کیست درموئید چیست؟ عکس وتفاوت با کیست مویی کمر

کیست درموئید

متاسفانه کیست درموئید بیماری شایع در خانمها بوده که بسیاری از آنها هنوز این بیماری را به طور کامل نمیشناسند. با ما در این مطلب همراه باشید تا کیست درموئید، علائم، علتها و روشهای درمان این عارضه را بررسی و شناسایی نماییم.

کیست درموئید یا کیست مویی تخمدان چیست؟

کیست درموئید یکی از انواع کیست های تخمدان است که توده هایی خوش خیم می باشد. این توده  به علت دارا بودن موادی از جمله مو و غضروف و چربی و دندان با این نام شناخته می شود و بر اثر بقایای مواد ژنتیک یا سلول های بنیادی ایجاد می شود،که منشاء این سلول ها به دوران جنینی بازمیگردد در واقع می توان گفت کیست ناشی از اختلالی در تکامل بافت پوست در دوران جنینی ایجاد شده این  معمولاً در دوران کودکی تا بزرگسالی قابل مشاهده نیست. این بیماری اکتسابی و عفونی نیست و بیشتر در زنانی با سنین ۲۰ الی ۳۰ مشاهد می شود.

علائم کیست درموئید

برخی از علائمی که ممکن است کیست درموئید یا تخمدان در فرد ایجاد نماید به این شرح است:

 • درد شکمی
 • خونریزی های غیرطبیعی از واژن
 • مشکلات ادرار
 • تهوع و استفراغ
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • درد شدید در قسمت پایینی کمر  و ران ها
 • افزایش وزن
 • بزرگ شدن شکم
 • تب و لرز
 • ترشحات چرکی
عکس کیست درموئید

علت بروز کیست مویی درموئید چیست؟

به طور کلی علت بروز کیست مویی هنوز کامل و دقیق تشخیص داده نشده است. اما می توان عواملی را برای ایجاد این عارضه موثر دانست. رشد ناهماهنگ لایه های پوست در لایه اپیتلیوم فضایی کیسه مانند ایجاد شده در نتیجه ساختارهای پوست در این ناحیه به دام می افتند و کیست مویی ایجاد می شود. البته نا گفته نماند نوعی کیست مویی در ناحیه دنبالچه نیز وجود دارد که نباید با کیست درموئید اشتباه گرفته شود.

دیواره سلولی این کیست مشابه ساختار خارجی پوست و دارای فولیکول های مو، غدد عرق و گاهی مو، دندان یا عصب است. کیست درموئید دارای دو نوع خوش خیم و بدخیم است که در اغلب موارد خوش خیم می باشد.

رشد ناهماهنگ بافت رحم

یکی از عواملی که می تواند سبب بروز کیست درموئید شود رشد بافت های درونی در خارج از رحم است که سبب رشد سلول های این بیماری می شوند.این عارضه با علائمی چون درد شکم و گرفتگی، درد ناحیه لگن همراه است.

عفونت

عونت عارضه ای است که بیشتر در خانمها به چشم میخورد. خانمهایی که دچار عفونت لگن می شوند، با علائم شدیدی مواجه نبوده و تا زمانی که عفونت به رحم و تخمداننرسد درد یا علائمی را تجربه نخواهند کرد. علائم ناشی از عفونت لگن می تواند شامل مواردی چون ترشح و بوی بد واژن، درد شکمی و هنگام برقراری رابطه جنسی، نا منظم بودن چرخه قاعدگی، سوزش و درد هنگام ادرار و سوابق کیست تخمدان.

بارداری

بارداری یکی از عوامل محرک ایجاد کیست تخمدان است که فرد در این زمان با تحریک سلول ها و هورمون ها به کیست درموئید مبتلا شود.بنابراین میتوان بارداری را یک عامل موثر برای ایجاد کیست مویی دانست.

عکس کیست درموئید
عکس کیست درموئید که مشاهده میکنید نمونه خارج شده از بدن بیمار می باشد.

تفاوت کیست مویی پایین کمر با کیست درموئید

گاهی ممکن است کیست مویی با کیست درموئید اشتباه گرفته شود که درایت و مهارت پزشک معالج می‌تواند احتمال بروز این خطا را محدود کند.

مهمترین تفاوت های کیست مویی با کیست درموئید به این شرح است:

 • کیست مویی از بیماری های مقعدی است که پایین کمر ایجاد می شود اما کیست درموئید در داخل تخمدان رشد می کند.
 • کیست مویی پایین کمر ناشی از عفونت، اضافه وزن و … ایجاد شده در حالی که کیست درموئید بر اثر بقایای مواد ژنتیک در جنینی ایجاد شده است.
 • کیست مویی معمولاً حاوی یک یا چند عدد مو است ولی کیست درموئید می تواند شامل فولیکول های مو، غدد عرق و گاهی مو، دندان یا عصب باشد.
 • کیست مویی پایین کمر عفونی است و ناشی از عفونت روی میدهد در حالی که کیست درموئید فاقد مواد عفونی است.
 • بهترین راهکار درمان کیست مویی با لیزر است اما راهکار درمان قطعی کیست تخمدان یا درموئید با عمل جراحی یا از طریق لاپاراسکوپی است.

با توجه به تفاوت هایی که این دو بیماری دارند اما تشخیص این ضایعه برای بیمار امکان پذیر نمی‌باشد و مراجعه به پزشک متخصص برای تشخیص و معاینه دقیق الزامی می‌باشد.

روش های درمان کیست درموئید

کیست درموئید نیاز به درمان دارد ولی معمولاً درمان آن اورژانسی نیست، ولی در مواردی ممکن است کیست موجب چرخش تخمدان شود که در این صورت نیازمند درمان فوری خواهد بود، این حالت علایمی مانند استفراغ ، تب ، درد شدید ، یبوست و یا اسهال را ایجاد می کند.

درمان این کیست بستگی به فاکتورهایی از جمله سن بیمار، نوع و اندازه کیست دارد. در مراحل ابتدایی بیماری، پزشک توصیه می کند، چند ماه صبر نمایید، زیرا ممکن است برخی از کیست ها از بین بروند ولی نیاز است در فواصل زمانی منظم رشد کیست و تغییر اندازه آن از طریق سونوگرافی لگنی مورد بررسی قرار گیرد.در مراحل بعدی ممکن است پزشک داروهای ضدبارداری را تجویز نماید که این مورد نیز تاثیر چندانی در توقف رشد این سلول ها نخواهد داشت.

عکس درمان کیست درموئید

در صورتی که این کیست ها بیش از اندازه بزرگ شوند نیاز به درمان جراحی است، در این عمل که ممکن است با استفاده از لاپاراسکوپی نیز انجام گیرد، کیست های ایجاد شده در تخمدان برداشته خواهند شد. در صورتی که درمان با روش  کم تهاجمی لاپاراسکوپی صورت گیرد نتیجه موفق آمیز تر است زیرا که مانع از چسبندگی بعد از عمل می شود. دوران نقاعت کوتاه تر و درد بعد از عمل نیز کمتر خواهد بود.

در حالتی که کیست درموئید سرطانی باشد، ممکن است رحم، تخمدانها و لوله های فالوپی در طی عمل جراحی برداشته شوند و همراه با این عمل نیز درمان های شیمی درمانی و پرتو درمانی انجام گیرد. همچنین در صورتی که کیست تخمدان بعد از یائسگی ایجاد شود، احتمالاً پزشک عمل جراحی را توصیه می کند.

پیشگیری از کیست تخمدان

این بیماری راه پیشگیری خاصی ندارد زیرا که زمینه ای ژنتیکی در دوران جنینی دارد، تنها راهکار پیشگیری ازاین بیماری ، انجام سونوگرافی بصورت سالانه می باشد، تا اطلاعات دقیقی از وضعیت اعضای بدن در ناحیه لگن دریافت کنید. این کیست ها تاثیری در قاعدگی ندارند و باعث نامنظم شدن آن نمی شوند.

چه زمانی کیست درموئید را درمان کنیم؟

به طور کلی برداشتن کیست درموئید عملی ضروری نیست اما در صورتی که پاره، ملتهب شده و ایجاد درد کند نیاز به درمان فوری دارد.

لازم است در موارد زیر برای برداشت این کیست ها اقدام نمایید:

 • زمانی که کیست دردناک شود.
 • زمانی که کیست رشد کرده و یا تغییر رنگ دهد.
 • ایجاد نازیبایی

سوالات متداول

2 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
صادق نژاد

سلام خسته نباشید کیست درموئید رو جراحی میکنن یا لیزرم میشه؟

تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام