banner
آذر ۲۰, ۱۳۹۵

بیماری شقاق یا فیشر مقعدی چیست؟ و علل ایجاد این بیماری

بیماری شقاق یا فیشر مقعدی چیست؟

آیا تا به حال لب شما ترک خورده است؟ اگر به آخرین باری که لب‌تان دچار ترک شده که معمولاً مربوط به فصول سرما است فکر کنید، احتمالاً متوجه می‌شوید که ابتدا پوست لب خشک و سپس شروع به ترک برداشتن کرده است. اگر به ترک لب‌تان بی‌توجهی می‌کردید، خشکی آن به قدری شدت می‌یافت که باعث وسیع و عمیق شدن ترک و در نهایت خونریزی در آن می‌شد. این مثال ساده نمونه‌ی بارزی از یک نوع شقاق بود که می‌تواند بارها برای بدن هر فردی رخ داده باشد.
شقاق یک ترک‌خوردگی باریک با طول و عمق مشخص است که ممکن است در پوست یا یک دیواره‌ی یا غشای مخاطی ایجاد شود. شقاق یک بیماری بسیار شایع است که اگر زود اقدام به پیگیری آن شود می تواند به راحتی درمان شود. بسته به ناحیه‌ای که دچار شکاف یا ترک ایجاد شده است انواع شقاق در بدن انسان ایجاد و نام‌گذاری می‌شود. شقاق مقعد و شقاق پا، دو شکاف مشترکی هستند که در بدن رخ می‌دهند.
شقاق با نام علمی فیشر فقط یک ترک یا پارگی دیواره‌ی پوشش داخلی بدن یا سطوح خارجی پوست است که نباید با برش اشتباه شود. در شقاق کشش دیواره باعث از هم گسیختگی آن می‌شود که در صورت عدم درمان به موقع به زخم‌های باز بزرگ تبدیل خواهد شد که می‌تواند عضلات زیرین را نیز درگیر کند.
حال اگر این ترک یا پارگی در دیواره‌ی درونی کانال مقعد ـ لوله کوتاه مابین دو دریچه‌ی ابتدایی و انتهایی مقعد که چهار سانتی‌متر انتهایی لوله‌ی گوارشی یعنی راست‌روده را تشکیل می‌دهدـ رخ دهد، شقاق یا فیشر مقعد نامیده می‌شود. فیشر مقعد یک بیماری شایع است که اغلب با دیگر اختلالات ناحیه‌ی مقعد مانند بواسیر اشتباه گرفته می‌شود.
شقاق مقعد به شکل یک قطره اشک خطی دردناک و یا ایجاد شکاف در بافت پوششی نرم و مرطوب (مخاط) قسمت انتهایی کانال مقعد ظاهر می‌شود که در کوتاه مدت معمولاً تنها شامل سطح پوششی دیواره‌های داخلی مقعد و در بلندمدت به صورت عمقی‌تر تمام ضخامت مخاط مقعد را درگیر می‌کند. شقاق یا فیشر مقعد با شیوع یکسان در هر دو جنس زن و مرد اتفاق می‌افتد. البته احتمال شقاق مقعد در زنان پس از زایمان و در افراد مبتلا به بیماری کرون بیشتر است. این بیماری اغلب در سنین جوانی و میانسالی رخ می‌دهد. با افزایش سن احتمال ابتلا به فیشر مقعد کم می‌شود. این بیماری در کودکان کمتر از یک سال نیز بسیار دیده می‌شود.
در نیمی از موارد امکان بهبود با خودمراقبتی فرد و اصلاح عادات غلط تغذیه‌ای و جلوگیری از یبوست وجود دارد. با این‌ حال احتمال عود بیماری در صورت تکرار فشار در ناحیه‌ی آسیب دیده هست. شکست درمان طب سنتی شقاق نشانه‌ای برای درمان جراحی آن است. امروزه محققان به‌ شدت دنبال راهی برای پیدا کردن یک درمان دارویی مؤفق و جایگزین درمان جراحی فیشر مقعدی هستند.

 

علل بیماری شقاق یا فیشر مقعد

علل بیماری شقاق یا فیشر مقعد

بیماری شقاق یا فیشر در اثر ضربه و فشار به پوشش داخلی دیواره‌ی مقعد هنگام اجابت مزاج یا دیگر علل کشش کانال مقعد ترک یا شکاف ایجاد می‌شود. البته با وجود اینکه علت دقیق شقاق مقعد ناشناخته است، اما تصور می‌شود که عامل شروع بیماری همین ضربه‌ی سخت به دیواره کانال مقعد است. گاهی اوقات ضربه به دلیل حرکت مدفوع خشک و سفت یا خیلی شل می‌تواند به دیواره‌ی مخاطی مقعد آسیب بزند. افرادی که عضلات دریچه‌ای ناحیه‌ی مقعد تنگ‌تری دارند بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. ایجاد شکاف ناشی از بیماری التهابی روده، عفونت مقعد و تومور از نادرترین دلایل فیشر مقعدی هستند.
افراد با رژیم‌های غذایی غلط و عدم مصرف کافی مواد غذایی پرفیبر مانند میوه و سبزیجات خود را در معرض ابتلا به بیماری فیشر مقعدی قرار می‌دهند. از طرفی جراحی‌های ناحیه‌ی مقعد بعدی و به هر دلیلی فرد را مستعد تنگی دریچه‌ی مقعدی و در نتیجه در معرض روند آسیب ناشی از ضربه‌ی مدفوع سفت و سخت قرار می‌دهد که خود مکانیزم ایجاد یک بیماری شقاق مقعدی است.


بیماران مبتلا به اختلالات زمینه‌ای دریچه‌ی مقعد با احتمال بیشتری دچار آسیب شکاف و ترک مقعدی طی ضربه‌ به آن خواهند شد. طی مطالعات انجام شده بیشتر افراد مبتلا به شقاق مقعدی، حداقل به یک بیماری زمینه‌ای دریچه‌ی مقعدی مبتلا هستند. بزرگ شدن غیر طبیعی عضلات دریچه‌ای مقعد یکی از اختلالات شایع زمینه‌ای این ناحیه است که باعث ایجاد فشار در کانال حتی در مواقع استراحت عضلات می‌شود. در واقع بیشتر افراد مبتلا به فیشر این اختلال فشار مضاعف را همیشه حتی در حالت استراحت عضله نیز دارند. احتمال ایجاد فیشر در ناحیه‌ی خط وسط دیواره‌ی پشتی کانال مقعد به دلیل ضعف و حساسیتی که دارد، بیشتر است.
برای بیشتر افراد این سؤال پیش می‌آید که چرا با وجود توانایی بدن در بهبود خود‌به‌خودی زخم‌های کوچک در بیشتر موارد نمی‌تواند ترک کوچک موجود در مخاط مقعد را برطرف کند و بیماری ماه‌ها طول می‌کشد؟ جواب آن بسیار ساده است زیرا عواملی درون محیط مقعد مانع بهبود خودبه‌خود ترک خواهند شد. یکی عبور مدفوع که با هر بار اجابت مزاج منجر به سایش و تحریک فیشر خواهد شد و دیگری انقباضی که در عضلات دریچه‌ی مقعد اتفاق می‌افتد خونرسانی به محل فیشر را کم و درنتیجه احتمال گردش خون در بافت‌های آسیب‌دیده آن و اطرافش را کم و بهبودی را به تأخیر می‌اندازد. بدین ترتیب علت‌های اساسی ایجاد بیماری فیشر شامل:

 • اسهال‌های طولانی مدت
 • یبوست‌های مزمن (بیشتر در بزرگسالان)
 • عادت تمیز کردن مقعد به صورت خشن با دستمال‌های زبر
 • رابطه‌ی جنسی مقعد
 • عضلات دریچه مقعدی‌ بیش از حد تنگ
 • بارداری
 • سرطان راست روده
 • بیماری‌های التهابی روده و بیماری‌های مقاربتی
 • بیماری کرون
 • خاراندن مقعد (به صورت یک حرکت پاسخی خارش ناشی از انگل روده‌ای مانند کرمک)
 • آسیب مقعد هنگام زایمان سخت

 

Save

Save

پرسش و پاسخ
 • سلام دکتر خسته نباشید من عمل جراحی همورویید چند سال پیش انجام دادم ولی باز هم خون بعضی موقع از معقدم هنگام اجابت مجاز می آید به دکتر رفتم کنوسکپی انجام دادام گفت سالم است باز هم چند روز خون می اید قطع می شود چه کار کنم ممنون از راهنمتیی شما

  • با سلام
   خونریزی این ناحیه مقعدی می تواند مربوط به وجود یک بیماری مقعدی و یا بازگشت بیماری هموروئید و یا مربوط به بیماری‌های گوارشی و حتی جدی دیگر نیز باشد ممکن است برای تشخیص آن نیاز به انجام کلونوسکوپی مجدد داشته باشید به هر حال بدون معاینه بالینی شما نمی‌توان درباره علت خونریزی نظر قطعی داد بهتر است به سلامت خود اهمیت داده این موضوع را مجدد پیگیری کنید زیرا این خونریزی نشانه وجود یک بیماری و مشکل بوده و حتماً نیاز به درمان دارد.

 • سلام الان یک سالی میشه این بیماریو دارم .معقدم پاره شده و رودم جا به جا شده دیگه نمیتونم زندگی کنم کلا خون ریزی و درد دارم چیکار کنم .هزینه درمانیش چقدره وطول درمان

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری خود باید حضوری مراجعه کرد معاینه بالینی شوید و بسته به نوع و شدت بیماری درمان مناسب دارویی و یا غیر آن تجویز خواهد شد نگران نباشید در صورت نیاز به جراحی با کمک روشهای نوین لیزری امکان جراحی بدون درد و خونریزی و سرپایی تحت بی حسی موضعی وجود دارد به صورتی که در همان روز مراجعه مرخص شده و از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را آغاز کنید البته نیاز است تا از عوامل محرک بازگشت بیماری دوری نمایید.

 • سلام
  حدودا یکی دوسالی میشه هرزگاهی هر وقت ک مدفوع سفت میکنم بعد مدفوع چند قطره خون رقیق میبینم روی کاسه دستشویی و طی یهفته خوب میشد الان از قبل عید بازم این مشکل برام‌پیش اومده ولی اینبار دکتر رفتم قرص ونوویتال و پودر موسیلیوم و شربت لاکتولوز داده بهم سه چهار روزه مصرف میکنم ولی بهتر نشدم میشه راهنماییم کنید لطفا
  درد به هنگام خونریزی ندارم
  بخاطر شرایط کارم تحرکم کمه برنامه غذاییم همش برنج شده و شب کارم همش مجبورم صبحا زیاد بخوابم ک فکر میکنم بی تاثیر نیست !

  • با سلام
   لازم است برای بررسی وضعیت بیماری خود حضوری مراجعه کرده تحت معاینه بالینی قرار بگیرید حتی لازم است تست های کمک تشخیصی مانند کلونوسکوپی برای تشخیص قطعی محل خونریزی انجام شود در صورتی که درمان دارویی برای شما کافی نباشد ممکن است نیاز به اقدامات درمانی غیر دارویی نیز پیدا کنید به هر حال لازم است این موضوع را جدی گرفته قبل از تشدید وخامت بیماری و بروز علایم آزار دهندی دیگر و قرار گرفتن در معرض کم خونی درمان مناسب خود را شروع کنید.

 • سلام. وقت شما بخیر؛ همسرم حدود دو سال پیش به دلیل سرطان لنفاوی استخوان تحت شیمی درمانی قرار گرفتن؛ الان حدود یک سال هست که دیگه هیچ دارویی استفاده نمی کنن.در طول مدتی که گذشته دچار اسهال مداوم بودن که گاهی دلپیچه هم همراهش بوده اما چند وقتی هست که استفراغ هم دارن و در طول روز حداقل یک بار استفراغ براش اتفاق میوفته و مدام حالت تهوع داره. وزنش به شدت پایین اومده و درجه حرارت بدنش مدام تغییر می کنه. متاسفانه از ترس امکان خبر برگشت سرطان حاضر نیست به پزشک مراجعه کنه و مدام به من میگه اینها عوارض شیمی درمانیه. آیا عوارض شیمی درمانی می تونه انقدر طولانی بشه؟ درضمن ایشون یک سال هم هست که دچار سرفه های مضمن هستن.
  ممنون میشم راهنمائیم کنید.🙏

  • با سلام
   بله امکان درگیری قسمت های بالاتر مقعد و روده نیز وجود دارد اما نگران نباشید امروز با کمک ابداع روشهای نوین لیزری دیگر نیاز به انجام درمان جراحی سخت و طولانی مدت نیست با کمک این روش سرپایی تحت بیحسی موضعی درمان شده می توانید در همان روز مراجعه مرخص شوید به خانه بازگردید این روش نیازی به مراقبت و استراحت طولانی مدت ندارد بلکه از روز بعد می توانید زندگی عادی روزمره خود را آغاز کرده نیازی به مراقبت و حمایت دیگران نداشته می توانید به محیط کاری بازگردید

  • با سلام
   از جهیدن خون نمیتوان نوع بیماری مقعدی ایجاد شده هموروئید و شقاق را تشخیص داد لازم است تا حضوری مراجعه کرده و تحت مشاهده و معاینه بالینی قرار بگیرید از طرفی خونریزی شدید می‌تواند شما را در معرض کم‌خونی و عوارض دیگر قرار داده و یا نشانه وجود بیماری های گوارشی باشد که نیاز به پیگیری فوری دارد و بهتر است به سلامت خود اهمیت داده هر چه زودتر برای تعیین نوع بیماری و دریافت درمان مناسب آن قبل از تشدید آسیب بافتی و وخیم شدن بیماری حضوری مراجعه کنید در صورت مراجعه به موقع می‌توانید در مدت کوتاه تری و با روش‌های درمانی آسانتر بهبود یابید.

 • سلام بیشتر از سه ماه است که به دلیل خونریزی شدید از مقعدو بیرون زدگی عمل جراحی کردم البته بدون کلونسکوپی( چون خونریزی شدید بود)الان درد شدید و بیرون زدگی و گاها چند قطره خون موقع دفع دارم.دکتر که عمل کرد میگه مشکلی نداری و طبیعی است. لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   در روند درمان و بهبودی خود صبور باشید اگر پزشکتان معاینه کرده و طبیعی بودن شرایط آن را تایید نموده باید برای بهبودی کامل حوصله به خرج داده و مراقب باشید شکمتان روان کار کند و دچار یبوست نشوید.

 • سلام فيشر مزمن داشتم ٢ ماه قبل جراحي كردم مشكل فيشر برطرف شد ١ روز قبل عيد هنگام دفع مدفوع ٢ ٣ قطره خون خفيف روي دسمال مشاهده كردم و يه زخم سطحي در نقطه اي ديگه (كناره مقعد)به وجود اومده كه سوزش كمي موقع نشستن داشتم و دارم كه ميترسيدم فيشر باشه ٢ روز قبل به دكتر مراجعه كردم و گفت به خاطر لخته خوني كه جمع شده بود و فشاري كه اوردم اينطور شده و باعث التهاب شده و انتي بيوتيك (سفيكسيم) تجويز كرد و گفت شقاق نيست لطفا راهنمايي كنيد كه با انتي بيوتيك حل ميشه يا مشكل ساز ميشه مرسي

  • با سلام
   اگر مشکل شقاق مقعدی دچار عود و بازگشت شده بود پزشک مربوطه حین معاینه بالینی متوجه وجود آن می شد نگران نباشید داروها را مصرف کرده در صورتی که بعد از اتمام داروها بهبودی حاصل نشد برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه کنید مراقب باشید تا دیگر دچار یبوست و دفع مدفوع زورکی نشوید زیرا همین فشار حین دفع مدفوع می‌تواند باعث بازگشت بیماری فیشر در شما شود رژیم غذایی و سبک زندگی خود را تغییر داده همیشه مواد غذایی ملین و پر فیبر مصرف کنید میزان آب مصرفی را به ۸ لیوان در روز افزایش داده روغن زیتون به غذا اضافه کنید تحرک و فعالیت بدنی پیاده روی منظم روزانه داشته باشید. از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع بپرهیزید به محض اینکه احساس نیاز به اجابت مزاج داشتید خود را به سرویس بهداشتی برسانید.

 • سلام دردمقعددارم همراه با درد شدیدی دارم چیزی مثل گوشت اضافه زده بیرون درمان خانگی جواب نمیده آیا جراحی کنم با لیزر انجام بدهم لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   بدون معاینه بالینی شما نمی توان بیماری را تشخیص داد و این احتمال وجود دارد که دچار درجاتی از بیماری هموروئید باشید نگران نباشید چون امروزه امکان جراحی سخت ترین مراحل پیشرفته بیماریهای ناحیه نشیمنگاه و مقعدی با کمک روش نوین لیزر درمانی بدون درد و خونریزی وجود دارد به صورتی که در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز بعد می‌توانید زندگی عادی روزمره خود را بدوت نیاز به پانسمان یا مراقبت و استراحت طولانی مدت روش های سنتی داشته باشید ولی باید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

 • سلام.من فقط خونریزی شدید از راه مقعد دارم از دیروز و خیلی کم سوزش امروز دکتر رفتم گفتن شقاق نیاز به جراحی داره شما هم جراحی پیشنهاد میکنید یعنی با دارو برطرف نمیشه

  • با سلام
   اگر بیماری در مراحل پیشرفته خود باشد یا به درمان های دارویی پاسخ موثر ندهد، نیاز به درمان جراحی خواهد داشت برای تصمیم‌گیری درباره درمان باید حضوری مراجعه کنید تا به صورت دقیق تر راهنمایی شود.

 • دلیل آمدن خون از مقعد چیه وایامیشود درمان خانگی کرد؟ به نظر خودم یه ترک کوچک در کنار مقعد باشد

  • با سلام
   خونریزی مقعدی میتواند به سبب ابتلا به انواع بیماری‌های گوارشی و بدخیم و حتی بیماریهای مقعدی چون هموروئید و شقاق به وجود آید برای بررسی و تشخیص قطعی آن باید معاینه بالینی شده و تحت مشاهده عینی قرار بگیرید اگر ترک در ناحیه احساس می‌کنید احتمالاً دچار بیماری فیشر شدید که اگر به موقع برای درمان آن اقدام نکنید شانس بهره‌برداری و نتیجه مطلوب گرفتن از درمان دارویی را از دست خواهید داد.

  • با سلام
   لازم است تا روزی سه بار هر بار به مدت یک ربع درون لگن آب گرم نشسته مواد غذایی پرفیبر مایعات فراوان مصرف کنید تا دفع مدفوع روان داشته داروهای تجویزی برای کنترل درد و یا عفونت خود را مصرف نمایید بعد از ۱ الی ۴ هفته بسته به نوع جراحی خود می‌توانید به محیط کار و فعالیت روزمره خود باز گردید اما در صورت جراحی با روش لیزری از روز بعد امکان بازگشت به محیط کار را خواهید داشته و برای نشستن بهتر است از یک بالش در زیر خود استفاده کرده به طور مستقیم بر روی محل جراحی نشینید.

 • باسلام: من از بچگی عادت داشتم برای دفع مدفوع خود به وسیله شیلنگ با فشار آب گرم را داخل روده بزرگ خود میکردم و با انبساط روده خود مدفوع را با آب از بدن خود خارج می کردم.و برایم عادت شده آیا مشکلی برایم پیش نمی آید.

  • با سلام
   در صورتی که سر شیلنگ آب با ناحیه مقعد ارتباط پیدا نکند و از آب و با فشار کم بر روی ناحیه استفاده کنید مشکلی پیش نخواهد آمد ولی توصیه میشود به طور کلی این عادت را ترک کرده و به شکل طبیعی عمل دفع مدفوع خود را انجام دهید.

 • سلام .من دو هفته هست که هنگام مدفوع سوزش و مقداری خون با مدفوع خارج میشه احساس میکنم دو طرف مقعد برش ایجاد شده شکاف برداشته چکار کنم بهتره و خوب میشم ممنون

  • با سلام
   لازم است به سلامت خود اهمیت داد هر چه زودتر قبل از پیشرفت بیماری و از دست رفتن شانس بهره بردن از درمان مناسب دارویی حضوری مراجعه کنید به احتمال زیاد دچار بیماری شقاق مقعدی شده که اگر در مراحل ابتدایی ابتلا به آن ۴ تا ۸ هفته ابتدایی تحت درمان قرار نگیرید بیماری مزمن شده زخم ایجاد شده عمیق می شود و نیاز به درمان جراحی پیدا خواهید کرد بنابراین از هر اقدام خودسرانه بپرهیزید و هر چه زودتر این موضوع را پیگیری کنید.

  • با سلام
   در صورت نیاز به جراحی این جراحی از طریق ناحیه مقعدی انجام شده و میتوان آن را به صورت لیزری بدون درد و خونریزی در محیط کلینیک و سرپایی انجام داد به صورتی که فرد در همان روز مراجعه مرخص شده و از روز بعد بتواند بدون نیاز به پانسمان مراقبت خاص و یا استراحت طولانی به محل کار خود و یا زندگی عادی بازگردد.

 • سلام خسته نباشید من بچه شهرستان هستم وحدود ۲ساله به این درد مبتلا شدم خارش مقعد درد داخل باسن راست نیم ساعتی رانندگی بکنم دیگه نشستن واسم سخت میشه خون ندیدم موقع اجابت مزاج ولی خیلی آزردم چون خارش بعضی مواقع منو به گریه میندازه ممنون راهنمایی کنید

  • با سلام
   خارش مقعدی علل مختلفی داشته که باید بسته به نوع علت به وجود آورده درمان شود این خارش می‌تواند به سبب ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید و یا بیماریهای پوستی قارچی انگلی و یا کرم روده به وجود آمده و یا ناشی از استرس، تغذیه نادرست شستشوی وسواسی و یا حتی عدم رعایت بهداشت ناحیه باشد بنابراین هرچه زودتر قبل از بروز علایم ناگوار دیگر که زندگی روزمره شما را دچار اختلال خواهد کرد فوری مراجعه کرده تا علاوه بر تشخیص قطعی، درمان مناسب را نیز دریافت کنید.

 • حدودیک هفته هست بعدازبیماری اسهال مقعدم شدیدادردمیکنه ومدام دستشویی میرم وهردفعه هم مدفوع بادرددارم ومدام دراثرفشاری که به پشتم میاداحساس میکنم دستشویی دارم

  • با سلام
   برای تشخیص قطعی نوع بیماری مقعدی ایجاد شده لازم است حضوری مراجعه کرده تحت معاینات بالینی و بررسی دقیق قرار بگیرید تا بسته به شدت پیشرفته بیماری و نوع آن درمان مناسب تجویز کنند، در صورت مراجعه فوری و پیگیری به موقع شانس بهره بردن و نتیجه مطلوب گرفتن از درمان‌های ساده دارویی را خواهید داشت در غیر این صورت بیماری پیشرفت کرده و با تشدید آسیب بافتی دیگر به درمان‌های دارویی پاسخ مناسب نداده و نیاز به درمان‌های غیردارویی و جراحی پیدا خواهید کرد بنابراین به سلامت خود اهمیت داده هر چه زودتر این مشکل را پیگیری کنید.

 • تقریبا دوساله که ازگوشت اضافی درامتداد معقد که مداوم خارش وبعضا زخم میشود رنج میبرم.درهنگاه شستشو نیز سوزش شدید دارم .همچنین کارکردن درموقعیت نشسته ایجاد خارش ودرد دارم.لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • با سلام
   زائده ایجاد شده میتواند مربوط به بیماری مقعدی و یا شقاق مقعدی باشد برای تشخیص قطعی آن و دریافت درمان مناسب باید حضوری مراجعه کنید احتمالاً زائده نیاز به جراحی پیدا خواهد کرد که البته با وجود روشهای نوین لیزری امکان جراحی بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی در محیط آرام کلینیک بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و قرار گرفتن در معرض عوارض داروهای بیهوشی وجود دارد نگران مشکل خود نباشید امروزه سخت‌ترین مراحل بیماریهای مقعدی با کمک این روش سرپایی قابل درمان بوده و نیاز به مراقبت و استراحت نداشته ورزش بعد میتواند زندگی عادی خود را بدون مشکل آغاز کنید.

 • سلام چندسالیه مشکل دفع مدفوع دارم کولونوسکوپی هم انجام دادم گفتن مشکلی نداری دل درد میشم پزشک میگه دهانه مقعد زخم داره باپمادی باید چرب کنم وقتی این کارو انجام میدم احساس میکنم مقعدم پراز جوش های ریز هست لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری مقعدی خود حضوری مراجعه کنید چنانچه به مشکل زخم مقعدی مبتلا باشید و درمانهای دارویی برای شما موثر نباشد لازم است تحت جراحی قرار بگیرید. البته نگرانی بابت جراحی با وجود روشهای نوین لیزری وجود ندارد زیرا این روشها تحت بیحسی موضعی بدون عارضه و بدون درد و خونریزی قابل انجام بوده و نیازی به بستری شدن چند روزه در بیمارستان ندارد و می‌توانید از روز بعد یک زندگی عادی داشته و نیاز به مراقبت و پانسمان و یا استراحت طولانی مدت نخواهد داشت.

 • سلام..من ۳۳ سالمه،چندسال پیش شقاق داشتم که با دارو درمان شد ولی یه زایده از مقعد بیرونه که درد و ناراحتی برام ایجاد نمیکرد،الان ۳ _۴ماهیه که قعددچار زخم گردیده و دفع همراه با درد و خونریزی هست،چکار کنم..ممنون میشم از راهنماییتون

  • با سلام
   عدم توجه به درمان کامل بیماری مقعدی ایجاد شده باعث بروز علایم آزاد هندی دیگر چون درد خونریزی و زائده مقعدی شده و لازم است تا هرچه زودتر برای بررسی علت آن و دریافت درمان مناسب حضوری مراجعه کنید، نگران نباشید در صورت نیاز به جراحی با وجود روش نوین لیزری میتوانید بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی در محیط کلینیک درمان شده نیاز به بستری شدن در محیط آلوده بیمارستانی نداشته باشید و یا در معرض عوارض داروهای بیهوشی قرار نگیرید در همان روز مراجعه ترخیص شده و روز بعد زندگی عادی روزمره خود را بدون مشکلات مقعدی آغاز کنید و به محیط کاری خود بازگردید نیاز به مراقبت خاصی نداشته باشید.

 • باسلام دخترم ۹سالشه الان یه هفته ای میشه دور مقعدش قرمز شده و دردو خارش زیادی دارد وهر چی هم براش میشورم و پمادکالاندولامی زنم خوب نمیشه می خواستم ببینم علتش چیه وباید چه کار کنم لطفا راهنماییم کنید

  • با سلام
   والد عزیز از مصرف خودسرانه دارو برای خود و یا اطرافیان بپرهیزید و برای بررسی علت خارش و درد ناحیه مقعد کودک آن را حضوری برای معاینه بالینی و انجام برخی بررسی‌های کلینیکال بیاورید تا قبل از بروز علایم آزاردهنده دیگر و تشکیل آسیب بافتی ناحیه تحت درمان مناسب قرار بگیرد. احتمالاً دچار بیماری انگلی و یا بیماری مقعدی بوده که فقط در بررسی حضوری می‌توان آن را تشخیص داد.

  • با سلام
   زائده ایجاد شده در ناحیه مقعد میتواند نشانه بسیاری از بیماریهای مقعدی و یا حتی زگیل ناحیه باشد بنابراین برای تشخیص آن و دریافت درمان مناسب باید حضوری مراجعه کرده تحت معاینه بالینی و مشاهده عینی قرار بگیرید بهتر است قبل از بروز علایم آزار دهنده دیگر یا تشدید زائده برای درمان خود اقدام کنید نگران نباشید امروز با روشهای نوین امکان برداشت زائده به طور سرپایی بدون درد و خونریزی و بدون ایجاد مشکل در زندگی روزمره شما وجود دارد.

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری مقعدی خود باید حضوری مراجعه کنید تا بسته به میزان پیشرفت آن و شدت آسیب بافتی مزمن یا حاد بودن بیماری تحت درمان مناسب دارویی و یا غیر آن قرار بگیرید. با مراجعه فوری شانس بهره بردن و نتیجه گرفتن از درمان دارویی و بهبودی در زمان کوتاهی را خواهید داشت. با به تاخیر انداختن روند درمان باعث پیشرفت آسیب بافتی ناحیه و بروز علایم آزاردهنده و ناگوار دیگری خواهید شد که سلامت شما را به خطر انداخته و باعث اختلال در دفع مدفوع خواهد شد.

 • باسلام وعرض خسته نباشید,من حدود٨سال پیش بیمارستان نجمیه جنب پل حافظ عمل آبسه آنال انجام دادم,وبعدازمدت ۶سال بعددچارفیسورآنال شدم البته ناگفته نماندهمون جای آبسه که یک سانیه معقدبودازهمون ناحیه دچارفیسورشدم,واین بارپزشکم مرافرستادبرای فیتولوگرافی,که بااثرماده حاجب فیستولی به طول١٣/٣سانت مشاهده شد,ودرمرکزخصوصیه جراهی های نرگس,پاسداران,عمل کردم وبه قول پزشکم گفت که تضمینی وخیالت راحت وبدون حتی یک مسکن منو۵ساعت بعدازعمل مرخص کردن,حالاباگذشت چندین سال ازناحیه خودمقعدوهمون جای فیسوربازم متورم میشه وخون ریزیه شدیدی میکنم,چندمتخصص رفتم میگن ماعمل نمیکنیم,چونکه احتمال زیادبی اختیاری مدفوع بگیری,والان مدت زیادی که دردوخون ریزیه شدید دارم,بطوری که دردش پاموبیحث میکنه,شبها خیلی بیشتراذیتم,ونمیدونم بایدچیکارکنم.ممنون میشم کمک یا راهنمایی لازم روبفرماییدباتشکرفراوان

 • سلام.ببخشيد يکي از دوستان با ليزر فيشر رو عمل کرده بعد مدت کوتاهي برگشته .ميخواستم ببين چند درصد بر مي گردد.چون من نزديک به شش هفته دچار فيشر خيلي دردناک که با خونريزي همراه است شدم.ميخواستم بيام ليزر کنم ؟ با تشکر

  • با سلام
   در صورت رعایت نکات مراقبتی پس از عمل و اصلاح سبک زندگی و تغییر نوع تغذیه خود به نفع کنترل این بیماری و ترک عوامل محرک به روش لیزری ۱۰۰% تضمینی درمان شده و در همان روز مراجعه ترخیص میشوید و از روز بعد بدون نیاز به استراحت طولانی مدت میتواند زندگی عادی روزمره خود را آغاز کنید.

 • سلام خسته نباشید من چندسال پیش رفتم دکتر گفت شقاق داری الان دوهفتس دردگرفته .چکار کنم دردم آروم بشه؟

  • با سلام
   بعد از گذشت این بازه زمانی از ابتلای شما به بیماری شقاق مقعدی احتمالاً بیماری وارد فاز مزمن خود شده و نیاز به درمان‌های غیردارویی خواهید داشت بهتر است هر چه زودتر پیش از بروز علائم آزاردهنده دیگر حضوری مراجعه کنید تا بسته به شدت بیماری درمان مناسب تجویز شود امکان تجویز راهکار درمانی بدون معاینه بالینی شما از طریق فضای مجازی وجود ندارد.

 • سلام من۳۹ سالمه ۶ روز پیش عمل هموروئید و فیشر کردم ولی پزشکم اطلاعی نداده که عملم لیزری بوده یا سنتی . روزی دو یا سه بار دفع دردناک با خونریزی دارم .اول اینکه چه کار کنم تا هنگام دفع درد کمتری داشته باشم و دوم چه غذاهایی رو نباید مصرف کنم و اینکه تداوم این درد ها تا کی خواهد بود؟

  • با سلام
   برای کنترل درد خود می توانید حمام نشسته آب گرم داشته باشید یعنی درون لگن آب گرم به مدت ۱۵ دقیقه ۳ تا ۴ بار در روز بنشینید نگران درد و خونریزی خود نباشید طی یک ماه آینده برطرف خواهد شد ولی اگر درد و خونریزی غیر قابل تحمل و شدید بود باید به پزشک جراح خود برای بررسی وضعیت مراجعه کنید. از مصرف مواد غذایی یبوست آور خودداری کرده و سعی کنید مواد غذایی ملین و پر فیبر میوه سبزیجات آلو گلابی انجیر خشک مصرف کنید مصرف مایعات به داشتن دفع روان مدفوع کمک خواهد کرد.