چه بخوریم تا بواسیر از بین برود؟ خوراکی های مضر و مفید

خوراکی های مضر برای مبتلایان به بواسیر

در این مطلب قصد داریم با شناخت غذاهای مضر و مواد غذایی مفید برای بواسیر آن هارا معرفی نموده تا از شدت درد و علائم این بیماری کاسته شود. در این مطلب با ما همراه باشید.

هموروئید چیست؟

بواسیر یا هموروئید یکی از مشکلات رایج مقعدی است که افراد زیادی در طول زندگی خود با آن روبرو می شوند. بواسیر یا هموروئید در اثر کشیدگی و پارگی رگ های اطراف ناحیه ی مقعد به وجود می آید. زمانی که در اثر برخی دلایل مانند یبوست فشار بیش از اندازه ای حین اجابت مزاج به اطراف مقعد شما وارد می شود طبیعی است که رگ ها تحت کشش و فشار بیش از اندازه قرار می گیرند و در نتیجه دچار از هم گسیختگی خواهند شد.

چنین شرایط رابطه ی مستقیمی با نوع تغذیه ی شما دارد. یبوست یکی از عوامل اصلی ایجاد کننده و تشدید کننده ی بواسیر است و بیشترین مورد ابتلا به آن در اثر رژیم غذایی افراد است.

مطالعات نشان داده که علائم و نشانه های بواسیر با مصرف برخی خوراکی ها و رژیم های غذایی می تواند شدیدتر شود و به مشکل بواسیر شما دامن بزند. مواد غذایی تند، حساسیت زا و کافئین دار یکی از بزرگ ترین خط قرمز های شما در زمان ابتلا به بواسیر هستند.

خوراکی های مضر برای افراد مبتلا به بواسیر

عکس خوراکی های مضر و مفید بواسیر

برای درمان بواسیر و جلوگیری از تشدید علائم آن موارد زیر را به خاطر داشته باشید.

غذاهای حاوی فیبر بالا و فیبر پایین

یکی از مهم ترین نکات غذایی برای افراد مبتلا به بواسیر مصرف متعادل فیبر است. خوراکی هایی که فیبر آنها بیش از اندازه است و خوراکی هایی که فاقد فیبر هستند هر دو به یک اندازه می تواند برای بواسیر شما مضر باشد.

خوراکی های شور

مصرف خوراکی های شور در دورانی که به بواسیر مبتلا شده اید می تواند هم باعث نفخ شما شود و هم شرایط کم آبی بدن شما را تسهیل کند و بدین ترتیب بیشتر در معرض یبوست قرار بگیرد. برای درمان بواسیر  مصرف خوراکی های شور را کنار بگذارید.

محصولات لبنی

مصرف بیش از اندازه ی محصولات لبنی می تواند حجم مدفوع شما را افزایش دهد و نفخ شکم تولید کند. اگر به بواسیر مبتلا شده اید در مصرف محصولات لبنی احتیاط کنید.

مصرف مواد غذایی مفید و پرهیز از غذاهای مضر تنها کاهش علائم را به همراه می آورد ودرمان بواسیر تنها با استفاده از روش های تهاجمی چون لیزر امکان پذیر است.

میوه های نارس

میوه های نارس از بدترین انتخاب های خوراکی شما در زمان بواسیر می تواند باشد. مصرف چنین میوه هایی یعنی تولید یبوست و تشدید علائم بواسیر.

نوشیدنی های الکلی

به هنگام بروز بواسیر باید مصرف نوشیدنی های الکلی را به کل کنار بگذارید. مصرف نوشیدنی های الکلی می تواند هم بدن شما را دچار کم آبی شدید کند و هم حرکات روده ی شما را کند نماید که نتیجه ی هر دوی اینها یبوست است.

فلفل

مصرف انواع فلفل به خصوص فلفل های تند می تواند بواسیر شما را وخیم تر کند. مصرف فلفل می تواند درد بواسیر شما را به مراتب افزایش دهد.

ادویه

هنگامی که با علائم و نشانه های بواسیر روبرو هستید باید مصرف انواع ادویه ها را تا زمان رسیدن به بهبودی کامل کنار بگذارید.

قهوه

شاید یک فنجان آرامش بخش خوبی برای شرایط شما در زمان بواسیر باشد ولی می تواند منجر به کم آبی و ایجاد یبوست در بدن شما شود پس بهتر است در زمان ابتلا به بواسیر مصرف قهوه را متوقف کنید.

خوراکی های مفید برای افراد مبتلا به هموروئید

همانطور که برخی از مواد غذایی برای بیماری مضر شناخته و علائم آن را تشدید می کند، مصرف برخی غذاها نیز از علائم آن کاسته و تا حدودی بهبودی موقت برای آن به همراه می آورد.

برخی از این مواد غذایی شامل موارد زیر هستند:

  • نوشیدن آب به مقدار کافی.(روزانه بین ۸ تا ۱۰ لیوان)
  • داشتن یک رژیم غذایی سالم که حاوی غذاهای حاوی مایعات باشد. (سوپ، عدسی و…)
  • مصرف سبزیجات و انواع میوه هایی چون گلابی، نارگیل، انجیر
  • مصرف ویتامین ها به منظور بهبود کارکرد دستگاه گوارش

سوالات متداول

2 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
علی

سلام آقای دکتر من هموروئید درجه ۳ دارم و کل غذاهای ما تنده یا با فلفل سرو میشه.میخواستم بدونم این فیلفل که جزو غذا های مضر برای بواسیره ممکنه حاد تر یا بزرگتر کنش؟

تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام