انواع پروبیوتیک ها+ تاثیر و عوارض مصرف

مصرف پروبیوتیک ها

امروزه در رسانه های مختلف و مجله های سلامتی و پزشکی تاکید زیادی روی مصرف پروبیوتیک ها صورت گرفته است و تبلیغات تجاری زیادی در رابطه با محصولات پروبیوتیک در جریان است. شما چقدر با پروبیوتیک ها و محصولات حاوی آن آشنایی دارید و با نکات مثبت و منفی مصرف آن آشنا هستید؟ آیا می دانید که اخیرا ثابت شده است مصرف پروبیوتیک ها می تواند تاثیرات مثبتی بر روی درمان و بهبود علائم بیماری های مقعدی نیز داشته باشد؟

دستگاه گوارش شما تاثیر فوق العاده زیادی بر روی وضعیت سلامتی شما دارد و می تواند روی عملکرد بسیاری از قسمت های بدن تاثیر گذار باشد. ولی از همه مهم تر خوراکی ها و غذاهایی است که در طول روز مصرف می کنید.اگر می خواهید با پروبیوتیک ها و تاثیر آنها بر درمان بیماری های مقعدی بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید.

پروبیوتیک چیست؟

بر اساس یک تعریف ساده که سازمان بهداشت جهانی در رابطه با پروبیوتیک ها ارائه داده است می توان گفت که پروبیوتیک ها حاوی میکروارگانیسم ها و باکتری های مفیدی هستند که مصرف آنها برای سلامتی عمومی بدن و به ویژه سلامتی دستگاه گوارش فوق العاده مفید است.

در  بدن شما پروبیوتیک ها به صورت عادی از بدو تولد حضور دارند ولی زمانی می توانند اثرات مثبت خود را روی سلامتی بدن نشان دهند که شما مکمل ها و محصولات پروبیوتیک در طول روز مصرف کنید و بدین ترتیب میان باکتری های خوب و بد در بدن خود تعادل برقرار سازید. به عبارت دیگر محصولات پروبیوتیک اثربخشی بسیار بهتری بر روی بدن شما خواهند داشت.

پروبیوتیک ها باعث افزایش و کارایی بهتر باکتری های خوب و مفید در دستگاه گوارش شما می شود و موجب می شوند بدن کارایی بهتر و قوی تری از خود نشان دهد.

انواع پروبیوتیک ها

غذاهای  تخمیر یافته غیر پاستوریزه از بهترین منابع پروبیوتیک ها به شمار می روند که بهترین مثال آن ترشی و خیارشور خانگی است. میوه ها و سبزیجات هم یک دیگر از بهترین منابع پروبیوتیک ها به شمار می روند. لبنیات هم همین طور.

ماست، کفیر، مارچوبه، پنیر نرم، پیاز، سیر و موز از غنی ترین منابع پروبیوتیک ها به شمار می رود که می توانید در رژیم غذایی روزانه ی خودتان قرار دهید. اگر طرفدار شکلات تلخ هستید این مورد هم می تواند به جذب و حمل بهتر پروبیوتیک ها در بدن شما کمک کند.

خوراکی های حاوی پروبیوتیک ها

موارد مصرف پروبیوتیک ها

پژوهش ها و مطالعات زیادی که در رابطه با مصرف پروبیوتیک ها و محصولات حاوی آن صورت گرفته است نشان می دهد که پروبیوتیک ها بر روی موارد زیر دارای تاثیرات مثبت می باشند در بهبود روند درمان آنها تاثیر خوبی دارند.

 • بیماری های التهابی روده
 • سندروم روده ی تحریک پذیر
 • انواع اسهال عفونی
 • رفع مشکلات پوستی
 • بهبود سرماخوردگی
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • سلامت دهان
 • اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ها
 • کاهش عفونت و جلوگیری از آن
 • کاهش کلسترول خون
 • کاهش فشار خون
 • جلوگیری از رشد و تکثیر باکتری های مضر و بد
 • جلوگیری از ابتلا به سرطان کولون و روده ی کوچک
 • درمان یبوست
 • درمان نفخ شکمی

تاثیر پروبیوتیک بر بیماری های مقعدی

اگر نگاهی به موارد مصرف و نکات مثبت مصرف پروبیوتیک ها داشته باشید متوجه خواهید شد که بیشترین تاثیر آن‌ها بر روی اندام های گوارشی به خصوص روده هاست. اما تاثیر پروبیوتیک ها بر روی بیماری های مقعدی هم به اثبات رسیده است.

بیماری های مقعدی دسته ای از شایع ترین بیماری ها می باشند که در اندام های و بافت های تحتانی دستگاه گوارش و ناحیه ی مقعد رخ می دهند و دلیل بروز بسیاری از موارد آن بیماری های گوارشی و تغذیه ی غلط است. یبوست هم یکی دیگر از عوامل اصلی بروز بیماری های مقعدی شناخته شده است.

پروبیوتیک ها می توانند در مهار و درمان بسیاری از بیماری های گوارشی و مشکلات روده ای اثر مثبت داشته باشند مانند بیماری های التهابی روده ، اسهال های مزمن و از همه مهم تر یبوست که خود عامل اصلی بروز بسیاری از مشکلات و بیماری های مقعدی از جمله شقاق و بواسیر است. به همان دلیل برای درمان انواع بیماری های مقعدی از جمله درمان بواسیر می توانید مصرف پروبیوتیک ها را در برنامه ی درمانی خود قرار دهید.

تصویر پروبیوتیک بر بیماری های مقعدی

عوارض مصرف

به طور کلی مصرف پروبیوتیک ها حتی اگر بیشتر از دوز و نیاز روزانه ی بدن باشد تقریبا هیچ گونه عوارض خاصی به همراه نخواهد داشت و به ندرت عوارض منفی به دنبال دارد. در بعضی افراد مشاهده شده است که مصرف پروبیوتیک ها اگر بیش از اندازه صورت بگیرد، می تواند عوارض خفیفی مانند تهوع، نفخ شکمی و احساس پری شکم به همراه داشته باشد که گذرا و موقتی است و سریعا برطرف می گردد. بروز برخی واکنش ها و حساسیت های آلرژیک هم در موارد بسیار نادر مشاهده شده است.

موارد منع مصرف پروبیوتیک ها

به طور کلی پروبیوتیک ها مانند ویتامین ها و املاح معدنی جزء ضروری ترین عناصر برای سلامتی بدن به شمار می روند ولی با این حال با توجه به مطالعات صورت گرفته در این زمینه برخی افراد بهتر است که مصرف پروبیوتیک ها را کنار بگذارند و محدود کنند.

افرادی که به نقص سیستم ایمنی بدن دچار هستند ممکن است با مصرف پروبیوتیک ها دچار عفونت شوند زیرا بدن آنها در شرایط بسیار ضعیفی به سر می‌برد و سیستم ایمنی بدن آنها توانایی تشخیص باکتری خوب از بد را ندارد. این منع مصرف برای مبتلایان به ایدز، افرادی که پیوند عضو داشته‌اند، افرادی که شیمی درمانی شده اند و افراد دارای دریچه ی قلب مصنوعی نیز وجود دارد.

همچنین افرادی که آنتی بیوتیک استفاده می کنند بهتر است که بین مصرف آنتی بیوتیک و مکمل ها و محصولات حاوی پروبیوتیک حدود ۲ ساعت فاصله در نظر بگیرند.

0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام