخشونت خاروندمش ازاون روز نمیتونم بشینم خشک میشه،احساس میکنم محل دفع مدفوعم قرمز شده و یا زخمی درحالی ک من زخمی نمیبینم.ب خاطر استرسی ک ازدرد دارم نمیتونم عمل دفع مدفوع رو انجام بدم یا هم با قطع و وصل.درحالی ک تا چن روز پیش روده های من کاملا نرمال کارمیکردن.رنگ ادرارم هم خیلی زرد ترشده.ولی هیچ گونه خونریزی،تورم،یا عمل مقاربتی تاحالا نداشتم و مجرد هستم.از اول ناحیه ی مقعد من خیلی تنگ بود هرازگاهی خیلی کم دردمیکرد و درد لحظه ای داشتم ایندفعه خیلی فرق داره.موقع نشستن احساس میکنم ب شکمم یا ناحیه ی مقعدم فشار میاد.
  لطف کنید منو راهنمایی بفرمایید مچکرم

  • با سلام درد و خارش مقعدی دو نشانه بارز از ابتلا به بیماری بواسیر است ولی برای اطمینان لازم است تا معاینه شده و از نظر ابتلا به بیماری پوستی و انگلی روده نیز بررسی شوید، بنابراین پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید.

  • با سلام خارش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری پوستی، انگلی یا یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا فیشر باشد، بهتر است پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. به منظور تسکین نسبی خارش کمپرس یخ بر ناحیه گذاشته یا درون لگن آب گرم به مدت پانزده الی بیست دقیقه بنشینید، از خاراندن ناحیه خودداری کنید زیرا سبب آسیب پوستی و گسترش آن خواهد شد. ممکن است به دلیل شست و شوی وسواسی و بیش از حد مقعد دچار این مشکل شده باشید. بسته به علت خارش درمان ها متفاوت است.

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد. در روش دیگر تزریق بوتاکس به مدت شش الی نه ماه عضلات دریچه‌ای مقعد فلج شده و فرصت برای بهبودی و خونرسانی به زخم فرآهم می‌شود که موقت بوده و گاهی نیاز به تکرار تزریق دارد. به احتمال فراوان نیاز به جراحی مجدد خواهید داشت.

 • سلام خسته نباشید
  من سه روزی میشه مقعدم دچار سوزش شده به طوری که حتی با خارج شدن باد معده دچار سوزش میشم که حتی نشستنم برام فوق العاده سخته
  سابقه نداشتم
  ورزش میکنم
  دستشویی زیاد میشینم

  • با سلام سوزش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب است، بهتر است بیش از این وقت را تلف نکرده برای تشخیص و دریافت درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مراجعه کنید.

 • سلام خسته نباشيد
  فرق شيفر و هموروئيد چيه ؟
  و اينكه من از خيلي ها شنيدم كه ميگن داروهاپماد هايي كه دكتر ميدن شرايطو بد تر ميكنه چرا ؟

  • با سلام اگر دارو با تشخیص صحیح بیماری تجویز شود از عود و بدتر شدن بیماری جلوگیری و در صورت استفاده صحیح و رعایت اصول مراقبتی بهبودی حاصل خواهد شد. فیشر به صورت ترک بافتی دیواره مقعد و هموروئید به صورت تورم عروقی این ناحیه بروز میکند که دلایلی مشترکی چون یبوست و اسهال دارند.

 • با سلام دختر ۵ ساله من همیشه از سوزش در ناحیه مقعد گلایه دارد و در بیشتر موارد هم مدفوع سفت و حجیم دفع می کند و بعضی اوقات یک تا دو روز دفع مدفوع ندارد و از این سوزش و خارش همیشگی در ناحیه مقعد رنج می برد آیا ممکن است دچار ترک مقعدی شده باشد تاکنون هیچ خونریزی در هنگام دفعش مشاهده نکردیم لطفا راهنمایی فرمایید

  • با سلام بله با توجه به توضیحاتتون احتمالاً فرزندتان دچار بیماری فیشر است و همین درد و سوزش مقعدی باعث می‌شود تا عمل دفع خود را به تأخیر انداخته با ابتلا و تشدید یبوست دچار وخیم شدن بیماری و تشدید آسیب بافتی ناحیه شوند لازم است تا حتماً مراجعه حضوری کرده و هر چه سریعتر پیش از پیشرفت بیماری و از دست رفتن شانس نتیجه گرفتن از درمان دارویی مراجعه حضوری نمایید.

 • با سلام و خسته نباشید ببخشید سوالم این هست که اگر شقاق مقعد به اندازه ۱ ونیم سانت باشد نیاز به جراحی دارد بعضی اوقات سوزشم دارد

  • با سلام بله گاهی وسیع بودن فیشر نیاز به جراحی را الزامی خواهد کرد ولی لازم است تا معاینه بالینی شوید و برای راهنمایی بیشتر حضوری مراجعه کنید.

 • به جراح عمومی مراجعه کردم تشخیص شقاق مقعد داده ولی متاسفانه شرایط کاریم وقت جراحی ندارم وبوی عفونت منطقه اذیتم میکنه لطفا راهنماییم کنید.

  • با سلام دوست عزیز امکان جراحی بیماری شقاق مقعدی با لیزر نیز وجود دارد با کمک روش روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در همان روز ترخیص شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. از روز پس از عمل هم میتوانید کار خودتون و فعالیت روزمره رو آغاز کنید. البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد. توصیه میشود پیش از پیشرفت بیماری و سخت شدن روند درمانی مراجعه کنید.

 • با سلام بنده نزدیک به ۲سال یا بیشتر
  در داخل مقعد خود احساس درد می کنم
  که بعضی وقتها بخصوص در فصل سرما
  دردش بیشتر میشود، وتقریبا ۸،،۹ماهه
  که دچار عفونت شده و عفونت تقریباً همیشه از مقدم بیرون میاد،درد آنچنانی هم نداری،میخواستم ببینم آیا با لیزر قابل درمان است؟؟

  • با سلام ابتدا باید معاینه شوید تا نوع بیماری مقعدی که دچار آن هستید و میزان پیشرفت آن و شدت وخامت بیماری بررسی شود. معمولاً انکان جراحی انواع بیماریهای مقعدی با روش نوین لیزری وجود دارد. با کمک این روش امروزی میتوانید بدون درد و خونریزی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز یابید. بدون نیاز به بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان و قرار کرفتن در معرض آلودگی محیطی و طی چند ساعت سلامت خود را باز یافته و کمتر دچار عوارض ناخواسته جراحی خواهید شد. بهتر است پیش از بدتر شدن شرایط بیماری خود برای درمان مراجعه حضوری نمایید.

 • سلام من۳ماه که زایمان طبیعی داشتم وبعد از ۲۰روزکه زایمان کردم وقتی میرم دستشویی خون میاد وکمی یبوست داشتم رفتم دکتر گفت دوا داد ولی اگر شیافت نمی گذارم باز هم خون میاد چکار کنم با تشکر

  • با سلام تغییرات هورمونی دوران بارداری باعث تغییراتی در عملکرد دستگاه گوارش و کاهش تحرک روده و بروز یبوست و زمینه ساز ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید و یا بواسیر در زنان باردار است که معمولاً در صورت عدم رعایت اصول رفتاری و رژیم غذایی مطلوب در این دوران منجر به این عارضه خواهد شد و پس از زایمان در صورت عدم توجه تشدید خواهد شد. به منطور تشخیص قطعی نوع بیماری مقعدی و میزان پیشرفت آن لازم است تا تحت معاینات بالینی قرار بگیرید، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. در صورت پیشرفته بودن بیماری نیاز به جراحی است که با روش لیزری می‌توانید بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی انجام شده و می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود و شیردهی و مراقبت از کودک را از روز پس از عمل آغاز نمایید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید و از مواد غذایی کمتر نفاخ مصرف کنید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید.

 • سلام آقای دکتر نزدیک به دوبار است که هر بار دستشویی می‌روم بهد از تهارت چند قطره خون از معقد یا از دور معقد به زمین میریزد مطمئن هستم که از داخل معقد نیست چون مدفوع سالم میباشد وبا خون مخلوط نیست

  • با سلام خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید جدی گرفته شده و به موقع و فوری پیگیری شده و تشخیص داده شود. خون قرمز روشن و جدا از مدفوع شک به وجود بیماری مقعدی را بیشتر می‌کند اما تا زمانی که مشاهدات بالینی تحت بررسی بیشتر و کولونوسکوپی تأیید نشود باید بیماری را جدی پنداشته و پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده و پیشرفت بیماری و بروز عوارضی چون کم خونی پیگیری شود. بنابراین هر چه سریع تر برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید.

 • اقای دکتر بنده بخاطر شقاق یازخم معقدبه مطب خصوصی مراجعه کردم وایشان عمل تزریق بوتاکس انجام دادکه برای بنده جای سوال بود بوتاکس درجاهای زیبایی تزریق می شودوبعدا هم دردداشتم مجدامراجعه کردم دکتر گفت زخم شما عمیق بوده تا بهبودی کامل ۶ماه طول می کشد.ایا این روش عمل صحیح بوده.وروش جراحی جدید پیش رفته ودرمان چیست ممنونم از لطف شما راهنمایی کنید

  • با سلام بوتاکس نیز یک درمان موقتی شش الی نه ماه است که با فلج نمودن عضلات دریچه‌ای مقعد شرایط را برای افزایش خونرسانی ناحیه و بهبودی زخم فرآهم می‌کند ولی گاهی نیاز به تکرار دوز دارد و مؤثر بودن آن در شما نیاز به بررسی بالینی دارد. روش لیزری نیز یک روش نوین و کم دردسرتری است که امکان جراحی بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان را فرآهم کرده و فرد می‌تواند کار و فعالیت روزمره خود را از روز پس از عمل جراحی آغاز کند البته به شرطی که کار سنگین نکند.

 • با سلام و خسته نباشید آقای دکتر میشه جزییات دقیق و نکته به نکته عمل فیشر با لیزر رو توضیح بدید چون خیلی ها ترس از عمل دارن مث من و این مانع عمل کردنشون میشه با تشکر

  • با سلام در روش لیزری فرد بدون بستری شدن در بیمارستان، به صورت سرپایی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی، طی یک بی حسی موضعی با کمک اشعه لیزری در ناحیه زخم فیشر جراحی و حتی در صورت نیاز به برداشت قسمتی از عضله دریچه مقعد برای کاهش اسپاسم و گرفتگی ناحیه، این کار بدون استفاده از چاقو و با کمک لیزر بدون درد و خونریزی انجام خواهد شد، زیرا لیزر عروق و اعصاب آسیب دیده را نیز هم زمان ترمیم می‌کند.

 • آیا با برداشتن شقاق ها که بزرگ شده اند آنها را با جراحی لیزری برداشته شود عود و بیرون زدن مقعد بهبود میابد و تاثیر بهبودی چقدر است؟

  • با سلام دوست عزیز هیچ تضمینی برای عدم عود و درمان بیماری فیشر چه به صورت دارویی و چه جراحی و روش لیزری تا زمانی که خود شما همکاری نکنید، وجود ندارد. تضمین عدم عود و رهایی کامل از این بیماری در گرو تغییرات مطلوب و مناسب در سبک زندگی و رژیم غذایی و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره شماست. زائده طی جراحی لیزری نیز قابل برداشت است.

 • با سلام.خانوم ۲۷ساله هستم.دو ساله هنگام مدفوع کردن سوزش و خون ریزی دارم.کلونسکوپی رفتم مشکلی نداشتم.خودم هنگام استفاد از پماد زیر انگشتم حس میکنم مقعدم ترک شده وزخمه.شکمم کمی سفت کار کنه بدتر میشم.خواستم ببینم شما تشخیص شقاق میدید.ایا خوب میشه؟

  • با سلام بله با توجه به توضیحاتتون احتمالاً شقاق مقعدی مطرح است، درمان دارویی در مرحله حاد بیماری و درمان جراحی در مرحله مزمن بیماری لازم خواهد بود. دستیابی به بهبودی کامل در گرو رعایت اصول مراقبتی و تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی و کنترل
   یبوست توسط خود شما است.

 • با سلام اقای دکتر بنده حدود ۴ ماه هست که دچار فیشر شده ام به گفته دکتر.همیشه خوب هستم مگر در مواقعی که دچار یبوست میشم دفع همراه درد و به ندرت خون ریزی میباشد آیا نیاز به عمل جراحی با لیزر دارم؟

  • با سلام با مزمن شدن بیماری فیشر پس از گذشت شش الی هشت هفته نیاز به درمان غیر دارویی و جراحی خواهید داشت، در صورت عدم درمان بیماری دچار عوارضی مانند تنگی مقعد خواهید شد، پیشنهاد می‌شود به سلامت خود اهمیت داده و درمان را کامل کنید. از طرفی مشکل یبوست برای عدم عود بیماری باید با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود اصلاح شود.

 • سلام حدود یکسال است که شقاق دارم از تتراساکلین و وازیلین استفاده میکنم برطرف میشد اما دو هفته ای میشه که شکاف از همه طرف احساس میکنم و مقعدم تنگ شده باید چکار کنم

  • با سلام با عود و مزمن شدن بیماری شقاق مقعدی نه تنها دیگر به درمان دارویی پاسخ مثبت نداده بلکه منجر به عوارض دیگر چون تنگی مقعد خواهد شد، بهتر است درمان خود را جدی پیگیری کرده و در صورت نیاز آماده جراحی شوید.

 • سلام استاد عزیز مریم هستم۳۹ ساله متاهل ویک پسر ۹ ساله دآرم. سپس مقعدی اصلا نداشتم ولی سالهاست برای اجابت مزاج از آب گرم واز انگشت خودم استاده میکردم ومشکلی خاصی نداشتم چند بار دچار خونریزی شده بودم ولی درد نداشتم آلان نزدیک به دوماه میشه که دچار فيشر شدم البته نزد پنج دکتر جراح عمومی هم رفتم وهمه فيشر تشخیص دادند در این مدت هم رژیم پر فیبر خود را حفظ کردم ولی قادر به فعالیت ورزشی اصلا نیستم چون درد امان منو بریده ورودی چهار بار به مدت سی دقیقه از تشت آب گرم استفاده کرده چند روزی ميشد که خونریزی قطع شده بود ولی متاسفانه به خاطر اساس کشی منزلم الان دو روز هست که طرف چپ مقعدم این بار به دردو سوزش وخونریزی افتاده، دفعه ی قبل همین احساس در طرف راست مقعدم بود از خط وسط، ولی آلان طرف چپ هست، آقای دکتر آیا من باید کولونوسکوپی انجام بدهم وآقا مشکل تنگی وفیشر مقعد من با پوتاکس قابل دز مان هست یا خیر؟ یا آیا با عمل جراحی بهتر هست؟ یا لیزر؟ میترسم با جراحی ولیزر تنگی مقعدم بیشتر شود یا با جراحی بی اختیاری گاز روده یا مدفوع پیدا کنم؟ شما کدام راه را پیشنهاد میکنید؟ من آستانه دردم خیلی زیاده ولی اينبار خیلی کم آوردم واز درد قادر به انجام هیچ کاری نیستم وهم میترسم استفاده بیش از حد پماد لیدوکایین و آنتی همورویید و نیترو گلیسیرید هم برای من دچار بیماریهای دیگر کند لطفا منو راهنمایی بفرمایید، ممنون

  • با سلام بیماری شقاق مقعدی از جمله بیماری‌هایی است که باید با توجه به علت به وجود آورنده آن درمان شود. ابتدا باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا در صورت بهبودی دچار عود نشوید، بنابراین اجابت مزاج خود را کنترل کنید تا قوام معمولی داشته و شل و سفت نشود. از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع خودداری کنید. بیماری فیشر فقط در شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا و مرحله حاد بیماری به درمان دارویی پاسخ مثبت داده و پس از آن نیاز به درمان تهاجمی خواهد داشت. بوتاکس نیز یک درمان موقتی شش الی نه ماه است که با فلج نمودن عضلات دریچه‌ای مقعد شرایط را برای افزایش خونرسانی ناحیه و بهبودی زخم فرآهم می‌کند ولی گاهی نیاز به تکرار دوز دارد و مؤثر بودن آن در شما نیاز به بررسی بالینی دارد. روش لیزری نیز یک روش نوین و کم دردسرتری است که امکان جراحی بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان را فرآهم کرده و فرد می‌تواند کار و فعالیت روزمره خود را از روز پس از عمل جراحی آغاز کند البته به شرطی که کار سنگین نکند. اما برای توصیه روش جراحی لیزری یا سنتی نیز باید شدت و میزان پیشرفت بیماری در شما بررسی شود و بدون نمی‌توان نظر داد

 • با سلام و خسته نباشید من یبوست قدیمی دارم و گاه گاهی اندازه نخود بیرون زدگی در ناحیه مقعد دارم چند روز پیش اسهال گرفتم والان سه چهار روزه که به خارش وشقاق مقعد دچار شدم وموقع اجابت مزاج درد شدید دارم وپس از شستن که خودم خشک میکنم خون می بینم چه کار کنم لطفا راهنماییم کنید

  • با سلام دوست عزیز عدم توجه به درمان بیماری یبوست در شما سبب بروز عوارض و بیماری مقعدی دیگری به نام فیشر شده است که اگر به درمان آن نیز توجه نکنید دچار علایم آزار دهنده و عوارض دیگر خواهید شد و از طرفی زمان طلایی بهره بردن از درمان دارویی را از دست داده و نیاز به جراحی پیدا خواهید کرد. بهتر است هر چه سریع‌تر بیماری خود را پیگیری نموده و مراجعه کنید، از طرفی برای پیشگیری از عود مجدد بیماری باید تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید تا دچار یبوست نشوید. آب مصرفی را به بیش از هشت لیوان افزایش دهید، میوه و سبزیجات تازه و مواد غذایی پر فیبر مصرف کنید، ورزش کنید و تحرک و فعالیت بدنی منظم مانند پیاده‌روی روزانه داشته باشید، از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به احساس دفع مدفوع خود سریع پاسخ دهید و بلافاصله خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید.

 • سلام من هم هموروئيد دارم و هم فيشر بعد از ازمايش كرونسكوپي براي هموروئيد ٢تا باند انداختند و و گفتن كه حتما بايد عمل شم پيش ٣تا دكتر رفتم فقط ١گفت كه بايد عمل بشم و بستريم كردن و عمل كردم ولي بهم نگفتن كه باند انداختند يا برش داشتن و اينكه گفتن من ٣ تا جراحي ديگه هم بايد انجام بدم ولي قبلا ٢تاشو باند انداختن مگه باند باعث نميشه كه هموروئيد خودش خشك شه و كنده شه و فيشر مزمن هم با رژيم غذائي درست نميشه ممنون ميشم جواب بدين تشكر

  • با سلام بله در روش باند طی چند هفته هموروئید خشک شده و میافتد ولی در فیشر نیاز به درمان دارویی و حتی جراحی خواهد بود. برای بررسی نوع جراحی به خلاصه پرونده جراحی خود مراجعه کنید.

 • سلام خسته نباشید تقریبا یه سالی هست مقعد م مدفوع با سوزش در میاد البته بدون خون و همه چی طبیعی این سوزش هم بعضی وقتا بوده و خارش هم تقریبا دارم تا این که یه ماه پیش دکتر رفتم پماد انتی همورویید داده و بدتر شده خارش و سوزش بیشتر شده بعد اون شیاف مزالازین یه دکتر دیگه داده تاثیر نداشته خارش خیلی بیشتر شده تا این که شیاف اساکول داده دکتر برا ۵ روز بهتر شده بود استفاده کردم با پماد تتراسایکیلن و نیوفلوراسین برا خارش که در کل بهتر شدن تا این که ۲ روز بعد قطع شیاف مدفوع انگار با خنجر یا تیزی که داخلش باشه خارج میشه از رکتوم خلاصه کلا انگار خارش و سوزش که بهتر شده انگار دوباره یه طور دیگه اومده و بدتر شده مدفوع میاد انگار خنجر دو طرف دیواره پایانی رکتوم میکشه میاد پایین اطراف مقعد هم خارش با یه کم سوزش داره ..ممنون میشم الان چ باید کنم چ داستانی شدا اسیر شدم …یه دکتر درست حسابی هم نیست پیشش بریم…کلونوسکوپی عوارض داره یا ن؟؟

  • با سلام لازم است تا دوباره معاینه شوید ممکن است بیماری شما شقاق بوده و نیاز به درمان دارویی دیگری داشته باشید. خیر کولونوسکوپی در اکثر موارد بدون عارضه و خطر انجام می‌شود.

 • سلام من تقریبا ۳سالی میشه وسواس زیادی برای تمیز کردن مقعد خود دچار شدم و۱۰روزی هست که دیواره بیرونی مقعدم ترک خورده راه درمانش چیه لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام لازم است تا معاینه شوید، اگر به بیماری فیشر مبتلا شده باشید که مربوط به ترک بافتی ناحیه مقعد است در مراحله حاد بیماری با درمان دارویی بهبود خواهید یافت البته به شرطی که رفتارهای غلط خود را اصلاح کنید و اگر بیماری مزمن باشد نیاز به اقدام تهاجمی و جراحی خواهید داشت.

 • باسلام وخسته نباشید
  اینجانب دربعدازماه رمضان گرفتار شقاق شدم وتاکنون به سه تامتخصص حراح عمومی مراجعه کردم دکتر اول سه تاپماد نوشت گفت مخلوط کنید وبه ناحیه درد بمالید سه مرتبه درروز ویه پماددیلتیژل داد شبها میزدم که خوب نشد دکتر دوم قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ونایپروکسن ۵۰۰داد صبح وشب خوردم تامیخوردم خوب بود دارو که بعدازده روزتمام شد دوباره درد مقعدم شروع شد دکتر سوم دیرز سه شنبه رفتم کپسول لاکتوکرداده یکی صبح ویکی شب با پماد دیلتیژن که دارم استفاده میکنم ولی بازهم کمی درد دارم لطفا بگید چکارکنم باتشکر

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد. در روش دیگر تزریق بوتاکس به مدت شش الی نه ماه عضلات دریچه‌ای مقعد فلج شده و فرصت برای بهبودی و خونرسانی به زخم فرآهم می‌شود که موقت بوده و گاهی نیاز به تکرار تزریق دارد.

  • با سلام بسته به نوع شقاق مقعدی، محل آن و تعداد ترک بافتی و میزان پیشرفت و مرحله بیماری درمان دارویی مناسب متفاوت بوده و نمی‌توان از یک دارو به عنوان بهترین درمان یاد کرد.

 • سلام آقاي دكتر من سيزده سالمه خيلي نگرانم يك زخم در مقعد دار اما درد ندارم به نظرتان أين زخم خوب ميشود؟????? خواهش ميكنم سريع جوابك را بدهيد هميشه استرس دارم خواهش ميكنم

  • با سلام ناحیه مقعد باید مورد بررسی و مشاهده و معاینه بالینی قرار بگیرد تا نوع زائده و بیماری احتمالی مشخص و با توجه به آن و میزان پیشرفته بودنش درمان لازم تجویز شود، اگرچه در حال حاضر زخم موجود علایم آزار دهنده ندارد ولی این موضوع دلیل بر بهبود خود به خود نخواهد شد و حتماً باید مراجعه حضوری داشته باشید. نگران نبوده و هر چه سریع‌تر پیش از پیشرفت بیماری موضوع را با والدین خود مطرح نموده و مراجعه کنید.

 • سلام
  دو روز بطور متوالي خون تو مدفوعم بود، بعد از اينكه از مايعات ب مقدار زياد استفاده كردم خون تو مدفوع ديگه نيس فقط درد و سوزش در ناحيه مقعد دارم. لطفا راهنمايي كنيد.
  با سپاس

  • با سلام وجود خون در مدفوع به همراه سوزش و درد مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم بررسی ناحیه مقعد و معاینه بالینی است. بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص قطعی و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. در صورت مراجعه فوری در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری می‌توانید از فرصت طلایی بهره بردن و نتیجه مطلوب گرفتن از درمان دارویی بهره ببرید.

 • سلام دکتر من دچار فیشر مزمن به گفته دکترم هستم و قصد جراحی با لیزر دارم اما قبلش چند سوال دارم اول اینکه ما خانوادگی یعنی تقریبا کل اکثر برادر و خواهرانم با این مشکل مواجهیم و این یعنی ما به صورت موروثی به تنگی دهانه مقعد دچاریم میخوام بدونم این مسئله یعنی تنگی مقعد هم با جراحی لیزر قابل درمانه و دوم اینکه مشکل من بعد از جراحی برطرف میشه یا بازهم باید خیلی مراقبت کنم و بازهم با کوچکترین تحریکی دوچار فیشر میشم لطفا راهنمای کنید

  • با سلام بله بسته به نوع جراحی که پزشکتان در نظر دارد با روش لیزری هم امکان رفع تنگی دریچه مقعد وجود دارد اما نکته قابل توجه این است که هیچ روش درمانی تضمین کننده عدم عود بیماری فیشر نیست، خود بیمار باید با مراقبت از خود و دوری از عوامل مستعد کننده ابتلا به فیشر و کنترل اسهال یا یبوست از عود مجدد آن پیشگیری کند.

 • سلام
  با تشکر از زحماتتان
  احتراما من روده تحریک شده و ختی بدون دست شویی رفتن خونریزی شدید دارم می شود راهنمایی بفرمایید و ضمنا محل مقعدم درد می کنه و قتی می نشینم رو زمین البته بعد دست شئیی با تشکر

  • با سلام درد و خونریزی مقعدی دو نشانه بارز بیماری فیشر یا هموروئید است که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه و مشاهده ناحیه مقعد است. ولی از آنجایی که خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه بیماری‌های گوارشی و صعب‌العلاج مانند سرطان باشد باید جدی گرفته شده و بلافاصله پیگیری شود. عدم کنترل روده تحریک پذیر و ابتلا به یبوست یا اسهال شدید و مکرر شما را دچار این عارضه نموده است، بنابراین پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده و ناخوشایند دیگر برای معاینه و بررسی دقیق و تشخیص قطعی بیماری و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید.

 • حسین س
  سلام
  حدود یک سال قبل یک دانه ریز در لبه مخرج ایجاد شد که هیچ درد ویا خارشی نداشت ولی بعد از حدود ده روز از دانه ریز عفونت خارج شد وگاهی با خارش شدید همراه است و گاهی اوقات همراه با خارش شدید چند قطره خون نیز دفع می شود جناب دکتر فرمودند فیشر است
  راه درمان چیست

  • با سلام فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان است ولی پس از آن مزمن شده و نیاز به جراحی دارد که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد. در روش دیگر تزریق بوتاکس به مدت شش الی نه ماه عضلات دریچه‌ای مقعد فلج شده و فرصت برای بهبودی و خونرسانی به زخم فرآهم می‌شود که موقت بوده و گاهی نیاز به تکرار تزریق دارد.

  • با سلام عدم درمان به موقع و عدم پیگیری یبوست باعث بروز عارضه مقعدی و احتمالاً بیماری هموروئید یا فیشر در شما شده است، اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید باید مشکل یبوست را با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی و اصلاح عادات غلط رفتاری خود برطرف کنید. ابتدا در کنار مایعات مصرفی فراوان میوه و سبزیجات تازه و مواد غذایی پر فیبر به صورت روزانه مصرف کنید، حداقل روزی سی دقیقه پیاده‌روی داشته باشید، تحرک و فعالیت بدنی بسیار کمک کننده است. از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به محض احساس نیاز به اجابت مزاج خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید. بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و گسترش آن برای درمان خود مراجعه کنید، ممکن است برای برداشت زائده نیاز به عمل جراحی داشته باشید که با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری در بیمارستان جراحی شده و در مدت کوتاهی بهبود می‌یابید.