زگیل تناسلی در بارداری+ تاثیر زگیل بر جنین+ عوارض

زگیل تناسلی در بارداری

در عصری زندگی می کنیم که میزان شیوع بیماری های جنسی نظیر زگیل تناسلی به شدت افزایش پیدا کرده است. زگیل تناسلی ناشی از ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود، و ابتلا به آن می تواند در دراز مدت منجر به سرطان های خطرناکی مانند سرطان گردنه رحم شود.

بسیاری از مادران مبتلا به ویروس اچ پی وی در رابطه با بارداری و جنین خود نگران هستند، و می خواهند بدانند آیا می توانند همانند سایرین باردار شوند و آیا نوزاد آنها نیز درگیر این بیماری خواهد شد یا خیر ؟ پس بنابراین رد این مطلب همراه ما باشید تا تاثیر این عارضه را در دوران بارداری بررسی نماییم.

زگیل تناسلی در بارداری

همانطور که می دانید زگیل تناسلی بیماری مقاربتی است که در اثر لمس پوست آلوده به فرد دیگر منتقل می شود. بسیاری از خانمها هنگامی که به این عارضه مبتلا می شوند، نگران این موضوع هستند که بارداری آنها تحت تاثیر بیماری قرار می گیرد یا نه؛ باید این نکته را به خاطر داشته باشید زمانی که به این ویروس میتلا هستید و قصد بارداری دارید، چنانچه تحت نظر پزشک و با استفاده از راهکارهای پزشکی پیش بروید، مشکلی برای شما یا جنین وجود نخواهد داشت.

علائم وعلت زگیل تناسلی در حاملگی

به طور کلی زگیل تناسلی ناشی از وجود و انتقال ویروس اچ پی وی در بدن می باشد که در اثر تماس با پوست آلوده ایجاد می شود. این ویروس حتی ممکن است تا مدتها درون بدن باقی و علائمی از خود نشان ندهد؛ اما پس از مدتی علائمی همراه با بروز زائده گوشتی همراه با سوزش، خارش، درد شدید، تورم و التهاب همراه باشد. به همین علت، پیشنهاد می شود تمامی افرادی که دارای رابطه جنسی می باشند؛ بهتر است واکسن گارداسیل دریافت نمایند.

عوارض زگیل تناسلی در دوران بارداری

زگیل تناسلی در ایجاد اختلال در بارداری تاثیری نداشته و مادران مبتلا به این بیماری می توانند بدون مشکل باردار شوند. ولی این بیماری احتمال خطر هایی مانند ابتلای جنین به این ویروس را افزایش می دهد. به علاوه بارداری به علت نامشخصی موجب می شود، تعداد زگیل مقعد و ناحیه تناسلی ها افزایش چشمگیری داشته باشند. تاثیر زگیل تناسلی بر جنین مهمترین نگرانی و دغدغه مادران باردار، سرنوشت نوزاد آنها است، در این مورد باید بگوییم مهمترین عارضه ی احتمالی زگیل تناسلی در بارداری احتمال ابتلای جنین به این بیماری است، برخی از پزشکان اعتقاد دارند این احتمال بسیار کم است اما شرایطی وجود دارد که می توانند میزان خطر را افزایش دهند.

به طور مثال پاره شدن کیسه آب مادر و یا زایمان طبیعی با وجود زگیل تناسلی به سبب عبور نوزاد از مجرای زایمان آلوده ریسک ابتلای نوزاد به این بیماری را به شدت افزایش میدهد. در صورتی که نوزادی به این بیماری مبتلا باشد، چندین هفته پس از تولد دچار زگیل هایی در ناحیه گلو و دهان خواهد شد. علاوه برآن زگیل تناسلی و بارداری تاثیری جدی در انتخاب روش زایمان ندارد و مادر می تواند هم از طریق زایمان طبیعی و هم از طریق سزارین وضع حمل نماید.

اما به یاد داشته باشید زایمان طبیعی ریسک ابتلای نوزاد به زگیل تناسلی را افزایش می دهد به خصوص اگر مادر در ناحیه واژن و مجرای زایمان دچار زگیل باشد. به علاوه وجود زگیل ها در طول زایمان ممکن است با خونریزی همراه شود و یا اینکه کشیدگی دیواره واژن برای زایمان را با مشکل مواجه نماید. تحقیقات نشان داده گونه هایی از ویروس که موجب زگیل می شوند، ارتباطی با سقط جنین ندارند.

به طورکلی زگیل تناسلی در بارداری از خطرات جدی که سلامت مادر وجنین را به خطر بی اندازد برخوردار نبوده وتنها می تواند سبب انتقال آن به نوزاد شود. در غیر این صورت علائم و عوارض آ« مانند دیگر زمانهای انتقال به این عارضه است.

Author

تشخیص زگیل تناسلی در حاملگی

عکس زگیل تناسلی در بارداری

روشهای تشخیص زگیل تناسلی در بارداری همانند سایر زمان ها می باشد. اگر زگیل ها بر روی نواحی تناسلی ایجاد شده باشند، پزشک می تواند تنها با معاینه چشمی وجود آن را تشخیص دهد. اما انجام تست هایی مانند پاپ اسمیر و DNA می تواند در صورت لزوم نوع ویروس را نیز تعیین نماید.

تاثیر واکسن گارداسیل بر جنین و زنان باردار

آمار ها نشان داده واکسن گارداسیل هیچ تاثیر منفی بر مادر و یا جنین نداشته و مادران باردار نیز میتوانند همانند سایرین از واکسن برای پیشگیری استفاده نمایند اما بهتر است قبل از تزریق آن حتما و حتما با پزشک زنان مشورت شود. علت این امر را می تواند عدم وجود میکروب های کشته شده یا ضعیف شده در واکسن دانست.

درمان زگیل تناسلی در دوران بارداری

درمان زگیل تناسلی به طور قطع امکان پذیر نمی باشد، زیرا هنوز راه درمان قطعی برای این بیماری پیشنهاد نشده است. اما وجود زگیل ها را می توان به روشهای متعددی چون روشهای درمان خانگی زگیل تناسلی، یا دارو درمانی، از بین برد نمود. اما توجه داشته باشید، حتی زمانی که زگیل های تناسلی وجود ندارند، ویروس همچنان در بدن بوده و از بین نرفته است.

مادران باردار نمی توانند از روشهای دارویی مانند استفاده از پماد برای از بین بردن زگیل ها استفاده نمایند، زیرا احتمال آسیب به جنین وجود دارد. دارو ها یا محلول هایی نظیر پودوفیلین، آلداریا دیگر دارو ها قابل استفاده د ردوران بارداری یا شیردهی نبوده و حتما می بایست توسط پزشک تجویز شوند.

در نتیجه بهتر است زنان باردار از روشهای موضعی مانند کرایو ، جراحی، لیزر که از هزینه کمتری برخوردار است، برای درمان زگیل های خود استفاده نمایند.

بیشتر بخوانید: هزینه لیزر زگیل تناسلی

سوالات متداول

6 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
بیانکا

سلام اقای دکتر من قبل از زمان بارداری زگیل تناسلی داشتم اما خوب شده بود الان متوجه شدم باردارم ممکنه مشکل ایجاد کنه تو بارداری؟

رضوی

زگیل تناسلی در بارداری میتونه برای بچه خطرناک باشه؟

حدیث

سلام دکتر من ۷ماه پیش زگیل تناسلی گرفتم و با کلی دردسر خوب شدم الان با اینکه ۷ماه میگذره من میترسم زگیل تناسلی در بارداری مشکلی ایجاد کنه و برای همین جلوگیری کردم

تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام